PDA

View Full Version : Soni & Flori


Dina
24-11-07, 13:06
Pėr herė tė parė Soni Malaj dhe Florian Mumajesi flasin sė bashku pėr historinė e tyre tė dashurisė dhe njė kėngė qė do tė kėndojnė nė duet
Ajo e mban pėr krahu. Ka njė vėshtrim paksa tė shqetėsuar. Tė veshur sportivė. Preferojnė tė ulen brenda. Njerėzit janė tepėr kuriozė, kur bėher fjalė pėr personazhe publikė, aq mė tepėr kur intervistohen. Veēse ata nuk kanė asnjė droje kur flasin pėr njėri-tjetrin dhe i japin notėn 10 dashurisė sė tyre. Soni Malaj dhe Florian Mumajesi pėrmenden gjithandej si ēifti i momentit. Nuk e kanė mohuar asnjėherė qė kanė njė histori dashurie, por tani preferojnė ta bėjnė edhe mė publike kėtė deklaratė. Bashkė nė njė duet qė quhet "Fluturimi 3470". Njė kėngė R&B and soul. Njė duet ndryshe nga ata klasikė me finale madhėshtore. Njė bashkėpunim qė lindi gjatė punės nė studio. Mė shumė njė shkėmbim idesh. "Nuk mund t'i thuash jo sė bukurės", - thotė Flori. Pjesė e dukshme e tregut muzikor shqiptar, Mumajesi dhe Malaj japin mendimin e tyre pėr zhvillimet e fundit muzikore, pėr muzikėn e vėrtetė, atė qė dėgjohet me sy mbyllur, pėr piraterinė dhe tė qėnurit i pasur me xhepa bosh. Nuk ngurojnė tu pėrgjigjen pyetjeve edhe pėr veten e pėr njėri-tjetrit. "Bashkė jemi mirė edhe nė njė kasolle", - thotė Flori. Pas njė shprehjeje tė tillė, ajo nuk mund t'ia kursejė njė tė puthur. 1030

Gjumashja
25-11-07, 09:34
nese eshte e vertete atehere suksese te metutjeshme qiftit . . .

Ma-Origano
16-12-07, 09:47
Gjumashja mire e ke neqoftse eshte e vertete suksese!

rilinda
16-12-07, 11:33
Soni dhe Flori: Bashkė jemi mirė edhe nė njė kasolle


Pėr herė tė parė Soni Malaj dhe Florian Mumajesi flasin sė bashku pėr historinė e tyre tė dashurisė dhe njė kėngė qė do tė kėndojnė nė duet.

http://img171.imageshack.us/img171/2352/imgphpwd6.jpg (http://imageshack.us)

Ajo e mban pėr krahu. Ka njė vėshtrim paksa tė shqetėsuar. Tė veshur sportivė. Preferojnė tė ulen brenda. Njerėzit janė tepėr kuriozė, kur bėher fjalė pėr personazhe publikė, aq mė tepėr kur intervistohen. Veēse ata nuk kanė asnjė droje kur flasin pėr njėri-tjetrin dhe i japin notėn 10 dashurisė sė tyre. Soni Malaj dhe Florian Mumajesi pėrmenden gjithandej si ēifti i momentit. Nuk e kanė mohuar asnjėherė qė kanė njė histori dashurie, por tani preferojnė ta bėjnė edhe mė publike kėtė deklaratė. Bashkė nė njė duet qė quhet "Fluturimi 3470". Njė kėngė R&B and soul. Njė duet ndryshe nga ata klasikė me finale madhėshtore. Njė bashkėpunim qė lindi gjatė punės nė studio. Mė shumė njė shkėmbim idesh. "Nuk mund t'i thuash jo sė bukurės", - thotė Flori. Pjesė e dukshme e tregut muzikor shqiptar, Mumajesi dhe Malaj japin mendimin e tyre pėr zhvillimet e fundit muzikore, pėr muzikėn e vėrtetė, atė qė dėgjohet me sy mbyllur, pėr piraterinė dhe tė qėnurit i pasur me xhepa bosh. Nuk ngurojnė tu pėrgjigjen pyetjeve edhe pėr veten e pėr njėri-tjetrit. "Bashkė jemi mirė edhe nė njė kasolle", - thotė Flori. Pas njė shprehjeje tė tillė, ajo nuk mund t'ia kursejė njė tė puthur.

