PDA

View Full Version : Dhunimet Gjate Luftes-plage E Pasheruar!!!


legenda
20-11-07, 20:39
/me lejen e autorit /

Nentor 20, 2007


[/URL][URL="http://www.zeriilarget.com/arkivi/000805.html"]Intervistė me zonjėn Luljeta Selimi` Berisha, drejtuese e org. Humanitare` e cila ka marrė nėn kujdes dhe trajtim human e shėndetsorė` gratė e pėrdhunuara gjatė luftės nė Kosovė! (http://www.dardania.de/vb/upload/)Hyrje:
Shpesh kemi dėgjuar pėr punėn Humane qė ka ndėrmarrė njė grua shqipėtare pėr shėrim dhe rehabilitim nė jetė, nė shoqėrinė Kosovare, tė viktimave tė luftės, tė qindra grave apo vajzave si dhe fėmijeve shqipėtarė tė pėrdhunuar e tė keqtrajtuar nga terrori Serb.
Nė njė kontak dhe komunikim tė drejtpėrdrejtė me atė zonjė morėm kėtė intervistė, tė cilėn po e botojmė, si njė shėnjė mirnjohje pėr punėn e sajė dhe tė ekipit tė sajė, si dhe si njė thirrje ndaj tė gjithė shqipėtarve kudo qė janė, qė tė ndihmojnė dhe tė pėrkrahin misionin Human tė kėsajė zonje shqipėtare!

Intervistoi Llemadeo

Pyetje:
Kush ėshtė z. Luljeta Selimi, a mund tė na tregoni diēka rreth jetės tuaj?

Pėrgjigje:
Luljeta Selimi aktulisht punon nė organizatėn *JETA NE KASTRIOT* nė Kosovė si drejtuese e sajė. Por njekoheisht bėn dhe punė vullnetare edhe nė Entin e Statistakve tė Kosovės, nė Statistikat e Shendetėsisė. Pėr shumė vite kam punuar si gazetare nė mediat e shkruara dhe ato elektronike, por pėr shkak se gazetaria nuk mė linte shumė hapsirė qė ti pėrkushtohesha grave dhe vajzave tė pėrdhunua atėherė hoqa dorė nga profesioni im qė` e dua shumė. Atė e bėra pėr tė pasur kohė mė shumė pėr tė ndihmuar. Aktulisht kamė tė botuar librat „Linde pa emer“, me poezi. „ Tre muajt e Anites“, roman, pastaj „Rrefime tronditse, femrat e dhunura gjatė luftės nė Kosovė“, publicistike, i cili ėshtė botuar pėrveē nė gjuhėn shqipe, ashtu edhe i pėrkthyer ėshtė botuar dhe nė gjuhėt gjermane, angleze dhe italiane. Njėkohėsisht jam bashkautore me njė gjerman dhe suedez nė Publikimin statistikor 2004. Kėto ditė ditė shtėpia botuse „Buzuku“ nxjerr njė roman tė ri timin me titull „Enigma e tė vdekurės“.

Pyetje:
Si i keni pėrjetuar ju ngjarjet nė Kosovė qė nga viti 1989 e deri nė kohėn e luftės, ku ju gjeti ju lufta nė Kosovė, nė ēfarė pozicioni apo aktiviteti njerzorė?

Pėrgjigje:
Gjatė kėsajė kohe isha studente, mandej nė gazetari diplomava dhe gjatė periudhės sė luftės punoja si gazetare tek „Bota sot“, mandej kalova tek „Gazeta shqiptare“ dhe „Fokusi“ dhe po ashtu isha studente e mjekėsisė dhe jam shumė mirė e njoftuar me tė gjitha ngjarjet dhe rrethanat e luftės. Gjatė punės time nė terren kam arritur ta shoh gjėndjen reale dhe pėrveēse kam shkruar nė gazeta, kam ndihmur popullaten civile gjithandej. Kam ndihmuar shumė gra tė lindin nė male, shumė tė tjera i kam marrur nė qytete dhe i kam strehuar e i kam ndihmuar aq sa kamė pasur mundėsi. Mė vonė kur fillun debimet edhe unė bashkė me shumė qytetarė u dėbova nga Kosova. Shkova nė Holandė dhe pasi thirrjet e atyre qė ishin mbrėnda nė Kosovė ishin shumė tė mėdha, pėr tu dal nė ndihmė me mjek dhe gazetarė, unė u ktheva nė luftė nė Kosovė. Ndihmova aq sa munda pėr 9 ditė dhe me njė kamionet, bashkė me gjashtė gra Lehona(tė sapo kishin lindur-a) dhe disa tė plagosur, kalova nė Shqipėri pėr ti ndihmuar ata njerėz me mjekim e strehim tė sigurtė.

Pyetje:
Mbas luftės, ēfarė ndodhi me ju, si e shikonit ju Kosovėn e mbas luftės?

Pėrgjigje:
Kosova ishte e shkatrruar, njerzit ishin kthyer, por jeta vazhdoi. Serbėt dogjėn mbi 400 000 mijė shtėpia tė shqipėtarve, shumė shkolla e fabrika , plaēkitėn spitale e dukomentacione tė rėndėsishme. Morėn me vete gjithēka tė vlefshme qė gjetėn dhe morėn me vete mbi 5000 njerėz peng. Po ashtu nė burgjet serbe ishin mbi 2000 tė tjerė dhe shumė nga ata qė edhe sot e kėsajė dite nuk u kthyen kurrė. Por njerėzit sado qė e patėn vėshtirė u kthyen edhe nė tenda vetėm tė jenė nė vėndin e tyre. Ata filluan ta rregullojnė jetėn edhe pse plagėt kullonin dhe kollojnė gjak ėnde... Unė u ktheva, kisha shtėpinė e djegur nė fshat dhe banesėn e babit na e kishin ozurpuar njė familje qė po ashtu iu kishte djegur shtėpia. Ma vonė ata shkuan nė shtėpinė e tyre dhe ne u kythem nė shtepin tonė.

Pyetje:
Ēfarė u bė shkak, nga lindi ajo ide qė ju tė merrni njė udhė tė tillė humane, tė merrni nėn mbrojtje dhe trajtim pėr tė rehabilituar njė masė aq tė madhe njerzish tė dhunuar, tė keqtrajtuar nga lufta sic janė gratė e dhunuara, nė njė kohė kur ato gra, nėna dhe motra, u braktisėn deri dhe nga familiaret e tyre ne ato rrethana, familiarė tė ndikur nga moskuptimi qė patėn ndaj atyre grave, njė moskuptim qė rrjedhė nga mentlitetet injorante ballkanike ?!

Pėrgjigje:
Mė shtyri vujtja e kėtyre femrave qė kishin mbetur pa asnjė pėrkrahje, burrat i braktisėn, familjarėt iu kėrkonin qė ato ti braktisinin fėmijėt e burrit e ato` normal qė atė nuk mund ta bėnin. Politikanėt merreshin dhe ende merren vetėm me punė tė mėdha… si statuesi… Shoqėria po i shikonte me pėrbuzje ato gra tė pėrdhunuara. Unė nuk munda tė ua kthej shpinėn. Ashtu vėndosa me njė grup shoqesh qė tė u dalim nė ndihmė, sado qė tė jetė e veshtirė. Dhe sot e asajė dite ne e bėjmė kėtė punė sepse unė nuk mund tė ia kthej shpinen njė gruaje qė vendosi ti ruajė e ti rrisė fėmijėt e vet edhe pa pėrkrahjen e burrit dhe tė famijes sė sajė. Nuk mund tė ia kthej shpinen njė tė reje qė e ka braktisur i fejuari apo i dashuri pse serbėt e kanė pėrdhuanuar. Nuk do ta bėj kėtė derisa tė gjitha kėto gra tė shėrohėn, tė mund tė punojnė dhe nga puna e tyre tė jetojnė pa ndihmėn time .

Pyetje:
Si e keni filluar, mbi ē`baza u mbėshtetėt, nga ja nise sė pari?

Pėrgjigje:
Nuk ishte aspak e letė, e dija se do ta kem shumė vėshtirė, por me ndihmėn e shoqeve, pėrkrahjen e familjes dhe duke e pėrdorur emrin tim si gazetare e njohur aq sa isha, u dilja nė ndihmė. Ta them tė drejtėn se menjherė pas luftės ishte mė e lehtė, sepse kishte shumė organizata qė na siguronin gjėrat ushqimore dhe veshmbathjet, ndaj e kishim shumė ma lehtė se sa e kemi tani. Ne u bėnim trajtimin mjeksor dhe ua siguronim barant fillimisht, por ma vonė filluan tė dalin problmeme njeri pas tjetrit. Ndėrsa pėr sa i pėrket asajė pjesės sė pyetjes; “nė ē`baza…?” Dua tė them se vetėm nė vullnetin e mirė dhe ndihmėn e atyre qė kishin bizneset tyre dhe na dilnin nė ndihmė, qė nuk ishte aspak e mjaftushme.

Pyetje:
Kush ju pėrkrahu, a gjetėt mbėshtetje ligjore, shteti apo organizmat ndėrkombėtare si ju pėrkrahen, a iu pėrkrahin apo jo?

Pėrgjigje:
Fatkeqėsisht` ndihmat nga qeveria ishin tė vogla, qeveria jonė nuk ka mundesi tė bėjė shumė sepse buxhetin e ka tė lemituar por na ndihmuan aq saqė gratė e dhunura tė mund ti bėjnė analizat mjeksore pa pagesė, nė spitale. Nėnave qė nuk kishin kurorzim ua ndanė ndihmėn prej 32,00 €, ndėrsa shumė nėna me fėmijė i strehuan aty ku mundėn, por jo tė gjitha.

Pyetje:
Religionet, qėndrat fetare a ju kanė pėrkrahur dhe nėse po; konkretisht si dhe nė ēfarė drejtimi?

Pėrgjigje:
Jo! Shumė pak na kanė pėrkrahur dhe habitem se si ka mundėsi qė njerėzit qė janė besimtarė dhe pėr ēudi nuk kanė aspak mėshirė, me vjen keq qė nuk e shohin kėtė pjesė tė shoqėrisė Kosovare tė mbasluftės, sepse tė dhunuarat janė viktimat mė tė rėnda tė ēdo lufte.

Pyetje:
Biznesi shqipėtarė nė Kosovė, organizatat humane a ju kanė pėrkrahur, diēka konkrete na tregoni?!

Pėrgjigje:
Po! Ka shumė beznismenė qė na ndihmojnė herė pas here, por pėrveē zotit Behgjet Pacolli qė na ndihmon me 500 euro vazhdimisht nė ēdo muaj, nuk na mbėshtet asnjė Biznesmen tjetėr ashtu ēdo muaj!
Po ka edhe disa donator qe na mbeshtesin herė mbas here.

Pyetje:
Po mediat shqipėtare nė Kosovė e mė gjėrė a ju kanė mbėshtetur dhe si konkretisht?

