PDA

View Full Version : Zbulohen rezerva tė mėdha nafte nė Shqipėri!


Murgesha
11-01-08, 13:31
Studimi i amerikanėve pėr Shqipėrinė e Mesme dhe tė Veriut


Zbulohen rezerva nafte nė Shqipėri, 3 miliardė fuēiRezervat e naftės nė Shqipėri janė shumė mė tė mėdha nga sa mendohej deri mė tani. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė kompani shumėkombėshe me qendėr nė Amerikė, e cila ka studiuar zonėn e Shqipėrisė sė Mesme dhe atė tė Veriut duke konkluduar se nė kėto zona ekziston njė rezervė nafte prej gati 3 miliardė fucish. Gustavson Associates LLC, njė kompanie njohur nė studimet 3 dimensoniale, ka arritur nė pėrfundimin se nė nėntokėn e kėsaj zone ekzistojnė edhe 3 trilion rezerva gazi natyror. Amerikanėt e kanė kryer kėtė studim pėr llogari tė kompanisė zviceriane, manas Petroleum, qė ka tė drejtėn pėr shfrytėzimin e kėsaj zone. Vlerėsimi ėshtė bėrė nė blloqet A, B, D. Kėto blloqe pėrshijnė njė sipėrfaqe prej rreth 4 mijė kilometrash katrorė. Ata shtrihen nga Durrėsi deri nė Shkodėr. Qeveria shqiptare ja kishte dhėnė tė drejtėn pėr kėrkime nė kėtė zonė, mė parė, gjigandit Shell Oil dhe Corporex. Por ky i fundit pasi shpenzoi mė shumė se 25 milionė dollarė pėr kėrkimet u tėrhoq, menjėherė pas shpėrthimit tė luftės nė Kosovė, nė vitin 1999. Shell Oil kishte vlerėsuar se rezervat e rekuperueshme tė naftės nė kėto zonė ishin mbi 820 milionė fucci, shifėr kjo qė sipas studimit tė ri ėshtė dukshėm mė e madhe.
Me ēmimet aktuale tė naftės nė bursat ndėrkombėtare shifra qė del nga shfrytėzimi i kėtij venburimi ėshtė shumė e madhe. Nė fakt nafta bruto shqiptare tregtohet kryesisht nė Itali me njė ccmim prej rreth 50 dollarė pėr fucci pėr shkak se sipas ekspertėve kjo naftė ka njė cilėsi jo tė mirė. Por edhe me kėto ccmime vlera totale e naftės sė nxjerrė nė blloqet A, B, D dhe E do tė shkonte nė rreth 32 miliardė dollarė. Disa prej ekspertėve vendas kanė parė rritjen e prodhimit vendas tė naftės si rrugėn mė tė mirė pėr tė amortizuar goditjen e madhe qė po merr ekonomia nga rritja e ccmimeve tė naftės nė tregjet ndėrkombėtare. Por nė fakt rezervat e naftės kanė njė rėndėsi strategjike mė tė madhe se kaq, pasi ato do tė ndihmonin Shqipėrinė tė zbuste efektet e krizės ndėrkombėtare tė ccmimeve tė naftės. Vendi ynė ėshtė ndėr tė paktėn nė rajon qė ka rezerva tė konsiderueshme nafte. Ekspertėt e konsiderojnė kėtė si njė avantazh krahasues qė Shqipėria ka ndaj vendeve tė rajonit, shumica e tė cilave nuk disponojnė rezerva nafte.Kėrkimet
Qė nga viti 1990, vendi ėshtė ndarė nė disa zona, tė cilat iu janė dhėnė pėr shfrytėzim kompanive tė huaja. Por, nga njė vend eksportues deri mė 1989-n, tashmė Shqipėria detyrohet tė importojė 73% tė nevojave tė saj pėr naftė. Kjo edhe pėr arsyen se dy vitet e fundit njė pjesė e mirė prodhimit vendas po ikėn pėr eksport. Kanadezja Bankers Petroleum, qė prodhon naftė nė vendburimin e Patos-Marinzės nė bazė tė njė marrėveshje koncesionare po eksporton mė shumė se gjysmėn e prodhimit tė saj nė vendin fqinjė Itali. Ndėrsa kompanitė e tjera koncesionare nuk ushtrojnė aktivitet nxjerrės. Nė 15 vjetėt e fundit, licenca pėr kėtė qėllim u janė dhėnė kompanive amerikane, austriake, kanadeze, kroate, greke dhe suedeze. Sipas statistikave tė Bankės Botėrore, janė kryer shpime nė 4 666 puse nafte, nga tė cilat 3 123 janė operative, ndėrsa 981 tė tjera janė mbyllur apo braktisur.

Zaim Vaksinca
12-01-08, 10:46
Pritni tash vizitat e shpeshta tė Bushit nė Shqipėri hahahahahaha :biggrin:

Murgesha
12-01-08, 17:42
Ndoshta shkon Bushi me shpesh ne Shqiperi veq ishalla bie ne marreveshje paqesore hahahahahahaahha.
Te shpresojm se ky projekt i ardhshem bie ne dorė qe mendojne pak edhe per ekonomin popullore e jo vetem per xhepa tė vet...

Ps. A ju ka more hije shqiptarve me qen edhe Sheik??

Guri i madh
12-01-08, 18:07
Ndoshta shkon Bushi me shpesh ne Shqiperi veq ishalla bie ne marreveshje paqesore hahahahahahaahha.
Te shpresojm se ky projekt i ardhshem bie ne dorė qe mendojne pak edhe per ekonomin popullore e jo vetem per xhepa tė vet...

Ps. A ju ka more hije shqiptarve me qen edhe Sheik??ne kemi SHEIKA bile edhe shum po ndoshta populli i varfer do tė perfitoj nga kto pasuri qe na i ka dhan zoti


se shika pas lufte jan dal shum

Fshatari
12-01-08, 18:58
ne kemi SHEIKA bile edhe shum po ndoshta populli i varfer do tė perfitoj nga kto pasuri qe na i ka dhan zoti


se shika pas lufte jan dal shum

E ke harrue ni e para i-sė te fjala shika. Kujdes mos luej me keta "shikat" se t'rrezikshėm janė.

Me rrespekt, fsheiktari

Guri i madh
12-01-08, 19:05
E ke harrue ni e para i-sė te fjala shika. Kujdes mos luej me keta "shikat" se t'rrezikshėm janė.

Me rrespekt, fsheiktari


FSHATAR


falemenderit per korigjim fjalen e pata per sheikat e pas luftes qe kan hap shum pompa per derivate

sunshine
12-01-08, 21:52
Pas Iranit, armik tjetėr i Bushit tash hynė nė radhė Shqipėria!
Po si do ta dėrgoj naftėn nė SHBA se?

Preshevar
12-01-08, 22:47
Edhe Kosova eshte e Pasur,... po Sheik-at i ka te varfėr !

4peace
13-01-08, 11:44
*

Kur e lexova kėtė lajm, sė pari u gėzova dhe nuk shkoi shumė kohė kur gėzimi m’u shndėrrua nė frikė. M’u kujtua njė thėnie e njė irakiani tė rėndomtė lidhje me situatėn e krijuar atje: „Askush s’ka faj. Fajin e ka kjo“, duke treguar nė drejtim tė tokės e duke aluduar nė pasuritė nėntokėsore – derivatet e naftės.

Pastaj m’u kujtuan edhe dy vende afrikane; njėri i pasur me diamant e tjetri me naftė. Tė dyja kėto pasuri qė mund tė sigurojnė tė ardhura e mirėqenie tė volitshme (teoretikisht), por se ato i shfrytėzojnė tė tjerėt (prijėsit e korruptuar tė atyre shteteve dhe sidomos korporatat e huaja) praktikisht. Dhe, shih ēfarė rastėsie (?), edhe me kėtė rast paskan dorė kompanitė e huaja dhe se njė pjesė shumė e vogėl e tė ardhurave po e marrka qeveria/shteti, kurse pjesėn tjetėr ata qė kanė punuar/investuar – kompanitė. Kurse, si e kuptova unė, Shqipėria paska burime tė mėdha pėr eksport por jo edhe aq shumė pėr t’i mbuluar nevojat e vendit. Po tingėllon mjaft absurde por kjo po i bie kėshtu: Nafta e Shqipėrisė ēohet nė Itali pėr pėrpunim e pastaj, e pėrpunuar (e „pėrpunuar“, edhe me thonjėza) kthehet prap nė Shqipėri, „e pėrpunuar“ me ēmim shumė mė tė lartė.


„Hyp se t’vrava – zhdryp se t’vrava“, kishin pas thanė do herave.

Ėshtė njė kryetar diku (s’po pėrmendi emra) nė Amerikėn Latine, i cili akuzohet si „komunist“, „diktator“ e ēka ėshtė mė keq, e qė me tė ardhurat (njė pjesė tė madhe tė tyre) nga nafta ndėrton shtėpi, shkolla, spitale pėr mė tė varfėrit apo pėr popullin nė pėrgjithėsi. Mė mbetet vetėm tė shpresoj qė edhe nė rastin e Shqipėrisė ato tė ardhura t’i gėzojė ai qė i takojnė mė sė shumti – popullit.


***

Arkza
13-01-08, 15:19
Edhe Kosova eshte e Pasur,... po Sheik-at i ka te varfėr !Qdo Pllam e Kosove per mua eshte e Qmuar dhe e Pasur Por mos te Harrojme nje Gje se Thesari me i madhe i Kosoves eshte Mitrovica !!!! :smile: