PDA

View Full Version : Ēka i duhemi Perendise?


Bjeshka1
05-12-07, 16:29
Nuk e kuptoj se cka i duhemi Perendise?
Shoh njerz qe thone, kaq ka musliman, kaq te krishtere, kaq...., dhe kjo u duket njefare triumfi. Une nuk e kuptoj se a ka mundesi Perendia qe ti binde njerzit se cila eshte feja e vertete? Si ka mundesi qe kan kaluar sa milone vjet prej qe ka krijuar Zoti njeriun dhe se ende nuk u bene me shume se afro 25% te krishtere dhe17% musliman ( keto perafersisht sipas statiskave), kurse 58% tjere?! Si sqarohet kjo? Por pyetja krysore eshte se ēka i duhemi ne Zotit? A krijon dikushi diēka qe nuk i duhet? Nese Ai kishte ekzistuar gjithe, pa kufi, pse kishte kaluar kaq kohe ( nuk e di si ta sqaroj nese ka ekzistuar gjithe) der sa i ra ndermend ta krijoje njeriun?:confused:

BE LK
05-12-07, 16:43
Nuk e kuptoj se cka i duhemi Perendise?
Shoh njerz qe thone, kaq ka musliman, kaq te krishtere, kaq...., dhe kjo u duket njefare triumfi. Une nuk e kuptoj se a ka mundesi Perendia qe ti binde njerzit se cila eshte feja e vertete? Si ka mundesi qe kan kaluar sa milone vjet prej qe ka krijuar Zoti njeriun dhe se ende nuk u bene me shume se afro 25% te krishtere dhe17% musliman ( keto perafersisht sipas statiskave), kurse 58% tjere?! Si sqarohet kjo? Por pyetja krysore eshte se ēka i duhemi ne Zotit? A krijon dikushi diēka qe nuk i duhet? Nese Ai kishte ekzistuar gjithe, pa kufi, pse kishte kaluar kaq kohe ( nuk e di si ta sqaroj nese ka ekzistuar gjithe) der sa i ra ndermend ta krijoje njeriun?:confused:
shkurt e shqip ne nuk i duhemi Zotit asgje. Vetem Zoti na duhet ne.

Bjeshka1
05-12-07, 20:20
Ty te kemi si polic te forumit, bile edhe prokuror e gjykates je. Don te vendosesh se per cka guxojme te shkruajme!!!Thjeshte dua te di mendimin e bashkombasve per kete pyetje.

pranveruesi
05-12-07, 21:00
Ēka i duhemi Perendise?


...Ty te duhet ai o i gjore se mos harro sa te mira gjera te ka fale ne jete te ka dhene nje trup te perkryer e mendj e drite te shohish me syte e tu e shume shume mrekullli te tjera qe ti cdo dite i prek i shijone i nuhat e i shfrytezone, e ti per asnje nga keto te mira nuk je falenderues tek Krijuesi yte, po te mendoshe thelle dhe pa paragjykime do te lahesh ne vaje per mekatet qe bene ti kendej me kto shkrime dhe do te doje qe te kthesh kohen per te vene fytyren ne toke per tu lutur qe te falen mekatet, zgjohu nga gjumi o vella mekatari se nuk eshte vone kurr dyert e pendimit jane gjithmone hapure kerkoj ato shfrytezoj trunin dhe logjiken tend...
... per ta reduktuar dhe thjeshtesuar pak problemin qe ti te fillosh te logjikosh realishte duhet ta pyetesh Nenen tend: Nene cka te duhem qe me marove???


e mas andej kur te mersh pergjigjjen, ulu pusho dikune e veje gishtine ne koke e mendo me tutje dhe nese vazhdone hap pas hapi e logjike pas logjike do te kuptoshe sa i meshirshem eshte Krijuesi dhulexhelal me ty dhe sa shume te duhet ai ty dhe meshira e tij???

tungiii

LOJETARI
05-12-07, 23:52
Kėrkoj mirėkuptim nga Bjeshka1 pėr zhvendosjen e temės kėtu, ngase jam i mendimit se kėtu mund tė diskutohet pak mė ndryshe .

Bjeshka1
06-12-07, 08:26
Ty te duhet ai o i gjore se mos harro sa te mira gjera te ka fale ne jete te ka dhene nje trup te perkryer e mendj e drite te shohish me syte e tu e shume shume mrekullli te tjera Une pyeta se ēka i duhemi ne Atij e jo te kunderten. Na paska krijuar qe te behemi te mvarur nga Ai, edhe pse nuk i duhemi!!! Po gjithe keto galakse qe numrin nuk iau din njeri, po keto ēka i Duhen Perendise, a por edhe keto kan nevoje per te?

Murgesha
06-12-07, 12:25
Une pyeta se ēka i duhemi ne Atij e jo te kunderten. Na paska krijuar qe te behemi te mvarur nga Ai, edhe pse nuk i duhemi!!! Po gjithe keto galakse qe numrin nuk iau din njeri, po keto ēka i Duhen Perendise, a por edhe keto kan nevoje per te?

