PDA

View Full Version : Stresi post traumatik


Linka_pz
08-12-07, 19:20
Stresi post traumatik
Post Traumatic Stress

Kėto janė mendimet dhe ndjenjat e dy njerėzve qė kanė pėrjetuar incidente traumatike.
“Ndjehem tmerrshėm, shumė i shqetėsuar dhe i nevrikosur. Nuk kam qenė kėshtu pėrpara. Aksidenti me veturė ka ndodh para 6 muajve por unė ende nuk ndjehem i sigurt nė veturė, ndjehem shumė i frikėsuar dhe mundohem t’i shmangem udhėtimeve kur ėshtė e mundshme. Mė paraftyrohet aksidenti dhe nuk mė hiqet nga mendja edhe gjatė gjumit, natėn ėndrrat janė tė kėqija me skena nga aksidenti duke ndodhur prapė edhe prapė ... jam i rraskapitur nga kjo ....”
“Mėnyra se si mendoj pėr jetėn time mė ėshtė ndryshuar, vetėm mendoj pse na ndodhi neve? Ndjehem shumė fajtore kur mendoj se kam mundur tė bėjė mė shumė pėr tė ia shpėtuar jeten e shoqes qė ka vdekur. E rijetoj pėrvojėn ēdo herė, mendoj gjithmonė ‘vetėm ta kisha bėrė kėtė’, ‘vetėm ta kisha bėrė atė’.... Ndjehem shumė e plogėsht dhe nė depresion dhe shpesh ... nuk mund tė qetėsohem dhe frigohem, kam mundur tė vdes...., nuk mund tė mendoj pėr tė ardhmen..., ndjehem e paftė...”
Nėse ju keni vuajtur nga ndonjė pėrvojė traumatike ju mund tė keni ndjenja tė njejta.
Kjo fletushkė ėshtė shkruar nga psikologėt pėr qėllim qė tė ju ndihmojė t’i kuptoni kėto reagime dhe ju ofron disa sygjerime praktike pėr tė ju ndihmuar t’i pėrballoni ndjenjat.
Ēka ėshtė incident traumatik?

Incident traumatik mund tė jetė ēdo gjė qė ėshtė jashtė nga ngjarjet ditore dhe ėshtė shumė shqetėsuese pėr dikend.
Shumė gjėra mund tė kenė kėtė efekt. Mund tė jetė nga zjarri, aksidenti, vjedhjes nė shtėpi apo sulm personal, sulmit, tė jeni dėshmitar tė ndonjė rasti tragjik si vdekja e dikujt. Mund tė jetė rast i madh si fatėkeqėsisė sė madhe qė pėrfshin disa njerėz apo ngjarje personale qė ju pėrfshin juve, shokėt/shoqet apo anėtarėt e familjes.
Si reagojnė njerėzit pasė incidentit traumatik?

Kėto nė vijim janė disa nga reagimet qė ju mund t’i pėrjetoni pas ndonjė ngjarje tragjike. Nė pėrgjithėsi reagimet e njerėzve bėjnė pjesė nė tri grupe:

Pėrsėritja e pėrjetimit tė tragjedisė nė mendje.
Shmangia e gjėrave qė janė tė lidhura me tragjedi.
Ndjeheni mė shumė tė tendosur, tė nevrikosur apo mė shumė vigjilent se zakonisht.
Jeni nė depresion, qani. Mund tė ju ndihmojė tė shikoni se a i pėrjetoni kėto simptome.
Ripėrtrirja e tragjedisė nė mendjen tuaj


Paraftyrim i ngjarjeve tė tragjedisė nė mendje (kjo shpesh quhet flashback qė do tė thotė kthim mbrapa)
Ėndrra shqetėsuese nga tragjedia apo ėndrra pėr gjėrat qė ju frikėsojnė.
Ndjeheni qė tragjedia do tė ndodh prapė – ndjenjė e fortė qė do ta pėrjetoni prapė tragjedinė.
Nėse kaloni nėpėr situatė apo ndejnjė qė ju pėrkujton tragjedinė dhe kjo ju shqetėson shumė.
Kur ju pėrkujtohen kujtimet apo situatat e tragjedisė dhe pėrjetoni reagime fizike shqetėsuese pėr shembull si rrahje e shpejtė e zemrės, marramendje etj. T’i shmangeni gjėrave qė janė tė lidhura me tragjedi


Mundoheni t’i shmangeni ndjenjave, mendimeve dhe bisedave rreth tragjedisė.
Shmangeni aktiviteteve, vendeve apo njerėzve qė ju pėrkujtojnė tragjedinė.
Nuk jeni nė gjendje tė mbani nė mend gjėrat rreth tragjedisė.
Humbni interesimin pėr jetė, ndjeheni tė ftohtė nga tė tjerėt apo nuk ndjenheni si pėrpara tragjedisė.
Ndjeni qė nuk do tė keni tė ardhme normale – ju duket qė jetoni nė kohė tė huazuar.

Linka_pz
08-12-07, 19:21
Ndjeheni mė shumė tė tendosur dhe tė nevrikosur se zakonisht


Ndjeni zemėrim apo nevrikim
Nuk mund tė koncentroheni
Keni vėshtėrsi tė fleni
Ndjeheni shumė vigjilent tėrė kohėn dhe trembeni shumė lehtė. Reagimet nga stresi post traumatik mund tė na ndikojnė nė katėr mėnyra tė ndryshme:

Si ndjehemi
Mėnyrėn si mendojmė
Mėnyra se si trupi jonė funksionon
Mėnyra se si sillemi Ju mund tė kuptoni se si ndjeheni nėse i nėnvizoni simptomet e shėnuara, simptomet qė i pėrjetoni rregullisht:
Si ndjeheni?


