PDA

View Full Version : Mė shumė duhet dhėndėrri apo reja?


Murgesha
31-01-08, 23:14
Hajde edhe njė temė me tematikė familjare. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Ndoshta nuk ka shumė prej nesh qė janė vjehėrr e vjehrra por dhėndurr e nuse ka mjaft edhe nė kėtė forum.

Ēka mendoni cilėt janė mė tė rėndėsishėm e duhen mė shumė nėpėr familjet shqiptare?

Arb
31-01-08, 23:16
paj ma e reni osht kon me dasht ate naletin qe te vjen me shkrepse ne dore (me ia shti flaken shpise) - reja...

Buqja_ch
01-02-08, 12:55
Hajde edhe njė temė me tematikė familjare. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Ndoshta nuk ka shumė prej nesh qė janė vjehėrr e vjehrra por dhėndurr e nuse ka mjaft edhe nė kėtė forum.

Ēka mendoni cilėt janė mė tė rėndėsishėm e duhen mė shumė nėpėr familjet shqiptare?Murgesha éshté ni tem interesante dhe as njé heré nuk do té mund té bindemi,, se kénd e dojm apo kénd duhet ta dojm mé shumé ............Nusen apo dhéndrrin
Pas disa vitev do té mund té flas mé lir pasi ti provoi ato dashni,, si vjeherr ..... mos pyet pér mue tani ahahahha

Ndérsa mua mé duket se dhéndurt duhen mé shum nga vjehrrat ......
Ndérsa nusen e don dhe ka rrespekt vjehrri .........

Sido qoft éshté miré té mundohemi té gjejm ni gjuhé té pérbashkét ,, si me nuse si me dhénderr ...........

natyra
01-02-08, 13:14
"Pershendetje per temen e nderuar Murgesha,vertet tem e qelluar,ndaj po shprehi dhe une mendimin tim ketu me pak fjale,mendoi se duhet dashur ate qe meriton,apo jo?

me respekt
natyra

vjeshta
01-02-08, 15:25
Thojne qe Mbreti ish qu ne kembe vetem per dhenderrin ,a thua pse ?!:biggrin:

Arkza
01-02-08, 15:28
Thojne qe Mbreti ish qu ne kembe vetem per dhenderrin ,a thua pse ?!:biggrin:Sepse ja ka Jek qiken Prej shpije se paska hanger shume buk ! hahahahahahahahahhahahaha

vjeshta
01-02-08, 15:32
Sepse ja ka Jek qiken Prej shpije se paska hanger shume buk ! hahahahahahahahahhahahaha

Jo jo ,krejt diqka tjeter ..http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Murgesha
01-02-08, 15:43
Po Vjeshta e kam ndėgju kėtė histori, e besa edhe shumė fjalė tjera qė mė shumė duhet dashtė dhėndėrrin qė ta hjek bėrllogun prej shtėpie.
Po kjo nuk qėndron a?? http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

Arkza
01-02-08, 15:44
Jo jo ,krejt diqka tjeter ..http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gifHahhahahahah po veq ja futa valla se Ide skam per kete po pres se qka po thua ti se Pse !?

Murgesha
01-02-08, 15:45
paj ma e reni osht kon me dasht ate naletin qe te vjen me shkrepse ne dore (me ia shti flaken shpise) - reja...

Arb nuk e pranoj kėtė mėnyrė mendimi pėr "naletin". Edhe nėnat tona dikur ishin nuse, e na mėsuan se nė "shtėpi tė huj" duhet me qenė e "verbėrt e e shurdhėt" pėr tė na dashtė dikush.

vjeshta
01-02-08, 15:47
Po Vjeshta e kam ndėgju kėtė histori, e besa edhe shumė fjalė tjera qė mė shumė duhet dashtė dhėndėrrin qė ta hjek bėrllogun prej shtėpie.
Po kjo nuk qėndron a?? http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

Jo ,sepse berllogu nu ka gjini .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

Arkza
01-02-08, 15:49
Jo ,sepse berllogu nu ka gjini .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gifMe ja Lind Qika nje Djale per Trashgemin !!!!!!!! :redface:

Murgesha
01-02-08, 15:50
Jo ,sepse berllogu nu ka gjini .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

Ndaj kėtė mendim me ty...

Po nė tė shumtėn e rasteve kam vėrejtė se mė shumė duhet dhėndėrri e mendoj nga shkaku qė ai nuk jeton nė njė shtėpi me vjehrrit, pėr tė ja parė vjehrria tė kėqiat hahahahahaahah

vjeshta
01-02-08, 15:50
Me ja Lind Qika nje Djale per Trashgemin !!!!!!!! :redface:

Ja qelloi Murgesha ,Arkza .

vjeshta
01-02-08, 15:52
Ndaj kėtė mendim me ty...