Pėrgjigje:
Mediat nuk na pėrkrahin aq sa ne kemi nevojė. Por pasi vetė jam edhe gazetare, herė pas here shkruaj edhe vetė. Por mbeshtetje mė tė madhe na bėn shteti Shqiptar dhe mediat nga Shqiperia. Nuk kėrkon kotė ēdo kush qė tė ketė nėnėn e vet!

Pyetje:
Forumet dhe orgnizatat jo politike, studentėt, org. e gruas, ju kanė pėrkahur apo jo?

Pėrgjigje:
Forumet dhe organziatat jopolitike ka shumė nga ato qė na pėrkrahin, sė paku moralisht, ndėrsa sa iu pėrket organizatave tė gruas nuk mund tė them se na pėrkrahin aspak.

Pyetje:
Mėrgata Shqipėtare“diaspora”, ju ka pėrkrahur, biznesmenėt shqipėtarė nė diasporė, po apo jo, konkretisht?

Pėrgjigje:
Nuk ka njė biznismen qė ėshtė nė diasporė qė na ka thanė se nė ēdo muaj do tė na dėrgojė se paku nga 5 €uro, andaj nuk mund tė them se kemi ndopnjė donator nga dispora. Por mendoj se shumė nga ata nuk e dinė se ne egzistojmė dhe mendoj se konferencat e mia nė Gjermani me 28 nėntor nė Konstanz dhe me 1 dhjetor nė Hajdelberg do tė krijojnė njė munėsi me u njoftue nga afėr pėr shumēka. Pres qė kėtė herė tė gjejė ndonjė donator, qė do tė na dali nė ndihmė pėr ndonjė kohė sė paku.

legenda
20-11-07, 20:40
Pyetje:
Ku janė nevojat me urgjente, a keni te sėmurė qė nuk shėrohen dot nė Kosovė?
Pėrgjigje:
Po dhe arsyeja kryesore pse jam kėtu ėshtė pėr tė krijuar marėveshje me spitale nė Evropė pėr tė sjellur kėtu ato paciente. Kemi edhe tė smura qė nuk shėrohen dot, kemi nga ato qė janė ēmendur, por nuk ka vėnd nė sptalet e ēmendisė nė Kosovė. Nevojat janė tė shumfishta, ka nevojė pėr shėrime, ka nevoja pėr gjėra elementare, ka nevoja pėr dru zjarri e thengjill pėr ngrohje, sepse mbi 200 gra me femijė jetojnė nė kontenjera metalike dhe mund ta mirrni me mend se sa u ngrohet trupi atyre nė kėto temperatura tė ulta. Pra, nevoja ka pėr gjithēka, por ndihmat janė shumė tė vogla.

Pyetje:
Sa janė tė sėmurėt, gra apo fėmije, ēfare u mungon konkretisht, veshje, medikamente, ushqime, strehimore apo ēfare?

Pėrgjigje:
Mbi 1700 te semura Gra` marrin medikamente rregullisht, sepse gjendja e tyre nuk ėshtė e mirė. 300 prej tyre i konsiderojm me gjendje mė tė rėndė. Ka edhe femijė qė janė tė sėmurė por pėr fėmijėt` mė lehtė gjindet rrugė pėr ti shėruar. Ndėrsa pėr gratė ėshtė shumė e vėshtirė sepse ato duhet shėruar dhe duhet fshehur e vėrteta se ato janė tė dhunuara. Po na mungojnė veshjet, mbathjet, ushqimet e po ashtu na mungojnė edhe medikamentet.

Pyetje:
Sa ėshtė organizmi juaj si personel, a keni mundėsitė dhe kushtet e nevojshme pėr punė, a keni mjekė nė dispozicion?

Pėrgjigje:
Organizimi ynė ėshtė kėshtu:
Ne kemi 4 Gjinekolgė, 2 Psikologė, 4 Infektologė dhe 5 motra medicinale . Kushtet janė shumė tė rėnda por ne` deri mė tash nuk u ndalėm nga vėshtirėsitė qė na u parqiten, mundohemi ta kryejmė punėn sa mė mirė edhe nė mungesė tė shumė gjėrave.
Mė duhet ta ceku, ta theksoj qartė se: Ne kot i ofrojmė njė pacienteje barna dhe trajtim psikiatrik, kur asajė i mungon veshmbathja, gjėrat ushqimore, strehimi etj. Pra ne na duhet qė tė pėrkujdesemi edhe pėr gjėra tjera qė suksesi ynė tė jetė i plotė.

Pyetje:
A keni lidhje dhe kontakt me organizata botrore qė merren me rehabilitime tė tilla tė viktimave tė luftrave, nėse po, ku dhe ēfare arritjesh keni me ta?!

Pėrgjigje:
Tash pėr tash kemi lidhje vetėm me disa organizata nė Bosnje dhe bashkpunimi ynė ėshtė shkėmbimi i pėrvojave .

Pyetje:
Ēfarė ka nevojė konkretisht pėr ta zhvilluar punėn e sjaė z. Luljeta Selimi?

Pėrgjigje:
Ooo; Ka shumė nevoja, por unė do tė isha shumė e kėnaqur ta gjenim njė donator qė do tė na ndėrtonte qendrėn pėr tė cilėn e kemi lejėn e ndėrtimit, trollin, por nuk kemi donator. Tash e dy vite i kemi 15 ari truall qė presin pėr njė qendėr ku do tė ishte zyra jonė e pėrhershme dhe aty do tė mund ti strehonim rastet mė tė rėnda. Kam nevojė pėr mė shumė pėrkrahje nė tė gjitha sferat!
E dini ēka i nevoitet njė shtėpie pėr tė jetuar njerėzit aty, e dini ēka i nevoitet njė tė sėmuri qė nuk gjen qetėsinė, e dini ēka i nevoitet njė ekipi mjeksor pėr tė qenė sa me efikas?! Tė gjitha kėto na nevoiten!
Por, unė shpresoj se do tė ketė njerėz tė vullnetit tė mirė qė do tė na dalin nė ndihmė dhe se paku do tė kemi mundėsi qė kėtė dimer ti ngrohim pacentet tona, se paku kėtė dimer fėmijet dhe pacentet tona do tė kenė veshje dhe mbathje tė mjaftushme, se paku kėtė Bajram, Vit te ri dhe Krishtlindje nuk do ta kenė tryezen e zbrazėt dhe ne nuk do tė na mungojnė barnat dhe karburanti pėr tė arritur deri tek pacientet tona.

Pyetje:
Kush ėshtė Thirrja juaj ndaj Diasporės shqipėtare, ndaj gjithė organizmave humanitare shqipėtare dhe tė huaj, konkretisht simbas deshirės tuaj?!

Pėrgjigje:
U bėj thirrje tė gjithė njerzve vullnetmirė qė tė na dalin nė ndihmė dhe le ta pinė njė muaj me pak` njė pako cigare dhe le tė ndajnė ato mjete pėr ato nėna tė pėrdhunura, le ta gezojnė njė femije qė nuk ka pasur mundėsinė ta vesh asnjėherė pas luftės njė xhemper tė ri, njė pal kepuca tė reja ose ta kenė njė shall qė gjithmonė iu ka munguar!
Le ta pin njė got me pak alkol, dhe njė kafe me pak, dhe me ato para le ti gezojnė femijet` qė asnjėherė pas luftes nuk kanė pasur mundėsi tė kremtojnė ndonjė festė, ta gezojnė vetėn dhe nėnen me ndonjė gjė dhe mos tė ndahen tė turpruar para shokėve nė shkollė pse rrobet e tyre janė tė shqyra ose shumė tė vjetra.
Por do tė iu bėja thirrje atyre biznismenėve tė mėdhenjė, qė tė na dalin nė ndihme ta ndėrtojmė qendrėn tonė, sepse aty do tė jetė shtėpia e tė gjithė atyre femijeve qė gjatė natės kanė frikė se mos po u bie tavani mbi fytyrė, qė duart dhe kėmbėt e tyre pėr gjashtė muj tė ftohėt nuk arrijnė tė u ngrohėn kurrė. Le tė bėjnė njė strehė ku gratė e pėdhunura nga serbėt` do tė ndiejnė vetėn tė sigurta pa frikė dhe me pėrkrahje, ju lutem ipni kontributin tuaj pėr to.

Pyetje:
Si e sheh aktualitetin nė Kosovė z. Luljeta Selimi dhe tė ardhmėn e Kosovės, ēfarė mendon se do tė duhej bėrė ndryshe dhe ēfarė mendon se nuk duhej bėrė?

Pėrgjigje:
Pres qė Zoti mos ta harrojė mė` Kosovėn dhe popullin e sajė.

Pyetje:
Kush ju mungon ju si partner i domosdoshem nė punėn tuaj qė tė jeni mė e suksesėshme pėr tė realizuar planet tuaja nė veprimtarinė qė keni ndėrmarrė?!

Pėrgjigje:
Po thashė dhe mė sipėr; qė mė mungojnė mjetet finaciare, pėrndryshe stafin e kam tė mrekullushėm dhe shumė tė mirė.

Pyetje:
Luljeta Selimi, si grua, nėnė dhe partnere, si e ndjen vehtėn me ngarkesat qė ka, si i pėrballon, ēfarė e ndihmon mė shumė, ēfarė e pengon mė shumė?

Pėrgjigje:
Po` nė punė jam puntore, pa marrė parasyshė pozitėn time, i kryej detyrat qė kam. Nė shtėpi jam bashkshorte dhe grua e kujdesshme, pa marrė parsyshė lodhjen dhe ngarkesat qė kam. Kam njė bashkshort tė mrekullueshėm qė mė ndihmon dhe mė pėrkrahė gjithmonė, kam pėrkrahjen e familjes time dhe tė rrethit ku jetoj. Mė shumė mė ndihmon dashuria qė kam nga njerėzit qė mė duan dhe qė i dua, nga sukseset qė kam pasur dhe kam tani.
Ndėrkaq mė pengon skamja dhe mjerimi qė ka kapluar shqiptarėt kudo qė janė nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, Mal tė zi.

Pyetje:
Shoqėria Kosovare, si gjėndet Luljeta nė atė shoqėri, si e shikon zhvillimin shoqėrorė nė Kosovė, mentaliteti Ballkanik ku detyrimisht pak a shumė pėrfshihen dhe shqipėtarėt si pjesė e ballkanit, si ndihet njė veprimtare e tillė si ju?

Pėrgjigje:
Mė pak merrem me ata qė kanė kohė tė mirren me gjėra tė kota, pėr mua ėshtė humbje kohe tė merrėm me ata qė mė thonė; „ pse i ndihmon kėto gra, pse zgjodhe mu kėto viktima…“ etj.
Por unė kam njė betim: *Nuk do tė pushoj ti ndihmoj kėto viktima, pa marrė parasyshė se sa vėshtersi do tė kem!*.
Unė dhe shoqet e mia, nuk do tė ndalemi derisa edhe viktima e fundit tė shėrohet dhe tė mund tė gjėndet nė jetė edhe pa ndihmėn tonė, pra duke u kthyer nė gjėndjen e njė gruaje tė fortė dhe e dobishme pėr vetėn, familjen dhe shoqėrinė.