Nė ankth, tė shqetėsuar, tė brengosur, tė frikėsuar
Mendoni qė diēka e keqe do tė ndodh
Tė tendosur, tė ngurtė, tė trubulluar, nevrik
Jo-real, tė ēuditshėm, i paqartė, tė shkėputur
Nė depresion. Ēka ndodh me trupin tuaj?

Zemra ju rrah shpejt dhe dridhet

Shtrengim nė gjoks
Muskujt janė tė ngurrosur
Lodhje, rraskapitje
Dhembje nė trup
Marramendje
Ndjeni panikė
Nė depresion, tė humbur
Ndjeheni tė zemėruar
Qani Si mendoni?


Brengoseni vazhdimisht
Nuk mund tė koncentroheni
Pėrjetoni tragjedinė nė mendjen tuaj
E fajsoni vetėn pjesėrisht apo plotėsisht pėr ngjarjen
Mendoni qė do tė ndodh prapė
Keni vėshtėrsi tė merrni vendime
Ndjeni keqardhje, turp apo hidhėrim
Mendime tė turbuara
Tė nevrikosur dhe tė frikėsuar
Trubullim nė stomak
Keni problem me gjumė dhe ėndėrra tė kėqija
Trembeni shumė lehtė Ēka bėni?


Endeni poshtė e naltė
I shmangeni gjėrave qė ju kujtojnė ngjarjen
Nuk mund tė uleni dhe relaksoheni
I shmangeni njerėzve
Nuk dėshironi tė jeni vetėm
Jeni tė nevrikosur
I prishni marrėdhėniet
Pini alkohol apo duhan mė shumė
Vareni nga tė tjerėt shumė Mendimet e zakonshme

‘Ishte faji im’
‘Jam duke u ēmendur’
‘Do tė pėrjetoj krize zemre’
‘Po mė kontrollon mua’
‘Nuk mund tė pėrballoj mė’
‘Do tė mė bjerė tė fikėt’
‘Pse u desh tė ndodh kjo’
‘Nuk shoh arsye mė’

Linka_pz
10-12-07, 16:28
Pse reagojmė kaq fuēishėm pėr tragjedi?

Ka disa arsye pse tragjeditė lėnė ndikim tė fuqishėm emocional nė njerėz.
Sė pari, shpesh tragjeditė e dėmtojnė besimin elementar qė ne e kemi pėr jetėn, se jeta ėshtė mjaft e sigurt dhe jeta pėr ne ka kuptim, qėllim nė formė tė posaqme. Mund tė jetė se mėnyra si e shohim jetėn ėshtė dėmtuar, ne ndoshta kemi reaguar ndryshe nga si kemi dėshiruar apo pritur gjatė krizave.
Sė dyti, tragjeditė zakonisht ndodhin papritmas dhe pa ndonjė paralajmrim. Ne nuk kemi kohė t’i pėrshtatemi kėsaj pėrvoje tė re. Kjo zakonisht ėshtė jashtė pėrvojave tona normale dhe ne duhet tė ballafaqohemi me atė qė ėshtė e panjohur pėr ne dhe nuk kemi dituri si tė sillemi. Ju ndoshta jeni ndjehur qė do tė vdisni apo njerėzit pėrreth juve kanė vdekur dhe ju jeni tė tronditur. Kur ndodh kėsilloj tragjedie mendja jonė e mbanė nė kujtesė traumėn me shumė fuqi, si mėnyrė natyrale pėr vetėmbrojtje pėr tu siguruar qė nuk do tė kaloni nėpėr asilloj situate prapė. Por si rezultat i kėsaj ju do tė mbeteni me reagime tė post traumatike tė pėrshkruara mė lartė.
Si mund ti ndihmojė vetėvetes?

Ėshtė me rėndėsi tė kuptoni se reagimet qė i pėrjetoni janė shumė tė zakonshme pas ndonjė tragjedie, reagimet nuk janė shenja tė dobėsisė apo tė marrėzisė. Sygjerimet nė vijim mund tė ju ndihmojnė qė tė ia filloni t’i pėrballoni reagimet e post traumės. Gjėrat qė i pėrshkruajmė mund tė ju ndihmojnė:

Kuptoni tragjedinė
Tė merreni me paraftyrimet dhe ėndrrat e kėqija nga tragjedia
Tejkaloni presionin, neveritjen dhe zemėrimin
Tejkaloni shmangjen
Tejkaloni mėrzitjen Kuptimi i tragjedisė