Ēfarė ėshtė fluturimi 3470?
Flori: Nuk ėshtė njė numėr domethėnės. Ėshtė seria e njė fluturimi, e njė bilete. Njė numėr qė mė erdhi nė mendje. Njė avion qė ulet nė njė aeroport, nga ku nuk zbret njeriu i zemrės. Unė e kėrkoj, ajo nuk ėshtė. Ėshtė njė kėngė qė mė ka buruar dhe si e tillė shpresoj tė jetė diēka e mirė, shpirtėrore dhe e vėrtetė.
Soni: Ėshtė njė fluturim i kėndshėm. Rikthehem nė pistėn e "Kėngės Magjike" dhe shpresoj qė kėnga tė pėlqehet, tė arrijmė tė pėrcjellim atė emocion me tė cilin e kemi kėnduar. Por emocioni mė i madh ėshtė qė dal nė skenė me Florin. Ėshtė njė ngjarje shumė e veēantė. Dhe tani unė po pėrjetoj pikėrisht kėtė emocion. Kam realizuar njė kėngė me Florin, njė kėngė tė bukur qė unė e ndiej. Nuk ka qenė pikėsynim festivali, as ēmimi. Nuk e kisha ndėr mend tė merrja pjesė nė festival. Isha entuziazte qė Flori po merrte pjesė me njė kėngė tė bukur, madje isha e lumtur. Por kur m'u dha rasti tė jem pjesė e kėngės, kjo ishte gjėja mė e bukur. Sa herė e dėgjoj emocionohem dhe ėshtė bukur qė kėtė ndjesi ta ndash me njeriun mė tė afėrt.

Jeni tė dashuruar dhe qė nė duetin e parė i kėndoni njė ndarjeje?!
Soni&.Flori: Nuk ėshtė ndarje. Nuk ia kushtojmė kėngėn njėri-tjetrit.
Flori: Jemi tė emocionuar qė kėndojmė bashkė, por nuk e kishim menduar mė parė. Nuk duam tė abuzojmė me dashurinė tonė dhe me faktin qė jemi bashkė. Kur teksti i kėngės u krijua, u mbėshtetet nė njė dashuri qė kushdo mund ta jetojė. I kėndojmė dashurisė. Kėnga ka shumė ngjarje. Ti nuk e sheh por e krijon me mendjen tėnde imazhin.

Po do ketė njė duet, me njė kėngė kushtuar historisė suaj?
Flori: Kemi bėrė plot kėngė pėr njėri-tjetrin. Momentalisht unė po punoj me Sonin, kėshtu qė kėto krijime kanė shumė dashuri.
Soni: Gjėrat e bukura nuk programohen. Ato dalin vetiu. Nėse nisesh pėr tė bėrė diēka tė bukur, ndoshta ajo nuk vjen kurrė. Kur gjithēka ėshtė organike, edhe emocioni ndihet nga dėgjuesi.

