PDA

View Full Version : Ding dong, Po vijnė Ruset......


Pupi
19-01-08, 23:07
Shprehja "PO vijnė rusėt" nuk ėshtė edhe aq e re nė Evropė.
Rusėt sikurse kurrė nuk mundė tė pajtohėn qė evropa tė bėhet njė fuqi e radhės, dhe nga kjo ata edhe japin shumėēka, pėr tė mos thėnė gjithėēka pėr tė vėnė kėmbė nė evropė!
Luftėrat e fundit tė pakuptimta, sikurse e kan ndihmuar rusin tė kėndellėt nga kollapsi ekonomik e tre decenjeve tė fundit.
Rusėt dėrgojn satelit nė orbit, rusėt shesin kėtė, rusėt blejn kėtė, rusėt ashtu, rusėt kėshtu!

Dhe ja rezultati: Ruset po vijnė nė evropė heshtazi e sigurt.
Kriza e fundit monetare ameriko-evropiane duket tė jetė edhe mė e thellė se sa thuhet. dhe prap rusėt me mjeshtri e shfrytzojn edhe kėtė fatkeqsi me mend.
Vizita e fundit e Putinit nė Bullgari, dhe angazhimi i tijė personal pėr tė vu kėmbė nė evropė, nuk heziton aspak pėr tu shprehur si vijon:
Projektet si kėto: "South stream" janė tė njė interesi afatėgjatė tė rusis qė ka nė evropė, mbi evropėn. Shtrirja e dorės dhe nėnshkrimi i shumė kontratave nė bullgari nuk do tė linin tė qetė askėndė nė evropė, pėrveq disa nga kėto vende qė si duket mezi e paskan pritur "tė vijnė rusėt".
South stream ėshtė njė projekt gazi, ku projektin Evropian Nabucco do ta gjunjėzoj, sepse Nabucco vjen nga Azerbejgjani dhe do ta anashkalonte territorin rus, por pėr kėtė duhen tė holla. Tė holla qė evropianėt nuk i kanė, apo nuk duan ti kanė!
Andaj Nabucco deri mė sot egziston vetėm nė letėr.
Gaspromi veqse egziston dhe "vepron", bosat e gaspromit hodhėn gypat nga veriu dhe shtrin rrjetin qė pėr fillim funksionon, po erdhi edhe South stream evropa do varėt krejtėsisht nga energjia ruse, e cila parashihet ti dėrgoj mbi 30 miliard kubik gas nė vitė.
A do ti kthehet rusis evropa, apo do tė kthehemi prap nė energjin atomike?

legenda
19-01-08, 23:19
.....Evropa do te varet krejtesishte nga energjia ruse...


....kete e ndegjova edhe nje dite ne radio,perderisa isha duke vozit,...ku gjermanet thane se:

" RUSET PO KERCNOHEN SE DO TE NGRISIN CMIMIN E GAZIT,nese EVROPA PERKRAH PAVARESINE E KOSOVES..."

....ehhh,ruset nuk luajne vetem ROLET....

kurse PUTINI ,me ngjan me shume ne nje BOSS_MAFIE
se sa ne nje BURRE_SHTETI....

Shprehja "PO vijnė rusėt" nuk ėshtė edhe aq e re nė Evropė.
Rusėt sikurse kurrė nuk mundė tė pajtohėn qė evropa tė bėhet njė fuqi e radhės, dhe nga kjo ata edhe japin shumėēka, pėr tė mos thėnė gjithėēka pėr tė vėnė kėmbė nė evropė!
Luftėrat e fundit tė pakuptimta, sikurse e kan ndihmuar rusin tė kėndellėt nga kollapsi ekonomik e tre decenjeve tė fundit.
Rusėt dėrgojn satelit nė orbit, rusėt shesin kėtė, rusėt blejn kėtė, rusėt ashtu, rusėt kėshtu!