Mundohuni tė kuptoni sa mė shumė se ēka ka ndodhur. Kjo mund tė ju ndihmojė ta kuptoni ngjarjen mė qartėsisht. Kjo do tė ju ndihmojė tė shėroheni.
Nėse njerėzit tė tjerė kanė qenė nė ngjarje, bisedoni me ata dhe pyetni pėr mendimet e tyre pėr ngjarjen. Bisedoni me viktimat e tjerė, personat nga shėrbimet shpėtuese apo kalimtarėt kėta mund tė jenė personat qė mund tė ju ndihmojnė tė kuptoni mė gjerėsisht se ēka ka ndodhur. Zakonisht nė kėto rrethana personat nga shėrbimet shpėtimtare janė nė gjendje tė ju ndihmojnė.
Nėse mendoni pėr tragjedinė me njerėzit e tjerė mund tė ju ndihmojė. Ju ndoshta ndjeni qė tragjedia ju ka ndryshuar plotėsisht mėnyrėn se si keni menduar pėr jetėn, kėshtu qė ėshtė mirė tė mundoheni t’i sqaroni ndjenjat, bisedat me njerėz tė tjerė mund tė ju ndihmojnė ta bėni kėtė.
Disa njerėz bisedojnė me shokė/shoqe, anėtarėt e familjes apo partnerin/en, tė tjerėt i qasen mjekut tė tyre pėr tė kėrkuar ndihmė. Disa njerėzve ju ka ndihmuar nėse i kanė shkruar pėrvojat e tyre.
Mundohuni tė kaloni disa minuta pėr t’i menduar mėnyrat qė ju mund tė kuptoni se nėpėr ēka keni kaluar. Mundohuni t’i shkruani disa ideja si:

Njerėzit bisedojnė pėr tragjedi pėr tė kuptuar se ēka ka ndodhur
Njerėz me tė cilėt mund tė bisedoni.
Gjėra qė mund tė bėni vetėvetiu p.sh. tė shkruani pėrvojat tuaja
Tė merreni me paraftyrimet dhe ėndrrat e kėqija nga tragjedia Shumė njerėz mundohen t’i harrojnė pėrvojat nga tragjedia pėr tė mos menduar pėr te. Edhepse kjo ėshtė gjė natyrale pėr tė bėrė nuk mund tė ju ndihmon pėrgjithmonė pėr ta tejkaluar problemin. Njerėzit vazhdojnė ta pėrjetojnė tragjedinė nė mendjen e tyre dhe tė kenė ėndrra tė kėqija lidhur me tragjedinė.
Ėshtė vėrtetuar se njėra nga mėnyrat mė tė mira pėr t’i redukuar pėrjetimet dhe ėndrrat e kėqija ėshtė duke bėrė kohė ēdo ditė pėr t’i rishikuar kujtimet e pakėndshme dhe ėndrrat.
Shumė njerėzve ju ka ndihmuar nėse ēdo ditė pėr 20 minuta janė ulur tė qetė pėr t’i menduar apo pėr tė biseduar gjėrat apo pėr t’i shkruar disa shenime rreth tragjedisė kėshtu qė paraftyrimet e padashura dhe ėndrrat e kėqija gradualisht janė bėrė tė parėndsishme dhe nuk kanė ndodhur shpesh. Nėse shihni ėndrra tė kėqija e bėni kėtė para se tė bjerni nė gjumė.
Ky proces ju ndihmon tė pėrfitoni kontroll tė kėtyre mendimeve nė vend se tė ju tejkalojnė juve. Ėshtė me rėndėsi tė mundoheni tė synoni nė anėn pozitive tė situatės tuaj tė tanishme kur ju bjen nė mend pėrvoja e tragjedisė qė e keni pėrjetuar.
Provoni kėto mėnyra:

Shkruani hollėsirat e paraftyrimeve dhe ėndrrave tė kėqija qė i pėrjetoni.
Gjeni kohė gjatė ditės pėr tė menduar se ēka ka ndodhur. Kjo duhet tė bėhet nė ambient tė qetė dhe tė sigurt.
Mendoni pėr gjėra pozitive pėr situatėn qė jeni tani: pėr shembull, ‘Unė kam mbijetur kėtė dhe ende jam kėtu’, Unė kam shoqe/shokė tė mirė qė mė pėrkrahin’, ‘Unė tani mund tė ia filloj tė planifikoj tė ardhmėrinė’.

