PDA

View Full Version : Plagosja (pėrdhunimi) i shpirtit.


legenda
11-12-07, 23:36
PLAGOSJA E SHPIRTIT
-----------------------------------------

....menodj se , plagosja e shpirtit (perdhunimi i shpirtit)sot,ka marr masa shume te gjera,dhe sa me afer te mundohemi te i afrohemi civilizimit ,ky fakt ne diagram rritet,...per nje moment me shfaqen imazhe nga mesjeta ( qe njihet si epoka me e erret e njerzimit) kur kulmi i erresires sundonte,,,kur ne turmat me zjarr digjeshin shpirterat dhe akuzoheshin per bashkupunim me dreqin,me shtrigen,...etj...e sot,vetem se e ka nderruar trajten,e ne thelb ka mbet i njejti,vetem se ka nje ambalazhe qe ti merr syte per momentin,por kur tresim kete imazh,thellohemi ne esence e shohim se sa dhembshem :

VRITEN SHPIRTERAT

edhe sot,.....

kjo teme,eshte me dimenzione te gjera,dhe trajtimi i saj adekuat kerkon kohe dhe koncentrim te thelle,mirpo une ne disa fjali te shkurtera po mundohem qe te mberthej mendimet e mia,...

PERDHUNIMI-VRASJA-PLAGOSJA e shpirtit ,mundet me qene ne permasa te ndryshme,
-individuale
-kolektive,

dhe kjo plage si nga ana psikologjike ashtu edhe nga ana filozofike kerkon trajtim te gjere,...

-nje shpirt i perdhunuar ne femijeri,patjeter se edhe ne moshe te pjekur reflekton pa dashur shenja te lendimeve te kahmotshme,pasi qe eshte e njohur ne psikologji MEKANIZMI KTHYES,...pra,sado qe ky shpirt i lenduar te mundohet te i perballoj sfidat e jetes,dhe te tregohet trimuf ne valet e jetes,gjurmet e plageve e zbehin intenzitetin e TIJ.

-NE ne pergjithesi si komb,me dekada te tera duhej te kalonim sprova te ndryshme,si ne SHQIPERI e po ashtu edhe ne ne KOSOVE,sprovat e tilla athua nuk lane gjurme ne NE,....ahhh,JO, fatkeqesishte JOOOO????

ARMIQTE TANE (DUKE PERDOR SI MEKANIZEM STRATEGJIK ),preken thelle edhe ne kete ceshtje,...
...luftrat speciale,ne plagosjen e SHPIRTIT KOLEKTIV-thyerjen e dinjitetit si komb,prekjen ne krenarine e nenave,motrave tona,...etj,et.,-na sulmuan duke krijuar nje perdhunim SHPIRTEROR -kolektiv...

dua te them se shpirti jone sot (konkretishte) ka perjetuar sulme nga te gjitha anet,gje qe keto sulme kane shkaktuar perdhunimin e shpirtit ne dimenzione dhe intenzitete te ndryshme ,te personat e ndryshem,....

e,sot shume prej nesh ME DHEMBJE PERQAFOJME JETEN,...

....A KA GJE ME TE DHEMBSHME,se nje SHPIRT te plagoset nga te gjitha anet ,si nga faktore te jashtem,e po ashtu edhe nga faktore te mbrendshem,kur nje SHPIRTI te i prehen "krahet" ende pa filluar fluturimin e pafundshem ne QIELLIN PA ANE.

