PDA

View Full Version : Estetika bashkėkohore


Dilaver
14-11-07, 22:18
“Veprat e artit janė njė formė provokimi. Ne nuk i shpjegojmė por matemi me to. I interpretojmė sipas qėllimeve e dėshirave tona, u japim atyre njė sens, origjina e tė cilit ndodhet nė format tona tė jetesės e nė mėnyrta tona tė tė menduarit. Veprat e artit janė lartėsi tė paaritshme. Ne nuk i mėsyjmė pėrballė, por qė t’i zotėrojmė mė mirė, u sillemi rrotull. Cdo brez i shikon nga njė pozicion i ndryshėm dhe i veØren me sy tė rinj, edhe pse nuk ėshtė e thėnė se pikėvėshtrimi i tij ėshtė mė i pėrshtatshmi.” Hauser

Estetika konsiderohet si”teori e njohjes ndjesore, shqisore” apo si teori e sė bukurės nė art, apo si filozofia e artit. Perkufizimi i estetikės ka pasė si origjinė teoritė e njohjės, ku njeriu mund tė ushtrojė dy lloj njohjesh mbi vetėn dhe mbi botėn: njohja racionale dhe intuitive.
Nėse nisemin ga njohja intuitive, e cila shoqeron njeriun nė cdo cast tė jetės, rrjedhin tė gjitha shprehesitė e tij estetike.
Estetika ka pėr detyrė tė pėrgjigjet nė disa pyetje themelore tė karakterit filozofik nė lidhje me artin si p. sh.

C’ėshtė e bukura?
C’ėshtė arti?
C’ėshtė krijimtaria artistike?
C’ėshtė vlersimi artistik?
A ėshtė arti burim kėnaqėsie, nese po, pse?
A ėshtė arti pasqyrė e tiparėve sociale tė njė grupi tė caktuar?
A ka ndonjė tipar tė pėrbashkėt pėr tė gjitha artet e kohėrave, hapėsirave dhe llojeve tė ndryshme?
Si pėrshkruhėn interpretimet dhe simpatitė nė lidhje me shkollat e ndryshme tė mendimit.
Duke lexuar mbrėmė mendime tė ndryshme nė temėn: http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22813&page=5 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22813&page=5)
“Ēfarė e bėnė tė fuqishme nje zonjė/zonjushe?” me lidni idea tė hapi kėtė temė.

jadore
16-11-07, 20:55
Arti ... krijim ne vehte..
duke lexuar kete permbledhje te shkruar kaq bukur , u mundova te terhjek paralele , arti dhe njeriu ..!!
Nese ndalem ne kendeveshtrimet gjinore , aq sa me kujtohet nga zanafilla del qe artin e krijoj dhe e zhvilloj me shume gjinija mashkullore ( nga mundesit qe ju dha ne shoqeri dhe kohe ..)
..te ndjehet , dhe zberthehet kam pershtypje qe eshte sens i gjinis femerore ..
.. ndoshta kam dhe bindje te gabuar ,veqse u mundova te sypozoj pse autorit te kesaj teme , kjo koicidenc i lindi mes artit si krijim dhe fuqise se nje Femre ..!!

Dilaver
29-11-07, 00:06
.. ndoshta kam dhe bindje te gabuar ,veqse u mundova te sypozoj pse autorit te kesaj teme , kjo koicidenc i lindi mes artit si krijim dhe fuqise se nje Femre ..!!

Nuk e kam idenė cfar ke supozuar?


“E bukura ėshtė shpirt. Nuk e dimė prej nga vjen, nuk flet sipas rregullave tona dhe as nuk na pėrgjigjet nė gjuhėn tonė. Nuk ėshtė skllave e jona, por ajo ėshtė zotėruesja jonė”. Bradley

Gjykimet qė japin estetėt mbi cfarė quajnė tė bukur kan aq divergjenca sikur tė bėhej fjalė pėr probleme tė ndryshme, edhe atėherė kur ata janė nė njė mendje ėshtė vėshtirė tė deshifrosh mendimet e tyre, (sikurse supozimet e znj. Jador) ku kanė koncepte tė njėjta.
Croce e Clive Bell, Santayana dhe Bosanquet e tė tjerė, secili sipas mėnyrės sė vetė arrijnė nė pėrfundime nė pėrkufizimin e tė bukurės.