Linka_pz
11-12-07, 13:47
Tejkalimi i presionit, neveritjes dhe zemėrimit

Presioni, neveritja dhe zemėrimi janė aspekte tė zakonshme tė reagimeve post traumatike. Mund tė ketė edhe simptome fizike duke pėrfshirė frymarrje tė dobėt, rrahje e zemrės me shpejtėsi, frym-marrje tė tepėrt, marramendje dhe tension nė muskuj. Provoni mėnyrat nė vijim pėr t’i zvogėluar simptomet fizike.
Nė mėnyrė qė t’i zvogėloni simptomet fizike ėshtė e dobishme nėse ia filloni menjėherė si tė vini re shenjave tė para tė tensionit.
Kur i vėni re shenjat tė para tė tensionit ju mund t’i ndaloni tė bėhen shumė tė shpeshta duke pėrdor mėnyra tė relaksimit. Disa njerėz relaksohen nga ushtrimet fizike, duke dėgjuar muzikė, shikuar televizor apo duke lexuar libėr.
Pėr tė tjerėt ėshtė mė e dobishme pėr t’i vijuar disa ushtrime. Klasat pėr joga (lloj tė ushtrimeve spitituale qė vjen nga hinduizmi qė pėrfshin frymmarje tė kontrolluar dhe meditim) apo relaksim mund tė jenė tė dobishme, apo mund tė ndėgjoni kaseta relaksuese. Kasetat relaksuese mund t’i kėrkoni nga mjeku juaj por edhe mund t’i bleni nė dyqan.
Relaksimi ėshtė njė aftėsi si ēdo gjė tjetėr kėshtu qė duhet tė mėsohet dhe kjo shkon gjatė. Ushtrimet nė vijim ju mėsojnė t’i relaksoni muskujt dhe shumė njerėz i gjejnė tė dobishme pėr tė zvogėluar nivelin e tensionit dhe ankthit.
Relaksimi i muskujve nė thellėsi – ėshtė mė e dobishme nėse i lexoni udhėzimet para se tė ia filloni nė mėnyrė pėr t’i mėsuar. Mė sė pari e gjeni njė vend tė qetė, tė ngrohtė dhe tė rehatshėm ku nuk do tė keni pengime. E bėni kėtė nė kohėn kur ndjeheni mė tė qetė. Shtrihuni, rehatohuni dhe i mbyllni sytė. Koncentrohuni nė frymarrjen tuaj pėr disa minuta. Merrni frymė ngadale dhe nė qetėsi duke marrė frymėn brenda dhe numroni deri nė tre dhe pastaj e qitni frymėn jashtė prapė duke numruar deri nė tre. I pėrsėritni vetėvetės fjalėn ‘qetėsi’ apo ‘relaksohu’ duke e qitur frymarrjen jashtė. Ushtrimet e relaksimit kalojnė nėpėr grupe tė ndryshme tė muskujve duke qenė nė tension dhe pastaj relaksoheni. Ju duhet tė merrni frymėn brenda kur jeni nė tension dhe relaksoheni kur e qitni frymėn jashtė. Filloni me duart tuaja e shtrėngoni njėrėn shumė dhe mendoni pėr tensionin qė e bėhet nė dorė.
Mendoni pėr tensionin nė dorėn tuaj pėr disa sekonda dhe pastaj e relaksoni dorėn. Vėni mendjen te ndryshimi i tensionit dhe relaksimit. Ju mund tė ndjeni nė dorė si shpim tė lehtė kjo do tė thotė qė relaksimi ia ka filluar tė zhvillohet.
E pėrsėritni tė njejtin ushtrim nė dorėn tjetėr.
Ēdoherė kur relaksoheni muskujt e njė grupi mendojnė se si ndjehen kur relaksohen. Mos u mundoni tė relaksoheni vetėm ta largoni tensonin. I lejoni muskujt tė relaksohen sa mė shumė qė mundeni. Mendoni pėr ndryshim qė e ndjeni kur muskujt janė tė relaksuar dhe kur janė nė tension. Tani e pėrsėritni kėtė me muskujt e tjerė nė trup. Ēdoherė i shtrėngoni pėr disa sekunda pastaj i relaksoni. Mendoni se si i ndjeni muskujt dhe pastaj i relaksoni.
Ėshtė e dobishme nėse punoni me grupin e muskujve nė vijim:

Gishtat – i shtrėngoni dhe pastaj i relaksoni.
Duart – lakoni bėrrylat dhe shtrengoni duart. E njdeni tensionin nė duar posaqėrish mbi bėrryla. Mos harroni, e bėni kėtė vetėm pėr disa sekonda dhe pasatj relaksohuni.
Qafa – e mbani qafėn drejt dhe shkoni prej njė ane nė anėn tjetėr ngadalė. E ndjeni si tensioni barrtet. Pastaj e sjellni kokėn pėrpara nė pozitė tė rehatshme.
Fytyra – Janė disa muskuj nė fytyrė por ju mendoni pėr ballin dhe nofullėn. Fillimisht i ulni vetullat teposhtė. E relaksoni ballin. Ju poashtu mund tė i ngritni vetullat dhe relaksohuni. Tani e shtrėngoni nofullėn pastaj relaksohuni.
Gjoksi – Merrni frymė thellė, mbajeni pėr disa sekonda dhe relaksohuni. Pastaj merrni frymė normal.
Barku – shtrėngoni muskujt e barkut sa mė shumė qė keni mundėsi dhe relaksohuni.
Prapanica – e shtrėngoni prapanicėn dhe relaksohuni.
Kėmbėt – i shtrini kėmbėt dhe i lakoni kėmbėt nga fytyra juaj. I pėrfundoni ushtrimet duke i lėvizur gishtat e kėmbėve. Pėr t’i bėrė kėto ushtrime ndoshta do tė ju ndihmojė nėse dikush mund tė ju lexoj udhėzimet pėrderisa ju ushtroni. Mos u mundoni shumė, bėni aq sa mundeni.
Pėr tė pasur efekt tė duhshėm pėr tu relaksuar ju duheni tė:

Ushtroni ēdo ditė
Ia filloni tė pėrdorni relaksimin nė situata tė pėrditshme.
Mėsohuni tė relaksoheni duke mos pasė nevojė t’i shtrėngoni muskujt.
I pėrdorni relaksimin nė situata tė vėshtira p.sh. me frymarrje tė ngadalshme.
Zhvilloni stil tė jetės mė relaksues. Kėto ushtrime relaksuese mund tė jenė nė dispozicion nė kasetė nga mjeku juaj i pėrgjithshėm.
Mos harroni relaksimi ėshtė njė aftėsi ashtu si aftėsitė e tjera shkon kohė derisa tė mėsohet. Para se t’i bėni ushtrimet relaksuese shkruani sa jeni nė ankth para dhe pas ushtrimeve, e vlerėsoni ankthin me numrat prej njė deri nė dhjetė.

