PDA

View Full Version : Si e shpjegoni "deja-vu"


Estella
30-11-07, 23:57
A ju ka ndodhur ndonjehere qe sikur nje gje qe eshte duke ndodhur per momentin, ju duket sikur e keni pare me pare, dhe cdo e qinte sekonti qe kalon ju e dini me siguri se c'do ndodhe. per vat te keq zgjat vetem pak sekonda. a ju ka ndodhur ndonjehere dhe si e shpjegoni???

Amina
03-12-07, 08:16
A ju ka ndodhur ndonjehere qe sikur nje gje qe eshte duke ndodhur per momentin, ju duket sikur e keni pare me pare, dhe cdo e qinte sekonti qe kalon ju e dini me siguri se c'do ndodhe. per vat te keq zgjat vetem pak sekonda. a ju ka ndodhur ndonjehere dhe si e shpjegoni???

Estella, ndjenja e deja-vu , nuk te ndodh veq nje here, por shpesh here. Personalisht e kam shpesh kete ndjenje,dhe per qudi disi truri im, sikur perkujton se nje bisede apo nje veprim po nodh per te dyten here!
Nuk e di, ndoshta mund te jete ky ndonje reflektim i rutines qe eshte bere ne jeten e njeriut. Apo ky eshte veq mashtrim i trurit. Truri ka fuqi te madhe, mund te nderlidh gjerat qe kan nje situat te njejte, dmth lidh at qka ka ndodh me at qe eshte duke ndodh per momentin,dhe keshtu krijohet nje ndjenje deja-vu-je.

lovely
14-12-07, 23:59
a edhe tjeterkujt po i ndodhka kjo meele a? une tu u shashtris e tu menu qe veq mu..shpesh me ndodh a, qe psh nje situate qe eshte kah ndodh momentalisht, me duket se ka ndodhur edhe me pare..absolut gjithqka eshte e njejte..gjithqka perjetoj si per here te dyte, e di se qka eshte fjala tjeter psh qe ka me thane personi...shume interesant a...shume shume...mister..

Alb_4ever
18-12-07, 13:23
pershendetje
teme e mire..

kush di anglisht edhe kush eshte pak me i lire, mundet me perkthy edhe me postu ketu nje tekst ne kete link qe eshte nje pershkrim studimor i deja-vu - se.

http://en.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9j%C3%A0_vu


pershedetje. kerkoj falje se nuk kam shume kohe per ta perkthyer tekstin
mbare mbetshi

ShqiPaix
30-12-07, 15:31
Hello Estella.
Personalisht, besoj qe eshte aftesi e shpirtit njeriut... perndryshe, "sixth sense"-i siē quhet vullgarisht, por s'do te hyj me thell. ;)

Estella
20-06-08, 16:15
Estella, ndjenja e deja-vu , nuk te ndodh veq nje here, por shpesh here. Personalisht e kam shpesh kete ndjenje,dhe per qudi disi truri im, sikur perkujton se nje bisede apo nje veprim po nodh per te dyten here!
Nuk e di, ndoshta mund te jete ky ndonje reflektim i rutines qe eshte bere ne jeten e njeriut. Apo ky eshte veq mashtrim i trurit. Truri ka fuqi te madhe, mund te nderlidh gjerat qe kan nje situat te njejte, dmth lidh at qka ka ndodh me at qe eshte duke ndodh per momentin,dhe keshtu krijohet nje ndjenje deja-vu-je.

e njejjta gje me ka ndodhur edhe mua disa her

Alkimisti_ch
20-06-08, 16:24
Kjo ndodhe te shume njerz por nuk diskutohet edhe aq per kete..Mua kur me ka ndodhur disa her kam menduar se ka te ngjare qe une kam qen me heret ne kete bote por ne nje trup tjeter e tash kur me riperseriten ato sene me duket se po i dij te gjitha por jo ne kete trup qe jam tash....

Hehe mos mendoni shume per kto gjera te komoplikuara se mendja eshte shume e shpejte e sahora mundet njeri me kalu ne ēmenduri e me pas nga ēmenduria ne esktremitet...e ska ēk ate ban tani as Syl Vrella...

Estella
20-06-08, 16:29
Kjo ndodhe te shume njerz por nuk diskutohet edhe aq per kete..Mua kur me ka ndodhur disa her kam menduar se ka te ngjare qe une kam qen me heret ne kete bote por ne nje trup tjeter e tash kur me riperseriten ato sene me duket se po i dij te gjitha por jo ne kete trup qe jam tash....

Hehe mos mendoni shume per kto gjera te komoplikuara se mendja eshte shume e shpejte e sahora mundet njeri me kalu ne ēmenduri e me pas nga ēmenduria ne esktremitet...e ska ēk ate ban tani as Syl Vrella...


mendoj se kto gjera s'eshte se ti don me i mendu ,nodihin vet ne nje moment caktum duket sikur qe edhe njehr ka ndodh po e njejta gje

Alkimisti_ch
20-06-08, 16:50
mendoj se kto gjera s'eshte se ti don me i mendu ,nodihin vet ne nje moment caktum duket sikur qe edhe njehr ka ndodh po e njejta gje

Estella nuk e thash se kam dasht me i mendu, por ti ke "mendu" qe nje ngjarje e njejte te ka ndodhe me pare por nuk je ne gjendje me spjegu se pse dhe si ...Pra keto jane mendime qe te shfaqen ne momentin kur ti perballesh me diēka qe ne fakt te duket se kete ngjarje identike e ke perjetuar me heret....

Ndoshta eshte ajo nderdija jone qe nuk eshtsa duhet e studjuar nga shkenca e cila kap gjera me nje shpejtesi marramendese por shkencerisht kjo nuk eshte vertetuar deri me sot....
Pra mos mendoni shum se ka mundesi qe mundemi me zbulu najsen te habitshme...

Amina
28-07-08, 15:31
Kjo ndodhe te shume njerz por nuk diskutohet edhe aq per kete..Mua kur me ka ndodhur disa her kam menduar se ka te ngjare qe une kam qen me heret ne kete bote por ne nje trup tjeter e tash kur me riperseriten ato sene me duket se po i dij te gjitha por jo ne kete trup qe jam tash....

Hehe mos mendoni shume per kto gjera te komoplikuara se mendja eshte shume e shpejte e sahora mundet njeri me kalu ne ēmenduri e me pas nga ēmenduria ne esktremitet...e ska ēk ate ban tani as Syl Vrella...

Nuk ma merr mendja se eshte aq teme e nderlikuar apo e komplikuar sa per te na shpier ne qmenduri. Jam e bindur se gjdonjeri ka pas kete ndjenje. Edhe pse eshte e paspjeguar, eshte shume e kapshme.

PS: Syl Vrella ma merr menja per gjdo dite perjeton deja-vu hahaha

Arkza
28-07-08, 15:57
A ju ka ndodhur ndonjehere qe sikur nje gje qe eshte duke ndodhur per momentin, ju duket sikur e keni pare me pare, dhe cdo e qinte sekonti qe kalon ju e dini me siguri se c'do ndodhe. per vat te keq zgjat vetem pak sekonda. a ju ka ndodhur ndonjehere dhe si e shpjegoni???Kjo me duket pakz sikur Budallak me shkru , ngase eshte shume e pshtjellt kjo pune dhe shume e pa-besushme ... disa here kur me ka ndodhe nje gje shpesht i them vetit se pse e paramendoja nje gje te till dhe me ndodhi !!! edhe jam perpjekur disa here me fol me Motren time rreth kesaj por me than te drejten jam shume e sinqert ne qdo aspekt me duket se kur foli me te rrreth keto ngjarje me duket sikur po e hup Besimin Motra ime ndaje meje sepse me duket eshte marri emadhe me fol rreth keto gjena ... Tash jam e sigurt se s'jam e Vetmja une qe i paskam keto , paska shume kush sikur une !
Pra edhe mua me ndodhe njeta gje !

