PDA

View Full Version : Revolucioni Francez ( 1789) / Lindja e rendit te ri kapitalist


LABI
05-02-08, 14:54
Shekulli XVII dhe XVIII shenuan nė njė anė njė emancipim tė madh shpirtėror; me filozofinė racionaliste e empiriste ; me idenė e racionalizmit, idenė e progresit dhe tė afirmimit tė potencialit njerėzor, e nė anėn tjetėr me arsimuesit francez, tė cilėt e afrimuan dhe tė dinjitetit njerėzor, nė luftėn kundėr padijės dhe tė traditės, ku sė bashku kėto ndriēuan mendjėn njerzore europiane.
Nė kėto kushte ideore lindi Revolucioni francez i vitit 1789, i cili ndikuar nga mendimet ai shpalli rendin e ri politik tė shoqėrisė kapitaliste, duke i shkatėrruar edhe mbeturinat e fundit tė sisitemit feudal me:

Pronėn kapitaliste mbi pronėn feudale.
Tė kombit mbi provincializmin dhe partikularizmit.
Tė arsimimit mbi padijėn e paragjykimeve fetare.
Tė sė drejtės borgjeze mbi privelegjet e trashėguara feudale.
Revolucioni francez me pronėn kapitaliste e liroi fshatarin nga obligimet feudale dhe tė kishės dhe i dha fund dhunės historike e shtetėrore. Nė lėminė e ekonomisė e arriti tė shkatėrroi korporatat manifakturale e nė vend tė tyre e zhvilloi tregun nacional kapitalist dhe duke e pėrshpjetuar zhvillimin drejt industrializmit. E lindi borgjezinė mbi bazat e industrisė kapitaliste dhe proletariatin si klasė punėtore industriale. E lindi organizmin e punės me meditje, si organizimi i prodhimit kapitalist industrial. Por kjo industri kapitaliste nė baza racionale u tregua e ngadaltė nė zhvillimin e saj, nė krahasim me Anglinė, si e pamjaftueshme pėr njė industri moderne.

Mirėpo ky revolucion arriti tė krijojė kornizėn pėr njė shtet demokratik, egalitat, tė barazisė dhe tė unitetit nacional (kombėtar), ku tė gjitha shtresat janė barazuar me pozitėn e qytetarit tė zakonshėm, nė kuadėr tė shtet – kombit francez. Me kėtė, ky revolucion, arriti tė sigurojė njė tė ardhme dhe qasjės nė shtetet moderne, sepse shetet e para moderne ishin shtet – kombe. Mirėpo, ky revolucion nuk solli aaritje vetėm nė suazat e nacionalės, por bėri unifikimin e nacionalės dhe tė liberalizmit demokratik si kusht pėr progresin shoqėror, apo si forcė kryesore e empancipimit shoqėror. Barazia e tė drejtave, tė cilat i proklamoi Deklarata e vitit 1789, ishte njė faktor i fuqishėm nė unitetin nacional edhe njėkohėsisht i pavrėsisė sė njė kombi. Kjo barazi ishte e drejtuar kundėr kuptimit individualistik tė raporteve shoqėrore.
E drejta pėr pronėsi, e drejta pėr jetėn, pėr punėn ishin tė drejta tė demokracisė politike, ndėrsa liria ekonomike ishte ide e demokracisė liberale.
E drejta e arsimimit me sistemin e ri tė edukimit dhe tė shkollimit t pėrgjithėshėm, pėr tė gjithė qytetarėt, pa kompensim nė tė holla.

Nė luftėn kundėr paragjykimeve fetare shumė shkolla e universitete tė vjetra u mbyllėn dhe janė hapur shkolla dhe universitet tė reja nė shėrbim tė arsimimit dhe tė progresit, si pėr shembull, shkolla shumė e njohur “shkolla politeknike” (1794), e tė tjera. Shtypi pej tri zyreve tė gazetave u zgjerua nė 1700, e qindra javore e ditore.
Libraritė, dhomat e leximit u pėrhapėn kudo, madje edhe nė fshatra, e me kėtė dėshirohej tė arrihet barazia e vėrtet pėr tė gjithė qytetarėt, pa marrė parasyshė; fshatarin apo qytetarin; apo barazinė gjinore; pėrkatėsinė sociale, e tė tjera.
Ky Revolucion francez me radikalizmin, me fuqitė tranformuese dhe me ndikimet progresive, inicon dhe tejkalon suazat e veta kohor, spse edhe sot kėto synime mund tė na shėrbejnė nė aspiratat tona pėr zhvillim demokratik. Prandaj, me tė drejt Tirgori e vlerėsoi lartė demokracinė dhe lirinė personale bashkė me barazinė, duke thėnė “ēfarė pėrsosmėrie e frymės njerėzore”.

Ky revolucion pati ndikime nė rrjedhat historike shoqroro – politike edhe jashtė suazės kombėtare; nė dimensione europiane.

Revolucioni amerikan i vitit 1775, nė njė anė arriti tė shkėput Amerikėn nga kolonializmi anglez dhe krijoi pėr herė tė parė shtetė – komb tė ri amerikan, nė SH.B.A. Nė anėn tjetėr, edhe ky revolucion, si ai frncez, nė esencė ishte antifeudal duke i vu themelet e shoqėrisė kapitaliste nė SH.B.A. Ajo i shpalli vlerat e qytetėrimit kapitalist, e nė veēanti tė drejtat qytetėruese moderne, me parullėn e njohur “Nė mbrojtje tė tė drejtave tė pamohueshme; pėr jetėn, lirinė dhe pavarsinė”.


Revolucioni socialist rus e paralajmėroi shoqėrinė komuniste si shoqėri e re, duke iu kundėrvu shoqėrisė kapitaliste. Mirėpo, shoqėria socialiste e kuptuar si tranzicion nė shoqėrinė komuniste, nė fund tė shekullit njėzet u zhduk, sepse nė kushtet e modernitetit qė kaploi Europėn Perėndimore, nuk mundi tė ofrojė si njė alternativė bindėse dhe mė tė zbatueshme se kapitalizmi modern.
Mėnyra e prodhimit socialist nuk arriti tė sjellė modernizėm nė mėnyrėn e jetesės, por duke ia zgjatur jetėn mėnyrės tradicionale, paramoderne tė shoqėrisė. Shtetet socialiste edhe pse pėrfunduan nė Europė, ekonomia e tyre shprehėn ngecje dhe pengesa nė intergrimin intensiv tė tyre nė Europėn moderne. Pengesat u paraqitėn nė integrimin e tyre nėpėrmjet tė tregut, bashkimit politik dhe kulturor, tė cilėt u intensifikuan me transformimet revolucionare, tekniko – tekonologjike nė shtetet e Europės Perėndimore.

Doooni
24-02-08, 15:13
Ideologjia e revoluzionit e frances eshte kan nji imponim per Naim Frasheri, dhe per grekt ne revoluzionen greke 1821.


nuk behet lufte mes biznesmenat...kjo eshte forma e kapitalizimit...


por luft mes biznesmenit dhe njeriut individ...

personalisht besoj, se duhet te ket pak kapitalist pak kommunist...


eshte te njeriu, si e shef revoluzionin francez... un e shof si nji symbol he pershtetje ghandis se vetem populli mund ta ndryshoj situaten..


kjo eshte e vertet, do ta kshyr situaten ne Kosove 1980, 1985...qka u kan deshira e stuenteve?

SENSIBILISIME I PUPOLLIT! se vetem populli mun ta ndryshoh situaten..