PDA

View Full Version : Poezi


Ma-Origano
07-12-07, 19:37
Te Pashe Te Menduar Ne Nj Qoshe
Dhe T’u Afrova Pa Then Asnje Fjale.
Na Ndan Serisht Koha Boshe
Mike Nuk Dua Te Kem Mall…

Ma-Origano
07-12-07, 19:42
Ti Kthehesh Ngadale E Me Veshtron
Me Fytyren Qe Te Digjet Flake
Nje Buzeqeshje Te Brishte Me Dhuron,
Por S’e Thye Heshtjen E Gjate.

Ma-Origano
07-12-07, 19:42
Un Ndeshem Me Hijen E Trembur
Dhje Nje Here Pa U Hidheruar
Per Brengen Tende Pa Emer ,
Me Shume Kam Per Te Duruar.

Ma-Origano
07-12-07, 19:43
Mike E Dashur Besoj Fort Mire E Di,
Ti Kaq Shume Vuan Kot,
Sa Here Larg Jam,un Kthehem Tek Ti,
Ne Cdo Gje Na Lidh Ne Kete Bote.

Ma-Origano
07-12-07, 19:44
Por Nese Sonte Ndihesh Ndryshe
Ndarjen Duke Pritur…
Un Do Te Strukem Ne Qoshen Tende
Dashurise Tone Duke Iu Lutur.

Ma-Origano
07-12-07, 19:45
Ta Pashe Lotin Nen Qerpik Mikja Ime
Dhe Serisht Nuk Thashe Asnje Fjale …
Dikur Te Zhytur Ne Mendime
Per Keto Caste Do Te Kemi Mall

Ma-Origano
07-12-07, 19:46
DASHURIA ME LOTI PASHE ATE DITE ATA TE DY

KUR AI LOTET JA FSHINTE NE SY

E SHIKONTE ME SHUME MALL

DHE E PUTHTE ME NGADAL

Ma-Origano
07-12-07, 19:47
NE VEHTVETE NGELA E HABITUR

NUK DIJA ASGJE NE KET BOTE

KISHA LEXUAR VETEM NEPER LIBRA

SE DASHURIA PASKA DHE LOT

Ma-Origano
07-12-07, 19:48
Vdekja

Pse oj vdekje askush nuk te don pse gjithkush ty te debon , eja te unė me mall te pres , mos shko te ajo e cila sdon te vdes , nuk don te vdes leje te jetoj eja te unėse fort te kėrkoj merrem ne gjum

mos ke mėshir eja se jam nė momentin e vėshtir , Nė ate moment oj vdekje asgje ste adhuroj vetem ty oj vdekje ty tė kėrkoj .

Ma-Origano
07-12-07, 19:48
Mjegullat nėpėr sy
mė janė verbuar sytė
me duket se jame ne qiell,
e prek gjithėsinė
sa shpraztirė
era e ftohtė
yjet pa dritė,
edhe ato tė vetmuara
askund askush,
shpraztirė e pafund,
i shqetėsuar jam
nuk di katė shkojė
Cila rrugė mė shpie nė drejtim tė duhur
jam nė udhėkryq
pa emėr,
i humbur e i hutuar
qėndrojė nė gjithėsi,
i mjeri i humburi unė
nė kozmosin e pafundė

Ma-Origano
07-12-07, 19:49
Dua tė zgjohem
nė jetėn qė isha
dua tė bėrtasė LIBERTAS,
dua tė jemė ai qė isha
dua tė dalė nga ky labirint
dua tė gjejė rugėn e humbur.
Endem anė e mbanė kozmosit tė pafundė
kėrkojė atė...

Ma-Origano
07-12-07, 19:49
Kėrkojė kohėn e humbur
kėrkojė jetėn kur isha fėmijė,
kėrkojė ditėn kur u dashurova
pėr herė tė parė,
kėrkojė atė qė kam humbur e qė nuk vjen dot!
e dashura kohė
tė lutem kthehu vetėm pakė ...

