PDA

View Full Version : Adrian DULE - KRIJIME


adidu
14-12-07, 02:26
Po postoj nje novele , e cila uroj t'ju nxise per te dhene mendimet tuaja, qofte pro, apo kundra per menyren e trajtimit artistik dhe social.


Mbylla kompiuterin dhe rregullova nxitimthi shkresat me shifra pa fund, tė sapo printuara. Shplodha sytė pėr pak nė faqen bosh tė murit tė zyrės, (nuk jam aq romantik sa tė shoh pemėt nga dritarja) dhe u bėra gati tė dal me stomakun nė dorė, qė filloi tė ulėrasė i fyer. Nuk isha marrė fare me tė qė darkėn e shkuar. Tringėlliti zilja e mesazheve tė celularit. E hapa me bezdi, se mos ishte ndonjė klient idiot, i cili kujtohej nė castin e fundit pėr tė ndryshuar dicka nė pėrllogaritje. Punė muti, kur je nėnpunės banke dhe duhet tė merresh me paratė e pafund tė tė tjerėve dhe pret si qen rrogėn nė fund tė muajit. Varja. Gjysma e sė keqes, se mund tė isha kamarier, apo murator nė Greqi, apo Itali, si ca shokėt e mi. Mesazhi fatmirėsisht mė shplodhi akoma mė shumė sytė, e mė qetėsoi ulėrimat e stomakut pėr pak sekonda. Vinte nga njė mikesha ime, e cila mė ftonte pėr drekė nė njė restorant afėr bankės. U lėshova poshtė shkallėve pa pasur durim tė pres ashensorin. Pėrfundova nė rrugė, duke shkopsitur kėmishėn dhe lėruar kollaren. Mora rrugėn drejt restorantit ku ajo priste me njė shoqen e saj, sic mė shkruante nė sms, tė cilėn nuk e njihja.
Kishim kohė pa u takuar. Arsyet ishin tė shumta. Mė thelbėsorja mendoj se lidhej me faktin qė mė kishte dalė nga qefi dhe nuk mė shkohej mė me tė nė krevat. Gjithsesi jam aq i sinqertė dhe i ndershėm, sa t’ja transmetoja gojarisht edhe asaj. Natyrisht qė kur ja thashė mė mirėkuptoi, aq mė tepėr qė bashkėjetonte prej vitesh me dikė dhe prisnin tė martoheshin sė shpejti. Tek e fundit patėm njė marrėdhėnie seksuale tė vrullshme pėr njėfarė kohe, qė besoj se pati vlerė si pėr atė e si pėr mua. Ajo shkundi pluhurin e monotonisė qė e mbante tė shtrėnguar nė darėt e bashkėjetesės sė gjatė dhe unė shkunda allatet e mia, sic thoshte gjyshi im rafmet pastė. Epo ajo qėnka e pėrdalė se ka tradhtuar atė tė gjorin dhe ti i pacipė qė paske shkuar vetėm pėr shkundje allatesh, do thoni ju. Ehh…sa mirė do tė ishte nė rast se do tė ishin kaq tė thjeshta gjėrat nė pėrcaktim. Njeriu i shkretė qėnka kaq i komplikuar, sa rregullat e moralit i rrinė si njė palė kėpucė me numėr mė tė vogėl se kėmba dhe ja bėjnė gjak. Sidoqoftė janė pa fund ato femra tė shkreta qė kanė ndjekur rregullat e moralit njė pėr njė dhe ju rroftė qė e futėn kėmbėn njė jetė nė kėpucėt me numėr mė tė vogėl se kėmba e tyre. Sė fundmi kur jeta ju ikėn pėr lesh (sic thonė), mallkojnė fatin e zi dhe moralin, si gjyshja ime, qė nėpėr dhėmbė shpesh pėshpėriste: “Pac fatin e kurvės” – kur shihte tė bijėn tė ngelur nė derė. Dhe kishte tė drejtė rafmetpaslia, po aq sa kishte tė drejtė burri i saj gjyshi im, me shkundjen e allateve, megjithėse iku me peng nė zemėr qė nuk i shkundi allatet sic deshi dhe gjyshja iku me peng nė zemėr, qė nuk pati fatin e kurvave me gjyshin i cili e kishte mendjen vetėm tek shkundja e allateve.
Me pak fjalė, shoqja ime solli organet nė formė me mua, pa i shkuar aspak mendja ta braktisė atė delen e perėndisė me tė cilėn e lidhnin shumė mė tepėr gjėra se sa seksi. E di qė me kėtė frazėn e fundit do tė acaroheni shumė, meshkuj dhe femra sė bashku dhe do tė mė quani tė pėrdalė, tė pacipė e kudiunė dhe shoqen time kurvė me damkė.
Arrita nė restorant si vetėtimė dhe syri mė kapi dyshen e ulur nė tavolinė. Prisnin me njė piatė afetato nė mes, njė shishe verė dhe dy gota tė mbushura me lėngun e rubintė. Pa e zgjatur me prezantime dhe pėrshkrime tė tepėrta, putha nė faqe fshiktas mikeshėn time, i dhashė dorėn tjetrės dhe u ula me njė ndjesi tė kėndshme, por tė cuditshme. Mikesha ime ishte bionde origjinale dhe solucioni qė ja forconte tė verdhėn ishte i vėnė nė masėn e duhur. Shkurt nuk hynte tek biondet e shplara. Shoqja e saj ishte brune e theksuar. Nėse ishin me bojė, apo pa bojė flokėt e saj, nuk arrita ta konstatoj. Ajo qė i bėnte shumė tė ndryshme pėrvec flokėve ishin sytė. Biondia me sy tė blertė dhe brunia me sy tė thellė nė ngjyrė ulliri si kadife, ose mė saktė si sy kaprolli. Ja fus kot, se vetėm njė herė kam parė njė kaproll tė sapovrarė, qė i ndriste njė pikė loti teksa jepte shpirt. Po jepte shpirt them . . . nuk e di a ka shpirt kaprolli, por atė ndjesi mė la atė cast qė e pashė, pas ca sacmeve cifteje qė ja kish ngulur xhaxhai im. Njė njeri i fandaksur, i cili me diplomė kishte mbaruar matematikė, e pėr profesion quante gjuetinė dhe urrejtjen mė tė madhe e kishte klasifikuar matematikisht, pėr femrėn dhe artin nė tėrėsi. Arti dhe femra sipas tij e kishin bėrė botėn lėmsh dhe i kishin vėnė vulėn e shkatėrrimit njerėzimit qė nė zanafillė. Nejse, varja edhe xhaxhait tė fandaksur. Tek arti hajt se po i jap njė farė tė drejte, por tek femra ja mbyste i ndjeri, se pa femrėn kot rrojmė dhe s’ka kuptim jeta. I ndjeri, sepse edhe ai ka vdekur, ashtu sic ka vdekur edhe im atė qė njė jetė u zu me tė. Im atė i jepte tė drejtė pėrsa i pėrket femrave, por duke u munduar ti mbushė mėndjen se arti ėshtė gjėja mė e bukur qė karakterizon njeriun, meqėnėse time mė e donte aq shumė sa ajo i kishte hedhur trutė e gomarit meqėnėse vetė ishte artiste. Ziheshin kaq shumė me xhaxhain sa hynte halla ime me tėrsėllėmė pėr ti ndarė (nuk po e quaj e ndjera se nuk ka vdekur akoma) dhe i qetėsonte duke i thėnė se: “Kam shkuar me dhjetėra meshkuj dhe tė tėrė ishin idiot pėrvec burrit tim”. Burri i saj ( pėr sqarim) ėshtė njė plak i rrjedhur pasanik italian qė ka nja tre barqe me fėmijė dhe sė fundmi bėri edhe njė djalė me hallėn. Vėllezėrit i fusnin njė kurvė nėpėr dhėmbė pėr tė motrėn dhe e linin sherrin si me magji, sepse ajo kur nxehej nuk pėrmbahej dhe jo vetėm kaq, por ju kėrkonte paratė qė ju kishte dhėnė borxh burri i saj, po ta detyronin tė arrinte deri nė atė “dhimbje shpirtėrore” sic e quante ajo.
Sidoqoftė po kthehem tek ndjesia e kėndėshme dhe e cuditshme e rezervuar nga ato tė dyja, e lidhur fillimisht me portretet diametralisht tė kundėrta, por jo pėr tė kundėrtėn se sa pėr atė qė i bėnte tė pėrbashkėta kėto tė kundėrta. Ishin kaq tė kundėrta, qoftė edhe nė dhėnien e dorės dhe qėndrimit nė tavolinė, sa mua nė vend tė mė jepnin ndjesinė e tė kundėrtės qė ėshtė normale, mė dhanė njė ndjesi ngjashmėrie. Ti je i fandaksur si gjyshja, gjyshi, xhaxhai dhe halla tė cilėt sapo i pėrmende do tė thoni, teksa nė dy qėnie ekstremisht tė kundėrta sheh ngjashmėri. Ndoshta, madje edhe unė atė moment kėtė mendova dhe tė tėra kėto pėrsiatje jua thashė me disa fjali shpejt e shpejt, ndėrsa e pastrova pjatėn me copra sallami dhe proshute duke i shoqėruar me verėn qė e piva si ujė. Ato filluan tė qeshin me lot dhe shihnin njėra - tjetrėn ndėrkohė qė erdhi kamarieri pėr tė marrė porosinė. E pyeta kamarierin nėse e kishte gjallė babain dhe xhaxhain dhe kur mė tha – po - me kokė i hutuar, ju luta tė mė thotė se cfarė mund tė mė sugjerojė, sepse isha i uritur dhe nuk kisha nerva tė rrija e tė lexoja menunė. Filloi tė recitojė njė lumė gjėrash dhe e ndėrpreva duke i thėnė tė mė sillte atė qė atij i pėlqente mė shumė dhe qė e kishte ngrėnė vetė mė shumė se tre herė gjatė kohės qė punonte nė atė lokal. E humbi seriozitetin pėr njė cast. Filloi tė qeshė me dorėn pėrpara gojės dhe u kthye tek femrat pėr tė marrė porosinė, ndėrsa mu krijua ndjesia qė ju duka si karagjos qė bėn humor pa i qeshur buza. Ato pa u pėrmbajtur nė tė qeshur i porositėn njė pjatė tė dytė tė cilėn e kishte ngrėnė vetė mė shumė se tre herė, por tė mos ishte njėsoj me atė timen. Ai u u pre nė fytyrė. Ndoshta ju duk sikur po talleshim me tė dhe i nguli sytė me pėrvuajtje tek brunia, e cila vazhdonte tė qeshte me tė madhe. Mė erdhi keq pėr tė, sepse nuk ja kisha bėrė porosinė me humor dhe aq mė pak me karagjozllėk, pėr mė tepėr qė kishte pak thinja mbi vesh qė e fisnikėronin. I fola me nervozizėm asaj tė ndėrpresė tė qeshurėn dhe u ktheva nga kamarieri duke i kėrkuar tė falur, e njėkohėsisht duke i thėnė qė kur tė sillte porosinė tė mos pėshtynte tek pjata ime, sepse po i dilja nė krah. Kamarieri filloi tė qeshė sėrish dhe e qeshura plasi deri nė barin e restorantit, madje mė erdhi edhe njė e qeshur nga kuzhina. Nė restorantin e vogėl dhe tepėr konfort e tė shtrenjtė ishim vetėm ne klientė nė atė orė dhe stafi. Tė tėrė qeshnin pėrvec meje qė fillova tė lutesha pėr tė ngrėnė dhe kapa njė pjatė nė dorė si sanduic.
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:30
Si pėrfundim porosi nuk dhamė, tė qeshurat mbaruan dhe kamarieri iku pa folur, por duke vazhduar tė qeshė dhe unė qė u kujtova dhe pėllita pėr njė shishe verė tjetėr tė mirė dhe jo si ajo plera qė po pinim. Ato tė dyja filluan tė qeshin sėrish akoma mė keq dhe brunia u ngrit nga tavolina dhe mori drejtimin pėrnga bari.
- Pėrfundimisht ti je alien – tha biondja dhe mė puthi nė buzė me afsh, por shpejt dhe shkarazi.
- Pse? – e pyeta duke fshirė buzėt nga shija prej fruta pylli qė mė lanė buzėt e saj tė lyera, nė buzėt e mia dhe mė sollėn si tė pėrzjerė nė stomakun e uritur.
- Kjo shoqja ime ėshtė pronarja e lokalit sė bashku me tė shoqin, i cili nuk ėshtė kėtu dhe mė shumė rri jashtė, pasi kanė shumė bisnese tė cilat duhen ndjekur prej andej.
- Pėr kėtė jam alien?
- Oooo ti je i poshtėr, sepse e kupton shumė mirė qė nuk e kisha pėr kėtė, por pėr natyrėn tėnde dhe...
- Dhe ti mė ke thirrur qė tė mė thuash se pėrderisa unė nuk kam mė qef tė shkoj me ty, tė mė bėsh nder e tė mė njohėsh me kėtė shoqen tėnde qė e paska harruar burri me kohė se ėshtė i zėnė me bisnese jashtė vendit?
- A ka mundėsi tė paktėn njė herė nė jetėn tėnde tė mos jesh kaq banal ? – tha dhe jo vetėm qeshja, por edhe humori shpirtėror i castit ju largua nga portreti.
U ndjeva keq me veten dhe njėkohėsisht irritimi i urisė tė cilin e kisha transformuar nė egzaltim tė ambientit mė preu oreksin dhe mė hapi farfallėn grykore pėr tė pirė. Ktheva gotėn e verės duke e zbrazur dhe ja lashė kamarierit mbi tabaka, ndėrkohė qė po ndėrronte gotat pėr tė sjellė verėn tjetėr. Ndėrkaq pronaria e lokalit u afrua me njė shishe verė Barolo nė dorė dhe ma vuri pėrpara duke ndenjur nė kėmbė pėrpara meje e sigurtė qė ndėrkaq isha sqaruar pėr pozicionin e e saj dhe njėkohėsisht e qetė pėr situatėn e krijuar pak mė parė. Instiktivisht dhe pacipėrisht sic mund tė thoshte dikush nė tė tilla raste, shėtita vėshtrimin nė trupin e saj nga maja e kėpucėve firmato qė mbathte nė kėmbėn e vogėl e tepėr tė hijshme, drejt pulpėve, kofėshėve, bacinit dhe torsit ku fekste njė gjoks dysh, e deri tek portreti me buzėt tepėr virgjėrore pėr kėtė grua tė martuar. Shkurt njė mrekulli fizike e mirėmbajtur me shumė shije, mbante pėrpara meje njė shishe verė Barolo. Tė qėndronte nė atė pozicion pak pėrpara budallallėkut qė kėputa me bionden time, do tė ishte mrekullia vetė dhe... nuk e di se cndjesi tė bukur do tė kisha, por atė cast nuk reagova fare pėrvec njė lėvizje tė thjeshtė koke pėr aprovim, pa e parė aspak nė sy. Aq sa i adhuroja femrat po aq edhe mė kapte njė sfazim idiot delirant ti dhunoja padashje pikėrisht kur ndjehesha jo thjesht mirė pranė tyre, por i lumtur. Kėtė vuajtje po pėrjetoja atė cast dhe teksa ajo u ul dhe kamarieri filloi tė hapė shishen e verės u ngrita dhe pasi kėrkova leje me njė delikatesė tė sajuar dukshėm, u nisa drejt tualetit. Edhe nė tualet ndjesia e mrekullueshme e pronares sė lokalit shpėrndahej paqėsisht dhe higjenikisht, duke filluar nga aroma dhe deri tek aksesorėt e tualetit tė vėna me kujdes. Hoqa xhaketėn, kollaren, kėmishėn dhe fillova tė freskohem duke u lagur i tėri, pasi mė kishte hypur nė trurin tim pervers njė ndjesi pisllėku qė buronte nga vetvetja, aq sa edhe tualeti mė dukej shumė mė i pastėr dhe higjenik se sa vetja. Mbarova dhe u pashė nė pasqyrė duke mbėrthyer kėmishėn dhe shtrėnguar kollaren dhe fillova tė qesh me gjendjen prej tė prekuri qė mė kish kapllyer, por sidoqoftė oreks nuk kisha mė dhe doja tė largohesha sa mė parė nga ato tė dyja. Ngrita celularin dhe fillova tė kėrkoj mes emrave femėrorė pėr tė gjetur atė qė do mė bėnte tė ndjehesha mė mirė pas ezaurimit tė asaj tavoline qė pėrcaktova se nuk do tė mė hante mė shumė se njė orė pas daljes nga tualeti. Diku ndalova dhe klikova. Pas tringėllimės sė ziles u dėgjua zėri i saj dhe pa ja zgjatur shumė lash takim pas njė ore. Pa kuptuar zgjodha njė beqare qė jetonte nė ėndėrrėn e saj qė vetėm mua mė kishte tė dashur, pavarėsisht se e takoja rrallė. Hėm... beqare, e shkreta sapo kishte mbaruar fakultetin dhe ishte turp ta quaje beqare, por kur merresh me tė bashkėjetuara qė duan tė shkundin pluhurin, apo tė martuara qė duan tė kruajnė zhulin, beqare do thuash.
Dola nga tualeti dhe u drejtova tek tavolina i freskėt dhe me humor tė mirė, i bindur qė do gjeja dy fytyra tė heshtura qė kishin dialoguar gjatė kohės qė unė isha nė tualet, por...ato po qeshnin pa fund dhe tė egzaltuara pėr dicka qė nuk ma thonin, por vetėm kur u afrova ma bėnin me dorė si pėr tė mė treguar qė nuk ka tė bėjė me mua. U ndjeva i squllėt dhe tėrė optimizmi mashkullor mu pėrdhos deri nė fund tė kėmbėve dhe rrrija si i shushatur me gotėn qė e ktheja cdo tre sekonda pa ditur ctė bėja. Tė qeshja, keq, se do dukesha budalla, tė rrrija serioz budallallėku mund tė merrte pėrmasa akoma mė tė mėdha. Mė shpėtoi kamarieri qė solli pjatat dhe fillova tė ha si i uritur pa pasur pikė urije dhe ato vazhdonin batutat e pakuptueshme me njėra tjetrėn dhe qeshnin duke mė kėrkuar herė pas here tė falur. Hakmarrje e pastėr femėrore do tė thoshte xhaxhai im i ndjerė dhe do tė mė vinte ciften nė dorė atė cast pėr ti vrarė si sorkadhe femrat e tavolinės. “Trajtohe artistikisht situatėn dhe mundohu tė mos i shohėsh si femra qė shkund allatet”- do tė thoshte im atė. “Shkund allatet biro dhe mos e vrit mendjen se c’bėjnė e kush janė” - do tė thoshte gjyshi. “Pac fatin e kurvės, e kurvė mos qofsh thuaju zuskave” - do thoshte gjyshja . Po halla cdo thoshte nė kėtė rast? Ke halla fillova tė qesh edhe unė me tė madhe, sepse ndėrkohė tėrė meditimin tim pa dashje e kisha bėrė me zė tė lartė dhe ato tė heshtura mė dėgjonin. Qeshja u bė mė keq se qeshje, sepse u kthye nė dilemė qeshėse, pasi as ato nuk arrinin tė gjenin se cdo thoshte halla ime nė atė rast. Ndėrkaq biseda me gjithė verėn filloi tė shkojė lumė duke hedhur hipoteza pa fund, se kush do tė ishte mendimi i hallės kur dy femra merren me njėra tjetrėn dhe nuk ja varin njė mashkulli. Unė as e mendoja se si duhej tė kisha vepruar vetė si mashkull, por as atyre nuk ju shkonte mėndja tė mė pyesnin pėr mendimin tim, pasi halla ime njė kurvė e lashtė na e kishte marrė mendjen komplet pėr tė marrė me mend se cdo tė mė thoshte mua nipit nė kėtė rast. Megjithatė halla pa dashje mė kishte dhėnė njė zgjidhje edhe pa pasur nevojė tė gjeja konkretisht se cduhej tė bėja, sepse ato ndjeheshin tė clira qė unė e quaja hallėn time kurvė dhe kėrkoja mendim prej saj, pra ato edhe kurva po tė ndjeheshin atė cast, mė keq se halla ime qė unė e kisha pranuar vetė, nuk ishin. Shkurt biondja ime duke mos qėnė kurvė u ndje keq kur mendoi se u soll si kurvė duke mė njohur me shoqen e saj, aq mė tepėr nga e thėna ime troc. Me shoqen e saj sic duket e kishte biseduar variantin e shkundjes sė pluhurit nga monotonia dhe unė i isha dukur si mė i pėrshtatshmi nė kėtė rast, aq mė tepėr qė bashkė kishim kohė qė nuk shkonim mė, por kur kujtonte situatėn qė kaloi me mua i ishte krijuar pėrshtypja se isha thjesht njė recetė farmacie, qė mund ta sugjeronte edhe tek shoqja e saj. Me pak fjalė varianti i hallės time tė shkretė qė nė fakt kishte qėnė e virgjėr derisa vėllezėrit i gjetėn me shkesi njė italian me njė kėmbė nė varr, mė doli si ultrakorten pėr reaksionin qė bėra si ilac me fjalėt troc qė i thashė biondes time. Dhe vėllezėrit mbyllnin gojėn kur fliste ajo jo pėr faktin e borxhit qė e dinin se nuk do e kthenin kurrė por pėr shitjen qė i kishin bėrė hallės nėn justifikimin pėr tė shpėtuar hallėn. Ato gjenin motiv hallėn time kurvė pėr tė shpėtuar nga dilema se si do tė dukeshin pėrballė meje, ndėrsa unė uroja castin kur ma dha truri ta bėj hallėn kurvė qė ta shpėtoja nga virgjėria e saj e lashtė, qė kur u martua e shante veten dhe tėrė familjen me gjithė fjalorin e rrugės, pse e kishin lėnė nė atė derexhe duke i bėrė moral ndershmėrie. Po ik moj hallė dhe gje ndonjė tė lash vitet qė tė ikėn i thashė njė ditė, por halla mė lėshoi njė tigan tefal tė blerė nė itali qė e kishte bythen aq tė rėndė sa shyqyr kapi cepin e kolltukut se pėrndryshe do ma kishte carė kafkėn nė dysh. Ngriva nė kolltuk pa lėvizur derisa hallės i ranė nervat dhe erdhi mori tiganin qė nuk i kishte lėvizur qimja dhe mė tha me maksimumin e pėrkėdhelisė” “ Po kush ma var mua mor mut muti, tani qė jam katandisur si sharabajgė.”
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:31
Shyqyr kėtė variantin e virgjėrisė sė lashtė tė hallės nuk e thashė me zė tė lartė, sepse na kishte rrėmbyer tė treve budallallėku i kurvėrisė sė hallės dhe nėn avujt e verės sajonim lloj lloj dashnorėsh qė kishte shkuar halla. Madje njė nga dashnorėt e hallės e bėra ministėr qė ishte ndarė me gruan pėr tu martuar me hallėn dhe halla i kishte dhėnė duart duke i thėnė se nuk ishte nga ato qė hante clinin rrugės tė tjerat. Ato u shqyen gazit dhe donin medoemos tju thoja emrin e ministrit, por qė njė cast u bėra serioz dhe ju thashė se mos mė telendisnin deri nė atė pikė sa tė nxirrja edhe emra.XXXXXX
Ndėrkohė kishin kaluar ca orė dhe vera na kishte sjellė nė qejf nė atė farė feje sa donim tė dilnim dhe tė bėnim jetė nate, megjithėse jashtė ishte akoma prag muzgu. Sidoqoftė dolėm dhe unė propozova tė shkonim nė shtėpinė time tė pinim ndonjė dicestiv sa tė vinte nata dhe pastaj tė lėshoheshim nė ndonjė pub, gjė qė u pranua me kėnaqėsi nga tė dyja njėzėri. Bionden e kishte marrė malli tė shihte shtėpinė pėr tė kujtuar castet e tėrbimit seksual dhe brunia kurioze tė shihte shtėpinė qė do tė shkundėte pluhurin e monotonisė martesore. Rrugės ndėrsa i jepja makinės sė brunes njė peogeot 604 me 2000 km mu dhimbs aq shumė ėhisky dhe fernet branca qė kisha nė shtėpi, sa ndalova kundravajtje pėrpara njė supermarketi dhe e bėra si gjyshi qė i thoshte hallės tė blente ėhisky pėr tė qerasur burrin e saj italian sa here i shkonin ne shtepi. Sapo halla zbriste poshtė me vrap dhe linte italianin nė dhomėn e ndenjes pėrballė gjyshit pa folur asnjė fjalė se nuk kishte kush tju pėrkthente, gjyshja shpėrthente duke e sharė gjyshin se i kishte turpėruar dhe i tundėte shishen e rakisė pėrpara syve. Kur vinte halla gjyshi mbushte njė gotė ėhysky pėr vete dhe italianit i hidhte njė teke raki pėr tė mos ja prishur gjyshes dhe pjesėn tjetėr tė ėhiskyt e ruante kur ti vinin djemtė. E kėshtu si gjyshi i thashė biondes qė ti thotė brunes tė blejė pijen qė ka dėshirė, se ndoshta nuk i pėlqenin pijet e mia me klasin e pronares qė ka. Brunia u vu nė sedėr dhe erdhi pas pak me tėrė pijet e supermarketit tė shkarkuara nė bagazh aq sa pėr njė moment mė shkoi mendja tė hap ndonjė lokal vetė nė ditėt nė vazhdim.Pas pak arritėm nė shtėpinė time dhe ndėrsa u futa nė banjė pėr njė dush tė mirė, zonjat pėrgatitėn tavolinėn me pije fruta dhe gjithshka. U habita qė kisha aq shumė gjėra nė shtėpi dhe nuk e dija. Nė kėtė pikė isha si halla, sepse italiani i saj merrej me kuzhinėn. Kisha kohė qė nuk e dija se c’kisha nė frigorifer, sepse o pas pune bridhja nėpėr restorante e mė pas nė pube, ose cdo femėr qė vinte sajonte c’gjente brenda tij dhe kur nuk gjente, dilja i “turperuar” dhe bleja dicka. Madje u habita kur brunia mė bėri komplimenta qė shtėpia ndriste nga pastėrtia, por mesa dukej ime mė kishte dėrguar fshehurazi pastruesen e saj atė ditė, pėr ti futur njė dorė pastrim. Sa herė e bėnte kėtė gjė hante tė shara prej meje qė mė “dhunonte” privacinė, por kėtė rradhė e vendosa tė mos i bėj fjalė, sepse mė shkoi pėr fije . Jo vetėm kaq, por ju luta biondes tė mė ndėrronte carcafėt e krevatit, ndėrsa filluam tė pinim njė koktejl tė sajuar nga brunia. Ndeza cd player – in dhe vura muzikė tė qetė, por ishte e pamundur ta dėgjonim pasi “vajzat” ishin shumė tė egzaltuara dhe donin pak ritėm. Si pėrfundim plasi pėr qef kėrcimi nė dhomėn time tė ndenjes , pasi koktejli i saj nė dukje ishte i butė, por i tėrboi mė keq ato tė dyja, qė filluan tė tunden e shkunden me lėvizje tepėr ndjellėse e eksituese. Natyrisht u bėra edhe unė pjesė e kėrcimit dhe fėrkimi sa me njėrėn e sa me tjetrėn po mė tėrbonte keq, aq mė tepėr qė tė dyja ishin mjaft tė mira dhe ndjellėse. Biondia ishte e gjatė e dobėt dhe me gjoks tė vogėl si dardhė (do thoshte gjyshi im), por pjesėn e belit dhe kėmbėt i kishte mrekulli mė vete. Kur ecte, (akoma mė tepėr kur kėrcente), elasticiteti i belit dhe vitheve tė ndillnin pa mundur tė pėrmbaheshe, megjithėse atė cast vėmendjen e kisha tė pėrqėndruar mė sė shumti tek brunia. Biondes ja kisha nxjerrė ujin e zi dhe nuk mė tėrhiqte dhe aq, por brunia po mė torturonte atė cast me egzaltimin dhe nxehtėsinė seksuale, qė i shpėrthente nga tė tėra pjesėt e trupit.Vinte mė e shkurtėr se biondia dhe me forma mė tė buta e tė rrunbullakosura. Teksa kėrceja, shihja nga lart kofshėt e saj tė veshura me pantallona tė zeza qė tundeshin nėn ritmin e kėrcimit dhe mė krijohej njė ndjesi e papėrmbajtshme tė fusja njėrėn dorė mes tyre nė pjesėn e brėndshme pėr ti pėrkėdhelur.
Njė cast biondia u shkėput, uli zėrin e cd playerit dhe ndėrsa hapte celularin na bėri njė shenjė me gishtin tregues nė buzė si pėr tė mos folur. Bashkėjetuesi natyrisht e kishte marrė nė celular dhe kjo ishte situata mė e dhjerė me tė bashkėjetuarat, fejuarat tė martuarat e uarat. Foli, madje i nxori edhe brunen pėr tė folur, si pėr ti treguar qė tė qetėsohej se ishin bashkė dhe pasi la takim me tė e mbylli. U ul e para dhe shfryu e bezdisur qė ju pre kėnaqėsia , e pas saj u ulėm edhe ne nė heshtje. Ndezėm nga njė cigare dhe bėmė gėzuar me gota nė dorė me buzėqeshje fajtore, ndėrsa unė si shenjė afrimiteti dhe ndjelljeje preka lehtė me majat e gishtave faqen e brunes, tė nxehtė dhe tėrė epsh nga kėrcimi. Qė biondia do tė largohej u kuptua, por pata frikė se po mė ikte edhe brunia dhe mbesja thatė fare, prandaj e pėrkėdhela si pėr ti lėnė tė kuptojė qė ajo tė paktėn nuk doja tė largohej. Kthehu kokėn dhe mė pa me njė vėshtrim pranues tė butė dhe tė ėmbėl qė rrezatohej nga sytė e saj tė ullinjtė. Ndėrkohė u ngrita kinse pėr tė vajtur nė tualet me qėllim qė ti lija pak kohė vetėm, qė ti jepnin njė zgjidhje situatės. U ktheva pas pak dhe vura re qė situata ishte zgjidhur mė sė miri. Biondia do tė largohej pėr pak orė dhe do tė vinte sėrish aty, pasi e kishin rregulluar qė atė natė do tė rrinin tė dyja. Se ku dhe qysh e tek nuk pyeta, sepse afshi i epshit mu ngrit si tajfun nė trup dhe lumturia mė kaplloi tė tėrin.
Kur biondia u largua filluam tė bisedonim qetė pėr tema tė ndryshme, por vetėm pak caste, pasi nuk duroja dot mė dhe fillova ta pėrkėdhel ngadalė e me afsh dhe ajo u kėput si pras nė prehėrin tim me njė shenjė vuajtjeje tė rrallė, qė vetėm sytė e saj mund ta shprehnin aq dhimbshėm. E mora nė krahė dhe e shtriva butė nė divan. Fillova ta zhvesh ngadalė duke filluar nga kėpucėt e vogla tė zeza. Flokėt e saj tė zi pis i kish hedhur mbi fytyrė pa mundur tė mė shohė nė sy. Filloi tė dridhej si virgjėreshė. Ishte vėrtet i habitshėm reagimi i saj dhe vrulli i egėr epshor i para disa casteve mė ra si gjethe e tharė vjeshte. E kisha menduar ndryshe marrėdhėnien seksuale me tė. Tė vrullshme, tė fortė si me njė femėr tė martuar qė do tė shfryjė inatin dhe kontraktimin nga hallet e familjes, aq mė tepėrr kur shihja egzaltimin e saj tek kėrcente. Kjo qė po ndodhte nuk ėshtė se nuk mė pėlqente, por mė ndrydhi dicka nė shpirt pa mundur ti jap njė shpjegim pėr momentin dhe vazhdova nė heshtje e ngadalė ritualin. Ndėrkaq mbrėmja kishte rėnė dhe fika dritėn pėrpara se edhe veshjet e fundit nė trupin e saj, pra mbathjet dhe recipetat t’ja flakja nė dysheme.
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:33
- Faleminderit qė e fike – pėshpėritėn buzėt e saj teksa errėsira na mbėshtolli tė dyve dhe psherėtiu si njė kone e vogėl qė e kanė lėnė prej ditėsh tė mbyllur, e pa i bėrė xhiron e zakonshme nė natyrė.
Nuk mė kishte ndodhur kurrė kjo mė parė me njė femėr, pėrvecse me virgjėresha, me tė cilat kisha kohė qė nuk kisha nerva tė merresha dhe ju shmangesha si vampiri kryqit. Megjithatė tek kjo femėr sec kishte dicka shumė ndryshe, dicka tė panjohur, e tė pa zbuluar mė parė, qė po mė eksitonte ndjelltas nė vorbullėn e keqardhjes pėr dhimbjen misterioze qė fshihte nėn gjoksin e saj tė bukur.
Nuk u nxitova ti heq tė mbeturat pasi fika dritėn, por fillova tė zhvishem ngadalė nė kėmbė, ndėrkohė qė ajo lėvizi dhe hoqi me qetėsi recipetat dhe mė pas perizomat dhe pasi vuri parakrahun nė portret, hapi kėmbėt nė pritje nėnshtruese qė unė tė lėshohesha mes tyre, sapo tė mbaroja tė zhveshurėn time. Njė drithėrimė pakėnaqėsie dhe impotence mė pėrshkoi tė tėrin dhe cdo ndjesi seksuale mu fshi nė cast, aq sa vegla ime mashkullore mes kėmbėve mu var dhe madje mu duk sikur mė hyri brenda nė trupin tim.
“Jo unė nuk jam keq tė bėj seks me njė viktimė” – thashė me vete atė cast dhe pasi u pėrkula e mora nė krahė, e ula nė prehėrin tim dhe fillova ta pėrkėdhel nė tė tėra pjesėt e trupit me mollėzat e gishtave. Nė fillim shprehu habi, kur nuk ju futa mes kėmbėve por e mora nė prehėr, e pastaj mesa duket u ndje mirė dhe me ndrojė lėvizi ngadalė duart nė trupin tim si tė isha njė qėnie e rrallė dhe e paparė prej saj ndonjėherė. Dalėngadalė afshi i ndėrsjellė po na rritej dhe akoma pa penetruar tek njėri – tjetri ajo filloi tė psherėtijė dhe tė bėhet mė energjike, ndėrsa unė i fėrkoja me prekje tė lehta zonėn e flaktė femėrore.
- Mė thuaj ti kur ta ndjesh se e do brenda – i thashė me pėshpėrimė nė vesh dhe lėshoi njė ofshamė tė dhimbshme dhe mė ngjiti buzėt e nxehta pas tė mijave me afsh.
- Boll nuk duroj dot mė – shpėrtheu pas pak dhe i ulur sic isha ja kalova kėmbėt rrėth belit tim duke penetruar nė brėndėsinė e flaktė, e tė magjishme femėrore.


