PDA

View Full Version : Familja/ ēasje sociologjike


LABI
11-12-07, 13:05
Familja ėshte njė ndėr konstrukcionet mė komplekse shoqėrore, e cila qėndron dhe pėrbėhet prej elementeve tė natyres sė ndryshme , tė cilat janė me origjinė sociale, biolgjike etj...

Familja ėshtė institucion shoqėror me elemente tė shprehura biologjike. Prej thurrjes sė funksioneve biologjike me ato shoqėrore, me rregullativat kulturo-historike pėr gjendshmėrinė ndėrmjet njerėzve, rezulton ndėrlikueshmėria e saj , qė parashtron faktor dhe nuk nėnēmon faktorė tė tjerė, gjė qė ėshtė pa vend, meqė nė interpretimin e kombit duhet tė merren parasysh shumė faktorė, e krejt kjo tregon ndėrlikueshmėrinė e kėsaj ēėshtje.


Nė kultura tė ndryshme, ashtu si pėr elemente tjera tė jetės sociale, edhe familja ka njė shumėllojshmėri modelesh.Ndryshimet janė tė mėdha lidhur me aspekte tė tilla si ēfarė konsiderohet familje, lidhejt e saj me njerėz tė tjerė tė afėrm, me kė i lejohet njė njeriu martesa, si bėhet zgjedhja e bashkėshortit, lidhjet midis martesės e seksualitetit
“Familje quhet njė grup njerėzish tė bashkuar nga lidhjet fisnore, pjestarėt e rritur tė cilit kanė pėrgjegjėsinė e kujdesjes pėr fėmijėt”[1] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=143#_ftn1)

Familja ėshtė njė ndėr institucionet tejet me rėndėsi dhe paraqet formėn e veēantė dhe specifike tė mardhėnieve shoqėrore. Ajo nė njė kuptim qėndron nė vetė bazat e shoqėrisė ekzekutuese .


Familja sot, nė bazė tė kulturės dhe civilizimit tė pėrgjithshem , qėndron mbi familjen e vjetėr patriarkale.Ajo ėshtė duke pėrjetuar ndryshime tė shumta kryesore nė konsolidimin nė baza tė reja shoqėrore-ekonomike tė progresit dhe tė zhvillimit te njerėzit nė tėrėsi. Famillja ėshtė formė e bashkėsisė shoqėrore, , e cila pas lidhjeve bashkėshortore nė kuptimin e lidhjeve seksuale, ka edhe funksione tė tjera tė shumta. Si kategori sociologjike, historike – shoqėrore, ajo ėshtė shfaqur dhe zhvilluar historikisht, duke ndėrruar format nė brendinė e vet shoqėrore … Familja ėshtė , siq shprehet Luis Morgani “element aktiv”, ajo asnjėherė nuk qėndron nė vend , por evoluon prej formave tė ulta nė forma tė larta nė pėrpjesitm me zhvillimin e shoqėrisė prej shkallės sė ultė nė shkallė tė lartė .


Nė lidhje me ēėshtjen e familjes ( se ēka ėshtė dhe kush e pėrbėnė familjen ) , vend me rėndėsi zė poblemi i pėrkufizimit tė familjes, problem i cili ėshtė mjajft i ndėrlikuar.Njė ndėr pėrkufizmet e shumta nė suazat e sociologjisė sė familjes ėshtė edhe pėrkufizimi i ( Ernest W. Burges)dhe(Harew J. Locke ) , i cili thotė qė familja mund tė pėrkufizohet si :
“grup i personave tė lidhur me lidhjet bashkėshortore dhe gjakut ose me pėrvetėsimin ,adoptimin. Antarėt e familjes janė nė mardhėnie nė mes veti nėpėrmjet tė veprimtarisė sė pėrbashkėt nė varėsi prej rolit tė bashkėshortit dhe tė gruas , nėnės dhe tė atit, birit dhe tė bijės, vėllaut dhe motrės” .

