PDA

View Full Version : Gjergj Fishta (1871-1940)


Ma-Origano
06-12-07, 14:35
I pari shkrimtar shqiptar i propozuar pėr ēmim nobel, prozator, poet, pėrkthyes. "Militant i letėrsisė shqipe" - cilėsuar nga Lasgush Poradeci. "Poet kombėtar i shqitarėve" - Eqerem Ēabej.
Mė 1913 botoi librin "Mrizi i Zanave" dhe pas 35 vjet pune, mė 1937 nxorri "Lahuta e Malcis", njė vėllim prej 17 000 vargjesh, qė u cilėsua si Iliada shqiptare ose Bibla e lėvruesve tė shqipes.
Ishte kryetar i kongresit tė Manastirit dhe propozimi i tij fitoi nė unifikimin e alfabetit tė gjuhės shqipe. Nė tetor 1913 nxjerr revistėn "Hylli i drites", ndėrsa mė 23 tetor 1913 shpalos flamurin kombėtar nė kishėn e Shkodrės, duke e lidhur atė me drita me xhaminė, pėr tė treguar unitetin mes shqiptarėve. Gjergj Fishta mori shumė medalje tė ndryshme nga populli i Shkodrės, i Beratit, mbreti i Austrisė, nga Greqia dhe Turqia.
Gjuha shqype
Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli fllad i erės,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjįma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tėrmetit,
ngjashtu į' gjuha e jonė shqyptare.
Ah! po; į' e ambėl fjala e saj,
porsi gjumi m'nji kėrthi,
porsi drita plot uzdajė,
porsi gazi i pamashtri;
edhe ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftė, po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.

Nė gjuhė shqype nanat tona
shi prej djepit na kanė thįnun,
se asht njė Zot, qi do ta dona;
njatė, qi jetėn na ka dhįnun;
edhe shqyp na thanė se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn k'ta djalė mbas djali.

Shqyp na vete, po pik' mį para,
n'agim t'jetės kur kemi shkue,

tue ndjekė flutra nėpėr ara,
shqyp mį s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armėt besnike,
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
kah kanė dekė k'ta pėr dhé t'Parvet.

Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xśni,
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
u pat folė njatyne ushtrive,
qi sa t'drisė e diellit rrota,
kanė me kenė ndera e trimnive.

Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
gegė e toskė, malci e qyteta,
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetė jeta,
por pėr té gjithmonė punoni;
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
N'per gjuhė shqype bota mbarė
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
trimi n'za, sikurse jini.

Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!

Ma-Origano
16-12-07, 09:23
Gjergj fishta eshte shume shkrimtar i mire!

Ma-Origano
16-12-07, 09:24
edhe pse ka vdekur per neve ska vdekur aj gjithmone permetet!

natyra
28-01-08, 02:45
Respekt per Shkrimtarin LEGJEND At Gjergj Fishta...
Gjithe ai/o qe ben dhe jep per popullin dhe kombin e vet,nuk kan per t'vdekur kurr...LAVDI

Ja dhe une po ua sjell nje poezi te At.Gj.Fishtes
... sipas deshires time,


Kish ta dij q'ka ai Oso Kuka
Qi tu i shkue s'asht sande buka
S'po i shkon buk as mishi i dashit:
Kot nget tryezes a ndej prej rrashit*,
Tue perdredhe njato musteqe!
Thon, ka pa anderr t'e keqe
Anderr t'keqe, thon, ka pa
Mbrame,qi shkoi,porsa ka ra.
Ka pa n'aderr se prej Rjeket
Kenka nise ni hije e deket
Ndezun flak, si flak lugatit
Qi tue hecun fushes e shpatit
E nper kneta e nper zallina
Fill po vite kah Vranina.
Kur n'Vranin ajo ka mrri,
N'xhebehane**, paska
Edhe i dhanka zjarr barotit,
Kur ka dhanun zjarr barotit,
Ka plas kulla e ka marre gjam
Ashte dridh toka per nen kam,
Ka ushtue Lqeni,mali e lumi
Edhe Osos po i del gjumi.
Pa kete anderr Oso Kuka
E prandej nuk po i shkon buka
S'po i shkon buka as mishi i dashit
Kot nget tryezes a ndej rrashit.