Dhe ja rezultati: Ruset po vijnė nė evropė heshtazi e sigurt.
Kriza e fundit monetare ameriko-evropiane duket tė jetė edhe mė e thellė se sa thuhet. dhe prap rusėt me mjeshtri e shfrytzojn edhe kėtė fatkeqsi me mend.
Vizita e fundit e Putinit nė Bullgari, dhe angazhimi i tijė personal pėr tė vu kėmbė nė evropė, nuk heziton aspak pėr tu shprehur si vijon:
Projektet si kėto: "South stream" janė tė njė interesi afatėgjatė tė rusis qė ka nė evropė, mbi evropėn. Shtrirja e dorės dhe nėnshkrimi i shumė kontratave nė bullgari nuk do tė linin tė qetė askėndė nė evropė, pėrveq disa nga kėto vende qė si duket mezi e paskan pritur "tė vijnė rusėt".
South stream ėshtė njė projekt gazi, ku projektin Evropian Nabucco do ta gjunjėzoj, sepse Nabucco vjen nga Azerbejgjani dhe do ta anashkalonte territorin rus, por pėr kėtė duhen tė holla. Tė holla qė evropianėt nuk i kanė, apo nuk duan ti kanė!
Andaj Nabucco deri mė sot egziston vetėm nė letėr.
Gaspromi veqse egziston dhe "vepron", bosat e gaspromit hodhėn gypat nga veriu dhe shtrin rrjetin qė pėr fillim funksionon, po erdhi edhe South stream evropa do varėt krejtėsisht nga energjia ruse, e cila parashihet ti dėrgoj mbi 30 miliard kubik gas nė vitė.
A do ti kthehet rusis evropa, apo do tė kthehemi prap nė energjin atomike?

Pupi
19-01-08, 23:49
Edhe unė dėgjoj shumė radio thėnė tė drejtėn.
Pėr ata qė jetojn nė Bavari mesiguri e dijnė. B5Plus dhe Bayern2.

Kto dy radio jan kryesisht informative. Dhe vėrtet besuar kėto dy radio qė dėgjoj unė ėshtė pėr t'ia patur frigėn "ardhjes sė rusėve".
Rusėt kan bler edhe tregun Italian, atė Gjerman deri diku, dhe sė shpejti do tė shtrihen deri nė Britani.
Ėshtė karekteristike blerja e klubit futbollistik Schalke 04, ku rusėt duan edhe tė jenė tė afėrt me popullin ?!

4peace
20-01-08, 12:45
*

Pupi,
t’u kam pikė diēka, veē pas teje po shkoj...ha ha ha

Gjermanėt po iu frikėsohen konkurrencės pa masė. Dikur, nė ish-Jugosllavi, veēanėrisht nė bregdetin kroat e slloven, numri i turistėve gjermanė ka qenė diku afro 70% e tė gjithė turistėve atje. Pastaj nė Spanjė, Itali (edhe mė heret), Bullgari e Turqi kanė dominuar gjermanėt pėr nga numri i turistėve. E tash, nė tė njėjtat vende kanė filluar dominimin rusėt. Madje edhe nė Austri e Zvicėrr nėpėr qendrat dimėrore mė tė shtrenjta prania e rusėve ėshtė rritur tejmase.

Nejse, nėse i referohemi titullit tėnd “Ding Dong, rusėt po vijnė”, nuk ėshtė edhe gjė aq e madhe pėr merakosje. Sepse, megjithėse nė Rusi janė bėrė njė shtresė kapitalistėsh, Rusia ende nuk paraqet forcė aq tė madhe ekonomike nėse e marrim parasysh ekonominė e Kinės dhe Indisė. Janė pikėrisht Kina dhe India ato tė cilat po shėnojnė rritje marramendėse dyshifrore (mbi 10%) ekonomike, tė cilat po iu shkaktojnė dridhje/frikė vendeve europiane. Tė mos harrojmė kėtu se mesatarja e shtimit ekonomik nė shtetet e BE-sė ėshtė nėn 3%. Kėshtuqė, shikuar realisht, mė mirė ėshtė nėse thua “Ding Dong, po vijnė kinezėt e indasit”. Para ca ditėsh lexova njė lajm (nga fusha e ekonomisė) ku thuhej se nė Top-ten-in (dhjetėshin) e firmave mė tė pasura nuk qėndrojnė firmat amerikane por ato kineze. Bota, pra, po ndryshon dhe ate nė mėnyrė rapide (shumė tė shpejtė).

Bota pra po ndryshon. Gjegjėsisht po transformohet. Pėr fat tė mirė, po transformohet nė drejtim tė drejtė. Sepse, po tė mos ishte ashtu – keq pėr ne. Meqenėse edhe nė tė ardhmen peshėn mė tė madhe do ta kenė kėto tre shtete: Rusia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara. Tjerat i pėrkasin ligės sė dytė, tretė...

Por, siē thash edhe pak mė lart, pėr fat tė mirė, bota po transformohet. Po vdes e vjetra e po lind e reja. Kurse nė botėn e re nuk do tė ketė dominime, okupime, koloni, imperializėm (as rus, as amerikan e as britanez), as politikė “pėrēaj e sundo”...


Gjitha tė mirat!


***

Pupi
20-01-08, 16:35
Nime Pėrpaqe, fort ma nu zullumin, ēka o puna jote? ha, hahaha
Jo, tė gjithė neve shkojm pas dikujt, me dikė, janė ca fjalė tė mira qė e ofrojn apo ca tė kqija qė e largojn njeriun.

Askush nuk ua ka frigėn Kinezėve e as Indasėve, sa duhėt t'ua kemi Rusėve!
Athua do tė ketė njė rregullim tė ri botėror ?


Nė vitin 2012 Do tė vritet nga sherbimet secrete shefi i shtetit Serb, Pretekst pėr kėtė rusia do tė bėjė invazimin drejt Evropes, ėndėrr kjo e kahmotshme e rusis.
Mos e baft zoti shtetet e bashkuara tė amerikes do tė kenė njė destabilizim ekonomik, qe do tė shpie nė tė gjitha shtetet industriale nė njė kollaps monetar.
Pasoj e kėsaj do tė ketė trazira si nė USA ashtu edhe nė Evropė, do tė ketė luftėra lokale(tė ashtuquajtura luftera qytetare). Qe do tė shpie nė njė krizė afatgjate, ku shtetet pėrendimore mund tė humbin ndikimin politik tė jashtem nderkombėtarė.
Kriza do tė zgjasė gjatė, mė gjatė se luftrat e tjera botrore si lufta e parė ,dhe ajo e dytė, kėsaj radhe Europa mund tė ballafaqohet me trazira tė mbrendshme, ku eskalimi i dhunės do tė shpie nė stacionimin e UNO trupave, Ameriken thuhet ta marshojn trupat Kanadeze pėr tė ruajtur paqen, ndėrsa europen mund ta marshojn trupat Ruse.
Perioda e njė ndertimi tė njė rendi tė ri shoqėror mund tė zgjas deri nė vitin 2050 ku mund tė ndodhė qe Amerika ta humbė ndikimin e sajė tė njė superfuqie.
Njė bosht i ri politik Paris -Berlin- Mosk. Dhe Peking deri nė Delhi e Tokio mund tė dominoj nė rregullimin e njė ekonomie gjeopolitike, ku popujt do tė kthehen nė stabilizim tė ngjashem mė atė tė mesjetes!

4peace
20-01-08, 17:37
*


Totalitarizmi, Pupi, totalitarizmi
i ka fajet dhe ka qenė e ėshtė shkaktari i tė gjitha tė ligave nė rruzullin tokėsor. Totalitarizmi i parė, pra, totalitarizmi politik, gjegjėsisht komunizmi tashmė 20 vjet ėshtė shkatėrruar. Tash radhėn e ka totalitarizmi ekonomik.
Lexo:
Komercializ(i)mi
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876)


Ja njė nga shenjat e para tė saj.
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23880 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23880)

A po i ndėgjon lajmet, a?
Para ca muajsh kur falimentoi njė bankė gjermane, pėrkatėsisht “Sachsen LB”, e ke ndėgjuar pėr kėtė rast? Gabimi i kėsaj banke ishte se ishte “udhėzuar” nga ekspertė tė kėsaj lėmie (burzash) se nėse investon nė imobilje (pasuri tė patundshme) nė SHBA, ėshtė investim pa rrezik. Pa rrezik? Po, pse ishte “pa rrezik”, ndaj dhe falimentoi. Tash kėtė bankė e gėlltiti (bleu) “Würtenbergische LB” (ashtu disi e pat emrin). Pasi ra fjala, pėr falimentime (bankrote) mund tė dėgjosh lajme gati pėr ēdo ditė. Ja ēka ndodhi me “NOKIA”-n, tė hėnėn.


