PDA

View Full Version : Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe


Kodra
10-02-08, 13:18
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime mė ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " mė " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra

legenda
10-02-08, 20:02
Kodra,,,

e kam nje hall,,,
mos po na e nderrojne edhe fjalen

PAVARESI,

e po na bejne

M““VARESI,,,

se......

.
.
.

Kodra
10-02-08, 20:22
**********
**********
**********

Hmmmmmmm legenda, mė fute frikėn nė palcė edhe ti.

" Mė " pėr nėnėn, " M'varėsi " pėr Pavarėsin

shpėtona Zot se njė dreq i madh ka hy kėtu - Thoshte ktyne herė i pėrbetuari pėr M'varėsi Rrahman Morina.

legenda
10-02-08, 20:47
....ahaha,KODRA,

larg qofte djalli,....ahaha**********
**********
**********

Hmmmmmmm legenda, mė fute frikėn nė palcė edhe ti.

" Mė " pėr nėnėn, " M'varėsi " pėr Pavarėsin

shpėtona Zot se njė dreq i madh ka hy kėtu - Thoshte ktyne herė i pėrbetuari pėr M'varėsi Rrahman Morina.

BE LK
13-02-08, 11:43
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime mė ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " mė " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra
Fjala Mė, eshte dialektore dhe ka filluar te perdoren shume ne mjedise te ndryshme.......!


I gjithe problemi endron tek gazetaret dhe shkruesit, te cilet nuk e njohin shqipen standarte, e dyta nuk ja kane idene se nga bie fjalori, e treta ne nuk kemi nje fjalor shqip qe te perfshije te gjithe hapesiren shqipetare nen strofullen e vet, pra, te beje nje permbledhje dhe specifike dialektore dhe te krijoje nje fjalor, me qellim qe fjalori oms te jete gjuha e gjirokastres apo Elbasanit...!

E kam thene disa here qe ne nuk kemi fjalor qe te na mbroje nga keto dukuri...!

Me te mira BE LK

Aerial
15-02-08, 16:17
Mė do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime...


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.

Vetima
18-02-08, 00:04
Kodra,,,

e kam nje hall,,,
mos po na e nderrojne edhe fjalen

PAVARESI,

e po na bejne

M““VARESI,,,

se......

.
.
.Njime bash do kisha dasht te dija a shkruhet e thuhet PAVARSI apo PAMVARSI??
cila asht e drejt?

Falim nese e sqaroni ndokush!

vjeshta
18-02-08, 00:46
Njime bash do kisha dasht te dija a shkruhet e thuhet PAVARSI apo PAMVARSI??
cila asht e drejt?

Falim nese e sqaroni ndokush!


Pavarėsi,-a ,tė qėnit i pavarur (ekonomikisht e politikisht); tė qėnit i pavarur nga dikush tjetėr ose nga rrethana tė caktuara :pavarėsia kombtare.

Marr nga FJalori i Gjuhės Shqipe.

Artisti
23-02-08, 21:58
Mė do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime...


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.


Po si nuk ka Atdhe, por nuk ka mė-dhe por mėmėdhe

Shih ti more


.

Artisti
23-02-08, 22:01
Mė do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime...


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.

Ti mund te thuash Ime mėmė dhe ime ėmė ( e ėma) por kuuuuuuuurrrrrrrrėėėėėėėė Ime mė. Pikė e madhe e Shtypit


hhhhhhahahahahha

heeee po te ishte Kontinenti ketu do te na tregonte se si eshte mire

.

rilinda
24-02-08, 11:14
Ja edhe njė fjali e re n'gjuhėn shqipe:

Pikė e madhe e Shtypit.


:smile:

arton bala
24-02-08, 19:19
Ja edhe njė fjali e re n'gjuhėn shqipe::smile:


Nejse edhe krejt e re nuk eshte, por thjesht nje pike normale qe ka pesu mutacione edhe eshte rrite..
:smile:
:rolleyes:

A m“pranohet ideja qe t“pasurojme kete teme me nje llaf te atille gjuhesor, ku mund te pyetet per fjale apo shprehje, te cilat i njohim ne gjuhe te huaja, por jo ne shqip?