Amina
29-07-08, 13:55
Kjo me duket pakz sikur Budallak me shkru , ngase eshte shume e pshtjellt kjo pune dhe shume e pa-besushme ... disa here kur me ka ndodhe nje gje shpesht i them vetit se pse e paramendoja nje gje te till dhe me ndodhi !!! edhe jam perpjekur disa here me fol me Motren time rreth kesaj por me than te drejten jam shume e sinqert ne qdo aspekt me duket se kur foli me te rrreth keto ngjarje me duket sikur po e hup Besimin Motra ime ndaje meje sepse me duket eshte marri emadhe me fol rreth keto gjena ... Tash jam e sigurt se s'jam e Vetmja une qe i paskam keto , paska shume kush sikur une !
Pra edhe mua me ndodhe njeta gje !

E pshtejllt , a pabesueshme??
Epo prap se prap ndodh!

Oqeani
30-07-08, 12:50
Ne frengjite - déją vu - tani me e pare, (me sy)

mentor*
06-08-08, 09:57
A ju ka ndodhur ndonjehere qe sikur nje gje qe eshte duke ndodhur per momentin, ju duket sikur e keni pare me pare, dhe cdo e qinte sekonti qe kalon ju e dini me siguri se c'do ndodhe. per vat te keq zgjat vetem pak sekonda. a ju ka ndodhur ndonjehere dhe si e shpjegoni???kjo edhe mua me ndodhe shume here por vetum 2.3 sekonda edi se qka ndodh ne ate moment ....dhe me duket qe ekam perjetuar ate moment me pare..... heeeee

http://www.moviemaze.de/filme/1588/poster02.jpg (http://www.moviemaze.de/filme/1588/deja-vu-wettlauf-gegen-die-zeit.html)

Arkza
06-08-08, 10:32
E pshtejllt , a pabesueshme??
Epo prap se prap ndodh!Epo Amina keshtu thash e Pshtjellet dhe e pa-besushme sepse me duket edhe pak budallak me shkru por krejt se qka shkruva, e kam shkru nga Provoja ime ... Por nje gje s'po e kuptoj se pse Paramendojme diqka te bukur dhe nuk ndodhe ndresa e Kundrata po !!!!??? :mad:

Amina
06-08-08, 16:28
Epo Amina keshtu thash e Pshtjellet dhe e pa-besushme sepse me duket edhe pak budallak me shkru por krejt se qka shkruva, e kam shkru nga Provoja ime ... Por nje gje s'po e kuptoj se pse Paramendojme diqka te bukur dhe nuk ndodhe ndresa e Kundrata po !!!!??? :mad:

Epo kjo eshte diqka tjeter. Te gjithe deshirojme te bukuruen apo te miren ne jete, por duhet ta dim se disa gjera nuk varen nga ne.
Po ka raste kur paramendojm diqka negativisht, por perfundon mire apo pozitivisht.
Gjtihqka ka balans heheh

Arkza
06-08-08, 17:44
Epo kjo eshte diqka tjeter. Te gjithe deshirojme te bukuruen apo te miren ne jete, por duhet ta dim se disa gjera nuk varen nga ne.
Po ka raste kur paramendojm diqka negativisht, por perfundon mire apo pozitivisht.
Gjtihqka ka balans hehehEhhhhhhhh valla keshtu hiq s'po ma kana por Shnosh ... ta Porositim te gjithe Shoqerin ton qe mos te mendoj per gjerat te marra !!! Tjtre s'na ka mbet per veq qe te Lutimi per te Miren ... !!!
Te Pershendes Amina dhe te Flm per kete Postim ... :smile:

Liburjana
07-08-08, 12:15
Ky fenomen eshte crregullim i kujteses dhe paraqitet ne varesi te gjendjes se pergjitheshme psikologjike dhe mendore , ne pergjithesi .

Liburjana
10-08-08, 17:26
Po , ky fenomen ka te beje me cregullimin e kujteses . Nese lexon per kujtesen , keryesisht ne literaturen boterore , do te bien ne sy disa te verteta shume interesante per Kujtesen .Nje nder aftesite e trurit eshte qe te beje falsifikimin e kujteses , manipulimin e saj ne varesi te gjendjes psikologjike te njeriut . Edhe mua me ka ndodhur disa her qe te perjetoj ate fenomen , dhe po te analizosh pak situaten dhe kontekstin e asaj ngjarje qe ti e ke pare si te perseritur ( dicka qe ke pare edhe me heret ) do te zbulosh gjera interesante . Une nuk kisha qellimin t'i them askujt i crregulluar menderisht , une thjesht po flisja duke u mbeshtetur ne fakte shkencore . Ne praktiken profesionale , kam takuar dhe folur me shume paciente te spitalit neuropsikiatrik dhe ky fenomen , me disa fenomene te tjera , ka qen shume i perhapur tek ata , kryesisht tek shizofrenet . Keta te fundit kan nje semundje shume misterioze ne thelb dhe eshte interesante se si ata jane shume besimtar , mistik - ndoshta kjo edhe eshte nje nga arsyet pse njeriu vazhdon te perjetoj gjera te atilla . Nuk kemi arsye te ofendohemi per kete gje , te gjithe e kemi perjetuar ne jete , dikush me pak , dikush me shum , e dikush fare .
Nese nuk beson ne keto informacione , kerko ne int. me key word : memory disorders , dhe sigurisht do te gjesh shume shpjegime .

Tung

Arkza
14-08-08, 15:27
Po , ky fenomen ka te beje me cregullimin e kujteses . Nese lexon per kujtesen , keryesisht ne literaturen boterore , do te bien ne sy disa te verteta shume interesante per Kujtesen .Nje nder aftesite e trurit eshte qe te beje falsifikimin e kujteses , manipulimin e saj ne varesi te gjendjes psikologjike te njeriut . Edhe mua me ka ndodhur disa her qe te perjetoj ate fenomen , dhe po te analizosh pak situaten dhe kontekstin e asaj ngjarje qe ti e ke pare si te perseritur ( dicka qe ke pare edhe me heret ) do te zbulosh gjera interesante . Une nuk kisha qellimin t'i them askujt i crregulluar menderisht , une thjesht po flisja duke u mbeshtetur ne fakte shkencore . Ne praktiken profesionale , kam takuar dhe folur me shume paciente te spitalit neuropsikiatrik dhe ky fenomen , me disa fenomene te tjera , ka qen shume i perhapur tek ata , kryesisht tek shizofrenet . Keta te fundit kan nje semundje shume misterioze ne thelb dhe eshte interesante se si ata jane shume besimtar , mistik - ndoshta kjo edhe eshte nje nga arsyet pse njeriu vazhdon te perjetoj gjera te atilla . Nuk kemi arsye te ofendohemi per kete gje , te gjithe e kemi perjetuar ne jete , dikush me pak , dikush me shum , e dikush fare .
Nese nuk beson ne keto informacione , kerko ne int. me key word : memory disorders , dhe sigurisht do te gjesh shume shpjegime .

