PDA

View Full Version : Aliu ra dhe Muawije...?


Meti_tetova
25-11-07, 20:59
Wselamu alejkum !
eshte interesante se tek bota qe na rrethon, ka shume fshehtesira!!!.jam musliman elhamdulilah i medhebit hanefij.
mendimi im rreth Aliut ra dhe Muawijes per momentin sen ja vendoj (radijallahu anhu)eshte se te dy keta jane Armik ndermjet veti fakt i pamohueshem,mirpo ne si mundemi qe ti marrim hadithet e ketij ,,ashabit**i cili e masakroi nipnit e pejagamberit as,dhe ma e keqja mburemi me kete njeri.e lexova diku ku njeri prej forumit i thoshte LUANI i Damaskut.nese jam gabim vellezer me korigjoni por,mos shkruani prap se ai si ka bere krimet !!! selamu alejkum >.

BE LK
27-11-07, 11:52
Wselamu alejkum !
eshte interesante se tek bota qe na rrethon, ka shume fshehtesira!!!.jam musliman elhamdulilah i medhebit hanefij.
mendimi im rreth Aliut ra dhe Muawijes per momentin sen ja vendoj (radijallahu anhu)eshte se te dy keta jane Armik ndermjet veti fakt i pamohueshem,mirpo ne si mundemi qe ti marrim hadithet e ketij ,,ashabit**i cili e masakroi nipnit e pejagamberit as,dhe ma e keqja mburemi me kete njeri.e lexova diku ku njeri prej forumit i thoshte LUANI i Damaskut.nese jam gabim vellezer me korigjoni por,mos shkruani prap se ai si ka bere krimet !!! selamu alejkum >.

E cfar don me thene me kete shkrim se nuk po te bie ne te, mos don me thene se muawija duhet share per ate qe ka bere. Apo Aliu rdiallahu anhuma.

Muawija ishte sahab dhe nder njerezit me te respektuar tek muslimanet.

Une mendoj se kjo teme duhet te mbyllet se ska piken e vleres dhe kuptimit.

xnjeri
28-11-07, 19:01
me sa duket ky person nuk eshte musliman fare e per hanifi nuk e di...simbas shkrimit te tij mund ta kuptojm se ky eshte nje shi-it edhe ate i flliqt ku mundohet t'i fyej shabet e Muhammedit alejhi selam.

Sa per dijeni... Aliu dhe Muaviu asnjeher nuk kan qen armiq por kan luftuar duek menduar se cdo njeni eshet ne hak ne te vertet

Meti_tetova
29-11-07, 18:45
selam!
sa per dijeni Aliu ra dhe Muawije kane luftuar ne mes veti! dhe
se dyti mos mendo ashtu keq se jam njeri i felliqt,jam musliman falenderoj Allahun xh.sh.
une gjate studimit qe kam bere,ne lidhje ,me jeten e as-habve te pejgamberit as kam verejte luften qe kane bere ashabet ndermjet veti,dhe bile bile u SHOKOVA!!!
Aliu ra kushriri i Muhamed mustafase eshte luftuar ne menyre BARBARE nga ana e Muaviut dhe Ajshes (radijallahu anhuma).
PRANDAJ E BERA PYETJEN ME LART !!!!! kush kishte te drejte,dhe kush eshte fajtori, ngase smund te dy palet te dalin te pafajshem!!!
prandaj pergjigjen ma dha nje vella musliman ne email privat
eselamu alejkum !!

