PDA

View Full Version : Pohimet/pranimet e njė ECONOMIC HIT MAN-i (EHM)


4peace
24-01-08, 10:42
*

ECONOMIC HIT MAN ėshtė shprehje specifike, e cila ėshtė vėshtirė tė pėrkthehet/interpretohet nė shqip. Domethėnia e kėsaj shprehjeje mund tė mėsohet duke e lexuar tekstin e mėposhtėm deri nė fund.

Nė intervistėn qė vijon ekzistojnė gjėra tejet interesante pėr ata qė interesohen pėr tė vėrtetėn; si qėndrojnė gjėrat nė botė, ēfarė ėshtė duke ndodhur e ēfarė ėshtė duke u bėrė nė prapaskenė nė njė kohė si kjo qė kemi sot, tė vėrshuar nga njė numėr tejet i madh tė mediave dezinformuese.

*
Pohimet e njė „ECONOMIC HIT MAN“-I (EHM)
Intervistė me John Perkinsin
Nga Cher GilmoreJohn Perkins, autor i bestsellerit „Pohimet e njė economic hit man“-, prej vitit 1971 e deri me 1980 ka qenė punėsuar pėr kėshillim ndėrkombėtar i ndėrmarrjes Charles T. Main Inc. (MAIN).

Pastaj ky amerikan ka themeluar ndėrmarrjen Independent Power Systems Inc., i cili solli dėshminė se djegja e thėngjillit nė termoelektrana nuk shkakton medoemos shi acidor.

Pastaj formoi Dream Change Coalition pėr tė mire tė bashkėsisė dhe ėshtė bashkėthemelues i Pachamama Alliance, tė Eco-Ethics Institute dhe i firmave tjera pėr dobi publike, tė cilat kanė pėr synim ndryshimin e pėrgjithshėm tė vetėdijes si dhe pėr t’iu ndihmuar popujve indigjen (indianėve) nė mbrojtjen e xhunglave nga sulmet e shoqatave tė naftės.


...

4peace
25-01-08, 11:48
...


Pėrmbajtja dhe tenori i librit tė tij qė nga parathėnia na e bėjnė tė qartė:
“Economic Hit Man (EHM) janė ekspertė tė paguar me paga tė majme, qė kanė pėr detyrė pėr t’i mashtruar vendet e gjithė botės me shuma bilionėshe tė hollash. Nga Banka Botėrore (Wolrd Bank), nga Agjensioni Amerikan pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) dhe organizata tjera tė huaja “humanitare” nxjerrin ilegalisht tė holla dhe ato i derdhin nėpėr xhirillogaritė e gjigandėve botėror (super, mega e gigakoncerneve), nėpėr xhepat e familjeve tė pasura, tė cilat i kontrollojnė lėndėt e para tė planetės sonė. Metodat e tyre janė: analizat mashtruese financiare, manipulimet e zgjedhjeve, dhėnia e mitos (korruptimi), shantazhet, seksi dhe vrasjet (me porosi). Loja e tyre ėshtė aq e vjetėr sa edhe nxitja qė ekziston pėr ta sunduar botėn (imperializėm). Mirėpo, sot, nė epokėn e globalizimit kjo ka marrė dimenzione tė reja e tė tmerrshme. Kėtė e di mirė, meqė edhe unė vet kam qenė EHM“.
Pyetje:
Si funksionon sistemi i Economic Hit Man-it?John Perkins:
Puna jonė pėrbėhet qenėsisht nė ndėrtimin e njė imperiumi. Kurse neve na ka shkuar pėrdore pėr ta ndėrtuar imperiumin vėrtet tė parin nė historinė e botės. Pjesėn mė tė madhe tė saj e kemi ndėrtuar pa ndihmėn e ushtrisė, ndėrsa ajo e veēanta nė kėtė imperium ėshtė se ai nuk ka imperator apo mbret. Nė vend tė kėsaj e kemi njė, siē e quaj unė kėtė, „Korporatokraci“ [Sundim i koncerneve/korporatave]: njė grup burrash e ca grave, tė cilėt i udhėheqin korporatat (koncernet) mė tė mėdha, bankat dhe qeverinė.Kemi pėrdorur mėnyra tė shumta pėr formimin e kėtij imperiumi. Mirėpo, mėnyra mbase mė tipike ėshtė ajo kur e kėrkojmė njė vend (shtet) nė zhvillim e sipėr (apo: tė pazhvilluar) i cili posedon resurse, tė cilat duam t’i kemi pėr vehte, si pėr shembull nafta. Pėr atė vend pastaj aranzhojmė ndonjė kredi tė madhe nga Banka Botėrore apo organizatat e lidhura me tė (si psh. USAID dhe organizata tjera „humanitare“). Pjesa kryesore e kredisė shkon direkt nė korporatat amerikane qė na janė tė njohura, si Bechtel, Halliburton (e Bushit), Stone & Webster, tė cilėt pastaj realizojnė projekte tė mėdha si ndėrtimi i centraleve elektrike, porteve, parqeve industriale etj., nė tė cilat fitojnė tė pasurit e kėtyre vendeve. Mė pastaj braktiset ky vend (shtet) me borxhet gjigande, qė janė aq tė larta sa qė ėshtė e pamundur tė kthehen. Herėdokur paraqiten sėrish EHM-tė, vrasėsit ekonomik, e thonė: „Shikoni! Na keni shumė borxh. Borxhet tuaja nuk mund t’i ktheni (lani) kurrė, ndaj jipnani neve atė qė tash na takon. Shitjani korporatave tona naftėn me ēmim tė lirė ose lejonani tė ngrehim baza ushtarake nė vendin tuaj ose dėrgoni trupat tuaja nė Irak apo gjetiu ku kemi nevojė pėr ndihmėn tuaj ose nė votimet e ardhshme kritike nė Kombet e Bashkuara votoni pėr ne“. Ky ėshtė tenori. Nė kėtė mėnyrė na ka shkuar pėrdore ta ngrehim imperiumin tonė tė pabesueshėm.


...

4peace
26-01-08, 12:38
...