“Sa herė qė shijojmė, sodisim, admirojmė apo vlersojmė estetikisht njė objekt, gjejmė anė tė ndryshme tė situatės dhe cilėsi qė na e bėjnė atė tė bukur”.

Metoda e pėrkufizimit qė pėrdoret pėr tė arrijtur nė njė sintezė nė lidhje me konceptin e sė bukurės paraqitet me klasifikim tė metodave meØtė dobishme, pjesa mė e madhe e tė cilave paraqesin doktrina tradicionale, e nga kėto doktrina vemė re se bukuria ėshtė njė shembull i shkelqyer i mbijetesės sė supersticioneve dhe bestytnive qė na vinė prej kohėrave primitive.

Pėrkufizimi i parė.
1.E bukur ėshtė ajo qė………..ka njė formė tė vecantė.

Pėrkufizimi i dytė.
2. E bukur ėshtė ajo qė ……......ėshtė njė emitim i natyrės.
3……………………………….rrjedh nga njė pėrdorim efikas i njė mjeti.
4……………………………….ėshtė vepėr e gjeniut.
5……………………………….nxjerr nė pah tė verteten, shpirtin e natyrės,idealen, universalen, tipiken.

Perkufizimi i tretė.
6. E bukur ėshtė ajo qė………....zgjon iluzione
7………………………………..con nė efekte shoqėrore tė deshirueshme.
8………………………………..provokon kėnaqėsi.
9………………………………..ngjall njė emocion tė vecantė.
10……………………………….nėnkupton procese empatike.
11……………………………….ndez gjallėrinė.
12……………………………….na lidh me personalitete tė jashtėzakonshme.

jadore
08-12-07, 17:31
“Veprat e artit janė njė formė provokimi. Ne nuk i shpjegojmė por matemi me to. I interpretojmė sipas qėllimeve e dėshirave tona, u japim atyre njė sens, origjina e tė cilit ndodhet nė format tona tė jetesės e nė mėnyrta tona tė tė menduarit. Veprat e artit janė lartėsi tė paaritshme. Ne nuk i mėsyjmė pėrballė, por qė t’i zotėrojmė mė mirė, u sillemi rrotull. Cdo brez i shikon nga njė pozicion i ndryshėm dhe i veØren me sy tė rinj, edhe pse nuk ėshtė e thėnė se pikėvėshtrimi i tij ėshtė mė i pėrshtatshmi.” Hauser

Estetika konsiderohet si”teori e njohjes ndjesore, shqisore” apo si teori e sė bukurės nė art, apo si filozofia e artit. Perkufizimi i estetikės ka pasė si origjinė teoritė e njohjės, ku njeriu mund tė ushtrojė dy lloj njohjesh mbi vetėn dhe mbi botėn: njohja racionale dhe intuitive.
Nėse nisemin ga njohja intuitive, e cila shoqeron njeriun nė cdo cast tė jetės, rrjedhin tė gjitha shprehesitė e tij estetike.
Estetika ka pėr detyrė tė pėrgjigjet nė disa pyetje themelore tė karakterit filozofik nė lidhje me artin si p. sh.

C’ėshtė e bukura?
C’ėshtė arti?
C’ėshtė krijimtaria artistike?
C’ėshtė vlersimi artistik?
A ėshtė arti burim kėnaqėsie, nese po, pse?
A ėshtė arti pasqyrė e tiparėve sociale tė njė grupi tė caktuar?
A ka ndonjė tipar tė pėrbashkėt pėr tė gjitha artet e kohėrave, hapėsirave dhe llojeve tė ndryshme?
Si pėrshkruhėn interpretimet dhe simpatitė nė lidhje me shkollat e ndryshme tė mendimit.Duke lexuar mbrėmė mendime tė ndryshme nė temėn: http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22813&page=5 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22813&page=5)
“Ēfarė e bėnė tė fuqishme nje zonjė/zonjushe?” me lidni idea tė hapi kėtė temė.

vertet nuk kuptoj se si Dilaver nuk e kupton ..dhe me pyet se cka kam sypozuar , asgje ..!!! vetem u mundova te gjej dhe nxjerr nga ju pse kjo lidheshmeri e bukura ,art ne vehte dhe aurores qe jep shkelqim fuqis se nje femre ..!!!
p.s.
mos me thuaj qe prap nuk me kuptve , se del qe pasaj nuk e kupton as qka postoni..!!