P.sh. kisha deshiruar te njoh shprehjen adekuate shqipe per: "Verhältnismäßigkeitsgrundsatz". Simbas fjalorit online angöisht e quajne "principle of proportionality". A ka shprehje speciale ne shqip apo i mjafton shkences sone te gjuhes te perkthehet ky term nga anglishtja? Kush e din?

Aerial
25-02-08, 12:36
Ti mund te thuash Ime mėmė dhe ime ėmė ( e ėma) por kuuuuuuuurrrrrrrrėėėėėėėė Ime mė. Pikė e madhe e Shtypit


hhhhhhahahahahha

heeee po te ishte Kontinenti ketu do te na tregonte se si eshte mire

.


T'i dukesh qė je plloqe pėr sa i pėrket gjuhės shqipe, pėr ēka ta mbushi mendjen ty unė?

Sikur e kam shpikur unė gjuhėn shqipe, dhe sikur vendosa unė qė tė thuhet ime mė. Shoku, gjuha zhvillohet vetė dhe nuk shpiket nga askush, thjesht shpiket dhe evolon ashtu vet, porsi njė gjallar. Fjala mė rrjedh nga fjala mėmė, dhe ėshtė zhvillim i vetvetishem kohor i kėsaj te fundit. Ti si nje gjuhėtar me famė dhe me shkollė qė qenke fjalės mė i hiqke vizėn dhe i vė nė fund pikė tė madhe tė shtypit (merre me mend se me kė po flas! Me njė njeri qė (.) e ndan nė tė vogėl dhe nė tė madhe tė shtypit).

Edhe kur te postosh nė tema serioze mbaji ato hahaha-tė pėr vete, dhe mos ndot ēdo temė qė tė zė mouse pahiri.

Artisti
25-02-08, 17:56
T'i dukesh qė je plloqe pėr sa i pėrket gjuhės shqipe, pėr ēka ta mbushi mendjen ty unė?

Sikur e kam shpikur unė gjuhėn shqipe, dhe sikur vendosa unė qė tė thuhet ime mė. Shoku, gjuha zhvillohet vetė dhe nuk shpiket nga askush, thjesht shpiket dhe evolon ashtu vet, porsi njė gjallar. Fjala mė rrjedh nga fjala mėmė, dhe ėshtė zhvillim i vetvetishem kohor i kėsaj te fundit. Ti si nje gjuhėtar me famė dhe me shkollė qė qenke fjalės mė i hiqke vizėn dhe i vė nė fund pikė tė madhe tė shtypit (merre me mend se me kė po flas! Me njė njeri qė (.) e ndan nė tė vogėl dhe nė tė madhe tė shtypit).

Edhe kur te postosh nė tema serioze mbaji ato hahaha-tė pėr vete, dhe mos ndot ēdo temė qė tė zė mouse pahiri.


Zotėri Aerial, nuk e di prej kur flet gjuhėn shqipe, tė them tė drejtėn as qė jam i interesuar ta di:biggrin: .

Analizimet e Artistit janė tė tmerrshme hahahaha pra ruaju se ēka po shkruan!!!!.

Fillimi i analizimit:

Aerial shkruan: " Gjuha zhvillohet vetė dhe nuk shpiket nga askush"

Analiza e Artistit thotė : Gjuha nuk zhvillohet vetė, po tė mos ishin njerėzit tė cilėt gjuhėn e shtrembėrojnė si ju vjen qejfi i momentit, gjuha do tė kishte vetėm rrėnjėt e pastėrta, u pėrzien ata njerėz nė gjuhė, rrėnjėt e gjuhės marrin dimensione tė pakontrolluara e tani edhe tė ėmės, mėmės, nėnės i thuhet MĖ.

Analizim interesant deri kėtu apo jo hahahahhaa


Aerial shkruan: " Dhe ėshtė zhvillim i vetėvetishėm kohor i kėsaj tė fundit"

Analiza e Artistit thotė: Fjala mėmė, kurrėn e kurrės nuk mund tė bėhet mė, ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti apo shkrimtari se ai mund ta quaj tė ėmėn mė ėshtė pikėrisht ky "zhvillimi i vetėvetishėm kohor".