...Shkroi
natyra

lirik
28-01-08, 12:09
GJERGJ FISHTA

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqitare ne mergim
kushtuar at gjergj fishtes homerit shqiptarė

per gjergj fishten s 'mjafton fjala
as dukati me argjend
as e detit ajo vala
as me i mbledh yjet n' kuvend

Ma ja gjet fjalen qė duhet
si me e shprehė e si me i thanė
edhe qielli them se druhet
s' mund t' ja gjejnė as diell e hanė

Nuk ja gjen as gjeniali
as gurė qmue sa jan me emer
as ai fllad qe lmon gji mali
as ai det qe ka t' gjerė zemer

o nuk gjejn shprehje dritmiret
as vizlimė margaritari
as biluret e as safiret
as fjalorė s 'ka n' gjuhė shqiptari


jo nuk ka askund su gjet
shprehje e bukur fjalė madhore
at gjergj fishtes per me me i mbetė
dhuratė vepres madheshtore

ku ta gjejmė at fjalė lavdije
ku ta gjejmė ne nder poet
ku ta gjejm nder art e dije
vulė lahutes per me i mbetė

ku ta gjem nji fjalė sa qielli
ku tagjemė nji fjalė sa deti
qe gjergj fishtes se te nxenė dielli
me ja shkrue si kurorė mbreti

ku ta gjejm shprehjen te aftesisė
ni ikonė qe rin mbi maja
nji si vulė n' lahutė ta malsisė
porsi shkamb qe rrin mbi pllaja

ah ku ta gjejm nder orė e zana
e ta murosim nė veper tė atit
a nė sharm ku lshon sy hana
kah kalaja e rozafatit

ku ta gjejm per fishten kolos
nji fjalė vulė qe te rrij nder mote
ah nder yje e nder kosomos
e ta shtrojmė n' tokė kastriote

Nė ballė te vepres te oso kuka
ne lavdinė gerni giles
a ne barot ku hahej buka
a ne gyrykė te karajfiles

ku ta gjem a ne ballė t' mejdanit
aty te ura te rrzhanica
e ne guci n teh t jataganit
ku u perzien ksula e kapica

ku ta gjejm a ne gjeverdare
a ne mirditė a kah merturi
a ne lahutė me gjuhė me kang shqiptare
a ne valbardh qe del prej guri

ku ta gjejm a te ali pasha
e qel shabani e jakup feri
a nder malsor me vetull t trasha
ne ata sy porsi skyfteri

ku te gjem a te ciceroni
e ta ia bli ai bilbili
a e ka kund ky dhe i joni
qe ta shkruajm me fjalė currili

a ta kerkojm ne majė vizitori
a mbi majat ne luboten
a ne sutjesk a ne majė qakori
a n kuvend n t bukrin prizren

xhelal ferizi kushtuar at gjergj fishtes

lirik
28-01-08, 12:23
--------------------------------------------------------------------------------

GJERGJ FISHTA

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqitare ne mergim
kushtuar at gjergj fishtes homerit shqiptarė

per gjergj fishten s 'mjafton fjala
as dukati me argjend
as e detit ajo vala
as me i mbledhė yjet n' kuvend

Ma ja gjetė fjalen qė duhet
si me e shprehė e si me i thanė
edhe qielli them se druhet
s' mund t' ja gjejnė as diell e hanė

Nuk ja gjen as gjeniali
as gurė qmue sa jan me emer
as ai fllad qė lmon gji mali
as ai det qe ka t' gjerė zemer

o nuk gjejn shprehje dritmiret
as vizlimė margaritari
as biluret e as safiret
as fjalorė s 'ka n' gjuhė shqiptari


jo nuk ka askund su gjet
shprehje e bukur fjalė madhore
at gjergj fishtes per me me i mbetė
dhuratė vepres madheshtore

ku ta gjejmė at fjalė lavdije
ku ta gjejmė ne nder poet
ku ta gjejm nder art e dije
vulė lahutes per me i mbetė

ku ta gjejmė nji fjalė sa qielli
ku ta gjejmė nji fjalė sa deti
qė gjergj fishtes sa t' nxenė dielli
me ja shkrue si kurorė mbreti

ku ta gjejmė shprehjen tė aftėsisė
nji ikonė qė rrin mbi maja
nji si vulė n' lahutė t' malsisė
porsi shkamb qė rrin mbi pllaja

ah ku ta gjejmė nder orė e zana
e ta murosim nė veper tė atit
a nė sharm ku lshon sy hana
kah kalaja e rozafatit

ku ta gjejmė pėr fishten kolos
nji fjalė vulė qe tė rrijė nder mote
ah nder yje e nder kosmos
e ta shtrojmė n' tokė kastriote

