PDA

View Full Version : Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Faqet : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Urata
24-01-08, 11:43
Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata

Guri i madh
24-01-08, 13:54
kam respekt per Xhelal Ferizin

po i sjell disa vargje nga i lart permenduri pa lej
lirik
23-10-2007, 14:33

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi

unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
NGA XHELAL FERIZI

en e tij po ndoshta nuk idhrohet

natyra
25-01-08, 21:49
Pershendetje mikesha jon Urata e njohur dhe shume respektuar.... per miqet dhe shoket..si gjithnje..me vjen mire shum per temen e hapur nga ju po mbi autorin e larte z.xhelal Ferizin.
paskit bere nje pun me vlere te madhe...
ku besoi se dhe nga te gjithe anetar po te ketij Forumi daradania do gjein kohen dhe mundin qe te japin komente sipas deshires dhe sip[as drejetesise.pa intriga dhe prapaskena,
meqse dikush nuk ka simpati mbi vargjet eautorit ju lutem qe mos zgjatni ne fjale,thejshte mund te thoni mendimin e juaj me pak fjale se nuk kam simpati mbi autorin,ose nuk me pelqein vargjet etij,dhe u krye muhabeti..skemi qka.
kurse ata/o qe duan te japin vlersimin mund te mos eshkruajn komplet poezin,se nuk eshte e lejume qe te shkruani komplet poezin por thjeshte mund te ndani poezin e cila ju pelqen sipas deshires dhe nene poezi.te shkruani kuptimine saj ,qfare domethenje ka poezia, vargu, fjala,
edhe se nuk mund ekompletoni krejt poezin ,mund ti nxerrni nga dy tre rreshta,cilet dini te ua thoni kuptimin,dhe qka mund nxerrni nga ato.
shembull.po emarr ne nje titull te poezise qe thot,pikerishte kjo "Une dhe hiri"
ku ne fakt anetari i nderuar Guri i madh,e ka dhen vlersimin mbi ket poezi...ama nuk eshte dashur qe te shkruhet krejt,keshtu thot autori vet,por vetem te nxerr kuptimin e saj,se qfare domethenje ka?kjo eshte,ne fakt mendoi se shum ma lehete do jet edhe per anetaret..megjithese keto vargje kan ni cilesi te larte,e di se e veshtire per tua gjetur thelbin efjales,apo te vargut cilit do qofte,ama kjo kerkohet nga vet autori z.Xhelal ferizi..
meqse kam mesuar kete thenie nga ai faktikishte une isha ajo vet qe kur kam hyr ne temen etij,per t'dhen vlersimin kam menduar qe duhet qe te zgjedhi ni poezi sipas deshires tiem dhe une e zgjodha nje sipas deshires dhe e shkrova,por vet autori mu drejtua me tha se ke bere gabim se per te shenuar poezin time nuk eshte nevoja se ajo eshte e shenuar e nderuar,por duhesh qe te zgjidhni fjalt dhe kuptimin mbi vargjet aty.
Bile dhe pak si nxeht me foli,por une nuk iu kundervuna me fjale,por pranova gabimin,thjeshte kerkova falje dhe pastaj u perpoqa qe t'shkruaj diqka mbi vargjet,por me pak fjale ,te them te drejten nuk munda shum se nuk kisha ide te larte,pase letersin nuk e kisha studijuar hahahahah
edhe se e dua shum letersin, por kot se qka seshte seshte, nese dua te genjeja? ne radhe te par genjej veten time,a seshte keshtu apo jo dashamiresi?.
Gjithsesi kerkoi falje nese dikush me keqkupton,ne fjalet qka shkrova,por gjithsesi mendoi se do e kuptoni qellimin,se qfare kam then,dhe se qellimi im ishte qe dhe ju tua lehtesoi punen pak ashum,qe t'ju beja me dije,mendoi se dhe autori nuk ma merreper budallek keta qe kam shkrua,se dhe per ti ardhe ne ndihem atij kisha,diqka ti lehtesoim autorit,se dkete gje ua kishte then dhe ai vet e di.ama per ta lehtesuar diqka,ndermora une ket hap.do t'thot ne ket shkrime se hapin ne fakt e ka ndermarr e nderuara e jon mikesha Urata..dhe njihere te falemnderit e nderuara Urata te paqim pergjithmon...dhe shum kesi njerez qofshin si ti te Uruar dhe mik/e/pritsa...Jufalemnderit

NATYRA

Rini te gezuar qe te gjithe...faleminderit ne pritje dhe mirekuptim...
Gjithmon per Dardanin e lashte... ne shenje nderimi per Prisin e liris dhe pavaresis Dr.Rugoven qe aqe shum e deshi Dradanin.....Dhe gjithe kombin shqiptar...!!!

Lavdi past...ai eshte i pa vdekur

<<<<<<<<
Me lejoni dhe me pak fjale ketu, po per autorin e njohur z.Xhelal ferizin

Nderimet e mija z.Xhelal kam kenaqesin qe mu dha rasti te ju takoi dy me te miret qe ju kisha dhe dikur.. Ty i nderuar Xhelal poashtu me pseodonimin lirik,si dhe te nderuaren Urata por si thon miqsia e vjeter nuk shuhet leht,sikur dhe kjo e jona..as qe i paska lujt qerpiku bile hahahahaha
te ju them se ju kam lexuar disa here jasht Forumit Dradan krejt pak vargje,fakti se vargjet tua me sollen ne kete drejtim,fakti se deshiroja qe ti lexoi dhe disa tjera megjithse qe moti nuk qenken kendej,madje presim me padurim qe te jeni ne mesin ton,qe te gjeshe pak kohe dhe ne ket Forum qe me vargjet tua dhe me penen e art le te reflektoin po mbi Dardanin e lashte..ku besoi qe do na shkruani po dhe mbi Mitrovicen e bukur martire...per te cilen jemi te brengosur shum qe serbi na e ka ndar pothuaj pergjysem,dhasht zoti e u zbarte fati i saj dhe i mbare Kosoves.....qe ta gezoim te drejten ton shekullore....
Me liri dhe pavaresi....UROI PER KETE DITE MADHESHTORE...
Zoti i madhe te miren e sjelle ngadale,kurse te keqen shpejt!
prej te ciles na ruajt Zoti dhe na bekoft e gjithe Kombin shqipatr ku do qe jemi...Jufalemnderit
Edhe se jemi qkepur neper udhet e botes.....gjithmon mendjen dhe dashurin mbajm per vendin ton dhe gjithe kombin shqipatr...
besoi se me shum jen ata qe kan kete dashuri qe nga ata qe nuk jen,pase nuk them se nuk ka qe dhe nuk jen per nje dashuri mbi vendin e tyre shqipatr....
duhet te them se shqipetaret jen te shquar dhe te talentuar larte...dhe kan perspektiva te larta,qofte ato politike dhe sociale...
por duke lshuar ni kushtrim,per bizismenet GJITHE SHQIPTARE qe jen jashte dhe mbrenda vendeve shqiptare qe t'shtrijn doren mbi popullin e vuajtur shqiptar...se kjo do e kishte ulur tensionin e varferise ne minimum, ne radhe te par,si dhe kjo do ju kishte afruar nje ndihm te madhe per vendin e tyre ne zhvillim ekonomik dhe ate sociale, me bujqsi dhe industri dhe gjitha elemnetet tjera qe duhet ti ket vendi apo shteti ne veqanti.
Sikurse dhe pa njerez aktiva, dhe te dashur, per vendin e tyre ne nuk do arrijm qka po kerkoim.
Sepse askush nuk ndihmon me shum se dora jote vet.
duke pasuar parasyshe se i huaji edhe se te ndihmon,ai ni dit te len,dhe nuk eshte gjithmon me ty.
Prandaj Qeverit duhet qe te ngritin nivele larta,qe ne raste te tilla te ndihmohen,dhe njerez qe jen te afte,qe dhe ata kan nevoi per ni mbeshtetje instuticionesh,qe ju mungon paraja,ne zhvillime e siper,qofte per ndoi biznes,apo diqka qka eshte me primare,mendoi se njeriu zakonishte ka nevoi per ni mebeshteje te dikujt,e kujt do qofte....
ndaj korrupcioni duhet te luftohet,ne gjitha menyrat per ta zhdukur kete dukuri te shkalles se larte mund t'them!.
si dhe te bie gjitheqka ne binare....duke arrijtur me ni potencial,te duhur si dhe maturi te larte njerzor...ne te gjitha fushat jetsore....!!!
e di se pavaresia i pret me shum pun dhe obligime te shumta per ti ven ne ren...meqse shum kan len pas dore, patjetr qe jen grumbulluar ...
por besoi se gradualishte gjithqka do bjen ne binare...
vetem diqka desha te veqoi,se po te len pas njorancen ka per t'perparua vendi po se len,ka per t'ren ne nivel te ulet.
Ku vaj halli per popullin e vuajtur,dhe te pa buk ne veqanti!,
me se shumti me dhemb shpirti per ata qe nuk e kan ndoshta as darken,e me qka te ushqehen,e kur thmija i kerkon buk,ni nene te zez qfare do ju bej hall ajo?
e posaqerishte atyre qe kan humbur burrat e tyre ne luft, babat e femijve te tyre... a me qa, qe nuk u ka mbetyr mashkull ne shpi,a me qa per barkun mbetur unt, te thmive tyre?!.
Kjo me mundon me se shumti, dhe aqe me shum me tremb loti i tyre,qe pikon "dhembshem!"
ndaj e luas ZOTIN qe e ardhmja te ngrohe shpirtin e tyre,e ne pergjithesi ku do jen thmi te mbetur pa prin&monjak te botes shqiptare...!!!

.....te nderuar lexues kerkoi falje per nderpreje,
dhe pershendes te nderuarin autorin e larte poetin Xhelal ferizi....Falemnderit ne mirekuptim...

ne vijim...
natyra

lirik
26-01-08, 00:53
#333
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Krijimtaria poetike e xhelal ferizit

--------------------------------------------------------------------------------

XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR
-- nga Hysen Ibrahimi*, Suedi-Förslöv, 11-09-2007

KRIJIMTARIJA POETIKE E XHELAL FERIZIT

Krijimtaria e Xhelal Ferizit, vėrtetė don njė vlerėsim real dhe mund tė merren si shembull duke e rėnditur nė njėrin ndėr poetėt mė tė mėdhenj tė kohės. Ato nxjerren nga shpirti i poetit pėrmes njė procesi akumulues tė shumė viteve qė poeti nuk pati mundėsinė qė tė shkruaj dhe botoj, pėr njė kohė shumė tė gjatė, pasi qė ato ishin me pėrmbajtje kombėtare dhe nė at kohė kanė qenė tėrėsisht tė ndaluara nga pushteti i shkjaut. Akumulimi i madh prej njė kohe shumė tė gjatė, u bė shkas kur poeti shpėrtheu si njė lumė i akumuluar prej dekadash. Bie nė sy tek poeti ajo dashuria e tij ndaj kombit, njerėzve tė kombit, veprimtarija e tyre, sakrifica e tyre, tek fushat, vendlindja, lumi, hapėsiar shqiptare, heronjėt… etj. E ku jo! Shpėrthim prej njė fuqije vullkanore.

Pas leximit tė krijimtarisė sė poetit dhe atdhetarit tonė tė shquar z. Xhelal Ferizi, pa hamendje, nga kurreshtja, nga isnpirimi i madh tė krijimtarisė sė tij, tė cilėn e lexova me qindra herė, vendosa qė nė njė mėnyrė tė jap opinionin tim (njė kontribut tė vogėl, e qė autori dhe veprimtari Ferizi e meriton shumė mė shumė), pa u lėshuar nė veprimtarinė e gjithėmbarshme dhe shumė tė begatshme kombėtare tė cilėn e posedon z. Ferizi.

Madje kur flasim pėr poezinė e poetit nė fjalė janė aq frymėzuese me preokupime poetike tė natyrės patriotike. Ideali i tij i vėrtetė paraqitet pėrmes poezisė prej impulseve tė thella shpirtėrore e patriotike, tė cilat nė poemėn e tij i paraqet aq tė mėdhaja, sepse nga dėshira e tij i don t’i ngritė nė piedestal, sa qė ato dalin shumė herė abstrakte qė vėshtirė se mund t’i prekėsh. Por jo tė pa realizueshme, sipas autorit.

Lexojmė strofėn nga poezia ”Do te shihni ju vet”

dikush neper rrugėn e keqe tė shpirtit
dikush nėpėr shkumbardhen rrugė lule langė aromtare
dhe kanė me gjuajtur me shtiza tė akullngrirtit
me gjuhė te nanės shqiptare

Poeti shpall dyluftim tė shėmtuarės, tė keqes, tradhėtisė. Ēka don tė thotė poeti Ferizi pėrmes poemės? Se ekziston njė lidhje e fortė mes temės poetike dhe formės sė realizuar nė praktikė.
Se poeti frymėzohet nga kategoritė patritike?! Me kėtė rast duhet pasur parasysh njė argument mjaft bindės. Se poeti ėshtė rritur nė gjiun e njė familje patriotike dhe as qė ka mundėsi tė i ik patriotizmit dhe t’i pėrkushtohet vetėm vargut artistik. Gjė qė tek shumė poet kėto janė paralele qė janė tė denuara qė asnjėherė nuk bashkohen nga binomet. Kurse tek poeti Xhelal Ferizi, janė tė dėnuara qė ato tė kenė njė pikė tė pėrbashkėt, e qė nė paraqitje janė tejet tė lidhura ngusht. Vargjet e vėrteta artistike tė poetit, kur i pėrkushtohet natyrės dhe ambijentit ku at e rrethojnė, shofim tė vėrtetėn e vullkanit prej njė artisti poetik qė ndjeshėm parqet nė poezi.

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.

lirik
26-01-08, 00:56
Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.

Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut'
e n'dy sy ta bejn te butė
mbshtjell n'europ ta lejn me i skutė
varun n'kurth varun n'cengel
n'uj e dhé t'mos ket' kah t'del
lidhur n'pranga lidhur n'tel
n'zinxhir hallke tue ndersye
ndoj pun' krimi kund me krye
besė tradit' per t'gjall' me thye
shqipni nana se c'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan' hudh' me ftyr per plehu
e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhvesh, shartue n'satana
i kan dhan hile me pi
n'kurs e n'shkoll, tue cue n'tinzri
e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.

Kėtu shofim se poeti paraqet poezi me mesazh tė kjart. Vet titulli ”Sot Shqypnija, n'dorė tė huej” mbanė mesazhin nė vetvete dhe se poeti jo vetėm se vazhdon kontiunitetin tematik e patriotik duke e shprehė thellėsisht brengosjen, por fiton vlerat me dimensione tė reja patriotike kur thotė: ”iu ka thye kombtarisht tehu” ! Kėtu prek nė palcė lexuesin dhe dimensioni patritik kalon vlerat artistike, i thyen dhe japin njė kahje krejtėsiht patriotike dhe rezistuese.
Poeti prej njė vjershe nė njė vjershė tjetėr, paraqet po thuajse tė njejtat mesazhe por me shprehje qė ”thumbon” ndjenjen kombėtare tek lexuesi.

Gjithnjė nė pėrpjekje qė ai tė zgjohet nga amullia. Bile me njė mjeshtėri tejet tė pėrsosur ngaxmon nervin lexuesit kur thot: ”shqipni nana se c'ėshtė vyshkė”, ”gjaku e loti iu kanė ndryshkė” ! Ky varg i gjason njė poemė tejet dramatike, qė gjason nė dramėn evidente tė njė Kombi.

Mirėpo shtrohet pyetja: ēfarė ėshtė ai kontaktimi i poetit nė mes poezisė patriotike dhe asaj konkrete apo e drejtėpėrdrejtė? Poeti Xhelal Ferizi e jeton jeten nė poezi mbase jo vetėm kėtė tė pėrditshmen, por edhe tė kaluarėn e kyq dhe nė mėnyrė tė pėrthort bėnė njė krahasim me dallim shumė tė vogėl pėr derisa arrihet ideali i poetit, qė e cekėm mė lart. Po e lexojmė: ”Sot Shqipnija n'dor te huej”, n'urdher t djallit, n'vjet e muej.

Nė poezinė e poetit ”Rraca” tė cilėn duhet lexuar me njė vėmendje tejet tė ngulitur dhe ja vlenė qė tė komentohet.

Rraca rrac njerzore, e prir per dukje e zhdukje
rrac njerzore me prirje per cnukje
rrac njerzore qe shkel permbi dhé
qe shkel parime e globin don me e pre
rrac njerzore qe shkel mbi parimin
qe don egon, qe e don ngatrrimin

Forma e ndėrtuar e poezisė se si poeti don ta paraqesė dhe mėnyra se si e formulon i pėrngjet, kemi me pa se krahasimi i mė hershėm qė folėm, poeti e paraqet tė tashmėn sikur tė ishim me miljona vjet mė parė. Bile kėtu poeti kishte me kompletuar edhe me njė fjalė qė pėr mendimin tim kishte me qenė ”kanibalizmi”. Poeti arrin aq mirė tė nxjerrė fjalėt mė tė pėrshtatshme qė kishin me hy nė rradhitje dhe pozicionin e tyre. Pra se raca njerėzore e prirė pėr dukje e zhdukje, prek ardhmėrinė e qenjes njerėzore, po qe se nuk bėhet njė ndryshim rrėnjėsor tek njeriu mund tė bėhet shumė vonė. Mesazh qė njeriu nė botėn e sotme tė ”qytetėruar” (po qe se mund tė themi, se mund tė biem ndesh me poetin dhe me poezinė), tė filloj e tė vlerėson njeriun pa dallim gjinie, rrace, religjoni, nacionaliteti, kontinenti etj. Poeti i zhgėnjyer vazhdon kur thotė:

qe mbshtjell koken me do paragjykime
qe vret diell e shekuj, ne menyr' t'perkryme
qe len gjurm e krim para e mbas bryme
rrac qe per kob tendin mendjen ke t, persosun

Poeti arrin qė tė prek edhe „Mitizmin“ e shumė popujve qė thirren nė te, e qė nė emrin e saj a kanė tė drejten qė vret me shekuj e duke i lėnė gjurmėt. Kėtu ėshtė nxjerrė me njė mjeshtėri tė rrallė. E tėrė poezia e poetit dhe patriotit Xhelal Ferizi paraqet njė mallkim tejet real, s’ėshtė gjė tjetėr pos njė padrejtėsi e njė fati tė kombeve qė ende gjenden nėn zgjedha tė pushteteve qė kanė robėruar mė tė vegjėlit.

Poeti dallon nė paraqitjen e tij me poezi tė ”fjetura” nga poet tė ndryshėm qė i paraqesin dhe janė tejet tė zgjuara dhe ngjallin edhe tė vdekurin po qe se ka mundėsi. Koha nuk premton pėr poetin. Ai din tė kombinon me thurjen e fjalėve nė poezi dhe radhitjen e bėnė nė mėnyrė fantastike, prej njė talenti tejet tė rrallė. Pra poeti Xhelal Ferizi, me radhitjen e tij nė vargje, dėshmon se ka njė prirje tė veēantė nė kombinime tė kėtilla nė poezi, qė kanė kuptim dhe gjithnjė lidhur me temen pa u shkoqitur nga titulli i vjershės. Poeti shkon aq larg sa qė nga parimi i tij pra i kombinimit tė fjalėve, arrin qė tė gjitha tė jenė kuptimplote dhe fuqinė e tij mendore shprehėse e zgjėron nė pėrmasa tė poetėve tė mėdhenjė. Sa pėr ilustrim po lexojmė dy vargje tė vjershės ”Mosni”:

”se baza e e njeriut esht shpirti e ndjesija”
”neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija”

Vėrtetė se janė moderne nuk do koment. Poeti nė paraqitjen e tij me shprehje tejet tė njė niveli tė lartė, tradhton vetveten dhe bije ndeshė me vjershen e tij ”Rraca”, qė nė vetvete ka mesazh tė njerėzve mė primitiv, kurse poeti dallon nga ky ”njeri” kushtimisht ta themi. Shtrohet pyetja: a thua vallė, ku po jetojka kye poet me kėtė shtrirje tė gjėrė poetike mahnitėse!? E veēanta e poetit Ferizi ėshtė, kur poeti pėrqėndrohet me njė problem-ngjarje dhe atij i jep forcė, i jep kuptim dhe mbrenda pėrmbrenda e qėllon mesazhin, e nxjerr nė pah. Ka njė stil tejet mjeshtror kur fjalėt nė poezi i rreshton dhe pėrshteten. Ndėrtimi poetik i poetit vjenė si shkas i trashigimisė sė tij prej njė inidividi si shkrimtar respektivsht poet atdhetar. Ka njė ”brum” tė veēant kur bėhet fjalė pėr poezinė e Xhelal Ferizit, si produkt i njė imagjinate intelektuale dhe patriotike. Talenti i poetit arrinė qė pėrmes poezisė tė komunikoj me secilin, edhe me individin, edhe me shoqėrinė edhe me politikėn, me Kombin me secilin. Pra poti ka shkuar aq largė sa qė ka formuar ”brumin” e njė gjuhe poetike qė po ta kishim at tė drejtė nga autori, do ta kishim quajtur ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”. Po e themi ”ferizijane” si emėrtim i tė gjitha vjershave tė poetit tani mė tė shkruara dhe sė shpejti presin qė ta shofin dritėn pėrmes botimeve shkencore.

Ta marrim poezinė: ”Loti i yllit”

lirik
26-01-08, 00:57
Loti i yllit

lot qe bien prej yllit t'drites
kah ferkon eren n'hapsir'
a thue e sheh rrethin t'elites
qe e kan' lidh token n'zinxhir
qe e kan' lidh me fjal' planetin,
qe e kan' lidh lirin' mbi dhé,
qe e helmosin fush' e detin,
qe i helmosin kombe e fe.

Nė secilėn varg, poeti arrinė qė nga lartėsia, e mespėrmes erės arrinė deri te bllokimi i njė sfere, qė ajo kėrkon zgjedhje nga zingjirėt, kėrkon liri, kėrkon mjalt e jo helm dhe besimin e lirė tė njeriut. Duke komunikuar me poezinė, bie nė sy lartėsia e poetit. Kėtė e kemi potencuar edhe mė herėt, se nga dėshira autori prek imagjinatėn, abstraktitetin, e vetėm e vetėm qė ai don tė realizon idealin e tij, qė njeriu i sotėm kudo nė botė tė jetoj i lirė. Gajtė leximit tė kėtyre vargjeve , me njė njė vėmendje kemi me pa se poeti nga ndjenja dhe mendimi i tij qė paraqet nė poezi, paraqitet nė at mėnyrė sa qė mund tė pėrfiton lexuesin tėrsisht duke prekur shqisat e tija. Kjo ėshtė aq a fortė sa qė pėrmban ngarkesa kombėtare me tendenca pėr lirinė e njerzimit. Poezia e Xhelal Ferizit kryesisht qėndrohet nė kufij tė kėtyre tendencave, dhe se shumė vėshtirė mund tė largohet nga kjo fushė poetike.

Falė talentit dhe prirjes sė poetit Ferizi, gjatė ndėrtimit tė tij poetik, ka arritur qė nė mėnyrė tė drejtė pėrdrejtė t’u jap kahje motiveve, ideve tė cilat janė shtytėse pėr poetin dhe e bėjnė lėvrimin tek poeti. Nxjerrin mė tė mirėn e poezisė.

Shumė herė nė vargun e poetit kemi me vėrejtur se sa ka pėrjashtime njėri varg me tjetrin, aq ka edhe plotėsime. Asnjėherė nuk mund tė dal i pakuptimt, qak edhe njė varg. Duke u nisur nga kjo, deomos autori has nė kundėrshtit e realitetit njerėzor dhe polemizon me njerėz me mendim tė kundėrt, me ndjenja tė kundėrta dhe qė tek ta ka humbur kuptimin fjala ”LIRI”, e drejtė njerėzore pėr tė jetuar. Tė gjitha kėto vinė si rezultat i pėrjetimit tė thellė tė jetės tė cilėn e ka kaluar autori nėpėr kazamatet e shkjaut, pėr mendimin e tė shprehurit tė lirė pėr tė drejtatė e kombit tė tij.

Po nga e njejta vjersh ”Loti i yllit”, po citojmė:

eh ti lot i ylllit t'qiellit
a s'ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t'ballit t'diellit
t'i shkruaj hjeshem tok's arbnore

Leximi nė vetvete, nė njė ambient malor, e pse jo edhe fushor e pranė detit, kur njeriu nxjerr nga vetja at zėrin qė duhet kushtuar kėtyre vargjeve, e qė poeti e pikat me mjeshtėrin e tij poetike apo me gjuhėn poetike ”ferizijane”, do tė nxjerrė nga shpirti atė qė ėshtė dashtė qė moti t'i shkruhet tok’s arbnore. Vargjet janė tė njė stili thuase poeti Ferizi, ka njė rregullativ tė veēant e tė caktuar qė ka njė kujdes tejet meritor. Poeti nxjerr nga vetja aq let vargun me pėrplot cilėsi dhe vlerė. E bėnė shkrirjen e vargut dhe vargjeve tė tjera, duke e formuar mesazhin dhe kuptimin e poezisė. Vergjet e kėtij lloji tė poetit Ferizi, nxjerrin ”KUSHTRIM”.

Poeti, pėrveq ides artistike qė paraqet mundėsit e intonimit tė poezisė qė rezultojnė nė krijimin e ndjenjės sė tij, arrinė qė tu jap tematikė. Kanė tematika qė lexuesi nė lexim tė parė, ka mundėsi tė paraqet botėn e mbrendshme tė autorit. Prirja e tillė kur autori dinė me njė mjeshtri tejet precize, arrinė qė tė gjitha vargjet e njė poezie i vė pėrball dhe komunikon me to qofshin ato edhe tė pėrmasave tė zaknonshme.

Autorėt e krijimtarisė sė poezisė sė mirėfillt, dinė qė me vjershat e tyre tė dallohen pėr shumė prirje tė formave tė ndryshme gjatė paraqitjes sė tyre nė varg. Sikurse qė dallon poeti Xhelal Ferizi. Edhe Gjergj Fishta nė krijimtarinė e tij ka njė stil tė veēant nė paraqitje, kur thot:

Mos t’lshoj zemra as n’ditė t’sotit,
Ke thanė paska kenė prej Zotit,
Me mbetė ti nanė pa djalė,
Zemra ime t’u tha per t’gjallė

(Shih: Faqe 264, Lahuta e Malcis (origjinal) nga Gjergj Fishta. Botues: Fatmir Toqi)

Kėtu edhe poeti Ferizi, edhe poeti Fishta, kanė diq tė pėrbashkėt nė lidhjen e vargjeve, dhe nė gjallėrimin e tyre kushtimisht tė themi, duke ju dhėnė jetė secilit varg tė vjershes dhe me pėrmbajtje tė skajshme patriotike. Qė tė dy poetėt i pėrkushtohen tėrėsisht ēėshtjes kombėtare duke krijuar elementet karakterizuese me shtresė patriotike dhe njė pėrkushtim tė marrėzishėm kundėr okupatorit.

Ideja e madhėshtisė sė poetit Ferizi ėshtė se nė vargun e tij ka njė veēuri e cila dallon pėr kahė shpirtėzimi i poezisė. I shpirtėzon (kushtimisht) nė disa momente kurse nė fund shpirtėzimi e vargut hetohet tek lexuesi, sa qė e dyturon qė tė kėthehet pėrsėri nė lexim e vlerėsim.
Kėtu unė do ta kisha emėrtuar ngritjen dhe ramjen e prap ngritjen e poezisė sė autorit Xhelal Ferizi, si njė diagram poetik “ferizian”. Ky diagram lėvizė sipas disponimit tė autorit gjatė formimit tė vargjeve tė tija, here nė madhėshti, herė nė vėrejtje, herė nė dashuri e herė nė patriotizėm. Diagrami poetik “ferizian” ka krijuar tani mė njė gjallėri tė njė stili qė dallon edhe nga poetėt tjerė, po edhe nga ai i Fishtės, por jo nė thelbė. Sepse nė shumicėn e rasteve lexuesi arrin qė ta kuptoj, se njė pjesė e poezive tė poetit tė math Xhelal Ferizi, janė “binjake” me tė poetit tė madh Gjergj Fishta.

Poema “ferizjane” kategorizohet nė disa rrafshe dhe po ashtu shpirtėzohet nė disa rrafshe.
Ta zėmė, kur poezia e poetit Ferizi ka karakter kombėtar ka njė shpirtėzim shumė mė tė madh qė dallon nga poezitė e rrafsheve tė tjera qofshin ato kushtuar natyrės, detit, dashurisė, bukurisė etj. Kėto tė fundit kanė njė diagram mė pėrmbajtės, por qė kanė prap gjallėrinė nė mbrendi.

Po citojmė disa vargje nga poezia “Bukuria”

a ndoj sharm qė bjen me fije
mbi safire e dritė larmije
kush t'krijoj moj bukuri
meteort thonė kur janė shkri
udhėve t’rrezes, n’tokė kanė mbrri
a thue bashkė janė ba shumė dete

Kur autori i shkruan “Bukurisė” e qetėson shpirtin dhe me njė ledhatim artistik i thurė vargjet krahas krijimtarisė tė njė pėrvoje nga poezitė mė tė komplikuara pėr mendjen e lexuesit. Poezia e krijuar mban elemente tė reja, qė kur thuhet: “a ndoj sharm qė bjen me fije”,” mbi safire e dritė larmije”! Shiko se sa me kujdes poeti e fillon me sharmin, safiren dhe dritėn, e deri te shkrirja qė i sjell nė tokė. I sjell afėr vetes dhe mundėsive tė njeriut, qė “Bukurija” tė preket. Nuk e lenė lartė. Dhe hyjnia e kėtyre vargjeve ėshtė kur nga tė gjitha kėto elemente i bashkon me shumė dete. Prandaj pėr lexuesin dalin tė reja, sepse dallojnė nė diagram dhe kategorizim e po ashtu nė shpirtėzim. Motivi i vjershės e motivon vet aotorin Ferizi, qė ai patjetėr duhet ta mbanė pothuajse nė gjithė kohėn njė konstantė shpirtėzimi, qė vėrtetė autori e qėllon dhe ja pėrshtatė vetė poezisė „Bukuria“.

Cito me vėmendje duke i pėrsėritur disa here se ēfarė nxjerrė autori Ferizi:

qė ti n't'folun e dehė hanen
qė me ballė e joshė rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndritė, mbi shend refleksin

Fund e krye ėshtė bukuri artistike dhe pėr asnjė milimetėr autori nuk largohet nga vet titullimi i poezisė, „Bukuria“. Ēka nuk ka tė bukur...?! Asgjė. Lexuesi mbahet pikėrisht kur autori nė vargun e tija i jep njė „frymarrje“ qė tė mbanė kondicionin e leximit tė lexuesit po aq sa kuptimėsinė mė tė thellė. Vet imagjinata e autorit, arrinė aq lartė, sa qė bindet vet lexuesi se ka personazhin e krijuar nė varg qė quhet ”Bukuri”. A nė fakt, kėtu kemi tė bėjmė me imagjinatėn e krijuar tė vet autorit me ide tė temės dhe motivit. Lexo: „qė ti n't'folun e dehė hanen“ ! Vet bukuria, sipas fantazisė sė autorit ėshtė aq e bukur dhe ka njė talent tė rrallė nė t’folur, shkon aq largė, deri te „dehja“ e hėnės.
Imagjinatė e njė varianti mahnitės, tejet provokues gjė qė unė kisha pėr ta titulluar „Bukuria e shpirtėrores“. Po qe se i shtohet: ”edhe diellit i shton oreksin“. Krijimi i vizionit qė nė kėtė vargė janė „t’folunit“ dhe „oreksi“, qė janė kryefjalė tė vargut, e qė poeti me njė mjeshtri perfide i ik dimensionit moral nė tė shprehur. Por pa tjetėr don qė shpirtėrorja tė thuhet. Kėtė edhe ja arrinė.

Cito mė poshtė:

bukuri, kush t’pagzoj' nė emėr
diell e hana, n’dertuan zemėr
po at gjak qė t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojnė lulet mbi bari

Me kėtė rast, deomos duhet tė kihet parasysh fakti se krijuesi arrinė qė t’i bashkoj estetikėn dhe etikėn nė kėtė poezi pėrmes vergjeve.
Ēėshtje bėhet kur pėr „Bukurinė“ duhet shkruar, autori i vjershės, krijuesi, disi paraqet nė tendencė, se ja vlenė pėr t’u flijuar diēka pėr „Bukurinė“. Sa mė madhėshtore tė paraqitet fenomeni ”Bukurija”, koha dhe kėrkesat pėr „Bukurinė“ sa vinė e shtohen, kurse poeti Ferizi e favorizon kėtė poemė. Favorizuese ėshtė edhe pėr vet lexuesin, kur arrinė qė ta gjej vetveten nė kėtė poezi. Krijimi tematikė i kėsaj poezije, pėrmblidhet mbrenda gjinive, „i bukuri“ dhe „bukurija“ si njė koncept qė e identifikon artin e bukurisė.

Nė tė gjitha „Liriket“ e poetit Ferizi si: „Nė mes tuaj“, Kėrkimi“, „Bukurija“, „Do gjak mbi borė“, „Qė nuk mund tė thuhet“, „Nuk e dini“ “Pasqyrja“ “Hapi mbas kohe“ e shumė tė tjera, kanė konfiguracione me die qė prekun shumė fusha, tema tė larmishme.
Shpesh autori e bind lexuesin me krijimtarinė e tijė dhe formulimin e vargjeve, sikurse tani kur kemi tė bėjmė me poezinė „Bukurija“. Del shumė origjinal, thuase ky autor, poet apo edhe krijues, nuk merret me asnjė poezi tjetėr, pėrveq asaj tė Bukurisė. Thuase ju ka kushtuar tėrėsisht kėsaj fushe poetike nė krijimtari. Vet lartėsija e vargjeve dhe talenti i autorit bie ndesh me lexuesin pasi ta lexon kėtė poezi. Pse? Sepse e ka tė vėshtirė qė pasi tė lexohet poezia tė njoftohet lexuesi se poeti Ferizi shkruan pėr shumė fusha poezi. Pėr lexuesin kishte me qenė e pa kapshme dhe jo bindėse. Sepse poezija dhe mjeshtrija e formulimit tė vargjeve kalonė nė poezi moderne.

Po citojmė disa vargje nga poezia: „Qė nuk mund tė thuhet“

pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetėm shpirti i stėrvuajtur e mban
ajo e pa thanun qe s'e shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

Shikuar nga pikėpamja e mbrendshme, lexuesi mund ta humbė busollėn dhe aspak poeti Ferizi nuk don qė tė paraqet ndjeshmėrinė pak mė hapur pėr lexuesin. Krenarija nė paraqitjen e poezisė kombėtare, dallon shumė me poezinė nė fjalė se kėtu tek krijuesi flet shpirti dhe tė gjitha dalin nga ndjenja e zemrės pa dashur qė tė paraqitet hapur. Bile arrinė mjeshtėrisht, qė t’i mbetet besnik vet titullimit tė poezisė. Autori, arrinė ta detyroj lexuesin qė ai tė futet nė vargje dhe tė analizoj vet, pikėrisht arrinė qė titulli i poezisė t’i pėrket pėrmbajtjes sė poezisė. Dhe nuk thot, apo siq e titullon autori: „Qė nuk mund tė thuhet“!

struk thell' nė pėrjetsi tė vetėdijes
apo nėn vetėdije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi s'e largon

Vargu i poezisė kur thot: „struk thell nė pėrjetsi tė vetėdijes“ dėshmon qė ajo strukje e thellė dhe nė pėrjetėsi tė vetėdijės, tė mendjes, tregon thellėsi qė as pėr sė afėrmi nuk e ka mundėsinė qė tė dal. Aty do tė mbetet nė pėrjetėsi. Ėshtė njė „lajmė“ qė dikuj i drejtohet, e qė nuk thuhet! Apo kjo lidhet shumė bukur me vargun e dytė: „apo nėn vetėdije fshehur vepron“ kur qėllimisht poeti vihet nė pozitėn e njė besniku tani mė tė besatuar, edhe pse ka tendenca qė t’i thėrret arsyes por nėn „hije“ e ka me kot, cito: „as pesha e loti nga zaptimi se largon“! Del i tėri i robėruar pėr diq qė nuk mund ta thot, apo nuk don ta thot, qė mos t’i ik kuptimi i titullimit tė poezisė. Vėrtetė art i krijimtarisė, qė tani kėtė kisha me formuluar si njė ”Monolog”, kur vet autori ka hulumtuar pėr ta gjetur dhe zbutur zemėrimin e tij, e qė don tė monologoj nga largėsija, pa dashur qė ta potencoj! Jo rastėsisht poeti e titullon poezinė me kėtė emėrtim.

zaptim a thue pėr jetė cerdhe gjeti
si hyri aty u pėrvodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her' tė pathanures iu drodh

Se autori me zgjuarėsinė e tijė, vė nė plan tė parė idetė dhe pėrmbajtjen e poezisė, tani mė u vėrtetue shumė kjartė. Kombinimi mjeshtėror dėshmon frymėzimin e tij poetik, qė poezija e tij e ruan freskinė dhe besnikėrinė nė lidhjet me jetėn, njerėzit dhe tė kaluarėn. Kėtu tėrthorazi del edhe dhimbja e cila buron nga vetėfakti kur autori mbetet anonim. Qortim nė vetvete kur nxjerret fjala nga thellėsia me motiv dashurije. Poeti arrinė qė pėrmes kėsaj poezia nxjerrė nė pah: ”se si duhet mbajtur sekretin”, ”mundėsinė e njeriut pėr t’u shprehur gjithėmonė duke u thirrur nė titullimin e poezisė”, ”Qė nuk mund tė thuhet”, a nė fakt nga mbrendėsia shpirtėrore e nxjerr emocionin. Kjo ngjanė nė filozofinė e tė shprehurit tė njė sokrati Amerikan qė quhet Stephen R. Covej, e qė nė librin e tij ”7 zakonet e njerėzve tė suksesshėm” pėrmes leksioneve tė fuqishme arrin nė ndryshimin personal nė jetėn e njeriut. I njejti poeti Ferizi arrinė qė pėrmes poezisė krijuese tė tijė, arrinė qė tė ndikoj nė personalitetin e njeriut e tė ndryshon nė jetėn e tij.

Poezia „Qė nuk mund tė thuhet“, ėshtė njė filozofi nė vetvete dhe tejet provokuese qė mund t’i japesh shumė dimensione, shumė kuptime dhe nuk mund ta anashkalosh pa u merr me te.
Kėtė ja arrinė nėpėrmes mendjemprehtėsisė, burimit tė pashterrshėm tė fjalėve, pasurinė e shprehjeve artistike, ideve fenomenale pėr ta kapur qėllimin, zgjuarsinė e lidhshmėrisė nė vargje dhe shpirtėzimin e poezive. Kėtu ėshtė bazamenti i tė drejtės sime, qė krijimtarinė e poetit dhe atdhetarit Xhelal Ferizi, ta quaj krijimtari ”FERIZIANE”.

Nė lirikėn ”Amaneti” po e lexojmė dhe kemi me pa se sa provokuese (me plotė tė drejtė nga autori) ėshtė poezia. E lexojmė:

lirik
26-01-08, 01:00
jam liriku me i pendė t'lehtė
e kam lanė po amanet
vorr mbi dhé pėr mos me m'celė
mua gjallesat mos me m'shkelė
mos me ardh te vorri me letėr
me lexue gjithfarė lugetėr
veē pėr fjalė do farė madhore
me ma prishė qetsinė kohore
kur sa isha gjallė mbi dhé
me harresė n'shekuj m'ka bré
ka pas thanė dikur nji hallė
kėndoma kangen sa t'jem gjallė
se mbas vdekjes edhe macorri
din me cue pak bisht te vorri

Qysh nė vargun e parė, poezia mbanė njė modesti: ”jam liriku me i pendė t'lehtė” qė do tė thot se i lehtė po, por jo pėr anashkalim. Poezia mbanė njė mesazh nė mbrendėsinė e saj dhe i drejtohet njerėzve me pėrgjegjėsi, apo kritikė e drejtė-pėrdrejtė, qė ka subjektin nė vete. Kur thot: ”vorr mbi dhe pėr mos me m'qelė”,” mua gjallesat mos me m ' shkelė”! Kėtu poezia hap njė polemizim hapur me subjektin, qė varri afėr gjallesave (subjektin e quan gjallėsė, se nuk e meriton ndryshe), tė mos i hapet dhe tė mos e kanė at mundėsi pėr tė shkelė mbi varrė. Poeti me tė drejtė shprehė paknaqėsinė.

Kjo ėshtė fatale dhe ua merr tė drejtėn e subjektit (faktorit njeri), qė nė ditėn e amshimit tė vjen tek varri gjithėfar ”lugeter” me njė letėr. Kjo poezi ka tė bėjė me kritikėn, por sa bukur ėshtė nxjerrė nga autori nė mėnyrė artistike. Kjo poezi tematike midis poezive tė tjera, mund tė jetė njė prej poezive mė tė avansuara tė poetit, kur ka tė bėjė me subjektin i cili duhet tė dal me vlerėsime, ndaj atyre qė sakrifikuan. Por jo pas vdekjes, por sa njeriu ėshtė gjallė. Simbolika e poezisė, shkaqet dhe motivet janė tė shumta, qė poeti nuk ka dashur me qėllim tė lėshohet mė thellė. Kėtė e lėshon si njė sinjal tė parė pėr subjektin. Apo i jap njė rast subjektit pėr kėndellje. Poeti nuk ka shpėrthyer, sikur qė din vet tė shpėrthej, me shpresė se kjo do tė hasė nė drejtėsi njė ditė. Si rrethanė lehėsuese e merr kohėn nėpėr tė cilėn po kalon Kombi i tij, qė gjendet nė njė udhėkryq.

Aftėsia e autorit Ferizi ėshtė, kur pėrmes krijimtarisė poetikė tė tijė, arrinė qė botėn e tijė tė mbrendshme ta paraqes kahdo qė anon. Herė kah dashurija e her kah vėrejtja. Her kah lavdata e her kah kritika. Her kah ngritja e her kah ramja. Her kah bukurija e her kah e shėmtuara. Kjo e begaton poetin me aftėsinė e tijė me botėn e tij paqėsore, sepse tek shpirti i tijė gjenė edhe gėzimin edhe dėshpėrimin. Pikėrisht krijimtari ”FERIZIANE”.

Kemi me vėrejtur njė fenomen tekė poeti Ferizi, qė pėr tė arritur tė kap qėllimin e poezisė, shpėrthen vrullshėm dhe nga ai shpėrthim i shpejtė, pėr ta qitur nė faqen e fletės, fare nuk i pėrkushtohet drejtėshkrimit. Kėtu ēfaqet origjinaliteti i autorit, se nuk premton koha pėr njė drejtėshkrim gjuhėsor, se mund tė ik ideja dhe kuptimi i poezisė, apo tė dal nga ideja e cila posa ka lind dhe ėshtė nė shpėrthim e sipėr. Sikur doktori pėr ta nxjerr analizėn e njė sėmundje, pėrdor drejtėshkrim tejet tė palexuar dhe tė pakontrolluar.Me rėndėsi pėr te ėshtė qė analiza tė potencohet dhe kuptohet. Nė kėtė rast poetin Ferizi kisha me quajtur, ”doktorin e drejtėshkrimit poetik”. Rėndėsi ka pėr poetin nė fjalė, arritja e evidentimit tė poezisė, ides dhe kapjen e fantazisė nė poezi. Gjė qė i pėrkushtohet me tėrė ndjenjen e tijė shpirtėrore. Drejtėshkrimin e qet krejt nė rend tė dytė, pėr tė zėnė vargun artistik. Pėr autorin me rėndėsi ka poezia dhe ideja.

Po ta marrim poezinė e autorit e titulluar ”Shiu”. Ndėr thuhet:

Je Si Guri i Safirit
Rrumbullak kur Bjen Kallirit
Grurit t’Bardhė qė Valzon Nė Ara
Ku i Gjelbron Blerueshem Fara

Lexo edhe mė poshtė:

Ah O Shi Ti i Kėndshmėrisė
Si Currili Qė e Qendisė
Bimė Natyren e Bujqsisė
Ti Je Vet Arti i Qiellorit
Ti Je Ngjyra i Shejtnorit
Qe Bjen Langshem Mbshtjellė Me Dritė
Bimė e Bari Ti qė i Rritė

Poezitė e autorit sikurse nė kėtė poezi qė paraqitet varianti vertikal (i lartėsisė nga qielli) nė mbrendėsinė e shumė poezive preket edhe varianti horizontal (qė pėrfshinė rrafshin). Pra pėrfshirja e kėsaj poezije dhe poezitė tjera tė poetit pėrfshihen nė dy varjante: horizontale dhe vertikale. Varijante qė burojnė nga realiteti qė poeti inspirohet nga secili subjekt apo objekt qė ndodhet rreth neshė, del se poeti nė poezitė e tijė pėrveq varjanteve horizontale dhe vertikale, arrinė qė tė tė prekė edhe varjantin e mbrendėsisė (nė thellėsi), i shpirtėzon. Tė gjitha kėto varijante e bėjnė poetin tė begatshėm nė aftėsit e tija poetike. Lexo nė strofin mė lartė kur thot: ”Je Si Guri i Safirit”, ”Rrumbullak ;kur Bjen Kallirit”, ”Grurit t’Bardhė qė Valzon Nė Ara”, Ku i Gjelbron Blerueshem Fara”!

Poeti nė kėtė rastė e vlerėson nė mėnyrėn e vet mė tė ēmuar nė ”safir”. Ose ”rrumbullak kur bjen kallirit”. Kėtu ka ngjallje emocioni tek lexuesi. Prekė njė vizion thelbėsor qė i vėrtet i pėrkushtohet shiut. Lexo: ”Ah O Shi Ti i Kėndshmėrisė”, ”Si Currili Qė e Qendisė” ! ”Ah o shi” ėshtė diēka autentike qė del nga thellėsia drejt e te shija e kėndshme. Edhe ramjen e tij nė fjalė tė pėrkushtuar ”curril” qė e zbukuron me ramjen e tijė, apo e qėndisė…! Vėrtetė lexuesi mund tė hamendte nė lexim, po qe se futet nė thelbin e poezisė. Bėhet njė lidhshmėri e vargut dhe kuptohet se poeti ka njė pėrvojė nė thurjen e vargjeve.
Pėrpilimi i poezisė nga autori me njė pasuri shprehjesh ”ferizijane” ėshtė e pasur me shprehje tė pastėr poetike.


* * *
Ėshtė e pa mundur tė anashkalohet njė poezi, qė gjatė leximit, e tė mos ndalet pėr tė vlerėsuar strofėn e poezisė ”Shiu”, ku nė secilin vargė tė cilėn e ka shkruar poeti ka njė kuptim. Kuptimet e kėtilla, i japin esencėn e poezisė dhe mundėsit e veprimit nga shiu apo pikat e tijė. Autori thurė vargjet dhe tė gjithave u jap njė frymė poetike. Kėtu prekė emocionet e njė bujku mėrgimtar, qė ka kohė qė nuk ėshtė marrė me bujqėsinė. Lexuesi me profesion bujkė, apo edhe agronom, kishin me ditė shumė mė mirė pėr ta vlerėsuar poezinė e autorit ”Shiu”, se sa bukur e ka peårshkruar shiun, se sa shumė e ngritė dhe e vlerėson edhe njė pikė shi. Me poezinė ”Shiu” poeti done qė tė ngacmon shtresen e njerėzve qė punojnė me tokėn, sepse shiu ėshtė i bereqetshėm.

N'Gurė te Ujit, kur Ngjyr T'ket Shkri
Ashtu Shkrinė Ai Shi Tue Rrshqitė
N'Bim N'Pėr Kopshte Tue Flladitė
Qdo Shtat Bime Tue Ujit

Poeti Ferizi, nė duke u pėrpjekur qė poezia e tijė tė pėrfshihet edhe nė kuptimin e pezisė por edhe nė qėllimin e saj, arrinė qė tė dyave edhe kuptimit edhe qėllimit t’u domethėnje. Qėllimi i autorit ėshtė qė shiun ta rėnditė si njėra ndėr tematė mė prioritare qė duhet tė pėrfshihen nė krijimtarinė e tijė. Lexo: ”N'Gurė te Ujit, kur Ngjyr T'ket Shkri”, ”Ashtu Shkrinė Ai Shi Tue Rrshqitė” ! Kėtu autori e sjell shiun, shkrirjen e tij nė rrėshqitje. Po ashtu autori i jep edhe ngjyrė, sepse e shef diq tė bukur, arti e preferon ngjyrėn (kushtimisht). Nė sytė e autorit qė e shef ai aq bukur shiun, ai i jep ngjyrė shiut, sepse shpirti i autorit ėshtė ėshtė i mbushur nė shpirtin e tij ma artė, me tė bukurėn. Prandaj nė sytė e tijė shiu ka ngjyrė, ai shėndritė, ai ujit, ai flladitė dhe madhorja e autorit kemi ma pa se kur thotė aq bukur: ”N'Bim N'Pėr Kopshte Tue Flladitė”, ”Ēdo Shtat Bime Tue Ujit”! Po ta marrim edhe shkencėrisht, se shiu ėshtė uji i reshjeve qė formohet nė avuj nė atmosferė. Avujtė e krijuar nė atmosferė gjatė ftohjes krijohet nė gjendje tė lėngėt nė shi dhe pika-pika bie nė tokė. Ēka e tėrheq poetin?! Poeti inspirohet me pikat e shiut qė ujitė ēdo shtatė bime, kopshtet duke i flladitur, duke ju dhėnė njė pamje bukurije.

Lexojmė mė tutje poezinė ku ndėr tė tjera shkruan:

Shi O Shi O Shi, lotbardhė
Je Si Lėngu N'Ftue e Dardhė
Je Si Guri i Safirit
Rrumbullak kur Bjen Kallirit

Te njerėzimi, shiu sjell tė mira bimore, malore, fushore dhe shiu rritė gjithėēka qė mbihet mbi tokė dhe ėshtė e gjallėrueshme. Jo rastėsisht poeti e simbolizon shiun me lotin kur thotė:
“Shi O Shi O Shi;lotbardhė”! Simbolika e shiut nė lot, jap tjetėr vlerėsim tek poeti. Pėrveq lotit poeti pėr t’i dhėnė edhe shie simbolike shiut, ai formulon njė vargė shumė pėrshtatshėm duke e zbuluar tendencėn e tija pėr shiun kur thot po e citojmė: “Je Si Lėngu N' Ftue E Dardhė”! Duke e ditur se nga ēdo pemė bimore sidomos ato qė ne i pėrdorim si ftonin e dardhėn, kur ato shtrydhėn del njė lėngė pemėsh (frutash) qė shtė tejet i shijshėm, i freskėt.

Poeti ngadal por sigurtė arrinė qė formulimi i vargjeve ta kenė kuptimėsinė e saj kushtuar shiut. Kėtė edhe ja arinė me plot sukses. Asnjė vargė i poezisė nuk largohet nga shiu dhe shprehje pėr shiun. Kėtu qėndron aftėsija krijuese e autorit.

Pikėrisht dhe tejet origjinale shprehje poetike ”ferizijane”. Kjo arrihet falė nė formulimin poetik, falė aftėsive tė larta krijuese tė autorit.

Ne kemi me pa edhe nė poezinė e tij tė krijuar, e cila titullohet:

”MORA N’VARGJE ART PREJ HANE”

Vet titulli i poezisė, tė cilėn autori e titullon me qėlim qė tė pėrqėndrohet kryesisht nė artin futet nė pėrfshirje. Kurse nė artė hynė me bukurinė, dashurinė, hjeshinė...!
Ne do ta lexojmė ngadal e me vėmendje disa strofa, duke u ndalur nė disa vargje. Sa bukur nė shprehje poetike, poeti arrinė qė herė tė dal te vajza Diana, herė te motratė, herė te mikeshat, herė nė Dardanė e kėshtu me radhė. Larmi me pasuri tejet mjeshtrore qė arrinė tė lidhė vargjet duke e mbajtur lexuesin gjithnjė afėr.
Poeti bukurinė e emėrton me emrin Diana. I shkruan dhe i drejtohet Dianės. Lexo: ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”! Ēfar komunikim me hėnėn (sipas autorit hanen), sa bukur e stilizon hėnėn. Thuase vetėm nė hėnė ka artė, vetėm hėna jep vargje tė bukur prej arti! Poeti gjithėherė priret tė shef vetėm bukur gjatė krijimtarisė sė tijė, sidomos kur i pėrkushtohet kėsaj fushe.

lirik
26-01-08, 01:02
germa drite nė gjuhė nane
mora vesen permbi bari
dhe shkėlqimin qe e ka ari
dhe pingulet rreze hana
me t'pėrshkrue ty moj Diana

Bukurija nga poeti nė kėtė poezi, identifikohet me ”Dianėn”. I kushtohet Dianės si simbolikė. Por po qe se e analizojmė mė mirė dhe futemi nė njė studim pakė mė reale, poezia nė vetvete i kushtohet subjektit dhe askuj tjetėr. Kėtu poeti nuk pėrdor indikacione, por shkon nė bazė tė njė mungese tė mbrendshme i pėrvujtun, pa lėnė asnjė dyshim tek njeriu qė parafrazohet dhe i kushtohet pėrmes poezisė! Sė paku poezia zbulon karakterin e saj tė mbrendshėm. Kėtu hudhet menjėanė friga. Disi vjenė nė shprehje trimėrija e paraqitjes, duke aluduar ”mjaftė pritėm e nuk shkrova”! Lexo: ”germa drite nė gjuhė nane”, mora vesen permbi bari”! Germa drite nė gjuhė nane. Kėtu ėshtė prirja e poetitė kur formulon bukur vargun nė “gjuhė nane“, gjuha kombėtare, shqipja. Lexuesi orjentohet qė nė fillim tė poezisė, duke dituer se ka tė bėjė me vlerėn e krijimtarisė. Apo mora vesen (lėngė qė bie mbi barin, livadhin, bar i vesuar, i lėngėt me vesė), pėrmbi bari.

Nė mungesė tė ngyrės pėr tė shkruar e qė ndodhet rastėsisht vet nė natyrė qė e inspiron tė dashurin e Dianės (poeti shumė bukur, arrinė qė i dashuruari pėr Dianėn edhe pse nė fushė dhe nga dėshira pėr t’i shkruar detyron tė marrė vesen), nė mungesė ngjyre e merr vesen qė i duket baras me shkėlqimin qė e ka ari. Shprehje vėrtetė poetike. Prekė thellėsisht nė shpirtė, dhe poezia merr kahjen e vet pėr t’u gjallėruar. Thuase ka ndodhė diqė e vėrtetė, dramė e vėrtetė. Kur shumė poet, nė mungesė ngjyre nė poezitė e tyre, kur i dashuruari pret gishtin dhe me gjakun e vet i shkruan tė dashurės! Kjo vesa e poetit Ferizi dallon dhe krijon njė antologji shumė mė tė kapshme pėr lexuesin e rėndomtė dhe ėshtė mė romantike.

Kurse nė dy vargjet e fundit ku shkruan: „dhe pingulet rreze hana”, ”me t'pėrshkrue ty moj Diana”! Punguluet (qė zbret nga lart posht, ose nga posht lartė. Rreze pingule nga hėna e nė tokė) paraqiten njė lidhshmėri nė kėtė poezi sipas poetit, qė vinė deri pėrshkrimi i Dianės.

qė at gaz ma ke si ylli
cehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirt ylberi
gazin e celė si ngjyrė sheqeri

Poezia e autorit Ferizi, ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”, lėnė mbresa pėr njė poezi tė shquar. Kėshtu qė autori nė tekstin e formuluar nė thurje tė vjershes, autori bėnė njė tematikė qė ėshtė nė zhvillim e sipėr. Ėshtė nė lidhje vlera e paraqitjes sė kontaktit me Dianėn, se si duhet komunikuar dhe hjek muret qė mund tė ndajnė gazin qė ėshtė si ylli. Apo qė shkonė mė tutje: „qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli“, „ėmbėlsinė si shpirtė ylberi“, „gazin e qelė si ngjyrė sheqeri“!
Ėshtė njė shkallė a lartė krijuese e realiste prej njė autori siq ėshtė z. Ferizi. Pėrkatėsisht formatė e poezisė nė fjalė nė poezinė ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”, janė identifikue me bukurinė (qehren) e fletės qė e mbanė kėrcylli. Apo kur nė varg thuhet ėmbėlsinė si shpirtė ylberi, e menjėherė e lidhė bukur vargun kur thot: “gazin e qelė si ngjyrė sheqeri“! Cila mund tė jetė sipas autorit simbolika e ylberit dhe sheqerit. Mund tė themi lirisht se me futjen e ylberit, i cili simbolizon hjeshin e shtatė llojshe ngjyrash, harku nė qiell qė ka ngjyrat e spektrit tė dritės dhe hjeshon qiellin pėr kah bukurija. Sheqeri nė kėtė rastė paraqet ėmbėsinė e Dianės, mė shumė se sa ngjyra.

gjithė t’ue mbajt doren nėn faqe
siē mbanė fleten manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje ftyre

Poti pėrmes kėtyre vargjeve, mė tepėr ėshtė pėrqėndruar nė qė ta pėrshkruaj fėtyrėn e Dianės duke filluar qė nga mbajtja e saj doren nė faqe, shikimin e artė nė fėtyrė, leximi i saj prej nė diamanti me fėtyrėn e saj e kėshtu me radhė. Kėtu mė tėpėr ėshtė njė pėrqėndrim i leximit tė fėtyrės sė Dianės. Kėtu pėrdoret njė metodė me tendencė, se fėtyra nė shikimin e saj ka shprehje, mendime nė dashuri flet. Shprehja vjen qė nga dora e mbajtjes nė faqe, edhe kjo ka thėnjėn e vet, apo gjuhėn e vet qė Diana mund ta kishte thėnė. Poeti nė kėtė rastė Daianėn e lexon apo e qet nė pozicionin e tė dashuruarės, pėrmes qėndrimit tė saj. Arrinė shumė bukur qė tė kuptohet nė shikim tė parė. Ndėrsa fjala gojore e Dianės mbetet nė plan tė dytė, apo poeti e mbanė si statuj. Nxjerrja e kėtij reflektimi nga poeti Ferizi, e bėnė lexuesin tė thellohet, dhe pėrpara syve tė tij e paraqet Dianėn si njė vukuri tė rrallė. Tė dashuruar, e thelluar nė mendime e shumė vargje prej arti.

Lexo mė tutje:

mė fal se arti po mė nxitė
t'i pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin ndėr zana

Ēfar thurje e mirė e vargjeve, dhe pėrshtatjen e saj tė pėrsosur. Ėshtė e rrallė te poetėt, qė e tėra poezia t’i pėrmbahet temes, sikurse qė ndodhė tek poeti Ferizi. Krahas kėsaj s’do mend se duhet tė veēohet ideja e strofės dhe e poezisė nė fjalė, qė fund e krye ėshtė art.

lirik
26-01-08, 01:05
Lexo mė tutje:

mė fal se arti po mė nxitė
t'i pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin ndėr zana

Ēfar thurje e mirė e vargjeve, dhe pėrshtatjen e saj tė pėrsosur. Ėshtė e rrallė te poetėt, qė e tėra poezia t’i pėrmbahet temes, sikurse qė ndodhė tek poeti Ferizi. Krahas kėsaj s’do mend se duhet tė veēohet ideja e strofės dhe e poezisė nė fjalė, qė fund e krye ėshtė art.

Ka vlera artisitke dhe prekun qelizat e ndjenjave shprirtėrore tė lexuesit dhe tė atyre qė merren me artin nė veēanti. Tė gjitha vargjet e poezisė lidhen me shprehje tė pėrshtatshme. Ēka don tė thot poeti kur thot nė vargun e parė: „mė fal se arti po mė nxitė“...! Vetė fjala mė falė, zėnė njė vend meritore dhe tejet tė kulturuar qė len mbresa tek gjinia, apo nė kėtė rast tek Diana. Poeti para Dianės ndėrton njė imazh, qė Diana ka tė bėjė me njė individ qė merret me artin, dhe pėrmes shprehjeve artisistke tė poezisė, dhe vet bukurija e Dianės, e detyron petin qė tė merren me bukuritė.

Apo fjala „nxitje“! Ēfar e nxitė autroin qė tė pėrshkruaj sytė e bukuritė, e gjer te vargu i funditė: „me sy tė mirė qė tė sheh hana“, „ti je sharm qė rrin ndėr zana“! Kryesisht kemi tė bėjmė me motivacionin, qė ėshtė bukurija, kurse nė kėtė rastė poeti arrinė qė pėr kryefjalė nė kėtė varg Dianėn ta paraqet me njė sharme qė rrinė ndėr mė tė bukurat.

Lexo mė tutje:

e unė kėngėn ta vargisi
me cicrrimė t'zogut n'majė lisi
me shpirt qiellė tė gjerė t'poetit
ty qė m'je si lulja e detit

Mesazhi pėr Dianėn, se pėrshkrimi i saj pėrveē vargjeve artistike nė poezi, i dashuruari (qė e cek edhe vet nė vargun e dytė poeti), donė qė tė paralajmėron, se pėr tė ka gadishmėri edhe tė kėndoj. Mund tė them pa fije mėdyshje se poeti me kėto vargje i jep shpirt poezisė kushtimisht tė themi, dhe e gjallėron. Poeti me sa shifet, ka dashur qė me ēdo kushtė, kėsaj poezija t’i jep emocione tė ndjenjave, kushtimish tė themi.

Ta marrim cilindo varg tė poezisė dhe do tė shohim se nė mbrendėsin e tyre lėnė tė kuptojnė nė qėndrueshmėri, besnikėri dhe dashuri. Kjo fiksohet nga poeti, i cili arrinė qė pėrmes shprehjeve (tė pasura qė posedon), tė fitojė iden kuptimore tė poezisė. Synin nė tė njejten kohė edhe saktėsinė e tė shprehurit pėr Dianėn, shprehje tė cilat tė jenė sa mė joshėsedhe tėrheqėse.

Nė dy vargjet e para qė thuhet: „e unė kėngėn ta vargisi“, „me cicrrimė t'zogut n' majė lisi“ ! Shpirtėsia e poetit paraqet, se pėr Ty Diana mund tė kėndoj nė ēdo vend, nė ēdo kohė dhe me ēdo lloj vegle (nė kėtė rast nė vend tė veglės, me cicrrimė t’zogut n’maj lisi). Apo kur thotė nė vazhdim: „me shpirt qiellė tė gjerė t'poetit“, „ty qė m'je si lulja e detit“! Shpirt qiell !? Ēka don tė thot poeti !? E thot, edhe me njė metodė perfide poetike „ferizijane“, ja arrinė qė tė kap qėllimin e poemės e titulluar ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”.
Me shpirt qielli, autori paraqet shpirtin e tij tė gjėrė qoft edhe duke e precizuar idenė nė varg.

Nė poezinė “Pse“ poeti e krijon njė imazh, i cili shoqėrohet me lidhėsen (pytėsen) “Pse“. Imazhe tė tilla tė krijuar nga poet tė aftė sikurse poeti Ferizi me ide sikurse nė kėtė rastė me kėtė poezi, bėhen bartėse tė besueshme ideore mbi njė ndėrtim ideor nė poezi. Gjatė leximit tė poezisė, duhet pasur gjithėmonė parasysh mundėsistė e tė shprehurit nė artin e poezisė. Atėherė do tė arrihet kapja e tendencės sė poetit Ferizi duke ditur dhe zbuluar imazhin e kėsaj poezie, e cila fund e krye ėshtė me vlerė artistike.

Po e lexojmė poezinė „Pse“:

po pse ti oj fort fletėbardha e gzume, nuk ma hodhe nji ylber
lidh pėr zemre ditėve t' lume, nė at Kosovė dikund n’pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes, nuk ma hodhe k’ndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t’shkumbardhės, kah Shqipnisė i thonė Atėdhe
po pse ti oj fjalėbardha e motit, nuk ma qove njė tė falė me hije
a s’mi sheh qerpikt e lotit, kahė po m’pikun n’mallė etnije

Zbėrthimi i kėsaj poezije, lė tė kuptojė se poeti Ferizi, vėshtruar nga aspekti i tė formuarit poezi, tani mė ai ka ”brumin” poetik qė e ka krijuar sikurse qė e kemi cekur mė lartė, e qė unė e kam pagėzuar me: ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”! Kur lexohet poezija „ferizijane“, duhet ditur se kemi tė bėjmi me artin dhe ma larminė e fjalėve dhe tė gjitha me kuptim tė kjartė. Poeti nė kėtė poezi, personazh kryesor nxjerė pyetsen „Pse“. Me kėtė arrinė qė pėrmes pyetses “pse” tė cilėn e pėrdorė si „armė“ kryesore, tė polemizojė me „fletėbardhėn e gzueme“, me „shkrirja e ngjyrė bardhes“, me „fjalėbardha e motit“. Poezia „Pse“ trajton problemin e njė njeriu tė dashur pėr Atėdheun dhe mallin e pėrkushtuar tė tijė pėr vendin e tij tė lindjes, edhe ate nga mėrgimi i largėt qė ndodhet.

Poezia ndėrtohet nė frymėn mė patriotike dhe shumėēka vjen si rezultat i mungesės sė Atėdheut, vuajtjes pėr Atėdheun duke e krijuar sikurse qė e cekė poeti Ferizi: „a s’mi sheh qerpikt e lotit, kahė po m’pikun n’mallė etnije“ ! Loti ėshtė ngushėllimi, si shenja kryesore e mallėngjimit, pėrmallimit, vuajtjes dhe hidhėrimit nė mungesė tė Atėdheut Shqipėri. Tė lexojmė vargun e dytė dhe tretė:

„po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes, nuk ma hodhe k’ndej me nxe“
“ndoj copė dielli a ujė t’shkumbardhės, kah Shqipnisė i thonė Atėdhe“

Vazhdo lexo:
po ti shpirtė a ke zemėr, a ke gjak qė tė ecė n'damarė
po pėr Shqipni at lashtin emėr, digjem i mjeri mėrgimtar
po a se sheh ti oj oj dritėgzume, e ju tjerė o tė bijt e hirit
pash at rreze t'reflektueme, pse s'ēonė shndritje n'gjak t'ilirit

Sa bukur shprehet malli i pa shuar pėr Atėdheun. Mirėpo meritė edhe mė e veēantė e poetit Xhelal Ferizi ėshtė se tė gjitha fjalėt mė tė bukra tė mundhsme nė hapėsirėn e tijė tė aftėsisė artistike dhe poetike, i she nė njė rrafsh ”horizontal” dhe ”vertikal”. Kjo poezi e nxjerrė nga poeti, mund tė them lirisht se bazat i ka nė traditėn shqiptare, kulturėn shqiptare. Kurse forma e ndėrtimit tė poezisė i takon mjshtėrisė poetike ”ferizijane”.

po unė i lirė jam kėtu i mundimit, po unė jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit, mbetė kam, shkelė ndėr kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin, qė s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin, qė pin ujė mbi shkumbė e valė

Pa tjetėr se poezia nė vete ngėrthen shprehje tė tilla, qė lexuesin e bėnė pėr vete. E futė atje ku edhe e ka qėllimin autori i poezisė. Poeti me kėtė poezi tejet tė pasur me artė, e pasuron krijimtarinė e vet, duke e zėnė vendin ndėr poezitė mė tė mira.

po pse ti oj karajfile, kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po unė nė gjak n' mergim s' kam hile, pse kėtu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni, se ju me djegė fort jeni m'su
por se kėtu gjemim i joni, nėpėr breza ka me ushtu

Poezia e autorit, fillim e mbarim e mbanė ngritur peshė, nė kėmbė lexuesin dhe pėr asnjė moment nė kėtė poezi nuk ka ramje dhe ngritje sipas diagramit poetik, qė nė shumė poezi autori e pėrdor. Kėtu diagrami poetike jo vetėm se nuk ka ramje, por ngritja e tij ėshtė nė maksimale. Ne e pamė edhe fillimin e poezisė nga njė pėrcaktim i qartė i temės.

Lexo vargjet e fundit:

e ju tjerė qė flisni arbnore, gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dorė, tue lpi lukset n'llump e mjaltė
veē ta dini mergimtari, nuk harron sa ju n'harresė
e ju, ai fieri edhe bari, do tė ju kajnė nė tė pikshmen vesė

lirik
26-01-08, 01:13
Sa bukur e nxjerrė pėrfundimin autori. Nxjerrė fjalėt mė fenomenale kombėtare, edhe „kritike“ nėse mund tė themi, por disi nė butėsi, pėr harresen e mėrgatės shqiptare. Poeti dhe tendencat a tija, nuk kanė tė bėjnė vetėm me njė pjesė tė mėrgatės shqiptare, por arrinė njė pėrfishrje tė rrafshit „horizontal“ sikurse qė e cekėm mė lartė, prej kohėrave tė Skenderbeut, Qamėrinė, Arbėreshėt, Europė, Amerikė e Australi, e ēdo kund ku ndodhen shqiptarėt. Fakti kryesor pėr autorin, ka qenė qė tė u’a zgjon ndėrgjegjen e atyreve qė kanė lėnė pas dore mėrgimtarin. Mėrgimtarė tė cilėt kanė pėrdorur format mė elementare tė ekzistencės pėr tė mbijetuar dhe ruajtur nė shpirtė atdhedashurinė, gjuhėn, kulturėn dhe simbolet kombėtare, deri nė skajin nė vendin e tė njė trajtuari tė huaj. Mirėpi poeti me syrin e tij gjėrat i shef mė pėr sė afėrmi, duket se i ka prekur fenomenet e njė pakujdesije pėr mėrgimtarin, qė sipas autorit, nuk bėnė tė lehet anash. Duhet kėrkuar rrugė se pėrndryshe, po citojmė vargun e poetit: „e ju, ai fieri edhe bari, do tė ju kajnė nė tė pikshmen vesė“ ! I mallkon dhe ua thėrret ndėrgjegjen qė kjo shtresė e trungut ILIR duhet trajtuar ashtu siq e meriton. Pėrndryshe e cek nė varg: „veē ta dini mergimtari, nuk harron sa ju n' harresė” !

Kjo poezi dallon nga poezitė tė tjera, sepse poeti ka njė pėrqėndrim mė tė theksuar dhe ka njė spontanitet nė rrjedhen e poezisė. Ėshtė tejet i kujdesshėm nė fjalėt domethėnėse, qė ato tė mos reflektojnė pasqyrėn tėrėsisht kritike. Por qė ka njė qėllim, po se po. Si kishim mundur ta nxjerrim njė ”formulė” tė poezisė ”Pse”. Mendohet se kjo kishte me qenė:

”HISTORIJA KA ARGUMENTIN E SECILĖS KOHĖ NĖ SECILĖN PUNĖ TĖ VEPRIMIT TĖ NJERĖZIMIT”
Kėtė ka dashur autori ta thot, e t’ua bėnė me dije, atyreve qė duhet zgjohen nga amullija dhe tė largohen nga lakmija personale.

Kjo veēori e pasur e poetit e tė shprehurit nė krijimtari poetike e tij, na bėnė me dije se poeti Ferizi, me krijimtarinė e vet tė filluar me poezi do tė arrinė qė t’i josh njerėzit mė me infuelncė qė tė merren me te.

Nė tė gjitha poezitė e krijuesit Ferizi, preken fragmente nga problemet mė tė ndryshme qė i shtrohen jetės aktuale, tė cilat i klasifikon me njė disiplinė poetike. Kėto disiplina janė njohur qysh nga poetėt mė tė hershėm si nga Aristoteli, Bogdani e deri te poetėt aktual tė kohės, tė cilėt kanė prekur disiplinat e tyre poetike. Por asnjėher tė ngjajshme tėrėsisht njėra me tjetrėn, sikurse disiplina poetike e z. Ferizi qė dallon me tė tė tjerėt.

Shumė poetė thonė se dallimi i historisė dhe poezisė qėndron nė faktin se historia e tregon ngjarjen e kaluar, ndėrsa poezia tregon ngjarjen e mundshme, tė kaluar, aktuale dhe tė ardhme.
Ėshtė pė pėrshirėse, kėtu varet nga disponimi i poetit dhe stili i tijė i krijimtarisė sė tij poetike.

Ta marrim shembullin e poezisė tė poetit Xhelal Ferizi ”Dasma e Malsisė“, se si nė stilin e tijė aty pėr aty krijon dhe i kushtohet aktualitetit, i shkruan dhe krijon pėr aktualitetin, kur thot:

kur ndoj dasėm t’ban malsija
m' thirrni mua me vargje t'mija
unė me vargje ndėr malsorė
zbres ylberat ndėr dasmorė
kur unė n'vargje t'thirri hanen
e ta gzoj at Shqipni nanen
unė i nxis po gur e dhé
e nxis n’valle nusen t’re

Sa bukur bėhet ilistrimi i joshjes sė atyreve qė bėjnė dasėm, me njė paraqitje tė ideve me pikėpamje gazmore, se si kishte me qenė bukur prania e poetit. Nė funksionin tjetėr, poeti e thellon lexuesin duke i paraprirė paraprakisht se si duhet trajtuar njė dasėm pėrmes poezisė, pa e ditur dhėndrrin dhe nusen, arrinė qė tė krijon poezi duke thurur vargje kushtuar dasmės.
Poeti potencon Malėsinė nė kėtė poezi. Si justifikim e merr Malėsinė nga nostalgjija qė poeti ka pėr rajonin e Malėsisė dhe nivelin e lartė tė kėtyre trevave qė dinė tė organizojnė dasma tė fuqishme me njė kulturė jashtėzakonisht tė pasur kombėtare. Pasandej, poeti gjatė gjitha poezive tė tija, potencon Shqipėrinė, Malėsinė, Kosovėn dhe treva tė trungut ILIR, qė ėshtė i mishėruar poeti Xhelal Ferizi me kėta emra.

Lexo mė tutje:

unė i nxis malet mė folė kur t'ju them vargjet me shkrolė unė vallzojė se jam valltar jam poet e vargatar kur n' kullim ndoj krue t' kem pa vargu im nuk ka me u tha germa ime ua shton vlimin kur me varg e nisė kėndimin

Ky koncept i tė formuarit tė poezisė me stilin ”ferizijan”, pa dyshim se fle nė shpirtinė dhe mendjen e njeriut. Krijon imagjinatėn e tė gjithė atyreve qė janė nė prag tė organizimit tė dasmės nga njė distancė, vetėm pėrmes poezisė. Autori prekė kulturėn dhe nxitė ndjenjat e nikoqirit tė dasmės. E futė nė mendime se ka pasur nevojė pėr njė shpjegim, tani qė ka hasur apo e ka nė dorė fantazinė e dasmės, qė kishte me qenė e vetmja shprazėtirė e organizimit.

Lexo:
nė ato vrrije nė ato male
me gjuhė flete n'recitale
e kur vallja t'niset n'hapa,
vargjet t' mija si merr vapa,
se me fllad e kėngė dasmore
lidhen n'hije t'bjeshk's malsore
at'herė lmimi ju bjen n'gjak
ju dehė kėnga pak ngapak
edhe vargu e ēiftelija
unė me varg vij kah dollija

Kėshtu nė kėtė poezi, shumė fjalė nė vargje merren si elemnte gazmore, sidomos kur thotė:
”at'herė lmimi ju bjen n' gjak”, ”ju dehė kėnga pak ngapak”! Pra arrihet njė gėzim kulturor duke e shprehur edhe nė kėngėn qė poeti se shef para tijė dhe ka njė frymėzim.

Kjo poezi dhe poezitė tjera tė poetit Xhelal Ferizi, mbajnė nė vete njė frymėzim dhe qėllim tė fuqishėm dhe tejet tė kujdesshėm nė formėn e tė shprehurit.
Arrinė tė krijoj materjalė bazė tė mjafteshėm tė vargjeve poetike, qė pasandej poezia tė strukturohet nė formėn me tė cilėn autori don t’i jap kahje. Thėnė mė kjartė, se tėrėsija e krijimtarisė poetike tė z. Ferizi, janė poezi origjinale, tė frymėzuara nga ngjarjet e kohės sė mė parme, tė tashme dhe tė ardhmen.

Lexojmė mė tutje, gjithėnji nė vargje tė poezisė ”Dasma e Malėsisė”:

unė me krushqė me hapa dridhem
n'varg me rreze e tinguj lidhem
vargun tim si sherbet deti
shartoj valle n' kangė poeti
at'herė dasma merr at vlim
m' thirni pra o kombi im
kahdo n' dasėm kah Malsija
edhe ne troje kah etnija
m'thirrni n’dasėm o vise t'mija

Vargjet qė i cituam na bėjnė me dije, se poeti ndodhet nė dasėm dhe shprehė gadishmėrinė e tij pėr tė kėrcyer kur thot: ”unė me krushqė me hapa dridhem”, ”n 'varg me rreze e tinguj lidhem” ! Hynė me krushqit me hapa, nė varg (vargu i poezisė) duke u lidhur me rrezet e deri te: ”vargun tim si sherbet deti”, ”shartoj valle n' kangė poeti” ! Poeti me mjeshtėri bėnė evokimin e sė kaluarės me njė traditė etnike shqiptare e pse jo malėsore (sikurse ja ka kushtuar poezinė), i kontribuon ruajtjen e identitetit kombėtar.

Vargje nė vijim:

m'thirrni n'dasėm me tupana
ti Malsi e ti Dardana
kahdo, kahė dheu' e zalli
se n'mergim mua po m'djeg malli
me u mbajt n'valle dor pėr dore
n'tinguj t'kėngės t'lashtė arbnore

Me sa duket poeti me kėto vargje e prekė idenė e tijė kryesore tė poezisė qė pėrveq tė tjerave synime qė ka, prekė te lexuesi edhe ndjenjen e emocionit, sidomos lexuesin e mėrguar nė mėrgim me vite tė tėra. Nė vargun e parė: „m' thirrni n' dasėm me tupana” dhe tė dytin: ”ti Malsi e ti Dardana”, janė nė shenjė tė idesė qė tė hyhet nė mbrendėsinė emocionale tė lexuesit. Kėtė ja del me mjaft sukses poeti. Fjalėt qė i mėrguari mund t’i ket pėrjetuar me vit e vite tė tėra si veglen muzikore shqiptare tupanin, dhe ftesa e Malėsisė dhe e Dardanisė, vėrtetė janė mallėngjim. Kurse mė tutje e potencon: ”me u mbajt n'valle dor pėr dore”, dhe ”n'tinguj t'kėngės t'lashtė arbnore” , bėjnė ērregullimin e mbrendshėm tė qenies shpirtėror duke e ngacmuar dhe futur nė mendime lexuesin.

Vargjet e fundit tė poezisė:

lirik
26-01-08, 01:15
m'thirrni n'dasma fise t'mija
me kėto vargje germa e vija
m'thirrni se vargjet po ju thrrasin
ato nė art me ju do t flasin
se do t'flasin thanjet e mija
me ēdo kėngė qė e k’non Shqipnija

Gjuha poetike me tė cilėn artikulohet poezia, janė shumė tė lidhura ngushtė me titullimin e poezisė ”Dasma e Malsisė” dhe as qė largohet nga mendimi bazė i poezisė dhe si e tillė del se fillimi dhe mbarimi janė tė lidhura ngushtė me titullin. Prandaj kjo ėshtė poezi ”ferizijane” qė i reziston origjinalitetit tė vet.

Poeti Ferizi, ėshtė nė kohėn mė tė madhe tė ngritjes sė tijė nė krijimtari, nė vlugun mė tė madh tė krijimtarisė sė vet krijuese. Poeti ka njė elan tė madh pėr tė krijuar nė kėto kohėra. Diagrami poetik nė krijimtari tė poetit, ėshtė nė ngritje e sipėr.

Nė poezinė e tijė ”Nė mes Tuaj” duke e emituar tė madhin Naim Frashėri, do tė nxjerrim disa opinione nė vlerėsimin e kėsaj poezie. Poetit me siguri se stili i Naimit, ngjallė nostalgji nė krijimtari, e jo pėr ta emituar nė mungesė tė stilit tė tij nė krijimtari por thjesht poeti Ferizi vlerėson shumė lartė krijimtarinė e poetit tonė tė math Anim Frashėri. Tjetėr, kėtu dėshmohet se me prirjet qė posedon poeti, don tė dėshmon prirjet e tija tė mirėfillta krijuese me aftėsi edhe ”emitimi” !