Pra ky nuk ėshtė zhvillim por ėshtė ngecje dhe parafytyrim i poetit apo shkrimtarit tė cilit i duket vetja se unė jam unė dhe e ėma duhet tė quhet mė apo ėshtė edhe njė gjė ku pėr shkak tė pėrshtatjes sė njė teksti ai mund ta quaj kėshtu, ku nė rast bėn gabim dhe e pėrdhunos titullin si Poet apo shkrimtar.

Fund Analizimi

P.s.

Sa pėr tė qeshurat, a e njeh ti shprehjen, tu qesh tu ngjesh hahahahaahahah
.

Aerial
26-02-08, 14:56
Fillimi i analizimit te gomarllėqeve te Pseudo-Artistit:


Analiza e Artistit thotė : Gjuha nuk zhvillohet vetė, po tė mos ishin njerėzit tė cilėt gjuhėn e shtrembėrojnė si ju vjen qejfi i momentit, gjuha do tė kishte vetėm rrėnjėt e pastėrta, u pėrzien ata njerėz nė gjuhė, rrėnjėt e gjuhės marrin dimensione tė pakontrolluara e tani edhe tė ėmės, mėmės, nėnės i thuhet MĖ.
Ky ėshtė kryegomarllėku i kryegomarllėqeve. Ėshtė shumė qesharake kur sheh se si njerėz qė nuk dinė as dy gjėra mbi gjuhėsine arrijnė tė bėjnė anal-izime tė tilla. Me kėtė kryeidiotėsi qė ky biēim artisti ka thėnė ka shkrirė gazit tė gjithė ata qė dine a-nė edhe b-nė e gjuhėsisė. Rrezik edhe tė vdekurit janė gajasur.

Gjuha zhvillohet vetė do tė thotė se gjuha evolon vetvetiu, sipas rregullave tė brendshme te saj. Ata njėrėzit e parė qė nisėn te emėrtonin sendet dhe dukuritė qė i rrethonin, nuk u mblodhėn nė njė kongres me dyer tė mbyllura, dhe nuk vendosėn qė copės sė fortė tė dheut me madhėsi sa pėllėmba e dorės t'i thonin gur, njė mė tė vogli guralec, e atij asaj cope qė ėshtė mė e madhe se trupi i njeriut ta thėrrisnin shkėmb. Por kėto fjalė erdhėn ashtu vetvetiu, me anė tė njė procesi evolues/ndryshues qė ndodh te ēdo gjuhė.

Sipas kėtij gomarllėku me brirė qė ka thėnė ardhisti, Shkodrėn qė tash e tutje duhet ta thėrrasim Shkon Nė Kodėr, sepse ata njėrėzit e parė e paskėn shtrembėruar gjuhėn si u ka dashur qejfi, e kanė masakruar me njė fjalė. Gjithashtu nuk duhet ta pėrdorim mė fjalėn mėmė sepse kjo ėshtė shqiptimi i keq i fjalės nėnė (nga njerėz tė papėrgjegjshėm kuptohet), ose anasjelltas nuk duhet te themi nėnė sepse disa njerėz pėr shkak tė dy tre dhėmbėve te thyera gjatė ngrėnies sė ndonjė cope mishi tė papjekur nuk e kanė shqiptuar dot saktė fjalėn mėmė, po u ka dalė n-nėė-n-nėė.


Analiza e Artistit thotė: Fjala mėmė, kurrėn e kurrės nuk mund tė bėhet mė, ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti apo shkrimtari se ai mund ta quaj tė ėmėn mė ėshtė pikėrisht ky "zhvillimi i vetėvetishėm kohor".

Pra ky nuk ėshtė zhvillim por ėshtė ngecje dhe parafytyrim i poetit apo shkrimtarit tė cilit i duket vetja se unė jam unė dhe e ėma duhet tė quhet mė apo ėshtė edhe njė gjė ku pėr shkak tė pėrshtatjes sė njė teksti ai mund ta quaj kėshtu, ku nė rast bėn gabim dhe e pėrdhunos titullin si Poet apo shkrimtar.