Llemadeo: A deshironi tė shtoni diēka tė veēantė nė mbyllje?
Zonja Luljeta Selimi` Berisha: Nė fund`dėshiroj tė shtoj:
Ju lutėm mos harroni viktimat e luftės, kėto gra dhe nėna tė pėrdhunuara qė kanė nevojė per ju, kanė nevojė pėr ndihmė tė ēdo njeriu qė ndjen dhėmbje pėr dhėmbjet e viktimave mė tė dėmtuara, ndėr tė cilat janė kryesisht kėto Gra, Nėna dhe Motra shqipėtare!
Ju faleminderit zonja Luljeta dhe ju uroj punė tė mbarė nė misonin tuaj Human!
Faleminderit dhe ju!
Shenim: Duke e mbyllur intervistėn me zonjėn Luljeta Selimi, kėtu po sjellim tė dhėnat Bankare pėr lexuesit tanė, pėr ēdo shqipėtarė qė ka zemėr e shpirt human pėr tė ndihmuar ata njerėz ne nevojė, tė cilet gjėndėn nėn kujdesin e njė misoni human tė drejtuar nga zonja Luljeta Selimi dhe stafi i sajė:

Xhirollogria e ogranizatės:
Nga jasht Kosovės, pėrmes kėsaj llogarie nė:
PROCREDIT BANK
Numri i pranuesit : 1110172740000153
Emri dhe mbiemri i pranuesit :
NGO- Shoqata e gruas *Jeta nė Kastriot*
Adresa :
Rruga Hajdar Dushi hyrja 2,
numer 5, Prishtinė
Telefoni 00377 44 209651
Banka :
PROCREDIT BANK KOSOVO
Filialja e llogarisė pėrfituese :
Prishtinė SWIFIT CODE: MBKOCS22
Webseite e organizates:
www.vajzat.com (http://www.vajzat.com)

http://www.zeriilarget.com/arkivi/Ndihmat.jpg

legenda
20-11-07, 21:07
DHUNIMET

Dhunimet sipas tė drejtės ndėrko
mbėtare dhe Statutit tė Tribunalit tė Hagės, janė vepra penale, tė cilat radhitėn nė Krime kundėr njerėzimit. Sipas Statutit tė Tribunalit tė Hagės (neni 5) dhunimet janė krime kundėr popullsisė civile tė cilat kryhen nė konfliktet e armatosura, qofshin ato ndėrkombėtare apo tė karakterit tė brendshėm.

Njė ndėr format mė tė rėnda tė krimit kundėr njerėzimit, tė cilėn e ka pėrdorur regjimi serb ishte edhe dhunimi masiv i femrave shqiptare.

Kjo formė e dhunės ėshtė pėrdorur si mjet lufte dhe ka qenė e planifikuar nga vetė shteti serb, si dhe ėshtė kryer nė forma tė ndryshme. Nė kėto raste nuk mund tė flitet vetėm pėr cenim tė integritetit fizik dhe psiqik tė femrės, por para sė gjithash edhe pėr cenim direkt tė integritetit moral dhe shpirtėror tė popullit, pėr kėtė edhe kjo formė e dhunės dėnohet me tė gjitha rregullat ndėrkombėtare.

Dhunimet seksuale tė cilat forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe i bėnė kundėr femrave shqiptare, kanė pasur karakter poshtrues, politik, hakmarrės, si dhe kanė pasur karakter tė thyerjes morale dhe shpirtėrore tė popullit shqiptar, si dhe ka qenė njė ndėr format mė tė rėnda tė krimeve tė luftės nė Kosovė, para dhe gjatė luftės nė Kosovė.Nė bazė tė tė dhėnave nga tereni, intervistave tė ndryshme, dėshmive tė vetė viktimave por edhe nga dėshmitarėt e rastit shihet se, dhunimet seksuale kanė qenė tė pėrhapura nė krejt Kosovėn. Ato kanė qenė tė organizuara dhe tė planifikuara nga regjimi serb, kanė qenė mjaft masive dhe kanė atakuar femrat e tė gjitha moshave. Shumica e viktimave kanė qenė tė moshės prej 12-13 deri 40-45 vjeēare. Ndėrsa struktura e tė dhunuarave ka qenė e shumllojshme, kėshtu nė mesin e tė
pėrdhunuarave ka pasur tė mitura, nuse, gra shtatzėna, gra tė moshuara, fshatare, qytetare, studente etj.Karakteristikė e kėtyre dhunimeve ėshtė se ato janė bėrė:

1. Nė mėnyrė masovike.

2. Se ato janė bėrė nė prezencėn e tė afėrmve tė tė dhunuarave.

3. Se ato janė bėrė nė objekte dhe kampe tė ndryshme.

4. Se ato kanė qenė tė programuara nga regjimi serb, dhe tė kryera nga
forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe, pėr qėllime politike,
hakmarrėse, dhe thyerjes morale dhe shpirtėrore tė popullit shqiptar.

5. Se kėto akte janė manifestuar me sadizėm, bizariteti, mizori dhe me vrazhdėsi tė paspjegueshme.

6. Ka pasur raste kur viktimat mbas kryerjes sė aktit tė dhunimit janė vrarė pėr fshehjen e gjurmėve.

7. Dhunimet janė bėrė ndaj tė gjitha shtresave tė femrave shqiptare.

Edhe pse pėrmenden shifra tė ndryshme tė tė dhunuarave, prap se prap ėshtė vėshtirė tė dihet numri i saktė i tė dhunuarave, pėr shkak tė pasojave qė mund ti kenė viktimat nė tė ardhmėn, si dhe pėr shkak tė turpit qė e ndjejnė ato nga familjarėt etj.
Nga tė dhėnat e mia nga tereni kam mbledhur shėnime pėr 857 femra tė dhunuara: 126 prej tyre iu dihet identiteti, vendi, koha, dhe nė disa raste edhe emrat e dhunuesve tė tyre.

1. 28 femra pasi janė dhunuar janė vrarė.

2. 8 femra pasi janė dhunuar, janė marrė nga dhunuesit dhe nuk dihet mė pėr fatin e tyre.
Nė fund duhet theksuar se njė pjesė e madhe e femrave tė dhunuara janė nė gjendje tė rėndė psiqike, materiale, sociale etj. fati i tyre nė tė ardhshėm ėshtė vėshtirė tė prognozohet…


Mentor NEZIRI Jurist i diplomuar.
Student i studimeve postdiplomike nė Fakultetin juridik nė Prishtinė.
Drejtimi penalo-juridik

legenda
20-11-07, 21:16
Organizata Humanitare " Jeta nė Kastriothttp://www.vajzat.com/fotografit/vija-bardh.jpg

Nė emer tė Organizatės Jo qeveritare tė gruas “ Jeta nė Kastriot “

Pėrshendetje nga Luljeta Selimi

Unė jam Luljeta Selimi, drejtoresha e shoqatės joqevritare “ Jeta nė Kastriot” e cila mban nėn mbikqyerje 2019 femra tė cilat janė tė dhunaura seksualisht nga policia serbe gjatė luftės sė fundit dhe tani ato kanė nevojė pėr trajtim mjeksor dhe ndihma tė tjera.
Ne nga krijimi i OJQ „ Jeta nė Kastriot „ gjatė viti 1999 por edhe para se tė regjistrohej e deri me sot punojm njė ekip prej 15 vetash qė tė ndihmojm femrat tė cilat kanė qenė viktima tė dhunės seksuale, fizike dhe psiqike tė cilat kanė nevojė dhe tash janė nė mbėshtetjen tonė.
Ne gjatė punės nė teren kemi identifikur 2019 femra tė cilat janė dhunuar, tė cilat tash pėr tash pėrveq se 124 prej tyre qė kane plagė tė dukshme nė trup ( kanė gjinjė tė prer, gishtrinj tė kėputur, 9 me nga njė sy tė nxjerrur dhe 16 nė fytyrė me plage tė hapura ) dhe janė nė gjendje tė rėnd shendetėsore, psiqike ato detyrohen tė kujdesėn pėrveq pėr vetėn edhe pėr fėmijėt qė nė kėtė rastė nga tė gjitha tė dhunuarat 2019 femra tė dhunuara sa ne i mbajnė nėn pėrkujdesje mjeksore, ato kanė 4327 fėmijė qė rriten jetim dhe vetėm nėn pėrkujdesin e nėnės e cila ėshtė nėn presion e dhunimit, frikės, skamejs dhe pėrbuzjes nga rrethi, institucionetndersa tė braktisura nga burrat janė 116 gra pėr shkak se kanė qenė tė dhunuara.Ne pėrpiqemi qė pėrveq ndihmes profesionale tė mjekve qė janėtė tė gjithė profesioniste synojm qė sė paku pėr disa kohė t'i finacojm fėmijet e tyre dhe nė duam nėpėr mes trajtimit mjeksor t'i largojm nga gjendja e vėshtir dhe qė kohė mė pas ato tė mund tė gjenden nė shoqeri pasi ti kenė kaluar problemet psiqike dhe fizike tė munden tė gjenden nė shoqeri pa ndihmen tonė.Ne si organizat atyre deri me tani u kemi sigurar cdo gjė por buxheti ynė tani me nuk ka mundėsi tu siguroj edhe jetės pėr kėtė kemi mendur tu drejtohemi ju opinjonit tė gjerė sepse nuk po shohmrrugdale tjetėr. Natyrisht kjo do te nėnkuptonte se ju do tė ndihmonit aq kohė sa ju nuk do tė do tė mundeshit dhe pėr aq sa ju keni mėshir sė paku ato mos tė vuajn pėr gjerat mė elementare dhe pėr baran . Nese keni mundesi na kontaktoni ju lutėm ose ndihmoni pėrmes gjirollogarisė (http://www.vajzat.com/kontakt.htm) sonė. Ju lutėm ne emer tė zotit dhe humanizimit ndihmi aq sa ju nuk do tė domtoheshit dhe do ta ndihmonit tė viktimizuarit ta ken dhembjen ma tė letė .

http://www.vajzat.com/fotografit/libri-k.jpg (http://www.vajzat.com/libri.htm)


Me ndrime nga drejtoresha Luljeta Selimi

legenda
21-11-07, 14:47
....nga libri "RREFIME TRONDITESE"

"JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"