Ma-Origano
07-12-07, 19:50
Ne vallen e dėshprimit fajtorin kam mall
Cmenduri,Falje,apo haraq pėr dashurin time
Ne rolin tim fallso dhėmbjen maskoj..
Pėrse me duhet heshtjen te perqafoj,dashurin te mohoj!Apo
‘’Mollė e ndaluar’’ mė je s’guxoj tė tė kafshoj

Ma-Origano
07-12-07, 19:51
M'pikuan lotet n'toke me rane
mos harro ate dite moj nane,
n'dite bajramit, n'dite gezimit,
mora rrugat e mergimit

Ma-Origano
07-12-07, 19:51
Sot s'kam gezim as nuk kam gas,
se prej mallit s'mund te flas,
prandaj jam ule e po t'shkruej,
djali yt prej theut t'huaj.

Ma-Origano
07-12-07, 19:52
Te tregoj nene pernjimend,
asgje s'asht si n'vendin tem,
qyshe kam ardhe ketu mallkoj vehten,
merzia po m'shkatrron jeten.

Ma-Origano
07-12-07, 19:52
Ketu hana rri e fshehte,
ketu qielli eshte i errte,
as dielli nuk jep ndricim,
s'asht si dielli i vendit tim.

Ma-Origano
07-12-07, 19:53
Ketu luleve s'u vjen ere,
ketu s'ka vjeshte, as s'ka pranvere
ka vec dimen e vape te shkrete
mos me mujte nji nate me fjete

Ma-Origano
07-12-07, 19:53
Ktu s'ka qefe vec pune a gjume,
pamiresi me shume zullum,
ketu jane njerzezit si bagetia,
nga nje jave nuk shkojne te shpia

Ma-Origano
07-12-07, 19:54
Tash nene shume nuk po te shkruaj,
t'fala u baj prej dheut t'huaj,
sa here te duesh me m'kujtue
puthe dheun qe m'ka rrite mue

Ma-Origano
07-12-07, 19:55
Mėshirė e pa mėshirshme

Vitet ikin tė prerė me thikė

Lule-gjėmbat thonė: Prit, prit, prit!

Eh, po pres me torbė varur nė shpirt

Dhe ti hije zuzare, shpresėn ma vret.

Ma-Origano
07-12-07, 19:56
Oh, klithma ime fatzezė

Kėmbė varur mbi malin e shkelur

Ofshamė tragjedie, e kope therur.

Lule-bardhat ēelin nė pus tė harrimit

Ulinjtė kullojnė gjak, si klumushti i gjirit.

Ma-Origano
07-12-07, 19:56
Oh, dashuria ime e pashkelur!

Psherėtimė nė qiellz tė lotit

Identitet varur n'bastun udhėkryqesh

Ku kryqėzohen dashuritė…

…lulėzojnė ligėsitė.

Ma-Origano
07-12-07, 19:57
Oh, mėshirė e pamėshirėshme!

Nė tokat e mia djerrė

Unė jam ēami mė i vjetėr

Mbi kufomėn e gjunjėzimit, shkel.

Ma-Origano
07-12-07, 19:57
Krahu i zemrės

mė zgjoi nga dehja

e shembjes sė kullės sė vjetėr.

Ngulur, thellė nėn shkėmb...

Zemra e lotit

mbeti Rob nėn ēati tė ullirit

Klithma, te guri i konakut.

Ma-Origano
07-12-07, 19:58
Shkel mbi malin e shkelur

dhe mbledh ofshama n'erė

me kėmbė varur n'letėr...

Ma-Origano
07-12-07, 19:59
Sa mirė kur ofshama pėrplaset

nė faqet e malit tė "fantazuar",

si ndėr skenat e teatrove.

Ma-Origano
07-12-07, 20:00
Sa keq,

kur shkel mbi malin e shkelur.

Dhe erėrat mė shpojnė

si nė fushė tė minuar tallazesh...

Ma-Origano
07-12-07, 20:00
Barėrat helmojnė ajrin e shpirtit.

Dashuria ime nė reanimacin...

Pėr erėn e malit,

pėr ujin e lumit Kalama...

Ma-Origano
07-12-07, 20:01
Sa bukur,

ajri pėrcėllohet

nga dėshira pėrbindėshe,

si njė xhirim filmi...

Ma-Origano
07-12-07, 20:01
Tanksa vrastare,
aeroplanėt luftarakė,
kombin liridashės
seē e lajnė nė gjak!

Ma-Origano
07-12-07, 20:02
Tė errėta burgjet,
tė rėnda sfidat,
tė egra tradhtitė,
tė vjetra intrigat,
tė shumta pritat.

