PDA

View Full Version : 7 Kushtet e fjales LA ILAHE IL LALLAH


Ethnic Albanian
15-12-07, 19:25
BismilahiRrahmani RrahimLa ilahe il lAllah – Nuk meriton tė adhurohet me tė drejtė ashkush pėrveq AllahutAll-llahu I Madhėruar thotė:

“Ne nuk kemi dėrguar asnjė tė dėrguar parateje e tė mos I kemi shpallur se:“S’ka tė adhuruar me tė drejtė pėrveq Meje,andaj mė adhuroni vetėm Mua”” El-Enbija-25

Pėr tė kuptuar kėtė Teuhid (Njėhsimin eAll-llahut) dhe pėr ta kuptuar drejtadhurimi e All-llahut duhet domosėdo ta kuptojmė drejt domethonien e fjalėsLa-ilahe il lAllah.
Kjofjali fatkeqėsisht nė shumicėn e rasteve pėrkthehet dhe kuptohet gabimisht kupėrkthimi pėrkufizoet nė thėnien se: “Nuk ka Zot pos All-llahut…” qė kjopadyshim se ėshtė e vėrtetė, por assesi nuk duhet kėtu tė pėrfundojė kjo fjalė!

All-llahuI Madhėruar nė Kur’an e ka pėrmendur se edhe Mushrikėt (Idhujtarėt) e kohėssė Mekkese pranonin se vetėm Zoti ėshtė Krijues dhe se vetėm AiėshtėFurnizuesi dhe Sunduesi, mirėpo kjo padyshim se kjo njohje e tyrenuk u mjaftoiatyre qė tė mbrohen nga Dėnimi I All-llahutdhe pėrleshjes me besimtarėt e tjerė.

Pėr kėtėduhet domosdo ta dijmė se kuptimi dhe pėrkthimi I drejtė I dėshmisė do tė mundtė pėrkufizohet nėse ėshtėsikurse vijon: “Nuk meriton tė adhurohet me tė drejtė askush pėrveq All-llahut”.

Ky ėshtė kuptimi I drejtė I kėsaj fjale, madje sipas disa dijetarėve ose tėjemi mė direkt Shejh Albani Rahimehullahjanė tė mendimi se pėrkthimi dhe zbėrthim tjetėr I kėsaj fjalė, jo sikurse ucek mė lartė do tė konsiderohej edhe si Mėkat, ngasenjė veprim I tillė do tėnėnkuptonte devijim e asaj qė vet Zoti IMadhėruar ka dash tė ta pėrmbajė dhetė aludoj nė tė kjo fjalė.

Pėt tu thelluar mė tepėr nė kuptimin e kėsaj fjale dhe pėr tė pasur mėqartė se qka konkretisht kėrkohetprej neve me thėnjen e kėsaj dėshmie atėherė na duhet domosdo qėnėvijim tė mirremi me kushtet e kėsaj fjale tė cilat dijetarėt emirėfilltė nėbazė tė leximit induktiv tė ajeteve dhe haditheve kanėardhur nė pėrfundim sekjo fjalė nuk qėndron pa kushtet e saj.

E kan pyetur dijetarin Vehb ibėn Munebbeh:”A nuk ėshtė fjala La ilahe il lAllah ēelėsi I xhennetit?! Ai iu pėrgjigj: “Po, mirėpo secili ēelės I ka dhėmbėt e ti me tė cilėnqelėt dera”.

Pasi qė e kemi ēelėsin duhet duhet tė shikojmė se a Ika dhėmbėt e duhura pėr ta hapur derėn e xhennetit.Kushtet e Fjalės LAIlahe Il-la Allah


Dijetarėt Islam nė bazė tė argumenteve tė qarta tėsheriatit (Kur’an-it dhe Sunnet-it), kanardhė nė pėrfundim se kjo dėshmi I ka gjithėsej 7 kushte e ato janė:

Kushti 1: Dituria
Ti paraprijė dituria reth dėshmisė qė po e thua qėd.m.th (http://d.m.th/). ai I cili e thotė dėshminė duhet ta dijė se vetėm All-llahu duhet tė adhurohet dhe nuk lejohet qė tėbėhet shok Atij askush nė kėtė adhurim.