Linka_pz
13-12-07, 10:24
Frymarrja e kontrolluar

Frymarrja e shpejtuar ėshtė shumė e zakonshme kur dikush ėshtė nė ankth, i zemėruar dhe i nevrikosur.Kjo do tė thotė qė ndryshimet ndodhin nė frymarrjen e tyre. Ata fillojnė tė gėlltisin ajr, dhe mendojnė qė do tė ju ndalet fryma apo mund tė fillojnė tė marrin frymė shumė shpejt. Kjo i bėnė ata tė ju merret mendja dhe i bjen mė shumė nė ankth.
Mundohuni ta njihni nėse e bėni kėtė dhe mundohuni tė merrni frymė ngadalė. Mėsohuni tė merrni frymė ritmikisht merrni frymė brenda deri nė tre dhe qitni jashtė deri nė tre kjo do ta rregullon frymarrjen nė normale. Disa njerėz e kanė gjetė tė dobishme me pėrdor orėn pėr ta numruar frymarrjen. Tė tjerėt e kanė gjetė tė dobishme pėr tė marrė frymė nė njė qese tė letrės apo nė duar tė grumbulluara. Me kėtė duhet tė i mbuloni hundėn dhe gojėn.
Ju duhet tre minuta frymarrje tė ngadalėsuar apo pėr tė marrė frymė nė qese tė letrės pėr frymarrjen tuaj tė kthehet nė normale.
Heqja nga mendja

Nėse e hiqni mendjen nga simptomet ju gjeni qė simptomet shpesh zhduken. Mundohuni tė shikoni pėrreth juve, i shikoni gjėrat nė hollėsirat mė tė vogla si regjistrimet e veturave, kėpucat qė njerėzit e tjerė i mbathin, bisedat. Prapė ju duhet tė hiqni mendjen pėr tre minuta qė simptomet tė ia fillojnė tė zvogėlohen.
Pėrderisa relaksimi, ushtrimet pėr frymarrje dhe mėnyrat pėr ta hequr mendjen qė ndihmojnė pėr ta redukuar ankthin ėshtė shumė me rėndėsi tė kuptoni qė ankthi nuk ėshtė i dėmshėm dhe i rrezikshėm. Edhe nėse nuk i pėrdorni kėto mėnyra asgjė e tmershme nuk do tė ndodhė. Ankthi nuk ėshtė e dėmshme por ėshtė e parehatshme. Kėto mėnyra mund tė ju ndihmojnė ta redukoni kėtė parehati.
Zemrimi

Ėshtė e vlefshme tė bisedoni ndjenjat e zemėrimit me njerėzit pėrreth tyre. Ju nuk ju drejtoheni atyre me zemėrimin tuaj mirėpo ju mund ta drejtoni zemėrimin nė ata. Ju tregoni atyre qė zemėrimi nuk ėshtė pėr shkak tyre por nga ajo qė e keni pėrjetuar. Kėrkoni durim nga ata pėderisa zemrimi dhe neveritja ju kalon dhe tregoni atyre qė mos ta marrin zemrimin tuaj personalisht.
Tejkalimi i shmangies

Pas pėrvojave traumatike shmangia mund tė jetė nė disa mėnyra. Shmangia pėr tė biseduar pėr atė qė ka ndodh, tė mos shqetėsoheni pėr tragjedinė poashtu mund tė thotė qė ju mund t’i shmangeni ēdo gjėje dhe ēdo njeri qė ka lidhje me tragjedi. Shmangia ju parandalon pėr ta tejkaluar traumėn dhe nė disa raste tė ju parandaloj ta vazhdoni jetėn nė mėnyrė normale.
Mundohuni t’i njihni gjėrat qė ju shmangeni, ju poashtu mund tė ju ndihmojė nėse i shkruani.
Vendosni vetėvetiu disa qėllime tė vogla pėr ta tejkaluar frikėn tėnde. Ne e quajmė kėtė ‘shkallėt e ankthit’. Ato situata qė ne frigohemi vetėm pak janė nė fund dhe atė qė frigohemi shumė janė nė krye.
Shikojeni kėtė shembull qė mund tė ju ndihmojė
Kur Meri punonte nė bankė ajo ishte kėrcėnuar nga dikush me revolver. Ajo nuk mund tė shkoj nė zyre tė vogla nė vende publike, ajo nuk shikon emisione nė televizion dhe nuk i lexon gazetat ku mund tė ketė raporte pėr incidente tė dhunėshme. Ajo e ka pėrshkruar ‘shkallėt e ankthit’:
Ajo frikohet pak nga:

Nėse shikon gazetat me raporte tė sulmeve
Nėse i shikon lajmet nė ora 6 nė mbrėmje
Nėse e shikon emisionin ‘Crime Watch’ (Emision nė tv pėr sulmet qė kanė ndodhur nė Britani tė Madhe, jipet nė tv ēdo muaj me synim qė tė ketė ndihmė dhe dėshmitar nga popullsia)
Nėse qėndron jashtė ndėrtesės sė bankės
Nėse hyn nė bankė
Nėse shkon nė bankė kur banka ėshtė e zėnė me shumė njerėz
Nėse shkon nė atė bankė ku ka ndodh incidenti
Ajo frigohet mė shumė nga kėto tė fundit
Ajo ia fillon nga numri 1 dhe gradualisht kalon nė numrin 7. Ajo gjen qė ankthi i saj nga kėto gradualisht zvogėlohet duke i tejkaluar njė nga njė dhe duke e tejkaluar shmangien e saj ndaj kėtyre. Mos harroni qė nė fillim ju ndoshta do tė ndiheni tė shqetėsuar por nėse ju mund tė vazhdoni tė qėndroni nė situatat qė frigėsoheni gradualisht do tė ia filloni tė ndjeheni mė tė qetė.

Linka_pz
14-12-07, 14:20
Tejkalimi i mėrzitjes pas tragjedisė

Njerėzit shpesh pėrjetojnė mėrzitje pasė tragjedisė. Kjo shpesh mund tė kalojė nė ndjenja tė mos vlerėsim tė vetėvetes, pa siguri, pa shpresė dhe fajėsi.
Ėshtė me rėndėsi se tė gjitha kėto mendime negative tė mos tė kalojnė pa i kundėrshtuar. Pas pėrjetimit tė tragjedisė shumė njerėz priren tė mendojnė dhe tė presim mė tė keqen nga vetėvetja, jeta dhe ardhmėria e tyre. Mos i pranoni kėto mendime: Mundohuni tė:

Identifikoni kur jeni tė mėrzitur
I shkruani mendimet e padashura gjatė kohės kur jeni tė mėrzitur
Mundohuni t’i numroni kėto mendime duke i shkruar argumentet kundėr tyre. Paramendoni se ēka mund t’i thuani njė shoqe apo shoku nėse ata mendojnė nė mėnyrė negative pėr vetėveten. Kjo ėshtė posaqėrisht shumė me rėndėsi nėse keni ndjenja faji. Nėse mbani ditar me gjėrat qė keni mundur t’i bėni apo jeni kėnaqur gjatė javės, kjo mund tė ju ndohmojė tė koncentroheni nė gjėra tė mira nė vend tė gjėrave tė kėqija nė jetėn tėnde.
Merruni me diēka aktive

Aktivitetet fizike janė posaqėrisht tė dobishme. Ecni, vraponi, ngasni bicikletėn, kėrceni, ēdo gjė qė ia fillon tė shton aktivitetin tuaj do tė ju ndihmojė tė ndiheni mė mirė. Planifikoni ēdo ditė apo ēdo dytėn ditė tė merreni 15-20 minuta me ndonjė aktivitet fizik. Kėto lloj aktivitete ju ndihmojnė qė tė mos ndjeheni tė lodhur dhe tė lehtėsoj gjendjen shpirtėrore.
Gjeni diēka ndonjė interes qė ju pėlqen dhe kaloni kohė me tė. Planifikoni dhe synoni nė gjėrat qė ju zakonisht dėshironi tė merreni dhe kaloni mė shumė kohė ēdo ditė nė kėto aktivitete. Mund tė ju ndihmojė edhe nėse gjeni ndonjė interes tė ri. Disa njerėz kanė gjetur qė aktivitetet kreative ju kanė ndihmuar t’i shprehin ndjenjat e tyre dhe tė ndjehen mė mirė si pikturimi, marrja me poezi, muzika.
Kujdesuni pėr vetėveten

Mundohuni tė rezistoni tundimit nė mėnyrė pėr tė pėrballuar mėrzitjen tė pini alkohol, merrni medikamente apo pėrdorni drogė ilegale. Kėto mund tė ju japin lehtėsim tė menjėhershėm mirėpo shumė shpejt mund tė krijojnė probleme tjera shėndetsore dhe psikologjike. Ushqehuni mirė, ushqimi i shėndetshėm do tė ju mbajė me shėndet tė mirė kėshtu qė do tė shėroheni mė shpejt.
Mundohuni ta ‘qėrasni’ vetėveten me gjėra qė normalisht ju pėlqejnė.
Kurr ju duhet tė kėrkoni ndihmė tė mėtutjeshme

Ne shpresojmė se sygjerimet qė kemi bėrė nė kėtė fletushkė janė tė dobishme pėr ju. Shqetėsimi qė zakonisht vjen pasė tragjedisė me kohė humbet. Megjithėatė nėse mendoni se pėrparoni ngadalė atėherė ka mėnyra tjera qė mund tė ju ndihmojė tė i tejkaloni problemet tuaja. Konsideroni mėnyra tjera tė ndihmės posaqėrisht nėse marrėdhėniet me njerėz tė tjerė dhe puna juaj ndikon keq, apo mendoni se nuk mund tė pėrmbaheni mė, apo keni mendime ta lėndoni vetėveten. Poashtu ėshtė e vlefshme tė kėrkoni ndihmė tė mėtutjeshme nėse ndjenjat tuaja nuk pėrmirėsohen pas disa muajve.
Ku mundem tė gjejė ndihmė tė mėtutjeshme?

Mjeku juaj i pėrgjithshėm (GP) ėshtė personi mė i mirė qė mund tė bisedoni mė sė pari. Ai apo ajo ka informata pėr shėrbimet lokale qė mund tė ju ndihmojnė. Infermjerja nė klinikėn tuaj apo infermjerja e shėndetit poashtu mund tė ju ndihmojė.
Victim Support (Pėrkrahje pėr viktima) ėshtė njė organizatė e cila ofron pėrkrahje praktike pėr tė ju ndihmuar njerėzve qė kanė pėrjetuar tragjedi dhe janė tė traumatizuar.

