PDA

View Full Version : Greta Koēi duet me Toto Kotunjon


Zana_ch
01-02-08, 23:24
Duket se 2008-ta do tė jetė viti i bashkėpunimeve brenda dhe jashtė vendit pėr kėngėtaren Greta Koēihttp://www.celebritete.com/wp-content/uploads/2008/01/gretakoci.jpg

E pabesueshme, por ėshtė e vėrtetė… Greta do tė kėndojė pėrkrah Toto Kotunjos nė njė koncert qė do tė mbahet nė stadiumin e qytetit tė Shkodrės, nė datėn 1 maj kėtij viti, pikėrisht nė Festėn e Punėtorėve. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga vetė kėngėtarja, dhėnė ekskluzivisht pėr gazetėn “Korrieri”. “Nė axhendėn time kam njė projekt shumė tė rėndėsishėm, qė lidhet me njė koncert madhėshtor, sė bashku me Toto Kotunjon. Koncerti do tė bėhet nė qytetin e Shkodrės, nė datėn 1 maj, ku unė do tė kėndoj njė pjesė tė mirė tė repertorit tim, shoqėruar nga njė trupė baleti”, rrėfen ajo. Pavarėsisht se Kotunjo i pėrket njė brezi krejt tė panjohur pėr Gretėn, ajo nuk stepet, por ka fi lluar tė njihet me repertorin e kėtij tė fundit, ēka ethekson mė poshtė: “Kotunjo dhe fama e tij deri nė momentin qė mora ftesėn ishin tė panjohur pėr mua, pasi vetė mosha qė kam nuk mė favorizon. Por familja ime mė ka folur pėr vlerat dhe cilėsitė e kėtij kėngėtari, ndėrkohė qė tani po njihem me krijimtarinė e tij”. Nga sa mėsuam,Greta do tė kėndojė live kėngėt mė tė zgjedhura nga repertori i saj dhe mė gjerė. Ndėrkaq, ajo do tė shoqėrohet edhe nga njė trupė baleti qė do tė shtojnė edhe mė shumė atmosferėn e kėtij evenimenti. Ndėrkaq, edhe vetė Kotunjo do tė jetė i shoqėruar nga njė grup i madh instrumentistėsh dhe balerinėsh, enkas pėr koncertin. Mbrėmja do tė jetė e pėrmasave gala dhe si kryefjalė do tė ketė duetin Kotunjo-Greta Koēi, shoqėruar edhe nga surpriza tė mėtejshme.


Aktiviteti ėshtė mundėsuar nga Konsullata Italiane e qytetit tė Shkodrės,nė bashkėpunim me “Living Room”.Pas sukseseve tė njėpasnjėshme qė po korr kohėt e fundit njė ndėr talentet mė tė spikatura tė muzikės moderne, vrulli i saj nuk ndalet… Pak ditė mė parė ka prezantuar klipin e fundit “Mė fal nėnė”, qė po shfaqet nė tė gjitha stacionet muzikore moderne. Por ajo nuk “kėnaqet” me kaq… Sė shpejti do tė hedhė nė tregun muzikor njė kėngė tė re shoqėruar me videoklip. Greta rrėfen se kėnga do tė jetė me ritme tė forta R.B Hip-hop. Veēantia e kėtij krijimi ėshtė se ajo do tė sjellė njė bashkėpunim me njė nga rreperėt mė tė mirė shqiptarė, por qė ka vendosur tė mos e zbulojė enigmėn se pėr kė bėhet fjalė. Njė gjė ėshtė e sigurt… Nė qoftė se kėngėtarja vazhdon me kėto ritme, duke lanēuar krijime tė reja sa hap e mbyll sytė, e meriton tė quhet “kėngėtarja e vitit”.Jo mė kot ėshtė cilėsuar si njė ndėr talentet mė tė spikatura tė muzikės moderne shqiptare. Para disa vjetėsh u shfaq pėr herė tė parė nė ekranin tonė. E megjithatė, asnjė prej nesh nuk mund ta imagjinonte se kishte pėrballė njė yll tė ri tė muzikės shqiptare. Nė atė kohė Greta ishte vetėm 14 vjeēe dhe ia dilte pėr mrekulli tė pėrballonte ekranin, por jo vetėm. Duket se ajo ka njė dhunti natyrale dhe nuk stepet ndaj magjisė sė mėte- skenės apo spektatorit.

Korrieri