Derisa poezia nė fjalė nuk mund ta kalon elementin personal, nė anėn tjetėr disi vuan nga largėsia dhe shifet njė shprazėtirė e tij.

nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė
nė mes tuaj kur me shihni, penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė, nėpėr vleren e vėrtetė
kur t’ndegjoni se jam tretur, vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė, unė dua majen lart me e prekė
unė dua brezit me i ligjėru, si bilbil nė bli e ftu
unė jam qiri qė po shkrihem, nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju, dua n' shkrirje me u fliju

Vet titulli i poezisė ”Nė mes Tuaj”, i cili korrenspondon me eimitimin e vargjeve tė Naimit, ėshtė njė argument tejet bindės, se autori ka afėsi poseduese dhe e larmon krijimtarinė e tijė krijuese duke e pasuruar edhe me ”emitime” nė stile tė autorėve poet shqiptarė, por me tematikė tjetėr dhe shprehje tė tjera. Ka ndonjė fjalė nė varg qė i ngjanė vargjeve tė Naimit, gjė qė autori Ferizi me qėllim i pėrdor sa pėr tė kujtuar lezuesin se jemi nė stilin e poezisė ”naimjane”.
Nė kėtė temė tė kėsaj poezie, autori e trajton veten e tij, qė krijohet personazhi kryesor nė poemė. Poeti korrenspondon me vetveten, e po ashtu fitohet pėrshtypja se ėshtė nė komunikim edhe me tėrė shqiptarinė: ”nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė”, me kėtė vargė i drejtohet horizontit njerėzor.

Tėrėsija e pėrmbledhjeve poetike tė personalitetit z. Xhelal Ferizi, do tė krijon njė vepėr madhore dhe pamėdyshje se do tė zen njė vend meritor nė krijimtarinė e letėrisė shqipe, krahas Pjetėr Bogdanit, Fishtės, De Radės, Asdrenit, Naimit, Mjedes, Serembes, Ēajupit, Nolit e deri te krijuesit mė tė rinjė. Kjo vepėr e tijė do tė tėrheq vėmendjen jo vetėm tė studiusve tė letėrsisė, por edhe tė atyre krijuesve letrar qė merren me botimin e poezisė shqipe. Po ashtu poeti Ferizi, do tė jet njė frymėzim pėr poetėt e ardhshėm, sidomos ata qė pretendojnė tė jenė poet bashkokėhorė.


FUND
*Vlerėsimi poetik.

Hysen Ibrahimi
11 shtator 2007
Suedi-Förslöv


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgoni njė Mesazh Privat tek lirik
Dergoni Email te lirik
Gjeni me shume Postime nga lirik
Shtojeni lirik ne Listen Tuaj te Miqve

06-11-2007, 12:39 #334
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Konstatoj

lirik
26-01-08, 02:17
Hysen Ibrahimi Esht Nga Lagjja Shupkofc Pjesa E Mitrovices
Qysh Ne Rini Njihem Natyrisht Te Lumejt Duke Notuar Ne Sporte Ne Futboll E Ne
Shum Takime Sidomos Ne Turnire Futbolli
Me Gjithat Ne Nji Kohė Kur Hyseni Ishte Nxėnės Ne Shkollen Teknike Ne Mitrovicė
Ne Vitin 1981 Nder Shum Nxansa Q E Kisha Besim Ne Ta Sepse Un Ather Isha Student
Hyseni Ishte Dy Vjet Ma I Ri S E Un Si Ne Shum Tjer Edhe Ne Hysenin Pata Besim Qe Te Ja Jap Nji Detyrė Qe Ne Momentin Kur Duhej Te Takoheshim Ne Qytet Per Demostrata Te Takohemi N Pjesen Jashta Shkolles Teknike
E Filim Kah Ura Eibrit Ku Un Pregatisja Shkollat Tjera Dhe Fabriken E Akumulatrove Puntort Si Dhe Popullin Ne Qytet Ne Fakt Neper Shum Qendra I Kisha Njerzt Doren E Djatht Te Organizimit E Kisha Ujkan Zemnelin Nxens Ne Shkollen E E Medicines Por Edh Hyseni Ka Qen Aty Dikund Mjaft Aktiv
Me Daten 2 Prill Kisha Planifikuar Te Dalim Ne Qytet Dhe Mundsisht Te Bashkojm Edhe Vuqternin Dhe Pjest Nga Drenica E Te Behemi Nji Fuqi Emadhe Demostruese Ne Mitrovicė Pasi Q Emitrovica Gjithnji Ka Qen Qender Emadhe Me Rendesi Dhe Kishte Za Njihej Edhe Si Qytet Industrial Edhe Si Qender E Rendesishme
Hyseni Kreu Detyren Me Perpikmeri Por Mua Me Qense Me Percillnin Shum Dhe Donin Te Me Kapnin Nuk Arrita As Te Shkolla Emedicines Siq Q Ekishim Lan Marrveshjen Pik Takimi Te Ura Eibrit Per Te Vazhduar Drejt Tregut E Shkollave Tjera Plani U Prish Sepse Policia Kishte Marr Masa Ne Shkollen Teknike
Duke Vrapuar Per Te Pa Pse U Vonuan Disa Polic Dhe Inspektor Me Ndjekun Por Ne Asnji Menyr Nuk Arriten Te Me Kapin Sepse Ne Ishim Sportista Te Gjith Te Shpejt
Te Gjith Luanim Futboll Bukur Ather Si Gjeneratė Ata Pasi Q Ekishin Dal Nxansat
E Teknikes Sipas Planit T E Organizimit Ku Nga Shkolla Teknike E Mitrovices Dhe Shkolla E Medicines Ishin Rrethuar Nga Policia Dhe Nuk Kishin Arrti Te Dalin Vetem Shkolla Teknike Kishin Dalur Por Me Forcimin E Rrathve Te Policis Dhe Ne Ishim Pak E Krysisht Mua Donin Te Me Kapnin Arrita Te Ju Iku Ndersa Naxansit E Teknikes Ikun Poshte Ne Drejtim Te Ibrit Ku Policia Vrapon Pas Tyre Ndersa Un Ne Anen Tjete Rprapa Ndertesave Ku Disa Polic Vraponin Te Me Kapnin Alarmi Dhe Sirenat Per Te Na Kapur Vlonin Ne Gjith Qytetin
Kur Arijn Te Ibri Nxansi E Shkolles Teknike Hidhen Ne Iber Meqense Dinin Notin Dhe Kalojn Matanė Ndersa Un Dal Nepjesen Andej Ibri Buzes S E Bregut Ku E Dija S Edo Ti Takoja I Takova Disa Dhe Me Trgeuan Se Kishin Shpetuar Pa U Kapur
Vetem Me Not
Ket Rast Eshfrytzoj Un Kur I Pash Djemm E Vejza Q Eishin Lagur Nga Uji Dhe Vrapoj Neper Qender Te Qytetit Hy Ne Disa Kafene Dhe Me Pezm Te Madh Ua Spjegoj Situaten Dh E Ju Them Femijt Tanė Po I Hjedhin Ne Lum Policia E Ju Po Rrini Qj Po Pini Dhe Psi Mbajta Nji Fjalim Te Flakrueshemm U Quan Pa E Pritur I Pari T Embramin Dhe Filluam Me Brohori Qytetit Megjithat Ishim Pak Nji Numer Dhe Filluan Te Na Rrethonin Policia
Meqnedse Ne Qytet Me Njihnin Njerzit Dhe Kur Panė S E Dioonin Te Me Kapnin Policia Turma Prej Afro Njiqnd Vetesh Behen Gardh Rreth Meje Dhe Nuk Lejojn
Ne Ato Situata Ne Hstyheshim Mepolicinė Per Te Mbledhur Numrin Tjeter Dhe Brioohorisnim Rebulik Kushtetut Ja Me Hater Ja Me Luft Duam Liri Duam Atdhe Duam Pamvarsi Dhe Parolla Te Ndryshme
Disa Inspektor Tinzarė Qe Sileshin Duke Ju Than ė Poicve S E Si T E Me Kapnin
Kur Te Shperndahej Turma Nuk Arriten Se Shum Njerz E įty E Kuptuan Dhe Nuk I Lan
Megjithat Arriten Te Na Shoperndajn S Enujk U Rrit Numri Me Dy Prill Ne Shpendarje Esiper Ata Nuk Guxuan Te Afroheshin Te Nji Trum E Madhe Ku Un Isha Mu Ne Smes Dhe Dal Ngadal U Larguam Nen Presionin Emadh Te Polocis Dhsepse Nuk Ishim Me Gjithat Ai Numer Qe Duhej
Te Nesermen Demostrata Ishte Plotsisht E Sukseshme Sepse Arritem Te Nxjerim Ne Demostrata Fabriken E Puntorve Zvqanin Dhe Elektrolizen E Fabriken Evatzerive Kosovatransin Ku Vllau Im I Madh Aty Punonte Referent Dhe Kishte Arrit T Enxjer Krejt Ndermarjeen Ndersa Imer Galica Un Xxhelal Ferizi Ujkan Zeneli Dhe Skender Hajradini Se Bashku Ne Te Te Tre Fabriken Dhe Menzen E Puntorve Ne Qytet Pastaj E Kisha Porosit Hysenin Ne Ni Menyr Tjeter Te Veprojn
Te Mos Bejhen Grupe Te Medha Por Te Vogla Dhe Te Vijn Kah Qendra Aty Te Rritemi
Megjithat Policia Ekishte Kuptuar Hilen Dhe Kishte Rrethuar Nxansat Ne Sjhkollė
Rreth Njizemij Njerz Zte Qytetit Brohoroiisnin Me Flamurin Kastriotit Kosova Liri Liri Demokraci Duam Liri Trpeqa Esht E Jonarepublik Kushtetut Ja Me Hater Ja Me Luft
Ne Demostrata U Ba Perleshje Emadhe Fizike Me Polici Ne Qytet Ku Masa Shperthe Ne Shum Vend Eme Dhunė Me Force Gardin E Policisė
Te Shklla Teknike Kishin Bllokuar Dyret Dhe Kishin Ngujuar Nxansat Me Nji Rrembim Te Madh Te Mases U Thye Dera Eshkoles Dhe U Nxoren Nxansat Ku Isihte Rrethuar Policia U Takova Me Hysen Ibrahimin Dhe Shum Shok Tjerė Q E Me Jan Gjuajtur Ne Qafė Dhe Qanin Prej Gzimi
Perhajr Perhajr Brohorisnin Per Hajr Na Qoft Kjo Dasėm
Secili Kishte Detyren Etij Dhe Pergjegjsin Per Nji Grup Njerzish
Shoket Me Nxoren Ne Ballė Ne Renin Eparė Ku Ishin Shum Stidenta E Puntor• Djem E Vajza Para Flamurit Kombtarė Dhe Te Lidhur Dor Per Dore Njizemij Demostrues Si Vala E Detit Bertisnin Liri; Liri Enveri Ujkani Nazmi Shaqiri I Cili Kishte Sjell Studnetat Ashtu Siq Ishim Marr Vesh Te Gjith Shokt E Mi Te Verpimit Patriotik S Espe Ne Me Vite Ishim Njohur Dhe Kishim Bisduar Per Atdhe
Harrova Te Ceku Edhe Sabit Veselin I Cili Theu Deren Eshkolles Teknike Me Nja Pesdhejt Vet Tjerė Emasa Shtynte Me Te Madhe Per Ti Nxjer Nxansat
Po Ashtu Ne Radhet E Demostruesve Ishte Hysen Ibrahimi Ne Radhet E Para
Kusheri Dhe Kusherira Te Mia Shoqe Te Klaave Dhe Te Studimeve
At Dit Prsinim Edhe Edh Qytetine Vuqiternit Qe Te Bashkojhej Me Ne
Por Ata Ne Gjysem Te Rruges I Kishte Kthyer Dikush
Para Popullit Mbajta Nji Fjalim Jo Te Gjatė Por Te Nxeht Ku Njizet Mij Njerz Te Ndezur Flakė Per Liri Than Per Para Perpara Drejt Fitores
Para Dite Heret Me Tre Prill Bėra Per Pjekje Per Te Kaluar Ne Trepqe Esht Nja Tremdhjet Kilometra Pertej Mitrovice Ku Ishin Afro Dhjetmij Puntorė Te Minieres Por Shoket Me Than Se Esht Perpjekje E Kotė Dhe Me Than Se Plot Rruga Esht Mbush Polic Dhe Nuk Ja Dalim Dhe Vllau Im Atje Ishte Bllokuar Policia Secilit Puntor Me Automatik Te Koka I Rrinte Shum Pak Kishinarrti Te Delnin
Por Vllau Im Kishte Depertar Para Rrethimit Tehekrut Dhe U Gjet Ne Krye Te Demostruesbve Edhe Ai Bashk Me Bua Me Babain Plak Me Qeleshe Dhe Me Vllaun Tjeter Qe Punonte Ne Kosvatrans Dhe Kishte Sjell Kosovatransin Ne Demostrim
Ne Qytet Mandej Kishim Punė Mjaft Se Mblodhemtregun E Shum Njerz Neper Kafene'dhe Msym Ne Zveqan Nja Tri Kolomtra Kėmbė Per Ti Marr Puntort Ne Shkritore Ne Nji Firm Te Madhe Ku Ishin Me Mija Puntorė Si Dhe Shkollat Nxansat
Nji Krah Te Fort Nejeten Time E Kam Pas Edhe Shokun Tim Nuhi Sejdiu Nga Mitrovica Patriot I Flakt Ma Vonė Luftar I Jashtzakonshem I
Uqk S Udhheqs I Nji Njisie Te Ushtris Por Djalosh I Shu I Mir Ne At Kohė Patriot I Madh Dhe Studnet I Mir E I Dashur Ne Popull
Pra Ishim Nji Numer Shum Imadh I Shokeve Ishim Ata Shoket Errethit Te Ngusht Por Edhe Ato Lidhjet Qe Ishin Ma Larg Shok Mbas Shoku Dhe Kshtu Njiheshim Dhe Ruanim Njeri Tjetrin
Gjith Diten Ishin Demostrata Deri Naten Vonė Kur Follioj Gjendja E Jashtzakonshme Njerzit Vriteshin Plagoseshin Binin Por Nuk Shtyheshin Nji Hap Mbrapa
Ushtria Jogosllave Kishte Kthyer Topat Kah Ne Ne Uren E Sitnices Aty Tregojn Ka Qen Kobi Ishqiptarve Gjat Historisė Sepse Nga Ajo Koder Ne Rrafsh Gjithmon I Kan Gjuajt Kryengritsit Shqiptarė Dhe Shum Jan Mbet Ne Lum Te Vrarė Te Ura
Aty U Godit Nji Djalosh Plumbat Na Shkonin Kah Vesht Kishim Disa Gurė Ne Dorė Ndersda Policia Qetnike Serbe Ishte Blinduar Me Te Gjitha Mjetet Dhe Kishte Zanė Priten Mu Te Hekurudha As Ata As Ne Nuk Mund Te Leviznim Ishim Gozhduar Por Ne Gjith Diten Kishim Demióstruar Neper Qtet Bile Demostrata Ishte Jashtzakonisht E Suksesshme Kjo Q Epo Ndodhte Tani Ma Teper Ishte Inati Per Te Mos U Larguar
Me Ikė Nga Njisija Speciale
Lotsjellsat Ishin Te Tmershem Nuk Eshihnim Njeri Tjetrin Nga Tymi Dhe Hallakama
Ishte Mbremje Ora 7 E Darkes Ne Kishimdemostruar Gjith Diiten Dhe Sa Esa Her Kemi Shperthye Kordonin Por Ksaj Radhe Ishin Pozicionuar Mirė Dhe Veshtir Ishte Te Depertonim Seps Eperveq Tankeve Kishin Qit Edhe Buldozera Dhe Qetnikt T Eveshur Ne Hekur Ishim“n Mshhur Past Tyre Dhe Qitnin Me Plumba E Me Lotsjellasa Pati Shum Te Plagosur Ishte Shum Intresant Te Perjetoje Plumbat
Te Shkonin Kah Vesht E Te Merrnin Te Tjeret Shum Intresnt Jeta Jashtzakonisht
Un Isha Tri Her I Lenduar Dhe I Trullosur Me Kishte Ra Lotsjellsi Gati Me Ra Te Fikt Por Ishte Intresant Nejri I Gjall Nuk Trembej Veq Me Duar That Drejt E Ne Ta Shkonin Njerzia
Dikur Betita Me S A Fuqi Pata Merni Te Plagosurit Shpejt Me Qka Keni Dhe Dergoni Ne Sppital Njerit Djalosh I Kishin Dal Zorret Perjashta Nga Plumbat
E Kapa Dhe Gjaku Po I Shkonte Shkyen Kmisha E Qka Paten Me Ja Ndal Gjakun
Nga Dora I Ksihte Ra Flamuri Dhe Bertiste O Me Leni Mua Kapne Flamurin Mos E Leni Me Ra Mu Mbushen Dy Syt Me Lot Nga Ksi Trimash Q Eka Kosova Shqiptare
Ku Jeta Etij Qdo Qast Pritej Te Shuhej Ai Kishte Hallin E Flamurit
Vraponi Shpejt Thash S Ejemi Gizhduar Ne Pozcion Te Keq
Shperndahuni Ne Grupe Te Vogla Anash Krahu I Majt I Demostruesve Delni Mbrapa Petrolit Posht Kodres S Ebajrit Matan Hekurudhe Dhe Delni Ka H Shkolla Meto Bajraktari E Tepsoht Kah Rruga Takohemi Te Qnedra Ndersa Ju Te Tjeret Kah Stacioni I Autobusave Dhe Delni Te Ura Ebrit Shperndahuni Ne Grupe
Dhe Te Gjitha Grupet Takmi Te Qendra
E Shihja S Enjerzit Ishin Te Etshem Per Demostrim
Autori Xhelal Ferizi

lirik
26-01-08, 03:03
Policia Qetnike Te Veshur Ne Hekur Me Arm E Mitroloza E Automatik Nuk Ekuptoj Hilen S Enuk Enihte Terenin Un Vrapova Me Anen Djatht Kah Ura Dhe Ne A Bregun Eibrit U Ndam Ne Shum Gruoe E Sokaqe Te Dilnim Ma Shpejt Ato Rrug Nuk I Njihte Ppolicia Keshtu Arritem Te Ju Dalim Prapa Krahve
Dhe Demostruam Prap Deri Sa Erdhen Dhe Jan Ba Kordon Perball Nesh
Domostrata Ka Vazhduar Deri Ne Oret Evona Ku Pastaj U Errsua
Dhe Filluam Negrupe Te Shperndheshim Sepse Misioni U Kreye Me Sukses
Ne Ato Demostrata Fund Ekrye Ishte Edhe Hysen Ibrahimi Si Dhe Shum Shok♪7 E Shoqe Tonat Ora Policore Po Forcohej Dhe Ishte Tmerr T E Shikoje
Meqnese Un Enjihja Secien Pllamb♪7 E Kishin Te Veshtir Te Em Fusin Nedorė
U Pershendetem Me Shokė Dhe Shkova Ne Shtepi
Jo Kah Ura Ku As Gjylpana Nuk Arrinte Te Hynte Por Kalova Kah Ura Qe Lidhte Fabriken Dhe Hyra Nepertelat E Fabrikes Dola Ne Sokakun Elagjeve Nen Iuren Qe Shkon Per Prishtinė
Kur Shkoj Vlelzrit Nuk Ishin Vllau Im Profesori Ishte Bllokuar Nuk Dija Kah Ta Kerkoj
Ai Kishte Mbetur I Izoluar Sepse Ushtria Dhe Policia Kishin Bllokuar Gjithqka
Dhe Ma Ishte E Pa Mundur Te Levizej
Vullkani Demostrates Ka Qen Sidomos Ne Oret Eopradits Dhe Deri Ne Oren Tre Pas Dite Ku Vlonte Toka Nga Britma E Brohoria E Njerzit
Kishte Raste Kur Numri Kalonte Te Njizetmij Njerzit
Dola Ne Asfaltin Lart Nga Nji Arė Me Miser Qe Ta Kaloj Asfaltin Dhe Te Hyj Ne Disa Ara Poshtė Per Te Kaluar Lumin Sitnica Planifikoja Ta Kaloj Me Not Se Te Ura Kishte Rrezik Patrolash Ku Ne Vend Te Vrisinin Toka Ishte Mbush Qetnik Tanke Dhe Ushtri Ishte Hata Per Ti Pa Sashum Kishte Kolona Kamiona Tanke Topa Qetm Nikt Kendonin Keng Qetnike Shqiptart Neper Shtepia Mbas Demostrimit Dhe Shfryrjes Shekullore Te Asaj Qka Ju Rru?inte Neshoirt Nxjerrjes S E Kosoves Nga Kthetrat E Serbosllavis
Duke Dalė Permbi Gjade Ne Shpejtesin Ma Te Madhe Vijn Disa Makina Policie Speciale Me Rrotė Te Emdha Dhe Te Shpejta Me Bertasin Te Ndaloj
Dhe Raportojn Automatikt
Per Fat Ne Ishimather Sportista Dhe Te Rij Teper Elastik
Ne Kercim E Siper I Kalova Me Nji Far Kercimi Mbrojtset Anash Te Afaltit Qe Ishin Te Kehurt Dhe Rashė ü Posht♪7 Ene A Rrokullisje Ne Jifar Fushe Te Vogel Me
Bari:nga Qitja E Automatikve I Kam Pa Flakė Plumbat Ne Tebe“teneqet E Asfaltit
Dhe Kam H Y Me Vrap Ne Aren Me I Miser Por Jan Vonuar Dersa Kan Nxjer D Reflektorin Driten Un Kam Vrapuar Neper Miser Ata Kįn Gjuajt Ne Aren Me Miser
Dhe Plumbat I Kam Degjuar Neper Miser
Dla N Ekrye Lart Te Ares Dhe Ju Afrova Shtepiave Nga Qitja E Automatikve Njerit Ksihi Dal Te Brengosur Te Dyert Dhe Me Panė Disa Te Lagjes Ju Teegova Si Esht Situata
Kisha Hall Ta Kerkoj Vllaun Te Disa Shokė Te Tij Ku Mendoja S Eai Do T Ejet Strehuar
Megjithat Te Brengosur At Natė Ndejtem Ne Shtepi Njerzit Ishin Te Shqetsuar Nuk Edinim Ku Kishte Mbetur Vllau Q Enuk Kishte Arrit T E Depertoj Te Vi Ne Shtepi
Keshtu Vuante Rinija E Asaj Kohe Ne Vend Qe Te Gzonim Jeten Ne Liri Ne Rrinim Me Vesh Ne Krah Ne Shtetrrethim Qetnikt Kendonin Ne Asfalt Shihej Topia Tanku Pa Fundd Kamiona Ushtarak Polici Shtetrrethim
Pr Shkolla As Qe Behej Fjalė Nuk Mud Te Dilte Njeriu As Ne Treg Nga Qetnikt Secila Rrugė Sa Do E Gjatė Ishte Plot Qetnik Polic Me Kapela Hekuri Njerzit Tregonin Kush Kishte Kaluar Ne Ms Gjades S Eishte Tmerr Te Kaloje Ne Mes Te
Tyre Ather
Un Kaloja Gjithmon Nepe Skuta Dhe Egjetem Vllaun Te Nesermen
śn Ushmanga Disa Dit U Sheha Por Nuk Ma Lejonte Dnergjegja Ti L♪ Familjen Vetem
Dhe U Ktheva E Dija S E Do T E Me Burgosin Por Hajrli Kjoft More Kurban Te Kosoves Jmei Te Vatanit Le Te Vdesi Le Te Burgosemi Pun Emadhe O Te Jetojm Si Njerz O Te Vdesķm Jo Ma Nen Kembet E Qetnikve Keshtu I Kishim Idealet Ne Te Vitit 1981
Te Gjith Shoket E I Kan Qen Patriot Dhe Atdhetar Q Ekan Dahst Adheun Pa
Hile Emnbajten Burgun Dhe Jam Krenar M;e Ta
Sa I Perket Hysen Ibrahimit Ky Esht Nji Nder Aktivistet Ma Te Fuqishem Ne Europė
Jeton En Suedi Esht Perfaqsues I “ Skandinavisė Ka Mbi Pesmij Procesembajtje Ka Botuar Disa Libtra Esht Aktivist I Shkellqyeshem Poolitik I Pa Lodhur
Dhe Gjithmon Ishte Ne Sy Te Keq Te Shtetit Ather Sepse Ky Perveq Asaj Me Nji Gjykats Ne Mitrovic Nuk I Ka Pas Punt Kurr Mirtė Dhe Ka Pas Probleme
Me At Idiot Tardhatr♪7 Dhe Ai I Montoi Keq Nji Kurth Pastaj
Ky Ka Pasur Probleme Personale Me Te Konlikte
Por Familja E Hyseinit Ka Qen Ne Shenjester Te Okupatorit
Hysen Ibrahimit Ju Ka Vra Vllau Ne Demostrata Evitit 2004 Nga Nji Serb Nga Banesat E Pertej Ur Se Ibrit
Isak Ibrahimi Dhe Djali I Agjes Abaz Ibrahimi
Meqense Qetnikt I Njihnin Me Kohė Dhe Me Kohė Na Kan Njohur Edijnn Mir Se Ne Kei Pasur Edhe Ma Par Probleme Me Ta Meqnese Aty Zveqani Dhe Zonat
Per Rreth Kan Qen Me Serb Ene Gjitmon Probleme Kemi Pas Me Ta Konflikte
Sepse Shklat Shqiptare Nji Pjes I Kemi Pasur Ne Zveqan
Gjat Tolovive Te Ura E Ibrit Ne Vitin 2004 Kur Serbet I Mbyten Tre Femij Ne Iber
Isak Ibrahimi Patrioti I Madh Desmori I Kombit Thot
Ma Kallen Shpirtin Po Me Doken S E Femijt E Mi Dhe I Thot Hysen It Krejt Situaten Hyseni Ne Ket Kohė Ishte Aktivist Ne Suedi
Me Te Dalur Isaku Te Ura Eibrit Me Masen Emadhe Ku Vijn Edhe Zonat Per Rreth Rrafshi Shala E Drenica Dhe Behet Tollovi Emadhe Planifikohet Me Dal Matan Ure Dhe Me I Ndjek Serbt Snajperet Serb E Percjellin Isakun Duke Edit Se Jo Vetem Qe Esht Patriot Ppor Edhe Per Inat Te Hysenit Si Aktivist Im Madh I Qeshtjes Kombtare E Godasin Isakun Me Snajper Mu Ne Zemer Dhe E Lanė Te Vdekur
Isak Ibrahimi Dhe Abaz Ibrahimi Bien Nga Dora E Qetnikve Sewrb Qe Gjuajten Nga
Ndertesat E Larta
Isaku Vritet Per Lirin E Atdhut
ėsht Intresant S E Atdhetarim“zimin E Hysenit E Urrenin Shum Per Shkak Se Ky Kishte Arritur Aq Shum Me Qeverin E Shteteve Skandinave Sa Qe Asnji Mergimtar Aq I Sukseshme Nuk Ikishte Qen Me Diplomacin E Huaj Aq Thell Kishte Arritur Q Ete Gjith Qeveritart Eshteteve Te Skandinbavis Ti Kishte Miq Si Deh Ana Lindin Kryeministreshen Dhe Mikeshen E Shqiptarve Te Cilen Pastaj Nji Serb Qetnik
E Therr Me Thikė Dhe E Vret Hyseni Ka Ba Me Qindra Aksione Per Shkollat E Kosoves Me Qindra Aktivitete Politke
Ndersa Ne Vitin 1981 Me Tha Xhelal Ferizi Ndegjo
Per Atdhe Dhe Fjalen Tende Menjihe Rbie Ne Zjarė Dhe Mua Mu Mbushen Syt Me Lot
Nuk Mun Dta Harroj Kurr Ne Jeten Time Me Dhimbesj Aajo Rini E Tyre Te Gjith Djem Te Zgjuar Patriota Bukurosha Djem Evajza Te Kosves Ne Vend Qe Ta Gzoin Jeten E Rininė Duhej Te Hanim Ne Detyra Te Veshtira Ku Jeta Jone Kush E Di S Ekah Do T E Perfundonte
Te Gjith Kta Njerz Qe Po I Shkruaj Kan Qen Njerz Te Mirė Me Dashuri Te Fuqishme Kombtare Djem Te Zgjuar Dhe Jan Edhe Sot Po Ata Patriota Fan“milje Qe Dhan Dehmor♪ė Dhan Kontribut Dhe Japin Edhe Sot
Me Punen Q Eka Ba Hysen Ibrahimi Nuk Di Si Te Them Por Do Te Tregohet Njui Dit Si Dokumentarė Mbi 6 Libra I Ka Te Shkruara Dhe Ja Perveq Asaj Edhe Vargjet E Mia Po I Zberthen Pikė Per Pikė Si Kritik Letrarė Edhe Pse Poltikolog Esht Aktivist Nuk Esht Detyr Etij Kjo Por Esht Perfshi Ne Emocion Nga Vargjet
Ai Me Njeh Mirė Ne Jemi Te Nji Qyteti Dhe Hyseni Ka Nji Kultur Te Jashtzakonshme Butsi Dhe Njerzi Esht Nji Kavalier Dhe Njeri Me Shpirt Gjevahir Politikolog I Vertet Po Shkrua Disa Punime Per T Djathen Shqiptare Mban Takime Terregullta Dhe Vjen Ne Takime Te Rregullta Politike Ne Kosovė
Ka Ndihmuar Shum Famijle Ne Kosv Ka Ndihmuar Shkollat Arsimin Para Lufte Te Njejtein Veprim E Ben Edhe Sot Te Gjitha Fakturat I Ka Dhe Proqeset
Ka Ftuar Sa Esa Delegacione Nga Koosova Ka Lidhur Me Qevrit Sskandinave
Pergojsdat Dhe Veglat Eserbis Llomotisin Se Ia Kan Inati Per Punen Dhe Atdhtarizmin E Tij Dhe Ja Vran Vllaun Dhe Djalin E Agjes Por Ket Familjeekan Ndjekur Gjithmon Se Esht Familje Atdhetare

lirik
26-01-08, 03:29
Harrova Edhe Nji Diqka Shum Merendesi Te Flas Per Agim Hajrizin
Nji Nder Patriotet E Mdhej Te Kombi Ttonė Ne Mitrovicė Ishte Edhe Agim Hajrizi
Kryetar I Sindikates Ne At Kohė
Me Agim Hajrizin Kemi Qen Edhe Ne Shkollen Fillore Bashk Me Vllaun Etij Kam Qen Nji Klas Me Gzimin Edhe Kjo Familje E Mitrovices Esht Shum Familje Patriotke
Dhe Shum E Edukuar Agimi Dhe Gzimi Si Shokė Te Mi Te Dy Vllezer Qe Njiheshim Qash Nga Klasat Epara Fillore Ne Bankat Shkolore Kan Qen Te Dy Aktiviist Dhe Pjesmarrs Te Dmostratave Te Vitit 1981 Per Her Te Fundit Me Agim Hajrizin Ne Demostrata Jam Pa Ne Demosrtarat Evitit 1981 Kur Jemsi Shtrengue Duarsh Dhe Na U Mbushen Pothuajse Syt Me Lot Per Hajr Na Qoft Shpetuam Shpetuam U Vram♪7 S Kmei Q Bejm Nuk Jemi As Te Paret As Te Fundit
Fjala E Agimit Me Preku Shum S Emendova He Dreq O Jetė Po Ne Shqiptar Per Tu Vra Paskemi Lindur Ne Vend Q Ete Ju Dergojm Krajafila Te Dashurave Tona Neper Shkola Ne Duhej Te Dilnim Para Plumbvae Ajka E Rinisė Medet
Thue S Eky Serbi Pak Ardhe Ne Ket Botė Q Ete Na Vras Ne Andej Kah Karpatet Dhe Mbrrini Ne Ballkan Ne Trojet Ilire:
Agimi Isht Shum Trim Ai Ekishte Edukuar Edhe Djalin Evogel Ne Atdhetarizem
Agimi Zhvilloj Nji Aktivitet Te Jashtzakonshem Patriotik Per Te Tash Ekzistojn Libra U Vra Ne Lugften E Vitit 1999 U Masakrua Tmerrsisht S Ebashku Me Nane E Cila U Mundua Ti Mbuloj Me Tru Emjera Ne Shkallet E Shteis Kur Hyn Qetnikt
Naten Per Ta Vra Agimin Me Gjith Djalin Dhjet Vejqar U Vra Agimi Dajali Dhejt Vejqar Dhe Nana Gruaja Shpetoj Emshehur Ne Tvana Me Nji Femi E Mjera Epau Skenen Nga Lart Duke U Munduar Te Shpetoj Evladin
Edhe Kjo Familje Me Kan Dasht Dhe Me Kan Rrespektuar Shum
Ketu Shfrytzoj Rastin Q E Ti Pershendes Te Gjitha Ato Familje Shqiptare Q Ene Nji Formė Me Kan Ndihmue Dhe Strehu Kur Un Ather Isha Nejet N Ilegale
Ne Vitin 1989 Jam Strehuar Edhe Ne Prekazin Historik Dhjet Dit Ne Kullė Ku Vinin
Shum Njerz Me Mustaqe Burra Te Prkzit T Eme Shihnin Ne Odė Aty Kan Qen Edhe Disa Nga Jasharajt Hamza Dhe Shum Tjer Ku Kemi Zhvilluar Biseda Politike Per Hallet Atdheut
Ather Veq Sa Pata Dal Prej Burhgut Tet Vjeqar Per Demostrata Evitit 1981
Un Isha I Akuzuari I Parė Dhe U Denove Me Tet Vjet E Gjasht N Muaj Burg Te Cilat I Mbajta
U I Akuzuari I Dyt Ishte Ujkan Zemneli I Treti Skedner Hajredini I Katert I Nazmi Shaqiri Dhe I Pesti Sabit Veseli Te Gjith Kta Kan Kaluar Neper Tortzura Te Mdha Neper Burgjet Serbe Ndrsa Sabitin Ekan Demtuar Shum Nepozhrevc Te Serbis
Te Jeret Gjaviit Bajraktari Imer Galica Ismet Kadria E Hysen Ibrahimi Behgjet Veseli Eshum Tjer Kan Qen Te Denuar Me Nga Disa Muaj Dhe Kan Dalur
Ne Te Akuzuarit Kryesor Jemi Denuar Ndersa Ne Gjygj Kemi Qen Si Grup Rreth Tridhjet Vetė Si Organizatort E Mitrovices Me Rrethinė Te Vitit 1981
Sa Po Kam Ardh Nga Burgu Menjiher Ma Kan Krijuar Kurthin Me Me Derguar Ne Sherbim Ushtarak Ku Planifiknin Vrasjen Time Qetikt Ne Kzerma Te Ushtris
Si Familje Q Eisihm Ne Sx Dhe Sidomos Mua Kuptohet Qe Isha Hale Ne Sy
Te Tyre Por Un Ika Dhe Dola Prap Ne Ilegalitet Nepr Oda Dh Fshtra Te Kosoves
Her Shkoja N Eprishtin Her Ne Drenic Ilegal Her Ne Istog Pej Deqan Egjakov♪7 Prizren Dhe Prap Prishtin Vuqitern Mitrovic Drenic Deri Sa Hypa N Enji Lidhje
Treni Ather Dhe Ika Per Sllooveni Enga Atje Ps Dis Amuajsh Ika Ne Gjermani
Dehst Opak Te Ja Bej Te Njohur Publikut Nji Biografi Timen Te Shkurtė
Sot Jetoj Dhe Punoj Ne Gjermani Kam Shkruar Dikur Poezi Dhe Kam Qen Aktivist
Poltik Sportist Futbollin Shum Ekam Dashur Dhe Edua Akoma
Nuk Jam Ne Asnji Parti Politike Dhe Nuk Ekam Ndermend Te Nantarsiohem
Te Gjith Shokt E Mi Qe Jan Neper Parti I Ngacmoj Ujun Them Une Kam Dejt Se Jam
I Paanshem Jam Krjiues I Vargjeve Mund Te Ju Them Qka Te Dua Te Ju Ngacmoj E Ata Qeshin Hyseni Po Me Ben Presion Te Madh Me Me U Antarsu Un Ne Ldk
Ne Fakt Tash Ata Jan Ldd Ja Por Le Teplas Se Un Nuk Hyj Neper Parti
Asnji Nuk I Ndegjoj Hiq Dua Te Jem I Pavarur

Sa Per Menyren Se Si Eka Dhan Hyseni Vlersimin Evargjeve Mendoj Se Esht Shum Bukur Prandaj Kushdo Qe Thot Diqka Ju Lutem Vetem Kshtu Si Hyseni

Ju Pershendes Te Dashur Lexues Natyres Mikeshes Time Ktu Ne Forum I Bej Shum Te Fala Dhe Te Gjith Publkut Dardania

lirik
26-01-08, 10:18
Pėr Gamobem Ne Shkrim Kekroj Falje Mbasi Edhe Her Pas Her E Po Kam Djimbje Te Syve Dhe Nganjiher Me Veshtrisi Pon Shkruaj
Deshta Te Ua Lehtesoj Diskutuesve Formen Se Si Mund Te Pershkruhet Diqka
Per Shembull Ashtu Ne At Model Siq Ka Pershkruar Hysen Ibrahimi
Dhe Deshta Te Dergoj Nji Biografi Timen Pak
Te Fala Lexuesve

lirik
26-01-08, 18:22
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr GABIMET Ne Shkrim KeRkoj Falje Mbasi Edhe Her Pas Her E Po Kam Djimbje Te Syve Dhe Nganjiher Me Veshtirsi Pon Shkruaj
Deshta Te Ua Lehtesoj Diskutuesve Formen Se Si Mund Te Pershkruhet Diqka
Per Shembull Ashtu Ne At Model Siq Ka Pershkruar Hysen Ibrahimi
Dhe Deshta Te Dergoj Nji Biografi Timen Pak
Te Fala Lexuesve

Naki
27-01-08, 21:18
Poeti,Atdhetari artisti i vargjeve lirike me krijimtarinė ēė na ofronė lexuesėve tė forumit Dardania.de ka vėrė njė koloritė fotonėsh tė degėzuara nė lėgura tė ēmuara floriri.
Vargjet poetike pėr nga vėllimi janė kristalizimė marramendės tė njė mjeshtri-artisti ēė reflektonė njė strukturimė nė etapa tė evaluimit,pėrshkrimit tė fenomeneve sociale,kulturore,historike.
Poeti Xhelal Ferizi pėr mes vargjeve i kėndonė tė Bukurės,Atdheut,Sakrificave,Padrejtėsive Individuale dhe Kombėtare.

Nė vargjet nė vijim tek poezia Gjamė kombtare ,autori pėrshkruan anomalitė dhe padrejtėsit ēė ndodhin nė Hiriarkin pushtetare,etiken dhe moralin.gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon

demoni po quhet engull mbrapshtija po quhet mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjeter perveq nder shqiptarė
hilja po bėhet pushtet

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urtsija

i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet viguMe respektė tė veqantė,i dėshirojė poetit sė pari Shėndet tė mirė dhe inspirimė tė pashtershėm nė krijimtarin Letrare.

Naki

halla e madhe
28-01-08, 08:32
Deri para sa ditesh nuk kame dite per kete emer te ketij poeti qe paska prirje te larte artistike te vargjeve te bukura me demethenje atedhetare.

I deshiroj poetit Lirik suksese ne jete dhe burimit te vargjeve te tij mos ju ndalte hovi kurr!!

te pershendet:halla e madhe

Linka_pz
28-01-08, 13:51
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr GABIMET Ne Shkrim KeRkoj Falje Mbasi Edhe Her Pas Her E Po Kam Djimbje Te Syve Dhe Nganjiher Me Veshtirsi Pon Shkruaj
Deshta Te Ua Lehtesoj Diskutuesve Formen Se Si Mund Te Pershkruhet Diqka
Per Shembull Ashtu Ne At Model Siq Ka Pershkruar Hysen Ibrahimi
Dhe Deshta Te Dergoj Nji Biografi Timen Pak
Te Fala Lexuesve


Te uroj suksese ne shkrimet tuaja !

lirik
28-01-08, 14:44
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

HALLA E MADHE

AUTORI XHELAL FERIZI

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana

edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku

e mbas dore mua mė lan fiset
hiq ma shum se tridhjet vjet
tash per mua vargu po niset
por si lum si gurrė e det

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė me ka satani
lot kam derdh ma shum sedeti

veq tue kja neper mergime
edhe ne errsira n' burg tė namur
tridhjet vjet tue mshefė un shkrime
tue e perkundė varfrinė e s'kamur

IK N' NJI SKUTė E IK Nė NJI TJETER
kombi kurr pa me que kund t' fala
HER NėN KTHETRA E NėN LUGETER
kahdo nė gjamė ku m'SHTYNTE VALA

PASH# AT ZOT QE MBANė SHUM FE
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuej ti mua kush m' ka bre
e m# ka mbajt aq larg t 'vertetes

PO MUA MSHEFė M #KAN zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė

MUA M 'KA MSHEF EDHE PASANIKU
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrejdhė me gjuhė shqiptari

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kur bilbilat kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė

TRIDHJET VJET SHPIRTI I VATANIT
e ka pritė vargun t' poetit
TRIDHJET VJET N' PRANGA T# SATANIT
KAM QENė LIDHUR ANDEJ DETIT

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang't e mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka kja sharkija

tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e krutha e shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje

m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat

porsi qyqja shteg me shteg
per pak buk perbuzė pa' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare

tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta

pashė at zot qe u ka krijue
a ju tash nder mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua lot tash ,m' ėsht tha

po ju a tash ju ra nder mend
o pashė at shpirt te karajfilit
me mi pa vargjet me mend
tue cicrue si za i bilbilit

a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' per mergime pa ja nda

a thue vonė mori etni
si gjithonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue

ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin

TE GJITH ME RADHė PERBUZė I KENI
pse ju mendja u rrin n' harresė
N' vargjet tona s' ju VLOJ GJENI
nė gji tuajin kurr sa i vesė

se ju msue jeni n' tallava
e jo ne vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike

PRANDAJ VUANI TASH E RRINI
SE UN VYSHKė JAM TRIDHJET VJET
NDOSHTA Tė FRESkT MA NUK ME KINI
AS N' PARTI AS DEPUTET

AS ME VARG S JAM SI N# RINI
KUR VULLKANET I KAM VLUE
KUR KAM ZBRITė SHUM DASHURI
NGA ATO YJET TUE LODRUE

E HER TJERA KUR TE JEN GJASAT
per me i pa ju krijmtart
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatart

NDOSHTA TASH EDHE PAK M' KA MBETė
NDOJ GURRė DETI Nė SHPIRTė Tė VLIMIT
VARGJE E ART ME JU MBJELLė N' JETė
N' METEOR ME I PA T' VIZLLIMIT

TJETER HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MERGIMTARė

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANKA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MERGIMTART

SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE

SHKRUAR NGA AUTORI NE MERGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET VARGJE SHQIPTARE

lirik
28-01-08, 17:29
linka pz faleminderit per urimet tuaja sikur te dilnit me fotot ma te bukura dhe te zgjedhura nga natyra dhe motive tjera do t eju kushtoja edhe vargje

Linka_pz
28-01-08, 17:31
linka pz faleminderit per urimet tuaja sikur te dilnit me fotot ma te bukura dhe te zgjedhura nga natyra dhe motive tjera do t eju kushtoja edhe vargje

A s`ju duket se keni mjaft motive nga shkrimet ,flm shume .

Respekt !

lirik
28-01-08, 17:37
Naki I NDERUAR te falenderoj publikisht pėr fjalet tua
DHE PERVEQ SE JE NJI MODERATORė KORREKT JE EDHE KRIJUES I SHKELQYESHEM I VARGJEVE JE EDHE VENDAS I IMI NGA MITROVICA SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA PERKRAHJEN MORALE E SHPIRTRORE ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE
PRANDAJ SHQIPTART DUHET T EVETEDIJSOHEN E TI RRIJN MA PRAN NJERI TJETRIT
SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA BKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'
DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN NJERIU MVARET NGA KUSHTET NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA PRANDAJ DUHET T EJEMI SHUM MA TE ARSYESHEM DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
AJO Qė UN URREJė ėSHT MENDJEMADHSIA
AJO Qė UN E DUA ėSHT GJITHMONė MIRėSIA

lirik
28-01-08, 18:04
PO VERTETė KA POR NGA FOTOT FRYMZOHEM SHUM DETI MOTIVE ANTIKE ME
FOTO PRAN DETI MOTIVE DASHURIAÉ PRA LUMEJVE LIQEJVE DETI POR JO LAKURIQSI
ME PELQEJN KOPSHTIJET ME PORTOKALLA PIKTURA TE NDRYSHME NE POZITA TE NDRYSHME LUMEJ VASHA NEPER NATYRė PYJE ME LUMEJ ELUGINA SHPEZT KAFSH TE BUKURA DREJ NEPER NATYRė MOTIVE DELE DHEN E DHI KODRA LUGJE LULE ME RRAFSSHINA EKODRA MOTIVE DIRMORE VERORE DHE TE GJITHA STINVE
MEGJITHAT NUK A E DI SHUM FORUMISTAVE DO T EJU KRIJOJA VARGJE NE RRETHANA TE KTYRE MOTIVEVE POR NDOSHTA ME KEQKUPTOJNė
UN FRYMZOHEM NE RASTE TE CAKTUARA DHE NE MOTIVE TE CAKTUARA
SIDOMOS FRYMZOHEM NE NGJARJE Q EME TREGOJN NJERZIT
NJI PERSOAN MA TREGOJ NJI MOTIV LUFTE NE KOSOVė SA E FILLOJ QAU DHE IKU
UN JU KAM THėNė NJERZVE QKA DO QE ME SHKRUANI MOS U BRENGOSNI
EMRAT U MBAJ SEKRET KJO NUK NDODH TE DALIN EMRAT TUAJ NES EJU NUK PAJTOHENI
ZAKONISHT NESE DONI Qė EMRAT TE MBETEN SEKRET TREGONI VETEM NGJARJEN
NGA JETA JUAJ ANONIM DHE UN ANONIM EPERSHKRUAJ JA GJEJ NJI EMER TJETER PERSHEMBULL LISI OSE GURI OSE VETMIA
NUK JAP ASNJIHER EMRA TE NGJARJEVE PA PAJTIMIN E PERSONIT

SA PER MOTIVET TUAJA LINKA ME DUHET TE SHIKOJ KU KENI ATO NUK EDI A PO MENDONI PERSONALISHT PER JETEN TUAJ APO DIQKA TJETER DHE JU THEM TE GJITH LEXUESVE ME TREGONI NGJARJE SE DALIN VARGJE TE BUKURA MOS KEMNI MERAK SE NUK JU DEL EMRI DHE NUK KA ASGJė Tė KEQE NESE AUTORI THURė VARGJE NE BAZė TE NGJARJEVE NES E VEQ PO PAJTOHENI S EKAM PRIRJE ATHER PSE NGURRONI THUANI NE IMEIL TIMIN PRIVAT NDONJE NGJARJE QE KENI NDEGJUAR ME VESH TUAJ NGA JETA NGJARJA LE TE JET PAK INTREANT SA PER TE STILIZUAR NE VARGJE
NJI FAMILJE KISHTE NDGJUAR PER MUA NE NJI QYTET TE KOSOVES DHE EMFTOI EMA TREGOJ NGJARJEN DHE UN EKAM TE PERSHKRUAR NE VARGJE AKOMA TE PA PUBLIKUARA
NJI VAJZ MA TREGOJ NGJARJEN SE SI EKA PERJETUAR LUFTEN EDHE AT EKAM PERSHKRUAR
DISA USHTARė TE UQK S MA KAN PERSHKRUAR NJI BETEJė KU ISHIN VET PJESMARRS EDHE ATA I KAM PERSHKRUAR PRA AUTORIT DUHET TI NDIHMOHET POPULLI NJERZIT DUHET TA KUPTOJN KET Q TE KEQE KA NESE THUREN VARGJE JU PO E SHIHNI S E THUREMN BUKUR PRANDA MOS HEZONI NDIHMONI AUTORIT
JA EDHE ADRESA KU MUND TE SHKRUANI

[email protected]

selvija
28-01-08, 20:11
Ka shkrimet dhe poezit mjafte te mira..por shum te gjata...duhet kohe per tu ngrire deri sa lezosh...por vetem perpara me poezit e tuja...

lirik
28-01-08, 20:24
Djersituni pak dhe mundohuni pak e nderuara selvi s e ju mbyti sefaja ne kosovė haaaaaaaaaa
me falni per shakanė un u rrespektoj te gjithve dhe ju dua se jeni shqiptart e mi te dardanisė

lirik
28-01-08, 21:02
Miqsija mbi te gjitha ardheu ma i larti
XHELAL FERIZI BESONI DHE MBAHUNI NE TE DY KTO VISARE

lirik
28-01-08, 21:04
KėNGA ėsht shpirti i njeriut e vallja ėsht arti i shpirtit
autori xhelal ferizi

lirik
28-01-08, 21:06
ju qė syt knde j keni kthye
zoti i madh ju past shperblye
se mua vitet me kan krrusė fare
tridhjet vjet pa tokė shqiptare

autori xhelal ferizi

lirik
28-01-08, 21:08
ju o engjuj qė krijoni
ket forum qė pasuroni
e nuk me leni me u merzitė
paqit fat e te bardha ditė

xhelal ferizi liriku

lirik
28-01-08, 21:09
zoti ju u dhashtė dhurata
te gjith pait jetė te gjata
motet bardh kan me ju shkue
per sa germė qė m' keni shkrue

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

lirik
28-01-08, 21:11
Dikurė Motit Ne Trotoare
Fort Kam Kja Per Gjuhė Shqiptare
Sjellu Posht Sjellu Perpjetė
Zymt Tu U Tha Neper Gyrbet

Autori Xhelal Ferizi Liriku

lirik
28-01-08, 21:12
Mė Besoni Nuk Dijsha Fjalė
Loti Gjat Mua S Me Esht Ndalė
Ah Me Gishta Jam Ma Rr Vesh
Me Merzi N Qdo Hap Tu U Ndeshė
Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim

lirik
28-01-08, 21:15
Sillu Posht E Lart Pa Fjalė
Kurr Pa E Dit Kah Dua Me Dalė
Ne Dhe Te Huaj Qfar Akullnaje
Pi O Shpirt Lot Veten Mbaje

Mbaje Veten Veq Me Lot
Tue Mbajt Besė Ne Te Madhin Zot
Tue Besue Ne Dinė E Fe
Se Do I Shoh Prap Gurė E Dhe

Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim

lirik
28-01-08, 21:18
SE DO E SHOH PRAP UN VATANIN
SE DO TE JEM BASHK ME TUPANIN
ME FLAMURIN E ME VALLE
SE VALLZOJ PRAP N' DHE E ZALLE

POR KALUAN SHUM VITE E MOTE
PORSE SHUM JAN DERDHUR LOTE
NUK U PA DHEU Ķ SHTREJT I NANES
NUK PAT KTHIM MBI TROLL T# DARDANES

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
28-01-08, 21:20
nuk jan pa ma ato fate
bjeshk e vrri as monopate
bungu e ahu bredhi as qarri
veq kurbet e heshtje varri

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
28-01-08, 21:23
ore zot ti qe krijove
shpirt shqiptari qe ndėrtove
a pėr fat ja dhe kurbetin
nė lot me i mbushė t 'huaj lum e detin

AUTORI XHELAL FERIZI MERGIMTARI LIRIK NE MERGIM

natyra
28-01-08, 21:25
Nderimet e mija me te larta miqsore, per autorin dhe poetin e njohur z.Xhelal Ferizi...
gjithnje me shtohet nuri,mbi vargjet tuja kur lexoi dhe aqe me shum kur mesoi per te bukuren...Dardani e Lashte...faktikishte per lexuesin duhet kohe per ti ren ne fund nje poezie shum te gjate.... te perbera me shum strofa,megjithate per lexuesin e vemendshem,e ben per t'mesuar dhe kuptuar,lashtesin e nje frymzimi te larte cilesor...krahas me Librin e shkrimtarit te Madh At Gjergj Fishtes ".
Citoi...
"O vargu yt"!
O vargu yt si kokerr gruri
nga i lexova sa ngusht ma pruri
ren me ren kah i lexova
lotet e mija s'mund i ndalova
se shum mir kete po e di
se q'ne halle, ke ra ti
kujt ti shkruash poezi?
kur lexohen me ironi,
larte e posht barten fjale,
ky autor nga ka ardhe?
hajt,se emrin paska shqiptar!


....kerkoi falje nga lexues te nderuar.
Mund t'jet qe dikush te preket nga keta rreshta qe krijova ne form poezie,por fatkeqsishte, kesaj radhe,eshte diqka mbi injorancat,nga disa shqiptar/e qe po trajtoin jashte dinjitetit dhe moralit te tyre,duke fyer,dhe ofenduar me fjale me brutale,po mbi autorin e njohur z.Xhelal Ferizi...a s'sehte per tu ardhur keqe a po jo?
Prandaj e tera eshte kjo qe me ka shtyre te beja publike,ne ket Forum dhe ku do neper faqe interneti,edhe po te ishte donji autor tjeter? une do ta beja ket zhurnal,mbi deshmi dhe fakte,
se si ni autor shqiptar po trajtohet nga anetar,dhe njerez te ndryshem,(te maskuar) po te forumeve shqiptare konkretisht nga vellezer shqipetar te Shqiperise...!
Fakt ky qe kam deshmi dhe po ua sjelli menihere ketu disa nga keto Website ku autori eshte i regjistruar dhe qe ka shkruar poezi duke u ndjekur, here ni forum e here ni tjeter,athua valle? do ia kan perkujtuar autorit te mjere, ditet kur po e ndiqte UDB-a ish,Jugosllave udheve te Kosoves...!
aqe me pak dhe kjo antishqipatre,(absurde)!,
ja ketu po i sjelli mbi forumet shqiptare...jen keto...
http//www.Zemra Shqiptare.net
Forumi
Esht tjetri Forumi Shqiptar ...shum lehte per ta gjetur ne google..prap tjetri ne Forumin Ferizaj.net
Do t'thot ne keta tre venda jen ku dhe une kam qen e anetarsuar...
fakti se dhe une dhe gjithe ai/o qe kemi dal ne mbrojtje te autorit na jen kundervu dhe ne, duke na fyer me fjale,dhe duke na i fshire komentet tona si dhe disa nga poezit..keto jen me se konkrete dhe te sakta...sa i perket autorit z.Xhelal Ferizi ka dhen Emrin dhe Mbiemrin e njohur ne qdo poezi dhe tem...me pseodonimin Lirik&Angerti(me germa te vogla)keto jen informata te sakta nga anetare "Natyra"....faleminderit ne mirekuptim...
ju pershendes...
ps..shkeputem nga keto larte,

Duke mos dalur nga tema,shfrytezoi rastin qe te jap me pak fjale, mbi autorin e njohur dhe shum te larte z.Xhelal Ferizin...
dhe tashme te konsideruar si mik te vjeter ku do neper Forume shqipatre...
Autori Xhelal ferizi ka ni cilesi te larte artistike dhe biografike te gjitha stineve dhe moteve gjate gjitha periudhave qe kaloi neper to,autori i shkruan vepres dhe jetes se vuajtur te tij,kur UDB-a ishe Jugosllave ia kaloi rinin burgjeve dh kalldremeve,te errta!
autori Xhelal Ferizi... me gjithe perkushtimin e tij te denjet, nuk pushoi duke shkruar jetes se tij,dhe torturat qe po beheshin mbi te dhe familjen Patriotike-Ferizi...
ku dhe bab e babgjysh,sakrifikuan jeterat e tyre,per vendin dhe Atedheun e dashur dhe te shtrenjten, Kosoven Martire...per tua perkujtuar brezit qe po vjen,dhe per ti mesuar ata/o se si duhet ruajtur Atedheun Traditen dhe kulturen gjithe shqiptare...ju mund ti gjeni dhe mesoni ku do neper vargjet e ketij autori me perspektive te larte te gjuhes dhe letersise shqiptare... vargjet e autorit "tipike lirike" mesoin mbi letersin,dhe gjuhen e paster te nanes,meson per Shqiperin etnike,qe aqe shum ia deshiroi ket fat,per te cilen ka sakrifikuar jeten e vet,qi ne femirin e tij.Vargjet e autorit te mesoin dhe tregoin per vuajtjen e tij,qe ka kaluar rinin neper burgje te errta te ishe Jugosllavise...duke u maltertuar ne menyra ma mizore nga UDBASHET DHE QETNIKET e ishe Jugosllavise...e pikerishte ne vitet e 1980-81-tes- e me radhe...me shum shok te vet shqiptar...!
Prandaj uroi qe autori te gjen rrugen me te drejte dhe me te avancuar,nga perkrahje te njerzve te respektuar,duke ndihmuar dhe ne menyra financiale,ne botimin e njemilion poezive.... per te cilat shkrini jeten dhe tere potencialin energjetik,me penen e pa shterruar duke ju shkruar trojeve nderetnike shqiptare pa dallime feje...!!!

Jufalemnderit
Natyra

Shtoi, nese autori don te publikoi ne ndonje, Gazet Shqiptare?eshte i lire nga une ti beje publike per krejt kete deshmi qka shkrova me eper...Flm

po me pseodonimin
Hajla

lirik
28-01-08, 21:25
ore zot ti i lumtirisė
gurė e dhe ti qė i ke nisė
i qė dhe kto rrugė mbi globe
pse shqiptarit i sjell kobe

po pse i sjell dhimbje mbi dhe
qe s'kan shembuj n' kombe e fe

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
28-01-08, 21:35
tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

ore zot ti i lumturisė
gurė e dhe ti qė i ke nisė
i qė dhe kto rrugė mbi globe
pse shqiptarit i sjell kobe

po pse i sjell dhimbje mbi dhe
qe s'kan shembuj n' kombe e fe

autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
28-01-08, 21:48
kush m' ka fye kush m' ka kercnue
ata jan miza per mue
m' kan kercnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m ka lindė nana

shu e veglat te serbianit
edhe tjerė te atij junait
qe kan dalė me lehė mbi leter
pe hesap t lugatit t' vjeter


Ata jan virus grek'tari
gjak si kan dy pikė shqiptari
dis a tjer jan djaj serbijani
por shtrengue mua m rrin tagani

mua m rrin fort ajo rrethatore
me i pritė bushtrat armiqsore

se shum kohrat kan kalue
ata prap kan nisė me shkrue

prap si rrriqni sorollaten
por se mir jam tue mbreh shpaten

se qe besa s rri duar kryq
edhe falė si la pa gjyq

mjaft ather m' kan torturue
lidhur n pranga m kan robrue

por se sot kam duart e lira
rrnoft grykholla zemer mira

se dushmani leht s e ka
bashk jan ba po grek e shkja

kuner meje e kan msy
pior aq leht s ekan me m' thy

S E KERCNIME FORT PO ME QOJNė
POR SE VARGJET PO M LIGJROJN

E ME MUA JAN KREJT KOSOVA
tash sa kohė un e besova
tue dal n vargje ah lirike
tu i kndue bardh shqipnis etnike
sot me mua jan krejt shqipnia
edhe ne brez do t m rrin alltia
ne qoft se msyn turri i armikut
ka me u ndje pushka e lirikut

autori xhelal ferizi lirku ne mergim

lirik
28-01-08, 22:03
O enderuara natyra paske dal kendej po qetsou se un jam msua me kercnime qysh ne rini kur udba me thsohte ndali fjalt s ete qesim ne kufi te shqippnisė te gjith e dijn se ti pshtillesj andej po merr gazeta e ke lidhje dhe tamam te ekzekutojm dhe themi s ete ka vra ushtrija pasi qe ke dasht me dal andej
edhe tash ata kercnues qe doen aty pisa dhe po me kercnojn
le te llomotisin kshtu i nxitnin edhe ne burg shkoni ngacmojeni xhelal ferizin lirikun nervozone mos e leni te qetė ai reagon pastaj e qojm neper podrume dhe qelija
udba shpirtin eka pas gjithmon te zi dhe jam tash e tridhjet vjet me ta ne armiqsi sepse te mjeret nuk e kuptojn qe edhe shqiptari duhet me jetue ne glob ata kan qef krejt globin me epas rsu e serb adhe antarktikun medet qfar katastrofe te menduarit
por ti mos u merzit natyra se mua shum kercnime me kan adrhe edhe ne privat veq kombi shqiptar po e fiton lirinė tash po vjen pavarsia
kurgja nuk me befason ma dikur nuk ekisha te kjatrt nuk me hynte ne kokė thosha si more mundet shqiptari me qen tradhtarė ku ekziston kjo por qebesa oj natyra gjat jetes time jam befasuar
sidomos ne luft u gjeten edhe asi shqipfolsa qe masakruan shqiptar katastrof katastrof
tradhtarve nuk ka me ju shku gjithmon kshtu kombi shqiptar nji dit ka me ishtrengu kriteret per tradhtart
kush tradhton atdheun vaj halli per te kombi shqiptar ka me e forcue aq shum kontrollin mbi tradhtinė sa qe gjithqka ka me shkun neper birė t gjylpanes mjaft ekan luajt atin tradhtart q e besa sepse nuk pat organizata te shendosha kombtare qe percjellin tradhtinė dhe veprimet e tradhtarit

prandaj tradhtart jan que peshė dhe jan trimnu shum por ja gati ekemi shtetin shqipria dhe kosova
do ta nxjerrin nji ligj se bashku per ata qe tradhtojn atdheun dhe punonjn ne sherbim te armikut
se pasha buken tradhtari aq lirshem me vallzue nuk shkon ma kshtu per hater te zotit e te tokes ete vaujtjeve te ktij kombi ete femijve lotve gjakut e djepave jo jo qe besa tradhtari nuk ka me vallzu siq ka vallzu si ka dasht pa u ndeshku edhe ata q eme kercnuan dihet s eprej cilit kompjuter kan shkruar
nji dit do t e zbulohen

lirik
28-01-08, 22:21
--Kush m ka fye kush m ka kercnue------------------------------------------------------------------------------

kush m' ka fye kush m' ka kercnue
ata jan miza pėr mue
m' kan kercnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m' ka lindė nana

shum e veglat te serbianit
edhe tjerė tė atij junait
qe kan dalė me lehė mbi leter
pe hesap t' lugatit t' vjeter


Ata jan virus grek'tari
gjak si kan dy pikė shqiptari
dis a tjerė jan djaj serbijani
por shtrengue mua m' rrin tagani

mua m' rrin fort ajo rrethatore
me i pritė bushtrat armiqsore

se shum kohrat kan kalue
ata prap kan nisė me shkrue

prap si rrriqni sorollaten
por se mirė jam tue mbrehė shpaten

se qe besa s' rri duar kryq
edhe falė si la pa i gjyq

mjaft ather m' kan torturue
lidhur n' pranga m' kan robrue

por se sot kam duart e lira
rrnoft grykholla zemer mira

se dushmani leht s e ka
bashk jan ba po grek e shkja

kunder meje e kan msy
por aq leht s e kan me m' thy

S E KERCNIME FORT PO Mė QOJNė
POR SE VARGJET PO M LIGJROJN

E ME MUA JAN KREJT KOSOVA
tash sa kohė un e besova
tue dal n' vargje ah lirike
tu i kndue bardh shqipnis etnike
sot me mua jan krejt shqipnia
edhe nė brez do t' m' rrin alltia
ne qoftė se msynė turri i armikut
ka me u ndje pushka e lirikut

autori xhelal ferizi lirku ne mergim

lirik
29-01-08, 12:09
E Nderuara Natyra Megjithat Mos U Brengos Shum
Administratori Ne At Faqe I Ka Fshi Ato Kercnime Dhe Fyerje Ne At Forum
Tash Argtou Ktu Ne Dardania Knaqu Me Shoqerinė Dhe Diskuto
Hap Tema Dhe Shkruaj Punime Vargje Ne Forumin Dardania

Kalo Mirė Ne Ket Forum Dhe Qetsohu
Me Vjen Keq Qe Edhe Ti Je Fye Per Shkka Timin Por I Ligu Kshtu E Ka Kurr Nuk Matet Me Burra Veq Me Gra
Te Uroj Suksese Ne Ket Forum Ti Je Nji Veterane E Forumeve Shum Heret Ja Ke Filluar
Krenohu Ti Ke Filluar Para Meje Neper Forume
Se Un Ma Vonė Arrita Ta Blej Kompjuterin Ne Fakt Edhe Kur E Bleva Nuk Dija Ta Perdorja Si Duhet Dhe Me Nervozonte Kaloj Bukur Nji Kohė Deri Sa U Mesova
Edhe Kur E Bleva I Hupsha Vargjet E Punimet Se Nuk Disha Me Punu Me Te Nervozohesha
Shum Pak Kam Dit Ather Te Punopj Me Kompjuter
Dhe U Msova Mandej
Pak Aty Pak Aty Dhe Ja Tash Po Shkruaj
Un Ather Kam Shkruar Me Dorė Poezi Neper Fletore Kur Ti Ke Qenė E Antarsuar Ne Forume
Mandej Erdha Un Dhe Ti Fillove Perkrahjen Time Te Faleminderit
Ti Qe Me Mbrojte Qdo Kund Me Trimni
Si Nji Femer Qe Je Dhe Nuk Tu Tremb Syri Fare Ti Je Heroin Malsore
Ndersa Aty Ishin Disa Qyqarė Mashkuj Q E Kurr Gojen Nuk E Hapnin
Vetem Shikonin Si Iriqa Te Mbledhur Kruspul Ne
Dobsitė E Qyqarit E Veta Ata Edhe Ja Thonė Vetes Por Nuk Dolen Ta Mbrojn Kurr Drejtesinė Ndersa Ti Po Vendosmerisht Prandaj Neper Forume Ne Jemi Ku Do Bashk Nuk Ndahemi Dhe Jemi Tash Miq Te Sinqert E Te Shkelqyeshem

Ti Si Nji Trimresh Dole Dhe Shkove Me Ta Fyt Per Fyt Ne Secilin Forum
Edhe Ty Te Kercnuan Dhe Ta Moren Inati
Gjithmon Me Ata Sulmuesit E Pa Cipė E Qe Me Kercnonin Mua Por Edhe Un Ju Thash
At Qe Meritojnė
Per Te Ua Thėnė
Pra Ne Secilin Forum Ti Ishe Nji Trimreshė Ti Je Veterane E Forumeve Shqiptare Te Uroj Knaqsi Dhe Qetsi Tash Ne Forumin Dardania Ti E Meriton Te Shpallesh Antare Nderi E Forumeve Shqiptare Ose Ma Mirė Te Them Mbretresha E Forumeve
Se Spe Pa U Lodhur Kontribove Ku Do Me Shkrimet Tua Te Bukura
Te Uroj Gjithmonė Mirsi E Fat Mikesha Ime Dhe Te Uroj Lumturi Ne Familje Dhe
Shum Te Mira Ne Jeten Tende Ti Je Nji Shqiptare Evertetė Me Vyrtyte Te Nji Malsorje Je Shembull Se Si Duhet Me Qenė Miqsija Dhe Emancipimi
Je Vazhdimsi E Ilirve Te Lashtė Malsorė Te Trevave Ku Femra Dhe Mashkulli Kuvendonin Lirshem Dhe Me Emancipim
Ky Esht Te Menduarit Antik I Brumit Ilir Dhe Kulturorė Ky Esht Identiteti I Shqiptarit Ejo Feregjja E Marrur Nga Shkretirat E Talibanve
Idetniteti Yne Kulturorė Ilir Duhet Te Kthehet Ne Secilen Pllėmbė Te Vendit
Tonė Harrni Dhe Mbulesa E E Maska E Dyftyrsis Nuk Embronė Karakterin Tonė As Etninė Por Pikrisht Kjo Tradita Ilire Qe Ke Ti Malsore E Nderuar Natyra
Zemra Dhe Emancipimi Kuktura E Mbronė Femren Dhe Karakteri I Sajė Edukata
Dhe Vendosmeria Ajo Esht Vula E Tipareve Por Jo Labiliteti E Cektesia Emendjes
E Harrnat Mbulesat E Ku Di Un Mshefjet Pas Gardhi Jo Jo Populli Yne E Ka Te Menduarit E Vet Kulturor Qe Nga Tradita Ilire E Lashtė Kur Greket Dhe Romaket Nuk Ekishin Te Gjith Popujt Europian Nga Ne Emoren Ket Te Menduar
Dhe Eprvetsuan Ndersa Ne Na Shkelen Turqit Dhe Na E Shkatrruan Kulturen Na E Mesuan Femren Te Mshefet Pas Gardhi
Shqiptarja Duhet Te Kuvendoj Lirshem Pa Ju Tremb Syri Dhe Duhet Te Shikoj Mashkullin Ne Drit Te Syrit Pra Ky Esht Emancipimi Dhe Te Menduarit
Te Emdnuarit Tonė Pjesruisht E Degjenruan Anadollakt Qe Peqsind Vjet Na Shkatrruan Kulturen
Per Mua Neveritse Jan Ato Femra Qe Shikojn Token Dhe Ne Shoirt E Kan Tinzrinė
E Nuk Te Flasin Emancipisht Femra Nuk Ka Qka Druhhet Nga Askush Ajo Duhet Ta Ket Te Menduarit Dhe Vendosmerinė Te Vulosur Me Percaktim Emancipues Qysh Ne Djep Dhe At Te Menduar Duhet Ta Mbaj Deri Sa Te Vdes Ky Esht Detyrim Ndaj Kultures Shqiptaro Ilire Te Tardites Dhe Emancipimit Tonė Dhe Te Jesh E Bindur E Dneruara Natyra Se Dhe Ne Malsinė E Tuzit Edhe Ne Rugovė Edhe Malsitė Etropjes Ne Malsin Emadhe Ne Mirditė E Kudo Kam Ndejt Gju Me Gju Me Malsoret
Te Cilat Te Shikonin Ne Sy Si Rrufeja Dhe Kubvendonin Si Gjeraqina
Prandaj Un Kam Aq Ndjeshmeri Dhe Perkushtim Ndaj Kultures Malsore Ndaj Identitetit Ilir
Duke Qen Se Heret E Lexova Historin E Popujve Dhe At Lilire Dhe Traditat E Tyre Antike Por Te Them Te Drejten Kshtu I Kam Pas Edhe Prind E Mi Per Fat Nuk Ka Prek Virusi I Kulturave Te Huaja
Ndersa Tash Po Dalin Gjitgfar Avmpirsh Epo Duan Ta Shkatrrojn Kulturen Tonė Tradicionale Llooj Lloj Talibansh E Wehabista Te Paguar Nga Irani Duan Ta Shkatrojn Identitetin Tonė Europian Teper Te Sterlashtė
Iiria Ishte Drita Dhe Prhapja E Rrezatimit Kulturor Ne Europė

Komnetoi Antari Liriku Te Fala Mikesha Ime Trimneshė Malsore
Mneper Malsi Ma Se Tepermi U Ruajt Tradita Eshqiptarit Prandaj Vuaj Dhe Edua Shum Jashtzakonisht Malsinė U Dashurova Ne Malsinė Shum Heret Dhe I Kam Shkruar Malsisė Me Dashurin Ma Te Madhe Se Shpejti Do Ti Keni I Kam Ruajtur Per Kto Dit T Ebardha

lirik
29-01-08, 12:48
Un ather ju kam premtuar malsorve se do te shkruaj dhe kammshkruar premtimin e kam mbajt por akoma ktu nuk i kam postuar:
Nuk mund ti harroj a to pritje te malsorve un kahdoq e kam shkruar neper malsitė tona jam frymzuar te shkruaj edhe ne rugoven e bukur kur isha ne bogaj qe me ka mahnitur
por edhe ne tropoj kah lugu i valbones te rjedha e valbones ku kelmendsit na priten me aq zemergjersi shqiptare duke na pjek mish e kryelana me mazė e specialitete malsore por nuk e e harroj as gashin krasniqen e geg hysenin ne majen e te cilve u ngjita ne vitin 1992
Nusja ime tropjanja ishte me mua kur shkuam te halla e sajė dhe un qesha duke u thanė malsorve dhe malsoreve me ka namė nana kur isha i ri si te gjith femijt e lazdruar ma .
N si teri kishim merak ne futboll pastaj beheshim me balt ehynin me marrr ndonje copė buk eme ik vrap te fusha me luajt futboll e benim vendin me balt dhe kso lloj sherresh nana im e ka qenė shum principiele ne pasterti e nana ime me ka namur dhe shperthente ne zemrim e me thoshte

hej djali im zoti te qoftė nė geg hysen
dhe ja ku erdha ju thash malsorve ktu me keni ne geg hysen dhe ata ja plasen gazit te gjith
qe besa te paska namė bukur mė than ty te ka ra mirė more nusen malsore
ore edhe ju nu ju ka ra keq jo jeni lidhur me rrafshin GJITHMON EKENI DASHT GRUNIN TONė JU E DRITHIN haaaaaaaaaaaa dhe qeshnim ME HUMOPRE
po si ore thash po ku ka maje ma te bukura turistike s e male t e malsisė te malsive tona dhe qeshnim me humor
e malsoret rrinin gju me gju me burra .
Tash po them nana ime kėshtu me ka namur sepse kosova e ka dit mirė ku bJen malsija
lidhjet me malsi kan qenė gjithmonė
nuk k jan kputur kurr lidhjet malsi kosovė
prandaj edhe gratė KOSOVARE i kan njoft vendet e malsis
kan ndegjuar nga burrat te cilet kan pas lidhje NEPER KUBVENDE DHE KAN MARR PJSE NEPER KUVENDE
kan levizur
sepse babai im ka qen ne shkoder me kali dikur per tregti DHE KA KALUAR KA BA KONAK NEPER FHSTRAT E MALSIS ė
shum her ka sjell tabak duhani
e artikuj tjerė qysh ne vitin 1930 se nuk kishte perndryshe si te me
kishte namur mua nana
peer majen e geg hysenit q e ishte nji maje aq e lartė dhe aq e bukur
KU RREJDHIN UJRAT E BARDHA
sa qe kur kam shkuar jam mahnitur nga bukuria
duhej nja TRI ore e ma teper me u nJit majave te larta andej.
KULTURA MALSORE me pelqen jashtzakonisht malsort kan nji shpirt Trim te pa epur dhe jan ilirt e vertetė
maslorve duhet te ju kushtohe rendesi e madhe ne rrugė dhe asfalt qe te mos i leshojn malet.
Njeriu mahnitet me pas lidhje me ta
me bukurinė e maleve dhe pritjen e malsorit me shtatgjatesin e trye dhe te gjeraqinave te tyre malsore .
Un vuaj shpirtrisht dhe me coptohet shpirti qe malsitė tonapo zbrazen
rugova ndoshta po shpeton s e u bė turistike por malsitė ne shqiperi jan ne rrezik nga zbrazja
nga kushtet e dobta te jetes pa asfalt .
Un mendoj s e urgjentisht zhvillimi duhet t e bartet neper malsi prandaj apeloj te qevritė shqiptare
mlsort urgjentisht ti ken para sySh
se aty esht ajka e shqiptarizmit dhe e bukuris shqiptare malsori duhet te shtohet e te fuqizohet dhe jet balli i kombit shqiptarė siq ka qen gjithnmonė ne histori
MLSIA DUHET T E ZHVILLOHET MENJIHER DHE PA VONESA NE S E SECILIN FSHAT KUDO Q E KA MALSI SHQIPTARE

nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku

vjeshta
29-01-08, 14:33
Mendoj qe 36 shkronjat e alfabetit per te jan te pakta ,faleminderit TY .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

lirik
29-01-08, 20:37
vjeshta faleminderit per fjalet tua tė bukura por m' paske que nė qiell

natyra
31-01-08, 20:49
E Nderuara Natyra Megjithat Mos U Brengos Shum
Administratori Ne At Faqe I Ka Fshi Ato Kercnime Dhe Fyerje Ne At Forum
Tash Argtou Ktu Ne Dardania Knaqu Me Shoqerinė Dhe Diskuto
Hap Tema Dhe Shkruaj Punime Vargje Ne Forumin Dardania

Kalo Mirė Ne Ket Forum Dhe Qetsohu
Me Vjen Keq Qe Edhe Ti Je Fye Per Shkka Timin Por I Ligu Kshtu E Ka Kurr Nuk Matet Me Burra Veq Me Gra
Te Uroj Suksese Ne Ket Forum Ti Je Nji Veterane E Forumeve Shum Heret Ja Ke Filluar
Krenohu Ti Ke Filluar Para Meje Neper Forume
Se Un Ma Vonė Arrita Ta Blej Kompjuterin Ne Fakt Edhe Kur E Bleva Nuk Dija Ta Perdorja Si Duhet Dhe Me Nervozonte Kaloj Bukur Nji Kohė Deri Sa U Mesova
Edhe Kur E Bleva I Hupsha Vargjet E Punimet Se Nuk Disha Me Punu Me Te Nervozohesha
Shum Pak Kam Dit Ather Te Punopj Me Kompjuter
Dhe U Msova Mandej
Pak Aty Pak Aty Dhe Ja Tash Po Shkruaj
Un Ather Kam Shkruar Me Dorė Poezi Neper Fletore Kur Ti Ke Qenė E Antarsuar Ne Forume
Mandej Erdha Un Dhe Ti Fillove Perkrahjen Time Te Faleminderit
Ti Qe Me Mbrojte Qdo Kund Me Trimni
Si Nji Femer Qe Je Dhe Nuk Tu Tremb Syri Fare Ti Je Heroin Malsore
Ndersa Aty Ishin Disa Qyqarė Mashkuj Q E Kurr Gojen Nuk E Hapnin
Vetem Shikonin Si Iriqa Te Mbledhur Kruspul Ne
Dobsitė E Qyqarit E Veta Ata Edhe Ja Thonė Vetes Por Nuk Dolen Ta Mbrojn Kurr Drejtesinė Ndersa Ti Po Vendosmerisht Prandaj Neper Forume Ne Jemi Ku Do Bashk Nuk Ndahemi Dhe Jemi Tash Miq Te Sinqert E Te Shkelqyeshem

Ti Si Nji Trimresh Dole Dhe Shkove Me Ta Fyt Per Fyt Ne Secilin Forum
Edhe Ty Te Kercnuan Dhe Ta Moren Inati
Gjithmon Me Ata Sulmuesit E Pa Cipė E Qe Me Kercnonin Mua Por Edhe Un Ju Thash
At Qe Meritojnė
Per Te Ua Thėnė
Pra Ne Secilin Forum Ti Ishe Nji Trimreshė Ti Je Veterane E Forumeve Shqiptare Te Uroj Knaqsi Dhe Qetsi Tash Ne Forumin Dardania Ti E Meriton Te Shpallesh Antare Nderi E Forumeve Shqiptare Ose Ma Mirė Te Them Mbretresha E Forumeve
Se Spe Pa U Lodhur Kontribove Ku Do Me Shkrimet Tua Te Bukura
Te Uroj Gjithmonė Mirsi E Fat Mikesha Ime Dhe Te Uroj Lumturi Ne Familje Dhe
Shum Te Mira Ne Jeten Tende Ti Je Nji Shqiptare Evertetė Me Vyrtyte Te Nji Malsorje Je Shembull Se Si Duhet Me Qenė Miqsija Dhe Emancipimi
Je Vazhdimsi E Ilirve Te Lashtė Malsorė Te Trevave Ku Femra Dhe Mashkulli Kuvendonin Lirshem Dhe Me Emancipim
Ky Esht Te Menduarit Antik I Brumit Ilir Dhe Kulturorė Ky Esht Identiteti I Shqiptarit Ejo Feregjja E Marrur Nga Shkretirat E Talibanve
Idetniteti Yne Kulturorė Ilir Duhet Te Kthehet Ne Secilen Pllėmbė Te Vendit
Tonė Harrni Dhe Mbulesa E E Maska E Dyftyrsis Nuk Embronė Karakterin Tonė As Etninė Por Pikrisht Kjo Tradita Ilire Qe Ke Ti Malsore E Nderuar Natyra
Zemra Dhe Emancipimi Kuktura E Mbronė Femren Dhe Karakteri I Sajė Edukata
Dhe Vendosmeria Ajo Esht Vula E Tipareve Por Jo Labiliteti E Cektesia Emendjes
E Harrnat Mbulesat E Ku Di Un Mshefjet Pas Gardhi Jo Jo Populli Yne E Ka Te Menduarit E Vet Kulturor Qe Nga Tradita Ilire E Lashtė Kur Greket Dhe Romaket Nuk Ekishin Te Gjith Popujt Europian Nga Ne Emoren Ket Te Menduar
Dhe Eprvetsuan Ndersa Ne Na Shkelen Turqit Dhe Na E Shkatrruan Kulturen Na E Mesuan Femren Te Mshefet Pas Gardhi
Shqiptarja Duhet Te Kuvendoj Lirshem Pa Ju Tremb Syri Dhe Duhet Te Shikoj Mashkullin Ne Drit Te Syrit Pra Ky Esht Emancipimi Dhe Te Menduarit
Te Emdnuarit Tonė Pjesruisht E Degjenruan Anadollakt Qe Peqsind Vjet Na Shkatrruan Kulturen
Per Mua Neveritse Jan Ato Femra Qe Shikojn Token Dhe Ne Shoirt E Kan Tinzrinė
E Nuk Te Flasin Emancipisht Femra Nuk Ka Qka Druhhet Nga Askush Ajo Duhet Ta Ket Te Menduarit Dhe Vendosmerinė Te Vulosur Me Percaktim Emancipues Qysh Ne Djep Dhe At Te Menduar Duhet Ta Mbaj Deri Sa Te Vdes Ky Esht Detyrim Ndaj Kultures Shqiptaro Ilire Te Tardites Dhe Emancipimit Tonė Dhe Te Jesh E Bindur E Dneruara Natyra Se Dhe Ne Malsinė E Tuzit Edhe Ne Rugovė Edhe Malsitė Etropjes Ne Malsin Emadhe Ne Mirditė E Kudo Kam Ndejt Gju Me Gju Me Malsoret
Te Cilat Te Shikonin Ne Sy Si Rrufeja Dhe Kubvendonin Si Gjeraqina
Prandaj Un Kam Aq Ndjeshmeri Dhe Perkushtim Ndaj Kultures Malsore Ndaj Identitetit Ilir
Duke Qen Se Heret E Lexova Historin E Popujve Dhe At Lilire Dhe Traditat E Tyre Antike Por Te Them Te Drejten Kshtu I Kam Pas Edhe Prind E Mi Per Fat Nuk Ka Prek Virusi I Kulturave Te Huaja
Ndersa Tash Po Dalin Gjitgfar Avmpirsh Epo Duan Ta Shkatrrojn Kulturen Tonė Tradicionale Llooj Lloj Talibansh E Wehabista Te Paguar Nga Irani Duan Ta Shkatrojn Identitetin Tonė Europian Teper Te Sterlashtė
Iiria Ishte Drita Dhe Prhapja E Rrezatimit Kulturor Ne Europė

Komnetoi Antari Liriku Te Fala Mikesha Ime Trimneshė Malsore
Mneper Malsi Ma Se Tepermi U Ruajt Tradita Eshqiptarit Prandaj Vuaj Dhe Edua Shum Jashtzakonisht Malsinė U Dashurova Ne Malsinė Shum Heret Dhe I Kam Shkruar Malsisė Me Dashurin Ma Te Madhe Se Shpejti Do Ti Keni I Kam Ruajtur Per Kto Dit T Ebardha

Edhe se me vones po te falinderoi miku im,por besoi se falinderimet kurr nuk jen von tek nje miqesi,apo shok dhe shoqe, ne nje menyre dhe duhet te kuptohemi ne mes veti se sa vlejm per miqesin dhe shoqerin,edhe se kam bere perpjekje,ne agazhime rrethe juve ,lidhur me kritika e fyerjet qe tu bejshin nga disa shqipfoles,qe nuk njohin respektin e aqe me shum kombin...por nuk eshte per tu habitur o mik,pase toka mban edhe te tille njerez,nuk them se njeriu nuk gabon?gabon si nuk gabon,njeriu ka lindur edhe per te gabuar,meqse kemi dhe asi qe shohin gabimet dhe me pas pendohen,(apo mesoin nga ato)kjo do t'thot eshte ni,plus,per gjithe ata qe bejn kete veprim,do t'thot se kur pendohem dim dhe te kerkoim falje,e kur kerkohet falje? duhet falur patjeter.
Eshte qe nuk pajtohem,e kur diqka behet qellimisht,dhe kinse kerkon falje,por une se fali dot,dhe kjo jam.
Sepse e ka bere qellimisht,dhe kjo nuk ka t'bej per tu arsye!
Prandaj per qka jemi kur nuk dim ta ruajm njeri tjetrin,apo te gjeim ndonje mbeshtetje ne raste te tilla,do doja te them se shum ju mungon kultura qytetare ne veqanti shqiptarve,se ku eshte problemi nuk e di,ama mund t'jen mbi 50% qe ju mungon mancipimi,apo edukata familjare,dhe kot per tu marr me kesi lloje njerzve!
Prandaj padyshim se duhet kohe,perderi sa shqipatri te civilizohet me nje demokraci te plot.
ku dhe jemi qasaj udhe duke shkuar...ndaj mos t'hezitoim qe te ngrisim ate qe meriton,e jo per ta shtyre...se armiku keshtu na don,te perqare ne mes veti!

...Ty miku im,dhe njihere te falemnderit qe m'ke ngritur aqe larte,me fjalet tuja te ndershme,megjithate une duhet pas parasyshe,qe mos t'thyej qafen,qe t'me duket vetja kush qenkam une,por dhe me shum duhet te pervetsoi veten ,apo te angazhohem,ne raste te duhura,qe me mund me arrijt call pergjysem te ketyre fjalve qe ke dhen,per mua.
Edin kete fjalen,kur malsorja e kishe pas nam djalin,qe i thot biro tu rrit mendja,po kur ai kishte rritur mendjen? qathere e kishe thyer qafen,lol!
do t'thot se mendja e madhe eshte nje send me eshemtuara per njeriun,sepse kur rrit mendjen,i humb vlerat veti,edhe sa do pak qe jen,i humb,po me qen shum,i humb me shum se gjysmen,dhe prap po bjen ne nivel te ult'a?!

kaqe per sot miku im,nuk po e zgjase kesaj radhe,me mire ti lem disa, per herat tjera,se njeriu sa jeton dhe meson...Faleminderit ne mirekuptim, me respekt te larte per ni poet si Ty,dhe gjithe njerzine...gjithe te mirat te uroi shendet dhe miresi ne familjee gjetiu...

natyra

lirik
31-01-08, 23:21
faleminderit natyra per komentinė qė keni dhėnė ju uroj argtim tė kėdshėm ne forumin dardania dhe konttribut te vyeshem
te gjith ne po perpiqemi t ekontribojm nga pak kohrat jan te veshtira dhe rrethanat prej nesh po kekrohet shum po kerohet me qindra termine e vrapime posht elarft
obligme per femij dhe jeten ekzistencen materiale ne vendine hśaj nd edhe te huaj edhe te shkruajm e te kontribojm neper forume jeta me shum ngarkesa
megjithat ty te falenderoj per perkrahjen tende shumm humane ne baza njerzore ti embrojte te verteten more anan e te drejtes per shkak te principeve dhe drejtesisė
sikur un te mos kisha drejt dhe te isha na gabim sigurisht do t eme kunerviheshe por ti veprove ne anen e drejtesis gjithmonė per shkak te se drejtes prandaj je shum objektive reale dhe natyrisht ju qmoj se kontriboni pa interesa dhe jeni me penden tuaj ne sherbim te interresit te kombit te drejtesis te anve te mira
pse te mos kem rrespekt per njerz te tillė nuk kam rrespekt vetem pse me mbrojte mua por ne shkrimet tuaja ju keni pas edhe me tjer polemika shum rreth te drejtes dhe qeshtjeve te ndryshnme un ato i kam lexuar ne te gjitha shkrimet ju me kembngulje keni mbrojt drejtesin dhe pozitiven
te verteten
te falenderoj dhe te uroj fat kam deshir qe ti postosh temat tuaja ne forum meqense ke
shum tema nese mundesh postoj se do t ejen intresant per lexuesin.

lirik
31-01-08, 23:26
Sa Per Emancipimin Shoqrorė Qė Thua Ti E Nderuara Natyra
Shqiptarit Kjo I Duhet Si Buka Sepse Diss Reformime Na Duhen Bota Po Ec Para Edhe Ne Me Boten Duhet Un Gjithmon Kam Qen Per Ket Ideal Edhe Sot Neper Vargjet Emia Kto Ideale Mund Ti Kuptoni
Emancipimi I Shkakles S Elartė Na Nevoitet Duhet Te Gjith T Ejemi Sa Ma Puntorė Dhe Ma Progresiv Dhee Te Ecim Drejt Bashkpunimit E Mirkuptimit
Pa Kto Nuk Ec Shoqeria Sidomos Kem Nevojė Per Bashkpunim Te Gjith Ne Shqiptart Bashkpunim Te Mirfillt
Uniteti Dhe Mirkuptimi ėsht Baza Themelore Enji Populli Qe Qon Kah Proigresi Puna E Zhvillimi

vjeshta
01-02-08, 15:01
vjeshta faleminderit per fjalet tua tė bukura por m' paske que nė qiell

Gezoe qiellin per kete moment ,pse jo ,te gjithe kemi te drejt qe te perjetojme momente te lumtra ,vetem te kthehemi prap ne toke dhe ate ne kohe.

natyra
01-02-08, 15:24
faleminderit natyra per komentinė qė keni dhėnė ju uroj argtim tė kėdshėm ne forumin dardania dhe konttribut te vyeshem
te gjith ne po perpiqemi t ekontribojm nga pak kohrat jan te veshtira dhe rrethanat prej nesh po kekrohet shum po kerohet me qindra termine e vrapime posht elarft
obligme per femij dhe jeten ekzistencen materiale ne vendine hśaj nd edhe te huaj edhe te shkruajm e te kontribojm neper forume jeta me shum ngarkesa
megjithat ty te falenderoj per perkrahjen tende shumm humane ne baza njerzore ti embrojte te verteten more anan e te drejtes per shkak te principeve dhe drejtesisė
sikur un te mos kisha drejt dhe te isha na gabim sigurisht do t eme kunerviheshe por ti veprove ne anen e drejtesis gjithmonė per shkak te se drejtes prandaj je shum objektive reale dhe natyrisht ju qmoj se kontriboni pa interesa dhe jeni me penden tuaj ne sherbim te interresit te kombit te drejtesis te anve te mira
pse te mos kem rrespekt per njerz te tillė nuk kam rrespekt vetem pse me mbrojte mua por ne shkrimet tuaja ju keni pas edhe me tjer polemika shum rreth te drejtes dhe qeshtjeve te ndryshnme un ato i kam lexuar ne te gjitha shkrimet ju me kembngulje keni mbrojt drejtesin dhe pozitiven
te verteten
te falenderoj dhe te uroj fat kam deshir qe ti postosh temat tuaja ne forum meqense ke
shum tema nese mundesh postoj se do t ejen intresant per lexuesin.

Pershendetje per autorin e shquar lirik,njiherit dhe z.Xhelal Ferizi...te paqim borgj fjalet e mira o poet i larte,i sakrefices dhe vuajtjes,por i pa mposhtur kurr,I epur per lirin,dhe per gjithe kombin shqiptar....per konsideraten qe ke dhe jep mbi njerzimin....te falemnderit shum....
Duke mos harruar,se jemi nje qenie njerzore, ngase Zoti na ka krijuar me te veqantit ne ket Bot.Sepse na i ka dhen te gjitha,(dhe na ka dalluar nga te qenurit e kafsheve&insekteve),keshtu qe mos t'harroim te falinderoim Zotin per mrekullirat qe i ka dhen njeriut...Te falemnderit o ZOT.

natyra

lirik
01-02-08, 22:20
flm vjeshta per fjalet e tua shum domethense dhe perkrahjen morale q epo me jep
paq fat e mirsi e nderuara bashkatdhetare vjeshta

lirik
01-02-08, 22:24
Natyra e nderuar secili nga ne i ka borgj atdheut atdheut i kemi borgj edhe per se vdekuri atdheu asnjiher ne nuk na ka borgj vetem ne atdheut q ete mos neperkembemi nga armiku dhe te mos na gjej ajo qka na gjet neper shekuj duhet te pounojm te gjith ngapak per atdhe gru gur behet kalaja
kush punon per atdhe esht njejt si me punu ne kopshtin e tij puna sjell fryte mandej nga kopshti i vjel ato qe ju ke sherbyer per dit ngapak keshtu esht edhe atdheu atdheu esht i te gjith neve nes epunojm per atdheun ngapak e gzojm nes enuk punojn mbesim ne mjerime dhe lot kshtu te shperndar e te humbur nuk ka alternativ tjeter perveq te punojm te gjith ngapak diksuh punon ma shum mvaret prej kushteve sio i ka njeriu

lirik
02-02-08, 10:06
Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Per Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi

adidu
02-02-08, 21:11
une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar

Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.

lirik
02-02-08, 22:44
#56
adidu


Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 47 Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

poezi---shkruar nga autori xhelal ferizi-----------------------------------------------------------------------------
une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor pėr dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqsisht
nė zemėr e fytyren toksore

une dhe hiri shkruar poezi shkruar nga autori xhelal ferizi


Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.Ju faleminderit adidu per vlersimin qė keni dhėnė ne temen time por ju lutem vargjet mos i leni pa autorė te pambrojtura kshtuu sepse hukmbin fuqinė dhe shkeqlimin pa identitetine autorin dhe dalin si vargje endacake

te gjith lexuesve ju lutem kur te japin koment vargjet te mos mi lėnė pa mbrojtje pa emrin dhe mbiemrin e autorit per shkka se e humbuin fuqinė duken si te pa vlera artistike
vargu vetem nen mbrojtjen e autorit ka fuqinė dhe eefetkin e duhur autori ja shton ndikimin ppsikologjik vargut
dhe i jep peshė dhe rendesi
pikrisht per ket shkka shumica e poezive ne internet nuk lexohen me interesim se sepse kan pseudonimin por jo autorin emrin dhe mbiemrin prandaj duken te pa rendesishme dhe njerzit as nuk thellohen as nuk arrijn te nxjerrin thelklsit etyre ne siperfaqe mendoj se un pikrisht per ket shkka kam dal me mr dhe mbiiemer qe secila poezi e imja ta ket emrin dhe mbiemrin qe lexuesi shum mirė pastaj te koncentrohet
NESE DONI TE JEPNI VLERSIM ATHER JEPNI VLERSIMIN NE PROZė DHE KUR ENXJERRNI VARGUN AUTOMATIKISHT SHKRUANE AUTORIN PERNDRYSHE LEXUESI EKALON VARGUN PA
E SHIKUAR SEPSE VET PSIKOLOGJIJA E SHT E TILL E LEXUESIT LEXUESIT I INTRESON EMRI KUSH EKA SHKRUAR MANDEJ E VEZHGON DERI NE FUND ME VEMENDJE
QELLIMI I SEXCILIT KRIJUES EHST QE TA DETYROJ LEXUESIN TE THELLOHET SA MA SHUM NE SHPIRTIN E VARGUT PRANDAJ AUTORI NXJERR EMRIN DHE MBIEMRIN

NES E DO TE SHKRUANTE ISMAIL KADARE PER SHEMBULL POEZI ME EMER E MBIEMER
NE TE GJITH DO TI HAPNIM SYTė NESE DO TI LENTE VARGJET ASHTI ME NDONJE PSEUDONIM
ASKUSH NUK DO TI LEXONTE KTU ESHT DALLIMI PRA KUJDES JU LUTEM
ASNJI VARG MOS MA LENI PA SHKRUAR NGA AUTORI FILAN FILANI PERSHEMBULL MANDEJ
HYNI NE VLERSIM
E SA PER MENDIMET ATO MUND TI RADHISNI“NI NE PROZė DHE KUR DONI TE SHFAQNI EMOCIONIN BRILANT TUAJIN KUR PERFSHIHENI NGA NDIKIMI I VARGJEVE
E CITONI NDONJE VARG OSE THUANI LEXONI FILAN TITULL TE POEZIS NGA XHELAL FERIZI
TE VARGJET E XHELAL FERIZIT LEXONI NE STROFEN NUMER KAQ VARGUN KAQ
I DYTI APO I TRETI
KSHTU AUTORITETI MA TEPER I RUHET AUTORIT DHE VARGJEVE
DHE DETYRON LEXUESIT Tė LEXOJNė POEZITė ATJE KU JAN Tė SHKRUARA
BESOJ Nė MIRKUPTIM NUK KAM QėLLIM TA TURBULLOJ ASKEND
VETEM TE JET EFEKTI MA I MADH DHE MA I FUQISHEM PER PUBLIKUN LEXUESS
DHE VARGJET TE DUKEN MA SERIOZE MA ME NDIKIM SEPSE NDIKON SHUM MA SHUM NE VULLNETIN DHE TERHEQJEN E LEXUESIT
JU PERSHENDES LEXUES TE DNERUAR JU FALENDEROJ DHE JU JAM MIRNJOHS PER FJALET E BUKURA Q EKENI ZGJEDHUR PER MUA NES E TE DOJN LEXUESIT EDHE KRITIKA LETRARE DO TE ME DO PATJETER EDHE PSE PO HESHTIN QE KAQ VITE NE RASTIN TIM POR SHUM I RENDESISHEM ESHT PUBLKU LEXUESI POPULLI KUR TE DO POPULLI LEXUESI ATHER EDHE
JE MA I SIGURT SE KE SHKRUAR DIQKA TE BUKUR Q E JA VLENė SEPSE POPULI ESHT MBRETI POPULLI KA SHIJE DHE NE POPULL ESHT DITURIA
AUTORI XHELAL FERIZI JU FLANEDRON LEXUES TE DASHUR BASHKATDHETARė

lirik
02-02-08, 22:47
--------------------------------------------------------------------------------

Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri SA Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Pėr Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi

adidu
03-02-08, 00:10
Perderisa isha ne temen tende dhe postova ne sugjerim nje poezi hapese te temes tende , mendoj qe eshte e tepert te referoj edhe emrin. Sidoqofte eshte e drejta jote te sugjerosh ate qe mendon ti se eshte me e mira ne temen tende, por mua me duket e tepert.Madje me vjen keq qe ke shkruar rradhe pa fund per sqarim dhe vetem nje faleminderit per prenoncimin tim.Nuk kam nevoje aspak te me falenderosh , pasi une shkrova ate qe mendova. Por eshte jo elokuente dhe etike(per te mos thene harbute) qe keput nje faleminderit dhe me poshte ben novele per te treguar rendesine e vendosjes se emrit tend poshte poezise se referuar.Pershendetje dhe suksese te metejshme gjithsesi.

lirik
03-02-08, 01:55
KėTU NUK KA Tė BėJ ME TY POR KJO VLENė PER TE GJITH DHE UN DHASH NJI SQARIM
QE TE SHERBEJ PER TE GJITH SEPSE NUK KAM DESHIR QE VARGJET E MIA TE MBETEN ASHTU PER SHKAQET QE I KAM SQARUAR SIQ THUA TI SI NOVELė SEPSE KA SHUM ARSYE PER TE MOS NDODH KJO DHE NUK DUA TE HYJ N E POLEMIKA PER MALLIN TIM HISEN TIME DHE TE DREJTEN TIME PEER MENDIMIN TEND UN TE THASH FALEMINDERIT
DHE NUK KAM DAL TE NDERTOJ PEREMNDORE AS TE QUHEM HARBUT NGA DIKUSH
POR KAM DALė TE SUGJEROJ DISA GJėRA PER LEXUESIT AS NUK KAM DAL QE TE URDHROOJ AS TE KERCNOJ VETEM TE PERMIRSOJ GJėRAT QE EVENTUALISHT MUND TE NDODHIN
E NUK ME PELQEN Q ETE NDODHIN
SECILI NJERI KA DESHIRė DHE ATO DESHIRA TE DIKUJT DUHET TE MERRN PARA SYSH
SEPSE EDREJTA DEMOKRATIKE PER TU SHPREHUR I TAKON SECILIT AQ MA TEPER NESE BEHET FJALA PER PERSONIN QE SUGJERON DIQKA PER PRONEN E VET

VARGJET EMIA KTU NUK PO SHITEN ATO PO LEXOHEN FALAS PER NJERZIT I KAM QITė KTU
PER NJERIUN FALAS PRANDAJ MOS U NGUT ME DHANė VLERSIME PARAGJYKUESE
NE FAKT UN DOLA VETEM QE TE TREGOJ MODELIN SE SI MUND TE SHKRUHET DIQKA
PA U TURBULUAR SITUATAT ėSHT KY NJI MESIM QE MUND TE JAP QESHTJKE TEKNIKE ENJI RREGULLIMI TE THJESHT SESPE LEXUESI NUK DIN SI TE SILLET NE TEMEN TIME DERI SA NUK I TREGOHEN DISA RREGULLA POR NUK E DITA SE QENKA VESHTIR TE THUASH FJALEN E HAPUR NE TOKEN PRONEN TėNDE NESE RAPROTOVA NJI RREGULL QE DO TE JET I MIRė PER TE GJITH NE NUK EMERITOVA SHPATEN AS SOPATEN

JU MUND TE JEPNI MENDIME POR LEXUESIT DUHET TI TREGONI S EKU JAN VARGJET KU MUND TE LEXOHEN SE VARGJET KTU JAN NE DARDANI
DHE NUK KA NEVOJ TE ZHVENDOSEN KUR MUNDET TE THUHET SHUM QKA ME FJALė NE PROZė PA U ZHVENDOSUR ATO FARE APO CITUAR
SECILI MUND TE THOT NE PROZė AT Q E DON DHE TE THOT ME KA PELQYER FILAN PUNIMI E
KENI ATJE LEXOJENI SEPSE QELLIMI ESHT Q ELEXUESIT TE FUTEN TE VARGJET
TI LEXOJN ATO TE RUAJ ESTETIKEN E FAQES DHE MANDEJ TE THONė FJALEN QE UA MERR MENDJA
KA PASUR RASTE KUR NJERZIT CITONIN KOMPLET VJERSHEN ETHININ NE FUND E BUKUR
Q# KISHTE NEVOJ TA THOSHTE AT FJALė kur mund te thoshte filan vjersha me filan titull lexojeni
te xhelal ferizi te poezija me titull kshtu kjo dhe esht shum e bukur
mua kshtu me pelqen ma teper kjo ehst e drejt e imja te jap mendimin tim tė lirė nuk kam deshirė qe vargjet e mia te dalin jasht kornizes ku jan futur per hirė te estetikes dhe ndikimit
nese ju nuk keni arritur ta kuptoni perse shije time dhe sugjerimin nuk kam faj un zotri nuk e besoj se mund te me merret e drejta e fjales te vet autorit kjo do ti ngjante nji absurdi
sidomos kur un e thash aq njerzisht pa prapavija e prapaskena
Nuk mund te them s e me pelqen acari minus tridhjet gradė nen zero e te rri perjashta e te mos them dua te nxehem jo ne asnje menyr ajo q eme pelqen dhe ajo q enuk me pelqen sigurisht kemi te drejt ta shprehim aq ma bukur kur ėsht e sinqert dhe pa prapavia
dhe sigurisht nuk ekisha qellimin te emri por nuk kam deshir te me dalin vargjet jasht kornizes s e poezive tema mbetet temė ndersa vargjet mund te shikohen atje kshtu e kuptoj un

un deshta te tregoj nji model dhe formė ma praktike per lexuesin dhe po hy fyerje per te drejten time kjo nuk esht ne rregull nes eun po bej mund dhe rri deri ne ora tre te mengjesit duke shkruar vvargje dhe
prap ha fyerje per mundin“ tim te cilin eshkriva gjith jeten ather nuk mund te them tjeter
perveq fjales nuk e kuptoj shqiptarin qė nuk ka rrespekt per mundin e dikujt

adidu
03-02-08, 10:36
Ti i nderuar Xhelal, me c'shoh, ose nuk do qe te me kuptosh, ose vertet nuk kupton. Po ta sqaroj edhe nje here me dy fjlale se nuk e kam zakon te bej novela me sqarime. Perderisa ti e ke te postuar poezine me emrin tend, une apo kushdo qe i referohet per te dhene nje mendim nuk eshte e nevojshme dhe e domosdoshme te beje copy paste edhe emrin, pasi poezia eshte e deklaruar qe eshte prone e jotja e per me teper kjo teme e ka qe ne titull emrin tend dhe sqarimin. Per me teper ne shpjegimin e mendimit tim une kam permendur emrin tend. Shkurt, kur te japin mendime per poezite e tua mundohu te respektosh etiken dhe ti referohesh mendimit per ty dhe jo te thuresh novela per te na treguar se sa rendesi ka emri ne pronen tende. Nuk ta prek njeri pronen jo se mesa shoh e paske delirance emrin tend.
p.sMe vjen keq shume dhe perpos kesaj do te te lutesha qe te shkruash qarte dhe me drejtshkrim pasi nuk ti kuptoj mire fjalite me aq gabime sa shkruan.

Kodra
03-02-08, 12:19
**********
**********
**********


Me gjithė respektin qė kam ndaj vargjeve tė poetit Xhelal Ferizi, kam njė kritikė apo kėshillė tė madhe!.

I nderuari Xhelal Ferizi,

ndoshta jam i "vogėl" tė tė kėshillojė, kritikojė por pasi qė Tema ėshtė tė japim mendimin tonė rreth jush atėherė edhe po e jap atė.

Vargjeve tuaja tė bukura i mveshet njė acar i fortė kur tė shikojmė tė shkruarit e gjuhės shqipe nė ato vargje.

Fillon me shkronja normale, vazhdon me shkronja e parė e ēdo fjalie shkruhet me shkronjė tė madhe tė tjerat me normale veq kur te ndrron tė gjitha fjalitė me shkronja tė mėdha, hmmmm.

Ky ėshtė ai acari i cili po tė pėrcjellė nė ēdo hap, Pse????

Me kėtė plogėshtohet mendimi i lexuesit ndaj njė poeti tė madh.

Tė lutem mos e prano kėtė si " mosvet hiq ēka qenka bėrė", por si nxitje pėr tė punuar rreth Gjuhės Shqipe dhe Artit tė sė shkruarit tė Gjuhės Shqipe.


Tė dėshiron suksese


Kodra

legenda
03-02-08, 12:30
....Z.Lirik,,,

personalisht e cmoj guximin e Juaj,qe jeni deklaruar me emer e mbiemer ne Forum,kjo eshte ceshtje private,dhe secili terheq konsekuencat e veta,...

nuk dmth se nje veper artistike vleresohet me larte nese nenvizohet me emrin e Autorit,shpesh ne keso raste mundet me ndodh qe vlersimet te vehen nen thjerreza subjektive,e jo nen thjerreza objektive,,,pasi qe apriori ne mendjen tone-subkoshience jane regjistruar informata rreth emrit-personit ne fjale,,,dhe dashas apo pa dashas kur vlersojme mundet te ndodhe qe te ndikohemi,....

rasti konkret qe JU e citoni p.sh. ISMAIL KADARE (....i cili nuk eshte i vetmi krijues i madh ,por ai arriti te depertoj ne skenen boterore,,,krijues te medhenje ne mesin e shqiptareve ka mjafte...por nje pjese dermuese shkelen nga koha dhe nga rrethanat adekuate ku jetojne,...);pra,nese lexuesi lexon nje poezi te KADARES,dhe ne fund sheh emrin e TIJ,atehere ka nje hapsire te mundshme,qe vlersimi te jet subjektiv,dmth te ndikohet nga faktore sekondar,sepse eshte i njohur ne mase,gezon autoritet dhe admirim..etj....

-po psh nese rradhisim poezine e Kadares me poezi te autoreve tjere ne nje rradhe ,por autoret te fshehur nen pseudonime,atehere BESOM se vlersimi do te jete shume me objektiv,me real...dhe nuk perjashtohet mundesia qe te vlersohet shume me teper poezia e nje autori plotesisht te panjohur...

keto qe ceka jane sipas meje KRITERE qe te vlersohet drejt nje veper,mirpo nuk dmth se jane te vetme...

qendrimin e ADIDU ,une e kuptoj objektivisht,nese ai prenoncon nje POEZI nga JU,te jeni ne dijeni se keni zgjuar respekt nga ana e TIJ,perderisa ai ne menyre profesionale i hedhe veshtrim poezise se JUAJ,duke iu fal nga koha e TIJ e cmuar.


-Melodiciteti qe e cek ADIDU,ka rendesi te posaqme per POEZINE,me nje melodicitet te akorduar poezia lene mbrese dhe ndijesi te kendshme te lexuesi,ajo rrjedh lirshem ,nuk ngurtesohet,gje qe ngacmon emocionin qe te RI_LEXOHET,....

dhe kjo eshte poenta kryesore,fuqia e RI_KTHIMIT,

....psh.UNE sa e sa here isha RI_KTHYER te lexoj poezine e FILIP SHIROKES ""shko , dallendyshe....""...te cilen jo vetem prindet e mi e kane lexuar ,ajo poezi pra ka jetu ne zemrat e lexueseve...


"......T'mujsha dhe un' me fluturue
dojsha dhe un' me u nisė me ty,
dojsha n'Shkodėr me kalue,
m'e pa prap at'vend me sy!
Por... ti shko atje... fluturim
e ti qajma fatin tim. "kuptohet qe bazament i poezise eshte QELLIMI-MENDIMI qe fsheh poezia,..i cili pastaj stoliset me METAFORA...


Z.Lirik,
besoj se kam has ne mirkuptim te JU,
dhe besoj se jeni te vetedijshem qe ELOZHA,dhe SERVILITETI nuk e mbrojne vepren artistike,ato vetem se e zbehin dhe i hedhin hije te injorances,....mirpo KRITIKA E HOLLE,e ngrit edhe me larte,e skalit,....
"Ai qe te do,ai te kritikon..."
thote nje fjale popullore....me respekt.,pra pa elozhe
Legenda

lirik
03-02-08, 18:10
E nderuara legenda

Mė pėlqen shum mendimi yt i qetė objektiv
popujt e civilizuar nuk bėhen rober te kulteve,fatkesisht te ne po nodhė te ne shqiptart kjo
ne trembemi nga emrat e mdhej ndersa te popujt tjerė punohet,nuk shikohen gfare emrat por ata punojn
pamvarsisht respektit q e kan per emrat e e mdhej ata vazhdojn te punojn dhe kshtu arrijn kualitetin:
Kultizimi apo mitizimi na robron dhe ky besim i takon primitivizmit jo modernnizmit.
ju keni shkruar qetė korekt dhe bukur e nderuara legenda mirnjohje nga ana ime
un e kuptoj edhe melodixitetin e adidu por ai sikur ma teper po ka prirje per nji far vrazhdesie sesa mirkuptim ndaj meje
Un deshta te seleksionoj vlersimin dhe mendimet ne prozė e ti nxiten njerzit te shkojn atje te vargjet
ky ishte qellimi kryesorė q enjerzit ti lexojn vargjet atje me vemendje mundsisht te thellohen ne sicelen domethėnje por u akuzova pak nga adidu por nejse s paraqet shum problem koha do te deshmoj per at qe me akuzon adidu ne komentin etij.
Sa i perket mendimit tuaj alternativ ju keni folur drejt ne rastin Kadare dhe ne poezit e tij.
Prija jonė per tu bė rober te kulteve na e ka ndaluar progresin.
Dikurė ne rininė time ėndrroja dhe adhuroja Naimin FIshten Migjenin
dhe dridhesha nga vargjete tyre dhe thosha
o zot kta jan mbreter te pa arritshem
dhe as q e guxoja te mendoja ti ngjajė sa do pak naimit sepse ne kokat tona ishte krijuar kufiri
me emrin qe i qunim gjeni magjik te pa aarritshem
kshtu robrohej mendimi yne thehej vullneti askush nuk thot te shqiptart
Naimi ishte vertet madheshtorė i madh por un do te pepriqem te behem ma i madh se ai
edhe nes e nuk bėhet se paku ta heqė kultin nga koka
sepse ėsht ma i lirė
ma i fuqishem
dhe ai q e krijon duhet tė mendoj lirisht pa kufij ne kokė
dhe tė thot nese ai ka krijuar ishte koha e tij ne ket kohė do te krijoj un
pamvarsisht s e ai ishte gjenial per at kohė
por ne kohen sot do te pepriqem trimrisht te krijoj un
dhe nuk trembem nga kulti .
nji popull q e mendon pe progres ai zhvillohet dhe lirohet nga kultet
Ne e qmojmė kadarenė shum lart pa dyshim te gjith shqiptart e qmojnė
por krijuesit e talentuar nuk guxojn te mbeten rober krijuesve te medhej
brezat duhet te ja tejkalojn atij natyrisht fjalen e kam
pwer krijuesit qe vijn nė breza.
NJI POPULL Q ė LIROHET NGA KULTET DHE NUK TREMBET NGA FAMA E TYRE AI ECė PARA ZHVILLOHET
ndersa nji popull qe mbrenda kulteve robrohet stagnon
Ju keni shum te drejt e nderuara legenda.
Dikurė ne nji forum ku isha un para dy vitesh u krijua nji iniciativė qe te krijohen libra te perbashkta
nga autoret shqiptar te forumeve ide e cila me pat pelqyer shum por ajo ide ngeci nuk shkoj ma
larg nuk u zhvillua
.MENDOHEJ Q ETE GJENDEJ NJI HSHTYPSHKRONJ ELIRė OSE NJI QENDER NE SHQIPERI APO NE KOSOVė DHE TE SHTYP BOTIMET E TE GJITH AUTORVE TE FORUMIT
ATHER TE SHOHIM S E KU PO JESIN PUNIME T E FORUMISTVE DHE PUNIMET TJERA P MENDOJ PER VARGJET SEPSE PER ROMANE NUK E KAM FJALEN:
MENDOJ S ENDER FORUMIST KA SHUM NJERZ Q EKAN SHKRUAR BUKUR DHE DO T EISHTE IDE E MIRė KJO QE U NIS TE PERFUNDOHET TE GJENDET SHTYPSHKRONJA DHE TE BOTOHEN
TE GJITH LIBRAT NGA FORUMISTET E INTERNETIT MA RADHė DUKE SHPALOSUR
TE GJITH AUTORėT ME RADHė DHE NE KET DREJTIM TE NDIHMOJ EDHE SHTETI QNEDRAT E KULTURES FÓNDET OSE SPONZORT APO TE GJENDET FORMA:
APO NUK ESHT IDE E MIRė KJO TE GJITH AUTORET DO TE VININ ME RADHė SIPAS ALFABETIT
TE GJITHA PUNIMET NE INTERNET NEPER FORUME DO TE DUHEJ TE BOTOHESHIN
DHE DO TE DUHEJ TE GJENDEJ SHTYPSHKRONJA MA E FAVORSHME APO MENYRA
kjo do ti pasuronte bibliotekat tona dhe do ti nxirte emrat eshum autorve n e dritė do te psuronte kulturen tonė dhe do ti jepte popullit tonė nji dritė shkelqim te bukur por duhet te orgasnizohen forumistet e te gjitha forumeve dhe te ua ndergojn nji peticion shtetit qendraVE TE KULTURES
Mund te organizohet PER SHEMBULL SECILI FORUMIST TE JA PAGUAJ KISTET QENDRAVE TE KULTURES KISTET MUJORE E ATA TE NA I SHTYPIN LIBRAT E FORUMISTVE
NUK EDI A ESHT KJO IDE Q EJA VLENė APO JO JEPNI MENDIMIN TE GJITH JU NE KET DREJTIM

lirik
03-02-08, 20:44
I NDERUAR KODRA

Faleminderit per rrespektin qe keni ndaj meje jeni i drejt dhe i sinqert
ne fakt gabime ortografike ka ne vargjet e kmia dhe gabime ne drejtshkrim
ktu keni plotisht tė drejtė por kto ndodhin se nganjiher me dhembin sytė nga shkrimet dhe lezimete shumta dhe shkruaj sa ma shpetj mundohem ta kryej p a i kontrolluar
KėTU QėNDROJN SHKAQET ngutia dhe terminet e shumta obligimet detryat ejetes se perditshme
vrapimi pas ekzistences kam tre femij qe duhet ti ushqej ekam njimij halle ne kokė prandaj eedhe ngutem edhe gaboj por her mbas here po bėj permirsime.
SIKUR TE ME SHIHNIT JU NE QFAR KUSHTESH KRIJOJ UN VETEM NESE DO TE ME PERCILLTE NDONJE KAMER DOKUMENTARE TELEVIZIVE SE NUK DO T E BESONIT
KA RASTE KUR KAM VETEM NJI MINUT KOHė HIQ MA SHUM NGA VRAPIMET POSHT ELART DHE NGARKESAT E JETES
SIKUR TE KISHA QEN UN SI ATA QE JAN ME SHERBTORė QE KRIJOJN PA BRENGA KURFARE
NDRYSHE DO TE ISHIN PUNET
BS EOJ S E ME KENI KUPTUAR UN MUND TI LEKTOROJ DHE TI DREJTOJ TE GJITHA POR ME DUHET KOHė BESONI KETO NGARKESA PO ME NEVERITIN

lirik
03-02-08, 20:49
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

I NDERUAR KODRA

Faleminderit per rrespektin qe keni ndaj meje jeni i drejt dhe i sinqert
ne fakt gabime ortografike ka ne vargjet e mia
dhe gabime ne drejtshkrim
ktu keni plotisht tė drejtė
por kto ndodhin se nganjiher me dhembin sytė nga shkrimet dhe lezimete shumta
dhe shkruaj sa ma shpeJt mundohem ta kryej p a i kontrolluar
KėTU QėNDROJN SHKAQET ngutia dhe terminet e shumta obligimet detyrat e jetes se perditshme
vrapimi pas ekzistences
kam tre femij qe duhet ti ushqej
e kam njimij halle
ne kokė
prandaj edhe ngutem edhe gaboj
por her mbas here po bėj permirsime.
SIKUR TE ME SHIHNIT JU NE QFAR KUSHTESH KRIJOJ UN
VETEM NESE DO TE ME PERCILLTE NDONJE KAMERė DOKUMENTARE TELEVIZIVE
SE NUK DO T E BESONIT
KA RASTE KUR KAM VETEM NJI MINUT KOHė HIQ MA SHUM
NGA VRAPIMET POSHT E LART DHE NGARKESAT E JETES po ndodh kjo
SIKUR TE KISHA QEN UN SI ATA QE JAN ME SHERBTORė QE KRIJOJNė PA BRENGA KURFARE
NDRYSHE DO Tė ISHIN PUNėT
BeS OJ S E Mė KENI KUPTUAR UN MUND TI LEKTOROJ DHE TI DREJTOJ Tė GJITHA
POR Mė DUHET KOHė BESONI
KėTO NGARKESA PO Mė NEVERITIN

lirik
05-02-08, 08:24
Adidu I Ose E Nderuar Nuk Di Se Qfar Gjinije Keni Me Fal
Vlersimi Juaj Per Vjershen Mund Tė Jet Tamam; Por Mua Mė Pėlqen
Ma Teper Tė Nxirren Veteėm Nga Dy Rreshta Ose Tė Shkruhet Prozatimi Interpretimi Pėr Shembulll Si Vlersim Emfjalė Ndersa Lexuesi Te Dergohet Te Titulli Te Vendi I Poezis Ku Jan Vargjet E Mia:
Ju Adidu Thoni Diqka Per Emrin Qė Un Nuk Dua Tė Thellohem Ne Kto Diskutime Se Dalim Ne Situata Alergjike Edhe Ashtu Me Krioj Neveri Dhe Alergji Kjo Fjalė E Jotja Dhe U Ndjeva I Fyer Por Nejse Ndoshta Eke Thėnė Pa Dashje Se Un Nuk Jam Nji Njeri Qė Kam Komplekse Te Tilla Sikur Te Isha I Tillė Siq Mendoni Ju Tjeterfare Do Te Ishte Pozicionin Im Por Nejse Ky Esht Mendim I Juaji:
Po E Shprehu Edhe Njiher Metoda Ehysen Ibrahimit Me Pelqen Ma Se Tepermi Se Si Ka Komentuar Ai E Keni Te Shkruar Shembull Dhe Model
Nga Njiher Qėshtja Qendron En Disa Rregulla Teknike Dhe Principe
Por Jo Ashtu Siq Mendoni Ju
Ju Keni Dhėnė Nji Vlersim Tuajin Ktu Per Vargjet Epoezis Un Dhe Hiri Por Faj Ka Ai I Pari Qe E Qiti Poezin Ne Temė Dhe Tha Nji Fjalė A Dy Dhe Nuk Me Pyeti
Fare Nuk Kometohet Ashtu Ju Nuk Keni Faj I Nderuar Adidu'
Nese Dikush Don Te Komentoj E Thash Le Te Komentoj Sipas Modelit T Ehysen Ibrahimit:
Nuk Ekuptoj Ket Gjuhė Ku Menjiher Kalohet Ne Ashpersi Me Mua Nese Them Nji Vrejtje Shoqrore Pa Parapavija Nji Vrejtje Teknike Nji Vrejtje Estetike
Qe Nuk Ka Qellim Te Fyej Askend Por Thejsht Esht Nji Vrejtje Nji Deshirė Nji Shfaqje Inetepretim
Un Kam Tjera Ide Shije Dhe Emndime Dhe Nuk Esht E Thėny Te Jemi Te Gjith Njejt
Por Mendoj S E Fjala E Lir Dhe Eksponimi I Saj Neper Mes Liris Dhe Demokracis Nuk Duhet Te Me Shperblehet Me Shpoti Nes E Mbroj Estetiken Ose Metoden Formen
Nese Them Per Shembull Kjo Ngjrė Shtepije Nuk Me Pelqen Sepse Shemton Ket Shtepi Dhe Nu E Reflekton Driten Apo Nuk Paraqet Bukuri Por Ngjyr♪7 Te Pa Kendshme Per Ke T Bshtepi Te Bukur Nuk Do Te Thot Se Un Shaj Dikend Apo Perbuzi Por Paraqes Shijen Time Dhe Metoden Time Nuk Edi A Me Kupton Ti Mua Dhe Nese Nuk Po Kuptohemi Le Te Riij M Kshtu Siq Jemi Se Nuk Po Arrijm Te Kuptohemi
Un Mendoj Ndryshe E Ti Ndryshe Nuk Po Ja Dalim Por Un Me Tendenca Nuk
Flas Vetem Ne Ratse Te Jashtzakonshme Tejet Specifike Dhe Kur Kam Arsye
Te Forta Edhe Ather Nuk Me Pelqen Tendenca

Artisti
05-02-08, 10:40
Njeriu me Pendė ne Dore


Sa per lakmi ky njeri
penda i shkruan me kėnaqėsi
dora e lehte e tij
mrekullirat krijon
jo per Biznismen por per shijen tone

O njeriu me pende ne dore
shkruaj poezit mos ndalo kurre
prej qe lexova poezit tua nuk ngurrova,
ta kushtoje kete mendova

Te jeshe Poet je edhe Mbret
mos u ngut, mendo njehere
shqipja ka rregullat e saj
kahere

Mos kerko nga askush
ta kopjoj Hysenin apo Ibrahimin
ti je i veēant ne shkrim dhe poezi
lejo te tjeret te kene liri ( ne shprehjen e mendimit)


Pasi nuk kam kohe po e perfundoje ketu, kur te kthehem do ta vazhdoje


.

lirik
05-02-08, 14:32
Hajde artisti hajde PO TE LIRė MORE JENI SHPREHENI MENDIMIN SI TE DONI
KUSH PO JU NDALė THONI QKA TE DONI E SI TE DONI UN VETEM MENDOVA
SI HYSEN IBRAHIMI NE AT FORMEN E INTEPRETIMIT DHE PRONONCIMIT TE MBRENDIS SHPIRTORE TE SHPREHURIT TE ARTIT NE VARGJE POR SHPREHUNI ORE KUSH PO JU NDALON QEBESA SA TE DONI SHPREHUNI THUANI QKA TE JU DON SHPIRTI
FJAL KA SA TE DUASH ME PARE NUK JAN GJENI FJALT DHE SHPREHUNI
SHÜPREHNE MENDIMIN TUAJ LIRISHT NUK JU NDALON NJERI
TE FLM ARTISTI QE MORET KOHEN PER TU SHPREHUR ME FJALEN TENDE NE TEMEN
TIME JU FALENDEROJ POR MOS MA SHIHNI PER TE MADHE NESE QDO HER NUK MUND TE VI KTU TE KONTROLLOJ JU SHKRUANI E UN VI MBAS DIDSA DITSH PER SHEMBULL SE ME DUHET TE KEM EDHE TJERA ANGAZHIME POR TEMA ESHT EHAPUR KOMENTONI SHKRUANI S JU NDALON KUSH

Urata
05-02-08, 18:47
Fillimisht kerkoj nga Admin./Moderuesit qe komentet/polemikat e diskutues se vetequajtur e_martumja dhe te vete lirikut te fshihen nga kjo teme, vetem e vetem per respekt etike dhe kodi se pari njerezor e pastaj forumrregullash. E beje kete kerkese duke i pasur parasysh moshen, vuajtjet, torturat, dhembjen,sakrificen, qendresen,heroizmin dhe mbijetesen e lirik-Xhelal Ferizit.

Vete trajta e vargut te lirikut te shumten e rastit ne mos te gjitha herat eshte dialoguese dhe komunikimi gjithemon valvitet perbrenda deshmive jetesore dhe realitetit te perjetuar.Gjithekun ne vargun e tij takon rrafshin atdhe, moralitetin shqiptar dhe thirrjet per bashkim/dashje ne mes shqiptareve kudo qe jane, gjithemon mbizetorues dimensioni i lirizmit dhe biografizmi.

Ne mos paēit tjeter per te thene, te pakten mos lendoni, ju lutem! Pamarr parasysh sa/si dhe ku kem arritur, ti kujtojm dhe respektojm te paret dhe arritjet e tyre.

Urata

Urata
05-02-08, 18:52
Me falni per mosparaqitje te mehershme ju diskutues te mirefillte! Prone e obligimeve jam, keshtuqe rrall here po me premton koha, te kthehem ksajde!

Ju falenderoj per pjesemarrje te mirefillte dhe inkurajuese ne favor te nje vuajturi neper burgjet e atyre qe hane mish njeriu dhe pine gjake njerezish!

e_martumja
05-02-08, 18:56
Ju faliminderoj per fshirrjen e mendimit time ne kete teme !!!!

Urata
05-02-08, 19:10
e-martumja, te falendere per mirekuptim! Mė bėre te ndihem mirė, duke fuqizuar ndjenjen se jem botė e urtė dhe dijm te falim e pranojm ngutit/'gabimet'.

Qofsh faqebardh!

e_martumja
05-02-08, 21:22
e-martumja, te falendere per mirekuptim! Mė bėre te ndihem mirė, duke fuqizuar ndjenjen se jem botė e urtė dhe dijm te falim e pranojm ngutit/'gabimet'.NUK JAM NGUT FARE DHE ASNJE GABIM S'KAM BERE PERVEQ ME SHPREH REALITETIN DHE MENDIMIN TIME APO NGJARRJE QE KA NDODHE.

Qofsh faqebardh!Si duket m'ke keqkuptu...

Interesant mos me mujt me tregu realitet apo me shpreh mendimin ndaj temes.

A nuk ban me bo kritika apo me thon sinqerisht qka mendojm ndaj tij ?Veq lavdat duhet ah?

Mbas disa mesazha privat nga Pseudenimi Lorik vlersova dhe e them ....
Tash ju faliminderoj per rrespektin ndaj mendimit time dhe shpresoj qe ky postime nuk fshihet se nuk shoh arsyhen.


ps: e kisha lutur mos mem shkrrujt mo ne privat se s'kam kohe me qa drrassa kot dhe me lexu referat te kota.
FLM per mirekuptime.

Urata
05-02-08, 22:02
Lutje per jetė

Xhelal Ferizi

Neper lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia fjalet e pendes
qka qenka lutja or mik
a thua qenka nji hiq kush nuk e ndėgjon
e shterra neper lutje fondin e mendjes

lutje pse lutje tėkalojmė nė veprim
kerkoj ilaq shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė


plateforme e ketyre vargjeve eshte LUTJA...! Ēuditerisht, gerthetim misteri mosnjohje/pranim dhe perpjekje mbi te gjitha paraqet aftesin komunikuese deri ne mosdorezim/triumf...!

Identifikim me te bukuren dhe idealen gjithemon...!

Urata
05-02-08, 22:33
Vargu nuk ėsht pėr krokodila

Shkruan autori xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

vargu nuk ėsht pėr krokodila
pėr tė pa ndjenja mizorė
vargu ėsht pė karajfila
nuk ėsht pėr puthadorė

nuk ėsht pėr rrogtarė tė armikut
nuk ėsht pėr zemrat qorre
nuk ėsht pėr shėrbtorė t 'metelikut
as pėr shpirta t' shartuar me vorre

Vargu ėsht pėr njeri
nuk ėsht pėr kanibal
nuk ėsht pėr tu mbjellė nė tradhti
por nė fushė nder lule e nė mal

vargu nuk ėsht pėr bizarė
nuk ėsht pėr akuj t' sibirit
por ėsht pėr shpirtgjerė dijetarė
me gjuhė e me gjak tė ilirit

vargu nuk ėsht pėr harbut
tė pa ndjenja perversa n' mėri
nuk ėsht per sherbtorė e hajdut
por pėr shpirta qė kan mirsi

autori njiqind pėrqind shqiptar xhelal ferizi


artikulim i dhembjes/zhgenjimit shpirterore....
qetesisht, kuptohet gjendja qe mbeshtetet ne procesin e keshillimit/porosis/amanetit...!
Fillim dhe mbarim klithme kuptimi/qartesie...!

adidu
06-02-08, 00:24
E beje kete kerkese duke i pasur parasysh moshen, vuajtjet, torturat, dhembjen,sakrificen, qendresen,heroizmin dhe mbijetesen e lirik-Xhelal Ferizit.
Se pari flm i nderuar urata per kete fraze qe me ka prekur sinqerisht thelle. Po e nis pergjigjen me ju, perpara postimit te mesiperm drejtuar mua, te Zotit Xhelal, megjithese postimi yt eshte i meposhtem. Pra po e nis me kah nga poshte, per te arritur lart.
Me vjen shuuuume keq i nderuar urata qe ne njefare menyre prenoncimi im apo edhe i te tjereve(nuk dua te flas aspak ne emer te tyre) trajtohet si "keqardhje" dhe "lutje" per zotin Xhemal dhe vuajtjet e tij. Nese duhet ta shohim si nje qenie te vuajtur, qe ka hequr pafundesisht ne burgjet famekeqe, jam i pari kete cast qe i bie ne gjunje ketij martiri. Madje e kam per nder ti bie ne gjunje si nje guri themeli te ngjizur me gjak, mbi te cilin ngrihen muret e lirise tone. Kete cast , ne kete fraze, flet zemra ime prej shqiptari dhe jo profesioni im prej artisti dhe letrari.
Por nese diskutohet per vepren letrare te ketij martiri, atehere punet dhe kahu i tyre ndryshojne.Nje shkrim letrar(poezi, apo proze) nuk eshte domosdoshmerisht e bukur vetem duke patur parasysh se c'ka hequr krijuesi. Bota ka shume shembuj qe njerez qe nuk kane vuajtur aspak ne trysni fizike ,kane hapur epoka dhe revolucione me vargjet dhe rradhet e tyre. Ne kete kontekst mendoj se zoti Xhelal nuk eshte per tu "meshiruar", pasi ka vertet vargje me vlera midis atyre qe kam lexuar, por dhe te fetishizohen vargjet dhe te ngrihen ne piedestal vetem e vetem per vuajtjet qe ka hequr, kjo nuk eshte e drejte.Nisur nga kjo edhe une i bera nje prenoncim te disa vargjeve te tij, pa e ditur aspak se sa ka hequr dhe martir eshte.
Shkurt, nese vargjet e martirit desheroni ti shohim nen kendeveshtrimin martirizues te siguroj edhe nje here qe une i pari ju ulem ne gjunje.Por nese do ti shohim ne aspektin profesional, atehere une do te jem i pari qe po aq sa i vleresoj , po aq edhe do te jap kritiken time ne aspektin profesional.
Si duhet ta trajtojme kete martir me pak fjale? Si nje martir artist, apo si nje artist martir?
Ju pa kuptuar kerkoni ta ndihmoni , por ne fakt e meshironi dhe mua nuk me vjen mire aspak, pasi si artist ndjej se ky njeri ka vlera , por duhet te pranoje qe ka edhe amatorizem ne menyren e te perifrazuarit te vargjeve te tij.
Respekte te gjitheve martirisht dhe artistikisht
p.s nese lexoni me vemendje se ckam shkruar me lart do ta kuptoni se une nuk kam pasur aspak tendence gjykuese per kete zotni, por jam prekur qytetarisht ne verejtjen e tij qe nuk i kam bere copy paste edhe emrin teksa i jam referuar.

adidu
06-02-08, 00:46
Adidu I Ose E Nderuar Nuk Di Se Qfar Gjinije Keni Me Fal
Vlersimi Juaj Per Vjershen Mund Tė Jet Tamam; Por Mua Mė Pėlqen
Ma Teper Tė Nxirren Veteėm Nga Dy Rreshta Ose Tė Shkruhet Prozatimi Interpretimi Pėr Shembulll Si Vlersim Emfjalė Ndersa Lexuesi Te Dergohet Te Titulli Te Vendi I Poezis Ku Jan Vargjet E Mia:
Ju Adidu Thoni Diqka Per Emrin Qė Un Nuk Dua Tė Thellohem Ne Kto Diskutime Se Dalim Ne Situata Alergjike Edhe Ashtu Me Krioj Neveri Dhe Alergji Kjo Fjalė E Jotja Dhe U Ndjeva I Fyer Por Nejse Ndoshta Eke Thėnė Pa Dashje Se Un Nuk Jam Nji Njeri Qė Kam Komplekse Te Tilla Sikur Te Isha I Tillė Siq Mendoni Ju Tjeterfare Do Te Ishte Pozicionin Im Por Nejse Ky Esht Mendim I Juaji:
Po E Shprehu Edhe Njiher Metoda Ehysen Ibrahimit Me Pelqen Ma Se Tepermi Se Si Ka Komentuar Ai E Keni Te Shkruar Shembull Dhe Model
Nga Njiher Qėshtja Qendron En Disa Rregulla Teknike Dhe Principe
Por Jo Ashtu Siq Mendoni Ju
Ju Keni Dhėnė Nji Vlersim Tuajin Ktu Per Vargjet Epoezis Un Dhe Hiri Por Faj Ka Ai I Pari Qe E Qiti Poezin Ne Temė Dhe Tha Nji Fjalė A Dy Dhe Nuk Me Pyeti
Fare Nuk Kometohet Ashtu Ju Nuk Keni Faj I Nderuar Adidu'
Nese Dikush Don Te Komentoj E Thash Le Te Komentoj Sipas Modelit T Ehysen Ibrahimit:
Nuk Ekuptoj Ket Gjuhė Ku Menjiher Kalohet Ne Ashpersi Me Mua Nese Them Nji Vrejtje Shoqrore Pa Parapavija Nji Vrejtje Teknike Nji Vrejtje Estetike
Qe Nuk Ka Qellim Te Fyej Askend Por Thejsht Esht Nji Vrejtje Nji Deshirė Nji Shfaqje Inetepretim
Un Kam Tjera Ide Shije Dhe Emndime Dhe Nuk Esht E Thėny Te Jemi Te Gjith Njejt
Por Mendoj S E Fjala E Lir Dhe Eksponimi I Saj Neper Mes Liris Dhe Demokracis Nuk Duhet Te Me Shperblehet Me Shpoti Nes E Mbroj Estetiken Ose Metoden Formen
Nese Them Per Shembull Kjo Ngjrė Shtepije Nuk Me Pelqen Sepse Shemton Ket Shtepi Dhe Nu E Reflekton Driten Apo Nuk Paraqet Bukuri Por Ngjyr♪7 Te Pa Kendshme Per Ke T Bshtepi Te Bukur Nuk Do Te Thot Se Un Shaj Dikend Apo Perbuzi Por Paraqes Shijen Time Dhe Metoden Time Nuk Edi A Me Kupton Ti Mua Dhe Nese Nuk Po Kuptohemi Le Te Riij M Kshtu Siq Jemi Se Nuk Po Arrijm Te Kuptohemi
Un Mendoj Ndryshe E Ti Ndryshe Nuk Po Ja Dalim Por Un Me Tendenca Nuk
Flas Vetem Ne Ratse Te Jashtzakonshme Tejet Specifike Dhe Kur Kam Arsye
Te Forta Edhe Ather Nuk Me Pelqen Tendenca

Se pari, ju sqaroj me shume dashamiresi qe une jam nje antar i ketij forumi i deklaruar hapur me emrin Adrian Dule, po ashtu si ju zoteri i nderuar. Ve re se ju nuk me percaktoni gjinine megjithese ne rradhet e ketij forumi une kam shkruar dhe jam shprehur ne disa tema.Mesa duket pervec temave tuaja, te tjerat nuk i lexoni dhe as qe i referoheni.Shkurt une jam teresisht i gjinise mashkullore me emer . mbiemer.
Se dyti, nga tere sa keni shkruar me lart te me falni por skam kuptuar asgje dhe nese ka ndonje dashamires antar i juaji ne kete forum te mi perktheje do t'ja dija per nder.
Se treti, tere sa kam shkruar(pas prenoncimit fillestar per poezine tuaj) jane vetem efekt i vuajtjeve qe keni kaluar(te mesuara nga urata) pasi kisha vendosur qe cfaredo qe te shkruanit une te mos pergjigjesha.Por u ndjeva ligesht te mos i pergjigjem nje martiri. Nisur nga kjo, pesha e martirizimit tuaj , ma ul deri ne nivel zero indiferentizmin. Me kah nga poshte lart(pasi nga urata mesova vuajtjet tuaja) e ndjeva te nevojshme dhe detyre shpirterore kombetare t'ju sqaroj per sa me lart shkkruajta.
Se kateri, pavaresisht se c'ke shkruajtur me lart qe une nuk i kuptoj, vlera e martirizimit tuaj me ben te ndjehem fajtor perpara jush dhe te tepert ne analizen e krijimeve tuaja profesionale.
Respekte dhe peruleje te thella martireve te vdekur dhe te gjalle te Kosoves martire. Te me falin nese padashje duke u nisur nga kendveshtrimi profesional i letersise i fyej me ndonje verejtje si rasti i Xhelalit (ne vargun e fundit te strofes se pare te poezise se tij)

p.s Me vjen keq qe po deklaroj se pavaresisht ketij rasti, ndjej nje situate dhe atmosfere jo mikpritese ne forumin tuaj per ne shqiptaret e Shqiperise.Te na falni nese padashje ju bezdisim, por deshira per te qene nje na shtyn te hyme dhe te jemi pjese.

lirik
06-02-08, 01:16
Sa per vuajtjet I E NDERUARA NDERUARI ADIDU
nuk dua te hyj ne detale kan vuajtur shum njerz neper burgje por disa kan shkruar e disa trishtohen nga ekaluara nuk e kujtojnė njerzit jan te ndryshem disa edhe nuk mud ti pershkruajn
Kam degjuar s e ka dal nji liber me titull Tunelet e Tmerrit nga perjetimete ishte brugosurve politik
por nuk po e gjej s po me bjen ne dorė aty mund te shihni nji pjesė te tmerrit njii psqyrė te vertet se kush ishte bisha seerbe dhe qfar politike kriminale maltretuese praktikonte nder shqiptarė.
Ka pas ratse kur bidhat ma te egra ordinere me mmjete te forta ne duar i nxiste kunder nesh
u dashke me ju perballu kafshve te udbes ose me u korit per jet te jetve me u turpru e mos me i than vetit shqiptarė o rrezistenc o turpin een shtrimin zgjedhe per fat te madh t zoti na dha zemer
e fuqi sternipve t skenderbeut ti bejm ball bishave karpatiane duke i flanderuar gjinit shqiptar qe na i dhan nana t tona shqiponja e adhruoj trimin shqiptare dhe qendresen por jo nenshtrimin ne asnji rrethanė
do te mbetem gjithnji idhtarė i qendreses dhe i urtsisė e i kultures por edhe femrat shqiptare i pororsis te mos bien ma te gjlla ne duar te armikut kjo te mos ndodh kurr ma por t emeren masat me kohė s enuk te duhet jeta i poshtruaur ky esht ideali im a i perket ksaj jetes mbi dhe si shqiptar dhe si breza ndersa sa per artin qe thot e dneruara adidu ose i nderuari me falni s enuk po ua njoh gjininė
un nuk po pretendoj te jem maja e himalajave ne art ka ma te lart s eun pse a mendoni q e nu k jam i vetdisjshem jam i vetedijshem edhe per gabimet ortografike dhe drejtshkrimore.
Un bėj perpjekje ne nji far stilizimi te krijuarit sipas regjioneve per shembull kur vjen fjala te hana dhe dardana nuk mund ta shendrroj nė hėna dhe dardana ja aty per shembull e humb pastaj fuqinė mandej
suka buka oka koka halle e zalle stina qetina te gjitha kto rrokje ekekrojn fuqinė artin zanoret n“dhe jehonen por te gjitha jan te kenduara ne menyra q ete mund te pershkruhen sipas variantit shqip te regjioneve pershttaen si tė duash jam munduar ta gjej nji lehtsi edhe per jugorin edhe per malsorin e dhe pėr kosovarin.
Sa pėr gabimet teknike nga letrat eshkruara kur po i qes ne faq e te internetit nuk po mund ta shikoj shum fushen e internetit dhe kohė nuk po me del sikur ta dini ju s ene qfar kushtesh krijoj do te thoni aman si esht e mundur sa obligimet i kam un po nuk ka nevoj te them ktu
Un kam menduar s elektort merren me punen dhe qeshtjen e drejtshrkimit jo s enuk mundem un pikė
pėr pikė ti permirsoj por ma mirė lektort le te lodhen pak ata jan nji sitė qe nuklshojnndonje germ te gabuar ne liber pse te merem un me te gjitha detyrat.
SA I PERKET VARGJEVE UN KAM SHKRUAR PER TE GJITHA SHIJET DHE TE GJITHA NUK JAN POEZI TE MERREMI VESH DISA JAN KANG E DISA JAN POTHUEJSE NGJARJE TE INTEPRETUARA NE VARG DISA JAN LIRIKA DISA JAN POEMA DISA JAN VJERSHA E KSHTU ME RADHė DISA JAN POEZI
UN EDHE NGJARJE SHKRUAJ NE VARGJE E ATO NUK KAN TE BEJN FARE ME POEZIN AS ARTIN POR JAN TREGIME POTHUAJSE NE VARGJE PERVEQ STILIZIM VARGU NUK KAN TE BEJN ME POEZIN FARE PO KUSH JU THA JU S EUN TE GJITHA I KAM POEZI
JO JO JO DUHET TI DALLONI SATIRATE INTEPRETET NE VARGJE LIRIKE NGA POEZIJA
UN KAM SHKRUAR GJėRA TE PERZIERA KėNGė VARGJE TE LIRA ETJ:
Ajo qka me godet ne shpirt esht kur me dalin vargjet pa emer ja e sheh kjo e martumja ashtu vepri ne nji rast dhe u grindem tash nuk m hiqet qafe por del gjithkund si nji llafazane kso problemesh kam
pasur dhe nuk dua te kem keqkuptime.
Ju e shihni se si ka vepruar Hysen Ibrahimi ua kam sjell ktu modelin shihni flet flet flet shkruan thuaj trego artin trego qellimin thuaj vleren nxjerr esencen por ma shum shkruani prozen se poezin
shkruani prozen folni per prozen dhe i nxjerrni disa shmebiśj aty ktu nga dy tri vargje e pastaj prap komentin e prap aty ktu nga dy tri vargje nes e ju ka frymzuar dikund por jo si disa nxjernin krejt vjershen ene fund thonin bravo te lumt penda ather pse nuk e le vjershen aty ku ishte
ete me thuash bravo te lumt penda pa e sjell vjershen ktu fare qka tu desht lene vjershen te poezit nese nuk din te thuash ma shum.
HYSEN IBRAHIMI NUK ESHT KRITIK LETRAR AI PO MERRET ME SSTUDIMIN EVARGJEVE TE MIA JA KAM DORZUAR SHUM DORSHKRIME SE KTO QE JAN KTU JAN VETEM DISA S A PER PUBLIKUN
HYSEN IBRAHIMI NUK ESHT KRITIK LETRAR EHST POLTIKOLOG AKTIVIST I NJI PARTIE NE SUEDI POR MI KA DERGUAR DISA QE I KA ZBERTHYER NE IMEIL DHE MUND TE THEM SE ESHT JO VETEM NJI POLITIKOLOG POR EDHE NJI KRITIK PEDANT LETRAR DHE EPERGZOJ PER KOREKTESIN EPASTERTIN NE TE SHKRUAR PER AT QKA KA NXJERR NGA VARGJET E MIA:
Mua nuk me takon te flas per vargjet e mia as te jep vlersime te jteret jan ata q e do t e flaSin
MOS I PERFSINI KENGET LIRKE E POLITKE SATIRAT ME ARTIN E POEZINė
LIRKAT POLITIKE DHE TE MOTIVEVE TE NDRYSHME JAN KREJT DIQKA TJETER ATO I PERDORI PER QELLIME EFEKTI SHPOTIJE PER TE THUMBUAR NJ TE MET APO NI REGJIMAPO NJI ZHVILLIM ATO JAN NGJARJE TE INTEPRETUARA ATOO JAN KėNGė NUK JAN VARG ARTSITIK
AS THELLSI POETIKE JU LUTEM KTO DALLIME DUHET TI NJIHNI

DHE JU LUTEM te keni mirkuptim nuk e kam qellimin te emri im por mos mi leni vargjet pa identitet
kur te komentoni se nuk kam qellim ktu ta them arsyen pse ma vonė do te ju tregeoj pse
pra kam arsye dhe rrespketojeni ket apel timin te mos kemi mosmarrveshje se jemi te gjith vllezer emotra te nji kombi enuk kam deshirė te behemi ktu teater pa nevoj
kur te intepretoni vargun s epari lart autorin mandej flisni dhe kur te merrni evsh arsyen do t eme jepni te drejt ua tregoj ma vonė mos keni merak un pa arsye nuk apeloj a snuk prononcohem
JU DUHET TE GJITH JU KA HJES I BASHKATDHETAR TE ME MBRONI AJAM I JUAJ APO I KUJT DREQI JAM UN PRA KTU JEMI TE GJITH TANėT UN KAM DAL ME EMER PUBLIK DHE PSE MA VONė DO TA KUPTONI QELLIMIN PRITNI EDHE PAKPOR ARSYET JAN PSE BILE T E
THELLA MOS MENDONI S EUN VEPROJ DIQKA PA E MENDUARE ANALIZUAR
Kam dalė me emer te vertet qėllimisht s ekam pas menduar njiher te dal vetem me pseudonim
jam mat ejam qmat gjat egjat kam mneduar q #te bėj tė dal apo te mos dal me emer dhe shum per pak ka fituar kjo vendimi qe te dal me emer te vertet
NE FORUMIN SHQIPTAR ME KAN PAS LODHė DUKE ME PYETUR QKA DO TE THOT ANGERT
PSE JE ANGERT me ket pseudonim

po ky esht nji emer i lasht ilir qe mandej e moren europiant per vete kryesisht gjermant ja prandaj
e kisha ky ishte shkaku pse dola me at pseudonim ndersa lirik poashtu ka te bej me nji rrėnj te vjeter ilire sepse lirika popllore ne europ nga iliria rrjedhi lirk liko likaj lico licia ishin emra ilir prandaj ekam ket pseudonim
E pse dola DOLA ME EMER KE T E BėRA PER QELLIME PAK MA MADHORE PER SHKAQE
QE JU MA VON DO TI KUPTONI DHE DO TE THONI PASKE PAS TE DREJT
Prandaj po ju them kur te komentoni shkruani peshtypjet ne prozė ns emerni ndonje shembull ne varg nxirrni dy atre dhe thuani ja ktu kshtu tha kshtu deshti kshtu ishte qellimi
Sai perket vargjeve te mia mos harroni se kto ktu nuk ja kush e di s e qka ato te medha qka jan
pres te bisedoj me kritiken letraere ne tiranė apo ne prishtinė dhe te meremi vesh me dikend
seps ejan shum nji numer i madh dhe nuk dua ti qe te gjitha ne internet mjaftojn disa q ei keni ktu ua dhash qe te shihni pak sa per tėtė thėnė dhe kjo ehst nji pikė e vogel nga krijimtaria ime
qe ua nxora lexuesve qe ti lexojn e te dijn diqka per autorin
me rrespekt per lexuesit autori xhelal ferizi liriku

adidu
06-02-08, 01:35
Megjithese ju shpjegoj se jam i gjinise mashkullore dhe jo femerore, ju vazhdoni si "padashje" tendeciozitetin. "ANI Dee" ...shprehej e ndjera nene e nje shokut tim, kur ja sillnim ne maje te hundes, teksa femijerisht benim prapesira. por zemren nuk e prishte kurre. Ishte Kosovare( e vetme ne Shqiperi dhe me vuajtjen ne shpirt per njerezit qe i vuanin ne burgjet e serbeve ne Kosove) dhe vazhdon te jete Kosovare, megjithese e vdekur dhe kocka tretur, sepse jeton ne zemren time. Po te ishte gjalle do te te shihte ty xhelal martir, e i vuajtur dhe thjesht ket cast do te thoshte me zerin e saj te bute, por vendoses : ANI DEE

lirik
06-02-08, 02:12
NDEGJO TI ADIDU QE QENKE MASHKULL DHE QENKE SHQIPTARė

Mė vjen keq q ė nuk kuptoni shqip
sepse te gjitha vargje t e mia shqip jan te shkruara
Ti zotri Ardian Dule nuk ka nevoj te perkulesh para vujatjeve te mia
s e nuk jam un i vetmi shqiptar qe kam vuajtur
ka shum te vuajtur neper shekuj
ky komb esht kombi i vuajtjeve
gjysmen na i ka sjell armiku e gjysmen ia sollem vetvetes me sjelljet tona alla shqiptarqe.
Por un he r pas here i shkruaj disa gjėra e si qellim ėsht te ua mbylli gojėn serbve te cilet shpifin per shqiptarėt zi e ma zi me genjeshtra te paskurpullta:
Qe treqind vjet ata shpifin propagand dhe na parqesin si fajtorė ndersa mua te gjitha ato vuajtje te tmershme q ė mi shkaktuan deshten tė mė zhduknu si emer fare gjoja s enuk kam figuruar
se le ma si i burgosur politik ndersa ata gjith jeten me ndoqen posht elart
le ta dij europa se qka bėnin kta shovenist te eger te karpatve prandaj vendosa te dal me
emer dhe mbiemer
Treqnd vjet politika serbe shkruan gazeta elibra e propagandė literaturė kundr shqiptarve me vagona
rasti im ehst intresant prandaj dola me emer dhe mbiemer se deri sa serbet kan transportuar vagona propagand e literatur mashtrime per ne europ se paku ne kemi fakte te verteta nese ata gejjshtren e
plasojn ne do ta themi te verteten
Kur kam pas paraqit kekresen per azil ne gjermani gjermant kan pas pyetur sepse ather ishte ashtu kekresa einfromimit ish jugosllavia ku serbet ekishin timonin ju ksihin pas thanė nuk ka xhelal feriz ne shtetin jugosllav haaaaaaaaaaaaaaaaa qfar shtei na ishte ai por gjermant e menqur nuk esht leht me i genjy ata me gjeten ne dokumentacion si banor i mitrovices dhe gjeten komplet dokumentacionin
q eisha i burgosur politik neper amnesty international london
ja pra rrenat serbe te mbajn ne burg te shkatrrojn dhe te mshefin tash ata jan diskrdituar nuk ju beon ma kush mbi dhe ndrsa dikur fjala etyre ka qen vulė ne erurop.
KY ISHTE SHKAKU PSE KM DAL MEEMER NE FORUME ME EMER TE VERTET QE TE DIHET KUSH EHST XHELAL FERIZI THEJHST BANOR I KUJT JAM UN KU BEJ PJES UN KAM FAREFIS
KAM FAMILJE KAM SHOQERI ME NJEH GJITH MITROBVICA NDERSA JUGOSLLAVIJA JU THA GJERMANVE KY NUK EKZISTON NE SHTETIN TONė KET E BėNė ME QELLIM QE TE ME SHKATOJN VUAJTJE TE REJA SABOTIME DHE MUDNSISHT QE GJERMANT TE ME DORZOJN PASI SERBET JU KISHIN PAS THANė JU MUND TE NA E SJELLNI NE E VERIFIKOJM
E di un se si do te me kishin verifikuar ata siq verifikuan shum tjer shqiptar qe nuk ju dihet nami as nishani .
Por nuk esht mirė nga an ejuaj q epo me detroni te sqarohem per gjithqka DHE TE ARSYETOHEM SIKUR PARA GJYGJIT THUA SE I KAM BORGJ DIKUJT DIQKA JAM XHELAL FERIZI DHE PIKė KUSH DON TE ME VERIFIKOJ E GJITH MITROVICA NA NJOHIN JAM BANOR I ATIJ
QYTETI ATY JAM I LINDUR :
I NDERUAR ARDIAN DULE ME DUKET SE PAS REAGIMITTIM TI SIKUR FLET E NJI GJUH TJETER
NE VARGJET TE CILAT I ZBERHTEVE U DHE HIRI E HTE SHKELQYESHEM MELODIN ė DHE DOME THENJEN
UN E KAM SHETIT SHQIPERIN NE QDO PLLėMBė HERT DHE KAM DNEJT ANDEJ SHUM
KAM SHUM MIQ E SHOKė ANDEJ DHE JAM DHėNDėRR LEZHE PRANDAJ MOS PANDEH SE JAM
NDONJE PROVINCIALIST I PA DALUR:
TASH Q E DOLE ME PRONONCIM TE RI DHE THUA NUK KUPTOJ ASGJė ENJIHER KUPTOVE SHUM MIRė ME VJEN KEQ POR UN NUK KAM MA INTRESIM TE SHKOJ MA GJAT SA PER PERKTHYES SHQIP SHQIP NUK KA ASKUND:
Ti the diqka per ndiferencen nuk ėsht e vertetė kjo fare un dal ngadal po ju shkoj punve dhe kam qenė neper forume tjera por un nuk i kam njiqnd krena se mbaj familje ne kushte te jashtzakonshme
UN I PERCJELLI LAMET EMISIONET DIKUMENTARE NE TELEVIZION LEXOJ GAZETAT LIBRA MEREM ME DETRY T E FEMIJVE DHE VRAPOJ MBA FEMIJVE E ORAREVE TJERA UN JAM ROB I JETES DHE I VARGJEVE LIRI FARE PAK KAM NES EMMERRRNI EDHE KET SE UN HER PAS HERE RRI ME INTELEKTUAL GJERMAN ATHER QKA ME MBETEM MUA :
UN EDHE PO KAM DHIMBJE TE SYVE NGA NGARKESAT ETEPERTA DHE NGANJHER NUK ESHIKOJ FAQEN EINTERNETIT KUR SHKRUAJ KTU PO LINDIN GABIMET ORTOGRAFIKE:
KUR NISEM NGA FAKTI QE SHQIPTART NJ NUME RI MADH POO E SHAJN EDHE KADARENė
NUK MERZITEM SHUM EDHE PER MUA DO TE KET GJITHFAR LLOJ SHARJESH E LAVDATTASH
SA PERNE INTERNET JU VET DUHET TE ME LIRONI NGA OBLIGIMETE SHUMTA JU VET O T EDUHEJ TE THONIT MOS U NGARKO SHUM UN KAM FAMILJE DHE LEXOJ SHUM DHE NGA KTO NGARKESA TE TEPERTA DO TEKEM PASOJA PRANAJ SE PAKU GJYSMEN ME DUHET TI REDUKTOJ
DO TE ISHTE HMANE SIUR TE THONIT I DNERUAR BASHKATDHETAR XHELAL NE DO TE NDIHMOJM NE QELLIMET TUAJA CILAT MUA ME DUHET SELEKSIONIMI I SHUM VARGJEVE E DORSHKRIMEVE Q E IKAM SHKRUAR VET ME DUHET TI PERMRISOJ KJOS ZJGAT NDOSHTA ME MUAJ ASKUSH NUK M*E ME NDIHMON
KJO QE JU THONI ADIDU NUK KUTPOJ NDESA ATY VLERSOVE PER BUKURI TE THEM TE DREJTEN ADIDU UN JETOJ ME GJERMAN QE SA VITE DHE JAM MESUAR ME KET POPULL ME KET KULTUR QE NUK ENJOHIN GJUHEN E TENDENCES POR JAN GJITHMON KONSTANT
Pamavrasisht s ejam shqiptar e dua kombin tim un mendoj s se shumqka shqiptart duhet te ndrrojn ne veset etyre ti heqin ato sejeta nuk shkon me ngarkesa por duhet liriuar nga ngarkesat dhe duhet te kalojm ne nji identitet sa ma kulturor europian
NE GJUEHN DHE EDUKATEN TONė NUK DUHET TE KET THERRA BALLLKANIKE POR DUHET KONSTRUKTIVITETE MODERNISTE DHE TE PERPUNUARA SIPAS EDUKATES EUROPė
SEPSE NE ERUOPė P SYNOJMė KAH KULTURA E INTEGRIMI
NUK KUPTOJ ASGJė NE T GJITHA ATO VARGJE KUR MUA ME KA RASTIS EDHE FORUMITAT E THEJSHT KAN THėNė DIQKA KAN KUPTUAR MUA MELEN PA TEKST KJO SHPREHJE DHE NUK ME LEN PERSHTPYJE SE JENI NE BINARė KONSTANT TE EKSPONIMEVE ME DUKENI SIKUR DELNI JASHT KONSIDERATAVE ME NJI TIMON EKSPERES DHE KJO PARAQITJE NUK LEN VEND PER NJI
KONSIDERIM SERIOZ APO QELLIM MIRė ME DUKET SIKUR KUDNERSHTOHENI ME SITUATAT
NES EEDHE MA I THEJSHTI KUTPON KTU ETI NUK KUPTON MELEN PERSHTYPJEN E GJITHFAR LLOJ HAMENDJEVE
SA I PERKET TEMAVE NE FORUMIN DARDANIA UN I KAM KONRTROLLUAR DISA POR KAM ARDH TASH S E NUK ISHA KTU NE K ET FORUM SIHS APARA DIISA MUAJSH POR U KTHEVA PRAP TASH DHE UN VETEM KUR KAM KOHė SHFRYTZOJ RASTIN DAL NGADAL E HYJ NE TEMA
PRANDAJ MOS ME NGUTNI SE DO TISHIKOJ ATO POR MEKOHEN DAL NGADAL DHE ME KUJDES NHUK MUND TE HYJ NE TE GJITHA ANET PERNJIHER UN JAM DUKE PA TEMA POR ANDEJ AKOMA S KAM DALė SE NUK PO MUND TI PERBALLOJ TE GJITHA NGARKESAT

lirik
06-02-08, 02:16
Un e mora vesh se jeni i gjinis mashkullore dhe quheni Adrian Dule dhe mos ke merak he Burr se
tash e di e mora vesh e kam te kjart tash e kuptova

adidu
06-02-08, 02:29
E kuptoj se serbet te kane bere aq dem, sa edhe vellain tend ta shohesh si armik per nje fjale.Une te dua vellai im cfaredo qe te thuash dhe te me fyesh. Mos harro se jam mik ne shtepine tuaj(ne kete forum) dhe nese ndjehem i keqpritur ,sipas rregullave shqiptareske qe kemi i bie te largohem , por te turperuar do te jemi te dy.Me fal nese te kam fyer dhe nuk me mbetet gje tjeter vece te largohem.
Ti rrite e te mbete ndera ty dhe te gjithe antareve ketu.