* * *


Tė ulur mbi divan akoma tė zhveshur po pinim nga njė cigare nėn dritėn e zbehtė tė televizorit, pa e ndezur dritėn. Nuk kisha abazhur, sepse nuk mė ishte dashur kurrė. Pėr mė tepėr qė nuk mė shijonte seksi nė errėsirė, megjithėse atė cast e ėndėrrova dritėn e zbehtė tė abazhurit, qė do lante me dritėn e tij tė butė trupin e saj magjik, me forma tė buta e tė rrumbullakta. Ajo rrinte pa folur dhe mė kalonte lehtė majat e thonjve tė mirėmbajtur tė dorės sė saj tė vogėl, e tė bardhė, mbi kofshėn time. Ndėrsa unė mendueshėm pėr atė qė kish ndodhur i mbaja kokėn nė gjoks duke i ngacmuar herė pas here kokrrėn rozė tė gjirit gjė qė i jepte kėnaqėsi tė avashtė.
Pak mė parė kishte kaluar njė orgazėm tė gjatė, qė sa vinte pėr ti shpėrthyer i kthehej sėrish nė honet e dhimbshme tė shpirtit tė saj, aq sa njė cast bashkė me kėnaqėsinė i buruan edhe lotėt pa mundur tė arrijė pėrmbylljen e orgazmės, megjithėse vuante pėr ta pasur. Nuk u tėrhoqa megjithėse mė lutej qė ta ndėrprisnim aktin sepse i dukej sikur unė vuaja njėsoj si ajo, por vazhdova me tėrbim akoma mė tė madh pėr tė arritur sė bashku shkuljen e atij makthi torturues. Kur e heshtur dėneste nėn afsh dhe shpresat e mia po avullonin , e kapi njė ngėrc drithėrues dhe nguli thonjtė e mprehtė nė krahėt e mi duke ulėritur si shtazė e plagosur, pa mundur tė vetpėrmbahej dhe duke mė hedhur edhe mua ndėrkohė nė ekstazėn e njė kėnaqėsie tė cuditshme dhe tė papėrjetuar ndonjėherė nė atė formė. U ngjeshėm pas njeri – tjetrit dhe nuk ndaheshim pėr minuta tė tėra nėn shijimin e shpėrthimit vullkanor, nė pritje tė ftohjes sė llavės qė zbriste ngadalė nė shpatet e bėra njė tė trupave tanė. Mbi thonjtė e saj ngeli lėkura e trupit tim, qė pas pak filloi tė mė diqte me ėmbėlsi. Kur ja shpreha kėtė mė tha se nė plagėt e trupit tim kishte gdhendur shpirtin e saj.
Nuk kishim nevojė tė flisnim sic ndodh rėndom, pėr tė treguar honet e thella qė na mbanin tė robėruar, atė shumė mė tepėr se sa unė. Nuk kishte nevojė tė mė qahej, apo tė mė shpjegonte asgjė nga dhimbjet e saj qė megjithėse kishte cdo tė mirė materiale vuante tė thjeshtėn, vuante njerėzoren, vuante tė mos qėnit femėr. Atė natė kuptova se cdo tė thotė tė jesh femėr dhe mbi tė gjitha femėr e dhunuar pa tė vėnė dorė fizike mashkulli, femėr e dhunuar nė thelbin e tė qėnit femėr. Nuk ka dhunė mė tė madhe pėr njė femėr kur arrin deri nė atė pikė sa tė mos ndjehet as vetė femėr, por nuk ka reaksion mė tė madh shkatėrrues kur femra kupton se ėshtė femėr dhe e kanė detyruar tė mos e shohė veten si tė tillė. Pikėrisht nė kėtė gjendje ndodhej ajo pas kontaktit seksual qė patėm dhe njė zile alarmi kumboi nė qėnien time, sepse mund tė isha unė motivi dhe leva e Arkimedit tė revolucionit tė saj femėror, nė raportet qė kishte me bashkėshortin. Me aq sa ma priste truri atė cast mendoja se, pas kėsaj do tė mė ngjitej dhe do tė mė shihte si njė pjesė plotėsuese e organizimit tė jetės sė saj familjare aq mė tepėr qė ishte e qartė se i shoqi e kishte tė zgjidhur dilemėn seksuale dhe ndoshta edhe shpirtėrore me jetėn qė bėnte. Kėtė e kisha tė thjeshtė tek e fundit se ja bėja tė qartė qė unė nuk mund tė isha kėmba mbėshtetėse e urės sė qėnies sė saj dhe familjes sė saj, por prap kur mė kalonte qoftė edhe vetėtimthi nėpėr mend qė ajo tashmė kishte gjetur celėsin dhe do tė dilte tė kėrkonte dikė tjetėr nė rast se unė e braktisja, mė krijonte njė ngėrc nė shpirt. Mos ndoshta ishte mirė ashtu sic ishte pėr veten e saj dhe familjen dhe unė panvarėsisht se e bėra koshiente, nė fakt i mbolla shkatėrrimin?
Pas kėsaj u ngrita dhe i dėrrmuar shkova drejt tualetit i nervozuar njėkohėsisht pėr kėtė vrarje ndėrgjegje. Sapo hyra dhe fillova tė bėj sėrish njė dush mė erdhi pėr tė qeshur se mu kujtua gjyshi i ndjerė qė as mė shumė e as mė pak do mė thoshte:
“I shkunde allatet biro? Mirė bėre dhe mos e vrit mėndjen se jo vetėm qė i shkunde, por tregove qė je nipi im qė nuk e fut vetėm pėr tė shkundur allatet, por tja shkundėsh edhe asaj dhe ta kuptojė se cdo tė thotė mashkull”.
Megjithatė paralel mė fliste dhe gjyshja e ndjerė e cila do thoshte:
“ Tė hėngėrt mortja, se vetėm pėr tė shkundur allatet e ke mendjen si yt gjysh, pa llogaritur qė ka njė familje ajo e zeza dhe se ndoshta e ka fajin vetė qė nuk i pėlqejnė allatet e burrit. Ka femėr tė martuar qė nuk i pėlqejnė allatet e tė huajit mor rezil?”
“Epo kur edhe gjyshes time i paskan pėlqyer allatet e tė huajit, megjithėse gjyshi e shkepte jo se i pėlqente (nuk kishte i shkreti kė tė shkepte), vaj hallit me tė tjerat e kohės sė sotme” – thashė me vete duke qeshur dhe dola nė dhomėn e ndenies i zhveshur.
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:35
Biondia kishte ardhur ndėrkohė dhe mė lėshoi njė pantofėl, gjoja si e prekur nga pamja ime.
- Kjo mė sheh ke syri magjik dhe ma hap derėn pa hedhur asnjė copė rrobė nė trup, ti del karkacul nga tualeti. Epo kėtė se marr vesh fare. – tha kinse e nervozuar, por me buzėqeshje tė lumtur nė fytyrė, sepse e kishte ndjerė transformimin e shoqes sė saj.XXXX
Ju afrova dhe i vura dorėn pas kokės duke e tėrhequr nga vetja dhe puthur nė buzė. Tentoi pak tė largohet, pastaj u lėshua nė puthje tė gjatė epshore pa e vrarė shumė. Kur u shkėput pa si me faj nga shoqja, qė thjesht qeshi nė pėrhumbjen e kėnaqėsisė sė saj qė akoma nuk i kishte kaluar.
- Mė ka marrė uria – shpreha instiktivisht, pasi nė drekė pothuaj nuk kisha ngrėnė fare, ndėrsa fillova tė vishem.
Brunia qetėsisht ngriti celularin dhe foli me dikė nė lokalin e saj dhe u kthye pėr tė mė pyetur se cfarė tė porosiste. Me brekė nėpėr kėmbė ju afrova dhe i mora celularin nga dora dhe e mbylla.
- Prej kohėsh kam ca bėrxolla vici nė frigorifer qė mi ka sjellė ime mė dhe nuk i kam gatuar. Ka mundėsi ti shkrij nė mikrovalė dhe ti gatuaj, sepse po mė pėlqen tė gatuaj me duart e mia dicka pėr ju dhe veten. – i thashė dhe i mbėshteta kokėn nė gjoksin tim duke marrė frymė thellė pėr ti ndjerė edhe njė herė erėn e orgazmės qė akoma plluskonte nė trupin e saj.
I lashė nė shoqėrinė e tyre dhe hyra nė kuzhinė vėrtet i lumtur qė do tė gatuaja dicka pėr to, pavarėsisht nga cthoshte gjyshi dhe gjyshja. Gatuaja rrallė, por mė pėlqente kur kisha njė motiv pėr tė gatuar, e nė kėtė rast ishin ato tė dyja qė vendosa tė mos i ndaj nė ndjesinė time atė moment. Ndjeja dicka komplet ndryshe sė brėndshmi nga cdo herė tjetėr. Mė dukeshin tė dyja njė dhe i kisha nevojė fizike dhe shpirtėrore pa mundur ti ndaj. Nuk arrija tė kuptoja se c’po ndodhte me mua. Vrisja mėndjen nėse mė ishte krijuar vetėm mua kjo gjėndje apo edhe atyre.
Kėto pėrsiasja me njė drithėrimė mė shumė shpirtėrore se sa seksuale nė thellėsinė time, teksa vura tė shkriheshin nė mikrovalė bėrxollat. Ndėrkohė qėrova ca thelbinj hudhra dhe fillova tė kėrkoj pėr piper tė zi kokėrr. Vėrtitesha si somnambul pa arritur tė gjej edhe piperin tė cilin e kisha pėrpara syve. Mė nė fund e gjeta. I vėrvita tė gjitha nė tenxheren me presion, sė bashku me pak dafinė dhe u ktheva nė kuzhinė. Mbėshtetur tek njėra - tjetra rrinin nė heshtje ngjitur faqe mė faqe me sytė nga dera e kuzhinės nė pritje tė shfaqjes time.
- Jeni tė kundėrta nė imazh fizik, por ngjani shumė me njėra – tjetrėn dhe nuk arrij ta shpjegoj kėtė ndjesi qė ma krijuat qė nė momentin e parė kur erdha nė tavolinė – ju thashė dhe ato nuk reaguan aspak, por si me komandė katėr sy mė ndiqnin edhe veprimin tim fizik mė tė vogėl.
Ju mbusha gotat me koktejlin qė kishte mbetur dhe jua vura pėrpara, ndėrsa pėr vete hodha ėhisky Dimple. Celulari i brunes tringėlliti dhe u ngrit qetė me drejtimin pėrnga dera me pantoflat e mia nė kėmbė, duke shtypur ndėrkohė butonin e mbylljes nė celular. Hapi derėn dhe doli.
- Ku po shkon?! – pyeta bionden
- Porositi verė dhe nja dy gjėra tė vogla pėr tė shoqėruar gatimin tėnd – mė tha duke u ngritur dhe ulur nė prehėrin tim dhe pasi u ngjesh butė pas meje vazhdoi:
- Nuk do tė ta harroj kurrė atė qė ke bėrė sot pėr tė. Vetėm me ndjesinė tėnde tė mirė, jo vetėm ke shpėtuar njė njeri nga vetvrasja, por i dhe motiv tė jetojė dhe tė luftojė pėr tė gjetur veten.
Pas kėtyre fjalėve filloi tė qajė ngadalė nė heshtje me kokėn tė mbėshtetur nė gjoksin tim. Njė mpirje e pakuptueshme mė kapi kolonėn vertebrale dhe truri mė vurbulloi nė pafundėsi, duke mė theksuar akoma mė shumė ndjesinė e frikės qė mė kishte kaplluar pėrpara se tė shkoja nė tualet, por nuk kisha kurajo qė ti bėja pyetjen e thjeshtė “Pse”. Nuk ishte e nevojshme, sepse e mblodhi veten nė cast dhe ngriti kokėn drejt syve tė mi tė hutuar dhe tha:
- Pas tė shoqit qė e zhvirgjėroi pėrpara dhjetė vjetėsh, je mashkulli i parė qė kryen marrėdhėnie seksuale dhe je mashkulli i parė qė ajo arrin nė orgazėm. Do tė thuash se ke frikė mos tė tė qepet pas dhe kur ka arritur deri nė pikėn e vetvrasjes mendo se cmund tė bėjė cmenduria e saj.
Ndaloi dhe priti nė heshtje reagimin tim, por ishte e pamundur tė mendoja dhe jo mė tė flisja , pasi i kisha ndjerė gjatė aktit me tė fjalėt e saj dhe paniku mė mbėshtolli tė tėrin nė jetėn time tė thjeshtė, qė seksin e shihja thjesht pėr shfryrje dhe kėnaqėsi momentale.
- Mos ki frikė, sepse ajo tė vlerėson, por nuk tė dashuron dhe aq mė tepėr tė bėjė si e cmendur pas teje. Tė vlerėson pėr faktin qė i ndryshove jetėn dhe se do tė dijė tė luftojė me tė shoqin qė sot e tutje, i cili ėshtė i dashuruar me njė femėr tjetėr dhe madje ka fėmijė me tė. Ai e nisi jetėn me mentalitet tė mbrapshtė duke zgjedhur njė femėr qė ta zhvirgjėronte vetė dhe ta rriste vetė, me qėllim qė ta kishte vetėm pėr vete. Kėtė e arriti aq, sa kur ndryshoi vetė duke arritur tė dashurohet me njė prostitutė dhe tė bėjė fėmijė e tė jetojė me tė, kuptoi se ka bėrė krim ndaj sė shoqes. Pėrvecse e zhvirgjėroi , nuk e coi kurrė deri nė atė pikė sa ti japė tė paktėn njė herė orgazėm, sepse mendonte se ishte e dėmshme pėr gruan dhe orgazma i pėrkiste vetėm kurvave. Sė fundmi arriti deri aty sa ti kėrkonte gruas sė tij qė ka dy fėmijė qė ta falte dhe tė gjente njė njeri qė tė shkonte seksualisht, por jo tė ndaheshin dhe ajo nuk arrinte ta perceptonte dot dhe arriti deri nė tentativė vetvrasjeje, megjithėse plluskon nė para pa fund tė cilat i kanė vėnė me mundin e tyre tė pėrbashkėt.
- Nė kėtė pikė hyre ti dhe i sugjerove atė qė kishe bėrė vetė me mua? – i thashė me zė tė trishtė.
- Po, dhe nė rast se me kėtė quhem kurvė dhe ajo kurvė jam gati ta pranoj dhe tė them se kurvllėku qėnka jo vetėm zgjidhje, por gjėja mė e mirė pėr ne femrat – tha dhe u ngrit pėr tė hapur derėn pas tringėllimės sė ziles.
Mė erdhi pėr tė qeshur nga mėnyra se si u shpreh dhe njėkohėsisht ndjeva clirim tė menjėhershėm brenda vetes nga ajo frazė e thjeshtė dhe tepėr e sinqertė.
- Do flini sonte kėtu tek unė o kurva? – i thashė duke qeshur, sapo ajo mbėshteti dorėn nė dorezėn e derės pėr ta hapur.
- Natyrisht o kurvar tek ty do ta gdhimė sot duke pirė e duke kėrcyer – u pėrgjigj po duke qeshur, lėshoi njė tė puthur nė ajėr drejt meje dhe hapi derėn.
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:36
Brunia u shfaq me dy qese qė i rėndonin duart dhe sapo hyri brėnda i lėshoi nė dysheme ngadalė. Instiktivisht ju afrova dhe e mbėshtolla nė gjoks. Ngriti kokėn drejt meje me sy tė perėnduar dhe zgjati buzėt qė ja putha duke ja kafshuar paksa. Nė vėnd ti largojė duke u tėrhequr, rėnkoi lehtė me kėnaqėsi dhe u ngjesh mė fort nė gjoksin tim. Mė dha njė ndjesi tė vecantė, aq mė tepėr qė vendimi i marrė prej saj pėr tė gėzuar sadopak jetėn ma shkuli menjėherė keqardhjen e mbjellė pak orė mė parė. Ndoshta atė cast edhe unė pa e kuptuar veten mora njė vendim tė thjeshtė: qė do ti jepja sa mė shumė kėnaqėsi duke e bėrė tė ndjehet femėr nė cdo qelizė tė saj. Ajo ishte femėr, ndoshta mė shumė se cdo femėr qė kisha njohur deri atėhere, por dhunimi i vetvetes pėr hir tė normave tė dhunshme tė moralit patriarkal e kishin ndrydhur deri nė krizė identiteti, duke ja kthyer veten dhe familjen nė njė vdekje pėr sė gjalli.
Ndėrkaq biondia kishte marrė qeset dhe po rregullonte tavolinėn e mesit nė heshtje dhe dukshėm e prekur, por e lumtur edhe ajo pėr vendimin e shoqes sė saj qė me sa dukej e donte si vetja. U shkėputa me vrull nga brunia qė u habit, por filloi tė qeshė kur mė pa se vrapova si i tėrbuar nė kuzhinė pėr tė kontrolluar tenxheren me presion qė po turfullonte. Bėrxollat kishin zėnė pak nė fund dhe mė erdhi inat me veten se u hoqa si specialist, por filluan tė dyja tė mė ngushėllojnė me ledha dhe njėkohėsisht duke qeshur si tė marra me njėra – tjetrėn, mė pyesnin se cdo tė thoshte halla nė atė rast.
- Mos e rruaj trapin fare o nipce se vetė u krruajte – ju pėrgjigja duke qeshur edhe vetė dhe pasi lėshova nė lavapjat kapakun e tenxheres me presion u nisa pėr nė dhomėn e ndenies, duke ja lėnė atyre vazhdimin e shkuljes sė bėrxollave tė ngjitura nė bythėn e tenxheres.
Hapa njė shishe verė tė kuqe dhe mbusha pėrgjysėm gotat. Provova paksa verėn duke e rrotulluar gllėnjkėn e parė nė gojė dhe u mrekullova, por sakaq kuptova se duhej tė rrinte e hapur qė tė vinte tamam nė shijen e saj. “Edhe brunia ėshtė si verė e pėrzgjedhur qė duhej tė rrijė pak hapur pėr ta shijuar sa mė mirė” – mė vetėtiu nė tru. Brunia si verė e mbyllur nė shishe dhjetė vjet pėrpara u hap sot me tėrė shijen dhe aromėn e saj dhe unė do ta shijoja ngadalė gllėnjkė pas gllėnke. Cdo sekondė qė kalonte konstatoja qė ajo vinte nė vetvete dhe rrumbullakosej shpėrthimtas mė tė mirėn e ndrydhjes dhjetėvjecare nė paretet e brėndshe tė shishes hermetike. Tė jem kaq me fat? – pėrsėrita me veten dhe mendimi mu pre teksa ndjeva hyrjen e tyre tė zhurmshme me pjata nė dorė.
- Po gjyshi cfarė do thoshte nė kėtė rast ? – u ngacmua “vera ime e vjetėr” me shkėlqim tė zjarrtė nė sytė e ullinjtė, sikur sapo i kishte lyer me vaj nė kuzhinė. U pėrgjigj po vetė, duke u munduar tė trashė zėrin me flokėt e saj tė zeza tė vėna mbi buzė si pėr tė imituar mustaqet e gjyshit.
- Shkundi edhe pėr mua allatet biro, por vetėm nė tenxhere me presion mos i vėr se do marrėsh veten nė qafė.
Qeshėm tė tre si krismė armėsh ndėrsa biondia mė hodhi njė shikim mirėnjohės si pėr tė mė thėnė se kurrė nuk e kishte parė shoqen e saj aq tė lumtur.* * *Mesnatėn prej kohėsh e kishim lėnė pas, por askujt nuk i binte ndėrmend tė shihte orėn nėn kapllimin e avujve turbullues tė verės dhe kėrcimit nėn tingujt e hip hopit qė brunia e kėrcente shumė bukur. Nė shtėpinė e saj shpesh kėrcente e vetmuar pėrpara pasqyrės pėr tė shkarkuar (as ajo vetė se dinte cfarė) dhe njėkohėsisht si gjimnastikė pėr tė mbajtur trupin nė formė. Atė cast dukej sikur ora e mbetur nė adoleshencėn e saj filloi sėrish ti punonte pas dhjetė vjetėsh, pra nė moshėn tetėmbėdhjetė vjec kur ra nė dashuri me tė shoqin. Pas kėrcimit hidhej nė prehėrin tim mbi kolltuk dhe mė puthte me afsh , pastaj tėrhiqej dhe shkonte pranė biondes i shpupuriste flokėt dhe i pickonte me gishta buzėt duke e ngritur sėrish pėr tė kėrcyer pa e lėnė tė marrė frymė. Jo pa qėllim kėrceva pak atė natė pavarėsisht se kisha shumė dėshirė tė ngjitesha pas tyre dhe tė shijoja castin e mrekullueshėm tė trupit tė femrės kur kėrcen. Nė mėnyrė tė pakontrollueshme llogjikisht, apo me rregullat e kėrcimit ngjiteshin, fėrkoheshin dhe prekeshin me njėra – tjetrėn duke transmetuar nė tėrė hapsirėn e dhomės epsh dhe eksitim tė papėrballueshėm. Vetėm femrat mund tė krijojnė njė situatė tė tillė, kur janė tė cliruara nga cdo makth dhe shpėrthejnė vetveten si lulet pjalmin tek goja e bletės.
Dikur vura re qė biondia e eksituar ndjehej pak ligėsht qė nuk mė afrohej dot dhe tė mė puthte dhe tė puthej nga unė, megjithėse me koshiencė tė plotė mė kishte afruar me shoqen e saj. Edhe ajo femėr ishte dhe me mua e lidhnin shumė momente tė bukura qė padyshim i plluskonin nėn lėkurė nė ato caste eksitimi tė pėrgjithshėm, por nuk ja lejonte vetes tė lėshohej drejt meje pėr ti prishur magjinė brunes. Vetėm mė hidhte ndonjė sy ndjellės, por tė pėrmbajtur. U ngrita dhe menjėherė brunia mu ngjit duke futur dy kofshėt e saj nė mes tė kofshės time dhe vazhdoi tė kėrcente duke u fėrkuar, ndėrsa zgjata dorėn dhe tėrhoqa bionden qė u shmang paksa pėr tė na lėnė vetėm.XXX Ngjita buzėt e mia pas biondes, e cila u lėshua pa mundur tė rezistojė, e sakaq sytė i hodhi tek shoqja e saj pėr tė parė reagimin. Brunia stepi njė cast e turbulluar, ndėrsa e eksituar vazhdonte tė kėrcente. Pa ja lėnė turbullimin e beftė ti zmadhohet, e tėrhoqa kokėn e saj pranė dy kokave tona, duke u bashkuar tė tre nė njė trup. Vetvetiu lėvizjet e kėrcimit reshtėn, teksa filluam tė puthemi ngadalė. Kur buzėt e tyre u prekėn me njėra tjetrėn, njė shkėndijė magjike i ndezi si eshkė, ndėrsa unė i pėrkėdhelja lehtė sikur tė isha njė tufė kashte e tharė, qė mėzi pret tė marė flakė nga buzėt - eshka femėrore.
Dridhem edhe tani kur e pėrshkruaj atė cast. E kam tė pamundur ta rradhis nė gėrma magjinė ajėr shkundėse dhe trupat tanė qė u kėputėn njėherėsh nė dyshemenė me pllaka tė ftohta tė dhomės sė ndenies. Nė ato caste isha motivi i tyre nė tokė dhe ishin shkarkesa elektrike e atij qarku tė shkurtėr, qė i hodhi nė honin e paprovuar tė prekjes femrore. Kurrė nuk kishte ndodhur dhe as mund tė ndodhte mes tyre ajo shkarkesė sensuale ndjenjash pa prezencėn time, qė nė mėnyrė instiktive shtyja urėt e zjarrit femėror tė digjej mes vetes. Urėt flakėruan me dritė verbuese dhe nxehtėsi vullkanore, teksa fillova ti zhvesh me duart tė dridhura nga emocioni i asaj situate, qė ferrin me parajsėn i bashkonte nė njė, duke i transformuar nė ar tė shkrirė qė rridhte si llavė nė dyshemenė e shtėpisė time. Sa mė shumė perceptonin eksitimin tim, aq mė shumė ngjiteshin me njėra – tjetrėn, pėr tė mė falur universin e pamasė femėror, nė pritje tė pėrplasjes sė galaktikave, qė i mbanin nėn njė ritėm tė rregullt lėvizjeje prej kohėsh, pa mundur ti shpėrthejnė pėr tė krijuar njė sistem tė ri galaktikash. Unė isha njė element i hapėsirės, qė po bėja tė mundur c’ekuilibrimin e galaktikave, drejt njė katastrofe yjore me pėrfundim kaosin. Kaos universal shkatėrrues, e njėkohėsisht krijues i galaktikav tė reja.
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:37
Fillova sė pari me brunen qė vloi kur penetrova nė galaktikėn e universit tė saj femėror, duke u tendosur si hark. Gjoksi i bardhė ju ngjesh pas buzėve tė biondes dhe njėra dorė kapi me ngėrc dorėn e tjetrės dhe ... nė njė kohė tė tė papėrcaktuar tė hapėsirės universale shpėrtheu nė klithmė tė frikshme dhe me tė dy duart ngjeshi akoma mė shumė kokėn e tjetrės pas gjoksit tė saj, si pėr ta futur edhe atė thellė brenda vetes. U lėshua si albatros i plagosur nė shkėmbinjtė e bregut, duke shijuar jetėn nė tokė nė ngėrthimet vdekore tė fluturimit tė kėputur.
U shkėputa prej saj duke u munduar tė pėrmbaj shpėrthimin tim, qė po mė errėsonte sytė. Njė dhimbje e mprehtė nė kurriz mė shpėtoi duke mė risjellė dritėn e tokės. Biondja duke mė njohur mirė, lėshoi thonjtė e saj nė kurrizin tim, pėr tė mos mė lėnė tė humbas nė honet e hapsirės shkreptitėse mashkullore, qė do ta linte pa shkatėrruar e hedhur nė kaos pluhuri, tymrash galaktikėn e saj. U gjesh pas meje duke mė rrethuar me tė dyja kėmbėt nė hapėsirėn bosh tė krijuar nga shkėputja me brunen, e cila ofshante nė dysheme e kėputur. Vlimi i bjondes ishte ndryshe. Ishte i gjatė dhe i thellė nė kohė dhe hapsirė, me njė tėrbim vuajtės. Shtriu drejt brunes si pėr ti kėrkuar ndihmė, llėrėn me dorėn, e gishtat delikat, qė dridheshin si puplat e njė ėngjėlli mėkatar. Ishte njė shenjė e heshtur dhe e pazbėrthyeshme e universit femėror, qė nė kėndvėshtrimin tim mashkullor pėrkthehej si, kėrkesė pėr tė shijuar tė dyja kufirin e artė ndėrmjet vdekjes dhe jetės, ndėrmjet kaosit dhe rikrijimit.
Nė brėndėsinė e saj dhe timen tė bėrė njėsh, stuhia shkulte me rrėnjė pemėt e epshit, e fluturuar nė ajėr gjethet e shpirtrave, qė i mblidhte me pėrvujtmėri brunia me buzėt e saj.
Dikur ndjeva tė vidhisesha nė hapsėsirėn shkrepėtitse mashkullore, teksa shihja shpėrthimin ndėryjor tė bjondes dhe brunes, tė kapėrthyera nė kaosin e orgazmės. Ndjeva ftohtėsinė e pllakave dhe ngjyra pa fund qė lodronin nė errėsirėn e mrekullueshme qė ėmbėlsisht mė ktheu tė tėrin nė njė qėnie amorfe.
I humbur nė pėrjetėsinė e momentit, ndjeja pėrkėdheljet e katėr duarve dhe dy buzėve qė kishin harruar tashmė njera – tjetrėn dhe merreshin vetėm me mua si qėnie jashtėtokėsore e shtrirė pėrvuajtshėm mbi pllakat e ftohta. Ngrita krahėt dhe i mbėshtolla nė gjoks pėr ti pasur sa mė ngjitur pas meje, duke uruar tė mė thithnin edhe pak jetė qė mė kishte mbetur pa pasur nevojė tė jetoj mė.

* * *

Pasi ndėnjėm nė dysheme heshtazi njė kohė tė pacaktuar, u ngritėm njė nga njė dhe shkuam drejt tualetit. E para shkoi bjondia. Brunia nė ato pak caste qė po rrinim tė ndėrthurur nė gjymtyrėt e njėri – tjetrit, mė shihte nė sy qetėsisht dhe thellė, pa folur. Ishte e pamundur ta pėrcaktoje atė vėshtrim, aq sa tė lumtur, e tė hutuar, po aq edhe tė vendosur. Instiktivisht mė erdhi pėr ti thėnė unė faleminderit kėtė rradhė. Si pėrgjigje, mė vuri dy duart nė faqe dhe mė puthi butė nė buzė, me buzė – eshkat e saj tashmė tė djegura e bėrė shkrumb, nga stuhia ndėryjore.
- Megjithėse kam vuajtur shumė, familja ėshtė e bukur dhe nuk dua qė ti tė zhgėnjehesh me femrėn nė tėrėsi, duke u nisur nga ne qė u sollėm kėshtu. Nuk dua tė mendosh asnjė cast se ne femrat tė tilla jemi...pra... – mė tha, por sakaq i vura gishtat nė buzė pėr tė mos e lėnė tė vazhdojė vetgjykimin e saj, me pėrcaktimin kurva dhe perverse.
I ngula edhe unė sytė pa mundur ti jap njė pėrgjigje, pa mundur ti them se atė cast dėshėroja qė pikėrisht ajo tė ishte gruaja ime, qoftė edhe duke ngelur nė mes tė katėr rrugėve pa lokalin, e makinėn e saj tė modelit tė fundit. Nuk e dija as vetė nėse ishte ndjesi e momentit dhe tė nesėrmen do tė mė shuhej si me gomė, apo ishte vėrtet fillesa e tė ndjerit dhe tė konceptuarit tė familjes time tė ardhshme qė jo pak herė e kisha menduar. Gjithsesi e kuptoi nga reagimi im i heshtur dhe vėshtrimi, qė vetėm si kurva nuk i shihja.
Ndėrkohė bjondia erdhi dhe ne u ngritėm pėr tė shkuar nė tualet. Teksa u ngrita sė bashku me tė, ndaloi dhe hapi rrugėn qė unė tė shkoj pėrpara saj, por mė erdhi vetiu dhe e shtyva qė tė shkonim tė dy njėherėsh. Qeshi nėn zė dhe nuk e zgjati, por filloi tė ecė me kurrizin tė mbėshtetur nė gjoksin tim dhe kėmbėt qė i zvargėte nėn shtysėn time drejt tualetit. U ul nė bide me ndrojtje duke ndjerė siklet nga prania ime. Me shenjė dhe buzė tė mbledhura si vajzė e vogėl, mė bėnte me shenjė tė mos shihja nė drejtim tė saj. Pa mundur tė pėrmbaj tė qeshurėn fillova tė urinoj nė krah tė saj nė ėc duke tundur lehtas kokėn nga drithėrima e zakonshme qė na kap ne meshkujve nė vrullin e parė. Ktheu kokėn dhe filloi tė shihte e habitur trajektoren e urinės qė shpėrthente prej meje dhe mė kėrkoi tė falur qė po mė shihte ashtu, por ishte hera e parė qė shihte njė mashkull tė urinonte. Qesha nė mėnyrė tė pavullnetshme dhe u pėrkula duke puthur buzėt e asaj femre tė zhvirgjėruar fizikisht pėrpara dhjetė vjetėsh, por e mbetur e virgjėr nė shpirt. U ndje keq dhe mė shpulloi vithet aq fort sa mė dhėmbi. Kur pa reagimin tim filloi tė qeshė pa vetpėrmbajtje. U fshiva shpejt e shpejt me peshqir dhe dola duke e lėnė nė intimitetin e saj femėror, qė gjithsesi ėshtė i magjishėm nė procedurėn e vet tė fshehtė dhe banal nė prezencėn e njė mashkulli.
(vazhdon)