uliksi31
30-11-07, 04:57
Muawiu r.a. i takon plejades se pare te sahabeve (shokve te pejgamberit).Ai konsiderohet i respektuar pavarsisht nga ngjarja mes Aliut r.a. dhe Muawis.
Gjith kjo filloj ne kohen e halifit te tret Osmanit r.a. kur ai u vra ne komplot. Muawia ne at kohe ishte i derguar ne Siri si guvernor i halifatit.Atje e kishte caktuar Osmani r.a. edhe ishte i afert i tij nga gjaku.
Kur vritet Osmani, Muawia kerkon nga Aliu si Halif i ri (i katert) te denohen ata te cilet e vran Osmanin. Ndersa Aliu r.a. kerkon qe se pari te njihet si halif e tani te merren masat. Muawiu e shpall te pavarur krahinen ku sundon ai nga halifati dhe fillon dinastia e Emawijve qe deperton deri ne Spanje. Kuptohet se behen luftra te pergjakshime mes ketyre dy ushtrive muslimane. Pra keta te dy konsiderohen sahab dhe shoke te Muhamedit a.s. dhe kurqysh nuk mund te quajm asnjenin nga ata me ndonje epitet te pahijshem. Meqense Aliu r.a. eshte nje prej 4 hulefai r-rashidjnve (4 halifeve te pare) si dhe njani nga 10 sahabet qe u eshte garantuar Parajsa (xhen-neti) nga vet Muhamedi a.s.

BE LK
30-11-07, 10:39
selam!
sa per dijeni Aliu ra dhe Muawije kane luftuar ne mes veti! dhe
se dyti mos mendo ashtu keq se jam njeri i felliqt,jam musliman falenderoj Allahun xh.sh.
une gjate studimit qe kam bere,ne lidhje ,me jeten e as-habve te pejgamberit as kam verejte luften qe kane bere ashabet ndermjet veti,dhe bile bile u SHOKOVA!!!
Aliu ra kushriri i Muhamed mustafase eshte luftuar ne menyre BARBARE nga ana e Muaviut dhe Ajshes (radijallahu anhuma).
PRANDAJ E BERA PYETJEN ME LART !!!!! kush kishte te drejte,dhe kush eshte fajtori, ngase smund te dy palet te dalin te pafajshem!!!
prandaj pergjigjen ma dha nje vella musliman ne email privat
eselamu alejkum !!
Po mor i nderuar por nese ke diqka te pa qarte mos fol me fjale tendecioze. duke dasht qe te akuzosh njerin apo tjetrin.

Uliksi31-jr. u shpreh mire dhe shpresoj ta kesh kuptuar.

at|n|
03-12-07, 21:53
Selam alejkum we rahmetullah
E kisha lut moderatorin e kesaj rubrike qe te mbyllet kjo teme pasi nuk eshte teme qe ne si xhemate kemi kompetenca per te diskutu dhe nuk eshte me aq interes. Ju siguroj se per kete teme hezitojne edhe hoxhallaret tane te flasin per shkak se kjo eshte nje teme qe thjeshte ne nuk do te pergjigjemi para Allahut s.v.t . Per me gjere ju keshilloj te gjitheve qe keni interes per kete teme qe te keshilloheni me hoxhallare te vendit tuaj . Shpresoj se lutja do te has ne mirekuptim.

at|n|

taxisti
09-12-07, 19:03
Wselamu alejkum !
eshte interesante se tek bota qe na rrethon, ka shume fshehtesira!!!.jam musliman elhamdulilah i medhebit hanefij.
mendimi im rreth Aliut ra dhe Muawijes per momentin sen ja vendoj (radijallahu anhu)eshte se te dy keta jane Armik ndermjet veti fakt i pamohueshem,mirpo ne si mundemi qe ti marrim hadithet e ketij ,,ashabit**i cili e masakroi nipnit e pejagamberit as,dhe ma e keqja mburemi me kete njeri.e lexova diku ku njeri prej forumit i thoshte LUANI i Damaskut.nese jam gabim vellezer me korigjoni por,mos shkruani prap se ai si ka bere krimet !!! selamu alejkum >.

Shume teme me vend ke ba .

muawija jo vetem qe ska qene trim asesi por trimeria e tij nuk matet as me nje mace te vogel.

