PDA

View Full Version : A do ta shpall Thaēi pavarėsinė ?


Zero Cool
19-11-07, 21:44
Pasi qė dihet qė Hashimi me shokėt e qliroi Kosovėn dhe deri me tani asnjė nga udheheqėsit politik te Kosovės, edhepse premtuan nuk e realizuan kurrė, tani si kryeministėr i ri i Kosovės, a do ta shpallė pavarėsinė Hashim Thaēi derisa tė jetė nė pushtet?

kroni
19-11-07, 21:59
Pasi qė dihet qė Hashimi me shokėt e qliroi Kosovėn dhe deri me tani asnjė nga udheheqėsit politik te Kosovės, edhepse premtuan nuk e realizuan kurrė, tani si kryeministėr i ri i Kosovės, a do ta shpallė pavarėsinė Hashim Thaēi derisa tė jetė nė pushtet?GJithsesi do ta shpall perndryshe pson edhe ma keq sikur tjeret.

rilinda
19-11-07, 21:59
Po.
Po, po do ta shpall.

GjIlAnAsI_cSi i ka qu thirrje:
Hashim.. NA E DHAT FJALEN QE NQS TI FITON NE ZGJEDHJE PAVARSIA DO VJEN MBAS DATES 10.12.2007 .. DHE KETE FJAL MBAJE BURR.

... edhe thojnė qė burrat nuk i hajn fjalėt (:tongue::biggrin:).

p.s. Sė paku po shpresojmė kėshtu! Edhe me e shty Thaēi shpalljen e pavarėsisė pėr 8 vite nuk ka gajle... yhaaaa jemi mėsuar me t'shtyme ne.

Preshevar
19-11-07, 22:02
Do ta shpall pas 10 dhjetorit ashtu siq e ka premtu... po s'don me thon qe do ta shpall me 11 dhjetor, data egzakt nuk eshte dhėn.

e_martumja
19-11-07, 22:24
PO kysmet ne 2008 :biggrin:

Abetare
20-11-07, 18:35
100% se Dreniackėt janė Burra .....

Abetare
20-11-07, 18:36
100% se Dreniackėt janė Burra ..... e nuk i hanė fjalėt e veta :smile:

pirro
20-11-07, 19:24
Edhe une mendoj qe do ta shpall Pavarsine,mirpo mendoj qe sivjet nuk do te kete pavarsi

Guri i madh
20-11-07, 20:10
Edhe une mendoj qe do ta shpall Pavarsine,mirpo mendoj qe sivjet nuk do te kete pavarsipirro pershendetje


jam i bindur se nuk e shpall pamvarsi thaqi

se evropjanet jan kunder shpalljes se pamvarsis te nji anshme e thaqi shum her ka kerkuar te kta evropjan e sidomos te SOLLANA qe te ndikoj ne qeverin e kosoves per te krijuar qeveri teknikepo ma heret per te krijuar miqsi me evropjanet ka kerkuar maratorim per kosoven

po mos te harrojm se plani i bajram regjepit per ndarjen de juro te mitrovices ne dy jisi komunale ka qen ne bashkpunim me thaqin

Fshatari
20-11-07, 23:19
PO kysmet ne 2008 :biggrin:

Pse ti je aq e bukur dhe e martueme ! Pse do me prit 2008 qė tė pavarėsohesh! sa ma shpejt aq ma mirė : jeta asht e shkurt, arti i gjat e dashuria e amshueshme!

jadore
20-11-07, 23:28
personalisht nuk e besoj , te pakten jo ne 2007..!!!

Murgesha
21-11-07, 03:07
Po.
Po, po do ta shpall.p.s. Sė paku po shpresojmė kėshtu! Edhe me e shty Thaēi shpalljen e pavarėsisė pėr 8 vite nuk ka gajle... yhaaaa jemi mėsuar me t'shtyme ne.


O mėsu ai me i ndėrru bindjet e premtimet ma shpesh se kėmishat, e sė shpejti do tė mėsoheni edhe ju bashkė me te....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

uck_aksh
21-11-07, 03:21
Kosoven do ta shpall te pamvarur POPULLI I KOSOVES

rilinda
21-11-07, 07:11
O mėsu ai me i ndėrru bindjet e premtimet ma shpesh se kėmishat, e sė shpejti do tė mėsoheni edhe ju bashkė me te....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Jo.
Tash e ka shancėn KY me i ndryshu bindjet mė shpesh se kėmishat.
E ne jemi tė mėsuar (si i gjithė populli i Kosovės). Interesant do tė na vinte nėse dikush nga politikanėt tanė do t'i mbante ato, nė tė kundėrtėn- asgjė qė do tė na befasante.

luan_i
21-11-07, 08:47
Mirė e ke rilinda.

Kemi edhe njė rrugė pėr tė bėrė deri te Pavarėsia.

(Ėshtė e njohur pėr tė gjithė neve se njė njeri qė tradhton njėher, i njejti mund tė tė tradhėtojė edhe njėmijė herė tė tjera).

sherri
21-11-07, 09:25
Kosoven do ta shpall te pamvarur POPULLI I KOSOVES

E ke qellu uck_aksh si me ate snajper-pushken qe po gjuan. T'lumt...pushka ty.