Tung Nganjehere edhe Shkenca gabon shume jo veq per keso Rasesh por per shume Raste... Jo jo nuk kemi pse te Ofendohe veq u Befasova ... une per veti jam ne mosh edhe akoma me kujtohet se qfare kam bo ne Moshen 5 vj .. e shum gjera te tjera ... Me nje fjale dua te them se shkencart, Profesort . Mjekt , e shume shume te tjtrat Gabojne shume qka sikur na qe s'kemi Kurrfare Profisioni dhe sikura ata qe kan kete Profisione ... pak a shume jan te sakt , nejse me shuem s'po e zgjati se jam elodhur me pune dhe kur eshte fjala diqka per tema Serioze Pritoj shume me shkru por une nuk pajtohem me keto fakt ....

jadore
14-08-08, 15:56
Kjo ndodhe te shume njerz por nuk diskutohet edhe aq per kete..Mua kur me ka ndodhur disa her kam menduar se ka te ngjare qe une kam qen me heret ne kete bote por ne nje trup tjeter e tash kur me riperseriten ato sene me duket se po i dij te gjitha por jo ne kete trup qe jam tash....

Hehe mos mendoni shume per kto gjera te komoplikuara se mendja eshte shume e shpejte e sahora mundet njeri me kalu ne ēmenduri e me pas nga ēmenduria ne esktremitet...e ska ēk ate ban tani as Syl Vrella...


kete nuk e kuptoj , .. ''ne cmenduri e me pas ne ekstrimitet'' ..
p.s.
me preket pytjen time Hamletjane , cilen dimezion prek cmendurija , cila eshte bota e tyre, perceptojne ata te kesaj gjendeje vertet nje dimenzion tjeter te kapshem qe per ne eshte jo real apo ...!!!!, dhe me kurreshtare se kjo me bene pasimi juaj , pas kesaj shkohet ne ekstrimitet .. cila shkalle tash eshte ekstrimiteti dhe cka prek ajo ..

p.s.
dij qe nga natyra jeni tip studioz dhe ate me intelekt te larte prandaj ju shtrova kete pytje ,pasi pash qe ju vetem ne kalim i preket keto faza te te jetuarit te trurit ne trupin e njeriut ..!!

jadore
14-08-08, 16:26
Nganjehere edhe Shkenca gabon shume jo veq per keso Rasesh por per shume Raste... Jo jo nuk kemi pse te Ofendohe veq u Befasova ... une per veti jam ne mosh edhe akoma me kujtohet se qfare kam bo ne Moshen 5 vj .. e shum gjera te tjera ... Me nje fjale dua te them se shkencart, Profesort . Mjekt , e shume shume te tjtrat Gabojne shume qka sikur na qe s'kemi Kurrfare Profisioni dhe sikura ata qe kan kete Profisione ... pak a shume jan te sakt , nejse me shuem s'po e zgjati se jam elodhur me pune dhe kur eshte fjala diqka per tema Serioze Pritoj shume me shkru por une nuk pajtohem me keto fakt ....

arkeza moter ,
shkenca nuk gabon , nje vertetesi shkencore kap etapa te tera te perpunimit te nje qeshtje apo fenomeni deri tek rezultati kur i ipet vula e vertetuar shkencarishte , (nuk me kujtohen te gjitha tash se eshte kohe e gjate qe i kam mesuar , dhe per kete qe ti te jesh sakte e mireinformuar ne kete drejtim ftoj kolegun tim , moderatorin Labi te me plotesoj me te dhenat studioze )
por si me kryesorja jane dy ndasi , hipoteza dhe teorema , hipoteza eshte puna shkencore qe 100% nuk e arsyeton me fakte zgjidhjen e punimit shkencore por lene mundesi qe me kohe truri i njeriut ta kompletoj studimin , dhe
teorema , eshte vula e nje dukurije te zgjidhur ne menyre shkencore , pra aty nuk ka bone nuk bone , u kry ajo pune , qe te dy grupacionet qe me veti i kane dhe tjerat si aksiona e blla blla per njerzimin jane si guret baze qe shkojne per ndertimin e nje piramideje pra shkalle shkalle , tash aq sa ngritet intelekti i njeriut ne kohe karrshi fenomeneve aq edhe pasurohet shkenca , por deri me sot nuk gabon , ncuk ...
eh ti mire e tha se truri i njeriut apo shpirti i tij eshte gjeja me e pakapshme ( fluide) qe dhe vete shkenctareve ju sjell probleme ne te vertetuar shkencarishte , por qe ne momente te caktuara e kane ne dore ..pra ja qellojne .. ekjo done pune dhe kohe..
kjo ishte pak info lidhje me punen e studiuseve ,
tash , kujtimet dhe fenomeni deja-vu , jane dy gjera te ndryshme
qysh me ta thone ..
kujtimet i ke perjetu , i takojne te kaluares , pra eshte nje gje qe ti e ke perjetu ne jete duke u rritur ne moshe ,munden te kene qene edhe dje , ( se cdo dite te jetuar ne plakemi ) pra dicka qe ke kaluar dhe je e vetedishme per veprimet qe ke bere si femi , si e nxense si e rritur etj..pra pune kujtese ( e qe une e kam shume te dobet ; shume harroj-a )
eh
deja-vu eshte casti , minuta qe te bie blic ne tru tek ti ose une ,per momentin duke ndejte ta zeme me miqe ne ate ambiente, ne po ate bisede duke e zhvillu , me po ate veshe , me po ate disponim e keni pase dhe nje here tjeter moti , krejte e njejte , asgje nuk ndryshon ,
eh qe ne realitet dicka e njejte 100% te ndodhe apo perseritet disa here , eshte e pa mundur ..sepse ndrrojne detalet ose nuk jane te njetet persona , ose nuk ka qene biseda e njejte ose vendi tjeter , por truri jone e reprodukon nje video te tille , ky eshte problemi , disa here ne nuk kemi mundur te jetojme ti kemi disa jete e me te njejte rrethana ..!!!
tash , me ta jap ty nje shembull te budallekafte te nje aksiome qe e lexoja une para sa e sa kohe ishte keshtu , tipi e kish lodhe kryte me kete fenomen edhe u mundonte ne varianten e tij ta shpjegoj , une nuk e kuptoja , nashta ti e kupton ..
njejte si shpejtesija e drites , apo e zerit , ne ajer percillen hapen si valet e ujit kur hjedhim gurin edhe veprimet e cdo gjeje ne univerze , dhe me duket qe nje veprim i tille pershembull levizja e dores shkonte ne sferat e te gjithe univerzit por ne forme tjeter , si nxehtesi ,apo apo ...dhe kthimi i nje veprimit kur has ne pengese sfere qe duhet te depertoj tek secili jep efektin e ndodhise kjo ngjarje e njejte ka ndodhe dhe me pare por moti e qe njihet me fenomenin deja-vu..

p.s.
kuku moter boma hallall se ta kam perzi , po qeshtu i kane keto pune e ronda qe as vete nuk po i marr vesh , une veq u mundova me te ndihmu vetit e ty..