Ky qe kerkonte vrasesit e Osmanit khalifes se trete a i gjeti vete vrasesit kurr e morri pushtetin ai, a i kerkoi vrasesit.
muawija vetem ka kerkuar shkas ne menyre qe ta marr pushtetin.
Imam Aliu i ka kerkuar te dal ne mejdan ne menyre qe te mos vriten me mijera musliman por frigacaku nuk ja ka mbajt per me luftuar. Ky frigacaku muawija ka gjetur budall sa te duash qe luftojn per pushtetin e tij.
Njehere ushtria e tij kur e pane se done te humbin nga ushtria e Imam Aliut i marrin flete nga Kurani dhe i vejn ne koke duke e ditur se ushtria e Imam Aliut nuk do te qelloj mbi ta ne ate menyre.
Ne kete moment ushtria e Imam Aliut edhe dobesohet shume dhe shperndahen se nuk i degjojn urdherat e Imam Aliut

Osmani kahlifi i trete askujt nuk i besoi per mbrojtjen e tij i besoi vetem Imam Aliut ,khalifin e trete e lane pa varrosur per dy dite dhe me ne fund e varrosen ne toke apo varreza te jahudive .Po ju pyes ku ishte forca dhe ushtria e muawijes dhe te tjereve per ti ardh ne mbrojtje khalifit te tyre.
E njejta ushtri dhe te njejtit njerez nuk prituan te luftojn khalifin e katert Imam Aliun.

muawija ka qene biri i hindit dhe ebu sufjanit qe te dy armiq kryesor te Muhamedit a.s dhe te islamit.
ebu sufjani kryetari i te gjithe pabesimtarve i beri shume zullume muslimanve , hindi nena e muawijes e mbyti Hamzen axhen e Muhamedit a.s dhe ja coptuan trupin ne pjese te vogla.
hindi dhe ebu sufjani e pranuan kinse islamin te fundit atehere kur e pane se nuk kane kah te shkojn , kta dy u bene kinse e pranuan islamin vetem e vetem per ta shkatrruar nga mbrenda.
Djali i hindit dhe ebu sufjanit muawija veproi sikur te paret e vete edhe ky ja nisi ta luftoj islamin dhe prijsat e islamit.
muawija ka pas dore ne atentatet e Imam Aliut dhe Imam Hasanit qe te dy te pagezuar me xhenet nga Muhamedi a.s .
muawija e ben edhe nje veper te fliqte ja dhuron djalit te tij jezidit pushtetin kunder te gjitha rregullave islamike.
Edhe jezidi i mallkuar veproi njesoj sikur gjyshi e gjyshja e babai i tij nuk u ndalua se luftuari me muslimanet .
jezidi u mundua ta vras Imam Hyseinin me atentat ne medine .
Ushtria e jezidit i vrane dhe masakruan 72 shoke dhe anetar te familjes se Muhamedit a.s ku ne mesin e tyre edhe Imam Hyseinin i pagezua me xhenet dhe me emrin prijes i te rinjeve ne xhenet nga Muhamedi a.s.

Allahu i mallkoft adhe i ka mallkuar ata qe kane luftuar lunder prijsave te drejt qe ka pas islami.

BE LK
10-12-07, 13:16
Shume teme me vend ke ba .

muawija jo vetem qe ska qene trim asesi por trimeria e tij nuk matet as me nje mace te vogel.

Ky qe kerkonte vrasesit e Osmanit khalifes se trete a i gjeti vete vrasesit kurr e morri pushtetin ai, a i kerkoi vrasesit.
muawija vetem ka kerkuar shkas ne menyre qe ta marr pushtetin.
Imam Aliu i ka kerkuar te dal ne mejdan ne menyre qe te mos vriten me mijera musliman por frigacaku nuk ja ka mbajt per me luftuar. Ky frigacaku muawija ka gjetur budall sa te duash qe luftojn per pushtetin e tij.
Njehere ushtria e tij kur e pane se done te humbin nga ushtria e Imam Aliut i marrin flete nga Kurani dhe i vejn ne koke duke e ditur se ushtria e Imam Aliut nuk do te qelloj mbi ta ne ate menyre.
Ne kete moment ushtria e Imam Aliut edhe dobesohet shume dhe shperndahen se nuk i degjojn urdherat e Imam Aliut

