PDA

View Full Version : Ndodhi shume interesante


Dina
24-11-07, 20:52
I gjithė rrėfimi fillon nė kohėn kur unė i kisha 16 vjet.
Pėrderisa
luaja para shtėpisė, e takova njė djalė. Ai ishte njė lloj djaloshi qė tė ngacmonte dhe tė bėnte tė vrapoje pas tij pėr ta goditur. Pas takimit tonė tė pare, ne vazhduam tė takoheshim nė takimet tona duke lozur me njėri tjetrin. Shpesh unė i tregoja shumė fshehtėsi tė zemrės sime atij. Ai me njė qetėsi hyjnore, me shikonte dhe vetėm dėgjonte se ēka i flas. Nė tė gjeta njeriun tė cilit mund t'i rrėfehesha dhe tė cilit mund t'i tregoja gjithēka. Nė shkollė, unė dhe ai kishim shoqėri tė ndarė, por kur ktheheshim nė shtėpi, bisedonim mbi atė se ēka kishte ndodhur gjatė ditės nė shkollė. Njė ditė unė i tregova se njė djalė qė unė e pėlqeja, mė lėndoi dhe ma theu

zemrėn. Ai vetėm mė trimėronte dhe mė tha se ēdo
gjė do tė bėhet mire. Mė thoshte fjalė qė ngjallnin shpresė dhe guxim dhe mė ndihmoi tė kaloj nėpėr atė tmerr. Isha e lumtur qė kisha njė mik tė tillė tė vėrtetė. Dikur kuptova se nė tė vėrtetė kishte diē mė tepėr mes nesh. Unėe pėlqeja atė. Atė mbrėmje mendova pėr kėtė ndjenjė, dhe konstatova se ishte nė pyetje vetėm miqėsia e tij ajo qė mė pėlqente. Gjatė gjithė kohės nė shkollė dhe nė kolexh, ne ishim sė bashku, dhe natyrisht pėrherė mendoja pėr tė si pėr njė mik tė mire. Por dhe e dija se diku thellė nė brendi, ndihesha ndryshe. Natėn e diplomimit, edhepse kishim data tė veēanta pėr promovim, unė doja qė tė isha me tė. Atė mbrėmje, pasi qė ēdokush shkoi nė shtėpi,


unė shkova nė shtėpinė e tij dhe desha t'i thoja se dėshiroja ta shihja. Atė natė ishte rasti shumė i madhė pėr t'i treguar se ē'ka


ndieja. E tėra qė bėra ishte, qėndroja me tė, i shikonim yjet dhe flitnim se ēka do tė bėjė unė dhe ēka do tė bėnė ai mėtej. Ia shikoja sytė dhe e dėgjoja gjersa mė fliste se ēka ishte ėndėrra e tij. Si dėshironte tė martohej dhe si dėshironte tė vendosej nė jetė. Ai mė tha se si dėshironte tė bėhej i pasur dhe i suksesshėm. E tėra qė unė munda tė bėjė ishte, t'ia tregoja ėndrėn time dhe tė lėdhatohesha rreth tij. Shkova nė shtėpi e lėnduar, ngase nuk munda t'i tregoj se si ndihesha. Desha t'i them se e doja, por isha shumė e frikuar dhe e tmeruar nga ai mendim. I lashė ndjenjat le tė rrjedhin dhe i thashė vetes: "Njė ditė do t'i tregoj se si ndihem". Gjat gjithė kohės sė studimeve dėshiroja t'i tregoja, por gjithnjė dikush ishte me tė. Pas diplomimit ai u punėsua nė New York. Isha e


lumtur pėr tė por dhe e pikėlluar qė shkoi larg meje. Isha e pikėlluar edhe pėr atė se nuk i tregova si ndihem. Por s'mundesha tash t'i tregoja kur ai bėhej gati pėr njė punė me perspektiv. E mbajta veten dhe e shikoja derisa hipte nė aeroplan. Pėrderisa e pėrqafova, qava me lotė ngase e dija se kjo do tė jetė ndoshta hera e fundit qė e shoh. Nė shtėpi qava tėrė natėn. Ndjehesha e thyer qė nuk ia tregova se ēka kisha brenda nė zemėr. Nė ndėrkohė u punėsova si sekretareshė dhe punoja si analiste e kompjuterėve. Isha e kėnaqur me atė qė kisha arritur. Njė ditė e morra njė letėr nga postjeri. Ishte ftesė pėr martesė. Ai martohej dhe mė ftonte nė dasėm. Isha e lumtur dhe e pikėlluar nė tė njėjtėn kohė. Tash e dija se kurrė mė nuk do tė jem me tė, dhe se gjithnjė do tė jemi vetėm miq. Muajin

tjetėr shkova nė dasmėn e tij. Ishte
dasėm madhėshtore. E takova nusen dhe poashtu bisedova edhe me tė. Por ja qė u dashurova edhe njėherė nė tė! Mundohesha tė bėhesha e lumtur, tentoja tė argėtohesha, por mė vrante diēka pėrbrenda kur shikoja se si ai ishte aq i lumtur, e unė vetėm shtiresha se jam e lumtur ndėrsa pėrbrenda binte shi i lotėve. U largova nga New Yorku dhe ky veprim qė bėra ishte i drejtė. Nuk doja t'ia prishja lumturinė. Para se tė hipja nė aeroplan, ai erdhi pėr t'u pėrshėndetur, dhe mė tha se ishte shumė i lumtur qė mė kishte takuar. U ktheva nė shtėpi dhe pėrpiqesha tė harroj gjithēka. Jeta duhej vazhduar. Vitet kalonin dhe ne i shkruanin njėri tjetrit, kohė pas kohe. Mė shkruante se si i mungonin ēastet kur bisedonim sė bashku... Pėr njė kohė u ndėrprenė letrat e

tija. Nuk mė shkruante mė. Nuk
pėrgjigjej. Brengosesha se pse nuk mė shkruan tash e njė kohė. Unė i shkrova gjashtė letra. Dhe pasi qė gjithēka filloi tė mė duket e pashpresė dhe pikėlluese nė jetėn time, e morra njė porosi qė thoshte. "Mė tako nė vendin tone ku mė parė bisedonim sė bashku". Shkova dhe atė e pash atje. Isha e lumtur qė e takoj, por ai ishte me zemėr tė thyer dhe i pikėlluar pėrbrenda. Mė pas mė tregoi pėr shkurorėzimin dhe arsyen pse nuk mė kishte shkruar pėr njė kohė. Filloi tė qante aq sa nuk mund tė qante mė. Mė nė fund u kthyem nė shtėpi dhe biseduam dhe qeshėm duke i pėrkujtuar kohėrat e vjetra. Dhe nė gjithė kėtė bisedė, nuk munda ti them se ēka ndjeja pėr tė. Ditėt e ardhme, ai argėtohej dhe e harroi shkurorėzimin e tij. Sėrish u dashurova nė tė. Dhe erdhi koha qė ai tė

kthehej. E urreja
kohėn kur ai largohej. Shkova ta takoj dhe qaja. Por ai mė premtoi se do t'mė takoj sa here qė tė ketė pushim. Kėshtu gjithnjė argėtoheshim kur takoheshim gjat pushimeve. Por njė ditė qė e prisja nuk u lajmėrua ashtu si mė premtoi. Mendova se ndoshta ėshtė i zėnė. Ditėt u shndruan nė muaj dhe thjesht harrova nė kėtė qė duhej tė takoheshim. Dhe njė ditė cingėroi telefoni. Ishte njė avokat nga New Yorku. Avokati mė thas e ai kishte vdekur nė njė aksident trafiku drejt aeroportit, dhe se kishte kaluar njė kohė gjersa gjithēka u vendos nė vendin e vet. Mbeta e shokuar. M'u thye zemra! Tash e dija se pse ai nuk erdhi atė ditė. Qava gjithė natėn. E pyesja veten. "Pse kjo i ndodhi njė djali siē ishte ai?" I mblodha gjėrat dhe shkova nė New York pėr tė qenė e pranishme kur lexohet

dėshira e
tij. Natyrisht, gjėrat e tij iu dhanė familjes, ish gruas sė tij. Mė nė fund sėrish e takova nusėn e tij. Ajo mė sqaronte se pa marr parasysh ēka kishte tentuar t'i bėjė pėr t'ia plotėsuar dėshirėn, ai gjithnjė kishte qenė i palumtur. Vazhdimisht kishte provuar ajo, por asgjė nuk e kishte bėrė tė lumtur atė. Dhe dėshira e tij u lexua, dhe e vetmja qė ma dhanė mua ishte ditari i tij. Nuk dija se ēka tė mendoja. Qava. Pse ma dhanė mua? Ishte ditari i jetės sė tij. Dhe u ktheva mbrapa nė Kaliforni. Fillova ta lexoj ditarin. Ditari fillonte nė ditėn kur ne u takuam sė pari. Lexova derisa fillova tė qaj me tė madhe. Ditari mė thoshte se ai ishte dashuruar nė mua atė ditė kur mua mė ishte thyer zemra nga tjetri. Por qė ai ishte tejet i frikėsuar pėr tė mė treguar se ēka ndjente. Pėr kėtė

ai ishte aq i
qetė dhe dėshironte vetėm tė mė dėgjonte. Ditari mė tregoi sė nė sa mėnyra ai kishte patur dėshirė tė mė tregoj pėr dashurinė e tij, por ishte frikuar tė thoshte ēkadoqoftė lidhur me atė ndjenjė. Ditari mė tregonte se sa i lumtur ishte ai ditėn e martesės kur mė kishte pare pranė duke luajtur nė dasmėn e tij. Ai kishte imagjinuar dasmėn tone! Nė ditar shkruante arsyet pse ishte gjithnjė i palumtur derisa nuk gjeti zgjidhje tjetėr pos tė ndahej nga gruaja. Ditari mė tregoi se pjesa mė e mire e jetės sė tij ishte gjersa i lexonte letrat e mia nga disa here. Mė nė fund, ditari pėrfundon kur ai kishte shkruar. "Sot do t'i them se e dua". Ishte dita kur ishte nisur tė mė takoj dhe vdiq nė aksident. Dita kur duhej qė unė mė nė fund tė kuptoj se ēka kishte nė zemrėn e tij. Nėse e

doni dike, mos pritni tė nesėrmen t'ia tregoni dashurinė
tuaj. Ndoshta dita e nesėrme kurrė mė nuk do tė vje..

Dina
25-11-07, 13:34
Osht pak e gjat po nashta nuk pritoni me lexu se osht shum interesant

Knight
26-11-07, 09:21
Pershendetje Diana shpresoj te ejshe mire.... ky shkrim qenka shume interesant dhe prekes..
Paq fat:)

Dina
26-11-07, 21:35
Nje klip shum interesant kangen sdi a e kuptoni veq klipi osht diqka fantastike :D


http://www.youtube.com/watch?v=zhlhsB0VkkA

lovely
25-12-07, 01:43
ah moj dina, ketu e paske shperngul ti kete ndodhine interesante... shume shume interesante valla..e dhimbshme!!