Familja krijon dhe pasqyron kulturėn e caktuar, e cila mund tė pėrshkruhet kėshtu: “Familja ėshtė grup kryesor shoqėror, e cila nė varėsi prej zhvilllimit historic dhe shoqėror-ekonomik, i bashkon individėt e lidhur me jetėn bashkėshortore dhe me pasardhėsit e tyre, eventualisht edhe qarkun mė tė gjerė ose mė tė ngushtė tė cilėt bashkohen pėr plotėsimin e nevojave tė ndryshme (plotėsimin e instiktit seksual, tė lindjes dhe rritjes sė fėmijėve) e tė nevojave ekonomike (prodhimtaria, shpenzimet, shkėmbimi ), nevojave sociale (mbrojtja e anėtarėve tė familjes), nevojave eduaktive, e motive tė tjera”.


Familja bashkėshortore mund tė pėrkufizohet kėshtu :
“Familja bashkėshortore ėshtė grupi themelor shoqėror, e cila themelohet me martesė, me jetė bashkėshortore nė mes tė dy personave me gjini tė kundėrt dhe pos tyre e pėrbėjnė edhe pasardhėsit e tyre , (megjithėse prezenca e tyre ėshtė e domosdoshme pėr ekzistencėn e familjes, ashut sikurse edhe prania e njė prindi), dhe funksionet e sė cilės janė : krijimi dhe ngritja e pasardhėsve, plotėsimi i instiktit seksual, plotėsimi i nevojave emotive dhe tjera (educative, sociale, ekonomike) etj .


Kanė ekzistuar dhe sot ekzistojnė teori tė ndryshme mbi familjen , sikurse psh: teoria tradicionale, e cila e paraqet familjen patriarkale , si bashkėsi universale dhe tė pėrherėshme shoqėrore. Kjo teori nė pikėpamje kohore ėshtė teoria mė e vjetėr , e cila deri nė shekullin e kaluar ka qenė teori sunduese .


Teori tjetėr e njohur dhe influencuese ėshtė edhe Teoria Evolucioniste – ose Teoria Morganit, e cila teori kryesisht ėshtė e trajtuar nė veprėn e Morganit “Shoqėria e Hershme” ; ne te cilen Luis Morgani ka mbledhur materiale tė shumta faktike.
Nė bazė tė hulumtimit shumė vjeēar tė sistemit familjar , nė mesin e indianėve nė Amerikėn Veriore ( nė mesin e irokezeve) ka treguar zhvillimin dinamik tė familjes dhe ka dhėnė njė sistem tė fortė familjar… Nė bazė tė shumė hulumtimeve, ka konstatuar se familja nė zhvillimin e vet historic ka kaluar nėpėr disa etapa tė caktuara.


Por studimet e etnologjike dhe studimet e tjera pas Morganit kanė treguar se zhvillimi i familjes ėshtė mjaft i ndėrlikuar dhe i shumė llojshėm pėrkah format dhe nuk ka ecur (evoluar) gjithėmon nė njė vijė. Nė paraqitjen e vetė skematike tė Luis Morganit nė zhvillimin e familjes dallon tri forma tė familjes tė cilat i pėrshtatėn kryesisht tri studimeve tė zhvillimit tė shoqėrisė ; Pėr periudhėn historike tė egėrsisė – i pėrshtatėt martesa grupore , barbarize - martesa ēifteve , pėr civilizimin – familja monogamike e plotėsuar me shkurorėzimet dhe prostitucionet .


Disa shkencėtarė janė pėrpjekur tė shpallin se familja patriarkale ėshtė formė e pėrherėshme e jetės shoqėrore . Por, historia dėshmon qė familja ka pasur ndryshime tė shumta nė historinė e shoqėrisė njerėzore :


Familja e Farefisnisė - ėshtė formė e parė e jetės bashkėshortore grupore. Ato janė gupe bashkėshortore tė ndara sipas gjeneratave . Rrethet e gjeneratave nė mes veti janė burrat dhe gratė, bashkėshortėt, d.m.th. tė gjithė vėllėzėrit dhe motrat, janė nė tė njėjtėn kohė bashkėshortė. Kjo familje ėshtė zhdukur qė moti .

Pastaj, Familja Punalua – kjo formė e familjes bėnė pėrjashtimin e motrave dhe vėllezėrve prej lidhjeve tė bashkėshortėsisė . Familja –punalua paraqet bazen prej sė cilės ėshtė formuar farefisnia , dmth: bashkėsia e njerėzve tė lindur me lidhje gjakore, por qė nuk janė vėllezėr, ose grupi i vėllezėrve nė shkallė tė ndryshme tė farefisnisė kanė mardhėnie bashkėshortore me grupin e femrave (grave) tė cilat nuk janė motra tė tyre . Familjet e kėtilla paraqesin bazėn e bashkėsisė sė farefisnisė.

[1] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=143#_ftnref1) Anthony Giddens, Sociologjia . Fq.371 (Farefisnia, Martesa dhe Familja)

LABI
11-12-07, 13:08
Pėrshkak tė ndryshimeve tė kushteve shoqėrore, martesa grupore bėhet e pamundur dhe kaplon Familja ēifteve ose bashkėshortėisa sindiazmike ...Mashkulli nė kėtė jetė bashkėshortore jeton vetėm me njė femėr, por lidhjet pa vėshtirėsi mund t’i ndėrprej. Fėmijėt edhe mė tutje i takojnė nėnės . Kjo familje ėshtė e dobėt dhe jostabile, por nė kėtė akoma femra nuk i ėshtė nėnshtruar mashkullit, ashtu si do tė jetė nė zhvillimin e familjes mė tutje .


Me kapėrcimin e shoqėrisė nė fazėn e historisė, nė epokėn e civilizimit, formohet relativisht Familja Monogame – e cila poashtu ndryshohet gjatė historisė nė varėsi prej kushteve tė pėrgjithėshme tė jetės shoqėrore .Pra mardhėniet nė mes tė gruas dhe mashkullit , ashtu edhe nė mes tė prindėrve dhe tė fėmijėve nuk kanė qenė pėrherė nė mėnyrė tė njėjtė .


Familja Monogamike, e cila ndyshon prej familjes sindiazmike, me unitetin e vet tė fortė, me lidhjet e bashkėshortėsisė, nė tė cilėn vetėm mashkulli ka mundur t’i ndėrprejė lidhjet, ėshtė familja e parė , e cila kryesisht ėshtė e bazuar nė mardhėniet ekonomike dhe nė sundimin e mashkullit me qėllime tė caktuara pėr lidhjen dhe rritjen e fėmijėve dhe pėr ate qė fėmijėt tė numrohen nė vijėn e tė atit. Familje monogamike dmth: nėnshtrim i njė gjinie-i femrės - mashkullit , dhe me kėtė fillon kontradikta e gjinive , dukuri tė shumta gjer nė shoqėrinė bashkėkohore .


Nė shoqėrinė e re, me shfaqjen e kushteve tė reja materiale, ēėshtja e familjes zė vend tejet me rėndėsi , sepse kjo shoqėri duke krijuar industrinė, fabrikat etj, dalėngadalė prej familjes e tėrheq jo vetėm mashkullin e femrėn , por edhe fėmijėt pėr punė jashtė familjes, me tė cilėn gjė mundėson krijimin e disa ēėshtjeve dhe problemeve nė vetė familjen tė cilat janė tė natyrės sė rėndėsishme.


