PDA

View Full Version : Ērregullimet Depresive


Naki
18-12-07, 17:35
Crregullimet Depresive

Informata pėr pacientėt dhe familjarėt e tyre

Ēka ndodhė nė tru gjatė njė depresioni ?
Ēka janė depresionet ?
Ēka nuk janė depresionet ?
Depresioni dhe dhimbjet trupore
Si dallohet njė depresion ?
Ndjenjat e fajit – shenja tė depresionit
Depresioni – njė sėmurje e shpeshtė
Depresioni – njė sėmurje e rrezikshme pėr jetė
Kur ekziston rreziku i suicidit ?
Ndihma e shpejtė gjatė krizave
Bashkėjetesa me pacientėt depresivė
Trajtimi i depresioneve
Trajtimi parandalues i depresioneve
Kohėzgjatja e trajtimit – kohėzgjatja e sėmurjes• Depresioni ėshtė njė sėmundje qė duhet tė
kuptohet seriozisht, ai shoqėrohet mes tjerash me
disponim tė pikėlluar, gjendje frike, shqetėsim tė
brendshėm, pengesa nė tė menduarit dhe nė
gjumė. Ai karakterizohet pėrmes ērregullimit tė
metabolizmit nė tru.
• Depresion nuk ėshtė pikėllimi ose disponimi i
pikėlluar, pėr shembull pas njė humbjeje tė
rėndė.
• Depresivėt nuk mund tė gėzohen dhe kanė
vėshtirėsi tė mėdha qė t’i marrin edhe vendimet
e thjeshta.
• Depresionet shoqėrohen shpeshherė me dhimbje
trupore rezistente.
• Depresionet munden tė dallohen kryesisht me
ndihmėn e pyetjeve tė qėlluara.
• Ndjenjat e paarsyeshme tė fajit bėjnė pjesė nė
she-njat kryesore tė njė depresioni.
• Tek disa njerėz, mė shpesh tek burrat, njė
depresion mund tė tregohet edhe krejt ndryshe.
Nė vend tė pikėllimit dhe mbylljes kėta persona
reagojnė me agresivitet, zemėrim dhe/ose
konsumim tė shtuar tė alkoolit. Nėn rrethana tė
caktuara ata ushtrojnė sport nė mėnyrė shumė tė
tepruar, ndihen tė stre-suar dhe tė djegur.
• Depresivėt, sikurse tė gjithė njerėzit e sėmurė
rėndė, kanė nevojė pėr mirėkuptimin dhe
pėrkrahjen nga rrethi i tyre.
• Depresionet janė tė shėrueshme. Pėr trajtim
qėndrojnė nė dispozicion barna qė ndriēojnė
disponimin (antidepresivėt) dhe forma tė ndryshe
tė terapisė pėrmes bisedave.
• Antidepresivėt nuk ndikojnė menjėherė.
Kryesisht kalojnė disa ditė e deri disa javė deri
tek pėrmirėsimi i dhimbjeve.