Pyetje:
Ju lutem, pėrshkruajeni lidhjen ndėrmjet „Korporatokracisė“ dhe terrorizmit pėrderisa ishit nė detyrė si EHM nė Arabinė Saudite.Pėrgjigje:
Nė fillim tė viteve tė shtatėdhjeta OPEC (Organizata e vendeve eksportuese tė naftės) na shtyri tė gjunjėzohemi, pasi qė i ndali furnizimet me derivate tė naftės. Kishte kolona tė gjata pranė pompave tė benzinės e ne ia kishim frikėn se do tė vinte kriza ekonomike sikur nė vitin 1929. Ministria e financave m’u drejtua mua dhe disa EHM-ve tė tjerė duke na thėnė: „ Nuk shkon mė kėshtu, ashtu qė OPEC-u tė na bėjė peng. Ju duhet ta bėni ndonjė plan, ashtuqė diē e tillė tė mos ndodhė herave tjera.“ Neve na u bė e qartė se ēelėsi pėr njė plan tė kėtillė ishte Arabia Saudite, meqenėse ajo posedon vaj mė shumė se ēdo vend tjetėr dhe, shikuar nė thelb, ajo mund ta kontrollonte ofertėn. Kurse familja mbretėrore, Shtėpia Saud, ishte e korruptueshme. Kėshtu shkuam nė Arabinė Saudite e pastaj, ta them mė shkurt, me Shtėpinė Mbretėrore bėmė njė deal (marrėveshje), me ē’rast ajo u shpreh se ėshtė e gatshme qė pjesėn kryesore nga tė ardhurat e veta nga shitja e naftės anembanė botės t’i dėrgojė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe atje t’i investojė si huazim shtetit. Me kamatat nga kėto huazime shtetėrore Ministria e Financave tė SHBA-ve do tė duhej t’i nxiste firmat amerikane pėr ta ndėrtuar Arabinė Saudite sipas shembullit perėndimor – duke ndėrtuar pajisje pėr shndėrrimin e ujit tė pijshėm nga uji i detit, autostrada, porte, centrale elektrike dhe qytete tė tėra mu nė mes tė shkretėtirave. Pėr kėtė arsye Arabia Saudite ėshtė vend shumė i orientuar kah perėndimi.


***

4peace
29-01-08, 10:47
*


Nė kėtė deal (marrėveshje) i pėrkiste edhe ajo qė Shtėpia Saud ishte deklaruar se ėshtė e gatshme qė ēmimin e naftės ta mbajė mbrenda kufinjve tė akceptueshėm (pranueshėm) pėr ne. Ndėrsa ne u deklaruam se jemi tė gatshėm qė Shtėpinė Saud ta mbajmė nė pushtet, pėrderisa ajo t’i pėrmbahet marrėveshjes sonė. E gjithė kjo edhe ka ndodhur dhe ėshtė duke funksionuar edhe sot e kėsaj dite. Por kjo ka shkaktuar edhe diēka, tė cilėn CIA e quan „zmbrapsje“ (goditje nga mprapa). Kjo shprehje e CIA-s qėndron pėr aktivitet tė fshehtė, qė nė dukje ėshtė e suksesshme, por edhe sjelle me vete konsekuenca tė paparashikueshme e tė vėshtira. Pėr shkak tė zhvillimeve nė Arabinė Saudite, nė botėn islame dominon zemėrim jashtėzakonisht i madh kundėr Shtėpisė Saud – meqenėse muslimani nuk mund tė jet i kėnaqur kur qytetet e tij mė tė shenjta, Mekka e Medina, janė tė rrethuar nga qytete me dukje perėndimore, me fabrika petrokimike e McDonalds-a. Shtėpia Saud tash pėr tash ėshtė nė situatė shumė jostabile. Ka shumė atentate, shumė dhunė. Pakėnaqėsia ėshtė e madhe, papunėsia e lartė. Mu ashtu sikurse edhe nė vendet tjera del nė pah se pėr shumicėn e njerėzve nafta ėshtė mė tepėr mallkim se bekim. Kjo ka kontribuar pėr zemėrim shumė tė madh nė botėn muslimane e cila ka ēuar nė mėnyrė direkte apo indirekte deri te formimi i al-Qaidės dhe lėvizjeve tjera terroriste.


Pyetje:
Si i shihni zhvillimet nė Lindjen e Afėrt?


Pėrgjigje:
Mendoj se – po mendoj vėrtet seriozisht – nė Lindjen e Afėrt kemi krijuar njė situatė shumė tė rrezikshme e jostabile. Njėra nga arsyet pėr kėtė ėshtė se ne duam t’i kontrollojmė edhe Kinėn, Japoninė dhe Korenė, tė cilat pjesėn mė tė madhe tė derivateve tė naftės e marrin nga Lindja e Afėrt. Ne vetė nuk jemi aq tė mvarur nga nafta e atjeshme – kurse ata po. Si rrjedhojė ky aspekt i ka takuar gjithmonė politikės sonė (amerikane). Ne do ta kishim me gjithė dėshirė kontrollin mbi naftėn iraniane, irakiane, siriane, saudi-arabike e kuvajtase, mirėpo nė jemi zhytur nė moēalin e quajtur Irak dhe me kėtė rast kemi shkaktuar edhe mė shumė zemėrin se sa gjat 11.shtatorit. Sot nė Irak kemi njė armatė tė tėrė terroristėsh, shumė prej tė cilėve nuk janė irakianė. Ē’do tė bėhet me kėta terroristė tė posakalitur, tė ushtruar mirė e vėrtet tė zemėruar, nėse qeverisė (sė SHBA-ve) i shkon pėrdore t’i marrė si shkas pėr tėrheqje tė trupave nga Iraku pas zgjedhjeve tė posambajtura, tė cilat dukeshin si e shtime nga mbrapa? Ku do tė shkojnė pastaj kėta terroristė?


...

4peace
01-02-08, 12:06
*

Pyetje:
Keni ardhur nė konstatim se asnjė imperium nuk mund tė qėndrojė pėrgjithmonė dhe se, nė tė shumtėn e rasteve, imperiumi i ri e merr vendin e tė vjetrit. Megjithatė, ju e keni pėrmendur edhe njė mundėsi tjetėr: Ne do tė mund tė zgjoheshim e tė fillonim pėrnjėmend t’i ndajmė resurset botėrore me tė gjithė popujt tjerė. Ēfarė duhet tė ndodhė, me qėllim qė tė zgjohemi para se tė bėhet vonė?


Pėrgjigje:
Ne tanimė veē jemi duke u zgjuar. Nėse e ndjekim zemrėn tonė atėherė jemi zgjuar. Nė kohėn kur isha EHM e dija nė thellėsi tė zemrės sime se isha duke bėrė diē tė gabuar. Mirėpo, gjithnjė mė shkonte pėrdore, nga shkaqe tė arsyes(mendjes) tė mbėshtetura nė librat e biznesit dhe raportet e Bankės Botėrore, ta bindi veten se jam duke vepruar drejt. Nė ndėrkohė kemi arritur nė njė pikė ku shumica e amerikanėve dhe shumica e njerėzve tė kėsaj bote janė tė shqetėsuar thellė pėr atė ēka ėshtė duke ndodhur, kurse nė thellėsinė e zemrave tona e dijmė pėrnjėmend se duhet tė ndryshojmė diēka. Por ėshtė aq komode dhe thjeshtė pėr t’u bindur pėr tė kundėrtėn. Tė gjitha tė dhėnat shkojnė nė atė drejtim pėr ta bindur veten pėr tė kundėrtėn, kurse ne kemi dronė se jeta jonė do tė ishte mė e pakėndshme po qe se do tė ndyshonim diēka. Porse unė nuk mendoj se ėshtė kėshtu. Unė madje mendoj se nė pikėpamje tjetėr jeta jonė do tė bėhet shumė shumė mė e mirė. Ajo qė mbase duhet tė ndodhė ėshtė se zemrat tona duhet t’i kapim shumė mė tepėr e t’i dėgjojmė se ē’kanė pėr tė na thėnė.