Po nė tė shumtėn e rasteve kam vėrejtė se mė shumė duhet dhėndėrri e mendoj nga shkaku qė ai nuk jeton nė njė shtėpi me vjehrrit, pėr tė ja parė vjehrria tė kėqiat hahahahahaahah

Larg syshe afer zemre moj ...........hahaha

Murgesha
01-02-08, 15:54
"Pershendetje per temen e nderuar Murgesha,vertet tem e qelluar,ndaj po shprehi dhe une mendimin tim ketu me pak fjale,mendoi se duhet dashur ate qe meriton,apo jo?

me respekt
natyra

Patjetėr Natyrė merita zė vend kryesor nė dashjen e tė tjerėve, por kėtu edhe ėshtė pak pa tjetėr me i dasht apo jo, se janė nė pyetje fėmijėt tanė....

lyra2
01-02-08, 15:55
Nese gjen dhenderr te mire ,ke fituar nje djale ne te kunderten ke humbur nje vajze.Po ashtu edhe per rene mendoj...Pra dashurine ndaj ketyre mendoj se duhet fituar nga ata.:biggrin: :wink:
Veq verehet nje "dashuri" me e madhe per dhenderrin .....;)

Preshevar
01-02-08, 15:56
Po ju,.... cilin do ta kishit dashur me shum ? ... rejėn apo dhėndrrin ?

Arkza
01-02-08, 15:59
Nuk dote jepi une mendimin time ! Sepse leht eshte me fol por me Mbajt a mundimi dhe me mire eshte te shohim vetin kur te bohimi per me Vlersu Rejen apo Dhendrrin ! keshtu me mire po e le me kaq dhe kur te bohem vjehrr vi ju kallxoj se kon pe du ma shuem ! :biggrin: :tongue:

Murgesha
01-02-08, 16:00
Nese gjen dhenderr te mire ,ke fituar nje djale ne te kunderten ke humbur nje vajze.Po ashtu edhe per rene mendoj...Pra dashurine ndaj ketyre mendoj se duhet fituar nga ata.:biggrin: :wink:
Veq verehet nje "dashuri" me e madhe per dhenderrin .....;)

Shumė me vend e nderuar, fjalisė tėnde nuk do tja hiqja asnjė pikė e as presje....

Murgesha
01-02-08, 16:01
Po ju,.... cilin do ta kishit dashur me shum ? ... rejėn apo dhėndrrin ?

Nuk po e di ende Preshevar se as kam djalė e as vajzė tė fejuar a martuar...
Tė dashuruar po, ama mbasi jan ende tė rinj mė duhet tė pres edhe ca vite pėr tė ditė se kend do ta dua mė shumė hahahahahahahahaha

vjeshta
01-02-08, 16:05
Po ju,.... cilin do ta kishit dashur me shum ? ... rejėn apo dhėndrrin ?


M'varet nga investimet ,kush investon ,gezon .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Preshevar
01-02-08, 16:13
:biggrin: Bash u gzova kur e lexova postimin e Lyrės dhe qe u patjuat me te.... :tongue:

Po un mendoj qe "respektimi" tregohet me shum ndaj dhendrrit pershkak qe shkon ndoshta ne vizit me rrallė kurse kritikat, keshillat e sygjerimet ndaj tij i mbajn ne vetvete :D,.. kurse reja duhėt me shumė pershkak qe bėhet robė i asaj familje dhe keshillat, kritikat e sygjerimet qe u jipen jan per te miren e saj e Kurrsesi per ta lenduar.

Murgesha
01-02-08, 16:19
:biggrin: Bash u gzova kur e lexova postimin e Lyrės dhe qe u patjuat me te.... :tongue:

Po un mendoj qe "respektimi" tregohet me shum ndaj dhendrrit pershkak qe shkon ndoshta ne vizit me rrallė kurse kritikat, keshillat e sygjerimet ndaj tij i mbajn ne vetvete :D,.. kurse reja duhėt me shumė pershkak qe bėhet robė i asaj familje dhe keshillat, kritikat e sygjerimet qe u jipen jan per te miren e saj e Kurrsesi per ta lenduar.

Jo gjithėherė kritikat, sygjerimet, kėshillat janė pėr tė mirėn e resė, por duhet me i marrė si tė tilla mu pėr hirė tė fitimit tė rrespektit pėr kalim nga robė i asaj familje nė anėtare me tė drejta tė barabarta me anėtarėt e tjerė....

Preshevar
01-02-08, 16:26
Jo gjithėherė kritikat, sygjerimet, kėshillat janė pėr tė mirėn e resė, por duhet me i marrė si tė tilla mu pėr hirė tė fitimit tė rrespektit pėr kalim nga robė i asaj familje nė anėtare me tė drejta tė barabarta me anėtarėt e tjerė....