Une besoj qe Hashimi esht njeri me shume fate!. I mori meritat e luftes te gatuara nga dikush tjeter,shetiti neper shqiperi,ne momentet e fundit grabiti gjith mundin e meritat e tjeterkujt.......tashe i erdh fati prap ne momentet e fundit kure shpallja e pamvarsis esht afruar,dhe nuk ka alternativ,prap Hashimi ne krye-vend,sa kohe do te kaloj esht ceshtje tjeter,me siguri esht pune mauajesh,por ne fillim-mandatin e Hashimit me siguri.

ps. Nje gje nuk e di,kushe duhet ta shpall,simbas rregullave,kryetari i shtetit,k.i parlamentit,a po kryeministri??

Preshevar
21-11-07, 09:36
Kryetari eshte thjesht si "Dekoracion". Aj s'vyn per asgjė ! perveq se me prit ndonje te huaj (musafir), me dhen nje nenshkrim dhe me ia urue festat qytetareve te tij.

Kur te vin dita e Pavarsis, ma mer mendja qe do t'jet Thaqi i cili do ta ben shpalljen. Kryetari do t'jet si Wallpaper, pas Thaqit (si dekoracion, me heshue skenen).

Gjumashja
21-11-07, 09:51
patjeter qe Po.............(Y)

lazdrani
21-11-07, 11:07
Pavarsin e Kosoves shpallet vetem atehere kur USA na japin ngjyren e gjelbert.

dardan100
21-11-07, 17:46
Nuk besoj se do te shpetojme pa hy ne lufte edhe njehere!

Arkza
23-11-07, 15:56
Poooooooooooooooooo !!!!!!!:biggrin: (Y)

LuLjaa
23-11-07, 23:47
Hahahahaha valla s'pata qare pa kesh hmmm :D

Po edhe une tham :P

vjeshta
24-11-07, 00:04
Votova nuk e di ,se sa i njoh Thaqet (fisin) zorė qe e shpallin ........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Arb
24-11-07, 10:47
Une besoj qe Hashimi esht njeri me shume fate!. I mori meritat e luftes te gatuara nga dikush tjeter,shetiti neper shqiperi,ne momentet e fundit grabiti gjith mundin e meritat e tjeterkujt.......

Vella ki t'drejte. Ai me shoke u veteshpallen udheheqes te luftes, edhe pse as ne betejen e vetme nuk moren pjese. Bile edhe thuren lavdi per "luften" qe kane ba, ne Rogner, Durres e Vlore.

Kupa bile e pranoj ne Hage, se ai ska dite cka osht beteja, ka dite vec me shkru komunikatat alla Enveriste-partizane, per betejat qe nuk i kane bo, per brigadat qe nuk kane ekzistu...

Rambushit i pat vlu ni here, e ju tha "mshelne more ju Komandantat e Bllaces!"

luckyman
25-11-07, 00:30
Hashim Thaqi ne PDK eshte vetem si dekoracion,....Xhavit Haliti eshte "Bosi"(komandant BACA)!!!