***

4peace
04-02-08, 11:52
*

Pyetje:
A keni hetuar ndonjė shenjė tė dėshtimit tė imperiumit?


Pėrgjigje:
Po, jam duke parė shenja tė paparashikueshme pėr atė se ky imperium po merr tė ēara tė mėdha. Nė vitin 1997 „shtetet-tigėr aziatike“ pėsuan kolaps ekonomik, i cili ėshtė i lidhur ngushtė me politikėn e Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore, kurse sot janė duke u pėrvjedhur nė Kinė, Japoni e madje edhe nė Kore. Duket se ėshtė duke u formuar njė aleancė e re aziatike, tė cilat nė njėfarė pikėpamje janė duke na u kundėrvėnė neve. Kjo mund tė vėshtrohet edhe nė Amerikėn Jugore (Latine). Nė gjashtė zgjedhjet e fundit atje, si nė Kil, Brazil, Argjentinė, Urugvaj dhe Ekuador, janė zgjedhė burrėshtetas, programet e tė cilėve nė esencė nuk janė nė pėlqyeshmėri ndaj imperiumit.Madje edhe nė Aleancėn (veri)atlantike (NATO), e cila gjat Luftės sė Ftohtė ishte shumė e fortė, nė ndėrkohė po tregohen tė ēara tė mėdha. Mė e dukshmja nga kėto ėshtė sjellja e franēezėve kundrej nesh, e gjithashtu edhe gjermanėt po na kundėrshtojnė. Edhe vet BE-ja dhe forcimi i euros janė shenja pėr atė se imperiumi po dridhet. Gjithandej nė botė po formohen lėvizje shumė tė forta sociale. Unė posa jam kthyer nga Forumi Social Botėror, i mbajtur nė Porto Alegre tė Brazilit. Ishte njė forum qė lėn pėrshtypje tė madhe ku u takuan sė bashku 155 000 njerėz, e qė tė gjithė janė shumė tė shqetėsuar mbi imperiumin. Nė SHBA ėshtė duke u shembur ekonomia. Sistemi ka marrė plasaritje tė mėdha, tė cilat bashkarisht tregojnė se imperiumi ėshtė duke u fundosur dalėngadalė. Mu dhe kjo ėshtė arsyeja pėr ēfarė njerėzit nė Korporatokraci po tregohen aq tė vrazhdėt.***

4peace
06-02-08, 09:50
*


Pyetje:
A do tė mund tė thoshit se njė lloj Marshall-Plani pėr mė tė varfėrit e kėsaj bote do tė kishte qenė njė fillim i mirė pėr kthim nga udha jonė destruktive?

Pėrgjigje:
Plani-Marshall, Banka Botėrore, Banka Zhvillimore Interamerikane, Banka Zhvillimore Aziatike, tė gjitha kėto kanė mundėsi pėr njė ndryshim tė njėmendtė – njė tė ardhme tė pėrndritur, nėse doni tė shprehem kėshtu. Ata tashmė i posedojnė tė gjitha institucionet e domosdoshme, nė mėnyrė qė me mėshirė ndaj botės t’ia shtrijnė dorėn (e ndihmės) si dhe t’i zgjidhin problemet mė tė mėdha.

24 mijė njerėz nė ditė vdesin nga uria, 30 mijė fėmijė pėr shkak tė mungesės sė pėrkujdesjes shėndetėsore. Kjo s’duhet tė ndodhė. Familjet dhe njerėzit pėrreth janė shumė tė pezmatuar: Ata e dijnė se pėr ēfarė ėshtė duke ndodhur kėshtu – jo vetėm pse sistemi i atjeshėm ka dėshtuar, porse edhe pėr atė se ne i krijojmė kushtet nė vendet e tyre, tė cilat edhe i shkaktojnė kėta probleme. Mirėpo, kėto banka (tė lartėpėrmendura) dhe mu korporatat tona tė mėdha mund t’i zgjidhin kėta probleme.Paramendoni sikur tė ngritej populli amerikan e tė kėrkonte qė „Coca-Cola“, „Nike“ dhe „McDonald’s“-i duhen tė garantojnė se askush nė botė nuk guxon tė jetojė pa ujė, pa veshėmbathje apo pa ushqim. Kėtė gjė kanė mundėsi pėr ta bėrė kėto firma. Ato posedojnė me mjete tė domosdoshme. Sikur tė ishin obliguar pėr kėtė, atėherė edhe konkurrenca do tė vepronte njėsoj.

Imperiumi i krijuar nga ne e ka njė aspekt unikat. Nė rend tė parė ėshtė krijuar nga njė shtet, i cili ka ideale shumė tė larta dhe standarde morale dhe popullata e mėshirueshme e sė cilės beson nė njė qeveri tė popullit, pėr popullin dhe nėpėrmjet popullit. Sipas bindjeve tė tija, ēdonjėri ka tė drejtė pėr tė jetuar, pėr liri dhe pėrpjekje pėr lumturi. Kjo ėshtė pėrcaktuar nė dėftesat tona mė tė shenjta. Mirėpo, nė vend tė kėtyre kemi njė qeveri tė korporatave, nėpėrmjet korporatave dhe pėr korporatat. Ne i kemi krijuar kėta sisteme qė kanė arritur deri nė skajet mė tė largėta tė planetit Tokė, kurse unė mendoj se mu aty qėndron edhe shpresa jonė. Njė Marshall-Plan pėr gjithė botėn apo mundėsia pėr ta arritur gjithė botėn me ndihmėn e Bankės Botėrore apo Fondit Monetar Botėror – kėto janė mundėsi shumė konkrete. Nė fillim mund tė jenė pasojat e 11. shtatorit. Ndoshta na duhen edhe ca vite por, mė nė fund, do tė hetojmė se ka ardhur koha t’i qasemi zgjidhjes sė kėtyre problemeve me zemėr, arsye (tė shėndoshė) e shpirt.
Pyetje:
Ē’ju ka shtyer pėr ta shkruar kėtė libėr?Pėrgjigje:
Pas 11. shtatorit isha nė “Ground Zero”, aty ku mė herėt qėndronin kullat binjake tė World Trade Center-it. Kėtė shkatėrrim tė paimagjinueshėm e kam shikuar dhe me kėtė rast mė ėshtė bėrė e qartė qė, me gjithė betimin e dhėnė pėr tė heshtur, mė duhet ta shpjegoj kėtė histori. Mė duhej ta bėj nga shumė arsye, por njėra nga mė tė rėndėsishmet ėshtė vajza ime, tanimė 22-vjeēare. E vetmja mundėsi pėr t’i ofruar asaj njė botė mė tė mirė qėndron nė atė qė tė pėrqendrohem pėr ta bėrė botėn mė tė mirė – pėr t’i shporrur shkaqet e zemėrimit, urrejtjes dhe vuajtjeve nė botė. Forcat e sigurisė nėpėr aeroporte dhe armatat nuk do tė mund tė na ofrojnė mė siguri. Mė tepėr siguri mund tė ketė nėse vėrtet bashkėndihmojmė nė bashkimin e gjithė botės e tė mund tė arrijmė me tė vėrtetė dashuri, mirėqenie e paqė.
***
burimi:
John Perkins (gjermanisht/deutsch)" Bekenntnisse eines Economic Hit Man." München, 2005, Riemann Verlag."