adidu
14-12-07, 02:39
Hyra nė dhomėn e ndenies dhe gjeta bionden tė shtrirė nė divan me tangat e saj ndjellėse qė sapo i kishte veshur dhe gjoksin e vogėl qė rinte pėrpjetė i zbuluar. Ju ula pranė me kujdes dhe i ngula vėshtrimin nė sytė e blertė. Dora instiktivisht mė shkoi nė pjesėn e barkut qė gjithmonė mė ndillte pėr tja pėrkėdhelur kur mbaronim aktin seksual.
- Nuk e kisha menduar kurrė kėtė gjė, por...ishte vėrtet e rrallė – tha si pėr tė mė lėnė tė kuptoj shumė gjėra njėherėsh, e njėkohėsisht si pėr tė matur pulsin pėr tė provokuar mendimin tim pas asaj qė ndodhi.
Tashmė ndjehej e coroditur nė ndjesinė e saj qė nuk mund ti jepte dot emėr dhe i dukej vetja lezbike, pa qėnė e tillė dhe pa i shkuar kurrė mėndja qė do tė ndodhej nė njė situatė tė tillė. I dukej vetja mė shumė se kurvė tashmė, i dukej vetja perverse dhe akoma mė keq, nuk arrinte tė pėrcaktonte ku fillonte ndjesia normale dhe ku mbaronte ndjesia perverse.
- Ndjehem mirė qė ajo arriti tė kalojė barrierėn e saj dhe tashmė nuk paragjykon mė atė qė ty ka fillur tė tė mundojė – i thashė dhe i futa duart poshtė mbathjeve pėr ta ndjellė, me qėllim qė tė shmangė vuajtjet morale qė e kishin kaplluar.
- Ndoshta ke tė drejtė, por nuk dua qė ti tė kesh me tė marrėdhėnie dhe unė tė mos jem me ju, sepse do tė vuaj shumė. Mundohu tė na shohėsh njėsoj dhe mos na nda. Mos na gjyko dhe braktis tė lutem – tha me vėshtrim tė pėrvuajtur, teksa mė tėrhoqi dorėn dhe filloi tė mė puthė fshiktas mollėzat e gishtave.
Brunia ndėrkohė erdhi ngadalė nga tualeti dhe mu ul nė prehėr. Ngjiti buzėt pas tė miave, ndėrsa dora ime qėndronte tek buzėt e tjetrės.
Hodha sytė matanė dritares. Po fillonte tė agonte. U ngrita dhe i “urdhėrova” tė shkonim nė dhomė pėr tė fjetur. U shtrimė nė krevatin e madh dopio dhe ndjeva mishin e ngrohtė tė tyre tė ngjitej nė tė dy anėt e trupit tim, si pėr tu mbrojtur nė gjumė nga ėndėrat e kėqia. Dora e njėrės gjeti dorėn e tjetrės dhe si rastėsisht i ngėrthyen me dashuri mbi gjoksin tim, si njė pakt i fshehtė qė ne meshkujt nuk do tė arrimė ta kuptojmė dot kurrė. Kishin shkarkuar trupin dhe shpirtin nė njė marrėdhėnie seksuale. Pėr moralin qė na rrethonte ishim treguar imorale deri nė perversesitet, ndėrkohė qė mėnyra se si sillej me tė i shoqi i saj dhe bashkėjetuesi i tjetrės, quhej tepėr e moralshme.
Dicka mu kėput nė brėndėsi tė stomakut, duke kuptuar se isha gjithshka dhe asgjė pėr ato. Isha gjithshka pėr to njė moment si qėnie pa komplekse qė i bėja tė ndjeheshin vetvetja pa u paragjykuar dhe tė shfrehnin e tė merrnin fuqi, pėr ta vazhduar nė mėnyrėn si e kishin ndėrtuar, pa qėnė e nevojshme ta shkatėrrojnė. Kurajoja e tyre nuk arrinte dot deri nė forcėn dhe riskun pėr ti ndryshuar raportet me meshkujt qė kishin ndarė fatin, por thjesht pėr t’jua kthyer me tė njėjtėn monedhė mosvlerėsimin dhe pėrdhosjen femėrore qė ndjenin nga ta. Njėkohėsisht nuk isha asgjė, sepse jepja dhe merrnin castin nga unė, pa mė llogaritur si dicka thelbėsore.
Sakaq mu kujtua ajo femėr qė mė donte, tė cilėn e kisha shkelur me kėmbė atė ditė, duke i thėnė se do ta takoja dhe as qė e kisha parė celularin nėse mė kishte dėrguar ndonjė sms, apo zile nė celular. Merresha me vuajtjet e tyre dhe shkarkimin e vuajtjeve tė tyre, duke mos i dhėnė rėndėsi vuajtjes sė njė tjetre pėr dashurinė qė kishte pėr mua. Ndoshta edhe ajo njė ditė, ndoshta qė atė natė kishte pėrfunduar nė krahėt e dikujt tjetėr, pėr tė pėrballuar vetminė dhe dhimbjen nga pėrdhosja ime. Pėr tė isha gjithshka, e njėkohėsisht tjetri qė mund ti ngjeshej nė trup sonte nuk ishte asgjė, por c’vlerė kishte kjo kur tė tėrė nėpėr krevate tashmė ishim gjithshka dhe asgjė pėr njeri – tjetrin? Ato ishin fatkeqe pėr hir tė meshkujve dhe jo tė vetes, ndėrsa unė isha fatkeq pėr hir tė vetes dhe jo prej tyre. Tė mė vinte keq pėr to, apo pėr veten, shtrohej cėshtja dhe lėviza trupin pėr tė marrė celularin mbi komodinė. E hapa dhe lexova njė sms tė saj. Mė shkruante se do tė kishte qėnė mė mirė tė mos i thoja se do ta takoja.
“ Pse mė bėn tė vuaj kur e di qė nuk do tė mė takosh, sepse tė ka dalė ndėrkohė ndonjė femėr pėr tė shfryrė epshin tėnd?” – e mbyllte mesazhin e saj tė gjatė e tė dhimbshėm.
Me sa dukej nuk isha ndryshe nga meshkujt e tjerė, megjithėse pėr ato isha ndryshe nga ata. Nė errėsirė lotėt mė rrodhėn ngadalė dhe qetė pa ngashėrim. Fatkeqi mė i madh nė botė ėshtė ai qė e ka nė dorė vetė tė mbjellė fatkeqėsinė e tij, pra pikėrisht unė mashkulli.
“Pastaj kėrkon tė korrė kėnaqėsinė nė kurriz tė tokės me emrin femėr” – pėrsiata me vete dhe lotėt u zhdukėn sakaq, pėr ti lėnė vendin gjumit dhe seksit qė mė priste i vrullshėm si korrje me dy fatkeqe, qė nuk ndjeheshin fajtore pėr fatkeqėsinė e tyre, por thjesht mė kishin gjetur mua pėr ta sfiduar fatkeqėsinė qė meshkujt i kishin mbjellė. Ashtu sic gjeja unė tek to motivin pėr tė sfiduar fatkekėsinė qė mendoja se kisha mbjellė tek vetja kur isha nėn pushtetin e delirit tė madhėshtisė dhe marrėzisė mashkullore. Sfida femėrore pėr meshkujt dhe deliri mashkullor pėr femrat organizon nė mėnyrėn mė tė larmishme raportet e trupit me shpirtin, duke mos u bėrė nė asnjė cast pjellė e ndėrsjellė e skemave tė sfidės femėrore, apo delirit mashkullor. Fatkeqėsia ėshtė njėkohėsisht sfidė e delir pėr tė tėrė e pėr asnjė, panvarėsisht se mashkulli e mbjell dhe femra e pėrjeton, sepse e vuajnė dhe e transformojnė nė sfidė dhe delir pėr hir tė kėnaqėsisė tė njė casti tė pėrbashkėt.
“Tek e fundit: pa fatkeq, fatkeqe dhe fatkeqėsi nuk ka lumturi, nuk ka kėnaqėsi” – shpreha fjalėt e fundit pėrpara se gjumi tė mė pushtonte dhe clironte nga mėkatet, i mbėshtjellė nga dy trupa tė lakuriqtė femėror.
(fund)

adidu
14-12-07, 02:41
Kjo novele ka per autor Adrian Dule( postuar me lejen e autorit nga forumi www.albforum.us)

adidu
25-01-08, 02:28
Per hir te se vertetes teksa shkruaja kete novele, heshta nje cast dhe meditova me vetveten. Fundi i meditimit me "polli" kete poezi qe po e rradhis me poshte, pasi ndjej se brendshmi qe novela e mesiperme eshte si nje cung pa kto vargje.

Lakuriq i pėrhumbur nė ballkon dola,
Nė mėngjes trupkėputur nga afshi krevator,
Rrufe tė flakta horizontin ngjyen,
Shi me dritė nga qielli zbriste,
E dielli zgjimin me dy bulėza uji ndriste.

Tre koka nė njė nėnkresė u mbėshtetėm at natė,
Tre qėnie nėn mbulesė nė njė trup u kthyem,
Tre shpirtra nė agim dashurinė mbollėm me shkreptimė,
Shi me dritė nga qielli zbriste,
E dielli zgjimin me dy bulėza uji ndriste.

Tė duam o njeri, ju dua o bulėza tė qiellit,
Njeri tjetrit i thamė nė pėrqafim kapėrthyer,
Mbi krevatin mėkatbardhė,
Nėn shiun me dritė qė nga qielli zbriste,
E dielli mėngjesin me dashuri ujiste.

I ndritur lakuriq nė ballkon dola,
Dashurimėkatin me dy bulėza uji mbolla,
Me dy femra qė mė donin, duheshin, doja,
Nėn shiun me dritė qė nga qielli zbriste,
E dielli mengjesin me dashuri ujiste.

legenda
04-02-08, 22:57
Adrian Dule
Adrian Hektor Dule ka lindur nė Tiranė, nė 11/5/1966.

Gjatė viteve 1984-1988 ai ka kryer studimet e larta nė Akademinė e Arteve tė Bukura pėr skulpturė tė aplikuar (qeramikė).

Midis viteve 2003-2004 ai punon si researcher nė universitetin e Art Design nė Helsingi (Finlande).

I rritur nėn 'frymen' e pikturės dhe tė artit, ashtu si dhe babai i vet Hektor Dule ( ARTIST I POPULLIT ), paraqet gjatė periudhės nė vazhdim punime tė ndryshe: piktura dhe skluptura nė galeritė e Greqisė, Italisė, Skocisė

eshte nderuar duke ju perzgjedhur nje veper qe eshte vendosur ne galerine mbreterore te Gllazgut ne gjinine e peizazhit e titulluar:Varrezat e Dhermiut


"Shpirtra nė korridor" ėshtė romani i tij i parė, i pritur me mjaft sukses nga publiku.


marr nga www.albforum.us (http://www.albforum.us/)

legenda
04-02-08, 23:04
ORKESTRA E QENIES PA DIRIGJENT
-----------------------------------------------------------------


Korenti u ndėrpre.Errėsira pllakosi sakaq dhomėn e ndenies dhe sytė e mi. Kondicioneri shfryu si njeri i stėrmadh ajrin e fundit tė mbetur nė mushkritė e tij. Heshtje pėr pak caste. Zhurmė lufte erdhi nga jashtė. Si mjete tė motorrizuara tė njė ushtrie qė sapo ka marrė urdhėrin pėr tė sulmuar, gjeneratorėt filluan betejėn me natėn.
Ngrita tė ndenjurat nga kolltuku. Me lėvizje tė verbėta kėrkova cakmakun pėr ti dhėnė paksa dritė vetes. Po mė lodhte. Nuk po e gjeja dot. E gjeta. E ndeza. U vara drejt guzhinės pėr tė marė, e ndezur njė qiri. Fitili ishte ngjitur pas buzėve tė ngrira tė parafinta. Me thonj e ngacmova pėr ta cliruar, pėr ta c’ngjitur, e kokėn t,ja ngre lart. Cakmaku u nxeh. Mė pėrveloi thekshėm gishtin. E kisha mbajtur shumė tė ndezur, apo u bė nevrik me mua? Mos ndoshta u bė xheloz pėr qiriun?! Apo u mėrzit me veten qė vlente aq pak sa pėr tė ndezur dy sekonda njė cigare dhe maksimumi dhjetė sekonda njė qiri?
E lashė tė ftohej pak dhe ti binin nervat e mėrzitshme. Pas pak e shkrepa. Nuk u ndez. E mora me qetėsi pėr ta zbutur. E shkrepa dy, tre herė me pauza, si pėr tu pajtuar. Asgjė. Nervat e tij mė kaluan mua dhe i mbeti dėshpėrimi. E shkrepa disa herė me inat, teksa pėshpėrisja me mllef fjalėn magjike “ndizu”. E pėrplasa diku me forcė. Sherri mes nesh mbaroi. Unė flakėn e vogėl tė tij pėr tė ndezur qiriun qė do tė mė ndriconte paksa dhe ai pėrdorjen. Ndoshta as vetė nuk donte tė pėrdorej mė.
Mblodha sytė e mėsuar tashmė deridiku me errėsirėn dhe i hodha nė ambientin rrotull. Nuk mė zhgėnjyen. E dija qė nuk do mė linin nė baltė. Ndonjėherė nxeheshin edhe ata me mua dhe merrnin flakė, e nxirrnin xixa, por mė donin gjithsesi. Pranonin me dashuri tė pėrdoreshin nga unė. Ndoshta njė ditė do mėrziteshin sė dashuri dhe do mė braktisnin, tė lodhur nga pėrdorimi si cakmaku. Sidoqoftė cakmakė do blija me qindra dhe do ti pėrdorja, hidhja, humbja, por sy qė mė duan dhe i dua vetėm kėta janė.
Me dashurinė e tyre tė pamasė filluan tė mė shquajnė objektet rrotull. Kėmbėt i ndoqėn sytė urtė e butė. Ishin tė hutuara dhe nuk dinin ku tė shkonin dhe aq mė pak se cfarė donin, tė gjorat kėmbė. Mbathėn kėpucėt me nxitim. Duart tė lodhura e djegura me cakmakun, as qė morėn mundimin tė prekin lidhėset e kėpucėve, por dorezėn e derės e ulėn me forcė. E dinin prej kohėsh se ajo dorezė kapricioze vetėm me dhunė merrte vesh. Shpesh ishin tė pavarura dhe as donin t’ja dinin pėr mua. Sidomos me trupat femror e tepronin dhe ndėrhynin vend e pa vėnd me nxitim, megjithėse i urdhėroja tė mos guxonin tė vepronin. Grindeshin me duart e femrave qė donin ti largonin, por mesa dukej e dinin mė mirė se unė, qė trupi trupi i femrave i mundėte duart e veta pėr hir tė kėnaqėsisė qė i jepnin duart e mia.
Kėmbėt tė bezdisura nga kėpucėt e palidhura, shanė duart dhe u varėn shkallėve nė errėsirė. Diku u ngatėrruan nėpėr shkallė. E kuptova fare mirė qė e bėnė me kast. Donin tė mundonin duart qė sakaq u vunė nė veprim dhe u lėshuan nė mur mbėshtetazi pėr tė mos mė lėnė tė thyej turinjtė nga rrengu i kėmbėve. Dhimbėn. Mė erdhi keq pėr to dhe i ulėrita kėmbėve tė bėnin kujdes, madje edhe i kėrcėnova. Qeshėn talltaz me frazėn time kėrcėnuese. E dinin qė pa to nuk bėja dot. Duarve i erdhi nervi nė kulm dhe donte ti godiste, por u tėrhoqėn se dhimbnin nga pėrplasja nė mur. Thellė thellė nuk kishin faj. I kishte lodhur vetmia. Rutina e pėrditshme punė – shtėpi, shtėpi punė. Veprimet e pakta dhe tė njėjta prej kohėsh, i acaronin dhe i bėnin tė grindura.
Me duar e kėmbė tė sherrosura mes vetes dola nė rrugė. Sytė u ankuan. Nuk kishin faj dhe u mundova ti mar me tė mirė. Rruga ishte errėsirė e plotė. I drejtova diku nė njė dritė gjeneratoreske qė fekste disa dhjetėra metra mė poshtė, tek njė lokal. U qetėsuan disi. Sė bashku; sy, duar e kėmbė u nisėm pėr atje. Stomaku u pėrmėnd nga goja qė i lėshoi njė piskamė. U morėn vesh sakaq pėr kafe, njė gotė ėhisky dhe cigare. Tek cigaret sytė u bėnė tė vėmėndshėm dhe u rrotulluan. I drejtuan kėmbėt tek njė kioskė pak pėrpara lokalit, qė ndrydhte sė brėndshmi gjithfarėlloj cikėrrimash dhe njė plak kryecikėrimė tė pėrvuajtur. Duart kapėn paketėn e cigareve. Sytė mė kujtuan pėr njė cakmak. Duart, mosbesuese nga cakmaku qė i pėrvėloi, e shkrepėn disa herė. Punonte. Bėnte njė flakė tė kėndshme dhe tė gėzuar. Ishte cakmak i ri dhe nuk e njihte akoma vuajtjen e pėrdorimit.
Kėmbėt nė paqe me veten, por me inatin e duarve nė kurriz, u lėshuan tė kalojnė ato pak metra qė i ndanin nga lokali. Sytė tė habitur ju lutėn tė ndalojnė. Ndodheshin pėrballė vėshtrimit tė syve tė blertė, tė njė vajze tė hajthme. Njiheshin mes tyre fare mirė, por kishin kohė pa shkėmbyer vėshtrime. Duart u mpinė. Sa e sa herė kohė mė parė kishin shėtitur nė trupin e asaj femre, pėrkėdheltaz me epsh. Kėmbėt ngrinė pa mundur tė lėvizin. Me kėmbėt e saj ishin ngėrthyer nė krevat dikur, ishin lodhur lumturisht nė bregdete mahnitėse dhe lėndina me bar e luleshumėngjyrėshe.
Pas pak sekondash sytė e saj larguan habinė nga sytė e mi. I dhanė dritė, kėrkimtaz falje qė i kishin braktisur prej disa kohėsh. Kishin kujtuar se do tė merrnin mė shumė dritė nga sytė e njė tjetri. Por drita e syve tė mi e futur thellė nė sytė e saj, i kish mbjellė lot pendese dhe mall.
Duart e saj tė lagura me pėrdėllim shtrėnguan me pėrkėdheli duart e mia, tė mpira, tė grindura, tė dhimbura nga pėrplasja nė murin e shkallėve, prej rrengut tė kėmbėve. U ngrohėn, e u drodhėn nga prekja me mall e duarve tė saj.
Kėmbėt puqėn majat e kėpucėve puthtas kėmbėrisht. Si dikur, kėmbėt e mia tė mėdha u tallėn me kėmbėt e saj tė vogla, e kėmbėt e saj duke u pėrkėdhelur pėr brishtėsinė e tyre u tallėn me kėpucėt e palidhura tė kėmbėve tė mia. Mė pas kėmbėt e mia u ankuan. Qė nga braktisja e kėmėbe tė saj, nuk kishin ecur tė zbathura nė bregdet. Nuk kishin shkelur bar tė blertė, e vrapuar mes lulesh shumėngjyrėshe. Kėmbėt e saj, kofshėt ngjitėn pas tė miave trishtueshėm. Pėr lodhjen ngėrthyer mes kėmbėve tė tjera u ankuan. Pėr ecje tė kota pa kuptim nė rrugė pa rrugė, por tė lumtura qė prisnin prej orėsh atė ditė kėmbėt e mia tė dilnin nė rrugė, e pėr ti takuar.
Zemra ime filloi tė rrahė. Atė cast kuptova se e kisha nė gjoks. Ishte harruar nga unė e braktisur deri nė harresėn fatale qė kisha njė zemėr. Kishte ndalur, e zėnė merimanga kaq kohė, e tharė qė ditėn qė zemra e saj e braktisi pėr njė zemėr tjetėr. Zemra e saj u pėrpėlit . Me falje, e pendesė rrjetėn e merimangės mė largoi dhe gjakun e kuq jetdhėnės pikė, pikė si serum e lėshoi ngadalė me dashuri nė zemrėn time.
Buzėt u afruan ngadalė. Puthja e nxehtė shpėrthyese flakėroi. Kėmbė, duar, sy u bėnė njė si dikur dhe goja ngeli pa gojė.

(2 Shkurt 2008/adrian dule)

legenda
04-02-08, 23:07
http://www.albforum.us/images/icons/icon1.gif ....te i ruajme GISHTERINJET.....na duhen,shuuume....
Korenti u ndėrpre.Errėsira pllakosi sakaq dhomėn e ndenies dhe sytė e mi. Kondicioneri shfryu si njeri i stėrmadh ajrin e fundit tė mbetur nė mushkritė e tij. Heshtje pėr pak caste. Zhurmė lufte erdhi nga jashtė. Si mjete tė motorrizuara tė njė ushtrie qė sapo ka marrė urdhėrin pėr tė sulmuar, gjeneratorėt filluan betejėn me natėn.

....Kush e nderpreu KORENTIN- ENERGJINE????

.....zhurme lufte.... -.mbrenda ne shpirtin e autorit,apo nga jashte..????

beteja me naten...-dhe me te PAPRITURAT qe flejne ne gjirin e saj.....Ngrita tė ndenjurat nga kolltuku. Me lėvizje tė verbėta kėrkova cakmakun pėr ti dhėnė paksa dritė vetes. Po mė lodhte. Nuk po e gjeja dot. E gjeta. E ndeza. U vara drejt guzhinės pėr tė marė, e ndezur njė qiri. Fitili ishte ngjitur pas buzėve tė ngrira tė parafinta. Me thonj e ngacmova pėr ta cliruar, pėr ta c’ngjitur, e kokėn t,ja ngre lart. Cakmaku u nxeh. Mė pėrveloi thekshėm gishtin. E kisha mbajtur shumė tė ndezur, apo u bė nevrik me mua? Mos ndoshta u bė xheloz pėr qiriun?! Apo u mėrzit me veten qė vlente aq pak sa pėr tė ndezur dy sekonda njė cigare dhe maksimumi dhjetė sekonda njė qiri?

...nje flake qe plagos gishtin -PLAGOSJA e gishtit,a nuk eshte edhe plagosje e SHPIRTIT????

nje flake,sa nje shkendije,e cila do te rritet pa dyshim,dhe ka droje e kaplon tere trupin....e merr dhene...
E lashė tė ftohej pak dhe ti binin nervat e mėrzitshme. Pas pak e shkrepa. Nuk u ndez. E mora me qetėsi pėr ta zbutur. E shkrepa dy, tre herė me pauza, si pėr tu pajtuar. Asgjė. Nervat e tij mė kaluan mua dhe i mbeti dėshpėrimi. E shkrepa disa herė me inat, teksa pėshpėrisja me mllef fjalėn magjike “ndizu”. E pėrplasa diku me forcė. Sherri mes nesh mbaroi. Unė flakėn e vogėl tė tij pėr tė ndezur qiriun qė do tė mė ndriconte paksa dhe ai pėrdorjen. Ndoshta as vetė nuk donte tė pėrdorej mė.
Mblodha sytė e mėsuar tashmė deridiku me errėsirėn dhe i hodha nė ambientin rrotull. Nuk mė zhgėnjyen. E dija qė nuk do mė linin nė baltė. Ndonjėherė nxeheshin edhe ata me mua dhe merrnin flakė, e nxirrnin xixa, por mė donin gjithsesi. Pranonin me dashuri tė pėrdoreshin nga unė. Ndoshta njė ditė do mėrziteshin sė dashuri dhe do mė braktisnin, tė lodhur nga pėrdorimi si cakmaku. Sidoqoftė cakmakė do blija me qindra dhe do ti pėrdorja, hidhja, humbja, por sy qė mė duan dhe i dua vetėm kėta janė.


SYTE - pjesa me VIGJILENTE,apo dylbite qe sodisin Boten,e edhe ne ERRESIRE....

SYTE si pjesa me e vlefshme....cilet jane keta?
me te cilet prezentojme Shpirtin ne boten qe na rrethon...


Me dashurinė e tyre tė pamasė filluan tė mė shquajnė objektet rrotull. Kėmbėt i ndoqėn sytė urtė e butė. Ishin tė hutuara dhe nuk dinin ku tė shkonin dhe aq mė pak se cfarė donin, tė gjorat kėmbė. Mbathėn kėpucėt me nxitim. Duart tė lodhura e djegura me cakmakun, as qė morėn mundimin tė prekin lidhėset e kėpucėve, por dorezėn e derės e ulėn me

ehhh cili artist i don lidhsat,asnje,te gjith e duan lirine....jo lidhje...

forcė. E dinin prej kohėsh se ajo dorezė kapricioze vetėm me dhunė merrte vesh. Shpesh ishin tė pavarura dhe as donin t’ja dinin pėr mua. Sidomos me trupat femror e tepronin dhe ndėrhynin vend e pa vėnd me nxitim, megjithėse i urdhėroja tė mos guxonin tė vepronin. Grindeshin me duart e femrave qė donin ti largonin, por mesa dukej e dinin mė mirė se unė, qė trupi i femrave i mundėte duart e veta pėr hir tė kėnaqėsisė qė i jepnin duart e mia.

kjo lufte e mbrendshme me gjymtyre,pjeset e nje trupi....koordinimi i te cilave vie me pas spntanishte,indirekt nen komanden e UNI-it....

....Energjia derdhej nga nje trup ne trupin tjter,e trupi i dyte mblidhte forcen dhe kanalizonte ne nje qellim -ne hapjen e nje PORTE-qe te dilej nga erresira....

Kėmbėt tė bezdisura nga kėpucėt e palidhura, shanė duart dhe u varėn shkallėve nė errėsirė. Diku u ngatėrruan nėpėr shkallė. E kuptova fare mirė qė e bėnė me kast. Donin tė mundonin duart qė sakaq u vunė nė veprim dhe u lėshuan nė mur mbėshtetazi pėr tė mos mė lėnė tė thyej turinjtė nga rrengu i kėmbėve. Dhimbėn. Mė erdhi keq pėr to dhe i ulėrita kėmbėve tė bėnin kujdes, madje edhe i kėrcėnova. Qeshėn talltaz me frazėn time kėrcėnuese. E dinin qė pa to nuk bėja dot. Duarve i erdhi nervi nė kulm dhe donte ti godiste, por u tėrhoqėn se dhimbnin nga pėrplasja nė mur. Thellė thellė nuk kishin faj. I kishte lodhur vetmia. Rutina e pėrditshme punė – shtėpi, shtėpi punė. Veprimet e pakta dhe tė njėjta prej kohėsh, i acaronin dhe i bėnin tė grindura.
Me duar e kėmbė tė sherrosura mes vetes dola nė rrugė. Sytė u ankuan. Nuk kishin faj dhe u mundova ti mar me tė mirė. Rruga ishte errėsirė e plotė. I drejtova diku nė njė dritė gjeneratoreske qė fekste disa dhjetėra metra mė poshtė, tek njė lokal. U qetėsuan disi.

Sė bashku; sy, duar e kėmbė u nisėm pėr atje. Stomaku u pėrmėnd nga goja qė i lėshoi
njė piskamė.

U morėn vesh sakaq pėr kafe, njė gotė ėhisky dhe cigare. Tek cigaret sytė u bėnė tė vėmėndshėm dhe u rrotulluan. I drejtuan kėmbėt tek njė kioskė pak pėrpara lokalit, qė ndrydhte sė brėndshmi gjithfarėlloj cikėrrimash dhe njė plak kryecikėrimė tė pėrvuajtur. Duart kapėn paketėn e cigareve. Sytė mė kujtuan pėr njė cakmak. Duart, mosbesuese nga cakmaku qė i pėrvėloi, e shkrepėn disa herė. Punonte. Bėnte njė flakė tė kėndshme dhe tė gėzuar. Ishte cakmak i ri dhe nuk e njihte akoma vuajtjen e pėrdorimit.
Kėmbėt nė paqe me veten, por me inatin e duarve nė kurriz, u lėshuan tė kalojnė ato pak metra qė i ndanin nga lokali. Sytė tė habitur ju lutėn tė ndalojnė.

Ndodheshin pėrballė vėshtrimit tė syve tė blertė, tė njė vajze tė hajthme. ....-apo ndodheshin te gjithe sy,kembe,duar,kurriz,stomak e goje para nje SFIDE????....

...hmm,ngjyra e blerte....pra nje SFIDE qe duhet te perballohet me nje NGJYRE TE BLERTE...misterin e te ciles e din vetem AUTORI.


Njiheshin mes tyre fare mirė, por kishin kohė pa shkėmbyer vėshtrime. Duart u mpinė. Sa e sa herė kohė mė parė kishin shėtitur nė trupin e asaj femre, pėrkėdheltaz me epsh. Kėmbėt ngrinė pa mundur tė lėvizin. Me kėmbėt e saj ishin ngėrthyer nė krevat dikur, ishin lodhur lumturisht nė bregdete mahnitėse dhe lėndina me bar e luleshumėngjyrėshe.
Pas pak sekondash sytė e saj larguan habinė nga sytė e mi. I dhanė dritė, kėrkimtaz falje qė i kishin braktisur prej disa kohėsh. Kishin kujtuar se do tė merrnin mė shumė dritė nga sytė e njė tjetri.

Por drita e syve tė mi e futur thellė nė sytė e saj, i kish mbjellė lot pendese dhe mall......-largimi i nje PJESE nga TRUNGU i saj,per nje kohe...por ?


Duart e saj tė lagura me pėrdėllim shtrėnguan me pėrkėdheli duart e mia, tė mpira, tė grindura, tė dhimbura nga pėrplasja nė murin e shkallėve, prej rrengut tė kėmbėve. U ngrohėn, e u drodhėn nga prekja me mall e duarve tė saj.

Kėmbėt puqėn majat e kėpucėve puthtas kėmbėrisht.


Si dikur, kėmbėt e mia tė mėdha u tallėn me kėmbėt e saj tė vogla, e kėmbėt e saj duke u pėrkėdhelur pėr brishtėsinė e tyre u tallėn me kėpucėt e palidhura tė kėmbėve tė mia. Mė pas kėmbėt e mia u ankuan. Qė nga braktisja e kėmėbe tė saj, nuk kishin ecur tė zbathura nė bregdet. Nuk kishin shkelur bar tė blertė, e vrapuar mes lulesh shumėngjyrėshe. Kėmbėt e saj, kofshėt ngjitėn pas tė miave trishtueshėm. Pėr lodhjen ngėrthyer mes kėmbėve tė tjera u ankuan. Pėr ecje tė kota pa kuptim nė rrugė pa rrugė, por tė lumtura qė prisnin prej orėsh atė ditė kėmbėt e mia tė dilnin nė rrugė, e pėr ti takuar.
Zemra ime filloi tė rrahė. Atė cast kuptova se e kisha nė gjoks. Ishte harruar nga unė e braktisur deri nė harresėn fatale qė kisha njė zemėr. Kishte ndalur, e zėnė merimanga kaq kohė, e tharė qė ditėn qė zemra e saj e braktisi pėr njė zemėr

....merimanga eshte mbrojtje...

tjetėr. Zemra e saj u pėrpėlit . Me falje, e pendesė rrjetėn e merimangės mė largoi dhe gjakun e kuq jetdhėnės pikė, pikė si serum e lėshoi ngadalė me dashuri nė zemrėn time.
Buzėt u afruan ngadalė. Puthja e nxehtė shpėrthyese flakėroi. Kėmbė, duar, sy u bėnė njė si dikur dhe goja ngeli pa gojė.
(2 Shkurt 2008/a.dule)

************************************************** ******************************


........ne shikim te pare gjate leximit tregimi ngjan ne nje PIKTURE APSTRAKTE-SUREALIZEM,,,qe eshte shuuume e THELLE.
gjymtyre te hedhura ne skaje diametralishte te kunderta,dhe te keputara njera me tjetren,...gishti,dora,kemba,goja,stomaku,syri...t e hudhura neper skajet e nje dhome-nje REALITET qe DHEMB,,,qe autori mundohet te i ve ne koordinim,te iu caktoj detyrat dhe te i orientoj te gjitha ne nje qellim,....ne nje shteg...pra BETEJA ME NATEN....e ne NATE fshehen lloj lloj HIJE dhe HIJENA....

a eshte ai shtegu i DASHURISE,apo,ndonje shteg tjeter...C““fare fshehet ne PRAPASKENE???
sigurisht nje qellim me MADHOR,nje IDEAL......


.....dhe TERRI qe ka mbulu cdo gje rreth UNIT i cili ne lufte me veteveten me pjeset e Tij,te shkaperderdhura,qe mundohet te i permbledh,te gjitha ne nje TRUP-TRUNG,,,nen nje UN- pra nen nje UDHEHEQJE....

dhe te fillojne se pari me nje ndezje flake,me nje SHKENDIJ-e cila patjter se me vone do te behet e madhe,e ndoshta edhe do te kaploj dhene....


dhe duart jo nuk duan te lidhin lidhsat ( ...koencidence,por kjo eshte shprehia ime,ahaha,sa here qe mbath kepuce me lidhsa,nuk i lidhi kurre ,ashtu dal ne qytet-e kam paksa IMIXH-por cili shpirt artisiti i do lidhsat,e,asnjeni...te gjithe e duam lirine...)...ehhhh,CILI ia lidh kembet VETES????...

dhe kemba kembesishte,bie ne puthje me majen e kepuces-kisha me pagezu kete metafor-SURELIZEM I LLOJIT TE SALVADOR DALIT.

-kreativiteti i autorit verehet dukshem,ai pos metaforave,krijon fjale te reja ,gje qe me magjeps:
"
Kėmbėt puqėn majat e kėpucėve puthtas kėmbėrisht. "....kemberisht,e pra KEMBERISHT,se si do te puthnin kembet ndryshe pos qe kemberisht.....

......dikur duhet menduar edhe per stomakun,...ah ,ekonomiaaaa,po ketu goja cilin AUTORITET e luan,si duket DIKTATORIN,goja ulerine...urdheron ....
por merren sakaq vesh per nje Kaffe,per nje UISKI,arijne te mbyllin se bashku nje KOMPROMISS,...dalengadale edhe duart edhe kembet edhe goja e stomaku po beheshin -NJE.....po beheshin nje TRUP-TRUNG nen nje UDHEHEQJE-UNI,,,
dhe se fundi po bashkohen me trupin tjeter...qe aq shume i ka munguar pjeses se vet.....


..po SYTE????

Ata derdhen ENERGJINE ne syte binjak ,te cilet filluan te RI_NGJALLEN....
SHPIRTI perjetoi RI_NGJALLJEN...


kam edhe shuuume,e shuuume per te thene....sikurse ky tregim i paperfunduar...

Legenda

legenda
04-02-08, 23:09
....ne ditet ne vijim do te sjell referime nga libri

"Shpirtera ne koridor "

liber ky qe ka ba jehone ne publik....

adidu
06-02-08, 02:54
Nepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. Jam i zhgenjyer ne kete aspekt, pasi me duket vetja sikur kam hyre ne nje forum te huaj qe thjesht flasim ne nje gjuhe.
Ne forumin qe drejtoj (www.albforum.us) kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. Nuk me ka vlere publiciteti aty ku nuk ndjehem pjese e te teres, por akoma me keq qenie bezdisese.Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.

adidu
06-02-08, 02:56
Persa me lart adidu- Adrian Dule

Kodra
06-02-08, 10:54
Nepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. Jam i zhgenjyer ne kete aspekt, pasi me duket vetja sikur kam hyre ne nje forum te huaj qe thjesht flasim ne nje gjuhe.
Ne forumin qe drejtoj (www.albforum.us (http://www.albforum.us)) kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. Nuk me ka vlere publiciteti aty ku nuk ndjehem pjese e te teres, por akoma me keq qenie bezdisese.Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.