LABI
14-08-08, 17:00
arkeza moter ,
shkenca nuk gabon , nje (pretendim, teze-teori) vertetesi shkencore kap etapa te tera te perpunimit te nje qeshtje apo fenomeni deri tek rezultati kur i ipet vula e vertetuar shkencarishte , (nuk me kujtohen te gjitha tash se eshte kohe e gjate qe i kam mesuar , dhe per kete qe ti te jesh sakte e mireinformuar ne kete drejtim ftoj kolegun tim , moderatorin Labi te me plotesoj me te dhenat studioze )
p.s.
kuku moter boma hallall se ta kam perzi , po qeshtu i kane keto pune e ronda qe as vete nuk po i marr vesh , une veq u mundova me te ndihmu vetit e ty..

S'kam se cfare te shtoj me teper. Ajo cfare ju thuani qendron (degresion)...

Ndersa per hire te korrektsise dhe te qendruarit ne teme , kam ca fjale ;

Pajtohem ne pergjithesi, gjeneralitet me permbajtjen e komentit te Liburjanes.. Mendoj se fenomenet : Deja-vu , sikurse dhe qeshtja e Intuites... Jane gjera te pershkuara , te cilat gjejne streh ne sferen e pavetedijes ... Perjetime, imazhe, njohje - keto te cilat turbullohen , pervertohen dhe manifestohen si dicka te para me pare (de-javu) , apo rrethana te pritura (intuitive)...

Amina
17-08-08, 21:47
Po , ky fenomen ka te beje me cregullimin e kujteses . Nese lexon per kujtesen , keryesisht ne literaturen boterore , do te bien ne sy disa te verteta shume interesante per Kujtesen .Nje nder aftesite e trurit eshte qe te beje falsifikimin e kujteses , manipulimin e saj ne varesi te gjendjes psikologjike te njeriut . Edhe mua me ka ndodhur disa her qe te perjetoj ate fenomen , dhe po te analizosh pak situaten dhe kontekstin e asaj ngjarje qe ti e ke pare si te perseritur ( dicka qe ke pare edhe me heret ) do te zbulosh gjera interesante . Une nuk kisha qellimin t'i them askujt i crregulluar menderisht , une thjesht po flisja duke u mbeshtetur ne fakte shkencore . Ne praktiken profesionale , kam takuar dhe folur me shume paciente te spitalit neuropsikiatrik dhe ky fenomen , me disa fenomene te tjera , ka qen shume i perhapur tek ata , kryesisht tek shizofrenet . Keta te fundit kan nje semundje shume misterioze ne thelb dhe eshte interesante se si ata jane shume besimtar , mistik - ndoshta kjo edhe eshte nje nga arsyet pse njeriu vazhdon te perjetoj gjera te atilla . Nuk kemi arsye te ofendohemi per kete gje , te gjithe e kemi perjetuar ne jete , dikush me pak , dikush me shum , e dikush fare .
Nese nuk beson ne keto informacione , kerko ne int. me key word : memory disorders , dhe sigurisht do te gjesh shume shpjegime .

Tung

Hmmm se di tash vertete duhet te brengosem apo si??
Nuk mund te them se ketu behet fjale per far qrregullimi sic thuhet, perndryshe shumica e njerezeve do te ishin shicofren!
E ofenduar nuk ndjehem fare, sepse eshte fakt qe shumica e perjetojn.

sakra
18-08-08, 10:59
Misteri i fenomenit Deja-vu nuk qėndron nė natyrėn e saj enigmatike, por nė natyrėn enigmatike tė vet qenies njeri. Njeriu, siē e dimė edhe shkencėrisht, ėshtė qenie me aftėsi tė kufizuara. Pra ai nuk ėshtė njė specie e pėrkryer, edhe pse ne kemi dėshirė tė mendojmė ashtu. Ai pėrkufizohet vetėm nga pesė shqisat e tij, dhe pėrmes tyre e percepton realitetin qė e rrethon. Pra, bota qė na rrethon nuk ėshtė e pėrkufizura, por tė kufizuara jemi vet ne. Ambienti ku frymojmė dhe veprojmė ėshtė shumė mė i pėrsosur se sa mendojmė se e njohim ne. Sipas ligjeve tė fizikės, realiteti objektiv nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos lėvizjesh tė vazhdueshme tė llojeve tė ndryshme tė energjisė. Njeriu, falė organeve shqisore dhe sistemit nervor ėshtė nė gjendje t’i regjistroj kėto lėvizje tė energjisė. Kėshtu qė ēdo gjė qė ne pėrjetojmė gjatė procesit jetėsor, e perceptojmė pėrmes kėtyre pesė shqisave. Mirėpo, tė perceptuarit nuk ėshtė proces aq i thjesht, pėrkundrazi, ai ėshtė proces shumė mė i ndėrlikuar, pasi nė vete pėrfshin edhe shumė nėnprocese tė lloj-llojshme dhe tė komplikuara. Dhe pasi qenie njeri ėshtė e pėrkufizuar, ose thėnė ndryshe e kushtėzuar, vetėm nga kėto pesė shqisat, ajo nuk ka mundėsi ta ndjej, shijoj e pėrjetoj gjithė madhėshtinė e ambientit qė na rrethon, e mė kėtė edhe tė gjitha proceset e ndryshme qė zhvillohen nė tė. Prandaj edhe shumė fenomene, e ndėr to edhe dukuria Deva-ju, mbetėn mistere pėr kapacitetin e njohurive tona. Mistere qė provokojnė edhe debate nga mė tė ndryshme nė lidhje me to.
Dhe pėr ta sqaruar paksa mė mirė pėrkufizimin shqisor tė qenies njeri, po e marrim si shembull vetėm spektrin rrezatues elektromagnetik. Nė atė spektėr, pjesa e dritės qė ne arrijmė ta kapim pėrmes shqisė sė tė pamurit, quhet “drita e dukshme”. Dhe kjo “dritė e dukshme”, nė atė spektėr, ėshtė vetėm njė prerje tepėr e hollė nė krahasim me spektrin e pėrgjithshėm ekzistues qė i ėshtė e njohur shkencės, sė paku, deri mė sot. Ajo ka njė gjatėsi valore prej vetėm 380-750 nanometrash nga gjatėsia e pėrgjithshme elektromagnetike, qė ėshtė 103 metra tek radiovalėt dhe arrin nė 10-15 metra tek rrezet kozmike. Edhe pse prerje shumė e vogėl, ne, pėrmes shqisės sė tė pamurit, arrijmė t’i pėrjetojmė nė mėnyrė tė vetėdijshme ato ngacmime dhe ta shohim e shijojmė koloritin e mrekullueshme tė botės qė na rrethon, tė ngėrthyer nė miliarda nuanca nga mė tė lloj-llojshmet.
http://img118.imageshack.us/img118/6451/rrezetul5.jpg
Por, rrezet e tjera si ato: ultraviolet, rėntgen, infra tė kuqe, mikrovalėt, radiovalėt etj., pėr fat tė keq, shqisa e tė pamurit nuk arrin t’i regjistroj! Por kjo nuk do tė thotė se ato nuk ekzistojnė. Ato nė fakt janė, veprojnė, por kufizimi i shqisave tona nuk na mundėson qasje nė to. Dhe tek mė vonė, kur pėrmes ndihmės sė instrumenteve spektrometrike u bė i mundur regjistrimi i asaj drite tė “padukshme” pėr syrin tonė, u dėshmua njėkohėsisht, se ajo qė nė fakt ėshtė e pakapshme pėr shqisat tona, nuk do tė thotė se ėshtė ērregullim psikik e as fiksion i marrė.
Shfrytėzimin e kėtyre valėve sot e hasim nė shumė sfera tė jetės, duke filluar nga mjekėsia (rrezet rėntgen); radiovalėt qė na mundėsojnė komunikim medial (radioja, TV-ja etj.), e deri tek mikrovalorėt, me tė cilėt ėshtė e pajisur pothuajse secila shtėpi.
Merreni me mend se si do i shihnim mrekullitė e natyrės, sikur shqisa jonė e tė pamurit tė kishte mundėsin t’i perceptoj, po e zėmė, edhe rrezet ultraviolet ose rrezet infra tė kuqe! Po sikurse edhe shqisat tjera tė kishin aftėsi mė mėdha perceptuese. Po sikur njeriu tė posedoj edhe shqisėn gjashtė... Natyrisht qė shumė, shumė mė ndryshe se sa nga kėndvėshtrimi qė i shohim ne sot.
E pse atėherė vallė nuk mund tė pajtohemi me kėtė realitet dhe nuk e pranojmė faktin se kėto dukuri (edhe fenomeni Deja-vu) janė jashtė forcės sė tė kuptuarit tė shqisave njerėzore? Ne jemi shumė tė vegjėl nė skemėn e pėrgjithshme kozmike, jo vetėm si qenie njerėzor, por si planet nė pėrgjithėsi. Jemi vetėm njė kokėrr rėre nė njė shkretėtirė tė pafund.