Ata qė e kanė lexuar analizėn e kėtij tipi nuk besoj se kanė arritur ta kuptojnė se ēka dashur tė thotė autori artist me pjesėn: "ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti...". Kishim dėgjuar e lexuar pėrfytyrim po parafytyrim nuk e kishim hasur askund. Ndoshta ėshtė diēka para fytyrės, ose para fytyrimit. Megjithatė duhet ta pėrgėzojme kėtė talent tė ri tė gjuhės qė po pasuron fjalorin me perla tė tilla tepėr tė kuptueshme.

Kaq tė vėshtirė e ke pėr ta kuptuar pjesėn "zhvillim i vetvetishėm kohor"? E ke shumė tė thjeshtė, zhvillim ėshtė procesi i ecjes para, i evolimit, i ndryshimit, i vetvetishėm do tė thotė qė ka ndodhur vetė, pa ndihmėn e pa ndikimin e askujt, ndėrsa kohor do tė thotė me kalimin e kohės. Pra, dicka qe ka evoluar pa u ndikuar nga askush gjatė njė pėriudhe. Ta kapin antenat? Apo te duhen ca tė reja?

Mirė qė fjalėn "ime mė" e pėrjashtove, se qenka e shtrembėruar, po nga fjalėt axhė, xhaxha, mixhė ke do flakėrosh? Kujt do ia bėsh analizen tani? Ashtu siē axhė ėshtė "shtrembėrim" i xhaxha (ose e kundėrta) ashtu edhe mė eshte rrjedhim i mėmė. Dhe nuk thuhet kurrė mė veē, por vetem nė njė rast pėrdoret, kur themi: ime mė. Ky ėshte rasti i vetėm qe pėrdoret, nė ēdo rast tjetėr pėrdoret mėmė ose nėnė. Ime mė nuk pėrdoret nga cdo krahinė, por ėshtė pjesė e dialektit tosk.


P.S. Qesh se u bėrė pėr t'u qeshur. Moderatorėt e kėtij forumi, nėse ka, duhet tė duken ndonjėherė nga kėto anė se po qeshet shumė.

Artisti
26-02-08, 15:38
Fillimi i analizimit te gomarllėqeve te Pseudo-Artistit:


Ky ėshtė kryegomarllėku i kryegomarllėqeve. Ėshtė shumė qesharake kur sheh se si njerėz qė nuk dinė as dy gjėra mbi gjuhėsine arrijnė tė bėjnė anal-izime tė tilla. Me kėtė kryeidiotėsi qė ky biēim artisti ka thėnė ka shkrirė gazit tė gjithė ata qė dine a-nė edhe b-nė e gjuhėsisė. Rrezik edhe tė vdekurit janė gajasur.

Gjuha zhvillohet vetė do tė thotė se gjuha evolon vetvetiu, sipas rregullave tė brendshme te saj. Ata njėrėzit e parė qė nisėn te emėrtonin sendet dhe dukuritė qė i rrethonin, nuk u mblodhėn nė njė kongres me dyer tė mbyllura, dhe nuk vendosėn qė copės sė fortė tė dheut me madhėsi sa pėllėmba e dorės t'i thonin gur, njė mė tė vogli guralec, e atij asaj cope qė ėshtė mė e madhe se trupi i njeriut ta thėrrisnin shkėmb. Por kėto fjalė erdhėn ashtu vetvetiu, me anė tė njė procesi evolues/ndryshues qė ndodh te ēdo gjuhė.

Sipas kėtij gomarllėku me brirė qė ka thėnė ardhisti, Shkodrėn qė tash e tutje duhet ta thėrrasim Shkon Nė Kodėr, sepse ata njėrėzit e parė e paskėn shtrembėruar gjuhėn si u ka dashur qejfi, e kanė masakruar me njė fjalė. Gjithashtu nuk duhet ta pėrdorim mė fjalėn mėmė sepse kjo ėshtė shqiptimi i keq i fjalės nėnė (nga njerėz tė papėrgjegjshėm kuptohet), ose anasjelltas nuk duhet te themi nėnė sepse disa njerėz pėr shkak tė dy tre dhėmbėve te thyera gjatė ngrėnies sė ndonjė cope mishi tė papjekur nuk e kanė shqiptuar dot saktė fjalėn mėmė, po u ka dalė n-nėė-n-nėė.
Ata qė e kanė lexuar analizėn e kėtij tipi nuk besoj se kanė arritur ta kuptojnė se ēka dashur tė thotė autori artist me pjesėn: "ngecja e mendjes sė njeriut dhe parafytyrimi i njė poeti...". Kishim dėgjuar e lexuar pėrfytyrim po parafytyrim nuk e kishim hasur askund. Ndoshta ėshtė diēka para fytyrės, ose para fytyrimit. Megjithatė duhet ta pėrgėzojme kėtė talent tė ri tė gjuhės qė po pasuron fjalorin me perla tė tilla tepėr tė kuptueshme.