Kur ushtarėt e sollėn H.N. nė spitalin ushtarak, ajo ishte nė mes jetės dhe vdekjes. Ndonėse mjekėt ushtarakė nuk dinin si ta ndihmonin, pasiqė ajo ishte e dhunuar, ata ftuan njė mjeke femėr qė ishte nė zonėn tjetėr.
E tėra ē`po bėnģn ata ishte se po i jepnin gjak, ndonėse gjaku nga plagėt vazhdonte t'i rridhte. Mjekėt donin ta shpėtonin me ēdo kusht. Kur erdhi mjekja, ndonėse gjinekologe e padiplomuar, vendosi qė, edhe nė ato kushte ēfarė ishin, ta bėnte intervenimin kirurgjik. Mjekja tjetėr ndėrkaq, gjinekologe e diplomuar, kur i pa plagėt e vajzės, i tha:
"mos e mundo, lėre tė vdes. E sheh se kanė filluar t'i dalin organet jashtė, unė nuk do t'i hyja njė pune tė tillė".
Mjekja e re, e shqetėsuar, fshiu djersėt dhe iu drejtua koleges:
"Do t'mė ndihmosh apo jo".
"Unė mendoj se ėshtė rrezik, ajo mund tė vdesė", foli prapė mjekja. Por, megjithatė, filloi tė pėrgatitet.
"Ajo edhe ashtu do tė vdesė, nėse nuk qepet shumė shpejtė, prandaj, tė lutėm mė ndihmo, mos tė humbim kohė", - foli mjekja e re e cila kėrkoi ndihmėn nga infermieret.
Tė gjithė nė atė zonė tani ishin tė informuar pėr atė qė po ndodhte! Mjekja e re ishte mike gati me tė gjithė, por ajo qė e bėnte tė ēmohej me tepėr nga tė gjithė ishte kėmbėngulėsia e saj. Minutat ishin tė gjata, jo vetėm pėr H.N. por edhe pėr mjeken, edhe pėr ndihmėsit... Mė e rėnda ishte se kur po mbushej njė orė punė nė atė sallė operacioni, mbi atė zonė filluan granatimet. Tani mund tė vinte ndonjė i plagosur! Salla e vetme ndėrkaq, ishte e zėnė. Granatimet vazhdonin, kurse ushtarėt filluan mbrojtjen. Dy granata ranė nė afėrsi tė spitalit. Mjekja e re pėr njė moment u tremb, por prapė vazhdoi punėn. Ēdo sekondė ishte luftė nė shumė fronte pėr te dhe pėr tė tjerėt. Ajo pa se mitra e vajzės ishte e shqyer dhe se nė organet gjenitale i kishin futur rėrė, andaj vėshtirė e kishte ta qepte, pa e pastruar mirė ēdo pjesė tė plagės. Kur e pėrfundoi qepjen e brendshme, asaj iu duk se puna pėrfundoi, por po aq u shqetėsua kur pa se edhe nė stomak kishte njė plagė tjetėr. Ndonėse e shqetėsuar, mjekja pėrfundoi punėn me sukses. Ajo edhe pas operacionit nuk doli nga aty. Vazhdoi t'i qėndronte te koka. Pasi e vėshtroi disa minuta, mjekja e re prapė e zbuloi trupin e saj dhe filloi t'ia pastronte plagėt e tjera. Ajo filloi nga kėmbėt e gėrvishura, pastaj u ndal nė gjoks, ku nė mes tė dy gjinjėve kishte tė vizatuar, me maje thike, kryqin serb, dhe kur po pastronte aty, vėrejti njė copė xhami. E hoqi me kujdes, e pastroi mirė dhe i vuri sipėr njė fashė. Pastaj prapė ia mbuloi trupin. Dhe, kur nė ditarin e saj filloi tė shkruante diēka, H.N., me gjithė zėrin e humbur, filloi tė gjėmonte.
"Mos lėviz, tė lutem, je e operuar!", - i tha mjekja e re, e cila nuk e ndante shikimin e trishtuar nga sytė e saj tė zverdhur.
"Pse?", - pyeti ajo dhe dy lot i ranė nga sytė.
"ke qenė nė rrezik, por tani gjithēka ka pėrfunduar. Tė duhet forca, ndaj tė lutem, mos u mundo t'i kujtosh gjėrat qė tė kanė lėnduar, tani vetėm mbylli sytė dhe pėrpiqu tė pushosh", - i foli mjekja, duke menduar se ajo nuk e dinte qė ishte operuar.

"Pse ma bėre kėtė, pse mė shpėtove? Tė lutėm mė le tė vdes! Tė lutem, ma bėj kėtė shėrbim! Te lutėm…", - i tha ajo dhe lotėt vazhdonin t'i binin nė flokė, e buza i dridhej pandėrprerė.

Dėgjo: mos mendo por vetėm pusho tani! i tha mjekja, ndėrsa ajo, duke kafshuar buzėn, tundi kokėn nė shenjė mohimi.

dardan100
21-11-07, 17:41
Eshte e PA-pranueshme per ne , dhe eshte nje tmerr per ne, qe nga viktimat e verteta te Luftes se pergjakshme te 1998-99, tash te konsiderohemi, nga nje pjese jo fort e vogel e Bashkesise Nderkombetare , si uzurpues???? Ne , ne token tone!
Pse po ndodh kjo? - Pergjigja eshte vetem nje: NEGOCIATAT!!!

Kosova nuk eshte dasht me hy ne negociata me Serbine, ndoshta ne ate kohe ka qene e veshtire (para 2 vitesh) ta vleresosh se sa e demshe do te rezultonte, i vetmi qe e kuptoi ishte Albin Kurti me Levizjen e tij, qe mban nje emer shume domethenes; Vetevendosje qe eshte edhe zgjidhja e vetme e pranueshme! Mirpo ai u izolua komplet, e pranoj se eshe une personalisht para nje viti, e kam kundershtu edhe fuqishem bile Albinin, eshe me fjale te renda e fyese ketu ne Forum, dhe per kete gje i kerkoj falje. Pra ky te jet nje leksion i mirefillt per ne te gjithe, qe mos ti gjykojme me gjak te nxehte kurre rethanat dhe sidomos njerzit e vleres. Prandaj edhe tash lidhur me Hashim Thaēin, te presim konstituimin e qeverise, dhe ti shohim hapat e pare te tij, para se ti versulemi dhe ta kundeshtojme me gjdo kusht vetem se per disa prej neve nuk ka mbeshtetje politike. Besoj se ne keto momente gjdo drejtues i vendit tone ka nevoje se pari per mbeshtetje dhe suport kombetar e jo politik, ne keto momente vendimtare per Kosoven tone!

sherri
22-11-07, 09:57
Eshte e PA-pranueshme per ne , dhe eshte nje tmerr per ne, qe nga viktimat e verteta te Luftes se pergjakshme te 1998-99, tash te konsiderohemi, nga nje pjese jo fort e vogel e Bashkesise Nderkombetare , si uzurpues???? Ne , ne token tone!
Pse po ndodh kjo? - Pergjigja eshte vetem nje: NEGOCIATAT!!!

Kosova nuk eshte dasht me hy ne negociata me Serbine, ndoshta ne ate kohe ka qene e veshtire (para 2 vitesh) ta vleresosh se sa e demshe do te rezultonte, i vetmi qe e kuptoi ishte Albin Kurti me Levizjen e tij, qe mban nje emer shume domethenes; Vetevendosje qe eshte edhe zgjidhja e vetme e pranueshme! Mirpo ai u izolua komplet, e pranoj se eshe une personalisht para nje viti, e kam kundershtu edhe fuqishem bile Albinin, eshe me fjale te renda e fyese ketu ne Forum, dhe per kete gje i kerkoj falje. Pra ky te jet nje leksion i mirefillt per ne te gjithe, qe mos ti gjykojme me gjak te nxehte kurre rethanat dhe sidomos njerzit e vleres. Prandaj edhe tash lidhur me Hashim Thaēin, te presim konstituimin e qeverise, dhe ti shohim hapat e pare te tij, para se ti versulemi dhe ta kundeshtojme me gjdo kusht vetem se per disa prej neve nuk ka mbeshtetje politike. Besoj se ne keto momente gjdo drejtues i vendit tone ka nevoje se pari per mbeshtetje dhe suport kombetar e jo politik, ne keto momente vendimtare per Kosoven tone!

dardan100, 100 her po te lutem!,para se te postoshe ne nje teme lexoje temen mire,kuptoje qellimin,mesazhin e temes......e mandej shkruaj,ne disa tema nuk esht edhe aq tragjike,pore ne ket tem kaq te dhimshme,kaq trishtuese,qe ka qellim tjeter nga proklamimet politike,ke shkru dicka qe ska kurfar lidheshmerie,madje po bjen si dicka s'po di me ca me ta krahasu??
Ketyre viktimave kjo tragjedi ju ndodhi para tete viteve,c'far lidhje kan keto me NEGOCIATA,JO negociata,vet-vedosje e vet-fundosjet e sotit?!esht fakt i kryer.Ato jan aty,qellimi esht,dhe mesazhi i kesaj teme(ifalem punes dhe mundit te antares qe i solli)esht si te ndihmohen keto viktima?.
Ska te beje me Albina,e me Hashima,per-veq nese edhe keta kan qen te dhunuar!!?

Mose te na mungoj besimi ne keta njerze,qe merren me ndihemen e ketyre viktimave,(pas besimit ne zot,vjen besimi i njeriut ndaj njeriut) te ju ndihmojm te gjithe.

Akili
22-11-07, 09:58
Kjo o plage qe ska mu mshel kurreee..
Lutem qe viktimat te jen te fundit e te kalojne ate traume sa me shpejt

Guri i madh
27-11-07, 00:38
dardan100, 100 her po te lutem!,para se te postoshe ne nje teme lexoje temen mire,kuptoje qellimin,mesazhin e temes......e mandej shkruaj,ne disa tema nuk esht edhe aq tragjike,pore ne ket tem kaq te dhimshme,kaq trishtuese,qe ka qellim tjeter nga proklamimet politike,ke shkru dicka qe ska kurfar lidheshmerie,madje po bjen si dicka s'po di me ca me ta krahasu??
Ketyre viktimave kjo tragjedi ju ndodhi para tete viteve,c'far lidhje kan keto me NEGOCIATA,JO negociata,vet-vedosje e vet-fundosjet e sotit?!esht fakt i kryer.Ato jan aty,qellimi esht,dhe mesazhi i kesaj teme(ifalem punes dhe mundit te antares qe i solli)esht si te ndihmohen keto viktima?.
Ska te beje me Albina,e me Hashima,per-veq nese edhe keta kan qen te dhunuar!!?