sunshine
27-11-07, 14:25
Shpallja e Thaēit

Albin Kurti
Do ta shpallin apo nuk do ta shpallin?Kėshtu pyesnin njerėzit njėri-tjetrin para zgjedhjeve tė 17 nėntorit.Shpalljen e pavarėsisė menjėherė pas10 dhjetorit e besonin posaēėrisht ataqė u besonin premtimeve tė politikanėvenė fushatė. Mirėpo, lehtas e qetas, e ashtuquajtura 'shpallje enjėanshme e pavarėsisė' u shndėrruanė 'shpallje tė koordinuar tė pavarėsisė'.Brukseli ia tėrhoqi veshin Thaēit ende pa u bėrė kryeministėr. Mund tėmerret me mend se ēka do t'i bėjnė kurtė bėhet kryeministėr! I thanė se tashduhet tė jetė i kujdesshėm meqė nukėshtė mė nė opozitė. Pra, Thaēit i treguan se ngjitja lart nė pushtet nukėshtė edhe liri mė e madhe pėr pushtet. Sistemi politik nė Kosovė – nė tė cilin UNMIK-u iu ka dhėnė pushtet ca vendasve pėr tė sunduar mė lehtė dhe jo pėr tė sunduar mė pak – e imponon njė gjė tė tillė. Mirėpo, UNMIK-u, thjesht, nuk do opozitė as pėrfundi vetes. Pėr shkak se koalicioni LDK-AAK ishte i dobėt, UNMIK-u e krijoi Grupin Negociator (e jo aq pse duhej negociuar me Serbinė). Pėr tė njėjtėn arsye, qė tė mos ketė opozitė, tash UNMIK-u do qė ta sajojė koalicionin PDK-LDK. Ky koalicion nuk ėshtė pasojė e rezultatit tė zgjedhjeve por vetė arsyeja e mbajtjes sė zgjedhjeve. Agim Ēeku ishte kryeministėr i dobėt nė njė qeveri tė dobėt. Hashim Thaēin duan ta bėjnė kryeministėr tėfuqishėm nė njė qeveri tė fuqishme.Pėrderisa Ibrahim Rugova ishte i gatshėm tė jepte gjithēka vetėm qė tė mbetej president, Hashim Thaēi jep gjithēka vetėm qė tė bėhet kryeministėr. Nė Kosovė nuk ėshtė me rėndėsi qė tė bėhesh kryeministėr. Me rėndėsi ėshtė qė tė keshė dėshirė tė bėhesh kryeministėr. Pastaj, UNMIK-u dhe ca zyre ndėrkombėtare ta menaxhojnė dėshirėn, duke e vonuar plotėsimin e saj. Ndėrkohė, ti ua plotėson atyre dėshirat. Hashim Thaēin e shfrytėzuan mu kėshtu ende pa e bėrė kryeministėr. Ama, ky shfrytėzim gjithsesi do tė harrohet. Sa tė jetė Thaēi kryeministėr, ai shfrytėzimin e vėrtetė gjithmonė do ta ketė pėrpara, deri nė ditėn kur do tė bėhet i pashfrytėzueshėm. Tani, mė kėto zgjedhjet e 17 nėntorit, Thaēi ka fituar relativisht qė tė humbasė absolutisht mė vonė (e qė sėrish ėshtė shumė mė herėt sesa qė ai mendon). Mirėpo, pėr ēka do ta shfrytėzojnė? Pse i duhet Hashim Thaēi UNMIK-ut? Pse i nevojitet atij mu nė kėtė kohė? Qė tė gjithė tashmė e kanė tė qartė se nuk ka trysni ndėrkombėtare mbi Serbinė qė ajo ta pranojė pavarėsinė e Kosovės. Presioni ėshtė mbi Prishtinėn. Politikanėt e Prishtinės do tė cyten e shtrydhen qė tė pranojnė marrėveshje kompromisi me Serbinė. Aq shumė koncesione i janė bėrė Serbisė nga ana e Grupit Negociator saqė tash besohet se mund tė bėhet edhe kompromisi pėrfundimtar. Siē dihet, Kuvendi i Kosovės e pranoi Pakon e Ahtisaarit, ndėrkaq Serbia s'ka lėvizur asnjėherė pėr asgjė nga pozicionet fillestare. E, qėllimi i Pakos sė Ahtisaarit ishte vendosja e themeleve pėr ndarjen e brendshme tė Kosovės, kurse efekti kryesor i kėsaj Pakoje ishte shkatėrrimi i pavarėsisė sė plotė si kėrkesė e shqiptarėve tė Kosovės. Tash, Hashim Thaēi duhet tė jetė garantuesi i kurorėzimit tė punės dyvjeēare tė Grupit Negociator, garantuesi i zyrtarizimit tė varėsisė mė tė re tė Kosovės nga Serbia. Nė vijim tė kėtyre negociatave, Serbia jo vetėm qė s'do tė lėshojė pe, por ajo as qė ka pse tė lėshojė pe. Ajo po fiton duke mos lėshuar pe (siē edhe ngjan zakonisht nė politikė). Faktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtar, Serbinė e konsiderojnė njė vend demokratik andaj nuk duan tė lejojnė shkėputjen e Kosovės prej saj. Nė fakt, Serbinė e bėn demokratike pikėrisht pėlqimi pėr shkėputjen dhe pavarėsimin e Kosovės. Mirėpo, Koshtunica dhe zyrtarėt e tjerė tė lartė tė Serbisė nuk e bėjnė njė gjė tė tillė. Nė tė vėrtetė, ka vetėm njė mėnyrė paqėsore se si Koshtunica do tė pajtohej me pavarėsimin e Kosovės (dhe kjo pa veriun dhe pa Luginėn e Preshevės). Vetėm dhe vetėm nėse nė shkėmbim pėr shkėputjen e Kosovės Koshtunica e fiton Republikėn Serbe nė Bosnje. Nė korrik tė vitit 2007, Koshtunica pat theksuar disa herė radhazi qė nuk mund tė lejojė pavarėsimin e Kosovės meqė kjo do tė thoshte humbje e 15% tė territorit tė Serbisė. Me kėtė deklaratė Koshtunica ka treguar se ai e sheh Kosovėn vetėm si territor dhe se ky territor ėshtė i Serbisė. Edhe mė e rėndėsishme se kjo, ai ka nėnkuptuar se, nė fund tė fundit, pėr humbjen e Kosovės, Serbia do tė duhej tė kompensohet territorialisht, e jo me anėtarėsime tė pėrshpejtuara nė BE e NATO. Koshtunica nuk pranon kurrfarė kompensimi joterritorial pėr Kosovėn. Territori vazhdon tė jetė kategoria kryesore e politikės sė Serbisė dhe Koshtunica e ka ndėrmend Republikėn Serbe nė Bosnje kur flet nė kėtė mėnyrė pėr Kosovėn. E gjithė kjo mundėsohet e ndėrlidhet