Kaq tė vėshtirė e ke pėr ta kuptuar pjesėn "zhvillim i vetvetishėm kohor"? E ke shumė tė thjeshtė, zhvillim ėshtė procesi i ecjes para, i evolimit, i ndryshimit, i vetvetishėm do tė thotė qė ka ndodhur vetė, pa ndihmėn e pa ndikimin e askujt, ndėrsa kohor do tė thotė me kalimin e kohės. Pra, dicka qe ka evoluar pa u ndikuar nga askush gjatė njė pėriudhe. Ta kapin antenat? Apo te duhen ca tė reja?

Mirė qė fjalėn "ime mė" e pėrjashtove, se qenka e shtrembėruar, po nga fjalėt axhė, xhaxha, mixhė ke do flakėrosh? Kujt do ia bėsh analizen tani? Ashtu siē axhė ėshtė "shtrembėrim" i xhaxha (ose e kundėrta) ashtu edhe mė eshte rrjedhim i mėmė. Dhe nuk thuhet kurrė mė veē, por vetem nė njė rast pėrdoret, kur themi: ime mė. Ky ėshte rasti i vetėm qe pėrdoret, nė ēdo rast tjetėr pėrdoret mėmė ose nėnė. Ime mė nuk pėrdoret nga cdo krahinė, por ėshtė pjesė e dialektit tosk.


P.S. Qesh se u bėrė pėr t'u qeshur. Moderatorėt e kėtij forumi, nėse ka, duhet tė duken ndonjėherė nga kėto anė se po qeshet shumė.A te filloje edhe une me ofendime drejtuar adreses tende?

Zoteri Aerial, nuk e di prej kur ke filluar te ofendosh, ne fakt as qe jam i interesuar ta di:biggrin: , por
ky fillim yti tregon qe si femije je mesuar te ofendosh apo edhe fjalen e pare shqipe qe ke mesuar ka qene ofendim.

Nuk do ta arrishe qellimin tend, te me ultesosh ne shkallen tende ku qendron ofendimi prandaj ua le Moderatoreve te cilet edhe ashtu i paske thirrur ne ndihme, qe te vendosin se cili eshte ai i cili bart drute ne shpine.

Aerial shkruan:

"Ime me, nuk perdoret nga ēdo krahine por eshte pjese e dialektit tosk"

Artisti thote:

Pikerisht ata poetet apo shkrimtaret te cileve po ju duket vetja mosvet hiq hahahaha po e shtremberojne gjuhen, e keta qenkan kryesisht ne pjesen e dialektit tosk qe edhe nenen, memen, te emen e bejne ME.


.

Aerial
26-02-08, 15:56
A te filloje edhe une me ofendime drejtuar adreses tende?

Zoteri Aerial, nuk e di prej kur ke filluar te ofendosh, ne fakt as qe jam i interesuar ta di, por
ky fillim yti tregon qe si femije je mesuar te ofendosh apo edhe fjalen e pare shqipe qe ke mesuar ka qene ofendim.

Nuk do ta arrishe qellimin tend, te me ultesosh ne shkallen tende ku qendron ofendimi prandaj ua le Moderatoreve te cilet edhe ashtu i paske thirrur ne ndihme, qe te vendosin se cili eshte ai i cili bart drute ne shpine.

Aerial shkruan:

"Ime me, nuk perdoret nga ēdo krahine por eshte pjese e dialektit tosk"

Artisti thote:

Pikerisht ata poetet apo shkrimtaret te cileve po ju duket vetja mosvet hiq hahahaha po e shtremberojne gjuhen, e keta qenkan kryesisht ne pjesen e dialektit tosk qe edhe nenen, memen, te emen e bejne ME.