**********
**********
**********

I nderuari adidu,

gabimi dhe ligėshtia mė e madhe e njė intelegjenti ėshtė kur mundohet njė institucion ta mėposht qoftė edhe nė kėtė mėnyrė siē keni shkruar JU.

Unė kur jam regjistruar nė kėtė Forum kam hasur nė mure tė njėjta siē ju e pėrshkruani por, nuk do tė thotė se koka e Forumit ėshtė i pėrzier nė klane ēfarėdo qofshin ato. Nuk ndalova punėn time dhe merrja jo me inat shprehjet si " ti je i kastruar", kur hapa temėn " Kombi mbi tė gjitha", mora njė mori shkrimesh negative saqė mendoja se kėta njerėz janė dorė e zgjatur e kundėrshtarit tė Kombit Shqiptar.A do tė ishte e drejtė qė tė akuzojė Forumin pėr kėtė???
Pa nevrikosje, me njė art shoqėrorokomunikues arritėm kėtu ku jemi dhe nuk kemi mendje tė ndalemi sė punuari.

Mos harro qė ata njerėz qė ju ofendojnė jo vetėm JU, ka pasė, ka dhe do tė ketė gjithmonė.
Pėr kėtė arėsye duhet tė bėheni i fortė dhe tė merrni edhe njė shtytje zell pėr tė punuar mė tutje.

Puna e kėtij Forumi bėhet me qėllim tė shprehjes sė lirė tė secilit por jo edhe tė fyerjes dhe talljes nė kurriz tė tjetrit.Se nuk pajtohet dikush me mendimin e juaj nuk do tė thotė se Jeta ndalon!
E a jeni ju nga Shqipėria apo Maqedonia nga koka e Forumit do tė trajtoheni njėjtė sikur anėtarėt nga Kosova. Tė them tė drejtėn nuk e kuptoj fare pse ky krahasim nga JU!!!?

Si anėtarė i Stafit kėrkojė nga JU tė sillni Fakte ku jeni trajtuar si "zorrė qorre".

Prandaj, lutja ime drejtuar JU ėshtė qė tė kėrkoni publikisht falje kokės sė Forumit pėr tekstin e nėnvizuar me tė kuqe.


Me plotpėrgjegjėsi nga


Kodra

legenda
06-02-08, 14:17
.....Z.Adidu

fillimisht dua te citoj se nuk e shoh te arsyeshme te fshij kete teme,kjo teme eshte artistike dhe i pergjigjet nenforumit ne te cilin eshte hap nga ana ime,dhe

JU-si shkrimtar i gjenerates se re,(shkrimtar modern qe jeni mirpritur nga masa,dhe keni arrit qe te zgjoni nje interesim te madh ne shtresat e lexueseve,te cilat presin shume nga JU,.... ),nuk i takoni me vetes,por i takoni PUBLIKUT.

pika tjeter kur theksoni se keni ndjesin se nuk jeni te mirpritur ne kete forum,,,iu them se edhe UNE kisha po te njejten ndjesi ne forumin e JUAJ fillimisht,mirpo me kohen e verejta se jam e mirpritur ne mesin e JUAJ.

dua te them se eksiston nje "MUR " i padukshem ne mes shqiptareve ne ate ane te kufirit GJEOGRAFIK,dhe te shqiptareve ne kete ane ( ...duam apo nuk duam kete te pranojme,kjo eshte ceshtje tjeter...)

jo vetem QELLIMI por eshte edhe DETYRE OBLIGATIVE-per hir te IDEALES KOMBETARE ,qe INTELEGJENCA SHQIPTARE te punoj ne at drejtim qe te apstrahoj kete mur ne mes,apo thjeshte te evitoj,....

duke perdor pse jo ,edhe kanalet virtuale,te cilat sot ne mase te madhe frekuentohen nga te gjitha gjeneratat dhe shtresat shoqerore...

duke pas parasysh kete qe thashe me larte,,,shihet qarte tentativa ime sado e "vockel " qe te apstrahoj kete kufi,duke imagjinuar nje lidhje ne mes forumisteve nga Shqiperia dhe Kosova,si dhe trevat tjera,....
sot na ofrohen mundesi te shumta qe te afrohemi,dhe te jemi bashke....e pra,te i kanalizojme ne nje qellim,per nje IDEAL.

nuk do fjale qe nje FORUM MASOVIK,sic eshte DARDANIA.de
ne gjirin e tij perfshin shtresa dhe nivele te ndryshme,dhe nuk mund te apstrahojme faktin qe te gjithe nuk lundrojne ne nje ANIJE...mirpo secili ,po ashtu edhe si ne jeten reale,e gjen veteveten.....

JU jeni i mirpritur gjithsesi,dhe hapni rrugen edhe te intelektualeve tjere nga Shqiperia...Nepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. Jam i zhgenjyer ne kete aspekt, pasi me duket vetja sikur kam hyre ne nje forum te huaj qe thjesht flasim ne nje gjuhe.
Ne forumin qe drejtoj (www.albforum.us (http://www.albforum.us/)) kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. Nuk me ka vlere publiciteti aty ku nuk ndjehem pjese e te teres, por akoma me keq qenie bezdisese.Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.

LOJETARI
06-02-08, 17:00
Sė pari njė pėrshėndetje tė ngrohtė autorit tė kėsaj novele, i cili qė nga antarėsimi i tij pasuroi dukshėm faqet e forumit tonė .
Jam i vetėdijshėm pėr aftėsitė e mia tė kufizuara ,pėr t`i dhėnė njė kritikė profesionale kėsaj novele ,megjithatė e shoh tė udhės tė shprehu me pak fjalė pėrshtypjen qė mė lanė kėto rreshta gjatė leximit .
Novela nė fjalė ėshtė e shkruar me njė gjuhė mjeshtri ,qė padyshim atė e pret njė ardhmėri e sigurt suksesi.Autori arrinė tė prekė njė temė shumė delikate ,me njė lehtėsi tė jashtėzakonshme krijuesi ,duke e zhveshė atė nga komplekset e saja sociale dhe duke na e shtruar neve krejtėsisht origjinale ,tė papaketuar .Edhe pse nė fillim krijova pėrshtypjen pėr njė hyrje paksa tė mundishme nė thelbin e ngjarjes ,ku pėrsėtitja e disa fjalive rrezikonte qė leximi tė kalon nė monotoni ,nuk kam fjalė tjera veqse tė pėrgėzoi autorin duke shpresuar qė nė tė ardhmen tė lexojmė edhe mė shumė nga Ai .

Urata
06-02-08, 18:16
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
Nepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. Jam i zhgenjyer ne kete aspekt, pasi me duket vetja sikur kam hyre ne nje forum te huaj qe thjesht flasim ne nje gjuhe.
Ne forumin qe drejtoj (www.albforum.us (http://www.albforum.us/)) kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. Nuk me ka vlere publiciteti aty ku nuk ndjehem pjese e te teres, por akoma me keq qenie bezdisese.Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.

************************************************** *************


Thjeshtė e sinqertė(siq thote Turisti) kemi nevoj per fjalėn e shkruar bukur-drejtė shqipe...! Zhytesh ne mekate po u largove...!

Urata
06-02-08, 19:09
Me 14-12-07, ne ora 01:26 eshte afishue novela nga adidu! 210 hera eshte lexuar dhe vetem nje koment nga LOJETARI eshte hedhur...!

sa lehte verehet "ēalimi" ne guximin/kuptimin ne neve, nuk e di ne guxoj te them kosovaret...! Edhe une si LOJETARI e vetedijshme per aftesit e mia te kufizuara per te dhene nje kritike profesionale, prap se prap mu dashte te shkepus rreshtat e fundit te Noveles rreshta keta te cilet i lexova 3-4 hera. Shtresim i situatave moralizuese....!Kapje ne realitet dhe besnikeri rrefimi...! Tregim i nje tip shqiptari "jo te zakonshem" ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....!

Te lumte adidu, suksese dhe me shume shkrime ne te ardhmen!“ Pse mė bėn tė vuaj kur e di qė nuk do tė mė takosh, sepse tė ka dalė ndėrkohė ndonjė femėr pėr tė shfryrė epshin tėnd?” – e mbyllte mesazhin e saj tė gjatė e tė dhimbshėm.
Me sa dukej nuk isha ndryshe nga meshkujt e tjerė, megjithėse pėr ato isha ndryshe nga ata. Nė errėsirė lotėt mė rrodhėn ngadalė dhe qetė pa ngashėrim. Fatkeqi mė i madh nė botė ėshtė ai qė e ka nė dorė vetė tė mbjellė fatkeqėsinė e tij, pra pikėrisht unė mashkulli.
“Pastaj kėrkon tė korrė kėnaqėsinė nė kurriz tė tokės me emrin femėr” – pėrsiata me vete dhe lotėt u zhdukėn sakaq, pėr ti lėnė vendin gjumit dhe seksit qė mė priste i vrullshėm si korrje me dy fatkeqe, qė nuk ndjeheshin fajtore pėr fatkeqėsinė e tyre, por thjesht mė kishin gjetur mua pėr ta sfiduar fatkeqėsinė qė meshkujt i kishin mbjellė. Ashtu sic gjeja unė tek to motivin pėr tė sfiduar fatkekėsinė qė mendoja se kisha mbjellė tek vetja kur isha nėn pushtetin e delirit tė madhėshtisė dhe marrėzisė mashkullore. Sfida femėrore pėr meshkujt dhe deliri mashkullor pėr femrat organizon nė mėnyrėn mė tė larmishme raportet e trupit me shpirtin, duke mos u bėrė nė asnjė cast pjellė e ndėrsjellė e skemave tė sfidės femėrore, apo delirit mashkullor. Fatkeqėsia ėshtė njėkohėsisht sfidė e delir pėr tė tėrė e pėr asnjė, panvarėsisht se mashkulli e mbjell dhe femra e pėrjeton, sepse e vuajnė dhe e transformojnė nė sfidė dhe delir pėr hir tė kėnaqėsisė tė njė casti tė pėrbashkėt.
“Tek e fundit: pa fatkeq, fatkeqe dhe fatkeqėsi nuk ka lumturi, nuk ka kėnaqėsi” – shpreha fjalėt e fundit pėrpara se gjumi tė mė pushtonte dhe clironte nga mėkatet, i mbėshtjellė nga dy trupa tė lakuriqtė femėror.
(fund)


Vajza-femra lexoni keta rreshtat e quotuar me siper!

adidu
08-02-08, 13:03
gabimi dhe ligėshtia mė e madhe e njė intelegjenti ėshtė kur mundohet njė institucion ta mėposht qoftė edhe nė kėtė mėnyrė siē keni shkruar JU.

Ta "meposht"??!! Qe ne pikenisje je gabim gjithsesi. Nuk dua te bej debate, por lexo pak me me kujdes ato qe kam shkruar me siper dhe do ndjesh dashuri per kete forum dhe dardanet dhe asgje me shume.

nuk do tė thotė se koka e Forumit ėshtė i pėrzier nė klane ēfarėdo qofshin ato

Mos i jep te drejten vetes ne menyre te njeanshme duke "perzier" koken e forumit, pasi as qe shprehet qofte edhe si nentekst kjo gje ne ate qe shkruaj.

Si anėtarė i Stafit kėrkojė nga JU tė sillni Fakte ku jeni trajtuar si "zorrė qorre".

Si antar i stafit qe jeni,po ju kekoj te lexoni debatet ne temat qe kam shkruar, pasi ketu nuk jemi ne gjykate.

Prandaj, lutja ime drejtuar JU ėshtė qė tė kėrkoni publikisht falje kokės sė Forumit pėr tekstin e nėnvizuar me tė kuqe.

Ndersa lutja ime drejtuar JU i nderuar eshte qe te mos e merrni tekstin e nenvizuar prej jush me te kuqe si akuze ndaj kokes drejtuese te ketij forumi, por si nje sugjerim i nje antari te prekur. Nese jam ndjere gabim koha do ta tregoj dhe sigurisht qe nese eshte keshtu do ta kem per nder ti kerkoj falje gjithe antareve te ketij forumi. Se brendshmi uroj dhe desheroj me zemer ta kem gabim.

Respekte Ju dhe tere kokes drejtuese te ketij forumi
adrian dule

adidu
08-02-08, 13:06
JU jeni i mirpritur gjithsesi,dhe hapni rrugen edhe te intelektualeve tjere nga Shqiperia...

Ju falenderoj dhe ndjehem shume i ngrohur nga kjo fraze e nderuar Legenda.

adidu
08-02-08, 13:09
Sė pari njė pėrshėndetje tė ngrohtė autorit tė kėsaj novele, i cili qė nga antarėsimi i tij pasuroi dukshėm faqet e forumit tonė .
Jam i vetėdijshėm pėr aftėsitė e mia tė kufizuara ,pėr t`i dhėnė njė kritikė profesionale kėsaj novele ,megjithatė e shoh tė udhės tė shprehu me pak fjalė pėrshtypjen qė mė lanė kėto rreshta gjatė leximit .
Novela nė fjalė ėshtė e shkruar me njė gjuhė mjeshtri ,qė padyshim atė e pret njė ardhmėri e sigurt suksesi.Autori arrinė tė prekė njė temė shumė delikate ,me njė lehtėsi tė jashtėzakonshme krijuesi ,duke e zhveshė atė nga komplekset e saja sociale dhe duke na e shtruar neve krejtėsisht origjinale ,tė papaketuar .Edhe pse nė fillim krijova pėrshtypjen pėr njė hyrje paksa tė mundishme nė thelbin e ngjarjes ,ku pėrsėtitja e disa fjalive rrezikonte qė leximi tė kalon nė monotoni ,nuk kam fjalė tjera veqse tė pėrgėzoi autorin duke shpresuar qė nė tė ardhmen tė lexojmė edhe mė shumė nga Ai .


Ndjehem teper i nderuar nga menyra se si jeni shprehur Lojtari. Me jep inspirim te shkruaj akoma me shume dhe me mire. FLM.

adidu
08-02-08, 13:14
Thjeshtė e sinqertė(siq thote Turisti) kemi nevoj per fjalėn e shkruar bukur-drejtė shqipe...! Zhytesh ne mekate po u largove...!

Ishte nje vendim i castit emotiv, por zemra dhe truri u moren vesh mes vetes dhe sigurisht qe nuk me lane te zhytem ne mekate.
Shume respekte per keshillen ,sepse e kam lexuar shume here gjate ketyre diteve.

Kodra
08-02-08, 15:22
**********
**********
**********

I nderuari adidu,

kam dėshirė tė sqarohemi,shiko kėtė, lexoje dhe analizoje:

...pasi me duket vetja sikur kam hyre ne nje forum te huaj qe thjesht flasim ne nje gjuhe.


Unė e kam kuptuar kėshtu:

Forumin Dardania.de po e bėn tė huaj, pastaj shkon aq larg saqė thua se tėrė ne, nė kėtė Forum, jemi tė huaj por shkruajm dhe flasim njė gjuhė si ju, hmmmmmm, a nuk ėshtė kjo pėr tu ēuditur!!!!!!!!??

Debatet e juaja tė zhvilluara me kushdoqoftė ai, ju jep tė drejtėn tė mendoni kėshtu pėr Forumin Dardania??????

E kam kuptuar mirė deri kėtu apo ?

Pastaj:


Jam i zhgenjyer ne kete aspekt, Ne forumin qe drejtoj www.albforum.us (http://www.albforum.us/)).......

Unė e kam kuptuar kėshtu:

Nuk ju mjaftoi mendimi juaj qė ky Forum ėshtė njė forum i "huaj" qė rastėsisht flasim dhe shkruajm gjuhėn e njėjtė por edhe more tė drejtėn pa pagesė tė reklamoni Forumin tuaj nė tė cilin po u trajtojkan tė gjithė njėsojė, hmmmmm.

Mė ndihmo ta kuptojė mirė!!!!


Pastaj:

Nuk me ka vlere publiciteti aty ku nuk ndjehem pjese e te teres, por akoma me keq qenie bezdisese

Pėr tė qenė pjesė e njė Forumi, duhet qė askush tė mos kritikojė apo tė mos thotė asgjė kundėr jush, pėrndryshe ik dhe kėrkon diēka tjetėr ku je pjesė e sė tėrės, hmmmmm do tė thotė nuk duhet askush tė tė kritikojė, atė qė thoni ju, duhet tė pėrkulemi dhe tė heshtim.

E kam kuptuar mirė ???


Sa pėr fund kam edhe njė pyetje mendojė se, ju jeni njė personalitet tė cilės do t'i jepni pėrgjigje tė duhur.

Ka pasė tė drejtė i madhi ynė Gjergj Fishta nė thėnien e tij " Le ta dijė e gjithė Bota mbarė se Gjergj Fishta mė nuk ėshtė Shqiptar" ????????


Nė vazhdim e keni tė tėrė tekstin i postuar nga juNepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. .Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.
Me respekt nga


Kodra

halla e madhe
08-02-08, 15:47
Nje fjale e vjeter gjermane po me tingellon lidhur me poetin adidu_ "Mit zuckerbrot und Peitsche"( me pare te jebe buke e sheqer, e pataj kamxhiun mbas)

Poezite tija jane te nivelit te larte artistik,po sa ja vlene kur ai kritikon bashkeatdhetaret e kombit,ne jemi ata/ato qe vlersojme dhe zdrisim punen e nje poeti apo shkrimtari.

ps:adidu i deshiroj integrim sa me te shpejt ne mesin tone,gjithashtu vargjet mos t'i ndalen!

halla e madhe

adidu
08-02-08, 17:31
**********
**********
**********

I nderuari adidu,

kam dėshirė tė sqarohemi,shiko kėtė, lexoje dhe analizoje:


Citim:
...pasi me duket vetja sikur kam hyre ne nje forum te huaj qe thjesht flasim ne nje gjuhe.

Citim:
Unė e kam kuptuar kėshtu:

Forumin Dardania.de po e bėn tė huaj, pastaj shkon aq larg saqė thua se tėrė ne, nė kėtė Forum, jemi tė huaj por shkruajm dhe flasim njė gjuhė si ju, hmmmmmm, a nuk ėshtė kjo pėr tu ēuditur!!!!!!!!??

Debatet e juaja tė zhvilluara me kushdoqoftė ai, ju jep tė drejtėn tė mendoni kėshtu pėr Forumin Dardania??????

E kam kuptuar mirė deri kėtu apo ?

Pastaj:Citim:
Jam i zhgenjyer ne kete aspekt, Ne forumin qe drejtoj www.albforum.us).......Unė e kam kuptuar kėshtu:

Nuk ju mjaftoi mendimi juaj qė ky Forum ėshtė njė forum i "huaj" qė rastėsisht flasim dhe shkruajm gjuhėn e njėjtė por edhe more tė drejtėn pa pagesė tė reklamoni Forumin tuaj nė tė cilin po u trajtojkan tė gjithė njėsojė, hmmmmm.

Mė ndihmo ta kuptojė mirė!!!!


Pastaj:


Citim:
Nuk me ka vlere publiciteti aty ku nuk ndjehem pjese e te teres, por akoma me keq qenie bezdisesePėr tė qenė pjesė e njė Forumi, duhet qė askush tė mos kritikojė apo tė mos thotė asgjė kundėr jush, pėrndryshe ik dhe kėrkon diēka tjetėr ku je pjesė e sė tėrės, hmmmmm do tė thotė nuk duhet askush tė tė kritikojė, atė qė thoni ju, duhet tė pėrkulemi dhe tė heshtim.

E kam kuptuar mirė ???


Sa pėr fund kam edhe njė pyetje mendojė se, ju jeni njė personalitet tė cilės do t'i jepni pėrgjigje tė duhur.

Ka pasė tė drejtė i madhi ynė Gjergj Fishta nė thėnien e tij " Le ta dijė e gjithė Bota mbarė se Gjergj Fishta mė nuk ėshtė Shqiptar" ????????


Nė vazhdim e keni tė tėrė tekstin i postuar nga ju
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
Nepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. .Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.

Me respekt nga


Kodra


I respektuari kodra!

Ku ka debat, ka edhe zhvillim, por ku tejkalohet debati fillon shterpezimi dhe konfliktualiteti. E them kete pasi dhe une mund te filloj tani dhe te marr e te "kerkoj qimen ne kashte" ne cdo fraze, por mendoj se nuk ja vlen. Sinqerisht e them dhe me zemer te hapur qe nuk ja vlen.
Me dy fjale po te sqaroj per sa ke shkruar e cituar me siper:
Percaktimin se; me duket forumi dardania sikur jam ne nje forum te huaj dhe paralelizmin me forumin qe drejtoj, jo vetem qe as e kam bere per te fyer kete forum dhe bere reklame per ndonje forum tjeter, por thjesht "jua duam aq shume ne shqiptaret e trungut sa mos na beni te na duket vetja te huaj ne mesin tuaj, kur ju kemi pjese te vetes ,mendjes dhe shpirtit". Kete kam dashur te shpreh.
Persa i perket kritikes, apo dickaje te thene kundra meje , keto mos i ngaterro. Kritiken e pranoj me kenaqesi, ne cdo aspekt dhe fushe te ndersjelle, por te ofendohem disa here me rradhe , nese jam mashkull, apo femer, megjithese shkruaj me emer dhe mbiemer, kete e quaj tendence kundra meje ne menyre koshiente. Do te thuash se e tha dikush dhe ne si koke forumi, apo antaresi nuk mbajme pergjegjesi. Mund ta thuash ,por kjo eshte as me shume , e as me pak Ponc pilateske(pastrim duarsh per te mos mbajtur pergjegjesine). Ose e thene me qarte indiferentizem. Indiferentizmi shpesh te ben te ndjehesh i huaj mes vellezerve te tu te gjakut kur njeri prej tyre te fyen dhe te tjeret bejne sehir.
Sidoqofte e perseris se nga nje vellai i juaj i gjakut qe preket dhe ndjehet i fyer nuk keni keq aspak, perkundrazi tregon se ka zemer qe i rreh.
Respekte Ju dhe te gjitheve

p.s edhe menyra se si shkruan me lart per sqarime eshte konfliktuale dhe jo per tu marre vesh. Eshte e pare ne kendveshtrimin per te "gjetur" dhe "zbuluar" te keqen dhe jo te miren. Por fatmiresisht postimet qe kam shkembyer ne keto dite ne vazhdim me antaret e ketij forumi me kane bere te ndjehem pjese e juaja dhe aspak qenie e perkedhelur qe nuk duroj dot ne kurriz asnje fije floku kritike.

adidu
08-02-08, 17:40
Nje fjale e vjeter gjermane po me tingellon lidhur me poetin adidu_ "Mit zuckerbrot und Peitsche"( me pare te jebe buke e sheqer, e pataj kamxhiun mbas)

Poezite tija jane te nivelit te larte artistik,po sa ja vlene kur ai kritikon bashkeatdhetaret e kombit,ne jemi ata/ato qe vlersojme dhe zdrisim punen e nje poeti apo shkrimtari.

ps:adidu i deshiroj integrim sa me te shpejt ne mesin tone,gjithashtu vargjet mos t'i ndalen!

halla e madhe


"Ishe moter, u bere halle, kaptove shkalle me shkalle"- eshte nje fraze shume e vjeter e trungut meme me emrin Shqiperi.
Te siguroj o halle e madhe(qe ishe moter vllai, pa u bere halle) qe une te shoh si moter dhe as "halle te medha" e as "halle te vogla" nuk do te keni prej meje.
Nese gjermanet te japin buken dhe te ngulin thiken(sic pakashum mund te perkthehet kjo fraze qe percolle nga gjermanishtja) une te siguroj se thiken e perdor vetem per ta ndare buken ne dy pjese me vellezerit e mi te gjakut.

Pupi
08-02-08, 18:11
Debati Adidu-Kodra

Nuk kam pėr qėllim tė hedh "vaj nė zjarrė", sepse edhe Tema vetė nuk ėshtė aty ku debatohėt pėr personin. Por qė nga prononcimi i adidu-s nė shkrimin e tijė:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
Nepermjet temes te hapur ne emrin tim nga Legenda gjej rastin ta falenderoj personalisht per iniciativen dhe njekohesisht falenderoj murgeshen e cila postoi nje tregim dhe me kerkoi nje mendim. Sinqerisht ndjehem shume i vleresuar nga keto dy femra kosovare, qe me shembullin e tyre me kane mikpritur me mendje dhe zemer. Ju uroj gjithashtu lexim te mbare te gjithe vizitorve dhe antareve qe me kane lexuar dhe i falenderoj nga zemra.
Por ve re se "klanet" e krijuara ne kete forum, nuk i kane fort per zemer intelektualet nga Shqiperia dhe me vjen keq. kosovaret nga Kosova dhe diaspora jane pjese organike e jona( ka shume antare ketu qe mund ta vertetojne), ndersa ne shqiptaret e Shqiperise trajtohemi ketu si apendisit(zorre qorre). Uroj te jem nje rast i vecante qe ndjehem keshtu dhe jo sinjifikacion i mentalitetit qe mbizoteron ne kete forum.
Ju perqafoj me shume dashuri te gjitheve dhe njekohesisht ju lutem ta fshini kete teme te hapur ne emrin tim. .Mund ta kem gabim , por i tille ndjehem ne kete forum.

Pata menduar e shpresuar qė e gjitha nuk do tė merr edhe aq "zjarr".
Ky shkrim nuk ėshtė edhe aq i leht, tė lė "indiferent" askėnd, e aq mė pak atyre qė i kėndojn ditė e natė shqiprisė.
Nuk e dijė se ēfar e shtyri Fishtėn tė deklarohet "asiqare", por e dijė qė:

Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
Kush t'ka qit me krye ne hi?
Ti ke pas ken nje zonj e rand...
Burrat e dheut te thirrshin NANE...
(Pashko Vasa)

Dhe jo neve "deget e trungut" e bėmė kėtė!?

Ka edhe tė tjera, por jo tash, e jo nė kėtė Temė!

halla e madhe
09-02-08, 08:43
"Ishe moter, u bere halle, kaptove shkalle me shkalle"- eshte nje fraze shume e vjeter e trungut meme me emrin Shqiperi.
Te siguroj o halle e madhe(qe ishe moter vllai, pa u bere halle) qe une te shoh si moter dhe as "halle te medha" e as "halle te vogla" nuk do te keni prej meje.
Nese gjermanet te japin buken dhe te ngulin thiken(sic pakashum mund te perkthehet kjo fraze qe percolle nga gjermanishtja) une te siguroj se thiken e perdor vetem per ta ndare buken ne dy pjese me vellezerit e mi te gjakut.


Vellezer Shqiperie motra Kosove
jemi femijte e nje NENE!
ndjame buken per te gjithe
me dore PO,e kurr me Thike!!!

legenda
09-02-08, 11:41
...."ZEMRA E TRURI u moren vesh"....

hmmmm sa mire,a mos jane keto dy personazhe ne romanin e ri o "frankenshtajn".....

Ishte nje vendim i castit emotiv, por zemra dhe truri u moren vesh mes vetes dhe sigurisht qe nuk me lane te zhytem ne mekate.
Shume respekte per keshillen ,sepse e kam lexuar shume here gjate ketyre diteve.

BE LK
09-02-08, 11:46
...."ZEMRA E TRURI u moren vesh"....

hmmmm sa mire,a mos jane keto dy personazhe ne romanin e ri o "frankenshtajn".....Po zemra e truri, por a thua a e ka marre vesh ADIDU...............:D

legenda
09-02-08, 11:56
.....ahhhh,nuk dyshoj aty...

po ai eshte "dirigjenti" i OREKSTRES,....

orkester kjo qe ne imagjinaten e TIJ,perbehet nga pjeset e TRUPIT....

ehhhh, c““na doli edhe ky ADIDU - nje kirurg letrar....ahaha...

Po zemra e truri, por a thua a e ka marre vesh ADIDU...............:D

BE LK
09-02-08, 12:21
.....ahhhh,nuk dyshoj aty...

po ai eshte "dirigjenti" i OREKSTRES,....

orkester kjo qe ne imagjinaten e TIJ,perbehet nga pjeset e TRUPIT....

ehhhh, c““na doli edhe ky ADIDU - nje kirurg letrar....ahaha...

Ah moj legende.....

Probleme ishte se kane filluar Sopranot te kendojne Hip-hop....! Ndersa disa te tjere Kercejne vallen e malesise nga ky dirigjim.................!

Me te mira BE LK

legenda
09-02-08, 21:19
....ahhh,Plakooo

nuk ka gje te keqe JO,,,per sa kemi nje DIRIGJENT TE FORTE,pastaj ne shqiptaret jemi deklaruar moti qe jemi adhurues te MIX-it....

ok,tirons.

Ah moj legende.....

Probleme ishte se kane filluar Sopranot te kendojne Hip-hop....! Ndersa disa te tjere Kercejne vallen e malesise nga ky dirigjim.................!

Me te mira BE LK

adidu
09-02-08, 21:23
Ah moj legende.....

Probleme ishte se kane filluar Sopranot te kendojne Hip-hop....! Ndersa disa te tjere Kercejne vallen e malesise nga ky dirigjim.................!

Me te mira BE LK

Kam qeshur se brendshmi me kete percaktim te holle i nderuar be lk. Ke shuume te drejte, sepse vertet ndjehem nje dirigjent i deshtuar, pervec zemres dhe mendjes time.

legenda
09-02-08, 21:31
.....iu drejtua mesuesi nxenesit:

"...qenke GJENI."

"GJENI je vet."-ia ktheu ky i zemeruar,ahaha...

....nuk e di pse mu kujtua kjo barcolete Adidu,....c ““fare mend ke e nis ti nje roman te ri....


p.s.thuaj ZEMRES mos te i tregon TRURIT gjithqka....

Kam qeshur se brendshmi me kete percaktim te holle i nderuar be lk. Ke shuume te drejte, sepse vertet ndjehem nje dirigjent i deshtuar, pervec zemres dhe mendjes time.

legenda
09-02-08, 22:06
ADRIAN DULE
----------------


Ngjyra e syve te mi
---------------------

Im atė ka sy. Ngjyra e tyre ėshte dicka midis gjethes sė ullirit dhe trungut tė ullirit. Ime mė, gjithashtu ka sy. Ngjyra e tyre ėshte dicka midis thellėsisė sė detit dhe cektinės sė tij. Unė pjella e tyre, sigurisht kam sy. Ngjyra e tyre ėshtė pjesa ndarėse ndėrmjet; thellėsisė, e cektinės sė detit dhe gjethes, e trungut tė ullirit. Pėr kėdo qė ka sy e kupton qė ngjyra e syve tė mi ėshte dicka ndėrmjet detit dhe ullinjve. Shkurt, bregdet. C’ėshtė bregdeti pėr ata qė kanė sy, por se kanė parė? Ose shkėmbinj, ose rėrė… trashė e trashė, hollė, hollė, thjeshtė, thjesht. Sytė e mi ishin dicka e ndėrmjetme mes ngjyrės sė shkėmbinjve dhe rėrės.

Nė sensin romantik, ngjyra e syve tė mi i bie tė jetė njė peisazh i mrekullueshėm, ku ndėrthuret, ulliri, deti dhe bregdeti.Nė realitet(sipas syve tė mi qė shohin sytė e mi) sytė e mi kanė njė ngjyrė tė pėgėrash maceje, apo qeni, por gjithsesi kafshe shtėpiake. Ndonjėherė nė tė rrallė, kur jam mirė me veten(kur mė thonė fjalė tė mira megjithėse e di qė s’kam bėrė asgjė tė mirė) celen sytė e mi dhe marrin ngjyrėn e njė tė pėgėre foshnjeje, qė si ka kapur tė dyzetat ditė nė jetė.

Pėr kėdo qė ka sy , por nuk ka parė se c’ngjyrė ka e pėgėra e njė foshnjeje, nuk kam ci them pėrvecse, tė imagjinojė ngjyrėn e qumėshtit tė gjirit tė nėnės sė njė foshnjeje dhe pafajėsisė dhjerėse tė foshnjes, qė e precipiton qumėshtin jetėdhėnės, nė tė pėgėrė.

Pas gjithė kėtij sqarimi besoj se i keni pėrballė sytė e mi nė ngjyrėn qė dėshėroni dhe pėrzgjithni ,qė nga rėra, e shkėmbinjtė , tek e dhjera e kafshėve shtėpiake, e deri tek e pėgėra e njė foshnjeje. Madje jo vetėm sytė e mi, por edhe karakterin tim. Vė re, se karakteri im ėshtė si ngjyra e syve tė mi. Edhe jeta ime ėshtė si ngjyra e syve tė mi. Mbushur me tė dhjera macesh, qensh, foshnjesh nga njė anė dhe det,bregdet, gjethe ullinjsh e trungjesh, copa shkėmbinjsh e rėre, nga ana tjetėr.

Ndonjėherė ulem nė rėrė(si tani pikėrisht) dhe i grumbulloj tė tėra pranė vetes dhe bisedoj me to. Ndjehem mrekullisht mirė kur kam pranė ngjyrėn e syve tė mi, karakterin tim dhe jetėn time, nė formėn dhe ngjyrėn e atyre qė pėrshkrova mė lart. Kush mė sheh nga larg mė ka zili. Mė kundron tė ulur nė breg tė detit, me hapsirėn e tij tė pamasė pėrballė, i ulur nė rėrė, rrethuar me shkėmbinj dhe pemė ulliri gjetheshumė. Ka edhe nga ata qė kuturisin tė afrohen hedhtas tej zilinė. Dikush me ndrojtje, e dikush drejtpėrdrejtė, herė me lutje , e herė pa, dėshėrojnė tė rrimė bashkė. Me kėnaqėsi i pranoj tė ulen pranė meje. Tek e fundit mė shtohet edhe njė bashkėbisedues, qė ndoshta me ngjyrėn e syve, karakterit dhe jetės, mund tė na pasurojė ambientin dhe bashkėbisedimin.Ndoshta sytė mund ti kishin ngjyrėn e leshit tė deles, pėrzier me kakėrdhitė e saj. Ndoshta tė njė meteori, apo tė njė qielli tė mbushur me re. Ndoshta tė gjitha bashkė. Me kėnaqėsi do pranoja tė pasuronin situatėn, delen me kakėrdhitė, meteorin dhe qiellin e mbushur me re. Pėrvec anės figurative(tė njė peisazhi pasur, e tė larmishėm), do tė ishte njė kėnaqėsi e rrallė, e njė bashkėbisedimi gjithpėrfshirės. Madje a mund tė ketė bisedė mė interesante se sa dialogu midis tė dhjerave tė maces, me qiellin e mbushur me re? Detit, me kakėrdhitė e deles? Meteorit, me tė pėgėrave e njė foshnjeje? Kėtė tė fundit pa as mė tė voglin dyshim do ta regjistroja me njė diktofon, qė mė pas tė analizoja me nge thelbin filozofik tė dialogut.
Por nuk ėshtė e thėnė tė rrinė gjatė. Ose largohen vetė tė bezdisur nga era e tė dhjerave tė qenve dhe pėgėrave tė foshnjeve qė mė rrethojnė, ose fillojnė tė mė japin mėnd qė ta pastroj vendin rreth meje. Kėta tė fundit i pėrzė me ceremoni, por edhe pa ceremoni, sipas rastit dhe nivelit tė bashkėbisedimit me objektet e mia. E unė sėrish mbetem vetėm, me vetminė time tė pavetmuar. Tė pavetmuar, pasi kam njė konglomerat gjėrash qė mė rrethojnė dhe do tė prekeshin jashtmase, nėse do tė dėgjonin nga goja ime se jam i vetmuar. Do ta trajtonin si njė pėrdhosje e rėndė qė ju bėj.