edhe me paradigmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr stabilitet rajonal: Bosnja dhe Kosova konsiderohet se i pėrkasin tė njėjtit rajon. Megjithėkėtė, le tė kthehemi nė Kosovė dhe te pyetja qė akoma nuk ėshtė zhvlerėsuar tėrėsisht: do ta shpallin apo nuk do ta shpallin pavarėsinė? Nuk do ta shpallin, sidomos jo menjėherė pas 10 dhjetorit. Sepse tanimė thanė qė pas 10 dhjetorit (nė vend tė shpalljes) do ta caktojnė datėn kur do ta shpallin. Dhe, pėr shkak se vetėm nga perspektiva e sotme ky 10 dhjetori mund tė duket interesant dhe joshės: sa mė afėr tij, aq mė i largėt ai. UNMIK-u dhe faktorė ndėrkombėtar qė e kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės, nuk do tė lejojnė qė t'i skadojė afati njė premtimi pa e shpikur paraprakisht njė premtim tė
ri. Me 11 dhjetor njerėzit nuk do tė merren me mospėrmbushjen e premtimit tė vjetėr, por me shpresat pėr premtimin e ri. Do tė flitet pėr shuma marramendėse nė konferencėn e donatorėve (qė do tė mbahet nė mars 2008), pėr mision tė 'vogėl' tė BE-sė nė vend tė UNMIK-ut (nė prill 2008),pėr konferencė ndėrkombėtare pėr Kosovėn (nė qershor 2008) etj.etj. Por, edhe nėse krijohet njė trysni e madhe qė tė shpallet pavarėsia e Kosovės nga Kuvendi i ardhshėm i Kosovės, kjo s'do t'i sjellė gjė tė mirė Kosovės. Shpallja e pavarėsisė pa referendum dhe ushtri thjesht ėshtė kundėrproduktive. Njė kuvend qė e ka pranuar Pakon e Ahtisaarit, edhe nėse e shpall pavarėsinė diku nė vitin e ardhshėm, pas njė kohe do ta mund ta pranojė federatėn apo konfederatėn asimetrike me Serbinė. Pikėrisht referendumi si ushtrim i sė drejtės pėr vetėvendosje e sjell popullin nė proces politik, por, mbi tė gjitha, ai e kushtėzon ēfarėdo vendimi tė Kuvendit me verifikim te populli, pra me referendum tė sėrishėm. Nė anėn tjetėr, pavarėsia pa ushtri e mundėson skenarin e Bosnjes nga viti 1992. Ėshtė e kotė edhe nėse SHBAtė e njohin pavarėsinė e Kosovės po qe se shqiptarėve tė Kosovės (apo TMK-sė nė veēanti) nuk i lejohet qė tė armatoset nga Shqipėria dhe ShBA-tė pėr tė mbrojtur veten prej sulmeve nga jashtė dhe brenda. SHBA-tė, mė 7 prill tė vitit 1992, e patėn njohur Bosnje e Hercegovinėn si shtet tė pavarur e sovran, por asaj iu vendos embargoja e armėve nga viti 1992 e deri nė vitin 1995. Milosheviqi i ndėrseu serbėt e Bosnjės duke ua vėnė nė shėrbim ushtrinė jugosllave dhe paramilitarėt nga Serbia. E dimė mirė se ēfarė ngjau atėbotė: pas humbjeve, vuajtjeve dhe dėmeve tė papara nė Evropėn e pas Luftės sė Dytė Botėrore, boshnjakėt u detyruan ta pranojnė edhe ndarjen e brendshme tė vendit tė tyre e qė rezultoi me Republikėn Serbe, njė krijesė kjo gjenocidale. Ėshtė naive, e gabueshme dhe jashtėzakonisht e dėmshme tė mendohet se KFOR-i na mbron nga Serbia apo nga rebelimi i strukturave tė Serbisė nė Kosovė. Dėshmi kundėr besimit nė mbrojtjen qė na e bėn KFOR-i ėshtė tolerimi tetėvjeēar i strukturave tė Serbisė nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe veriun e ndarė. Dėshmi tjetėr ėshtė edhe soditja qė KFOR-i i bėri spastrimit tė veriut tė Kosovės nga shqiptarėt nė shkurt tė vitit 2000. Shpalljet, e madje edhe njohjet, pa referendumin qė e fuqizon popullin dhe pėrderisa nuk na lejojnė tė kemi ushtrinė tonė veēsa do ta keqėsojnė gjendjen nė Kosovė. As Pakoja e Ahtisaarit nuk lejon referendum dhe as ushtri pėr Kosovėn. Kosova parashihet tė ketė vetėm FSKnė, pra njėlloj xhandarmėrie me 2.500 pjesėtarė (me armatim tė lehtė dhe nėn kontroll tė NATO-s) e cila asisoj do tė jetė sė paku katėrfish mė e vogėl se policia. Ēfarė shteti i pavarur do tė jetė ajo Kosovė nė tė cilėn do tė ketė shumė mė tepėr policė sesa ushtarė?! Kosova e atillė do tė jetė e varur dhe pa sovranitet, me vullnet tė shkelur dhe pa kontroll mbi veten e saj: policėt e shumtė do tė jenė kėtu pėr ta shtypur popullin kurse 'ushtarėt' e paktė tė FSK-sė do tė jenė te kufijtė qė s'do tė mund t'i ruajnė. Shpallja eventuale e pavarėsisė sė Kosovės pa organizuar referendum qė e bėn popullin sovran dhe pa ushtri qė e mbron vendimin e popullit, e shndėrron Kosovėn nė njė Bosnje tė re. Atė lloj shpallje, jo vetėmqė e shfuqizon menjėherė PSSP-ja tė cilit i nėnshtrohet Kuvendi i Kosovės, por ajo vetėm sa do t'i shėrbejė strukturave tė Serbisė qė t'i formalizojnė enklavat anekėnd Kosovės si pjesė tė Serbisė. Shpallja e Thaēit nuk do ta bėnte Kosovėn tė pavarur nga Serbia por do t'i bėnte enklavat tė pavarura nga Kosova. Mbase realiteti nė Kosovė po bėhet gjithnjė e mė cinik. Nė vitet e '90-ta, Hashim Thaēi u pat angazhuar nė UĒK meqė besonte se pavarėsia e shpallur e Ibrahim Rugovės ishte e kotė pa ushtri. Tash, Hashim Thaēi flet pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės pa e pasur ushtrinė tonė, ēarmatosjen e sė cilės e nėnshkroi ai vetė!

Krokodilli
27-11-07, 14:56
Hashim Thaqi ne PDK eshte vetem si dekoracion,....Xhavit Haliti eshte "Bosi"(komandant BACA)!!!

hahahaha qka ke than lucky man,,, Xhavit Haliti osht ndjekes i Hashim Thaqit,, apo si te thom me mir qka thot Hashimi aj veq i merr er edhe ngan aty ku thot Hasha,,,
qy e permen Xhavit Halitin,, hajt se aj ska kurgjo ne dor sa te Osht Hashimi Gjall po le se spaske lidhje me ket tem,,,

Hashim Thaqi do ta shpall pavarsin, jo sikurse po flitet menjeher pas 10 dhjetorit ,, por diku ka fillimi i marsit te vitit te ardhshem, ku edhe do ipet drita e gjelbert nga USA - UK

Krokodilli
27-11-07, 15:04
eshte e rendesishme njohja dhe perkrahja e SHBA-ve dhe shteteve te medha si Anglia, Gjermania e Franca, sa i perket Kosovarve ne e kemi shpall pavarsin ka me shum se 15 vite me par,, Por Kryeministri Thaqi do te jet aj qe do ta shpall zyrtarisht

sunshine
30-11-07, 18:17
Kosova do ta shpallė pavarėsinė deri nė mars tė vitit 2008, thotė Rexhepi


Ish kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi deklaroi se Kosova do ta shpallė pavarėsinė deri nė mars tė vitit 2008, nė marrėveshje me Brukselin dhe Uashingtonin. "Jam i bindur se seanca historike e Kuvendit tė Kosovės do tė mbahet deri nė mars tė vitit 2008", i tha Bajram Rexhepi gazetės Dnevnik.
Ai shtoi se "kjo lėvizje nuk do tė bėhet pa marrėveshjen me bashkėsinė ndėrkombėtare" duke pasur parasysh se nė Bruksel dhe nė Uashington janė tė vetėdijshėm se ky akt nuk mund tė shtyhet nė pakufi". Sipas tij, mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit mė 19 dhjetor pėr rezultat pėrfundimtar do ta ketė konkluzionin qė mekanizmi pėr zgjidhjen e statusit tė kėrkohet jashtė Kėshillit tė Sigurimit.


Eh, po vazhdon avazi i vjetėr "Herė n'kėtė tė enjte e herė nė atė tė enjte"!

Nuk e di kėta politikanėt e Kosovės a po i pyesin miqtė e tyre se ēka munden e ēka nuk munden me vjedhė nga pasuria e populli?!

Pėr tė gjithė optimistėt e datės 10 Dhjetor - Seriali "Pavarėsia e Kosovės" vazhdon, ende nuk dihet sesa epizoda i ka, po shpresoj nuk bėhet si "Sex and The City"

SoKoLi-i-Maleve
01-12-07, 03:00
Hashim Thaqi ne PDK eshte vetem si dekoracion,....Xhavit Haliti eshte "Bosi"(komandant BACA)!!!

Pajtohem plotsisht me ju i nderuar,kjo asht e verteta.

Ma-Origano
03-12-07, 13:53
po un mendoj se do ta shpalle

Peja-Boy
06-12-07, 19:00
Mendoj se keta qe kan Votuar PO Ateher jan Anetar qe perkrahin Hashim Thaqin ....Kujdes sepo Zhgenjeheni ma mire votoni nuk e di !!!

MemphiSx
06-12-07, 19:24
Pyetja ka qen dasht te formulohet ne ket menyre.

Kur do ta shpalle Thaqi Pavarsin e Kosoves?!,e jo a do ta shpalle.

Sepse gjithe e dim se edhe hagji mergja me kan ne pushtet e kur te jep urdher SHBA e BE me shpall pavarsin,duhet me shpalle!

Keshtu qe kjo pyetje eshte banale per mendimin tim!

Mendoj se me ket pyetje nga PDK-istat do te marrim data te ndryshme :D

Peja-Boy
06-12-07, 19:30
Pyetja ka qen dasht te formulohet ne ket menyre.

Kur do ta shpalle Thaqi Pavarsin e Kosoves?!,e jo a do ta shpalle.

Sepse gjithe e dim se edhe hagji mergja me kan ne pushtet e kur te jep urdher SHBA e BE me shpall pavarsin,duhet me shpalle!

Keshtu qe kjo pyetje eshte banale per mendimin tim!

Mendoj se me ket pyetje nga PDK-istat do te marrim data te ndryshme :D

HaHa shume Pyetje e shkurter por shume me teper Gabime ne Pyetje !!!

e_martumja
06-12-07, 19:53
Me duket jam pergjigje nje her ne kete teme ajt se pergjigjem apet ne vitin e ardhshem :biggrin:


Duket guximtar ky thaqi, lumet na qe e kemi...

Fshatari
06-12-07, 19:59
Me duket jam pergjigje nje her ne kete teme ajt se pergjigjem apet ne vitin e ardhshem :biggrin:


Duket guximtar ky thaqi, lumet na qe e kemi...

Pajtohem me tė(pa) martuemen!
Tė lumtė edhe ne qė kemi njė vajzė kaq tė bukur kėtu nė forum!
Edhe unė si Thaēi, guxova me thane atė qė mendoj...!

e_martumja
06-12-07, 20:25
Pajtohem me tė(pa) martuemen!
Tė lumtė edhe ne qė kemi njė vajzė kaq tė bukur kėtu nė forum!
Edhe unė si Thaēi, guxova me thane atė qė mendoj...!FLM :biggrin: Kqyr ti zavendsoje Sejdiun ahahaha

MemphiSx
06-12-07, 20:31
HaHa shume Pyetje e shkurter por shume me teper Gabime ne Pyetje !!!


Pėrmirėsoji gabimet dhe pėrgjigju shoku redaktor i forumit ;)

Pupi
06-12-07, 20:56
Pyetja ka qen dasht te formulohet ne ket menyre.

