PDA

View Full Version : Nga uria vdesin 18.000 fėmijė nė ditė


xnjeri
14-01-08, 10:44
Shkruar nga Administrator Drejtori ekzekutiv i Programit ushqimor pranė Kombeve tė Bashkuara, James Morris, thotė se njė e gjashta e botės vuan nha uria dhe ushqimi i pamjaftueshėm. Ky numėr arrin nė 850 milionė nė mbarė botėn, kurse gjysma e kėtyre janė fėmijė. Statistikat tregojnė se pėr ēdo ditė nė botė vdesin 18.000 fėmijė, kurse e tėrė kjo ndodh kur nė shumė vende tė botės njerėzit nuk mbajnė asnjė llogari pėr ushqimin, madje edhe duke e hedhur atė, apo duke bėrė edhe hargjime tjera tė hatashme pėr lukse tė ndryshme .

James Morris thekson se kjo ėshtė njė gjendje shumė e dhembshme dhe brengosėse. Ai pėrkujton se programi ushqimor ndėrkombėtar, i cili u formua nė vitin 1965, vepron pėr shpėrndarjen e ndihmave humanitare pėr afro 97 milion njerėz nė 82 shtete.marr nga http://www.fri.org.mk/public/index.php?option=com_content&task=view&id=59&itemID=66