Ma-Origano
07-12-07, 20:02
E madhe, shumė e madhe
Besa,
Qėndresa,
Dashuria.

Ma-Origano
07-12-07, 20:03
Sa vatra t“i shuam o Atdhe,
kur larg teje ikėm?

Ma-Origano
07-12-07, 20:04
Nė shtėpitė e braktisura,
zjarrin e lirisė e fikėm!

Ma-Origano
07-12-07, 20:05
Gjendet njė det i kuq, i kuq, i kuq,
Nė Ballkanin e Zi.
Brigjeve tė Tivarit
Njė det-gjak!

Ma-Origano
07-12-07, 20:05
Sot Shqiponja e trazuar,

Kur ju sheh, sa po tronditet!

Kur zgėrdhiheni me armiq,

Me flatra rrufeshėm valvitet!

Ma-Origano
07-12-07, 20:06
Mos harroni o kopukė,

Anemikė, kozmopolitė,

Koha do t“ju dėnojė idhshėm,

Po pajtoheni me armik!

Ma-Origano
07-12-07, 20:06
Me armikun kush pajtohet
dhe me te,ve kumari.
Drite e syrit ti verbohet!
Dheu mos e lasht n“Shqipni

Ma-Origano
07-12-07, 20:07
Nenes vargjet i ke thurur,
bukur i paske qendisur,
nje kurore ne koke i shoh,
plot me vlera e stolisur...

Ma-Origano
07-12-07, 20:08
Ky kurbeti na dha mallin,
po s,harron dot nena djalin,
vertete je ne dhe te huaj,
mos e ler zemren te vuaj....

Ma-Origano
07-12-07, 20:08
Mbretereshes", fshija syte
fjala "nene",s,eshte fjale e dyte,
Do ta shohesh prape nje dite,
jo kurbetin mos ki frike!

Ma-Origano
07-12-07, 20:09
Nenen puthe,fort shtrengoje,
merrja doren dhe lemoje,
puthja ballin,puthja syte,
ah si nena...ska te dyte!!

Ma-Origano
07-12-07, 20:11
Ashte pake kange pa fund me kendue,
Ahte pake vargje pa fund me shkrue,
Ashte pake me i thur hymne pa ja nda,
Ashte pake me ja fal zemren qe ajo ta ka ba.

Ma-Origano
07-12-07, 20:12
Prej krahnorit te saj vjen ne jete,
Ne dashnin e saj shpresen e mbshtet,
Ne momentin ma te veshtir "thrret o Nane",
E bekimi i saj te mbulon ne cdo ane.

Ma-Origano
07-12-07, 20:13
Se ashte krijesa ma e madhe e dashnis,
Se ashte shpirti ma i madh i ngrohtesise,
Edhe kur te mbaroje drita e diellit e hannes
S'ka per te mbarue madhshtija e Nanes.

Ma-Origano
07-12-07, 20:13
Dashuria e Gruas

Vetem
nje moment
i duhet gruas
te bjere ne dashuri,
ai mund te jete
moment:
admirimi,
sinqeriteti,
boshlleku,
perngjasimi,
egzaltimi,
rrefimi,
mirekuptimi,
keqardhje,
pranvere,
rinimi,
iluzioni,
hakmarrje,
nevoje,
vetem
nje Moment,
per te ngecur
ne gracken e saj
e reth Tij
tė endė
fijen e mendimit
tere jeten..

elira_wien
08-12-07, 18:12
Poezi shum te bukura veq perpara

edhe nga un nje

NESE MENDON SHPIRT SE TE KAM HARRU
SHUM REND GABON
VEQ ZOTI I MADH E DIN
SE SA ZEMRA IME TY TE DON

SA TE VESHTIRA QENKAN DITET
AFER MOS MET PAS
NUK E PASKAM DIT O SHPIRT
SA SHUM TE PASKNA DASHT

EPRES SA ME SHPEJT
DITEN AFER MET PAS
SMUNDEM TE JETOJ LARG TEJE
SMUND TE JETOJ PA TY
TE KAM DRIT HEN
GJDO GJE PER MUA JE VETEM TI

Ma-Origano
14-12-07, 18:21
shum flm per mirkuptimin!!!!!!

Ma-Origano
16-12-07, 09:00
keto ishin poezite e pergatitura nga une!