Mose te na mungoj besimi ne keta njerze,qe merren me ndihemen e ketyre viktimave,(pas besimit ne zot,vjen besimi i njeriut ndaj njeriut) te ju ndihmojm te gjithe.sherr pershendetje


edhe une jam qe mbrenda temes te hapur me afishue por dardani nuk ka ber ndonji gabim pse e ka perfshi grupin e turpit qe ben negociate po edhe i shpall shkavit traktatin e miqsis se mir


sherr edhe sa kufoma shqiptare jan ende ne serrbi sa femra shqiptare jan te dhunume po sa prej tyre ne barkun e vet kan zhvillue armikun e kombit shqiptar qe tani ajo far e anmikut shekullor rritet e ushqehet ne kosov ne mbi kqyrejen e ndekombtarve


po sa femra e sa mashkuj tani jan te smur psiqikisht nga dhunimet e shkjeve ne prezenc te familjes

nuk esht mir qe gjat gjith kohes te mendojna per kto tragjedi qe nakan ndodh duhet ti largojm nga koka se edhe ne qe jemi larg kosoves do te kena nevoj per trajtim neuropsikiatrik

sunshine
16-12-07, 14:47
S'KAM FUQI TĖ KTHEHEM NĖ VENDLINDJE
" - Edhe sot e kėsaj dite nuk e di se sa ditė kishin kaluar kur policia serbe na hyri brenda. Aq shumė u frikėsova por, shpėtova,nuk na ndodhi asgjė. Na i dhanė tre minuta tė dilnim nga shtėpia, dhe dolėm. Kur arritėm nė Pejė, policia na ndalėn pėrsėri, na kėrkuan nga 50 DM pėr person nėse donim tė vazhdonim pėr nė Shqipėri. Ne kishim vetėm 200 DM, e ishim nentė veta. "Kush do tė shpėtonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim nė heshtje, ndėrkaq babai ua dorėzoi paratė dhe u tregoi se ishim nėntė veta. Na shikuan dhe pasi ia morėn nėnės dhe mua unazat nga duart, na lėshuan. Nė dalje tė Pejės, na ndali grupi tjetėr i policisė. Edhe ata na kėrkuan para dhe nuk do t'na lėshonin sikur njė familje nga Gllogjani tė mos i jipte 200 DM. U nisėm. Disa metra mė larg, policia kishte ndalur kolonėn qė ishte e gjatė deri nė kufi. Ata ishin banorė nga fshatrat e Ferizajit, Suharekės, Rahovecit, Prizrenit, Malishevės e ndoshta edhe tė Gjakovės. Policia nuk lėshonte askė pa e kontrolluar dhe ne duhej tė prisnim nė rrugė. Edhe pse nuk bėnte shumė vapė, ishte vėshtirė tė rrije e tė prisje aty. Nuk kishim as ujė e as bukė. Policia nuk na lejonte as tė ktheheshim por as tė vazhdonim, madje as tė uleshim. Ashtu nė kėmbė, tė mbėshtetur nė njėri-tjetrin, qėndruam mbi 11 orė. Kishte rėnė errėsira e parė kur kolona filloi tė lėvizė ndagalė. Ishim aq tė lodhurė, por, megjithatė, shpresonim se do tė arrinim tė gjallė nė Shqipėri. Rruga ishte e gjatė por, ajo u vėshtirėsua edhe mė shumė kur gjatė natės filloi njė shi i madh dhe mėngjesi gėdhiu i ftohtė. Fėmijėt tė lodhur filluan tė qanin, e policėt ishin egėrsuar shumė. Si dukej, ata kishin humbur shokėt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri kilometra pėr tė arritur deri te kufiri,dhe nė momentin kur arritėm tek vendi ku bėhej pengesa pėr vazhdimin e rrugės, policėt filluan tė na kontrollonin sėrish. Na preknin trupit, kurse meshkujtė i rrahnin dhe i detyronin t'u jepnin para. Ne nuk kishim, edhe herėn e fundit na ndihmuan tė tjerėt. Kur vėllanė tim 12 vjeēar filluan ta rrahnin, unė i ika nga dora e policit qė po mė kontrollonte dhe u hodha mbi vėllanė. Doja qė, sė paku, njė tė rame t'ia marrė unė. Eshtė vėllau i vetėm pas nėntė motrave. Polici qė po e rrahte, mė tėrhoqi pėr flokėt e gjata dhe mė drejtoi kah kryepolici i cili, nė prani tė kolonės, me majėn e thikės filloi t'mi zhvishte rrobat. Mi hoqi tė gjitha nė prani tė babės, nėnės, vėllaut,burrit dhe fėmijėve tė mij. Fėmijėt filluan tė qajnė me tė madhe, por aq u bėnte atyre, dhe kryepolici mė tėrhoqi deri tek strehimorja e tyre e improvizuar qė ishte nė afėrsi tė rrugės. Mė hodhėn mbi tavolinė, mi lidhėn duart pėr tė, tė cilėn siē duket e kishin pėrgatitur enkas pėr t'i dhunuar femrat shqiptare. E di qė pasi filloi tė mė ē'nderojė, me kokė i rashė tavolinės, kurse ata qeshnin e flisnin sikur tė ishin nė spektakėl. Tėrė kėtė e shihnin edhe tė afėrmit e mi, e shihnin edhe qytetarėt e tjerė dhe tėrė kolona e gjatė qė po lėvizte andej. Si nė ėndėrr mė kujtohet kur i urdhėruan familjarėt e mi tė ecin. Edhe sot mė tingėllon nė kokė zėri i nėnės sime, e cila nuk kishte dashur tė vazhdojė pa mua. Edhe sot e kėsaj dite nuk dihet se ku ėshtė. Mė kujtohet se pėrveē dhunimit, mė goditėn disa herė me kondak nė kokė. Nuk mė kujtohet si, dhe kush mė ka dėrguar deri nė Kukės, por e di se aty kam dėgjuar edhe shumė klithma, dhe shumė gjėmė, shumė thirrje pėr ndihmė nga shumė femra tė tjera qė i dhunuan. Nė spitalin e Tiranės qėndrova e shtrirė 19 ditė. Gjashtė ditė me radhė mė kishte qėndruar burri tek koka, e unė nuk e njihja. Nga goditja nė kokė kisha harruar ēdo gjė.Vetėm zėri i bijės sime 5 vjeēare qė mė thėrriste e qante pse nuk i flisja, mė nxorri nga ajo komė, qė edhe mjekėt u befasuan. Sot nuk kam fuqi tė shkojė e tė jetojė nė vendin ku kam jetuar mė herėt me burrin dhe fėmijėt. Nuk mund tė kthehem as nė vendlindjen time, sepse nuk kam fuqi. Mė vjen turp pėr atė qė mė ka ndodhur. E kanė parė edhe qindra bashkėfshatarė tė mi. Unė kam pasur fatin tė mė kuptojė burri, por jetoj me dy plagė qė nuk do tė mė shėrohen kurrė. Jetoj me plagėn qė ma morėn nėnėn, dhe me plagėn e dhunimit, qė ėshtė mė e rėndė se vdekja", - theksoi, nė fund tė rrėfimit, D.R. nga njė fshat i Pejės

Cia-Ferizaj
18-12-07, 18:35
nuk eshte mire me diskutu rreth kesaj teme.........mos hapni plage ju lutem

respekt: Une............

ju lutem ?

uck_aksh
21-12-07, 00:15
nuk eshte mire me diskutu rreth kesaj teme.........mos hapni plage ju lutem

respekt: Une............

ju lutem ?


Tragjedia qe i ka ndodh popullit ton kurr nuk duhet arruar
http://fr.youtube.com/watch?v=jsH_Jmjegbk

uck_aksh
21-12-07, 00:48
http://fr.youtube.com/watch?v=SlEoqL2KA-o

Fshatari
21-12-07, 09:49
nuk eshte mire me diskutu rreth kesaj teme.........mos hapni plage ju lutem

respekt: Une............

ju lutem ?

Plagėt mbetėn tė hapura pėr aq kohė sa nuk kurohen dhe pėr aq kohė sa kriminelėt qė i kanė shkaktuar(shkiet ose serbėt e Kosovės e tė serbisė...) nuk gjykohen, dėnohen, ndėshkohen, e pse jo, edhe tė vriten(duhet pastruar tokėn e bekuar tė Kosovės nga ky pleh euro-aziatik). Kėtė pra duhet ta bėjnė shqiptarėt, e tė merren mė pak me martesėn e muhamedit afgan me njė vajzė po ashtu afgane 11 vjeēare. Po kjo dukuri e martesave me vajza tė mitura ka qenė gjithėmonė rregull te maxhupėt e Kosovės e ballkanit, dhe ekziston te tė gjithė popujt qė kanė origjinė tė pėrbashkėt me jevgėt: afgan, indian, e maxhup tė tė gjitha specieve qė bredhin nėpėr Evropė.

PS. Roli e misioni parėsor i CIA-sė ėshtė denoncimi i qartė e i fortė i kriminelve shkie qė kanė pėrdhunuar e shkatėrruar jetrat e mijėra vajzave tė reja e mė pak tė reja nė Kosovė e gjietiu nź hapsirat ish-jugosllave. Vetėm nė kėtė mėnyrė mbyllen plagėt.

"...mos hapni plage ju lutem..." : ky gjykim ėshtė stupid: plagėt janė tė hapura tani mė. Autorėt e tyre janė serbėt, tė gjithė, pa pėrjashtim...!

xhon
24-12-07, 09:30
Rrėfime tronditėse!DOSJA E DHUNIMIT: „VAJZAT E REJA, PAS AKTIT


BARBAR I ĒONIN NĖ SERBI“Pėrmbajtja e lėndės:· Strategji mizore pėr poshtėrimin moral dhe shpirtėror tė shqiptarėve,
· Po ku je o zot! Njėri mė ēnderonte mua e tjetri time bijė…,
· Plaga e Arbenitės dhe sė motrės,
· Tragjedia mbi dėborė – ēnderimi i vajzave 13 dhe 14 vjeēare!
· Neri kishte vdekur. Njėri nga katilėt po e ēnderonte edhe ashtu tė vdekur!!!
· … njėri nga ata u sul mbi mua dhe pėrveē se mė ēnderonte, lėpinte gjakun tim, dhe u thoshte shokėve: “Ja unė po pi gjak shqiptari”
· Rrėfimi i vogėlushes nga Dukagjini: “I pari mė dhunoi gjeneral Vujiēi nė sy tė milicėve…”