Krejt kėto gjėra janė tė lidhura me numrin 7-tė! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Shtatė qiej,
Shtatė botėra
Shtatė...................................... deri nė infinit!

Vetėm Njė krijues.

Ēka i duhemi Perėndisė?

Paj siē kanė rrjedh gjėrat mendoj se asgjė, si i vetėm qė ka qenė, ėshtė e do tė jetė duhet tė luaj me dike pėr t`mos i shkuar krejt jeta nė monotoni....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

LOJETARI
06-12-07, 17:03
Mendoj se jashta mendjes sė njeriut ēdo gjė funksionon ndryshe .Ekzistenca e Zotit mundė tė mohohet vetem nėse Ai hjeket nga mendja jonė .E kjo nuk ėshtė fare e lehtė sepse njė mendje ma thotė se mendimet tona kontrollohen nga dikush tjetėr e jo nga ne .
Se ēka i duhemi ne Atij , besoj se do ta kuptojmė atėherė kur tė lirohemi nga mendja[dalim menē] Deri atėherė na mbetet tė funksionojmė sipas mendjes qė posedojmė ,dikush mė pak e dikush e dikush mė shumė. Me sa di unė truri ėshtė organi ynė qė vdes mė sė voni .Se a vdesė edhe mendja me trurin ,vėshtirė tė vėrtetohet!
Nė bazė tė thashethemeve Zoti parapėlqen kur ne i lutemi atij .
Ja njė ilustrim .Thuhet se Hoxhollarėt dhe priftėrinjėt i pret ferri ,ndėrsa shoferėt e autobusit parajsa .Kur pyetet zoti nga hoxhollarėt se pse kėshtu ?Ai u thotė se :"Kur ju u flisnit njėrėzve nė xhami ata gjysma e mė shumė flinin , ndėrsa kur kėta ngasnin autobusėt tė gjithė udhėtarėt luteshin nė mua .
hm .

Fshatari
06-12-07, 17:40
Mendoj se jashta mendjes sė njeriut ēdo gjė funksionon ndryshe .Ekzistenca e Zotit mundė tė mohohet vetem nėse Ai hjeket nga mendja jonė .E kjo nuk ėshtė fare e lehtė sepse njė mendje ma thotė se mendimet tona kontrollohen nga dikush tjetėr e jo nga ne .
Se ēka i duhemi ne Atij , besoj se do ta kuptojmė atėherė kur tė lirohemi nga mendja[dalim menē] Deri atėherė na mbetet tė funksionojmė sipas mendjes qė posedojmė ,dikush mė pak e dikush e dikush mė shumė. Me sa di unė truri ėshtė organi ynė qė vdes mė sė voni .Se a vdesė edhe mendja me trurin ,vėshtirė tė vėrtetohet!
Nė bazė tė thashethemeve Zoti parapėlqen kur ne i lutemi atij .
Ja njė ilustrim .Thuhet se Hoxhollarėt dhe priftėrinjėt i pret ferri ,ndėrsa shoferėt e autobusit parajsa .Kur pyetet zoti nga hoxhollarėt se pse kėshtu ?Ai u thotė se :"Kur ju u flisnit njėrėzve nė xhami ata gjysma e mė shumė flinin , ndėrsa kur kėta ngasnin autobusėt tė gjithė udhėtarėt luteshin nė mua .
hm .

Shumė pėrgjigjje interesante dhe e sakėt.
Nė veprėn "Vllezėrit Karamazov" tė Dostojevskit,frymojnė personazhe psikopat ose "tė dalur menē", siē shkruan Lojtari.Dhe nė fakt nuk e kanė idenė se ēfarė ėshtė perėndia meqenėse ajo nuk ekziston fare pėr ta. Duke qenė tė liruar nga ēdo lloj besimi dhe "kontrolli nga dikush tjetėr", kėta personazhe shndėrrohen nė kriminelė tė vėrtetė, e meqė u mungon mendja e vetėdija, nuk janė as vetė pėrgjegjės pėr veprat e tyre.
Morali: duhet falendėruar perėndia qė na ka dhėnė njė grimcė "mėndė" nė mėnyrė qė tė mos e kuptojmė kurrė se ēfarė i duhemi perėndisė!

PS. Shprersoj se perėndia ka mėshirė edhe pėr shoferėt e traktorit(se autobus nuk kam atje n'katun)!

Bjeshka1
06-12-07, 17:41
Lojtari, shihet qe nuk te ka lene mendja. Kete pyetje e kisham edhe per fetaret qe mendojne se kan pergjigje per cdo pyetje.Interesante eshte qe thone se Perendia nuk ka nevoje per ne. OK, po pse na ka krijuar?
Me e ēuditeshme se kjo eshte qe ka krijuar me milarde galakse qe as numer nuk ka per ti numeruar? Po keto, a thue i duhen Perendise? A por galakset paskan nevoje per Perendine?

BE LK
06-12-07, 17:44
E cfar po beni, po i beni qejfin jeritjetrit. turp.

Meti_tetova
06-12-07, 19:59
Paqja dhe meshira e zotit krijues qofte mbi ju!!!
jo rastesisht ,ne njerezit nuk jemi te gjithe te barabarte ne aspekte te ndryshme!
Allahu xh.sh thote: Nuk i kam krijuar njerezit dhe xhinet,pervec se te me adhurojne.!KURAN
pra,Zoti eshte nje fuqi e jashtzakonshme,dijenia e tij ka perfshire gjithe universin.Ne pyetjen se :,,cka i duhemi perendise"mu aty eshte MSHEFTESIA mu aty eshte ESENCA ,mu aty eshte THELBI i diturise se tij te madhe qe ka.
Ne jemi shume te vegjel ne kete hapesire te madhe,bile bile edhe nuk dukemi ne gjithesi mirpo nuk do te thote se jemi vetem pluhur e dicka e imet.njeriu eshte i krijuar vetem qe ti zbuloj sekretet,ta zbuloje se pse dhe per cka eshte i krijuar.Nuk eshte i barabarte ai i cili e adhuron,e falenderon Zotin e vet per te mirat qe ja ka dhene,ose per sprovat e veshtira qe i ka,dhe ai i cili jeton, i shijon te mirat e kesaj bote dhe kurre nuk LOGJIKON ose nuk e beson krijuesin e vet.Prandaj Allahu xh.sh ka krijuar te miren dhe te keqen,pra Xhenetin dhe Xhehenemin.

Bjeshka1
07-12-07, 15:37
Meti, me trego se ku jane xheneti e xhehnemi? A ekzistoje keto si dicka fiktive, si metafore, a por ekzistojne fizikisht? Edhe pse nuk i duhen Perendise, a thue edhe keto i krijoje per njeriun? Zjarri a mund te ekzistoje ne ate forme si e paramendon ti?

PS
Murgeshe, ke harruar 7 mekatet.

jadore
08-12-07, 17:19
cka i duhemi Perendise..??
hm,hm....
asgje , perveq faktit as me pak e as me shume , qe sa here ndeshet me Ne, te pendohet apo krenohet me iden e vepres se tij...!!

BE LK
09-12-07, 10:13
cka i duhemi Perendise..??
hm,hm....
asgje , perveq faktit as me pak e as me shume , qe sa here ndeshet me Ne, te pendohet apo krenohet me iden e vepres se tij...!!
Ai nuk pendohet per ate qe ka krijuar. Por krenohet me ata qe i ibnden atij.!!!

************************************************** *****

Bjeshka1
09-12-07, 13:15
A nuk ka forece te beje ashtu qe te jete krenare per te gjithet? A por edhe ky ben selekcionime dhe eshte i padrejte?
....me trego se ku jane xheneti e xhehnemi? A ekzistoje keto si dicka fiktive, si metafore, a por ekzistojne fizikisht? Edhe pse nuk i duhen Perendise, a thue edhe keto i krijoje per njeriun? Zjarri a mund te ekzistoje ne ate forme si e paramendon ti?

GURI SYLAJ
09-12-07, 19:47
Gjenialiteti dhe qmenduria kan vetem nje hap ne mes dhe kur gjeniu e bene kete hap dhe kalon ne anen tjeter tek atehere e kupton se sa i qmendur ka qene tere ate kohe deri sa ka bere hapin e fundit!!!!

Perendia eshte pike drejt te ciles ecin te gjithe edhe gjeniu e edhe i qmenduri-secili ne menyren e vet .Dallimi i vetem eshte se gjeniu mundohet qe t'a njoh kurse i qmenduri mundohet t'a emitoj!

Bjeshka1
13-12-07, 19:38
Pjesen epare te teksti e kuptova, por per kete te dyten nuk e di se a ekam kuptuar?

GURI SYLAJ
16-12-07, 16:58
Nje shembull;
Ai qe mundohet me e njohte thot:
Une po them se Toka nuk sillet ,per te plotesu deshiren tuaj ,por ajo megjitheate sillet.
Ai qe mundohet me e emitu thot:
Digje ne turren e druve( te parin) se ky po flet kunder Zotit!!!

Bjeshka1
19-12-07, 09:00
Sidoqofte nuk me hy ne mend se si ka bere gjithe ate mund per te na krijuar ne, gjithesine, gjith ato galakse qe as numri nuk u dihet, edhe pse nuk i duhemi ne e as keto tjerat qe i ka krijuar( si thot feja)!!!!Ai ka egzistuar gjithe, por gjitheisa jo, kete e ka krijuar para disa miliarde vjetesh. Njehere ka krijuar gjera tjera dhe kan jetuar me qindra milione vjetesh para nesh(dinosauret etj.), dhe dikure vone erdhem edhe ne!
Me miliarde galaksesh dhe me miliarde yje ne to qe numri nuk u dihet, dhe qe nuk i duhen asnjesend?! Keto me shtjene ne mendime. Njerzimin e len ne dyshime, urrejtje, lufte, varferi, semundje, pa ujė..................