PDA

View Full Version : Bosnja ka debuar duzinen e pare te ish-luftetareve myslimane....


Bjeshka1
14-12-07, 18:23
Bosnja ka debuar duzinen e pare te ish-luftetareve myslimane te identifikuar si kercenim ndaj sigurise. Kjo mase erdhi pas hetimeve te kerkuara nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Gazeta e perditshme "Nezavisne Novine" beri te ditur sot se algjeriani Atau Mimun, 37-vjeē, ishte nje prej qindra vullnetareve te huaj, te cilet mberriten ne Bosnje gjate luftes se viteve 1992-95 per te luftuar prane myslimaneve te Bosnjes kunder serbeve te Bosnjes dhe kroateve te Bosnjes, dhe qendruan aty pasi u martuan me gra vendase.
Ai u debua ne Algjeri, citoi e perditshmja "Nezavisne Novine" nje zyrtar te larte te sigurise.
"U vendos qe ky person vinte ne rrezik sigurine kombetare", deklaroi Dragan Mektiē, drejtori i sherbimit te ēeshtjeve te jashtme brenda Ministrise shteterore te Sigurise.
"Mendojme se ai eshte i lidhur me personat te cilet kane qene nen mbikeqyrje ne lidhje me aktivitetet terroriste", deklaroi ai per gazeten.
Sipas reuters, Washingtoni i kerkoi Sarajeves te deboje te gjithe ish-luftetaret e huaj ne fund te viteve '90, pasi qeveria e Bosnjes mbylli ate qe ajo theksoi se ishte nje kamp per trajnimin e terroristeve.
Washingtoni e perseriti kerkesen e tij pas sulmeve te 11 shtatorit kunder Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Pjesa me e madhe e tyre u larguan nga Bosnja pasi kesaj dhe ata qe qendruan kane qene nen vezhgim.
Gjate 18 muajve te fundit, nje komision qeveritar anuloi afro 500 nenshtetesi nga 1 300 qe i ishte dhene te huajve nga disa vende gjate dhe pas luftes.
Pjesa me e madhe e tyre priten te apelojne dhe mund te lejohen te qendrojne. Megjithate dhjetera persona priten te debohen pasi qeveria ka deklaruar se ata perfaqesojne nje kercenim per sigurine kombetare.
www.balkanweb.com

pirro
14-12-07, 20:24
Mendoj qe asht nje hap shume i mire i BOSNES. Shume thjesht Bosna e ka vendin te inkuadrimet europiane dhe nuk ka nevoj per mjekrrosha nga Azia sepse ata veq sherr mund ti bajn nje vendi me perspektive europiane.

Pupi
14-12-07, 21:01
Mendoj qe asht nje hap shume i mire i BOSNES. Shume thjesht Bosna e ka vendin te inkuadrimet europiane dhe nuk ka nevoj per mjekrrosha nga Azia sepse ata veq sherr mund ti bajn nje vendi me perspektive europiane.

Pa dyshim qė Bosnja dhe Herzegovina shtet i pranuar nderkombėtarisht, ka tė drejtėn tė bėjė edhe aso "rregullime" pėr hir tė qėshtjes sė siguris sė vendit.
Por!
Gjahu i Shqiptarėve nė Bosnjė e Hercegovinė nuk ka tė ndalur ?

Dihet shumė mirė qė Bosnja dhe hercegovina eshtė njė shtet i improvizuar nga tri etnitete, Shqiptarėve nuk u intereson kjo edhe aq, le ti rregullojn ata si tė dojn mardhenjet nderetnike mes vete, ama ti lėnė Shqiptarėt tė qetė nė punėn e tyre, pėrditshmėrin e tyre.

Qysh para luftės sė Bosnjės ka patur shqiptarė qė kan jetuar atje, Disa nga ata janė larguar nga atje gjatė luftės, ndėrsa ka tė tillė qė kan mbetur( janė shumė, shifrat kapin pėrafėr 30,000 persona).
Shumė nga ata janė edhe shtetas qė moti, shumė nga ata dhanė kontribute nė ndertimin e Bosnjė&Hercegovinės sė re.
Ėshtė edhe detyrė e Qeveris sė re(Thaēi), qė tė ndalė kėtė Gjah ndaj Shqiptarėve, qė jetojn dhe punojn nė Bosnjė & Hercegovin!
Edhe Kroacia nė fillim nuk qėndronte mirė sa i pėrket Shqiptarėve qė jetojn atje, pėr Kroatėt Shqiptarė tė mirė ishin vetėm shqiptarėt e besimit krishterė(ku i qunanin si janjevas/kroat ).
Mirpor me ndėrrimin e qeveris kjo gjė u zbut disi, kėtė rrugė duhėt ta ndjek edhe Bosnja sa i pėrket Shqiptarėve.

pirro
14-12-07, 21:41
Pupi,

Pajtohem plotesisht me ty lidhur me ket qe tha per shqiptaret.Normal qe une e pata fjalen lidhur me grupacionet e ndryshme qe vin nga azia dhe padyshim se ka qene nje vendim i drejt.
Bosna nuk ka mbajtur nje qendrim human ndaj shqiptarve, e them human jo me tregu meshir ndaj shqiptarve mirpo me tregu respekt ndaj tyre per kontributin qe kane dhe gjate luftes.
Dhe extremi ma i madh i bosnes ka qene kur ka pas marr vendimin qe te mos njihen nga qeveria e atjeshme pasaportat e unmikut.

Bjeshka1
15-12-07, 11:03
Megjithate dhjetera persona priten te debohen pasi qeveria ka deklaruar se ata perfaqesojne nje kercenim per sigurine kombetare.
Nuk eshte fjala per shqiptare ketu, por per njerz qe as vet nuk dine nga jane. Mjekrosha nga vendet arabe, Afganistani, Pakistani....., qe kan filluar te shkatojne probleme te ndryshme ( me karakter "fetar") ne Bosnje.

Guri i madh
16-12-07, 02:53
fort mir duhet evropa me i debue krejt kto krijesa anti njerzore let shkojn atje ku esht fara e tyre

4peace
16-12-07, 17:11
*

Po de...po

Nė fillim, kur kan qenė tė vyeshėm, kur ēetnikėt (edhe kėta mjekrrosha me kryq) janė (mendermethanė) jan dhi prej tyre...


...kanė qenė tė mirė.

Tash, meqė s'ka ē'tė nxirret (fitim) prej tyre, befas janė tė kėqinj.


Meqė kėshtu edhe po e kėrkon ujku, apo jo?!

Paj, mirė qė e pėrmendi edhe dikush tjetėr (si padashje) me tjetėr qėllim, se i njėjti fat i pret edhe tanėt...

Kėsaj pune njėfarė kohe i thoshin tepricė teknologjike.


***

Pupi
16-12-07, 21:10
Asgjė nuk ėshtė rastėsi, edhe pse duket ashtu.
Ti je ai, ēfar flet (shkruan nė kėtė rast)!

Pėr ti ikur asaj ēdo postim, Temė e re. Unė mora kėtu hallet e shqiptarėve nė bosnjė e hercegovinė.
Ndoshta Bosna nuk do tė kishte nevoj fare pėr kėta Ardhacak "ndihmėtarė" sikur tė rrinin vetė nė luft e tė mbronin atdheun e tyre, sikur tė mos i qunanin Ushtrin Jugosllave, ushtri tė tyren, e mbi tė gjitha tė mos martoheshin mes vete "Bratsvo ubistvo".
Tash ja pafshin hajrin!
Ajo se ē'shkruan Guri i madh, "len pėr tė dėshiruar shumė"!
Po tė ishte ashtu si thot Guri i madhė,( si dhe unė te Thashethemet) at'her duhen pėrafėr 20 milion musliman tė largohen nga Evropa, edhe unė e guri i madh poashtu!
Mirė unė do tė ndalėm kėtu, pasi qė tema tė mos marr kahje tjetėr(liria e mendimit tė gjithėsecilit).
Por do ti kem nė sy ,,Gjahun ndaj shqiptarėve" nė Vendet fqinje pėrrreth nesh.