jadore
18-08-08, 12:55
pershendetje sakra..

dhe ne portalin e juaj komjuterik lexoj thuajse cdo te dhene qe postoni lidhje me sypozimet ''shkencore'' te dukurive paranomale qe postohet atje dhe them qe me duhet te ju pergezoj per punen qe beni ,
por sa pash ne postimin qe derguat ketu lidhje me fenomenin deja-vu , ka shume pak sqarime rreth temes ,
diq me te hollesishme; konretisht mendimi juaj ..efekt i cilit nocion eshte fenomeni deja-vu sipas jush..!!

sakra
19-08-08, 11:39
E nderuara Jadore,
Ėshtė e vėrtet se nė postimin e mė sipėrm nuk i jam qasur drejtpėrdrejt temės nė fjalė, por mė shumė kam dashur tė tėrheq njė paralele mes aftėsive tė kufizuara perceptuese tė qenies njeri, dhe realitetit tė pėrgjithshėm ekzistues qė na rrethon, dhe pėrmes kėsaj, edhe opinionin e diskutueshėm tė natyrės enigmatike, jo vetėm tė fenomenit Deja-vu, por edhe tė shumė dukurive tė tjera. Them - opinionin e diskutueshėm, pasi vetė burimi manifestues i kėtyre fenomeneve ndodhet nė njėrėn nga pjesėt kryesore tė sistemin qendror nervor, pra ne organin mė tė ndėrlikuar, mė kompleks e mė misterioz tė organizmit tonė, nė sferėn magjike tė quajtur tru.
Gjithashtu, ju falėnderoj pėr vizitat e rregullta qė i bėni web faqes sime dhe mendimit tuaj rreth saj.
I frymėzuar mu nga tema e hapur nė kėtė forum, unė kam pėrgatitur njė material rreth fenomenin Deja-vu, pjesa e parė e tė cilit do tė publikohet nė web faqen time, kėtė tė diele.
Nuk e postova nė forum, pasi shkrimi ėshtė paksa i gjatė. Nuk dua t’i “maltretoj” anėtarėt e nderuar me materiale maratonike.
Respekt dhe shėndet

Liburjana
19-08-08, 17:15
Hmmm se di tash vertete duhet te brengosem apo si??
Nuk mund te them se ketu behet fjale per far qrregullimi sic thuhet, perndryshe shumica e njerezeve do te ishin shicofren!
E ofenduar nuk ndjehem fare, sepse eshte fakt qe shumica e perjetojn.
Pershendetje Amina , vende per brengosje mund te kete vetem nese ky fenomen behet shume i shprehur . Mund edhe te mos e quash crregullim , mund ta quash edhe si trik apo manipulim te trurit me kujtesen tende . Eshte nji proces vertete i nderlikuar - nese shpjegohet nga aspekti shkencore natyrisht , sepse mund te perballemi me shpjegime te ndryshme nga kendeveshtrime te ndryshme . P.sh., te gjithe do te mund te paramendonim shpjegimin qe do te jipnin fetaret per kete problem.
Gjithesesi , ketu diku perfundon kufiri i 'kompetences' dhe njohurive te mija per diskutimin e kesaj teme.Do te jete shume interesante dhe e dobishme te lexojme shkrimin per kete teme nga/ne Sa-kra besoje.

Gjithe te mirat .

Amina
19-08-08, 17:43
Nuk e di, ndoshta mund te jete ky ndonje reflektim i rutines qe eshte bere ne jeten e njeriut. Apo ky eshte veq mashtrim i trurit. Truri ka fuqi te madhe, mund te nderlidh gjerat qe kan nje situat te njejte, dmth lidh at qka ka ndodh me at qe eshte duke ndodh per momentin,dhe keshtu krijohet nje ndjenje deja-vu-je.[/quote]

Liburjana, ke te drejte. Eshte teme e nderlikuar.

Ndoshta kete qe kam postu ne fillim te diskutimit nuk eshte edhe aq gabim hehehe. Eshte vetem nje perpjekje e vogel per ta spjeguar kete fenomen.

Arkza
19-08-08, 17:45
Me shume kisha Than se kjo eshte vet nga Natyrja e Njeriut dhe asgje tjtre , e jo siq thot dikush se ka Probeleme Jetsore !

Psikologu
22-08-08, 17:14
Deja Vu ėshtė njė ndjenjė e pėrjetuar mė heret qė tashme nuk gjindet e pranishme .
Fjala Deja Vu vjen nga gjuha franqeze qė do tė thotė ” e parė , e kam pa ” .Njė ndjenė qė shumė mendojnė se ėshtė e pasqaruar , ndoshta pėr faktin se njeriu nuk e din se nga dhe si vjen. Pėrjetimet vijnė shpesh nga mungesa e gjumit 30-40 orė pagjumesi gjė e cila tregon pėr simptomin e lodhjen nė trurin e njeriut dhe njė jo balancė ne kemin e trurit.
Pėr herė tė parė Deja Vu ėshtė pershkruar ne vitin 1880 , dhe qė nga atehere kan lindur shumė teori tė ndryshme dhe mendime rrethė kesaj por pa ardhur deri ne njė perfundim konkret ose ndonjė sqarim.
Freudi mendon se Deja Vu paraqitet atehere kur njė person ,momentalishtė perkujtohet pėr njė fantazi.
Tė tjeret e kan parapa Deja Vu si njė simptom i kontaktit tė dobet me realitetin.Asnjera nga keto tė dhena nuk ėshtė ne perputheshmeri me studjuesit e tjerė tė diteve tė sodit.
Ka teori tė shumta rrethė arsyes se si ne biem ne Deja Vu.
Ngadalsimet ne trurin e njeriut janė sqarimet mė tė pėrputheshme me Deja Vu.Truri krijon njė pėrshtypje ne mbrendesi, por pėr ketė ne jemi tė vetdijshem vetem pak.Nganjehere truri ngec pėr njė kohė tė shkurter .
Por kur ne atehere behemi tė vetdijshem pėr atė se cka ka ndodhur , atehere ndodhė e ashtu quajtura ndjenja Deja Vu .
Fakti ėshtė se vetdijshmeria pėr realitetin ka qenė e cunguar vetem njė gjysme sekondi perderisa pavetdija ka vendosur njė respons prej gjysme sekondi para se procesi tė perfundoj.
Ne bazė tė Teosofis , trupi Astral ėshtė njė trupdrite qė egziston nė njeriun , i paparė pėr syrin e njeriut por qė ėshtė bartes i shpirtit tė njeriut, dhe mu pėr ketė, ne kemi njė trupastral dhe njė trup fizik.
Ne kemi jetuar me heret dhe kemi kujtime nga ajo Øjetė??!!
Teoria bazohet nė bazė tė mendimit Teosofik , pra nė atė se trupi Astral e braktis trupin fizik .Kjo ndodhė natyrishtė ne koncentrimin absolut ose atehere kur njeoiu ėshtė i pushuar si ne kohen kur flen.
Nese trupi Astral braktis njeriun pak dhe pastaj kthehet prapa pas ndonjė sekondi kur njeriu ėshtė i zgjuarė , atehere ka mundesi qė njeriu ka qenė nė Deja Vu.