Shkruan: Luljeta SELIMI *
Strategji mizore pėr poshtėrimin moral dhe shpirtėror


tė shqiptarėve“Pas dhunimit, vajzat e reja i transferonin nė Serbi. Ushtarakėt serbė kishin ngritur njė infrastrukturė tė tėrė pėr tė siguruar gjahun e seksit pėr taborėt e Arkanit”. Kjo e vėrtetė tronditėse qė vjen nga rrėfimet e viktimave tė barbarisė sė shfrenuar serbe nė Kosovė ėshtė njė tragjedi mė vete. Nuk mjaftoi pėr kėto fatkeqe mizoria shtazarake e bishave monstruoze nė vendlindje, por brishtėsia dhe sensualiteti i tyre do tė bėhej mall tregu pėr kabaretė dhe lokalet e seksit nė Beograd e gjetkė nė Serbinė e Milosheviēit. Nė tė gjitha dėshmitė e viktimave tė dhunės seksuale nė Kosovė, veēohet fakti qė asnjė prej vajzave tė ēuara forcėrisht nė Serbi gjatė ditėve tė luftės nė Kosovės, nuk ėshtė rikthyer pranė familjes. Ka tė dhėna se bashkė me pėrfundimin e operacioneve tė NATO-s, qė gjunjėzoi pėrfundimisht ushtrinė fashiste tė Milosheviēit, pjesa mė e madhe e tyre u zhdukėn e u vranė nė kushte misterioze. Gjithsesi, deri mė sot, asnjė organizėm ndėrkombėtar nuk ėshtė interesuar pėr tė nisur hulumtimin rreth fatit tė kėtyre vajzave qė kanė humbur pa adresė. Janė vetėm familjarėt e tyre qė rendin e rendin pa shpresė pėr tė mėsuar diēka pėr atė qė ka ndodhur me to.Po ku je o zot! Njėri mė ēnderonte mua e tjetri time bijė…H. G., nga Prishtina duke fshirė lotėt, me trupin qė i dridhej si purtekė, duke shtrėnguar duart dhe duke shikuar herė kah vajza e herė kah dritarja filloi rrėfimin e vet tė dhembshėm:
“Prishtina gjatė bombardimeve pėr herė tė parė po e pėrjetonte luftėn. Kur filloi ushtria, policia dhe paramilitarėt t’i nxirrnin njerėzit nga shtėpitė e tyre vetėm atėherė ua besova vatrave tė luftės qė ishte ndezur gjithandej Kosovės. Unė vetė, nuk ia kisha hapur askujt derėn, dhe kur na nxorėn jashtė s’kisha forcė tė trokas askund. Dhe, nuk thuhet kot nė popull se nuk ia beson kurrė i ngopuri tė uriturit. Mbahesha si intelektuale dhe isha lidhur ngushtė me ata qė ishin kundėr luftės, sepse ishim mėsuar qė tė tjerėt tė vriten nė demonstrata, tė tjerėt tė dalin nė protesta, tė tjerėt tė vuajnė e shpresonim se do tė mund tė fitonim nė kurriz tė tė tjerėve! Kur na nxorėn dhe dėbuan nga shtėpia, tė parin morėn tim shoq. Ndėrkohė vajza filloi tė qante me zė. Nga shtėpitė, kishin filluar tė pėrzinin edhe fqinjėt tanė. Pasi merrnin meshkujt, ne, femrat na dėrguan nė shkollėn fillore “Naim Frashėri”. Bėheshim rreth 20 femra, kryesisht tė reja. Dy qė ishin mbi tė 50 i vranė menjėherė! Natėn e parė nuk erdhi askush, kurse tė nesėrmen nė mėngjes erdhėn dhe na zhveshėn lakuriq tė gjithave.

Dy vajza tė reja i morėn dhe ne nuk dinim asgjė ēka po ndodhte. Ato nuk u kthyen kurrė mė. Thanė se i ēuan nė Serbi, ku i priste banditi Arkan. Tė nesėrmen erdhėn disa ushtarė dhe morėn shtatė nga ato qė u pėlqyen. Nuk e kuptoj se si nuk mė plasi zemra kur mė morėn vajzėn. E sollėn pas pesė orėsh tė pėrgjakur fund e krye. E kishin dhunuar, ia kishin prerė trupin vende-vende. Mu afrua duke u dridhur dhe mė tha me gjysmė zėri: “Nėnė tė lutem merr diēka dhe mė bjerė nė kokė qė tė vdes, qė mos tė ndjehem e poshtėruar, tė lutem…”. Klitha e qava, por askush nuk mund tė mė ndihmonte. Dy ditė mė vonė i morėn edhe disa tė tjera dhe nuk i kthyen mė. Dhe ato pasi i pėrdhunuan barbarisht ja ēuan dhuratė Arkanit nė Serbi. Tė nesėrmen mė morėn bashkė me vajzėn. Njėri mė ēnderonte mua e tjetri time bijė. O Zot! Ēfarė bishash pa shpirt! Nuk mė kujtohet ēka ndodhte me mua kisha hallin e vajzės, kur provova t’i mėshoj njėrit, mė la, nuk mė ēnderonte mė, por mė lidhi dhe filloi tė m’i hiqte thonjtė me pincėn e rrymės. Vajzėn time e kthyen nė dhomėn ku na kishin lėnė, kurse mua mė detyronin t’i shikoja tė gjitha femrat qė po i dhunonin me radhė.

E di se ishin mė shumė se njėzet. Kaluan disa ditė e unė qėndroja e lidhur dhe pa futur gjė nė gojė, madje as ujė. Disa ditė mė vonė mė hodhėn nė njė bodrum bashkė me gjashtė gra tė tjera tė moshės sime, kurse vajzat e reja i ēnderonin ēdo ditė. Veē zoti e di sa kam qarė e bėrtitur pėr atė qė shikoja me sy! Detyrohesha t’i shikoja pėrpėlitjet e trupave tė njomė, vajet, klithjet dhe britmat e tyre plot dhembje, por nuk mund tė bėja gjė!
- Kush thotė se njeriu ēmendet nga tmerri?
- Kush thotė se njeriu vdes nga dhembja?
Tmerr dhe dhimbje mė tė madhe nuk mė kishte shkuar nė mėndje se do tė provoja ndonjėherė, por ja qė mbeta gjallė.
( Ky shkrim ėshtė shkėputur nga Libri nė dorėshkrim “Lulja nė mes hekurave” tė autorit Riza Lahi, qė pritet tė botohet shumė shpejt )

xhon
24-12-07, 09:47
Po ku je o zot! Njėri mė ēnderonte mua e tjetri time bijė…H. G., nga Prishtina duke fshirė lotėt, me trupin qė i dridhej si purtekė, duke shtrėnguar duart dhe duke shikuar herė kah vajza e herė kah dritarja filloi rrėfimin e vet tė dhembshėm:

“Prishtina gjatė bombardimeve pėr herė tė parė po e pėrjetonte luftėn. Kur filloi ushtria, policia dhe paramilitarėt t’i nxirrnin njerėzit nga shtėpitė e tyre vetėm atėherė ua besova vatrave tė luftės qė ishte ndezur gjithandej Kosovės. Unė vetė, nuk ia kisha hapur askujt derėn, dhe kur na nxorėn jashtė s’kisha forcė tė trokas askund. Dhe, nuk thuhet kot nė popull se nuk ia beson kurrė i ngopuri tė uriturit. Mbahesha si intelektuale dhe isha lidhur ngushtė me ata qė ishin kundėr luftės, sepse ishim mėsuar qė tė tjerėt tė vriten nė demonstrata, tė tjerėt tė dalin nė protesta, tė tjerėt tė vuajnė e shpresonim se do tė mund tė fitonim nė kurriz tė tė tjerėve! Kur na nxorėn dhe dėbuan nga shtėpia, tė parin morėn tim shoq. Ndėrkohė vajza filloi tė qante me zė. Nga shtėpitė, kishin filluar tė pėrzinin edhe fqinjėt tanė. Pasi merrnin meshkujt, ne, femrat na dėrguan nė shkollėn fillore “Naim Frashėri”. Bėheshim rreth 20 femra, kryesisht tė reja. Dy qė ishin mbi tė 50 i vranė menjėherė! Natėn e parė nuk erdhi askush, kurse tė nesėrmen nė mėngjes erdhėn dhe na zhveshėn lakuriq tė gjithave.Dy vajza tė reja i morėn dhe ne nuk dinim asgjė ēka po ndodhte. Ato nuk u kthyen kurrė mė. Thanė se i ēuan nė Serbi, ku i priste banditi Arkan. Tė nesėrmen erdhėn disa ushtarė dhe morėn shtatė nga ato qė u pėlqyen. Nuk e kuptoj se si nuk mė plasi zemra kur mė morėn vajzėn. E sollėn pas pesė orėsh tė pėrgjakur fund e krye. E kishin dhunuar, ia kishin prerė trupin vende-vende. Mu afrua duke u dridhur dhe mė tha me gjysmė zėri: “Nėnė tė lutem merr diēka dhe mė bjerė nė kokė qė tė vdes, qė mos tė ndjehem e poshtėruar, tė lutem…”. Klitha e qava, por askush nuk mund tė mė ndihmonte. Dy ditė mė vonė i morėn edhe disa tė tjera dhe nuk i kthyen mė. Dhe ato pasi i pėrdhunuan barbarisht ja ēuan dhuratė Arkanit nė Serbi. Tė nesėrmen mė morėn bashkė me vajzėn. Njėri mė ēnderonte mua e tjetri time bijė. O Zot! Ēfarė bishash pa shpirt! Nuk mė kujtohet ēka ndodhte me mua kisha hallin e vajzės, kur provova t’i mėshoj njėrit, mė la, nuk mė ēnderonte mė, por mė lidhi dhe filloi tė m’i hiqte thonjtė me pincėn e rrymės. Vajzėn time e kthyen nė dhomėn ku na kishin lėnė, kurse mua mė detyronin t’i shikoja tė gjitha femrat qė po i dhunonin me radhė.E di se ishin mė shumė se njėzet. Kaluan disa ditė e unė qėndroja e lidhur dhe pa futur gjė nė gojė, madje as ujė. Disa ditė mė vonė mė hodhėn nė njė bodrum bashkė me gjashtė gra tė tjera tė moshės sime, kurse vajzat e reja i ēnderonin ēdo ditė. Veē zoti e di sa kam qarė e bėrtitur pėr atė qė shikoja me sy! Detyrohesha t’i shikoja pėrpėlitjet e trupave tė njomė, vajet, klithjet dhe britmat e tyre plot dhembje, por nuk mund tė bėja gjė!

- Kush thotė se njeriu ēmendet nga tmerri?

- Kush thotė se njeriu vdes nga dhembja?

Tmerr dhe dhimbje mė tė madhe nuk mė kishte shkuar nė mėndje se do tė provoja ndonjėherė, por ja qė mbeta gjallė.Plaga e Arbenitės dhe sė motrėsArbenita nuk kishte arritur ta shihte kurrė mė trupin e sė motrės, qė kur i ndanė serbėt nga kolona qė ecte e detyruar pėr nė stacionin e trenit. Asaj as qė i shkonte nė mėndje se motra 16-vjeēare kishte vdekur pas torturave nga kriminelėt serbė. Arbenita rrinte e ulur ēdo ditė me orė tė tėra te dera e shtėpisė dhe priste… Gjatė kishin pritur hetuesit e Tribunalit tė Hagės qė Arbenita ta fillonte rrėfimin e saj pėr atė qė i kishte ndodhur asaj dhe sė motrės mė tė re.“Kur na ndanė policėt e ushtarėt serbė, me ne, kishte edhe dhjetėra femra tė tjera dhe as qė mė shkoi mendja se ata do tė mund tė na dhunonin tė gjithave. Me vete kisha pak para, me tė cilat shpresoja t’i shpėtoja vdekjes. Kur na futėn nė njė shtėpi tė bukur nė lagjen e Arbėrisė, mendova se vetėm do na plaēkitnin dhe do na lirojnė. Kur po binte nata, nė dhomėn ku ishim ne, pesė femra, erdhėn papritmas dhjetė policė. Na urdhėruan qė tė zhvishemi. Motra ime provoi tė kėrcejė nga dritarja. Por, policėt e kapėn dhe filluan ta rrahin. I mėshonin aq shumė sa mundnin gjoksit, barkut dhe organeve gjenitale. Kur ajo mbeti e shtrirė nė tokė, njėri me thikė ia hoqi tė gjitha rrobat. Kur humbi vetėdijen, unė arrita t’i iki nga duart policit qė mė mbante nė dhomė bashkė me tė tjerat. Ajo nuk jepte shenja jete, dhe kur i hodha pak ujė, u pėrpoq tė thoshte diēka...

