PDA

View Full Version : Femra Shqiptare di mė shumė se tė jetė njė Nėnė e shkėlqyer


Pupi
16-12-07, 08:16
Femrat kosovare tė cilat udhėheqin biznese tė ndryshme nė Kosovė, pėrkundėr vėshtirėsive qė kanė ato janė shumė energjike, nuk ndalet para barrierave tė ndryshme, madje hapi i tyre ėshtė ēdo herė e mė i madh.\15.12.07\

http://www.rtv21.tv/site/img/images/content/news/Prishitna.jpg Iniciativa e Femrės Kosovare Vizioni i ri pėr tė katėrtėn herė organizoi manifestimin pėr shpalljen e femrave mė tė suksesshme kosovare nė biznes pėr vitin 2007, kėsaj radhe nė nivel qendror.
Si mė tė suksesshme nė udhėheqjen e bizneseve tė mėdha, nė prodhim, tregti dhe shėrbime u shpallėn: Linda Shala nga kompania data projekt elektronik, Margarita Kadriu kompania Inter Pres dhe Sadrije Uka kompania Paradiso. Ndėrsa pėr biznese tė mesme dhe tė vogla u shpallėn Bahrije Durmishi nga firma Agro Albi - lule, Suzana Domi kompania Gentili dhe Shqipe Jashanica Piceri - restaurant ODA.
Drejtoresha e Iniciativės femra Kosovare “Vizioni i ri”, Ardita Rizvanolli, organizatore e kėtij manifestimi tha se Kosova ka mjaftė femra tė suksesshme andaj, ishte mjaft e vėshtirė tė zgjidhen mė e suksesshmet nė biznes.
Manifestimi pėr shpalljen e femrės mė tė suksesshme nė biznes pėr vitin 2007 ka pėr qėllim tė pėrkrah dhe promovoj gratė nė biznes.\15.12.07\ Femrat kosovare tė cilat udhėheqin biznese tė ndryshme nė Kosovė, pėrkundėr vėshtirėsive qė kanė ato ...

http://www.rtv21.tv/site/img/images/system/section_seperator.gifhttp://www.rtv21.tv/site/img/images/content/news/pishtina_city.jpg
www.rtv21.tv (http://www.rtv21.tv)

legenda
16-12-07, 23:58
.....hmmm Lindita SHALA,,,nuk eshte cudi,vajza e ishdrejtorit te TREPCES -AZIZ ABRASHI,.....
------------------------------------------------------------

....NO COMENT!!!

DritonPR
17-12-07, 23:01
aaa me femrat shqiptare ska!!! nuk krahasohen femrat tona me femrat kombeve tjera, pse? sepse 1 femer shqiptare = te kombinuar: italiane, gjermane, amerikane, zezake, turqelike (Femra shqiptare i posedon te gjitha cka femrat e nacionaliteteve tjera posedojn :)

vjeshta
27-12-07, 01:48
.....hmmm Lindita SHALA,,,nuk eshte cudi,vajza e ishdrejtorit te TREPCES -AZIZ ABRASHI,.....
------------------------------------------------------------

....NO COMENT!!!

Hmmmmm ,dmth edhe fermrave shqiptare po ju ndajka trashegemia ......no comment !!!..........apo eshte aresyje e humbjeve te gjurmeve te asaj pasurie ???

legenda
27-12-07, 22:07
....pse cka jane femrat shqiptare te mos kene te drejte ne trashegimi ,perderisa ka femra shqiptare qe shfaqin dyshimin mbi te drejten e trashegemise si JU-VJESHTA,natyrishte qe gjinise se kundert i hapen rruge qe te mos ia japin....

qe te ta ilustroje po marr shembull veten-une gezoje trashegimi qe babi im e trashegoi nga gjyshi ,e nje pjese me takon mua...ja qe paska femra shqiptare qe gezojne TRASHEGIMIN.
----------------------------------------------------------------
megjithese trashegemia mundet me qene e llojeve te ndryshme,tradite,kulture te mira materiale etj...

po e detalizoj pak ,postimin ne te cilin keni replikuar JU.

-ishin kohe te veshtira,...kriza ishte hapur ne vend...dhe ne kohen kur MINATORET E TREPCES braktisen punen e tyre,dhe dolen ne greve te pergjithshme,....ku pjesa dermuese mbeten ne meshiren e kohes,,,,disa drejtore si A.Abrashi,,,B.Kavaja etj. filluan lulezimin ne bisnese ,te cilat natyrishte i hapen ne emer te femijve te vet,....

Guri i madh
28-12-07, 00:34
....pse cka jane femrat shqiptare te mos kene te drejte ne trashegimi ,perderisa ka femra shqiptare qe shfaqin dyshimin mbi te drejten e trashegemise si JU-VJESHTA,natyrishte qe gjinise se kundert i hapen rruge qe te mos ia japin....

qe te ta ilustroje po marr shembull veten-une gezoje trashegimi qe babi im e trashegoi nga gjyshi ,e nje pjese me takon mua...ja qe paska femra shqiptare qe gezojne TRASHEGIMIN.
----------------------------------------------------------------
megjithese trashegemia mundet me qene e llojeve te ndryshme,tradite,kulture te mira materiale etj...

po e detalizoj pak ,postimin ne te cilin keni replikuar JU.