Kur do ta shpalle Thaqi Pavarsin e Kosoves?!,e jo a do ta shpalle.

Sepse gjithe e dim se edhe hagji mergja me kan ne pushtet e kur te jep urdher SHBA e BE me shpall pavarsin,duhet me shpalle!

Keshtu qe kjo pyetje eshte banale per mendimin tim!

Mendoj se me ket pyetje nga PDK-istat do te marrim data te ndryshme :D
ėhė, dmth sipas teje Veqse po u deshka patjeter ta shallim pavarsin, sepse mu ashtu si thote serbia, shqiptaret vete nuk do ta benin k'te kurre.

Peja-Boy
07-12-07, 19:03
Pėrmirėsoji gabimet dhe pėrgjigju shoku redaktor i forumit ;)

Shume duhet Punuar te ndryshohet e te rregullohet Titulli i temes ...Duhet te Shlyhet Tema te hapet e re me Titull te ri, ose duhet marr Admin masa rreth ketij Rasti !!

MemphiSx
30-12-07, 11:01
Ka 2-3 jave qe Pavarsia e Kosoves spo zihet ne goje nga Mandatari i Qeveris se Kosoves,qe ne fillim po tregohet shum i dobet sa qe spo eshte ne gjendje me kriju Qeverin e Kosoves.
Jan 50 dit qe nga perfundimi i zgjedhjeve,dhe ende eshte larg Krijimi i Qeveris se Kosoves.

Une po pres,kur pe shpall naten e vitit te ri Thaqi Pavarsin e Kosoves.
Por une po du me dit nga PDK-istat se kur do te shpallet Pavarsia e Kosoves,ne Janar,shkurt,mars,(ne prill jo se osht muji i rrenav)maj,qershor apo kur???

Veq mos thuni si Thaqi,shum shpejt,une e di daten jo anej jo knej KUR?

Ish kon ni budall me ni fshat,ish kon i pa martun,edhe sa her qe e vetshin kur ki mu martu,ai thojke te dielen,e te dielat e tij nuk kishin mbarim :D
Qashtu edhe Thaqin me vet kur ki mi shpall pavarisn,ati ka me thon shum shpejt,e shum shpejt ja ka nis prej qershorit :D

Kodra
30-12-07, 11:25
**********
**********
**********


Mendojė qė, do tė ishte mė mirė qė titulli i Temės tė ishte:


A do ta shpallė Kuvendi i Kosovės Pavarėsin?

sepse Hashim Thaqi nuk mund ta shpallė Pavarėsin, nuk ėshtė Kosova e Hashim Thaqit apo e Dacit apo e Sejdiut, Kosova ėshtė e Popullit, Populli i Kosovės ka zgjedh mė tė mirėt pėr Kuvendin dhe pėr kėtė vetėm aty duhet tė shpallet Pavarėsia.


Unė votojė pėr, por PĖR Pavarėsin e shpallur nga Kuvendi i Kosovės.


Kodra

Xuki
02-01-08, 12:01
Unė mendoj qė kuvendi i kosovės do ta shpallin pavarėsinė!

Cia-Ferizaj
02-01-08, 13:43
Unė mendoj qė kuvendi i kosovės do ta shpallin pavarėsinė!

mire e ki .....por mdoket me ne krye Hashim Thaqin ........ hahahaha

Xuki
02-01-08, 14:53
mire e ki .....por mdoket me ne krye Hashim Thaqin ........ hahahaha


Jo bre Hashimi po don mu bo kryeministėr e jo kryeparlamentar!! hahahahhahahaha

Cia-Ferizaj
02-01-08, 18:04
kum nie qe nuk e shpallin pavaresin hiq asnjoni prej kosovareve

Psikologu
02-01-08, 23:49
Shpallje nuk ėshtė ajo vetem pėr tė folur para mikrogonit , ketė mundet tė e bejnė edhe spikeret pa asnjė problem.
Nese kjo parti tash ne pushtet paska fituar , sdo tė thotė se kjo e shaplli Pamvarsin, edhe pse ka akoma punė deri te Pamvarsia e Kosoves.

uck_aksh
07-01-08, 00:52
pamvarsin smundet ta shpall as Thaqi, as Sejdiu;as Ramushi, as Begjeti pamvarsin e shpall populli populli esht ai qe ja ka dhan voten atyre dhe deputeteve deputetet ata vetem e aprovojn at qe populli e kerkon

Pamvarsin e shpall populli

Lona
08-01-08, 12:42
Mendoj se ende nuk eshte koha si zakonisht..nuk besoj.

vjeshta
17-02-08, 22:45
E shpalli valla !!!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

uck_aksh
19-02-08, 01:50
pikrisht Hashim Thaqi e shpalli Kosoven shtet

Arkza
19-02-08, 12:35
Hhahahahahhahah Ma paska Fshi dikush nje Postim mua , Duke menduar ata se kam dash te Ofendoj apo Provokim !! Jo jooo une veq kam bo hajgare se s'ka qen e as Provokim e as Ofendim Thejsht Hjagre !!!


Thaqi Pra po Kush ! :wink:

Elina
19-02-08, 12:44
Jo qe marr vesh ne politike, po u dash me prite sinial prej dikuj tjeter me e shpalle na Pavaresine....

Edhe koha ishte me...:smile:

Ishalla e gezojme te gjith...se per kete dite kemi sakrifiku shume...!!!