.


Mė mirė lene fare, nuk je pėr kėto lloj diskutimesh ti. U tregove i pazoti pėr tė replikuar postimin tim. Tash hidh vickla si kali me miza. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

P.S. Ironia ėshtė tjetėr, ofendimi ėshtė tjetėr, po ti as kėtė nuk e kupton dot. Po ė-nė pse nuk e pėrdore nė kėtė postim? :biggrin:

Artisti
26-02-08, 16:04
Mė mirė lene fare, nuk je pėr kėto lloj diskutimesh ti. U tregove i pazoti pėr tė replikuar postimin tim. Tash hidh vickla si kali me miza. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

P.S. Ironia ėshtė tjetėr, ofendimi ėshtė tjetėr, po ti as kėtė nuk e kupton dot. Po ė-nė pse nuk e pėrdore nė kėtė postim? :biggrin:

Ēfare replike deshiron ti, replike ofendimi?????

Une te thashe njehere, mos e harro kurre sa te jeshe gjalle, nuk lejoje veten te zbres ne shkallen ku qendron ti sepse ajo shkalle eshte shkalle ku ofendimet mbreterojne.

ė - nė e pėrdori kur te shoh se kam te beje me nje diskutues te kujdesshem sepse per nje si ti i cili e quan te emen ME dhe jeton ne shkallen ofenduese eshte e kote te perdoret sepse edhe ė-nė e titullon ndryshe hahahaahaha.


.

Aerial
26-02-08, 16:08
Ēfare replike deshiron ti, replike ofendimi?????

Une te thashe njehere, mos e harro kurre sa te jeshe gjalle, nuk lejoje veten te zbres ne shkallen ku qendron ti sepse ajo shkalle eshte shkalle ku ofendimet mbreterojne.

ė - nė e pėrdori kur te shoh se kam te beje me nje diskutues te kujdesshem sepse per nje si ti i cili e quan te emen ME dhe jeton ne shkallen ofenduese, eshte e kote te perdoret sepse edhe ė-nė e titullon ndryshe hahahaahaha.


.


Je shumė i dobėt mendėrisht! Lart, nė cepin e djathė ke njė X, shtype dhe ndero veten.

Arb
01-03-08, 13:26
A kemi ndonje fjale te re, a jo?

rilinda
01-03-08, 23:12
Njėri nga ata qė mirret me krijimin e fjalėve tė reja, dhe magjistroi i pari nė lėminė Risimtaria nė Gjuhėn Shqipe ėshtė z. Kadri Mani.


Ja se si mendon ai se nė cilat linja duhet tė zhvilloohet Risimtaria nė Gjuhėn Shqipe:


a) Duke pėrzgjedhur falėt nga vetė fjalori FSHS Tiranė 2002, si dhe nė masmedia e nė tė folurit e pėrditshėm:

Jo -tung, por- tungjatjeta; jo- dhunti, por dhanti, jo- prononcohem, por- deklarohem, pėrcaktohem; jo- adekuate, por- gjegjėse, pėrkatėse; jo- dominoj, por- mbizotėroj; jo- retherotull, por- rretherrotull; jo- pėrshtypje, por- mbresa; jo- dot, po- do tė; jo- divergjencė, por- ndėranėsim; jo- konvergjencė, por- ndėrafrim; jo-kamionēinė, por-kamionth, jo- e i, por- dhe i, jo- e u, por- dhe u, jo- do donte, por- do tė donte... tė gjitha kėto e tė tjera tė ngjashme, pėr shkaqe pėrparėsie, risimtarie e muzikaliteti.