Nė ballė te vepres te oso kuka
ne lavdinė e gerni giles
a nė barot ku hahej buka
a ne grykė tė karajfiles

ku ta gjejmė a nė ballė t' mejdanit
aty te ura te rrzhanica
e ne guci n' teh t' jataganit
ku u perzien ksula e kapica

ku ta gjejmė a n' gjeverdare
a nė mirditė a kah merturi
a ne lahutė me kangė shqiptare
a nė valbardh qė del prej guri

ku ta gjejmė a te ali pasha
e qel shabani e jakup feri
a nder malsorė me vetulla t' trasha
ne ata sy porsi skyfteri

ku te gjeJmė a te ciceroni
e te ai bli te ai bilbili
a e ka kund ky dhe i joni
qe ta shkruajm me fjalė currili

a ta kerkojmė n' majė vizitori
a mbi majat nė luboten
a nė sutjeskė a nė majė qakori
a n' kuvend n 't' bukrin prizren

xhelal ferizi kushtuar at gjergj fishtes

lirik
28-01-08, 14:50
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

HALLA E MADHE

AUTORI XHELAL FERIZI

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana

edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku

e mbas dore mua mė lan fiset
hiq ma shum se tridhjet vjet
tash per mua vargu po niset
por si lum si gurrė e det

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė me ka satani
lot kam derdh ma shum sedeti

veq tue kja neper mergime
edhe ne errsira n' burg tė namur
tridhjet vjet tue mshefė un shkrime
tue e perkundė varfrinė e s'kamur

IK N' NJI SKUTė E IK Nė NJI TJETER
kombi kurr pa me que kund t' fala
HER NėN KTHETRA E NėN LUGETER
kahdo nė gjamė ku m'SHTYNTE VALA

PASH# AT ZOT QE MBANė SHUM FE
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuej ti mua kush m' ka bre
e m# ka mbajt aq larg t 'vertetes

PO MUA MSHEFė M #KAN zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė

MUA M 'KA MSHEF EDHE PASANIKU
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrejdhė me gjuhė shqiptari

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kur bilbilat kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė

TRIDHJET VJET SHPIRTI I VATANIT
e ka pritė vargun t' poetit
TRIDHJET VJET N' PRANGA T# SATANIT
KAM QENė LIDHUR ANDEJ DETIT

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang't e mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka kja sharkija

tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e krutha e shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje

m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat

porsi qyqja shteg me shteg
per pak buk perbuzė pa' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare

tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta

pashė at zot qe u ka krijue
a ju tash nder mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua lot tash ,m' ėsht tha

po ju a tash ju ra nder mend
o pashė at shpirt te karajfilit
me mi pa vargjet me mend
tue cicrue si za i bilbilit

a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' per mergime pa ja nda

a thue vonė mori etni
si gjithonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue

ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin

TE GJITH ME RADHė PERBUZė I KENI
pse ju mendja u rrin n' harresė
N' vargjet tona s' ju VLOJ GJENI
nė gji tuajin kurr sa i vesė

se ju msue jeni n' tallava
e jo ne vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike

PRANDAJ VUANI TASH E RRINI
SE UN VYSHKė JAM TRIDHJET VJET
NDOSHTA Tė FRESkT MA NUK ME KINI
AS N' PARTI AS DEPUTET

AS ME VARG S JAM SI N# RINI
KUR VULLKANET I KAM VLUE
KUR KAM ZBRITė SHUM DASHURI
NGA ATO YJET TUE LODRUE

E HER TJERA KUR TE JEN GJASAT
per me i pa ju krijmtart
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatart

NDOSHTA TASH EDHE PAK M' KA MBETė
NDOJ GURRė DETI Nė SHPIRTė Tė VLIMIT
VARGJE E ART ME JU MBJELLė N' JETė
N' METEOR ME I PA T' VIZLLIMIT

TJETER HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MERGIMTARė

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANKA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MERGIMTART

SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE

SHKRUAR NGA AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET VARGJE SHQIPTARE

doGzona
19-06-08, 14:11
Gjergj Fishtes

Kazma
Lopata
Lekunden viganin
E ai prape foli.

Nuk besohej dot
Se nje urrejtje
Nxjerre
Hudhe
E i humb kockat.

Erresira
Verbesia
Turpi i tille
I takuan kohes.

Duart
Dhe dija e shitur
Ne eshtra gjigante
Bene hakmarrje.

Pse realiteti
Ishte i drejte
E per ata
Ishte ofendim.

E verteta
Mbetet jeton
Si nje e hidhur
Nga e kaluara.

Vendi i takon
Qe moti
Dhe do ti takon
Cdo here
Cdo breze
Ne fushat e filozofise
Si gjiganti me i madhe
I koherave tona.


doGzona

Psikologu
10-01-09, 21:35
Dėgjo kėtu recitimin e Lahutes sė Malcic

http://www.katoliket.com/LahutaeMalsis.php (http://www.katoliket.com/LahutaeMalsis.php)