E vertet,.. ashtu eshte. Gjithė njerzit nuk jan te njejt,...

Arb
01-02-08, 16:35
reja more duhet dashte...

Ajo e bija e fisit prej shpijes se huj po vjen ne shpi te vete... edhe qaty po i shti rrojt...

E ai po hek nje luge ma pak ne shpi, edhe doket rralle e hic...

Naki
01-02-08, 17:20
Mirėsjellja reciproke,nderimi dhe respekti ėshtė baza ,themeli i mirėkuptimit,dashurisė ndaj dhėndrit apo nusese.
Prindėrit e tė dyja palėve nėse kanė investu edukim tė mirėfilltė tė fėmijėve te tyre sigurishtė se do ti korrin tė mirat .
Pra pasqyre e dhėndrit ėshtė edukimi i tijė tek familja e tijė nėse ai gjatė jetės ka mėsuar si tė respektonė ,nderonė mikun ,shokun,familjen ai nuk do tė ketė probleme edhe nė mese tė huaja nėse e quajmė fazen fillestare tė miqėsis.E njejta rrugė sikurse e dhėndrit ėshtė edhe e nusesė-resė.
Njė nuse apo reja me punen,veprat,afėrsinė e integronė veten nė familjen e burrit sikurse tė ishte vajza e tyre,nė kėtė rastė edhe vjehrrija luajnė rolin kyqė nė akceptimin,afėrsinė dhe ofrimin reciprokė tė komunikimit.
Njė qiftė i lumtur,me jetė harmonike reflektonė edhe nderim dhe respekt pėr dhėndrin.

Nuk do tė bėja Dallime se a duhet ma shumė Dhėndrri apo Reja,do tė thoja si ėshtė vendi ėshtė edhe kuvendi,pra gjithėkush ja bėnė vetit vendin si pėr tė mirė si pėr tė keq.

halla e madhe
02-02-08, 16:10
Eu ku je Murgeshe bre,po ngushte na paske nxene me keto pytje..hahahahahaha
Une per vete do ti rrespektoja dhendurt kur shof qe vajzat e mija jane te lumtura me ta,ashtu edhe rejen do ta respektoja kur shof djalin qe eshte i lumtur me te...e sa per dashni me shume se femijte mi askend ne bote s'do te doja,por te shofim, me kohen ndoshta do te bindem se cila apo cili eshte ai/ajo qe munde t'me marre dashnine dhe te behet i barabart me femijte e mi!:smile:

te pershendet hallushja,gati vjeherr:biggrin:

Zana_ch
02-02-08, 16:51
mami jem gjithmon mka thon nese une ja dua burrit tim prind e tij ....ska qare edhe burri im pa mi dashte prind e mi .....a e ka thon mami im keq a mir :rolleyes:

rilinda
02-02-08, 17:01
mami jem gjithmon mka thon nese une ja dua burrit tim prind e tij ....ska qare edhe burri im pa mi dashte prind e mi .....a e ka thon mami im keq a mir :rolleyes:

oP. Mirė e ka pas se knej ka na thojnė "Ēka t'mbjell edhe korr." :biggrin:

lyra2
03-02-08, 11:57
Po ju,.... cilin do ta kishit dashur me shum ? ... rejėn apo dhėndrrin ?
...nese dhenderri e bene te lumtur vajzen do ta respektoja shume ,po ashtu edhe reja nese e ben te lumtur djalin..!!
E per ta dashur eshte tjeter,ndoshta kurr nuk do t'i dua por vetem do t'i respektoj ,mvaret nga ata se ēfar gjaku kan ahhahahaha

Gjumashja
03-02-08, 12:21
duhet ai / ajo qe te ben femin rehat dhe te lumtur...

LABI
03-02-08, 12:39
iii keto fare lloj mardheniet, raportet dramatike - (in) skenikkee...

S'kam nevoje askusht t'me dashuroje nga vija e krushqerise pos te dashures... Te tjeret nese reflektojne respekt ndaj meje , personalisht ate nuk e konsideroje si perkujdesje respekte ndaj meje por ndaj femijes se vete...

nanee, babeeee... ato pollavraa jane te ( nane , babe i zorittt) ... Cfare hamom nane, babeee ( nje nane , nje babe njeriu ka).... :tongue:

lovely
21-10-08, 21:15
Hajde edhe njė temė me tematikė familjare. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Ndoshta nuk ka shumė prej nesh qė janė vjehėrr e vjehrra por dhėndurr e nuse ka mjaft edhe nė kėtė forum.