Informata tė mėtutjeshme(anglisht/english) www.johnperkins.org (http://www.johnperkins.org/)

Urata
06-02-08, 21:00
ECONOMIC HIT MAN - godites /shkaterrues te thelbit njerezor do ti quaja une "Urata"...!

Makresh
19-03-11, 12:30
Nje dokumentar 20 minutash ne gjuhen angeleze, me shpres qe do te perkthehet, e pse jo, te transmetohen edhe ne televizionet publike duke u ber edhe pjes e ndonje debati parlamentar mbi prezencen e armates amerikane si dhe per antarsimin e kosoves ne fondin monetar nderkombtar !

" Vrassėsit Ekonomik "

wcheA9x_-A0

qZv5jhsXZcE&feature=related

… ndoshta s'eshte ber von !

4peace
19-03-11, 17:50
***

Makresh,
e njejta (adresa) qendron edhe ketu (ne fund te postimit)
Ja edhe nje here:
www.johnperkins.org (http://www.johnperkins.org/)

Kush eshte i interesuar, le ta lexoje edhe nje here citatin e meposhtem, ku permendet firma "Bechtel", ne Shqiperi dhe Kosove, e njohur si kompania "Bechtel & Enka" (Bechtel=Amerikane, Enka=turke).
Lexoni pastaj (hulumtoni) si e ka fituar kjo kompani tenderin per ndertimin e autostrades se Kosoves...


...me cmim marramendes...

800 milione €, apo sa ishte, pastaj, pak para fillimit te puneve e ngriten cmimin edhe nje here, jo shume, por nja 20%...kushedi sa del ne fund,
Ne Shqiperi iu doli me shume se (cmim) i dyfishte...deri tash. Ende s'eshte kryer puna ne Shqiperi.

..kur dihet mirefilli se kompanite tjera kane oferuar me gjysmen e kesaj shume.

Pra, tenderin e ka fituar kompania "Bechtel & Enka"...

...per te vemten arsye se ajo edhe ua ka siguruar kredine ne BB apo FMN tu Kosoves...


...e qe per Kosoven eshte nje borxh qe nuk mund te kthehet kurre...apo borxh deri ne fyt ... ende pa krijuar shtet te mirefillte.

Kemi pėrdorur mėnyra tė shumta pėr formimin e kėtij imperiumi. Mirėpo, mėnyra mbase mė tipike ėshtė ajo kur e kėrkojmė njė vend (shtet) nė zhvillim e sipėr (apo: tė pazhvilluar) i cili posedon resurse, tė cilat duam t’i kemi pėr vehte, si pėr shembull nafta. Pėr atė vend pastaj aranzhojmė ndonjė kredi tė madhe nga Banka Botėrore apo organizatat e lidhura me tė (si psh. USAID dhe organizata tjera „humanitare“). Pjesa kryesore e kredisė shkon direkt nė korporatat amerikane qė na janė tė njohura, si Bechtel, Halliburton (e Bushit), Stone & Webster, tė cilėt pastaj realizojnė projekte tė mėdha si ndėrtimi i centraleve elektrike, porteve, parqeve industriale etj., nė tė cilat fitojnė tė pasurit e kėtyre vendeve. Mė pastaj braktiset ky vend (shtet) me borxhet gjigande, qė janė aq tė larta sa qė ėshtė e pamundur tė kthehen. Herėdokur paraqiten sėrish EHM-tė, vrasėsit ekonomik, e thonė: „Shikoni! Na keni shumė borxh. Borxhet tuaja nuk mund t’i ktheni (lani) kurrė, ndaj jipnani neve atė qė tash na takon. Shitjani korporatave tona naftėn me ēmim tė lirė ose lejonani tė ngrehim baza ushtarake nė vendin tuaj ose dėrgoni trupat tuaja nė Irak apo gjetiu ku kemi nevojė pėr ndihmėn tuaj ose nė votimet e ardhshme kritike nė Kombet e Bashkuara votoni pėr ne“. Ky ėshtė tenori. Nė kėtė mėnyrė na ka shkuar pėrdore ta ngrehim imperiumin tonė tė pabesueshėm.

Shpat
19-03-11, 18:35
Zotėrojnė 4/5 e pasurisė sė Europės dhe Amerikės.

E tėrė bota financohet nga Rrothshildėt. Ata kanė blerė tėrė botėn, ata komandojnė tėrė botėn. Vetėm filiali nė Londėr ka dhėnė shtatė mijė miljon dollarė me kamatė. Financojnė shkollat e religjionit tė tyre, financojnė emigrantėt hebre nė Rusi e gjetkė. Qė nga viti 1882 njė pėrfaqėsi e dinastisė Rrothshild, selia e tė cilit ėshtė nė Paris, filloi tė vendosė hebrej atje ku kishte interesa politike e ekonomike si nė Palestinė, duke blerė toka arabe, vila e duke vendosur aty kolonė hebre. I japin para njė shteti tė kėrcėnojė tjetrin e kėtij tė fundit i kėrkojnė para pėr t’i dalė nė mbrojtje… Me tė tilla mėnyra krejt tė pandershme ata krijuan pėrfitime tė mėdha nė para deri edhe te blerja e qeverive.

Kur kuptuan se mbreti rus Romanov kėrkoi tė bashkonte kishėn katolike me atė ortodokse, pėr ta vėnė atė nė shėrbim tė njerėzimit e pėr tė larguar luftrat, pra, tė bėnte njė pakt Rusi-Londėr qė u quajt Lidhja e shenjtė, atėhere dinastia Rrothshild mori masa tė tjera duke e minuar atė Lidhje. Ata shfrytėzuan Dizraelin, hebreun e krishtėzuar i cili ishte futur nė Rusi si njė kal elen brenda mureve tė oborrit carist. Nė vitin 1925 pasuria e Rrothshildėve arriti mbi 300 miliard dollarė plus njėqind miliard tė fituara prej Luftės sė Parė Botėrore, ndėrkohė qė mė i bujshėm nė Amerikė ishin Rokfeleri, Morgani dhe Fordi, por qė nga pasuria ishin pas hebreut Rrothshild, cilėsia kryesore e tė cilėve ishte fshehtėsia e cila u krijoi mundėsi tė mėdha qė tė sundonin aq gjatė dhe aq lehtė. Nuk ka si spjegohet ndryshe qė Marksi, ky hebre, krijuesi mė i madh i teorisė antikapital kurrkund nuk pėrmend emrin e Rrothshildėve! Novelat e Dizraelit pėr dekada tė tėra kanė pėrshkruar ngjarje nga jeta e Rrothshildėve, por gjithnjė me pseudonime.

