PDA

View Full Version : Historia e Kudsit


Ethnic Albanian
29-11-07, 13:14
Historia e Kudsit:

1 - 3000 p.e.s Arabėt e fisit Kenan e ndėrtuan qytetin e Kudsit.
2 - Babai I pejgamberėve Ibrahimi a.s. shkon nga Iraku – Sham – Egjipt – Sham.
1850 p.e.s. Ibrahimi a.s. takohet me Mbretin besimtarė dhe tė drejtė.
3 – Babit tė Pejgambereve Ibrahimit a.s. I lindi djali Ismaili a.s. nga gruaja Haxhere e pas tij pėr dhjetė vite edhe djali Ishaku nga gruaja Sara.
4 – Meka ku e ndėrtoi Mesxhidi Haramin (Qaben) me djalin e tij Ismailin. Pas dyzet viteve tė ndėrtimit tė Mesxhidi Haramit Ibrahimi a.s. e ndėrton edhe “Mesxhidi Aksan” nė Palestinė.
5 – Jakubi ėshtė vet Israili tek Jahuditė. E rikthen ndėrtimin e falltores nė vendin e vet tė kupollės sė verdhė.
6 – Zotėriu ynė Jusufi a.s. I kalon – transferon Beni Israilėt nga Bejtul Kuds nė Egjipt.
7 – Musai a.s. sė bėshku me Beni Israilėt del nga Egjipti. I shpėton ata nga torturat e Faraonit dhe I nisė pėr Palestinė por nuk hynė nė tė. Beni Israilėt nuk pranojn tė luftojn qė ta ēlirojn e Allahu xh.sh (http://xh.sh/) I dėnoi me bredhje nėpėr shkretėrirėn e Sinas dyzet vite.
8 – Jusha bin Nun e trashėgon pejgamberllėkun pas Musait a.s. dhe niset me gjeneratėn e dytė tė endacakėve dhe nuk kishte mbetur asnjė nga gjenerata e parė. Hyri nė tokėn e shenjtė si fitues dhe e vendosi kapelėn e Musait mbi vendin e kupolės.
9 - Vijon periudha e qeverisjes sė gjykatėsve pėr 400 vite.
10 – Periudha e mbretėrive (kohrat mė tė lulzuara) beni israilėt kėrkojn nga pejgamberi I tyre njė mbret qė tė luftojn nėn flamurin e tij.
11 – Mbreti Talut I udhėhoqi ata e Davudi a.s. ka qenė njėri nga ushtarėt e tij I cili e mbyti Xhalutin.
12 – Davudi a.s. vjen mbret pas Talutit. E ēliroi qytetin e shenjtė nė vitin 977 p.e.s. dhe e ktheu tabutin (nė tė cilin kishte gjurmė tė Musait dhe Harunit a.s.) dhe e ktheu sipėrfaqen toksore pėr ta ndėrtuar aty Mesxhidi Aksan mirėpo vdekja nuk ia mundėsoi atė.
13 – Sulejmani a.s. (Ėshtė Mbreti qė nuk ka nevoj mė tė jetė kush mbret pas tij) sundoi dyzet vite (931 – 970 p.e.s. e ka ndėrtuar Mesxhidi Aksan pjesėn tė cilen sot jahudit e quajnė muri apo skeleti.
14 – Mbretėria e Jehudhės nė jug me kryeqytetin Orshilim. Mbretėria e Israilit nė veri me kryeqytetin Nablus qė ishte mė e madhe se ajo e jugut dhe nga ajo ishin shumica e priftėrinjeve tė beni israilėve.
15 – Mbreti Oshirion (Serxhon) e shkatėrroi mbretėrin e Israilit dhe e vari mbretin e fundit tė saj dhe e dėboi popullin e saj nė vitin 721 p.e.s.
16 – Faraoni I Egjiptit e shkatėrroi mbretėrin e Jehudhas pastaj e sulmoi mbretėrin e veriut dhe e pushtoi tė cilėn e udhėhiqte Oshirioni.
17 – Mbreti I Babilonit “Bahtansiri” hidhėrohet pėr kapitullimin e mbretėris veriore nga duart e Faraonit e sulmon Palestinėn e mposht Faraonin dhe I merr nga ai tė dy mbretėrit. E shkatėrron Mesxhidi Aksan (shkatėrrimi I parė) dhe I nėnshtron beni israilėt (periudha e nėnshtrimit babilonas) nė vitin 587 p.e.s.
18- Ahmini Kursh mbreti Persian e pushtoi Babilonin dhe Jahudit I ktheu nė tokėn e jehudhas (qysh nga ajo periudhė beni israilėt u quajtėn Jehud dhe feja e tyre jahudizmi.
19 – Pas qeverisjes sė Persis, qeverisjes sė Aleksandėr Maqedonit, Ptolemeut nė vitin 63 p.e.s. romakėt e sulmuan dhe e morėn qytetin e shenjtė. “Herodotin” (Herodos) e emėruan mbret tė saj. Jahudit e pranuan atė dhe ai e rindėrtoi murin (skeleton) I cili u ndėrtua dhe mbeti ashtu deri nė kohėn e pejgamberit tė Allahut Zekerias a.s. tė djalit tė Jahjas a.s. dhe gjithashtu edhe tė Isaut a.s. djalit tė tezes sė Jahjas a.s. (18-20 p.e.s.)
20 – Isau a.s. Mesxhidi Aksan e mori si seli e vend thirrje e misionit tė tij, pėrderisa jahudit ishin zgjeruar nė lumen Nil prej xhamisė sė shenjtė ata xhaminė e shenjtė e kishin bėrė treg I murabitėve dhe fushė lojė e pėllumbave. Isau a.s. I qortoi dhe ua tėrhoqi vėrejtjen se falltorja do tė I zėjė dhe do tė shembet mbi ta.
21 – jahudit I vazhdojnė krimet e tyre duke e mbytyr Zekerian a.s. e sharrojnė atė me sharrė. E mbytėn edhe Jahjan a.s. me varje dhe kokėn e tij ia dėrguan mbretit tė padrejtė zullumqar. Beni israilėt me kėtė e bėnė edhe intrigėn e shkatėrrimin e dytė.
22 – deshėn ta mbysin edhe Isaun a.s. por Allahu e ngriti lart te aid he ua dėrgoi atyre imperatorin romak “Titusin” e dogji qytetin e shenjtė e prishi xhaminė dhe nuk la asnjė gurė tė murosur njėri pėrmbi tjetrin ashtu siē ua pata tėrhjekur vėrejtjen Isau a.s. dhe prishja e dytė ka qenė nė vitin 70 miladi.
23 – Imperatori Romak “Adriani” mori gjurmėt e qytetit tė shenjtė dhe ndėrtoi njė falltore idhujtare me emrin Xhobitar nė vitin 135 miladi.
24 – Tė krishterėt arritėn ta marrin Palestinėn dhe e prishėn falltoren Xhobitar nė kohėn e Imperatorit Konstantin I cili e deformoi Mesihijen dhe futi tek ajo besimin e trinitetit. Ndėrtimi I falltores nuk u bė nė vendin e falltores idhujtare, 400 – 636 miladi.
25 – Pas feve qiellore tė cilat u deformuan radha I erdhi qė xhamia tė transferohet nė udhėheqjen e fesė islame fesė sė drejtė e tė fundit pėr njerėzimin dhe vendi I xhamisė qėndroi I pastėr pa idhuj.
26 – Ngjarja e Israsė dhe Miraxhit. Nė atė kohė nuk kishte gjurmė tė xhamis pėrveq njė pjese tė murit dhe murit tė Burakut aty ku Muhamedi s.a.v.s. e lidhi kafshėn e tij. Kjo ka qenė nė kohėn e sundimtarit romak Herakliut (Herkulit) 610 – 641 miladi.
27 – Pėrgezimet e fesė islame pėr ēlirimin e Kudsit.
* Israja dhe Miraxhi
* Lufta nė Mu’te
* Lufta nė Tebuk
* Ushtria e Usamete bin Zejd ishte pregatitur pėr nė Sham nė fund tė jetės sė tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s.
28 – Ebu Beker Esidiku r.a.
Dėrgon Usamete bin Zejdin me ushtri.
E pregatit njė ushtri nėn komandėn e Halid bin Velidit.
(pregatiti 12 mijė ushtarė qė ta ēlirojn njė numėr tė qytetėve nė Sham dhe nė Palestinė).
29 – Beteja nė Jermuk nėn komandėn e halid bin Velidit. 24 mijė muslimanė kundėr 200,000 romakėve dhe fituan ndaj tyre dhe vranė 70,000 romak.
Umer bin Hatabi r.a.
<LI class=MsoNormal>Ebu Ubejde me 5 mijė ushtarė <LI class=MsoNormal>Jezid bin Ebi Sufjan me 5 mijė ushtarė
Sherhabil bin Hasene me 5 mijė ushtarėU tubuan dhe e rrethuan qytetin katėr muaj.
30 – Umer bin Hatabi r.a. I merr ēelėsat e qytetit nė muajin rexheb 17 hixhri e tė krishterėt kėrkuan nga Umer bin Hatabi r.a. tė I nxjerr jahudit nga qyteti I shenjtė.
31 – Emevitėt interesohen dhe kujdesėn pėr xhaminė Aksa.
* Muaviu zgjedhet halife nė Kuds.
* Abdullah bin Mervani dhe djali I tij Velidi kujdesen pėr ndėrtimin e xhamisė sė Aksas dhe xhamisė sė kupollės sė verdhė. Tatimet e ardhura nga Egjipti pėr shtatė vite u dnalėn pėr ndėrtimin e riparimin e saj.
32 - Zgjerimet dhe riparimet nė kohėn e shtetit Abasi:
(Posaqėrisht nė kohėn e Mensurit, Mehdiut dhe Memunit).
33 – Sundimi I Tulijunėve dhe Ahshediunėve pastaj edhe I fatimive nė vitin 969 hixhri.
34 – Selxhukėt e marrin Kudsin nga fatimit nė vitin 456 hixhri 1071 miladi mirėpo Fatimit e kthyen prapė atė.
35 – Luftrat e kryqėzatave e okupojn dhe marrin Kudsin nga Fatimit nėn komandėn e Patris Nasik. Kudsi pas dyzet ditėve ra nė rrethim. Kjo ka qenė ditėn e xhuma 23 shaban 492 hixhri 1099 miladi. Tė krishterėt atė ditė vranė 70 mijė musliman pėrnjeherė. I tubuan Jahudit dhe I dogjėn ata nė kishėn sinagogėn e tyre. Gjaku arriti deri te kėmbėt e kuajve dhe vazhdoi vrasja e muslimanėve pa ndėrprerė njė javė rresht!!
36 – Luftrat e kryqėzatave
* Lufta e parė: 1095 – 1099.
* Lufta e dytė: 1147 – 1149.
* Lufta e tretė: 1189 – 1192.
* Lufta e katėrt: 1202 – 1204.
* Lufta e pestė: 1218 – 1221.
* Lufta e gjashtė:1228 – 1229.
* Lufta e shtatė: 1248 – 1254.
* Lufta e tetė: 1270 – 1277 miladi.
37- Komandanti Salahudin Ejubi e ēliron Kudsin dhe Xhaminė Aksa tė cilen e shkatėrruan tė krishterėt dhe e bėnė shtallė tė kuajve. Ai ēlirim u bė ditėn e xhuma 27 rexheb 583 hixhri (qė bjen ditėn e njėjtė me ngjarjen e israsė dhe miraxhit 27 rexheb). E pastroi Xhaminė Aksa pas 88 viteve tė okupimit krishter.
38 – Nga 923 – 1336 hixhri / 1517 – 1917 miladi Palestina bjen nėn udhėheqjen e uthmanėve pas luftės sė Merexh Dabik nė vitin 1516 miladi. Kjo udhėheqje zgjati katėr shekuj me rėadhė deri nė vitin 1850 ku Sulltani Abdul Mexhid Hani refuzoi zyrtarisht e publikisht cionistat qė tė pregatisin jahudit pėr ti transferuar nė palestinė.
39 – Humbja e Uthmanėve nė luftėn e parė botėrore 1336 / 1917.
40 – Pushtimi britanik me 1917 / 1948 me marrėveshjen e Belforit 2.11. 1918.
41 – Protesta tė vazhdueshme nė palestinė
* Protesta e Irakut 1929.
* Protesta e kasamit 1935.
* Protesta e Madhe 1936 – 1939.
42 – Dalja nė skenė e cionistave me 14. o5. 1948.
43 – Xhamia Aksa nėn okupimin Izraelit 07. 06. 1967. datė e njėjtė nė tė cilen hynė tė krishterėt nė Kuds nė vitin 1099 miladi.
44 – 1969 miladi digjet xhamia Aksa nga dora e Australianit tė krishterė terrorist.
45 – 1980 miladi qeveria jahudie shpall zyrtarisht Kudsin kryeqytet tė vetėm tė shtetit Izraelit.
46 – 1989 Protesta Palestineze.
47 – 1993 Marrėveshja e Oslos dhe fillimi I dallimit tė besnuikėve dhe tradhtarėve nė tokat e Shamit.
48 – 1993 Vendimi I gjykatės sė drejtėsis Izraelite duke e llogaritur hapėsirėn e xhamisė Aksa tokė tė izraelit nėn mbrojtjen dhe porosinė e gjeneratės sė murit.
49 – Rikthimi I Kudsit nga muslimanėt nė vitin?
“Nuk ndalen njė pjesė e popullit tim duke luftuar nė dyert e Damaskut dhe pėrreth tij dhe nė dyert e Bejtul Makdesit dhe pėrreth tij nuk I ndalen ata askush qė I sulmon haptazi pėr tė drejtėn qė bėjnė deri nė ditėn e kiametit.