All-llahu I Madhėruar thotė:

“Dijese nuk meriton me tė drejtė tė adhurohet askushpėrveq All-llahut. Kėrkofalje pėr gjynahun tend dhe pėr besimtarėt ebesimtaret! All-llahu e dise si silleni ju dhe ku qėndroni” Muhammed-19

Transmeton Uthman ibėn Affani r.a. se I Dėrguaris.a.v. s. ka thėnė: ”Ai I cili vdes duke e ditur senuk meriton tė adhurohet me tė drejtė askush pėrveq All-llahut do tė hyjė nėxhennet” Buhariu

Andajsecili qė e thotė kėtė fjalė duhet ta dijė qartėse e tėra qė ka tė bėjėme adhurimin duhet ti takoi vetėm All-llahut e jodikujt tjetėr pėrveqTij, ngase vetėm kėshtu kjo dėshmi I bėnė dobi thėnėsit tėsaj dhe bėhetshkakė pėr shpėtimin e tij nga zjarri. Ndėrsa ai I cili e thotėkėtėdėshmi vetėm se fjalė goje duke mos e ditur se nuk bėn tė adhurohetdikushtjetė r pėrveq All-llahut , atėherė I tilli nuk pėrfiton ngathėnia e kėsaj dėshmiedhe rrjedhimisht nga kjo nuk shihen gjurmėt e sjnė jetėn e tij/saj.

Kushti 2: Bindja
Ai/Ajo tė cilėt e dijnėdomethėnien e dėshmisė, atėherė pos kuptimit tė saj duhet tė jenė tė bindurnė atė qė aludon ajo dėshmi,ngase nėse e din kuptimin e drejtė tė kėsajdėshmie e pastaj dyshojnė nė atė qėaludon ajo, atėherė edhe ky nukpėrfiton atė qė duhet nga kjo fjalė.

All-llahu I Madhėruar thotė:

“Besimtarėtėvėrtetė janė vetėm ata qė besojnė All-llahun dhe tė Dėrguarine Tij dhepastaj nuk dyshojnė por luftojnė nė rrugėn e All-llahut me pasurinėdhejetė n e tyre. Kėta janė besimtarė tėsinqertė”. El-Huxhurat- 15

Ebu Hurejra r.a. thotė se I Dėrguari s.a.v.s. nė njėhadith tė gjatė ndėr tė tjera I ka thėnė atij se:” …atė tė cilin e takon pas kėtijmuri e qė dėshmon me bindje se nukmeriton me tė drejtė tė adhurohet askushpėrveq All-llahut, pėrgėzoje mexhennet.” Transmeton Buhariu

Kushti 3: Pranimi
Mbase e dimė tashmė dhe jemi tė bindur nė atė se qfarė konkretishtaludon kjo dėshmi atėherė na mbetet tė qė ta pranojmė me zemėr dhe shqiptojmė me gjuhėn tone tėrė atė me tė cilėn ka ardh kjo dėshmi.
Pabesimtarėtnuk ishin nė gjendje ta pranoninrealitetin tė cilin e solli kjo fjalė,pėrkundrazi ata e mohonin madje erefuzonin me kryelartėsi dhe pėrbuzje.

All-llahu I Madhėruar dhe I Lartėsuar thotė:

“ Atė ditė tė gjithė do tė jenė sėbashku nė denim. Ne kėshtu veprojmė mekeqbėrėsit. Sepse, kur u thuhejatyre:” Nuk meriton me tė drejtė tė adhurohetaskush pėrveq All-llahut!”– ata tregoheshin mendjemėdhenjė dhe thoshin:”Vallė , a t’I braktisimhyjnitė tona pėr shkakė tė poeti tė marrė?” Es-Saffat-33, 34, 35, 36.

Kushti 4: Nėnshtrimi
Pasiqė e pranojnė tėrė atė me tė cilėn ka ardhur kjodėshmi me zemėr dhe shqiptim me gjuhė, atėherė kan nevojė qė ti nėnshtrohen praktikisht kėrkesave tė dėshmisė me gjymtyrėt tyre.
Andaj ky ėshtė kundėr argument pėr ata tė cilėtpretendojnė se “e kam zemrėn e pastėr” apo “unė jam musliman”.Duhet domosdo qė praktikisht tė dėshmojn kėtė pėrkatėsi dukereflektuar automatikisht veprat e tyre nė tė pėrditshmėn.

All-llahu I Plotėfuqishėm thotė:

“KushI dorėzohet All-llahut, me tėrėqenien e ij, duke qen punėmirė, ai ėshtėkapur pėr vegėn mė tė forte. TekAll-llahu do tė kthehet qdo gjė.” Llukman-22

Kyajet qartė dėshmon se vetėm ata/ato tė cilėt kanpranuar qė ti dorėzohenAll- llahut tė Madhėrishėm dhe tė Lartėsuar dhe bėjnėvepra tė mira, tėtillėt janė kapur pėr vegėn mė tė forte e cila nė kėtė rastėėshtė qartėdėshmia La Ilahe il lAllah.

Ethnic Albanian
15-12-07, 19:26
Kushti 5: Vėrtetėsia
Tė pranojė dhe ta shqiptojė kėtė dėshmi me vėrtetėsitė plotė e tė pastėr nga ēdo njollė e gėnjeshtrės.

All-llahu I Plotėfuqishėm dhe Bujar thotė:

“Elif,Lam, Mim. Vėrtetė mendojnė njerėzit, se do tėlihen tė thonė nebesojmė”, pa u vėnė nė prove?! Ne I kemi sprovuar ata qė kanqen paratyre, nė mėnyrė qė All-llau tė dallojė ata qė thonė tė vėrtetėn dheataqė gėnjejnė.” El-Ankebut-1, 2, 3.

Transmeton Muadh ibėn Xhebeli r.a. se I Dėrguari s.a.v.s. ka thėnė:”Kushdo qė dėshmon me vėrtetėsi se nuk meriton me tė drejtė tė adhurohet askushpėrveq All-llahut dhe se Muhammedi ėshtėrob dhe I Dėrguar I Tij, tė tillin e mbron All-llahu nga zjarri.” TransmetonBuhariu dhe Muslimi.

Kushti 6: Sinqeriteti
Gjatėkryerjes sė veprave tė cilat janė obliguar methėnien e dėshmisė tė jetėI sinqertė dhe tė kryej kė vepra vetėm pė All-llahune Madhėruar dhevetėm si pasojė e nėnshtrimit ndaj Tij. Shqiptuesi I kėsajdėshmie duhetqė tė mundohet maksimalisht qė mos tė bashkangjitet nė veprat etijasnjė grimcė syefaqėsie e cila ndikon nė refuzimin e veprės sė tijapocungimin e shpėrblimit.

All-llahu I Madhėruar thotė:

“E megjithatė, ata qen tė urdhėruar vetėm qė tėadhuronin All-llahun me pėrkushtim tė sinqertė.” El-Bejjine-5.


Kushti 7: Dashuria & Urrejtja
Dashuria & Urrejtja tė ken pėr bazė dėshmin LaIlahe Il lAllah.
Besimtari/jamiqė son ata/ato tė cilėt/cilat janė nėmiqėsi me dėshiminė dhe ekundėrta I trajton jo miq ata/ato tė cilėt/cilat janėtė kėtill medėshminė. Ai/Ajo I/e don ato vepra tė cilat janė nė pėrputhje mekėtėdėshmi dhe I/e urren ato tė cilat janė nė kunfėrshtim meDėshmin La Ilahe Il lAllah.

All-llahu I Madhėruar thotė:

Nukgjen njerėz, qė besojnė nė All-llahun dhe nė Ditėn e Fundit, qėtėushqejnė dashuri ndaj atyre, tė cilėt kundėrshtojnė All-llahun dhe tėDėrguarine Tij, edhe nė qofshin ata etėrit ose bijtė e tyre, osevėllezėrit e tyre, osefarefisi I tyre…” El-Muxhadele- 22.

Gjithashtu thotė:

“Shembulli I mrekullueshėm pėr ju ėshtė Ibrahimi dhe ata qė kanqen me tė kur Ithanė popullit tė vet:”Ne shkėputemi nga juu dhe nga atoqė ju I adhuroni nėvend tė All-llahut; ne ju mohojmė dhe armiqėsia eurrejtja midis nesh ėshtė epėrhershme, derisa tė besoni tek All-llahuNjė dhe I Vetėm.” El-Muntehine- 4

Pra Besimtari/ja e urren ēdo fjalė apo vepėr e cila ėshtė nėkundėrshtim me dėshminė La ilahe il lAllahpavarėsisht se nga kush buronkjo vepėr a fjalė, mirėpo kjo urrejtje dhearmiqėsi nuk duhet atė tashtyjė asesi qė t’I bėjė ndokujt tė padrejtė apo nėmėnyrė tė paligjshmet’ia cenojė atij jetėn, nderin apo pasurinė.

Kėto janė kushtet e dėshmisė Islame La Ilahe IllAllah dhe vetėm tė bashkuaramundė sojnė qė kjo dėshmi ti jep frytet esaja dhe ti bėjė dobi thėnėsit tė sajnė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
pėrgatitur nga Hoxhė Enis Rama.