........

adidu
12-12-07, 00:35
Teme shume interesante, per faktin se eshte jo vetem e prekshme dhe e dhimbshme per kedo individ apo komb ne bote, por me se shumti per individin shqiptar dhe kombin shqiptar.
Sidoqofte ne keto pak rradhe pergezoj hapesen e temes dhe njekohesisht ndjehem i hidheruar per kete fenomen te cilin duam apo s'duam e kemi se tepermi te nevojshme ne shqiptaret ta diskutojme gjere e gjate.
Perdhunimi shpirteror per ne si komb dhe si individ te ketij kombi, eshte si plaga e nje shqiponje te cilen e mjekon vete pa pasur nevoje ta dergojne tek mjeku veteriner sic bejne rendom me kafshet shtepiake. Nisur nga kjo me kete teme hapesja e saj na jep shembullin me te mire se si duhet ne shqiponjas e shqipes te shohim plagen tone dhe se dyti ta mjekojme ate.

kener
12-12-07, 23:38
Pershendetje per legenden per temen shum te qelluar.Me te vertet kjo tem kerkon ekspert per trajtimin e ksaj semundje shum te perhapur ne ket rast te shqiptaret.Kam nevoj te marr keshilla tu duhura lidhur me kete dikuri sepse mendoj vetem biseda e mirfillt te ndimon ne kete rast.vuajtjet shpirtrore jan shum me te renda se ato fizike besoj se pajtohemi ne kete vlersim.Jam qe 8 vite ne mergim dhe asesi ta luftoj vuajtjen shpirterore,dhe mendoj se mergimi eshte faktor per vuajtje,por nganjeher mendoj se edhe po te isha ne Kosove do e kisha te njejten gjendje pasi qe edhe atje njerzit vuajn shum.Kam nje lloj te friges ndaj ardheris time dhe familjes ne mergim kurse nuk me behen kushtet per me u kthy ne vendlindje.Shkurt te them ka edhe shum faktor te vuajtjes time por nuk po muj me ja gjet shkaqet kryesore te kesaj vuejtje,qe me ben shpesh shum depresiv.Ju lutem ndonje mendim konstruktiv se si te dilet nga kjo vuajtje.
Pershendetje.

Domira
14-12-07, 00:52
Legenda kjo teme dhe shkrimi yt ne kete teme nje prej shkrimeve me te vlefshme ne Forum.
Urime

p.s.mos te harroj foto shume e qelluar te ka hije shume:smile:

legenda
14-12-07, 18:34
....flm shuuuuume DOMIRA,,,flm.

fjalet e TUA,,,me japin kurajo,dhe me bejne te fuqishme....


respekt te veqante per TY
Legenda

Domira]Legenda kjo teme dhe shkrimi yt ne kete teme nje prej shkrimeve me te vlefshme ne Forum. [/COLOR]
Urime

p.s.mos te harroj foto shume e qelluar te ka hije shume:smile:
....i afrohet shume qendrimit dhe fizionomise sime,flm shuuuume.

taulanti_25
16-12-07, 01:15
PLAGOSJA E SHPIRTIT
-----------------------------------------

....menodj se , plagosja e shpirtit (perdhunimi i shpirtit)sot,ka marr masa shume te gjera,dhe sa me afer te mundohemi te i afrohemi civilizimit ,ky fakt ne diagram rritet,...per nje moment me shfaqen imazhe nga mesjeta ( qe njihet si epoka me e erret e njerzimit) kur kulmi i erresires sundonte,,,kur ne turmat me zjarr digjeshin shpirterat dhe akuzoheshin per bashkupunim me dreqin,me shtrigen,...etj...e sot,vetem se e ka nderruar trajten,e ne thelb ka mbet i njejti,vetem se ka nje ambalazhe qe ti merr syte per momentin,por kur tresim kete imazh,thellohemi ne esence e shohim se sa dhembshem :

VRITEN SHPIRTERAT

edhe sot,.....

kjo teme,eshte me dimenzione te gjera,dhe trajtimi i saj adekuat kerkon kohe dhe koncentrim te thelle,mirpo une ne disa fjali te shkurtera po mundohem qe te mberthej mendimet e mia,...

PERDHUNIMI-VRASJA-PLAGOSJA e shpirtit ,mundet me qene ne permasa te ndryshme,
-individuale
-kolektive,

dhe kjo plage si nga ana psikologjike ashtu edhe nga ana filozofike kerkon trajtim te gjere,...

