PDA

View Full Version : pse shqiptart n diaspor fmijet e tyre i pagzojn me emra t vendit ku jetojn


guri70
15-12-07, 19:49
prdit e m shum dgjoj q shqiptart n diaspor fmijve q lindin u japin emra t vendit ku jetojn.Nj hap m i shpejt drejt asimilimit ton ktu n diaspor sipas meje e jo nj integrim n vendin ku jetojm.Jan tjera gjra ato q duhet t i prmbushin shqiptart pr t u integruarn shoqrin evropiane e jo me emrat pr fmijet e tyre n gjuhen jo shqipe.kam d shir t shoh edhe opinionet e t tjerve.

hasanmehmeti
15-12-07, 20:59
Ata po asimilohen midis Drenices po vendosin emra qe si kemi ndegjuar kurr e ne diaspore.

Qysh ashte Vendi behet Kuvendi.

Marco
17-12-07, 23:59
Ata po asimilohen midis Drenices po vendosin emra qe si kemi ndegjuar kurr e ne diaspore.

Qysh ashte Vendi behet Kuvendi.Hahahah valla mos fol mu se e prish , po hej ndoshta lojn edhe emra internacional , e mos ti ngatrrojm emrat internacional me ata perkatese.!!

arton bala
18-12-07, 09:30
prdit e m shum dgjoj q shqiptart n diaspor fmijve q lindin u japin emra t vendit ku jetojn.Nj hap m i shpejt drejt asimilimit ton ktu n diaspor sipas meje e jo nj integrim n vendin ku jetojm.Jan tjera gjra ato q duhet t i prmbushin shqiptart pr t u integruarn shoqrin evropiane e jo me emrat pr fmijet e tyre n gjuhen jo shqipe.kam d shir t shoh edhe opinionet e t tjerve.

U tha edhe me larte: emrat e huaj nuk mirren vetem nga shqiptaret jashte vendlindjes, por edhe nga ate ne atdhe. Pyetja eshte vetem se ne cilen mase ndodhe kjo ne vendlindje e ne cilen mase jashte vendlindjes. Une mendoj se ne vendlindje prin (per skeqi) ne kete aspekt. Sepse atje ende mendohet se ermi Hasan apo Pajazit eshte me shqiptar sesa ndonje emer perendimor, p.sh. Vincent. E njejta gje eshte. Bile edhe emrin Stefandushan e kisha barazuar me emrat muslimane qe i permenda ne rreshtin paraprak.

Rizuana
12-07-08, 12:32
Pse de pse... (megjithese jo krejt veprojne kshtu...)

ps...Une po bona naj femij kismet emrin vec SHQIP.

Arkza
12-07-08, 13:26
Pse Sigurisht se kan ndonje Arsyje te fort dhe i me Emrin dojne te ta Kujtojen e krejt Kaluaren te tyreve .... sigurisht qe eshte dhimbshme kjo si jo dhe s'eshte per askon leht jo !!
P/SH Motra ime gjate Luftes qe ikum per ne Shqipri dhe mu atje e Lindi nje Vajze , dhe dhendrri im ja la Babes tim qe te ja vje Emrin Asaj !
Emri i saj eshte Fiera , mu ate Qytete ka Lind dhe ajo Familje qe ka lind ne shpijen e tyre jan kujdesh shume per Voglushen ton , qdo vite ja Festopjne ata Dite-lindjen te mbeses time dhe gjithe-here thojne se voglushja eshte jona ka linde ketu !!!

P/S Nga Large e Pershendes shume ate Familje te bekuar dhe kur kurr per Jete kete nuk ja u harrojne se qfare bont per neve !!!
Si duket i ka bekuar Zoti hiq me shume pas dy Vites ju ka ra nje fare llotorie te shkojne ne Usa edhe sot jan Atje ... Por une nuk dalem duke Flm.. kurr per ata , me te Veretet ishin shume Njerzit me te merkullushum ne Bot !!

Pra nje Lutje e kam per juve qe mos ma Fshini kete Postim se edhe syt me Lotuan qe shkruva kete aq shume ndije shuem malle per Zonjen e Dashur Selvija , per i ndruarin Selimin ( Zoti i shpis ) Vajza Pravera dhe quni i tyre Behari ....
Edhe njehere nga Large shume ju Perqafoj shume juve ... nga Mitrovicalikja e cila me keni Premtuar se ne Darsmen time dote vini ju pres shume dhe ju dua shume me shume Respekt ! :mad:

Gjumashja
21-07-08, 22:28
me u duk ma "cool"....

elvio
07-06-10, 22:24
sepse arsyeja s'eshte edhe nje e vetme.
duan ne tregohen qe ne pershtatemi
qe jemi si ju
qe s'duan te besojne qe jane shqiptare
qe
qe
qe
qe,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

edhe pse fenmene te tilla ka sa te duash,ajo qe me ben pershtypje eshte,se edhe prinderit qe femijve te tyre i emerojne me emrat perkates te shteti ku jetojne,flasin gjuhen atje ku jetojne cale me cale,edhe preferojne ne ambjentet familjare te flasin ate gjuhe

jo shqip.

por duke e pas emrin Albana-edhe i behet Kristina,per arsye koti .