b) Duke i pėrngjitur fjalėt, tė formohen kompozita, sikur edhe te gjuha gjermane:
KOMPOZITAT: Gjuha shqipe ka bukur shumė fjalė tė pėrbėra, por, mundėsitė e shqipes nė kėtė plan, janė shumė mė tė mėdha; mendoj se shqipja ka aftėsi tė barabartė me gjermanishten e rumanishten pėr krijim fjalėsh tė bėrbėra e kompozita: dhomėfėmijėsh, numėshtėpie, dhomėpune, dhomėgjumi, dhomėfjetje, ēerekshekulli, Herėpashere, Njėripėrtjetrin, Njėripastjetrit-(Pasnjėritjetrit?), Krahasnjėritjetrit, kundėrefektet, Mendjeprishėsģ, Kundėrasimilim, Kundėrefekt, Pasmuri, Pasmali, Kėtejkodre, Pasdėrrasėszezė, Paraepokalč, Kopshtfėmijėsh, Kopshtlulesh, Kopshtkulmi, Kopshtpemėsh, Kopshtperimesh, Kopshzarzavatesh, Autoburg, Autoambulancė, Polickomunikaciaoni, Shenjėkomunikacioni, Fatkeqėsikomunikacioni, Orėdore, Orėxhepi, Orėzgjimi, Trennate, Trendite, Gurthemel, Gurmegje, Nėtėkatėranėt, Lafshagjakosur, Kandėrrkatėrdhjetėkėmbėshe, Shitėsgazetash, Pushimoremalore, Pushimorefushore, Pushimoreverore, Pushimoredimėrore, Agjencitelegrafike, Agjenciatelegrafikeshqiptare, Grupfolklorik, Grupfolklorikmuzikor, Flotajrore, Postajrore, Akordiminstrumentesh, Akullnajėmalore, Sinjalalarmi, Pijealkoolike, Jashtėzakonshėmfuqiplotė, Problemekurorėzimesh, Modėburrash, Modėgrash,
Ēantudhėtimi, Mantelēante, Ēantėdore, Ēnatėparash, Drejtoriafinancave, Pijetorestudentėsh, Pijetorepunėtorėsh, Specialitetevendase, Specialiteteresporantesh, Specialiteteshtepishė, Anėshiu (jugu), Anėbore (veriu), Anėtetrupit, Ngabjėraanė, Ngatjetraanė, Ngaanaeanės, Ngatekatėranėt, Gjyqtaranėsor, Fjalimmbajtėsi, Fundjava, Fabrikėletre, tavolinėshkrimi, Vendplotėsimi, Frikėrespekt-(skr.strahopostovanje), Luleakshami. Luleakulli, Lulealle, Luleargjendi, Lulebalsami, Luleblete, Barblete, Lulebualli, Luledielli, Luledimri, Luledjathi, Luledushku, Luledylli, Luleethesh, Lulefieri, Lulefloriri, Lulefshese, Lulegishti, Lulegomari, Lulegjarpri, Lulegjize, Lulekashte, Lulekumbone-(as Kėmbore as Kambane!!), Lulekungulli, Lulelepuri, Lulembrėmjeje, Lulemėngjesi, Lulemisiri, Lulemosmėharro, Lulemosmėprek, Lulepeshku, Luleplepi, Lulepranėvere, Lulepreshi, Luleqeni, Luleqengji, Lulerezhde, Lulesahati: e qė FSHS f. 639 i ka tė ndara!


KOMPOZITA NGA FSHS: akullthyes, ballafaqe, bashkatdhetar, gurgdhendės, asnjėherė, domosdo, kurdoherė, ndonjėherė. f. 596.


KOMPOZITA NGA SHABAN DEMIRAJ: buzoprapaqiellzorja, largvajtėse, shkallėshkallshėm, parashkrimore, paraqiellzore, prapaqiellzore, buzoparaqiellzore, qiellzorizimi, bashkėpėrputhur, ēqiellzorizimi, bashkėpėrkime, paralelizma, paargumentuara, pavetėmjaftueshėm, pathemeltė, papėrngjitur, pandryshueshėm, jovepror, riorganizuar, gramatikalizuar, shumėkuptimshėm. “GJUHA SHQIPE DHE HISTORIA E SAJ”-Tiranė, 1988.
---------------------------------------