Ēka mendoni cilėt janė mė tė rėndėsishėm e duhen mė shumė nėpėr familjet shqiptare?


qysh kam pa e qka po shoh, dhanrri duhet ma shume... le qe nuk i dojn rejat po as djalin e vet nuk e dojn sherri i rese :biggrin:

Jana
24-10-08, 23:58
....si ti martoj evlad e mir kam je tregue......

Lona
19-12-08, 09:43
Nuk me kujtohet se cilin ...:biggrin:

shfletuesi_
19-12-08, 10:19
Varet nga personaliteti i dy pareve. Dhendrrit, Res, Vjehrres dhe Vjehrrit... Nese posedojn personalitet respektues jan te dashur atehere besoj qe njesoj ju duket...

Penelope
19-12-08, 10:29
ahahah, asnjoni hiq valla...dhenderr edhe re, vete emrat jane per prindet kogja te pakendshem haha..

shfletuesi_
19-12-08, 10:39
ahahah, asnjoni hiq valla...dhenderr edhe re, vete emrat jane per prindet kogja te pakendshem haha..

Dhendrri duhet me shume kuptohet nese eshte i Madhi apo edhe nese eshte Hastret dhanderr...

Penelope
19-12-08, 10:50
Dhendrri duhet me shume kuptohet nese eshte i Madhi apo edhe nese eshte Hastret dhanderr...


jo sbesoj qe duhet veq qe koka me i madhi ose hastret...duhet nese osht djale i mire edhe ju bon qiken e lumtur...a nusja edhe fort e mire me qene, pak ma ndryshe osht...

shfletuesi_
19-12-08, 10:59
jo sbesoj qe duhet veq qe koka me i madhi ose hastret...duhet nese osht djale i mire edhe ju bon qiken e lumtur...a nusja edhe fort e mire me qene, pak ma ndryshe osht...


Po kshtu i kam degjuar plakat qy spo flas nga prevoja se akoma dhenderr s'jam ber...Edhe nusja mund ti bej per veti dyte...

Idila
19-12-08, 12:27
Mamaja ime thoshte " sa tė jetė cupa e fejuar, nuk do ta pranoj dhėndrrin nė shtėpi", por kur ajo ditė erdhi,,, paramendoni dhėndrri gjoja i turpshėm, ndėrsa ajo me gojėn plotė, "urdhėro brenda djalė", gati po e tėrhiqte zvarrė! Pastaj thoshte, "nuk e dija kaq shumė tė duhej dhėndrri, e dua sikur djalin tim". Ehhh moj mama....

Amina
23-12-08, 21:40
Reja normal, ne qofte se eshte per me deshte heheheh

e_martumja
23-12-08, 22:08
dhėndėrri ...

Psikologu
24-12-08, 15:43
Si shtrojn ashtu edhe flejnė..

GURI SYLAJ
24-12-08, 21:08
Ktyne here qeni i oborrit veq nipat nuk i ka lehe e tash dhanrri hyn sikur ne oborr te vetin!Tash merrne me mend cfar ndryshimesh moderne!?

LABI
24-12-08, 21:10
Shume pyetje e ceket dhe palidhje. Mendoj qe kjo mendesi i takon fjalorit te kaluar provincial dhe primitiv !!!

GURI SYLAJ
24-12-08, 21:21
Shume pyetje e ceket dhe palidhje. Mendoj qe kjo mendesi i takon fjalorit te kaluar provincial dhe primitiv !!!

Plotesisht keni te drejte sepse sot jasht"provinces "dhe jasht"primitivizmit" as qe dihet cili ne te vertete eshte "dhenderri"!

Por kemi "fat" qe provinca dhe primitivizmi, ku ishin prinderit tan, kan ngele ,se paku ,si pjese te humorit!!

Murgesha
25-12-08, 00:36
Plotesisht keni te drejte sepse sot jasht"provinces "dhe jasht"primitivizmit" as qe dihet cili ne te vertete eshte "dhenderri"!

Por kemi "fat" qe provinca dhe primitivizmi, ku ishin prinderit tan, kan ngele ,se paku ,si pjese te humorit!!

Nuk eshte bash krejt humor...

Tradita vazhdon http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

GURI SYLAJ
25-12-08, 00:39
E keqja eshte se per dikend po!?

LABI
25-12-08, 00:42
Plotesisht keni te drejte sepse sot jasht"provinces "dhe jasht"primitivizmit" as qe dihet cili ne te vertete eshte "dhenderri"!

Por kemi "fat" qe provinca dhe primitivizmi, ku ishin prinderit tan, kan ngele ,se paku ,si pjese te humorit!!

ehh keto rende dhe keto privilegje hirarkike (te dhuruara, trasheguara) brenda per brenda antareve te FISIT dhe FISEVE (cofte ai i gjakut, qumshtit , apo i krushqise) jane rrezuar .S'jane me rregull (me shume perjashtim).. S'ka ma i madhi , i vogli , i pari , i dyti , e madhja , i vogli ... Ndarja eshte e njejet dhe e djret... Cofte emocionale, juridike....