s'mund te hesht pa fol ne te tilla fenomene,por s'eshte per tu cudit aspak,pasi emrat shqiptare veniten ne organet perkatese ku leshohen certifikatat
pasi ka Vanessa-edhe gjyshi me gjyshen thone

si e ka emrin-Pilivesa

Idila
08-06-10, 06:13
sepse arsyeja s'eshte edhe nje e vetme.
duan ne tregohen qe ne pershtatemi
qe jemi si ju
qe s'duan te besojne qe jane shqiptare
qe
qe
qe
qe,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

edhe pse fenmene te tilla ka sa te duash,ajo qe me ben pershtypje eshte,se edhe prinderit qe femijve te tyre i emerojne me emrat perkates te shteti ku jetojne,flasin gjuhen atje ku jetojne cale me cale,edhe preferojne ne ambjentet familjare te flasin ate gjuhe

jo shqip.

por duke e pas emrin Albana-edhe i behet Kristina,per arsye koti .

s'mund te hesht pa fol ne te tilla fenomene,por s'eshte per tu cudit aspak,pasi emrat shqiptare veniten ne organet perkatese ku leshohen certifikatat
pasi ka Vanessa-edhe gjyshi me gjyshen thone

si e ka emrin-Pilivesa
hahahahaha...

Pajtohem me ty elvio, topi s`e luan!

Lapsi
08-06-10, 10:13
ashtu ndodhe kur gjerat behen lemsh... Amerikani e puneson shqiptarin ne nje dyqan, shqiptari e pagezon djalin : KUNGULL, ngase amerikani me kunguj meret

Virti
08-06-10, 23:02
... per t'ia bere qejfin gruas vendase! :cool:

Buqja_ch
09-06-10, 06:50
... per t'ia bere qejfin gruas vendase! :cool:


Per nje muaj je i lire mos me postu me http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif duhet me jau be qefin se nuk gjejn si to me !!!!!!

shfletuesi_
09-06-10, 09:04
Jo bre ky fenomen nuk ndodh vetem me shqiptaret qe jetojn ne diaspor, ky fenomen ndodh edhe me shqiptaret qe jetojn ne vendlindje.

Ja psh. une i di disa raste qe femijeve te tyre ua kan ngjitur emrat e artistave qe luajn seriale latino latino :P

roadrunner
09-06-10, 09:13
Ma mire Kosovare, sesa Kasandra a qa po di une...

Tani e ke emrin Dukagjin, shume emer i mire valla, ma mire se naj far Ronaldo po eeeee.....

shfletuesi_
09-06-10, 09:22
Ma mire Kosovare, sesa Kasandra a qa po di une...

Tani e ke emrin Dukagjin, shume emer i mire valla, ma mire se naj far Ronaldo po eeeee.....


Nimeeee a krejt Kosova don me ngjit emrin Dukagjin tash a... eiii kuku per mue hooo :P

roadrunner
09-06-10, 09:42
Pse a per kejt po flitet ketu a? :tongue: hahaha? Nimeeee a krejt Kosova don me ngjit emrin Dukagjin tash a... eiii kuku per mue hooo :P

shfletuesi_
09-06-10, 09:52
Pse a per kejt po flitet ketu a? :tongue: hahaha?


Po po per krejt edhe DukaGjin eshte emer i perbere prej 2 emrave :) Nga Duka edhe Gjini E Zoti e di qka kan qen keta... :D

Qika^Me^Kule
09-06-10, 17:44
Per kete nuk kam ide..... se pse?? ka te bej.. tek pakica e shqiptareve qe kan mendime te ndyshem....

Sot kam lane nje emer... shqip... te nje engjulli te vogel...

Virti
12-06-10, 17:22
Per nje muaj je i lire mos me postu me http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif duhet me jau be qefin se nuk gjejn si to me !!!!!!
:cool:

Arb
12-06-10, 18:29
O kadalni bre!

Shqiptari qe i thote vetit Shqiptar, femijet i vete i pagezon me emra Shqiptare, pa marr parasysh se a eshte ne vendlindje, apo kudo tjeter ne bote.

Shqiptari qe nuk e ka te qarte identitetin e vete kombetar, femijet e vete i pagezon me emra fetare, e te huaj. E Shqiptare te tille ka edhe ne vendlindje.


Njerezit i kemi pagezuar me Hasan, Hafiz, Aleks, Kriste, e dreqi e marrte vesh, e fatbardhesisht lopet i kemi paguzuar me emra Shqip, Balushe, Mirushe, Larike, Murroje...

Prishtinasja_
17-06-10, 08:31
Mire e keni ! Pse me i pagezua femijet me emra te huaj,duke pas shume emra te bukur shqip me nje domethenje mjaft te qelluar ! :smile:

Kalimtare
17-06-10, 12:43
sepse..''kishe po bojna dicka''!

Antika
17-06-10, 12:47
pse shqiptart n diaspor fmijet e tyre i pagzojn me emra t vendit ku jetojn ?
pyetje shuum shumm interesante ,qe besom as me mendu nuk po di (ncncncncncnc)

Peja-Boy
17-06-10, 20:27
pse shqiptart n diaspor fmijet e tyre i pagzojn me emra t vendit ku jetojn ?
pyetje shuum shumm interesante ,qe besom as me mendu nuk po di (ncncncncncnc)

Bash as une sjam tu e dijt se qfar Emrash Psh???se kam ndi akoma ndonje shqiptar me emer Millorad apo Schtefan apo diq te till ??!!

thellenza
18-06-10, 21:15
Nje kojshike e jona, qe ka ardhe para dy tre vjeteve ne gjermani nuse, tha nje dite "ja kam vnu emrin cikes Vanessa, me 2 ss, se keshtu nuk kan problem gjermanet me ja shqipetu emrin":biggrin::rolleyes:.