PDA

View Full Version : Ta analizojmė bashkėrisht


Fshatari
11-12-07, 16:29
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linka_pz

Mėmėdheu

Mėmėdhe quhetė toka
ku mė ka rėnurė koka,
ku kam dashur mėm'e atė,
ku mė njeh dhe gur' i thatė
ku kam pasurė shtėpinė,
ku kam njohur perėndinė,
stėrgjyshėt ku kanė qėnė
dhe varret q'i kanė vėnė,
ku jam rritur me thėrrime
ku kam folur gjuhėn time,
ku kam fis e ku kam farė,
ku kam qeshur, ku kam qarė,
ku rroj me gas e me shpres,
ku kam dėshirė tė vdes.

Linka PZ shkruan se kjo poezi ėshtė njėra "...nder me te mirat e poeteve tane".

Parafytyroni se mund tė ndodheni nė praninė e kėsaj poezie dhe duhet ta analizoni nė planin:
- metrik (rimė, asonancė, ritėm, rrokje);
- morfo-sintaksik(kategoritė e fjalėve, fjalitė dhe llojet e tyre...);
- semantik(kuptimi i fjalėve,fushat semantike...).
- stilistik e retorik(llojet e figurave dhe tropeve...).
Personalisht, kur e lexoj nė filigran kėtė poezi, me duket se ka njė stil sferik(harku apo rrethi si figurė gjeometrike)...!
E ju, ēfarė shihni nė tė ?

Ju ftoj t'i pėrvishemi sėbashkut analizės dhe interpretimit tė kėsaj poezie.

Miqėsisht, fshatari