Naki
16-12-07, 14:50
Merruni me diēka aktive

Aktivitetet fizike janė posaqėrisht tė dobishme. Ecni, vraponi, ngasni bicikletėn, kėrceni, ēdo gjė qė ia fillon tė shton aktivitetin tuaj do tė ju ndihmojė tė ndiheni mė mirė. Planifikoni ēdo ditė apo ēdo dytėn ditė tė merreni 15-20 minuta me ndonjė aktivitet fizik. Kėto lloj aktivitete ju ndihmojnė qė tė mos ndjeheni tė lodhur dhe tė lehtėsoj gjendjen shpirtėrore.
Gjeni diēka ndonjė interes qė ju pėlqen dhe kaloni kohė me tė. Planifikoni dhe synoni nė gjėrat qė ju zakonisht dėshironi tė merreni dhe kaloni mė shumė kohė ēdo ditė nė kėto aktivitete. Mund tė ju ndihmojė edhe nėse gjeni ndonjė interes tė ri. Disa njerėz kanė gjetur qė aktivitetet kreative ju kanė ndihmuar t’i shprehin ndjenjat e tyre dhe tė ndjehen mė mirė si pikturimi, marrja me poezi, muzika.

Njeriu gjatė jetės perjetonė edhe sfida tė padeshiruara tė natyrave tė ndryshme ku nė bazė shpirtėrore ndjehet i lodhur,i pa motivuar,i nevrikosur,i frigėsuar ku gjithėqka ka vetėm njė prizėm tė errtė dhe pa rrugėdalje.
Nė kėto faza akute ėshtė e domosdoshėme tju shmanget vetmisė-tė jemė nė mesin e familjes,shoqėrisė.
Tė komunikojmė ,tė gjejmė pėrkrahje dhe solidaritet,tė gjejmė rrugė tė rahabilitimit me tė dashurit,tė punojmė dhe veprojmė nga logjika e shėndoshė.
Personalishtė aktivitete fizike i favorizojė si shumė tė dobishėme siq janė ecjen nė natyrė , aktivitetet sportive Notin dhe pastaj aktivitetet kreative siq shkruan Linka-Pz.

teutaA
04-02-08, 10:21
Tejkalimi i mėrzitjes pas tragjedisė

Njerėzit shpesh pėrjetojnė mėrzitje pasė tragjedisė. Kjo shpesh mund tė kalojė nė ndjenja tė mos vlerėsim tė vetėvetes, pa siguri, pa shpresė dhe fajėsi.
Ėshtė me rėndėsi se tė gjitha kėto mendime negative tė mos tė kalojnė pa i kundėrshtuar. Pas pėrjetimit tė tragjedisė shumė njerėz priren tė mendojnė dhe tė presim mė tė keqen nga vetėvetja, jeta dhe ardhmėria e tyre. Mos i pranoni kėto mendime: Mundohuni tė:

Identifikoni kur jeni tė mėrzitur
I shkruani mendimet e padashura gjatė kohės kur jeni tė mėrzitur
Mundohuni t’i numroni kėto mendime duke i shkruar argumentet kundėr tyre. Paramendoni se ēka mund t’i thuani njė shoqe apo shoku nėse ata mendojnė nė mėnyrė negative pėr vetėveten. Kjo ėshtė posaqėrisht shumė me rėndėsi nėse keni ndjenja faji.Nėse mbani ditar me gjėrat qė keni mundur t’i bėni apo jeni kėnaqur gjatė javės, kjo mund tė ju ndohmojė tė koncentroheni nė gjėra tė mira nė vend tė gjėrave tė kėqija nė jetėn tėnde.
Merruni me diēka aktive

Aktivitetet fizike janė posaqėrisht tė dobishme. Ecni, vraponi, ngasni bicikletėn, kėrceni, ēdo gjė qė ia fillon tė shton aktivitetin tuaj do tė ju ndihmojė tė ndiheni mė mirė. Planifikoni ēdo ditė apo ēdo dytėn ditė tė merreni 15-20 minuta me ndonjė aktivitet fizik. Kėto lloj aktivitete ju ndihmojnė qė tė mos ndjeheni tė lodhur dhe tė lehtėsoj gjendjen shpirtėrore.
Gjeni diēka ndonjė interes qė ju pėlqen dhe kaloni kohė me tė. Planifikoni dhe synoni nė gjėrat qė ju zakonisht dėshironi tė merreni dhe kaloni mė shumė kohė ēdo ditė nė kėto aktivitete. Mund tė ju ndihmojė edhe nėse gjeni ndonjė interes tė ri. Disa njerėz kanė gjetur qė aktivitetet kreative ju kanė ndihmuar t’i shprehin ndjenjat e tyre dhe tė ndjehen mė mirė si pikturimi, marrja me poezi, muzika.
Kujdesuni pėr vetėveten

Mundohuni tė rezistoni tundimit nė mėnyrė pėr tė pėrballuar mėrzitjen tė pini alkohol, merrni medikamente apo pėrdorni drogė ilegale. Kėto mund tė ju japin lehtėsim tė menjėhershėm mirėpo shumė shpejt mund tė krijojnė probleme tjera shėndetsore dhe psikologjike. Ushqehuni mirė, ushqimi i shėndetshėm do tė ju mbajė me shėndet tė mirė kėshtu qė do tė shėroheni mė shpejt.
Mundohuni ta ‘qėrasni’ vetėveten me gjėra qė normalisht ju pėlqejnė.
Kurr ju duhet tė kėrkoni ndihmė tė mėtutjeshme