Unė po qaja dhe polici qė mė mbante mu afrua dhe mė detyroi me majė tė thikės tė shtrihem. Kur e pashė se edhe mua do tė mė ēnderojnė, shpejt e mora njė vazo, qė ishte pranė meje dhe i rashė nė kokė. Ai u ngrit shpejt, mė lidhi pėr tavoline dhe e bėri atė qė deshi… Nuk ka gjė mė tė rėndė qė mund tė tė ndodhė nė jetė! Diēka mė tė turpshme dhe mė fatale. Isha dhe mbeta e vdekur, edhe pse vazhdoj tė jetoj! Sapo desha tė iki, pashė qė tė njėjtėn gjė po ia bėnin edhe njėrės nė dhomė, ata filluan tė m’i heqin thonjtė me pincėn e rrymės. I sheh duart e mia? Ndoshta mė beson! Po shpirti im nuk mund tė shihet dhe askush nė botė kurrė nuk mund tė besojė se si ndihet ai. O Zot, sa dhembje mbart ky shpirti im i molisur!… ”, pėrfundoi rrėfimin e saj Arbenita. Nga ajo ditė kurrė mė nuk e pashė motrėn time. Shumė ditė mė mbajtėn aty dhe as vetė nuk di tė tregoj se sa herė me dhunuan e sa vajza pashė te vdisnin nė duart e banditėve, ushtarė e policė. Nuk mė kujtohet se kush na nxori nga aty. E di se pas luftės frikohesha tė kthehesha nė shtėpi. Ende nuk mund tė besoj se lufta ka mbaruar…Tragjedia mbi dėborė – ēnderimi i vajzave 13 dhe 14 vjeēare!Kishte disa muaj qė kishte filluar lufta dhe unė, e vetmja nga familja jonė, kisha mbetur nė fshat. Isha e detyruar sepse kishim bagėti, dhe ato, pas burgosjes sė vėllezėrve, ishin burimi i vetėm i jetesės tonė. Viti ‘99 mė bllokoi dhe nuk kisha gjasa mė tė dilja nga rrethi i hekurt i ushtrisė, policisė dhe paramilitarėve, qė kishin rrethuar Drenicėn dhe Dukagjinin. Pėrveē meje, nė fshatin tonė kishin mbetur edhe katėr vajzat e xhaxhallarėve. Gatuanim pėr mė shumė se 30 veta. Ishim tė gjitha gra. Kur afroheshin milicėt, shkonim nė malin mė tė afėrt. Pas disa ditėsh filluam tė sėmuremi nga tė ftohtit. Tė ftohtit dhe acari jetėn nė mal e bėnin tė padurueshme. Nė tė gjitha lėvizjet ishim nė vėzhgimin e forcave serbe, tė cilėt na hetonin kur ndiznim zjarrin. Njė ditė shkurti, kur pesė nga fėmijėt mė tė vegjėl na u sėmurėn u kthyem nė shtėpitė tona. Forcat serbe lėviznin vazhdimisht! Njė grua nga rrethi i Klinės mori fėmijėt e saj tė sėmurė, dy vajzat e rritura dhe gruan tjetėr me tre fėmijė dhe iku.Ndodhi njė ditė kur papritmas e pa trokitur fare na u thye dera dhe nė dhomė na u futėn ushtarė e policė serbė. Pa pyetur asgjė dhe pa pritur se cili do jetė reagimi ynė, njėri nga ata filloi t’ia ledhatonte flokėt vajzės sė axhės, Nerės, e cila ishte vetėm 14-vjeēare. Ajo ia shtyu dorėn, dhe ai u nevrikos nga reagimi i saj. “Unė jam zot pėr shqiptarėt, dhe nuk duroj fyerjet”, tha ai, dhe i ra me dorė aq sa pati fuqi Nerės sė vogėl. Ajo vetėm u kėrrus, por nuk rėnkoi. Ai tentoi ta prekte prapė, por ajo iku jashtė. Ai urdhėroi ta lidhin! Dy nga policėt ia lidhėn duart. Ai u sul mbi tė, dhe ia shqeu rrobat derisa ata tė dy po e mbanin. E shtriu nė borėn e ftohtė, dhe po e ēnderonte. Ajo qante dhe thėrriste, por ne nuk guxonim t’i afroheshim. Vetėm po shikonim tė tmerruara.


( Ky shkrim ėshtė shkėputur nga Libri nė dorėshkrim “Lulja nė mes hekurave” tė autorit Riza Lahi, qė pritet tė botohet shumė shpejt )

xhon
24-12-07, 09:51
Neri kishte vdekur. Njėri nga katilėt po e ēnderonte edhe ashtu tė vdekur.!!!

Njė automatik qė e kishim tė fshehur nėn mbuloja nuk mund ta nxirrnim sepse ata ishin aty. Kur shumė nga ata kishin drejtuar sytė te ai qė po e dhunonte motrėn tonė, motra e saj qė ishte mė e pjekura nga ne e nxori shpejt automatikun dhe shkrepi drejt barbarėve, qė ishin nė dhomė. Tė pestė ranė tė vdekur, ndėrsa unė u plagosa nė kėmbė. Ata qė ishin jashtė nuk reaguan, sepse menduan se shtinė ata mbi ne, por kur kaluan afro dy minuta, tre nga policėt e tjerė hynė nė dhomė, duke thėnė se edhe ata janė tė interesuar pėr lojė. Kur motra e Nerės qė e kishte automatikun nė dorė deshi tė shkrepė nė njė polic, nga jashtė njėri nga policėt e tjerė e qėlloi dhe ajo ra nė tokė e pėrgjakur. Njė nga ata e mori nė dorė, dhe pasi na urdhėroi qė tė dalim jashtė e hodhi trupin e saj nė bunarin e axhės. Edhe Neri nuk po lėvizte! Ajo kishte vdekur. Njėri nga katilėt po e ēnderonte edhe ashtu tė vdekur. Kur pa se si ne po e shikonim dhe kur vėrejti se si po qeshnin shokėt e tij me tė ashtu tė zhveshur, trupin e saj e hodhi nė bunar. Pastaj mua mė kapi pėr dore dhe kur fillova t’i rezistoj, me thikė mė theri nė kraharor dhe gjaku im pikonte nė tokė.

Unė fillova tė klith dhe ashtu si nė ėndėrr pashė se njė nga policėt po e dhunonte edhe G-nė, e cila ishte vetėm 13 vjeēe. Pas disa minutash, qė ai po e dhunonte nė borėn e ftohtė, G., pėrpiqej tė rezistonte, por ai me kokė i mėshonte sa mundte. Ajo ishte e pėrgjakur e tėra dhe nuk mund t’i duronte mė dhimbjet. Nuk e kisha tė qartė a vdiq menjėherė, por derisa unė po qaja me sy tė pėrlotur dhe me dhembje, pashė se si i njėjti serb qė po e dhunonte G-nė, e hodhi atė nė bunarin e tmerrit. Pas pak e hodhėn edhe Sh-nė, qė unė nuk e kisha vėrejtur se e kishin dhunuar apo jo, por e di se nė atė bunar e hodhėn tė gjallė dhe tė zhveshur. Kur polici qė po mė dhunonte mua u ngrit ngase po dėgjoheshin tė shtėnat nė malin e afėrt, ashtu gjysmė e zhveshur u fsheha pas disa luleve tė vjeshtės dhe “murit tė gjallė”, shumė shpejt, sa asnjėri nuk mė vėrejti. Dy nga ata shtinė mbi vajzat qė kishin mbetur, dhe tė gjitha mbetėn tė vrara, ndėrsa dy nga ato ashtu tė vrara sėrish i hodhėn nė bunarė. Ata ikėn poshtė fshatit, e unė mbeta pėrgjithmonė e lėnduar. Edhe sot, ani pse gjallė sa herė shoh bardhėsi para syve mė dalin skenat e tmerrshme qė ma nxinė jetėn pėrgjithmonė.

… njėri nga ata u sul mbi mua dhe pėrveē se mė ēnderonte, lėpinte Gjakun tim, dhe u thoshte shokėve: “Ja unė po pi gjak shqiptari”

Shtatėmbėdhjetėvjeēarja R. S., nga rrethi i Obiliqit, ndonėse nuk e ngrinte kokėn, plagėt qė i kishin mbetur nė fytyrė nga tė prerat e thikave nuk mund t’i fshehte dot. Ato prerje nė fytyrė, jo vetėm atė, por ēdo gjė rreth saj, sikur e bėnin mė tė mjerė e tė mėrzitshme. Gjithsesi ajo gjeti forca pėr ta treguar ferrin qė kishte pėrjetuar: “Rrethina e Obiliqit e ndjeu luftėn menjėherė pas masakrės sė Prekazit. Meqė nuk kishim mundėsi tė shkonim nė ndonjė vend mė tė sigurt qėndruam nė shtėpi. Kishte ditė qė vetėm prisnim radhėn, kur do tė na futej policia nė shtėpi. Ēdo ditė kalonin tanke dhe mjete tė tjera luftarake. Ata, kur pėsonin humbje rrugės bėnin gjithēka; vrisnin, keqtrajtonin, dhunonin dhe krejt ēka u tekej. Tė gjithė banorėt e viseve buzė magjistrales Prishtinė-Mitrovicė ishin shumė tė frikėsuar, sikundėr edhe ne. Nga granatimet qė bėheshin pėrreth, shpesh nuk mund ta bėnim asnjė sy gjumė, e as tė fusnim bukė nė gojė. Disa ditė para se tė fillonin bombardimet shkuam nė njė fshat mė tej, andej kah zona e Llapit. Atje kishte pasur mė tepėr se dhjetė mijė banorė. Edhe aty nuk dihej ēfarė po ndodhte. Nga tė gjitha anėt ishim tė rrethuar. Shtėpitė e fshatit Barilevė ishin shumė tė vogla pėr t’i pranuar tė gjithė ata njerėz, ndaj ditė e natė qėndronim vetėm ulur, nuk kemi pasur mundėsi qė asnjė natė tė shtrihemi dhe tė flinim.