4peace
18-09-16, 17:16
...

. Mė pastaj braktiset ky vend (shtet) me borxhet gjigande, qė janė aq tė larta sa qė ėshtė e pamundur tė kthehen. Herėdokur paraqiten sėrish EHM-tė, vrasėsit ekonomik, e thonė: „Shikoni! Na keni shumė borxh. Borxhet tuaja nuk mund t’i ktheni (lani) kurrė, ndaj jipnani neve atė qė tash na takon. Shitjani korporatave tona naftėn me ēmim tė lirė ose lejonani tė ngrehim baza ushtarake nė vendin tuaj ose dėrgoni trupat tuaja nė Irak apo gjetiu ku kemi nevojė pėr ndihmėn tuaj ose nė votimet e ardhshme kritike nė Kombet e Bashkuara votoni pėr ne“. Ky ėshtė tenori. Nė kėtė mėnyrė na ka shkuar pėrdore ta ngrehim imperiumin tonė tė pabesueshėm.[/FONT]


...

Cfare shkrimi qe ka shkuar huq (s'ke kujt ia ofron, meqe s'do o s'di kushi te kuptoje... ) Ndoshta pasi te na braktisin "miqte" tane nderkombetare do ta kuptojme... kur dhe do te jet vone, teper teper vone...


Kurse, po te mos kishte qene keshtu:
1. Nuk do te kishim ashima a putina ne krye te "shtetit"
2. Nuk do te paguanim per autostrade 3,5 fish (350%) me shume se zakonisht.
3. Nuk do te kishim gjendje aq te mjerueshme me tendence mjerimi total...
...dhe vraponi ju "patriotat" te vardiseni mbi muslimanet e t'i fajesoni...P.S.
Vetemse erdha per ta marre postimin tim te pergatitur enkas per dardania.de, me c'rast, ne vend te (se pakut) nje falenderimi kam korrur vetemse perbuzje e sharje...


*

Artisti
18-09-16, 18:32
Cfare shkrimi qe ka shkuar huq (s'ke kujt ia ofron, meqe s'do o s'di kushi te kuptoje... ) Ndoshta pasi te na braktisin "miqte" tane nderkombetare do ta kuptojme... kur dhe do te jet vone, teper teper vone...


Kurse, po te mos kishte qene keshtu:
1. Nuk do te kishim ashima a putina ne krye te "shtetit"
2. Nuk do te paguanim per autostrade 3,5 fish (350%) me shume se zakonisht.
3. Nuk do te kishim gjendje aq te mjerueshme me tendence mjerimi total...
...dhe vraponi ju "patriotat" te vardiseni mbi muslimanet e t'i fajesoni...P.S.
Vetemse erdha per ta marre postimin tim te pergatitur enkas per dardania.de, me c'rast, ne vend te (se pakut) nje falenderimi kam korrur vetemse perbuzje e sharje...


*


I nderuari 4peace,

ėshtė shumė e vėrtet kjo qė keni shkruar por nuk po e kuptoj pse pe lidh qė po fajėsohen muslimanėt.

Tashmė e di mendimin tėnd rreth asaj qė auhet fe, tė paktėn kam lexuar njė shkrim tėndin qė fenė e kupton jo si shkrimet e para tuajat por e kupton drejt dhe si njė njeri jo i dirigjuar. Ishte shkrimi qė atė kryeneqėsi qė ke pasė nė shkrimet e para ishte vetėm e vetėm se unė isha kundėr asaj qė quhet fe hahahhaha.

Tė lumtė pėr kuptimin e drejt si rreth fesė ashtu edhe rreth ēėshtjes qė ke sjellur nė shkrimet tua mė lartė.Po,tė nderon


Artisti

4peace
18-09-16, 19:42
*


S'po di (me mire te them: s'po du) m'u sha ndryshe, o artist, prandaj po duhet me sajue fjale te tjera... :biggrin:


Te pershendes edhe une, sikur qe i pershendes te gjithe (megjithese te paket ne numer) zemermiret e (ish-) forumit (dardania.de)


P.S.
Megjithate eshte fakt se ia bejme me gisht ne drejtim te kundert, sepse as qe kemi kacik me e drejtue gishtin kah fajtori i vertete!!!


*

Artisti
19-09-16, 19:33
*


S'po di (me mire te them: s'po du) m'u sha ndryshe, o artist, prandaj po duhet me sajue fjale te tjera... :biggrin:


Te pershendes edhe une, sikur qe i pershendes te gjithe (megjithese te paket ne numer) zemermiret e (ish-) forumit (dardania.de)


P.S.
Megjithate eshte fakt se ia bejme me gisht ne drejtim te kundert, sepse as qe kemi kacik me e drejtue gishtin kah fajtori i vertete!!!


*

Fajtori i vėrtet!!!!!!!!!

A mė jep tė drejt kur them se sikur feja qė tė bėn tė varur ashtu ėshtė edhe ekonomia. Nė tė vėrtet feja ėshtė pėr trup tė njeriut mė shkatėrrimtare sesa ekonomia, ti shkatrron ndjenjat, tė bėn tė pavlerė pėr kėtė jetė,nėse jetoj edhe nesėr mund tė bėj gabime, ta humb identitetin, nė tė kundėrtėn, kur nuk je ekonomikisht mirė, je mė optimist, mendon se nesėr do tė bėhet mirė, je mė i "gjallėruar" nė shumė aspekte..

4peace
20-09-16, 06:33
[FONT=Franklin Gothic Medium][QUOTE]Fajtori i vėrtet!!!!!!!!!

A mė jep tė drejt kur them se sikur feja qė tė bėn tė varur ashtu ėshtė edhe ekonomia.

1.
Nė tė vėrtet feja ėshtė pėr trup tė njeriut mė shkatėrrimtare sesa ekonomia, ti shkatrron ndjenjat, tė bėn tė pavlerė pėr kėtė jetė,nėse jetoj edhe nesėr mund tė bėj gabime, ta humb identitetin,

2.
nė tė kundėrtėn, kur nuk je ekonomikisht mirė, je mė optimist, mendon se nesėr do tė bėhet mirė, je mė i "gjallėruar" nė shumė aspekte.Ani shoku Artisti. A i the ti keto fjalet lart.?!


Tash ta marrim nje shembull.
Nen 1. qe ke thene ti, ta marrim si shembull Nene Terezen(mbaje mend cfare the pe fene),
kurse nen 2. Ta zgjedhim cilindo milarder/biliarder te botes (mbaje mend cfare the per ekonomine)...


Cili eshte me i/e drejti/a ne kete rast: Nena Tereze, apo ky mi-/biliarderi? Cili/a eshte (ose ka qene) me i/e lumtur ne jete?