Pra, hiqju Rusisė, sepse ajo tashmė nuk paraqet rrezik invazioni e as rrezik lufte, megjithėse kjo mund tė na tingėllojė e pabesueshme. Radhėn e ka shkatėrrimi/rėnia e totalitarizmit ekonomik, gjegjėsisht kapitalizmit. E kjo do tė fillojė me shkatėrrimin e burzave, sepse burzat edhe ashtu janė tigėr prej letre. Nga burzat fitojnė deri diku kah 200 veta nė ēdo shtet. E kėta pasurohen, pasurohen, pasurohen... e pjesa tjetėr varfėrohet, varfėrohet, varfėrohet...Dhe ēdo gjė e ka fundin (“Alles hat ein Ende”) e vet, thonė gjermanėt. Kurse ky fundi ėshtė afruar shumė.(2012 i bie larg...) Ky fundi do ta ket tė njėjtin fat sikurse “NOKIA”, “BenQ”, vjet... “NOKIA” nuk humbi, sepse ajo qėndron ende shumė bukur financiarisht. Ajo e mbylli repartin nė Gjermani (Bochum) dhe do ta hapė nė Rumani. Kėtu i mbushi xhepat me “subvencione” dhe, pasi qė e di se tjera “subvencione” s’ka mė, e braktis Gjermaninė e shkon nė Rumani. Kėsaj i thonė “Gewinnmaximierung” (Maksimim i fitimeve), qė mė mirė i bie “shkoj atje ku kam mė shumė fitim” (deri sa tė ngopem, e njeriu s’ngopet kurrė).

Eh, pra, ore Pupi, jo pse ėshtė dėshirė imja por, me rėnien/shkatėrrimin e totalitarizmit ekonomik/kapitalizmit mė sė shumti do ta pėsojnė kapitalistėt apo shtetet/vendet kapitaliste, siē janė: SHBA-tė, Kanadaja, Japonia, Gjermania, Franca...Kjo ėshtė e pashmangshme. Sa pėr rusėt flij zbathur, sepse ata kanė mbaruar (humbur) nė kėtė aspekt.


***

Pupi
22-01-08, 23:11
Serbia bėn marrėveshje energjetike me Rusinė Qeveria e Serbisė e ka miratuar sot tekstin e Marrėveshjes me Qeverinė e Federatės Ruse mbi bashkėpunimin nė fushėn e ekonomisė sė naftės e tė gazit, dhe e ka autorizuar ministrin pėr Infrastruturė, Velimir Iliq, qė mė 25 janar, ta nėnshkruaj marrėveshjen nė Moskė. Nė bazė tė marrėveshjes do tė fillojnė bisedimet pėr lidhjen e traktatit midis Ndėrmarrejs publike serbe "Srbijagas" dhe asaj "Gazprom eksporta" tė Rusisė pėr ndėrtimin e gazėsjellėsit dhe depos nėntokėsore tė gazit nė lokalitetin Banatski Dvori, tė Vojvodinės dhe tė konrtatės midis Qeverisė sė Serbisė e "Gazprom njefta", pėr shitjen dhe zhvillimin e kompanisė "Industria e Naftės sė Serbisė" nga Novi Sadi./f.m./

Fshatari
25-01-08, 12:01
Paj kėshtu asht mėnyra e jetesė sė nomadve sllav e magjup.
Ka nji sasi edhe nė periferi tė disa qyteteve franceze. Kėta e kanė zakon me vendos djepin(tendėn) aty ku mujnė po nuk zan vend kurkund. Tė gjithė popujt euroaziatik, siē janė serbėt, nji pjesė e rusve, mongolėve(pra tė gjita kėto grupe nomadėsh, kėto egėrcira me fytyrė njeriu), nuk arrijnė t'iu pėrshtatėn kurrė qytetrimeve tė larta, fisnike e tė lashta evropjane, siē janė psh shqiptarėt, gjermanėt, francezėt, anglezėt, etj.
Nuk duhet tė merakosemi edhe aq : siē e pamė, ata vijnė e shkojnė e nuk kėthehen mė sepse Evropa e qytetėruar nuk iu ofron mjedis tė pėrshtatshėm(kopshte zoologjike nė numėr tė mjaftueshėm)kėtyre gjysmė njerzėve.
__________________________________________________ _____

