PDA

View Full Version : Karl Marks/ Teoria e klasave dhe e luftės klasore


LABI
22-01-08, 01:54
Karl Marksi lindi nė Trir,nė atė kohė pjesėn e prusisė,5 maj 1818 dhe ishte I dyti ndėr tetė fėmijet e avokatit Heinrid Marksi,me origjin ēifute por I kthyer nė fenė protestante nė vitin 1816.Nė vitin 1830-36 Marksi vazhdoi shkollėn e mesme nė Trir dhe mė pas studijoi pėr drejtsi nė univerzitetin e Bonit.Nė vitin 1836-41 ai studioi pėr drejtsi,fillozofi e histori,nė univerzitetin e Berlinit.Nė vitiv 1844-45 Marksi qėndron nė Paris,Fillon tė merrėt me ekonomi dhe politikė,njihet me Engelsin dhe lidhet nė njė miqėsi tė pa ndarshme me tė.Nė vitin 1848,bashk me Engelsin botuan nė Londėr,nė gjermanishtė "Manifesti i Partisė Komuniste" Mė vitin 1867 botoi librin e parė tė veprės sė tij kryesore"Kapitali".

Mendimi i Marksit pėrbėn njė analiz dhe njė interpretim tė shoqėris ,siē e quajti ai kapitaliste.Realiteti shoqror capitalist i Francės ishte i rėndsishėm pėr zhvillimin e mė tejėm teorik te Marksit.


Teoria e klasave dhe e luftės klasore pėrfaqsues mė i rėndsishėm i saj ishte Marksi.Sipas kėsaj teorie shoqėria njėrzore ndahet nė klasa,dhe nė ē’do shoqėri tė caktuar kemi nga dy klasė kryesore:skllavopronarėt dhe sklavėt,feudalet dhe bujkrobrit,borgjezin dhe proletorijatin.raporti ndaj mjekve tė prodhimit pėrbėn bazen e kėsaj ndarje nė klasa.Nga njė anė kemi klasėn pronare tė mjeteve tė prodhimit dhe nga ana tjetėr klasėn pa to, klasėn qė e pėrbėjn ata qė janė tė detyruar tė shesin fuqin e vet tė punės pėr tė siguruar ekzistencėn.Klasat nuk kan ekzistuar pėrgjithmonė,ato kan lindur nė njė fazė tė zhvillimit shoqėror.Nė komunitetin e parė, kur mjekėt e prodhimit ishin aq tė pa zhvilluar sa njeriu me ta nuk mund tė prodhonte mė tepėr se pėr nevojat minimale,nuk kishte mbiprodhim,por as shfrytėzim i pronės private.Por kur nė saje tė zhvillimit tė mjeteve tė punės lindi mbiprodhimi,lindi edhe prona private dhe mundsia qė dikush,nė saje tė pronės mbi mjetet e prodhimit tė shfrytėzoj tė tjerėt, lindėn klasat.Pra raporti ndaj mjeteve tė prodhimit ,tė jesh pronar I mjeteve tė prodhimit apo tė jesh pa to,e pėrbėn karakteristiken kryesore tė klasave,bazėn e ndarjes nė klasa.Por edhe ky raport varet nga shkalla e zhvillimit tė mjeteve tė prodhimit nga teknika,pėrsosja e tyre.Kur mjetet e prodhimit ishin fare tė pa zhvilluara ,nuk kishte klasa,kurse me zhvillimin e tyre lindėn klasat ose zhvillohen forma tė ndryshme tė shoqėris klasore.