sakra
24-08-08, 17:25
Meqė postimi i “Psikologut”, nė lidhje me temėn Deja-vu, mė duket paksa konfuz, pėr hir tė korrektėsisė ndaj tė interesuarve pėr kėtė dukuri, e shohė tė arsyeshme, pa dashur tė polemizoj me tė, tė jap disa sqarime shtesė.
Nocioni Deja-vu rrjedh nga frėngjishtja, dhe do tė thotė: “njė herė e parė (pėrjetuar) ose tashmė e parė (pėrjetuar)”. Ėshtė ndjenjė e njė pėrjetimi tė pėrsėritur. Imazh nga njė situate e panjohur por ne, por e pėrcjell me ndjenjėn e tė pėrjetuarit mė parė.
Dukuria Deja-vu, supozohet se e ka burimin nga koha e Napoleon Bonapartes. Flitet se, Napoleoni, derisa po e vėshtronte ushtrinė e armikut, i ishte parafytyruar beteja e cila do tė pasonte pak qaste mė vonė. Por Napoleoni ka ndėrruar jetė nė vitin 1821. Nga materiali qė unė kam arritur ta konsultoj, nuk kam hasur askund vitin 1880 si vit ku Deaja-vu pėrshkruhet pėr herė tė parė!
Edhe Frojdi, themeluesi i psikanalizės, ose siē mėtojnė disa ta quajnė edhe “baba tė psikologjisė”, natyrisht qė nuk ka mundur ta tejkaloj kėtė dukuri. Frojdi e ndėrlidh dukurin e Deja-vu-s me imagjinatėn, pėrjetimet dhe mendimet e panumėrta tė cilat janė tė ndrydhura diku thellė nė ndėrdijen tonė, por rėndėsi tė veēantė u jep sekuencave tė harrura nga ėndrrat tona tė shumta, tė cilat nė situata tė reja krijojnė ndjenjėn e Deja-vu-s.
Ndėrsa, sa i pėrket anės shkencore, hulumtimet dhe eksperimentet e bėra nė kėtė drejtim, kėtė fenomen e trajtojnė nga dy kėndvėshtrime.
Sipas pėrkrahėsve tė teorisė sė parė, ku fenomen paraqitet, pasi njė devijim i pėrcaktuar nė tru, shkakton spontanisht ndjenjėn e njohjes. Normalisht kjo ndodhė nė laprat e tėmthit tė trurit, nė qendrėn e vetėdijshme tė kujtesės, ku Hippocampusi, rregullon sipas njė strukture tė veēantė, pėr secilin perceptim shqisore pėrshtypjen e tė njohurės ose tė panjohurės. Nėse kjo pėrshtypje ėshtė e njohur, neuronet flakėn nė njė pjesė tjetėr tė laprave tė tėmthit, tek parahippocampalis Gyrus, ku edhe shkaktohet ndjenjėn e njohjes. Tek fenomeni i Deja-vu-s, flakėn neuronet nė parahippocampalis Gyrus, pa u pėrcaktuar mė parė si perceptime faktike. Pra, truri na mashtron dhe tek ne paraqitet ndjenja e njohjes, e bindjes sė pėrjetimit tė situatės edhe mė parė. Njė anomali e tillė mund tė shkaktohet nga faktor tė ndryshėm si: lodhja, medikamentet etj., por mė shpesh nga ndonjė avari qė pason gjatė proceseve metabolike nė tru.
Mirėpo, edhe pėrkrahėsit e teorisė tjetėr kanė argumentet e tyre.
Ata mendojnė se gjithēka qė na duket si e njohur, ne veē e kemi parė ose pėrjetuar diē tė ngjashme, ndoshta vite e vite mė parė, por me kohė ėshtė “harruar” diku nė depon e kujtesės. Nė fakt, gjatė procesit jetėsor ne u nėnshtrohemi vazhdimisht veprimit tė numrit jashtėzakonisht tė madh tė ngacmimeve. Pra, ne pranojmė shumė mė shumė pėrshtypje se sa nė tė vėrtet mendojmė. Mirėpo ne perceptojmė dhe zgjedhim vetėm njė pjesė tė vogėl tė tyre, ato qė i konsiderojmė si mė tė rėndėsishme dhe nevojshme pėr mirėqenien tonė. Pra, truri vendos se cilat informacione meritojnė vėmendjen dhe cilat mospėrfilljen tonė dhe ato informacione i memorizon nė forma tė ndryshme. Njė pėrshtypje nga ambienti i jashtėm, qarkullon nė forma tė ndryshme nėpėr procesin pėrpunues tė trurit dhe tek nė hierarkinė mė tė lartė qendrore tė tij, kėto pjesė informacionesh krijojnė imazhin e plotė. Mendohet se dukuria Deja-vu paraqitet kur ndonjė nga kėto informacione arrin pak me vonesė nė hierarkinė qendrore. Pra, arrin deri tek qendrat e kujtesės, derisa informacionet e tjerat veē kanė kaluar nė vetėdije. Kjo ngecje e informacioneve krijon pėrshtypjen se situata pasuese pėr ne ėshtė tashmė e njohur.
Natyrisht qė edhe parapsikologėt ose teozofėt, siē i quan “Psikologu”, kanė qėndrimet e tyre rreth dukurisė Deja-vu. Ata kėtė dukuri e sqarojnė pėrmes teorive tė tyre siē janė: “fenomeni i parashikimit”, “Telepatia”, teoria e “Dijes kozmike”, “reinkarnimi” etj. Pjesė pėrbėrėse ose ndėrtuese e niveleve tė tėrėsishme tė njeriu, sipas parapsikologėve, ėshtė edhe Astrali. Por bartės i cilit shpirt tė njeriut ėshtė ai? Bartėsi i shpirtit emocional, bartės i shpirtit hyjnorė apo bartės i shpirtit mendor! Nocioni “shpirt” (sidomos nė gjuhėn shqipe) ngėrthen nė vete disa kuptime... Ėshtė njė nocion shumė kompleks pėr t’u zbėrthyer...
Teorie e reinkarnimit (“ringjalljes” ose e thėnė ndryshe “lindja e re nė njė kohė tjetėr dhe trup tjetėr”) nuk ndėrlidhet me nivelin astral. Reinkarnimi si proces njihet dhe pranohet nga shumė popuj, por pėr besimtarėt e budizmin, reinkarnimi paraqet procesin bazė tė ndėrtimit tė kėtij religjioni. Edhe fenomeni Deja-vu, pėr pėrkrahėsit e kėsaj teorie, nuk ėshtė asgjė e jashtėzakonshme, thjesht, njė pėrjetimit nga jetėt e kaluara. Jeta, sipas tyre, nuk fillon me lindjen, dhe as qė mbaron me vdekjen. Ajo ėshtė njė vazhdimėsi reinkarnimesh.
Mirėpo, edha pas gjithė kėtyre teorive shkencore e alternative, ēėshtja e fenomenit Deja-vu mbetet edhe sot e kėsaj dite mister pėr natyrėn e mendjes sė njeriut.