Dilaver
14-12-07, 00:45
[/color][/font]

vertet nuk kuptoj se si Dilaver nuk e kupton ..dhe me pyet se cka kam sypozuar , asgje ..!!! vetem u mundova te gjej dhe nxjerr nga ju pse kjo lidheshmeri e bukura ,art ne vehte dhe aurores qe jep shkelqim fuqis se nje femre ..!!!
p.s.
mos me thuaj qe prap nuk me kuptve , se del qe pasaj nuk e kupton as qka postoni..!!

Jo, prap nuk tė kam kuptuar, dhe si duket as qė kam idenė cka paskam postuar!?

Domira
14-12-07, 00:49
Lakmi po iu marr qe po i kushtoni kujdes estetikave e bukurive:smile:

Iu lumte dhe vetem vazhdoni me sende te mira.

legenda
14-12-07, 18:57
.....woooowwww,,,fillova paksa te ndihem e FUQISHME,,,kur lexova kete postim te Z.DILAVER,
me gezoi fakti qe inspirim i TIJ,per kete teme kaq te bukur dhe terheqese paska qene tema ime-respektivishte mendimet e derdhura te forumisteve ne te,...me kete e zbulova pak se cfare e bene te fuqishme nje ZONJE/ZONJUSHE,....
flm Z.DILAVER
--------------------------------------------------------------------------


ARTI lindi mu atehere kur lindi vet NJERIU,,,dhe qe prej atebote e percjelle pandashem neper te gjitha epokat e njerezimit,....a nuk ishin ART edhe gdhendjet neper shpella te njeriut parahistorik,...???e, deri ne veprat e pazavendesueshme te RENESANCES,...dhe ,sot....aq ka dimezione te gjera,,,sa qe ne shikim te pare kemi ndjenjen se
humbemi ne te,....


...me gjere ,nje dite tjeter...

“Veprat e artit janė njė formė provokimi. Ne nuk i shpjegojmė por matemi me to. I interpretojmė sipas qėllimeve e dėshirave tona, u japim atyre njė sens, origjina e tė cilit ndodhet nė format tona tė jetesės e nė mėnyrta tona tė tė menduarit. Veprat e artit janė lartėsi tė paaritshme. Ne nuk i mėsyjmė pėrballė, por qė t’i zotėrojmė mė mirė, u sillemi rrotull. Cdo brez i shikon nga njė pozicion i ndryshėm dhe i veØren me sy tė rinj, edhe pse nuk ėshtė e thėnė se pikėvėshtrimi i tij ėshtė mė i pėrshtatshmi.” Hauser

Estetika konsiderohet si”teori e njohjes ndjesore, shqisore” apo si teori e sė bukurės nė art, apo si filozofia e artit. Perkufizimi i estetikės ka pasė si origjinė teoritė e njohjės, ku njeriu mund tė ushtrojė dy lloj njohjesh mbi vetėn dhe mbi botėn: njohja racionale dhe intuitive.
Nėse nisemin ga njohja intuitive, e cila shoqeron njeriun nė cdo cast tė jetės, rrjedhin tė gjitha shprehesitė e tij estetike.
Estetika ka pėr detyrė tė pėrgjigjet nė disa pyetje themelore tė karakterit filozofik nė lidhje me artin si p. sh.

C’ėshtė e bukura?
C’ėshtė arti?
C’ėshtė krijimtaria artistike?
C’ėshtė vlersimi artistik?
A ėshtė arti burim kėnaqėsie, nese po, pse?
A ėshtė arti pasqyrė e tiparėve sociale tė njė grupi tė caktuar?
A ka ndonjė tipar tė pėrbashkėt pėr tė gjitha artet e kohėrave, hapėsirave dhe llojeve tė ndryshme?
Si pėrshkruhėn interpretimet dhe simpatitė nė lidhje me shkollat e ndryshme tė mendimit.Duke lexuar mbrėmė mendime tė ndryshme nė temėn: http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22813&page=5 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22813&page=5)
“Ēfarė e bėnė tė fuqishme nje zonjė/zonjushe?” me lidni idea tė hapi kėtė temė.