lirik
06-02-08, 02:45
Dhe sa i perket vuajtjeve te mia dhe te tjerve ne atdheut i kemi gjithmon borgj pa vuuajt numdo te ksihte atdhe te gjith ne vuajtem vuajtenb edhe te paret tanė nejeten time kam menduar pse ore shqiptart nuk shkruajn libra efilma e ti perkthejn ne te gjitha gjuht e botes qe serbia ma kurr te mos guxoj as te dal e te hap gojen neper botė por meqense shqiptart gjithmon rrijn dhe jan dhan pas qejfeve e jo pas detyrimeve e punes pse te mos flas serbia dhe tashq et shkelma dhe akoma ka shum dyer te hapura neper botė s eshqiptari i mjer vet po ja jep shansin
N evend s ete shkruaj libra elibra et realizojn filma per tmerret shekulore e ti shperndajn neper
botė faktet qe jan te gjalla le ta sheh bota per shembull se si me futen mua dis dit ne nj far sanduku
kriminelat eposhter ne nji temrr te paparė vetem evetem qe te me destabilozojn psiqikisht
mandej mi lenduan vesht q ete me lanė te shuredher e me merreshin mendt tmershem
na fusnin ne makin apa ajr dhe na transportonin prej nji burgu ne nji burg mbrenda ishte aq sa zen nji njeri tmerr errsirė pa ajr gati neper kthesa mandej em dergonin ne dofar te quajtura quqalica ku duhej te rrij njeriu gjysem i germuqur ku mezi merrte frym nejriu aty me lan disa dit mandej ne ni podrium te tmershem po thuajs e nen tok me nji errsir ta hatashme sikur te filmohesin kto gjera e ti
shihte bota njerzore kto gjėra duhet ti filmojn sshqiptart e jo te meren me njeri tjetrin kto dokumentare
ejo mitroviva akoma nuk i njeh bijt e vet sepse neper komuna jan vendos disa nga ata qe na
torturuan njeri nder ata esht inspektori GJAKSORė miku i ngusht is serbve sylejman arifi torturusi is shqiptave ne vitin 1981 qe ishte nji dner inspektort ma te kqi se bashku me faruk mehmetin me porkurorin kapllan barutin me kryetarin e gjygjit ismet emren nji berllog i seerbve me isuf mejzinin nji antishqiptart i flliqur me regjep kaqanikun gjykats hetues edhe ky nji berllog
KSI LLOJ HIENASH KAN HY NE ADMINISTRAT SOT E TE ISH TE BURGOSURIT POLTITK
AS QE DIHET KU JAN BILE AS QE PERMENDEN HEROJ JAN ATA QE NA TORTURUAN ATA EGZOJN LIRIN DHE ATHDEUN NE DUHET T EVUAJM NEPER MERGIME NEPER DHE TE HUAJ
NE MITRROVIC AS Q E KA KURFAR MANIFESTIMI ATY GJITHQKA KA VDEKUR
SEPSE NE DOR E KA TJETER KUSH TIMONIN KA VDEK EKONOMIA DHE SHPRESA PER BASHKIMIN E QYTETIT SEPSE NE DOR E KAN GJITHMON MASHALLAHAT SITUATEN
PATRIOTAT LUFTOJN E ISNPEKTORT VULOSIN HAJDE SHQIPTARI HAJDE
NUK SHEH KUND MBI DHE KSO MASKARADASH VETEM TE SHQIPTART
TE POPUJT TJER DENOHET REND TRADHTIA TE NE E KA GJET SI NE BASHQE
TRAHDTARI JETON SHUM MA MIR S EPATRITI DHE ESJEL ESJELL PUNEN DHE BEHET PRAP MA I RRESPEKTUAR AI SE I STERVUAJTURI KJO NDODH TE SHQIPTARIA
:PIKRISHT KTA FAR KUKULLASH EKAN SHKATRRUAR QESHTJEN EMITROVICES SIKUR TE KISHIN PAS ATDHETART NE DOR SITUATEN NE KOHEN ELUFTES NJERZT VIZIONARė
MITROVICA SOT NUK DO T E KISHTE KAMB SERBI ATY DO T EISHTE PROBLEM I ZGJIDHUR
POR Q TI BESH Q E BAJRAKUN EMERR GJITHMON AQI QE SHEH SHKURT
DO T EISHTE NJJET SIKUR ME EMARR UN SIMENSIN FIRMEN GJERMANE ME E DEJTU
me ithan shqiptarit a po emerr aeroplanin a din me e dejtu kurr nuk thot jo po more thot
edrejtoj un mos ta nin ty nuk esht mare me than nuk di se dituria nuk ka fund ka dije mbi dije ka vizionar e largpamsa s ate duash prandaj nuk duhet me marr detyra te rėnda persiper kur nuk i zotron
per shkak s emerr ne qaf nji milet len shere prapa qe nuk zgjidhen me shekuj.
SITUATEN MUND TA MARRESH NE DOR VETEM NESE JE QIND PER QIND I SIGURT SE JA DEL NE KRYE POR JO DIN TRIDHJET PER QIND E SHTATDHJET PERQIND JO SI THONIN TE VJETRIT
NJI E SHEH E NJQIND SI SHEH PER DREJTIME KOMBTARE DUHEN NE BALLė ATA MA MMENDJEHOLLET MA VIZIONART TE TJERET DUHET TE JEN NDIHMSA TE TYRE KSHTU VEPROJN POPUJT E ZGJUAR NEPER EUROPė

lirik
06-02-08, 10:38
Vujtjet e te burgosurve politik shqiptarė jan interesant per nji gjė qė ti mbyllet goja serbve dhe tė tjerve
te cilet me pompozitet propagandonin vllazrim bashkimin ,e popujve dhe i genjenin boten me prralla
mashtrime “mafioze .
Ne fakt ishte sistem mafioz dhe mjer ai qė hynte nė doren e tyre ne at kohė dhe tė shihje pėr sė afėrmi
fytyren shoveniste barbare tė tyre dhe mmfebnin shoven qė mshifgej nėn masken e bashkim vllazrimit.
Mė kujtohet nė vitet 1993 deri sa isha ne burg ne vuajtje te denimit me kujtohet kontakti me shum nacionalitete ne burg jo vetem te jugosllavis por edhe me te kombeve tjera kishe hungarez te pakicave kishte armen qe kalonin kufirin eish jugosllavis ilegal kishte turq arab indian e qka jo.
UN GJITHMON KAM QEN MERAKLI DHE KURESHTAR TE NJOH NJERZ DHE KULTURA TE SHKEMBEJ MENDIME:
Mė kujtohet kontakti dhe bsiedat me te burgosur te shum nacionaliteteve me kujtohet edhe me boshnjak kontakti.
Boshnjakt ather ishin tmerrsisht te dahsuruar ne jugosllavi ne politiken e bashkim vllazrimit q ene fakt ishte asgja tjeter vetem politik e moderuar rankovqiste maskė sho vene vetem ne formė tjeter.
GJat diskutimeve me boshnjak e kroat aty ne burg me kujtohet nji prej dialogeve te shumta.
Mė kujtohet nji intelegjenti boshnjak aty kur tha mua dhe atyre boshnjakve te vet,ju po ekundershtoni te gjith xhelal ferizin ne dialog po dijeni se jeni mendjeleht ma largpamse i ka ka parashikimet,
sepse mendoni nji diqka ne serbet na ushqejn me bashkim vllazrim me politikė mashtruese
per te ne dehur me opium mashtrues per te na droguar ne bashkim vllazerrim e kur te ju vejn dita me na pre nė fyt u qova pip n kamb dhe ja shtrengovca doren atij boshnjakut dhe it hash ke thėnė nji fjalė nji thėnje as filozofike dhe aq te sakt sa q e nuk do ta harrojn shekujt.
KėT FJAL I THASH DO TA SHKRUAJ DHE NESE DAL GJALL NGA BURGU DO T E MUNDOHEM TA SHKRUAJ DIKUND NE PUBLIK SėRBėT I THASH NUK JAN TE TILLė vetem per ju por se bashku me ruset jan te till per gjith boten mundohen ta mashtriojn boten me opiume mandej ti ushtrojn d sadizmat etyre dhunen e tyre qe mshefin gjithmon ne shpirtin dhe truirin e tyre e ruajn per z ta zbarazur kur te ju vjen rasti.
Dhe u deshmua kjo serbet ne ballkan qfar veprimesh kan ba e rusėt ne qeqeni qfar veprash mizore
NE AT KOHė kroatet me tregoninse serbet qetnik te evshur si oficer s ushtarak ne zonen e dalmacis shkojn e martojn femra kroate te gjitha i bejn me informacion marrin informata cila familje kroate ka vetem nji vajzė dhe mandej ja kurdis martesen sepse kroat ekan zakon te japin gjithqka per vajzen pasuri e q ka jo dhe mandej oficerat serb arrinin ne bregdeti te gjitha objektivat poltitk.
NE KET MENYR ATA MERRNIN EN DUAR QELSAT KRYESOR TE BREGDETIT e asimilonin femren kroate femiu i oficerit msonte qirilicen zgjedheshin ofeķcer ma qetnik te lidhur ngusht me sigurimin ushtarak dhe udb n koncentroheshin ne marrjen e kalas nga mbrenda marrjen e koracis per nji serbizim total per ta larguar nga orientimi perendimorė dhe per te marrr gjithqka nen kontorll.
Ata zgjedheshin
OFICERET KU JANMA TE PASHEM DHE STIMULOHESHIN GJOJA ME SHKOLL TE MADHE E ME GRADA ne fakt luhej politika asimiluese shkatrruese e komponentes nacionale kroate.
NE ANEN TJETER SIGRUIMI NE BURG DERGONTE SIPUNA DHE BENTE VESHT PIPZ SE QKA BISEDOJA UN E KU RRIJA QKA FOLA E QKA THASH isha i percjellur hap pas hapi dhe shpesh jan derguar raporte me shkrim dhe esht trashur dosja ime.
Saper dosjen e tarshė per mua kisha info rmata te sigurta por duarkryq nuk rrija as un dija te organizoj mbrojtjen time qellimin e kisha te dal njiher gjallė perjashta.
jA PRA KSO VEPRASH TE FLLIQURA ME PLAN BENIN SERBET PER TA MARRR NEN KONTROPLL BALLKANIN E TA BEJN ZONė NDIKIMI TE RUSIS ne zonat bregdetare ata kan pas gjeneral
qe kan paur jeten praallore dhe kan pas te koncentruara raketa te tkhyera nga perendimi dhe kan pas lidhje te mshefta me rusi kan qenė te gjith te drejtuar me shpirt t ezemer kah rusija per ta instaluar ndikimin pansllav dhe qirilicen andej me tregonin dalmatint dhe histriant e boshnjakt per politiken qė behej andej por shum her edhe nuk kkisha mundesi te shjkoj thell ne informime pasi paraqiteshin edhe rrreziqe pasi me percillnin zagart e udbbes nes esecilin hap.
EUROPEN ATA E MASHTRONIN ME MASKEN EBASHKIM VLLAZRIMIT NDERSA ARMET KONCENTRONIN E I SOFISTIKONIN PREGATISNIN MARTESAAT E PERZIEREA DHE
nepermes kuadrove te shitur te bashkim vllazrimin ne masken e te ashtuqujturit patriotizem socialist jugosllav te cilin un e diskreditoja me gjith fuqinė e shpoirtit si maskė pansllave shovene mbredna se ciles fshihej gjarpri i gjatė me bisht ne vladivostok te rusis e me krye ne zonat eballkanit e bile mundsisht te fius thinin edhe ne europ vetem priste rastin.
JA PERSE KEQTRAJTOHESHA UN SEPSE ME INTRESONTE SECILA VOGELSI DHE ISHA NE SHERBIM TE KOMBIT TIM PRANDAJ ISHA NE RREZIK JETE GJITHMONė
SEPSE KA PAS RASTE KUR DIKUSH I QONTE FJALT DERI NE BEOGRAD dhe ket e hetoja ne kurrizin tim pastaj kur fillonte zullumi.
NE TE BURGOSURIT SECILI EKEMI PAS DOSJEN DHE PER QDO SJELLJE PER NE KAN QEN TE UINFORMUARA ORGANET E LARTA DOSJET TONA I KAN PAS TE GJITHA QENDRAT jurispondenca sigurimimi is htetit partia kreu i shtetit kshilli ekzekutiv sepse jugosllavia ishte
vendi ma burokratik ne botė dhe spinunimi ishte buka e tyre ndersa shqiptart q ekishin nuhatje dhe intelekt sa do pak ishin ne rrezik jete e sa per shenime nuk guxoja te mbajė ata q ekan provuar ket te mbajns shenime jan sakatosur ose zhdukur ose i kan shkatrruar psiqikisht nji nder ta ishte ABEDIN BALA POETI DHE PUBLICISTI TE CILIN EMBYTEN NE BURG E VRAU SIGURIMI JUGOSLLAV:
SHUM NE SHENJESTER ISHTE EDHE JETA IME DHE KET MONTIM E KSIHIN LANė KUR TE SHKOJ NE KAZERMAT JUGOSLLAVE ku menjiher disa dit pas lirimit nga burgu me derguan ftesen per sherbim ushtarak edhe pse isha ne moshen tridhjet enji vejqare gati kishte kaluar mosha e ushtris por donin ne kazerm te ma kryenin tallkinin me metoda serbo qetnike.

lirik
06-02-08, 10:52
Disa Tregime Edhe Pak Vazhdojnė

legenda
06-02-08, 13:17
....kete mendim te ADIDU-se
e perkarh me pike e prese,...

--------------------------------------------------------------


....Zonja Urata,nuk mendoj se eshte e arsyeshme qe te impononi lexuesit tjere ne at se c ““fare te shkruajne,qofte ato ane pozitive apo negative,si psh me rastin e anatres
E_martumja,ky eshte nje forum liberal,dhe secili ka te drejte te shfaqe mendimin e vet.Se pari flm i nderuar urata per kete fraze qe me ka prekur sinqerisht thelle. Po e nis pergjigjen me ju, perpara postimit te mesiperm drejtuar mua, te Zotit Xhelal, megjithese postimi yt eshte i meposhtem. Pra po e nis me kah nga poshte, per te arritur lart.
Me vjen shuuuume keq i nderuar urata qe ne njefare menyre prenoncimi im apo edhe i te tjereve(nuk dua te flas aspak ne emer te tyre) trajtohet si "keqardhje" dhe "lutje" per zotin Xhemal dhe vuajtjet e tij. Nese duhet ta shohim si nje qenie te vuajtur, qe ka hequr pafundesisht ne burgjet famekeqe, jam i pari kete cast qe i bie ne gjunje ketij martiri. Madje e kam per nder ti bie ne gjunje si nje guri themeli te ngjizur me gjak, mbi te cilin ngrihen muret e lirise tone. Kete cast , ne kete fraze, flet zemra ime prej shqiptari dhe jo profesioni im prej artisti dhe letrari.
Por nese diskutohet per vepren letrare te ketij martiri, atehere punet dhe kahu i tyre ndryshojne.Nje shkrim letrar(poezi, apo proze) nuk eshte domosdoshmerisht e bukur vetem duke patur parasysh se c'ka hequr krijuesi. Bota ka shume shembuj qe njerez qe nuk kane vuajtur aspak ne trysni fizike ,kane hapur epoka dhe revolucione me vargjet dhe rradhet e tyre. Ne kete kontekst mendoj se zoti Xhelal nuk eshte per tu "meshiruar", pasi ka vertet vargje me vlera midis atyre qe kam lexuar, por dhe te fetishizohen vargjet dhe te ngrihen ne piedestal vetem e vetem per vuajtjet qe ka hequr, kjo nuk eshte e drejte.Nisur nga kjo edhe une i bera nje prenoncim te disa vargjeve te tij, pa e ditur aspak se sa ka hequr dhe martir eshte.
Shkurt, nese vargjet e martirit desheroni ti shohim nen kendeveshtrimin martirizues te siguroj edhe nje here qe une i pari ju ulem ne gjunje.Por nese do ti shohim ne aspektin profesional, atehere une do te jem i pari qe po aq sa i vleresoj , po aq edhe do te jap kritiken time ne aspektin profesional.
Si duhet ta trajtojme kete martir me pak fjale? Si nje martir artist, apo si nje artist martir?
Ju pa kuptuar kerkoni ta ndihmoni , por ne fakt e meshironi dhe mua nuk me vjen mire aspak, pasi si artist ndjej se ky njeri ka vlera , por duhet te pranoje qe ka edhe amatorizem ne menyren e te perifrazuarit te vargjeve te tij.
Respekte te gjitheve martirisht dhe artistikisht
p.s nese lexoni me vemendje se ckam shkruar me lart do ta kuptoni se une nuk kam pasur aspak tendence gjykuese per kete zotni, por jam prekur qytetarisht ne verejtjen e tij qe nuk i kam bere copy paste edhe emrin teksa i jam referuar.

Urata
06-02-08, 18:10
Martir ishe,
martir je,
martir do jesh,
dhe neser,
edhe pasneser,
edhe kur,
une te mos jem,
ai qe jam,
vargeshkrues,
martiresh, te kombit martir.
Poet jam,
poet do jem,
dhe neser,
edhe pasneser,
ne nje varr do ndryhemi,
perqafimtas mes nesh,
poezite e mia,
te tua,
vuajtjet e tua,
te miat.
(poezi per veten dhe Xhelal Ferizin)Adrian Dule


Vllai adidu, me shkrimet e tij te bukura, artin, fjalet e artikuluara ku permes vizionit te tij poetik/intelektual shperthen nga vetja-ndegjegjshem dhe behet domethenie, porosi, dhe mesazh per te gjithe ne!

O sa mire per ne qe kem rast t'lexojm!

lirik
06-02-08, 19:22
Faqja 89 Mund Te Fshihet Nga Administratori Ndersa 90 Esht Ne Rregull Ku Ehst Shkruar Permirsim Ne Faqen 89 Ka Shum Gabime Dhe Mund Te Fshihet
Ndersa Kjo Rubrika 90 Esht Kontrolluar Dhe Permrisuar Flm

Murgesha
06-02-08, 19:33
Pėrshėndetje Lirik.
Isha unė qė tė fshiva "faqen" 89 e 90.
Mė duhet patjetėr tė tė pėrkujtoj se kėtu gjindemi tek nėnforumi letėrsia e presim biseda letrare.

Tė falemnderit pėr mirėkuptim.

Murgesha!

lirik
06-02-08, 19:45
Respekt Per Te Nderuarin Adrian Dule Per Vargjet Q E Mi Kushton Un Kam Besim
Se Do T E Mirkuptohemi Vargje Me Keni Kushtuar Ti Dhe Shum Kush I Kam Te Regjistruara Ktu Flm Prej Jush Te Dashur Bashkatdhetarė Edhe Nga Urata U I Ruaj Shum Vargje Qe Mi Ka Kushtuar Por Edhe Nga Te Tjeret Tash Po I Marr Vargjet E Adrianit E Po I Memorizoj Hami Deshti Ta Shuaj Xhelal Ferizin Te Jeni Te Bindur Me Shum Veshtrisi U Regjistrova Ne Komunen Time Pas Lufte
O Zot Sa Veshtirsi Hoqa Per Fat E Patem Fqi Kryetarin Ekomunes Mursel Ibrahimin Djali I Agjes Se Patriotit Te Madh Hysen Ibrahimit Ne Suedi Aktivistit Qe Ka Mbi Pesmij Procese Te Mbajtuar Politike Njeriut Ma Aktivist Te Te Gjitha Kohrave Ne Shtete Skandinave Njeriut Qe E Don Atdheun
Hysen Ibrahimit Ju Vra Vllau Ne Demostrata Ne Vitin 2004 Me Rastin E Mbytjes S E Tre Femijve Ne Lumin Iber Nga Serbt:
Para S E Te Dalin Ne Demostrata Isak Ibrahimi Nga Lagjja Shupkofc E Mitrovices
Emerr Ne Telefoion Hysenin Dhe Tu Ju Dridh Zeri Gati Si Ne Vaj Thot Ah Bre Vlla
Hysen Ma Kputen Shpirtin Tre Femijt Eqabres Shu Ih Qka Po Na Ben Shkjau
Po Me Duket Sikur Jan Fmijt E Mi:
Zemra E Shpirti Po Me Qet Tym Ishin Kto Fjalt E Vllaut Te Hysenit Isakut Deshmorit T E Kombit Shqiptarė:
Pas Nji Bisede Ku Hyseni Jashtzakonisht Merzitet Nga Suedia Ky Aktivist Patriot I Madh Hysen Ibrahimi E Pyet Vllaun Isakun Qka Ekeni Ndermen D Me Ba
I Thot Isaku Vlla Ma I Vogel Hysenit Hysen Vlla Po Pregatitet Demsotratė E Madhe Nuk Durohet Kshtu Ma
Ishalla Hjar O Vlla I Dashur I Thot Hyseni Dhe Te Dy Vllezrit Me Lot Ne Sy Si Zoti Me U Trgeu Se Nuk Do Te Ndegjohen Ma Pershendeten Per Te Mos U Ndegjuar Ma Me Isakun Isaku Vritet Ne Demostrata Nga Serbet Me Snajper Mu Te Ura E Ibrit Direkt Goditet Ne Zemer Nga N“snajperist Serb Matan Ures S E Ibrit
Dhe Mbetet Deshmor I Kombit
Kjo Familje Patriotike Dhaa Shum Per Kombin Edhe Djalin E Agjes Se Hysenit Qe Ja Vran Serbet Pa Meshirė Para Luftes Ne Vitin 1997 Abaz Ibrahimin
Ndersa Hysenit Jeten I An Nxiu Tradhtari I Kombit Gjyktsi Jusuf Mejzini
Tradhtari I Ndyr Q Edenonte Shqiptar Si Kasap Ekishte Hysenin Gjak Te Zi Se Ishin Grindur Sa E Sa Her Dhe E Futi Ne Burg Eja Mori Nji Pjes Te Rinis
Vetem Pse Hyseni Mendonte Edhe Ather Kombtarisht
Sa Hakmmarrsa Dhe Sa Njerz Te Poshter Ishin Ather Kta Udbasha Ishalla Nuk Thon Sot Neper Popull Ne Kemi Ndihmuar Larg O Zot Qka Kan Ba Kta Ne At Kohen Etyre S A Tradhtar Ishin Jam Vet Deshmitar I Kohes

natyra
06-02-08, 21:44
Kushtuar poetit Atdhedashas z.Xhelal Ferizi

Ti Hero i Dardanise
Bukur po i kendon Lashtesise
Penda jote s'din te ndalur
Vuajtja jote e pa parur,
Ti Hero permbi shkrepa
Po ju kendon trojeve t'vjetra
Dhe nese zeri nuk te shkon,
E ke penden qe t'ndihmon
Qe nga dora kurr se l'shon
Sa pa pertim ajo qe shkruan
S'ka maqin qe ja muan
Sa me zelle dhe krenari
Eshte e bukur per stoli
Oh,sa shum po ia kan zili
Penda jote si ujevara
Nder penda tjera, eshte e para
Shkruna zi dhe shkruan bardh
Por gjithnje shkruan real
Ti bre penda e Xhelalit
Gur e shkemb e qelibarit
Rrofshe ti pend sa motet shekull
Paske qen gur e hekur
Se qyshe duhet t,jesh poet
Njemije vargje ne nje flet
Sikur t'jen o vale me det
Sikur t'jen o bjeshk me bore
Qka nuk ben o mendja e holle
Mendja e holle me aktivitetin
Sikur valet qe shperndain detin.

T'pershendes o i larte Xhelal...
shkruaj o vella
vargun kurr mos e ndal

Gjithnje me respekt
nga mike e juaj
natyra

lirik
06-02-08, 22:43
Ju falenderoj o bashkatdhetarė o popull Qė Mė KUSHTONI VARGJE PER SE GJALLI JU FALEMINDERIT VLLEZER E MOTRA TE DASHUR DHE TE NDERUAR
TE GJITHA KETO VARGJE QE JU MI KENI KUSHTUAR NEPER FORUME UN DO TI RUAJ KUJTIM
NGA TE GJITH FORMISTET JU FLANDEROJ SHUM DHE JU JJM MIRNJOHS PEER MORALIN VULLNETIN Qė ME JEPNI JU FALENDEROJ I BIJ EBIJA TE TOKES SE SHEJT SHQIPTARE
BREZAT E BREZAVE TE KSAJ SHQIPTARIE NE JET TEJ JETVE I KENDOFSHIN E I GZOFSHIN
JU JENI MREKULLIA VET JENI YJE TE PASHUARA TE QIELLIT SHQIPTARė JU SHNDRISNI
ARMIKU I JONė SHEKULLORė PO VYSHKET PO SHUHET NE URREJTJEN E TIJ TE DJALLIT
KUR T EJU SHOH ARMIKU SE JU E DONI BASHKATDHETARIN TUAJ E MBANI NE GJIRIN E POPULLIT QE ELINDI BIRIN EVET ENUK E HARRON DO T E PELCAS ARMIKU
ARMIKU MENDOI S EPOPULLI IM DO T EME HARRON POR KJO NUK NDODHė S EUN E NJOH POPULLINTIM TE DASHUR DHE NUK PENDOHEM PSE JA KAM KUSHTUAR RININė
EDHE SOT SIKUR TE KEM MUNDESI EDHE GJITH POPULLIT TIM DO TI SHERBEJA AQ SA MUNDEM
NATYRA MOJ POETE POPULLORE S ABUKUR Q ETE KA HIJE VARGU DHE SHKELQIMI YT POPULLORė“ TI JE VET BUKURIA E FORUMEVE SHQIPTARE VETERANE
FJALA JOTE URTSOJE NJERZ E QETSOJ SHPIRTA TI JE VET MREKULLIA
FJALA JOTE EURT SHQIPTARE QETSOJ E NGAZLLEJ NJERZ NEPER FORUME
SA BUKUR DIN TA SHPREHEHS AT FJALEN TENDE TE URT DHE MAGJIKE LUM ATDHEU Q EKA KSO MALSORJE SHQIPTARE ME KSO VYRTYTE VARGATARE E VERTET POPULLORE
TE FALA NATYRA E NEDERUARA MOTER SHQIPTARE VERTE JE TALENT VERTET JE BRIOLANTE
O ZOT SE SI TE DESHTEN TY FORUMET SE SI I PERVETSOVE NJERZIT KAHDO ME FJALEN TENDE MAGJIKE
PAQ FAT E GZIME ME FAMILJE DHE TE UROPJM MIRSI E LUMTURI DHE TE UROJ TY NE MALET EBUKURA SHQIPTARE ATJE NE QERDHET E SHQIPOMNJAVE TE GZOSH LIRN E AJRIN E KOSOVES DARDANE
KUR TE SHPALLET PAVARSIA DUA TE SHOH NE VALLE SI NJI SHQIPE Q ETE SHNDTRIT TOKA SHQIPTARE NGA SHQIPTARIZMI YT SI BILURI
PAQ FAT OJ E URUAR ME TY QOFSHIN VITET E LUMTURISė VERTETė JE NJI ENGJULL I MIRSISė
I MIRSJELLJES DHE I FJALES PRANDAJ SECILI FORUM TE ADHURON TY DHE ME SHUM DESHIRė TE MBANė SI NJI MARGARITARE
AUTORI MIKU JUAJ I FAMIJES TUAJ TE SINQERT SHQIPTARE XHELAL FERIZI LIRIKU

Pupi
06-02-08, 22:58
Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Loriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !

lirik
07-02-08, 14:43
E Po Gjuha ėsht Me Tule

Autori Xhelal Ferizi

E Po Gjuha ėsht Me Tule
Kah Ti Jep Kahje Kritiku
Ka Ti Je Jep Po At Mish Vule
E Kah Tė Don E Qon Armiku

Edhe Miku Si T' Ja Don N 'hater
Qejfi E Gara E Shpirti I Valė
Disa Tjerė Dalin Me Sater
Turrin Vargut Me Ja Ndalė

E Po Mishi Kah Mbrendsija
Ka Gjithfare Helme Toksike
Ne Sa Kahje E Shtynė Mėrija
Edhe Gjuha Elastike

E Gjuha Mbanė Edhe Dashuri
Porsi Palca E Mjaltes Nė Hoje
E I Mbjellė Fjalėt N' Bukuri
Kur I Nxjerrė Nga Shpirtė Goje

Po Gjuha Ka Edhe Katran Ferri
Ka Shum Tė Idhta E Plot Bela
Ajo Nga I Her Esht Nji Tul Sherri
Qė Rrėnon Kshtjella E Kala

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

Paradox_13
07-02-08, 17:01
Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata

Ka kohė qė lexojė rrethė dhe pėr autorin nė fjalė edhepse mendimet e mia shpeshė bien ndesh me ate qa flitet e pėrflitet apo pėr tė qenė sa mė real edhe vetė bindja ime rrethė kėti autori nuk mundė pėrqendrohet dhe nuk munde te funksionoj si njė bindje e plotė.
Disa shkrime mė lėn pėrshtypjen sikur pas tyre qėndronė njė autorė,poet qė letėrsisė shqipe i jepė njė zė tė qartė individual, porė pėrnga mėnyra e artikulimit tė tekstit shpesh delė nė pahė njė ndryshimė .Zakonishtė vjershat e tija nisin nga fusha e revoltit tė theksuar pėr tu qfaqur mė vonė si kėngė me ngjyra tė ndieshme elegjiake.Kjo vrehet mjaftė edhe nė mėnyrėn e ndėrtimit tė vargut tė poezisė ,nė njė anė, vjershat e barazpeshuara me njė vargė tė matur e tė rimuar me figura tė ndėrtuara mbi trashėgimin poetike shqipe.
Kurė lexojmė kėto vargje vetvetiu shtrohet pyetja;a barazohet poezia me tė vėrrtėtėn..??
Pėrgjigja mungon,..ngase as pyetja nukė ėshtė shtruar e eksplikuar.
Megjithatė mendoj se vargjet e kėti autori tė cilat nuk ndjekin ndoj model shkrimi posė qė mbėshteten nė rrėfime personale japin para sė gjithash njė dėshmi,dėshmin pėr ankthin e jetės nėpėr tė cilėn kaluam si popull.
Kurė figurimi I vjershės gjenė mbėshtetje nė trashėgimin popullore si urti e nė kėt process hyjnė ndjesia personale nė njė anė e ndodhura reale e rrethit nė anėn tjetėr,vjersha nė tė shumtėn e rasteve del e suksesėshme,ngase fiton jo vetėm ndjeshmėri porė edhe njė dramacitet tė mbrendshėm.
Pėr tė mos e zgjatur ngase shpeshė kurė lexoj ksajde mė bėhet sikur jam nė ndoj fushatė paralektorale dua tė theksoj se nė njė masė tė konsiderueshme ndaj mendim te njejtė me disa paradiskutues, e nė veqanti me tė nderuarit Adidu dhe Legenda rrethė kritikave dhe sygjerimeve nė adres tė autorit.

Paradoxi…

Dilaver
07-02-08, 23:37
Eh, dhėmbi i kohės ėshtė i pamėshirshėm, me shekuj na gici etnosin tonė.
Poezitė dhe vargjet e poetit Xhelal Ferizi, gėrshetojnė njė kolorit tė pasur figurativ. Edhe pse tė papėrpunuara mirė, kanė vlerė tė patjetėrsueshme.
Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi rrėshqet nėpėr formalitete e mejdane pėr tė shprehur lėndėn dhe figuracionin e tij duke e shtrirė nė gjersinė dhe thellsinė e vargjeve tė veta.
Poeti Xhelal Ferizi duke jetuar larg bukurive tė atdheut, larg miqėve e shokėve, shpesh nuk mund tė pajtohet me epokėn e tij e cila ėshtė e begatshme edhe me njė dozė jo simbolike trishtimi. Nė kėtė botė plot me dhembje e mallė poeti ndihet se ka mbetur fillikat, si zė i vetmuar e i humbur andaj shpesh edhe kėrkon pėrkrahjen e bashkkombasve.


Xhelal Ferizi pena jote mos pushoftė kurrė sė dhėni perla poetike zemrave tona.

lirik
08-02-08, 00:22
Faleminderit Te Nderuar Pardox Dhe Dilaver Per Fjalet Tuaja
Vertet Ne Vargje Jan Dis A Gabime Teknike Ortografike Por
Dal Ngadal Do T I Permirsoj Kur T Ekem Kohė Se Dhe Po Lodhem
Prej Ngarkesave Te Teperta Nga Obligimet
Dhe Shkrimet E Shumta E Leximet

lirik
08-02-08, 00:57
Kan Fillue

Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi

Kan Fillu Fjaltė Vlersimtare
Kush Me Ndezje E Vrull E Rrke
Ah Kritika Kjo Letrare
Pėr Lirikun Porsi She

Her Po Vijnė Do Fjalė N' Gurgllima
Her Po Dalin Andej Shtrati
Disa Turr Por Si Vetima
Dikush Thumbit Ti U I Ndejt Gati

Tridhjet Vjet Harruan Lirikun
Tridhjet Vjet E Lan Pa Atdhe
Tridhjet Vjet Se Luan Qerpikun
Zemra E Tyre Kur S' Ka Nxe

Kurrė S# Ka Pyyt Zemra Shqiptare
Kurrė S# Ka Pyet Kombi E Etnija
Ku ėsht Penda Vargatare
Qė I Nisė Rrezet Kah Shqipnija

Tridhjet Vjet Me Kokė Perpjetė
Tridhjet Vjet Doren Pa I Dhanė
Varg As Strofes Pa I Dhanė Jetė
Qe Kan Shkri Kto Diell E Hanė

Tridhjet Vjet I Kan Shkri Yjet
Tridhjet Vjet Tue Kja Liriku
Tridhjet Vjet Ka Kndue Per Pyjet
E Pėr Breg Adriatiku

Tridhjet Vjet Ka Kndue Per Fusha
Tridhjet Vjet Per Kokrra Zalli
Ah Per Zogj E Shpend Me Brusha
Per Etni Tue Kja Nga Malli

Tridhjet Vjet Ngjyra Lotonte
Dilte Pendes Magjistare
Tridhjet Vjet Mua Me Mohonte
Nanė Etnija E Lashtė Shqiptare

E Ju Pyetni Mote E Stinat
E Ju Pyetni Ndjenjat E Eres
Pytni Shegt Pyetni Qetinat
Kah Ka Kandue Ai Zogu I Veres

Se Ju Koken Lart E Mbani
Ju Shkon Mendja Lart Mbi Rrfe
Un Si Qiri Kah Zandani
Shkri Jam N' Lot Pėr Komb E Dhe

Por Ju Lindė Jeni Kryelartė
Prandaj Shkelni Ndjenjė E Nyje
E I Perbuzni Vargatartė
Hanė S# Ju Leni Dritė A S Yje

Triidhjet Vjet Vargun S E Lshova
Tridhjet Vjet Prita Besnik
Por As Shqipnija As Kosova
Nuk Kan Luajt Sy As Qerpik

Kund S'kan Kthye Ndoj Ndjenj Kah Shija
As Nuk Kthyen Ndoj S Y Vrojtimi
As Kah Penda E Kah Vetmija
Kah Po Qante Penda E Shkrimi

Tridhjet Vjet Un Tu I Thirr Vlerat
Tridhjet Vjet Kan Kja Bilbilat
Mirė E Dijnė Kroje E Pranverat
E Dijnė Gongje E Karajfilat

Veq S E Dini Ju Shqiptarė
Qe Me Kokė E Prekni Qiellin
S E Lart Mbahni Qiellatarė
Drue Me Shkelė Mbi Hanė E Diellin

Se Ju Nuk Shihni Se Ju Nuk Ndjeni
Mbrendi Tė Lotit Mbrendi N' Gjamė
Karajfilat Gjith I Theni
Tue E Perbuzė At Gjuhen Amė
Autori Shqiptarė Ne Mergim Xhelal Feerizi

BE LK
08-02-08, 11:32
Mua me duket njeri i sinqerte dhe ka nje pasion te madh per poezine....

une nuk kam lexuar shume poezi te tija ketu ne FD pasi spo kam shume kohe, por nga ato qe kam pare me kane pelqyer....

Shkruan bukur dhe qarte, mundohet te nxjerre ne pah ate qe njeriu duhet te ndjeje ne shpirt dhe te ndjeke ne rrugen e tij ne kete jete dhe mendoj se ja arrin mjaft mire.....

Keshillon per ndjenje dhe ndjen vertete ne ate qe shkruan......

Respekte nga ana ime...

EB LK

Preshevar
08-02-08, 11:38
Njerezit kane nevoj per nje qetesi shpirterore dhe poezia jote ne menyren me te mir arrin te depertojn ne zemrat e mendjet e tyre. Kjo eshte arma ma e mire e nje njeriu per te depertuar me urtesi brenda shpirtit njerezor, kur nje njeri lexon poezin tende "lirike", ai kupton shpirtin e krijimit te saj, dhe mundohet te implementoj prej saj, sepse eshte pikerisht ajo urtesi e te shkruarit bukur, qe zoti jua jep disa njerezve per te nxjerr shoqerin nga zullumi dhe llomi qe ne ditet e sotme, shumica edhe jan futur ne to....

Eshte pikerisht Poezia dhe frymezimi qe paraqisni ju si nje shpat qe pret shpirtat e te pa ndershmeve siq jan ata qe po i pershkruani ne postimet e juaja!....

Pra te inkurajoj edhe nje here qe te vazhdosh te shkruash se kjo te nderon tek Allahu, kjo eshte keshilla me e mire qemun te bej nje njeri ndaj fenomeneve, duke e keshilluar ate me fjal te bukura dhe fisnike. me qellim qe ai te ndjehet i qete ne ate qe lexon dhe mediton....

Gjithashtu poezia eshte nje mjet shum i mir per ti qetesuar njerezit e ndryshem, nga hallet dhe monotonia e perditshme. Ata kur lexojne poezin, frymezohen dhe kjo ndikon ne te gjitha aspektet e jetes se tyre...(per mire sigurisht,)!

Te thash edhe ne nje postim te me hershėm qe luften qe ke filluar nuk duhesh ta stoposh dhe ti japesh fitore te paditureve!, vazhdo keshtu se emri i shkrimetareve kurre nuk vdes... dhe se do perkujtohesh gjithmone nga ata qe e lexojn poezin tende !

Sun po e mbaroj me kaq ket postim pa te lajmeruar qe shperblimin qe kane njerezit per lenjen e trashegimnise se dijes pas kesaj bote jan ato qe na ka paralajmėruar i dashuri Muhamed a.s. ne nje hadith ku thot qe :

Njeriu kur vdes i shkeputen te gjitha maredhenjet me kete bote dhe ska me sevape apo gjynahe per te. por vetem ne 3 raste atij i shkojne sevapet dhe pas vdekjes.;

1. kur ka ndertuar dicka, nje xhami apo ndonje krua qe njerezit kane miresi prej saj,...

2- dhe kur ka lene dijeni dhe libra dhe prej ketyre mesojne ato qe vijne pas.

3- gjithashtu dhe ata pasardhes qe luten per te...!


Pra te pershendes, dhe mirpresim poezija tė reja nga dora e dija jote.

Miku nga Presheva,

Guri i madh
08-02-08, 12:02
kam pas rastin edhe nė nji forum tjter me lexue poezit e lirikut


LIRIK tė lumt keni shkrime tė bukura shkronjat tuaja jan tė ARTA


respekt

lirik
08-02-08, 16:22
KAM MENDU SE DO Tė Mė MBROJNė
Autori xhelal ferizi ne mergim

Kam mendue se se dot ė jem prore
nė nji mbrejtje ombrellė kombtare
ku do tė mbajnė zemrat arbnore
nė mbrojtje mbshtjellė n' roje rreztare

kam mendue e i kam thanė qerpikut
o mos kjani o lott te mia
se mua e vargjet ne dorė tė armikut
nuk mi len e jona etnija

kam mendue se zemer bardhė
ėsht shqiperia e jonė etnike
kam mendue se dita ėsht ardhė
mos me m' lanė n'kthetra armike

kam mendue oj shqipni loke
se ti djalė e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun

kam mendue se nuk jan akull
ato zemra tė mdha shqiptare
se nuk me lanė kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare

kam mendue e i kam thanė qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot te mia

i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjė n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanė lot karajfile

tridhjet vjet mirė e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha qė s'ma harrojn mue

tirdhjet vjet qanė vargu i arit
mbshtjellė en gji me amanete
pa i dhanė ndihmė dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujė e dete

kahdo rrrin n' male shqipnija
nė kambė jan que ara e ledina
po i kėrkojnė vargjet e mia
shum bilbila e kanarina

e qajnė bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnė trojet arbnore
stinė e tė ardhme kohra t' motit

e ėsht tu ju thirrė zoti i gjithsisė
e kahdo ka engjuj qiellorė
pėr qdo varg tė letėrsisė
por ju rrini si tė gjorė

rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujė
tridhjet vjet ju mirė e dini
se m' kurthoj mua dheu u huaj

qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
qė pėr ju la i kam me lot
me fjalė t' bardha ma tė mira

me ato germa nxjerrė me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimė s i t' ciceronit

qka tė ju them un tash mahnive
edhe Ylberave nė qiell tė huaj
un pėr ju nė art t' bukurive
pėrjetsu u kam n 'shekuj muaj

qka tė ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet mė ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikė e brisk tradhtije

mbi gjasht her mė kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrė me thikė
tinza krahve m' kan pėrvlue
tue pėrdorė rrenė e taktikė

her ne burgje e her nė jetė
se i ndėresente gospodari
hiq ma shum s e trdihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari

as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ėsht vendi
m' jan servilė pėr interese
por nji her su mbajt kuvendi

as nuk foli aksionari
e zemėrvogli biznesmeni
as su gjet kund birė shqiptari
qė e ka zemren si bedeni

a thu s paske zemer bujare
a thue trim s' ka mbeė mbi dhe
pėrmbi tokė tė lashtė shqiptare
qė ma jep ni shpresė tė re

pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nėn rrota
kur ky heret i doli armikut
me sternipa kastriota

veq per ju per tė juaj fėmi
pėr gra tuaja e per ata breza
veq se ju me pasė liri
mbi armik mėrinė e ndeza

pse a kshu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' shndet dritė e lkurė
gjithmonė shpresen tė ma theni
kur e mbajta nė burg si gurė

kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo mė ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalė t' pelimit

tridhjet vJet po kjo praktikė
tridhjet vjet luftė me tradhtarė
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenė hasmi shqiptarė


e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnė vargje t' mia
qė si yj shndrijnė qiell e deti

hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava

jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindė per hile e sherre


tere miljon vargje shqiptare
qe i kėrkon shkolla e urtsija
qė n' pėr breza si rrejdhė ujvare
kan me ecė kah shkola e dija

autori xhelal ferizi nė mėrgim

Vargjet me titull kam mendu se do tė mė mbrojnė
kan qenė tė shkruara ngjajshem por shum ma gjat dhe i reduktova
pas te gjatat vargje po krijojnė monotoni te lexuesi

kto vargje shqiptare q e i kam pasė te shkruara jan shkruar
ne qadte pezmi dhe deshprimi
nga zhgenjimi kur nji prej ngatrresave qė epata ne qytetin
tim me disa shqipfolsa njeri esht nga peja etjetri nga malisheva
bij te baballarve spiun te rankoviqit
bile njeni ekishte baben kumarė te shkieve qe nga koha e rankoviqit
ku tregojn njrezit ne oborr te vet ua ka pre shkieve derrat eka hanger e ka pi kumarisht me ta
ksi tradhtarsh dhe gjaksorsh shum her e sulmuan xhelal ferizin
neper klube nė gjermani ashtu siq e sulmua neper forume te internetit nga virusat e shkieve
qe flasin shqip
kur ju kam thanė shqiptarve kahdo se kombi jonė do te myket nese nuk i pastron tradhtart
nuk me besonin ndersa po them prap pa pastrimin etradhtarve toka shqiptare as kombi nuk sheh dit
se ata nuk jan numer i vogel sidomos ne kosovė ene shqiperi tash shkon numri deri ne dhjetė perqind
mendoj qka un mendoj se ky ėsht numer i madh dhe demton interesat kombtare
dhe kur shikon njeriu per qka jan shitė te rgeku ete serbi veq per pak para endoshta edhe nji makinė
kerr veturė siq themi ne shqiptart kosovarė.

iNTEPRETIMI im ne vargjet artistike dhe stilizimi ne varg i dhimbjeve vuajtjeve dėshprimit
dhe zhgenjimit u shkrua shum her por ka edhe vargje shum pozitive por ne s disa raste fort u helmua jeta ime nga tradhtart edhe sikur t ejaqes bomben atomike udbes serbe me dorė te zgjaturshqipfolse
nuk mund te hakmerrem ne jeten time se qfar kurthash ne organizuan ata .
NUK PO MUNDEM PA E ZBRAZė REVOLTEN NE VARGJE SE NUK MUND TE DUROJ MA
dikurė kam heshtur por tash jo ma nuk mund te heshti se pelcas tridhjet vjet u grumbullua mmlefi e zhgenjimi duhet te zbrazem s ema leht po ndihem shpirtrisht e psiqikisht se pa rrena ne jeten time jam shum i zhgenjyer nga f disa gjėra qe akoma nuk ju besoj syve se aq ne sherbim te armikut mundet me qen ai qe buken e han te kosoves eujt ja pin asaj toke e punen eben te armikut medet qfar absurdi medet qfar berllogash jan ata lloj kafshėsh
pra vargjet kan qenė ne dorshkrim pak ma ndryshe jan qeth♪7 pak dhe jan shkrtue s eka pas pezm t' madh ktu kutpohet te shrehurit e autorit nuk duuhet me qen gjithmon pozitiv dhe vetem me bukuri
por edhe te metat e tradhtitė e intrigat dudkurit negative duhet me u intepretu artistikisht zhgenjmi denimi vuajtja etj sepse vargu i ka edhe te mirat edhe te kqijat s ashtum me te gjitha zhdavarit e hallkamat q ei ka jeta mizore

lirik
08-02-08, 18:36
O ju shekuj
shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

o ju shekujnė gji qė mė vloni
o jue t% mbjellura ideale
o ju detė lot n' qiell qė notoni
mė thuani tė vuajtura fusha e male

mė tregoni ju pėr hirė tė zotit
at segret qė mbani nė guri
eu dėshmitė qė jeni tė motit
e ti oj shtizė ku tė rrin flamuri

ah per hater tė lirikut
ah per hater t vargut me magjik
ah per hater te qehres t ' fikut
pse u bė jeta metelik

metelik u bė bė edhe fjala
metelik u bė edhe votra
meteliku shkon si vala
metelik u bė nanė e motra

metelik u bė bė kaptina
metelik u bė miqsija
metelik nė bė krahina
shteti kombi e etnija

metelik u bė edhe vllau
baba e nipi e kusheriri
n metelik ai greku e shkjau
bleu shum mish e gjak e iliri

metelik u bė kryetari
metelik edhe muhabeti
metelik na u mbush tradhtari
qe po derdh vnerė porsi deti

po derdh helm n torje etnike
#se ėsht ble prej metelikut
kjani o vargje ju lirike
se fitoj loja e armikut

me thuani o te mshefta ju sekrete
qė e ndertuat at bukuri
pse nuk vlejn ma fjat poete
mete liku a thue i ka pi

metelik o metelik
sa shum ble ke kukulla jete
ty porodhue t' ka ai armik
n' metelik shndrroj shum adete


n' metelik shndrroj shum zakone
n' metelik shndrroj dashurinė
n' metelik gjet formė zezone
per me me mbjell n zemra tradhtinė

meteliku shum ka ble
zemra qorre e ujq e derra
meteliku u derdh si she
per me lanė vyrtytet t' djerrra

ah mallkoje metelikun
sa shum njerzi prishi n tipare
ai se deshti kurr lirikun
qė kėndon me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
08-02-08, 18:44
-------------------------------------------------------------------------

O ju shekuj

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

o ju shekujnė gji qė mė vloni
o ju o t' mbjellura ideale
o ju detė'lot n' qiell qė notoni
mė thuani tė vuajtura fusha e male

mė tregoni ju pėr hirė tė zotit
at sekret qė mbani nė guri
e ju dėshmitė qė jeni tė motit
e ti oj shtizė ku tė rrin flamuri

ah pėr hater tė lirikut
ah per hater t' vargut magjik
ah pėr hater tė qehres t ' fikut
pse u bė jeta metelik

metelik u bė edhe fjala
metelik u bė edhe votra
meteliku shkon si vala
metelik u bė nanė e motra

metelik u bė kaptina
metelik u bė miqsija
metelik na u bė krahina
shteti kombi e etnija

metelik u bė edhe vllau
baba e nipi e kusheriri
n' metelik ai greku e shkjau
bleu shum mish e gjak e iliri

metelik u bė kryetari
metelik edhe muhabeti
metelik na u mbush tradhtari
qė po derdhė vnerė porsi deti

po derdhė helm n' troje etnike
se ėsht ble prej metelikut
kjani o vargje ju lirike
se fitoj loja e armikut

mė thuani o tė mshefta ju sekrete
qė e ndėrtuat at bukuri
pse nuk vlejnė ma fjalt poete
meteliku a thue i ka pi

metelik o metelik
sa shum ble ke kukulla jete
ty porodhue t' ka ai armik
n' metelik shndrroj shum adete


n' metelik shndrroj shum zakone
n' metelik shndrroj dashurinė
n' metelik gjet formė zezone
per me mbjellė n' zemra tradhtinė

meteliku shum ka ble
zemra qorre e ujq e derra
meteliku u derdh si she
per me lanė vyrtytet t' djerrra

ah mallkoje metelikun
sa shum njerz prishi n' tipare
ai se deshti kurr lirikun
qė kėndon me gjuhė shqiptare

autori xhelal ferizi autori ne mergim

lirik
08-02-08, 19:02
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e to gjuhė o magji goje

mėthuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qe mbi ta nuk bien si rrfe

mėthuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijn kaq shum tradhtarė
qė vallzojn bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje me ndihmoni
ju tradhtinė mos e perligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet permbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe
xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik
08-02-08, 19:10
--------------------------------------------------------------------------------

Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qe mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik
09-02-08, 03:26
--------------------------------------------------------------------------------

KAM MENDU SE DO Tė Mė MBROJNė

Autori xhelal ferizi ne mergim

Kam mendue se se do t ė jem prore
nė nji mbrojtje ombrellė kombtare
ku do t' m'ė mbajnė zemrat arbnore
nė mbrojtje mbshtjellė n' roje rreztare

kam mendue e i kam thanė qerpikut
o mos kjani o lott te mia
se mua e vargjet nė dorė tė armikut
nuk mi len e jona etnija

kam mendue se zemer bardhė
ėsht shqiperia e jonė etnike
kam mendue se dita ėsht ardhė
mos me m' lanė n'kthetra armike

kam mendue oj shqipni loke
se ti djalė e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun

kam mendue se nuk jan akull
ato zemra tė mdha shqiptare
se nuk mė lanė kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare

kam mendue e i kam thanė qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot te mia

i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjė n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanė lot karajfile

tridhjet vjet mirė e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha qė s'ma harrojn mue

tirdhjet vjet qanė vargu i arit
mbshtjellė nė gji me amanete
pa i dhanė ndihmė dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujė e dete

kahdo rrrin n' male shqipnija
nė kambė jan que ara e ledina
po i kėrkojnė vargjet e mia
shum bilbila e kanarina

e qajnė bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnė trojet arbnore
stinė e tė ardhme kohra t' motit

e ėsht tu ju thirrė zoti i gjithsisė
e kahdo ka engjuj qiellorė
pėr qdo varg tė letėrsisė
por ju rrini si tė gjorė

rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujė
tridhjet vjet ju mirė e dini
se m' kurthoj mua dheu i huaj

qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
qė pėr ju la i kam me lot
me fjalė t' bardha ma tė mira

me ato germa nxjerrė me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimė s i t' ciceronit

qka tė ju them un tash mahnive
edhe Ylberave nė qiell tė huaj
un pėr ju nė art t' bukurive
pėrjetsu u kam n 'shekuj muaj

qka tė ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet mė ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikė e brisk tradhtije

mbi gjasht her mė kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrė me thikė
tinza krahve m' kan pėrvlue
tue pėrdorė rrenė e taktikė

her ne burgje e her nė jetė
se i ndėresente gospodari
hiq ma shum s e trdihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari

as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ėsht vendi
m' jan servilė pėr interese
por nji her su mbajt kuvendi

as nuk foli aksionari
e zemėrvogli biznesmeni
as su gjet kund birė shqiptari
qė e ka zemren si bedeni

a thu s' paske zemer bujare
a thue trim s' ka mbetė mbi dhe
pėrmbi tokė tė lashtė shqiptare
qė ma jep ni shpresė tė re

pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nėn rrota
kur ky heret i doli armikut
me sternipa kastriota

veq pėr ju per tė juaj fėmi
pėr gra tuaja e per ata breza
veq se ju me pasė liri
mbi armik mėrinė e ndeza

pse a kshtu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' shndet dritė e lkurė
gjithmonė shpresen tė ma theni
kur e mbajta nė burg si gurė

kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo mė ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalė t' pelimit

tridhjet vJet po kjo praktikė
tridhjet vjet luftė me tradhtarė
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenė hasmi'! (shqiptarė


e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnė vargje t' mia
qė si yj shndrijnė qiell e deti

hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava

jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindė per hile e sherre


tre miljon vargje shqiptare
qe i kėrkon shkolla e urtsija
qė n' pėr breza si rrejdhė ujvare
kan me ecė kah shkolla e dija

autori xhelal ferizi nė mėrgimarmiku ka duar tė zgjatura shum ma shum se q ė ne mendojmė pervoja ime u jep ket keshillė
mallkuar qioftė udba e zezė nder shekuj se bashku me tradhtart dhe veglat kuisilinge

vdekje tradhtarve liri popullit
poshtė armiqt e kombit shqiptarė


rnnoft paqja botrore
dhe miqsija ne mes popujve nė nji botė te lirė dhe demokratike
liri brezave
vdekje dinakrisė rrnoft sinqeriteti dhe civilizimi i ndershem
poshtė kanibalizmi shoven fashit rracist

rrnoft liria demokracia dhe barazia

rnoft shqipria etnike e bashkuar me troje

nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim

lirik
09-02-08, 11:23
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjainate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik
09-02-08, 11:24
Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imagjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoft xhelal ferizin lirikun

lirik
10-02-08, 21:44
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falenderoj i nderuar pupi per perkrahje te sinqert dhe angazhim ne temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes mosmirnjohje dhe egoizem.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes dhe qė quhet treg i shpirtrave vetem kush eka shpirtin treg po bėhet hero tė gjtiha ta qė nuk ekan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si duikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtror i shum njerzve

Guri i madh
10-02-08, 22:43
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falenderoj i nderuar pupi per perkrahje te sinqert dhe angazhim ne temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes mosmirnjohje dhe egoizem.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes dhe qė quhet treg i shpirtrave vetem kush eka shpirtin treg po bėhet hero tė gjtiha ta qė nuk ekan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si duikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtror i shum njerzvei nderuari lirik ju pershendes edhe lirisht munem me than se je njeri nder ata forumista qe i respektoj shum

dy her ju kam pershendet nė privat dhe une kam konstatue se ju nuk deshironi me komunikure me mue dhe mue mu kan mbyll te gjitha rrugt ku mundem me dhan mendimin per juve nė temen nė fjal


po mendoj se vlersimi i juaj ėsht pak i ngutshem

lirik
10-02-08, 23:10
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falėnderoj i nderuar pupi per pėrkrahje tė sinqertė dhe angazhim nė temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja
gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes
mosmirnjohje dhe egoizėm.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes
dhe qė quhet treg i shpirtrave
vetem kush e ka shpirtin treg po bėhet hero
tė gjtiha ta qė nuk e kan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si dikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtrorė i shum njerzve
tė fala nga liriku nga mitrovica autori nė mėrgim

lirik
10-02-08, 23:26
pershendetje

--------------------------------------------------------------------------------

lirik per her te dyt po ju pershendes nė privat nuk ma ke kthye heren e par pershendetjen

tani kur lexova shkrimin tuaj mu mbushen syt me lot


-------------------------------------------------------------------


Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Liriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Miqėsi dhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !!!
Tė shkollon njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollon njė femer, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė!

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara
Tė falenderoj i nderuar pupi per perkrahje te sinqert dhe angazhim ne temen time
sot nuk pyet kush ma per kurgja gjithqka ne kosovė po shendrrohet nė interes mosmirnjohje dhe egoizem.
Ka ardhė nji kohė aq e pa meshirė qė quhet interes dhe qė quhet treg i shpirtrave vetem kush eka shpirtin treg po bėhet hero tė gjtiha ta qė nuk ekan forcen tė qesin shpirtin nė treg do te shuhen
si tė mjerė

katastrofa ėsht sot mbjellje si duikurė fara e bereqetit
mosnjohja e vlerave ėsht bė modė ushqim shpirtror i shum njerzveta them te verteten nuk te dalloj nga familja ime qe i kam nė kosov po une deshta me dit ma shum per juve

nga shkrimet tuaja kam vrejt se jeni nji kok gjeniale bile ket ja kam than edhe nji antari te dardanis ne privat

e kam vrejt se keni vujt nga pa drejtsit


ju pershendet Guri i Madh nga komuna e vushtrris
__________________
Duke demaskuar vehabizmin i beni nder kombit

Rujna ZOT nga komandantat e canhanit tė krumes e tė bllacesPėr tė bindur ty se ndryshe ėsht puna dhe nuk ti mbylli ty shtigjet sa erdha nga loja e futbollit isha te nji turnir gjerman i futbollit ku djali i merr pjesė dhe me duhet ta dergoj neper turnnire sepse merret me futboll dyqind kilometra andej e dyqind kendej sepse shkova pertej mynchenit ne nji sallė ku u mbajt turniri dhe kulbi i tij mi kishte terheq nga kontoja 80 euro paguaj aty paguaj aty shpenzimete naftes u knaqa edhe vet iisha futbollist dhe edua futbollin te meos them e dashuroj por koha nuk ishte e imja un linda ne kohen e keqe vetem ata breza ku linden ne kto kohra mund ti quani ndoshta me fat
ne urritem me lot emohime.
Gjevat Prekazi arrriti shkoj ne beograd se spe luani i vllu i tij ka luajtur atje futboll mitrovicasit jan talentt e medhej merja pjes ather neper turnire kush me mban ne mend nga gjeneratat e din si kam luajtur por shtigjet per mua ather ishin te mbyllura ne secilin drejtim sa per ne beograd un nuk kisha shkuar edhe sikur t e me benin mbret ndersa ne trepqe ishin udhheqsit ather qe ma mir nuk po i qi uaj me emer nejse tash ishalla brezat qe rriten ne liri kosova nxjerr talenta ne sport pa liri nuk
i duhet kujt jeta duhet kuptoni brezi yne po plaket fjalen e keni ju rinija


i nderuar guri i madh nuk te jan mbyllur shtigjet un po komunikoj me ju a nuk po e shihni nuk esht evertet se un ua mbylli juve shtigjet nė temė por per tu pergjgijur nganjiher vonohem nga shum e shum oblogime qe i kam por zakonisht pergjigjem te fala keni nga un ju pershendes
dhe urdhroni
shkruani
shtegun e keni hapur nuk j a mbylli askujt rruget
tė fala i nderuari guri i madh dhe ju falenderoj pėr rrespektin
besoj se me kuptoni mbarova nga terminet qenkam rob i termineve dhe vrapimeve e shkrimeve

lirik
11-02-08, 15:19
Populli im

AUTORI XHELAL FERIZI

Populli im me mjegull i mbuluar
me shi tė pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i pakapshėm

nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonje isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese

ky ėsht popull pėr dhimbjet e tė cilit nuk gjenden fjalė
bora ju skuq me gjak
diten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt ja kan mbshtjellė rreth fyti si lak

pėr popullin tim nuk gjej fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjej pėr ndalesa askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zottėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja perzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

natyra
11-02-08, 15:40
Harrova Edhe Nji Diqka Shum Merendesi Te Flas Per Agim Hajrizin
Nji Nder Patriotet E Mdhej Te Kombi Ttonė Ne Mitrovicė Ishte Edhe Agim Hajrizi
Kryetar I Sindikates Ne At Kohė
Me Agim Hajrizin Kemi Qen Edhe Ne Shkollen Fillore Bashk Me Vllaun Etij Kam Qen Nji Klas Me Gzimin Edhe Kjo Familje E Mitrovices Esht Shum Familje Patriotke
Dhe Shum E Edukuar Agimi Dhe Gzimi Si Shokė Te Mi Te Dy Vllezer Qe Njiheshim Qash Nga Klasat Epara Fillore Ne Bankat Shkolore Kan Qen Te Dy Aktiviist Dhe Pjesmarrs Te Dmostratave Te Vitit 1981 Per Her Te Fundit Me Agim Hajrizin Ne Demostrata Jam Pa Ne Demosrtarat Evitit 1981 Kur Jemsi Shtrengue Duarsh Dhe Na U Mbushen Pothuajse Syt Me Lot Per Hajr Na Qoft Shpetuam Shpetuam U Vram♪7 S Kmei Q Bejm Nuk Jemi As Te Paret As Te Fundit
Fjala E Agimit Me Preku Shum S Emendova He Dreq O Jetė Po Ne Shqiptar Per Tu Vra Paskemi Lindur Ne Vend Q Ete Ju Dergojm Krajafila Te Dashurave Tona Neper Shkola Ne Duhej Te Dilnim Para Plumbvae Ajka E Rinisė Medet
Thue S Eky Serbi Pak Ardhe Ne Ket Botė Q Ete Na Vras Ne Andej Kah Karpatet Dhe Mbrrini Ne Ballkan Ne Trojet Ilire:
Agimi Isht Shum Trim Ai Ekishte Edukuar Edhe Djalin Evogel Ne Atdhetarizem
Agimi Zhvilloj Nji Aktivitet Te Jashtzakonshem Patriotik Per Te Tash Ekzistojn Libra U Vra Ne Lugften E Vitit 1999 U Masakrua Tmerrsisht S Ebashku Me Nane E Cila U Mundua Ti Mbuloj Me Tru Emjera Ne Shkallet E Shteis Kur Hyn Qetnikt
Naten Per Ta Vra Agimin Me Gjith Djalin Dhjet Vejqar U Vra Agimi Dajali Dhejt Vejqar Dhe Nana Gruaja Shpetoj Emshehur Ne Tvana Me Nji Femi E Mjera Epau Skenen Nga Lart Duke U Munduar Te Shpetoj Evladin
Edhe Kjo Familje Me Kan Dasht Dhe Me Kan Rrespektuar Shum
Ketu Shfrytzoj Rastin Q E Ti Pershendes Te Gjitha Ato Familje Shqiptare Q Ene Nji Formė Me Kan Ndihmue Dhe Strehu Kur Un Ather Isha Nejet N Ilegale
Ne Vitin 1989 Jam Strehuar Edhe Ne Prekazin Historik Dhjet Dit Ne Kullė Ku Vinin
Shum Njerz Me Mustaqe Burra Te Prkzit T Eme Shihnin Ne Odė Aty Kan Qen Edhe Disa Nga Jasharajt Hamza Dhe Shum Tjer Ku Kemi Zhvilluar Biseda Politike Per Hallet Atdheut
Ather Veq Sa Pata Dal Prej Burhgut Tet Vjeqar Per Demostrata Evitit 1981
Un Isha I Akuzuari I Parė Dhe U Denove Me Tet Vjet E Gjasht N Muaj Burg Te Cilat I Mbajta
U I Akuzuari I Dyt Ishte Ujkan Zemneli I Treti Skedner Hajredini I Katert I Nazmi Shaqiri Dhe I Pesti Sabit Veseli Te Gjith Kta Kan Kaluar Neper Tortzura Te Mdha Neper Burgjet Serbe Ndrsa Sabitin Ekan Demtuar Shum Nepozhrevc Te Serbis
Te Jeret Gjaviit Bajraktari Imer Galica Ismet Kadria E Hysen Ibrahimi Behgjet Veseli Eshum Tjer Kan Qen Te Denuar Me Nga Disa Muaj Dhe Kan Dalur
Ne Te Akuzuarit Kryesor Jemi Denuar Ndersa Ne Gjygj Kemi Qen Si Grup Rreth Tridhjet Vetė Si Organizatort E Mitrovices Me Rrethinė Te Vitit 1981
Sa Po Kam Ardh Nga Burgu Menjiher Ma Kan Krijuar Kurthin Me Me Derguar Ne Sherbim Ushtarak Ku Planifiknin Vrasjen Time Qetikt Ne Kzerma Te Ushtris
Si Familje Q Eisihm Ne Sx Dhe Sidomos Mua Kuptohet Qe Isha Hale Ne Sy
Te Tyre Por Un Ika Dhe Dola Prap Ne Ilegalitet Nepr Oda Dh Fshtra Te Kosoves
Her Shkoja N Eprishtin Her Ne Drenic Ilegal Her Ne Istog Pej Deqan Egjakov♪7 Prizren Dhe Prap Prishtin Vuqitern Mitrovic Drenic Deri Sa Hypa N Enji Lidhje
Treni Ather Dhe Ika Per Sllooveni Enga Atje Ps Dis Amuajsh Ika Ne Gjermani
Dehst Opak Te Ja Bej Te Njohur Publikut Nji Biografi Timen Te Shkurtė
Sot Jetoj Dhe Punoj Ne Gjermani Kam Shkruar Dikur Poezi Dhe Kam Qen Aktivist
Poltik Sportist Futbollin Shum Ekam Dashur Dhe Edua Akoma
Nuk Jam Ne Asnji Parti Politike Dhe Nuk Ekam Ndermend Te Nantarsiohem
Te Gjith Shokt E Mi Qe Jan Neper Parti I Ngacmoj Ujun Them Une Kam Dejt Se Jam
I Paanshem Jam Krjiues I Vargjeve Mund Te Ju Them Qka Te Dua Te Ju Ngacmoj E Ata Qeshin Hyseni Po Me Ben Presion Te Madh Me Me U Antarsu Un Ne Ldk
Ne Fakt Tash Ata Jan Ldd Ja Por Le Teplas Se Un Nuk Hyj Neper Parti
Asnji Nuk I Ndegjoj Hiq Dua Te Jem I Pavarur

Sa Per Menyren Se Si Eka Dhan Hyseni Vlersimin Evargjeve Mendoj Se Esht Shum Bukur Prandaj Kushdo Qe Thot Diqka Ju Lutem Vetem Kshtu Si Hyseni

Ju Pershendes Te Dashur Lexues Natyres Mikeshes Time Ktu Ne Forum I Bej Shum Te Fala Dhe Te Gjith Publkut Dardania

Paqe te fala,Lartemadheria e juaj z.Xhelal ferizi kam nderin si dhe respektin ndaj teje dhe gjithe familjes tuaj ferizi per perkushtimin e paluhatur patriotizmi te gjitha koherave....Qofshi te bekuar

Me nderime te larta nga une dhe familja ime ne pergjithesi...

Te fala nga ne
Natyra

lirik
11-02-08, 16:33
Eni eni shoqėri

shkruan xhelal ferizi

eni eni tė kėndojmė
ti ftojm motet si dikurė
dor pėr dore tė vallzojmė
flakė ti ndezim dhe e gurė

eni ore eni s e pamvarsija
po na vjen porsi pranvera
eni o eni o fise tė mija
hidhnu vasha porsi era

dridhne belin e mindilin
e dehni yje me at nuri
art hjeshije e mindilin
tė ju shndrisin rreth flamuri

eni ore dilni me vallzue
pse ju strukė mė jeni sot
porsi gjyshet andej cucrrue
koha n' gzim thrret jo pėr lot

edhe lart shkoni krenare
kahdo vlon ajo muzika
n' qehre gzue e kangė shqiptare
ah vallzoni djem e qika


ah mos m' harroni mua lirikun
qojeni goten edhe me mue
e' ta plasim nji her armikun
n' kangė shqiptare tue vallzue

eni ore se rrezet e arit
permbi maja i lshon dardana
e pamvarsinė e tė lashtė t'shqiptarit
do e bekojn dielli e hana

eni ore eni pse jeni ndry
eni s e lindi pamvarsija
pse jeni vyshkė ejeni thy
festė mbi dhe ka dardania

eni se lott s' mbahen prej gzimi
ka dal deti n' shkumbardhė vale
zogjt t' lamrishėm nė gjuhė cicrimi
e po qeshinb fusha e male

autiri xhelal ferizi ne mergim

lirik
11-02-08, 16:41
Eni eni shoqėri

shkruan xhelal ferizi

eni eni tė kėndojmė
ti ftojmė motet si dikurė
dor pėr dore tė vallzojmė
flakė ti ndezim dhe e gurė

eni ore eni s e pamvarsija
po na vjen porsi pranvera
eni o eni o fise tė mija
hidhnu vasha porsi era

dridhne belin e mindilin
e dehni yje me at nuri
art hjeshije e mindilin
tė ju shndrisin rreth flamuri

eni ore dilni me vallzue
pse ju strukė mė jeni sot
porsi gjyshet andej cucrrue
koha n' gzim thrret jo pėr lot

edhe lart shkoni krenare
kahdo vlon ajo muzika
n' qehre gzue e kangė shqiptare
ah vallzoni djem e qika


ah mos m' harroni mua lirikun
qojeni goten edhe me mue
e' ta plasim nji her armikun
n' kangė shqiptare tue vallzue

eni ore se rrezet e arit
permbi maja i lshon dardana
e pamvarsinė e tė lashtė t'shqiptarit
do e bekojn dielli e hana

eni ore eni pse jeni ndry
eni s e lindi pamvarsija
pse jeni vyshkė e jeni thy
festė mbi dhe ka dardania

eni se lott s' mbahen prej gzimi
ka dalė deti n' shkumbardhė vale
zogjt t' lamrishėm nė gjuhė cicrimi
e po qeshin fusha e male

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
11-02-08, 17:26
Dilni o vasha gjevahire

autori xhelal ferizi liriku nga mergimi

dilni o vasha gjevahire
me at shtat belhollė si fije
nė kėngė e valle e gjuhė ilire
t' pėrtrijmė nanen si i ka hije

ta pertrijmė nanen shqiptare
e ta shndrijmė si ngjyrė tė ylberit
e' t'kndojmė n' kor n' gjuhė kangatare
e gjith etnija pernjiherit

e me at hymnin e rrathė larmije
si dasmorė tue brohoritė
tė gjith n' nji ritėm dashurije
pėr kosovė qė erdh kjo ditė

dilni burra e ju puntorė
ju student e ju shkollarė
se do tė vijn shum yj qiellorė
me kėndue bashk me shqiptarė

se do t' kndojnė shekuj e stinė
do tė kndojnė mėrgime e malle
n' pamvarsi shqiptart do tė rrijnė
sa tė ket dhe e ujė e zalle

hani e pini e rrokni gota
mbushni verė mbushni raki
le te dridhen dhe e toka
sot ka festė pėr pamvarsi

pamvarsija pamvarsija
eni o djem eni ju biurra
sot n' dardanė do tė bjen larmija
si ylberat pėrmbi gurra

edhe ju nuse e ju gra
gzohuni shtresa e ju fėmi
dilni yje pėr me pa
n' pamvarsi si shndritė ai qiell

dilni e vloni nė valė sherbeti
edhe shfaqne mallin tuaj
se mjaft djegė ju ka gyrbeti
n' mote e stinė tu u ndje i huaj

ah jehona le te shkon si era
lugut t' kodrave n' vashington
edhe mbi dhe evende tjera
mbi paris e mbi london

le ta din roma e athina
le ta din edhe berlini
se sot qeshin moti e stina
edhe zogjt mbi maja blini

qyqet ndalen e nuk vajtojnė
kur etnija mbarė vallzon
kahdo yjet do t 'kėndojnė
kosovė nana kur t' feston

do tė vijnė kahdo nė stoli
veshur fllanzat me shum ngjyra
asnji zog s' do tė rrin n 'kuvli
kur do i qeshė kosoves ftyra

E DO TE QESHIN SHTAT TUPANA
SHTAT PALė FYYLL♪7EDHE KAVALLE
E VIOLINė E DIELLIE HANA
E T# KOSVES GURė E ZALLE

edhe ata per t' cilen kan vdekė
dh e e drrasa kan me i shmangė
e asnji qyqe s' rrin stermekė
dhe e qiellė do tė bien me kangė

autori xhelal ferizi

lirik
11-02-08, 17:34
--------------------------------------------------------------------------------

Dilni o vasha gjevahire

autori xhelal ferizi liriku nga mergimi

dilni o vasha gjevahire
me at shtat belhollė si fije
nė kėngė e valle e gjuhė ilire
t' pėrtrijmė nanen si i ka hije

ta pėrtrijmė nanen shqiptare
e ta shndrijmė si ngjyrė tė ylberit
e' t'kndojmė n' kor n' gjuhė kangatare
e gjith etnija pernjiherit

e me at hymnin e rrathė larmije
si dasmorė tue brohoritė
tė gjith n' nji ritėm dashurije
pėr kosovė qė erdh kjo ditė

dilni burra e ju puntorė
ju student e ju shkollarė
se do tė vijn shum yj qiellorė
me kėndue bashk me shqiptarė

se do t' kndojnė shekuj e stinė
do tė kndojnė mėrgime e malle
n' pamvarsi shqiptart do tė rrijnė
sa tė ket dhe e ujė e zalle

hani e pini e rrokni gota
mbushni verė mbushni raki
le te dridhen dhe e toka
sot ka festė pėr pamvarsi

pamvarsija pamvarsija
eni o djem eni ju burra
sot n' dardanė do tė bjen larmija
si ylberat pėrmbi gurra

edhe ju nuse e ju gra
gzohuni shtresa e ju fėmi
dilni yje pėr me pa
si shndritė qielli n' pamvarsi

dilni e vloni nė valė sherbeti
edhe shfaqne mallin tuaj
se mjaft djegė ju ka gyrbeti
n' mote e stinė tu u ndje i huaj

ah jehona le tė shkon si era
lugut t' kodrave n' deri n'london
edhe mbi dhe e vende tjera
mbi paris e washington

le ta din roma e athina
le ta din edhe berlini
se sot qeshin moti e stina
edhe zogjt mbi maja blini

qyqet ndalen e nuk vajtojnė
kur etnija mbarė vallzon
kahdo yjet do t 'kėndojnė
kosovė nana kur t' feston

do tė vijnė kahdo nė stoli
veshur fllanzat me shum ngjyra
asnji zog s' do tė rrin n 'kuvli
kur do i qeshė kosoves ftyra

E DO TE QESHIN SHTAT TUPANA
SHTAT PALė FYELL EDHE KAVALLE
E VIOLINė E DIELLI E HANA
E T' KOSVES GURė E ZALLE

edhe ata per t' cilen kan vdekė
dh e e drrasa kan me i shmangė
e asnji qyqe s' rrin stermekė
dhe e qiellė do tė bien me kangė

autori xhelal ferizi

PERMRISIM

lirik
11-02-08, 18:25
I nderuari preshevari

U PAQA BORGJ JU FJALET EBUKURRA E PERKRAHSE E DASHAMIRSE Qė MI DERGONI AQ ME
BUKURI DHE ME NJI GJUHė TEJET TE NJERZISHME
NDJENJAVE TUAJA DHE SIPMATIS SUAJ NDAJ VARGJEVE
U NDJEVA S EJU KAM BORGJ PRANDAJ EDHE TI KUSHTOVA DISA VARGJE
NE RUBRIKEN E PERSEHNDETJEVE QKA DESHMON S EKUSH SILLET MIRė ME MUA
DHE E MERITON SI NJERI I NJERZISHEM SI ENGJULL
E JO SI DISA SATAN QE U SOLLEN ME MUA SATANISHT NEPER DEISA FORUME EDHE KTU BESA POR NEJSE
ME NJI FJALė DUA Tė THEM SE NJERZIT E MIRė QE ME SJELLJET ETYRE U SOLEN ME MUA MIRė DHE MEIQSIH DASHAMISRSISHT E REALISHT PA TENDENCA JU KUSHTOVA EDHE VARGJE

FJALA JOTE TEJET SHPIRTRORE I NDERUAR PRSHEVARI JO VETM ZBUTė NJERIUN POR ZBUTė EDHE GURIN KENI NJI MIRSI TE FJALES E CILA KA NJI NDIKIM MAGJIK
JU PERSEHNDES BASHKATDHETARė I NDERUAR DHE JU UROJ FAT E DRITė ELUMTURI NEJETEN TUAJ ASHTU SI TI DESHIRON ME NDIHMEN E TE MėSHURUSHEMIT ALLAHUT Qė TI AQ SHUM E ADHURON:
UN TE DERGOJ TY SHUM Tė FALA ME RRESPEKT DHE PO TE QUAJ SI NJI ESTET I FJALES
VERTET ME AQ BUKURI EPREZENATON FJALEN SA QE SHIHET MENJIHER SINQERITETI DHE ARTI I SHKRIMIT TE NJI DASHAMRS I SJELLJES DHE MSHIRES NJERZORE
JENI VERTET NJI ENGJULL I MREKULLUESHėM SIMBOL I URTSISė DHE I EDUKIMIT LUM SHPIJA
E FAMILJA Q ETE KA
JU UROJ STUDIME TE SUKSESHME A E SHEH SE PAGUHET MUNDI KUR NJERIU NJEH MIQ EKRIJON LIDHJE NE INTERNET ENJOFTA NJI ARKITEKT KUR TE NDERTOJ SHTEPIN E RE NE KOSOVė DO TE THRRAS TY ME MA PARAQIT PLANIN E KAM NDERMEND ME ENDERTU NE MAJE TE NJI KODRE KU I SHOH FUSHAT E GJERA TE DARDANISė DHE MALET ELARTA SHQIPTARE TE SHQIPERIS MėMė Tė LUMTė STUDENT I NDERUAR NDJEFSHA MIRė PER TY
TE UROJ SUKSESE PERSHENDETJET E MIA TE SHNDRITSHME MIK BASHKATDHETAR I NDERUAR
MIRSI

lirik
11-02-08, 18:26
Preshevari I Nderuar Vargjet Per Ty Do Ti Sjell Tash Ktu

lirik
11-02-08, 19:04
ME DISA LULE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MERGIM

Me disa lule nė ngjyra ari
fjalė fllad hije edhe fetare
pėrshėdetė m'ka preshevari
aq miqsisht me gjjuhė shqiptare

aq sinqert ai mori t' bekuar
urim tė shejt nga dėshira e qiellit
si ujvarė kthjellshėm ka shkruar
me at ngjyrė si qehre e diellit

e kur tė falat dalin me rreze
nga burimi i vėrtetsisė
kalojnė shekujt nėpėr breze
e nuk bjen kulti i miqsisė

e kur jan ato perkushtime
me ashk zemre t 'sinqeiritetit
perjetsia i mbanė n' kujtime
siq mbanė faqen vala e detit

prandaj ty o preshevari
e ju mikesha e ju miq
qė m' derguat n 'lule ngjyrė ari
fjalė tė bukura porsi fiq

porsi fiq nga ajo mbrendėsija
qė ėmbėlson ah gurė e dhe
paqit fat nga perendija
deri sa te jenė stinėt ndėr ne

po edhe edhe un e bashk me ju
fat m' dhashtė zoti e punė tė mbarė
aq vllazrisht ndjenjat me i vlu
nė mes tuaj se jam shqiptarė

autori xhelal ferizi ne mergimKushtuar mikut tim tė ri preshevarit

lirik
11-02-08, 19:18
SA DO Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do te shkruaj e tė njerr nga dija
vargje thella n' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirtdetrat detrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa mashum shpirti po shkruan
aq me thell hyn kureshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi
perjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
12-02-08, 11:34
O JU TE VDEKUR

AUTORI XHELAL FERIZI

O ju tė vdekur nė at errsirė
qė jeni shua per dritė kombtare
qohuni dheut veshuni mirė
se pamvarsija po vjen shqiptare

vesheni shpirtin tuaj hyjnorė
edhe dilni ne lartsi t' qiellit
qė ta shihni dheun arbnorė
jetė e re po niset fillit

e po nisen ideale
per t' cila ju e dhat at jetė
ju nderojnė ju fusha e male
tė gjith ju trima me fletė

veshuni ngrituni si pėr festė
dilni tash nga ajo errsirė
gjithqka sot do ju len mbresė
si do te shpallet dheu i lirė

dilni ndrróni petka e shije
ju dritė e diellit nė sy u ėsht kputė
se ju e dha't pėr dritė etnije
pėr flamur me sqepekrrutė

e pėr dhe tė ėmbėl t 'parit
ku u msoj nana n' djep trimrinė
dashurin si kullim tė arit
e si me vdekė pėr shqiptarinė

dilni dilni o ju heroj
toka nan ju thrret shqiptare
gjeraqina e zogj me gojė
t' gjith kan dalė per festė kombtare


o ju te vdekur pėr atdhe
dilni e shihni ju kah lartsia
sa shum zemrat sot jan nxe
n' shpresė po i vlon kosov's liria

dilni o shpirta tė sakrifices
ju deshmorė tė dukagjinit
tė llapit shales e drenices
tė rugovės e anadrinit

dilni o ju shekujt e stina
u kndofshin prore sa te ket mote
paqja u kdnoft permbi ledina
n' gji u mbajt toka kastriote

gzohuni tash se po festohet
madheshtore pamvarsia
vepra juaj do tė nderohet
s a t' ket gjak n' damarė etnija

gryka e pushkes tuaj shqiptare
do t e puthet me nderime
mbi armiq qė ra batare
nder beteja e kushtrime

se ju token keni nderue
qė nga ibri nė kaqanik
porsi rrefeja tue vetue
tue lshue turrin mbi armik

qoft lėvdue e juaj trimrija
gjaku juaj u bėftė dritė toke
leht u qoftė dheu e perjetsia
n' gji t' kosoves sė lasht nanlokepushka e juaj varur n' kujtime
asaj do i kndon gjithmonė sharkija
gjaku nė kangė do tė ecė me vlime
per ju kangė do t' kndon shqipnija

autori i kėngve shqiptare xhelal ferizi

i kndon pamvarsisė dhe bijve deshmorė te lirisė e martirve qė dhan jeten per atdhe
e troje shqiptare

natyra
12-02-08, 21:19
Kushatuar autorit z.Xhelal Ferizit nga Mitrovica e Kosoves

**
Ty poet tungjatjeta
Rrofsh e qofshe sa male e bjeshka
Bukur po shkruan vargje t'lehta
Te lumt pena te lumt dora
Poet si ty gjithe past kosova
Me vargun ar, fjalet jehon
Patriot i kosoves nan
Bukur shkruan per vatan
Per liri e pavaresi
Kendon deshmorve ni nga ni
Larte ne qiell i pershendet
Thua se engjull, eshte dhe vet
Ju flet embel ju flet qet
Sikur era kur fryn lehte
Me fjale t'embla i ledhaton
Plagen n'zemer, ua sheron
Per kete dite madheshtore
Gjaku i tyre eshte *kurore*
Neper luftra gjithemon prore
Shkruar bukur, me shkronja t'arit
Per trimerin e shqiptarit
Brez pas brezi, e djal pas djali
Kete tradit na la i pari
Do t'kendohen, me sharki
Per Heronje e per liri
Neper shekuj n'histori
Kurr mos t'kemi roberi,
Plaget tona,kan per tu sheruar
Me Kosoven e pavaresuar.*******PER TE GJITHE SHQIPETARET *GEZUAR* AN-E MBAN BOTE*******
PA BRENGA PA EKSESE
ZOT BEKOJE KOSOVEN&AMERIKEN..