LABI
25-12-08, 00:44
Nuk eshte bash krejt humor...

Tradita vazhdon http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Tani e tutje tradita civile (qytetare)- juridike ...jo , farefisnore - zakonore.

Murgesha
25-12-08, 00:44
ehh keto rende dhe keto privilegje hirarkike (te dhuruara, trasheguara) brenda per brenda antareve te FISIT dhe FISEVE (cofte ai i gjakut, qumshtit , apo i krushqise) jane rrezuar .S'jane me rregull (me shume perjashtim).. S'ka ma i madhi , i vogli , i pari , i dyti , e madhja , i vogli ... Ndarja eshte e njejet dhe e djret... Cofte emocionale, juridike....

Ku paska ndodh kjo??

LABI
25-12-08, 00:47
Ku paska ndodh kjo??


po kjo puna e nderit, honorit, rendit bagja i madh, guxha i vogel , reja e madhe reja e vogle e qisi broqkullina sadush dhandrri i pare , dhandri i d yte, dhandrri i vogel, dhandrri i madhe ... REJA , BAXHA , MIKU I PARE NE KRYE TE VENDIT , NE TAVOLINE TE PARE NE DASEM, ai andej ky kendej ... blla blla blla , :eek:

Ik ik, qe procesori jem sun i perpunon keto te dhana mundet mem eksplodu koka :biggrin:

Murgesha
25-12-08, 00:48
Tani e tutje tradita civile (qytetare)- juridike ...jo , farefisnore - zakonore.

Paskan nise vjehrrit me dashte me civilizim rene apo dhendrrin a?

Murgesha
25-12-08, 00:50
po kjo puna e nderit, honorit, rendit bagja i madh, guxha i vogel , reja e madhe reja e vogle e qisi broqkullina sadush dhandrri i pare , dhandri i d yte, dhandrri i vogel, dhandrri i madhe ... REJA , BAXHA , MIKU I PARE NE KRYE TE VENDIT , NE TAVOLINE TE PARE NE DASEM, ai andej ky kendej ... blla blla blla , :eek:

Ik ik, qe procesori jem sun i perpunon keto te dhana mundet mem eksplodu koka :biggrin:

Dakord Labi por tema nuk eshte per rrespektin e uljes ne krye te vendit apo te dera....

GURI SYLAJ
25-12-08, 00:54
ehh keto rende dhe keto privilegje hirarkike (te dhuruara, trasheguara) brenda per brenda antareve te FISIT dhe FISEVE (cofte ai i gjakut, qumshtit , apo i krushqise) jane rrezuar .S'jane me rregull (me shume perjashtim).. S'ka ma i madhi , i vogli , i pari , i dyti , e madhja , i vogli ... Ndarja eshte e njejet dhe e djret... Cofte emocionale, juridike....

Jo Labi e ke gabim!Kjo eshte teme paksa e mundimeshMe nese i hiqet petku qe une po e quaj humor jo pa qellim.
Pikrisht fale keti rendi apo privilegji ,qe ti po e quan hrarkik,ne e dijm ken e kemi nene dhe i themi nene ,e dijm ken e kemi baba dhe i thtmi baba...vlla,moter etj!
Aty ku nuk ka "rend" hierarkik aty nuk ka as rrespekt aty nuk ka as ...!
Ndarja juridike ndoshta por ajo emocinale eshte krejt dicka tjeter dhe jo rralle bien ndesh me njera tjetren!!
Por tema, ku ne po debatojm, eshte dicka tjeter,mundemi edhe te bejme ngapak humor!!

LABI
25-12-08, 00:55
Paskan nise vjehrrit me dashte me civilizim rene apo dhendrrin a?


""dashnija"" ne keto raste ( lexo mardheniet brenda per brenda anetareve te krushqise ) eshte e vendosur mbi parime fakultative (te lira) .. ee Jo simbolike (ritualistike, te detyrueshme -> sipas rendit te patrimoniumit dhe matrimoniumit) , por permbajtesore ; ne keto raste :confused:

(S'ka nevoj me ma desht , as s'pres me ma desht , shume intriguese, hipokrite mu duket .. BILE VEQ CKA ME SHKON NERVA, kur i ni tu ju referu , babe, nane pih******* cka ke kjo pune .. KIFLE MAS UJIT !!! )