P.S.
Nese te jap te drejte, te lutem, prej sot e kesaj dite mos fol (mire) per Nene Terezen... :D
*

Bajlozi i Zi
20-09-16, 21:53
4peace,
Duke mos vene ne dyshim autenticitetin e materialit, dmth edhe duke e marre te mireqene cdo pohim te "hitmanit" - a pajtohesh qe megjithate ky Perkinsi nuk e kapercen dot "World Conspiracy" te Nikolovit. Edhe ashtu qenkan permende ktu Rothschilds etc.

Nese te bjen udha ksajde, ne respekt te temes, te lutem kij parasysh pak kunderfakte:

1. A mendon se eshte absolute si teori, kjo e hitmanit dmth?
Nėse "Po", lexoje 2-shin :)

2. Cka thojne per ty keta emra: Slloveni, Austri, Zvicer, Suedi, Danimarke, Norvegji, Finlande, Kore Jugore, Japoni, Australi, Kroaci...? (Kij parasyshe Sllovenine dhe Kroacine, qe i kemi pase dikur "n'familje", tash n'kojshi)

Ta kam llafin, jetojne fort mirė e lumtur popujt e qetyne shteteve qe t'i permenda. Fort.
Mu ma merr mendja qe keta popuj jetojne mirė se i kane grahe b*thes, s'iu kane nda punes e shkollimit kurre, nate e dite. Nuk jane marre me "hitmana" e teori komploti per me e arsyetu marren e deshtimin e vet. Me i hup 1000 vjet tu mendu dite e nate a me ia qite shamijen femnes, e sa here ki te drejte me ia mshu b*thve grues, normal qe vjen e meqmi e ta rras qysh t'ka qejf. Se je budallė, je i pashkolle, je i prapambetur.

Emrat e shteteve qe t'i solla si shembuj, tregojne qe kur je puntor edhe i menqur, nuk ka imperium, nuk ka hit-man, qe te pengon. Bile vendin tand e ban xhenet hiq pa besu ne zot e allah.

4peace
21-09-16, 05:38
4peace,
[QUOTE]
Nese te bjen udha ksajde, ne respekt te temes, te lutem kij parasysh pak kunderfakte:

1. A mendon se eshte absolute si teori, kjo e hitmanit dmth?
Nėse "Po", lexoje 2-shin :)

Nuk behet ketu fjale per teori (konspirative) por per pune praktike. I intervistuari e ka punuar vet ate pune (hitman). Vec kesaj, kjo eshte interviste e shkurter. Kur e lexon librin e sheh ne detaje se si funksionon kjo.

Eshte liber tejet informativ. Edhe me mire: fare lire. Vetem 10 €

2. Cka thojne per ty keta emra: Slloveni, Austri, Zvicer, Suedi, Danimarke, Norvegji, Finlande, Kore Jugore, Japoni, Australi, Kroaci...? (Kij parasyshe Sllovenine dhe Kroacine, qe i kemi pase dikur "n'familje", tash n'kojshi)

Te gjithe keta vende qe i ke permendur mund te jet ashtu qe jane me te lumtur. Me te lumtur jane vetem ne krahasim. Te gjithe ate te cilet i njohin rrethanat e dijne fare mire se gjendja eshte duke u perkeqesuar (si cdokund ne bote): Pasuria e te pasurve eshte duke u shtuar, kurse armata e te varferve eshte duke u rritur gjithnje e me shume. Pra, edhe ne po keta vende.
Ne Gjermani, ta zeme, pas periudhes se ashtuquajtur "dajla nga kriza", situata e te varferve eshte perkeqesuar, me gjithe faktin se per cdo vit Gjermania shenon rritje ekonomike.

P.S. Permendet edhe ne interviste se disa shtete (Gjermania p.sh.) kane filluar te jene te padegjueshem ndaj ketij imperiumi. Shembuj konkret ke sa te duash, per njohesit e rrethanave...


Kur lexojme librin kuptojme se te gjithe vendet afrikane, me gjithe nentoken e tyre te (ster)pasur, jetojne ne mjerim. Ata (shkruan tek intervista siper) jane futur ne asolloj menyre ne borxhe sa qe nuk kane mundesi t'i paguajne as interesat (kamatat) e lere me borxhet.
Permendet nje shtet (poashtu ne liber) afrikan, aq i pasur me miniera diamanti sa qe do te kishte qene ne gjendje ta ushqente Afriken komplet. Por, sic e dijme, ne Afrike njerezit vdesin urie. Madje edhe ne vet kete shtet....

Prandaj, nuk ka ketu teori (konspiracioni) por fakte te gjalla. Natyrisht, per ata qe duan t'i shohin ato. Perndryshe...


*

Bajlozi i Zi
21-09-16, 13:31
[QUOTE=Bajlozi i Zi;2298599]4peace,


Nuk behet ketu fjale per teori (konspirative) por per pune praktike. I intervistuari e ka punuar vet ate pune (hitman). Vec kesaj, kjo eshte interviste e shkurter. Kur e lexon librin e sheh ne detaje se si funksionon kjo.

Eshte liber tejet informativ. Edhe me mire: fare lire. Vetem 10 €Te gjithe keta vende qe i ke permendur mund te jet ashtu qe jane me te lumtur. Me te lumtur jane vetem ne krahasim. Te gjithe ate te cilet i njohin rrethanat e dijne fare mire se gjendja eshte duke u perkeqesuar (si cdokund ne bote): Pasuria e te pasurve eshte duke u shtuar, kurse armata e te varferve eshte duke u rritur gjithnje e me shume. Pra, edhe ne po keta vende.
Ne Gjermani, ta zeme, pas periudhes se ashtuquajtur "dajla nga kriza", situata e te varferve eshte perkeqesuar, me gjithe faktin se per cdo vit Gjermania shenon rritje ekonomike.

P.S. Permendet edhe ne interviste se disa shtete (Gjermania p.sh.) kane filluar te jene te padegjueshem ndaj ketij imperiumi. Shembuj konkret ke sa te duash, per njohesit e rrethanave...


Kur lexojme librin kuptojme se te gjithe vendet afrikane, me gjithe nentoken e tyre te (ster)pasur, jetojne ne mjerim. Ata (shkruan tek intervista siper) jane futur ne asolloj menyre ne borxhe sa qe nuk kane mundesi t'i paguajne as interesat (kamatat) e lere me borxhet.
Permendet nje shtet (poashtu ne liber) afrikan, aq i pasur me miniera diamanti sa qe do te kishte qene ne gjendje ta ushqente Afriken komplet. Por, sic e dijme, ne Afrike njerezit vdesin urie. Madje edhe ne vet kete shtet....

Prandaj, nuk ka ketu teori (konspiracioni) por fakte te gjalla. Natyrisht, per ata qe duan t'i shohin ato. Perndryshe...


*

E kam bindjen se qellimisht i ke injoru disa fakte nga komenti im, qe dmth s'ka asnje kuptim pergjigja jote pastaj.

E ke injoru komplet paragrafin e parė. Une thash "duke e marre te mireqene cdo pohim te hitmanit", pra duke pranuar si te vertete. Ne ketr kontekst edhe te pyeta a e konsideron absolute si teori. Pra a vlen me cdo rast e cdo popull.
Po ti ncuk.