hawk
17-12-07, 21:11
Mendoj qe asht nje hap shume i mire i BOSNES. Shume thjesht Bosna e ka vendin te inkuadrimet europiane dhe nuk ka nevoj per mjekrrosha nga Azia sepse ata veq sherr mund ti bajn nje vendi me perspektive europiane.Pa u thelluar ne burime te ndryshme informative,ne librat e Chomskit apo te Huntington qe besoj se jane dy nder mendimtaret me te shquar te Perendimit aktualisht,sidomos i pari si disident i mendimit te lire,mund te gjeni informacione te shumta rreth "mjekroshave"te stervitur nga oficere iraniane me fonde arabosaudite te derguar nga aeroportet e Libanit ne Kroaci dhe qe aty ne Bosnje me dijenini dhe mbeshtetjen e USA.
Kjo sepse ky shtet ishte "i pa fuqishem" te nderhynte ne Bosnje per arsye gjeopolitike.
"Mjekroshat" kane lene familjet,vendet,jeten e tyre per te mbrojtur popullin boshnjak....sot debohen !!!!
Mes tyre ka edhe elemente te lidhur me terrorizmin por nuk eshte e mira te pergjithsohet ne kete menyre.

Aaa,mos harro se mjekrosh nga Azia ishte edhe Jezusi.:wink:

Ai budallai qe mendon se te krishteret e shpetuan Kosoven duhet te kujtoje se ishin ato qe e gjymtuan dhe se serbet te atille jane,e gjithashtu duhet te lexoje pak politike nderkombetare perpara se te arrije ne servilizma te vobekta.
Nese ato ishin aq dashamires me Kosoven perse nuk ishin te tille me Bosnjen apo me Cecenine....?!?!?
Pastaj mund edhe te diskutojme me tej per kete "humanitarizem" qe tjeter nuk eshte vecse gjeopolitike nga e cila kosovaret po arrijne pamvaresine duke paguar "taksat" e ksaje miresie.:smile:

Guri i madh
18-12-07, 00:07
Pa u thelluar ne burime te ndryshme informative,ne librat e Chomskit apo te Huntington qe besoj se jane dy nder mendimtaret me te shquar te Perendimit aktualisht,sidomos i pari si disident i mendimit te lire,mund te gjeni informacione te shumta rreth "mjekroshave"te stervitur nga oficere iraniane me fonde arabosaudite te derguar nga aeroportet e Libanit ne Kroaci dhe qe aty ne Bosnje me dijenini dhe mbeshtetjen e USA.
Kjo sepse ky shtet ishte "i pa fuqishem" te nderhynte ne Bosnje per arsye gjeopolitike.
"Mjekroshat" kane lene familjet,vendet,jeten e tyre per te mbrojtur popullin boshnjak....sot debohen !!!!
Mes tyre ka edhe elemente te lidhur me terrorizmin por nuk eshte e mira te pergjithsohet ne kete menyre.

Aaa,mos harro se mjekrosh nga Azia ishte edhe Jezusi.:wink:

Ai budallai qe mendon se te krishteret e shpetuan Kosoven duhet te kujtoje se ishin ato qe e gjymtuan dhe se serbet te atille jane,e gjithashtu duhet te lexoje pak politike nderkombetare perpara se te arrije ne servilizma te vobekta.
Nese ato ishin aq dashamires me Kosoven perse nuk ishin te tille me Bosnjen apo me Cecenine....?!?!?
Pastaj mund edhe te diskutojme me tej per kete "humanitarizem" qe tjeter nuk eshte vecse gjeopolitike nga e cila kosovaret po arrijne pamvaresine duke paguar "taksat" e ksaje miresie.:smile:


fatmirsish tani nga ndihma e nderkombtarve shqiptart po lirohen nga taksat e larta qe i kemi pague pushtusve OTOMAN e SERRBO sllav

luckyman
18-12-07, 19:31
Po me vjen keq shume qe paska filluar Bosna me ket aksion!!!!......tash ja msyjn Kosoves ,Shqipris e Maqedonis!!.......kena pak ksi ber......!

hawk
18-12-07, 20:37
fatmirsish tani nga ndihma e nderkombtarve shqiptart po lirohen nga taksat e larta qe i kemi pague pushtusve OTOMAN e SERRBO sllavNuk i ke paguar me pak nderkombetareve qe ne kohen Ilire.
E vertete eshte se i kemi paguar taksa pushtueseve osman por mos harro se ishin ato pushtues qe ripopulluan vendlindjen tende te shnderruar ne toke serbe,ishin ato qe rikthyen shqipetaret...etj etj i nderuar bashkatdhetare.:wink:

Guri i madh
18-12-07, 20:56
Nuk i ke paguar me pak nderkombetareve qe ne kohen Ilire.
E vertete eshte se i kemi paguar taksa pushtueseve osman por mos harro se ishin ato pushtues qe ripopulluan vendlindjen tende te shnderruar ne toke serbe,ishin ato qe rikthyen shqipetaret...etj etj i nderuar bashkatdhetare.:wink:bash kto fjal edhe akademiket serb po i thojn se ne nuk jemi shqiptar po turqia na ka sjell nga shtetet aziatike


pse nuk ju ndihmoj shqiptarve nė sangjakun e nishit qė te qendrojn nė vatrat e tyre

hawk
18-12-07, 22:47
Ne fakt akademiket pohojne se ne kami ardhur nga diku larg,qe as ato nuk e dijne,por ama jane te mendimit qe Kosoven e ripopulluan osmanet me shqipetare nga Shqiperia e sotme dhe malet e Kosoves madje krijuan nje element shqipetare shume te forte ekonomikisht gje e cila gjate sudnimit serb nuk ekziston.Per kete pohimin e tyre te dyte nese ke kunderfakte sjelli se jemi shume kurioz ti shikojme.
Per te tjerat....kurseju.

Guri i madh
18-12-07, 23:07
Ne fakt akademiket pohojne se ne kami ardhur nga diku larg,qe as ato nuk e dijne,por ama jane te mendimit qe Kosoven e ripopulluan osmanet me shqipetare nga Shqiperia e sotme dhe malet e Kosoves madje krijuan nje element shqipetare shume te forte ekonomikisht gje e cila gjate sudnimit serb nuk ekziston.Per kete pohimin e tyre te dyte nese ke kunderfakte sjelli se jemi shume kurioz ti shikojme.
Per te tjerat....kurseju.


nuk ka pas nevoj me prue nga shqipria se kosova ka pas mjaft shqiptar po ata ka qen dashur me mbrojt shqiptart nė sangjakun e nishit e tė leskofcit

SoKoLi-i-Maleve
19-12-07, 00:34
Si gjithmon arabet dhe sllavet kan te njejten teori kur jan ne pytje Shqiptaret,lexoni cka shkruan howk ma nalt,asht vertet TURP .Cka mendoni?
Ne spaskemi akademik vendas apo te huaj qe flasin per ne,por simbas howk& co shkarravinat e akademikve te cubrillovicit qenkan te verteta.

SoKoLi-i-Maleve
19-12-07, 00:36
nuk ka pas nevoj me prue nga shqipria se kosova ka pas mjaft shqiptar po ata ka qen dashur me mbrojt shqiptart nė sangjakun e nishit e tė leskofcit

Shum pytje me vend .

Guri i madh
19-12-07, 00:43
Si gjithmon arabet dhe sllavet kan te njejten teori kur jan ne pytje Shqiptaret,lexoni cka shkruan howk ma nalt,asht vertet TURP .Cka mendoni?
Ne spaskemi akademik vendas apo te huaj qe flasin per ne,por simbas howk& co shkarravinat e akademikve te cubrillovicit qenkan te verteta.
edhe ky hawk vjen nga i njejti taborr

Bjeshka1
20-12-07, 18:19
Aaa,mos harro se mjekrosh nga Azia ishte edhe Jezusi. Per kete e nxorren nga varri dhe me rakete e lansuan drejt hyjeve.

Nuk e di se hallin e kujt e kan disa ketu ? A po ju dhimbesen keta nga Pakistani, a por mos jeni edhe ju disa si ata dhe ju ka kap tuta? Ne jemi ne tokat tona e serbi ma ska cka na ban, e keta tjeret nuk na deturojne ne arratisje. Mos mendoni qe i sjellin dicka te nire keta Bosnjes? Jo veē sherri u shihet kudo qe jane. Leshojani nje sy botes dhe e kuptoni se sa te mira vine nga keta.

hawk
20-12-07, 23:34
Un solla nje reaksion zinxhire te shkaktuar nga lufta e Bosnjes e cila solli individe te tille qe dhane jeten per ate popull duke u ndihmuar nga Irani,A.Saudite,Libani dhe natyrisht dirisgjenti USA qe mori rrolin e avokatit te Bosnjes ne Dayton pasi i kishte nxjerrur geshtenjat nga zjarri nga keto mjekrosha ashtu sic kishte bere ne Afganistan.
Se cfare te mire i sollen Bosnjes,me duket se vetesakrifikimi per nje popull te masakruar,per ideale,eshte deshmi me se e mjaftueshme.

Pikerisht duke i leshuar nje sy botes nga librat e dy autoreve me prestigjoz te siperpermendur shikoj se sa te mira vijne nga ato qe vetshpallen eksportuesit e demokracise dhe humanitarizmit dhe ne te njejten kohe keta mjekrosha i krijojne dhe i perdorin si mercenare.
Mos valle do te thuash se ne nje krim fajin e ka arma-ne rastin tone ushtari- dhe jo ai qe e perdor-ne rastin tone ato qe krijojne keto premisa dhe keto personazhe,ato qe i financojne,drejtojne,urdherojne,qe jane miq,qe ne fund i likuidojne dhe vete dalin faqebardhe !?

Bjeshka 1 mos bjer pre e naivitetit ....

Bjeshka1
21-12-07, 09:31
Pre e naivitetit! Fjale dhe jo mahi.
Une nuk e shoh boten ne bardhe e zi. Kjo eshte per mue kryesorja. I analizoj gjerat dhe nuk knaqem me sqarime nga ndonje liber ose ndonjje hoxhe. Kjo eshte jeta ime, ashtu siē eshte ajo e jotja me mjeker dhe pantolla "treēerekshe". Bosnja i shfrytezoi keta mjekrroshat dhe tash ti kur nuk i duhen dhe sheh rrezik real nga keta, ju thote, faleminderi dhe LAMTUMIRE!E kan kuptuar se keta njerz jane te tille qe sjellin veēse probleme, se duan te jene ne qender te vemendjes dhe duan te vendosin, duan pushtet. Kure keta marrin pushtetin ne dore, ndodhe "Afganistani". Bosnja e kuptoi kete rrezik real, pas shume incidenteve qe kan nodhur te shkatuara nga keta mjekroshat qe edhe ne Sanxhak kan filluar betejen e tyre. Ne Kosove kan filluar me etablimin e tyre ne krye me Shefqet Krasniqin .

Arb
22-12-07, 11:11
Njejte duhet me ja bo edhe na ktyne ne Kosove. Ose me i djeg te gjithe ne xhamia, ose me ua qel rrugen per Harapi..........