"Cf. Ēfarė i mungon shkjaut qė s'ėshtė njeri ?!, faqe 28-34
Fshati, Copyright 2008, Tė gjitha...".

jadore
25-01-08, 12:16
Paj kėshtu asht mėnyra e jetesė sė nomadve sllav e magjup.
Ka nji sasi edhe nė periferi tė disa qyteteve franceze. Kėta e kanė zakon me vendos djepin(tendėn) aty ku mujnė po nuk zan vend kurkund. Tė gjithė popujt euroaziatik, siē janė serbėt, nji pjesė e rusve, mongolėve(pra tė gjita kėto grupe nomadėsh, kėto egėrcira me fytyrė njeriu), nuk arrijnė t'iu pėrshtatėn kurrė qytetrimeve tė larta, fisnike e tė lashta evropjane, siē janė psh shqiptarėt, gjermanėt, francezėt, anglezėt, etj.
Nuk duhet tė merakosemi edhe aq : siē e pamė, ata vijnė e shkojnė e nuk kėthehen mė sepse Evropa e qytetėruar nuk iu ofron mjedis tė pėrshtatshėm(kopshte zoologjike nė numėr tė mjaftueshėm)kėtyre gjysmė njerzėve.
__________________________________________________ _____

"Cf. Ēfarė i mungon shkjaut qė s'ėshtė njeri ?!, faqe 28-34
Fshati, Copyright 2008, Tė gjitha...".


kerkoj ndjes fshatari, distancohem nga nje paragjykim i tille ,ky shkrim permban racizem,shovenicem dhe te gjithe zhargonin pasues ,
... analizo gjykimet e jadores ...
.... njeriu lind i lire e drejte e tij eshte te jetoj ne cilin do vend te globit, mjafton te permbaj rregullat te sistemit ligjore te vendit ku jeton ..
.... geto-nizimet jane forma me skllaveruese ku njeriu njeriut ja kushtezon teritorin e levizjes se lire ...e nje camp i tille eshte shkalla me e degraduar ,ku nenvlersohet qenja njeri..
jadore e brengosur

Fshatari
25-01-08, 12:43
kerkoj ndjes fshatari, distancohem nga nje paragjykim i tille ,ky shkrim permban racizem,shovenicem dhe te gjithe zhargonin pasues ,
... analizo gjykimet e jadores ...
.... njeriu lind i lire e drejte e tij eshte te jetoj ne cilin do vend te globit, mjafton te permbaj rregullat te sistemit ligjore te vendit ku jeton ..
.... geto-nizimet jane forma me skllaveruese ku njeriu njeriut ja kushtezon teritorin e levizjes se lire ...e nje camp i tille eshte shkalla me e degraduar ,ku nenvlersohet qenja njeri..
jadore e brengosur

- Nuk ka dyshim se njeriu lind i lirė;
- Ka tė drejtė tė jetojė nė cilindo vend tė globit(pėrkundėr globalizimeve), kjo e drejtė duket tė jetė shumė me relative, pra e drejtė shumė e kufizuar.
- Serbėt u treguan "racistė e shoven" deri nė palcė duke shkelur"rregullat e tė gjitha sistemeve ligjore e njerzore", e pėr kėtė bashkėsia njerėzore i cilėsoi si "barbarė" dhe i ngarkoi me krime kundėr njerėzimit (vranė njerėrizimin) dhe gjenocid(ekzekutuan fizikisht e qėllimisht) disa qindra mijėra vetė tė racės njerėzore.
- geto-nizimet(getoizimet) pra, kanė qenė praktika degraduese serbe gjatė gadi njė dekade nė disa rajone ish-jugosllave.
Duke u bazuar nė tė gjitha kėto tė dhėna(raporte, filma tė llahtarshėm...prova nė sasi tė konsiderueshme...)qė vėrbojnė syrin copėtojnė zemrėn e vrasin ndėrgjegjėn e njerėzimit do e kuptosh mė lehtė edhe nga distanca pse nuk mund tė flas e shkruaj pozitivisht pėr kėtė racė qė "degradoi e nėnvlerėsoi aq rėndė" qenie tjera njerėzore dhe nuk mėsoi asgjė nga morali dhe qytetėrimet e njeiut evropjan.