-ishin kohe te veshtira,...kriza ishte hapur ne vend...dhe ne kohen kur MINATORET E TREPCES braktisen punen e tyre,dhe dolen ne greve te pergjithshme,....ku pjesa dermuese mbeten ne meshiren e kohes,,,,disa drejtore si A.Abrashi,,,B.Kavaja etj. filluan lulezimin ne bisnese ,te cilat natyrishte i hapen ne emer te femijve te vet,....


nuk e di per aziz abrashin qka ka pas kapital po per berhan kavajen krejt gabim e kie se ja njoh edhe prindit gjdo her kan pas kapital

nejse jasht teme po ndoshta nuk e fshijn ket afishim

vjeshta
28-12-07, 02:48
....pse cka jane femrat shqiptare te mos kene te drejte ne trashegimi ,perderisa ka femra shqiptare qe shfaqin dyshimin mbi te drejten e trashegemise si JU-VJESHTA,natyrishtekundert hapen i rruge qe te mos ia japin.... qe gjinise se

qe te ta ilustroje po marr shembull veten-une gezoje trashegimi qe babi im e trashegoi nga gjyshi ,e nje pjese me takon mua...ja qe paska femra shqiptare qe gezojne TRASHEGIMIN.
----------------------------------------------------------------
megjithese trashegemia mundet me qene e llojeve te ndryshme,tradite,kulture te mira materiale etj...

po e detalizoj pak ,postimin ne te cilin keni replikuar JU.

-ishin kohe te veshtira,...kriza ishte hapur ne vend...dhe ne kohen kur MINATORET E TREPCES braktisen punen e tyre,dhe dolen ne greve te pergjithshme,....ku pjesa dermuese mbeten ne meshiren e kohes,,,,disa drejtore si A.Abrashi,,,B.Kavaja etj. filluan lulezimin ne bisnese ,te cilat natyrishte i hapen ne emer te femijve te vet,....

Pershendetje Legenda.


Citimi i postimit tende nuk ishte diqka provokuese apo replikuese ,vetem e shfrytezova rastin qe ta shprehi habin ,befasin ,por jo dyshimin se a ka te drejt femra shqiptare ne trashegemi ,por ma shume diskutimin rreth kesaj qeshtje :prind-femije femer !!!Edhe pse kjo qeshtje duhet te diskutohet teme ne vete .....

Edhe une pyes :qka jan femrat shqiptare qe privohen nga trashegimia prindore ???

Gjinis se kundert ju hapen rrugen qe te mos ja japin !!!............Prindi eshte prind ,ai si prind nuk duhet te bej dallime ,apo ndoshta jemi "teprica teknologjike " ??!!

Flm per ilustrimin ,gezohem per ty ,por me sa kam pa une ,nje femer shqiptare e gezon trashegemin e prindit vetem ne rastin kur prindi nuk ka femije mashkull ........lutem qe te mos jete kjo ne rastin tende .

Eshte edhe tjetra ,kur femija femer "trashegon"( figuron ) pasurin vetem per formalitete administrative ndersa drejtohet nga prindi ,aresyeja :ku mbiemri i vajzes si e martuar ndryshon nga ai i prindit ...dmth humbje gjurmesh .

legenda
28-12-07, 14:58
....flm per qartesine qe me dhurove,
nuk dua te hyj ne detale dhe te flas per njerez te tjere,por thjeshte me intrigoi vet fakti qe pjesa dermuese e MINATOREVE,mbeten ne rruge dhe edhe sot luftojne per kafshate te gojes-e kjo dhemb....


...sa i perket TRASHEGIMISE ,ke te drejte duhet hap nje teme te re,pasi qe eshte problem mjafte i madh ne shoqerine tone,...kete kam pas parasysh kohe me pare,por koha ime po kufizohet dita me dite....
merre pra guximin VJESHTA,dhe te diskutojme haptas per kete ceshtje...


....gjeneratat e reja kane FUQINE NE DORE,qe te nderrojne BOTEN,dhe shkendijat e para po verehen....


ndodh kur ka vetem nje vajze,apo vajza,...por ka shume raste qe nuk i dallojne femite,e ne kete rast jam une....Pershendetje Legenda.


Citimi i postimit tende nuk ishte diqka provokuese apo replikuese ,vetem e shfrytezova rastin qe ta shprehi habin ,befasin ,por jo dyshimin se a ka te drejt femra shqiptare ne trashegemi ,por ma shume diskutimin rreth kesaj qeshtje :prind-femije femer !!!Edhe pse kjo qeshtje duhet te diskutohet teme ne vete .....

Edhe une pyes :qka jan femrat shqiptare qe privohen nga trashegimia prindore ???

Gjinis se kundert ju hapen rrugen qe te mos ja japin !!!............Prindi eshte prind ,ai si prind nuk duhet te bej dallime ,apo ndoshta jemi "teprica teknologjike " ??!!

Flm per ilustrimin ,gezohem per ty ,por me sa kam pa une ,nje femer shqiptare e gezon trashegemin e prindit vetem ne rastin kur prindi nuk ka femije mashkull ........lutem qe te mos jete kjo ne rastin tende .

Eshte edhe tjetra ,kur femija femer "trashegon"( figuron ) pasurin vetem per formalitete administrative ndersa drejtohet nga prindi ,aresyeja :ku mbiemri i vajzes si e martuar ndryshon nga ai i prindit ...dmth humbje gjurmesh .

legenda
28-12-07, 15:00
....Guri,,,mire e dime te gjithe qe ne kohen e komunizmit,marredhenjet shoqerore ishin tjera,...
nuk e di une se cfare eshte per TY kapital,,,pasi qe kjo ka dimenzione te ndryshme....

te pershendes,pa keqkuptime,....a?

nuk e di per aziz abrashin qka ka pas kapital po per berhan kavajen krejt gabim e kie se ja njoh edhe prindit gjdo her kan pas kapital

nejse jasht teme po ndoshta nuk e fshijn ket afishim

LABI
28-12-07, 15:15
Pershendetje Legenda.


Citimi i postimit tende nuk ishte diqka provokuese apo replikuese ,vetem e shfrytezova rastin qe ta shprehi habin ,befasin ,por jo dyshimin se a ka te drejt femra shqiptare ne trashegemi ,por ma shume diskutimin rreth kesaj qeshtje :prind-femije femer !!!Edhe pse kjo qeshtje duhet te diskutohet teme ne vete .....

Edhe une pyes :qka jan femrat shqiptare qe privohen nga trashegimia prindore ???

Gjinis se kundert ju hapen rrugen qe te mos ja japin !!!............Prindi eshte prind ,ai si prind nuk duhet te bej dallime ,apo ndoshta jemi "teprica teknologjike " ??!!

Flm per ilustrimin ,gezohem per ty ,por me sa kam pa une ,nje femer shqiptare e gezon trashegemin e prindit vetem ne rastin kur prindi nuk ka femije mashkull ........lutem qe te mos jete kjo ne rastin tende .

Eshte edhe tjetra ,kur femija femer "trashegon"( figuron ) pasurin vetem per formalitete administrative ndersa drejtohet nga prindi ,aresyeja :ku mbiemri i vajzes si e martuar ndryshon nga ai i prindit ...dmth humbje gjurmesh .
Te pershendes Vjeshta .

Vetem kisha ca prurje fjalesh , mendimesh, ne menyre qe te kontribohet ne informacion ; ne menyre qe t'jete e mundur qe te krijohet nje ide , opinion lidhur me kete problematike , qeshtje .

Eshte apo s'eshte femra ne raport me mashkulline e barabarte ne drejten e trashegimise ?

Normat e shkruara , ligjet pozitive (aktuale ne fuqi te zbatueshme ) na paraqesin nje realitet EGALITARE ( jo-diskrimnues, barabartesie) , kur flitet per drejten dhe rendin trashegimore ... Ndersa , zakoni si nje norme , rregulle e pashkruare e sjelljes e kultivuar ne vetedijen e qytetareve pershume kohe (ndervite) na flet per nje realitet ndryshe .

Formalisht (ligjerisht) e drejta trashegimore ( Ligji Familjar i Kosoves) barazon te gjithe fituesit e drejtes trashegimore (me rastin e vdekjes se trashegimlensit ) padallim gjinie ...

Pra, si gruaja , si djali , si vajza jane trashegimtare te barabarte me rastin e hapjes se kontestit trashegimor.

Mirepo, pershekak TRADITES ( e cila krijohet me perseritjen e sjelljeve per kohe te gjate ) nga e kaluara mesojme qe femra ka hequr gjithemon dore nga pjesa e saj e trashegimise... Dhe akoma kemi nje praktike te tille .. Ndoshta pak pershkak te pavetedijes (mosinformimit) , ndoshta ne nje mase pershkak te gjendjes se rend-ekomomike sociale qe mbretron ne Kosove.... dhe nje mori shkaqesh qe nderlidhen me shpjegimet KULTURORE - traditen e shoqerise shqiptare - si nje shoqeri patriarkale..

Nga kjo tradite duhet te hiqet dore pershume arsye , nder to :

pershkak se metojme t'i perqafojme vlerat e egalitarizmit (barabartesise ) liberal ;
Per te deshmuare qe vertete synojme barabartesi dhe mos vartesi (diskriminim) te femres ndaj mashkullit ;

Dhe shume e shume arsye qe nderlidhen me parime humane (etike) , liberale , demokratike , egalitare , e parasegjithash RAPORTE (mardhenieve) GJINORE .