Osmani kahlifi i trete askujt nuk i besoi per mbrojtjen e tij i besoi vetem Imam Aliut ,khalifin e trete e lane pa varrosur per dy dite dhe me ne fund e varrosen ne toke apo varreza te jahudive .Po ju pyes ku ishte forca dhe ushtria e muawijes dhe te tjereve per ti ardh ne mbrojtje khalifit te tyre.
E njejta ushtri dhe te njejtit njerez nuk prituan te luftojn khalifin e katert Imam Aliun.

muawija ka qene biri i hindit dhe ebu sufjanit qe te dy armiq kryesor te Muhamedit a.s dhe te islamit.
ebu sufjani kryetari i te gjithe pabesimtarve i beri shume zullume muslimanve , hindi nena e muawijes e mbyti Hamzen axhen e Muhamedit a.s dhe ja coptuan trupin ne pjese te vogla.
hindi dhe ebu sufjani e pranuan kinse islamin te fundit atehere kur e pane se nuk kane kah te shkojn , kta dy u bene kinse e pranuan islamin vetem e vetem per ta shkatrruar nga mbrenda.
Djali i hindit dhe ebu sufjanit muawija veproi sikur te paret e vete edhe ky ja nisi ta luftoj islamin dhe prijsat e islamit.
muawija ka pas dore ne atentatet e Imam Aliut dhe Imam Hasanit qe te dy te pagezuar me xhenet nga Muhamedi a.s .
muawija e ben edhe nje veper te fliqte ja dhuron djalit te tij jezidit pushtetin kunder te gjitha rregullave islamike.
Edhe jezidi i mallkuar veproi njesoj sikur gjyshi e gjyshja e babai i tij nuk u ndalua se luftuari me muslimanet .
jezidi u mundua ta vras Imam Hyseinin me atentat ne medine .
Ushtria e jezidit i vrane dhe masakruan 72 shoke dhe anetar te familjes se Muhamedit a.s ku ne mesin e tyre edhe Imam Hyseinin i pagezua me xhenet dhe me emrin prijes i te rinjeve ne xhenet nga Muhamedi a.s.

Allahu i mallkoft adhe i ka mallkuar ata qe kane luftuar lunder prijsave te drejt qe ka pas islami.
Ej lol. Cfar je tu thane. keto budalliqe nuk i beson as reshat bardhi e le ma te tjeret.

taxisti
10-12-07, 14:17
Ej lol. Cfar je tu thane. keto budalliqe nuk i beson as reshat bardhi e le ma te tjeret.

Ti trego Áka nuk te pelqeu edhe mos u merr me kush Áka beson.
Shkruaj se Áka ishte gabim ne postimin tim.

Po nuk jau du kto krijesa te emevitve kurr e flaka i dalt.
Kurr nuk kan luftuar kta veÁse i kan gjet disa budall trullana me luftuar per pushtetin e tyre.
Vehabistat po jau ngjesin femijeve te tyre emrat jezid e muawij edhe ne foruma ku marrin pjese vehabistat e vejn nick name jezid apo muawij.

Ani i quajn luani i damaskut per muawijen ku ai ska pas timeri as edhe sa nje bubrrec.

Lexoni ma shume e tani mundeni edhe me u pergjigjur.

BE LK
10-12-07, 14:49
Ti trego Áka nuk te pelqeu edhe mos u merr me kush Áka beson.
Shkruaj se Áka ishte gabim ne postimin tim.

Po nuk jau du kto krijesa te emevitve kurr e flaka i dalt.
Kurr nuk kan luftuar kta veÁse i kan gjet disa budall trullana me luftuar per pushtetin e tyre.
Vehabistat po jau ngjesin femijeve te tyre emrat jezid e muawij edhe ne foruma ku marrin pjese vehabistat e vejn nick name jezid apo muawij.

Ani i quajn luani i damaskut per muawijen ku ai ska pas timeri as edhe sa nje bubrrec.

Lexoni ma shume e tani mundeni edhe me u pergjigjur.
Jeje kete te them sinqerisht se kurkun nuk del.

Shkrimet tuaja jane te gjitha pa kuptim.

Kush shan sahabet e profetit duhet te mdohet mire per pasojat.

taxisti
10-12-07, 16:48
Jeje kete te them sinqerisht se kurkun nuk del.

Shkrimet tuaja jane te gjitha pa kuptim.

Kush shan sahabet e profetit duhet te mdohet mire per pasojat.

Nuk kam edhe shume qejf edhe une te merrem me kto tema se e di se shume pak njerez kuptojn nga kto ngjarje por nuk mundem edhe me i duruar shpeshhere disa mendime sikur kto ma lart.

Po te pyes prap se cilat shkrime jane pa kuptim me trego ku dhe Áka e jo vetem nje fjale goje me thane ktu.

Eshte e vertet se kush shan shoket e Muhamedit a.s duhet te mendohet mire per pasojat se me siguri 10000% edhe do te kete pasoja.

Por harroni se Muhamedi a.s nuk ka pas shoke qe ja sulmojn ,masakrojn , mallkojn dhe ja vrasin familjen .
Si duket krejt po i perzieni gjerat si te permenden shoket e Muhamedit a.s ,duhet te shpjegohen mire gjerat dhe pastaj te flisni se Áka duhet e Áka jo.

Shoke simbas juve jane te gjithe ata qe se paku njeher e kane takuar Muhamedin a.s apo kane pasur nje takim te shkurt me te.
Simbas kesaj ju doni qe te gjithe ti beni te mire dhe askush nuk duhet ti kritikoj ata.

Kjo Áka pretendoni ju nuk eshte ne fene islame . Shoke ka secili njeri edhe pejgamberte me pare kane pas shoke por jane tradhtuar prej tyre, edhe une kam pas shoke qe me kane tradhtuar . Bene dallimin ndermjet shokut qe eshte i drejte dhe atij shoku munafike.

Edhe Kurani po mohohet me kete menyre se edhe ne Kuran flitet se ka pas shume munafike edhe hadithet po mohohen se ne to thuhet se do te kete shume kundershtime mbas largimit nga kjo jete e Muhamedit a.s .

Edhe tjerat hadithe ku Muhamedi a.s e lavderon Imam Aliun po i mohoni .
Muhamedi a.s ka thene une jam qyteti i diturise kurse Aliu eshte porta e tij e si po u luftojka porta e islamit pra , ka edhe shume hadithe tjera qe jane ne kundershtim te plote me emevitet dhe perkrahesit e tyre.
Ne tjetren ane dijetaret kane vendosur edhe ne baze te haditheve se Imam Aliu eshte njeri nder 4 khalifet e drejte e si po u luftojka khalifi i drejte.

Te gjitha kto hadithe Áka i permenda me lart na u kane bere te detyruaeshme te gjithe muslimanve me i besuar .
Une po i besoj kto hadithe mbas 1400 vjetve as nuk kam pasur kontakt me Muhamedin a.s as me sahabat .
E ata qe luftuan Ehlibejtin e Muhamedit a.s e qe kinse paskan pasur shume kontakt me pejgamberin tone a.s nuk i paskan ditur kto hadithe.

Ne baze te mendimeve te juaja sot te gjithe muslimanet paskan te drejte nuk ka rendesi se Áfare grupi.
Edhe ne mundemi me thene tja bejm si kane bere ata me pare se te gjithe paskan qene te drejte ,njeri le te zgjedh veprimet e nje sahabi e tjetri nje sahabi tjeter.
Prap po ju them se duhet te lexoni ma teper per kto ngjarje.

BE LK
12-12-07, 11:41
Nuk kam edhe shume qejf edhe une te merrem me kto tema se e di se shume pak njerez kuptojn nga kto ngjarje por nuk mundem edhe me i duruar shpeshhere disa mendime sikur kto ma lart.

Po te pyes prap se cilat shkrime jane pa kuptim me trego ku dhe Áka e jo vetem nje fjale goje me thane ktu.