-nje shpirt i perdhunuar ne femijeri,patjeter se edhe ne moshe te pjekur reflekton pa dashur shenja te lendimeve te kahmotshme,pasi qe eshte e njohur ne psikologji MEKANIZMI KTHYES,...pra,sado qe ky shpirt i lenduar te mundohet te i perballoj sfidat e jetes,dhe te tregohet trimuf ne valet e jetes,gjurmet e plageve e zbehin intenzitetin e TIJ.

-NE ne pergjithesi si komb,me dekada te tera duhej te kalonim sprova te ndryshme,si ne SHQIPERI e po ashtu edhe ne ne KOSOVE,sprovat e tilla athua nuk lane gjurme ne NE,....ahhh,JO, fatkeqesishte JOOOO????

ARMIQTE TANE (DUKE PERDOR SI MEKANIZEM STRATEGJIK ),preken thelle edhe ne kete ceshtje,...
...luftrat speciale,ne plagosjen e SHPIRTIT KOLEKTIV-thyerjen e dinjitetit si komb,prekjen ne krenarine e nenave,motrave tona,...etj,et.,-na sulmuan duke krijuar nje perdhunim SHPIRTEROR -kolektiv...

dua te them se shpirti jone sot (konkretishte) ka perjetuar sulme nga te gjitha anet,gje qe keto sulme kane shkaktuar perdhunimin e shpirtit ne dimenzione dhe intenzitete te ndryshme ,te personat e ndryshem,....

e,sot shume prej nesh ME DHEMBJE PERQAFOJME JETEN,...

....A KA GJE ME TE DHEMBSHME,se nje SHPIRT te plagoset nga te gjitha anet ,si nga faktore te jashtem,e po ashtu edhe nga faktore te mbrendshem,kur nje SHPIRTI te i prehen "krahet" ende pa filluar fluturimin e pafundshem ne QIELLIN PA ANE.

........pershendetje,sa i perket shpirtit po e ceki nje thenie te profetit Muhamed,i cili thot "Se shpirti i perket vetem zotit",e ne njerezit sot e deri ne perfundim nuk mund ta trajtojme....!

emine
27-05-08, 07:15
shum interesant shenimi juaj me nalt.....edhe psikolloget po vijne ne perfundim ,se cdo dhembje shpirtrore fillon ne femijri edhe pse me kohen njeriu e zbeh e harron,,,aty ku fillon njeriu me humb besimin ne jete ,mu ndi i palumtun prahe eshte femijria,,,per fatin e keq tek ne shqiptaret gjithmone a than:Hajte se femije ,nuk kupton nuk din gjo.Pore nje femije edhe me 3 vjet kupton ma shum se mundet dikush me marr me mend,,,,e nese ktij fmije i thu je i keq ,je kshtu ashtu,,,,aj rritete me ket bindje se eshte i keq,edhe pse ka me pas sukses ne jete shum,gjithmone e ka pasigurin ne vetvete,,,dmth kush lendone ne shpirt me se shumti?Ata qe na duan dhe me ata qe u rritem,,,,,,,per fat te keq edhe pse nuk duam,lendojme dhe lendohemi shum here ne jete(sidomos ne shpirt)ku ashte e veshtir me gjet sherim per te...
Mjekimi ma i mir e shpirtit eshte te gjesh nje MIK/MIKE qe ti i beson,dhe te flasesh cdo gje me te(kjo te ndimon shum) edhe psikoterapojtet e sgjedhin ket rruge e cila ka efekt te madhe(te clirosh zemren dikujna)ti besosh dhe te bisedosh me nje mik,aty e shef se nuke je i/e vetme dhe se jeta vazhdone edhe pse mund ta kemi shpirtin teper te lendun,kemi shans ti ndimojme tejret dhe veten vetem kure filtet per ato gjana...Mos harroni secdo njeri ka dhembje ne shpirt,po disa gjejne menryren se si me kapercy apo me vazhdu me tutje pamarrparsyesh qka dhe si ka qen e kalumja,jeta eshte lufte dhe duhet luftu cdo dite!