Idila
26-03-10, 13:22
Pėrshėndetje tė nderuar/a anėtar/e.

Pėrjetimi i njė ngarjeje... jeni i sigurt qė ka ndodhur dhe mė parė, nė tė njėjtin vend, me persona tė njėjtė dhe tė njėjtat detaje. Ndjenja na merr pėrkohėsisht megjithėse afatshkurtėr. Ndihemi sikur humbemi nė kohė mes tė tashmes dhe sė kaluarės.

Ky fenomen quhet Deja-vu?

Vallė, ju ka ndodhur juve njė pėrjetim i kėtillė, nė vendin dhe kohėn e njėjtė?

roadrunner
26-03-10, 13:51
Po. Saher t'me thirr nje kolege ne telefon, une jam duke kaluar neper fshatin Pozheran, ose duke shkuar ne pune, ose duke u kthyer ne shtepi hahaha. ....dhe nje dite i thash: Ti a po ma mat dakikin a? Bile bile aq shume u befasuam nga kjo ngjarje, saqe saher me thirr, me pyet: Mos je ne Pozheran? hahahahah

lovely
26-03-10, 14:14
Pėrshėndetje tė nderuar/a anėtar/e.

Pėrjetimi i njė ngarjeje... jeni i sigurt qė ka ndodhur dhe mė parė, nė tė njėjtin vend, me persona tė njėjtė dhe tė njėjtat detaje. Ndjenja na merr pėrkohėsisht megjithėse afatshkurtėr. Ndihemi sikur humbemi nė kohė mes tė tashmes dhe sė kaluarės.

Ky fenomen quhet Deja-vu?

Vallė, ju ka ndodhur juve njė pėrjetim i kėtillė, nė vendin dhe kohėn e njėjtė?
PO Idilė :biggrin: , edhe jo veq njehere....


ps; Runke, per tjetersen e ka fjalen hahahahahahahaha :P

Idila
26-03-10, 16:08
Mė falni, paska ekzistuar njė temė e tillė, ndėrsa unė pa gjurmuar nėse ndodhet njė temė e njėjtė, e hapa pėrsėri... pikėrisht si ky moment pėrjetimi lol

Por nė fakt, disi mė ra nė sy ky shkrim sa real aq dhe absurd.Po , ky fenomen ka te beje me cregullimin e kujteses . Nese lexon per kujtesen , keryesisht ne literaturen boterore , do te bien ne sy disa te verteta shume interesante per Kujtesen .Nje nder aftesite e trurit eshte qe te beje falsifikimin e kujteses , manipulimin e saj ne varesi te gjendjes psikologjike te njeriut . Edhe mua me ka ndodhur disa her qe te perjetoj ate fenomen , dhe po te analizosh pak situaten dhe kontekstin e asaj ngjarje qe ti e ke pare si te perseritur ( dicka qe ke pare edhe me heret ) do te zbulosh gjera interesante . Une nuk kisha qellimin t'i them askujt i crregulluar menderisht , une thjesht po flisja duke u mbeshtetur ne fakte shkencore . Ne praktiken profesionale , kam takuar dhe folur me shume paciente te spitalit neuropsikiatrik dhe ky fenomen , me disa fenomene te tjera , ka qen shume i perhapur tek ata , kryesisht tek shizofrenet . Keta te fundit kan nje semundje shume misterioze ne thelb dhe eshte interesante se si ata jane shume besimtar , mistik - ndoshta kjo edhe eshte nje nga arsyet pse njeriu vazhdon te perjetoj gjera te atilla . Nuk kemi arsye te ofendohemi per kete gje , te gjithe e kemi perjetuar ne jete , dikush me pak , dikush me shum , e dikush fare .
Nese nuk beson ne keto informacione , kerko ne int. me key word : memory disorders , dhe sigurisht do te gjesh shume shpjegime .

Tung
Interesant, si paska mundėsi ky fenomen tė bėjė me ērregullimin e kujtesės kurse na e jep mundėsinė tė ripėrjetojmė ngjarjen nė tė njėjtin vend, tė njėjtėn kohė megjithėse afatshkurtėr. Paramendoni pikėrisht atė moment ne vimė nė dilemė, hapim sytė duke shikuar pėrreth, ē`po ndodh kėshtu me mua? Pse po pėrsėritet i njėjti veprim si nė tė kaluarėn? Dhe pas pak (brenda njė kohe shumė tė shkurtėr) gjėrat rrjedhin normal, dmth, dalim nga ai moment pėrjetimi.

Nuk mė ndodh shpesh, rasti i fundit ishte para dy ditėsh...

GURI SYLAJ
26-03-10, 19:57
Ketu kemi te bejme edhe me pershpejtimin e perpunimit te te dhenave.
Kur jemi zgjuar,kur jemi te "vetedijshem" kjo shpejtesi eshte ekstremn e ngadaleshme .Kurse kur jemi fjetur"Pa vetedije", kjo shpejtesi eshet ekstrem e madhe!
Cfar do te ndodhete sikur te egzistonet mundesia e arritjes se kesaj shpejtesie,te perpunimit te te dhenave. edhe kur jemi zgjuar!???

LABI
30-03-10, 23:14
Sa here i hapi syte ne mengjes, zgjohem nga kreveti... :rolleyes: :biggrin:

qekiqi
02-04-10, 16:27
le bre se ju krejt po i merrshit prej forumeve tjera kit temė e kam pa ne ni forum tjeter shqiptar aiiiiiii mos u ban kopjac edhe ju

Kalimtare
19-06-10, 18:19
Nje dukuri qe nderlidhet me nje ambient apo person i njohur dhe transformohet ne ate ndjen...

moti skam pas nje ''deja vu''..dicka qe ''kame pa dikur''...

Zero Cool
16-01-12, 12:37
Deja Vu?
Ndjesia e nje situate te jetuar me pare? Shpjegimet dhe teorite e ndryshme per kete fenomen.


http://www.infoalbania.org/images/stories/what-is-deja-vu.jpgFenomeni i memories te pandergjegjshme, ose kujtim i jeteve te kaluara. Eshte fenomeni deja vu, i quajtur gjithashtu edhe paramnezia (nga greqishtja). Ky fenomen ne fakt eshte shume me i perhapur nga sa ne besojme.Ashtu sic e dime, behet fjale per ate manifestim te cuditshem per shkak te se cilit nje person ka ndjesine sikur e ka vizituar me pare nje vend edhe kur e di me siguri qe ne ate vend nuk ka qene kurre me pare ne jeten e tij, apo ndjesia se e ka pare njehere me pare nje skene apo nje objekt me te cilin po perplaset ne fakt per here te pare. Ky fenomen shfaqet ne grade te ndryshme intensiteti. Filllohet qe nga sensacionet e pavendosura, deri ne nje perceptim te sakte te detajeve.