Duke analizuar kėtė gjendje dhe nė lidhje me dukuri tė reja, nė radhė tė parė me shkuarjen e femrės dhe tė fėmijėve nė punė jashtė familjes, shumė teoricient , konstatojnė qė mjetet moderne dhe prodhimtaria moderne e mundėson femrėn tė inkuadrohet nė punė nė industrinė moderne dhe gruaja mund tė punojė edhe nė makinat moderne dhe me punėn e vet tė ekonomizojė dhe prodhojė .
Shpeshėherė theksohet se familja sot nė tėrė botėn ėshtė kah pėrjeton krizė tė dukshme . Nuk ka dyshim qė themelet , rrėnjėt e kėsaj krize qėndrojnė kryesisht edhe nė karakterin e mardhėnieve brenda nė familjen bashkėkohore, ku ato marredhenie janė kualitativisht mardhėnie tė reja dhe nė kundėrshtim me koncepcione patriarkale qė kanė ekzistuar edhe ekzistojnė akoma nė familje .


Por prej kėtij procesi zhvillohen me njė dinamik tė shpejtė tė gjitha familjet , gjė qė ėshtė e kuptueshme , meqenėse kjo varet prej shumė faktorėve . Kriza e familjes patriarkale nuk ėshtė krizė e familjes si institucion shoqėrorė , por kriza e familjes patriarkale shenjė, argument dhe kėrkesė pėr krijimin dhe themelimin e njė familje tė re .Sa i pėrket shtresave shoqėrore, format e familjes patriarkale mė sė shumti dhe mė sė shpeshti janė nė fshatarėsi, pėrkundrazi te puntorėt dhe nėnpunėsit zhvillohen format e familjes bashkėkohore me marredhėnie tė barabarta (familje demokratike -bashkekohore) nė mes bashkėshortėve. Kjo gjė shihet mė sė shumti nė shtresėn intelektuale.

Familja nė shoqėrinė bashkėkohore ndryshon mjaft prej familjes nė shoqėrinė patriarkale dhe nė shoqėri ku fillojnė koncepcionet individualiste.
Nė kėtė periudhė familja ndryshon mjaft, por disa prej funksioneve tė saj mbeten edhe mė tutje. Nė lidhje me kėtė ēėshtje sė cilės duhet t’i kushtohet vėmendje e posaēme prej shoqėrisė dhe qė zė vend tejet me rėndėsi, dhe atė me proporcione tė gjata, pa mėndyshje ėshtė edhe ēėshtja e shkurorzimeve .

Shkurorėzimet nė shkencėn jurispodente pėrkufizohen si ndėrprerje e martesės sė plotėfuqishme ndėrmjet bashkėshortėve me vendimin e gjyqit pėr shkaqet e parapara me ligj .
Kjo ēėshtje depėrton nė interesat e shoqėrisė edhe si e tillė parashtrohet para shoqėrisė . Ēėshtja e shkurorėzimit , nė esencėn e vet hyn nė suazat e ēėshtjeve tė cilat janė tė pandara dhe janė tė lidhura ngushtėsisht me problemin e stabilitetit tė familjes dhe ekuilibrit jo tė mjaftuar tė bashkėshortėve .Pasojat mė negative tė shkurorizmeve i pėrjetojnė fėmijėt dhe janė viktimė e mosmarrėveshjeve tė prindėrve . Kėto pasoja shfaqėn nė forma tė ndryshme duke lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė jetėn psikologjike dhe emotive tė familjes . Disiplinat shkencore bashkėkohore , tė cilat merren me studimin e zhvillimit tė jetės psikike rrjedhin prej mosstabilitetit nė suazat e vet familjes, nė mes tė bashkėshortėve .


Nga ajo cfare u tha me larte mund te kuptojme se funksioni dhe roli i familjes ėshtė mjaft i gjerė. Karakterisitikat si institucion shoqėrorė nuk kryhen vetėm me atė qė ajo shėrben si organ themelor pėr shoqėrorizimin e njeriut. Familja gjerė mė sot ka qenė njėsi ekonomike, bashkėsia dhe qeliza e indit shoqėror . Ajo si e tillė ėshtė edhe nė shoqėrinė bashkėkohore .
Ajo mund tė pėrceptohet nga aspektet tė ndryshme , sepse ėshtė njė ndėr konstrukcionet dhe instituconet shoqėrore mė komplekse dhe pėrbėhet prej elementeve tė ndryshme , varėsisht nga diversitetet kulturore .

Me ndėrlikueshmėrinė dhe me rėndėsinė e vet , familja paraqet njė ēėshtje tejet me rėndėsi nė sociologji dhe nė disa shkenca tė tjera, e cila duhet ta kete njė kujdes te veēantė prej shkencave sociale po ashtu edhe prej shoqėrisė nė tėrėsi .

Amina
11-12-07, 19:10
Do te thote, deri sa eshte "dashuria" bashkeshortore, egziston edhe familja, ne kuptimin e "familjes moderne".

Naki
11-12-07, 20:35
Nė shoqėrinė e re, me shfaqjen e kushteve tė reja materiale, ēėshtja e familjes zė vend tejet me rėndėsi , sepse kjo shoqėri duke krijuar industrinė, fabrikat etj, dalėngadalė prej familjes e tėrheq jo vetėm mashkullin e femrėn , por edhe fėmijėt pėr punė jashtė familjes, me tė cilėn gjė mundėson krijimin e disa ēėshtjeve dhe problemeve nė vetė familjen tė cilat janė tė natyrės sė rėndėsishme.


Duke analizuar kėtė gjendje dhe nė lidhje me dukuri tė reja, nė radhė tė parė me shkuarjen e femrės dhe tė fėmijėve nė punė jashtė familjes, shumė teoricient , konstatojnė qė mjetet moderne dhe prodhimtaria moderne e mundėson femrėn tė inkuadrohet nė punė nė industrinė moderne dhe gruaja mund tė punojė edhe nė makinat moderne dhe me punėn e vet tė ekonomizojė dhe prodhojė .
Shpeshėherė theksohet se familja sot nė tėrė botėn ėshtė kah pėrjeton krizė tė dukshme . Nuk ka dyshim qė themelet , rrėnjėt e kėsaj krize qėndrojnė kryesisht edhe nė karakterin e mardhėnieve brenda nė familjen bashkėkohore, ku ato marredhenie janė kualitativisht mardhėnie tė reja dhe nė kundėrshtim me koncepcione patriarkale qė kanė ekzistuar edhe ekzistojnė akoma nė familje .


Nė kėtė kėndėveshtrim lindė njė dinamizėm i jetės ku gjithėqka ėshtė e planifikuar dhe ka njė orar tė ditės me obligime.
Kjo reflektonė mungesen e kohės *pėr kafe muhabet*,pėr vizita familjare dhe ndeja me orė tė tėra .
Mardhėnjėt mbrenda elementeve tė celules shoqėrore zbehen dhe lindin
paknaqėsi nė komunikime dhe sa ma largė individit humbet interesimi dhe solidariteti pėr ēėshtjet akute tė natyres psikologjike shpirtėrore.

Po ju pėrshkruajė njė rastė tė njė familje Gjermane ku tė gjithė anėtarėt e familjes punojnė,shkollohen me orar tė stėrngarkuar dhe kanė problem tė natyrės sė mardhėnjėve intrapersonale.
Gunther punon 6 ditė nė javė me ndrrime,dhe ka vetėm tė dielen tė lirė kėtė ditė e kalonė nė gjumė pa ndėrmarrė diqka pėr atmosferen familjare.
Birgit bashkėshortja e Guntherit punon 5 ditė nė javė nga e merkurja deri te dielen. dhe nuk ka asnjė ditė tė pėrbashkėt pushimi me bashkėshortin e vetė,humbje kontakti dhe frustrim mbrenda bashkėshortėve dhe kriza pėr shkurorzim.
Femijet Julian dhe Aleksander shkojnė nė shkollė dhe gjatė tėrė ditės i shohin ose i takojnė prindėrit shumė rrallė ndoshta nė gjumė,mungesė totale e mardhėnjėve prind /fėmijė nė tė gjitha aspektet edukuese,humbje e ngrohtėsis familjare dhe jetė e ndarė.
Rezultati njė celulė e ftohtė shoqėrore ndoshta me tė mira materiale por ana emotive totalishtė apatike.