Sidoqoftė ajo qė mė habit pamasė tek “dikushėt” qė mė vinė pranė herė pas here, ėshtė se nuk kanė kurajo tė sjellin nė peisazhin tim objektet e veta tė ngjyrės sė syve, karakterit dhe jetės. Vijnė vetėm dhe i mbajnė larg tė fshehura, duke patur turp prej tyre. Mė e keqja ėshtė se nuk i fshehin vetėm nga unė, por edhe nga vetja dhe nuk ulen ndonjėherė me to tė bashkėbisedojnė, apo tė dėgjojnė bashkėbisedimin e tyre. Punė e tyre gjithsesi. Tė bėjnė si tė duan, por kur tėrheqin hundėt nga era e keqe(sipas tyre) e gjėrave qė unė mbaj pranė pa i fshehur, sikur nuk shkon. Nga ana tjetėr nuk kanė faj. Kur nuk duron dot erėn e gjėrave tė tua dhe i mban larg, si do tė durosh erėn e gjėrave tė mia?
Teksa meditoj, rreth meje ka plasur debati. Ka plasur aq keq, sa mė duhet tė ndėrhy dhe tė ekuilibroj gjėrat dhe tė shkėputem nga ato qė meditoj nė mėnyrė tė pavarur. Pėrderisa i pranoj hapur pranė vetes, duhet tė pranoj edhe varėsinė ndaj tyre, po aq sa c’janė edhe ato tė varura nga unė. Jemi njė tek e fundit.
E dhjera e maces kishte filluar si me shaka pak mė parė, njė debat me thellėsinė e detit. Thellėsia e detit na ishte tėrbuar dhe i ishte lėshuar cektinės qė i kishte dalė nė krah tė dhjerės sė maces. Cektina e turbulluar ju lėshua rėrės me dallgė e leshterik, meqė rėra i kishte dalė ne krah thellėsisė sė detit. E dhjera e qenit duke mos qėnė me asnjė krah nė debat, ishte nervozuar keq me cektinėn.I ulėriste me tė madhe se nuk kishte taksirat ta merrnin dallgėt nga rėra dhe ta zhbėnin, vetėm e vetėm se ndodhej mbi rėrė si pjesė e imja. Gjethet e ullirit qeshnin, e shqyheshin gazit mbi tė pėgėrėn e foshnjes, qė as po merrte vesh se c’po ndodhte.Trungu i ullirit, i mėrzitur me mendjelehtėsinė e gjetheve u shkund fort pėr ti shpėrndarė sa mė larg tė mundėte nga vetja. Shkėmbinjtė, ehh…shkėmbinjtė e gjorė. Pa mundur tė lėvizin aspak, mė luteshin tė hypja sipėr tyre dhe tė shpėtoja nga e tėrė kjo zallamahi, derisa tė qetėsohej thellėsia e detit dhe cektina.
I fola thellėsisė sė detit me lutje, por s’mė dėgjoi. Cektina mė dėgjoi, por filloi tė qajė. Tė paktėn, gjethet e ullirit ndalėn tė qeshurėn dhe trungu shkundjen. Mblodha tė dhjerėn e maces, tė dhjerėn e qenit dhe tė pėgėrėn e foshnjes nė gji dhe u turra mbi shkėmbinj.
Dikur thellėsia e detit u qetėsua dhe filloi tė mė shpjegojė, se pse ja kishte ngritur nervat debati me tė dhjerėn e maces. E dhjera e maces betohej qė ja kishte thėnė me shaka.U bėra nervoz dhe ju ulėrita ta mbyllnin gojėn. Nuk mė inetresonin aspak arsyet e tyre tė debatit. I kėrcėnova qė nuk do rrija mė me to. Do ti fshihja e zhdukja sic bėnin tė gjithė. E dija qė ishte kėrcėnim i kotė pasi pa to nuk bėja dot.
Filluan tė mė luten njėzėri, e tė pėrqafohen, si pėr tė mė treguar qė duheshin mes vetes, por ndonjėherė i kapte marria e vetmisė, kur unė meditoja pa jua varur. Ju dukej sikur nuk jua varja dhe fillonin sherret mes tyre, vetėm e vetėm pėr tė mė tėrhequr vėmendjen, por nė shpirt as qė ju shkonte mėndja tė mė mėrzisnin. Thellėsia e detit shpalosi njė aromė prej tė dhjere macesh dhe qensh, si pėr tė mė treguar se sa shumė i donte. E dhjera e maces dhe e qenit mu lėshua nė fytyrė me flladin e thellėsisė sė detit. Gjethet e ullirit mu servirėn nė gojė(tė ngjyera nė salcėn e tė pėgėrave tė foshnjes) nga krahėt e trungut tė ullirit.
Kuptova se pa to nuk meditoja dhe jetoja dot. Ato ishin unė dhe unė ato. Kurrė s’mė ishin ankuar pėr “dikushėt” qė hynin nė jetėn tonė. Madje pėrgjėroheshin pėr elementė tė tjerė(tė dikushėve) dhe betoheshin qė do ti bėnin pjesė tė vetes. E kisha fajin vetė, qė pėr njė cast u pėrsiata pa i llogaritur. Pa biseduar me ta. Duhej tė gjithė sė bashku tė meditonim, e jetonim nė njė kohė, nė njė cast. Pėrgjithmonė.

------------------

P.s.marr sipas lejes se autorit,nga forumi i Tij.

Naki
10-02-08, 01:06
Njė trendė i ri i shkrimeve ēė pėrmbanė projekte tridimensionale /letraro artistike duke komponuar me mjeshtri figurative pėrmbajtėjen dhe shtjellimin ,spektrinė psikologjikė dhe rrethanat sociale nė mbushjen e epsheve i japin njė koloritė reflektues duke shpėrndarė fotone ndriquese nė krahasime tė vlerave etike.

I nderuari Adidu,Ju kamė lakmi pėr stilin e shkrimeve qė na ofroni,duke ju dėshiruar inspirim tė pashtjerrshėm nė krijimtarin e juajė ju pėrshėndes kudo ēė tė jeni.


Naki

BE LK
11-02-08, 12:15
Kam qeshur se brendshmi me kete percaktim te holle i nderuar be lk. Ke shuume te drejte, sepse vertet ndjehem nje dirigjent i deshtuar, pervec zemres dhe mendjes time.

Dirigjim i pa sukseshem, per shume arsye, qe permblidhen vetem ne nje......! (Ta kam thene kush eshte problemi)

Profesionizmi eshte deshtim i Injoranteve...Mendja eshte Gjah i zemres...!

adidu
11-02-08, 18:33
Njė trendė i ri i shkrimeve ēė pėrmbanė projekte tridimensionale /letraro artistike duke komponuar me mjeshtri figurative pėrmbajtėjen dhe shtjellimin ,spektrinė psikologjikė dhe rrethanat sociale nė mbushjen e epsheve i japin njė koloritė reflektues duke shpėrndarė fotone ndriquese nė krahasime tė vlerave etike.

I nderuari Adidu,Ju kamė lakmi pėr stilin e shkrimeve qė na ofroni,duke ju dėshiruar inspirim tė pashtjerrshėm nė krijimtarin e juajė ju pėrshėndes kudo ēė tė jeni.


Naki

Ju falenderoj thellesisht nga zemra per urimin dhe vertet ndjehem i inspiruar kur dicka qe krijoj(sado e thjeshte te jete) vleresohet dhe pelqehet. Ju pershendes dhe une, i nderuar Naki, kudo qe te ndodheni.
Me respekt adidu.

lirik
13-02-08, 18:06
#43
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 763 Titulli: Adrian DULE - KRIJIME*****

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrveqese pėlqehen o i nderuar adidu kto dal ngadal po kalojn ne nji simpati terheqse
me me permbajtjen
plot joshje
e tematikė tė shquar; qė nxitė interesim te lexuesi; si per kah niveli si pėr kah
vemendja,
nė esencė fillone e terheqė vemendjen e lexuesit.
Un e vrejta talentin dhe mbrehtesinė tėnde pėr tregime dhe novela, secili ka nji sens nė nji aspekt.
Un pėr veten time nė romane nuk kam dasht tė thellohem un jam per vargjet por nė prozė jo,
sikur nuk hyj andej
nuk edi pse
edhe pse imagjinaten e kam e ndjej te fuqishme,
por ja qe nuk kam hy andej,
nuk e di pse ne ne te vertetė, nuk me ka terhequr,
qudi pra pse nuk mė terheqė te shkruaj romane,
fenomeni i shpirttit qenka ligj nė vete i nderuar adidu por edhe vullneti .
Me sa shoh un ju mun te krijoni novela tė bukura, me sensin tuaj te pasur, prandaj krijoni sa te mundeni se ne shqiptart si duket nė krijimtari kemi ngecė vetem te kadarea sa i perket romaneve.
Romanet jan shum te rendesishme e novelat tregimet prandaj un dėshiroj qė nė ket sferė tė dalin sa ma shum talenta shqiptarė
s e nė poezi ka mjaft talenta ėsht mbushur norma .
Kemi nevojė per romansier per novelista per prozatorė tė talentuar
kjo kėkrohet sot shum : ,
Nji njeri ma me deshirė lexon nji prozė roman apo tregim nė tren nė vikend apo kudo tjetėr se sa poezi proza ėsht ma tėrheqse pėr njerzimin dhe lexuesin

tė fala nga miku yt liriku xhelal ferizi ne mergim

adidu
14-02-08, 21:15
#43
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 763 Titulli: Adrian DULE - KRIJIME*****

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrveqese pėlqehen o i nderuar adidu kto dal ngadal po kalojn ne nji simpati terheqse
me me permbajtjen
plot joshje
e tematikė tė shquar; qė nxitė interesim te lexuesi; si per kah niveli si pėr kah
vemendja,
nė esencė fillone e terheqė vemendjen e lexuesit.
Un e vrejta talentin dhe mbrehtesinė tėnde pėr tregime dhe novela, secili ka nji sens nė nji aspekt.
Un pėr veten time nė romane nuk kam dasht tė thellohem un jam per vargjet por nė prozė jo,
sikur nuk hyj andej
nuk edi pse
edhe pse imagjinaten e kam e ndjej te fuqishme,
por ja qe nuk kam hy andej,
nuk e di pse ne ne te vertetė, nuk me ka terhequr,
qudi pra pse nuk mė terheqė te shkruaj romane,
fenomeni i shpirttit qenka ligj nė vete i nderuar adidu por edhe vullneti .
Me sa shoh un ju mun te krijoni novela tė bukura, me sensin tuaj te pasur, prandaj krijoni sa te mundeni se ne shqiptart si duket nė krijimtari kemi ngecė vetem te kadarea sa i perket romaneve.
Romanet jan shum te rendesishme e novelat tregimet prandaj un dėshiroj qė nė ket sferė tė dalin sa ma shum talenta shqiptarė
s e nė poezi ka mjaft talenta ėsht mbushur norma .
Kemi nevojė per romansier per novelista per prozatorė tė talentuar
kjo kėkrohet sot shum : ,
Nji njeri ma me deshirė lexon nji prozė roman apo tregim nė tren nė vikend apo kudo tjetėr se sa poezi proza ėsht ma tėrheqse pėr njerzimin dhe lexuesin

tė fala nga miku yt liriku xhelal ferizi ne mergim

I nderuar zoti Xhelal Ferizi(lirik)!
Se pari, ndjehem shume i nderuar per prenoncimin tuaj ne temen time.
Se dyti, dua t'ju them se vertet poezia eshte shprehi e shume shkruesve, por aspak nuk mendoj se eshte plotesuar norma(mbushur po). Qe ka shume qe shkruajne poezi(me shume se tregime, novela, apo romane) kjo eshte e vertete. Madje shumica e atyre qe shkruajne poezi mendojne se eshte me e thjeshte kjo, por ne fakt te shkruash poezi me vlere eshte shume me e veshtire se sa te shkruash ne proze. Pra do te thosha se poezia eshte mbushur me shume te pavlere, qe mendojne se eshte e thjeshte dhe ketu jam dakord me ju qe "eshte mbushur norma" madje po derdhet. Por e bukura e poezise qendron edhe ne "mbijetesen " e poetit ne "mbushjen e normes", qe do te thote se vlera sado te mbushet, evidentohet kur eshte vertet vlere.
E treta, persa i perket vleresimit tuaj se une kam aftesine te shkruaj ne proze, mendoj se eshte me thjeshte te shkruash ne proze se sa ne poezi, nese nderthur poezine me prozen dhe prozen me poezine.Sinqerisht ju falenderoj per vlerat qe me atribuoni ne fushen e prozes, por po ju them me zemer se: Kur nuk kam kohe te shkruaj poezi, thjesht...shpalosem ne proze. POEZIA ESHTE MBRETI I MBRETERVE.
Te fala te perzemerta nga miku yt adrian dule
p.s Po shkruaj nje tregim te titulluar: MONOLOGU I MULLIRIT( me ke tronditur fantazine me ate qe ka qene e fshehur dikur ne nje mulli)

adidu
16-02-08, 17:28
Tulipanet - shtepi = une+ tulipanet
Ajo ishte njė shtėpi. Ishte shtėpia ime. Edhe sot ėshtė shtėpi dhe vazhdon tė jetė shtėpia ime. Shtėpi ishte, shtėpi ėshtė, por nuk ėshtė mė ashtu sic ishte. Ka ndryshuar. Edhe unė kam ndryshuar. Nuk e di nėse e ndryshova unė atė, apo ajo mua. Di qė tė dy kemi ndryshuar. Megjithatė, ashtu si dikur, vazhdojmė tė jetojmė tek njėri – tjetri. Unė tek ajo dhe ajo tek unė. Madje nuk e dimė mirė, nėse unė ndėrtova atė, apo ajo mė ndėrtoi mua. Nė kėtė pikė kemi mosmarrėveshje, pėr hir tė sė vėrtetės. Nuk e kemi patur kėtė mosmarrėveshje, por ndoshta e sollėn ndryshimet respektive. Sidoqoftė ėshtė e rėndė tė jetosh nė shtėpinė tėnde, me shtėpinė tėnde dhe tė jesh nė sherr me tė. E pėr mė tepėr shtėpia tė jetojė me ty, e ti me tė dhe tė sherroset me pronarin e saj.
Situatė e ndėrlikuar. Ndėrlikim i kotė. Kotėsi me probleme tė ndėrsjella. Ndėrsjellje e egoizmit tė shtėpisė qė tė mban brėnda vetes dhe, vetes qė i jep jetė shtėpisė. Pikėrisht kjo e fundit e rėndon akoma mė shumė mosmarrėveshjen. Unė kėmbėngul se i jap jetė dhe shtėpia kėmbėngul nga ana e saj, se ėshtė ajo qė mė jep jetė. Ta pėrzė? Nuk e pėrzė dot se shtėpia nuk ka kėmbė, por themele. Tė mė pėrzėrė? Nuk mundet, se nuk ka duar tė mė flakė jashtė. Tė largohem, e ta braktis? Nuk mundem. E provova njėherė. U largova pėr ca kohė, por malli mė riktheu njė ditė sa pėr ti hedhur njė sy. Mė pllakosi dhimbja. Ishte nė grahmat e fundit. Po vdiste. Hyra brėnda. Kudo nėpėr mure dukeshin lotėt e saj tė derdhur pėr mua. Ishte rrėnuar nga braktisja ime. Muret ishin mufatur nga lotėt. E pėrqafova me lotėt qė mė rrodhėn pa mundur tė pėrmbahem. I kėrkova tė falur. Mė pėrqafoi dhe mė kėrkoi tė falur. Nė vazhdim punuam sė bashku nė harmoni tė plotė. Rregulluam gjithshka. Madje ma kėrkoi vetė tė prish njė mur ndarės pėr tė zmadhuar dhomėn e ndenies. Pėr atė mur ndarės kishim vite qė grindeshim. Fillonte bėrtiste e prekur kur i thoja se mė duhej mė tepėr hapsirė dhe duhej prishur ai mur.Por…harmonia nuk shkoi gjatė. Sapo e mori veten dhe u zbukurua si nuse, filloi nga tė vetat.
Me kėto pėrsiatje nė kokė jam ulur nė kolltukun tim tė preferuar. Ėshtė prag muzgu. Diku nga dreka bėmė sherrin e zakonshėm, qė precipitoi nė mė tė madhin gjatė asaj kohe. Ka vendosur tė mos mė flasė mė. Mban mėri. Edhe unė kam vendosur tė mos i flas, nėse nuk mė flet ajo e para. Gjendje e nderė dhe e padurueshme. Mendoj tė ngrihem njė cast e tė dal. Sic bėj gjithmonė, pas sherreve tė mėdha. Kolltuku e ndjeu sakaq dhe mu lut me zė tė pėrvajshėm, tė mos largohesha. Nuk kishte faj. Sa herė dilja shtėpia merrej me tė dhe i hakėrrehej. E shante, e pėshtynte, e ofendonte me fjalėt mė tė ulėta, vetėm e vetėm se kolltuku i gjorė mbante anėn time.
Nė kėtė pikė duhet tė jap edhe disa sqarime tė tjera pėr raportet ndėrmjet meje dhe shtėpisė. Si njė intrigante e vėrtetė, (gjatė kohės qė nuk ndodhesha nė shtėpi) ajo konspironte ndaj meje. Pėr tė mos i rėnė gjatė, gjithshka qė ndodhej brėnda mureve tė saj( nga orenditė dhe deri tek zbukurimet mė tė thjeshta) i kishte bėrė pėr vete me lajka dhe ankesa . Ishte mjeshtre e vėrtetė pėr tu viktimizuar, ankimtaz pėr cdo veprim qė kryeja , qoftė edhe mė tė voglin. I kishte mbushur mėndjen cdo sendi, nga mė i madhi dhe deri tek mė i vogli, qė unė vetėm i pėrdorja, pėr interesat e mia. Madje edhe tavlla e cigareve ndjehej e pėrdorur qė shuaja cigaren nė tė. Tualeti akoma mė keq, qė kryeja nevojat e mia fiziologjike. Pėr tė mos pėrmėndur krevatin dhe dyshekun, qė vuanin me lot nė sy, peshėn e trupit tim.
Tė tėra kėto nuk i dija pėr njė kohė tė gjatė, deri ditėn qė kolltuku shpėrtheu dhe mi tha me lot nė sy. Teksa kolltuku fliste, shtėpia filloi tė ulėrasė dhe nė sytė e mi e quajti gėnjeshtar dhe nuk donte ta linte tė fliste. Qė tė arrij ti mbyll gojėn shtėpisė (pėr ta lėnė tė flaės kolltukun) i vura flakėn njė peshqiri dhe e kėrcėnova qė do ti vė zjarrin nėse nuk mbyll gojėn.
Dhe kjo ditė ishte dhe ėshtė, sot. Pikėrisht sebepi i sherrit tė madh sot, ishte hapja e zemrės sė kolltukut.
Cdo gjė e mendoja se mund tė ndodhte me shtėpinė time, por deri kėtu jo. Nuk arrija tė kuptoja se cfarė donte nga unė dhe pse ma bėnte tė gjithė kėtė. Filloi njė ligjėrim tė gjatė, pa fund e krye. Herė pas here ndalonte dhe kėrkonte mbėshtetje nga orenditė, tė cilat me gjysėm zėri pa mė parė nė sy aprovonin me kokė, fjalėt e saj. Me aq sa arrita tė marr vesh, ankimi i saj dhe i gjithshkaje brėnda saj konsistonte, nė faktin qė tregohesha mėndjemadh me to. Sipas tyre i pėrdorja dhe nuk i quaja pjesė timen.

* * *
Dėgjova lutjet e kolltukut pėr tė mos dalė, e pėr tu qetėsuar disi nga ai sherr i madh me shtėpinė. Jo shumė i bindur gjithsesi. Por …papritmas dy vazo lulesh tė vogla i dolėn nė krah dhe vėrtetuan fjalėt e kolltukmjerit. Nė tėrė atė mori sendesh nė barkun e shtėpisė, dy lule tė vogla, folėn. Mesa duket shtėpia nuk i kishte llogaritur aspak, pėr ti futur brėnda konspiracionit. Edhe unė i pashė i habitur. Ishin dy tulipanė.
Prej kohėsh kisha mbjellė zhardhokėt e tyre, me shumė dashuri dhe kujdes. Lastarėt kishin mbirė , por sythi i tyre i tulipantė nuk celte dhe kjo mė kishte detyruar ti lija disi pas dore i zhgėnjyer. Sic dukej, cdo gjė qė mė zhgėnjente, nuk ishte nė qėndėr tė vėmėndjes sė shtėpisė pėr tė punuar me tė, qė ta fuste nė konspiracion. Kjo i kishte shpėtuar tulipanėt. Nė heshtjen e tyre tė nėndheshme dhe tė mbidheshme tė lastartė, kishin vėrejtur gjatė tėrė kohės gjithshka ndodhte, tė pandikuar nga unė dhe shtėpia.
Sot…shpėrthyen petalet e tyre tė mrekullueshme dhe folėn. Kolltuku shfryu i lehtėsuar nga e papritura. Shtėpia u ngėrdhesh pa ditur se si tė reagojė. Unė u ngrita nga kolltuku dhe u afrova pranė tyre. I kundroja i mrekulluar. Petalet e njoma shėndrisnin shtėpinė dhe shpirtin tim, me tė kuqen all. Harrova grindjen. Harrova gjithshka dhe buzėt vura ngadalė nė petalet e tyre, duke i fshikur me ndrojė se mos i thaja.
I mora vazot nė dorė dhe u ula nė kolltuk. I mbėshteta mbi cdonjėrėn kofshė. Nė sytė e tyre tė petalta ndjeva gėzimin e adhurimit qė kisha pėrcjellė nga gjaku i kuq i zemrės time, qė ishte i njėjtė me ngjyrėn e tyre. Kaloi kohė e pacaktuar. Vetėm perdja e mbrėmjes, zbutja e vėshtrimit tė egėr tė sendeve dhe…kėrcitja e trarėve tė shtėpisė, mė pėrmėndėn dhe shkėputėn nga tulipanėt e mi.
Ngrita kokėn ngadalė. Nuk kishte mė mllef nė zemrėn time pėr shtėpinė. Nuk kishte mė konspiracion. Thjesht e ftova ta ndanim atė gėzim sė bashku. Thjesht e ftova qė tė mos llogarisnim mė nė kandarin e mėrive, se kush e rėndoi mė shumė dhe kush mė pak. E ftova tė gjenim motiv tek ata dy tulipanė, pėr tė shuar mėrinė dhe luftėn e kotė mes nesh. Tek e fundit, ata dy tulipanė tė mahnitshėm nuk ishin vetėm tė mitė, por edhe tė saj. Ishin tonėt. Vėrtet kishim kaluar shumė peripeci, duke mbajtur njėri – tjetrin ndėrtimtaz, por kishim harruar se lulet na mungonin nė shpirtrat tanė. E tashmė lulet i kishim. Madje ishin dy tulipanė, tė kuq e tė freskėt, qė donin kujdes tė madh pėr tė lulėzuar.
Pas fjalėve tė mia shtėpia ndaloi kėrcitjen e trarėve. U ndrydh nė heshtje tė thellė, pa pėrgjigje. Ndoshta u prek edhe ajo nga tulipanėt, e u fut nė meditime. Prisja qė tė vepronte ndryshe. Tė linte edhe ajo pas krahėve nė cast gjithshka dhe tė bashkohej me mua dhe tulipanėt. Gjithsesi nuk e paragjykova, pavarėsisht dėshirės time. Pavarėsisht se nė brėndėsi ndjeja se ishte e pamundur tė rezistoje pėrpara mrekullisė sė atyre tulipanėve. Kjo nisur nga fakti se sado tė mėdha tė ishin grindjet tona, isha i bindur qė mė donte.
U ngrita sėrish. I mbėshteta tulipanėt mbi parvazin e dritares. I mbulova me kujdes me njė cohė. Nuk doja tė shihnin dhe tė dėgjonin bisedėn qė do bėja me shtėpinė. Boll kishin dėgjuar deri ditėn qė celėn.
U ula nė kolltuk. Me zė tė ndjerė ftova shtėpinė tė flisnim qetė. Tulipanėt ma kishin ngritur ndjeshmėrinė deri nė stratosferė. Truri mė punonte me intensitet aq tė madh, sa cdo gabim me shtėpinė e shihja qartė dhe e ndjeja me dhimbje deri nė vetgjykim. U desh celja e dy tulipanėve qė tė kuptoj se dhe unė kisha gabimet e mia nė raport me shtėpinė. Ajo mė dėgjoi nė heshtje, pa reaguar. U futa edhe unė nė heshtjen time, nė pritje tė reagimit tė saj. Nuk mund ta gjykoja. Gabimet e mia kėrkonin kohėn e tyre pėr tė precipituar nė shpirtin e saj dhe tė nxirrnin prej andej gabimet e ndėrsjella. Nuk ka sesi tė ketė gabime tė njėanshme, sado tė mėdha. Qoftė edhe nga njėra anė. Ka pranim tė dyanshėm gabimesh, pa kandar. Pranimi i gabimeve tė dyanshme me sinqeritet, rrėzon kandarin. Zhduk kandarin e ngritur mbi egon respektive. Nė vazhdimėsi, mė i rėnduar ėshtė ai qė ka patur mė shumė gabime, por nė falje ėshtė mė i nderuar kush ka mė pak gabime.
Kėto pėrsiasja me veten, teksa prisja shpalosjen e gabimeve tė shtėpisė ndaj meje. Uroja tė ishin mė tė pakta se tė miat. Sidoqoftė edhe po tė ishin mė tė mėdha, asgjė nuk do tė ndryshonte. Nėse tė miat rezultonin mė tė mėdha do tė lumturohesha nga falja e saj dhe nėse tė sajat ishin mė tė mėdha se tė miat, do tė lumturohesha pafundėsisht nga falja ime. Gjithsesi edhe falja ishte asgjė nė raport me motivin. Me dy tulipanėt.

* * *
Koha sakaq kalonte. Heshtja e shtėpisė vazhdonte. Tulipanėt e mbuluar me cohė mė mundonin vuajtshėm. I fola shtėpisė. Psherėtiu. U ngroha. Prita. Nuk foli. I fola sėrish. Shfryu. Nuk e pyeta pse shfryn. Ju luta tė mos shfryjė, por tė flasė. Foli. Lėshoi njė batare akuzash nė formė predhash shpėrthyese. Orenditė u drodhėn. Cikėrrimat zbukuruese qė i kishim zgjedhur sė bashku nė ditėt e lumtura, u futėn poshtė orendive. Kolltuku u thye dhe… dha shpirt. Ndjeva nė brinjė dhimbje therrėse. Vdekja e papritur e kolltukut mė kishte pėrplasur nė tokė dhe i kishte thyer; njė, dy , tre, prej tyre. E mbėshtolla kolltukun pėrqafimtaz. Nuk doja tė mė ikte. Nuk doja tė vdiste. Ai dhe dy tulipanėt e mi ishin gjithshka qė mė mbante nė atė shtėpi.
“ Tė ka parė si mbijetesė dhe jo si dashuri…mbijetesėn e fitoi dhe dashurinė e ka gjetur diku tjetėr” – tha fjalėt e fundit dhe shpirti i kolltukut tim tė mirė fluturoi nė qiell.
Me lot nė sy i dėrrmuar u ngrita nė gjunjė. Duart drejt trarėve hapa me lutje. Trarėve tė asaj shtėpie qė ma dinin vuajtjen dhe mundin pėr ti ngritur aq lart, aty ku ishin, pėr tė mbajtur atė cati. Mė kėrcėnuan paturpėsisht, se do tė rrėzoheshin mbi tulipanėt e mi. Nė gjunjė duart shtriva poshtė. Themeleve ju luta. Gur, pas guri me gjak i kisha lidhur. Tė trishtuar nė lot gjaku u mbytėn.
“Tokė mocalore gjete tė na hedhėsh, e lidhėsh” – thanė e shpirt vidhistaz dhanė.
Nė kėmbė u ngrita. Shtėpisė ju luta me pėrgjėrim, me duar nė shpirt. Njė tra mė lėshoi. Nė gjunjė urdhėr mė dha tė bie sėrish. Dritaren, e dritės pėr tulipanėt me tulla e mbuloi.
Nė gjunjė rashė papritmas i mundur. Nė kėmbė vriktas u ngrita sakaq. Dy tulipanėt e mbuluar, nė krahė mbėshtolla. Jashtė shtėpisė dola. Nė tokė i mbėshteta tė sigurtė. Nė shtėpi sėrish hyra. Me benzinėn miken e ngushtė tė shtėpisė, shtėpinė spėrkata. I qetė dola ngadalė. Njė fije shkrepėseje tė hutuar ju luta tė ndizej. U ndez pėrgjumtaz. Flaka e vogėl mė foli e tmerruar.
“Mos e bė kėtė”
E pashė me pyetje nė sy flakėzėn e vogėl.
“Mos i lėr tulipanėt pa shtėpi”- mė tha dhe u fik.
Kutia e shkrepėses ishte e mbushur me fije tė pėrgjumura.
(adrian dule)

legenda
20-02-08, 01:42
SHPIRTERA NE KORRIDOR
------------------------------------


ADRIAN DULECifla tė kristalta nga gotė e thyer e orgjisė diellore,
Ngulen nė barkun mbrėmėsor,
Pas perėndimit tė zvetėnuar.
Nata e mbarsur pret me dhimbje,
Zgjimin e atit lėmshzjarrt,
Pėr tė pjellė ditėn,
Nga mitėraurora e pėrgjakur.