Murgesha
25-12-08, 01:00
""dashnija"" ne keto raste ( lexo mardheniet brenda per brenda anetareve te krushqise ) eshte e vendosur mbi parime fakultative (te lira) .. ee Jo simbolike (ritualistike, te detyrueshme -> sipas rendit te patrimoniumit dhe matrimoniumit) , por permbajtesore ; ne keto raste :confused:

(S'ka nevoj me ma desht , as s'pres me ma desht , shume intriguese, hipokrite mu duket .. BILE VEQ CKA ME SHKON NERVA, kur i ni tu ju referu , babe, nane pihh fuckkk tuppp; cka ke kjo pune .. KIFLE MAS UJIT !!! )


Valla Labi, ke me prit edhe mir me ta dashte prindet tu nusen tende, e me te dashte ty prindet e grus sate. Jo ne menyre fakultative por ne menyre mese normale. Nuk besoj qe neser do te jesh tolerant deri ne ate shkalle sa q te ta fyejn prindet e tu ka te sillen gruan tende, apo te te fyejn prindet e saj ty.

Jan raporte familjare qe dasht e pa dasht ndikojn ne maredheniet e qiftit.
Nese ti ke vendos te jetosh vetem mete e ajo vetem me ty ajo eshte tjeter gje.

Din gje, te don ty vjehrra yte?????

LABI
25-12-08, 01:01
Jo Labi e ke gabim!Kjo eshte teme paksa e mundimeshMe nese i hiqet petku qe une po e quaj humor jo pa qellim.
Pikrisht fale keti rendi apo privilegji ,qe ti po e quan hrarkik,ne e dijm ken e kemi nene dhe i themi nene ,e dijm ken e kemi baba dhe i thtmi baba...vlla,moter etj!
Aty ku nuk ka "rend" hierarkik aty nuk ka as rrespekt aty nuk ka as ...!
Ndarja juridike ndoshta por ajo emocinale eshte krejt dicka tjeter dhe jo rralle bien ndesh me njera tjetren!!
Por tema, ku ne po debatojm, eshte dicka tjeter,mundemi edhe te bejme ngapak humor!!

Keto jane mardheniet FAREFISNORE, DERIVOJNE NBA BAZA, NDERSA NUK JANE VETE BAZA .... FAMILJA ESHTE E VETMJA BASHKESI KU VERTETE BURON EMOCIONI I SINQERT (e jo ritualistik) .. Nga familja derivon FISI , Por nga fisi nuk derivon familja . POR MARDHENIA FISNORE (e gjakut, e qumshtit e krushqise)Kote s'thuhettt

DIQQ BIJA , DIQ MIQASIA :wink:

(kjo thenie e ka bazen ne praktiken tradicionale te mardhenive martesore-familjare shqiptare... )

LABI
25-12-08, 01:10
Valla Labi, ke me prit edhe mir me ta dashte prindet tu nusen tende, e me te dashte ty prindet e grus sate. Jo ne menyre fakultative por ne menyre mese normale. Nuk besoj qe neser do te jesh tolerant deri ne ate shkalle sa q te ta fyejn prindet e tu ka te sillen gruan tende, apo te te fyejn prindet e saj ty.

Jan raporte familjare qe dasht e pa dasht ndikojn ne maredheniet e qiftit.
Nese ti ke vendos te jetosh vetem mete e ajo vetem me ty ajo eshte tjeter gje.

Din gje, te don ty vjehrra yte?????

Cka eshte kjo relevante, jetike per mardhenien apo raportin e nje qifit .... Asnje lidhje, raport martesor NUK VENDOSET PER HIRE TE DIKUJTT ... KJO KA NDODHE NE TE KALUAREN , PERSHKAK TE NDIKIMIT TE NORMAVE TRADICIONALE , ZAKONORE --- si psh :

BURRI I "MIRE" JA MBANE QIKEN E "KEQE" MIKUT TE MIRE (e keso lloj thaniesh ne pakufi ) !!!!Tani s'po du te leshohna ne nje diskutim tani me te konsumun, ne tema te ngjashme si kjo ne rubriken e Familjes ... !!

Thjesht eshte budallallek te preokupohesh, apo te kerkosh te te "Doj" , dhe pjestaret e familjes, fisit prej nga vjen i/e dashuri/a juaj !!!!

Cka nese s'ka hiqq familje ??!! ( do kishit thane edhe me mire, apo do t'a konsideronit si nje tragjedi te lidhenit me nje person te tille ?! ) :rolleyes:

GURI SYLAJ
25-12-08, 09:18
Une nuk dij ku jetoni ju por ketu ku jetoj une ,mendimi se raportet brenda familjes jan te pa rendesishme eshte konstant por edhe shkatrrimi i familjes eshte ne te njejten gjenddje,Nese e pyt nje pjese te keti populli ketu per familjen pergjegjeja e pare eshte ;nuk i kam pa qe dy,tri e pese vjet!???
Raportet brenda Familjes se gjere,e kam fjalen per raporte njerezore,duhet te ruhen dhe respektohen kuptohet,pa e damtu procesorin ,sepse jan raporte qe ,ne aspektin emocional ,ndikojn brenda familjes se ngusht dhe e ruajn "procesorin" qe te mos explodoj!!Perndryshe ndoshta edhe nuk te duhet fare "procesor"!Gjerat qe levizin ne baze te instinktit nuk kan nevoje per te(procesor),por shtrohet pyetja ;
A e kemi kalu kete faze apo jemi ne degradim te saj ?
Pikrisht raportet emocionale perbejne bazen e njerezores!
Keto "Thenjet pa kufi " mbaj mend mire se nuk jan edhe broqkulla , jeta t'i sjelle te oxhaku!

"Kur po me bie ndermend ken e kam daj po me gerrditet edhe nana"
"Mbjelle ne Koder po te mbine ne Voter"
"Tri here mat e nje here kput ne daq mos me t'u ba shpia ...helaqe!"
e shume "brockulla" tjera .... qe shume kush i mesoj me vonese!!?

Deanna
25-12-08, 23:53
po kjo puna e nderit, honorit, rendit bagja i madh, guxha i vogel , reja e madhe reja e vogle e qisi broqkullina sadush dhandrri i pare , dhandri i d yte, dhandrri i vogel, dhandrri i madhe ... REJA , BAXHA , MIKU I PARE NE KRYE TE VENDIT , NE TAVOLINE TE PARE NE DASEM, ai andej ky kendej ... blla blla blla , :eek:

Ik ik, qe procesori jem sun i perpunon keto te dhana mundet mem eksplodu koka :biggrin:

Qeky koka ka hjek keq nga baxhat, e nusja e tij nga kunatat qe paska shkru kaq me mllef.

Kur te bahem re e dikujt ma ka ondja jo veq burri po edhe vjehrria me u cmend pas meje. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

LABI
26-12-08, 01:24
Qeky koka ka hjek keq nga baxhat, e nusja e tij nga kunatat qe paska shkru kaq me mllef.

Kur te bahem re e dikujt ma ka ondja jo veq burri po edhe vjehrria me u cmend pas meje. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

ha , ha , ha !

Lume , burri, vjehrrija, miqasia, fisi e nahijaa per ty :biggrin::biggrin::tongue:

Dardani_K1
26-12-08, 02:53
Pershendetje
Po ju tregoj nje tregim real dhe ju gjykone vet.

Ishe kanen nje plak dhe ishe dalen me shetit dhe duke shetit afer nje rruge ulet me pushue dhe ne ate moment kalojn disa vetura te dasmoreve tu kendu dhe kure e shohin plaken dojn pak me e ngucen dhe i thojn oj plak a dine me kendue ajo thot di po mos po e idhnoj nusen e ata i thojn po hajt njeher e Plaka ja nis . kerr o kerr ke que pare me qese e ke marr mut me Lese e kure e nijn dasmoret kete kang e nalin muziken dhe ma se ngucin plaken po e lajn rehat, por sdo te thot se te gjitha nuset jane te keqija por nje numer i madh e sidomos ne ditet e sodit jane tamam mut me lese,qe te baba i vet si ka vet kush per send e ba vakija qe barkun se ka mush mir me buk e kure te shkon te burri ja fillon me qiten ligje e kanune e ku me dashten ate nuse vjehrra e vjehrri.

_ELI
26-12-08, 03:21
Reja duhet me shumė dhe dhondri rrespektohet me shume. Nuk ka gjo ma mire se reja me konė e mirė dhe mu dasht nga familja e burrit, pasi qe ajo e bonė edhe vendin familjes se saj ne fis te huaj dhe oshte kenaqesi per nusen te pritet familja e saj me cehre dhe me ngrotesi. Dhonderi duhet te respketohet por edhe te duhet pse jo, secila bi ka qef qe kur te shkon tek familja e saj te dalin dhe ta presin dhonderin mire dhe me cehre.

Jana
26-12-08, 13:31
Nusja besoj...e spo di se hala s'kam nuse en shpi....se dhondrri e ka shpin e vet...

Oqeani
26-12-08, 13:32
Ehe Jana mso bre - mos ka je ka xhelozon po me duket !

Jana
26-12-08, 13:33
Ehe Jana mso bre - mos ka je ka xhelozon po me duket !

Jo mer s'jam xheloze po i kam vllaznit e vegjel e hala s'jan rrit me u martu....

Linka_pz
26-12-08, 21:09
Krejt mvaret prej tyre ....,

si dhendrri ashtu dhe reja nese din te respektojn mund te fitojne dhe dashuri
aty ku hyn :smile:.

Terminatori
01-01-09, 12:55
Ne gjermoni kur e ki dhandrrin, si me pas ni evlad t'zemres hahahaha

Daglasi
20-07-10, 20:59
Nuk thojn badihava, mbreti i shpise dhenderri.

teutaA
21-07-10, 18:49
ka shku vakti i res :smile: dhonderri dhonderri edhe krejt sherri i djalit:tongue:

Guri i madh
21-07-10, 19:16
PO PO edhe kta te shkret dhenderr po mbledhin tulifar berllogu

GURI SYLAJ
21-07-10, 20:14
Dhendrri more .
A e keni vrejte ,as qeni i oborrit nuk lehe kur hyn dhendrri ne oborr!

Murgesha
21-07-10, 20:46
Po, po keni te drejte, dhendrri po u dashke :wink:

Po pres te shof si e sa do ta dua renė :biggrin:

teutaA
21-07-10, 20:47
Po, po keni te drejte, dhendrri po u dashke :wink:

Po pres te shof si e sa do ta dua renė :biggrin:

res sja ban gajlen i beson djalit :wink:

Murgesha
21-07-10, 21:08
res sja ban gajlen i beson djalit :wink:


Moj as qė pėrzihem aty pari, po kėtu pėr dashni po bajm llaf ha,haahahahahahaha!

Buqja_ch
21-07-10, 23:10
Dhendrri more .
A e keni vrejte ,as qeni i oborrit nuk lehe kur hyn dhendrri ne oborr!


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Qika^Me^Kule
27-01-11, 15:21
Nese e ka shkruar All-llahu édhe une ndoi her te behem vjeher... sigurisht ce do i pergjigjem kesai teme.....

Por mendoi... se ka lloi lloi dhendera e lloi lloi nuse.... kret mvaret nga personat ce jan... ne shumice e rasteve duhet nusja d-m-th- nese ja ploteso kushtet vjeres.... te njejten e kan dhe dhendrat..... keshtu po mendoi une... ndoshta e kam dhe gabim... s'po di.... taman...:rolleyes::confused:

roadrunner
27-01-11, 15:24
Dhondrin ma shume* se reja hala so kerkah hahaha

tipi engjellor
27-01-11, 19:14
hahahah kape njanin e mshoj tjetrit hahahahah

Ł ć νD ī ĵ ä
03-02-11, 19:53
..sipas asaj qe po e shoh une ne rrethin ku jetoi...dhendrrin po e dojn me shume :tongue:

DEA
10-02-11, 14:36
Si Vajza e si Djali* duhen njejte
Si Dhendrri e si Reja* marrin respektin qe e meritojne!

Albonita
11-02-11, 16:17
O nona e vet e qorton bijen edhe masi te shkon......'' bijo ska ma si te nana me fjet deri ne 14.00... atje je te burri en fis te huj ''

se nime kto qikat e sotit e kan modelin e jeteses '' kryt te nana e..komt te burri '' demek ky model nuk funksionon...

per asnjeren gjini...

ai vjehrra nana e burrit normal ajo tash ko me qu frka pak kishe qe ajo sundon aty.. e qaty lind problemi si mashqit e sotit jan quksha qita shatirat...


Aahhahahahahhahahahhahahahhah ...Ai i mbrrin komet atje mbasi koken te nona:biggrin: ih breee se kuptoj ket tem hic..thjesht :smile:


PS: Ska nevoj me dasht Babi as Mami dashurin time..kur une se dua....nese une e dua ather muin te kan Rrespket per te..e dasuhurin sinqeritetin ja jap unee..kur ne fund ai mundet mem vlersu ..si mundem te jam Korekte ndai ti..e jo Prindri...prindri ka jeten e vet.... dhe ne si femi i vlersoim Prindrit se far dashuire te paq kan pas deri me keto vite... edhe ne me muit te pakten me me hec per hapi tyre...jo sot shi e nesra djell!

Daglasi
11-02-11, 18:23
Dhandri.

Ish kan ni plak,edhe pritke mysafir edhe as nuk u qojke prej veni,
kur i erdh dhandri ,le se u que ne kembe por edhe per qafe e kapi.

Xuki
16-02-11, 11:28
Normal duhet njėsoj mi dashtė ata betera, por mvaret edhe prej respektit qė ta japin ata ty! Nejse unė kam mi dashtė, por nuk ju tregoj as me fjalė e as me qehre...... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Breshka
16-02-11, 18:42
njoni e kish pas livdu dhandrrin e vet te nje shok i veti ,ni dite e ni dit po i thot o jaran po kqyre dhandrrin niher per bire t'qelsit tani livdoe edhe duje :P:D:P:D