Preshevar
19-02-08, 13:10
Kosova u shpall shtet nga banoret e saj,...
Hashim Thaqi ishte dhe eshte ndermjetsues/reprezentues qė populli e zgjodhi per t'na perfaqsuar.

egi
19-02-08, 18:07
E kisha shpall edhe une me pas krejt te gaqme punen

Rianne
19-02-08, 18:17
Kuku per neve kush e shpalli...

Oqeani
19-02-08, 18:18
Po ju e keni zgjedhe !!!!!

Rianne
19-02-08, 18:20
Po ju e keni zgjedhe !!!!!

Jo zemer na nuk e kemi zgjedh...po e kan zgjedh ata qe e kqyrin interesin e jo intelektin

Oqeani
19-02-08, 18:22
Jo zemer na nuk e kemi zgjedh...po e kan zgjedh ata qe e kqyrin interesin e jo intelektin
Nuk e di une ate por me ne fund eshte zgjedhur , pse ju nuk e shiquat menqurine sikur viteve te me parshme, por e " gelltitet " Dr. DACIN !!!!!

Gjumashja
19-02-08, 20:40
e shpalli... mirepo me dhimbsen ata qe kane votu kunder...:biggrin: .. ju ka shku vota huq...

e_martumja
19-02-08, 21:38
Me duket jam pergjigje nje her ne kete teme ajt se pergjigjem apet ne vitin e ardhshem :biggrin:


Duket guximtar ky thaqi, lumet na qe e kemi...Po mbaj fjal e po pergjigjem si vjet:biggrin:

Pra disa dite thash kuku kush ka mu permend ne histori te Kosoves, Thaqi kryeministi i pare dhe qe e shpalle pavarsine phaaaa por kur e pash tu e msu Jakup Krasniqin thash paske nis me dite dicka dhe at dite qe e shpalle mu duk me pas besim shume ne veten dhe bash burre, me pelqeu si u shpreh Hallall edhe pse sma kona fort si zgerrlllihet :biggrin:


Sukse ne te ardhmen i deshiroj....

MemphiSx
19-02-08, 23:05
Kuku per neve kush e shpalli...


Hahahaahahaahahahahahahahaahah qa kom kesh me ket shkrim,sje e vetmja qe po kukat :D

Arkza
20-02-08, 10:02
Hahahaahahaahahahahahahahaahah qa kom kesh me ket shkrim,sje e vetmja qe po kukat :DMemphis Shoki ne veq jemi msue me Dukagjinastat !!!! se veq Andej Kukaktin e ketu te na jo jo sdim me Kukat !!! :biggrin:
Ne Kemi Qellu krejt Burrnesha dhe Burra Fiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:tongue:
Rrnoft Thaqi (Y) :wink:

MemphiSx
20-02-08, 12:03
Memphis Shoki ne veq jemi msue me Dukagjinastat !!!! se veq Andej Kukaktin e ketu te na jo jo sdim me Kukat !!! :biggrin:
Ne Kemi Qellu krejt Burrnesha dhe Burra Fiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:tongue:
Rrnoft Thaqi (Y) :wink:


Qa po t'lidh bre ty me Dukagjin :D

N'cdo dek njerzit kukasin per tragjedin qe iu ka ndodh!

Edhe n'Kosove ka ndodh tragjedi se qfare lope e ka lexu deklaraten e Kosoves!

Alla Drenicaqke :D

Arkza
20-02-08, 12:06
Qa po t'lidh bre ty me Dukagjin :D

N'cdo dek njerzit kukasin per tragjedin qe iu ka ndodh!

Edhe n'Kosove ka ndodh tragjedi se qfare lope e ka lexu deklaraten e Kosoves!

Alla Drenicaqke :DHhahahhahahahahahahhah Memphis Pasha koken e Dy vllazive skam Pik Gjaku Drenices !!!!! Por me dhemb shume shume qe sjam Drenicake se dote Mburrasha dhe dote isha me e Lumtura ne Bot sikur te isha Por ne fakt sjam !!!! :mad:
Dhe ne ske kemi Zakon as gjum me kukuat siq Kukatni ju Duagjinast.........:tongue:

Zero Cool
20-02-08, 14:48
Pasi qė dihet qė Hashimi me shokėt e qliroi Kosovėn dhe deri me tani asnjė nga udheheqėsit politik te Kosovės, edhepse premtuan nuk e realizuan kurrė, tani si kryeministėr i ri i Kosovės, a do ta shpallė pavarėsinė Hashim Thaēi derisa tė jetė nė pushtet?

A e shpalli ?

Arkza
20-02-08, 14:50
Jeppppppppppppppppppppp e Shpalli Valla !!!!!!!
Rrnoft Thaqi Bashke me UQK -en !!! (Y)
Fiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuu ...... :smile:

Zero Cool
20-02-08, 14:55
Hashim Thaēi e shpalli pavaresine e ne ate do ta shpallim pejgamber!

Rrnoft Hashim Thaēi dhe UĒK-ja

natyra
20-02-08, 14:55
E kisha shpall edhe une me pas krejt te gaqme punen


hahahahha egi perzote mos fol deri neser lere me kaq.

Te pershendes bukuroshe:smile:
Natyra

Zero Cool
20-02-08, 15:08
E kisha shpall edhe une me pas krejt te gaqme punen

Normalisht bre, nihere e ka bo punen gati (ne krye te UĒK-se) dhe me ne fund edhe e shpalli, nuk piqet buka pa e pergatit brumin qiko, msoju ma se po lyp me shku nuse :P

Dardan Kastrati
20-02-08, 15:13
Nga njehere kur shof shkrime ne kete forum me bene te mendoj shume per disa gjera :Athua aq Shtet i madh jemi neve qe te bejme nje ndarje te tille ne regjione ,sikur doni ta coptoni keto troje te nje gjaku, hejjjjjjjj jemi nje nga do qe jeni Dukagjin,Drenic.Llap .Shale Iliride Cameria,Malesia dhe Shqiperia :Cfare shkruani jo ju dukagjinasit apo drenicaket , ajjo qe eshte me rendesi eshte se : Kosova tani eshte shtet .E qe te kemi nje shtet te fort duhet punuar e jo te merrem me ate se ky apo ai e bere shpalljen e pavaresise .. Si duket juve ende se keni kuptuar se se kush e ka shpall pavaresine ne keto troje .Duke filluar qe nga viti 1969 qe populli ka kerkuar perdorimin e Flamurit , pastaj 1981 demostratat e studenteve, pastaj ngjarejt e e vitit 1989-97 gjate kesaj periudhe me politiken paqesore qe beri Presedenti i ndjere na njofti edhe bota.Nuk duhet te mohojme asesi kontributin qe dha UCK ku pjese e kesaj ishte po ky popull qe sot e gezon lirine .Tani me se paku na duhet nje perqarje e tille ky apo ai e shpalli pavaresine .Mendimi im eshte pavarsine e Kosoves e Shpallim ne Populli i Kosoves me ndihmen e miqeve tane Amerikan dhe te Bashkesise Evropiane....
Me te mira..

>>{SpOnGeBoB}<<
21-02-08, 16:33
une kam votue Jo edhe mas njiqind vjeteve me dal ne vota edhe nji here ja kisha japen voten JO. A e ka lexue, e ka lexue deklaraten si femi i klases trete, qfare trete te dyte.

Abetare
21-02-08, 21:50
Shumė e kan gatu bukėn e Pavarėsisė por Hashimit i ra hise me e shtru nė Sofer edhe ajo ka qenė punė e rėndė se u dashtė me e pyet Ameriken e botėn a me e shtru a jo , kur dhe qysh ... Por Hashimi po tregon menēuri tė matur politike , i lumtė deri me tash fantazi vetėm le tė vazhdojė kėshtu ....

Cia-Ferizaj
22-02-08, 13:18
thaqi nuk ka me shpall pavaresin por vetem ka me lexu deklaraten e cila eshte shpallur ne vitin 1991 ne Kaqanik
edhe mos i perzini keto sene se marre qy

Arkza
22-02-08, 13:52
thaqi nuk ka me shpall pavaresin por vetem ka me lexu deklaraten e cila eshte shpallur ne vitin 1991 ne Kaqanik
edhe mos i perzini keto sene se marre qyMos bre Cia mos u boni kaq Femijor rreth kesaj Tems se qat Pavarsi qe u Shpall ne vitin 91-ish askush se ka Pranu e as se ka Njoft !!!!!!!!!!! :biggrin:

Cia-Ferizaj
22-02-08, 14:04
Mos bre Cia mos u boni kaq Femijor rreth kesaj Tems se qat Pavarsi qe u Shpall ne vitin 91-ish askush se ka Pranu e as se ka Njoft !!!!!!!!!!! :biggrin:

skan pasur pjekuri ende politikanet tane ne at kohe :wink:
tash thaqi e lexoj deklaraten e pavaresise a tjeter kush e ka zi kete deklarate

Arkza
22-02-08, 14:06
skan pasur pjekuri ende politikanet tane ne at kohe :wink:
tash thaqi e lexoj deklaraten e pavaresise a tjeter kush e ka zi kete deklarateKush de kush Tjtre Kush !? :biggrin: :wink:

Cia-Ferizaj
22-02-08, 14:13
Kush de kush Tjtre Kush !? :biggrin: :wink:

pershembull una ne fillim pa pjekuri politike kam qene me PDK .... e kur u pjeka e pash realitetin e nderrova partine .. :wink:

Gjumashja
27-02-08, 12:07
pershembull una ne fillim pa pjekuri politike kam qene me PDK .... e kur u pjeka e pash realitetin e nderrova partine .. :wink:

hahahahha cudi kosova qe ka me teper se 2milion banor tani jane zgju nga gjumi dhe kane kaluar ne PDK...:biggrin: ...

Cia-Ferizaj
27-02-08, 12:45
hahahahha cudi kosova qe ka me teper se 2milion banor tani jane zgju nga gjumi dhe kane kaluar ne PDK...:biggrin: ...

a masi u bona i meqem me bleu prape PDK-ja

Gjumashja
27-02-08, 18:11
a masi u bona i meqem me bleu prape PDK-ja


produkt je ti qe blehesh me para a..:tongue: .. gjuj revolet se kurgjo nuk po te duhen...

Cia-Ferizaj
28-02-08, 00:31
produkt je ti qe blehesh me para a..:tongue: .. gjuj revolet se kurgjo nuk po te duhen...

sguxoj mi gju more ......... se i du shum revolet

rilinda
28-02-08, 00:56
Kujdes!


.................

Arb
28-02-08, 00:59
Edhe zylfi mergja, i 7 plusit e shpalli... Aq sa ka merita ai magjupi, aq ka shymi me co...

Ua lumsha shteteve qe na njohen. Rrnofte 18 Shkurti, dita historike e Shqiptareve, dite kur bota njohu edhe shtetin e dyte Shqiptar.

Si dite e shpalljes konsiderohet ajo dite, qe nuk u fol shkinisht ne parlament...