Ka patur raste ne te cilat nje person, duke u gjendur per here te pare ne nje vend, jo vetem ka provuar ndjesine qe ka qene nje here, por edhe ka pershkruar vende prane vendit ku ndodhej, madje edhe me detaje, pa i pare asnjehere.

Natyrisht ky fenomen ka patur interpretime te ndryshme dhe te shumta, disa prej te cilave jane sugjestive si per shembull konsiderimin e gjithe kesaj si nje ceshtje te lidhur me rimisherimin. Sipas ketij interpretimi, nje person duke u gjendur ne nje ambjent apo perballe objekteve, qe do e kishte afruar ne nje jete te tij te perparme, do te pesonte nje stimul qe do te rishfaqte ne memorien e tij, nga subkoshienca, mbetje dhe mbeturina te kujteses te ekzistencave te tij te meparshme, qe ne subkoshence do te kishin ngelur te paprekura. Natyrisht qe ky interpretim i ketij fenomeni nuk eshte i verifikueshem nga ana shkencore.

Duke e vezhguar fenomenin ne baze te nje optike psikodinamike, interpretimet mund te jene te shumta. Ne rastet kur sensacionet jane te turbullta apo te pasakta, mund te hipotizohet per fenomene te memorjes se subkoshiences, qe kthejne imazhet e fakteve te jetuara realisht, por te harruara dhe te hequra per motive psiqike te pa detektueshme, ne subkoshience, dhe qe rishfaqen nen stimuj te paidentifikueshem. Ky padyshim qe eshte nje interpretim i mire vetem ne ato raste kur nuk e keni sigurine qe vendi per te cilin behet fjale nuk eshte vizituar vertet asnjehere nga subjekti.

Nje interpretim tjeter i mundshem eshte ai qe merr ne konsiderate mundesine e proceseve telepatike te pandergjegjshme. Ne kete rast, personi mund te kete marre ne menyre telepatike, ne forme jo te ndergjegjshme, imazhe dhe mendime nga persona prezente, te cilet jetonin kujtime te tyre, dhe t'i pretendojne si kujtimet e tyre ne nivelin e koshiences.

Henri Louis Bergeson, filozof francez, studiues i thelle i fenomenologjise paranormale, e konsideronte fenomenin e paraamnezise nje fenomen psiqik normal duke e mbeshtetur kete me nje teori te veten. Duke u nisur nga principi qe cdo perceptim le ne mendje nje kujtim te vetin, i cili duke u shkeputur nga perceptimi shkon tek memoria, Bergeson hipotizon qe, nese per cfaredo lloj arsye shkeputja nuk ndodh, kujtimi qendron i lidhur me perceptimin e subjektit, pa u perfeksionuar si nje kujtim i fiksuar ne memorie. Ne nje perceptim te ngjashem, subjekti mund te kete impresionin e kujtimit te dickaje qe ne fakt vetem sa e ka perceptuar.

Nje hipoteze interpretuese qe ka disa pika takimi me te kaluaren dhe qe qendron ne nje plan ngushtesisht shpirteror, mbeshtetet ne dinamika psiqike. Pra, kjo hipoteze mbeshtet nje pres psikologjik, qe duke ndikuar ne thellesi te psiqikes, mund te prodhoje stimulime te vecanta deri ne gjenerimin e fenomeneve jo te zakonshem psiqike dhe deri tek fenomenet paranormale. Ne kete rast vihet ne akt nje fenomen ne te cilin nje sensacion qe i korrespondon nje sensi te caktuar, i asociohet asaj te nje sensi tjeter. Kjo ndodh per shembull kur keni sensacionin e nje ngjyre ndersa jeni duke degjuar nje tingull. Ne kete rast paraamnezia i atribuohet nje asocimi imazhesh qe nuk nis nga sfera noetike, pra nga sfera e aktivitetit te intelektit, por nga ajo afektive-emotive. Keshtu qe, dy ambjente te ndryshme mund te shkaktojne sensacione te njejta ne nivelin emotiv.

Prandaj nje individ qe ndodhet ne nje vend qe i jep sensacione te njejta me ato qe nje vend tjeter i ka dhene ne nje moment tjeter, i recepton ato ne nje plan afektiv. Ne momentin e transferimit ne planin koshient, arrin duke i identifikuar me vendin ne te cilin ndodhet, duke besuar se eshte duke e njohur vendin, nderkohe qe ne fakt vetem sa rijeton nje forme emocionale te transferuar dhe te kamufluar ne planin mendor.

Le te marrim nje shembull. Supozojme qe nje person gjendet ne nje vend te caktuar. Nder sensacionet e ndryshme qe merr, ja nje muzike, Ai nuk e regjistron menderisht dhe kjo regjistrohet ne memorjen subkoshiente, dhe melodia i krijon vetem nje stimul emotiv krejtesisht te neglizhuar nga sfera racionale. Imagjinojme pastaj qe i njejti person, mbas nje fare kohe, ndodhet ne nje vend tjeter, ndryshe nga vendi i pare. Per shkak te nje rastesie, ne kete vend degjon po te njejten muzike qe kishte regjistruar me pare emotivisht. Ne kete rast, mund te prodhohet nje veprim i subkoshiences, qe duke risjelle ne siperfaqe te koshiences eksperiencen emocionale, transferon ne ''vend'' kujtimin e muzikes, duke e identifikuar ne kete. Keshtu qe do te krijohej ndjesia e ndodhjes ne nje ambjent te njohur me pare, ndersa nderkohe nuk ka ndodhur gje tjeter, por vetem eshte rijetuar nje eksperience emocionale.

emine
16-01-12, 14:06
Asgje pos pjelle fantazis njerzore,njerzit harrojne se kan lexu rromane,kan ndegju histori te ndryshme kan taku njerz te ndryshem,pa vedijen tone ne mbjellim ne mendje gjera te cillat sjemi te vedishem qe jetojne ne nderdijen tone,ato shfaqen ne momente emocionale dhe jan te pakuptushme shfaqen ne at menyre si endrra si te ishte vertet nje jete e jetuar dikur,,,,,,,une sbesoi ne ket fenomen,edhe pse shume here kam pa ndodhi te nje jete te dikurshme,thjesht e arsyetoi si shkas i gjith atyre romanev dhe mendimev si kan mundur te jetojne njerzit dikur,,,,,,

si magjistaret ata asgje nuk arrijn te kuptojne me shume pos atyre simbolev te jetes qe truri i tyre i kam dhe i mban mbrenda dhe kure shfaqen njerz te till ,ato spontan dalin nga jasht dhe thuhen dhe njerzit prap besojne ja magjistarja,,,,,,kjo asht loje e cilla e ban truri yne dhe per disa eshte si mrekulli,magji,,,,,

truri yne eshte nje lloje pllake e mistershme,de duhet ti gjejme pjeset e mistershme per ti jap pamje asaj qka sot duket e mistershme po ne realitet eshte normale
thjesht loje puzzel,

Zero Cool
17-01-12, 10:50
Une per vete besoj qe kam jetu perpara edhe qe kam me jetu prap. Shpesh e shoh veten ne ata filmat kauboj, ne jeten e qatehershit, shpesh me revolver duke ba dyluftime, veq emrin kurr spo muj me majt mend,,,,