ME RESPEKT
NATYRA

arton bala
12-02-08, 21:34
SA DO Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do te shkruaj e tė njerr nga dija
vargje thella n' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirtdetrat detrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa mashum shpirti po shkruan
aq me thell hyn kureshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi
perjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim
wooow mrekulli!!

tana te mira, ama strofa e 4te shkrihet ne goje kur e lexon.

**standin“ ovation**
:smile:

lirik
12-02-08, 22:26
--------------------------------------------------------------------------------

SA DO Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do tė shkruaj e tė njerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirtdetrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa ma shum shpirti po shkruan
aq ma thell hyn kureshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi
pėrjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
13-02-08, 10:59
Mikeshė e nderuar natyra per ty nuk di qka tė them perveq se tė falanderoj dhe ta kam borgj qė nė tė gjitha situatat qėndrove aq gjat kohė duke mbrojt drejtesinė dhe vargjet e mia si dhe ne pergjithsi me mbrojte ne disa raste nga padrejtesia perveq asaj edhe vargje m' ke shkruar shum te bukura
te jam mirnjohs pėr nji qėndresė aq tė gjatė duke vrejt se ndejte gati gjithmonė dhe shkruajte fuqishem gjithmonė ne mbrojtje te dinjitetit dhe realitetit pa u lodhur
Ty te kam borgj se pse ke deshmuar atdhetari dhe shiprtė njeriu drejtesi.
Ka shum njerz qe drejtesin duan ta mshefin per shka se shpirti i tyre mizerje nuk arrin te perballet me drejtesinė as me shkelqimin qe ka realiteti shpirti i tyre katran don vetem errsirė nuk perballet dot me driten prandaj ata duan katran dhe gjelozi nga ato sushqime varresh te zeza mbijetojnė si urithi nen tokė prandaj ketu i ka rrėnjėt shpirtvogelsija errsira nuk jan te gjith shpirtat te ndritur,tė rrallė jan shpirtrat e mdhej e them nga pervoja ime kam takuar njerz ne jet qe shanin njerz te mdhej ndersa vet ishin teper jashtzakonisht tė vegjel q ' ti bėsh kshtu qenka kjo jetė e ndėrtuar .
Tė jeshė realist sot ėsht veshtirė duhet tė jeshė gjithmonė ne luftė me tė keqen me dukurit e shemtuara qe sjell jeta por te ti e nderuara natyra kam vrejt se shpirti juaj ka shum realizem dhe mirsi
vertet jeni nji engjull i rrallė nji shpirt kristali nji bashkathdtare qe mbron te vertetn pa interesa guximshem dhe burrnisht si nji burrneshė e shoh se etika juaj nuk lejon me shkel mbi realen dhe faktiken qka te shum njerz mungon ky princip .
Ne botė ndodhin te gjitha te kqijat sepse mungon gjykimi real mungon drejtesia realiteti mungon
paansia e verteta prandaj kjo botė ėsht aq embushur me krim gjak e lot sepse mbrohet e shemtuara
te zezezs i thuet e bardh e te bardhes e zezė ktu qendron qelsi i ferrit mbi dhe ndersa ti je nji
qels magjik i drejtesisė e vrej se te ti e nderuara natyra gjėrat kalojn neper sitė e shoshė dhe pa meritė nuk kalon asgjė mė pelqen jashtzakinisht ky princip qė keni shum princip diamant keni dhe vlersim
kam per ju shum te lartė por edhe shum konsideratė.
Ju dini ta qmoni miqsinė si askush dhe ju jeni ne sherbim te emancipimit vertetė mė pelqen shum sjellja juaj po bėhen sa vite qe nuk levizni nga drejtesia kjo deshmon se jeni lindur per tė qenė e drejtė
Nuk ėsht fjala vetėm te un por nė tė gjitha shkrimet je treguar korrekte dhe e ndergjegjshme.
E nderuara natyra qė tė vlersoj jam mėsuar nga bankat shkollore kur mėsuesi na thoshte noten
kush nu din te vlersoj paska shkuar kot ne bankat shkollore .
Bankat shkollore kan qenė pjesa elumtur ejetes dashuria evet jetes aty u mesova tė di se qka ėsht nota dhe shkolla e mėsuesi.
NESE dikush me rrete noten 5 qe ather ishte nota ma e lartė ebrezit tim shkollorė nuk mjaftonte
nganjiher te quhej brilant por nes emerrte 5 she me yllė ather ishte maja e e shkelqimit nė
shkollė dhe pesshen my yll ai ose ajo e merrnin per shkak te talentit te pergjithshem si ne msime si ne sjellje etike si ne shkelqim te pergjithshėm.
SOT THONė SE NOTA 10 PO DOMINON POR UN NOTEN MA TE LARTė ME YLLė TA JAP PER SJELLJET TUAJA Nė FORUME SHQIPTARE
Sjelljet tuaja ishin shembullore ne shoqeri vertetė je njji yllė i pashuar i forumeve dhe pikrisht
ne momentet ma te veshtira pa u trembė i kundershtove armiqt e mi dhe armiqt e tu edhe pse ti nuk kishe kurfar intereesi perveq objektivitetit dhe drejtesisė ndersa disa qe nuk duhej te heshtnin heshten
se pse ishin te ligj as nuk ishin trima as burra nuk ekam fjalen per ket forum ku jemi tash por ti edhe ktu e deshmon veten si gjithkund qe edeshmove dhe aspak nuk ju trembe kercnimeve as syri s tu tremb prandaj te quaj trimreshė dhe kam rrespekt te veqant dhe uroj qe ti me familjen tende te jeshė e lumtur dhe me mirsi si ta don ty shpirti me burrin dhe femijt e tu .
ME VJEN KEQ QE MERZITESH LARG ATDHEUT DHE VUAN MATANė OQEANI DHE MERZITESH ME SHUM VUAJTJE te ksaj jete mizore te pa meshirė dhe te padrejtė sikur te isha un miliarder si disa shpirtra te vegjel qe jan nuk e kisha lanė me vuajt kombin tim mua me kputej shpirti kur shiihja
fmijt e afrikanve ne uri dhe shkruaja vargje qysh ne rini nuk u bėra kot poet por me detyroi ndjenja dhe jeta vet absurdi i ksaj jete dhe qudirat qe as vet nuk po arrij ti kuptoj kto far perthurejsh
qe i mbjell dheu mjerimi toka globi jeta zakonet e natyrore mbi dhe.
E D I SE VUAN LARG NE SKUTAT TEJ OQEANIKE SE MERGIMI ėSHT I ZI DHE NUK SJELL LUMTURI VEQ LOT DHE TA NDRYSHON EDHE SHPIRTIN NUK MUND TE BEJ TEJETER MBI DHE PERVEQ SE TI LUTEM ZOTIT QE TI SHPETOJ SHQIPTART NJIHER E PERGJITHMONė NGA VUAJTJA SHEKULLORE DHE TI EDUKOJ TE MBLEDHIN MENDė E TE KUPTOJNė SE ATDHEU ėSHT MA I ėMBLI MA I DASHURI MA I BUKURI EHST VET JETA ESHT VET GJITHQKAJA E JETES
Atdheun duhet ta krehim e ta puthm qdo her si femiun ta duam e ta mbajm se atdheu na sjell gzim edhe lotet kan kuptoim ne atdhe ndersa pa atdhe nuk ka njeri t elumtur ne botė edhe ata qe nuke dijn pse jan fatkeq le ta dijn se pa atdhe jan te tillė nese holl analizojnė.
Tė pėrshendes nderuara natyra dhe te uroj mirsi te uroja ta gzosh atdheun te tkhehesh e lumtur n e vatren tende
kultura k jote me ka magjepsur ti din me mbajt miqsi me shekuj vertet je e mrekullueshme nuk je nga ato femra qe mshehesh pas gardhi dhe shikon me tinzri por ti sheh ne drit te syrit prandaj un e adhuroj kulturen malsore dhe i perkulem ksaj kulture tė lashtė ilire qe u ruajt ne malet tona kreshnike ku rrijn zanat e shqiponjat .
TALENTI YT PER MQISI TE KRISTALT SHKELQEN SIQ SHKEQLEN BARDHSIJA E BORES NE PLLAJA TE LARTA MU NE MESE TE GURRAVE DHE LEDINAVE BJESHKATARE
JO VETEM QE JE POETE ME VARGJE TE LEZETSHME por je nji nanė shqiptare e fisnike e familjare
me nji shejtri te pa shoqe vertet je madheshtore.
Me kujtohet kur i the nji kercnusi ordiner bizarė njiher ne forum mė vrit kur te duash gjoksi im rrin hapur per plumba dhe un atij qyqari po i them se sa i lidur esht me shit trimni me femra.
Ti e quajte bizarė njeri te lig dhe i the bujrum kur te duash femer jam por s me trembet syri e si te mos e lavdroj trimni tande shqiptare.
PO ME MBUSHEN SYT ME LOT PARA KSAJ TRIMNIJE SE SI DIN FEMNA SHQIPTARE ME JA QEL GJOKSIN PLUMBIT PA JU TE REMB SYRI KSHTU EKAM DASHT FEMREN SHQIPTARE E KAM PAS
IDEAL QE TE JET TRIMNESH DHE E SAKRIFISCES HUMANITARE DHE ME EDUKATė TE LARTė TE EMANCIPIMIT PRANDAJ ME FAL S EMU MBUSHEN SYYT ME LOT KUR PO SHKRUAJ TASH
PER TY PER REALITETIN DHE TRIMNIN QE E KE MA QOVE MALLIN E TRINGA SMAJLIT E NORES SE KELMENDIT:
KESHTU DUHET ME QENė FEMRA SHQIPTARE E EMANCIPUEME DHE TRIMNESHė TAMAM SHQIPONJė JO SI SORRAT E QYQET QYQET NUK I KAM DASHT KURR QE RRIJN TUE KUKATė
POR VEQ TRIMNESHAT DHE Tė EMANCIPUEMET
ATA QE NUK DIJN SE QKA ESHT NOTA REALE SIQ PO TA JAP UN TY SIPAS MERITES SI NJI VETERANE DHE YLL I FORUMEVE SHQIPTARE ATA NUK DIJN QKA ESHT NDJENJA EMIQSISė AS E MERITES AS NUK KAN PERJETUAR NOTė TE MIRė NE BANKAT SHKOLLORE JAN THJESHT ANALFABET PA EMANCIPIM BASHKKOHORė JAN ME BOTKUPTIME ANADOLLAKE
JAN ME BOTKUPTIME TE KOHES SI THOSHIN DIKUR TE VJETRIT TE ASAJ KOHE KUR KAN FOLė KAFSHėT DHE TE TILL NJERZ NUK ARSIMOHEN ATA MBESIN GJITHMONė PRAPANIK TE MBRAPAMBETUR:
Mua mu mbushens sytė me lot per shumqka TI TREGON NJI KULTUR TE LASHTė TE KOHES SE AGRONIT DHE TEUTES KUR FEMRA ILIRE UDHHEQETE SHTETIN DHE ISHTE TRIMRESHė NE SHOQERI FLISTE SI NJI SHPATė E MBREHT DHE DRITė EMANCIPUESE
PRANDAJ PO EMCIONOHEM E PO THEM NE DUHET TI KTHEHEMI TE GJITH KULTURES AUTENTIKE ILIRE TE LASHTė QE NA E DEMTAUN PUSHTUESIT E DIKUND DIKUND MBETI GJALLė NE MALET TONA TE PAMPOSHTURA SHQIPTARE :
JAM KRENARė ME KET MIQSI TE KRISTALT DHE TE PERSHENDES TY E NDERUAR ME NJI MIQSI TE KULLUAR BILUR SIKUR TI TE ISHE NJI MILIARDERE ME SHPIRTIN TEND TE MADH
ATDHEU SOT I YNI DO TE ISHTE NUSE POR JO GJITHFAR LLOJ SHPIRTVEGJLISH Qė
SHPIRTIN E TYRE MIKROSKOPIK NU E GJEN AS TELESKOPI AMERIKAN MA I PEROSURI
TE UROJ JETė TE AGJTė DHE LUMTURI ME FAMILJEN TėNDE TROMNESHė DARDANE
MIKU YT LIRIKU AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
BUKUROSHE ME TRE LUMEJ TE KULLUAR E MALE TE BUKURA

lirik
28-02-08, 19:40
--------------------------------------------------------------------------------

PARELIA

autori xhelal ferizi ne mergim

parelia rrin mbi kalė
nėpėr mjegull tue vrapue
ai lakminė kurrė nuk e ndalė
veq pėr pare jargt tu i vlue

por ai tjeter diell s' sheh vlere
as ndoj varg prej gjevahiri
pėr para ai hapė kratere
nuk qanė kokė per dhe iliri

errsirė me ra n' tokė e vullkane
ai veq paren e njeh si dritė
as s' njeh diell e as dritė hane
pėr nji lek vret perenditė

atijė kurrė s' ja sheh qerpikun
tu i lotue pėr atdhe
zot e e ka ai metelikun
i falet pares thue se ėsht fe

parelia s' njeh altarė
kishė gjami e njeh paranė
pėr para ai shet shqiptarė
gurė e druj nė dysh i ndanė

pėr para ai s' len mbi dhe
ndjenj as art as varg poeti
pėr para ai derdhė lot rrke
don para sa ka ujė deti

veq paraja veq paraja
ėsht parajsa e parelisė
i tij armik ėsht fukaraja
ai para i thot lirisė

babė e nėnė paranė e din
edhe i thot pares djalė e bi
varg as ndjenj ai kurr nuk pin
s' njehė lirikė as poezi

ai Si sheh as gurė edhe
ai mendon se edhe sytė e ballit
me para mundet me i ble
tokė e dhe e kokrra t' zallit

ai me ndon se edhe qielli
me para mbahet e hana
ai mendon se yjė e dielli
jan para he e shitoftė zana

ai mendon se sukė e koder
edhe bregu e bajraku
nuk jan tjeter veq nji loder
se n' para atij i ecė gjaku

parelija parelija
nuk njeh mik as nuk njeh vlla
atij pare i bėhet hieja
nėnė e babė i quan para

teze s njeh as dajė as nipa
para i quan ai gurė e dru
edhe rrema degė e pipa
ndoj ndjejnjė tjeter s' ka nė tru

PARE LIJA NUK NJEH LOT
SE PėR LOT E PėR QERPIK
TEJETER S' NJEH SAS N'STINė AS N' MOT
VEQ PARANė ME METELIK

sa pėr libėr ai se njeh fare
varg roman as ndoj lirikė
ai mendon se i blenė me pare
fe e kod ndjenJė e etikė

por me pare etika s 'blehet
as ajo ndjenja e thellsisė
akuj as det me pare s' kthehet
veq me varg tė dashurisė

se me pare s' blehet kultura
as e pasura dituria
shpirti me varg i lidhė shum ura
e jo paraja e koprracija
autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik
01-03-08, 13:06
#97
Dilaver


Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 1,766 Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Eh, dhėmbi i kohės ėshtė i pamėshirshėm, me shekuj na gici etnosin tonė.
Poezitė dhe vargjet e poetit Xhelal Ferizi, gėrshetojnė njė kolorit tė pasur figurativ. Edhe pse tė papėrpunuara mirė, kanė vlerė tė patjetėrsueshme.
Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi rrėshqet nėpėr formalitete e mejdane pėr tė shprehur lėndėn dhe figuracionin e tij duke e shtrirė nė gjersinė dhe thellsinė e vargjeve tė veta.
Poeti Xhelal Ferizi duke jetuar larg bukurive tė atdheut, larg miqėve e shokėve, shpesh nuk mund tė pajtohet me epokėn e tij e cila ėshtė e begatshme edhe me njė dozė jo simbolike trishtimi. Nė kėtė botė plot me dhembje e mallė poeti ndihet se ka mbetur fillikat, si zė i vetmuar e i humbur andaj shpesh edhe kėrkon pėrkrahjen e bashkkombasve.


Xhelal Ferizi pena jote mos pushoftė kurrė sė dhėni perla poetike zemrave tona.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
I nderuar dilaver ju keni thėnė disa fjalė tė sinqerta
dhe shum perkrahse per mua
ju jam mirnjohs dhe ju falenderoj
Bukurinė e fjales dhe artin e kam adhruar qysh nė fėmini dhe e intepretoja
por vargjet nuk ishin plani i parė i jetes time
kryesisht un jam marrė me veprimtari kombtare
ilegale
mandej isha ne burgje me vite te gjata i burgosur larg atdheut ne kazamate internimi llogore te pansllavizmit
e mbas burgut nė perendim me veprimtari prap duke vrapuar
Vargjet i shkruaja her mbas here sipas kohes s e lirė dhe frymzimeve .
Un e di s e publikut i pelqejn vargjet e mia
e shoh dhe knaqem me kėt fakt
sa i perket atyre qė kurr nė jetė nuk mė pėrkrahen un i njoh ata ata fryhen ma teper se qe jan te kualitetit bėjnė shum zhurmė por ne fakt jan disa balona me zbrazti shpirti i tyre nuk ka as atdhetarizem as punė as dritė perveq demagogjisė dhe fallit
e di kush jan mirė ata
por nuk dua te hyj nė shum detale
Secili qėė ėsht i pa vlerė vet koha do ta gjveshė lakuriq
do ta demaskoj pa mėshirė
koha ėsht demaskuasja me e mirė e maskave
maskat bien vet
vetem kualiteti jet ai qėndron .
Ju o i nderuar dilaver qė fjalen e nxjerrni nga kroni i kulluar i sinqeritetit tuaj
ju pėrgėzoj pėr kėt sinqeritet
ju uroj pavarsinė e Kosoves se shumvuajtur dardane
dhe ju pershendes miqsisht
i nderuar bashkatdhetarė NGA LIRIKU

Pupi
01-03-08, 14:34
Edhe pse sot e shtunė, duhej ta kem pushim nga orari i punės(unė punoj gati 8 ditė nė javė me nga 25 orė), unė pushimin e mesditės do ja dhuroj Lirikut.

Nuk dua qė njė njeri i mesit tonė tė ndihet i lėnė pasdore, ishin mjaft kohėrat qė goditėn gjenerata e gjenerata.
Gjenrata e Lirikut tė kujton shumė historin e pėrvuajtshme mbarėshqiptare, e qė Liriku e shpreh shumė mirė dhe qart pėrmes Vargjėve.
Qėndro stoik Lirik Dardani, dallgėve tė pamėshirshme tė detrave tė trazuara!

lirik
01-03-08, 16:59
I Nderuar Pupi

Rrespekt Pėr Ju
Na Doli Shpirti Nga Puna
Mua Pėrveq Punes Dhe Termineve
Te Hatashme
Dhe Vrapimeve Mbas Termineve Tė Famlijes
Fėmijve Dhe Ardhmėrisė Sė Tyre
Mė Duhet Tė Vrapoj Edhe Pas Vargjeve Krijimtarisė
Pėr Ta Knaqė Publikun Shqiptarė
Pra Nji Jetė Aktiv Siq Po E Shihni
Por Jam I Lumtur Qė Po Senzibilizoj Sa Do Pak
Lexuesin
Mė Vjen Mirė Qė Keni Gjetė Kohen Dhe Ju Ka Ra Ndėrmend Pėr Mua
Knaqem
Nga Kjo Mirnjohje
Tė Faleminderit Shum Pupi I Nderuar
Vuajti Nji Popull Pėr Nji Liri
Por Lirinė Duhet Ta Mbrojmė Tė Gjith Nė Mėnyren Sa Ma Tė Pėrsosur
Tė Organizuar Si Komb Nė Mėnyrė Sa Ma Tė Mirė E Kemi Pa Tė Gjith Fytyren E Armikut Prandaj Qė Tė Mos Qajnė Ma Nanat Motrat Tona Femijtė Dhe Te Shohin Tmerrin Me Sy
Punoni Sa Ma Shum Punoni
Shqiptart Munden Me Qenė Shum Te Vyshem Dhe Talenta Kan Aftėsi Dhe
Mun Dtė Bėhen Njerz Me Ua Pasė Lakmi Bota Sepse Jetojnė Nėm Nji Vend Shum Tė Mrekullueshėm
Tė Fala Keni Nga Un I Nderuar Pupi
Jeni Shum Su Inqerisht I Nderuarper Ket Angazhim Tuajin

lirik
01-03-08, 17:42
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Mua me duket njeri i sinqerte dhe ka nje pasion te madh per poezine....

une nuk kam lexuar shume poezi te tija ketu ne FD pasi spo kam shume kohe, por nga ato qe kam pare me kane pelqyer....

Shkruan bukur dhe qarte, mundohet te nxjerre ne pah ate qe njeriu duhet te ndjeje ne shpirt dhe te ndjeke ne rrugen e tij ne kete jete dhe mendoj se ja arrin mjaft mire.....

Keshillon per ndjenje dhe ndjen vertete ne ate qe shkruan......

Respekte nga ana ime...

EB LK
__________________
/* BAC, U KRY ! */

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 08-02-08 nė 17:42.
I NDERUAR BELK

JU KENI THėNė NJI SAKTėSI PRECIZE DHE Tė QARTė
JU PėRGėZOJ PėR FJALEN TUAJ Tė FUQISHME
NUK KAM KURFAR INTERESASH TJERA
AS NUK PATA
PėRVEQ ATYRE Qė Tė SHėRBEJ
POPULLIT TIM
DHE KJO U VėRTETUA NE TE GJITHA PERIUDHAT
Qė NGA KOHA RINORE
KU NE S ECILEN KOH ė PO DALIN NJERZ DėSHMITARė
SE SI KAM VEPRUAR
E QKA KAM VEPRUAR Nė SHėRBIM Tė ATDHEUT

TASH PO SHERBEJ ME VARGJE
DHE ARTIKUJ
NDOSHTA EDHE KY NJI LLOJ SHERBIMI ėSHT
SEPSE ATHER NUK ISHTE INTERNETI
SIKUR ATHER TE ISHTE INTERNETI EDHE ATHER DO TE SHKRUAJA SIGURISHT
DORSHKRIMET I KAM TE GJITHA TE SHKRUARA
DHE HER PAS HERE I KėRKOJ I SHIQOJ
DHE PERMIRSOJ ATY KTI U NDONJE FJALė
Qė MA MERR MENDJA
SE E KA SHKELė KOHA
POR Q TI BėSH
KOHA ISHTE E TILLė
PER MUA DHE PėR SHUM SHQIPTARė Tė MJERė
Q ė NUK GJENIN SHTEG
MENDOJ S E KOHA TASH PO NDRYSHON PėR BREZAT
ATA NESE RRITEN Nė
LIRI
DO T ė KEN FAT
DHE TE USHTROJNė TALENTIN E TYRE
NE NUK E PATEM KėT FAT
LINDėM NE KOHRAT KUR NJERIU NUK BėHEJ FARE HESAP
VETEM NėSE MUND Tė DEPėRTOJE ME
GJITHFAR LLOJ METODASH
QKA PRINCIPET E DISA NJERZVE NUK LEJONIN ASHTU
PRANDAJ ATA Qė KISHIN PRINCIPE MBESNIN N' MJEDIS BALTE
SEPSE NUK ISHIN Tė KORRUPTUAR
DHE ORGANIZMI NUK UA DURONTE SISTEMIN E ARMIKUT
DHE ISHIN ALERGJIK NDAJ OKUPATORIT
NUK MUD TE HYNIN LAJKAVE E DREDHAVE
AS TE LAKOHESHIN ANDEJ KAH DONIN PUSHTUESIT
DHE KERKONIN METODAT PA KURRIZORE
NUK MUND TE BEHESHIN SERVIL
DHE NUK MUND TE SHKELNIN IDEALET
AS ATDHEDASHURINė
SE SIKUR Tė DONIN TE BEHESHIN PA KURRIZ MUND TE ARRIN IN SHUM
KARRIERė
QFARE Tė DONIN
POR ATA KISHIN IDEALE DHE DASHURI TE FUQISHME PER ATDHE
DHE NUK JU INTRESONTE AS PASURIA E GJITH BOTES
EDHE SIKUR Tė UA JPENIN
ATA PRAP NE BURG DO Tė SHKONIN
EDHE SIKUR TE UA SHKRIJSHE TE GJITHA BANKAT BOTRORE
ATA IDEALIN E DONIN
ME ASNJI LLOJ SHPERBLIMI NUK KISHTE
Qė MAHSTRONTE
E Qė I LARGONTE NGA QELLIMI
SEPSE ATHER AS QE NJIHEJ INTERESI
I CILI SOT PO BėN KėRDI ATHER NJIHEJ VETEM SAKRIFICA DHE IDEALI
EDHE ARIN E GJITH BOTES SIKUR TE UA OFRONIN
ATA BURGUN DO TE ZGJEDHNIN
PėR ATDHE
DHE DALJEN NE DEMOSTRATA PARA TANKEVE Tė ARMIKUT
SE IDEALET E TYRE QELIK ISHIN
E JO LAKMIA E SERVILIA
ATA DONIN LIRI PėR ATDHEUN E Tė PARVE
NUK KėRKONIN A S
PASURI
AS GRADA
SE KUR HYNIN NJI RREZIKU NUK E DININ SE A DELNIN ME KOKė
SE SA PER PASURI E GRADA AS NUK I NJIHNIN ATO
PRANDAJ ASKUSH NUK KA LLOGARITė
Nė DIQKA TJETER
PėRVEQ Nė DASHURINė E JASHTZAKONSHME PėR ATDHE
PėR KėT TEėJENI Tė BINDUR SE I KAM NJOFT VET I KAM PA VET ME SY TE QARTUR
PERMBI TANKE DUKE HYPė ME TRIMERI TE PA SHOQE
KU JETA AS QE LLOOGARITEJ
AS QEMENDONZTE KUSH NE ATO QASTE SE QKA DO TE NDODHTE ME VETEN E TI
TE GJITH E KISHIN HALLIN
VETEM TE ISHIN ATY KU E KERKONTE NEVOJA E ATDHEUT
VAJZAVE TE ASAJ GJENERATE AS Q EJU TREMBEJ SYRI KRAH PER KRAH ME NE SI RRUFEJA
MARSHHONIN
ME KUJTOHET NJI NGA ATA NE VITIN 1981 KUR I DOLEN ZORRT JASHT NGA PLUMBAT E ARMIKUT DHE I AI E KERKOJ FLAMURIN
NUK DUA TE VDES PA MA OFRU FLAMURIN THA
DHE E PUTHI FLAMURIN
NE KISHIM HALL TE JA LIDHNINN PLAGT E TE JA NDALNI GJAKUN AI BERTISTE MBAJENI FLAMURIN
SE NUK DUHET ME RA FLAMURI
E GJAKU I RRJEDHTE ME FURI
ISHTE KY BREZI I VITIT 1981
QE DONTE LIRI E ATDHE
FUQISHėM DHE PERBALLEJ ME D UAR THATė FYT PER FYT ME ARMIKUN
KėT IDEAL E KAN EDHE SOT ATA
Qė BESOJ SE EDHE SOT E KAN Tė PA NDRYSHUESHėM
OSE NDOSHTA EDHE MUND TE KEN NDRYSHUAR PAK
POR PRAP PERAFARSISHT TE NJEJTIT JAN

lirik
02-03-08, 09:21
I NDERUARI PARADOX

Deshta vetėm tė ju jem mirnjohs pėr fjalėt tua dhe tė ju them se keni dhėnė nji mendim
objektiv sipas gjykimeve tua qė un mendoj se ke folur matur dhe drejt
Sa per flitjet e pėrflitjet asnjiher mos u bazo mbi foljet eprfoljet pergojimet
Sikur tėsha bazuar mbi ato shum njeriun do ta kisha mohuar
KA PASė RASTE KUR I KEQI FLISTE KEQ PėTR Tė MIRIN KJOQENKA DUKURI JETE QDO KUND DHE TE Tė GJITH POPUJT:
kur kam ardh ktu ne azil politik dikurė si sim ikur emigrant dikush thsohte ka ardh nji gjykats nga kosova tjetri thoshte ka ardh nji ingjinjer
njeri thoshte esht ish i burgosur politik
tjetri thoshte jo ore nuk ėsht ky jo
ata pastaj ju flisnin grave te tyre jo ėsht e j o nuk ėsht
disa thonin pse ore ky nuk martohet disa thoshin jo ky nuk ėsht i aft pėr martesė s e e kan prishė
ne burg
disa thoshin mos rrini me te sa na i merr jugosllavia pasaportat i largonte njerzit nga un dhe puntort
pasi q eun mbaja mbldhje te shpeshta me ta
disa thonin jo ore ky xhelal ferizi ka qen punmarrs ne slloveni e kroaci e njoh un
e di kam degjuar mė ka thanė filani
e nxirrte nji fjalė kot dhe hajt mandej fjala merrte dhenė neper shoqata
BILE NE NJI RAST NE NJI NDEJė THASH
MBETA I SHKRETI DUKE JU SQARUAR S E KUSH JAM
dilte tjetri thoshte ky ka qenė hajdut pulash ore ka vjedh pula neper kotece
KE QENė NE BURGUN E SMROKONICES PER PULA E KAN KAP FSHATART N #KOTEC
ky fare s ka qenė nė burg politikisht nuke di por ka ndodhė ka pasė raste kur me esht drejtuar dikush
dhe me thoshte pashė besen a je ti ky kush je ne te vertetė un i thosha he si po te dukem a po flas shqip po qka ta merr mendja nga jam un a jam i koves po a kam lkurė ta bardh po a mos po ju dukem zezak i afrikes jo
qka dreqin keni ather pse a me fjal t te lloj lloj njeriu ekalimtari kndej un me u marrė leni ato pallavra dhe te punojmė tash per qeshtje kombtare te organizohemi.
Po ju them edhe diqka i nderuar paradox nga pervoja ime nė jetė ėsht jashtzakonisht vėshtirė tė jeshė veprimtarė
pėr atdhe
Kėt qė po e provojn sot shum veprimtarė te qeshtjes kombtare e kam provuar un shum kohė para tyre kur perflitej per mua jo ky ėsht keshtu e jo ky ėsht ashtu ka bė kėt eka bė at
vazhdon

lirik
20-04-08, 22:21
Per Shkaqe Te Veprimtarisė Sė Pa Nderprereė Udb Ja Shpifi Shum Fjalė Tė Ndyra Dhe Tė Poshtra Pėr Mua Ashtu Siq Shpifi Per Shum Shqiptarė Tė Tjerė Me Dezinformime Te Poshtra Para Disa Vitesh Nuk Ka Shum Vite Dy Apo Tri
Nji Shok I Imi Ish I Burgosur Politik Kėrkoj Shtetesinė Gjermane
Dhe Kur Kėrkoj Tė Hiqte Shtetesin ė Jugosllave Pra Meqense Nuk ėsht Sekret Po E Ceku Emrin Dhe Mbiemrin E Personit Quhet Xhavit Topallaj Nga Fshati Vitak
Drenicė
Xhaviti Ishte Disa Vite Bashk Me Mua Ne Burg I Akuzuar Per Grup Per Veprimtari Armiqsore
Mbas Burgut Ka Shkuar Ne Sherbim Ushtrak Ku Mezi Me Gjysem Shpirti Ka Shpetuar Pa U Ekzekutuar Ju Ka Shpetuar Kurthave Ne Ushtrin Jugosllave Ku Deshten Ta Vrasin
Mbas Kryerjes Se Sherbimit Ushtaka Jugosllav Xhaviti Detzyrohet Me Ik Pwer Shkak Te Ndjekjes Nga Udb Ja Martohet Me Qefsere Malajn Kusheriren E Te Njohurit Heroiin E Popullit Regjep Malajn
Pas Disa Vitesh Ne Gjermani Xhaviti Kėrkon Shtetėsinė Gjermane
Gjermani E Kushtzon Xhavitin Dhe I Thot Duhet Hequr Ajo Jugosllave Pra Shtetesija Jugosllave Serbija Nuk Pranon Te Ja Heq Shtetsinė Gjavitit Dhe Zyrtarisht I Raporton Se Xhavit Topallaj Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak
Ne Jugosllavi Prandaj Nuk I Mundsohet Heqja E Shtetsisė Jugosllave
Perveq Asaj Zyrtarisht Jugosllavia Nuk Pranon Se Xhavit Topallaj Ishte I Burgosur Politik Ja Pra Se Si Vepronte Kjo E Zezė Jugosllavi
Xhaviti Kishte Kryer Sherbimin Ushtarak Ne Jugosllavi Dhe Kishte Vuajtur Shum Nga Provokimet Ne Ushtri Sepse Kishte Qen I Burgosur Politik Por As Njėren As Tjetren Nuk Ja Pranon Tash Jugosllavia Zyrtare Dhe Ja Se Qfar Raportesh Shtetrore I Paraqet Ajo Gjemranisė Se Gjoja Xhavit Topallaj Nuk Eka Kryer Sherbimin Ushtarak Dhe Nuk Njihet Si I Burgosur Politik Turp Apo Jo Turp I Zi Njė Shtet Zyrtarisht Te Merret Me Kso Mashtrimesh Ja Pra Se Si Shpifte Jugosllavija Shpifte Dhe Shpifte Asnjiher Nuk E Fkliste Te Verteten Dhe Asnjiher Nuk Mund Ti Besohet Merreni Me Mendė Njeriu Kryen Burgun Kryen Sherbimin Ushtrarak Dhe Na Del Me Qendrim Zyrtarė Shteti E I Thot Shtetit Gjerman Se Nuk E Ka Kryer Sherbimin Ushtarak Personi Ky ėsht Kulmi I Paskurpullsisė Nji Shtet Zyrtarė Lshon Kshtu Shkresa Zyrtare Qfar Turpi
Ja Pra Tash E Treqind Vjet Kta E Genjyen Europen Genjyen Dhe Shpifen Per Ne Shpifin Dhe Vetem Shpifin Por Europa Ma Asnjiher Nuk Ju Besonn As Bota Kjo U Diskreditua Dhe Njerzimi Ma Kurr Nuk Do Ti Besoj:
Sa Katastrofale Me Duket Kjo Dhe Ne Disa Raste Jam Vet Deshmitarė Per Disa Njerz Qe Mundoheshin Te Merrnin Vertetime Nė Kosovė Dhe Mohoheshin Si Banorė Atje Disave Nuk Ju Leshonin Fare Per Disa Thuhej Kekrohet Per Hajdutri E Per Disa Thosbnhin Esht Terorist Kerkohet Se I Ka Ik Sherbimit Ushtarak Etj
Shpifje Vetem Shpifje Keshtu Shpifen Edhe Per Mua Genjyen Dhe Shpifen
Gjithmon Shpifnin Siq Shpoifnin Per Shum Shqiptarė Siq Shpifte Millosheviqi
E Serbet Tjerė Ne Gyjgjin Ehages Per Masakrat E Dhunimet Kur Thoshte I Kan Bė Vet Shqiptart Ja Pra Te Tillė Jan Dhe Kshrtu U Sollen Me Shekuj Me Shpifje
Vranė Dhe Shpifen Sepse Per Shpifje Te Lindur Jan
Pra Shpifen Edhe Per Mua Gjithqka Ishin Njerzt E Veqant Ata Qe Shpifnin Per Secilin Veprimtarė Patriot Ishin Ata Postiert Qe I Banin Fjalt Por Tash Ma Askush Ne Botė Nuk Emerr Seriozisht Ma Serbinė Edhe Sikur Ajo Gjithmon Ta Flas Te Verteten Askush Ne Glob Ma Nuk E Beson Sepse Kjo U Gjvesh Para Gjith
Botes Me Veset Esaj Shpifse Intriguese Qe I Tregoj Dhe Fytyren E Vertet Te Dhunes Perbindshmerisė
Prandaj Populli Yne Nuk Duhet Me Ra Viktim I Shpifjeve Dhe Trillimeve Por Te Maten Mirė E Mirė Per Secilen Fjalė Qė Dėgjojnė Seüse Shpifja Sot U Bė Forma Ma
Praktike Qe Perdoret Kunder Njerzve Epa Verteta Dhe Dezinformata Jan Ba Ushqim Sot Dhe Shum Peprhapet Per Te Trullosur Njerz Kjo Nuk Esht Asgjė Vetem Propagand E Ligė Mashtruese Ne Kurthen Ese Cilies Nuk Duhet Te Bjen Kurr Populli Ynė Populli Yne Duhet Te Tregohet I Matur I Menqur T E Ju Besoj Bijve Te Vet Atdhetar ė E Jo Shpifjeve Te Armikut Shekullorė

lirik
13-07-08, 21:29
O vargu im i lirė

o vargu im i lirė
mbi dhe shqip tė vlon dėshira
pėrse tė mbajnė nė zingjirė
tė mohuan mosmirnjohjet e pshtira
---
sa kohrat tė kan shkelur e akuj'hije
e pėrbuzjet shkelse shpirt'ftofta satanike
ti u shkrive pėr halle etnije
ndėr motet mohuese ironike
---
Autori xhelal ferizi

lirik
25-07-08, 09:07
Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'
-------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

Deri SA Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana
----------
Edhe Gjuha Do t 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga e Bilbilit
E Dashuria ajo Kombtare
Si e Ka Gjaku i Karajfilit
-------

Edhe Mallkimi Pėr Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin e Rruzė tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim i Bajrakut
----------

E Perqarsin Do ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do t' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala e Besa
----------

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin e Dijetarin
Do t' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qė tue Puthė Rrin Gospodarin
-----------

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qė Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me i Mbrojtė tokat Arbnore
----------

Do t' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues e Sharlatanat
Qė Atdheut ia Shpojnė Krahnorin
---------

Autori Xhelal Ferizi l-i-r-i-k-u- i vargjeve tė lira shqiptare nė mėrgim

-----------------------

jEtA_1
25-07-08, 09:40
Sa i perket mendimit time per poetin tone te madhe lirikun kame mendime pozitive ne baze te shkrimeve qe po i dhuron forumit tone Dardan kame respekt per vargjet e tije te shkruara dhe e falenderoj qe forumin tone e pasuron me poezi shqipe kushtuar popullit tone shqiptar i vuajtur neper dekada poashtu keto vargje kane nje histori kombetare dhe une jame shume e sigurt se ne kete forum ka forumista qe jetojn ne mergat qe shume e shume vite dhe nuk kane njohuri per vendin tone per historin e popullit tone pra vargjet e lirikut jane edhe si ndihmes per mergaten tone shqiptare .
Respekt per ju i nderuari lirik ..............jEtA_1

lirik
25-07-08, 09:44
TRIDHJET VJET OJ HALLė E MADHE
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana
-------------
edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku
-----------
e mbas dore mua m'lan fiset
hiq ma pak se tridhjet vjet
mua vargu tash po mė niset
por si lum si gurrė e det
-----------

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė mė ka satani
lot kam derdhė ma shum se deti
-------------
veq tue kja nėpėr mėrgime
edhe nė errsira n' burg tė namur
tridhjet duke mshefė shkrime
tue e pėrkundė varfrinė e s'kamur
---------

ik nė njė skutė e ik n'njė tjetėr
kombi kurr pa dėrgua kund t' fala
her nėn kthetra e nėn lugetėr
kahdo nė gjamė ku m'shtynte vala
----------
pashė at zot qė mbanė shum fe
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuaj ti mua kush m' ka bre
e m' ka mbajtė aq larg t 'vėrtetes
------------
po mua mshefė m' kan zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė
--------------
mua m ka mshefė edhe pasaniku
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrejdhė me gjuhė shqiptari
----------
e si qeliku forcė qė mbanė
kam me i mbajt un vargut fjalen
e kahdo shqip ku i thonė vatan
kam i derdhė si lumi valen
----------
kam me i derdhė vargjet shqiptare
porsi derdhen shkumbt valėzore
porsi hjeshmja gurrė ujvare
me i burue me gjuhė arbnore
-----------
e do ta joshi vet bilbilin
me u currue kah rima e vargu
do ta qeli karajfilin
shqip tue kndue n' mėrgim prej s' largu
----------------

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kurr bilbilat s'kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė
-----------

tridhjet vjet shpirti i vatanit
e ka pritė vargun t' poetit
tridhjet vjet n' pranga t' satanit
kam qenė lidhur andej detit
----------

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang'tė mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka pritė sharkija
----------
tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e kurtha shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje
------------
m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat
-------------
porsi qyqja shteg mė shteg
pėr pak buk perbuzė pa'' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare
-----------
tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah' e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta
--------

pashė at zot qė u ka krijue
a ju tash ndėr mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua loti tash ,m' ėsht tha
-------------
po ju a tash ju ra ndėr mendė
o pashė at shpirtė tė karajfilit
me mi pa vargjet me mendė
tue cicrue si za i bilbilit
-----------
a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' pėr mėrgime pa ja nda
--------------
a thua vonė mori etni
si gjithmonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue
---------
ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shqiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin
--------------
tė gjith me radhė pėrbuzė i keni
se ju mendja u rrin n' harresė
n' vargjet tona s' ju vloj gjeni
nė gji tuajin kurr sa i vesė

----------------
se ju msue jeni n' tallava
e jo nė vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike
---------

se mua yje e dielli e hana
mė kan mshefė nga toka e tė parve
mė ka nxjerrė jasht dheu dardane
thue nuk jam zog i shqiptarve
---------------
prandaj vuani tash e rrini
se un vyshkė jam tridhjet vjet
ndoshta tė freskt ma nuk mė pini
as lirik e as poet
-----------

as me varg s'jam si nė rini
kur vullkanet i kam vlue
kur kam zbritė shum dashuri
nga ato yjet tue lodrue
------------

e her tjera kur tė jen gjasat
pėr me i pa ju krijmtar't
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatar t

-----------

ndoshta tash edhe pak m ka mbetė
ndoj gurrė deti nė shpirtė tė vlimit
vargje e art me ju mbjellė n' jetė
n'meteor me i pa t'vizllimit
----------

TJETėR HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MėRGIMTARė
----------

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA
------------

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANgA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MėRGIMTART
---------------
SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE
-------------

SHKRUAR NGA AUTORI Nė MėRGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET ME VARGJE Tė LIRA LIRIKė ARTSITIKE SHQIPTARE
------------------------------

lirik
25-07-08, 09:59
]TRIDHJET VJET OJ HALLė E MADHE
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi
------------------

Po si me e ditė oj halla e madhe
kur mua mshefė m' kan diell e hana
e dallėndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana
-------------
edhe bjeshk't ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurė e dhe as toka e zotit
se mua mshefė m' kan nga armiku
-----------
e mbas dore mua m'lan fiset
hiq ma pak se tridhjet vjet
mua vargu tash po mė niset
por si lum si gurrė e det
-----------

mua mbas dore mė la vatani
mua mbas dore mė la pushteti
kahdo ndjekė mė ka satani
lot kam derdhė ma shum se deti
-------------
veq tue kja nėpėr mėrgime
edhe nė errsira n' burg tė namur
tridhjet duke mshefė shkrime
tue e pėrkundė varfrinė e s'kamur
---------

ik nė njė skutė e ik n'njė tjetėr
kombi kurr pa m' dėrgua t' fala
her nėn kthetra e nėn lugetėr
kahdo nė gjamė ku m'shtynte vala
----------
pashė at zot qė mbanė shum fe
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuaj ti mua kush m' ka bre
e m' ka mbajtė aq larg t 'vėrtetes
------------
po mua mshefė m' kan zogjt e malit
manushaqet me ato fletė
por un vargje djal pas djalit
do tė ju jap tash n' t' bukuren jetė
--------------
mua m' ka mshefė edhe pasaniku
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrjedhė me gjuhė shqiptari
----------
e si qeliku forcė qė mbanė
kam me i mbajtė un vargut fjalen
e kahdo shqip ku i thonė vatan
kam i derdhė si lumi valen
----------
kam me i derdhė vargjet shqiptare
porsi derdhen shkumbt valėzore
porsi e hjeshmja gurrė ujvare
me i burue me gjuhė arbnore
-----------
e do ta joshi vet bilbilin
me u currue kah rima e vargu
do ta qeli karajfilin
shqip tue kndue n' mėrgim prej s' largu
----------------

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecė yjet ato e kan ditė
kurr bilbilat s'kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritė
-----------

tridhjet vjet shpirti i vatanit
e ka pritė vargun t' poetit
tridhjet vjet n' pranga t' satanit
kam qenė lidhur andej detit
----------

tridhjet vjet mė ka kja nana
stin't jan tha pėr kang'tė mia
tridhjet vjet ka pritė dardana
tridhjet vjet ka pritė sharkija
----------
tridhjet vjet m' kan mshefė dobiqet
hile e kurtha shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitė jasht hisje
teridhjet vjet nė katandisje
------------
m' kan mohue mua tokė e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tridhjet vjet un pa atdhe
veq me pendė tu i ndrrue gurinat
-------------
porsi qyqja shteg mė shteg
pėr pak buk perbuzė pa'' zare
tridhjet vjet me i zjarr qė m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare
-----------
tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurė e dushk e fleta
ah' e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta
--------

pashė at zot qė u ka krijue
a ju tash ndėr mend ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua loti tash ,m' ėsht tha
-------------
po ju a tash ju ra ndėr mendė
o pashė at shpirtė tė karajfilit
me mi pa vargjet me mendė
tue cicrue si za i bilbilit
-----------
a mos ėsht vonė vyshk jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' pėr mėrgime pa ja nda
--------------
a thua vonė mori etni
si gjithmonė jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue
---------
ju harroni un e di
kshtu perbuzė keni naimin
edhe tjerė po varg e vi
shqiptarė t' mjerė qė lshuan kushtrimin
--------------
tė gjith me radhė pėrbuzė i keni
se ju mendja u rrin n' harresė
n' vargjet tona s' ju vloj gjeni
nė gji tuajin kurr sa i vesė

----------------
se ju msue jeni n' tallava
e jo nė vargje artistike
ma shum joshė ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike
---------

se mua yje e dielli e hana
mė kan mshefė nga toka e tė parve
mė ka nxjerrė jasht dheu dardana
thue nuk jam zog i shqiptarve
---------------
prandaj vuani tash e rrini
se un vyshkė jam tridhjet vjet
ndoshta tė freskt ma nuk mė kini
as lirik e as poet
-----------

as me varg s'jam si nė rini
kur vullkanet i kam vlue
kur kam zbritė shum dashuri
nga ato yjet tue lodrue
------------

e her tjera kur tė jen gjasat
pėr me i pa ju krijmtar't
mirė me kohė ti merrni masat
je me i hudhė n 'pleh vargatar t

-----------

ndoshta tash edhe pak m' ka mbetė
ndoj gurrė deti nė shpirtė tė vlimit
vargje e art me ju mbjellė n' jetė
n'meteor me i pa t'vizllimit
----------

TJETėR HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PėRBUZNI KANGATARė
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANė T 'MJERė SI MėRGIMTARė
----------

LE TA DIJ KėT MIRė PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRė DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA
------------

Nė DHE Tė HUAJ JEMI VYSHKė GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ė ATJE KRYELARTė
LIDHė ME PRANGA E KURTHA Tė LAKUT
FORT PERBUZė JAN MėRGIMTART
---------------
SE KSHTU MSUE ėSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Tė VET ME E LANė MBAS DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Tė TOK' S' ARBNORE
-------------

SHKRUAR NGA AUTORI Nė MėRGIM
XHELAL FERIZI TRIDHJET VJET ME VARGJE Tė LIRA LIRIKė ARTSITIKE SHQIPTARE
------------------------------[/COLOR]

lirik
25-07-08, 10:08
Shum e nderuara Jeta
JU keni shpalosur zemren tuaj karajfile dhe i keni dhėnė qehre brilante faqes hjeshi
me ket koment tuajin sepse komentet e hjeshojnė faqen kur jan kaq te qela e te sinqerta
ti aq hjeshem si lulja pranveren gjithkund e ke hjeshu forumin me shkrimet tua
dhe mund te them se jeni vertet e mrekullushme
shum tė falenderoj qe i dhe ksaj faqje atraksion ne shprehje ene koment
faqja vetem me komente te sinqerta te bashkatdhetarve ka bukuri e gjallri
nuk i dua tipat e heshtur e tė shkretė qyqarė qė mbi vargjet e bukurinė kalojnė pa koment pa emocion sikur kur kalon qyqja pran varreve
Vargu i fuqishem zgjon gurin e jo njeriun por qka tė bėsh se kjo botė nuk ėsht e pėrbėrė vetem nga lulet por edhe nga guret e varreve e qyqet qė kan heshtur
ti je vertet lule madheshtore qdo kudn ke dhanė kontributit tend te kulluar si diamanti e drita e ti
fantastike je edhe ti ne shkrimet tuaja si dhe vargjet tua qe i kam lexuar shum brilantike
poete e mrekullueshme me shpirt margaritari
UN TE PERSHENDES TY DHE TE FALENDEROJ QE KONTRIBON NE FAQEN I JEP SHKELQIM
dhe rrezatim me komentet e kulluara shqiptare dhe shum te sinqerta fjala jote tingllon shum bukur tatam siq esht tingllima shqiptare e e ndoj melodie me plot kėndshėri shpirtrore
Tė PėRSHENDES E NDERUARA SHQIPTARE E KULLUAR O JETA VAJZ E MREKULLUSHME
DHE TE UROJ MIRSI DERI NE QIEL E REALIZIM TE GJITHA ENDRRAVE TUA VERTET JEN MBRESLėNSE
FALEMINDERIT

lirik
26-07-08, 02:06
Gjak po u rrjedhė o stinė tė mjera
--------------------------

Autori xhelal ferizi
--------------
nėpėr shekuj pa ja nda
plagė e lot nėpėr pranvera
her nėn grek e her nėn shkja

-----
toka jote shqip rėnkon
o ti kohė me fat lėngimi
shpirti e gjaku tė gjėmon
nėpėr thundra prej pushtimi
--------
vuajtja mbjellet e varfria
nder ju o troje shqip etnike
u gjakos mbi dhe liria
veq pse besė s' mbani unike
----------
as nuk mbani punė nė gjak
as nuk mbani fe shqiptare
as nuk keni sa do pak
pika gjaku atdhetare
--------
prandaj shkelė hasmi mizorė
kahdo fushes e mbi bari
se nė atdhe s' shtrėngohet dorė
me njė besė me u lidhė shqiptari
----------
as me u lidhė kta me nji fis
me njė fe me nji zakon
me njė gjuhė e me nji plis
kahdo shqip ėsht toka e jonė
--------
veq shpėrnda kahdo me klane
synin lak joshjen n' kuletė
kah karriga demoniane
msynė me cak me dalė pėr jetė
---------
e qėllim ky ja ven veti
paren brrylin e me shkelė vlla
prandaj gjak si gurra deti
derdhė etnija pa ja nda
---------
e shqiptari nget vetimė
me lakesa e grupacione
prandaj dheu ka mbetė jetim
mblue shkretire e vaj zezone
---------
edhe i varfer rrin shqiptari
e pret urdhrin tė hasmit t' huaj
i pėrqarė e si rrogtari
thua se gjakun ma ka ujė
------------
nuk bashkohet nji grusht dhe
ndahen nė djaj ndahen n 'regjion
e me hile shkojnė tue bre
dheun e t' parve autokton
----------
veq pse te cekt mendje vrastari
ka n' kaptinė e shkurt gjykon
pėr njė zllotė a ftyrė dollari
dheun e t' parve e shiton
----------
mbase syri si zhpina
nuk i shndritė pėr tjeter fe
me zaptue post e makina
me gjveshė kund ndoj vashė tė re
-----------
prandaj qajnė sot gurė e zalle
vendi blozė u bė me zemer
toka etnike u mblue me halle
se shqiptarė s' mbet kund me emer
-------
i jan shtrue te gjith vrapimit
interesit rrokullisė
hahet buka nė qark t' aktrimit
prandaj qanė dheu i etnisė
----------
se gajret ' po ka as pare
kult na u bė nji thes i miellit
nė interes zemrat shqiptare
kahdo shkojnė si re tė e qiellit
-----------
prandaj qajnė gjith stint kohore
me krye nė hi ka ra etnija
po pijnė shqipet skllavri prore
kahdo vyshkė ėsht besnikria
--------
besė nuk ka as dashuri
se vllau vllaun e don me pare
tash ndoj maskė me bukuri
i mbanė kukullat pushtetare
----------
shesin fjalė sa male e kodra
aq tė mdha por me punė hiqe
vijnė mashtrimet me do lodra
qe na i sjellin rren'tė dobiqe
--------
rrenat z ihen ner kazane
si e don vet ajo receta
nderkombtare demoniane
nė zi shqiptarve me u ecė jeta
-----------
e na u shtrue sot shqiptari
i merr dorė kolonit t huaj
se monedha nė ftyrė barbari
ja lvizė vesin kahdo t' luaj
-----------
SOT PėR FAQE LOT VARFRIJE
KAHDO I SHKOJNė SHQIPNISė ETNIKE
KUAJ TE TROJES ANARKIJE
JA KAN THYE ZEMREN QELIKE
----------
JA KAN BLE SHUM DJEM E VASHA
JA KAN VESHė KODIN ME T ' ZI
SOT SHQIPNIJA N' HALLE T' TRASHA
RRIN MA E VARVRA NDER ETNI
----------
VEQ PSE KSHTU E DON KOLONIJA
EDHE VESI I Tė ZI PADRONIT
MOS QESHė SI DIELL SHQIPNIJA
E ME I MBETė QEHRE E DEMONIT
--------
MOS ME PASė AS BUK AS UJė
ME JU NDA DJELMNIJA N' KLANE
ME PLAN N' DORė AI DJALLI I HUAJ
JA NDALė RRUGEN PROGRESIANE
---------
MOS ME PASė KJO BUK AS DREKė
MIELL Nė MAGJE E NDERė Tė MOS KET
AS Tė GJALLė PO AS Tė VDEKė
NUK E DUAN MBI GLOB E JETė
-------------
PORSE MIRė PO E SHEH SOT VULA
KH PO BJEN ME URDHėR T' HUAJ
MBI SHQIPTARė SOT URDHRON PULA
GJERAQINA U Bė E HUAJ
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------

lirik
26-07-08, 08:29
Gjak po u rrjedhė o stinė tė mjera
--------------------------

Autori xhelal ferizi
--------------
nėpėr shekuj pa ja nda
plagė e lot nėpėr pranvera
her nėn grek e her nėn shkja

-----
toka jote shqip rėnkon
o ti kohė me fat lėngimi
shpirti e gjaku tė gjėmon
nėpėr thundra prej pushtimi
--------
vuajtja mbjellet e varfria
ndėr ju o troje shqip etnike
u gjakos mbi dhe liria
veq pse besė s' mbani unike
----------
as nuk mbani punėn n' gjak
as nuk mbani fe shqiptare
as nuk keni sa do pak
pika gjaku atdhetare
--------
prandaj shkelė hasmi mizorė
kahdo fushes e mbi bari
se nė atdhe s' shtrėngohet dorė
me njė besė me u lidhė shqiptari
----------
as me u lidhė kta me nji fis
me njė fe me nji zakon
me njė gjuhė e me nji plis
kahdo shqip ėsht toka e jonė
--------
veq shpėrnda kahdo me klane
synin lak joshjen n' kuletė
kah karriga demoniane
msynė me cak me dalė pėrpjetė
---------
pa meritė e me miqsi
e msyn postin e pėrvetsimin
mbrenda nate ndėrton shpi
se n hajni ma ka kushtrimin
-------
mbret shum shpejt bėhet hajduti
postin shohin si pazarė
me shum grada na del huti
e mbi dhe s len zog shqiptarė
-------
e qėllim ky ja ven veti
paren brrylin e me shkelė vlla
prandaj gjak si gurra deti
derdhė etnija pa ja nda
---------
edhe plojė po bėn varfria
nė hi me kokė shqipnija bjen
veq pse hilja e miqsija
lart po e ngritė sot qdo legen
----------

e shqiptari nget vetimė
me lakesa e grupacione
prandaj dheu ka mbetė jetim
mblue shkretire e vaj zezone
---------
edhe i varfėr rrin shqiptari
e pret urdhrin tė hasmit t' huaj
i pėrqarė e si rrogtari
thua se gjakun ma ka ujė
------------
ja merr doren gospodarit
e pėrkulet deri nė dhe
puthador i euro e dollarit
puthadorė ndėr tė huaja fe
---------
puthadorė edhe i armikut
puthadorė ma zi i pėrulė
ptuthadorė i metelikut
pėr nji lek po bėhet pulė
----
e nuk i dhemb shpirti edamari
as pėr vise as per troje
i mbanė syt kah gospodari
kah me u vu nė shėrbim loje
--------

nuk bashkohet nji grusht dhe
ndahen nė djaj ndahen n 'regjion
e me hile shkojnė tue bre
dheun e t' parve autokton
----------
veq pse te cekt mendje pazari
ka n' kaptinė e shkurt gjykon
pėr njė zllotė a ftyrė dollari
dheun e t' parve e shiton
----------
mbase syri si zhapina
nuk i shndritė pėr tjetėr fe
veq n ' zaptim n' post e makina
a me gjveshė kund ndoj vashė tė re
-----------
prandaj qajnė sot gurė e zalle
vendi blozė u bė me zemer
toka etnike u mblue me halle
se shqiptarė s' mbet kund me emer
-------
i jan shtrue tė gjith vrapimit
interesit rrokullisė
hahet buka nė qark t' aktrimit
prandaj qanė dheu i etnisė
----------
se gajret ' po ka as pare
kult na u bė nji thes i miellit
nė interes zemrat shqiptare
kahdo shkojnė si re'tė e qiellit
-----------
prandaj qajnė gjith stin't kohore
me krye nė hi ka ra shqipnija
po pijnė shqipet skllavri prore
kahdo vyshkė ėsht besnikria
--------
besė nuk ka as dashuri
se vllau vllaun e don me pare
tash ndoj maskė me bukuri
i mbanė kukullat pushtetare
----------
shesin fjalė sa male e kodra
aq tė mdha por me punė hiqe
vijnė mashtrimet me do lodra
qė na i sjellin rren'tė dobiqe
--------
rrenat zihen ndėr kazane
si e don vet e zezė receta
ndėrkombtare demoniane
nė zi shqiptarve me u ecė jeta
-----------
e na u shtrue sot shqiptari
i merr dorė kolonit t' huaj
se monedha nė ftyrė barbari
ja lvizė vesin kahdo t' luaj
-----------
sot pėr faqe lot varfrije
kahdo i shkojnė shqipnisė etnike
kuaj tė trojes anarkije
ja kan thye zemren qelike
-------
----------
ja kan ble shum djem e vasha
ja kan veshė kodet me t'zi
sot shqipnija n'halle t' trasha
rrin ma e varfra ndėr etni
----------
veq pse kshtu ed on kolonija
edhe vesi i tė zi padronit
mos me qeshė sie diell shqipnija
e me i ra qehre e demonit
--------
mos me pasė as buk as ujė
me ju nda djelmnija n'klane
me plan n dorė ai djalli i huaj
ja ndalė rrugen progresiane
---------
mos me pasė kjo buk as drekė
miell nė magje as nderė t' mos ket
as tė vdekur po as tė gjallė
vyshkė mbi dhe e duan me u tallė
-------------
vyshkė e duan e me i ardh era
veq pisllek e anarki
me ja grrye ato miniera
me i shitė prralla e kurvri
--------
prandaj qajė o mėmė sa deti
me lot shqip e gjamė lirike
biri yt i gjorė poeti
se tė kan tha kurthat armike
------------
porse mirė po e sheh sot vula
kah vuloset nė urdhėr t' huaj
mbi shqiptarė sot urdhron pula
gjeraqina u bė e huaj
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
l-i-r-i-k-u-
lexoni vargje nga autori mėrgimtarė xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
-------*****-------*****------***---------.......-----------

lirik
29-07-08, 20:22
Un ti dhe dhimbja kosovė
---------
Autori xhelal ferizi
---------------
Un ti e dhimbja kosovė nji shpirtė jemi
jemi nji fis nji gjak
un jam loti nji dėnesje bashk e kemi
tė dy jemi tė pafasjhėm nė tė pėrthururin e kohrave lak
---------
tė dy tė njejten dėnesje e kemi shqip
tė dy jemi njė degė
un jam i yti i pėrndjekuri pip
ti je e pėrgjakur shegė
--------
dhimbjen bashk e kemi
lėngimet i kemi tė kohes racion
un vuaj nga ikjet absurd ky lloj veremi
ti vuan nga i larmi e i ziu demon
-------
tė dy nga nji lot e kemi qerpikun
ti dridhesh nga masakrimi
tė dy tė njejt e kemi armikun
un vuaj nga rrisku e mallkimi
-----------
vuajtjet i kemi nga i njejti burim
nga shekujt qė burojnė zi
ti je dhimbja vet o vatani im
un jam sizifi yt nė mėrgim e varfri
-------
Autori xhelal ferizi liriku mergimtarė
-----------------

lirik
29-07-08, 21:12
Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė hakrorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė per pėr fushė t flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue per fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t poetit
-------
ia kam fal edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje erimė
porsi zogu me cicrimė
shqip e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam kndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KDNUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mb ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptarexhelal ferizi
------------------------------------

lirik
29-07-08, 21:21
Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė harkorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė pėr fushė t' flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue pėr fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t' poetit
-------
ia kam falė edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje e rimė
porsi zogu me cicėrimė
kėngė e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam k'ndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KNDUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dėnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mbi ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptarexhelal ferizi
------------------------------------

lirik
21-09-08, 09:52
Gjithqka qė bė nė forma tė ndyra dhe tė pista
me rrena e propagandė
at'her kunder meje
si dhe tė ligat qe mi kurdisnin
e fjalėt qė i pėrhapnin diskredituese propagand ė
UDBASHE
si ne burg si pas daljes nga burgu
si para se tė burgosem si nė diasporė
ishin fjalė tė veglave qorre tė ndyra tė shėrbtorve pisa tė ndyrė e maskarej
pengues tė qėshtjes kombtare karrierist
dhe
shėrbtorė tė armikut
qėllimi ishte tė mė dobsonin sa ma shum tė me sulmonine tė me izolionin
deri nė demoralizim
por nuk arriten
ata qė vepruan kunder meje kshtu paqin faqen e zezė e tė ndyrė qofshin gjithmonė
tė gjith miqt e dashamirt q ė me mbrojten
ju jam mirnjOhs dhe i pėrgzoj
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

lirik
21-09-08, 10:31
SABOTATORė
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
Sabotatorė ju jeni pjella e vorrit
ju nuk jeni pėr progres pėr atdhe as pėr dritė
ju jeni tė urithave qorra sherbėtorė tė qorrit
qė mbi glob nuk doni ditė
---------------
ju jeni prodhues tė qorrave prodhoni verbri
ju prodhoni terr furnizoheni nga nėndheu
ju jeni pėr zvarritje pshtjellime e vakarri
ju merrni sy hasmi kur tė verbrohet atdheu
----------
oh ju jeni vet nėnė toka errsira
urithat e shartuar kopila jan kan mbarsuar
tė ethur jeni nga tė zi vampira
nė veprim mbi dhe ata ju kan lėshuar
----------
zingjiri e lagshtija e jargve nėpėr kėmbė ju shihet
nė bishtin pėrpjetė ju shihen gjurmėt e palara tė padronit
nga zhurma nė zhurmė i vogli i pa vlerė i ju ju lėpihet
ju vdisni me e pėrflliqė majen e fronit
----------------
atje doni ju nėpėr leqe e krryla
dredhanisht me pallė me fjalė pa mbulesa
verbrisht tė mėsuar nga urithat qorra shtyheni me brryla
sabotimi ėsht e e juaja besa
----------------
ngatrresa e errsira pėrthurja nėpėr mote
ndalja e ecjeve vyshkja e zemres kombtare
urithėria o i zi kjo pra ėsht shkolla jote
dhe medaljet e mirnjohjeve tė huaja o lavire mercenare
--------------
arti juaj ėsht errsira e sabotimi
kotsija e fjales e zhurma pėr padronin
ju jeni shum mė tė zi se krimi
dashnorė e keni nėn tokė demonin
--------------
dinakri nė vesh ju pėshpėritė urdhėrore
urdhėdhėnsat prostitucionalisht ua caktojnė edhe kohen shtratin
nga dheu e toka nuk keni asgjė arbrore
djajt po ua rrisin shtatin
--------------
o ju nuk gjak i ksaj toke
ju jeni zhgjyri mbi pare
ju bushtrat i keni loke
e jo mėmė token shqiptare

--------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
24-10-08, 00:53
vargu im

autori xhelal ferizi

veshu o strofa im ne shpresė
gėzohu o penda ime nė zemer
piko o vargu im sa njė vesė
shpėtim e shteg'dritė pėr nji emer
---------
pėr emrin qė i thonė lirik
tradhtarėt kan dalė ME e shty
piko o varg veq nji gzim pikė
nė udhė mos e le me u thy
----------------

MOS E LE Nė RRUGEN KAH RRUDHA
MOS E LE Nė HISEN KAH HIEJA
NJOMSOE ME I CURRIL KA UDHA
SE E THAU PA FAJ TRADHTIJA
----------

lirik
24-10-08, 08:47
--------------------------------------------------------------------------------

O vargu im
------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------

veshu o strofa im nė shpresė
gėzohu o penda ime nė zemer
piko o vargu im sa njė vesė
shpėtim e shteg'dritė pėr nji emer
---------
pėr emrin qė i thonė lirik
tradhtarėt kan dalė me e shty
piko o varg veq nji gzim pikė
nė udhė mos e le me u thy
----------------

MOS E LE Nė RRUGEN KAH RRUDHA
MOS E LE Nė HISEN KAH HIEJA
NJOMSOE ME I CURRIL KA UDHA
SE E THAU PA FAJ TRADHTIJA
----------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
24-10-08, 09:17
Tė GJITH ATA Q ė PO PIJNė TURP
-------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
Tė gjith ata qė po pin turp po dehen
po knaqen si me raki gjeneti
tė gjith ata qė po pijnė nderė po thehen
pė bėhen me folė vet me veti
-----------
kult tash po quhet arka e thesi
gryksia gryka e tijė e paraja
varri i kombit do tė bėhet interesi
si duhen ma kuj fjal't e mdhaja
-----
koha etje nuk po ka
ajo tash po pin hile
dredhari po pin pa ja nda
fituan kohrat kopile
-------
fitoj doli hilja e para
skilje kohė mbretereshė do tė kurorzohet
drejtėsisė do ti humbė fara
hiqi lart do tė qohet
----------
do tė vdesin tė gjith tė bijt e drejtėsisė
do tė fitoj e rrejshmja lavdija
do tė vyshken lulet e lirisė
gjelbrimin do ta mbajė rruspija
------------
paraja do ta ket fjalen
peshkun do ta han krokodili
qakalli do ta han njalen
nė lot do tė rrin bilbili
----------
kangen do ta kndojn arigjeshat
tallava do tė pėrdridhet bythėtare
kurvari do ti veshė tė faraonve teshat
me pamje do tė duket kombtare
---------
e moti i merites tue kja ka me ndejtė
se koha kopile thundėrsisht ka me e shkelė
shpirtrave tė mirsisė do tė ua vejn frejtė
frytet e lirisė lavirja ka me i vjelė
----------
po pijn turp rrenat kohore
po knaqen me lukse bizare
po dėnesė e pėrgjakura stėrvuajtja arbnore
me turp po hahet buka shqiptare
--------
bythėtarėt e bythėtaret e kan gjetė tash shėrbimin
si sot kurr nuk u ka ardhė dita
etnia me sy nuk e pau shpėrblimin
te djajt po shkojka rrita
----------
po pihet me lezet turpė mjerė dalldisja

vallzojnė gjveshjet e mykura

atdhe po tė vjen rrokullisja

nga modat e zemrat e ndryshkura
---------
po dehet ahengshėm turpi me tradhti
mbreteritė lakuriqe po e tregojnė hapur vaginen
tė palarat po dalldisen nė knaqsi
do i vrasin mot e stinen

--------
do i vrasin shekujt me zhgjyr
tė dehurit e lumturisė zhgjyrtare
po fiton koha e pa fytyrė
po shuhet mirėsija shqiptare
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nė per vite e mote me vargje shqiptare
------------------------------------------

lirik
24-10-08, 09:35
Tė GJITH ATA Q ė PO PIJNė TURP
-------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
Tė gjith ata qė po pijnė turp nga knaqsija po dehen
po knaqen si me raki gjeneti
tė gjith ata qė po pijnė nderė po thehen
pė bėhen me folė vet me veti
-----------
kult tash po quhet arka e thesi
gryksia gryka e tijė e paraja
varri i kombit do tė bėhet interesi
si duhen ma kuj fjal't e mdhaja
-----
koha etje nuk po ka
ajo tash po pin hile
dredhari po pin pa ja nda
fituan kohrat kopile
-------
fitoj doli hilja e para
skilje kohė mbretereshė do tė kurorzohet
drejtėsisė do ti humbė fara
hiqi lart do tė qohet
----------
do tė vdesin tė gjith tė bijt e drejtėsisė
do tė fitoj e rrejshmja lavdija
do tė vyshken lulet e lirisė
gjelbrimin do ta mbajė rruspija
------------
paraja do ta ket fjalen
peshkun do ta han krokodili
qakalli do ta han njalen
nė lot do tė rrin bilbili
----------
kangen do ta kndojn arigjeshat
tallava do tė pėrdridhet bythėtare
kurvari do ti veshė tė faraonve teshat
me pamje do tė duket kombtare
---------
e moti i merites tue kja ka me ndejtė
se koha kopile thundėrsisht ka me e shkelė
shpirtrave tė mirsisė do tė ua vejn frejtė
frytet e lirisė lavirja ka me i vjelė
----------
po pijnė turp rrenat kohore
po knaqen me lukse bizare
po dėnesė e pėrgjakura stėrvuajtja arbnore
me turp po hahet buka shqiptare
--------
bythėtarėt e bythėtaret e kan gjetė tash shėrbimin
si sot kurr nuk u ka ardhė dita
etnia me sy nuk e pau shpėrblimin
te djajt po shkojka rrita
----------
po pihet me lezet turpė mjerė dalldisja

vallzojnė gjveshjet e mykura

atdhe po tė vjen rrokullisja

nga modat e zemrat e ndryshkura
---------
po dehet ahengshėm turpi me tradhti
mbreteritė lakuriqe po e tregojnė hapur vaginen
tė palarat po dalldisen nė knaqsi
do i vrasin mot e stinen

--------
do i vrasin shekujt me zhgjyr
tė dehurit e lumturisė zhgjyrtare
po fiton koha e pa fytyrė
po shuhet mirėsija shqiptare
----------------
Autori Xhelal Ferizi
nė per vite e mote me vargje shqiptare
-----------------------------------------

lirik
24-10-08, 09:36
pėrmirsim pėr shkak te nji gabimi

e_martumja
24-10-08, 09:50
Negativ....

lirik
24-10-08, 13:19
E Paska Dhanė Nji Akademike
Mendimin
I Paska Ra Vulė Ksaj Pune
Mos Pyet Kush
Qka Qenka Ba
Ik Moj Ti Prej Temes Teme
Mos Ma Flliq Temen
Mos Hyn Ne Temen Time Te Kam Than ė Sa Her
E Mos Kerko Sherr
Ik Andej Helaqe Ik Hup
Mos Ma Flliq Temen A More Vesh
E Mos Del Me Leh Mandej
Si Ather
E Me Than
Jo Ky Po Ja Nisė
E Jo Ky Kshtu E Ky Ashtu Siq Din Ti Me Llamatė
E Din Ti Kur Ja Ke Nis Sherrit Me Provoku
Se Un Pa Faj Nuk Ngatrrohem Me Askend Por Kush Lyp Sherr E Ngij Mejdan
Turp Duhet Me Pas ė
Ik Zhduku Prej Temes Time
Se Nuk Po Te Pyet Kush Gja Ty
Mos Hyn Ne Temat E Mia Asnjiher
Ti E Ke Te Ndaluar Temen Time
A More Vesh

Gurbardhi
25-10-08, 19:54
Liriko,
me ta thane te drejten , me ty po duhet me pas kujdes se ti po prekesh shpejt.
Cka te them per ty?!
Me vjen sinqerisht shume keq per vuajtet tua dhe ndjej respekt per atdhedashurine tande!
Me zemer je shqiptar,kjo nuk diskutohet.
Sa i perket poezive tua,kjo eshte tjeter pune.
Ti ke shume poezi.Poezite i ke kryesisht te gjata…mue me duket,teper te gjata!
Nuk ka dyshim qe ne poezite tua ka vargje me vlere artistike,por ne teresi shumica e tyre te dalin te zbehta!Dhe kjo per shkak te stergjatjes se pa nevojshme te tyre!
Problemi i drejtshkrimit te eshte i njohur,prandaj s`po e perseris…

Mue me vjen sinqerisht keq, qe ti nganjehere nuk do(apo nuk di!) ta shohesh te verteten!
Te jem pak me konkret.
Ti ia more per te keq shqiptarit adidu qe u mor me nje poezine tende!Ne te vertete, ti duhet te ndjeheshe i nderuar per kete pune!Po,po; adidu te nderoi qe u mor me ty!
Adidu je vetem qe e ka penden e holle,po edhe eshte shqiptar i kulluar.Ky adidu duhet te jete ai burri qe u kacafyt me ate „te madhin“ e forumit me te madh ,ku flitet shqip!Dhe dha doreheqje nga atje.

PS: Xhelal, kam vecanerisht respekt per ty qe paske qene futbolliste i flakte.Edhe vete kam qene i tille.

GURI SYLAJ
25-10-08, 21:54
Edhe pse nuk njihemi dhe ndoshta nganjehere edhe nuk pajtohemi,se njerez jemi ,une sinqerisht ndjeje rrespekt per vargun e juaj dhe kam nje rrespekt te vecant per Ju!
Do te kisha dashte qe nje dite te takohemi dhe te bisedojm shtruar se pa pike dyshimi kam nevoje te ju njoh edhe personalisht!Do te ishte nder per mua!
Ju pershendes!
Guri Sylaj!

lirik
26-10-08, 00:31
GURBARDHI

Po ėsht e vėrtetė e pranoj se jam idhnak dhe ndezna
por edhe edhe arsyen e kam hala nė funksion
Bile ka pas raste kur mė ėsht rrudhur dora
nė disa njerz
edhe pse e ka lyp ma shum se shuplaken ne bir tė veshit

ka pas njerz qe kan lyp vra m e buk nė gojė


ka pas njerz q ė ma kan nxi jeten
deri sa me kan detyru
pa me lan shteg
me ja kris shuplak ne bir te veshit
te detyrojn
nuk ke kah ja mban
jeta qenka e poshter
helaqja helaqe te ban
mos me ja ndal turrin
ka pas njerz qė jan mundu me ma hup koken
jeta ime ka qen e vshtirė
dhe jam bindė se qenat duhet me i prit
se qenat qenkan bij bushtrash
Nuk me pelqen shkrimtari as poeti qe esht vetem i penes
e nuk ėsht edhe i pushkes NUK ME PELQEN QYQARI
jam bind se po u dashka me ken i te dyjave
dhe jam bind se dikujt duhet me ja thye turit
se nuk ka dialog me te
prandaj jam pak idhnak
e pranoj kėt
NUK MSHEFNA NGA TE METAT
tė meta kan njerzt
me ken njerzt pa te meta ishim engjuj e jo njerz


dhe nuk me pelqen me ken fort engjull se nuk ke vend ne tokė duhet me ndejt vetem n qiell
e toka qenka me probleme
kam te meta e pranoj
por nji gja e kam te sigurt #
nuk e ngacmoj kurr njeriun perpara
dhe perpiqem ta edukoj
e ti thom mos mos hyn sherreve
se nuk na del m,irė
por ku njeriu me del pis aq pis
sa te mbshtet per muri nuk ėsht i fisshėm ai burr as nuk ka vlera as karakter
ai njeri q e lejon me ja deshė dikush pantollat
---
ati nuk i duhet as pena as jeta hiq
e bile edhe me e qnjerzue
siq ka ndodh ne burgje
ku kan ba
e ka ndodh gjithfar poshtersie


nganjiher them shyqyr qe ne shqiptarve na e fali zoti do trimni ne gjak
bile nnji pikė se na kishin ba horė ne burgje atje ku ishim ne mesin e shum njerzve te pa shpirt qe na urrenin ne shqiptarve
se ne e dijm qka na bani shkjau ne vitin 1999
mjer ai qe esht qyqarė
jeta nuk esht krejt kulturė por edhe vetmbrojte
jam
per vetmbrojtjen
sepse vetmbrojtja esht shum e lartė
dhe fisnike
ka raste kur duhet me u hudh ne zjarrė
e tillė ėsht jeta
Nuk kam arrit me kuptue ne kosovė
kur e ka pa qiken evladin kah ja dhunon shkjau
e motren
e gruen
nuk edi ku ka ma me shkue njeriu ma
dhe qka me nder me than qka mutin ėsht jeta
veq me nder me than me pshurr n' te
ma mir ka qen me vdek aty
me qka te qellon ne dorė
njeriu kur nuk ban per evlad te vetin MOS PRIT GJA PREJ TI
mos e qo ma ma andej ket punė
duhet me dit kur duhet me vdek njeriu
e kur e qka i duhet
jeta

---------

Ka shum raste kkur jeta duhet por ka shum kur nuk duhet ma
as nuk vlen pes pare
por disa njerz nuk kan kurfar kutpimi te qenjes njerzore
AS NUK DIJN ME KUPTU ME E DALLU TE BATDHEN
AS RASTET TI DALLOJN KUR DUHET E KUR NUKDUHET GJA JETA ENJERIUT

ME PELQEJN NJERZT Q E JAN TE MENQUR DHE TRIMA TE PENES DHE TE PUSHKES
NUK ME PELQEN QYQARI HIQ
Mė PELQEN RREZISTENCA
Zoti na ka fal me qėndrue me ba gajret
kush din me mendue
gjithqka qe esht krijue ėsht krijue mbi bazen e qendreses RREZISTENCES
E GJITH FILOZOFIA E JETES DHE NATYRES DHE E ZOTIT
Jam pėr edukaten per kuLturen per realen e per drejtesi
por jam mbi te gjitha pėr qėndresen
sepse mbi bazen e qendreses e ndertoj zoti njeriunorganizmi mos me pas imunitet
e mbyt bakteri virusi ma i vogel
mos me pas njeriu peshė qendres e rrxon era
me qenė njeriu i,lig si sheqeri e shkrinė shiu
prandaj e kam idelin me qendrue
kam qef me e pas penen por edhe pushken e simpatizoj shum
por jo pa faj me i ra kuj n# qafė

Ka pas raste ku me ėsht dridh dora me i ra dikuj
SE ME KA NDAL MSHIRA E KULTURA
POR AI KAFSHA KA MENDUE MANDEJ SE PO TREMEM
E MU KA GJUE MA TEPER N QAFė
DERI SA ESHT DASHT ME JA DHEZ NE BIR T E VESHIT SHUPLAKė
E MANDEJ KAM MENDUE QKA DREQIN NUK JA DHEZA KUR U DASHT ME KOH
POR E LASH PUNEN ME SHKUE DERI KTU
E ME JA DHEZ TASH ME KAQ VONESė

KA PAS RASTE KUR JAM PENDUE PER NGATRREESEN
E KAM THAN QKA DREQI MU FASHT ME HI NE NGATRRESė
E KAM THAN KURR MA S KAM ME U NGATRRU KAM ME IU SHMANG SE TURP ESHT ME U NGATRRU POR HIQ NUK ISHTE ASHTU VET JETA ESHT ASGJA TEJETER VEQ NJI NGATRRES SE BASHKU ME LIGJETE NATYRES

DIKUSH E LYP DAJAKUN SI BUKEN
TE MBSHTET PER MURI
PREJ DIKUJ SKUQEM
E TRUPROHEM
ME PERMEND DAJAKUN
KUSH ėSHT NJERI ME KULTUR E QMOJ DHE RRI SI LEPENER LEHT ME TE
POR BISHAVE
ME BISHA DUHET MA NDRYSH ME U SJELLė

BISHA BISHė MBETET
DHE BISHA KROKODILI NUK NJEH DIALOG
AS QAKALLI
AS RRIQNI
KA NJERZ Q E JAN NE SOJ TE KTYRE KAFSHVE

Un nuk kam qenė vetem poet jo
jam marr EDHE me veprimtari ilegale
ne sherbim te atdheut
kam pas jetė te veshtirė edhe ne burgje
se u dashke me i prit qentė
s e tė bėnin horė
kam pa njerz me sy te ballit duke e shkatrruar PSIQKISHT
MOS QOFSH QYQARė
SE KU KU QKA TE GJENė PREJ EGERSIRAVE
PREJ TE DEGJENRUARVE
njeriun per se gjalli e SHKAKTRRONIN
degjenerikt

nuk dilte djal nane me i than degjeneeerikut boll he qen
SE E MBYTE E SHKATRROVE NJERIUN E PA FAJSHEM

Ka pas njerz qe me kan ba keq
kur ja kam nxan priten naten

mos me me pa kush
SE ME VINTE TURP DITEN ME ME PA KUSH

i ka mbush me nder me than pantollat
KUR ISHIM BALL PER BALL VEQ UN E AI

e diten ne qytet mundohej ne publik me ma marr ftyren
se dinte se mua ne qytet me ndalte kultura
me ndalte pena e poetit
me vinte turp
por nuk duhet me te ardh turp me u mbrojt
ket e kam kuptuar tash
me ndalte ideali mshira sjellja
opinioni
mos me u ndy
me hy ne thes me gjithfar rrugaqi
por rrugaqin po e ndalte vetem forca
-------------------------------------
SA I PERKET ADIDU PER TE DO T E BISEDOJ
TASH NE FAQEN TJETER EXTRA
KAM MNEDIME SHUM POZITIVE PER AT NJERI
------------------------------------------------------

lirik
26-10-08, 00:49
E shoh se te paska mbet hatri per adidu por me adidu jemi kutpue shum mir edhe pse ne fillim ishte nji moskuptim njeriu mandej kuptohet dhe gjanat bien ne binar
ka pas shum njerz qe jam keqkuptu me ta ju e shihni ndoshta se ne fillim u keqkuptova edhe me Agim Baren te tema Meh Uka drejtesia dhemb por njerzt pastaj kur jan mendue e kan kuptue
pas nji kohe kan ardhe em kan than na fal se paske pas te drejt se ma e mir esht drejtesia se
sa disa njerz qe te perkrahin per shkak te qyqaris e servilis
Un jo nuk dua ashtu ma mir me than ndersy gjithqka e mandej nga fjala ndersy del diqka delet dikun
se sa me u seervilos me ja ba rrafsh dikuj e mandej me njiqnd dredha e prapavia si disa njerz qe her t eperkrahin e her nuk te perkrahin sipas disponimit te qasttit
Njerz te till per mua nuk jan real jan labil te pa qendrueshem drejtesia gjithmon te qet dikun
ehde pse ka peprjetze ma ne fund te qet dikun se zoti e percjell drejteisn dhe esht me drejtesinė
Un me adidu i ndrruam disa fjal ne fillim ma von adidu plotsiht me ka kuptue dhe me ka ftue personalisht ne forumin e ti ai me quan vlla mua kur me shkruan
Dhe pse e ben ket sepse eka kuptue syt jan me pa ai e pau njerz shohin
SA PER KEQKUPTIMIN NE NJERZ JEMI NDODHIN ATO POR PASTAJ DAL NGA DAL SQAROHEN PUNET
TI NUK EPASKE PA SE ADIDU JEP VLERSIM SHUM TE LART PER KRIJIMTARIN TIME PAMVARSISHT SE NE FILLIM FOLI NGA NJIFAR INATI QENA PERFSHIU TE DYVE PO GJAKU I SHQIPTARIT KSHTU E KA MERR FLAK SHPEJT KJO ESHT EKEQJA JON Q E JEMI SI BENZINA
NE SHQIPTART GJAKNXEHTė POR AQ SA JEMI GJAKNXEHT AQ JEMI AMNDEJ EDHE GJAKFTOFT TE ĮRSYESHEM KUR E SHOHIM DREJTESIN DHE FAKTIN
NE MES MEJE DHE ADIDU NES E FLET DIQKA NEGATIVE VETėM NA PERQANė
NE FAKT NESE FLET KEQ E TE HYSH NE MES NESH NUK JA ARRIN MA SE NE JEMI KUPTUE E ADIDU JO VETEM QE KA JASHTZAKONISHT RRESPEKT MUND TA PYESESH PO TE DUASH
POR AI THOT PER MUA TI JE VLLA DHE ME KA CAKTUE NE NJI VEND ATJE NE MESIN E SHKRIMTARVE E POETVE ME KA BA NDERė QKA FORUMI SHQIPTAR ME HOQI ATHER ME URDHER TE DJALLIT
DHE ME NXITJE TE DJAJAVE KA SA HER TASH Q E FORUMI SHQIPTAR MUNDOHET TE PENDOOHET ETE SILLET RROTULL MEJE DUKE ME SHKRUAR NE PRIVAT
POR PA KEKRUAR FALJE PUBLIKE PER AT QKA NDODHI JO
VETEM KUR TE ME KEROJN FALJE PUBLIKE E TE GJENDET REALJA PER MUA KU E KAM VENDIN
JO PSE MUA ME INTRESON FARE ASPAK KJO TE SHKOJ DIKUND AS TE BEJ PJES DIKUND POR I GJITH FAKTI QENDRON NE AT SE PER SHKAK TE DISA RRUGAQVE NJERZ TE DYSHIMT MUA ME ESHT BA PADREJTESI I GJITH PROBLEMI QENDRON TE PADREJTESIA
pIKRISHT KUR FORUMI SHQIPTAR PO BEHESHIN GATI TE ORGANIZONIN NJI PRITJE PER MUA
TE GJITH DHE SHKRUANIN FJALT MA BUKURA PER VARGJET E GJITHQKA TJETER '
DOLI NE SKENė AGJENTURA E FLLIQUR
AGJENTURA E FLLIQUR URDHROI QE UN Tė PERJASHTOHEM KUR NAT EDIT NUK
NDALESHIN PROTESTAT NE FORUM E GJITH NATEN FSHIHESHIN
FJALė E SHKRIME TE MAHNITSHME EVLERSIME NGA MA TE LARTAT
LEXUESIT E PERCAKTOJN VLEREN POPULLI MA SHUM SE AKADEMIKU SEPSE NE POPULL ESHT DIJA POR KTU NUK DUA TE THEM UN S EKUSH JAM DUA TE THEM SE QKA Mė
BėJN PRAPA SKENAT

lirik
26-10-08, 00:54
Kur un them tridhjet vjet ndjekje ku i keni vesht e sytė nuk edi nganjiher them more vlla a kam te bej me njerz a me gurė ktu un ju them shqip te gjith vepruan per te me ndalur edhe gazetat e asja kohe edhe kto tash
sa fllova te shkruaj per boten sotr erdhi urdhri menjiher te stopohem kshtu ma kan ba edhe ather ne rini kam qen me vi te kuqe
ndersa ne gazeten zeri i dites me jan shmangur poashtu edhe ne gazten iliria post ku kam kekruar nji bashkpunim vetem nji artikull ėsht shkruar per mua mandej gjithqka u ndėrpre
KTU DIKUSH LUAN VALLE ME DJALLIN GJITHMON KSHTU KAN VEPRUE
SE QFAR VEPRASH KAM UN TE PABOTUARA E QE NUK I KA PA FORUMI AT E DI UN
ATO NUK I QES NEPER FORUME
ATO KAM DėSHIRė ME I BOTUA

lirik
26-10-08, 00:56
Sa I Pėrket Drejtshkrimit Un Mund Te Shkruaj Pa Asnji Gabim Qoft Edhe Ma Te Voglin Kur Dua Por Un Nuk Kam Kohė Te Merem Me Korigjime
Drejtshkrimi Esht Qeshtje E Lektorve Nuk Ka Njeri Q Emerret Me Te Gjitha Punet
Nese Un I Lektoroj At Qka Kam Shkruar Gjat Jetes Me Duhet Me U Marr Veq Me Lektorime
Nuk Esht Pun Eimja Kontrolli Edhe Pse Secilin Rregull Mir Edi Se Qka E Ku Duhet Me Qit Secilen Pik E Presje

lirik
26-10-08, 01:06
Po Ti Gurbardhi Me Duket S Edikun Ke Dhan Vlersim Pozitiv Per Mua Ne Mos Gabofsha E Tash Pse Pakse Ndryshua
Meqense Kjo Nuk Me Hyn Ne Pun Fare Qka Thua Ti Jo Per Diqka Por Nuk Jam I Smur Nga Ajo Smundje Qe Te Me Thot Dikus I Ke T E Mira Apo Te Kqija Vargjet Kjo Aspak Nuk Me Nxit Mua Per Diqka Ajo Qka Me Shtyn Mua Te Shkruaj Esht Motivimi Ndjenja
Ka Njerz Q Enuk Ju Pėlqejn Shkrimet E Mia Dhe Ata Mund Ti Tejkalojn Ka Njerz Q E I Pleqejn Kjo Nuk Me Brengos Mua Shum
Mua Me Shtyn Nji Far Shpirtsie Te Shkruaj
Nes Edikush Me Thot Bravo Ose Keq A Mirė Nuk Edi Qfar Dobie Kam
Prej Asaj Pune Ndoshta Po Sikur Te Ishte Nji Fjal Me Kushtue Dhejtmi
Euro Kisha Than Si Br Enuke Tha Se Prej Asaj Fjale Mvaresha E Ndoshta Kisha Fitu Pare Se Parja Sa Do Ku Doe Po Duhet Ndoshta Do Te Kisha Ndje Pak Dhimbje Me Pas Ksuhtu Fjalt Pare Por Fjalt Jan Pa Pare Tha Apo Nuk Tha Diksuh Mir A Keq Mua Asgja Ne Gjep Nuk M Hyn Nga Fjalt E Thanjet
Dhe Ajo Esht Qeshtje Shijesh E Shijon Dikush Apo Nuk Eshijon Si E Shijon
Qysh Eshijon Nuk Mud Te Jem Impoonues I Shijeve
Shkruaj Krejtsisht S Etjera Motive Shtyjn1% Shytn Motivi I Deteve E Oqeaneve
Qe Nuk Rrijn Ne Shpirtra Te Qeta Pa U Derdh E Pa Leviz Valt E Tyre Poetike
Si Mund Te Rrij Nji Oqean Pa Dallgė Un Ekam Shpirtin Oqean Dhe Nuk Mund Ta Mbaj Oqeanin Te Mshefur Pa E Zbrazur Neper Vargje Ai Nuk Rrin Aq Ma Teper Kur Esht Bashk Me Vullkanin
Shpirti Im Esht Vullkanink Qe Ti E Qiftat Tu Nuk E Kuptojnė Aq Ma Parė Ata Qe Nuk Kan Haber Nga Vargu As Nuk Ja Kutpojn Metaforen Vargut As Qellimin Me Cak Te
Nji Shekulli Ardhmerie E Kuptimsie
Un Kam Varg Qe Me Pak Rreshta Ekam Shkrue Ne Vitin 1977 Dhe Me Ka Dal Sot Ai Parashikim
Paramendoe Gati Afro Tridhjet Vjet Parashi Kim Intuitė Ndjeshmeri Iamagjinim I Kohes Vargu Im Ka Parashikuar Ndersa Dikush Nuk Arrin Me Pa Qka Sjell Minuti

lirik
26-10-08, 01:30
Nuk e besoj se je thelluar ne asni varg ti gurabardhi
NE VARGJET E MIA KAM PSJEGUAR EDHE DUKURI SHPIRTORE NYJE ENIGMA FENOMENE
KA RASTE KUR NJERZT DUAN TE THONė DIQKA POR NE DETIN E ERSIRES SE TYRE ESHT VETEM NJI PIKė DRITė Q E NUK ARRIN ME NDRIQUE MA LARG SE NJI RRETH
RRETH ERSIRES S E MADHE Q E KAN
KUR TE DUASH ME ENDRIQUA DETIN NATEN DUHET ME QEN SI HANA LART E ME PERFSHI
SHUM GJERė GJERSI TE MADHE DRITE NE SIPERFAQE
SECILI NUK MUND TE JET SI HANA NE QIELL AS SI DIELLI PER TE NDRIQUAR ERRSIRAT
ME NJI PIK DRITė NE MENDJE NUK NDRIQOHEN OQEANET NATEN
PER KET ASPEKT I KAM DISA VARGJE
QE NDOSHTA NE FORUM NUK I KAM S ENUK I KAM TE GJITHA VARGJET NE FORUME
POR MUND TA PERSHKRUAJ PAK
-----------------------------------------

O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
SA DO Tė DOJA Nė ZGJERIM
SIKUR TA KISHA DIELL SHEKULLIN MA TE MIRė
VARGUN ELIRė DET TA NDRIQOJ Nė ZNERTHIM
---------------------------------

JA PRA NJI NDER ATA DHE JA SPE AVRGU IM NUK KUPTOHET NGA QDO KUUSH
VARGUN TIM NE DISA RASTE NUK ARRIN TA KUPTON
SECILI SE NUK KA KAPACITET MENDORė
NUK KA HOLLSI TE PERCEPTUARIT LOGJIK
NUK KA HORIZONT ALTRNATIV AS NIVELE GJITHPERFSHIRSE
METAFORIKA DHE DIALEKTIKA TE MNDUARIT ESENCA ALEGORIA
SIMBOLIKA DHE IAMGJINARJA PER SHUM KEND PARAQESIN PROBLEM
DHE NUK KAN LABORATOR NALITIK NE SHPIRTė PRANDAJ NE NDESHJE E TENTIME KUTPIMSIE ME VARGJE NUK GJEJN FORCEN RENDITSE TE ZBERTHIMEVE POR BIEN NE NGATRRESA TE NDRYSHME NEPER PIKAT E TRURIT NE KOMPLIKIME DHE DEVALVIME DEFORMIME E SITUATA KONFUZE DUKE PSHTJELLUAR E NGATRRUAR ESENCAT OSE DUKE MOS ARRIT TE TE KAPIN QELLIMIN E AS CAKUN E AUTORIT ATA MBESIN PA SHTIGJE NEPER LABIRINTET E POEZIVE DHE HUMBIN SENSIN E
FILLOJN E HUMBIN FUQINė VYSHKEN SEPSE QENDRAT NUK I KAN FUSHA TE GJERA INDKSIONESH E QARQE TE PASURA STACIONUESE PER MATERIALIZIM PER LOGJIKIM PER ZBERTHIM TE FJALES AS SHPIRTZIMET NUK I GJALLROJN NE MENDJET E TYRE POR I MARRIN SI FIGURACIONE TE NGURTA ME TE CILAT NUK FLASIN ME GJUH SHPIRTROE E AS MEFARIKE AS NE TE FILOZOFUAR TE FJALES NUK ARIJN TE GJEJN MOTIVIN MENQURINė EFJALES POETIKE DHE TE AVANCUARIT E MENDIMIT
PRANDAJ ATA NE NE NDESHJEN EPARė DORZOHEN DHE NUK HYJN NE HORIZONTE TE THELLA E THONė MANDEJ FJALEN E CEKT
PA PAS MENDJE MARGARITARE NE FSUHEN E INTELEKTIT NUK MUND TE FUTESH ME NJI
LALMPė TE THEJSHT TE MENDJES POR DUHET TE KESH NDRIQIME MENDORE QE E SHENDRIT GJITH HAPSIREN E TE FILOZOFUARIT TE OBJEKTIT E SUBJEKTIT
PRANDAJ UN NUK QUDITEM ME NJERZ TE CILET JAPIN VLERSIME KUTURU APO JAPIN VLERSIME POZITIVE
NE RASTIN E AKADEMIKVE DHE FILOZOFVE PO ATA TE BEJN ME MENDUA DHE TE THUASH QKA KA KY NJERI I MENDJES I PENDES E DIJES SEPSE ATA KAN DITURI TE PASHTERRSHME JAN AKADEMIK ENCIKLPEDIK
DHE KAN GJERSI PAFUNDSIE NE KERKIMET MENDORE Tė FUSHAVE Tė DIJES

lirik
26-10-08, 01:42
Nuk Me Shqetson Secili Ne Vlersime Por As Nuk Esht Finalja Te Vlersimet Me Shtyn Oqeanikja Dhe Nuk Mund Te Ndalem Nuk Mbaj Oqeane Ne Shpirtė Pa I Derdh S Ee Sht Peshė E Randė Ne Jeten Time Dhe Nuk Shkruaj Per Motive Te Dikuj A Sper Ndoj Vlersim Deshir Kam Pas Te Botoj
Por Edhe Kjo Deshir Ka Ardh Duke U Vyshkė Sepse Nuk Dua Te Jem Objekt
I Mosmirnjohsave
Kam Provuar Shum Njerz Dhe Jam Ngopur Me Absurditete
Te Ne Ka Shumqka Absurde Un Shkruaj Tash Thejsht Per Qeshtje
Krijimtarie Asgje Tjeter Edhe Sikur T Eme Mbejn Mbret Bote Mua Nuk Me Ben Pershtypje Se Vetem Obligime Ka Kurgja Hajr Nuk Ka Prej Asaj Pune Ma I Lumtur Dop T ė
Isha Ta Kisha Nji Jet Tjeter Se Kjo Q ė Kam Edhe Kėt E Kam Spjeguar Ne Vargje
-------------------------

Pse Jam Rob I Vargut O Qiell
I Prangave Poetike
Pse Nuk Me Len Tė Lirė Nė Dritė Diell
O Koha Ime Vullkanike
Nga Autori Lirik
-------------------------
Ja Pra Ideali I Poetit Qe Ti Kurr Nuk Do Ta Kuptosh E Do Ta Quasht Te Zbehur Me
Pikpamjen Tende Te Zbehur Por Nuk Mund Te Ndihmoj Botanikė Te Vyshkur
Sa Do Qe Ekam Me Vete Oqeanin
Njomsia E Dikuj Mvaret Nga Shpirtzimi I Qendrave Te Ndriquara Te Intelektit
E Mundshmja Asht E Mundshme
Vetem Nese Pa Mundshmja Nuk E Bėn Tė Pamundshme Tė Mundshmen
Dhe Nuk Mundem Un Me Vargjet E Mia Te Pamundshmen
Ta Bėj Te Mundshme Kur Vargu Im Hasė Ne Muret E Te Se Pamundshmes
Dhe Rrezet I Reflektohen Jashta Sferes Se Hyrjes Me Spjegimsi Kur Kalaja Eportat E Te S Epandmshmes E Perplasin Nga Hyrja Ne Ligjerime Doemthense
Kur Ajo Kala Komplet Esht E Ndertuar Me Material Te S E Pamundshmes

----------------------------

lirik
26-10-08, 01:59
Ne Forumin Emadh Shqiptar Kan Dhan Shum Njerz Dorheqje Pernjiherit
Ka Pas Shum Qe Shkruanin Me Plot Pezm E Demostrim
Bile Aq Shum Shkruanin S Ahabitesha Me Qfar Shpejtesie
Ne Kamb U Quen Shum Njerz Dhe Forumi Ishte Ne Rrrezik Per Tu Destabilizuar
Prandaj Fshinin Nat E Dit Te Gjith Lexusit Dolen E Than Per Shkak Te Largimit Te Poeti Kombtarė Do T E Largohemi Edhe Ne
Un Nuk Epaskam Dit Se Edhe Adidu Paska Qen Ne At Hallakamė
Se Nuk Po Me Kutohen Shum Pena E Shum Njerz Me Pseudonime
Por Ai Nuk Esht Forum Shqiptarė Pamvarsisht S E Ne Fillim Na Ka Gzuar Se
Duke Menduar S E Sht Forum Shqiptarė Me Titullin Q E Mbante
Ma Vonė Mora Vesh Se Plot Numer I Madh I Protestave Fshiheshin
Dhe Nuk Ka Ndodh Te Reagohet Kshtu Rrall Kund Por Qellimi I
Armikut Ishte Neper Gjith Kohrat Q E Un Te Mbetem Me Zerin E Mbytur
Pa Perkrahje I Vetmuar Dhe Armiku Ket E Ka Arritur Ather Me Kohė Dhe E Ka Arritur Se Vet Ne Jemi Njerzit Ma Te Quditshem Qe Ka Bota Globi
Sikur Ti Spjegojm Nganjiher Isa Sjellje Tona Te Habisin
Ne Kemi Shum Gjana Q Epopujt Tjer Nuk I Kan Per Shembull Kemi Aftesi Intelgjente Jemi Vital Kemi Vjetersi Kemi Nganjiher Gjana Qe Qudisin Boten Me Potencialin Dhe Talentin Efares Tonė Shqiptare
Por Nganjiher Jemi Aq Absurd Aq Te Quditshem Aq Te Paspjegueshem
Ne Rastin Tim Sa E Sa Biznesmen Kan Heshtur Qfar Qudije Qfar Logjike Njerzore
Edhe Me E Sha Njeriun Ose Me Tallė Duhet Njeriu Ta Kthej Nji Pergjegje
S Ele Ma Se Nuk Ishte Fjala Per Nji Qka Do Njeri Por Ne Letra Jupsjegoja Mjaft Hapur E Drejt Shum Ide Pse Kekroj Bashkim Jo Vetem Qeshtjen E Vargjeve
Mandej Disa Prej Tyre Flsinin Me Mua Thua S Epo Behet Nami E Ma Ne Fund Hiq Kurgja Vetem Ma Humbnin Kohen Kot Me Llafe Pürandaj Un Bertas
Jo Pse Nuke Dua Kombin Tim E Popullin Tim
Por Nga Disa Perthurje Te Disa Njerzve Ngatrrohem E Bertas Duke Qortuar
E Nganjiher Flas Mbarė E Mbrapsht Si Ajo Era Kur Rremben Qka Gjen Perpara Pa Prit Pa Kujtu Se Jam Mbushur Me Dofar Pervojash Te Lodhshme E Neveritse
Te Perthurta
Njerz Te Quditshem Jemi Shepshher Them Jo Shum Praktik Kemi Vlera Te Shkelqyeshme Q Enodshta Boten Mahnisin Por Kemi Do Far Vesesh Nganjiher
Te Quditshme Por Kjo Esht Te Te Gjth Popujt Secili Individ Apo Popul I Ka Vlerat Dhe Qudirat E Veta Por Ndryshojnė
Njerz Perfekt Nuk Ka Kjo Botė Kshtu Qenka Kjo Qqe Kur U Ndertua

lirik
26-10-08, 03:06
Gurbardhi ti nuk e ke nji ide ose nji te menduar tjeter qė tė ja vendosėsh arsyes tėnde mu nė qender
gjatsia e vargjeve qenka problem pėr ty
por ti nuk e kupton as motivin as arsyen e disa gjatsive
JE TI AI Qė THUA POR KA NJERZ Q EKJO FARE NUK I PENGON
Nuk dua te fyejas te nenqmoj por te pyes a ke le xuar ndojher roman
Un pėr vete nuk do tė“ isha ngopur sikur tė lexoja te gjitha bibliotekat e botes
qfardo librash qófshina ato vargje apo proza romane apo lieteraturė qoft shekncore qoft teori te ndryshme histori apo qka tjeter
PO TI SIKUR TI KISHE LEXUAR NGA TRI GAZETA NE DITJE DERI NE RESHTINE FUNDIT
PASKE PAS ME KAPITULLU NE QE KEMI QENė BURGJEVE ME VITE DHE NUK I KEMI HUMBUR
NERVAT AQ SHUM SA I PASKE HUMBUR TI BRE BURRė NUK PASKE NERVA ME LEXU SHUM KEQ
UN JAM DEKLARUAR NE NJI FORUM TJETER PER KET PROBLEM JU KAM THAN KUSH DON LEXON VARGJE TE GJATA KUSH DON I KALON ATO DHE I LEXON VETEM Tė SHKURTAT
KA ZGJIDHJE KJO PUNė KA VARGJE TE MIA TE SHKURTA PLOT POR EDHE TE GJATA ATO TE GJATA JAN MA TEPER KANGė PO THUAJSE OSE TREGIME NE VARGJE NE VARGJE
PRA TREGOHET NJI DIQKA NE VARGJE LIRKE ATO NUK BEJN PJES NE GRUPIN E POEZIVE
POR EDHE DIQKA PO TE THEM NES E NE NJIQND VJERSHA TE NJI POETI TRI VJERSHA DALIN TE BUKURA ESHT SUKSES PER POETIN
NUK ėSHT E THANUN QE TE GJITHA T E JEN TE BUKURA MJAFTON TE JEN DY APO TRI SEPSE FJALA POEZIA VET KRIJIMTARIA EKA NATYRENE TILL QE POETI NE SECILEN NUK ESHT I SUKSESSHEM
PO MENDOJ S ECILA NUK MUND TE QUHET POR NDER SHUM SHKRIME 10 PERQIND ME QEN MIR ESHT OSE EDHE TRE PERQIND PRANDAJ NUK MERRET TRAGJIKE NES E NDER 30 VJERSHA D Y APO TRI JAN TE MIRA TE TJERAT NUK JA VLEJN PRA SECILI POET NE BOT E KA KET DUKURI KU SECILI PUNIM I TI NUK ESHT PERFEKT POR JAN DIASA QE VEQOHEN

lirik
26-10-08, 03:14
Poezia mund te zgjedhet cila te lexohet lexuesit asnjiher nuk i imponohet ka njerz q eme kan than zotri ferizi me pelqejn vetem vargjet lirike tuat nders a poezit ma nuk ti lexoj ndersa lirikat po i ke
shum te bukura
ka njerz q eem kan than jo lirkat nuk me pelqejn poezit i ke ato na pelqejn
KA LEXUES QE E PELQEJN variantin ellojitt e vet pra asnji lexues nuk eka shijen e njejt
kujt nuk i prelqen gjatsia e tejkalon dhe del ne tjetren
tE THASH KA NJERZ Q EME KAN THAN LIRIK SHKRUAJ VETEM NE VARGJE LIRIKE SE KTO TE SHKOJN E KA QE ME KAN THAN SHKRUAJ POEZI DIKUSH THOT NA PELQEJN KTO LLOJE DIKUSH ATO LLOJE POR UN KAM SHKRUAR KUSH DON MUND TI LEXOJ VETEM DY A TRI
NES ENUK KA NERVA TE MOS LEXOJ MA SHUM
POR BOTA KA GJITHFAR LLOJ NJERZISH SIKUR TE MOS ISHIN LIBRAT NE BURGJE SI DO TI KISHIM KALUAR NE BURGJET LEXIMETE GJATA NA KAN NDIHMUAR GJITHFAR LLOJ ROMANESH LIBRA HISTORI KEMI LEXUAR
PRA I NDERUAR GRUBARDHI PER HIR TENDIN NUK MUND TI NDRYSHOJM METODAT SEPSE SHKRUAJM EDHE PER NJERZ QE KAN DESHIR TE LEXOJN NGJARJE TE GJATA EJU KNNAQET SHPIRTI EKALOJN KOHEN DIKU SIDOMOS ME PAS UDHTIM APO PUSHIM DIKUND APO
NE VENDE TE NDYRSHME E KALON KOHEN PER BUKURI DUKE LEXUAR GJAT
DIKUSH TE SHKRUTAT ASQE DON ME I KQYR SE THOT QKA PO ME DUHEN KTO DY FJAL♪7 E KSHTU PRA ESHT KJO BOTė I NDERUAR GURABARDH

lirik
26-10-08, 08:50
--------------------------------------------------------------------------------

Poezia mund te zgjedhet cila te lexohet
lexuesit asnjiher nuk i imponohet
ka njerz q e me kan thanė
zotri feriz lirik
me pelqejn vetem vargjet lirike tuat
nders a poezit ma nuk ti lexoj
ndersa lirikat po
i ke
shum te bukura


---
ka njerz q e m kan than
jo lirikat nuk me pelqejn
por poezit i ke ato qe na pelqejnė


KA LEXUES QE E PELQEJNė
variantin e llojit t e vet
pra asnji lexues nuk eka shijen e njejt
kujt nuk i prelqen gjatsia
e tejkalon
dhe del ne tjetren

---
TE THASH O GURBARDH
KA NJERZ Q E ME KAN THANė LIRIK SHKRUAJ VETEM NE VARGJE LIRIKE
SE KTO TE SHKOJN
E KA QE ME KAN THAN SHKRUAJ POEZI
DIKUSH THOT NA PELQEJN KTO LLOJE DIKUSH ATO LLOJE
POR UN KAM SHKRUAR
KUSH DON MUND TI LEXOJ VETEM DY A TRI
NES E NUK KA NERVA TE MOS LEXOJ MA SHUM

--- TE GJATA -----


POR BOTA KA GJITHFAR LLOJ NJERZISH ---SIKUR TE MOS ISHIN LIBRAT NE BURGJE--- SI DO TI KISHIM KALUAR NE BURGJET---E GJATA--- LEXIMET E GJATA NA KAN NDIHMUAR ---GJITHFAR LLOJ ROMANESH TE GJATA -----
LIBRA HISTORI KEMI LEXUAR---
PRA I NDERUAR GURBARDHI ----
PER HIR TENDIN NUK MUND TI NDRYSHOJM METODAT---
SEPSE SHKRUAJM EDHE PER NJERZ QE KAN DESHIR TE LEXOJN NGJARJE TE GJATA---
E JU KNNAQET SHPIRTI --- E KALOJN KOHEN DIKU ----:SIDOMOS ME PAS UDHTIM ---
APO PUSHIM DIKUND ---APO TE MSUR PENXIONIST E GJITTHFAR MOSHASH
---------
KAM MENDUAR PER KET --------
DHE NUK KAM MENDUAR VEQ PER TY Q E NUK KE SHUM NERVA ME LEXU GJAT-----
NE VENDE TE NDYRSHME E KALON KOHEN PER BUKURI DUKE LEXUAR GJAT
DIKUSH TE SHKRUTAT ASQE DON ME I KQYR SE THOT QKA PO ME DUHEN KTO DY FJAL♪7 E KSHTU PRA ESHT KJO BOTė I NDERUAR GURABARDH

lirik
26-10-08, 09:17
Por O Gurbardh Diqka Deshta Me Thanė Shum Pak Disa Njerz Kan Thanė Ktu Diqka Ne Lidhje Me Vargun Tim Qka Po Me Ban Me Dyshue S Ekan Lexuar Ma Gjat Ekan Shtjellue Sikur Te Ksihe Shtjellue Ti Diqka Nuk Ka Mundsi Pa I Thanė Se Paku Dy Fjalė Per Ndoj Titull Por Po Te Them Se Shum Pak Ke Lexue Ndoshta Dy A Tri Edhe T Ato Nuk Besoj Se I Ke Logjikue
Njeriu Q Enuk Eleogjikon Esencen E Domtehnjes Ne Varg Ma Mir Mos Ta Lexon Hiq
Sikur Te Kishe Qen Pasoionant I Ose Kureshtarė I Zbeerthimeve
Fjala Jote Do Te Ishte Plot Gjevahire Ebuilure Ose Pershtypje Fjalesh
Per Ndoj Varg Por Njerzt Qe Nuk Eskponohen Per As Ma Te Vetmin Varg Prej Kaq Mija Vargjesh Te Miat Ktu Flet Per Llojin E Gurit Te Njeriut Njeriut Pa Amocion Qe Nuk Mund Ta Prekesh Ne Shpirt Me Asnji Lloj Vargu As Me Kurfar Vajzi Qoft Etik Emocional Fetarė Edukativ Ndikues Preks Motivues Atdhetar Liridasht Tragjik Te Dhimbshem Srakastik Apo Qfa Rdo Se Vargu Nuk ėsht Per Gurė Ekam Shfaqur
Edhe Ket Lloj Dukurie Ne Vargjet Emia Me Titul Gurėt E Heshtur
Te Cilin Nuk Ebesoj Se Ndokush Eka Lexuar Per Ta Zberthyer Ne Te Kutuar Thelbsorė
Te Shum Njerz Gjėrat Lexohen Siperfaqsisht M Shtresa Te Cekta Jo Me Lavrime Te Thella Ndergjegjsore E Mendore Ne Per Fusha Te Krijimtarisė Prandaj Nuk Jan Te Aft As Per Kurfar Kosnstatimesh As Nxjerrje Sh Definuese
Arti I Fuqishem Mos Me Lan Pershtypje Flet Per Nji Emocion Gurorė Nji Emocion Te Ftoft Te Shum Qenjeve Njerzore Qe Mandej Zemra Etyre Apatike Nuk Arrin Me Nxe Kurfar Loti As Kurfar Shpirti As Kurfar Ringjallje
Un E Perxcjelli Nga Afer Situaten Dhe Llojin E Njeriut
Dukuritė Dhe Fenomenet
Kam Shkruar Neper Vargje Shum Fenomene
Me Ka Pelqyer Njiher Nji Lexuese Dikurė Qe Nuhaste Mirė Meprirjet E Saja Neper Vargjete Mia Dhe Kur Delte Vertet Gjente Formula Gjente Emocion Gjente Cakun E Domtehanjeve Dhe Shkruante Fjalen Me Plot Fuqi Intelekt Te Sterhollė E Te Persosur
Por Ka Edhe Njerz Qe Ju Mungon Aftesia E Perceptimit Sepse Nuk Kan Zhvillim Emocional
Autizmat Dhe Mos Zhvillimet Shpirtrore Shum Faktor Jan Ndikues Faktor Te Se Kaluares Te Mos Asrimimeve Neper Shekuj Pasojave Te Prapambeturive Te Mos Emancipimit Sa Duhet Te Shoqeris Sonė Per Shkaqe Te Pushtimeve Shekullore Ku Ngeci Secili Aspekt I Jetes
Nuk Pres Un Prej Secilit Thellsi Horizontesh Me Vargjet Emia Ka Kush Merret Ma Hollsisht Me Fjalen Artine Dh E Shekujt T Tyre E Vullkanet Q E Permbajn Nga Mbrenda
At E Di Un Dhe Edin Profesionisti I Lartė I Vlerave
Nuk Pres Un Prej Secilit Lexues Te Perceptuar Te Lartė Mendorė Te Niveleve Te Larta Filozofike Metaforike Artistike
Per Te Teoriziuar Epraktikuar Per Te Ideuar Emocionuar Neper Vargjet E Mia
Duhen Laboratore Te Thella Shpirtrore E Zhvillime Te Thella Lavrime Sensesh Te Gjalla Per Levizje E Motivim E Ndezje Te Emocionit
Te Gjitha Kto Komponente Talentuese Veshtir Esht Me I Pas Qdo Kush
Sepse Perveq Ktyre Majave Ta Larta Te Dijeve
Mund Te Ngjitet Ne Kto Shkallė Te Vetdijeve Vetem Ai Q E Ka Mendje Shum Te Ndritur
Qka Secili Nuk Eka Zhvillmin E Tillė Prandaj Kritika Letrare Duhet Prej Qarqeve Tjera Te Vie Jo Prej Lloj Lloj Mediokėrve
Referencat Caqet Mditimet Ndjenjat Dhimbjet Oratoritė Ciceronizmat Thumbi
Gjendjet Shpirtrore Domethenjet Artistika Apatia Vetmbrojtja Alegoria Metaforikja Artistikja Mtilogjikja Imagjinarja Filozofikja
E Shum E Shum Tjera Q Ekarakterizojn Nuk Perceptohen Nga Njerz Me Aftesi Kufizuese Ne Shum Raste Kur Vargu Im Me Nji Fjalė Flet Shum
Vetem Vizionarė Te Sprovuar Neper Dije E Shkallė Diturishė Mund Te Permbledhin Neper Qendrat Mendore Te Analizave E E Te Arsyeve Te Zberthejn Artsistiken Mitiken Gjenealogjiken Zanafillen E Sencen Dhimbjen Nostalgjiken
Kritiku Letrarė Duhet Me Qenė Pirisht I Gjithanshem Jo Vetem I Nianshem Por Duhet Me Pas Njohuri Filozofike Art Shpirtror Emocion Gjersi Horizontesh Dije Ne Fushen E Letersis Te Artit Te Fenomeneve Tru Teper Zberthyes Te Nyjeve Gordiane Neper Vargjeve Te Enigmnave Qe Mshefen Parapa Nji Rezymeje Nji Citati Vargu Nji Shprehje Ne Varg Nji Titulli Nji Eksponimi Shpirtror Dhe Duhet Ne Secilin Shpirtzim Shpirtrisht Ta Materializoj Artstik E Thellė Nevoitet Edhe Per Ato Vargjet Qe Fare Nuk I Ka Pa Lexuessi Deri Me Tani Prandaj
Nuk Pres Prej Secilit Kritikė Tė Mirfillt Letrare
Megjithat Ekam Vrejt S Enjerzt Duke Mos Kutpuar Shpeshher Heshtin
Un Kam Thejshtzuar Shum Her Vargun Duke E Lidh Me Realistiken Qe Te Jet Ma I Perceptueshem Per Lexuesin
Shkruaj Per Shkallė Te Ndryshme Te Vetedijeve E Trurit Me Nivele Shkallė Shkallė Te Diturive

lirik
26-10-08, 09:46
Edhe pse nuk njihemi dhe ndoshta nganjehere edhe nuk pajtohemi,se njerez jemi ,une sinqerisht ndjeje rrespekt per vargun e juaj dhe kam nje rrespekt te vecant per Ju!
Do te kisha dashte qe nje dite te takohemi dhe te bisedojm shtruar se pa pike dyshimi kam nevoje te ju njoh edhe personalisht!Do te ishte nder per mua!
Ju pershendes!
Guri Sylaj!GURI SYLAJ I NDERUAR
UN KAM PAS FOLė EDHE ME GURIN E MADH I KAM PAS THANė HAJDE KUR TE DUASH MERRE GURI SYLAJN NESE DONI RRIM NE SHTEPI TIMEN NESE DONI JU PRES MA SHUM NJERZ
NE KLUBIN TONė E ORGANIZOJ KU TE DONI NES EVINI MA SHUM ME QEN S E QENKI KTU
NEPER RRETHET JO TE LARGTA NGA UN
NE MUND TE ORGANIZOJM NJI PIKė TAKIMI KU MUND TE FTOJ SHUM NJERZ
E TE RRIJM BASHK OSE ORGANZIM VIZITE NJE TE DIELE
DIKUND
JAM PER SHOQERI E MIKRPITJE BUK EKRYP E ZEMER SIQ E PAT NDER SHEKUJ ZAKON SHQIPTARI
DHE MOS MU HIDHRO PER MENDMIET E NDRYSHME SE NUK E PATA ME TY HIDHRIMIN
AS KUNDERSHTIMIN E DIN TI S E JO TEJETER KSUH PO DIN ME KOPILI ME SHTI XEKRRA NE MUA
KUR TE DONI MERNI FAMILJET E HAJDENI APO SI TE DONI EHE VETEM JU PRES KU TE DONI NE NDONJI KLUB A SALLė A SI TE DONI E ORGANIZOJ UN
PER T E INTRESUAR MUND TA BEJM AT LLOJ TAKIMI
NJIHER KA QEN EPLANIFIKUAR Q ETE TAKOHEN TE GJITH FORUMISTAT SHQIPTAR NE FORUMIN SHQIPTAR KUPTOHET KUSH MUNDET ME ARRITė
MANDEJ DOLI DJALLI I ZI E I FSHINTE GJITH NATEN KTO FAR INICIATIVASH E SHKRIMESH TE FORUMIT SEPSE U PALNIFIKUA TE ME ORH GANIZOHET NJI PRITJE E LIRė PRIVATE
DJAJAT KAN PUNUAR HERET ZOTRI GURI SYLAJ POR MUA ME RRIJN MOTET TE
QTA SE EDIJ UN KUSH JAN DJAJT KAM PRAKTIKA PERVOJE QFAR TE DUASH ME DJAJ BILE EDHE E DI SI VALLZOJN ATA NEPER PRROJE ASHTU SIQ E DIJ SI VALLZOJN ENGJUJT
TE PRES KUR TE DUASH E SI TE DUASH TY DHE SHOKET TJERė E SHOQET
NESE VINI BASHK DHE MUND TA ORGANIZOJM TAKIMIN
NJOHJA DIREKTE ESHT KNAQSIA MA E MADHE NE JETė SEPSE TE GJITHA NJI DIT DO TI LAMė DHEUN GURET TOKEN PASURIN KERRIN MATERIALET E DO TE SHKOJM NGA KJO BOTė KALIMTARE QE NUK ISHTE AS GJE TJETER PERVEQ NJI URė MASHTRIMI KALIMI VUAJTJE LOTI E PRVOJE E LAKMIJE E TE USHQYERIT TE PERDITSHEM TE VRAPEVE PER KAFSHATEN
GARė PER MBIJETESė
NA URDHRO GURI SYLAJ NE FAMILJEN SHQIPTARE KUR TE DONI NA URDHRONI
A PO SI TE UA MERR MENDJA JU SE ESHT MA MIRė TE TAKOHEMI
NJIHER KA PAS Bė PEPRJEKJE NATYRA TE VJEN ME BURRIN ME FAMILJE POR NUK ARRITI
SE KISHTE ME SHKUE NE KOSOVė DHE I KISHIM LARG QYTETET KTU NGA KU ZBRITI AJO NGA KANADAJA DHE NUK ARRRITI TE NA VIZITOJ
KJO KA QEN FORUMISTJA E PARė QE KA Bė PERPJEKJE TE NA VIZITOJ DIREKT
PAS ASAJ INICIATIVES QE I U SHPALL NE FORUMIN SHQIPTARė
DESHTA TE FLAS DIQKA RRETH UDB S NE KET RAST POR ME KUPTO DREJT
DIKUR SI NE BURG SI NE LIRI REGJIMI JUGOSLLAV ORGANIZONTE NJERZ ME PERFLLIQ E ME FOL KUNDER MEJE ZIE TERR DHE KUR ARRIJA TE INFORMIMET DHE BURIMET PREJ KUJ KA DAL FJALA E VREJSHA SE QFAR LLOJ NJERZISH JAN ATA PERGOSJAT
DHE ME THONIN NJERZT MOS U BRENGOS LIRIK
SE VERTET TY KAN DESHIR ME TE IZOLUE E SHOHIN S EKE NDIKIM TE NJERZT DHE I TREMBEN AFERSIS TENDE ME NJERZ KET PRAKTITK E KAM VREJT NE BURG KU KOMPLET DHOMA IME MBI NIZET TE BURGOSUR QITESHIN NE NDRRIMIN E PARė PėR Tė Mė LėNė MUA NE NDRRIMIN E DYTė ------------- PRA FLAS PER VUAJTJEN E DENIMIT NE BURG SE NE PUNONIM SI TE BURGOSUR NA SHFRYTZONTE ISH JUGOSLLAVIA PER NJI PJATė QORBė SA MUNDDTE
UN NUK GUXOJA ME FJETė SE NUK JU BESOJA KURR DINAKRIS SE TYRE ISHTE TEPER PROBLEM KJO PUNė SE ENJIHSHA DINAKRINė E TYRE EDHE ATA E DININ AFTESIN TIME TE NUHATJES DHE RRINIM SI UJKU ME DHINė NE GATISHMERI
U MUNDOVA NJIHER ME DIPLOMACI ME DAL NGA KY RRETH SESPE NUK KISHA BESIM ME FJETė NE MENGJEZ

I LIRė SE PRITSHA NE SECILIN MOMENT KUR DO TE HYJN TE ME MBYSIN E MANDEJ TE ME SHPALLIN TE VARUR SIQ VEPRONIN ME DIKEND QE E KISHIN NE SY ATA GJITHMON THONIN VARI VETEN SE I VDEKURI NUK FLE“T KUR E VREJTA SE NUK SHKON ME DIPLOMACI JA FILLOVA ME MBLEDHJE ME TE BURGOSUR NE SALLė TE BURGUT

lirik
26-10-08, 09:59
Nė salllen e burgut behej nji rremuj aq emadhe rreth temes time shkonte hallakamė te burgosurit kerkonin sqarim pse me kėmbngulje nji pjes e madhe e tė burgosurve
Ne mbledhjet qe mbaheshin jugosllavia e ka pas sistemin e te drejtess e fh jales s elirė gji oja socializem vetqeverises demokratik per ti hedhh hi syve perendimit
por ka qen sistem fund e krye mafioz fannatik dhe i degjeneruar
Ai qe fksite fjalen e drejt shenohej e vihej ne shenjester mandej ata ja organizonin pasojat tjera
me shum kopili qe nuk dijshe ka h po t e vjen taksirati
NE SALL U BA RREMUJė PSE LIHET LIRIKU VETEM NE DHOMė ME QFAR QELLIMI KY NUK PUNON ME NE NE SHOQERI TE BURGOSURIT ME DONIN NJI PJES E MADHE
SEPSE UN KAM GJYKUAR DREJT DHE KAM PAS HUMOR E MBRENDA BURGUT KAM ORGANIZUAR TURNIRE SHAHU “ME TE BURGOSUR MANDEJ NE MBELDHJET I KAM PAS TEMAT PER ALKOOLIZMIN DHE DROGEN E SHUM NDIKIME TJERA TE KARAKTERIN RESOCIALIZUES
NUK DUA TE LAVDROHEM POOR SHUM TE BURGOSUR NENJI FAR FOMRE KEKRONIN KSHILLA
NGA UN QKA PAS BURGUT KUR TE DALIN
NE BISEDA E SIPER NUK E LEJA RASTIN PA E GJVESH E PA E PERQESH SISTEMIN POLITIK TE ASAJ KOHE ME PROPAGANDA GOJORE
PUSHTETI GJITH INATIN EKA PAS ME MUA PSE NUK ARRINTE ME MA MBYLL GOJEN
DHE SIQ PO E SHEH O GURI SYLAJ GOJA NUK PO ME MBYLLET AS SOT E KSAJ DITE EDHE PSE ME KAN THAN SHUM NJERZ JETOJE JETEN TENDE TE QETė S E KE VUJTUR SHUM
MOS E KAP GAJLEN E BOTES SHIKOJ HALLET TUA POR JA QE DIKUSH QENKA LINDUR
I TILL MUNDOHET SECILEN BIMė TE NATYRES ME E DREJTUE QENKA KATASTROFė NJI SMUNDJE E TILLė PER NJERIUN KJO QENKA ROBRI SHPIRTRORE
GRUAJA IME ME THOT MA MIR TE KISHE QENė PUNTORė MARANGOZ VEQ TE MOS ISHE POET BRE AMAN VEQ POET JO SE NUK I DUA POETET NUK I KAM DASHT KURR
BILE QESHI E THEM PSE ME MORE PRA THOT PO NUK EKAM DIT SE DERI KTU
SHKON PUNA ---------
UN E KUPTOJ ATE E DI PSE EKA KET NEVERI SE E SHEH ME DY SYT EBALLIT SE JETA DHE SHPIRTI IM JAN TE ROBRUAR SE SHKRIMI E IDEALI QENKAN VARGOJ ZNGJIR PRANGA QE TE LIDHIN AJO KA PAS DESHIR NJERI TE LIRė TE THJWESHT ME NJI RROGė ME NJI JET TE QET E JO SI MUA KSHTU QE RROPATEM ME VARGJE E HALLAKAMA TE BOTES QE NUK KA BIR NANE QE I DREJTON E I VEN NE VENDIN EVET SE BOTA KA LIND PER TE SHTREMTEN POR JO PER TE DREJTEN

lirik
26-10-08, 10:16
Te Dalim Pra Te Tema Te Burgu
Ata Paskan Pas Qellim Qe Te Me Izlojn Mua Nga Shoqeria Nga Njerzit Nga Te Burgosurit Qe Un Te Vuaj Ma Teper
Te Mos Kem Kontakt Me Njerz Sepse Ka Pas Raste Me Kujtohet Te Nji Burg I Madh Ku Isha Ishin Rreth Tremij Te Burgosur Me Blloka Ndertesa Me Numra
Organet E Burgut Na E Shtruan Zullumin Me Ushqim Te Keq Nuk Hahej Ushqimi Vertet Aq I Keq Ishte Mos Pyet Nuk Shkonte
Ka Mjaftue Vetem Nji Fjalim Me I Shkurtė Nemenxen E Burgut Dhe Te Gjith Te Burgosurit Kan Dal Jasht I Kan Hjedh Lugt E Pjatat Dhe Kan Kaluar Ne Grev Urije
E Mos Punė
Ndalja E Makinave Dhe Mospunes Ne Prodhim Kushtonte Miljona Ku Burgu Dhe Degjenerrikt E Byrokracis Prej Te Burgosurve Perfitonin Miljona
Per Te Tu Knaqur Burokracia Jugosllave Me Orgji Te Ndryshme Neper Pushime E Jet Luksoze Ne Shpinė Te Puntorit E Te Burgosurit Te Gjorė
Prandaj Nuk Ekam Qellim Me Than Por Ka Shumdeshmtarė Se Qfar Ndikimesh Kam Pas Neper Burgje Ku Shum Na Cionalitete Me Rrepektonin Jasht Mase Me Perjashtim Te Veglave Qorre Spiunat E Regjimit
Nepermes Tyre Mandej Regjimi Organizonte Sulmet Ndaj Meje Per Te Ma Komplikuar Situaten
Njerzve Me Ndikkim Ne Shoqeri Ju Trembeshin Si Dreqit Dhe Jeta Ime Ka Qen Nerrezik Se Ata Kan Parashikuar Se Kur Te Dal Nga Burgu Do T Ekem Ndikim Te Masat Dhe Pikrisht Ktu Ka Qen Ajo Droja E Madhe E Regjimit Qė Pėpriqej Me Qdo Kusht Tė Me Izolonte Ete Me Destabilizonte
Por Un Ekam Perdor Edhe Diplomacinė Per Te Mjegulluar Kto Gjurmė Kto Dyshime Te Tyre Aq Sa Kam Mundur Se Dhelprat E Perzieraa Me Ukk Skile E Qakaj Shartim I Zi I Satanit Te Ish Jugosllavisė
Duhej Diplomaci Shum E Fortė Teper E Hollė Per Ti Pritė Qakajt E Pansllavizmit
Qe Rrinin Gati Per Te Me Shkye Por Kam Pas Metoda Shum Te Forta Per Ti Neutralizuar
Sidmos Karta Me Te Cilen Luaja Kan Qen Te Burgosurit Te Cilet Nuk Pranonin
Ma Te Me Lenin Vetem Me Fjet Ne Dhomė Por Kercnonin Me Greva Te Punes
Nuk Shkonin Nė Punė Kjo Ju Ksuhtonte Shum Shfrytzuesve Borgjez Anarkistave Jugosllav Faqezijve Teregjimit Antinjerzorė Dhe Rtembeshin Sepse Ne Makineri Nji Pordukt Prodhues Kkushtonte Se Ma Than Sot Der Na Sa Euro Ka Pas Shum Produkte Te Shtrejta Te Prodhimit Kamionat Transportet Prej Burgu Nat Edit Leviznin Plot Pordhime Te Ndryshme Ekur Ndaleshin Makinat Ata Shkumbzonin Prej Goje Nga Inati Dhe Nuk Kishin Llogari As Dy Dit Greven Me E Mbajt
Vinin Pastaj Ne Qeli Eme Thonin Eja Se Drejtori U Tregua Zemergjerė E Te Fali Prej Qelije
Mandej Un E Shfrrytzoja Situaten Per Te Ju Hedhur Hi Syve
Vet Me Vete Ju Thosha
E Moj Dhelpra Plakė Pansllave E Regjimeve Te Kalbura
Nuk Jemi Ne Shqiptart Analfabet Siq Mendoni Ju
Te Na E Hejdhni Nuk Ke Has Ne Njerz Naiv E Shkurtpamsa Siq Ju Mendoni

lirik
26-10-08, 10:30
Te Burgosurit Kam Dit Me I Shfyrtzu Me Mjeshtri E Situatat Atyre Pastaj Ju Vinte Inati Me Plasė Sepse Nepermes Te Burgosurve Qe Delnin Nga Burgu Kam Qit Letra E Ankesa Ne Jurispondencė Ne Kshillekzekutiv Ne Komitetin Qendroė Ne Lidhjen Socialsite Ne Qeveri E E Kudo Neper Organe Duke I Alarmuar Se Me Pregatiten Kurtha Te Rreziikshme
Ata Mendonin Dhe Dyshonin Se Ku Mund Ta Kem Un Lidhjen Si Po Arijn Letrat Me Dal Jasht Seper Te Gjall Letra Nuk Dilte Ata E Lexonin Mafia E Degjenruar
E Gjuanin Mandej Ne Berllog Ankesen
Por Kur Ju Shkonte Kshillit Ekzekutiv Ata Ua Terheqnin Vesht
Dikush Sigurisht Dikush Po Se Jepja Mjaft Fakte Per Sjelljet E Montimet Ne
Burg Te Disa Rrymave Aty Te Pista Qe Pregatisnin Kurtha Ne Bashkpunim Me Beogradin
Kan Qenė Njerzt E Caktuar Aty Qe Kan Mbajt Lidhje Te Tilla Me Beogradin
Se Jo Secili Ka Qen I Keq Por Kan Qen Qetnik Aty Sidmos Ne Nji Burg Njifar Zavends Komandanti I Burgut Me Kompanin E Vet Nja Pes Gjasht Shokė Te Vet Aty Polic E Me Nja Disa Administratorė Pisa Te Sigurimit T E Burgut
Ndersa Ka Pas Diosa Tjer Q Enuk Ishin Te Intresusar Per Zullum Dhe Padrejtesi
Neper Mbledhjet Ehapura I Demsakoja E Mendej Ne Forma Grevash Me Te Burgosurit
Prandaj Mi Kan Shkruar Karakteristikat Ky Njeri Nese Del Jasht Paraqet Rrezik Per Shtetin
Dosja Ime ėsht Madhe E Trashė Me Thoninata Vet Ata
Pse Ka Qen Dosja Ashtu Sepse Spiunat Kan Ndejt Si Skilet Duke Pergjuar
Dhe Ua Kan Raportuar Fjalt Regjimit Si Ne Kohen E Rinis Time Jasht Si Ne Burg Gjat Vuajtjes S E Dinimit
Pra Jeta Ka Qen Me Shum Larmi Ka Pas Te Kqi E Te Mirė Ka Pas Zyrtar Q Enuk Kan Qen Te Intresuar Per Sherre E Per Zullume Por Ka Pas Vegla Te Beogradit Sa Te Duash
Kuzhina Helmatuese E Beogradit Shperndante Helmin Qe Te Gjith Popujt Jugosllav Ather Te Na Urrenin Bsohnjak Kroat Slloven Hungarez Italian E Gjith Qka Gjeta Andje Pakica Tjera Neper Ato Burgje E Kazamate Ku Na Transferuan
Nga Kosova Ma Mija Kilometra
Me Secilin Duhj Me Shum Kujdes Me Folė S Ene Shkuam Ne Kohen Kur Nji Jugosllavi E Kishim Ne Shpinė Te Gjith Popujt Pa Perjashtim
Por U Dasht Kohė Ne Burg Per Shum Sqarime Me Vite Mjeshtri E Fjales
Sepse Shtypi Villte Helm Te Zi Kunder Shqiptarve Nga Intrigat E Beogradit
Ata Nuk Arrinin Me Kuptue Dhe Na Thonin Sipas Jush Shtypi Po Rrenė Vetem Ju Po Flsini Drejt E Qka Propaganda E Mediat Ishin “opiumi Ma I Keq Per Trurin

lirik
26-10-08, 10:42
U Dashke Me Muaj Spejgim E Demaskim Te Prrallave Emiteve Serbe
Gazetat Shkruanin Se Shqiptart Dhunojn Varre Kryqe Serbe Dhunojn Plaka
Propaganda Me A E Zez Agjentureske Qarkullonete
Ne Ekmi Ps Shum Veshtir Ne Fillim Ne Emsin E Tyre Ku Na Derguan Larg Kosve Ne Vuajtjen E Denimit Por Fjala Jon E Te Burgosurve Shqiptar Dal Nga Dal Ka Ndryshuar Bindjet E Shum Kuj Por A Ishte Eleht Kjo Gjė
Ne At Rrethana Ku Spiunet Mbanin Vesht Pipzė Ne Te Gjitha Anėt
Pra Ktu Dua Te Them Se Agjenturat Nuk E Pelqenin Asnjiher Ndikimin Tim
Edhe Ktu Ne Diapsorė Spiunat Mi Heqnin Mikrofonat Prej Dore E Delnin Ne Bina Pa Kurfar Turpi Gjithfar Lloj Bastardi E Her Gjoja Nuk Punojn Mikrofonat
Kur Ishte Ne Pyetje Fjala Ime E Vargu Im Me U Lexue
Kan Vepruar Shum Agjenturat Edhe Ne Perendim Serbijani Kishte Pas Vegla
Boll Shqipfolsa Dhe Mjaft Me Kan Penguar Ne Aktivitet
Aq Ma Shum Kan Pas Sukses Se Un Nuk Ekisha Krahin E Fortė As Kuleten E Fortė As
Mundsit E Forta Te Levizjesve As Ndikimin Ne Media
Sot Mu Ka Qelė Nji Dritare Pėr Fjalen E Lirė Ather I Kam Pas Shum Te Mbyllura
Agjenturat Nuk Rrijn Ato Punojnė
Mjafton Nji Agjent Me Ta Ndal Nji Regjion Me Sherre E Ngatrrime
Ne Vetem Nji Njeri Na Eka Prish Klubin Me Vite Dhe Ka Qit Ngatrresa Eperqarje Qka Habitet Njeriu Ka Penguar Ka Nda Njerz Ne Grupe Ka Shti Sherre Ka Ndjek Njerz Prej Klubi
Klunet Ishin Qendra Te Fuqishme Te Perkrahejeve Te Atdhuet Sepse Ishte Informimi Dhe Dergoheshin Paratė Ishte Kultura Dhe Kontakti Me Te Huaj Muzika Prezentimi E Sidómos Paraja Ishte Nji Lloj Ambasade
Dhe M Enjiher Shihej Pisi E Tradhtari Q Ekishte Interesa Me I Prish Kto Qerdhe Shqiptare
Ne Shenjester Nji Nde Rte Paret Isha Un Me Patriot Tjerė Prishja E Shoqatave Ishte Cak E Kishte Derguar Armiku Per Ket Qellim
Pastaj Hajde Ti Merru Me Vagabonda Kur Nuk Eke Mjetin E Fuqishem Si Adem Jashari Po Tregojn Ne Nji Rast Ne Skenderaj Kur E Shtren Per Toke Nji Spiun Ne Oborrin E Shkolles Q Enuk Lente Me U Zhvillu Msimi Shqip Pengonte
Kunder Spiunvbe Duhet Me Pas Ilaq Ma Te Fort Se Armiku
Veq I Thue Ushtarit T Eliris Rregulloje Njiher Ket Far Pisi
Njiher Duhet Te Kercnohet Ai Pis Nes En Uk Merr Vesh Duhet Te Rrehet Deri Sa Te Pshurret Mandej Nese Vazhdon Me Pengue Inetresin Kombtarė Ka Metoda Tjera Boll Interesi I Kombit Nuk Guxon Me U Prekė Prandaj Per Mua Kan Qen Shum Te Veshtiar Kushtet E Punes Dhe Kryesisht Esht Punuar Q E Te Izolohem Nga Ndikimet

lirik
26-10-08, 10:51
pikrisht kjo ishte deshira ime qe ti botoj dy miljon vargjet e mia ne te cilat kam spjegguar shum fakte jete e pervoja por nuk arrrita
JUGOSLLAVT TE NJI DIQKA KAN GABUAR
KAN MENDUAR SE UN DO TE BEJ GJėRA SHQTESUESE E ORGANIZIME ME SHKRIME
E NDIKIME NUK E KAN DIT E LLOGARITė
SE PER NJI GJA Tė TILLė Tė DUHET PERKRAHJA E PER TE Bė DIQKA EME QIT DIQKA NE DRIT NUK KA NEVOJ ME INTERVENU ARMIKU HIQ TURRIN TA NDAL SHQIPTARI VET
SHQIPTARI E PENGON SHQIPTARIN PRANDAJ NUK KAN PAS NEVOJ ATA ME PUNEU AQ SHUM
SE NE VET E KEMI DREQIN NE BARK SIQ PO SHIHET SE QFAR PENGESASH I QESIM NJERI TJETRIT
BILE UN JU KAM THAN SHUM HER JU A JENI QORRA PSE PO SHKRUANI KARAKTERISTIKA TE RREZIOKSHME PER MUA DHE I KAM SHKRUAR ORGANAVE ATHER JU KAM THAN KTO JANPROPAGANDA TENDENCIOZE PER NJI QELLIM QELLIMIN PERFUNDIMTAR TE ELIMINIMIT TIM FIZIK
GJėRAT NUK BėHEN ME SUSTė ME DYGME JU KAM THėNė DUHET ME PAS NJERIU NJIQND JETė ME I Bė ATO GJėRA QK A JU PO PJELLNI PREJ MENDJES SUAJ PO I FANTAZONI
ME KSO DIPLOMACISHė ELOKUENTE KAM SHPETUAR SHUM HER DUKE NXJERR FORMULA E DUKE I NEUTRALIZUAR NE TURRIN E TYRE KJO KA QEN LUFTA IME DIPLOMATIKE E SPECIALE
NE TE CILEN KAM RRESTUAR REGJIVE TE NDYRA KANIBALISTE
OENDA IME ERDH MANDEJ MA VON NE SHPREHJE S E PENEN MA KAN BLLOKUAR
TE KISHA PAS PERKRAHJE TE DUKUR PENA IME DO T E ISHTE AKTIVIZIUAR ATHERE
POR JA QE U BLLOKUA E SOT KOHA EKA BA TE VETEN NUK JAM AI I FRESKTI QE ISHA DIKURė KET PO E SHOH SE KAM FILLUAR TE BIE NGA E KALUARA E JETES PLOT ME MBIJETESA

lirik
26-10-08, 11:03
Besoj S E Me Ke Kuptuar I Nderuarai Guri Sylaj Eju Lexues Te Nderuar
Korat Ishin Shum Te Vshtira Dikurė Tash Janlehtesuar Dhe Lexuesi I Brezit Te Ri
Vėshtirė E Ka Me Kuptue
Abedin Bala U Mbyt Ne Burg E Vranė Embyten Per Nji Roman M E Titull Un Ua Tregoj Sllavt Ishte Prozator I Madh Dhe Njeri Shum Intresant Qe Kam Takuar Ne Jeten Time Djaloshi Nga Drenica Qe Meriton Permendore Prozatorė Artsit Kengtarė Publicist Pena Eti Shum E M Breht E Vranė E Mbyten Me Dinakri
Armiqt Pa Njji Demtim Nuk Te Lshonin Te Gjith Te Burh Gsourit Politik Kan Qen ė
Ne Forma Te Ndryshme Te Demtuar
Adem Demaqi Ukshin Hoti Abedin Bala Kan Qen Njerz Te Veqant Te Toikes S Ekosves Dhe Krejt Trojeve Etnike Te Cilet Rrall Her Mund Te Perseriten Ne Histori
Ashtu Siq Esht Veshtir E Perseritshme Historia Unikate E Lgjendes Adem Jasharri Qe Nuk Ka Unikat Nė Botė Njiher Dhe Vetem Njiher Mendoj E Them Vetem Njiher Lind Nana
Ukshin Hot Adem Demaq E Abedin Bala
Njerz Te Papperseritshem Ne Hsitorin E Kombit
Ademi Me Tridhjet Vjet Burg Nji Jet Sakrificė Legjendė E Gjallė
Shqiptarizmit Njeri U Mundimeve Ku Jeten E Qoj Ne Burg Per Te Lindė Per Ta Quar Nji Jet Ne Burg E Habitshme Ne Gjithsferene Trurit Njerzorė
Ndersa Ukshin Hoti Dhe Abedin Balaj Me Gjenialitetin E Tyre Te Nji Menjde Te Rrallė Te Intelegjences
Per Ukshinin Duhet Ma Shum Ndersa Abedinit Ja Shlyen Gjurmet I Ndejten Gati
Spiunimi Dhe Udb Ja Jugosllave Duke Pa Rrezikun Se Qfar Njeriu Ksihin Para
Njeriu Si Abedin Bala Qe Filloj Te Shkruaj Romane Ne Burg Romane Aq Te Holla E Te Perossura Njeriu Q Evdekjen E Quante Shaka E Nuk E Bente Hesap Per Pes
Para Thuaj Lirisht Nji Trim I Penes E I Fjales Hero I Popullit We Vdiq Ne Burg E Mbyten Regjimi Jugosllav Sigurimi Shtetrorė
Ishte Shoku Im Ma I Ngushti Ishte Nji Azem Galicė Sy Patrembur Ashtu Siq Din E Dhan Djem Sokola Drenica Trime Q Ekur I Jep Vertet Jan Madheshtorė
Kur Kjo Luanesh ė I Njxerr Njxjerr Me Te Vertet Njerz Te Mdhhej
Siq E Nxori Kamer Loshin Fazli Greiqefcin Njeriun Unikat Qe Mbi Tridhjet Dit Torturash Te Pa Nderpeera Nuk U Pendua Nuk U Shty Mbarapa Asnji Milimeter Per Flamur E Vdiq Ne Duart E Udb S Gjaksore

lirik
26-10-08, 11:07
Poashtu Abedin Bala Njeriu U Vuajtjeve Te Hatashme Te Jashtzakonshme Njeriu Qe Shkruante Ne Burg Romane Vizatuesi Ma I Talentuar Q E Kam Pa Ndonjiher Ne Jeten Time Sikur Te Ishte Gjall Galerit E Ti Te Artit Do T E Mahnisnin
Opinione Kengtar Me Za Te Bukur Shqiptari Q E I Thinin Ne Burg Mehmet Gradica I Dytė Qe Nuk Ua Merrte Ne Dorė Qe Embajten Mbi 13 Muaj Lidhur Ne Kushte Burgu Qelijash Hetuesie Por Nuk Pat Shkja Shkine Qe E Ben Nji Milmeter Me U Dorzue
As Me U Shty Mbrapa
Mbas Tremdhjet Muaj Torturash 6 Jav Ka Zgjat Gjykimi I Abedin Balajt
Njeriut Hero I Kombit Qe Duhet Ti Ngritet Permendorja Neper Qendra Te Ndryshme Te Kosoves Eshum Shkolla Te Marrin Emrin E Ti

lirik
26-10-08, 11:28
ABEDIN BALEN EKISHIN DIKTUAR NE INETELGJENCė PRIRJE DHE TRIMRI
SA ESA HER EKAN RRETHUE ME POLIC ENJISI SPECIALE KUR AI BARIKADOHEJ
E JU THOSHTE I O SHKJE SHKINE NUK KENIM PA HALA JU SHQIPTAR ME SY
MBI DYQND SHQIPTAR TE AAJ KOHE NE BURG E “ATJE E DIJN SE SI UA PLASI QENIN
QE JA LSHUAN POLICIA
PASI LA LSHUAN QENIN S ENUK GUXONIN EM EUAFRUE ME KAPė AI ME NJI MJESHTRI TE PASHOQE JA FUT QENIT GISHTAT NE FYT E UA PLAS QENIN E UISHTRIUAR TE POLOCISė DHE ME NJI HEKRU NE DORė I NDJEK SA E S A POLIC RRETH PUNTORIS S E FABRIKES SE BURGUT
NJERIU I PENDES QE TE DY SYT I KSIHTE NERREZIK SEPSE SYT I RRININ SHU M TE AJUR E GATI NDOSHTA PER TE JU DEMTUAR JA KISHIN PRISH TE DY SYTė QENTIKT ME URDHER T E BEOGRADIT POR PENEN NUK ELSHONTE NGA DORA SHERBEHEJ NGANJI HER ME DO PIKA ILAQESH Q EJA KISHTE DHAN MJEKU I BURGUT POR SYT NUK PERMRISOHESHIN SHUM VETEM NGA PAK QETSOHESHIN E VAZHDONIN AVAZIN
AI PRA ABEDIN BALAJ KA SHKRUAR ROMANIN ME TITULL
UN UA TREGOJ SLALVT NJI ROMAN I FUQISHEM AQ ME PLOT ARTSTIKė ME PLOT MENQURI
ME PLOT ZBULIME E ME PLOT DEMSKIME ME PLOT PERSONAZHE E FAKTE ME PLOT NGJARJE HSITORIKE PADREJTESI INVAZIONE TE KOHėTS S E SLLAVėVE ME PLOT TEMA PėR VRASJET EMSHEFTA
TE SHQIPTARVE
e vrasjet e ndrsyshme ne tivar ne luftene dyt botrore masakrat edrenices gjat luftes se dyt botrore
dhe me plot kolorit pasuri per historiu etregime te ndryshme nji roman me vellim
te madh
Abedini ishte prozatorė e un poet ABEDINI ISHTE I TALENTUAR PER ROMANE ROMANSIER
NE ISHIM SHOKET ME TE NGUSHT NE BURG DHE ME TE PERNDJEKURIT
UN MBETA GJALL E AI VDIQ PER HSITORIN E TI KAM SHUM PER TE SHKRUAR
E MBSYTEN NE BURGUN E QYTETIT CELE NE SLLOVENI NE VITIN 1985 DUKE ESHPALUR
SE GJOJA VARI VETEN“Nė QELI QKA HIQ NUKQENDRON NBUK ESHT EVERTET JO VETEM NE SHQIPTART POR EDHE T E TJER TE BURGOSUR KERKUAM ME KEMNGULJE TA SHOOHIM KUFOMEN DHE NUK NA U LEJUA NE ASNJI MENYRė
ATO DI TE ZISė PER NE SHQIPTART E MJERė TE BURGOSUR DHE TE RRETHUAR ME NJI SI SPECIALE TE KOKA QE NA RUANIN NE KORDI ORETE BUURGUT DHE RRININ GATI ME AUTOMATIK EVESHJE NE HEKUR DERI NE DHEMB SE MOS PO BEJM NE NDOJ GJė
E MUA ME PERCILLNIN ME SY SI KROKODILAT E QARTUR
ISHA UNE NE SHENJESTER TE TYRE MANDEJ
SE MI SHIHNINSYT E AJUR NGA VAJI ELOTI IM PER SHOKUN TIM TE DAHSUR E SHUM TE NGUSHT PER TE CILIN VUAJ EDHE SOT
E MA VONė NE VITIN 1986 POASHTU MA HELMUAN VLLAUN PATRIOT VEPRIMTARė I CILI I LA KATER VAJZA JETIME DHE GRUN E RE AI VDIQ NE MOSHEN 35 VJEQARE

ISHIM TE BURGOSUR POLITIK PA PERPKRAHJEN E ASKUJ NE MSHIREN E FATIT
ISHIN DIT T EZEZA MERZIJE E VUAJTJE PER NE
NA VDIQ SHOKU YNė SHKRIMTARI I MADH PROZATORI NOVELISTI
ROMANSIERI HEROI TRIMI VIZATUESI KENGTARI PATRIOTI NJERIU SHUM I MADH DJALOSHI
25 VJEQAR ABEDIN BALA QE ISHTE I DNEUAR ME 9 VJET BURG POLITIK
POLICIA NA RUANIN ME QEN DHE AUTOAMATIK NE KORIDOR
NA PERCILLNIN QDO LEVIZJE BEOGRADI POROSISTE ISHE VITIT 1985 ISHA NE VITIN E 5 PESTė TE DENIMIT T EBURGUT TIM 8 VJEQAR E 6 MUAJ SI ORGANIZATORė I DMEOSTRATAVE TE NJOHRUA TE MITROVICES ME RRTHIN ME GRUPIN TIM TE DJEMVE TADHETARė E SY PATREMBUR QE KU DO EDHE NE BURGJET E ESERBIS TREGUAN QENDRES ė DHE KRWNARI SHQIPTARE NJI NDER TA QE U DEMTUA RėND NE SHENDET ISHTE EDHE SABIT VESELI
QE MJAFT U DESTABILIZUA NE BURGUN E PO ZHAREVCIT TE SERBISė

lirik
26-10-08, 11:34
Pak Ma Vonė Mu Verbua Babai E Kur Ekam Kryer Burgun Ekam Gjet Pa Dritat E Syve Nuk Epau Evladin E Vet Ne Liri Dhe Ndjekjet Emia Vazhdonin
Familja Vuante Prej Dnjekjeve Politike Ne Varfri Detyra Te Reja Me Prisnin Per Atdhe Pa Para Pa Perkrtahje Pa Lidhje Nen Msiren Ebores E Te Shiut
Ushtria Qlirimtare Ka Marshuar Me Shokė Neper Male Ndersa Un Vetem I Vujtur I Emrdhirė Nga Vendi Ne Nji Vend Tejete Ri Perndjkuur
Pa Buk Dhe Pa Te Kuptua Po Thuaj Se Pak Kush
Por Moralin E Kishim Qelik
Ne Ato Kushte Kam Shkuar Me Pa Vllaun Eabedinit Ne Regjionin E Drenices Ne Gllogofc Dhe Ia Kam Shnosh Kryte Siaps Zakonit Shqiptar E Kemi Q A Bashk
Per Heroin
Se Un Ja Kam Njoft Vlrat Abedinit Dhe Prirjet Por Nuk E Lan Armiqt Se Trembeshin Se Ai Mund Te Del E Te Shkruante Mrekullira Te Botonte Romane Te Hatashme Nuk E
Dinin Jugosllavt Se Penat Nuk Kan Krufar Perkrahje S Epengohen Nga Shpirttat E Zi Se Nuk I Perfill Kush Se Nuk Kan Nevoj Me Evra Asken Se Shqiptari Evret Evten Pa Pas Nevio Oj Me Vra Armiku Se Abedini Po Te Sihte Gjall Poashtu Sot Do Te Talleshin Me Shkrimet Dhe Vlerat E Ti S Emos Do Ta Kishte Ba Kush Hesap
Po Qfar More Hiq Kurr Paraja Paraja Esht Sot Je Hero Dhe Korrupcioni
Ajo Po Quhet Kult Sa Per Heroja Do T E B Vjen Ndoshta Dita Kur Do T Epshtyjnn N E Ta Si Ka Fillue Me U Rrokullis Kobi Ne Trojet Entike Shqiptare

lirik
26-10-08, 12:07
Abedin BALA UKSHIN HOTI KISHIN NII HOLLSI MENDJE TE JASHTZAKONSHME NJERZ ME PRIRJE INETLEKT TALENT GJENIAL
KSHTU MENDOJ EDHE PER INLEGJENCEN E ADEM DEMAQIT PRIRJE BRILANTE ENJI TRURI TEPER TE HOLLė MENDJE TE NDRITURA
TE TRE KTA DESHMORė HERO DY TE VDEKUR E NJI I GJALLė
JAN SIMBOLI I KOSVES PAMVARSISHT SE ABEDINIT NUK JA LAN ME DAL ROMANET PREJ BURGUT
GJITHQKA U BA MEURDHER TE BEOGRADIT
KUR KAM SHKUAR TE VLLAU I ABEDINIT PAS DALJES NGA BURGU
TE VLLAU I MADH HAMDIU E KAM TAKUAR DUKE PUNUAR NE BANKOS TE KOSOVES
E GJETA DHE BISEDUAM ME THA LIRIK
ABEDININ E KISHIN MASAKRUE JA KISHIN THYE KAFKEN E TRURIT PER MBRAPA PASTAJ JA KISHIN VU NJI LAK TE FORT NE FYT
KJO ISHTE VRASJE MIZORE
ME NDOJ HEKUR TE FORTė SIGURISHT
I KAN RA MBAS KOKE
MBRAPA SHPINE
SE NUK KA PAS BIRė
NANE SHKJA I SHKINES
Qė I DEL ABEDINIT PARA E ME I RA
BALL PER BALL ė

PA E FSHI ABEDINI SI REJA SI VETIMA
ATA JU KAN TREMB ATI
MA SE TEPERMI NE BURG
PREJ TE GJITH SHQIPTARVE
QE KA PAS NDOJHER BURGU


VETEM PER NJI FAR JUSUFIN KAM NDEGJUAR NE VITET 1970 ---1979 NE BURGJET E SLLOVENISė
NE KOHRAT E TITOS
QE KAN QEN NJERI I TMERSHEM TRIM I QARTUR
QE E KISHIN MASKARUAR PRE NE FYT E KI SHIN GUL GOZHDA NE KOKė PATAJ DORA E UDB S E KA VRA EDHE ATE NJI TRIM I RRALLė
MANDJE EDHE BEJTUSH PECIN QE EKAN VRA NE NISHė POLICIA SERBE GJAT VIETEVE 1975
SHOVENISTAT E REGJIMIT JUGOSLLAV PRA
VRISNIN SHQIPTAR E I SHKATRRONIN HER PAS HERE ME BURGJE TE GJATA MALTRETIME PSIQIKE IZOLIME PROVOKIME DHE EDHE VRASJE KUR SHIHTE VLERA TRIMA E NJERZ T E HOLLė NGA MENDJA DHE PENA E TTRIMAT OSE I SHKATRRONTE
NE FORMA TE NDRYSHME
-------
UN ISHA I PREGATITUR E DIJA SE E NJIHJA NGA AFER ABEDININ'
PER GJITHQKA ME THA HAMDIU VLLAU I TI E MORA ME MEND SE ABEDININ VETEM DIKUND NEPER QELIA ME DINAKRI DO TA KEN MASAKRUAR ABEDININ
E PSE VETEM PSE ISHTE NJERI I PENES
NUK E LSHUAN KAMBSH TE GJALLı MALTRETIM PAS MALTRETIMI MONTIM PAS MONTIMI DERI SA E MBYTEN NJERIUN EMADH TE PENES E TE ARTIT TE BURGOSURN POLITK I DENUAR 9 VJET NJERIUN QE I LA PA TEKST GJENE“RALAT USHTARAK TE SERBIS ME GJYKIM 6 JAVORė KU ABDEINI TERGOJ INETELGEJNC E MBROJTJE T E JASHTZZAKONSHME

ME ABEDIN BALAJN
NE NA KAN NDA PASTAJ PER SHKAQE RREMUJASH TE SHEPSHTA NE BURG
NA KAN LARGUAR NGA AI BURG KU BEHEHSIN GREVA E TELASHE GJITHFARE HER PAS
HERE POR RRREMUJAT NA I SHAKAKMTONIN Q ETE NA QORODISNIN TE MOS ARRIJ NE ME SHKRU DIQKA ME NA E NDALU PENEN
NE VIZITA KUR ME VININ TE EFRMIT NE BURG JU DELNIN NE PRITA DHE NJI DJAL AGJE E KAN GJEVSH PO THUAJSE LAKURIQ NE RRUG DUKE MENDUAR MOS I KAM DHAN DNOJ LETER ME QIT JASHT
NGA BURGU KU ME KAN NDA ABEDININ '
MUA MEKAN DERGU NE TJETER BURG
E ABEDININ NE BURG TJETER
MBAS NJI VITI E GJYS E KAN VRA
PASTAJ ABEDININ SHKRIMTARIN E MADH JASHTZAKONISHT TE TALENTUAR
VIZATIMET EVTEM VIZATIMET DHE DISA VARGJE TE THEJSHTA JAN KAN LIRUAR E DISA KRIJIME TE TJERAT JA KAN MSHEF E SIDOMOS ROMANIN ME TITULL
UN UA TREGOJ SLLAVT PER TE CILIN VENDOSEN TA MBYSIN
SEPSE ME AT ROMAN ABEDINI DEMSKONTE SLLAVT QE NGA ARDHJJA E TYRE NE BALLKAN VESET PUSHTIME NATYRENE TYRE GRABITJET VRASJET POSHTERSIT QE ATA KAN BA DEMSOAKONTE GJITHQKA EDHE TRAJTIMET E TE BURGOSURVE E QKA JO ME NJI MEJSHTRI TE HATASHME ARTSITIKE TE TAKENTUAR

NE NA KAN NDA NEPER BURGJE
SE NE TE DY DISA HER U GJETEM BASHK TE RRETHUAR NGA

POLICIA ATY
POLICIA NE NA NA SULMONTE NE BURG
ME LOTSJELLS E ME SHKOPI E ME QENė NA
I LSHONTE QENT E USHTRUAR QENė POLICORė Nė SHPINė
ATA NA RRXONIN PER TOKE SE SE QNET ISHIN TE MDHEJ SI UJQ QEN TE SHKOLLUAR MA RRXONIN SE ISHTE E PA MUNDUR ME JU QNEDRU ATYRE NA KAN TRULLOSUR EDHE SA HE RME GASR LOTSJELLS E NJIFAR GAZI TJETER QE ABEDINIT JA ACAROJ SYT SHUM SE ASHTU KSHTU SYT I KIISHTE TE LENDUAR
E PSE EBENIN KET AS NUK ISHIM TERORISTA AS NJERZ TE RREZIOKSHEM POR NJERZ TE FJALES S E LIRė NJERZ T EPNEES DHE IDEALIT
NA SULLMONIN QE TE NA DESTABILIZONIN TE MOS NA BIE NDER MEND ME SHKRUE

lirik
26-10-08, 12:17
SHKRIMI I PENGONTE SHUM ATA
sidomos romani i Abedinit i ka terbua
ATA DEGJENERIKT E REGJIMIT JUGOSLLAV
FJALEN EKAM PER DEGJENERIKT POR JO PER NJERZT QE NUK MERRESHIN ME KTO TE KQIA PAMVARSISHT S E KAN PUNU NE AT REGJIM KA PAS NJERZ QE NUK JAN MARRė ME KSO POSHTERSIRASH DHE KA PAS NJERZ TE CILT MUNDSISHT KAN DNUIHMUAR DIQKA
dhe kurrsesi nuk mund te themi per te gjith flas vetem per te degjenruarit se i degjeneruari dihej menjiher pisi dhe ndtytsira por nuk mund te them kshtu per te gjith zyrtatrt e asaj kohe s ekishte ehe te atillė q enuk kishin qef me hy ne sherre me njerz e dihej se ishin ne at detyr per buken egojes mundsisht nuk ishin per ata me ba keq duhet t ejemi real sepse un vrojtoja gjithqka e shihja me fakte
por ka pas pisa re cilt kan qen zyrtar dhe antarė te sigurimit t e msheft nuik eka kqyr detyren evet si zyrtar mbrenda ligjit e kushtetutes qka ja garanton ligji por ka kqyr me u ba antar i udbes e zez asi poicsh e zyrtar ka pas ata kan qen provokatorė te zi njerz te poshter se ka pas polic qe ekan kry detyren mbrenda uniformes dhe rroges enuk kan qen antar te sigurimeve te mshefta
arrogant provokator shoevn manjak te zi te cilt vetem kah silleshin kekronin sherrr
me ata mjer kush takohej me shpirta qetniku
sepse ka pas disa qe nuk ishin te poshter shikonin rrogen dhe pujnen evet mbrenda ligjit
dhe nuk ngacmonin ishin rrishin ne punene vet

shum te burgosur i kan lexu krijimet e Abedinit ne burg
kur te dal nga burgu thoshte ABEDINI
dua ti botoj ai nuk mshefej
shkruante hapur
fjalen ua thoshte hapur armiqve
nji nder te burgosurit me rrezistent qe ka pas historia e burgjeve jugosllave

lirik
26-10-08, 12:29
Te burgosur te till trima ka qen edhe nji far lepaja qe ekan vra ne at kohė policia
ata gjithmon trembeshin mos po shruaj un diqka rreth kytre rasteve nuhasnin si qent i trembeshin penes time se mos diku diqka po shkruaj un ruhesha nga ata qetnik te zi se jeta ime ishte ne fije te penit
i trembeshinn nuhatejve te mia dhe dininmir se sa larg shoh un si skile silleshin
krymbat e udb s
LEPAJEN E VRANė SE ISHTE I BIRIR I SHQIPTARIT BABAIN EKISHTE TE DNJEKUR E KY NUK DURONTE SHOEBNISTAT NE BURG ISJ HTE FAMILJE Q EKISHTE SHKUAR SI FMI NGA KOSOVA NE RRETHINENE SPLITIT
KET E SULMUAN DISA HER NJISI POLICORE DHE TE BURGOSUR SPIUNA TE TYRE
KY MANDEJ DISA PERJ TYRE I AK THERR ME THIKė DHE NUK DORZUA
MA VONė ME NJISI SPECIALE EKAN MARR E KAN QIT JASHTA BURGUT E GJOJA SE RREZISTOJ E KAN VRA
NDERSA NJI TEJETE RPOASHTU DJALOSH TRIM SHQIPTARė EMRIN E TE CILIT NUK PO E MBAJ NE MEND PER MOMENTIN SE KOHė SHUM E GJATė E KAN MBYT NE LUBLANė POLICIS NE MENYR MIZORE DUKE EGODIT NE NJI KAFANE PAS I KA DAL NGA BURGU
POASHTU NJI SHOK TIMIN QE EKAN PAS NE SY NGA GJAKOVA E KAN THERR ME THIKA MBI NJIZET HER EKAN THERR JA KAN BA SHOSHė TRUPIN PER TE CILIN UN KAM QA DHE JAM MERZIT SHUM POR ATE DORA E MSHEFT NE TLAI E KA VRA
SI DHE NJI SHOK TIMIN TJETER NGA VERMICA E PRIZRENIT
FERDI FANAJ DJAL SHUM I MIRė I BESES SHOK I IMI NE BURG KEMI NDEJT BASHK
E KAN QIT NE PRITė UDB JA KUR KA DAL NGA BURGU SE KA QENė DJALė BESNIK
TRIM DHE I PASTER PRA SHOKET E MI OSE I KAN SHKATRRU OSE I KAN
LENDU NE SHENDET EDHE MUA PO ASHTU MI KAN DEMTU VESHT VESHKAT DHE RITMIN EZEMRES QE PO E MBAJ ME ILAQE POR EDHE DAMARėT E QARKULLIMIT TE GJAKUT
HUNDEN MA KAN DEMTUE ME RRAHJE E POR SIDOMOS VESHT QE NJI KOH TE GJAT ME MERRESHIN MENDT PREJ KTYRE PASOJAVE TE DEGJENERIKVE KANIBALVE

Gurbardhi
26-10-08, 13:15
O Xhelal burri,
te pasna qite shume pune o njeri!Ti mos i merr krejt me te keq fjalet e mia.
Me duhet ta pranoj qe me preku sinqeriteti yt ne postimin e pare,ne reagimin tend.
S`di si te them… m`u duk vetja qe papritmas u gjenda para njeriut te vuajtur,shume te vuajtur dhe po e ndegjoja me kuriozitet e respekt rrefimin e tij!Mue me duket qe ne ate postimin e pare qe e bane si reagim ndaj shkreses sime,ti je ai Xhelali i vertete.Ni njeri i vuejtun, po ne thelb shqiptar.

Ti ke te drejte, une ta kam pas vleresue poezine edhe ne nje vend tjeter.Mendimin e kam te njejt si atehere.
Ti ne shpirt je poet.Sipas mendimit tim, ti je poet mjaft origjinal!
Ti ke vargje qe jane me vlera te verteta artistike, kete s`mund ta mohon njeri!Por shume here i zgjate poezite pa nevoje.
Vargjet e tua me poshte, jane xhevahire qe shkelqejne e rrezatojne drite nga shpirti i poetit t`vuejtun :

O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
SA DO Tė DOJA Nė ZGJERIM
SIKUR TA KISHA DIELL SHEKULLIN MA TE MIRė
VARGUN E LIRė DET TA NDRIQOJ Nė ZBERTHIM!

Problemi yt mbetet drejtshkrimi.Nuk dua te diskutoj per kete pike, se kjo dihet.

Diku me quajte „mendje zbehur“, ani…s`ka problem.
Ne lidhje me kete, ne nje pike tjeter te jap te drejte.
Poetet jane shpirtnisht te farkuem me tjeter kod.Kodi i poetit te vertete gjallnon ndryshe nga kodi i njerezve te zakonshem.
Poeti e kap shume ma hovshem castin e pikellimit dhe te gezimit, se sa qe e bajne kete njerezit tjere…me i fjale, poeti ka tjeter kod pranues(receptor) per te verteten njerezore.

Ndoshta eshte si the ti, ndoshta une s`i kuptoje porosite(mesazhet) nga vargjet tua.
Po ti s`ke nevoje te ma marresh per te keq.Njeriu flet aq sa di.


Se gati e harrova punen e romaneve... se me kishe pas pyet se a e kam lexue ndonje roman....
E kom pa nise ni roman nje here, po sun e lexova deri ne skejt...se s`kisha kohe.
Emrin edhe mund t`ia kem harrue...Sikur t`isha qike... a djale..qaty diku...


Xhelo,
mos u merzit ti cka shkruajne gurbardhat e hamamat...shkruaj ti, edhe shkruaj me qef.
Tung

lirik
26-10-08, 13:48
NJI NDER RREZISUTUESIT E MDHEJ NE BURG KA QEN EDHE ENVER NIMANI
TE CILIN DORA E ZGJATUR E UDB S NEPERMES TE DISA FUNDRRINAVE SERBO BOSHNJAKE NE LUBLANė DUKE PUNUAR E KAN THERRė ME THIKA TIN“ZA
DUKE ELAN ME PASOJA
THERRJA ME THIKA NE ANEN E DJATHT TE MUSHKRIVE I SHKAKTOJ ENVERIT ASMEN
AI VUANTE JASHTZAKONISHT NGA FRYMMARRJA NE BURG ISHTE I DENUAR 7 VJET BURG
PER DEMOSTRATAT E PRIZRENIT
ENVERI ISHTE I NJI FAMIJE DRENICASE QE KISHIN SHKUAR NE DUSHANOVė Tė PRIZRENIT
PER ARSYE GJAQESH BABA I ENVERIT PER NJI SHARJE NGATRRESE NE DRENAS KSIHTE VRA NJI NJERI ATHER dhe kishin shkuar ne mandej me u largu nga belaja
shum familje nga shum anė te kosoves ka ne dushanovė nga te gjitha anete kosoves
Enveri u denua PER DEMSOSTRATA TE VITIT 1981 ne prizren i kan gjet policia edhe bomba ne gjep prapa nji muri i kan kce nja njizet polic ne shpinė nuk ekan lan me levizė e kan gju me ftyr per toke dhe ja kan marr bombat ekan lidhė
NE DEMOSTRATAT E PRIZRENIT ENEVERI E KA MARR KISKUN E JA KA QIT TANKEVE SERBE PARA MU NE SY TE USHTRIS SERBE NJI TRIM I QARTUR SHQIPTAR SY PA TREMBUR
SHOK I IMI I BURGUT QE BASHK JEMI MBROJT SA E SA HER NE BURGUN E
MARIBORIT PREJ HORDHIVE DEGJENERIKE
NE NJI RAST ENVERI U ANKUA NE SKERETARIAT PER MALTRETIME NDAJ SHQIPTARVE
ISHTE SEKRETARIATI I BURGJEVE PER JURISPEONDENCė POR POLICT E PROVOKUAN KEQ DHE DREJTORI I BURGUT E ADMINISTRATA SIDOMOS DY ANTAR TE ISH SIGURIMIT JUGOSLLAV QE FLISNIN I GJITH BURGU SE JAN MILAN GERMEK ME KUJTOHET EMRI I ATI POLICI QE PROVOKONTE SHQIPTARė POR EDHE NJI FAR KOSTIQ
KA QEN EDHE NJIFAR MIQA MALALZEZ QE KA KA VRA NJI TE BURGOSUR DIKUR DHE EKAN PAS TRANSFERU NGA MALI I ZI NE MARIBOR
NE RREMUJ ESIEPER ENVERI E NXJERR THIKEN DHE JU TURRET KORIDORIT TE GJITHVE
PER FAT DY POLIC ARRIJ N TE JA MSHELIN DYERT ME HEKURA TE PAVILONIT
PERNDRYSHE ATO ZONJAT I KAN THYE KAMBT SHKALLVE KUSH NUK KA ARRIT ME I DATH KPUCAT ME IK SHKALLVE S EKUR U QART ENVERI ME THIK NE DORė VAJ HALLI PER TA
TE BURGOSURIT MARONIN TJ HIKA NEPER PUNTORI DHE JETA E NJERIUT NE BURG
ISHTE SHUM LIRė
MJAFTONTE NJI SHERR APO KONFLIKT DHE NDEZEJ PERLESHJA
ISHTE SHUM VSHTIR ME QEN ė QENJE NJEZRORE TE IMPOOPNOHESHIN RRETHANAT
ENVERI KA VUAJTUR SHUM NGA PROVOKIMET DHE KA PAS SHUM VUAJTJE KUR E DRGONIN
NEPER QELIJA NE ERRSIRA ELAGSHTI SE E KISHTE ASMEN NGA GODTJET E THIKES
QE JA KA DEMTUA NJI PJES TE MUSHKNIS E KA LAN ME PASOJA JETSORE
NDER SHUM TE BURGOSUR TRIMA QE KAM DEGJUAR KA PAS PLOT QE KAN TREGUAR RREZISTENCė NE BURG NUK KAN LEJUAR ME U SHKELEė S E GJALLI ESHT EDHE SHOKU IM UJKAN NIQKI NGA RUGOVA TRIM I QARTUR STERNIP I ZHUJ SLEMANIT
QE MA VONė U INKUADRUA ME TRIMRI NE LUFTEN E UQK S NE BR IGADEN E VET
E NE SA BETEJA DHA KONTRIBUT LUFTOJ PER ATDHE
ME UJKANIN KEMI NDEJT NE BURG BASHK NE CELE TE SLLOVENISė
TE GJITH TE BURGOSURIT POLITIK QE VININ MA VONė TE TRANSFERUAR
NGA KOSOVA NEPER REPUBLIKA TJERA TE ISH JUGOSLLAVISė
POR GJENERATA E PARė E TE RTANSFERUARVE ISHIN NE TE VITIT 1981
KU PATEM SHKUAR NJI AUTOBUS TE DENUAR NGA KOSOVA

lirik
26-10-08, 15:13
GURBARDHI I NDERUAR
nuk ekam ne gjak ta fyej njeriun ky nuk ėsht zakon i imi nuk me thot shpirti ashtu te them ty mendje e zbehur por me thot dyshimi ne at kuptimin sa e ka mendjen perthekuese per te thelbsuar per te depertuar deri te kuptimsitė MESAZHET POETIKE METAFORIKE
Gurbardhi un kam rrespekt per shum kend ktu edhe per at qe gabon pa qellim por ata qe gjuajn akuza te vshtira te qellimshme e shum diskredituese e qe nuk kan te bejn me te verteten
lanė ma gjat gjurmė vuajtje e iritimi ne shpirtin tim por ti nuk ben pjes te ata njerz jo aspak
Un ekuptoj dhimbjen tėnde
Por un nganjiher i bie gjakoves me marrė vesh peja besoj se me ke kuptu me ket lloj meselje
sa i pėrket drejtshkrimit kam thanė gjithmonė ju keni te drejt un püo shkruaj me disa telashe e shpejt
qka edhe sjellė gabime por kto jan shkaqet e mos pasjes kohė shum
Nganjiher disa tema po i permrisoj e disa vargje kur po kam kohė
Gajtsia e di ku po te brenė e zbehja
por ndegjo un e spejgova ka njerz qe duan ta kalojn kohen mua me duhet me gjatsi me pershkrua disa gjėra kam edhe vargje jetsore te protagonistve qe duken si romane
por te pa bot uara
NDOSHTA ZBEHJA TI PO DO ME DALė SE UN KAM SULMUAR NJI KLAN NE UNIVERSITET
GJAT KAM LUFTUAR ME DNERGJEGJEN PER KET PROBLEMN TA SHKRUAJ APO MOS TA SHKRUAJ
Por njė gjė dije ky klan ka bė pa drejtesinė ma tė madhe ndaj njė ėngjulli tė kosoves
qe nga vitit 2000 e pnegojn kunaten time me ligjerue ne fakultet studentve si profesoreshė universiteti e kush se HYSNI DAKAJ E AFERDITA DAKAJ E REGJEP ISTREFI
KLANI MA I ZI NE UNIVERSITET
HIQ NUK E ZBEH VARGUN TIM GJATSIA DHE DEMASKIMI I KTYRE SOIT TE NJERZVE QE
JAN MA Tė ZI SE SHKJAU:
KUNATA IME KA MUNDUR LIRISHT TE JET MINISTRESHE SHENDETSISė NJERIU QE NA PREZENTON NEPER KONKGRESE BOTRORE KRENARIA E KOMBIT SHQIPTARė
EDHE SIKUR TE MOS ISHTE KUNATA IME AS SIKUR T EMOS ENJIHJA KSHTU DO TE SHKRUAJA
KUNATA IME KA SHERUE NJERZ QE NUK KAN ARRIT T E SHEROHEN JASHT SHTETIT TE GJITH PACIENTET NJERZT ISH NXANSIT E SAJ E MJEKSIA DHE KUADRAT E NJOHIN
ME QFAR TE DREJTE E POSHTERSIE EPENGON AFERDITA E HYSNIU KLANI FAMILJARIST NE UNIVERSITET
E REGJEP ISTREFI QE GJASHT KANDIDATURA QE JA MSHEF DOKUMENTET ME PSOHTERSI DUKE I THAN TI TE NE NUK KE DORZUAR KANDIDATURė ME SJELLJE TE QETNIKVE
ME TE PROVOKUE KPO KUSH EHST REGJEP ISTREFI KUSH EHST AFERDITA DAKAJ NJERZ TE DYSHIMT Q E NUK DIHET KU I KAN BLE DIPLOMAT E UNIVERSITETIT
KUNATA IME THIRRET NE TE GJITHA PUNIMET NDERKOMBTARE KA QEN IDEATORJA KRYESORE E BOTIMIT T E LIBRAVE TALENTE NJERI I RRALė FEMER Q EKA SHKRUAR NEPER FSHATRA KA SHERUAR NJERZ E MBI DHJET VJET PA PARE KA PUNUAR NE NANė TEREZė
DIKUR KU ASNJI SHQIPTARI KURR GJA NE BOTė ASNJI PACIENTI NUK I KA KEKRUE POR VERTTET ME VEPRA HUMANITARE KA SHERBYE GJITH JETEN DHE NE PROFESOIN NJERIU MA I AFT NE PROFESON TE VETIN
TE GJITH PACIENTAT E LKURES QE KAN PAS TE BEJN ME ATE NGA TE GJITHA VISET SHQIPTARE NGA KOSOVA MAQEDONIA E PLOT NJERZ I SHKOJN ASAJ NE KONTROLL
NJERIUT MA TE PA KORUPTUAR INETELEKTUALE JASHTZAKONISHT E SINQERT
ANA E DNERGJEGJES MA KA MUNDUR BARREN DHE MOTIVI I FORTėME KA SHTY TI DESMKOJ KTA PISA KTO KLANE SE AS SHKAU I SHKINES NUK BEN KSHTU
MER DOKUMENTIN HUMB DOKUMENTIN MERR DISKETEN PSHTJELL DISKETEN HAJDE NE PROVIM JO NUK DUHET NE KET DAT JO NE AT DAT JO AFATI JO NJIMI LOJNA E PENGESA EHILE DUKE JA VJEDH EDHE MATERIALIN E PUNIMIT VETEM EVETEM QE TE MOS BEHET
SEPSE AFERDITA DAKAJ EKA NXAN VENDIN ATY PA MERIT DHE I GJXMTON STUDENTET ME PA DIJEN E SAJė JIO KUALITET DHE I TREMBET AFTESIVE DHE KUZALITETIT TE KUNATES TIME DERMATOLOGJA VENEROLOGJA SPECIALISTE MAGJISTER QE KA MARR TITULLIN DOKTOR AKADEMIK ME GJITH MERITA E DIPLOMA E Qė KONKGRESET NDERKOMBTARE I PRANOJN PUNIMET E SAJA ME PLOT KRENARI HABITESH KUR DEL NE TELEVIZION ME FOLė PER SHKENCEN DHE DIJEN NE KET DREJTIM TE PROFESIONIT T E VET
DEL GJITH FAR PALAQOJE DINAK E SHPIRT HILE BISHė ME ZEMER SHKAU ME SHPIRT ė MILLOSHI E PENGON ENGJUJ TE DREJTT E PA KORRUPTUAR
DHE NJERZ TE AFT JASHTZAKONISHT
PO KU MUNDET ME U SHTY AJO FAR INJORANTJE ME KUNATEN TIME NE QDO ASPEKT SHKENCORė
KUNATES TIME I KA HIJE ME DREJTUE MINISTRINė E SHENDETIT ME POTENCIALIN QE E KA
E KA DAL NJI FAR KATASTROFE E PENGON TASH SA VJET KANDIDATUREN
NJI AKADEMIKU KUADER QE NUK E KA KOSOVA ME AT TITULL AS NUK EPAT NE AT PROFESION
AJO KA SHKRUAR LIBRAT E PARA ZBULUESE SHKENCTARE PUNTORE TE PARAT LIBRA
NE KET PROFESION KUR AFERDITA EHYSNI DAKAJ NUK EKAN AS EDHE T EVETMIN LIBER
NE KET DRETJIM TE KSAJ DISCIPLINE SHEKNCORE
KUR KUNATA IME KA BOTUAR RRETH TRIDHJET LIBRA RRETH KSAJ DIJE E KA NXJERR
FAKTE TE REJA SHKENCORE KA STUDJUAR METODAT KO INEZE AMERIKANE TE KSAJ DISCIPLINE DHE NJIHET NGA PUNIMET NDERKOMBTARE LIGJRON NE GJUHEN ANGLEZE
NE KONGRESET NDERKOMBTARE EKJO FAR INJORANTJE AS SHQIP ME FOLė NUK DIN
VETEM SE E KA NJI KLAN TE NDYRė E PENGOJN NJė ENGJULL NJė NJERI TE DIJES E SHKENCES
Ishalla nuk e i ke diqka kta aferdita dakajn e hysni dakaj ne universitet qe jan rrrjet klanorė qe akademik mybera ferizin e pengojn qe tet vite mos me ligjerue ne fakultet kur sheknca nderkombtare po e pranon ne punime botrore
PO A KA MA ZI QKA ME NDOH MA NE AT KOSOVė NA MBYTEN KRYMAT NA SHKATRRUAN NA KAN HY NE ZEMER
TE PAKTEN TI DEMASKOJM KTO FYRA SE PARA DO KOHE U GJETEN SHUM DIPLOMA TE BLERA NEPER BULKLGARI E RUMANI ME PARE E TURLIFAR KLANESH QEVERIA DUHET TE SHIKOJ PAK KEND E KA NE KOSOVė E JO ME I SHKEL KUADRAT ME KLANE MAFIOZE
SI KA MUNDSI TE PENGOHET TET VJET NJI NJERI MERRENA TE NDRYSHME KU PO DON EKAH PO DON ME SHKUE KOSOVA ME KTO MEND TE MEJRA NE EUROPė A KJO ESHT Q E SHARAKE
MJAFT MA SE AS NE TAGJIKISTAN NUK MUND TE BEJ PJES E EJO MA NE EUROPė ME KTO FAR
FALCIFIKATESH E NJERZ TE ZI PREJ ZEMRE E PREJ SMIRE E GJELOZIJE MANJAKE
NUK ME MBETI TJETER VEQ TE SHKRUAJ E TI QMONTOJ KTO MASKA TE ZEZA VAPMIRE
NUK MUND TE DUROJ PADREJTESI MA DHE DUHET TE FILLOJ NE KOSOVė TE DNAHET SHAPI PREJS HEQERI KALUAN TET VJET PAS LUFTE ENEPER SHUM VENDE KA HALA KUADRA AGJENTURESKE TE ISH JUGOSLLAVISė WQVERIN TONė NUK MUDN TA ARSYETOJ MA PER KET INDIFERENCė NDAJ KUADRAVE QE PO JA FSUIN KRYMIN NE ZEMER KOSOVES DUHET SHAKTRRUAR KLANET DHE ATA Q EPO E NDALIN PEPRARIMINE KOSOVES DHE NJERZT ME PRIRJE E KUALITETE
E DIS ETE KAN LODHUR ATAO VARGJE TE GJATA POR DUHET TE SHKRUHEN MA MIR TEJKALOJ MOS I LEXO NES E TE LODHIN LEXOJ DISA MA TE SHKURTA E DI POR
MJAFT KEMI DURUAR MJAFT KEMI HESHTUR POR DIKUSH HIQ NUK PO KA FTYRė
PO KJO HAJDE POR KA TJERA ABSURDE Q ETE LUAN KAPAKU I KRESė NE AT KOSVEN TONė TE MEJRRė PREJ PADREJTESIVE ORE
SI KA MUNDSI NJERIU MSON FAKULTETE UNIVERSITETE NJI JETė DOKTORONN BEHET AKADEMIK E TE LANė JASHT PROFESIONIT PO KJO NUK KA SHEMBULL AS NE ETIOPI AS NE TALIBAN PO KU KA ME SHKU MA MA POSHTERSI
BILE TI TREGOJ BOTES OPINIONIT QKA PO NDODHė NE KSOVEN EPAS LUFTES QE U ZHGENJY QDO KUSH SECILI PO THUAJSE
TASH NUK KA MA ARSYETIME JO KY JO AI JO LUFTA LUFTA U KRY TASH DUHET ET LUFTOHET PER DREJTSI E PROGRES PEE ECJE NE ZHVILLIM
QEVERIA DUHET TI SHIKOJ TASH GJANAT NE SITė E NE SHOHė
KOSOVA NE MASė TE MADHE DUHET ME U PASTRUE PREJ RRIQNAVE QE JAN KAP NEPER KARRIGA PA MERITA

lirik
26-10-08, 20:35
--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik


e sot pikrisht ish matrapazat e spiunat po behen heroj pikrisht ata qe ne na spiunonin
le te shkon e le te sheh televizioni i prishtines qfar shpije kam un ne kosov te vjeter perdhese nji katshe kah rrxohet at qe ma la baba ndersa ne at koh spiunat e lidhur me hyqymet merrnin blloka falas me ndertu shpija e na shitshin neve karrshillak
deri kur kshtu ne me diskriminim prandaj po them ka ardh koha me i dal zot vetit e mos me prit kerkend
por ne keqperdorimine vargjeve kam menduar s e forumi do te reagoj kunder ksaj padrejtesie te madhe
Un as nuk besoj se dikush ka lexuar aq shum ne vargjet e mia mund te ket lexuar dy tri vjersha qe i kan intresuar hiq ma teper
ne jemi kombi i quditshem
mjer ai qe ka fatin me i taku kti kombi
edhe pse nji jet ja fala kti kombi
dhe komplet familja dhe te paret e mi
por ktu flitet per diqka tjeter mjer ai qe i takon kti kombi them se kurr mundi as e mira nuk do ti dal ne drit se jan njerz qe ta han hakun dhe te lanė ne balt e ne vuajtje
te shtyjn me brryla deri ne asgjesim
katastrof pasha besen


E di.te besoj,edhe te kuptoj edhe endjej mllefin tende,sepse edij nga praktika sot si kalojne njerzit qe 1981 e vitet pastaj jane kalbur neper burgjet e serbise dhe ex YU,e dje dikush e ka vesh uniformen pas luftes mte Uck-s e u fotografue me te gjitha meritat qe normal nuk i takojne,a atyre qe i takon jan eqytetaret e dores-50 as qe guxojne me fol bile per meritat e veta......edhe nese provon vetvetes mi dal zot,nuk ka shume hajr,vetem eshte edhe 1 mundim i vetit,sepse sot PATRIOTIZMIN e ka zavendesuar KORUPSIONI,INTERESI dhe IDIOTIZMI derisa njerez te vuajtur si ti jane keshtu ende me vuajtjet e veta,por,ngom,une nuk e dua as pokitiken,e as patriotizmin,sepse te gjithat jane zanafillat e luftes e luften edhe me pak dhe as qe egziston arsyja per ti ja nis dikush luften,mirepo gjithmone pastaj shifen qellimet e vertetat,degdradohen merituesit dhe zhgenjehet trimat dhe atdhedashesit....e sidomos ,prej kurshit ( para lufte) kam has ne nje shkrim ( tash nuk dij te kujt) te cilin shumehere edhe sot e analizoj dhe e perseriti dhe seriozit kam bindje edhe me teper se ka te drejta e te cilin tash po ta shkruaj edhe ty dhe shpresoj se permabn edhe te gjitha qe po te ndodh ty edhe qe i ka ndodhur tjereve:

" Ne jete,as DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne aq sa paguajme per to."

Kete fjali mos e harro,ani qe per shumedosende eshte vone.........

Normal,dikush i ka merak vargjet,dikush jo,dikush i lexon te gjithat,tjetri nuk ja dim domethenjen dhe vleren,por njerzit pritojne me komunikue normal e jo me reague per vargjet sepse, aq jav rok WINDOWSI
a besa kjo ta argumenton se KOKA nuk sherben vetem mi qeth floket...........

A sa i perket ketyre fjaleve te tua qe i nenvizova me te kuqe, me larte,pota perseriti prap kete fjali se me duket se vetem ajo i permbat te gjithat pergjegjjet:
--------------------------------------------------
" Ne jete,as DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne sa paguajme per to."

---------------------------------------------------
__________________


Tė nderuar lexues po e qes ktu nji pergjigje te nji forumisti te dardanisė
Qė Mė KA SHKRUAR NE PM NE PRIVAT
NJI SHKRIM Qė Mė PELQEU

lirik
27-10-08, 05:41
Dalllėndyshe
----------------

Kushtuar Dallėndyshes Sė Ardhur
Nga Autori Xhelal Ferizi Liriku I Vargjeve Shqiptare
---------------------------

Po I Them Hanes Bė Hu Ndryshe
Qele Ballin E Mahnisė
Se Po T'vjen Nji Dallėndyshe
Kdnej Kah Toka E Dardanisė
-------
Po I Them Diellit Me Ngjyrė Ari
Jepi Qehre Ksajė T' Flutrimit
Zogzė E Qiellit Nė Tokė Shqiptari
Le Tė Ulet Nė Qerdhe T' Gzimit
----------
E Le Tė Rrin Si'q Rrin Pranvera
Nė Mes Luleve Kur Harlisin
Si Bilbilat Nė Kangė Kah Vera
Shteg Mė Shteg Nga I Kangė Ta Nisin
-------
Le Ta Nisin Le Ta Kndojnė
Veq Pėr Hater Tė Zogzes T' Mirė
Kahdo Zogjt N' Shqip Le T' Ligjrojnė
Pėr Rreth Sajė Me Krah Tė Lirė
--------
Ku Lirisht Ra Kjo Krahshkruar
Nė Qerdhe Vllezrish E Ku Ka Motra
Mirseardhje I Ka Uruar
E Lasht' Dardane Trolli E Votra
---------
Le Tė Na Sjellė Gzimin Si Tė Drites
Mu Nė Me S Fushash Gjelbrim' Gjera
Ku Rrin Qielli I Kolorites
I Larmuem Me Shum Ylbera
---------
E Si Gaz Margaritari
Kan Me Dalė Qehret Me E Pritė
Por Si Del Vizllueshėm Ari
Kur Te Gjenė E Bardha Dritė
--------
Se Kosova Sy Laryshe
Pret Me Zemer Diellatare
Sa Shqiponja E Dallendyshe
Qė Flutrojnė Mbi Tokė Shqiptare
------
E Pra Eja Nė Mes Neshė
Porsi E Bija E Diell E Hanes
N' Larmi Lulesh Ke Me E U Veshė
Si Princeshė Mbi Tokė T' Dardanes
-----------
T' Falim Gaz E Qehre Ylli
T' Qeshim ėmbėl Porsi Hoje
Tė Falim Fllade E Aromė Pylli
Kullim Gurrash N' T' Bardha Kroje
---------
Se Ktu E Bardhė I Thonė Fushore
E Lashtė E Gjerė Si Vet Mahnija
E Lavdishmja Tokė Arbnore
Nė Gji Qė E Mbanė Kjo Nanė Shqipnija
--------------
Autori Xhelal Ferizi Lirku I Vargjeve Shqiptare
-------------------------------------------------------------------------

Kushtuar Dallendyshes Se Ardhur Nga Malsija Ne Trojet Te Kosoves Dardane Shqiptare
Mga Autori I Vargjeve Lirke Shqiptare Kėngė Shqiptare Ne Strofa E Cila Besoj Se Do Te Ju Pelqen Publikut
Lexuesit Dardan
--------------------------------------

lirik
27-10-08, 05:43
Besoj S E Kėnga Per Dallendyshen Do Ti Pelqej Lexuesit Shqiptar Te Rtrojeve Etnike Shqiptare

lirik
27-10-08, 05:51
DALLLėNDYSHE
----------------

KUSHTUAR DALLėNDYSHES Sė ARDHUR
NGA AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
---------------------------

PO I THEM HANES Bė HU NDRYSHE
QELE BALLIN E MAHNISė
SE PO T'VJEN NJI DALLėNDYSHE
KDNEJ KAH TOKA E DARDANISė
-------
PO I THEM DIELLIT ME NGJYRė ARI
JEPI QEHRE KSAJė T' FLUTRIMIT
ZOGZė E QIELLIT Nė TOKė SHQIPTARI
LE Tė ULET Nė QERDHE T' GZIMIT
----------
E LE Tė RRIN SI'Q RRIN PRANVERA
Nė MES LULEVE KUR HARLISIN
SI BILBILAT Nė KANGė KAH VERA
SHTEG Mė SHTEG NGA I KANGė TA NISIN
-------
LE TA NISIN LE TA KNDOJNė
VEQ PėR HATER Tė ZOGZES T' MIRė
KAHDO ZOGJT N' SHQIP LE T' LIGJROJNė
PėR RRETH SAJė ME KRAH Tė LIRė
--------
KU LIRISHT RA KJO KRAHSHKRUAR
Nė QERDHE VLLEZRISH E KU KA MOTRA
MIRSEARDHJE I KA URUAR
E LASHT' DARDANE TROLLI E VOTRA
---------
LE Tė NA SJELLė GZIMIN SI Tė DRITES
MU Nė ME S FUSHASH GJELBRIM' GJERA
KU RRIN QIELLI I KOLORITES
I LARMUEM ME SHUM YLBERA
---------
E SI GAZ MARGARITARI
KAN ME DALė QEHRET ME E PRITė
POR SI DEL VIZLLUESHėM ARI
KUR TE GJENė E BARDHA DRITė
--------
SE KOSOVA SY LARYSHE
PRET ME ZEMER DIELLATARE
SA SHQIPONJA E DALLENDYSHE
Qė FLUTROJNė MBI TOKė SHQIPTARE
------
E PRA EJA Nė MES NESHė
PORSI E BIJA E DIELL E HANES
N' LARMI LULESH KE ME E U VESHė
SI PRINCESHė MBI TOKė T' DARDANES
-----------
T' FALIM GAZ E QEHRE YLLI
T' QESHIM ėMBėL PORSI HOJE
Tė FALIM FLLADE E AROMė PYLLI
KULLIM GURRASH N' T' BARDHA KROJE
---------
SE KTU E BARDHė I THONė FUSHORE
E LASHTė E GJERė SI VET MAHNIJA
E LAVDISHMJA TOKė ARBNORE
Nė GJI Qė E MBANė KJO NANė SHQIPNIJA
--------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRKU I VARGJEVE SHQIPTARE
-------------------------------------------------------------------------

lirik
27-10-08, 06:40
O zot fiset shqip kah jan
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
O Zot fiset shqip kah jan
gjithkah shtrihen tokes sė zallit
mė ju jepė dritė e diell e hanė
ta shndrijnė gjuhen tė ilirianit
------
mė ua ndriqo kahdo at zemer
gjuhen shqip pėr me u lulzue
e mi mbajė shqiptarė me emer
kahdo shqip me ligjėrue
-----
o zot qiellin ua bėn fletė
le ta shkruajn gjuhen shqiptare
gjuhes nanė pėr me i dhanė jetė
ua bėn token abetare
-------
kahdo dhe mbanė anadolla
ararati e trabzona
shqipja u kndoftė ndėr t' bardha shkolla
si cicrimė kndoftė gjuhė e jona
------
e kndoft zemra si e zogut t' malit
tė bardhat kohė e mbajshin nė gji
u shpirtzoftė kjo djalė pas djalit
porsi kanga plot magji
---------
e buroftė porsi hareja
si gurrė vale n' gurgullima
porsi e rrepta e qiellit rrfeja
ju ndėgjoft mbi dhe ushtima
-----
e kah ka shqiptarė turqia
zemra e tyre shqip qeltė prore
porsi lulet e rrezanija
qė i qelė dielli nė fletė fushore
--------
e ligjėrofshin mote e stinė
porsi tė larmet shpendė me sqepa
porsi zog e kanarinė
kndofshin brezat nėpėr djepa
--------
edhe kurr mos u harroftė
gjuha e nanes ajo amtare
nėpėr shekuj u kėndoftė
si jehona lahutare
--------
e kahdo shqip flet turqia
sytė e shqipes etje kan
pėr me u kthye kndej kah etnija
me u rrah' zemra pėr vatan
---
gjakun kuq gjuha shqiptare
gjithnji atje e mbajtė tue vlue
por si e zjarrta kuq flaktare
qė mbanė zjarri tue flakrue
---
e ma pas't jeten qelike
e si mbi det qė shkon erlehta
pėr shqipni ku i thonė etnike
i kndoft vargu sa tė jet jeta
------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
PERSHENDET 9 MILJON VLLEZER SHQIPTARė Nė TURQI
-------------
---------------------------

--------------------
Nuk e di ---mė duket njiher ne nji forum tjeter me kan pėrshendetur dis a vllezer shqiptar
nga turqia
vargjete e mia jan lexue pėr qamerin nė nji tubim madheshtor ne amerikė
por kam dėshir qė kto vargje nga autori i dy miljon vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
ish i burgosur politik
dhe i keqtrajtuar nga udba e zagarve nji jetė
e i keqtrajtuar edhe sot
ju bėj tė fala vllezerve shqiptarė nė turqi
tė gjitha shtresave atje
duke i pėrshėndetur nė emrin tim personal

e duke ua lanė amanet
ti lexojn vargjet e mia
e ti mbrojnė e ti ruajn si ninulla fmijve e
si syt e ballit e nen jastek
e ne djepa le te ua ruajn fmijve
e te ua kndoojn sa tė jen brezat
brez pas brezi
vargjet t e, mia ti ruajn nga shpirtzijtė
e mundin tim tridhjet vejqarė
qė qakajt jan que peshė me ma ngranė

le ta kndojn fmijt neper shkolla vargun tim
nė turqi
vargun shqiptar
per te cilin sa e sa vite ma parė
kam shkruar vargje pėr ta
pra edhe pėr shqiptart e turqisė
-------------------
Autori xhelal ferizi u bėn tė fala 9 miljon vllezerve shqiptarė nė turqi
-----------------------------------------------------------------------
dhe u dhuron kengen lirike shqi p ne vargje te krijuar vet
vetem per ta le te kndohet ne secilin tubim te shqiptarve siq po kndohet ajo e qmaeris qe ua dergova
e jan falenderue
i ka prek e kan la me lot
i till me vargje isha nje jetė


-----------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
mallkue qofshin zemėrzitė
qė kurr nuk mė dhan krah
vetem mė shtynė
mjerant e zi
le ta din lexuesi se do t e vjen koha
se gjith nuk do te jetoj
nji dit do te vdes
por amanet po e la
me shkrim
se trdihjet vjet u mohova
pikrisht nga shqiptart e mi
ashtu siq u mohue fishta naimi e te gjith tjert
ashtu siq u mohue samiu
u mohuan
noli e te gjith
me poshtersi
u shkelen
ashtu siq humbi gati vepra lahuta e malsis
e rastesisht u gjet nga nji prift
e sot shqiptart i qojn kraht e lavdrohen me te
por ajo ka mund te humbet
turp pasha buken
nuk u gjet nji bir shqiptari qė i sponzorizon dy miljon vargjet e mia
haram buken e paqin ata qė heshten
nuk ka than kot faik konica armiku ma i madh i shqiptarit esht vet shqiptari
------------------------------------------------------------------

lirik
27-10-08, 07:22
Akujt e biznesit prej mishi
---------------
Autori Xheal Ferizi
------------------
eh ju tė mjerė o njerz tė biznesit
qė zot tjetėr s' keni as fe
pėrveq zotit tė interesit
tjetėr zot s' njihni mbi dhe
--------
se paraja u ka verbue
pendė a sshkronjė s'shihni shqiptare
zemra juaj nuk del me vlue
pėr ndoj vlerė a germė kombtare
----------
a thua paraja u vjen nder vorre
atje ne krimba nė errsirė tuaj
po ju e paskit kohen qorre
sa e errt shpirtsia e juaj
----------
pa ju ndoj her a keni ndje
kund nder fe nder fise e farė
se nji pendė don shqip me nxe
por si dielli nder shqiptarė
-----------
po ju a jen vet verbria
shpirti juaj pse rrin n' kuletė
n' zemer tuaj a rrin ligjėrija
kur e k'ndon bilbili vet
----------------
po a keni sy me pa
po e keni fis a zot
trridhjet vjet nji pendė u tha
veq pse s' pat kund stinė as mot
---------
VEQ PSE S' PAT KUND KRAH AS VLLA
veq pse tė voglat zemra t' mjera
tridhjet vjet kan ndejtė pa e pa
si ligjroj kjo kah pranvera
------------------
po ju a jeni rob t' dollarit
shpirtin nė thes pse e leni sot
gjith tue lanė nji pendė t' shqiptarit
tridhjet vjet tue qa me lot
-------------
as nuk paskit rrahje nė zemer
shqip pėr zog as karajfil
as pėr varg lirik me emer
qė ligjron gjith nji bilbil
-------
po ju buken me qka e hani
a e hani shqip me dashuri
kur kėrkon ndoj vlerė vatani
a ju luen ndoj qehre'ni*
--------------
a ju lvizė ndoj qerpik stine
a ju lvizė ndoj qerpik malli
kur me varg prej kanarine
kndon e luan dhe gurė e zalli
--------
ai liriku porsi deti
tridhjet vjet kerkon sponzorė
por ku bahet bereqeti
nuk u gjet mbi dhe arbnorė
---------
nuk u gjet mbi dhe shqiptarė
gjak qė i ecė kund kah liria
thue se le jan nder dollarė
e si dihet farė e tija
-------
nuk i dihet farė as fisi
nuk i dihet se ku ka dhe
porsi qyqet nė maje lisi
rrijnė tue kndue ndėr tjera fe
-----------
e nuk dalin kah etnija
kah liriku e vargu i gjerė
me ju qeshė kund bujaria
por kan mbetė si rob tė mjerė
--------
rob paraje e interesi
rob tė zezes rrugė me hile
i thonė pares mirmengjesi
s' dEhen n 'vargje karajfile
--------
sa ata i ka dehė vrapimi
permbas plaqkes ku ndjenjė nuk ndjehet
e nuk dijnė qė ligjėrimi
nė varg ku dielli e hana preh' et
---------
E Nė KėT PRHER RRIJN VET YJET
GJITH KU I THONė VARGUT LIRIK
SHKRIHEN FLADIT MALE E PYJET
DERI Nė ARTė E ALBANIK
--------
Por jo kurr ky nuk po shkrihet
biinesmeni as pasaniku
nė zemer te tij vargu nuk ndihet
se per ndjenjė si luen qerpiku
----------
gjaku i tij esht veq kuleta
rrahja e zemres ne damarė thye
mbas lakmisė gjith po i shkon jeta
kokė prej vargu kund pa kthye
--------
as me gjet kund ndoj varg lule
si aromė per zemren shqip
me me marrė te ndjenjes ndoj copė vule
per me e gue ndoj zog nė pip
--------
edhe s ndjenė se ai degė m degė
shkon me kangė pėr tokė shqiptare
embėl kndon si gjaku n' shegė
me lirikė per gjuhė amtare
--------------

lirik
27-10-08, 07:29
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Akujt e biznesit prej mishi
---------------
Autori Xheal Ferizi
------------------
eh ju tė mjerė o njerz tė biznesit
qė zot tjetėr s' keni as fe
pėrveq zotit tė interesit
tjetėr zot s' njihni mbi dhe
--------
se paraja u ka verbue
pendė a sshkronjė s'shihni shqiptare
zemra juaj nuk del me vlue
pėr ndoj vlerė a germė kombtare
----------
a thua paraja u vjen nder vorre
atje ne krimba nė errsirė tuaj
po ju e paskit kohen qorre
sa e errt shpirtsia e juaj
----------
pa ju ndoj her a keni ndje
kund nder fe nder fise e farė
se nji pendė don shqip me nxe
por si dielli nder shqiptarė
-----------
po ju a jen vet verbria
shpirti juaj pse rrin n' kuletė
n' zemer tuaj a rrin ligjėrija
kur e k'ndon bilbili vet
----------------
po a keni sy me pa
po e keni fis a zot
trridhjet vjet nji pendė u tha
veq pse s' pat kund stinė as mot
---------
VEQ PSE S' PAT KUND KRAH AS VLLA
veq pse tė voglat zemra t' mjera
tridhjet vjet kan ndejtė pa e pa
si ligjroj kjo kah pranvera
------------------
po ju a jeni rob t' dollarit
shpirtin nė thes pse e leni sot
gjith tue lanė nji pendė t' shqiptarit
tridhjet vjet tue qa me lot
-------------
as nuk paskit rrahje nė zemer
shqip pėr zog as karajfil
as pėr varg lirik me emer
qė ligjron gjith nji bilbil
-------
po ju buken me qka e hani
a e hani shqip me dashuri
kur kėrkon ndoj vlerė vatani
a ju luen ndoj qehre'ni*
--------------
a ju lvizė ndoj qerpik stine
a ju lvizė ndoj qerpik malli
kur me varg prej kanarine
kndon e luan dhe gurė e zalli
--------
ai liriku porsi deti
tridhjet vjet kerkon sponzorė
por ku bahet bereqeti
nuk u gjet mbi dhe arbnorė
---------
nuk u gjet mbi dhe shqiptarė
gjak qė i ecė kund kah liria
thue se le jan nder dollarė
e si dihet farė e tija
-------
nuk i dihet farė as fisi
nuk i dihet se ku ka dhe
porsi qyqet nė maje lisi
rrijnė tue kndue ndėr tjera fe
-----------
e nuk dalin kah etnija
kah liriku e vargu i gjerė
me ju qeshė kund bujaria
por kan mbetė si rob tė mjerė
--------
rob paraje e interesi
rob tė zezes rrugė me hile
i thonė pares mirmengjesi
s' dEhen n 'vargje karajfile
--------
sa ata i ka dehė vrapimi
permbas plaqkes ku ndjenjė nuk ndjehet
e nuk dijnė qė ligjėrimi
nė varg ku dielli e hana preh' et
---------
E Nė KėT PRHER RRIJN VET YJET
GJITH KU I THONė VARGUT LIRIK
SHKRIHEN FLADIT MALE E PYJET
DERI Nė ARTė E ALBANIK
--------
Por jo kurr ky nuk po shkrihet
biinesmeni as pasaniku
nė zemer te tij vargu nuk ndihet
se per ndjenjė si luen qerpiku
----------
gjaku i tij esht veq kuleta
rrahja e zemres ne damarė thye
mbas lakmisė gjith po i shkon jeta
kokė prej vargu kund pa kthye
--------
as me gjet kund ndoj varg lule
si aromė per zemren shqip
me me marrė te ndjenjes ndoj copė vule
per me e gue ndoj zog nė pip
--------
edhe s ndjenė se ai degė m degė
shkon me kangė pėr tokė shqiptare
embėl kndon si gjaku n' shegė
me lirikė per gjuhė amtare
-------------------------------------
XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
-----------------------------------------------------
nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi qė u mohua nga nji biznesmenėsh shqiptarė
pėr tė ja sponzorizuar dy miljon vargje shqiptare ne libra pėr letersinė shqipe
injoranca dhe shpirti i vogel
po e shembin bujarinė shqiptare
po i vyshkun vlerat
po sjellin kohra te zeza e kobe ne kombin tonė
duke vyshkur shpirtin kombtarė
duke sjellė nji modė shpirtzezė aq egoiste sa qe mos me njoft baba djalė
a smotra vlla as kombi atdhe
egoizmi esht shkatrrimi i njeriut
sa tė jesh gjallė bėn diqka per dhe tendin per komb tėndķn
qite nji guri ne themel te kalasė kombtare
por jo me te dal shpirti ne kuletė
o behgjet pacolli e ju disa tjerė
qė keni heshtur e kurr nuk ju keni pergjegjur me vite poetit
dhe po e luani rrolin e te shurdhrit

lirik
27-10-08, 08:17
Ata po mė nxisin
----------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i ankimeve shqiptare ne vargje
----------------------
oh ata po mė nxisinė ata tė pa fe
ata qė mbi atdhe kan pshty
ankimet shikimet e rėnkimeve mbi gurė e dhe
ajo tokė qė sa her nga rėnkimet u thy
----------
mos ma nxen per te madhe uratė e mirė
se un bėrtas deri nė qiellė
se vargu im im i lirė
kėrkon drejtėsi e diell
----------
ata vetėm ata po mė detyrojnė
tė bėrtas deri nė shekullin mė tė largėt nė mjegullimė
ata tradhtarėt qė sot sot po pseudoligjėrojnė
lotin po ma derdhin gurgullimė
----------
un i njoh ata dyftyrsha zagarė
ata kan pallė gjithmonė pėr armikun
ata ishin antishqiptarė
ata shqipėrisė etnike ja kan lotuar qerpikun
----------
e sot kan dalė si hero madheshtorė
ata jan ushkuri i i hasmit lakuriqa
ata jan lavire tė armikut shėrbėtorė puthadorė
tė regjimeve pjella dobiq e dobiqe
-------------
prandaj sot kur pallin mbi karriga
e shtihohen me famė pėr atdhe
o zot na ruaj nga eliga
si nuk del vullkani mbi dhe
----------
mė fal o populli im qė nuk mund tė pėrmbahem
se po dalin mbi dhe ujrat ezeza
pėr sė gjalli mbi tokė po thahem
qė i vėrteti tė lulzoj nder breza
-----------
e jo prostitutat e regjimeve dje e sot
gjithmonė mbi frone duke kthyer dyftyrsisht astare
jo se deti toka qielli na u mbush me lot
e gjak po pikojn dhimbjet shqiptare
-----------
nuk durohet nuk i gjemohet ma ksaj padrejtesie
prandaj fjala rrembyeshem po me zgjidhet
zbrit nga karriga o qen bir qeni o bir tradhtije rruspije
se vargu im i gjallė nuk lidhet
-------------
deri sa te jet e gjallė penda ime
edhe ather kur nė kthetra mė kishit ju kam thanė
do tė nxej per drejtesi per atdhe me drita kombtare e shkrime
si dielli me yj e hanė
--------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
shqiptari nė bėrtimı deri nė kupė tė qiellit me varg poetik si gjithmon si para tridhjet vjetsh edhe sot
se disa tradhtar te dikurshem ishin ather e kan hyp sot prap mbi fron kosova nuk ka arrit liri te plotė
deri sa ish tradhtar e armiq zullumqar e te bijt e tyre nipat e tyre e zagart etyre
prap i sillen si kob karriges e fronitte atdheut synimeve per te grabitur pushtetitn pasurin
njerz qe ju kan sherbyer regjimeve ose te afermit e tyre sot paftyrsisht po shesin patriotizem dhe jan prap ne krye te privilegjeve
-----------------------
PROTESTOJ PROTESTONI

lirik
27-10-08, 08:54
O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė e liga
i vrau i njerzve tugjari
i vrau lakmija e karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin ktu naten dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
--------------------------------

lirik
27-10-08, 09:27
Kosovė o mėmėdhe atdhe
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
kosovė o atdhe pėr ty lulet e prillit mė kan tregue
kosovė o atdhe pėr ty vet prilli mė ka nxitė
dimri vera vjeshta pėr ty mė kan thanė me shkrue
pėr ty kosovė mė ka mallėnngjye secila ditė
--------
pėr ty o atdhe secila fletė vjeshtore
me qehre tė vet mė ka folė
pėr ty oj nanė shqipni etnike arbnore
ndjenjė mė ėsht bė secila shkrolė

---------------
pėr ty atdhe mė ka ndje secila fije bari
pėr ty mė ka ndje secila qelizė e diellit
pėr ty kam derdhė lot zemre e prej pende ari
kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
--------
pėr ty kam folė me shekuj e lule gzime
per ty kam kja hall me lule vajtimi
per ty jam dridhė nėpėr pėrmallime
dėnesshėm me lot kujtimi
------
pėr ty o i dashur mėmė dhe u bėra harrim
pėr ty u bėra pėr sė gjalli mėrgim varr
pėr ty o mėmėdhe u bėra mėrgim i gjallė murim
e din secili dru ah e bung e qarr
-------
e din secila lule qė e kam njomsue me lot
e din se cila fije bari
e din secili yllė nga qielli dje e sot
qė mė ka pa nė dorė me pendė shqiptari
----------
a e sheh kosovė nė secilen shkronjė time ka zemer
nė secilen shkronjė ka qelizė me dashuri
nė secilen shpirtė'shkronjė ka shqiptarė me emer
ka ndjenjė nė secilen shkronjė ka qelizė etnike shqipėri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik
27-10-08, 09:43
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Akujt e biznesit prej mishi
---------------
Autori Xheal Ferizi
------------------
eh ju tė mjerė o njerz tė biznesit
qė zot tjetėr s' keni as fe
pėrveq zotit tė interesit
tjetėr zot s' njihni mbi dhe
--------
se paraja u ka verbue
pendė a s shkronjė s'shihni shqiptare
zemra juaj nuk del me vlue
pėr ndoj vlerė a germė kombtare
----------
a thua paraja u vjen ndėr vorre
atje nė krymba nė errsirė tuaj
po ju e paskit kohen qorre
sa e errt shpirtsia e juaj
----------
pa ju ndoj her a keni ndje
kund nder fe nder fise e farė
se nji pendė don shqip me nxe
por si dielli nder shqiptarė
-----------
po ju a jeni vet verbria
shpirti juaj pse rrin n' kuletė
n' zemer tuaj a rrin ligjėrija
kur e k'ndon bilbili vet
----------------
po a keni sy me pa
po e keni fis a zot
trridhjet vjet nji pendė u tha
veq pse s' pat kund stinė as mot
---------
VEQ PSE S' PAT KUND KRAH AS VLLA
veq pse tė vogla jan zemrat t' mjera
tridhjet vjet kan ndejtė pa e pa
si ligjroj kjo kah pranvera
------------------
po ju a jeni rob t' dollarit
shpirtin nė thes pse e leni sot
gjith tue lanė nji pendė t' shqiptarit
tridhjet vjet tue qa me lot
-------------
as nuk paskit rrahje nė zemer
shqip pėr zog as karajfil
as pėr varg lirik me emer
qė e ligjron gjith nji bilbil
-------
po ju buken me qka e hani
a e hani shqip me dashuri
kur kėrkon ndoj vlerė vatani
a ju luen ndoj qehre'ni*
--------------
a ju lvizė ndoj qerpik stine
a ju lvizė ndoj qerpik malli
kur me varg prej kanarine
kndon e luan dhe gurė e zalli
--------
ai liriku porsi deti
tridhjet vjet kėrkon sponzorė
por ku bahet bereqeti
nuk u gjet mbi dhe arbnorė
---------
nuk u gjet mbi dhe shqiptarė
gjak qė i ecė kund kah liria
thue se le jan nder dollarė
e si dihet farė e tija
-------
nuk i dihet farė as fisi
nuk i dihet se ku ka dhe
porsi qyqet nė maje lisi
rrijnė tue kndue ndėr tjera fe
-----------
e nuk dalin kah etnija
kah liriku e vargu i gjerė
me ju qeshė kund bujaria
por kan mbetė si rob tė mjerė
--------
rob paraje e interesi
rob tė zezes rrugė me hile
i thonė pares mirmengjesi
e s' dehen n 'vargje karajfile
--------
sa ata i ka dehė vrapimi
pėrmbas plaqkes ku ndjenjė nuk ndjehet
e nuk dijnė qė ligjėrimi
nė varg ai dielli e hana preh' et
---------
E Nė KėT PREHėR RRIJNė VET YJET
GJITH KU I THONė VARGUT LIRIK
SHKRIHEN FLLADIT MALE E PYJET
DERI Nė ARTė E ALBANIK
--------
Por jo kurr ky nuk po shkrihet
biinesmeni as pasaniku
nė zemer tė tij vargu nuk ndihet
se pėr ndjenjė si luen qerpiku
----------
gjaku i tij ėsht veq kuleta
rrahja e zemres n' damarė thye
mbas lakmisė gjith po i shkon jeta
kokė prej vargu kund pa kthye
--------
as me gjetė kund ndoj varg lule
si aromė pėr zemren shqip
me marrė tė ndjenjes ndoj copė vule
pėr me e gzue ndoj zog nė pip
--------
edhe s' ndjenė se ai degė m' degė
shkon me kangė pėr tokė shqiptare
Embėl kndon si gjaku n' shegė
me lirikė pėr gjuhė amtare
-------------------------------------
XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

lirik
28-10-08, 21:30
Shpirtin me diell
--------
xhelal ferizi autori i varrgjeve shqiptare
liriku
-----------------------------------
shpirtin me diell dua ta lidhi direkt nga lart me rreze
qė paqėsisht tė pėrqon shekujt rrezanisht
se ti vet o diell nė ideal ma ndeze
qė un tė ua flas gjuhen damarve diellorisht
---------
nė mua dėrgove misionare shum rreze
ti vet mua kahdo nė seclen ėndje mė shpirtzove
ti mė the zemėrsisht ndriqo pėr shum breze
zemren nė pendė ma shėndrrove
--------
ti ma msove gjuhen tuaj e hana
e paqja e urtėsia e karajfilit
nė gjuhen rrezanike shqip qė ma msoj nana
mė bėre ligjėrim tė bilbilit
-------
gjuhen ma msuan yjet kur un mocė po rritesha me lule
duke shetitė at'her bukurive diellore
nė zemer ma le paqen me njė shejtėri vule
dhimbjet mi shpalose arbnore
-------
e pse mua mė gjete ndėr shum lule bari
e penden ma le fat e cak
me kullue shpirta me kto lot shqiptari
dėnesjet duke m' notuar n' pėr gjak
--------
mirė shum o diell se tė dua fjalen nuk ta kthej
pranga rrezesh mė ke lidhė nė zemer
ti mė thua rrezet tua bėj njerzve dej
engjuj ti pagzoj me emer
--------
po vargu im po ndriqon nė errsira
por e gjerė qenka sterra e pa fund
le tė mė falė dritėsi shejtėria mė e mira
se penda po mė qanė nėpėr mund
---------
kėta tė kti globi nuk po duan gjuhė dielli
as tė zotit kėshillė paqsore
ma jep njė letėr tė gjerė sa qielli
tė ua shpalosi me shkrim porositė diellore
------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------------
Kombin tim e dua deri nė vuajtje shkon dashuria ime
pėr te
por kombi im duhet ta duaj mė shum jeten
lirinė barazinė pėrkushtimin
punen mirsinė paqen
dhe zhvillimin e bashkatdhetarin
si dhe mqisinė e bashkpunimin me popuj
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi liriku i harruar afro tridhjet vjet
nga kohrat e pa mėshira
---------------------------------

lirik
28-10-08, 21:31
Nėse mua penda mė lindi
autori xhelal ferizi
nėse mua penda mė lindi pse qeshni
nės e mua penda mė dha varg pėr zemer
shpirtat me kėshillat e sajė pse nuk i veshni
qė engjuj te quheni me emer
------------------------------
autori xhelal ferizi LIRIKU Nė MėRGIM
---------------------

lirik
28-10-08, 21:56
--------------------------------------------------------------------------------

Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e ėndėrres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjenė asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im
o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik
28-10-08, 22:02
Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
e plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se ernat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
28-10-08, 22:24
Deshta tė radhitem pėr pushkatim vullnetarė
------------------------------
Autorė xhelal ferizi
----------------------
deshta tė radhitem para pushkatimit tė kohes
vrastarė e kisha zhgėnjimin
tytė e kisha thyerjen
plumb e kisha mėrgimin
vdekje e kisha fyerjen
dhe thash qitni tash
me gjoksin hapur bėrtita
edhe pse flokt lulet po nxirinin nga lemeria
nė gatishmėri u ngrita
mė vritni ju thash
thyerje eju maska
e ti shekull i zi
ju tė pa besa laraska
e ti mashtruese dashurija
dhe asnji pikı jetė pėr lamtumirė nuk deshta me e pi
edhe pse ofertė etjen e kisha
trimrinė ma shikonte me zili
arti it thyerjeve
qitni bertita si bisha
te varri im ma leni nji bli
amaneteve ju thash me zemer
anktheve ua lash ekzekutimin
por papritmas mė ndali nji emer
qė e ,mbante peng vendimin
ishte nji zemer
qė ma ktheu pėr jetė mendimin
tash nuk dua tė vdes pėr hirė tė sajė
le ta pi kupen le ta pi pelimin
jeta mė duhet edhe nėse esht e tėra me vajė
se emrit qė nuk e them dot
borgj ja kam pėrkushtimin
le tė jetoj edhe me lot
por ajo mė ktheu nė jetė
ajo mė mbanė sot
pa fajsia e sajė
engjėllsija vet
qė peng do tė mė mbajė
tyta plumb nuk do tė qet
se jeta mė duhet pran sajė
ajo nuk mė ka la ti urdhroj thyerjet
tė ma bėjnė varrin e pushkatimin
edhe nėse jetoj me ndryrjet

asajė do ja fal pėrkushtimin
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
28-10-08, 22:39
Qė ti je e imja nuk po thonėsyt e qiellit
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------
Qė ti je e imja sytė e qiellit nuk thonė
as dita qė tė pau nė pa kthim
as hapi i ardhur vonė
mė thonė pėr ty se je aktrim
-----------
mė than se mshefesh mbrapa ylberit
se vret yjet pas shpine
mė than se nuk je asnjiherit
pjesė e sinqertė e ndoj stine
--------
kėshtu mė than edhe syt e gurit
e syt e mendjes sė kokes
ti nuk ke pi besė tė bilurit
mė tha vet syri i tokes
--------
tė gjith tė kan pa edhe gjethet me plot kujė
kur vrave dashurinė
at dit syri i kohes qiti ,lot si ujė
kur ti e mashtrove perendinė
----------

dhe kėshtu mė thonė me be
syt e dheut e tė barit
gurė e zalina e dhe
e flaka qė djeg e zharit
--------
pranoje pra se je thye
me pi deshte nė knetė
un kohrat nuk mundem me i kthye
mallkimi nuk bėhet jetė
-------------------
autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
29-10-08, 09:58
mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

-----
ju qė syt kndej keni kthye

nga autori xhelal ferizi liriku---------------------------------------------------------------------------

ju qė syt knde j keni kthye
zoti i madh ju past shpėrblye
se mua vitet mė kan krrusė fare
tridhjet vjet pa tokė shqiptare

autori xhelal ferizi

lirik
29-10-08, 10:23
--------------------------------------------------------------------------------

Ore zot ti qė krijove
-----------------------
nga autori xhelal ferizi
---------------------

ore zot ti qė krijove

shpirtė shqiptari qė ndėrtove
a pėr fat ja dhe kurbetin
nė lot me i mbushė t 'huaj lum e detin
-----
me mbu sh lot shum trotoare
e me dėnesė me gjuhė shqiptare
mallė nė vend tė ujit gjith me pi
dheu i huaj po tue pėrbi
-------
dielli i huaj tue mos e nxe
gjith tue kja pėr gurė e dhe
nė lot lanė t' huaja fije bari
gjamė tue lshue pėr tokė shqiptari
---
hanen tė huej tue pa kah qielli
tue pėrbuzė gjith vera e prilli
edhe stinė tjera prej bore
kurrė pa i qeshė qehre arbnore
------
e tu u ngri gjith ngjyra e gjakut
larg prej votres e ogjakut
tue shikjue t' huaj gurė e lisa
kurr pa pa as tirqi as plisa
-------
KURR PA PA AS NANė AS MOTER
gurrė as krua as troll as voter
veq tu i que motet si varre
nė t' huaj qetina ah e qarre
-------
pa i buzqesh kund ylli i drites
as ndoj qehre e te bardhe dites
gjithqka e huaj edhe nata emoti
a thue kshtu pse e dėnoj zoti
---------
pse e denoj vet perendia
pse nė gji se mbanė etnija
pse nuk ka as diell as hanė
pse nuk ka as babė as nanė
---------
pse nuk ka mbrojtje qelike
pse nuk ka shqipni etnike
pse nuk ka as gurė as dhe
shqip me e pi ndoj besė a fe
------
pse nuk ka as qeveri
mbrojtje as fat as dashuri
qė e thrret nė gji siq e thrret nana
pse e mohojnė dheu toka e rana
----------
pse kshtu i shkon e mjera jetė
pse n' gjuhė shqipoe kush si flet
pse i kthyen shpinen qiell e moti
pse me gjamė po e len kshtu zoti
-------
le ta dijnė mote e gjithsija
se gjithmonė s' do ecė tradhtija
vet nji dit do te flet grykholla
doti vret ne atdhe kto njolla
-------
do ti vret njollat t tradhtisė
me at ndihmė te perendisė
s ka me shkue kungulli gjithmonė
pėrmbi ujė ne token tonė
-------
se mjaft ma me shkrumb e shpuzė
se mjaft ma keni perbuzė
ka me u ndeze tash mergimtari
porsi flakė qė del prej zhari
------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
29-10-08, 10:30
Ore zot ti qė krijove
-----------------------
nga autori xhelal ferizi
---------------------

ore zot ti qė krijove

shpirtė shqiptari qė ndėrtove
a pėr fat ja dhe kurbetin
nė lot me i mbushė t 'huaj lum e detin
-----
me mbush lot shum trotoare
e me dėnesė me gjuhė shqiptare
mallė nė vend tė ujit gjith me pi
dheu i huaj po tue pėrbi
-------
dielli i huaj tue mos e nxe
gjith tue kja pėr gurė e dhe
nė lot lanė t' huaja fije bari
gjamė tue lshue pėr tokė shqiptari
---
hanen tė huej tue pa kah qielli
tue pėrbuzė gjith vera e prilli
edhe stinė tjera prej bore
kurrė pa i qeshė qehre arbnore
------
e tu u ngri gjith ngjyra e gjakut
larg prej votres e ogjakut
tue shikjue t' huaj gurė e lisa
kurr pa pa as tirqi as plisa
-------
KURR PA PA AS NANė AS MOTER
gurrė as krua as troll as voter
veq tu i que motet si varre
nė t' huaj qetina ah e qarre
-------
pa i buzqesh kund ylli i drites
as ndoj qehre e t bardhe dites
gjithqka e huaj edhe nata e moti
a thue kshtu pse e dėnoj zoti
---------
pse e denoj vet perendia
pse nė gji se mbanė etnija
pse nuk ka as diell as hanė
pse nuk ka as babė as nanė
---------
pse nuk ka mbrojtje qelike
pse nuk ka shqipni etnike
pse nuk ka as gurė as dhe
shqip me e pi ndoj besė a fe
------
pse nuk ka as qeveri
mbrojtje as fat as dashuri
qė e thrret nė gji siq e thrret nana
pse e mohojnė dheu toka e rana
----------
pse kshtu i shkon e mjera jetė
pse n' gjuhė shqipe kush si flet
pse i kthyen shpinen qiell e moti
pse me gjamė po e len kshtu zoti
-------
le ta dijnė mote e gjithsija
se gjithmonė s' do ecė tradhtija
vet nji dit do t' flet grykholla
do 'ti vret nė atdhe kto njolla
-------
do ti vret njollat t' tradhtisė
me at ndihmė te perendisė
s' ka me shkue kungulli gjithmonė
pėrmbi ujė ne token tonė
-------
se mjaft ma me shkrumb e Shpuzė
se mjaft ma keni pėrbuzė
ka me u ndezė tash mėrgimtari
porsi flakė qė del prej zhari
------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
29-10-08, 10:53
LE TA DIJN EDHE TOKA E DETI
------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
LE TA DIJN EDHE TOKA E DETI
s e me varg po kjanė poeti
se ju tė mjerė si therra shponi
mėrgimtarin e largoni
---
as si ndezni zjarrė nė shpresė
as si falni qast as besė
nuk i vloni ne gjak ndoj dritė
nuk i leni natė as ditė
---------
natė as ditė mbi tė vetin dhe
me ndoj gzim ju kurr pa e nxe
pa i dhan hise nėn at diell
tue e mblue larg me nji t' huej qiell
-------
veq pse e keni sa nji gogel
shpirt e zemer e mushkni t vogel
veq pse jen veq per veti
drue se u mblojnė prap hiri e deti
---------
se atje s 'buron drejtsi
as nuk ka kund emebelsi
as me pi kund lang sherbeti
nuk qet buka as bereqeti
--------
nuk qeni kroni as nuk qet ara
se mbi dhe ju ka humb fara
se mblue kan motet e liga
kahdo gurrat me intriga
------
kahdo tha jan moti e vera
nuk jep drith por jep karriera
as nuk ndjen kund za t' shqiptarit
perveq postit t' bajaraktarit
--------
Ppėrveq postit te djallit t huaj
prandaj nanė aq shum po vuaj
se shqipnisė ja mbulon sytė
dora e huaj e mbanė nė fyt
--------
e do mbajė shum gjat me gjasė
drue shqipnija mund me plasė
e me u vyshkė dy syve te ballit
me ju shterr dhe ujt e zallit
---------
me ju shter ndera e burrnia
e kuptim me humbė liria
mos me pas kund qė kalitet
ngjyr flamuri kah valvitet
---------
mos me pas kund qik as djalė
kah i vlon gjaku si valė
me i shkue ne zemer per shqipni
veq tue blue gjithkah mėri
----------
se varfria i ka mberthye
i huaj zemrat ua ka thye
edhe ai djalli i i zi i veti
pradnaj kjajn sot toka e deti
-----------
prandaj kjanė gjithkah etnike
deri ne breg adriatike
e mjerė nana jonė shqiptare
se e kan mblue plojat tradhtare
--------
e ka mblue gjithkah karriga
e ka ndalė e huaja diga
mos me u derdh gzimi si rrke
as kund festė me pas ne atdhe
---------
askund fest as gzim as punė
veq varfri me krim e dhunė
me i mbajt larg djemt e mėrgimit
veq pse e don kshtu lobi i krimit
------------
me kja prore mergimtari
e me mbet pa punė fshatari
djerr me mbetė gjith fusha e ara
mos me mbi as shega sa nara
------
--mos me mbi askund ndoj dardhė
as me u pa ndoj ditė e bardhė
veq karrigat gjith me shpue
zemrat tona me i shitue
---------
me i shitue siq shiton zana
me na kja gjith dielli e hana
mos me kndue askund bilbili
mos me u qelė kurr karajfii
-------
mos me pas dasem shqipnija
as zhvillim kah bukurija
veq me ndejt mbi fron padroni
me dredhue kah t'don demoni
--------------------
AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
LIRIKU NE MERGIM
XHELAL FERIZI
-----------------------------

lirik
29-10-08, 11:22
POR SE AI ZOT NE QE NA FALI
---------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
POR S E AI ZOT NE QE NA FALI
e na dha te'drejt nen qiell me mbetė
kah ka fusha e lisa mali
kah ka bari dushk e fletė
---------
me e njomsue zemren me erė
e me fllad prej tė bukurit qiell
me i shijue lulet n' pranverė
e me i gzue hanė e diell
------------
e me ndje edhe ne cicėrimen
qė nė atdhe e kndon bilbili
me e ndje valė e gurgullimen
ku e lanė shtatin karajfili
----------
me e ndje gjakun tue vlue tokes
me ndje fisin ėmbėltarė
me e ndje afer gjuhen t 'lokes
e shqipninė ku ka shqiptarė
--------
e me u shkri aty pran sharkije
e me ndje shqip kangatarin
e me gzue at flald lirije
kahdo n' brushė e shprushė shqiptarin
-------
kahdo e shprushė barin n per fusha
kahd dushkun eperkdhelė
me pa zogza e engjellusha
nė at etni rrushin tue vjelė
-----------
me pa ara bereqeti
me pa gurra me zallina
e kaltrinat qe e ia deti
jo ne dhe t huaj me na shkue stina
------
nuk i duam ktu stinė e mote
nuk duam varrre as ktu mevdekė
por duam token kastriote
jo mergimit me u stermekė
-----------
as nuk duam si qyqe ferre
te rrijm n gardhiqe tue vajtue
ne dhe te huaja zemra djerre
per dhe t' parve permallue
-------
POR E DUAM ZEMREN N SAKSI
me e njomsue m euj te detit
e kahdo lum ka ka n' etni
ene ara e fusha t' bereqetit
-------
e kahdo neper ujvare
duam me i la zemrat kullimit
kahdo shkojn prrojet shqiptare
me bilure t gurgullimit
---------
prandaj ju mos na e ndaloni
se me shkrum po na flet loti
me perbz uzje mos pervloni
se do u namin koha e moti
-----------
e ju mos vrani as mos ndryshkni
as mos thani degė shqiptare
as mos thyeni as mos vyshkni
me mohim e tė ligė tradhtare
-----------
mjaft ma u thrret tash perendia
veshne i her zemren me besė
le te ju nxis ju dashuria
mergimtarit me i dhanė shpresė
----------
me i ofrue nji grusht dhe
nė gji tė mos mbajė gjith dnesje malli
gjith tu i la motet n' lot rrke
porsi ujė qė shkon kah zalli
---------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU NE MERGIM PERSHENDES ETNINė SHQIPTARE KU DO NE BOTė
LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI
ISH I BURGOSUR POLTIK
I PERNDJEKUR SHUM VITE
E SHUM VITE TJERA AKTIVIST POET NE MERGIM
TREGONI SHOQES SHOKUT
-------------------

lirik
29-10-08, 11:35
poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

POR SE AI ZOT NE QE NA FALI
---------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
POR S E AI ZOT NE Qė NA FALI
na dha t''drejt' nėn qiell me mbetė
kah ka fusha e lisa mali
kah ka bari dushk e fletė
---------
me e njomsue zemren me erė
e me fllad prej tė bukurit qiell
me i shijue lulet n' pranverė
e me i gzue hanė e diell
------------
e me ndje edhe ne cicėrimen
qė nė atdhe e kndon bilbili
me e ndje valė e gurgullimen
ku e lanė shtatin karajfili
----------
me e ndje gjakun tue vlue tokes
me ndje fisin ėmbėltarė
me e ndje afer gjuhen t 'lokes
e shqipninė ku ka shqiptarė
--------
e me u shkri aty pran sharkije
e me ndje shqip kangatarin
e me gzue at fllad lirije
kahdo n' brushė e shprushė shqiptarin
-------
kahdo e shprushė barin n' pėr fusha
kahd dushkun e pėrkdhelė
me pa zogza e ėngjėllusha
nė at etni rrushin tue vjelė
-----------
me pa ara bereqeti
me pa gurra me zallina
e kaltrinat qė i Ka deti
jo ne dhe t 'huaj me na shkue stina
------
nuk i duam ktu stinė e mote
nuk duam varrre as ktu me vdekė
por duam token kastriote
jo mėrgimit me u stėrmekė
-----------
as nuk duam si qyqe ferre
tė rrijmė n' gardhiqe tue vajtue
nė dhena tė huaja zemra djerre
pėr dhe t' parve permallue
-------
POR E DUAM ZEMREN N' SAKSI
me e njomsue m e uj tė detit
e kahdo lum ka ka nė' etni
nė ara e fusha t' bereqetit
-------
e kahdo nėpėr ujvare
duam me i la zemrat kullimit
kahdo shkojnė prrojet shqiptare
me bilure t' gurgullimit
---------
prandaj ju mos na e ndaloni
se me shkrumB po na flet loti
me perb uzje mos pėrvloni
se do u namin koha e moti
-----------
e ju mos vrani as mos ndryshkni
as mos thani degė shqiptare
as mos thyeni as mos vyshkni
me mohim e tė ligė tradhtare
-----------
mjaft ma u thrret tash perendia
veshne i her zemren me besė
le te ju nxis ju dashuria
mėrgimtarit me i dhanė shpresė
----------
me i ofrue nji grusht dhe
nė gji tė mos mbajė gjith dnesje malli
gjith tu i la motet n' lot rrke
porsi ujė qė shkon kah zalli
---------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU NE MERGIM PERSHENDES ETNINė SHQIPTARE KU DO NE BOTė
LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI
ISH I BURGOSUR POLTIK
I PERNDJEKUR SHUM VITE
E SHUM VITE TJERA AKTIVIST POET NE MERGIM
TREGONI SHOQES SHOKUT
-------------------

lirik
29-10-08, 11:58
PO I PYeS SOT UN KROJE E GURRA
------------------
SOT PO I PYES UN KROJE E GURRA
a kan mallė per mua o kohė
kahdo ka qetina e curra
a thua mbajn sot mni e moh
--------
ndoshta mua me jan idhnue
se me pendė tash tridhjet vjet
nga qetinat jam largue
i kam lanė luginat shkret
-----------
se nė varg tim ėsht la edhe guri
ka kcye vala si elastikė
ka dalė peshku nė sharm e nuri
gzueshem valve tue sterpikė
--------
se un me varg si melodija
e si jehonė kam shtrue luginat
kahdo etnike e din shqipnija
si kan luajt nė dej qetinat
--------
zemra e gjaku i karajfilit
e ka nxjerr qehren lulkuqja
e shpirti i e malli i bilbilit
e ka shkri qehren burbuqja
---------
e ka shkri qehren edhe hana
aty te ibri te zallina
kahdi ibrit esht dehė rana
do e deshmojnė po moti e stina
---------
ekahdo ylberit e nė shi
ku ka ra ma pika ari
qerpik lotin e ka fshi
toka e dhe e fushė shqiptari
-------
kur me vargje ka jehue
penda ime idilike
gjitkah malet i jan shtrue
kur kan lmue vargjet lirike
----------
kan lmue gji te qdo ujvare
kah drenica e kah mirusha
nė llap nė shalė mbi tokė shqiptare
ku blerojn kodrina e fusha
--------
edhe rugoves nė tokė magjike
ku bjen vala e bardhė pėrthye
kahdo i thonė shqipni etnike
te gjith ylberat ka rrijn thye
--------
si nė mirditė kah buna e deti
si n qameri si kah malsija
vargu im si bereqeti
ka gjallrue suka e vrrija
-----------
kahdo e din edhe ulliri
kahdoe din edhe myzeqeja
se varg ari zemermiri
ka derdh shqip ngjyren si rrkeja
----
ka gzue shum kahdo n krahina
ne llogara e kah himara
llazarat e kah kanina
kam kndue n' varg si shega e nara
-------
E ME RIMė SI KANARINA
kah ulqini e kah tivari
kah ajo korqae follorina
kam ligjrue me varg shqiptari
-----------
gjith ku ka troje shqiptare
kam vesh zemra me varg te lirė
nepr mote kėrkimtare
porsi zog tue shkue krahlirė

.----------------------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik
29-10-08, 14:42
Nėse mua penda mė lindi
autori xhelal ferizi
nėse mua penda mė lindi pse qeshni
nės e mua penda mė dha varg pėr zemer
shpirtat me kėshillat e sajė pse nuk i veshni
qė engjuj te quheni me emer
------------------------------
autori xhelal ferizi LIRIKU Nė MėRGIM
---------------------

lirik
29-10-08, 15:10
Un nė njė natė
----------------
un nė jė natė vendosa pran gotės tė gjitha kohrat e nostalgjisė
tė gjitha mallėngjimet e shpirtit i bėra oratorė
i kuJtova nbji nga nji tė gjitha qastet e miqsisė
dhe i rashė nė prehėr mallėngjimit nė dorė
----------
tė gjitha kohrat dhe hapat e mi tė jetes i kujtova
qastet pėr t i spjeguar i bėra ndjenjat violinė
nėpėr tinguj tė gjith ata mallėngjyeshėm i shpirtzova
dhe dėnesa dhimbshėm pėr dashurinė
----------
mandej thirra kohrat tė gjitha nė emocion
dridheshin vibueshėmy aty motet
mu kujtua e kristalt dashurija jonė
dhe ranė e rrodhen prej shekuj ndjenjave lotėt
----------
gota gati u lag me lotėt e mi
o zot se q' gjuhė shpirti qenka nostalgjija
o jetė q' je ti kob a mahni
mė thoshte e larmishmja ndjesia
---------
shekujt e kujeteses mė vallzonin nėpėr zemer
isha vetm un me vetminė
nuk dija si ti quaj kohrat me emer
fėmirinė dashurinė miqsinė
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik
29-10-08, 15:11
--------------------------------------------------------------------------------

Un nė njė natė
----------------
un nė jė natė vendosa pran gotės tė gjitha kohrat e nostalgjisė
tė gjitha mallėngjimet e shpirtit i bėra oratorė
i kuJtova nji nga nji tė gjitha qastet e miqsisė
dhe i rashė nė prehėr mallėngjimit nė dorė
----------
tė gjitha kohrat dhe hapat e mi tė jetes i kujtova
qastet pėr t i spjeguar i bėra ndjenjat violinė
nėpėr tinguj tė gjith ata mallėngjyeshėm i shpirtzova
dhe dėnesa dhimbshėm pėr dashurinė
----------
mandej thirra kohrat tė gjitha nė emocion
dridheshin vibueshėmy aty motet
mu kujtua e kristalt dashurija jonė
dhe ranė e rrodhen prej shekuj ndjenjave lotėt
----------
gota gati u lag me lotėt e mi
o zot se q' gjuhė shpirti qenka nostalgjija
o jetė q' je ti kob a mahni
mė thoshte e larmishmja ndjesia
---------
shekujt e kujeteses mė vallzonin nėpėr zemer
isha vetm un me vetminė
nuk dija si ti quaj kohrat me emer
fėmirinė dashurinė miqsinė
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik
29-10-08, 15:13
Un nė njė natė
----------------
xhelal ferizi autorė
----------------------------
un nė jė natė vendosa pran gotės tė gjitha kohrat e nostalgjisė
tė gjitha mallėngjimet e shpirtit i bėra oratorė
i kuJtova nji nga nji tė gjitha qastet e miqsisė
dhe i rashė nė prehėr mallėngjimit nė dorė
----------
tė gjitha kohrat dhe hapat e mi tė jetes i kujtova
qastet pėr t i spjeguar i bėra ndjenjat violinė
nėpėr tinguj tė gjith ata mallėngjyeshėm i shpirtzova
dhe dėnesa dhimbshėm pėr dashurinė
----------
mandej thirra kohrat tė gjitha nė emocion
dridheshin vibrueshėmy aty motet
mu kujtua e kristalt dashurija jonė
dhe ranė e rrodhen prej shekuj ndjenjave lotėt
----------
gota gati u lag me lotėt e mi
o zot se q' gjuhė shpirti qenka nostalgjija
o jetė q' je ti kob a mahni
mė thoshte e larmishmja ndjesia
---------
shekujt e kujeteses mė vallzonin nėpėr zemer
isha vetm un me vetminė
nuk dija si ti quaj kohrat me emer
fėmirinė dashurinė miqsinė
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik
29-10-08, 15:18
TY SHQIPTARE NGA TURQIA
--------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------
DO TI FALI SI BEHARE
VARGJET SHQIP SI RREZANIJA
PORSI LULET N' TOKė SHQIPTARE

-------------
AMAN ZOT MA FAL NJI ERMIRė
Mė FAL FJALė PREJ GJEVAHIRI
MA BėN DIELL VARGUN E LIRė
Tė LIGJėROJ SI ZOG MA I MIRI
---------
PO e KėRKOJNė ME STIL PREJ ARI
KėTO MOTE ARGJENTARE
PORSI YLLI LOZONJARI
ME JA SHKRUE ME GJUHė SHQIPTARE
-------------
KSAJ SHQIPTARJE PREJ TURQIJE
Qė KA RUAJTUR GJUHė E FE
JA DėRGOJ ME MALLė ETNIJE
EREN SHQIP Qė E KA AI DHE
------------
E I BėJ T' FALA ME KRAH ZANE
LE TI SJELL ATJE SI KROJE
PREJ KOSOVES Sė KTHJELLT DARDANE
DREJT PREJ ZEMRE RRJEDHė SI HOJE
-----
----RRJEDHė AQ ėMBėL GJUH ETNIKE
SIQ RRJEDHė BLETES MJALTA E KUQE
PO TI SHKRUAJ VARGJET LIRIKE
MBSHTJELLė N' GJUHė SHQIP E ME BURBUQE
--------


E TI MBAJė Nė GJI SI MALLIN
E SHTRėNGOJ SI AT E AMė
MOS HARRO TI DHEUN E ZALLIN
KAH SHQIPNI I THONė ME PLLAMė
---------
SE ATY VET SHPIRTI I DETIT
SHUNGULLON E RRIN KALTRIJA
I KA FUSHAT T 'BEREQETIT
ME AT GJELBRIM SI VET MAHNIJA
-------------
E ATY KU I THONė SHQIPNI
DALLėNDYSHET KU MBAJNė FOLE
PREJ PREVEZE Nė DARDANI
ėSHT NėN DIELL MA I BUKURI DHE
-------
DUAJE FORT PASH' SYT E BALLIT
MERRE E PUTHE NJI GRUSHT DHE
SHUAJE Nė LOT DJEG'JEN E MALLIT
DIELLIN SHQIP THIRRE ME T' NXE
-----------
DUAJE TOKEN E LIRINė
ANė E MBANė KU ėSHT ATNORE
FALJA GJAKUN E DASHURINė
KAHDO I THONė ETNI ARBNORE
--------------------
ME KTO VARGJE T' PėRSHėNDES
FLAKT
TE UROJ GZIM EMIRSI E ARGTIM TE KENDSHEM ESHUARJE TE EJTES
PER MALLIN E GJUHEN E ATDHEUN
QE EKE
PUSHIM E KENDSHMERI
NE MESIN E SHQIPTARVE TU
TI E JONA MOTER E KURBETIT
E NDERUARA SHQIPTARE NGA S TURQIJA

lirik
29-10-08, 15:24
________________________________________
Ne zemrat e shqiptarve tė turqisė
-----------------------------------
-
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------
SHQIPTARVE Tė TURQISė
GERMAT MU Nė ZEMėR SECILIT UA BėJ DIELL
UA DHUROJ SHQIP ARTIN MA Tė BUKUR Tė RREZANISė
LIBRAT SHQIP UA BėJ Tė GJERė SI QIELL
---------
O PASH ė ZOTIN E QIELLIT Qė KRIJON AQ Tė BUKUR YLBERA
O PASHė ZOTIN E MSHIRUESHėM Qė KRIJOJ MALE E SHKREPA
SHQIP LE Tė JU KėNDOJNė FėMIJTė SI BILBILAT KAH PRANVERA
MSOJUNI AT GJUHė ANTIKE Nė DJEPA
----------
U THUANI FMIJVE TU Tė FALA PREJ LIRIKU
LE Tė BELBėZOJN FOSHNJET SHQIP MA Sė PARI
Nė DIELL MA S E PARI KUR Tė JU HAPET QERPIKU
SHIHNI SI RREZE AT GJUHė Tė LASHTė SHQIPTARI
---------
TE DJEPAT NAT E DIT RRINI O JU NANA
NINULLAT SHQIPE MOS I HARRONI
KAH Tė ENDEN QIELLIT ANDEJ DIELLI E HANA
DILNI MERRNI SHQIP Tė FALA NGA DARDANA
----------
E KJANė PėR JU ETNIKE SHQIPNIJA
GJAKU I SAJė PėR JU GJITHMONė Nė DEJE VLON
MENDUESHėM RRIJNė MALET FUSHA E BJESHKė E VRRIJA
E TROLLI KU JU ISHIT PėR JU MEDITON
--------
E MBASI JU Tė FALENI ANDEJ KTHYE PREJ ZOTI
KUSHTONJU GJUHES E EMRIT KAHDO I THONė SHQIPNI
E ME KANGė SHQIPTARE Tė JU SHKOJ STINA E MOTI
MOS U SHUANI AMAN MOS U BėNI HI
------------
MOSNI S E KėT GJUHė E BEKOJ PERENDIA
LEJANI NEPER BREZA TRASHGIMTARIT
KAHDO MBI DHE SHQIPTARė MBANė TURQIA
LIGJRONI ME KėT GJUHė Tė ARIT
--------------

NGA AUTORI XHELAL FERIZI
BREZAVE SHQIPTARė TE TRUQISė
AMANET KTO VARGJE Tė DHURUARA
------------------------

lirik
29-10-08, 22:31
--------------------------------------------------------------------------------

Mu nė shpirtė tė karajfilit
--------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------
do tė kėrkoj aromė lirie
e nė ma tė bukuren cicrimė t' bilbilit
e nė ma tė flladshmet kroje e hije
-------
do tė kėrkoj fjalen t'kullimit
n ' DIAMANTE E GURGULLIME
Mu Nė PALCė Tė PėRMALLIMIT
e nė varg ma tė bukurin rime
-------
do tė kėrkoj edhe nė krah zane
e nė shpirtė shege qehre'kuqe
mu nė shend e nė dritė hane
do ta gdhendi emrin buqe
---------
edhe nė valė tė bukurisė
edhe nė shtresat e mahnitore
mu nė qerdhen e ardhmėrisė
e n' pėr harqet ylberore
-------
do ta gdhendi kėt dardane
emri i tė ciles dehė melosin
mu nė vargjet iliriane
pėr ta shndritė me sharm eposin
-------
pėr ta shndritė shqip edhe liriken
do ta gdhendi kėt ylbere
se gjak lulje e ka etiken
porsi fllanza nė hymn pranvere
---------
do ta gdhendi nder visare
do gdhendi nė piktura
edhe nė dritė margaritare
do ta lidhi me shpirtė ura
---------
do ta lidhi me tė sheges fleten
edhe me fleten e ftonit e blinit
porsi zemra qė e lidhė jeten
do ta lidhi nė vesė tė kullimit
---------
do ta ia i a shkruaj qerpikt n' currila
do ta bėj si shpresė me nxe
porsi driten mbi kandila
do ta mbajė simbol mbi dhe
-----------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------

lirik
29-10-08, 22:32
EH MOJ JETė TI ME SHUM HALLE
********************************

Shkruan xhelal ferizi
**************************
------------------------------------------


l i r i k u
-----------------------------
*************************
---------------------------------

eh moj jeté ti me shumé halle
kaloj Buqja dhe e zalle
ujė e kroje e ledina
shkoj n' flutrim si kanarina
***

thonė flutroj n'pėr dritė me yje
kaloj shtigje e suka e pyje
kaloj druj me dushk e brusha
kaloj male e tė gjera fusha
po ku ėsht tash ėngjėllusha
***


a thue e ndali kund fluturimin
mos ka ra mbi pérqafimin
té ndoj djalit argjentaré
ju vlojné zemrat flaké e zharé
***

floku i sajė balli si hana
tash po shndritė te e bardhė dardana
n`koder t`trimave shpirtat vlojné
kur dy zogj fjalt shqip i ndrrojné
***

ju vlon fjala e ju vlon shija
ndoshta u vlon edhe dashurija
ndoshta fort shtérngojné krahnoret
deri sa fjalé t`nxjerrin bregoret
***

deri sa fjalė e habi t' madhe
t' qesin fushat me livadhe
pėr kta shpirta si pipa flete
qė kan dalė me u lidhė pėr jete
***


me u lidhė bese e ndjenjėsije
me i mahnitė flladet me hije
me i mahnitė shum emocione
shum simbole e medaljone
***

se ai qasti i dashurisė
mahnitė yjet t'bukurisė
njė shtrėngim qast i vėrtetė
e ndalė diellin rrezenxehtė
***

e ndalė hanen kureshtare
dashurinė me e pa shqiptare
si din valė ajo me vlue
si din zemra me bashkue
***


si din art me nxjerrė t' shprehisė
si ajo qehreja e bukurisė
pėrmbi lulen rozmarinė
kur buzqeshė me kanarinė
***

si q' din gazin n' shend e mshirė
me e nda hana zemėrmirė
me e shkri ėmbėl porsi hoje
n' dritė shpėrnda mbi gurra e kroje
***

eh ti germė e t i shkrim shqiptarė
qė po derdhesh si ujvarė
e po bjen n' pėr zemra valė
kah ke msy ti sot me dalė

***
a ke msy n' zemer dardane
a kah zemra e ndoj zane
per me vlue me gjuhė magjike
n' zemra t' vashave albanike
***

a mos té shtyné malli i etnisé
dheu i lashtė i bukurisė
ku atje Buqja tash si shpendė
flet me shqipet rendė me rendė

***
merret n' gryk me pérmallime
edhe i vlojnė qeshjet me gzime
atje e presin shum drangona
me shum zana n' vise t 'tona
***

e kjo nė sharm me shum tipare
bukurinė shpalosė shqiptare
si e shpalosė kaltrija e qiellit
kur sharton me rreze t' diellit
***
--------------------------------------
Autori xhelal ferizi lirku nė mėrgim
--------------------------------------------

lirik
29-10-08, 22:50
Selvi
--------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SELVI PIPAT TU KAN MBRENDI AROMA Qė RINGJALLIN
NGA AJO NXITEN QASTET ME U DEHė NGA BUKURIA
SYTHAT ATY MUA NUK MA DIJN HALLIN

SE MUND Tė SHKRIHEM NGA PAMJA PLOT SHARM E MAHNIJA
---------------
SECILI PIP ATY KA NJI PRANVERė ME FJALė
SECILA FLETė ATY QEHRESON MAGJI
SECILA PAMJE ATY YLLėSISHT MUNDET ME U NDALė
ME I LMUE QEHRE FLETėT Nė GJI
---------
ATY EDHE SHEKUJT MUND TE VONOHEN TE HABITUR
Nė BUKURINė Qė FLET ME QIELL
ATY KURR ėNDJA E AROMAVE NUK VENITET
SE ZEMRAT I KAN ME DIELL
-------------
SELVI Q JAN KTA PIPA TU KAQ MAHNITORė
Qė KTHYE I KE KAH MIRSIA
EDHE GJAKUN MA BUKUR YLBERORė
E VLOJNė KTHYESHEM KAH BUKURI
----
SELVI KTA PIPA A KAN EMER
SE SHEKULLI DON TE DIN SI QUHEN
ATO DUKEN SE KAN SHPIRTė E ZEMER
ARTET NGA AI SHARM PėRSHKRUHEN
--------
ATY MUND TE NDALET BILBILI
MUND TE NDALET LOTI I SHIUT TE VERES
ATY MUND TE RRIN C VESA E CURRILI
E ZOGU ME KANGė Tė PRANVERES

-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI'

lirik
30-10-08, 16:16
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
TUE MENDUE NETVE Tė VONA
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------- LIRIKU MERGIMTARė

Tue mendue netve tė vona
a thue nė shekujt e mallengjimit
dikur motit stinve tona
mu nė palcen e argtimit
-------
at'her rrezja E DRITėSISė
nėpėr vargje me ndrique
kur nė fjalė nji dritė ish nisė
kahdo shqip ballit me shkrue
--------
mė duket at'her nė nji forum
si nji zogzė e foleve tona
porsi i ėmbėl me shije shum
ka cicrue me varg dogzona
---------
edhe mė pat shkrue do fjalė diellore
aq sa shpirtin ma pat nxe
me fuqi tė fjales arbnore
shkrimin nė faqe e derdhte rrke
-------------
kahdo nė faqe e dritė shqiptare
edhe mė duket mė ka urue
me do fjalė si magjistare
nė emocion mi ka palue
------------
prandaj tash nuk i harroj
thue se ishin ligjerata
nė ato kohra shpesh mendoj
a thue kjo ishte dritė gjata
------------
porsi drita e gjatė me fije
porsi rima e kanarines
rrezatonte gjithkah dije
sa shum ndjenjė mi dha kaptines
----------
po po kjo ėsht zogza e jona
qė nji shekull aty e solli
shkruente shpesh edhe netve tė vona
ah sa dijet aty i mbolli
--------------
un at'her isha nė maja
mu nė vrap tė vargut diell
me rimė vargut kam dridhė pllaja
ka shkue rima pėrmbi qiell
----------
at'her kjo e bardhė dogzona
porsi hana ka pas dalė
me do tė arta kshilla e shkronja
vet qėndisė i ka me fjalė
------------
e pse tash mė paska harrue
thue se zemer si ka mbetė
gjak as gurrė kund me i burue
as nji fjalė mbi dhe s 'ma flet
----------
ah dogzonė pse nuk nxjerr fjalė
po ku i ndrynė nė cilin shpirtė
pse nuk del me tė bukura fjalė
porsi ylli nė dritė ma i dlirtė
------------
e tė thuash mbi dhe tė verteten
nė at forum a ishe ti
ku me fjalė e shndritshe jeten
fjalė prej pende shum ke shkri
-------------
Autori xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------------------------
duke besuar se ti je ajo dogzona e atij forumit tjeter dikurė
--------------------------------------------------------------------------

lirik
31-10-08, 00:18
DOMIRA

--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="DarkRed"]DOMIRA E DARDANES
-------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI'
------------------------
PėR DOMIRENE DARDANES

E MORA Nė PėRKTHIM ZEMėR FLLADIN E BARIT
E SHENDIN E BUKUR TE HANES
E GJUHEN E GJELBRIMIT T'BEHARIT

-----
PėR DOMIREN E DARDANES E MORA LėMIMIN E LIRISė
GJIRIN ME MARGARITAR T e DETIT
DHE Tė GJITHA KTO NE GJUHė SHPIRTI ME I VARGISė
PER DOMIREN SI KALLIJ T' BEREQETIT
----------
UN EDHE VALVITJEN E ERES E MORA NEPER FJERA E FIJE
KAHDO GJELBRIMIT EDHE LULE KUR BRUSHONTE
UN MORA KAHDO NE ZEMER TE QDO FLLADI ETNIJE
LEHTESISHT KUR KY FLETET I LMONTE
---------
DHE Tė GJITHA KTO GJUHė I LIDHA SĶ BEREQET
NE ARTIN E PENDES ME SHIJE I SHPIRTZOVA
DHE VENDOSA TI BėJ TE GJERA SI DET
VARGJET Qė MMALLENGJYESHEM SHQIP I NGJYROVA
------------
DHE SECILI ME ART TE ERMIRES
VARG MAHNITS MARGARITARI
VENDOSA TE JA DERGOJ VASHė ILIRES
QėNDISUR Nė GJUHė SHQIPTARI
---
---SE TUE QėNDISė NGA LARG E KAM PA
ME I VESHJE KOMBTARE FISNIKE
ME LOT DUKATI SECILIN VARG E KAM LA
Nė ATDHE ME E NISė ME DRITė RREZANIKE
---------
LE TA SHEH VET DOMIRA Tė QėNDISUR
SECLEN FJALė SI DIELL BALLė
SI FLETA E LULES Sė HARLISUR
SI I UJI BILUR MBI ZALLė
-----------
Tė GJITHA JAN SI DEGė E PIP
T' NDOJ Tė KUQJE Tė ėMEBėL QERSHIJE
T VARGISURA SI SHEGA SHQIP
ME KOKRRA ZEMRE LIRIJE
---------
Nė ATDHE PO JA QOJ DOMIRES
DALLENDYSHJA DO I S JELL ME SQEP
ZANė SHQIPTARE MA Tė MIRES
FėMIJVE T'UA KNDOJ Nė DJEP
------------------
KAHDO Nė SHQIP KU KA FE
KAHDO ME ZEMER BUJARE
VARGUN SI PORSI DIELL ME NXE
KAHDO MBI TROJET SHQIPTARE
------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
PERSHENDES KET MOTER TE RESPEKTUAR
SHQIPTARE MIQSISHT E VLLAZRISHT
SI DHURAT IA DERGOJ KTO VARGJE NE SHENJ KUJTIMI
E VLLAZRIJE
ME I RUE NDER BREZA
NGA MERGIMI LIRIKU
--------------------------

lirik
31-10-08, 00:23
--------------------------------------------------------------------------------

Nė MES Tė PėRSHėNDJJEVE Tė NAKIT
---------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------
O ZOT NUK PASKA MA Tė BUKUR MBI DHE S E MIQSIJA
ZEMRA ME TIK TAK Mė JOSHI KAH GJERSIA E GJERė Nė NJė FAQE
PLOT LULE ATY ME NGJYRA NėPėR SAKSIJA
GONGJE LULKUQE MANUSHAQE
-----
GATI Mė SHKRIU ATY BUKURIA
GJITHQKA AROMė LULE SHPIRTI
POR NDėR Tė GJITHA ISHTE VET MAHNIJA
NAKI KU AI RRINTE SI NJI YLLė MA I DLIRTI
-----------
O ZOT SECILIN VARG U MUNDOVA Tė BėJ ART
ZEMREN E SHTRYDHA SA HER DERI Nė PALCEN SINQERITET
DHE PėRKUSHTIMIN TIM Tė ZJARRTė
E SHKRIVA Nė ART PėR KėT POET
-------------
LULEVE JU THASH Qė TA MBAJNė ME AROMė PRORE
E MIQVE JU THASH TI DHUROJNė KURORA ME FLETė
VARGJEVE JU THASH LE T' BUROJN GJITHMONė ARBNORE
PėR MIKUN TIM MARGARITARIN POET
------------
ME VETE MORA SHUM MAHNI PėR DEKORIM
DERI Nė KROJE Tė ARTA KAM SHKUAR
Qė Tė NGJYROJ PėR TY NGJYREN MA Tė BUKUR MIKU IM
SI YLLI Nė QIELLIN E SHKRUAR
-----------
PENDEN Nė DIELL PėR TY E MBUSHA
DHE KėNGEN PREJ Tė GJITH ZOGJVE LARMITARė
KAHDO KANARINA KU KAM GJETė N' PėR FUSHA
PėR TY U KAM HUAZUAR CICėRIMė O VARGėTARė
---------------
KAHDO LULET ZEMREN MA DEHIN POETIKE
KTU PO Mė NXITė ARTI KRAH ME Mė MARR QDO VARG
E ME FLUTURUE ME NJė PENDė MAGJIKE
NUK DESHTA NGA YJET Qė Tė RRI MA LARG
-------------
SE TI FJALEN SI YJET E KE
KUR FLASIN Nė NET Tė KTHJELLTA ME HANEN
QE SA VJET ME SHKRONJA DIELLORE SI RRKE
KA QENDISė DIELLORISHT DARDANEN
-----------------
FJALEN MA KE Tė URTė POR SI SHPIRTI I ZOGUT
Qė ZBUTė KAHDO ZEMRA KUR LIGJėRON
E KUR DEL MėNGJEZIT PREJ Tė TI STROFULLOGUT
NėDRITė RREZEZSHKRUEME NISė E FLUTURORN
--------------
JU KAM THėNė CURRILAVE Nė GJUHė CURRILTARE
SE NAKU ėSHT SI UJVARė
Qė DIN ME LIGJRUE N' GJUHė KULLUE SHQIPTARE
SI ZOGU MA I BUKUR CICRIMTARė
-------------------------
KUSHTUAR MIKUT TIM NAKUT NJERIUT MA BRILANT QE KAM TAKUAR NEPER FORUME ME FJALEN E TIJ GJITHMONė Tė URTė ėNGJėLLORE
DHE TEPER HUMANE E TE NJERZISHME
NAKU LA PERSHTYPJE TE JASHTZAKONSHME ME SJELLJET E TIJ
JO VETEM ELEGANTE POR EDHE TEPER ENGJELLORE
KONTRIBUTI I TIJ NE FORUMIN DARDANIA MERITON OKARINEN E ARTė PENDEN E ARTė E SHUMQKA Tė ARTė
NJERZ Tė TILLė ME KULTURė Tė GJERė EM DITURI E FISNIKRI I DUHEN KOMBIT TONė E PERSHENDES NAKIN I CILI ME KA MAHNIT ME SJELLJET E TIJ FANTASTIKE
ABSOLUT KY NJERI TEPER I URT E I JASHTZAKONSHEM
DARDANIA DUHET TI JET MIRNJOHS NE JET TE JETVE PER KONTRIBUTIN E TIJ Tė FAMSHėM
RRESPEKT TE JASHTZAKONSHEM PER TY O MIKU IM I MAHNITSHMI NAKI QOFSH FAQE BARDH E ME JET TE GJAT EME SHUM GZIME
TE URON MIKU YT LIRIKU DHE TE PERGZOJ PER VARGJETE TALENTUARA POETIKE

lirik
31-10-08, 00:25
Nė MES Tė PėRėSHėNDETJEVE Tė NAKIT
---------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------
O ZOT NUK PASKA MA Tė BUKUR MBI DHE S E MIQSIJA
ZEMRA ME TIK TAK Mė JOSHI KAH GJERSIA E GJERė Nė NJė FAQE
PLOT LULE ATY ME NGJYRA NėPėR SAKSIJA
GONGJE LULKUQE MANUSHAQE
-----
GATI Mė SHKRIU ATY BUKURIA
GJITHQKA AROMė LULE SHPIRTI
POR NDėR Tė GJITHA ISHTE VET MAHNIJA
NAKI KU AI RRINTE SI NJI YLLė MA I DLIRTI
-----------
O ZOT SECILIN VARG U MUNDOVA Tė BėJ ART
ZEMREN E SHTRYDHA SA HER DERI Nė PALCEN SINQERITET
DHE PėRKUSHTIMIN TIM Tė ZJARRTė
E SHKRIVA Nė ART PėR KėT POET
-------------
LULEVE JU THASH Qė TA MBAJNė ME AROMė PRORE
E MIQVE JU THASH TI DHUROJNė KURORA ME FLETė
VARGJEVE JU THASH LE T' BUROJN GJITHMONė ARBNORE
PėR MIKUN TIM MARGARITARIN POET
------------
ME VETE MORA SHUM MAHNI PėR DEKORIM
DERI Nė KROJE Tė ARTA KAM SHKUAR
Qė Tė NGJYROJ PėR TY NGJYREN MA Tė BUKUR MIKU IM
SI YLLI Nė QIELLIN E SHKRUAR
-----------
PENDEN Nė DIELL PėR TY E MBUSHA
DHE KėNGEN PREJ Tė GJITH ZOGJVE LARMITARė
KAHDO KANARINA KU KAM GJETė N' PėR FUSHA
PėR TY U KAM HUAZUAR CICėRIMė O VARGėTARė
---------------
KAHDO LULET ZEMREN MA DEHIN POETIKE
KTU PO Mė NXITė ARTI KRAH ME Mė MARR QDO VARG
E ME FLUTURUE ME NJė PENDė MAGJIKE
NUK DESHTA NGA YJET Qė Tė RRI MA LARG
-------------
SE TI FJALEN SI YJET E KE
KUR FLASIN Nė NET Tė KTHJELLTA ME HANEN
QE SA VJET ME SHKRONJA DIELLORE SI RRKE
KA QENDISė DIELLORISHT DARDANEN
-----------------
FJALEN MA KE Tė URTė POR SI SHPIRTI I ZOGUT
Qė ZBUTė KAHDO ZEMRA KUR LIGJėRON
E KUR DEL MėNGJEZIT PREJ Tė TI STROFULLOGUT
NėDRITė RREZEZSHKRUEME NISė E FLUTURORN
--------------
JU KAM THėNė CURRILAVE Nė GJUHė CURRILTARE
SE NAKU ėSHT SI UJVARė
Qė DIN ME LIGJRUE N' GJUHė KULLUE SHQIPTARE
SI ZOGU MA I BUKUR CICRIMTARė
-------------------------
KUSHTUAR MIKUT TIM NAKUT NJERIUT MA BRILANT QE KAM TAKUAR NEPER FORUME ME FJALEN E TIJ GJITHMONė Tė URTė ėNGJėLLORE
DHE TEPER HUMANE E TE NJERZISHME
NAKU LA PERSHTYPJE TE JASHTZAKONSHME ME SJELLJET E TIJ
JO VETEM ELEGANTE POR EDHE TEPER ENGJELLORE
KONTRIBUTI I TIJ NE FORUMIN DARDANIA MERITON OKARINEN E ARTė PENDEN E ARTė E SHUMQKA Tė ARTė
NJERZ Tė TILLė ME KULTURė Tė GJERė EM DITURI E FISNIKRI I DUHEN KOMBIT TONė E PERSHENDES NAKIN I CILI ME KA MAHNIT ME SJELLJET E TIJ FANTASTIKE
ABSOLUT KY NJERI TEPER I URT E I JASHTZAKONSHEM
DARDANIA DUHET TI JET MIRNJOHS NE JET TE JETVE PER KONTRIBUTIN E TIJ Tė FAMSHėM
RRESPEKT TE JASHTZAKONSHEM PER TY O MIKU IM I MAHNITSHMI NAKI QOFSH FAQE BARDH E ME JET TE GJAT EME SHUM GZIME
TE URON MIKU YT LIRIKU DHE TE PERGZOJ PER VARGJETE TALENTUARA POETIKE

lirik
31-10-08, 21:54
--------------------------------------------------------------------------------

Pėrshendetjet moj mikeshė
********
autori xhelal ferizi
------------------------
me lang lulesh t i kam veshė
ti kam veshė me shum safire
kan me e shndritė token ilire
kan me shndritė si yllė e hanė
mbi shqipni e mbi dardanė
kahdo i thonė e bardhė etnike
kahdo i ka trojet antike
kan me shndritė mbi gurė e zalle
porsi ngjyra portokalle
deri te shkrihen nga knaqsija
gjithkah shqip ku rrin etnija
se un do i veshi edhe me diell
kahdo gjerė do i shtrijė mbi qiell
veq me u dukė si argjentare
me shėndritė mbi tokė shqiptare
me hjeshi artin me e veshė
veq pse ty un tė kam mikeshė
se ti shqip po flet si zana
tė falsha yje pėr nishana
tė falsha rreze e dekorata
qielli e dheu tė falshin urata
se ti je mbi dhe madhore
art ma ke hjeshinė arbnore
ma ke artin karajfile
buza e gazit nuk tė njeh hile
veq se qelė si ngjyrė mahnije
si pikturė prej bukurije
ti shkon qelur si lulė flete
me nisė nė ag si ndoj dritė jete
si'q 'nisė yllė mbi freski
mbi mėngjes nė mal e vrri
por se tash ku mė je a thue
penda ime tė ka kėrkue
n'pėr kullime e gurgullimė
edhe naten n'pėr vetimė
nėpėr shi e n' pėr rrebeshe
se ti je soj sokoleshe
se je shqipe e gjeraqinė
tė kam kėrku n' pėr mot e stinė
n'pėr natė tė errt e n'pėr dritė hane
se ti je lule dardane
kam dasht vleren me ta pa
nė art t' mirnjohjes me ta nda
kam dasht nė maja e piedestale
me tė ngritė si zanė nder male
por nuk dukesh kund mbi dhe
hanė e diell ka rrijn tue nxe
as ku ndizen ato yje
as ku rrijnė qetina e pyje
as ku derdhen ato prroje
as ku ndjehet cicėrimė goje
ndoj kangė sqepi a shpendė shtetgtarė
as ku rrin bjeshka me barė
as me fleta e dushkaja
as mbi kodra e suka e maja
prandaj penda po mė loton
malli i sajė gjithkah pėrvlon
nėpėr ngjyra e nėpėr vija
thue se u vyshk mbi dhe miqsija
thue se s' mbet ma gjurmė sa i fletė
mbasi ti dikah je tretė
nuk mbet gjurmė askund vullneti
thue se tha jan toka deti
thue se tha jan shum liqej
ujra e vija jaze e prrej
edhe vulė s' mbet kund hjeshije
pėrmbi lule bukurije
se ti s' le as lamtumirė
as nuk tė pa ndoj fllanxė krahlirė
as ndoj zog as soj skyfteri
as nuk tė pau jugu as veri
as nuk te pa kund stina e moti
prandaj pendes mi shkon loti
se ti askund nuk po bėn hije
as ndoj fjalė s' po tė del me shije
si dikurė porsi sheqeri
qė tė dilte drejt nga nderi
nga e bardha zemra jote
fjala e ėmbėl qė s' la shoqe
as nder vargje as nder fjalore
po ku je moj zanė arbnore
qė nuk del si diell me nxe
me i ringjallė zakone e fe
me i ringjallė ti ngjyrė e pendė
si dikurė me dalė n' kuvend
e me vlue si sherbeti
gjerė e kalter por si deti
me ja falė fjalen mirsisė
porsi arti i bukurisė
dil se tė thrrasin tokė e dhe
dil e derdhe penden rrke
si me varg e me ato rima
si ma e bukura kanarina
mos ja thajė damarėt hanes
dil ligjro me gjuhė tė nanes
shqip e bukur si shend ari
ligjėro me varg shqiptari
se mu tha penda e poetit
po i dridhė valė e brigjet t' detit
po dridhė lugje tue t' kėrkue
SHQIP ME GJAMė KJO TUE GJėMUE
dil ndėgjoje oj zemėr mirė
si po qanė me varg tė lirė
veq pėr ty tu u pėrkushtue
ka nisė zogj me pėrmallue
ka nisė eren me e thye e lisa
degė e rrema e qiparisa
se ti mshefė je nė ndoj degė
e nuk del me ngjyrė si shegė
me dhanė fryte gjithkombtare
me lirikat vargatare
me ato strofa rima rima
si bilblbili me cicėrima
me at gjuhė aq magjistare
shqip me kndue si zanė shqiptare
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik
01-11-08, 16:55
--------------------------------------------------------------------------------

Nėse qiellit vjen mbi dhe
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------
Nėse qiellit vjen mbi dhe
ndonji fat i bardhė pėr shpresė
do ta marr nji rreze tė re
qė s' mė len n# pendim tė vdes
---------
do ta marr si aortė qielli
tė gjerė me e lidhė n' zemer shqiptare
si dhuratė ari prej dielli
me e nisė jeten ngazllimtare
---------
me art tė ri mu nė gjak t'haresė
do ta vloj si vrull shpirtė gjerė
do tė dal me tė re nji besė
porsi lulja mbi pranverė
------------
do tė qelem nė ledina
nė gjelbrime do tė harlisem
kur t'mė shohin moti e stina
nė ag me yllin nė cak do t' nisem
---------

do tė nisem nė kosovė tė re
bardh si drita diellatare
me fat tė ri se mjaft jam bre
nė t' huaja udhė e trotoare
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------

lirik
01-11-08, 16:59
Koha ime me shum stina
----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MėRGIM
-----------------------------------------------
pyet shum yje diell e hanė
ku po shndritė adrenalina
a thue e din ti mori zanė
-----
a thue e din ti o bilbil
o ju zogza me shum lara
dil o dritė qė m' rrin n 'kandil
ta kėrkojmė n'pėr fusha e ara
-------
ta kėrkojmė n'pėr hije e kroje
ku i thonė tokes shqip me dhe
kahdo ka tė bukura troje
kahdo rrijnė shqipet n' fole
----------
ti o zot qė e ke ndertue
e ja ke dhanė vet bukurinė
emrin tė bukur ja ke shkrue
a thue yjet kund po e shndrijnė
-------
a thue kund nder shum mahni
ajo shtrue ma ka kund flokun
si shtron hana n'bukuri
art e dritė mbi borzilokun
------------
a po shtrue ma ka at zemer
pran ndoj bregu a ndoj ujvare
e flladisin si nji lpener
erėra tė lehta nė tokė shqiptare
------------
vargu im me dritė poeti
po vrapon n gjuhė kureshtare
gjerė tu hapė si qielli e deti
me e pershkrue n'ė gjuhė pendttare
---------
mė ndihmo o erė puhije
kahdo malit shkon tue shprushė
neper fletė e nėpėr hije
nė tokė dardane nė arė e fushė
----------
mė ndihmo me mot e stinen
me tė magjikshme rreze dielli
ku ta gjejm adrenalinen
tue flutrue kah toka e qielli
-------------------

Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik
01-11-08, 17:02
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
ADRENALINA

SHKRUAN XHELAL FERIZI
(xhelal i mitrovices)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Kush po i mbanė kroje e qetina
porsi hije e freskisė
thon se i mbanė adrenalina
e kthjellt si gurra e bukurisė

ajo thonė ka kthye shum yje
me shikime kureshtare
per me e pa ket zanė nder pyje
tue flutrue mbi tokė shqiptare

thonė ka zbrit adrenalina
edhe zemra shum qiellore
ka joshė zogj e kanarina
me cicrue mbi tokė arbnrore

prandaj me joshi edhe mue
tė mjerė poetin kureshtarin
me pendė dore me ligjrue
porsi zogu mbi beharin

e ma ka joshė zemren shqiptare
si ujvarė me e derdhė me valė
me e shtrydhė penden argjentare
me ia nxjerrė ma t' bukurat fjalė


po edhe barin mbi ledina
qė i rrin shpirti nė ngjyrė t 'gjelbrimit
e ka joshė adrenalina
me harlisje t' zbukurimit

po edhe hana tue shtegtue
krue mė krue ndėr shtigje e gllija
me sy sharmi e ka shikjue
ket perri qė e ka etnija

edhe tingulli i violines
qė i lmon zemres bukurinė
u lmue n' sharm tė adrenalines
yjt e qiellit kjo po i shkrinė

po kso vashash si gji kroni
i kullimit nė dritė rane
nuk ka kush veq dhe i joni
fusha e gjerė e tok's dardane

prandaj joshet kanarina
fllanza e zogj e shum krahlira
se nė kosovė adrenalina
qenka zanė mbi dhe ma e mira

thonė me fat e ka lind moti
i ka lidh shtatin si fletė
porsi lulja me vesė loti
thonė kjo qiellit i jep jetė

dhe e qiellit e shiut me pika
se currrilas thonė kjo fletė
thue ka ardh nga galaktika
me i mahnit kjo dhe e det

me i mahnitė kjo diell e hanė
me i mahnitė shkumbardhat n 'valė
prandaj yjet mbi dardanė
at kurreshtje ma kan ndalė

e tue pa adrenalinen
po rrijn arti e gjiri i detit
e ka ndalė kjo orė e stinen
e kallijt e bereqetit

po e shijojnė edhe lisa e degė
me sy t' ballit e pa hile
kėt vashė shqipe porsi shegė
porsi fleta karajfile

po as un faj s' kam poeti
se zemra e vargut nė rimė shqiptare
u kthye nė vrulll si nji valė deti
me ja pa zemren bujare

me ja pa qerpikt si fije
tė refleksit me shartime
ku bjen rrezja nė valė me hije
kah shtegbardhat gurgullime

prandaj fjala mua mu thye
kah ai sharm ku i rrin hjeshija
porsi valė mbi gurė bjen rrmye
shkon pėrthye kah bukurija

po e kan shkrue thonė moti e stina
siq e shkruajn gurren larmitė
ashtu n'sharm adrenalina
i shkrou n' kroje bukuritė

e i ka shkrue nė valė safire
porsi drita shkrue nė ujė zalli
thon se dielli me ngjyrė ilire
ja dha sharmin n' mjedis balli

prandaj sot me vargje ujvare
penda ime art valore
grugullueshėm nė rimė shqiptare
po e kėndon kėt vashė arbnore

xhelal ferizi kushtuar adrenalines vashave shqiptare dardane
poeti mitrovicas ju kendon bukurive te atdheut dhe vashave shqiptare
neper faqet e forumit ne shenj miqsie e rrespekti dhe malli per atdhe
autori qe afro tridhjet vjet ne burgje emergime
me vargje shqiptare


Me ktto vargje safire te gjuhes shqipe te lasht ilire miqsisht pershendes adrenalinen


I nderuar Lirik,
Se pari ju falenderoj per prezncen dhe viziten tuaj qe keni lan ne oden time, me nje poezi mjaft e rrjedhshme dhe e perkushtuar Adrenalines!

Paskeni talent te shkelqyshem per Poet!
Me ju thene te drejten mbeta e habitur kur e pash dhe lexova keto vargje aq te bukura qe vetem nje Poet si ju qe keni mar apo gjet kohe me perpilu dhe kendu per vashat e bukura Dardane!

Une e shfrytzoj rastin t'ju uroj gjithe te mirat ne jet ty dhe familjes tuaj, shendeti, gezimi, malli ndaj atdheut te jet bashkim dhe perciells i lumturis dhe realizim i endrrave tua ne te gjitha sferat e jetes.

Me shume rrespekt ju pershendes
__________________
Qdo premtim nga kurreshtaret sado solemn qe te jet, eshte fjal ere japet vetem per ta kaluar kohen!

Urata
02-11-08, 15:32
lirik, tė lumtė pėr aftėsinė dhe talentin e tė shprehurit.
Je shumė i kjartė, i pastėr, shumė i drejtpėrdrejt, i pambuluar, i kapshem leht nga secili. Vargjet e tuaja tė ėmbla epiko-lirike lehtėsojn ose mundėsojn tė identifikohet apo imagjinohet se prapa tyre qėndron njė shpatull. Mbahu dhe mburru pėr kėtė dhunti.
Une shumė pak kam lexuar nga opusi pasur i juaji nė kėtė forum, arsyeja ėshtė se kam ardhur frik dhe frik do iki, pra opusi i yt mė mban ende dhe porsa ta pėrfundoi do largohem.
Tung, tė pėrshėndes, dhe mos hesht se heshtja ėshtė armiku yt.

...afishim i bartur nga tema Heshtja!

lirik
03-11-08, 01:37
Sikur ta kem nji det sheqeri
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
Sikur ta kem nji det sheqeri
e mija shprehje pernjiheri
siq i kan gurė e zallina
vala e ibrit nder lugina
----------
siq i kan tingujt rimue
kah shkojnė gurve tue shkumbzue
bardh me rimė tė vales sė lumit
porsi gjaku i agrumit
-----
porsi gjaku nė shegė'e nare
nė fiq e mollė a dardhė shqiptare
bardh e ėmbėl si mahnija
qė dehė ndjenjat e tyre shija
-----------
e ti marr ato si ujavre
pėr me u shprehė me kangė shqiptare
si art yjesh me burue
n' gjuhė bilbili tu e ligjrue
-------------------
e ti shkrijė n' repertoare
nė sherbet 'me gjuhė shqiptare
e tė JA shkrijė atdheut nė zemer
kah i thonė shqipni me emer
-------------
kahdo i thonė mbi dhe etnike
ku shndritė gjuha albanike
ku qdo yllė joshet me nxe
me shndritė art mbi gurė e dhe
--------------
Tė JA SHKRIJė KTO ėMBėLSIRA
SE TOKė SHQIPTARE ėSHT Mė e MIRA
AS NE EUROPė ASKUND NDER VISE
SI Tė SHQIPNISė NUK KA KUND HISE
----------
AS NDER KOKRRA RANė ME DHE
AS KU SHTRIHEN KOMBE E FE
AS KAH ENDEN DIELL E HANA
NUK KA DRITė SI SHQIPNI NANA
-----------
SI E BUKURA PERLė ANTIKE
KAHDO I THONė SHQIPNI ETNIKE
Qė NGA IBRI DERI N' PREVEZė
SI NJI YLLė ME SHEND RRIN NDEZė
------------------
ah ta kisha un at art
nė shpirtė tė pendes andej nga lart
me ma sjellė engjujt me fjalė
si shkumbardhat ne det me valė
-----------
un pėr besė n' rreze ' qerpike
do ta lmoja nė kėngė lirike
siq e lmon syri kapakun
un atdheut do i lmoja gjakun
----------
si me fjalė e si me fe
n' pėrkushtim ME ARTIN RRKE
si diamant kisha qėndisė
me fjalė ylli tė bukurisė
-----------
do tė qėndisja si natyra
si njė lule ku i qelė ftyra
pėrmbi tokė ku i shtrihet fleta
veq etnisė ti lulzoj jeta
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė i vargjeve shqiptare
--------------------------

lirik
03-11-08, 10:58
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Sikur ta kem nji det sheqeri
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------
Sikur ta kem nji det sheqeri
e mija shprehje pėrnjiheri
siq i kan gurė e zallina
vala e ibrit ndėr lugina
----------
siq i kan tingujt rimue
kah shkojnė gurve tue shkumbzue
bardh me rimė tė vales sė lumit
porsi gjaku i agrumit
-----
porsi gjaku nė shegė'e nare
nė fiq e mollė a dardhė shqiptare
bardh e ėmbėl si mahnija
qė dehė ndjenjat e tyre shija
-----------
e ti marr ato si ujvare
pėr me u shprehė me kangė shqiptare
si art yjesh me burue
n' gjuhė bilbili tue ligjrue
-------------------
e ti shkrijė n' repertoare
nė sherbet 'me gjuhė shqiptare
e tėja shkrijė atdheut nė zemer
kah i thonė shqipni me emer
-------------
kahdo i thonė mbi dhe etnike
ku shndritė gjuha albanike
ku qdo yllė joshet me nxe
me shndritė art mbi gurė e dhe
--------------
Tė JA SHKRIJė KTO ėMBėLSIRA
SE TOKė SHQIPTARE ėSHT Mė e MIRA
AS NE EUROPė ASKUND NDER VISE
SI Tė SHQIPNISė NUK KA KUND HISE
----------
AS NDER KOKRRA e RANė ME DHE
AS KU SHTRIHEN KOMBE E FE
AS KAH ENDEN DIELL E HANA
NUK KA DRITė SI SHQIPNI NANA
-----------
SI E BUKURA PERLė ANTIKE
KAHDO I THONė SHQIPNI ETNIKE
Qė NGA IBRI DERI N' PREVEZė
SI NJI YLLė ME SHEND RRIN NDEZė
------------------
ah ta kisha un at art
nė shpirtė tė pendes andej nga lart
me ma sjellė engjujt me fjalė
si shkumbardhat ne det me valė
-----------
un pėr besė n' rreze ' qerpike
do ta lmoja nė kėngė lirike
siq e lmon syri kapakun
un atdheut do i lmoja gjakun
----------
si me fjalė e si me fe
n' pėrkushtim ME ARTIN RRKE
si diamant kisha qėndisė
me fjalė ylli tė bukurisė
-----------
do tė qėndisja si natyra
si njė lule ku i qelė ftyra
pėrmbi tokė ku i shtrihet fleta
veq etnisė ti lulzoj jeta
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė i vargjeve shqiptare
--------------------------

lirik
03-11-08, 23:30
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
----------------
Nė qoftė se nė kėrkim shkojnė dielli e drita
------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU SHQIPTARė
Qė JU KėNDON BUKURIVE KOMBTARE ME VARGJE SHQIPTARE
RINISė ATDHEUT DHE RRETHANAVE E MOTITVEVE TJERA
-------------------------
nė qoftė se shijet e shalqinit
shkojnė andej kah albonita
porsi era bregut t' drinit
--------
ather ju mos u habitni
nėse sytė joshen tė ndoj zog shqiptari
at kurreshtje ju do ta rritni
ndoj bilbil kur t' kndon n' gjuhė ari
---------
kur t'KėNDON PėR ALBONITEN
E Nė SHPATIJE Tė SHKON CICRIMA
SE NDOJ ZOG E KALON DITEN
ALBONITES TU I KNDUE ME RIMA
---------
i kėndon pėr kah cilsia
siq i kndon ylli vizllimit
se ajo e famshmja bukuria
mu nė shndritje t' diellit t' vlimit
----------
po kush ėsht kjo albonita
a thue ėsht e bija e shijes
qė e mbanė n' shprehje kolorita
qė rrjedhė ngjyre drejt nė ndjenjė t' dehjes
---------
SEPSE RREJDH NGJYRES Tė YLBERIT
Qė I DEHė QIELLIT BUKURINė
RE Tė BARDHA E PėRNJIHERIT
PERMBI DETE E Nė QIELL KALTRINė
------------
PRANDAJ Tė DEHė NDJENJEN QENDRORE
Tė BUKURISė MU Nė SHPIRTė ME VALė
KUR Tė FLET KJO VASHė ARBNORE
ME T' DIAMANTIT SHPREHJE E FJALė
---------
EDHE Tė FLET ME QEHRE E SHARME
PORSI FLET FLETA E HJESHISė

LULė KOSOVES Nė NGJYRA Tė LARME
MU Nė BALLė Tė VET MAHNISė
-----------
liriku nė mergim auotori i vargjeve lirike artistike shqiptare
XHELAL FERIZI ju shkruan vashave shqiptare kėngė lirike artistike
popullore romantike estetike e tė frymzimeve tjera per te ndikuar mirė ne disponimin dhe shendetin e tyre
autori shkruan edhe motive tjera popullore e kombtare
sipas rasteve dhe ngjarjeve te ndryshme lexoni autorin e vargjeve shqiptare
liriku nė mergim autorė dikurė i ndaluar nė kosovė i pėrndjekur dhe i i burgosur politik
lexoni tregoni shooqe shokut
lexoni mos pritoni te vargjete autorit vargjet jan falas per lexuesit shqiptarė
----------------------------

lirik
03-11-08, 23:57
Tė POSHTRIT PO TURREN
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------
PO TURREN Tė POSHTRIT O PENDA IME
iriqa armiq e trutharė
urithat me zemra katrane plot krime
udbash e antishqiptarė
----------------------
ti o penda ime u mbajte nder furtuna
armqit jan mundua me tė thye
tinzrija kėrcnimet sulmet e dhuna
vargjet jan munduar me ti shkye
------------
gjaksorė pansllav e dobiqa me nėnat e ethura me shkje
bij tė bushtrave tė lidhur me qenė pansllav bisht pėr bisht
ata tė kan sulmuar majen shqipe qė tė rrjedhte rrėke
deshten me tė shua tradhtisht
---------
edhe sot lehin pjellat e mbarsuara kopile
o penda ime e arit
ata qė jan shartuar me ardhacake sperma tė sibirit me skile
duan ta pėrlyejnė ty zemren e shqiptarit
-------------
mos u dorzo o penda ime qėndrestare
le tė lehin shkinore mjaullimat
ti ishe dhe mbetesh nėpėr kohra gjithmonė e denjė shqiptare
vazhdo me atdhetare rimat
-------------
armiqt nuk te thejn ty oj penda ime e dashur qelike
se ti pėr komb e gjuhė shqip je le
ti rrjedhė aq bukur ligjėron pėr shqipni etnike
per armiqt u bėre rrufe
------------
ata u munduan tė vrasin
por zoti tė shpėtoj ty i qiellit
ata tash po pėllasin
e ti flet gjuhen e diellit
-----------
nė burg um munduan tė thyejn me coptime mizore
por ti mbete kombtare
dhe kndon e kushtrim lshon tash pėr troje arbnore
sa gjuhėt tė turren zagare
---------
qėndro si gjithmonė fisnike
ti je zemer ylberi
me vargjet tua lirike
le tė kndoj si gjitnmonė ty nderi
-----------
le tė bie mbi dhe plast armiku
le tė qjerret si qakall tradhtari
nė dorė ty tė mbanė liriku
si kullimin qė e mbanė ari
------------
vazhdo e ligjro pėr shqipni
vazhdo e ligjėro pėr troje
kopilat e udbes tė patėn mėri
se ėmbėl pėr atdhe ligjėroje
--------
tė urrejnė edhe sot pjellė morrat
pleshtat qė jan vegla qetnike
vorrat e tė hasmit qorrat
por ti je shqiptare qelike
---------------------
Autori Xhelal Ferizi Nė MėRGIM
-------------------------------

lirik
04-11-08, 00:23
POET LIRIK
---------------
xhelal ferizi
----------------------
Eh o poet lirik me penden shqiptare
nė dhe tė grryejn maskat e liga
fjalėt ti hudhin helmatare
gjarpijt me kren e dy biga
-----
--ata o poet duan tė helmojnė me thin dinak gjarpėr zi
aty ty helmatisht duan tė pėrgojojnė
ata duan jeten me ta nxi
drejt cakut shqip bardhė duan tė vonojnė

-------
ata qė nėnat e motrat me plot dėshirė
do tia jepnin shkja paramilitarit
ata dyftyrsha tė pshtirė
pjella ma e zezė e bizarit
----------
ata hasmin dhėndėrr do tė bėnin nė qdo kohė
ata tė gjuajn me katrane
ata tė pshtyjn me moh
tė bijt e bushtrave satane
---------
qėndro poet
tė je lindė pėr misione
nxjerr vargje si lum si oqean si det
mos ndegjo te lehurat demone
-------------
ata jan burimi i thnijave me morra
ata jan mij nga armiqt pjellen
ata jan tė zi smirzi e qorra
nga ferri mbi dhe tonė po mbjellen
---------
ata nuk tė duan ty o poet i mjerė
i vetmuar me pendė nė dorė
se vargu yt po lshon dritė e vlerė
ata e duan shqiptarin e gjorė

-------
ata jan skutha pran qenefeve rriten si hitha
ata jan bij tė breshkave nė samarė
ata jan tė zi uritha
qė grryejn kah do nėn shqiptarė
--------
prandaj me diellin mbaju e hanen
mbaju me drita e yje
kur tė mbėrthen etja nė gji pije zanen
ligjėro pėr dhe tė parve male e fusha e pyje
--------------------
autori xhelal ferizi

---------------------------

lirik
04-11-08, 00:24
--------------------------------------------------------------------------------

POET LIRIK
---------------
xhelal ferizi
----------------------
Eh o poet lirik me penden shqiptare
nė dhe tė grryejn maskat e liga
fjalėt ti hudhin helmatare
gjarpijt me kren e dy biga
-----
--ata o poet duan tė helmojnė me thin dinak gjarpėr zi
aty ty helmatisht duan tė pėrgojojnė
ata duan jeten me ta nxi
drejt cakut shqip bardhė duan tė vonojnė

-------
ata qė nėnat e motrat me plot dėshirė
do tia jepnin shkja paramilitarit
ata dyftyrsha tė pshtirė
pjella ma e zezė e bizarit
----------
ata hasmin dhėndėrr do tė bėnin nė qdo kohė
ata tė gjuajn me katrane
ata tė pshtyjn me moh
tė bijt e bushtrave satane
---------
qėndro poet
tė je lindė pėr misione
nxjerr vargje si lum si oqean si det
mos ndegjo te lehurat demone
-------------
ata jan burimi i thnijave me morra
ata jan mij nga armiqt pjellen
ata jan tė zi smirzi e qorra
nga ferri mbi dhe tonė po mbjellen
---------
ata nuk tė duan ty o poet i mjerė
i vetmuar me pendė nė dorė
se vargu yt po lshon dritė e vlerė
ata e duan shqiptarin e gjorė

-------
ata jan skutha pran qenefeve rriten si hitha
ata jan bij tė breshkave nė samarė
ata jan tė zi uritha
qė grryejn kah do nėn shqiptarė
--------
prandaj me diellin mbaju e hanen
mbaju me drita e yje
kur tė mbėrthen etja nė gji pije zanen
ligjėro pėr dhe tė parve male e fusha e pyje
--------------------
autori xhelal ferizi

---------------------------

lirik
04-11-08, 16:20
Lisi Malisi falenderim dhe mirnjohje pėr fjalėt e mira ju jam mirnjohs

lirik
04-11-08, 16:28
--------------------------------------------------------------------------------

Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esencė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit e shpirt' kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e tiJ nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i Flasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese paska nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kėt shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet si yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------

lirik
04-11-08, 17:07
Dy zogj
------------
autori xhelal ferizi
-----------------
pėrse kshtu pėrse ku ti gjejė tash tė gjitha ndjesitė
pėr kėt bukuri nė rremė
mė duhet ti kėrkoj tė gjitha shprehje mahnitė
pėr kta dy zogj mbi kėt pemė
-----
tė gjith damarėt e diellit mė duhet ti lmoj shqip
me ua nxjerrė shprehjet prej ari
pėr kėta dy zogj ma bukuri nė pip
mbi rrema nė shpirtė behari
----------
pėrse tash pėrsėri nėpėr kėrkime
nėpėr artet plot bukuri
tė nisesh o penda ime
me gjetė shprehje bukurat nė largsi
--------
se ndryshe kta zogj nuk pėrshkruhen
vetėm me gjuhen gjevahire
a i shihni nė shikim si druhen
mbi trungje e pemė ilire
-----------
un zotit i falenderohem nga thellsia
pėr artin ma tė pėrkryer tė ti tė menqurisė
qė krijoj pėr kah bukuria
natyren mahnitse tė bimsisė
----------
ai krijoj aq shprehur mbrendsi peme e lėvore
bardhsinė ua krijoj me tė veqanten erė
e lulet e larme me hjeshi ngjyrore
e sharmin qė rrin mbi pranverė
---------
mirnjohs i jam perendisė
qė i dha motivin hjeshisė madhėshtore
a i shihni kta dy zogj tė bukurisė
sa bukur shikojn nėn bregore
-----------
e tyre tė perfshinė ndjenjė mahnijja
e syri i tyre vrojtues
cicrimat tė shkrijnė kah ndjesia
e tė dehin me rimė si cicrues
----------
art e kan tė dy shikimin
kėshtu din me u shprehė veq natyra
ku e marr un tash tė hollė at pėrshkrimin
ku tė gjejė tash shpirtrore ngjyra
-----------
perėndi aman kėt art
qė veq ti din me e thurė me mahni
ma zbrit ndonji gjeniale lirikė nga lart
ti pėrshkruaj kta dy zogjo mbi bimsi
-------
ku i gjete selvi pashė zotin
nė kėrkim nėpėr cilat pranvera
se vetėm ti din nė kėrkim tue que motin
me sjellė kso shpirtsishė me vlera
----------
rremat qenkan pėr lakmi
ku lulet plot sharm po shpalosen
mi jep shprehje artet ti pi
se joshjet nė pritje mu plagosen
----------
dua tė shprehem jo tė pres
dua tė bėhem fjalė vule
ti pėrshkruaj kta zogj n kėt mėngjes
mbi pipa si rrijn rreth me lule
-------
ata mbahen nė ato degė tė holla
shikimet i kan plot mirsi
e shpirtin ma t' bukur s e molla
se lulet qė rrijnė mbi saksi
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------

lirik
04-11-08, 19:51
--------------------------------------------------------------------------------

Myku i shpirtit

Autori Xhelal Ferizi

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendesinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqen me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollen kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndertuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirat e etur pėr krim
po vijnė tash kto kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndertojnė kso kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta' cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdes shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndertoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndoj krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy nder ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemer e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
(xhela i Mitrovices
**************************************************

lirik
04-11-08, 20:02
--------------------------------------------------------------------------------
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
-----------------------------------------
Po ku jan fijet diellore
------------------
autori xhelal ferizi
--------------
po ku jan fijet diellore
qė ti lidhi n' shprehje fjale
ku jan valėt zallinore
ku jan krojet bjeshkė e male
------------
ku jan ngjyrat ylberore
ku jan tė bardhat stinė e mote
me ti falė ty oJ jadore
se mahnitė m' ka qehrja jote
------------
se mahnitė ke n'pamje zane
bukuri e vash's shqiptare
si gjak shege iliriane
i ke buzėt magjistare
--------------
porsi rrisku i hanes sė hollė
kur del kthye me qelė mahni
porsi e kuqja e rremit mollė
ma ke nurin me magji
----------------------
porse ti je veshė si ari
porsi e allit lule fleta
nė mes t' larmive n'lule bari
ti je n' qehre porsi jeta
----------------

e nder yje kahdo vizllore
ku lodrojnė mbi qiell pa hile
nuk ka nė dritė askund qiellore
si ti nė' qehren karajfile

--------------

po ti e ke zemren t 'dukatit
si pikturė ma ke at ngjyrė
ja dridhė zemren breg e shpatit
kur ja qelė si diell at ftyrė


kur ja qelė zemren shqiptare
kur ja qelė sinqeritetin
si gjersija argjentare
shndritshėm nė diell kur valzon detin

-----------
e le ta dijnė botė e ballkane
edhe europa e azija
se si vasha iliriane
nuk do te lind mbi dhe njerzija
----------------

AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------

lirik
04-11-08, 20:30
Pashė at zot ma thuaj nji fjalė
------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------
PASH AT ZOT MA THUAJ NJI FJALė
o tufė zambak qė rrin buzė qelė
cila rreze nė ty ėsht ndalė
kush ti lmon tufat mbi krelė
-----
po ti i ngjanė ksaj bukurije
prandaj kshtu po tė quaj n' gjuhė drite
ėmbėlsisht me gjak qershije
a thue nė degė si fletė mu rrite
-----------
sa her vet ai shpirti i hanes
me ato deje rrezemira
tė ka bekue si gjini i nanes
veq pse ti je nė art ma e mira
------
se asaj shpirti i ka pushue
mu nė at erė aq aromtare
ty me sharm tė ka bekue
si ma e bukura lulė shqiptare
--------
edhe buzėt ti ka diellzue
me shartim tė ati dielli
me romans' t' ka ninullue
porsi fleten qė e lmon prilli
-------
pasha at zot e pasha at fe
pasha gjakun e ylberit
sikur ti s 'ka ngjyrė mbi dhe
kah lmon era fllad e fjerit
---------
kah lmon era nder qetina
kah shkojn zogjt mbi dhe shtetgtarė
as nder flalnza e kanarina
as nder artin rrezatarė
-------------
sikur ti nuk ka mbi shtroje
kahdo rrijn me sharm larmitė
je ma e mira lulė nder troje
kahdo shndrisin bukuritė
-----
kahdo rrin aj qehre dielli
kahdo zanat nė sharm rrijnė pyllit
kahdo enden re prej qielli
je si art zbritur ndoj yllit
---------
prandaj fjala mė del kshtu e arit
porsi shkrirja nė palcė t ngazllimit
ti je fama nė art t' beharit
lulja e qelė si qehre e gzimit
---------
tė ka dal nami nder behare
se levizjen art ma ke
kush si ti mbi erė shqiptare
nė sharm levizė aq leht mbi dhe
------------
autori xhelal ferizi
---------------------------

lirik
04-11-08, 21:02
Kush m' ka fye kush m' ka kercnue

Autori Xhelal Ferizi
----------------------
ata jan miza pėr mue
m' kan kėrcnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m' ka lindė nana

shum e veglat tė serbianit
edhe tjerė tė atij junanit
qė kan dalė me lehė mbi leter
pėr hesap t lugatit t' vjeter


Ata jan virus barbari
gjak si kan dy pikė shqiptari
dis a tjerė jan djaj serbijani
por shtrėngue mua m' rrin tagani

mua m' rrin fort ajo rrethatore
me i pritė bushtrat armiqsore

se shum kohrat kan kalue
ata prap kan nisė me shkrue
----------
prap si rrriqni sorollaten
por se mirė jam tue mbrehė shpaten

se qe besa s' rri duar kryq
edhe falė si la pa gjyq

mjaft at'her m' kan torturue
lidhur n' pranga m' kan robrue

por se sot kam duart e lira
rrnoft grykholla zemer mira

se dushmani leht s e ka
bashk jan ba po grek e shkja

kunder meje fort kan msy
por aq leht s e kan me m' thy

S E KėRCNIME FORT PO Mė QOJNė
POR SE VARGJET PO M' LIGJROJNė

E ME MUA JAN KREJT KOSOVA
tash sa kohė un e besova
-----
tue dal n vargje art lirike
tu i k'ndue bardh shqipnisė etnike
sot me mua jan krejt shqipnia
edhe nė brez do t' m' rrin alltia
DO Tė MėRRIN PORSI BATARE
me barot e besė shqiptare
nė qoftė se msynė turri i armikut
ka me u ndje pushka e lirikut
----------------------------------
Autori xhelal ferizi lirku nė mėrgim
------------------------------------------

lirik
05-11-08, 13:25
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
-----------------------------------------
DOMIRA E DARDANES
-------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI'
------------------------
PėR DOMIREN E DARDANES

E MORA Nė PėRKTHIM ZEMėR FLLADIN E BARIT
E SHENDIN E BUKUR TE HANES
E GJUHEN E GJELBRIMIT T'BEHARIT

-----
PėR DOMIREN E DARDANES E MORA LėMIMIN E LIRISė
GJIRIN ME MARGARITAR- T ė DETIT
DHE Tė GJITHA KėTO Nė GJUHė SHPIRTI ME I VARGISė
PėR DOMIREN SI KALLIJ T' BEREQETIT
----------
UN EDHE VALVITJEN E ERES E MORA NėPėR FJERA E FIJE
KAHDO GJELBRIMIT EDHE NGA LULJA KUR BRUSHONTE
UN MORA KAHDO Nė ZEMER Tė QDO FLLADI ETNIJE
LEHTėSISHT KUR KY FLETėT I LMONTE
---------
DHE Tė GJITHA KėTO GJUHė I LIDHA SĶ BEREQET
Nė ARTIN E PENDES ME SHIJE I SHPIRTZOVA
DHE VENDOSA TI BėJ Tė GJERA SI DET
VARGJET Qė MALLENGJYESHėM SHQIP I NGJYROVA
------------
DHE SECILI ME ART Tė ERMIRES
VARG MAHNITS MARGARITARI
VENDOSA Tė JA DėRGOJ VASHė ILIRES
QėNDISUR Nė GJUHė SHQIPTARI
---
---SE TUE QėNDISė NGA LARG E KAM PA
ME I VESHJE KOMBTARE FISNIKE
ME LOT DUKATI SECILIN VARG E KAM LA
Nė ATDHE ME E NISė ME DRITė RREZANIKE
---------
LE TA SHEH VET DOMIRA Tė QėNDISUR
SECLEN FJALė SI DIELL BALLė
SI FLETA E LULES Sė HARLISUR
SI I UJI BILUR MBI ZALLė
-----------
Tė GJITHA JAN SI DEGė E PIP
T' NDOJ Tė KUQJE Tė ėMEBėL QERSHIJE
Tė VARGISURA SI SHEGA SHQIP
ME KOKRRA ZEMRE LIRIJE
---------
Nė ATDHE PO JA QOJ DOMIRES
DALLėNDYSHJA DO I S JELL ME SQEP
ZANė SHQIPTARE MA Tė MIRES
FėMIJVE T'UA KNDOJ Nė DJEP
------------------
KAHDO Nė SHQIP KU KA FE
KAHDO ME ZEMER BUJARE
VARGUN SI POROSI DIELL ME NXE
KAHDO MBI TROJET SHQIPTARE
------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
PERSHENDES KET MOTER TE RESPEKTUAR
SHQIPTARE MIQSISHT E VLLAZRISHT
SI DHURAT IA DERGOJ KTO VARGJE NE SHENJ KUJTIMI
E VLLAZRIJE
ME I RUE NDER BREZA
NGA MERGIMI LIRIKU
--------------------------

lirik
05-11-08, 14:10
ME DASHURI ARRIHEN TėGJITHA

---------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------
ME DASHURI ARRIHEN Tė GJITHA
EDHE UJIN E SHėNDRRON Nė CURRIL
MA DASHURI ZBUTEN EDHE THERRA E HITHA
DHE BėHEN SI FLETė N' KARAJFIL
------------
ME DASHURI ZBUTET EDHE BISHA MIZORE
ME DASHURI KALTERSOSET QIELLI
ME DASHURI URTėSOHEN EDHE STINėT KOHORE
E GAZIN Nė QIELL NA E FALė DIELLI
-----------
ME DASHURI EDHE YJET MUND Tė NXITEN Nė VALLE
ME DASHURI EDHE LULET HARLISEN
ME DASHURI EDHE GURė E ZALLE
Nė JETė E BUZQESHJE NISEN
------
EDHE HANA ME DASHRU ECė Nė SHTIGJE
E NEPER PRROJE UJI Nė LUGINA
E FLLADI DEL NEPER BRIGJE
ME LMUE BRUSHAT MBI LEDINA
--------
ME DASHURI EDHE ZEMRA E NIS GJAKUN
EDHE KėRCYELLI I LULES ME FLETė
PYETNE LULKUQEN ZAMBAKUN
ATY DASHURIJA JEP JETė
---------
ME DASHURI BUZėT SHKRIHEN
GJAKU BėHET SHEQER
DHE DEJET PėRQOJNė GėZIM E KURR NUK NGRIHEN
NDJENJAT DASHURUESHėM I BėJNė PRANVERė
------------
ME DASHURI ARRIHET Nė MAJA
ME DASHURI SHIJOHET LIRIJA
PARA SAJ SHTROHEN KODRA E PLLAJA
FLLADI E RREZET E HIEJA
-------------
ME DASHURI LIGJėRON SECILA ZOGZė KUQE
SECILA ZOGZė LARME E BRUSH“TARE
SECILA E NGJYR SHARM BURBUQE
QELET ME ERė AROMTARE
---------
DASHURIA ėSHT QELSI I DIELLIT
I QEHRES Sė VET ZAMBAKUT
I SHPIRTIT E KALTRISė Sė QIELLIT
I ZEMRES I SHPIRTIT I GJAKUT
--------------

AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------

LABI
05-11-08, 14:27
Kush m' ka fye kush m' ka kercnue

Autori Xhelal Ferizi
----------------------
ata jan miza pėr mue
m' kan kėrcnue shum qorr jovana
por shqiptarė mua m' ka lindė nana

S'paskna lexu as degju per kete fare poeti narciso- epiko-liriko-folklorik !

lirik
05-11-08, 14:37
PSE O PENDA IME QANė
--------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------
PSE O PENDA IME QANė LE Tė PėRBUZIN MOHUESIT
LE Tė PSHTYJNė KUR TI U VYSHKE
LE Tė SHAJNė Tė PSHTIROSURIT DėSHTUESIT
KUR TI RININė PėR Sė GJALLI E NDRYSHKE
-----------
MOS QAJė SE NJERIU ėSHT PLOT MISH
PLOT BLOZA SHPIRTZEZA
DISA JAN FIS ME BISHė
TI MBETE DIELL PER SHUM BREZA
----------
ATA TY U MUNDUAN Tė NGULIN Nė DHE
Tė MSHEFEN NGA DIELLI E HANA
Tė MSHEFEN NGA KOMBE E FE
POR GJIT TY Tė DHA ZANA
------------
TI U RINGJALLE SI LULE
SI GJAKU I SHEGES Nė KOKERR
SA RRėNJėT TRADHTISė I SHKULE
SA MASKEN ZBULOVE MEDIOKER
----------
MOS QAJė SE ATA Tė MBAJNė MėRI
HIJET E E ZEZA Tė SHARTUARA ME SKILE
TI KE MėMė E AT Nė ETNIKE SHQIPėRI
TI JE ZEMERBARDHė SI KARAJFILE
-------------
MOS KJAJėSE TY Tė MOHUAN HORDHITė PASANIKE
MOS QAJė SE ANTIKOMB PJERDHTARėT PėR TY KEQ FLASIN
Tė DON TY SHQIPNIJA ETNIKE
DEMONėT MBI DHE LE Tė PLASIN
---
ATA GJITH Tė KAN MOHUAR
EDHE KUR ISHE E MITUR
KOKTRASHė E VAMPIR Tė MALLKUAR
SHPIRTZI E QKAJ T' QORODITR
-----------
MOS QAJė EDHE NėSE Tė MOHON VET SHQIPTARI
EDHE KOMBI E FISI E FARA E TAPIJA
TY DIELLI Tė FALė NGJYRė ARIT
MA E ėMBLA Tė DON TY SHIJA
----------
MOS QAJė SE TI JE VET FIQ
TI JE RRUSH JE SHEGė JE MOLLė
MBI TY JAN SUL SHUM ARMIQ
PA JETė Tė LAN E PA SHKOLLė
--------
TėBIJT E HARDHUCAVE TU KAN SULė SHKINORE
SHUM HER NEPER STINė Tė MOTIT
TI PENDė E ASHUR PER TROJET ARBNORE
E LIDHUR ME BESė Tė ZOTIT
---------
E MOS NDEGJO SECILIN ZEMER SHKJA
Qė Tė KAN THA NDER VITE
RIMAT T I GJTHONė Nė LIRIKė I KE NDA
CICRUESHEM ME LIGJRIM SI ZOG I BARDHė DITE
------------
NGA QETNIKO SHPIRTI MOS PRIT KURR FJALė T# MIRė
EDHE KOHRAT KUR Tė SHELIN E SHPOTISIN
TI JE E BIJA E DIELIT ME QELLIM TE MIRė
YJET NJI DIT DO T# QENDISIN
------------
TRADHTARėT ZANATė TJETER NUK KAN
PER VEQ ME SHKELė MERITA
ATA PSHTYJN E SHAJNė GJITQKA MBI VATAN
POR TI MOS U NDAL NGA RRITA
--------------
E MOS NDEGJO KURR GJUHET KEQDASHSE BIZARE
AS NJERZ Qė ME QELB USHQEHEN
KUJDES TE MBETESH GJITHMONė E SHEJT SHQIPTARE
CICėRIMET Nė DEGė Tė MOS THEHEN
----------
Tė MOS THEHEN NDRE MOTE VULLNETET PRANVERORE
AS DEJET E ZEMRES DEILLATARE
MBAJU N PERJETSI ILIRE ARBNORE
N' MIRSI ATDHETARE SHQIPTARE
----------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------------------

------------

lirik
05-11-08, 14:48
S'paskna lexu as degju per kete fare poeti narciso- epiko-liriko-folklorik !ZEMRAT QORRE E VORRE NUK NDėGJOJNė
AS NUK RRAHIN PėR VARGUN
VETėM ZEMRAT E GJALLA ME RITėM PRANVERORė E DIELLORė


Qė E KAN GJAKUN E KUQ SI LėNGU I BURBUQES
MUND TA NDJEJNė TIK TAKUN E RIMES SHQIPTARE


ZEMRAT E VESHURA ME AKULL NEPER VORRET E HUMBURA Tė SHPIRTRAVE Tė VDEKUR
NUK PIJNė NDJENJA VARGU
ATO USHQHEN ME VDEKJEN
E QUAJTUR ERRSIRė
DRITA ATA I VERBON SI URITHAT E ZI
SE ATO NUK JAN JETA MBITOKSORE
POR JAN VDEKSIA Qė EKZISTOJNė NėN VARRE PėRBėHEN NGA ERRSIRA
POEZIA NUK ėSHT Pė VORRTARė QE PRESIN SE KUSH DO DO TE VDES TE HAPIN NJI VARR TE RI
ARTI E POEZIA JAN VEPRA DRITE QE VETEM SHPIRTAT FISNIK I KUPTOJN
SHPOTTISAT JAN VETEM PER FILMA ME VAMPIRA
ATA KAN MARAK ME PA SE SI PIHET GJAKU I NJERIUT
POEZIA ESHT DRITA E ZEMRAVE TE BARDHA
SHPIRTAT E ZI NUK KAN ILAQ
FEJA NUK HY N NE TRUPIN DHE SHPIRTIN E SECILIT

lirik
05-11-08, 15:00
PENDES SIM TE DASHUR
------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------
NEPER VITE TE NDOQEN HIJET HIJANETE
GJARPIJT SESHTEN EBOLLAT PER FYTI Tė MBSHTJELLEN
TI GJITHNJI NXORE DASHURI ME SASI SI DETE
CINIKE KOHRA NE TY SHQIPFOLSO SHKNISHT VJELLEN
-------------
Nė TY KAN VJELLė EDHE LAVIRET E ETHURA ME QENJE KAFSHRORE
KAN VJELL EDHE DERRAT SHUM THUNDRAK
TI PSHTYNė GJEVIHRET FJALė QE D TE DILNIN NGA ZEMRA ARBRORE'
SHKINORėT E VLLAZRUAR ME SHKINORė ME GJAK
----------
NGA LEGENET E TE VJELLURAVE Tė VNERIT
ATA Qė PIJNė E LPIJN PSHTYMA Nė N SHKJE
DESHTEN TE GODASIN MU Nė BALLė Tė NDERIT
ME Tė LANė Tė VYSHKUR MBI DHE
------------
POR TI MBAJU DIELLORE
MBAJU ME AROMA KARAJFILE
FOL NGA ZEMRA ARBRORE
LIGJėRO ME GJUHEN BILBILE
----------
MOS SHIH QAKAJ RUGES E VAMPIRA
MOS SHIH THIKA E TEHA E SHPATA
KASAP E SHTRIGA E LAVIRE TE PSHTIRA
E LLAFE DHELPRORE TE GJATA
--------
TI JE MBI DHE ETIKE
TI JE Nė QėLLIM ARGJENTARE
TI JE E BARDHė RREZANIKE
PENDė E MOHUAR SHQIPTARE
-
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU
-------------------------------------

LABI
05-11-08, 15:24
ZEMRAT QORRE E VORRE NUK NDėGJOJNė
AS NUK RRAHIN PėR VARGUN
VETėM ZEMRAT E GJALLA ME RITėM PRANVERORė E DIELLORė


Qė E KAN GJAKUN E KUQ SI LėNGU I BURBUQES
MUND TA NDJEJNė TIK TAKUN E RIMES SHQIPTARE
Keto fjale kur i proceson , i shkruan , e fut trurin ne pune hiq a jo ?!

Hajde nese poezia t'a mundeson ate komoditet , mundesi te te shprehurit semiologjik - simbolik ne leteresi ... Por , megjithate proza, poezia vargu i shprehur me fjale eshte nje informacion, mesazh aboslutisht i njesuar, i organizuar, renduar ---> pa shperputhje kuptimesie apo interpretimi !!!!!

Shiqo cka ke shkru .

Ta zem qe zemra jote qorre "po degjojka" ;; figuraitviisht e shprehur ne menyre letrare apo metafore ..; Mirepo, eshte NONESENS - e pa logjikshme , e pa interpretuar si ne anen gjuhesore, logjike , letrare !!!!

"ZEMRA QORRE" - mund t'mos shoh . (Por nese kjo zemra jote qorre i ka veshet s'do te thote qe ka problem me te degjuarit :wink:


ZEMRA E GJALLE KA RITMIN KONSTANT (me dinamik te varirushem) --- PRANVERA FIGURAITIVISHT TE SJELLE TE PAPRITURA - sa shtrengaten me shi, sa vapen me Diell (vaj halli per te qe ka kesi ritme te zemres si vargjet tua) ... :wink:


Kam pershtypje qe keto fjale i ke rendit me grabuje e jo me logjike !! :frown:

lirik
05-11-08, 16:15
Ka kohė qė kam filluar tė ndryshoj nuk jam ma ai i dikurshmi kur mendohesha e qmendohesha jo nuk ka kutpim e jo ndoshta ma mir kshtu e jo ndoshta ashtu mu rrudhte e fjala e dora ne njeri
njeriu yt nganjiiher po tė dalka ma armik se njeriu i huaj praktika jetsore
te un e ka vertetuar kėt
folozofimet tua tė stėrzgjatura e tė shumkuj tjeter i kam provuar para se me lind ti
ka pas njerz qe kur ktheja goditjet hapnin syt uh ky po dijka me kthye
prej pleqnije njeriu shkon tu u rrokatė prandaj ma kujdesshem ma mua
Mohimi i vlres vargut krijimtaris mund te ndodh vetem te ata shpirtat qe nuk gjej fjal te ta as ne artin poetik
qe sa kohė shkruaj un ne dardani as nji fjalė pozitive nuk te ka dal nga shpirti prej mija e mija vargjeve asnji nuk paska qen poziti v a se paku per nji te thuash
os e te thuash o xhelal ferizi ndjej keqardhje per vuajtjet tua
me vjen keq qe po shprehem kshtu por disa njerz veq hunda i ndan nga bari dhe vetem filozofojn
turp
un qenkam narcisoid sa koh ke mendue e kush te ka shti me e gjet ket fjalė
qoft edhe nji sahat ne qoft se ka qen ne qeli njeriu duhet me i shpreh keqardhje
e jo un nji jet e dhash per t e tjeret turp te kesh dhe te gjith ata qe mendojn si ti

lirik
05-11-08, 16:19
provokimet dhe shpotitjet tua ete shum tjerve qe sorollaten forumeve veq per te ja lshuar dikuj ndoj fjalė nuk shoh zgjedhje tejter veq ti quj shpirta te prishur
nese mua me quan narcisoid esht turp e foklorike modalitet i vjetruar sipas pjerdhofjales tande
pseudo moderne
mjaft kam duruar un dhe jam msue me piskavicat qe lakojn trupin me ushujzat qe nepermes te nji pickuari te pandjeshem mundohen te ngopen me gjak pa u ndje dhimbjet
jam i zier un ne kazanet elaboratoreve gjeostrategjike ku grui hidhet ne mprapakodre me u rrokullis mandej ne kokė nga mbrapa befasisht me kso far kopilishė jam rrye un jam shum i rryem