Pra ekziston mundėsia qė tė ndjesh njė kėngė pa parė njė videoklip?
Flori: Me kėtė kėngė po. Qė kur u brumos mund tė imagjinoje qindra kėmbė qė zbresin shkallėt dhe ti nuk sheh njeriun e dashur.
Soni: Kur kėnga ka njė videoklip, atėherė ajo ėshtė mė e plotė, por ne mund tė japim rastin e kėngės "Me sy mbyllur", apo "Ndarja", qė nuk u shoqėruan me klipe, por u bėnė hite. Kur njė kėngė ėshtė e bukur dhe ka emocionin brenda…
Por duket se sot shitet mė shumė imazhi.
Flori: Jam pak skeptik nė kėtė pikė. Nuk mendoj se ato shiten, ato hyjnė nė treg. Tek CD-tė qė blihen nuk janė ato. Nėse njė femėr ėshtė e bukur, ajo nuk dėgjohet, ajo shikohet. Nuk ka vlera artistike. Dhe mendoj se njerėzit po velen nga kjo.
Soni: Ne kemi edhe kėngėtare tė bukura qė janė edhe tė mira, por mendoj se tė qenurit njė sekssimbol ka dalė nga moda. Publiku bėn zgjedhjen e vet. Njė kėngė pa vlera nuk mund tė jetė refreni i njė dite, tė tė gjendet nė njė moment tė trishtė.
Flori: Nuk mund tė mbyllėsh sytė e ta shohėsh, apo tė udhėtosh natėn e ta dėgjosh nė makinė. Jo, nuk ndodh.

Si i shihni zhvillimet nė tregun muzikor shqiptar?
Flori: Kohėve tė fundit pak kėngė me vlera janė krijuar. Kėngėtarėt shohin edhe pjesėn e biznesit. Nė shesh, ku kėndohen kėngė ritmike, nuk mund tė dalėsh me njė baladė, sepse masa nuk ta kupton. Influencohen nga shijet e publikut, qė duhet thėnė janė tė ēuditshme. Kėshtu ndodh qė nuk bėn dot atė qė do.
Soni: Nė pėrmirėsimin e kėsaj situate rol duhet tė luajnė edhe festivalet. Marrim "Kėngėn Magjike", qė vitet e fundit, duke parė gjithė kėtė gjullurdi nė treg, po pėrpiqet tė sjellė vlera.
Flori: Ėshtė njė mundėsi pėr tė bėrė atė qė do, qė ndjen, pa menduar nė do tė ngrihet nė kėmbė publiku, apo jo.

Bėhesh i pasur me kėngėn? Si ju rezulton nė llogarinė bankare?
Flori: Shpirtėrisht vetėm. E ndiej veten tė pasur kur bėj muzikė, madje njeriun mė fatlum nė botė, por ekonomisht jo. E kam filluar me njė llogari zero dhe vazhdon tė jetė zero. Nuk mund tė abuzohet me diēka qė del nga shpirti.
Soni: Muzika ėshtė diēka shumė emocionale, shpirtėrore. Florit i ndodh tė zgjohet edhe nė 02.00 tė natės pėr tė hedhur njė motiv qė i ka lindur nė mendje. Ne e pėrjetojmė muzikėn, sepse ėshtė njė dashuri e madhe qė kėrkon pėrkushtim. Dhe si tė tillė, zor se bėhemi tė pasur, pasi edhe kompromiset nuk i pranojmė lehtė.

rilinda
16-12-07, 12:03
Si e shpjegoni atėherė fenomenin e plagjiaturės, apo "vjedhjes" sė muzikės?
Soni: Mendoj se ėshtė njė fenomen nė zvogėlim. Para disa vitesh ishte shumė i pėrhapur, sepse edhe kompozitorėt nuk dinin si tė silleshin. Vinin nga festivalet me kėngėt e mėdha, ndėrkohė qė tregu ndryshoi dhe kompozitorėt ishin konfuzė. Edhe mua mė ka ndodhur nė albumin e parė.

Si qėndron e vėrteta e kėngės suaj "tė vjedhur" nga kėnga serbe fituese e Eurovizionit, mos ndoshta u "fry" ca si tepėr kjo ēėshtje?
Soni: "Fryrja" nuk erdhi nga ne, por nga Suedia e Danimarka. Nuk mendoj se shqiptarėt janė tė parėt qė mbrojnė punėn dhe artin e tyre, pėrkundrazi. Nė atė periudhė mė ndodhi, qė shumė vende tė Evropės mė mbronin, ndėrsa nė Shqipėri u ngritėn artistėt (ndoshta nga xhelozia) tė mbronin Serbinė. Kėtu ishte edhe kontradikta. Mendoj se kjo histori ndihmoi tė evidentohej kėnga shqiptare. Kėshtu qė duhej marrė nė sensin pozitiv. Unė nuk e mora si njė ēėshtje personale. Ka kėngė tė tjera shqiptare qė janė marrė nga vendet fqinje dhe ne nuk kemi guxuar tė ngremė zėrin.

Pra ju i qėndroni idesė se kėnga serbe ėshtė e vjedhur?
Soni: S'mund tė them e vjedhur. Po ka ngjashmėri, ndoshta pėr faktin qė ėshtė baladė. Ka ngjashmėri nė mėnyrėn e tė kėnduarit, zėrit ndoshta.

Meqėnėse jemi tek Eurovizioni, e mendoni pjesėmarrjen nė Festivalin e fundvitit, me qėllimin pėr tė shkuar nė atė Evropian?
Soni: Nuk e shohim festivalin e fundvitit si trampolinė pėr nė Eurovizion. Festivali i madh i ka zhgėnjyer shumė artistėt. Nuk arriti t'i mbante afėr. Kėngėtarėt dhe kompozitorėt e mirė nuk e shohin mė si diēka ndjellėse pėr tė shkuar nė Eurovizion.
Flori: Jemi shumė mė tė interesuar tė sjellim diēka tė bukur qė tė na pėlqejė ne dhe publikut. Edhe Eurovizioni vet ėshtė kthyer nė njė pazar, ėshtė pjesė e politikės dhe personalisht nuk mė emocionon fare dhe nuk mė josh pėr tė bėrė njė kėngė pėr atje.
Soni: Festivalin Evropian e ndjekim pėr tė parė tė rejat dhe e mbėshtesim Shqipėrinė me kėdo qė tė pėrfaqėsohet, por pa entuziazėm. Nuk ėshtė mė njė ėndėrr.
Ujė dhe sapun.
Dashuri me notėn 10.

Cili ėshtė pėrkufizimi juaj pėr kėngėn?
Flori: Dashuri shumė e madhe.
Soni: Kėnga ėshtė shpirt. Veēse dashuri ėshtė edhe energji shumė e madhe.

Cila ėshtė dashuria e parė?
Flori: Kėnga
Soni: Padyshim kėnga. Qė e vogėl kėndoja "non stop".

Po mė e madhja?
Flori: Kėnga nuk tė braktis kurrė. Sa herė qė ulem nė tastierė ajo ėshtė aty. Dhe ndonjėherė mė vjen keq pėr tė sepse unė e "shfrytėzoj". Por ka edhe njė tjetėr dashuri, po kaq e madhe dhe e ndryshme. Ėshtė dashuria pėr njeriun.
Soni: E njėjta

Ē'ju mallėngjen?
Flori: Mė mallėngjen diēka qė mė mungon, diēka qė ėshtė e bukur, qė e kam dhe s'e kam. Mė mallėngjen edhe stina. Stinėt kur ndėrrohen mė japin njė ndjesi… Nuk lidhen me kujtimet.
Soni: Mė mallėngjen njė situatė, njė kėngė, njė njeri…

Ē'ju bėn tė qeshni?
Soni: Flori
Flori: (qesh)

Cili ka qenė momenti mė i trishtuar nė jetėn tuaj?
Flori: Humbja e babait tim.
Soni: Nuk kam pasur situata shumė tė trishtuara.

Cili ka qenė momenti mė i lumtur?
Flori: Sot. Nė kėtė periudhė ndihem njeriu mė i lumtur.
Soni: Unė dhe Flori ngjajmė shumė… Ka kohė qė jam e lumtur dhe ėshtė nė vazhdueshmėri. Janė gėrshetuar bashkė dashuria, puna, jeta familjare, gjithēka.

Ē'fėmijė jeni pėr prindėrit tuaj?
Flori: Mistrec.
Soni: Paksa i llastuar, por jo pėr keq. Njė fėmijė qė nuk ka sjellė probleme tė mėdha. E mirė… Pak nė botėn time tė muzikės.

Po si tė dashur? (Ē'notė i jepni vetes)
Flori: Pyet Sonin. Notėn 10.
Soni: Pyet Florin.

Ē'ju pėlqen tek njėri-tjetri?
Flori: Mė pėlqen dashuria pėr punėn, emocioni pėr atė qė kemi ėndėrruar qė kur kemi qenė tė vegjėl, mė pėlqen sepse ėshtė shumė e kujdesshme. Ėshtė e mrekullueshme nė raport me njerėzit. Ėshtė e matur, e komunikueshme. Por ajo qė pėlqej mė shumė ėshtė qė ajo mė dashuron shumė dhe unė gjithashtu.
Soni: E dua sepse mė ka bėrė njeriun mė tė lumtur nė botė. Ėshtė dhurata mė e bukur e jetės sime. E veēanta nė ēiftin tonė ėshė qė e vlerėsojmė dhe e respektojmė shumė njeri-tjetrin. Pėrveēse kemi shumė gjėra tė pėrbashkėta, kemi shumė dialog dhe e duam njėri-tjetrin pa kufij.

Ēfarė nuk pėlqeni tek njėri-tjetri?
Soni: Mua mė pėlqejnė edhe defektet e Florit. (Ka shumė gjėra qė nuk mė pėlqejnė…) (qesh)
Flori: Janė gjėra fare tė vogla, qė mund t'i kemi patur qė nė fėmijėri. Fakti qė jam me Sonin nuk ėshtė rastėsisht. Kam gjetur atė qė dua. E vlerėsoj me notėn 10.

Si e bėni gjumin?
Flori: Me sy mbyllur. Ėndėrrat janė ekskluzivitet i Sonit, i sheh edhe me pėrkthim ndonjėherė, edhe me spote publicitare nė mes (qesh).
Soni: Flori tallet me mua, se ēohem nė mėngjes e ia tregoj me hollėsi. Ai mė thotė TV "Ėndėrra".

Ku besoni?
Flori: Mė sė shumti tek vetja, pastaj tek njė fuqi e mbinatyrshme. E kam tė vėshtirė t'i vė njė emėr. Dikush beson tek njė fe, dikush tek njė simbol. Kėshtu qė s'mund tė them qė besoj tek feja, apo tek perėndia. Thjesht tek diēka e madhe, tek e cila kam nevojė tė besoj. Por mė shumė besoj tek vetja. Nėse i vė vetes njė qėllim, e arrij.
Soni: Unė besoj shumė. Jam besimtare e krishterė, por besoj shumė edhe tek Flori.

Ē'prisni nga fundviti?
Flori: Pres tė pėrmirėsohet gjithēka qė mendojmė nė mėngjes dhe nuk funksionon. Shpresojmė qė punėn tonė ta shijojmė si artistėt jashtė shtetit, (tė paktėn si ata nė Maqedoni), ku gjėrat shkojnė shumė mirė, sepse funksionon shteti, e drejta e autorit, gjithēka qė ka lidhje me muzikėn. Shpresoj tė pėrmirėsohet gjithēka qė nga gjėrat mė tė thjeshta, qė nga uji e dritat, qė nuk i kemi nė mėngjes. Po mė e rėndėsishne ėshtė qė tė kemi shėndet dhe tė jemi mirė familjarisht. Sa pėr njėri–tjetrin, edhe nė njė kasolle jemi rehat bashkė…
shekulli.com.al