lovely
27-05-08, 10:12
shum interesant shenimi juaj me nalt.....edhe psikolloget po vijne ne perfundim ,se cdo dhembje shpirtrore fillon ne femijri edhe pse me kohen njeriu e zbeh e harron,,,aty ku fillon njeriu me humb besimin ne jete ,mu ndi i palumtun prahe eshte femijria,,,per fatin e keq tek ne shqiptaret gjithmone a than:Hajte se femije ,nuk kupton nuk din gjo.Pore nje femije edhe me 3 vjet kupton ma shum se mundet dikush me marr me mend,,,,e nese ktij fmije i thu je i keq ,je kshtu ashtu,,,,aj rritete me ket bindje se eshte i keq,edhe pse ka me pas sukses ne jete shum,gjithmone e ka pasigurin ne vetvete,,,dmth kush lendone ne shpirt me se shumti?Ata qe na duan dhe me ata qe u rritem,,,,,,,per fat te keq edhe pse nuk duam,lendojme dhe lendohemi shum here ne jete(sidomos ne shpirt)ku ashte e veshtir me gjet sherim per te...
Mjekimi ma i mir e shpirtit eshte te gjesh nje MIK/MIKE qe ti i beson,dhe te flasesh cdo gje me te(kjo te ndimon shum) edhe psikoterapojtet e sgjedhin ket rruge e cila ka efekt te madhe(te clirosh zemren dikujna)ti besosh dhe te bisedosh me nje mik,aty e shef se nuke je i/e vetme dhe se jeta vazhdone edhe pse mund ta kemi shpirtin teper te lendun,kemi shans ti ndimojme tejret dhe veten vetem kure filtet per ato gjana...Mos harroni secdo njeri ka dhembje ne shpirt,po disa gjejne menryren se si me kapercy apo me vazhdu me tutje pamarrparsyesh qka dhe si ka qen e kalumja,jeta eshte lufte dhe duhet luftu cdo dite!shtire o bo n dite t sodit me i besu kuj.......:frown:

Penelope
13-07-08, 21:42
shtire o bo n dite t sodit me i besu kuj.......:frown:

deri sa e ke shpirtin e sherum, je e lumtur dhe plot gezim, e shijon jeten, e ndjen gezimin,ben gjume te qete, thjeshte nese ke nje shpirt te shendoshe dhe te qete, eshte gjeja ma e mire qe mund te kete nje njeri. E kur shpirti lendohet, ne qafredo menyre apo nga kushdo, atehere ndryshon tere gjendja jone...Psikologet punojne ne ate drejtim dhe kane arrite zhvillu mjaft metoda per ti zbute dhimbjet e shpirtrave te lendum,perdhunum, mirepo prape se prape nuk ekziston ndonje magji per te sheru plotsisht nje shpirt qe ka perjetu lendim ,zhgenjim apo diqka tjeter te keqe..besoj se per tu ik lendimeve qe mund te na ndodhin ne jete, duhet te jemi te kujdesshem, te mos i besojme secilit, dhe ta ruajme veten nga lendime qe mund te kene pasoja dhe te zgjasin me vite mandej....

hasanmehmeti
14-07-08, 12:55
Kur ushqeni trupin tuaj qdo dite, mos harroni se edhe ajo qe i jepe esenc trupit te formoj qenien tende njerezore,Shpirtit duhet ta ushqesh gjithashtu.

Eshte shume me rendesi se me qka e ushqen Shpirtin, ushqime te perkohshme dhe qe shpirti shpejt mashtrohet pas tij dhe vije tek plagosja e ti apo me ushqim te perhershem qe njeriu gjene rehati ne ate tipe ushqimi.


Per kete ju uroj sukses ne kerkim te ushqimit.