Ne shpresojmė se sygjerimet qė kemi bėrė nė kėtė fletushkė janė tė dobishme pėr ju. Shqetėsimi qė zakonisht vjen pasė tragjedisė me kohė humbet. Megjithėatė nėse mendoni se pėrparoni ngadalė atėherė ka mėnyra tjera qė mund tė ju ndihmojė tė i tejkaloni problemet tuaja. Konsideroni mėnyra tjera tė ndihmės posaqėrisht nėse marrėdhėniet me njerėz tė tjerė dhe puna juaj ndikon keq, apo mendoni se nuk mund tė pėrmbaheni mė, apo keni mendime ta lėndoni vetėveten. Poashtu ėshtė e vlefshme tė kėrkoni ndihmė tė mėtutjeshme nėse ndjenjat tuaja nuk pėrmirėsohen pas disa muajve.
Ku mundem tė gjejė ndihmė tė mėtutjeshme?

Mjeku juaj i pėrgjithshėm (GP) ėshtė personi mė i mirė qė mund tė bisedoni mė sė pari. Ai apo ajo ka informata pėr shėrbimet lokale qė mund tė ju ndihmojnė. Infermjerja nė klinikėn tuaj apo infermjerja e shėndetit poashtu mund tė ju ndihmojė.
Victim Support (Pėrkrahje pėr viktima) ėshtė njė organizatė e cila ofron pėrkrahje praktike pėr tė ju ndihmuar njerėzve qė kanė pėrjetuar tragjedi dhe janė tė traumatizuar.

ehh sikur te ishte e leht siq shkruhet edhe un do ju thoja keshtu te gjith atyre qe tanime i ka kapluar stresi post traumatik por te perjetosh dhe te jetosh me stres post traumatik do te thot qe tani ti me nuk je vet vetja
kam vizituar psikolog e psikiater e grupe te ndyshme por e vetmja kshill nga ta eshte "se saq mundesh ti me i ndihmu vehtes askush nuk mund te ndihmoj"
por vetem ju kisha than zoti mos ju provoft se nuk e njihni as veten me

Naki
06-02-08, 17:47
ehh sikur te ishte e leht siq shkruhet edhe un do ju thoja keshtu te gjith atyre qe tanime i ka kapluar stresi post traumatik por te perjetosh dhe te jetosh me stres post traumatik do te thot qe tani ti me nuk je vet vetja
kam vizituar psikolog e psikiater e grupe te ndyshme por e vetmja kshill nga ta eshte "se saq mundesh ti me i ndihmu vehtes askush nuk mund te ndihmoj"
por vetem ju kisha than zoti mos ju provoft se nuk e njihni as veten me

Nuk duhet harruar ēdo Njeri e perjetonė sėmundjen ndryshe nga tjetri,nga anamnezat-*historia e sėmundjes*,ēė pėrsonalishtė i kamė intervjuar me dhjetra qindra deri tani nuk kamė hasur ngjajshmėri identike pėr veq simptomeve nė tablojen klinike.

Teuta A ,ėshtė mė sė e vertetė ēė i sėmuri me gjendje Post traumatike i ndihmonė vetėvetes nė gjetjen e tekniskės,metodes,rrugėdaljes pėr rehabilitim,mirpo si individ i vetmuar,i mėrzitur,i deprimuar pa ndihmen profesionale tė mjekėve dhe psikologėve ėshtė e pa mundur tė gjejė sherimė.

Pėr veq sygjerimeve,bisedave terapeutike nevoitet edhe terapia medikamentose,ėshtė njė proces ēė kėrkonė kohė,nuk thuhet kotė se vetėm koha i sheronė disa plagė.

Jamė nė dispozicionin e juajė,pėr informime,pytje, sygjerime mė shkruani nė MP do marrė kohė tė ju pėrgjigjem edhe nė mesazhe private.

Naki

teutaA
08-02-08, 23:55
Nuk duhet harruar ēdo Njeri e perjetonė sėmundjen ndryshe nga tjetri,nga anamnezat-*historia e sėmundjes*,ēė pėrsonalishtė i kamė intervjuar me dhjetra qindra deri tani nuk kamė hasur ngjajshmėri identike pėr veq simptomeve nė tablojen klinike.

Teuta A ,ėshtė mė sė e vertetė ēė i sėmuri me gjendje Post traumatike i ndihmonė vetėvetes nė gjetjen e tekniskės,metodes,rrugėdaljes pėr rehabilitim,mirpo si individ i vetmuar,i mėrzitur,i deprimuar pa ndihmen profesionale tė mjekėve dhe psikologėve ėshtė e pa mundur tė gjejė sherimė.

Pėr veq sygjerimeve,bisedave terapeutike nevoitet edhe terapia medikamentose,ėshtė njė proces ēė kėrkonė kohė,nuk thuhet kotė se vetėm koha i sheronė disa plagė.

Jamė nė dispozicionin e juajė,pėr informime,pytje, sygjerime mė shkruani nė MP do marrė kohė tė ju pėrgjigjem edhe nė mesazhe private.

Naki
eshte e vertet kjo zoti Naki por nganjeher stresi post traumatik te ben qe te humb deshira qe ti ndihmosh vetvetes keshtu qe e vetmja zgjedhja ne ket rast eshte ndihma profesionale si dhe perdorimi i barnave ne nje doz te caktuara