-------------------------------------------


(...eshte romani i pare i autorit,roman ky qe u mirprit ne mesin e lexueseve me kersheri te madhe,romani ndahet ne disa kapituj ,fillon me MENGJESI , MESDITA...etj.
ne vijim do te sjell per JU disa fragmente nga ky roman )

legenda
20-02-08, 01:44
MENGJESIPrej kohėsh nuk flinte mire. Zgjohej i shpifur nga gjumi dhe krevati, tė cilėt i pėrcaktonte si : " Vdekje e pėrkohėshme nė njė arkivol tė pėrkohshėm ".
Atė natė, mė keq se ēdo herė tjetėr, pothuaj nuk fjeti fare. Lumej mendimesh pėrzjerė me pjesė nga ditari i nėnės sė tij tė vdekur kohė mė parė, i lėvrinin si milingona nė kokė. Gėrmė-milingonat mblidheshin bashkė dhe pastaj shpėrndaheshin me shpejtėsi duke e pickuar nė tru e nė shpirt. Ndoshta truri dhe shpirti i tij ju dukeshin ushqim i mirė pėr ta konservuar pak nga pak nė folenė e tyre.
Pa zbardhur u ngrit duke mos mundur tė durojė mė. Mbuloi tė dashurėn me ēarēafin e bėrė shuk nė kėmbėt e krevatit, qė flinte e kruspullosur si fėmijė dhe ngadalė zvarriti kėmbėt drejt ateliesė tė mbushur me piktura e erėn karakteristike tė bojėrave tė vajit qė nuk largohej kurrė. Hapi njė sirtar dhe nga thellėsia nxori njė bllok tė trashė me fletė tė zverdhura nga koha. U ul nė kolltuk dhe ashtu si dhjetėra herė mė parė filloi tė shfletojė ditarin e tė vdekurės nėnė. Mes rradhėve ndaloi pėr tė lexuar:
" Pas orėsh tė gjata pritje, e pashė tė zbriste shkallėt e Universitetit i vetėm dhe mendueshėm. Zemra mu hodh nė gjoks duke kėrkuar tė dalė me ajrin e ndrydhur nė mushkėri. Kaq vjet pa e parė dhe ai kishte ndryshuar, ishte bėrė akoma mė i bukur, akoma mė burrėror. Mė pa sapo vuri kėmbėn nė shkallaren e fundit dhe pas njė habie tė shkurtėr, lumturia ju pėrhap nė portret pa mundur tė mė pėrqafojė e shtrėngojė me mall nė krahėror. Gjymtyrėt i ngrinė e pas tyre dhe zemra ime" – kaloi faqet dhe sėrish ndaloi diku.
"Kur nuk e dashuron njė shpirt tė vuajtur nga ndjenja pėr ty, mos i kėrko tė falur e mos e tako mė, sepse nuk ja lė ndjenjėn ti tretet, por ja mban gjallė me dhimbje pa fund" –vazhdoi tė shfletoi.
Mbylli ngadalė ditarin dhe u ngrit. E dinte pėrmendėsh nga faqja e parė e deri tek e fundit, me pika e presje, dashurinė e nėnės sė tij, pėrpara se tė martohej me tė atin. Shkoi nė kuzhinė. Dielli po bėhej gati tė ngrinte kokėn mbi mal atė mėngjes tė fillim korrikut. Nata pasi shpėrtheu nxehtėsinė frymėmarrėse tė ndrydhur nė tokė nga rrezet diellore tė ditės sė shkuar, i lėshoi pak fresk mėngjesit tė herėt teksa largohej e lodhur nga vetevetja. Fresk i mashtruar qė priste tė goditej nga rrezet e nxehta tė ditės sė re.
Hodhi ditarin nė lavapjat dhe ndezi njė shkrepėse. Pa hezituar afroi ngadalė flakėzėn e vogėl nė njėrin nga cepat e faqes sė parė. Flaka u pėrhap me uri nė fletėt e thara prej vitesh. Ndėrkaq filloi ta shfletojė si gjithmonė, jo pėr ta lexuar, por duke ndihmuar flakėt ta lexonin pėr ta kthyer nė njė lėmsh tė zi shkrumbi.
I ndjekur nga era e fletėve tė shkrumbuara u nis drejt dhomės sė gjumit ku mbizotėronte errėsirė e thellė megjithėse dielli kishte filluar tashmė tė shigjetonte rrezet e veta. Ju afrua grilave tė rėnda qė qėndronin gjithmonė tė ulura dhe hapeshin pėr disa orė vetėm kur vinte njė kushėrirė e nėnės sė tij njė herė nė javė pėr tė pastruar. Me dorėn nė kordonin e grilave ju kujtua biseda pak javė pas dorėzimit nga ajo tė ditarit tė sė ėmės. Ishte njė nga ditėt kur ai e gdhinte tėrė natėn me "zullume" e ndėrsa dera trokiti nė mėngjes, ai e hapi dhe pa i habitur fytyrėn e "Santės". Ishte dita e pastrimit, por i turbulluar nga hovet e natės harresa i kish veshur mendjen.
Ishte njė grua afėr tė gjashtėdhjetave tepėr e vuajtur dhe e kulturuar qė ai e thėrriste "Santa". Tėrė jetėn kishte punuar si mėsuese e gjuhės frėnge. Pėr tė shkolluar vajzėn, tė cilėn e lindi nė moshė tė madhe pas shumė provash e ndėrhyrjesh kirurgjikale nė trupin e saj, shkoi nė Greqi dhe pastroi pėr vite tė tėra shtėpitė e Athinės. Kur vajza mbaroi shkollėn e u martua, Santa fitoi tė "drejtėn" tė kthehet nė atdhe, pėr tė qarė njė herė nė javė nė varrin e tė shoqit. Sidoqoftė, dy gjėra i jepnin kuptim jetės sė saj : dashuria pėr zotin, pasi ishte besimtare katolike e pėrkushtuar dhe mbesa e vogėl, tė cilėn akoma nuk e kishte parė, por qė e bija premtonte vazhdimisht se do tė vinte sapo tė arrinte tė bėnte dokumentat e qėndrimit. Me premtimin dhe fotografitė e mbesės priste me durim dhe mall pa u ankuar, ashtu siē kishte pritur vite tė tėra lindjen e sė bijės me besim tė heshtur tek Zoti. Vend tė rėndėsishėm gjithashtu nė jetėn e saj zinte edhe pėrkushtimi pėr djalin e kushėrirės qė e kish pasur si motėr. Mė shumė se sa rituali i pastrimit ajo ndjente se duhej ti rrinte pranė nė heshtje "deles jetime" tė perėndisė, qė e dėshpėronte vazhdimisht me jetėn e parregullt qė bėnte, e sidomos me shthurjen e madhe qė e kish kapur pasi mori nė dorė ditarin dhe atė letėr.
Atė mėngjes pasi kaloi minuta tė tėra pas derės, ai ja hapi mė nė fund. Me sy tė enjtur e fytyrė tė vrarė i kėrkoi tė falur dhe duke e puthur e shtyu pėr nė kuzhinė. Mbylli derėn dhe pas pak ajo dėgjoi pėshpėrimėn e dy femrave qė ankoheshin se nuk po i linte as tė visheshin pėr tė dalė. Ju drodh mishi dhe bėnte kryqin vazhdimisht duke u lutur pėr tė, ndėrsa nė kokė fantazonte pamjet e Sodomės dhe Gomorės. E kur ai hapi derėn dhe i tha se mund tė dilte, nga buzėt e saj tė thara dhe sytė e lotuar, doli njė frazė me zė tė dridhur:" Pse nuk mundohesh t’ja kthesh shpirtin tė pastėr perėndisė siē ta dha, por e leros kėshtu mor bir?" Pa ju pėrgjigjur hyri nė banjė pėr tu larė dhe pėr herė tė parė nuk bėrtiti kur ajo shpėrndau tymin e thimjamit me lutje nėn zė nė tėrė shtėpinė. Mė pas u ul me tė nė atelie dhe i tha:
- Ē’vlerė ka shpirti i pastėr o Santa. Nuk na e dha Zoti t’ja kthejmė tė pastėr por ta pėrdorim. Ka gjithė ato lavatriēe atje lart pėr ti larė e tharė shpirtrat tanė tė lerosur, e pėr ti dhėnė nė trupa tė tjerė kur tė vdesin trupat tanė.
- Mos fol kėshtu se bėn mėkat. Zoti na ka dhėnė shpirtin dhe trupin tė jetojmė si njerėz, ndėrsa ti e pėrdhos pėr tu lėshuar pas lapėrdhive trupore. Kur ti vijė ora pėr tu ngjitur nė qiell shpirti do bėjė qė tė paguash tė kaluarėn, ndėrsa vdekja e trupit tėnd do mbjellė tė ardhmen e pendesės pa vlerė.
- Ē’tė bėj ? Zoti vetėm trupin mė ka dhėnė nė pronėsi ndėrsa shpirtin ma ka lėnė nė pėrdorim. Tani, ti mė thua qė paskam edhe qera pėr tė paguar pėr shpirtin, kur tė mė vi dita e gjykimit. Gjysma e sė keqes qė nuk e kėrkon qeranė ēdo muaj por e paska lėnė tė gjithėn nė fund.
- Je i pacipė e i paturp qė flet kėshtu… por ē’them unė se mos tė ngeli mėkati vetėm tek tė folurit. E gdhin tėrė natėn si kukudhi me pije e femra, ndėrsa gjatė ditės bėn ndonjė pikturė pėr tė shitur sa pėr tė mbajtur frymėn gjallė. I ditur je, i zoti po, por ēe do? Vetdigjesh pėrditė.
- Punėn e shpiku Zoti pėr tė dėnuar njerėzit, ndėrsa artin pėr t’jua lehtėsuar pak dėnimin o "Santa" – ja ktheu ai duke buzėqeshur hidhėsisht dhe pėrqafuar njėkohėsisht, ndėrsa ajo tentoi ta largojė e mėrzitur.
- Bėj shaka. Mos u mėrzit tė lutem. – i tha ai mė pas duke e zbutur aq sa ajo u prek .
- Eh…ata tė shkretėt qė ikėn nga kjo botė ta kanė bėrė zemrėn plagė, por… shih pėrpara o bir e mendo pėr fėmijėt qė do kesh njė ditė. Duke shkelur mbi veten do ti detyrosh tė vuajnė gabimet e shpirtit tėnd tė lėnė peng nė greminat e viteve.
- Ka humbur dashuria njerėzore nė kėtė vend Santa ime dhe
shkelim tė tjerėt pa kuptuar se vetshkelemi e vuajmė tė njėjtat pasoja. Endemi nė shkretėtirė si hije tė vetmuara duke vrapuar me tėrbim pėr tė pirė gjakun e tjetrit, se nuk gjejmė dot ujė pėr tė shuar etjen e shpirtit tė zhuritur.
- Nėqoftėse veprojnė tė tėrė si ty keq e mė keq do shkojmė. Zgjidh njė vajzė e martohu qė tė hapė ato grila e tė marrėsh ajėr, e mos prit ti hap unė njė herė nė javė se mė dhėmb shpirti sa herė vė dorėn nė atė kordon.
- Do vi ajo ditė vetėm kur trupi me shpirtin ta gjejnė e ta duan atė vajzė. Mirė qė kemi trupin pėrndryshe shpirti dhe truri do fluturonin nė ajėr pėr tė gjetur njeri – tjetrin. – u ngacmua sėrish ai.
- Mirė, mirė, me filozofira tė merr nė qafė ti – e mbylli "Santa" bisedėn e brengosur dhe u ngrit ngadalė, e me njė tė ecur tė butė shkoi drejt dhomės sė gjumit. Tėrhoqi me mundim kordonin e grilave dhe bėri kryqin duke murmuritur njė lutje nėpėr dhėmbė kur pėrpara syve ju shfaq pamja e dhomės me krevatin dopio tė bėrė lesh e li.
- "Santa" ime, hyr nė varrin e Krishtit, e hap grilat… Krishti u Ngjall – u dėgjua nga korridori zėri i tij i shoqėruar me tė qeshurėn e shkujdesur qė ajo e njihte mirė.


VIJON

TIRANA
20-02-08, 14:03
"Ka humbur dashuria njerėzore nė kėtė vend Santa ime dhe
shkelim tė tjerėt pa kuptuar se vetshkelemi e vuajmė tė njėjtat pasoja. Endemi nė shkretėtirė si hije tė vetmuara duke vrapuar me tėrbim pėr tė pirė gjakun e tjetrit, se nuk gjejmė dot ujė pėr tė shuar etjen e shpirtit tė zhuritur. "

Ky pasazh me jep dhimbje per vertesine qe mbart.. Ka humbur vertet dashuria njerezore, vellezer e motra, e secili nga ne , duhet te bej revolucionin e tij per mos ta lene kete fenomen te leshoj me shume metastaza.
Falenderoj autorin Adrian Dule, per shqipen e shkruar.Edhe kjo eshte nje nga ato vlera qe duhet ta mbajme me shpirt dhe ju na jepni frymezimin per ta bere kete
Faleminderit e suksese

legenda
21-02-08, 02:17
....Endemi nė shkretėtirė si hije tė vetmuara duke vrapuar me tėrbim pėr tė pirė gjakun e tjetrit, se nuk gjejmė dot ujė pėr tė shuar etjen e shpirtit tė zhuritur....

-------------------------------------------------------------------------------------------------


no coment!!!

pleshti
21-02-08, 05:15
....Endemi nė shkretėtirė si hije tė vetmuara duke vrapuar me tėrbim pėr tė pirė gjakun e tjetrit, se nuk gjejmė dot ujė pėr tė shuar etjen e shpirtit tė zhuritur....

-------------------------------------------------------------------------------------------------


no coment!!!

E cka ke hy pra ketu mbasi nuk po din me ba koment oj Legenda ime? http://www.unblockall.net/dimages/http/_h0_/www/_0_/.da/_1_/rda/_2_/nia/_3_/.de/_4_/vb/upload/images/icons/icon12.gif

legenda
21-02-08, 21:20
.....cdo fjale do te ishte e tepert per at FRAZE TE FORTE ,te Adrianit.....
e, no comentin - e di ai....


o, pleshti im,ahaha....- komentin tim e ke me larte per tregimin

ORKESTRA E QENIES PA DIRIGJENT
--------------------------------------------------------------------------


Korenti u ndėrpre.Errėsira pllakosi sakaq dhomėn e ndenies dhe sytė e mi. Kondicioneri shfryu si njeri i stėrmadh ajrin e fundit tė mbetur nė mushkritė e tij. Heshtje pėr pak caste. Zhurmė lufte erdhi nga jashtė. Si mjete tė motorrizuara tė njė ushtrie qė sapo ka marrė urdhėrin pėr tė sulmuar, gjeneratorėt filluan betejėn me natėn.


.....


etj...


tani pas shpalljes se PAVARESISE,
ky tregim merr shkelqimin e vet,....

E cka ke hy pra ketu mbasi nuk po din me ba koment oj Legenda ime? http://www.unblockall.net/dimages/http/_h0_/www/_0_/.da/_1_/rda/_2_/nia/_3_/.de/_4_/vb/upload/images/icons/icon12.gif

legenda
23-02-08, 23:59
MENGJESI
------------

-vijimi
* * *
Hapi grilat duke shkėputur mendjen nga biseda me Santėn, tė cilėn e shau dhe e uroi njėherazi pėr atė qė bėnte pėr tė dhe pėr ditarin e sė ėmės qė ja dha shumė vite pasi ajo vdiq. Duhej t’ja kishte dhėnė menjėherė pas vdekjes sė saj dhe jo aq vonė, aq vonė sa nuk nuk vlente mė pėr ditar por si mandat vuajtjeje. Por dhe aq sa kishte bėrė e shkreta Santė shumė ishte, po tė mendosh qė e vdekura e kishte detyruar tė betohej me dorė nė ungjill kur ja kishte dorėzuar, se do tja jepte tė birit vetėm kur edhe i ati kish vdekur e ai tė ishte i martuar dhe me fėmijė. Njė prift ishte bėrė shkas tė ēlirohej nga betimi i saj, duke e kėshilluar se ėshtė mėkat tė fshehėsh njė mėkat duke u betuar mbi ungjill. U ndje e lirė pėrpara zotit atė ditė qė ja dha atij, por sjellja e tij mė pas po e dėshpėronte pa masė, aq sa kishte filluar tė pendohej qė shkeli betimin.
E dashura e tij vazhdonte tė flinte nė pozicionin e mėparshėm pa lėvizur. Rrezet e diellit mbushėn dhomėn. U kthye dhe shkoi drejt tualetit. Kaloi njė kohė tė gjatė nė banjė dhe kur doli me lėkurėn qė avullonte nga uji i nxehtė pati ndjesinė e ditės sė pastrimit, por pasi kontrolloi kalendarin nė celular konstatoi se "Santa" vinte tė nesėrmen. U fut nė dhomė dhe filloi tė vishet, ndėrsa njė dorė e preku butė nė kofshė.
- Po vishesh?! Ke hapur grilat?! Ēfarė ke sot?! – lėshoi ajo tepėr e habitur tre pyetje tė shkurtra njera pas tjetrės tė pasuara nga njė pėshpėrimė ndjellse – tė pėlqen tė tė pėrkėdhel kur zgjohesh, hajde shtriu.
Ai vazhdoi tė vishej pa i kthyer pėrgjigje.
- E kuptova…do tė jesh mirė pėr nė darkė me atė - dhe ngriti tonin pa thėnė frazėn "kurvėn tėnde", teksa mundohej ndėrkohė tė mbulojė sytė me ēarēaf nga drita e fortė e diellit.
- Lėri kėto Pinkuelita e ngrihu na bėj atė kafen - tha ai dhe pa ja zgjatur mori sėrish drejtimin pėr nė tualet.
- Mos mė fol mua ashtu – reagoi koka e saj e bukur me sy qė xixėlluan nga nervozizmi i beftė dhe hodhi tej ēarēafin pėr tu ngritur.
Emri i saj nuk ishte "Pinkuelita", por ai kishte mani tė ndryshonte emrat dhe ti "pagėzonte" njerėzit me nofka pėrkėdhelėse. E "pagėzuara" Pinkuelita mbante njė tufė flokėsh smash nė ngjyrė pink dhe kur nervozohej merrte qėndrim me duart nė bel me njėrėn kėmbė tė shtrirė pėrpara, si "Pink Panter". Duke qėnė se karakteri i saj shpėrthyes tė kujtonte spanjollet ai e pagėzoi "Pinkuelita" me njė prapashtesė tipike pėrkėdhelėse tė gjuhės spanjolle. Meqėnėse kujtdo i vinte njė nofkė natyrisht qė i vinin dhe atij. Nė rastin e Pinkuelitės ajo e quante "Eros" si perėndia greke e dashurisė. Kjo pasi njė ditė ai i shpjegoi se nė greqisht, midis nocionit tė seksit qė lidhet me trupin dhe "agapit", dashurisė qė lidhet me shpirtin, qėndron diēka mė e lartė qė quhet "erota". "Erota" i pėrfshinte tė dyja nė njė pa qėnė e mesmja e artė, por maja e tė dyjave bashkė si sinjifikacion i ekuilibrit tė trupit me shpirtin.
Pas pak ai i ulur nė vc e ajo nė bide po gjerbnin kafen nė heshtje.
- Mė ke ē’akorduar me kafen e mėngjesit - tha ajo
- Pse?!
- Kam filluar e pi nė tualet pėrpara se tė shkoj nė punė.
- Nuk je ē’akorduar pėrkundrazi ke filluar tė funksionosh si njeri, pra tė nuhasėsh e tė shijosh kafen e jo …
Ajo shpėrtheu nė qeshje tė papėrmbajtur duke e shpulluar "Erosin" nė shpatull, ndėrkohė nja dy pika kafe i rrodhėn nga hunda. E qeshura dhe nervozizmi i shpėrthenin aq befas sa dukej sikur do ti dilte shpirti jashtė nga poret e trupit.
Me mbarimin e ritualit tė kafesė shkuan nė atelie. Ai filloi tė pėrgatisė ngjyrat pėrballė telajos ndėrsa ajo e lyer dhe e parfumuar u ul nė kolltuk. Ishte njė vajzė e bukur me flokė tė gjatė nė gėshtenjė tė errėt qė shkallėzoheshin nė faqe me delikatesė, duke u ndėrprerė hijshėm me tufėn nė ngjyrė pink. Nė brendėsi tė kornizės flokore spikasnin sytė e mėdhej qė ndryshonin ngjyrė nė varėsi tė gjendjes shpirtėrore, duke kaluar nga e blerta e hapur nė jeshile smerald me nuanca blu, si pėr tė tė sjellė ndėr mend cektinėn e detit nė kohė tė keqe. Kjo ngjyrė e papėrcaktuar dhe e egėr evidentohej kur e kapnin shpėrthimet e zemėrimit qė ishin tė shpeshta. Nė tė kundėrtėn kur lumturia i pėrfshinte shpirtin, e blerta e ftohtė merrte njė nuancė tė lehtė okėrr, aq sa tė vinte ta prekje duke tė dhėnė ndjesi tė kadifenjtė. Kėta sy tė mrekullueshėm, mjekues plagėsh e vrasės njėkohėsisht, shoqėroheshin nga njė hundė e vogėl me majė pėrpjetė. Buza e poshtme mishtore varej paksa duke i thėnė buzės sė sipėrme qė ti i pėrket hundės dhe syve, buza e sipėrme e bindur lartėsohej drejt hundės duke tė kujtuar njė foshnjė qė do tė pijė dhe tendoset pėr tė kapur thithėn e gjirit. Tėrė kėtė perfeksion tė portretit, sipas Pinkuelitės, ja prishte gjoksi i vogėl dhe trupshkurtėsia dhe bėhej "bishė" po t’ja pėrmendje. Shpesh ai i ngacmonte me pėrkėdheli gjoksin ndėrkohė qė ajo vinte dorėn pėr ta mbuluar duke mos e lėnė. "- Pse e ke kompleks gjoksin dhe gjatėsinė tėnde? Tek e fundit i ke nė harmoni tė tėra pjesėt e trupit dhe nuk do ishe kaq e mahnitshme po tė ishte ndryshe" – i thoshte ai teksa mundohej butė ti largonte dorėn nga gjinjtė. Ajo zbutej paksa ndėrsa hiqte dorėn pėr tė mbėshtetur sa mė shpejtė gjinjtė nė gjoksin e tij dhe me njė afsh e dėshirė tė papėrmbajtur i thoshte:"- Sikur tė kisha gjoksin pak mė tė madh e tė isha pak mė e gjatė do isha femra mė e bukur nė botė". Ai e shtrėngonte fort nė krahė dhe me zė tė ndjerė e epshor pėshpėriste se ajo ishte femra mė e bukur nė botė. Pinkuelita pėrdridhej, i ngulte sytė e blertė me okrėn e kadifenjtė dhe lėshonte nga buzėt foshnjore njė: -" Posi, do tė mė bėsh qejfin.. "
- Kam vendosur ta bėj pushim sot – tha ajo duke rregulluar tufėn me ngjyrė pink pėrpara njė pasqyre tė vogėl dore, ndėrsa ai sapo lėshoi penelin nė telajo duke filluar punėn.
- E di.
- E di qė e di, por ēfarė do bėjmė? Shkurt ēfarė planesh ke sot?
Pasoi njė heshtje e shkurtėr, teksa ai mbushi njė filxhan tjetėr me kafe.
- Di tė bėsh qofte? – tha ai papritmas duke vėnė me kujdes penelin nė mbajtėse dhe u bė gati tė marrė penel mė tė trashė nga i pari.
- Po tallesh? As e kam idenė dhe as mė bie ndėrmend qė kur i bėnte mamaja ime. Nejse, mbaro punė dhe shkojmė drekohemi nė ndonjė lokal. Kohėt e fundit je mbyllur brenda dhe pothuaj nuk del fare.
- Jo, nuk jam mirė sot. – u shpreh ai me zė tė rėnduar dhe pak nervoz.
- E paske seriozisht ?! Mė thuaj ik mė mirė, se nuk ta kam ngenė. – tha me nervozizėm, e si pėr ta provokuar u ngrit nė kėmbė.
- Meqėnėse kam dėshirė tė rrimė nė shtėpi, nuk do tė thotė se po tė pėrzė, mos fillo nga budallallėqet, por… bėj si tė duash, ti gjithmonė shpėrthen me gjėnė mė tė vogėl dhe unė nuk paskam nerva sot - tha ai duke fshirė ndėrkohė njė penel dukshėm i prekur nga reagimi i saj.
Asaj ju pėrcėlluan sytė dhe mori qėndrimin "pink panter" e gatshme pėr tė filluar "luftėn". Megjithatė u pėrmbajt dhe pa lėvizur nga e vetja e ftoi edhe njė here pėr tė drekuar jashtė, duke u munduar tė shprehet me zė pėrkėdhelės dhe deri diku lutės. Ai ju afrua ngadalė i pėrkėdheli tufėn pink dhe me qetėsi tė mpirė pėrsėriti se vėrtet donte tė hante qofte tė gatuara nė shtėpi.
- Nė rast se nuk di, nuk ka problem e provojmė njė herė, tė ndihmoj edhe unė - e mbylli ligjėratėn duke e parė drejt nė sy.
- Mos mi hidh mua ato.Ti ke diēka qė tė shqetėson e nuk do tė ma thuash, megjithėse mundohesh tė mė shohėsh ėmbėl. E njoh mirė kėtė lloj vėshtrimi. Natėn je pėrpėlitur nė krevat pa vėnė gjumė nė sy. Nė mėngjes u ngrite nga krevati herėt, duke shmangur pėrkėdhelitė e mia dhe hape grilat. Se ē’ke djegur nė lavapjat nga inati ti e di. Nė rast se je penduar qė u rilidhėm ma thuaj hapur, por mos mė sajo historira me qofte - tha duke e shtyrė pėr tu larguar nga ai.
- Nuk jam penduar, pėrkundrazi… u lodha duke e parė shtėpinė si hotel dhe kam dėshirė qė…
- Ou? Variant i ri ky? – shpėrtheu ajo duke e ndėrprerė sė foluri.
- Jo aspak, vetėm se nuk po kuptoj reagimin tėnd. Nėqoftėse nuk tė pėlqen tė rrimė nė shtėpi, kjo s’tė jep tė drejtėn tė nervozohesh dhe tė akuzosh.
- Natyrisht qė nervozohem. E ke tė shkruar nė ballė qė nuk mund tė mė shohėsh kurrė si pjesė e kėsaj shtėpie, por thjesht tė teket ndonjė ditė si kjo tė plotėsosh boshllėqet e tua familjare. Nuk e kupton qė me egon tėnde mė vret, duke mė trajtuar si grua herė pas here, kur as ke ndėrmend tė mė japėsh njė vend tė tillė nė jetėn tėnde? – vazhdoi me dėshpėrim.
Ai heshti dhe filloi tė bėjė ecejake nėpėr atelie me duart nė tėmtha.
- Tani vėrtet nuk po tė kuptoj fare. Nuk ndjehesh mirė me marrėdhėnien qė kemi, apo nuk tė mjafton marrėdhėnia qė kemi dhe kėrkon tė avancojnė nė…- tha me sy tė lodhur duke hequr duart nga tėmthat, teksa ajo e ndėrpreu sėrish vetėtimthi.
- Jo nuk e kam aty. Nuk mė ka vajtur ndonjėherė ndėr mend tė luaj tė dashuruarėn pėr tu bėrė gruaja jote dhe ti e di mirė kėtė, por tė dua aq sa nuk mund tė suportoj dot lidhjen tėnde paralele me njė femėr tjetėr. Mė duket vetja si qėnia mė e pavlerė nė botė.
- Hėm… Ti mendon se shqetėsimi im ka lidhje me femra tė tjera dhe frika se mos nuk tė dua ty arrin deri aty sa tė bėn agresive edhe nė kėrkesėn time mė tė thjeshtė? Nė rast se unė do zgjohesha i qetė sot, ti do ndjeheshe e lumtur tė rrinim kudo bashkė, qoftė lokal apo shtėpi. Por kam edhe unė dilemat e mia nė jetė me tė cilat nuk e kam tė lehtė tė luftoj, dhe… - ndėrpreu fjalėn e mori frymė thellė duke mos mundur tė vazhdojė tė shprehė atė qė e brente. Lėshoi frymėn dhe vazhdoi:
- Kur e di qė tė ndjej pse mė mundon me nervat dhe grindjet e tua pa fund? Me sa duket shqetėsimet e mia tė acarojnė dhe duhet ti fsheh pėrpara teje, se Maria Madalena turbullohet nė dashurinė e saj hyjnore. Mesa duket nuk di tė rrish ndryshe pranė njeriut qė do pėrveē se me nerva dhe ankesa, panvarėsisht se kėtė ēast mund tė kem mė tepėr nevojė pėr qetėsi dhe harmoni humane se sa dashuri tė pamasė. Mė dashuro mė pak nė rast se kjo tė bėn mė njerėzore se kėtė kam nevojė ta hajė dreqi – e mbylli ai me nerv, ndėrsa e kishte nisur qetė.
Duket se fraza e fundit e komplikoi dhe rėndoi akoma mė shumė situatėn. Sytė e saj u errėsuan ndėrsa shihte drejt tij me frymėmarrje tė ērregullt dhe gjoksin e vogėl qė ulej dhe ngrihej nga zemėrimi i tejskajshėm.
- Pra po lufton me veten dhe ndjenjėn qė ke pėr mua se tė duket e lodhshme dashuria ime pėr ty dhe po reflekton se kė nga femrat qė tė duan pa tė lodhur do tė dashurosh ? Sa budallenj dhe njėkohėsisht me fat ju ka krijuar Zoti ju meshkujve. – shfryu Pinkuelita me zė tė lartė dhe pasi hapi derėn, doli me tėrsėllėmė duke kėrcitur takat drejt ashensorit.
- Mendohu mirė e mos merr kot se kėtė herė po dole nga kjo derė nuk do tė hysh mė kurrė – bubėlliu i prekur.
Asaj ju drodh paksa siguria nė hap, por duke mos e mbytur dot krenarinė vazhdoi drejt ashensorit me ngėrdheshje nervoze.
Pėrplasi derėn dhe u ul nė kolltuk. Pėr disa minuta ngriu me shikimin e pėrhumbur nė telajo, me frymėmarrje tė thellė pėr tė mbytur shtrėngesėn nė gjoks. Pėrsiatjet gėluan si bletėt nė kosheren e trurit tė tij.
"Ēfarė i kam bėrė ? Pse duhet tė shpėrthejė gjithmonė nė kėtė mėnyrė kjo femėr?" – foli me vete.

legenda
24-02-08, 00:00
* * *
Kishte ndjerė shumė femra gjatė atyre viteve, vetėm se diēka e pakontrollueshme e zbrapste kur mendonte se do ti kishte nė krevat pėrgjithmonė, sidomos pas leximit tė atij ditari qė e kishte torturuar pėr njė kohė tė gjatė. Nuk kishte gjetur dashurinė e vėrtetė apo e tmerronte shtrati bashkėshortor? "Kur njeriu dashuron, e tashmja ndriēon deri nė thellėsi tė sė ardhmes, (aq sa sheh dhe fėmijėt qė nuk i ke lindur akoma) ndėrsa e ardhmja humbet misterin. Misterin qė tė sjell e ardhmja nė kėrkim tė dashurisė sė madhe, apo dashurinė e thjeshtė tė sė tashmes?" – i kishte thėnė i ati njė ditė gjatė njė prej takimeve tė rralla, pak kohė pėrpara se tė vdiste dhe ai. Pas vdekjes sė tė shoqes me tė cilėn kishte patur rreth 15 vjet diferencė, me energji dhe kėmbėngulje e dėrgoi nė Itali pėr studime tė birin 19 vjecar, i cili sapo mbaroi liceun artistik e braktisi pikturėn pa dhėnė asnjė shpjegim dhe u mbyll nė vetvete. Pėr fat tė mirė nė atė periudhė tė trazuar pas disa muajsh, nė fillim tė 1992 - shit atė e emėruan zėvendėsministėr nė qeverinė e stabilititetit, qė e pati kohėn tė shkurtėr, por i dha mundėsinė tė nxirrte njė vizė pėr tė birin e tė shfrytėzonte disa lidhje miqėsore pėr tė vazhduar Universitetin nė Itali. Pas nisjes sė tė birit u rrėnua psikologjikisht dhe shpirtėrisht deri nė atė pikė sa u mbyll nė vetmi dhe vetėm Santa e mbante gjallė nė jetė duke e detyruar tė hante njė herė nė disa ditė. Vetėm ajo e kuptoi qė ai nuk kishte dėshirė tė jetonte mė dhe u detyrua tė vėrė nė dijeni tė birin i cili nuk dinte asgjė pėr gjėndjen e tė atit. Gjatė vitit tė parė tė studimeve ai punonte dhe mblidhte para vetėm qė tė vinte nė verė pėr tė takuar tė atin. Ato pak ditė qė i biri rrinte me tė, pėrmblidhej dhe dukej i gėzuar pėr tė mos i rėnė nė sy dhe sapo ai largohej kthehej akoma mė keq nė depresion. Nga mesi i vitit tė dytė, pasi e lajmėroi Santa ai erdhi papritmas dhe nė mes tė dimrit e gjeti tė atin tė ulur nė dhomėn e ndenjes me derėn e ballkonit tė hapur dhe me rroba tė lagura nė trup, qė dridhej me njė pikė loti nė sy dhe buzė tė nxira nga tė ftohtit. Santa e kishte gjetur se fundmi shpesh nė atė gjendje dhe me lot nė sy i bėnte banja me ujė tė nxehtė, por duket se kėtė rradhė ardhja e tė birit ishte edhe rrahja e fundit e zemrės sė tij. E vėshtroi tė birin, me sytė qė ndriēuan si gur diamanti nga rrezatimi i njė drite tė beftė dhe me gjysėm zėri i tha: " Ty tė dua mė shumė se jetėn time, ndėrsa ajo ka qėnė jeta ime". Kėto ishin fjalėt e fundit tė tij, megjithėse vdiq pothuaj pas dy javėsh nė sallėn e reanimacionit.
-" Organizmin e kishte shumė tė fortė, por zemra e tij me probleme, nė mėnyrė tė vullnetshme nuk donte tė jetonte mė" – i tha mjeku reanimator
-" Pse?!" – pyeti instiktivisht dhe shpėrtheu nė dėnesa pa pritur pėrgjigje, teksa ai e mbėrtheu nė gjoks i prekur dhe pa mundur ti japė pėrgjigje. Pėrgjigjen e pse –sė sė tij e mori vesh mė vonė nga ditari i sė ėmės, e cila ishte rrėfyer tek i shoqi pėrpara se tė jepte frymėn e fundit.

legenda
24-02-08, 00:01
* * *
Pikėrisht tani qė ishte bindur se duhej ti vinte shkelmin misterit tė sė ardhmes, ajo shpėrtheu nė zėnkė idiote dhe e braktisi sėrish. Sot qė dogji atė ditar duke tentuar tė fshijė gjithshka nga e kaluara fizikisht, pasi shpirtėrisht tashmė e kishte fshirė dhe falur.
"Mos ndoshta e neveritur nga paaftėsia ime pėr tė vendosur ? Apo e lodhur nga ndjenja e saj ? Apo asnjė nga kėto dhe ėshtė ndjenja e marrė pasionante qė provokon grindje pėr tė matur temperaturėn e dashurisė ? Qoftė edhe kėshtu, pse duhet tė grindemi pėr tė kuptuar qė duhemi dhe pastaj kėrkojmė tė pajtohemi nė emėr tė dashurisė?" – tha me zė tė lartė me gishtat e kapėrthyer sipėr kokės e pasi bėri disa ecejake u ul nė gjunjė i lodhur dhe vazhdoi me zė tė ulėt sikur portreti i saj tė ndodhej pėrpara syve nė dysheme.
" Duhej tė ishe treguar mė i duruar dhe i pėrmbajtur, tek e fundit ajo nuk di asgjė pėr atė qė ty tė ka vuajtur shpirtin, ndoshta ėshtė e vetmja qė mund tė tė kuptojė me aq fatkeqėsi sa ka kaluar nė kėtė jetė. Ajo tė ka thėnė gjithshka tė vetėn dhe ti nuk ke pasur kurajon ti thuash gjithshka tėnden"
Pas kėsaj u shtri barkas dhe mbėshteti faqen nė dysheme i dėrrmuar, e ndėrsa ndjeu ftohtėsinė e pllakave bėlbėzoi:
" Ja mė kuptoi, por ajo ėshtė e shkatėrruar e nevrastenike dhe shpesh nuk e ka veten nė dorė megjithėse mė dashuron"
Vendosi ti jepte fund pėrfundimisht kėsaj lidhje qė mė tepėr e bėnte tė vuante dhe tė shkatėrrohej nga nervat tash sa kohė. " Plumbi del me plumb" – i tha vetes dhe mori celularin nė dorė, klikoi nė nev message dhe shkruajti:" Di tė bėsh qofte?". Nė memorien e emrave zgjodhi "Pulēina" dhe shtypi send. "Gjetje origjinale pėr tė thėnė se mė pret nė shtėpi, por kam dy leksione qė nuk i lė dot. Nga mbasditja bėhem pėr tė ardhur. Tė puth fort." - erdhi shpejt pėrgjigja. "Lere fare, e lėmė njė herė tjetėr" u pėrgjigj thatė dhe mbylli kapakun e celularit qė e quante shpesh mes miqsh "teknologjia mė e mirė e komunikimit pėr tė mos u marrė vesh" dhe u vendos pėrballė telajos, pa mundur tė pėrqėndrohej. Donte ta kishte "Pulēinėn" pranė sa mė shpejt, pasi gjendja po i bėhej e padurueshme dhe hapi sėrish kapakun e celularit. Ndėrsa po i shkruante qė ti linte ato mut leksionesh e tė vinte, celulari cingėriti me sms e Pulēinės: "- Sa shpejt mėrzitesh o zemėr, vritem kur mė kėrkon nė kėtė mėnyrė pa llogaritur se edhe unė kam punė. Megjithatė po i lė leksionet e po vi. Tė kam shpirt." Pėrplasi aparatin nė kolltuk dhe filloi tė shtrydhė ngjyrat nė tavalloc disi mė i qetė tashmė qė priste ardhjen e saj.
Pas pak kohe e fshiu me tėrbim, pėrplasi penelat nė dysheme, mbushi njė gotė ėhisky me akull dhe u ul nė kolltuk me shikim tė mjerė nga tabloja. Si pėr tė mbushur kupėn me hidhėsi celulari trigėllinte me zilen e mesazheve. Ishin tė Pinkuelitės. Mllefi ju mbėshtoll mė keq nė gjoks dhe as mori mundimin ti lexonte. "Boshllėqet familjare" ishte shprehur ajo pak mė parė dhe pikėrisht kėto dy fjalė e kishin nervozuar pa masė, sepse nuk mund tė pranonte qė dikush ti vėrė nė dukje atė qė vėrtet i mungon e madje edhe ta akuzojė qė po e pėrdor pėr kėtė arsye. I humbi ngrohtėsia familjare me vdekjen e sė ėmės e tė atit dhe e ndrydhte ftohtėsinė e vetminė duke bėrė jetė bohemi. Nuk i hynte nė sy asgjė, madje tek asgjė nuk gjente kėnaqėsi tė plotė deri nė pėrēmim. Nė zemrėn e tij nuk kishte urrejtje pėr njerėzit, por as keqardhje deri ditėn qė lexoi atė ditar. Keqardhja si mekanizėm shpirtėror ishte fshirė si me gomė nga qėnia e tij qoftė edhe pėr vetveten. Vetėm pas leximit tė ditarit, keqardhja, mėshira dhe urrejtja i shpėrthyen me tėrė forcėn si dallgė gjigande duke e bėrė tepėr tė ndjeshėm karshi edhe gjėsė mė tė vogėl. Pati njė ndjesi kaq tė madhe keqardhjeje kur dėgjoi nga goja e Pinkuelitės pėr jetėn e saj, sa sytė ju njomėn teksa e mbante tė shtrėnguar nė gjoks dhe ajo fliste.
Sidoqoftė kishte gjetur njė valvul shkarkimi tė tensioneve tė forta psiqike apo boshllėqeve shpirtėrore qė e kapnin shpesh, dhe kjo valvul ishte seksi. Pėr vite tė tėra kishte provuar gjithshka duke vepruar si makinė e sofistikuar seksuale, qė sa vinte dhe perfeksionohej duke kėrkuar me mė shumė fantazi gjithshka tė re qė mund tė kombinohej pėr ti dhėnė qoftė edhe pak kėnaqėsi. Instikti seksual e udhėhiqte deri nė atė pikė sa acarohej dhe nervozohej po tė konstatonte sadopak tek njė femėr ndjenja shpirtėrore pėr tė. Ja bėnte tė qartė me tė gjitha llojet e formave tė trysnisė psikologjike qė tė mos e donin, pasi ai nuk do ti dashuronte kurrė. Disa femra e kuptonin dhe tėrhiqeshin qė nė fillim tė habitura, ndėrsa pa e kuptuar vazhdonin jetėn seksuale nėn ritmin e tij tė cmendur qė i thithte si me magnet nė shfrime fizike tė papėrjetuara ndonjėherė mė parė. Ndonjėra e plagoste duke ja vėnė nė dukje pikėn e dobėt, paaftėsinė pėr tė dashuruar njė femėr, por e paguante shtrenjtė, sepse tentakulat e tij ngulnin venduzat nė shpirtin e saj duke i rrufitur lėngun ndjesor e duke e kthyer nė njė kavje eksperimentale tė orgjive tė tij seksuale, nga ku ishte e pamundur tė shkėputeshe. Kjo mani u shpalos me tėrė egėrsinė kur mori ditarin dhe letrėn nga duart e dridhura tė Santės, pikėrisht kur me Esperan sapo kishte filluar njė ekuilibrim i brishtė ndjesor. Atė e shihte ndryshe nga tė tjerat dhe pėrputhej nė shumė gjėra, aq sa dashuria filloi ti lėvizte nė trup vrullshėm, por nuk ishte e thėnė, sepse duhej tė dilte ai ditar nė dritė si dėnim pėr tu kthyer mė keq se mė parė nė shfrime instiktive. Nė vend tė tėrheqjes, ju mboll idea se asgjė mė nuk kishte kthim mbrapa, e me durim dhe aftėsi demoniake krijoi njė laborator tė sofistikuar tė instikteve seksuale, me filozofinė e mbrojtjes nga vuajtjet shpirtėrore, duke qėnė ai vetė kryekavia. Njohja me Pinkuelitėn njė vit e gjysėm mė parė i krijoi plasėn e parė nė muret nė dukje solide tė ndėrtesės sė tij qė pas thyerjes sė marrėdhėnieve me Esperan i kishte pėrforcuar dhe blinduar si kėshtjellė.
U ngrit dhe ēapiti drejt njė kėndi tė mėnjanuar tė ateliesė dhe pasi ndezi llampėn e vogėl tė montuar nė tavan u shfaq autoportreti i nėnės sė tij me ngjyra vaji, nė faqen e ngushtė tė kthinės. Nga tabloja vėshtronin qetė sytė e saj tė butė rrethuar me tipare tė ėmbla e tė trishta. Si kurorė qėndronin flokėt e gjatė tė valėzuar qė kalonin nga e verdha nė mjaltė pėr tė evidentuar njė hundė tė bukur dhe buzėt e plota sensuale. Sytė e saj i folėn:
-" Pse mėkaton me vetėdije pėr tu hakmarrė ndaj meje dhe e fut veten thellė e mė thellė nė gabime qė po tė shkatėrrojnė jetėn ? Lėrė tė lirė dashurinė e ndrydhur, mos mė bėj tė vuaj nė vdekje mė shumė nga ēkam vuajtur pėr sė gjalli, sepse…" fiku dritėn e u largua pėr tė mos dėgjuar mė, por u kthye sėrish nė mėnyrė tė pavullnetshme.
-" Nuk tė mjafton qė tė kam falur? Sic duket jo s’tė mjafton pėrderisa kėrkon tė ndėrhysh nė ndjenjėn time, por…ohhh mė lėr tė qetė se nė flakėt e ferrit e kam vendin ēfarėdo qė tė bėj" – i ulėriti tablosė dhe u rikthye sėrish duke u plasur nė kolltuk i dėshpėruar.
Pas vdekjes saj e shihte me orė tė tėra atė portret, derisa me kalimin e kohės shkonte rrallė e mė rrallė pėrpara tij. Pasi lexoi ditarin, njė shtysė e brendshme e pakontrolluar e orientonte kah autoportreti gjithnjė e mė shpesh. Rrinte pėrballė tablosė dhe dialogonte me tė ashpėr, duke e sharė e mė pas qante dhe i kėrkonte tė falur pėr tė gjitha fyerjet e nxjerra nga goja e tij nė drejtim tė saj. Mė pas mori njė vendim dhe ja tha ndėrsa qeshte me sarkazėm pėr formėn e hakmarrjes qė kish gjetur, ndėrsa sytė e saj lotonin nė tablo duke ju lutur tė mos e bėnte atė gjė.
-" Mos e bėj tė lutem, mos e fut veten nė mėkat vetėm pėr tu hakmarrė ndaj meje, sepse do tė pėrfundosh nė flakėt e ferrit " – pėrgjėrohej autoportreti, pa mundur ta kthejė nga vendimi i tij. Ai tashmė ishte penduar dhe ndjehej keq e mė keq pėr atė qė kishte bėrė dhe kishte luftuar tėrė atė kohė pėr tė marrė njė vendim tė cilin e pėrmbylli atė ditė me djegien e ditarit tė saj, por mesa dukej nuk ishte aq e thjeshtė.
Qetėsinė e meditimit ja prishi zilja e cetofonit. E ngriti dhe dėgjoi njė zė lozanjar : - Hape zemėr, se jam poshtė.
Shtypi butonin dhe pas gėrvimės cetofonike u dėgjua zhurma e hapjes sė derės kryesore tė pallatit. Shkoi drejt ashensorit, ku pas trigėllimės lajmėruese tė arritjes nė katin e kėrkuar u shfaqėn ca flokė kaēurrela tė zeza brenda njė fytyre tė bardhė me buzė tė vogla e tė kuqe si qershiza.

legenda
24-02-08, 00:03
PINKUELITA
---------------1.
Ashensori zbriste kat pas kati, teksa Pinkuelita vetshihej nė pasqyrėn e vendosur nė faqen pėrballė derės dhe monologonte me zė tė lartė. Mė shumė se monolog ishte dialog me veten, zakon qė nuk e dinte as vetė se kur dhe pse i kishte filluar, por sa herė ndodhej pėrpara pasqyrės fliste pa e kuptuar.
- Ai nuk tė do, nuk tė do, tė kam thėnė njėqind herė, por ti nuk merr vesh. Si nuk e kupton dhe torturohesh prej kaq kohėsh duke shkatėrruar nervat dhe shpirtin.
Monologun ja preu goditja e butė e ashensorit nė katin pėrdhes dhe dera rrėshkiti anash pėr tu hapur. Doli dhe me kėrcitje tė fortė tė takave vijoi drejt derės kryesore e mė pas hapi me vrull derėn e makinės. U ul nė sedilje. Rrotulloi celėsin, ndezi makinėn, i futi marshin dhe voziti nė rrugė pa hapur sinjalin e lajmėrimit. Njė frenim i fortė u dėgjua pas saj. Pa ja vėnė veshin vazhdoi rrugėn, ndėrsa ndjeu njė dobėsi kėputėse nė gjunjė, kur kuptoi se sapo shpėtoi nga njė aksident.
Disa qindra metra mė poshtė ndezi sinjalin djathtas dhe parkoi nė anė tė rrugės pėr tu qetėsuar paksa. Papritmas ushtoi njė bori makine nė krah. Ktheu kokėn dhe dikush i ndaluar paralel me makinėn e saj i bėnte shenjė tė hapte xhamin.
- Kush ta ka dhėnė patentėn ty moj kurvė qė desh na more jetėn ? – foli shoferi, njė djalė i ri i pėrkulur tek pasagjeri pėr tu dėgjuar e parė mė mirė prej saj.
- Jot ėmė ma ka dhėnė o… - por ulėrima ju ndėrpre nga pasagjeri i cili duke ngritur xhamin e krahut tė tij u kthye nga shoferi:
- Aman o burr i dheut nuk e shef ēa makine tė bukur ka, kushedi dashnorja kujt ėshtė. Do tė na hapėsh telashe kot mė kot ? Apo sqeka edhe yll e bukur.
- Pas kėsaj makina e tyre fėrshėlleu gomat e u largua me shpejtėsi. I shpėtoi sherrit ndėrsa gabimin e kishte vetė, por duhej tė pranonte faktin se po tė jesh e bukur dhe me njė makinė tė mire, je ose e dashura e njė politikani, bisnesmeni apo e ndonjė tė "forti" qė merret me drogė apo "mishin e bardhė". Ētė bėnte? Tė qetėsohej apo tė dėshpėrohej qė ndodhi kėshtu? Harroi dilemėn e kėtij rasti tė zakonshėm nė rrugėt e Tiranės ku njerėzit se kishin pėr pesė tė nxirrnin edhe pistoletat pėr njė gėrvishje makine dhe ndezi sėrish makinėn, hapi sinjalin majtas dhe pasi konstatoi nė pasqyrėn anėsore se rrugėn e kishte tė lirė u nis e dėshpėruar.
Nuk dinte ku tė shkonte. Afshi i grindės po i zinte frymėn, e pa u menduar gjatė mori drejtimin jashtė qytetit pėr nė autostradė. Sa herė nuk ishte mirė voziste me makinė pa drejtim tė caktuar, nė meditim pėr ēka e mundonte. Pas makthit tė lumit tė makinave doli nė autostradė, kapi korsinė e shpejtėsisė sė ulėt, ndezi bllokazhet, ktheu pasqyrėn e vogėl mbi kokė nė tė djathtė tė shoferit drejt vetes dhe uli shpejtėsinė duke rrugėtuar drejt asgjėsė e shoqėruar nga monologodialogu i zakonshėm.
- Cfarė njeriu ėshtė ky xhanėm…Pse e dashuron me kaq pasion o e ikur nga trutė? O e marrė.
Pushoi pėr pak, se pėrveē dėshpėrimit frymėmarrja po i rėndohej edhe nga tė nxehtit nė makinė prej xhamave tė mbyllur dhe kondicionerit qė kishte harruar ta hapte. Ndezi mjetin freskues qė filloi tė frushėllijė ajrin e freskėt dhe lėvizi paksa pasqyrėn pėr ta kthyer mė mirė drejt syve. Pasqyra ishte vendosur aty nga konstruktori pėr tė treguar pjesėn e pasme tė rrugės, por ajo e shfrytėzonte shpesh pėr tė parė veten nė sy dhe jo rrugėn pas saj. Pas pak vazhdoi sėrish me sy tė ngulur tek ajo copėz pasqyrė qė ja shpėrbėnte vetveten mė keq se ai.
- Ti e di pse…e di mirė qė nga nata kur tė braktisi pak mė shumė njė vit mė parė, ama nuk ta pranon krenaria e copėtuar.Tė kujtohet mirė ajo natė nė atelie, kur pas katėr muaj marrėdhėnie tė tha qetė : - "Duhet tė ndahemi, sepse je njė kryeneēe bukuroshe e pompuar nga sukseset e sė tashmes dhe peng e tė kaluarės. Sillesh sikur mė bėn nder me ndjenjėn tėnde tė cilėn duhet tė kem "nderin" ta pranoj me pėrvuajtje pėr tė ushqyer krenarinė boshe qė vetėm ta kanė shfrytėzuar."
E akuzove pėr ziliqar tė sėmurė, njeri qė nuk dinte gjė tjetėr veēse tė fyente dhe tė shkatėrruar deri aty sa po tė braktiste nga frika qė kishte nga ajo pak ndjenjė e mbjellė nė shpirt pėr ty. Madje i ulėrite tė kishte burrėrinė e tė pranonte qė ishte njė qėnie e zvetėnuar qė skarfalosej tek seksi pėr tė shpėtuar shpirtin e tij tė humbur. I qetė nė dukje, dėgjoi me durim shpėrthimet e tua e mė pas tė tha me zė grykor, qė kishe filluar ta kuptoje se shprehte maksimumin e nervave dhe vetpėrmbajtjes sė tij: - "Ty po tė tė thuash se je mė e mira, mė e bukura dhe mė e zgjuara nė botė lėshohesh e ta jep jetėn nė dorė. Kėtė e kam bėrė shpesh me tė tjera, por kurrė me njė femėr qė e ndjej. Mjaft, nuk kam nerva tė merrem me ty e jetėn tėnde tė shkuar e tė tashme, boll kam halle me timen."
Pėrplase nė dysheme me sa fuqi pate gotėn me ėhisky qė u thėrmua nė ēast dhe u ngrite nė kėmbė me zėmėrim duke pritur qė ai tė tė rrihte e shkelmonte ashtu siē kishin bėrė shpesh mė parė me ty. Doje njė motiv qė ta urreje e ta ēirrje e coptoje edhe ti me thonj, por ai me duart qė filluan ti dridhen nga zėmėrimi u pėrmbajt dhe hapi derėn pa folur duke tė treguar me kėtė veprim se duhej tė dilje nga ajo shtėpi sa mė shpejt. Dole nga atelieja dhe hype nė makinė pėr tu vėrtitur nėpėr rrugė si e shkalluar, duke e sharė e mallkuar me lotėt qė pėrziheshin me rigat e shiut nė xham. U ndjeve e fyer sepse tė tha njė tė vėrtetė, apo sepse nuk mund tė besoje dot qė ai tė ndjente deri nė atė pikė sa nuk donte tė pėrfitonte asgjė nga ty ?
Nė errėsirėn e qendrės re nė njė pusetė tė hapur qė i kishin vjedhur kapakun, ndoshta pėr pėr ta shitur. Me gomė tė shqyer e shiun qė binte litar pėrfundove nė njė gomisteri qė pėr fatin tėnd ishte hapur nė atė orė tė natės. Lotėt vazhdonin tė rridhnin me keqardhje pėr veten, aq mė tepėr, kur ai burrė i vjetėr pasi ndėrroi gomėn u mundua tė tė qetėsoi me njė zė tė ngrohtė prindėror tė harruar nga ty prej vitesh. Mė pas fillove tė vėrtiteshe sėrish nėpėr rrugė deri pas mesnate duke analizuar ēdo imtėsi tė atyre katėr muajve tė asaj marrėdhėnieje me Erosin tėnd.
Akoma pa u njohur i prishe njė pikturė dhe ai i mėrzitur pa masė nuk tė tha asnjė fjalė. I shkoje papritmas nė atelie, e mė pas dilje duke pėrplasur derėn pse nuk e linte punėn kur hyje ti. E ftove pėr drekė dhe u ngrite nga tavolina sapo erdhėn porositė vetėm se nuk shprehu entuziazėm pėr mėnyrėn e re tė krehjes sė flokėve. Pronari i lokalit(miku yt) tė tha se pas teje kishte ardhur njė vajzė e gjatė qė ecte butė sikur kishte frikė mos vriste tokėn dhe kishin ndenjur pa folur e pa prekur asgjė nga pjatat. Ndėrsa ai kur kishte mbaruar shishen e verės tė porositur nga ty ishte ngritur dhe nė sy tė kamarierit i kėrkoi asaj borxh, pasi nuk i dilnin lekėt pėr tė paguar tavolinėn. Nuk ndjeheshe keq nga kėto e shumė tė tjera si kėto, pėrkundrazi ndjeje kėnaqėsi brenda vetes, kur shihje qė gėlltiste zemėrimin nė heshtje duke mos tė thėnė asnjė fjalė. Tu duk njė formė e re e imponimit pėr tė qėnė nė qendėr tė vėmėndjes, aq mė tepėr qė nuk tė pėrkėdhelte me fjalė tė bukura, qė i kishe aq nevojė edhe atėhere kur e dije mirė qė ishin tė gėnjeshtėrta.
Analiza tu pėrmblodh nė njė "pse" tė madhe, qė e pėrsėrisje me vete ndėrsa duart filluan tė dridhen nė timon dhe ndalove. Pse tė jepte kėnaqėsi provokimi pėr tė dhunuar personalitetin e tij? Nga karakteri yt apo si hakmarrje ndaj atij tjetrit qė vite mė parė tė shkuli identitetin?
Nuk u pėrmbajte dot, ai kishte tė drejtė. Ishe sjellė si kurvė e shkuar kurvės sepse nga eksperienca mendoje se kur sillesh nė atė mėnyrė, meshkujve ju bie mė keq nė kokė pėr ty. Kafshove krenarinė e vetpėrkėmbur dhe me duar tė dridhura klikove nė celular pėr tė dėgjuar qoftė edhe njė alo tė thjeshtė prej tij. Teksa dėgjoje tringėllimėn e ziles me aparatin ngjitur fort pas veshit lusje zotin qė ta hapte, pėr tė mos u ndjerė e mjerė pafundėsisht atė natė. Tė foli me qetėsi tė shqetėsuar pa tė dhėnė shpresė se do rilidhej me ty, megjithėse i kėrkoje tė falur me dėnesė pėr gjithshka tė kuadrit kohor tė marrėdhėnies katėrmujore. Shpresė e vetme ishte zėri dhe kėshilla e tij qė tė mos vėrtitesh rrugėve, por tė shkosh nė shtėpi.
Pak mė e qetė more drejtimin e shtėpisė me zemėr tė dashuruar e krenari tė copėtuar.
Nė ditėt nė vazhdim u takuat dhe fole e fole pa mbarim nė krahėt e tij nėn muzgun qė binte ngadalė mbi ju e tablotė nė atelie. Pėr herė tė parė pe lotė nė sytė e njė mashkulli tė dhimbur nga fatkeqėsitė e tua, tė ngecur nė cep tė syrit pa mundur tė varen poshtė, por aq tė nxehtė sa buzėt e tua u ngrohėn tek ta kur i fshike lehtė. I le tė thaheshin ato dy pika loti nė buzėt e tua dhe as nuk hėngre, as nuk pive deri tė nesėrmen…madje dhe gjuhėn nuk e kaloje dot mbi buzė se kishe frikė mos fshije tė magjishmen qė njė jetė kishe ėndėrruar. Ai tė braktisi dhe u rikthye me ty, ndėrsa ti kuptove se e dashuroje.
Ndėrsa drejtonte makinen nėn diellin pėrvėlues krahėt ju varėn nė timon, kur kujtoi kėtė ēast.

legenda
24-02-08, 00:06
2.

Familja e Pinkuelitės ishte e mbushur me fėmijė. Pėrveē vetes kishte tre motra dhe njė vėlla tė vogėl. Ishte fėmija i dytė e njė nėnoficeri qė brodhi pėr vite me rradhė nga njė repart ushtarak tek tjetri. Fillimi i viteve nėntėdhjetė e gjeti nė njė repart diku nė rrethinat e kryeqytetit dhe jo nė humbėtirat e maleve. Pas pak kohėsh e liruan nga detyra nė kuadrin e reformės pėr demokratizimin e ushtrisė dhe mbeti mes katėr rrugėve me gruan e pesė fėmijė tė vegjėl. Duke qėnė se kishte njė apartament tė vogėl nė katin e parė poshtė njė pallati tre katėsh buzė rrugės nacionale, mori ca para borxh nga miqtė dhe hapi njė dyqan modest me mallra ushqimore. Ju mbeti vetėm njė dhomė dhe tualeti nė pjesėn e pasme tė shtėpisė ku mund tė flinin e tėrė familja.
Pinkuelita sapo kishte hyrė nė adoleshencė dhe megjithėse shtatshkurtėr, bukuria e saj ishte e rrallė nė tėrė zonėn. Kudo qė shkonte me shoqėrinė e saj adoleshente ishte nė qendėr tė vėmendjes, si pėr bukurinė fizike po aq edhe pėr karakterin sanguin. Tė mos qenit askush nė familje kompesohej me kėtė vėmendje duke e bėrė tė ndjehet e lumtur. Kur ishte e vogėl sa herė vinin vizitorė nė shtėpi nė ditėt e festave lutej tė hypte sipėr tavolinės e tė kėndonte njė kėngė, por kurrė nuk ja realizuan dėshirėn. E kujt i binte ndėrment tė merrej me Pinkuelitėn pėr ti plotėsuar njė dėshirė kaq tė "madhe"?
Dilte nė mėngjes nga shtėpia pėr nė shkollė dhe kthehej nė darkė vetėm pėr tė fjetur. Askujt nuk i binte nė sy mungesa, aq mė tepėr kur e shtrirė nė cepin e saj tė dhomės dėgjonte sherret e prindėrve pėr llogaritė e ditės, qė shpesh dilnin keq. Babai pinte dhe bėnte ēbėnte rrėmbente ndonjė lek nga arka e dyqanit duke provokuar sherr me tė shoqen nė darkė, por kjo nuk i bėnte aspak pėrshtypje Pinkuelitės qė sapo ishte njohur me njė djalė disa shtėpi mė poshtė. Ėndėrronte vetėm sytė e tij ēdo natė qė binte pėr tė fjetur, duke i vendosur nė errėsirė pėrpara syve tė saj. Ishte rreth dhjetė vjet mė i madh se ajo dhe gjithė kohės vetėm e pėrkėdhelte me fjalė tė bukura i mrekulluar nga bukuria e saj, ndėrsa ajo fluturonte dhe ngazėllehej, pasi kurrė nuk e kishte trajtuar kush nė kėtė mėnyrė.
Pas disa kohėsh vendosėn me tė dashurin tė shkojnė nė Itali, meqėnėse ajo mbaroi shkollėn e mesme dhe dėshėronte tė vazhdonte shkollėn e lartė qė e kishte ėndrrėn mė tė bukur tė fėmijėrisė. I ati kur dėgjoi kėtė vendim pa e zgjatur i rrahu paq atė dhe motrėn e saj tė madhe qė i doli nė mbrojtje. Kaq u desh dhe tė nesėrmen u pėrvodh nga shtėpia me disa plaēka brenda njė qeseje ushqimesh. Takoi tė dashurin dhe arritėn pas pak orėsh nė qytetin e gomoneve, ku u akomoduan nė njė hotel tė mjerė bashkė me dhjetra tė tjerė qė kėrkonin edhe ata fatin nė det drejt Italisė. Pritja nuk zgjati mė shumė se nata e dytė qė i ngjeshi si sardelet nė kuti konserve nė njė gomone drejt errėsirės sė qiellit dhe ujit. Pas orėsh mundimi, me shpirt e stomak tė trazuar mbėrritėn nė brigjet italiane.
Pėr tė nxjerrė paratė e rrugės, tė cilat i dashuri i saj i kishte marrė borxh, doli nė tregun e prostitucionit si shumė shoqe tė saj. Nuk ishte vendim i lehtė pėr tė, por ai e bindi me argumenta dhe pėrkėdheli pa fund, duke ja trajtuar tė ardhmen si shesh me lule ku ata do barisnin tė lumtur, e njėkohėsisht i thoshte se do tė ndahej nga ajo nė rast se nuk pranonte. Jo vetėm nuk kishte ku tė shkonte, por e donte atė dhe nuk mund tė rrinte dot pa sytė dhe pėrkėdhelitė e tij qė ja ngrinin shpirtin peshė. Mbi tė gjitha, sipas tij, do tė ishte njė provė pėr ti treguar asaj dashurinė pėr tė. Kur e kujtonte mė vonė kėtė frazė, qė dikur e kishte prekur, gjoksi i shkrumbohej si pemė e goditur nga rrufeja, duke urryer shpirtin e saj qė e shkalafiti nė kufijtė absurd tė ndjenjės, qė mbulon me errėsirė dritėn e mendjes.
Mėngjesin e natės sė parė tė "punės" u kthye nė dhomėn e ndyrė e me lagėshti nė njė lagje periferike tė qytetit ku jetonin. U ul e dėrrmuar nė dysheme me sytė tė fiksuar nė faqen e murit tė mufatur nga lagėshtia me vraga jeshile, qė nga reflektimi i rrezeve tė kuqerremta tė lindjes sė pėrflakur dukeshin si bakėr i oksiduar. Vėshtrimi ju vesh nga lotėt dhe vragat rrodhėn nga muri nė dysheme pėr tu ngjitur nė trupin e saj, ndėrsa ajo e pėrhumbur lėvizi duart nė trup si pėr ti fshirė. Ai ndėrkohė e ledhatonte dhe i fliste fjalė tė ėmbla duke ndėrhyrė midis saj dhe murit, me sytė e ngazėllyer qė nėn rrezet e diellit tė sapolindur shkėlqenin si metal i skuqur. E mori nė krahė dhe pasi e coi nė banjė e zhveshi dhe filloi ta lajė, ndėrsa ajo vazhdonte tė rrinte e pėrhumbur por e ngrohur nga uji i nxehtė dhe dashuria e tij. U shtrinė nė shtrat dhe ai e mbėshtolli nė gjoks. Sytė ju mbyllėn dhe uroi me veten tė mos ngrihej nga gjumi kurrė mė dhe tė jetonte e ngrohtė nė gjirin e tij pėrgjithmonė.
Koha kalonte me orėn e saj biologjike tė ndryshuar kryekėput. Punonte natėn dhe flinte ditėn. Trupi dhe shpirti i zunė kallo dhe ndjenja pėr tė dashurin e saj mori formėn dhe prerjen e liretave, ndėrsa sytė e tij qė i dashuroi qė nė momentin e parė kishin filluar ta ndrydhnin e friksonin cdo ditė e mė shumė. Ai vazhdonte ta pėrkėdhelte, duke e ditur karakterin e saj qė donte tė ishte vazhdimisht nė qendėr tė vėmendjes, me emėrtimin "gjeneralja ime" dhe jo "zemra ime", teksa arkėtonte paratė e saj nė ēdo fundnatė.

legenda
24-02-08, 00:07
Dalėngadalė filloi tė mendojė vetėm pėr qėllimin final, largimin nga rruga dhe aplikimin pėr nė Universitet, duke bėrė llogari ēdo ditė pjesėn e saj tė fitimit, pa menduar tė heqė diēka mėnjanė. Dikur mendoi se sipas llogarisė sė saj paratė u bėnė aq sa ajo tė largohej nga rruga dhe vitin e parė tė studimeve e pėrballonte edhe e vetme me aq sa kishte fituar dhe kėtė ja tha atij. Fillimisht ai bėri si gjithmonė dhe filloi ta marrė me tė mirė duke i nxjerrė justifikime pėr ta bindur qė duhej tė vazhdonte edhe ca kohė, por kur ajo kėmbėnguli situata pėrfundoi me goditjet e tij si i cmendur nė trupin e saj tė bukur. Kuptoi se ai asnjėherė nuk e kishte dashur dhe jo vetėm kaq, por gjithshka e kishte bėrė me plan qė nė fillim dhe ajo si qingj i mjerė kishte pėrfunduar nė duart e kasapit. Mbylli gojėn me shpirt e trup tė dėrrmuar dhe bėri tė shtruarėn nė periudhėn nė vazhdim, duke pritur rastin pėr tu pėrvjedhur prej tij, e pėr tu shkėputur dhe ndjekur e vetme nėpėr Itali fatin e saj pa guxuar tė kthehet e tė pėrballej me tė atin. Mblodhi ca bakshishe qė ja fshihte atij me tė gjitha llojet e formave dhe u pėrvodh tek stacioni i trenit pėr tu larguar drejt veriut tė Italisė kudo qė tė ishte. E kapi teksa blente biletėn dhe pasi e tėrhoqi nė shtėpi, jo vetėm qė e bėri tė vdekur duke e rrahur barabarisht, por pas kėsaj nuk e la mė vetėm asnjė cast. Ėndėrrat e saj fluturake ishin si gotė qelqi e thyer nė qindra copa dhe prostitucioni do tė ishte puna e saj e pėrhershme nė rast se do vazhdonte tė rrinte me atė njeri, qė tashmė kishte hequr maskėn e pėrkėdheljes dhe e rrihte pa shkak pothuaj cdo natė. I humbi shpresat dhe tėrė butėsia e saj femėrore u tret duke e kthyer nė njė egėrsirė tė vėrtetė qė shpėrthente kudo dhe me kėdo, pėrvec atij qė qeshte dhe ja nxiste kėtė gjendje. Nuhatja e rrugės e bėri tė kuptojė qė edhe ai panvarėsisht se e kėrcėnonte kishte frikė prej saj se mos ja jepte truri dhe gjente njė mėnyrė pėr ta denoncuar nė polici. Ndėrsa thurte plane pa fund, njė ditė tutorin e saj e arrestoi policia sė bashku me dy shokėt e tij dhe pėr herė tė parė u ndje e lehtėsuar dhe jo e frikėsuar. Kuptoi qė pranė tij e kishte mbajtur frika e vdekjes dhe turpi pėr tu pėrballur me familjes e saj dhe zonėn ku jetonte. Midis dy frikave ajo e kthimit nė familjen i dukej mė e vogla aq mė tepėr qė kishte pak para me vete dhe asnjė lloj dokumenti. Ndoshta mund tė vinin dhe tė arrestonin edhe atė prej tij, prandaj nuk e zgjati por mblodhi plackat e saj nė njė valixhe dhe u kthye nė Shqipėri.
Zgjodhi mėngjesin pėr tė hyrė nė shtėpinė e prindėrve, pasi e dinte qė i ati akoma nuk kishte filluar tė pinte. Duroi me shpirt ndėr dhėmbė drurin e tij, por kur tentoi ta pėrzinte nga shtėpia pas shfrimit tė pėrbindshėm tė nervave, ju kthye dhe filloi ta godasė e tė ulėrasė e tėrbuar, madje e goditi me njė tavėll cigaresh duke e carė nė kokė dhe kur ai i pėrlyer nė gjak u ul nė tokė i trėmbur filloi ti binte me shkelma duke e pėrzėnė ajo nga shtėpia. Ndėrhyrja e sė ėmės dhe vėllait tė vogėl e motrave qė filluan tė qajnė tė lebetitur e qetėsuan. Shkoi nė pjesėn e pėrparme ku ishte dyqani dhe pasi mori njė shishe ėhisky filloi ta pijė e ulur nė tokė nė mes tė dhomės ku flinte tėrė familja e saj e mjerė.
Ditėt nė vazhdim rrinte e shtrirė nėn vėshtrimin e frikėsuar tė sė ėmės si dhe shoqėrinė e motrave dhe vėllait tė saj mė tė vogėl qė ju dukej e cmendur pa kuptuar se c’ndodhte. Mė shumė se mishi dhe kockat e dėrrmuara barbarisht nga i ati qė nuk ndjehej mė, por i shmangej duke turfulluar me plagėn e fashuar nė kokė, i dhimbte shpirti. Aq mė tepėr kur e ėma shprehte mėri tė hapur, duke i qendruar pranė vetėm pak ēaste tė shkurtra gjatė ditės. Sytė e nėnės qė ajo i ngjante shumė, i ndėrthureshin nė shpirt duke e turbulluar deri nė atė pikė sa nuk kishte fuqi tė ngrihej nga shtrati. Nėnėn e donte shumė, megjithėse kish qėnė e rreptė dhe e ftohtė me tė dhe motrat e tjera, pėrveē vėllait tė vogėl qė mezi e kishte pritur kur lindi. Vetėm tė birin trajtonte si fėmijėn e vet, ndėrsa vajzat si pengesė prej mishi qė i vėshtirėsonin jetėn e pėrditshme. Ishte pak i habitshėm ky kėndvėshtrim i saj dhe Pinkuelita e kishte diskutuar shpesh me motrėn e madhe, aq mė tepėr qė si femėr kishte vuajtur shumė me tė shoqin tėrė ato vite. Ai kishte qėnė tėrė kohės nevrik dhe harbut, megjithėse pjesėn mė tė madhe tė kohės e kalonte nė repartin ushtarak ku shėrbente. Pėr gjėnė mė tė vogėl e rrihte tė ėmėn nė sytė e tyre nė mėnyra shtazarake dhe ajo nuk ndjehej, por duronte nė heshtje. Pastaj e tėrhiqte zvarrė nė dhomėn e gjumit duke e akuzuar se nuk dinte tė pillte njė mashkull nga barku i saj por vetėm femra, ndėrsa pėrplaste derėn dhe shfrynte epshet e tij me tė. Atyre ju dhimbsej nėna e tyre dhe shpėrthenin nė vaj nė krahėt e njera – tjetrės, tė ndjekura nga e qara e motrave mė tė vogla qė nuk kuptonin asgjė, pėrvec frikės qė ju kapllonte zemrat e vogla e tė pafajshme.
Muajt e parė pas kthimit nga Italia ishin tepėr tė vėshtirė. I ati nuk ndjehej mė dhe vetėm darkave kur kthehej i pirė fillonte shante me fjalor banal atė dhe motrėn e saj mė tė madhe, por pa guxuar tė vėrė dorė mė mbi askėnd. Disa herė Pinkuelita duke i ardhur keq pėr tė ėmėn e nėnshtruar qė i lutej tė shoqit tė qetėsohej, i lėshohej dhe e pėrzinte nga dhoma ku flinin duke e shtyrė dhe pėrplasur nė dysheme tė atin e saj dhe mbyllte derėn duke e kėrcėnuar qė tė mos guxonte tė hynte nė dhomė por tė flinte mbi banakun e dyqanit si qen se shumė e kishte dhe aq. Motra e madhe ishte larguar nga shtėpia dhe bashkėjetonte me dikė nė Tiranė, pas largimit tė Pinkuelitės pėr nė Itali. Ngrihej nė mėngjes pėrpara tė atit dhe nisej me autobuzin e linjės drejt qendrės metropolit, pėr tė pėrfunduar tek e motra, e cila kishte mbaruar njė shkollė tre vjecare infermierie dhe pak kohė mė parė kishte filluar punė nė njė klinikė private. Ishte natyrė e qetė dhe e mbyllur, ndryshe nga Pinkuelita e rrėmbyer dhe pasionante. Bashkėjetonte me njė mjek, i cili e kishte dėrguar familjen nė Amerikė me "llotarinė Amerikane". Ishte pothuaj sa dyfishi i moshės sė saj. Profesioni i mjekut i bėri tė mundur qė sė bashku me njė shokun e tij tė hapnin njė klinikė tė vogėl privatė, ku edhe ishte punėsuar motra e Pinkuelitės. Ai sillej mirė me tė dhe e donte, por edhe pėr familjen kishte dashuri tė vecantė dhe vendimi pėr tė bashkėjetuar me motrėn e Pinkuelitės kishte ardhur si rezultat i kushteve nė tė cilat ajo ndodhej nė familje dhe mbi tė gjitha raportet me tė atin.
Nė mėnyrė tė heshtur dhe pa e ditur askush babai abuzonte seksualisht me tė qė kur ishte e vogėl. Kėtė mėnxyrė e kishte ndrydhur nė shpirt gjatė tėrė atyre viteve dhe vetėm kur ishte lidhur me mjekun ju hap njė dritare e vogėl nga e cila filloi tė marrė dritė, e ajėr tė pastėr. Nė kėtė dritare ajo mbėshteste kokėn dhe dashuria e tij pėrshfaqej si rreze dielli qė e ngrohte pas vitesh tė tėra errėsire dhe i jepte forcė tė luftonte me pėrbindėshin e territ qė kishte nė shtėpi. I largohej "pėrbindėshitbaba" me tė gjitha format duke e paguar me rrahje sistematike, por qė i duronte pa nxjerrė zė nga goja, pasi kėtė kishte bėrė edhe e ėma prej vitesh. Kur arriti nė njė moshė madhore i shmangej pėrdhunimit, por nuk mund ti shmangej ngacmimeve nė cdo cep tė shtėpisė kur ai e gjente vetėm. Teksa lahej nė banjo e thėrriste kinse pėr ti sjellė ndėrresat dhe atje nė pak kohė i nėnshtrohej tekave tė tij perverse.
Kjo situatė zgjati deri ditėn arratisjes sė Pinkuelitės. U bė si i tėrbuar dhe vetėm shfrynte duke thėnė se i vinte turp tė dilte nė rrugė me atė qė i kishte bėrė e bija. Njė ditė kur fėmijėt e tjerė ndodheshin jashtė shtėpisė dhe e shoqja po pinte kafe nė njė lokal aty pranė, mbylli dyqanin kur pa tė bijėn qė po zbriste nga autobuzi dhe hyri pėr ta pritur nė pjesėn e pasme tė shtėpisė. E zhveshi me tėrbim dhe filloi ta pėrdhunojė e ta rrahė njėkohėsisht, duke i thėnė se po t’ja kishte bėrė edhe asaj tjetrės kėtė nuk do pėrfundonte prostitutė nė rrugėt e Italisė.
Kur e ėma pas pak erdhi nė shtėpi, pėr herė tė parė nė jetėn e saj shpėrtheu dhe me lotėt qė i pėrziheshin me gjakun qė ende i rridhte nga hundėt i ra nė gjunjė dhe i tregoi ē’kishte ndodhur. Ajo e shtyu e tronditur dhe nuk e besoi, kurse ai u afrua dhe filloi ta godasė sėrish akoma mė me zemėrim, duke i thėnė sė shoqes se ēfarė pjellash tė poshtra dhe gėnjeshtare kishin nxjerrė nė jetė. E ėma e pėshtyu me mllef tė bijėn dhe u largua sė bashku me tė shoqin nė dyqan.
Qė atė natė pėrfundoi nė shtėpinė e mjekut. Me ditė tė tėra ai i mjekoi trupin e shpirtin dhe e kėshilloi ti drejtohej organeve kompetente, pasi ai pėrbindėsh duhej futur nė burg ose ēmendinė, por ajo mendoi pėr tė motrat dhe vėllain e vogėl tė mbetur nė shtėpi dhe nuk pranoi. Mjaftonte damka qė ju kishte vėnė Pinkuelita, sepse tė tėrė e dinin nė zonė qė ajo ishte bėrė prostitutė. Ndėrkaq javėt e muajt kaluan deri ditėn kur erdhi Pinkuelita. U takuan mė shumė se me mall, u takuan me malldhimbje pafund. Pinkuelita me kokėn tė mbėshtetur nė prehėrin e saj i tregoi gjithshka. Lotėt pikonin prej syve tė sė motrės qė shihte nga lart me kokė tė pėrkulur dhe akoma tė nxehtė pushonin nga rruga e gjatė nė faqen e Pinkuelitės, pėr tė rrjedhur e bashkuar me burimin e lotėve tė saj, sytė. Motra pasi e dėgjoi nuk mundi ti tregojė se ēfarė kishte ndodhur me tė atin tėrė ato vite, por e ndrydhi edhe mė thellė nė gji, duke pasur parasysh vuajtjen e Pinkuelitės dhe karakterin e saj shpėrthyes.
Mė pas foli me bashkėjetuesin e saj dhe filluan tė pėrpiqeshin qė Pinkuelita tė fillonte Universitetin. Gjatė kėsaj kohe studioi me pasion e vullnet pėr degėn qė i pėqente mė shumė, informatikėn.
Ditėn qė u shpallėn rezultatet e konkursit dhe morėn vesh se Pinkuelita fitoi, tė dyja motrat pėrqafuan diellin qė jo vetėm nuk arriti ti digjte, por ju shkriu paksa sipėrfaqen e shpirtit tė ngrirė. E ėma u gėzua, por ja bėri tė qartė se duhej tė gjente punė pasi familja nuk pėrballonte dot vitet e studimit tė saj. Pasi filloi shkollėn ajo u vu nė kėrkim tė njė pune cfarėdo. U detyrua tė punojė si kamariere nė disa lokale gjatė pjesės mė tė madhe tė vitit tė parė tė shkollės. Gjatė pjesės sė parė tė ditės duhej tė shkonte nė shkollė e mė pas nė punė deri nė darkė, pėr tė marrė mė pas autobuzin qė e kthente tė lodhur nė shtėpi. Njohu edhe njė djalė pak mė tė madh se vetja qė studionte nė tė njėjtin fakultet me tė. Ajo nuk e donte por ndjehej mirė me tė, pasi nuk i binin nė qafė duke menduar se ėshtė e dashuruar dhe ka njė lidhje. Ndėrsa ai e dashuronte dhe e shoqėronte pėrnatė deri nė shtėpi. I lutej qė ta pėrcillte deri tek autobuzi dhe pastaj tė ikte, por ai me kėmbėngulje e shoqėronte pothuaj deri nė derėn e shtėpisė.
Nga fundi i vitit tė parė tė shkollės, teksa pėrgatitej tė festonte njėzet vjetorin e saj, plasėn trazirat e vitit 1997 dhe pėr njėfarė kohe u detyrua tė mbyllej nė shtėpi deri nė ēastin e rihapjes sė fakulteteve. E la punėn pasi i duhej tė ishte nė shtėpi pėrpara orės tetė tė darkės sepse fillonte gjendja e jashtėzakonshme. Viti shkollor u shty dhe ajo u detyrua ti mbarojė provimet nė verė. Ditėn qė dha edhe provimin e fundit tė vitit u ul nė njė lokal pėr tė pirė kafe me tė dashurin e saj. Pas pak nė tavolinėn ngjitur u ul me ngėrdheshje ish i dashuri i saj qė e kishte nxjerrė nė rrugė nė Itali. Frikė dhe nervozizėm ju pėrhap nė tėrė qėnien atė ēast, duke bėrė qė instiktivisht tė ngrihet pėr tu larguar. I dashuri aktual u habit, por nuk e zgjati shumė kur pa fytyrėn e saj tė prerė dhe nervoze. Paguan kamarierin dhe u nisėn drejt daljes, ndėrkaq ai i foli qetė duke e ftuar tė pinte njė kafe me tė, pasi kishte diēka pėr ti thėnė. Hezitoi nė momentin e parė, por duke njohur tipin e tij mendoi se do tė ishte mė mirė tė ulej dhe tė fliste me tė. Biseduan pėr njėfarė kohe qetė sikur tė mos kishte ndodhur asgjė. Mė pas nė vazhdim tė bisedės ai filloi tė qajė e ti kėrkojė tė falur pėr gjithshka kishte ndodhur dhe nxorri nga xhepi njė shuk me lireta duke ja vėnė asaj pėrpara. Sipas tij ishin pjesa qė asaj i takonte gjatė kohės qė kishte punuar nė rrugėt e Italisė. Nuk i pranoi nė fillim, por ai kėmbėnguli qė ti merrte dhe tė mos e bėnte tė ndjehej mė keq. Nuk e zgjati mė, i mori dhe i futi nė cantė. Ndėrkaq vakti i drekės po kalonte dhe mbasditja e herėt po hynte ngadalė. Ai e ftoi tė shkonin diku dhe tė hanin diēka, pasi tė nesėrmen nisej sėrish nė Itali dhe pale se kur do tė shiheshin prap. Megjithėse ndjehej shumė mė e qetė se nė fillim tė bisedės pėrsėri hezitoi dhe ai pėrsėri kėmbėnguli butė me lutje pa fund. Tek e fundit ai po i fliste qetė dhe nuk kishte pse ta nervozonte, aq mė tepėr qė po tė donte e merrte edhe me dhunė duke e kėrcėnuar. Kush do ta mbronte nė atė kohė kur shteti funksiononte vetėm nė disa mijėra metra katrorė , pra aq sa ishte godina e kryeministrisė. Pėrfunduan nė njė lokal tė qetė trekatėsh mbuluar me pemė nė dalje tė qytetit, buzė autostradės. Sipas tij lokali ishte i njė shoku me tė cilin njiheshin pėrpara se tė shkonte nė Itali. Pozicioni i lokalit pranė autostradės e qetėsoi akoma mė shumė.
Gjatė tė ngrėnit Pinkuelita u ēlirua e tėra, nga vera e shakatė e tij, por mbi tė gjitha nga boshllėku qė e kapte mė parė sa herė mendonte ditėn kur do tė pėrballej me tė. Herė pas here gjatė asaj kohe ai i kishte dėrguar fjalė se vetėm e vdekur do ndahej prej tij dhe ja pėr fatin e saj gjithshka po shkonte mirė. Gjatė bisedės, shumė natyrshėm i tha se kishte gjetur njė vajzė tjetėr qė e punonte nė rrugė dhe ishte i kėnaqur me tė, sepse ishte shkundur nga paratė qė kishte paguar pėr tė dalė nga burgu nė Itali. Tani kishte ardhur tė merrte njė shoqen e saj e cila kishte rėnė dakort tė punonte edhe ajo. Nga ky fakt ajo u ēlirua akoma mė shumė megjithėse thellė i gėrvishtej hidhėsia e vjetėr, kur ai e pėrkėdhelte si perėndi nė tokė. E shihte atė njėri dhe habitej si e kishte dashuruar. Kohė mė vonė ja kishte shprehur Erosit kėtė teksa i tregonte historinė e saj. "Ke qėnė nė njė moshė qė dashuria tė merr nė krahė e tė hedh ku nuk e pret. Sidoqoftė e ndjeve jo vetėm se ta kėrkonte mosha dashurinė, por sepse pe vėmėndjen dhe pėrkėdheljen qė tė kishte munguar gjithmonė." – i kishte thėnė Erosi.

TIRANA
25-02-08, 14:33
Citim
Koha kalonte me orėn e saj biologjike tė ndryshuar kryekėput. Punonte natėn dhe flinte ditėn. Trupi dhe shpirti i zunė kallo dhe ndjenja pėr tė dashurin e saj mori formėn dhe prerjen e liretave, ndėrsa sytė e tij qė i dashuroi qė nė momentin e parė kishin filluar ta ndrydhnin e friksonin cdo ditė e mė shumė
Doja t'ju falenderoj legjenda qe na e sjell vepren ne kete menyre e na mban pezull e ne ankth se si do te vazhdoje. Kjo eshte arritja e nje vepre, te jetosh cdo cast e te behesh personazh. Te jetosh me oren biologjike vuajtese e shkateruese te pinkuelites e te presesh ne rreshta per fijet e gezimit.
Ky eshte realiteti qe shume kane jetuar e faleminderit autorit qe na i sjell kaq rrjedhshem dhimbje-gezimin e realitetit!

adidu
12-04-08, 11:23
Falenderoj nxehtesisht legjenden per gjithshka ka bere per krijimin e kesaj teme, si edhe Tiranen.

Linka_pz
13-08-08, 20:26
SHPIRTERA NE KORRIDOR
------------------------------------


ADRIAN DULECifla tė kristalta nga gotė e thyer e orgjisė diellore,
Ngulen nė barkun mbrėmėsor,
Pas perėndimit tė zvetėnuar.
Nata e mbarsur pret me dhimbje,
Zgjimin e atit lėmshzjarrt,
Pėr tė pjellė ditėn,
Nga mitėraurora e pėrgjakur.

-------------------------------------------


(...eshte romani i pare i autorit,roman ky qe u mirprit ne mesin e lexueseve me kersheri te madhe,romani ndahet ne disa kapituj ,fillon me MENGJESI , MESDITA...etj.
ne vijim do te sjell per JU disa fragmente nga ky roman )

Eshte Roman qe me ka pelqyer jasht zakonisht dhe jam shume e nderume qe kam pas rastin ta kem dhurat elektronike nga vete
Autori nje pjese te ketij libri .
I uroj suksese ne krijimet ne vazhdim te nderuarit Adrian Dule .

adidu
20-08-08, 20:53
Eshte Roman qe me ka pelqyer jasht zakonisht dhe jam shume e nderume qe kam pas rastin ta kem dhurat elektronike nga vete
Autori nje pjese te ketij libri .
I uroj suksese ne krijimet ne vazhdim te nderuarit Adrian Dule .


Ndjehem edhe une shume i gezuar qe romani te ka pelqyer e nderuara linka dhe njekohesisht te falenderoj nga zemra per urimet qe me transmeton.

adidu
30-09-08, 04:49
Ne respekt te antaresise se ketij forumi po postoj dhe nje tregim te cilin e kam pjese te vellimit me tregime dhe novela qe sapo kam derguar per botim.
Me respekt,
Adrian Dule


Monologu i Tokės

Njė mėngjes u zgjova tokė. Jo tokė me lule shumėngjyrėshe nė kopshtin e vilės sė njė pasaniku. As tokė e madhe bujqėsore e mbjellė me drithra. As shesh ndėrtimi i pastruar pėr tė hedhur themele ndėrtesash shumėkatėshe.
U zgjova vetė Toka me tėrė madhėshtinė e saj sferike.
Ndjeva tė rrotullohesha rreth vetes. Njėkohėsisht rreth diellit. Sė bashku me planete tė tjerė, dielli na rrotullonte me qėndėr vetveten, rreth njė qėndre tjetėr. Ndjeva se edhe qėndra qė i rrotullohej dielli me ne nė sqetull, rrotullohej rreth njė qėndre tjetėr. Kjo qėndėr nė njė qėndėr tjetėr , e ajo qėndėr nė njė qėndėr tjetėr.
Mu morėn mėnd pėr pak nga rrotullimet, e rrotullimeve pa fund. Pa kufi.
Mbylla sytė. U pėrqėndrova.
Sė pari u pėrshtata me rrotullimin rreth vetes. Sė dyti me rrotullimin rreth diellit, e mė pas me morinė e rrotullimeve rreth qėndrave tė qėndrave tė pafundme.
-Kaq ishte - i thashė vetes.
Nga pėrshtatja kalova nė lumturinė e rrotullimeve. I shijoja me kėnaqėsinė e fėmijėve njė lojė tė re nė Luna Park.
Isha Toka.
Nuk isha mė njeri.
Isha foleja e njerėzve. Foleja e njerėzimit.
Isha njė njeri i kthyer nė Tokė. Nė vetė Tokėn, qė dikur e kisha parė njerėzisht tė filmuar nga satelitėt dhe anijet kozmike.
- Jam nė gjumė dhe ėndėrr po shoh - i thashė vetes.
Mora frymė thellė.
U mbusha me re.
Shfryva ajrin nga mushkritė.
Tufane, gjėmime, e vetėtima mė mbuluan trupin sferik. Vullkane e tėrmete mė pllakosėn lėkurėn. Mijėra njerėz u shuan sakaq nė disa pjesė kontinentesh.
U trondita.
Dhimbja mė kaplloi.
Pėrshtata frymėmarrjen me frymėn njerėzore.
Ra qetėsi.
Nuk isha nė ėndėrr.
Isha vėrtet Toka.
Mijėra pyetje shpėrthyen nga brėndėsia e trurit Tokėsoro - njerėzor. E ndjeja tė nxehtė. Tė pėrvėluar. Donte tė ftohej nga pėrgjigjet. Sakaq luftra mes njerėzish shpėrthyen ndėr kontinente. Armėt flakė e zjarr lėshuan. Mijėra njerėz u shuan sėrish. E sėrish u trondita. E sėrish dhimbja mė kaplloi. Duhej tė mendoja qetė. Me dilemat e mia mund tė shuaja njerėzimin.
Isha vėrtet Toka, por kisha qėnė dikur njeri. Isha njeri i transformuar nė Tokė dhe si i tillė duhej tė kisha kujdes.
Nuk doja kurrsesi tė isha njė Tokė pa njerėz. Nuk do tė isha mė tokė pa njerėzimin. Do kthehesha si vėllezėrit e mi planetet rrotull, pa gjallim, e shpirt.
Isha njeri pa u bėra Tokė.
Jam Tokė pse isha njeri.
Kuptova se njerėzimi ėshtė shpirti im. unė trupi i tij. Kuptova se mė ishte dhėnė mundėsia e madhe tė bėja dicka tė mirė pėr njerėzit qė jetonin mbi trupin tim. Pėr njerėzimin qė po e fundoste veten nė poshtėrsi, padrejtėsi dhe keqėsi. Kėtė e kisha vėnė re qė kur isha njeri mes njerėzve. Madje kur isha njeri, shpesh e kisha kapur veten nė turp qė isha njeri, teksa dėgjoja dhe shihja makutėrinė e paskrupullt njerėzore.
Largova mijėra pyetjet, treturazi nė hapsirat pa fund tė universit. Fillova tė mendoj sa mė qetė tė mundesha. Trurit tim tė nxehtė ja vura fajin pėr luftėrat ndėrnjerėzore me armė tė tmerrshme mbi trupin tim. Si tokė, njerėzit nuk po mė dukeshin aq tė kėqinj, sa kur isha njeri.
Nga moria e pyetjeve mbajta vetėm dy. E para:
“A kish qėnė Toka njė njeri i transformuar nė Tokė, kur unė isha njeri mbi tokė?! Pra isha unė njeriu i parė i transformuar nė tokė, apo dikush tjetėr kishte qėnė i transformuar nė tokė kur isha njeri?!”
E dyta:
“Isha unė dhe truri im i nxehtė qė me dilemat e mia i vinte njerėzit nė luftė mes vetes, apo interesat njerėzore mė shkaktonin mijėra pyetje duke e detyruar tė luftojė mes vetes njerėzimin? Pra isha unė trupi, shkaku qė i vija nė grindje mes vetes, apo ishin ata (shpirti im) qė mė pėrdornin pėr tė pėrfituar sa mė shumė nga trupi im?”
Pas kėsaj truri m’u qetėsua disi. Nga mijėra pyetje kishin mbetur vetėm dy. Luftrat ndėrnjerėzore reshtėn. Njerėzit filluan tė rindėrtonin shkatėrrimin, e tė varrosnin tė vdekurit.
Ndėrkohė, unė Toka, dikur njeri, vrisja mėndjen pėr tė gjetur pėrgjigje. Topi kishte mbetur tek unė. I pasuar nga njerėzimi tek unė, apo i pasuar nga unė tek vetja ime? Kjo varej nga zgjidhja e pėrgjigjeve qė duhej ti jepja vetes. E rėndėsishme ishte tė ndihmoja njerėzimin. Pavarėsisht se kush e kishte fajin.
Sė pari duhej tė zgjidhja pyetjen e parė. U mendova, e u mendova rrotullimtaz, pa mundur tė gjej dot njė zgjidhje.
Ku ta dija unė se ē’kishte ndodhur mė parė se tė isha unė Tokė, megjithėse e dija si njeri i dikurshėm, qė toka kishte egzistuar pa qėnė unė Tokė?
Mė duhej dikush qė tė mė fliste pėr Tokėn kur kisha qėnė njeri.
Mė kaplloi njė ndjesi shprese pėr njė ēast. Sėrish u dėshpėrova. Asgjė qė kish qėnė dikur njeri dhe ishte kthyer mė pas nė planet nuk ndodhej rrotull meje, pasi askush nuk kishte pasur njerėz mbi trupin e vet. Edhe nėse kishte pasur(siē dėgjoja pėr Marsin kur isha njeri) tashmė kishte vdekur. Nėse Marsi kishte patur dikur njerėz dhe vetė kishte qėnė njė njeri i kthyer nė planet, tashmė ishte i vdekur.
U drodha. Hodha vėshtrimin nga Marsi. Imagjinova veten tė vdekur, nėse njerėzit shkatėrronin vetveten me keqėsitė e tyre dhe mua bashkė me veten.
E mblodha veten. Duhej tė gjeja njė pėrgjigje pėr dy pyetjet e mia me qėllim qė tė gjeja njė zgjidhje pėr tė mos shkatėrruar njerėzimin, e veten bashkė me tė.
Hėna mė erdhi nė ndihmė. Nuk e kisha vėnė re gjatė kėsaj kohe. Ose mė saktė e kisha vėnė re, por nuk i kisha dhėnė aspak rėndėsi. Qė kur kishin shkelur njerėzit pėr herė tė parė nė tė, njė njeri ishte kthyer nė Hėnė. Hėna nuk kishte gjallesa, e aq mė pak njerėz mbi trupin e saj, por kishte shpirtin njerėzor tė mbjellė.
Hėna ėshtė si unė. Njė njeri i shėndrruar nė Hėnė. Unė kam gjallesa mbi trup. Ajo nuk ka gjallesa, por vetėm shpirtin e gjallesave.
Mos ka gjallesa brėnda trupit?
Mė foli.
Mė uroi ditėlindjen.
E falenderova .
Njėkohėsisht i thashė se ditėlindjen si njeri e kisha patur njė ditė tjetėr dhe jo atė ditė qė kisha lindur i zgjuar si Tokė.
Qeshi.
“ Ditėlindja jote si Tokė, ėshtė ditėvdekja jote si njeri” – tha.
E kuptova. Kisha lindur si njeri nga balta e trupit tė Tokės dhe pasi kisha vdekur mė kishin kthyer nė brėndėsinė e baltės ku linda. Dita e kthimit nė baltėn nga ku u krijova, ishte dita e lindjes time si Tokė.
Pse pikėrisht unė nga aq njerėz tė krijuar nga balta dhe tė ndrydhur nėn baltė, duhej qė kur tė vdisja tė kthehesha nė vetė Tokėn qė na krijoi?
Nuk e kuptoj. Pyeta Hėnėn.
“Atė e di Zoti” – u pėrgjigj.
“Ku ėshtė Zoti qė ta pyes?” – e pyeta.
“Kur nuk e di ti qė je Tokė se ku ėshtė Zoti , ta di unė Hėna qė rrotullohem rreth teje?” – ma ktheu pa arritur tė mbaroj deri nė fund pyetjen time.
“Atėhere kė tė pyes pėr Zotin dhe pėrzgjedhjen qė mė bėri, kur c’ka kemi rrotull nė vėrtitjen rrotulluse rreth qėndrave, tė qėndrave tė pambarimta, janė tė vdekura? “
“ Pyet njerėzit. Ndoshta e dinė”
“ Nėse njerėzit do ta dinin se ku ėshtė Zoti, nuk do tė luftonin mes vetes pėr tė mė shkatėrruar mua dhe vetveten”
Qeshi e shtoi nėpėr buzė:
“Njeriu Tokė pėrpara teje nuk e vriste mėndjen kaq shumė.”
Pyetja e parė u zgjidh. Dikush pėrpara meje kishte qėnė tokė. Sigurisht edhe dikush tjetėr pėrpara kėtij dikushit kishte qėnė tokė.
Toka prej krijimit kishte qėnė njeri i kthyer nė Tokė.
Mendova se pyetja e parė u zgjidh.
U bėra mė shumė lėmsh.
Sipas kėsaj, njeriu kishte egzistuar pėrpara tokės. A ishte e mundur kjo? Edhe nėse ishte, pse duhej qė herė pas here njerėz tė ndryshėm tė ktheheshin nė vetė Tokėn? Kjo e fundit mė fuste dridhmat.
C’kishte ndodhur me njeriun Tokė pėrpara meje?
U mėrzita.
Ju ankova Zotit, qė mė kishte zgjedhur pikėrisht mua pėr tė mė shėndruar nė tokė.
Si njeri dilemohesha kur jetoja nė tokė. Tani po pėsoja akoma mė keq si tokė. Kur isha njeri, sado tė pėrsiatesha pėr tė panjohurat qė hasja nė tokė dhe univers, gjeja njė ēast qetėsie, duke shėtitur nė njė breg deti, apo nė njė majė mali, tretur vėshtrimin nė horizont.
E pranoja vogėlsinė time.
Shijoja bukuritė e tokės, duke u munduar tė lė mjėnjanė padrejtėsitė njerėzore. Tani qė isha vetė Toka, tė panjohurat jo vetėm mė ishin shumėfishuar, por nuk kisha asgjė rrotull tė mė qetėsonte. Thjesht disa planete rrotull meje dhe tė gjithė bashkė qė vėrtiteshim nė errėsirėn pa fund tė ndriēuar nga njė diell dhe galaktika nė horizontin pa horizont, qė ndriēonin si metropolet gjigande tė tokės kur i shihje nga avioni natėn.
Zgjidhja e pyetjes sė parė mė futi nė panik. Harrova pyetjen e dytė. Nuk mė interesonte pyetja e dytė pėr ta zgjidhur. Nėse isha unė fajtor si tokė me njerėzit, apo ata me mua dhe veten, kjo nuk mė interesonte mė aspak. Kėtu vihej nė pikpyetje egzistenca ime si njeri i kthyer nė tokė. Toka edhe pa mua, sėrish do tė egzistonte. Do tė zgjidhej dikush tjetėr tė mė zėvėndėsonte.
Duhej pėrsėpari tė zgjidhja mbijetesėn si njeri i transformuar nė tokė. Duhej tė kuptoja se ē’duhej tė bėja qė tė mbijetoja sa mė gjatė si tokė. Duhej tė kuptoja se c’gabim kishin bėrė parardhėsit e mi qė ishin zhbėrė dhe zėvėndėsuar njėri pas tjetrit. Duhej tė kuptoja pse njerėzit kishin arritur deri nė atė pikė keqėsie me veten.
Mbi tė gjitha duhej tė pėrmblidhja veten e ti zgjidhja me gjakftohtėsi tė gjitha. Duhej tė ndrydhja emotivitetin tim qė ishte shkatėrrues pėr njerėzimin.
Por…nuk po mundja. Kurrė nuk do gjeja pėrgjigje, e aq mė pak zgjidhje.
Frymėmarja m’u rėndua. Nuk mbushesha dot me frymė. Emocionet mė shpėrthyen. Brėndėsia ime e nxehtė filloi tė derdhet nė sipėrfaqe. Polet po mė shkrinin me shpejtėsi marramendėse. Toka po shkatėrrohej. Hėna mė shihte e venitur pa mundur tė flasė. Kishte humbur gojėn.
Kalova nė pėrhumbje tė thellė.

adidu
30-09-08, 04:51
* * *
Nuk di sa kohė kalova nė pėrhumbje.
Hapa sytė. Gjelbėrim i mrekullueshėm mė rrethonte.
Pashė… duart dhe kėmbėt e mia.
U lumturova.
Vrapova me klithma ngazėllimi.
- Jam njeri sėrish. Jaaaam njeeeri…njeeeri – ushtonte zėri im nė atė kopėsht tė mrekullueshėm me pemė, e lule shumėngjyrėshe.
I lodhur nga lumturia, u shtriva nė tokė me krahėt hapur, e fytyrė nga qielli. Shikimi u pėrplas nė atė kaltėrsinė e pafund, tė cilėn e kujtoja me mall kur isha tokė dhe sytė mė shihnin vetėm errėsirė kozmike. Dielli mė dukej i vogėl si njė portokall.
Mendimet dilematike filluan tė mė vrundullojnė nė kokė si dikur kur isha tokė.
- Jam nė tokė, apo nė parajsė?
Mbaja mend se toka po shkatėrrohej, teksa pėrhumbesha. Nuk dija nėse ishte shkatėrruar plotėsisht, por edhe me aq sa pashė nuk arrija tė besoja se mund tė kishte mbetur gjė nė kėmbė. E pėr mė pak njerėz, apo gjallesa.
- Jam nė parajsė – pėshpėrita ngadalė me njė fije bari nė buzė.
Lumturia u kėput si lule. U tha sakaq. Dhimbja, nga maja e thoit rozė, e deri nė skajin e fundit tė fijeve flokore.
Shkatėrrova tokėn me dilemat dhe emocionet.
Shuajta njerėzimin.
Ktheva tokėn nė planet tė vdekur.
Lotėt mė rridhnin tė nxehtė.
Parajsa m’u kthye nė ferr.
Imagjinoja ēastet e fundit tė llahtarit njerėzor. Qiellin tė flakėronte. Dheun tė villte zjarr dhe gjėmonte. Fėmijė me sy tė pafajshėm tė ngjeshur pas prindėrve tė dridhur. Prindėr qė shtrėngonin fėmijėt pėr ti mbrojtur. Femra shtatzėna me duart nė bark qė mallkonin ditėn kur u mbarsėn. Pleq tė pėrgjunjur qė i luteshin zotit me kokėn nga qielli.
- Mos mė ler nė parajsė o Zot… mė dėrgo nė ferr tė vuaj flakėt, siē vuajti njerėzimi prej meje – bėrtita me klithmė gjoksore duke u ngritur mbi kėmbėt qė mė dridheshin.
- Nuk je nė parajsė, por nė tokė, o njeri qė Zoti tė bėri tokė dhe toka tė bėri njeri. – dėgjova njė zė femėror qė vinte pas njė peme molle diku aty pranė.
Ktheva sytė. Me dorėn tė mbėshtetur nė njė degė tė mbushur me mollė u shfaq ajo…femra e atyre fjalėve. Ishte e bukur sa lulet dhe gjelbėrimi, por me sy trishtė. Mė kujtoi vėshtrimin e fundit tė hėnės.
- Jam Hėna – tha duke u afruar ngadalė, sikur t’ mė kishte lexuar mendimin.
Ishte kthyer edhe ajo nė njeri pas shkatėrrimit tim. Unė mashkull, ajo femėr. Tė dy nė tokė dhe jo nė parajsė.
- Mos qa, e mos dhimb pėr atė qė ndodhi. Njerėzimi ja bėri vetes. Ti thjesht kuptove se nuk mund tė bėje asgjė dhe dėshpėrimi yt ishte njė zgjidhje, tė cilėn Zoti e dinte se do ndodhte qė ditėn kur vendosi tė tė shėndrojė nė tokė.
- Pse mė zgjodhi pikėrisht mua?! Mua qė vuaja pėr njerėzimin, qoftė si njeri dhe qoftė si tokė.
- Ndoshta qė tė tė sjellė kėtu sė bashku me mua, e tė krijojmė njė njerėzim tė ri – tha me nėnqeshje nė cepin e buzėve.
Kėputi njė mollė tė kuqe qė xixėllonte nėn rrezet e diellit ngjyrė portokalli.
Duke vėrtitur mollėn nė dorė u afrua pranė meje. Hiri i saj, fjalėt e saj dhe aroma trallisėse femėrore mė qetėsuan sakaq.
Tek e fundit ndodhesha nė tokė, e jo nė parajsė dhe toka lulėzonte sėrish.
Adrian Dule