Naki

LABI
11-12-07, 21:14
Gunther punon 6 ditė nė javė me ndrrime,dhe ka vetėm tė dielen tė lirė kėtė ditė e kalonė nė gjumė pa ndėrmarrė diqka pėr atmosferen familjare.
Birgit bashkėshortja e Guntherit punon 5 ditė nė javė nga e merkurja deri te dielen. dhe nuk ka asnjė ditė tė pėrbashkėt pushimi me bashkėshortin e vetė,humbje kontakti dhe frustrim mbrenda bashkėshortėve dhe kriza pėr shkurorzim.
Femijet Julian dhe Aleksander shkojnė nė shkollė dhe gjatė tėrė ditės i shohin ose i takojnė prindėrit shumė rrallė ndoshta nė gjumė,mungesė totale e mardhėnjėve prind /fėmijė nė tė gjitha aspektet edukuese,humbje e ngrohtėsis familjare dhe jetė e ndarė.
Rezultati njė celulė e ftohtė shoqėrore ndoshta me tė mira materiale por ana emotive totalishtė apatike.

Naki


E shof i nderuari Naki qe keni nje qasje kritike (marksiste) lidhur me menyren e prodhimit dhe konsumit te gjithembarshem ... Kritke ndaj kultures Kapitaliste ... (qe padyshim ke te drejte ke to jane te metat e ketij sistemit) ..

Atehere nje pyetje - A nuk do te duhej te rishikohej , te gjendej nje modifikim ne mes asaj qe eshte tipike kapitaliste , prodhim , prodhim dhe vetem prodhim-fitm-material(pa marre parasysh anen humane, etike )..?

Ku qalon sipas teje kapitalizmi ?!

Naki
11-12-07, 21:48
E shof i nderuari Naki qe keni nje qasje kritike (marksiste) lidhur me menyren e prodhimit dhe konsumit te gjithembarshem ... Kritke ndaj kultures Kapitaliste ... (qe padyshim ke te drejte ke to jane te metat e ketij sistemit) ..

Atehere nje pyetje - A nuk do te duhej te rishikohej , te gjendej nje modifikim ne mes asaj qe eshte tipike kapitaliste , prodhim , prodhim dhe vetem prodhim-fitm-material(pa marre parasysh anen humane, etike )..?

Ku qalon sipas teje kapitalizmi ?!


Jo vetėm nė prodhimtari po edhe nė ndėrrmarrjet jo prodhuese simbas mendimit timė duhej ēė punėdhėnėsi apo Institucioni i qėshtjeve sociale dhe i punės tė krijojė kushte tė favorshėme tė fleksibilitetit nė oraret e punės,tė kenė parasysh edhe qenjen e Njeriut me
nevojat sociale.Njė fleksibilitet dhe krijim i ambientit dhe kushteve nė interes dual do tė krijonte trende tė marketingut motivues dhe do tė shtonte efikasitetin e prodhimtarisė dhe resurseve intelektuale.
Nė vendin e punės ku unė punojė dhe veprojė ka njė modalitet tė orareve liberale nė dhjetė
shkallėzime pėr dy ndrrimet e punės .Punėtorit i afrohen 5 alternative tė orarit tė punės pėr ndrrimin e parė dhe tė dytė.
Punėdhėnėsi qė ka menegjmentė tė orientimeve familjare ka edhe prodhimtari me efikase,njė punėtorė i motivuar ka edhe moral tė lartė tė punės,nė tė kunderten asnjėra palė nuk do tė jetė e knaqur.

LABI
11-12-07, 22:00
Jo vetėm nė prodhimtari po edhe nė ndėrrmarrjet jo prodhuese simbas mendimit timė duhej ēė punėdhėnėsi apo Institucioni i qėshtjeve sociale dhe i punės tė krijojė kushte tė favorshėme tė fleksibilitetit nė oraret e punės,tė kenė parasysh edhe qenjen e Njeriut me
nevojat sociale.Njė fleksibilitet dhe krijim i ambientit dhe kushteve nė interes dual do tė krijonte trende tė marketingut motivues dhe do tė shtonte efikasitetin e prodhimtarisė dhe resurseve intelektuale.
Nė vendin e punės ku unė punojė dhe veprojė ka njė modalitet tė orareve liberale nė dhjetė
shkallėzime pėr dy ndrrimet e punės .Punėtorit i afrohen 5 alternative tė orarit tė punės pėr ndrrimin e parė dhe tė dytė.
Punėdhėnėsi qė ka menegjmentė tė orientimeve familjare ka edhe prodhimtari me efikase,njė punėtorė i motivuar ka edhe moral tė lartė tė punės,nė tė kunderten asnjėra palė nuk do tė jetė e knaqur.

ehhh keto jane politiakat sociale me cilat kryesisht jane trajtuare nga ato ide quhen ide te majta ....Kapitali nuk do te ndi per fjalen lodhje, solidaritet , humanizem ...

Fuqia ekonomike - nuk eshte e kufizuare me vetem ne pushtetin - prodhuese - ekonomik (fuqine ekonomike) ... por dhe ne ate politike (fuqine politike) ...

Tani eshte kapitalisti qe percakton imponon dhe politikat qeverisese te nje vendi ... Ai percakton (kapitali , kapitalisti )se cfare eshte mire dhe cfare eshte keq... cfare eshte e dobishme e cfare jo per shoqerine (ai qe ka parane , kapitalin-material perckakton kete) ...

Prodhimi dhe konsumi masiv s'do t'ja ndi per mireqenien ... WORK , WORK and DIE ... Njeriu duhet te tjetersohet nga esenca e vete prej njeriu VETIDIJES , SPONTANITETIT , ORIGJINALITETIT, te tjetersohet nga UNI - i vet dhe te perqafoj , ta beje per vete unin e imponuar nga kapitali PSEUDO-UNIN - unin e fabrikuar , standardizuar , pa vetedije gjenerata , konsumues dhe prodhues me nje vetedije te huazuar ne ate menyre qe te mendojne qe ajo cfare mendojne , cfare shijojne , cfare thojne te mendohet qe eshte origjinale , autentike , e jo e dhuruare nga IDEOLOGJIA KAPITALISTE.... PERNDRYSHE NUK DO TE MUND TE FUNKSIONOJ PROJEKTI KAPITALIST - PA FUTJEN E KESAJ IDEOLOGJIE

NJERIU I KULTURES KAPITALISTE ESHTE I ROBERUAR NGA KAPITALI (EKONOMIA) DHE ME EKONOMIA SI SHERBEN ATIJ , PO AI (NJERIU) EKONOMISE... AI BEHET ROB I KAPITALIT-MAERIALIT ... AI BEHET ROB I EPSHEVE SHTAZORE - DUKE HEQUR DORE NGA GJERAT THELBESORE PER DICKA SIPERFAQESORE...

ESHTE G8 (grupet me te industrializuara te botes) qe thrasin te liberalizohen tregjet... qe GLOBALIZMI (IMPERIALIZMI per mua ) ESHTE DICKA E NATYRSHME DHE E MIRE ...

Terrorizmi nderkombetar si nje fenomen ... nuk eshte i rastesishemm.... paknaqesite vite pas viti ne Evropen Plake (France) qe dalin nga disa komunitete pakice (algjeriane me ngyre te zeze nuk jane te rastesishme).... HISTORIA TE NDESHKON... EKSPLOATIMI KOLONIALIST DHE NEOKOLONIALIST - barte , transmeton ne te ardhmen simptomat dhe pasojat e veta...

Te pershendes Naki ...Eshte nje teme qe ska fund... gjerat jane shume te nderlidhura ne vete ....

Te pershndes dhe nje here