Tė gjithė prisnim tė pashpresė, tė gjithė shikonim kah fėmijėt dhe ndonėse askush nuk thoshte asgjė me gojė, tė gjithė e shqiptonin vetėm njė fjalė me vete: “Sikur tė na shpėtonin fėmijėt”. Dhe erdhi dita, tė cilės iu druanim aq shumė. Bishat serbe arritėn nė fshat. Sė pari na i morėn tė gjithėve stolitė e arit dhe paratė e pastaj filluan t’i ndajnė burrat nga gratė. Para syve ma vranė vėllain, sepse nuk kishte asgjė tė vlefshme t’ju jepte policėve tė tėrbuar. Unė vrapova drejt vėllait, i cili mė shikoi sikur deshi tė mė thoshte diēka, dhe ai, i mbylli sytė pėrgjithmonė. Kraharorin ia kishin marrė disa plumba, kėmisha iu skuq shpejt nga gjaku, kurse unė shtrėngoja grushtet dhe mallkoja nėpėr dhėmbė e pafuqishme. Nuk di si nuk mė pėlciti zemra nė ato momente. Njė nga policėt mė tėrhoqi pėr flokėve dhe mė largoi nga kraharori i vėllait. Nga aty na drejtuan pėr nė Prishtinė dhe sikur u kėndella pak, por ajo kėndellje mė ndihmoi shumė pak. Nė hyrje tė Prishtinės kishte dalė grupi tjetėr i policėve. Ata, kėtė herė, nga kolona ndanin vetėm femrat. Aty mė ndanė edhe mua. Gruaja qė mė mbante pėr krahu kur po mė ndanin mė kėshilloi: “Bėhu gjakftohtė, mos iu trego se ta vranė vėllanė”. Dhe kur kolona po ikte njė nga policėt mė lidhi dhe mė dėrgoi nė njė nga shtėpitė e afėrta buzė rrugės. Kur mė solli aty, e luta tė mi zgjidhte duart, por ai vetėm mė shikoi dhe mė pėrplasi pėr tokė. Nė mbrėmje njė tjetėr mė mori me veturė dhe mė dėrgoi nė pjesėn tjetėr tė Prishtinės.

Aty kishin qenė edhe tre policė tė tjerė. Njėri nga ata, sa arritėm aty filloi tė mė zhvishte. I kisha duart e lidhura. Vaji dhe lutja ime nuk iu bėnte as pėrshtypje. Mė ēnderuan dy dhe i treti u afrua dhe filloi tė ma presė fytyrėn, si tė isha djathė e jo njeri. Gjaku i nxehtė rridhte vrullshėm nė flokėt e mi, dhe unė i lutesha zotit qė ai mos tė ndalej, por tė rridhte sa mė shumė, qė tė vdisja sa mė parė. Por, atėherė, kur unė mendova se atyre nuk iu duhesha mė, njėri nga ata u sul mbi mua dhe pėrveē se mė ēnderonte, lėpinte gjakun tim, dhe u thoshte shokėve: “Ja unė po pi gjak shqiptari”. Vetėm Zoti mund tė dinte sa kohė ata do tė loznin ashtu me mua, sikur mos tė fillonte njė shi i rrėmbyeshėm. Ikėn ata dhe unė mbeta gjallė. Sot, edhe po tė pėrpiqem t’i kthehem jetės, e di qė ēdonjėri qė mė njeh e di tė vėrtetėn. E unė sa herė e prek fytyrėn time, kujtimet e hidhura mė rishfaqen dhe jeta ime bėhet e pavlerė”.


( Ky shkrim ėshtė shkėputur nga Libri nė dorėshkrim “Lulja nė mes hekurave” tė autorit Riza Lahi, qė pritet tė botohet shumė shpejt )

xhon
24-12-07, 09:51
Rrėfimi i vogėlushes nga Dukagjini: “I pari mė dhunoi gjeneral Vujiēi nė sy tė milicėve…”

Pesė ditė e dhunuar nga ushtarėt “I pari mė dhunoi gjeneral Vujiēi nė sy tė milicėve, pastaj thirri ushtarėt qė mu sulėn me tėrbim. Vajzat e tjera i dhunuan oficerėt e tjerė, tė cilėt pasi mbaronin punė me to, ua jepnin ushtarėve”. Kėshtu e nisi rrėfimin e saj pėr mjeken nė Tiranė vajza nga Dukagjini, e cila ishte dhunuar dhjetė ditė me radhė nga ushtarėt nė njė kazermė ushtarake. Mė nė fund arriti tė bindej dhe filloi tė rrėfejė me lot nė sy tėrė atė skenė makabre. “E ēfarė duhet t’u tregoj? Ēka do tė mund tė rregulloni nė plagėn e madhe qė shkaktuan serbėt? Pse po mė mundoni? A nuk ju mjafton ajo qė nė tė njėjtėn tavolinė ku u dhunova unė, vdiqėn edhe tri vajza tė tjera qė u dhunuan si unė? ”. Unė e kam humbur shpresėn se ndoshta ka diku shkėndija jete pėr mua! E vetmja shkėndijė ėshtė tė bėj diēka pėr ato qė vdiqėn nga dora e fėlliqur e shkaut”. Kur e tha fjalėn “shka”, ajo u tjetėrsua nė pamje dhe nofullat iu shtangėn, shtrėngoi grushtet e vegjėl e tė dobėt. Lotėt qė i rridhnin si shi, sikur e bėnin edhe mė tė mjerė vogėlushen nga Dukagjini, siē e quanin tė gjithė vajzėn e bukur dukagjinase. “Dua tė mė thuash, se si ndodhi qė ratė nė duart e kriminelėve, kur ndodhi saktėsisht dhe sa veta ishin me ty atje”, e ngacmonte mjekja, e cila mė parė kishte aktivizuar aparatin pėr incizim.

Vogėlushja prapė hodhi vėshtrimin mbi horizont, sikur atje tė shihte atė qė ndodhi, dhe shtoi ngashėryeshėm: “Shikoni, po flas, por mė premtoni se do tė mė ktheni shpejt atje”, dhe vazhdoi. “Kur na e dogjėn fshatin, ato ditė tė ftohta janari e tėrė popullata filloi tė ikte. Ne femrat vendosėm tė niseshim pėr nė Shqipėri. Nė afėrsi tė Smolicės na ndalėn ushtarė e paramilitarė serbė dhe pasi na plaēkitėn, ne nėntė femrave, na ndanė nga kolona. Tri ishin mė tė reja se unė, kurse tri ishin mė tė vjetra, nė mesin e atyre edhe njė nuse shtatzėnė. Kur na morėn me vete, na thanė se do tė na pyesin pėr UĒK-nė. Disa minuta mė vonė, pasi na futėn nė bodrumin e errėt, morėn njėrėn prej nuseve dhe pas disa ēasteve nga dhoma, ku e futėn filluan tė dėgjohen klithjet e saj. Pas disa ēasteve, kur reshtėn klithmat, u dėgjua njė breshėri automatiku. Aty kishte pėrfunduar jeta e saj. Kėtė do ta kuptoja vetėm pas tri ditėsh, kur do tė mė vinte radha edhe mua pėr tė hyrė nė bodrumin ku ishin dhunuar shoqet e mija. Pasi mė futėn aty, m’i shqyen rrobat, mė shtrinė dhe mė lidhėn nė atė tavolinė tė mallkuar dhe ashtu, me duar e kėmbė tė lidhura, mė ēnderoi njėfarė gjeneral Vujiē, sa munda tė lexoj nė uniformėn e tij.

Ditėn e pestė arrita t’i zgjidh duart dhe u pėrpoqa tė hakmerresha, duke e goditur me ēfarė mu gjend atė farė “gjenerali” tė fėlliqur, qė luftonte me gra. Si dėnim, mė dėrguan tė lidhur jashtė dhe mė lanė nė shi, derisa erdhėn njė dyzinė ushtarėsh, tė cilėt mė dhunuan barbarisht dhe pa mėshirė. Ditėn e parė mė dhunuan mbi tavolinėn e bukės, ndėrkohė qė pėrballė meje ēnderonin edhe tri vajza tė tjera. Madje, atyre ua prenė edhe organet gjenitale, duke i lėnė tė vdekura nė vend. Assesi nuk mė kujtohet kur mė lanė, por e di se e kam shumė tė vėshtirė tė jetoj. Ndoshta, mė lehtė e kam tė vdes dhe tė zhdukem nga faqja e dheut. Mė thuaj, si ta ngushėlloj veten, si t’i dal pėrpara familjes, miqve. Ata e dinė ēka ka ndodhur me mua. Unė e di se do ta kem pėrkrahjen e tyre, por tani trupi im ėshtė i ndotur, i fėlliqur. Dhe jeta ime nė kėtė mėnyrė mė duket mė e vėshtirė se ēdo vdekje”, pėrmbylli vajza nga Dukagjinit me lot nė sy.

( Ky shkrim ėshtė shkėputur nga Libri nė dorėshkrim “Lulja nė mes hekurave” tė autorit Riza Lahi, qė pritet tė botohet shumė shpejt )

Abetare
24-12-07, 16:37
:mad: Me lotė i lexova kėto postime dhe dridhmat mė kapluan trupin ...


Vallė pse i duron Zoti Njerėzit Bisha...!!??Vėshtirė mu duk t'i lexoja e sa vėshtirė e kan tė gjorat Vajza tė njoma qė u dhunuan mizorisht ...ah dhe renkimet s'kan tė ndalur dhe lotėt shkojnė si shiu ..


Vėshtirė jetohet me plagė...

xhon
26-12-07, 09:36
:mad: Me lotė i lexova kėto postime dhe dridhmat mė kapluan trupin ...


Vallė pse i duron Zoti Njerėzit Bisha...!!??Vėshtirė mu duk t'i lexoja e sa vėshtirė e kan tė gjorat Vajza tė njoma qė u dhunuan mizorisht ...ah dhe renkimet s'kan tė ndalur dhe lotėt shkojnė si shiu ..


Vėshtirė jetohet me plagė...
Eh Abetare, Abetare... Lotėt duhet shndėrruar nė forcė dhe urrejtje pėr ata qė kan shkaktuar dhe shkaktojne vuajtje pėr tė tjerėt.

vjeshta
27-12-07, 00:59
Dhunimet mbas lufte ,mos valle janė plage te sheruara ???!!!

legenda
27-12-07, 13:03
....ne kete teme behet fjale per DHUNIMET gjate LUFTES,
te cilat u shkaktuan si mjet strategjik i armikut tane,,,per te cilat behet fjale ne librin e autores larte,ku une solla intervisten e saj,pra tema ka nje qellim te caktuar,...
ata qe duan te ndihmojne viktimat e masakrave serbe,kane ne dispozicion adresat me larte....


...kurse per dhunimet pas luftes ( jane teme ne vete )
cilido mund te hap nje teme te re.....

King Kastriot
17-02-08, 11:58
Kush deshiron te i ndihmoj keto femra shqiptare te cilat ishin viktima te luftes, vizitoni faqen www.vajzat.com (http://www.vajzat.com) aty keni informata me te hollesishme.


http://de.youtube.com/watch?v=C_XRYiXzQao