E ke injoru faktin qe une nuk e kam oermende Gjermanine hiē. Ti pikerisht Gjermanine e ke sjelle si argument.
(Une nuk e kam permende pershkak te kleēkes qe e ka nga e kaluara, e jo qe i ka punet keq, asnjitrohe, perkundrazi, eshte baba i qatyne shteteve te lumtura).

E ke sjelle si argument nje "wishful thinking". Dmth "kysmet ka me u perkeqesu gjendja edhe aty" :).
Nashta bre.

Qe 200 vjet, do tipa qe i don ti shume, e kane parapa fundin e kapitalizmit brenda 5 vitesh. Po qe krejt moren fund, kapitalizmin e ka harru zoti. (Enver Hoxha i thojke tiger prej letre).

Nashta je ma i vjeter, po mbaje mend prej meje:
Ne teori humane e politike, kurre mos u mashtro nga krizat, ne parashikime.
Kapitalizmi nuk rrezikohet kurre nga krizat. Kriza e ka lind kapitalizmin. Jeton edhe rritet e forcohet permes krizave.
Aq me teper qe natura njerezore eshte dinamike. Dikah zhvillohet, dikah dobesohet. Muj mr te permende plot shtete e popuj qe jane ne rritje te mireqenies.
Thjesht duhesh me pase sy qe shohin edhe per mirė.

Kur te bahesh rahat, qateher prite fundin.
Shtetet e pasura e te lumtura edhe kur s'kane arsye, alarmojne kriza. Cfaredo, jo s'po shtohemi, jo s'po lindim, jo nataliteti, jo shendeti, droga, depresioni, vetvrasja, ndotja ekologjike, jo dikush e vrajti qenin, pse dikush e rrehi lopen, krijojne fushata, plane, qellime...

Tash po t'i permendi njo tre emra: koreja veriore, kuba, venezuela.
N'qeto tri ahtete s'ka mujye kurrgja me ba ky "hitmani" edhe Amerika. (Btw, ti e din qe sot venezuela per buke t'gojes).

E ke injoru faktin qe ka thane "kur je punetor edhe i shkolluar s'ka hitman qe te pengon".

Ideja eshte qe gjithmone ka pase edhe ka me pase hitmana, shkije e turq e kaurra qe nuk na e dojne te miren, se perndryshe na qysh jemi melaqe ishim kon ma t'miret n'bote. :)

4peace
21-09-16, 14:45
[QUOTE=4peace;2298600]

... i ke injoru disa

injoru faktin qe:)

Po vallahi mu qashtu m'dul. Biles zgjati me shkurte se e prita se kur do te shpertheje bajga e do te qelbet, si gjithhere...

E kote eshte te flases me bajga, sidomos kur jane te zeza, nga me te zezat.


B*otha jote paska mbete me fole me mua.


Provova te ta jap shansin, "hajt ndoshta je permiresuar", por ja, m*ti mut mbetet.


S'je ti njeri (sepse je bajge) i cili mund ta marre kualifikomin te bisedoje me mua. Tipat sikur ti jo qe duhet injoruar pergjithmone por duhet dhe me ua...***

Bajlozi i Zi
21-09-16, 15:17
... feeling sad :(

Artisti
21-09-16, 19:05
""""Pėr shkak tė zhvillimeve nė Arabinė Saudite, nė botėn islame dominon zemėrim jashtėzakonisht i madh kundėr Shtėpisė Saud – meqenėse muslimani nuk mund tė jet i kėnaqur kur qytetet e tij mė tė shenjta, Mekka e Medina, janė tė rrethuar nga qytete me dukje perėndimore, me fabrika petrokimike e McDonalds-a""""


Natyra njerėzore:

Mashkull dhe femėr takohen, sipas dėshirės bėjnė marrėdhėnie seksuale, produkti pas nėntė muajsh.
Nė disa vende nuk ka vend pėr shprehje tė dėshirės por dhunohen.

Produkti i mashkullit dhe femrės u quajt bebush, ky bebushi duke u rrit po ndryshon, jo vetėm ai, po i ndryshohet edhe emri, pe thrassin fėmijė.
Pas disa vitesh fėmijėrore po i ndrrohet prapė emri, i ri(teennager).

Euuu, produkti po rritet mė tutje dhe arriti prapė njė moshė tjetėr, hmmmm prapė pe thrrassin ndryshe, i rritur.

E kėshtu me radhėė deri sa te thrrasin plakush, jo plak por plakush.

Tash, se bota islame beson nė njė kufi tė cilin nuk guxohet ta tejkaloj asnjė musliman, tė tjerėt qė nuk besojn nė ata kufi dhe ėshtė e drejt e ēdo njeriu tė besoj nė ēka tė doj, atyre po ju ndrrohet emriii.
Po rriten, po zhvillojnė mendje qoftė ajo edhe e sundimit ekonomik dheee luten qė tė tjerėt tė mos rriten hahaha.
Pikėrisht nė qendrėn Islame, paska dalė njė shtėpi qė ka tejkaluar kėta kufi, epoo, ata e kanė kuptuar se emri pu ndrrojka.
A ka gabuar kjo shtėpi???
se dijmė por faktet flasin
Nuk kanė pasė ujė, hitmani ka shkuar dhe ka zbarkuar dijeni me tė cilėn prodhohet uji.
Kanė punuar shtėpi nga zalli, qė kur ka fry era i ka rrėzuar, hitmani shkoi e ju tha, shiqo, unė po ju a ndėrtoj kėshtu sepse pe shoh qė deri nė vdekje do tė mbeteni bebusha, pooor dua qė tė mė dėgjoni.Ju a zbarkoi dijen e pallateve.

Urata tha "shkatėrrues tė thelbit njerėzor"

A e ke pa qysh qeshet Urata

hahahahhhhhhhhhhhhhhaaaaaahhahhahhahaha
hahhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaahhahhahahha

Kėshtu qeshin bebushat dhe natyrisht se i duket qė hitmani ja shkatėrroi thelbin. Jo jo thelbin nėse e marrim shkrimin e Uratės, po e shkatėrrojnė bebushat qė nuk po lėkundin mendje edhe pse Zoti e paska lėnė prej bebushit mu bė fėmijė, i ri, i rritur e deri te plakushi.

Ai i cili e kupton hitmanin, do ta kuptoj se ka tė drejt, ashtu ėshtė rregulli shoqėror qė nga Adami dhe Eva (Ademi e Hava). Dy tė parėt e njerėzimit nuk dėgjuan patėn shije pėr mollėn e pse tė dėgjoj hitmani hahahahahha.

Fillimi i ndryshimit tė emrit prej bebush e tutje duhet tė jetė edhe fillimi i kuptimit tė rregullit njerėzor.

Nuk pengohen ata tė cilėt dėshirojn tė mbesin bebusha.Por mos i dilni hitmanit nė rrugė e me pengue sepse ai po ju bėn me ujė tė pijshėm, ai po ju jep dije dhe mendje.
Artisti

4peace
22-09-16, 10:25
*

O Artist, a mos dashte edhe ti me e dh... punen edhe me shume se ky idioti siper a?


Nuk eshte ketu fjala per Islam, as per Arabi, as per anti-amerike.... por per fakte te gjalla.


Ani se ketu permendet Arabia Saudite dhe fjalet te cilat i ke shkoqitur nga konteksti, per te sajuar perralle me mbret.


Shembulli i A. Saudite (qe permendet ne kete interviste) eshte shembulli me i qarte per t'a pare situaten ashtu sic eshte. "Mardheveshja" me Arabine eshte ketu: Ti do te jesh mbret (Saud) perderisa me jep naften me lire se badihava.


Kurse kete shembull duhet ta perkthejme ne kosovar(ce)... se si "zgjedhen" prsidente me SMS-a, zarfa, hashimpondlana (kush i ka pare "zgjedhjen" e tij e din per cfare e kam fjallen) dhe...


...dhjeta e dhjeta shembuj qe i kemi vetemse ne Kosove.


Mirepo, per ata te cilet mendojne me gjenitale "vlejne" rregulla te tjera: s'ka regulla. Kryesore t'ia fusin dikujt, t'ia rrasim, t'ia ngulim, t'ia ftofim...te tjrat s'kane rendesi fare...


P.S.
Mos u cuditni nese ua injoroj shkrimet, ne te cilat nuk e dini as vet cfare keni shkruar, ku ka me dhjeta kunderthenie ne nje fjali te vetme, e lere me ne gjithe tekstin (shkarravinen) se e sillni ketu.


P.P.S.
Urime edhe kryetaret e kryeministrat e ardhshem te cilet do te "zgjedhen" me facebook, twitter, instagram... what's up.... dhe "progressin qe do te na e sjellin ne Kösövö (me fucknota te reja...)*

Bajlozi i Zi
22-09-16, 17:26
*

O Artist, a mos dashte edhe ti me e dh... punen edhe me shume se ky idioti siper a?


Nuk eshte ketu fjala per Islam, as per Arabi, as per anti-amerike.... por per fakte te gjalla.


Ani se ketu permendet Arabia Saudite dhe fjalet te cilat i ke shkoqitur nga konteksti, per te sajuar perralle me mbret.


Shembulli i A. Saudite (qe permendet ne kete interviste) eshte shembulli me i qarte per t'a pare situaten ashtu sic eshte. "Mardheveshja" me Arabine eshte ketu: Ti do te jesh mbret (Saud) perderisa me jep naften me lire se badihava.


Kurse kete shembull duhet ta perkthejme ne kosovar(ce)... se si "zgjedhen" prsidente me SMS-a, zarfa, hashimpondlana (kush i ka pare "zgjedhjen" e tij e din per cfare e kam fjallen) dhe...


...dhjeta e dhjeta shembuj qe i kemi vetemse ne Kosove.


Mirepo, per ata te cilet mendojne me gjenitale "vlejne" rregulla te tjera: s'ka regulla. Kryesore t'ia fusin dikujt, t'ia rrasim, t'ia ngulim, t'ia ftofim...te tjrat s'kane rendesi fare...


P.S.
Mos u cuditni nese ua injoroj shkrimet, ne te cilat nuk e dini as vet cfare keni shkruar, ku ka me dhjeta kunderthenie ne nje fjali te vetme, e lere me ne gjithe tekstin (shkarravinen) se e sillni ketu.


P.P.S.
Urime edhe kryetaret e kryeministrat e ardhshem te cilet do te "zgjedhen" me facebook, twitter, instagram... what's up.... dhe "progressin qe do te na e sjellin ne Kösövö (me fucknota te reja...)*

M'sus,
Shume po ofendon bre!!!

Me vetedije nuk e dij qe kam dhane elemente te ofendimit ne qet komunikim qe e patem.
Shqiptari ma qef ka me ia sha nanen se me i fole me argumente. Tybestakfirullah :)

Nejse, mos kujto qe jam tute, po qellum veq na t'dy qaty e thash s'ka kush na hyn ndermjet e bahemi gjak. Se pakice ktu tash. Tyneher si u kapshe nderhyjshin ja moderatort ja najkush, p'e din ti mo, si ajo kohe.

Per me iu kthy temes:

Gjate lexmit te ketij librit etj, aty ku thote ky Perkinsi (hitmani), na (dmth CIA, NSA, e kta) kemi vra presidentė shtetesh per me i arrijt qellimet tona, a te ka shku mendja pse s'u eliminu dmth pse s'e vrajten edhe kete Perkinsin CIA, para se me ba confession, ose me ia kalle librin diku ne ndonje shesh te Ferizajit, a ckado najsen bile me ēpurdh?! Se ata cia teper t'shtir, ama Perkinsin e lejun me tregu krejt?! (Qy cka asht tu hjek Snowdeni)

Veē mos m'akuzo tash qe po baj conspiracy.

Artisti
24-09-16, 12:27
Po qysh po mendon ti??
Me tė ngue qysh don ti!!!

Nuk po shkoj mė larg, po mbetem te rasti i Kosovės, mos po mendon qė Amerikanėt me hitmanat e vet ėshtė interesuar ndonjėher pėr Kosovėn.Nėse mendon kėshtu, unė mendoj qė e ke gabim.
Ēėshtja e Kosovės u bė me famė botėrore nė atė moment qė u vrajshin njerėz veēse kishin gjak shqiptari.
Tash, doli uēk-ja dhe i ktheu tytėn pėrbindėshit, i ktheu por nuk kishin kaēik sa kishte pėrbindshi.
Natyrisht qė fillojnė negociata me tė fortin pėr tė shpėtuar gjakun e shqiptarit.
Tash a po mendon se i forti hyn dhe tė ndihmon veē se pėrbindėshi po ta pin gjakun, jooooo joo, ai don edhe interesat e veta pak, kamata duhet mu pague diqysh.

Pra ne nuk jetojm nė epokėn utopike por nė realitet njerėzor.

Pranohet ky realitet, shpėton nga pėrbindėshi qė pin gjak, nuk pranohet ky realitet, e ja zgjat jetėn pėrbindėshit.


Edhe kjo ishte pėrrallė, tash pa mbret, me pėrbindėsh.Po po tė nderon Artisti
E pėrshėndes gjithashtu Bajlozin

vjeshta
28-09-16, 21:14
Mire paska qene tu shku llafi, sdi pse e prishte?!!

Artisti
29-09-16, 19:10
Mire paska qene tu shku llafi, sdi pse e prishte?!!


Hitmani ka hy nė mes se jo na kuptohemi shumė mirė.
.

vjeshta
01-10-16, 11:06
Hitmani ka hy nė mes se jo na kuptohemi shumė mirė.
.


Gjithe jemi kap/perla per t'hujte.


Paska qene nje perceptim i imi!!:biggrin: