PDA

View Full Version : Pyetje, verejtje e gjera te tjera ne relacionin Prind -Femije dhe Femije -Prind


DEA
30-01-08, 09:14
Me lindi edhe kjo ide se ndoshta sadopak do te mund te mesojme nga te rinjet e sotem se c“fare presin nga prinderit e tyre te nderrojne apo te shtojne dhe poashtu ne te kunderten ndoshta ne shkembim te mendimeve te gjeneratave te ndryshme me siguri do te mesojme edhe ne e edhe ata , per nje jet me te mire se bashku:wink:

Ateher mos ngurroni shtroni pyetje, kritikoni ose falenderoni ,Femije Prinderit e juaj se vetem nese jenmi me te hapur me njeri tjetrin ekziston mundesia te kuptohemi me mire...


Dea ju mirepret!

LABI
30-01-08, 15:58
Mendoj qe prinderit duhet t'jene me te arsyeshem dhe ta kuptojne faktin se femija i tyre eshte entitet , realitet ne vete - nga bota tyre ...

E kuptoje brengen, preokupimin dhe dashurine-e verbuare (te parasyeshme) te prinderve ne raport me femijet e tyre ...

AJO CKA DO T'DUHEJ TA KENE PARASYSH PRINDERT , QE MENDOJ QE ESHTE SHUME THELBESORE (JETIKE) PER NJE ZHVILLIM TE SHENDOSHE dhe te PAVARURE TE FEMIJEVE TE TYRE SI PERSONALITETETE NE VETE ;

1. Prinderit nuk duhet t 'jene egosite - ne kuptimin e asaj se - e tera ajo cfare bejne per femijet e tyre - ne fakt eshte investimi ne egon e tyre (krenarine e tyre)... Duke investuare ne femije ne fakt ata investojne ne SATISFAKCIONINI E TYRE .. .E JO NE SATISFAKCIONIN E VETE FEMIJEVE ... pasi qe vetem kesthu ata DALINE FAQE E BARDHE ( ju zdritin fytyren) - perballe ambinetit/rrethit social qe i rrethon si "prinder te sukeseshem"...

2. Prinderit duhet t'jene me te arsyeshem ne perkushtimin (perkrahjen) e zhvillimit te personaliteteve te femijeve te tyre dhe njeherit te jene te deshmojne degjueshmeri (vemendje) konforme ---kerkesave, interesimeve, afiniteteve te femijeve... E JO TE UDHEHIQEN NGA EGOIZMI I TYRE NARCIST... Se ajo cfare dua te behet ne fakt femiju im - eshe pikerisht ajo cfare deshiron femiju im... !!

Dhe ca pika tjera , qe besoj qe do t'i zbulojme s'bashku nese tregohet disponim per te diskutuare ne vazhdim...

DEA
30-01-08, 16:03
Labi te faleminderit shume, per mendimin e dhene, me siguri se do te zbulojme me shume dhe njekohesisht do te mesojme me shume! ku dihet se mosmarrveshjet ne mes te dy gjeneratave jane shume prezente, mendoj nese do fklisnim haptazi do ta ndihmonim disi njeritjetrin ne kete drejtim, se nuk eshte e leht te jesh prind i sukseshem, po e kunderta nuk eshte e keht te kesh prin qe duan me shume nga femiu , se sa eshte ne gjendje ai te ju jap.

Pra diskutim te kendshem, dhe lirohuni edhe ne biseda te tilla! se vetem nese do ta shohim realitetin drejt ne sy jemi te gatshem ne permirsimin e tij!

Pupi
01-02-08, 21:12
Ndoshta edhe nuk mund tė flas "drejt" sa duhėt lidhur me kėtė Temė, ama tė mos flas fare ndiej njė lloj "borxhi" fėmijėve tė mijė qė sapo kan nisur tė rritėn.
Me "drejt" mendojė qė nuk munda tė kaloj edhe aq kohė sa duhėt me ta, gjė qė e dijė mirė qė nuk ėshtė nė rregullė.
Nuk dua dhe nuk kam pėr qėllim tė shfajsoj vehten, por dua vetėm ti cek ato qė tė gjithė i dinė.
Neve shqiptarėve na i veshėn rrobat ashtu pa matur, na ran, apo nuk na ranė pėr trupi, u deshem ti veshim pėr tė mos mbetur lakuriq fare.
Koha na katandisi nėpėr botė, ku as vetė nuk bėmė vendin si duhėt, e lėre mė tė mendohėshe pėr pasardhės.
Popujt e tjerė nė kėtė rastė "do tė kishin pritur", e neve nuk e bėmė kėtė, neve "nuk n'a u prit", dhe sollėm nė botė pasardhėsit tanė, vlerėn mė tė qmueshme qė ka njė prind.
Psikologėt ndoshta do tė kishin dalur me analiza tė ndryshme lidhur me kėto "vese" qė ka Shqiptari, por neve nuk pyetem shumė, nuk analizuam shumė.
Borxh fėmijėve
Lexova njė tė shkruar nga preshevari njė ditė(Po t'a dije fėmiu sa e donė Prindi, ai do qmendej), dhe sa kohė qė e sjellė nėpėr kokė, duke e kujtuar vehten time si fėmijė, dhe tė atin tashmė gati 80 vjeqar.
Historia duket se gjithmon ishte kunder neve shqiptarėve, sa me mallė e pritja baban timė kur vinte nga gurbeti, kishte ditė tė tėra qė pozicionohėsha nė udhėkryqin e mahallės qė ta pėrqafoja i pari.Edhe babai imė nuk kishte "pritur" dhe unė nuk isha i vetmi fėmijė, unė gjithmon doja qė tė isha i pari nė krahėt e tijė.
Kur tash i kujtoj ato qaste, pa u hamendur fare mė bie njė peshė e rėndė pėrgjegjėsie, sa unė kam mundur tė bėjė pėr t'a kthyer tė gjithė atė dashuri Prind-Fėmijė.
Vajza ime qė ka mbushur tė pestat, ka filluar mė tė tillat pyetje, qė pėr mua nuk janė edhe krejt tė panjohura. Shėtitjet qė bėjė kur jamė me tė janė shumė tė afėrta tė njė relacioni Prind - Fėmijė. Dhurata qė i zgjedhė pėr tė i pėlqejn gjithmonė, kurrė nuk kam gabuar numrin e rrobave, nė mėnyrė qė sė paku asaj ti bien!
E ėma e sajė quditet me kėtė pėrpikėri t'imen, se si gjithmonė ja "qėlloj".
"Ka me u ba mirė", do tė thoshte Pirroja. Dhe mė tė tillė shpres e pėrfundoj edhe kėtė shkrim.

DEA
10-09-08, 15:24
Dje pashe ne televizor se dy prind e kontrollonin vajzen e tyre 13 vjeqare ne cdo levizje ne shtepi me kamera ashiqare, 13 vjeqarja edhe kur del ne qytet eshte e pajisur me JPS sender ( sinjalizues apo alarm ) edhe me shofer do te thote non stop nen kontroll, ku prinderit deklaroheshin se e kane nga dashurija e tepert per vajzen e tyre........ Sa eshte e akceptueshme kjo? Ju prind a do ta arsyetonit ne ndonje menyre kete sjellje dhe ju femije si do te vetembroheshit nga nje kontrolle e tille absolute e prinderve ?

emine
10-09-08, 15:34
Dje pashe ne televizor se dy prind e kontrollonin vajzen e tyre 13 vjeqare ne cdo levizje ne shtepi me kamera ashiqare, 13 vjeqarja edhe kur del ne qytet eshte e pajisur me JPS sender ( sinjalizues apo alarm ) edhe me shofer do te thote non stop nen kontroll, ku prinderit deklaroheshin se e kane nga dashurija e tepert per vajzen e tyre........ Sa eshte e akceptueshme kjo? Ju prind a do ta arsyetonit ne ndonje menyre kete sjellje dhe ju femije si do te vetembroheshit nga nje kontrolle e tille absolute e prinderve ?


Kta prind me siguri qkamos kan ba kure kan qen ne moshen e vajzes tyne,edhe bajagi te smure qenkan,po a din se kshtu shkatrrohet fmija nuke mbrohet njeriu duke e burgu dhe marre cdo sfere private,,,une ktyne jau kisha marre fmijen ky a skandal dhune psiqike,,,,,,,nncncnncnnnnncn gjithkujna i fal i madhi Zote fmije,fmija im duhet me pas nje rruge ku une e drejtoi,nerse nuke done ket me sgjedh duhna mu pajtu disi me sgjedhjen e tij/saj ,ja mu mundu mi ndimu ja mu mundu me kuptu,per ndryshe kurre sdo qoja veten ne ate pozit me e robru femijen ,sepse ata njerz qe rriten en liri jan njerzit qe neser ske frig mi qite ne jete perpara kurse ata qe mbrone ne ket menyre te smure jan ata me pasoja psiqike e me shum probleme se pari em vetveten (pasigurija)pastai friga nga cdo kush,,,,UNE THEM SE KURRE SDO JA MIRRJA SIDOMOS SFEREN PRIVATE AS FEMIJES ,cdo kush mesone nga pervoja nga gabimet,leje edhe ti femijen te mesoj qka a jeta,,,,mbroje üpo mos e burgo ,robro

Murgesha
10-09-08, 23:30
Pajtohem me shkrimin tėnd Emine. Kontrolla e tepėrt ndaj fėmiut qon nė robėrimin e ndjenjave tė tij.

Jam pėr me ju dhėnė fėmijėve njė liri normale, as tepėr shtrėngesė e as tepėr liri, disi tėrhiq e mos kėput, me u mbajt tek mesi i artė pėr tė pas njė jetė normale me ta.

LABI
29-09-08, 15:19
Te respektohet entiteti, dinjiteti i femijes . Te shifen ( te respektohen) edhe ata si subjkete te barabarta ne mardhenie ( e jo si objekte , mjete , lodra te degjueshme nepermjet te cilave pretendimet e synuara metohen te realizohen ; te arrihet satisfakcioni , krenaria perballe komunitetit, ambientit social ku jetoni. ) ...

Te trajtohen si njerez me vetedije te vecant (te ndryshme) nga ajo e atyre, me qellime, motive , virtyte , vese e teke personale !

Te mos lejne pershtypje infantile me sjelljet dhe veprimet e tyre ... Te mos i trajtojne ata (femijet) , siq bejne "femijet me lodrat e tyre" --> si objekte , prone e tyre , me te cilat dhe mbi te cilat mund te sillen si do dhe te vendosin per ta sido, kurdo...

Nocioni femije eshte relevant deri ne moshen 18 vjecare !!

Te respektohet liria e tyre, te respektohet privatsia e tyre .