Ekzistimi i klasave ėshtė i lidhur edhe me njė vetėdije klasore.Nė tė vertet,nė fillim asnjė klasė nuk e ka vetėdijėn klasore tė zhvillimit,ėshtė klas nė vete,objektivisht e pėrcakuar,por pa vetėdije e idologjinė e vete.Por mė von secila klas zhvillon vetėdijėn e vet mbi poziten e vet shoqėrore,interesat e veta,raportin ndaj klasės tjetėr dhe pėr mėnyren e luftės pėr interesat e veta.Me fjalė tė tjera bėhet klasa pėr vete,zhvillon ideologjin e saj,po kėshtu ekzistimi i klasave ėshtė i lidhur edhe me njė organizim tė caktuar klasor.Klasat formojn partitė e veta politike,organizatat e tjera si sindikatat etj.Pėr Marksin dhe Engelsin nė ekonomi,ndarja nė klasa del nga mardhėnjet nė prodhim.Per Marksin dhe Engesin ekzistimi I pronės private,qė ėshtė rezultat i ekonomis kapitaliste,shkakton ndarjen fendamentale nė mes tė kapitalistve ose borgjezisė dhe prolektorijatit .Kapitalistėt tė cilėt posedojn pron dhe kanė,kontroll mbi mjetet e prodhimit dhe tė cilėt e nxjerrin nė treg prodhimin e klasės puntore,nga njė klas dhe prolektarijati jetesa e tė cilve nvaret nga shitja e punės sė tyre,formon klasėn tjetėr.Kapitalistėt/borgjezia paraqesin klasėn udhėheqse pėr shkak se e posedojnė dhe e kontrollojn forcėn ekonomike dhe gjithashtu pėrdorin influencen politike mbi shtetin pėr hkak tė pasurisė ekonomoke,pėr kėtė idet e tij janė ideologjike nė shoqėri.

Nė ē’do shoqėri, forma e mardhėnjeve tė prodhimit do tė jetė e ndryshme dhe pėr kėtė mardhėnjet klasore prej njė shoqėrije nė tjetrėn ,do tė dallohen njėra nė tjetrėn,do tė dallohet njra prej tjetrės.

Pėr shenbull:nė shoqėrit socialiste,mardhėnjet midis kapitalistve dhe puntorėve janė tė pa bazuara nė kontrollin qė kapitalisti ka nė tė dyjat,sin nė forcėn prodhuse ashtu edhe nė prodhim.Ai mund tė kontrolloj shkallen e prodhimit tė mjeteve,kontrolloj procesin e punės,dhe tė marr prodhimin,ēka do qė tė jetė.Nė shoqėrit feudale,sidoqoftė pronari nuk ka kontroll tė drejtpėrdrejt nė mjetet e prodhimit,e cila mbetet nė duart e puntorit,por aim und tė prodhoj.Marksi ka menduar se shoqėria nė pėrgjithsi ka qenė strukėturė shoqėrore dy-klasore.Marksi gjithashtu pranon se shoqėriqa zhvillohet nė mėnyr jo tė barabartė ,dhe pėr kėtė arsye shoqėrit do tė kenė gjithashtu disa struktura nga e kaluara tė cilat kanė ndikim nė ekonomin,pėr shėmbull:familjet me pasuri tė trashėguar tė cilėt mund tė lėnė puntorėt tė kontrollojnė dhe tė organizojn punėn e tyre ose punėn.nė mėnyr mė cooperative se nė tregun e punės,ose mardhėnjet e klasės sė mesme me klasėn puntore dhe klasat mė tė larta.Maksi nuk i kushton rėndsi tė madhe se ku e ka vendin klasa e mesme,nė analizėn e tij dyklasore.Kjo ėshtė me rėndsi pėrshkak se nė shumicėn e shoqėrive kapitaliste,klasa e mesme ėshtė e pėrbėr prej individėve apo grupe njerėzve tė cilėt mund tė lėvizin prej njėrės nė tjetrėn klasė puntore ose nė klasa me tė larta ,me fjal tė tjera klasa e mesme ėshte klasa e pa qendrushme nė ekonomi.

Marksi nė studimin e shoqėris niset nga fillozofia e historisė,ngjashėm me S.Simonin dhe O.Kontin,duke shtruar ēėshtjen se cili ėshtė kuptimi i lėvizjes historike dhe cilat janė forcat shoqėrore tė cilat e pėrcaktojn lėvizjen dhe rendin shoqėror.Pėr Marksin ėshtė sinjifikativ konflikt shoqėror nė mes tė klasave ,lufta e klasave shoqėrore si burim i tė gjitha ndrrimeve shoqėrore,pėrkundėr Kontit qė pastulonte harmonin e solidaritetin."Sociologjia e Marksit ėshtė sociologji e luftrave klasore".

E gjithė historia njerėzore karakterizohet nga lufta e grupeve njerėzore qė do tė quhen klasa shoqėrore ,tė cilat karakterizohen nga kundėrthėnja nė mes tė shtresave dhe tė tė shtypėsve. Sipas koncepcionit tė materializmit historic tė Marksit,tė teoris sė pėrgjithshme shoqėrore tė tij,njėrzit hynė nė mardhėnje tė caktuara tė prodhimit pavarsisht nga deshira apo vullneti i tyre.Forcat prodhuse dhe mardhėnjet e prodhimit pėrbėjn bazėn ekonomoke tė mjė shoqėrie mbi tė cilen ngrihet superstruktura e saj qė pėrbėhet nga institucionet politike si dhe forma e vetėdijes shoqėrore.Ē’do shoqėri ndahėt nė bazė dhe nė superstrukturė ,nė njė moment tė caktuar tė zhvillimit,forca prodhuse bie nė kundėrthėnje me mardhėnjet e prodhimit.Mardhėnjet ekzistuese tė prodhimit bėhėn pengesė e zhvillimit tė forcave prodhuse.

Kjo kundėrthėnje nė mes tė forcave tė prodhimit dhe marėdhėnjeve tė prodhimit paraqet mekanizmin e lėvizjes historike.Brenda kėsaj kundėrthėnje nė mes tė forcave tė prodhimit dhe marėdhėnjeve tė prodhimit zhvillohet lufta klasore nė mes tė klasės qė mbron marėdhėnjet e veta tė prodhimit qė janė bėr penges e zhvillimit tė forcave tė prodhimit,dhe tė klasės sė kundėrt,qė pėrfaqson mardhėnjet e reja forca prodhuse.

Pėr marksin mardhėnjet e prodhimit ēdo her pėrmbajn konflikt klasor pėr kėtė shkak pronarėt e mjeteve tė prodhimit p.sh.kapitalistėt nė kuadėr tė shoqėrisė kapitaliste duhet eksplatojnė duke e rregulluar dhe kontrolluar prodhimin e punės sė tyre.Pikpamje kryesore e Marksit ėshtė se shoqėria bashkohore ėshtė antagoniste.Antagonizmi dhe luftėrat janė forma kryesore tė marėdhėnjeve klasore.Njė klasė ekziston vetėm pėr kundėr klasės tjetėr,vetėm nė raport me tjetrėn nė kundėrshtim me tė.Duke qenė se njėra klasė shfrytzon tjetrėn ose shfrytzohet prej saj ėshtė e qart se interesat e tyre janė tė kundėrta dhe antagonizmi dhe luftėrat e tyre tė pėrhershme.Sipas Marksit siē e cekėm edhe mė lart se luftrat klasore e pėrbėjn forcėn kryesore motorike ,lėvizėse t ėhistorisė njėrzore.

Dhe kjo luft nuk pėrfundon me rrėnimin e njė klase sunduse dhe shendrrimin e klasės sė shtypur nė klasė sunduse,por me pėrmmbysjen e njė sistemim klasor dhe me vendosjen e njė sistemi tjetėr klasor,si ishte zavendsim i shoqėris skllavopronare nga sistemi feudal,ose pėrmbysja e fedualizmit dhe vendosja e sistemit kapitalist.Pra teoria e Marksit qė pikrishtė antagonizmi ,nė radh tė parė konfliktin klasor e konsideron si burim i ndryshimeve tė zhvillimit shoqėror.Pėr mendimin e Kontit dhe sipas tij konflikti ėshtė njė gjendje anomalie, gjendje e smurė e shoqėris dhe O.Konti etapen e zhvillimit te shoqėris e sheh nė bazė tė zhvillimit intelektual.Marksi etapen e zhvillimit historic e sheh nė bazė tė zhvillimit tė prodhimit e tė formave tė pronsisė.Klasat janė pra kategori historike ,nuk kan ekzistuar gjithmon.Kan lindur nė njė faz tė zhvillimit tė mjetėve tė prodhimit e tė zhvillimit shoqėror.Dhe ato nuk do tė ekzistojn pėrgjithmon.Nė njė shkall tė re tė zhvillimit tė lartė tė mjeteve tė prodhimit nuk do tė kėt nevoj qė disa,njė klasė tė shfrytzoj klasėn tjetėr.Prodhimi do tė jet I bollėshėm dhe I mjaftushėm pėr tė gjitnė.Prandaj mjetet e prodhimit do tė shoqrorizohen, prodhimi e ndarja do tė jenė tė pėrbashkėta,klasat do tė shuhen ,do tė lind shoqėri e zhvilluar pa klasa dhe luftėra klasore qė shenon forcėn e lėvizjės historike,do tė shenoj edhe fundin e parahistorisė dhe fillimin e shoqėris pa antagonizėm.