Eshte e vertet se kush shan shoket e Muhamedit a.s duhet te mendohet mire per pasojat se me siguri 10000% edhe do te kete pasoja.

Por harroni se Muhamedi a.s nuk ka pas shoke qe ja sulmojn ,masakrojn , mallkojn dhe ja vrasin familjen .
Si duket krejt po i perzieni gjerat si te permenden shoket e Muhamedit a.s ,duhet te shpjegohen mire gjerat dhe pastaj te flisni se Áka duhet e Áka jo.

Shoke simbas juve jane te gjithe ata qe se paku njeher e kane takuar Muhamedin a.s apo kane pasur nje takim te shkurt me te.
Simbas kesaj ju doni qe te gjithe ti beni te mire dhe askush nuk duhet ti kritikoj ata.

Kjo Áka pretendoni ju nuk eshte ne fene islame . Shoke ka secili njeri edhe pejgamberte me pare kane pas shoke por jane tradhtuar prej tyre, edhe une kam pas shoke qe me kane tradhtuar . Bene dallimin ndermjet shokut qe eshte i drejte dhe atij shoku munafike.

Edhe Kurani po mohohet me kete menyre se edhe ne Kuran flitet se ka pas shume munafike edhe hadithet po mohohen se ne to thuhet se do te kete shume kundershtime mbas largimit nga kjo jete e Muhamedit a.s .

Edhe tjerat hadithe ku Muhamedi a.s e lavderon Imam Aliun po i mohoni .
Muhamedi a.s ka thene une jam qyteti i diturise kurse Aliu eshte porta e tij e si po u luftojka porta e islamit pra , ka edhe shume hadithe tjera qe jane ne kundershtim te plote me emevitet dhe perkrahesit e tyre.
Ne tjetren ane dijetaret kane vendosur edhe ne baze te haditheve se Imam Aliu eshte njeri nder 4 khalifet e drejte e si po u luftojka khalifi i drejte.

Te gjitha kto hadithe Áka i permenda me lart na u kane bere te detyruaeshme te gjithe muslimanve me i besuar .
Une po i besoj kto hadithe mbas 1400 vjetve as nuk kam pasur kontakt me Muhamedin a.s as me sahabat .
E ata qe luftuan Ehlibejtin e Muhamedit a.s e qe kinse paskan pasur shume kontakt me pejgamberin tone a.s nuk i paskan ditur kto hadithe.

Ne baze te mendimeve te juaja sot te gjithe muslimanet paskan te drejte nuk ka rendesi se Áfare grupi.
Edhe ne mundemi me thene tja bejm si kane bere ata me pare se te gjithe paskan qene te drejte ,njeri le te zgjedh veprimet e nje sahabi e tjetri nje sahabi tjeter.
Prap po ju them se duhet te lexoni ma teper per kto ngjarje.
Nuk kam ndermend me debatu per gjera te tilla. Por profeti a.s ka vendos para Othman ibn afan ne rendesi duke e krahasuar ate me aliun. dhe nuk mund te perdhoset emri i nje njeriu te nderuar. Dhe aq me pak te vritet halifi i muslimaneve dhe te rrihet duar kryq. por duhej vene ne vend nderi i tyre.

nuk ka nevoje per debate te tilla, se nuk i sherbejne askujt. nuk na prish pune ne sherri personal mes aliut e aishes dhe muawijes. muawija ishte njeri i nderuar dhe i respektuar ne toke e ne qiell. po asty dhe aliu.

Per te miren e te gjitheve dhe duke kerkuar mirekuptimin tend te lutem mbylle kete debat. nese don Vazhdojme ne privat.

Me nderime BE LK

Bjeshka1
12-12-07, 21:26
Me duket qe shume nga ju jeni nxenes te medreseve?

BE LK
13-12-07, 13:03
Me duket qe shume nga ju jeni nxenes te medreseve?
Jo bre per zotin sjam dhe skam qene nxenes i medresese. Sa per dijeni ka Studiuar per informatike. jo per Sheria.