KOMPOZITA NGA “ILIADA”: kollēikbukur, syvezulluese, turiqen, faqetrėndafile, zemėrlepur, faqebukur, stuhimbledhėsin, qindaduarshin, mendjeshumin, zėushtuesi, rrufeflakėruesi, kuajshalues, parzmakflakruesi, flakvetuese, shpirtgrymėt, togzėtundėsi, regrumbulluesin, kėmbėshpejti, kėmbėngathti, kėmishėēeliktė, potkonjmbėdhenj, faqebukura. “ILIADA”, SHTĖPIA BOTUESE “NAIM FRASHĖRI”, Tiranė-1979.
Gjuha shqipe, sikur edhe gjuha gjermane, ka mundėsi fjalėformimin e kompozitave, fjalėve tė pėrbėra-( e qė FGJS nuk i ka,- shih f. 433): Hop pėr hop!-(hoppėrhop), nga ēasti nė ēast!-(ngaēastinėēast), herė pas here!-(herėpashere), tashti pėr tashti!
-( tashtipėrtashti), hė pėr hė!-(hėpėrhė)...
c) Duke krijuar neologjizma: unė kam rreth 100 neologjizma.
d) Duke i luftuar depėrtimin e fjalėve tė huaja: -akciza! -reperkusione! -pastiēeri! -rostiēeri!
-kinkaleri! –impenjim! –verdikt!

Aerial
11-03-08, 21:39
b) Duke i pėrngjitur fjalėt, tė formohen kompozita, sikur edhe te gjuha gjermane:
KOMPOZITAT: Gjuha shqipe ka bukur shumė fjalė tė pėrbėra, por, mundėsitė e shqipes nė kėtė plan, janė shumė mė tė mėdha; mendoj se shqipja ka aftėsi tė barabartė me gjermanishten e rumanishten pėr krijim fjalėsh tė bėrbėra e kompozita: dhomėfėmijėsh, numėshtėpie, dhomėpune, dhomėgjumi, dhomėfjetje, ēerekshekulli, Herėpashere, Njėripėrtjetrin, Njėripastjetrit-(Pasnjėritjetrit?), Krahasnjėritjetrit, kundėrefektet, Mendjeprishėsģ, Kundėrasimilim, Kundėrefekt, Pasmuri, Pasmali, Kėtejkodre, Pasdėrrasėszezė, Paraepokalč, Kopshtfėmijėsh, Kopshtlulesh, Kopshtkulmi, Kopshtpemėsh, Kopshtperimesh, Kopshzarzavatesh, Autoburg, Autoambulancė, Polickomunikaciaoni, Shenjėkomunikacioni, Fatkeqėsikomunikacioni, Orėdore, Orėxhepi, Orėzgjimi, Trennate, Trendite, Gurthemel, Gurmegje, Nėtėkatėranėt, Lafshagjakosur, Kandėrrkatėrdhjetėkėmbėshe, Shitėsgazetash, Pushimoremalore, Pushimorefushore, Pushimoreverore, Pushimoredimėrore, Agjencitelegrafike, Agjenciatelegrafikeshqiptare, Grupfolklorik, Grupfolklorikmuzikor, Flotajrore, Postajrore, Akordiminstrumentesh, Akullnajėmalore, Sinjalalarmi, Pijealkoolike, Jashtėzakonshėmfuqiplotė, Problemekurorėzimesh, Modėburrash, Modėgrash,
Ēantudhėtimi, Mantelēante, Ēantėdore, Ēnatėparash, Drejtoriafinancave, Pijetorestudentėsh, Pijetorepunėtorėsh, Specialitetevendase, Specialiteteresporantesh, Specialiteteshtepishė, Anėshiu (jugu), Anėbore (veriu), Anėtetrupit, Ngabjėraanė, Ngatjetraanė, Ngaanaeanės, Ngatekatėranėt, Gjyqtaranėsor, Fjalimmbajtėsi, Fundjava, Fabrikėletre, tavolinėshkrimi, Vendplotėsimi, Frikėrespekt-(skr.strahopostovanje), Luleakshami. Luleakulli, Lulealle, Luleargjendi, Lulebalsami, Luleblete, Barblete, Lulebualli, Luledielli, Luledimri, Luledjathi, Luledushku, Luledylli, Luleethesh, Lulefieri, Lulefloriri, Lulefshese, Lulegishti, Lulegomari, Lulegjarpri, Lulegjize, Lulekashte, Lulekumbone-(as Kėmbore as Kambane!!), Lulekungulli, Lulelepuri, Lulembrėmjeje, Lulemėngjesi, Lulemisiri, Lulemosmėharro, Lulemosmėprek, Lulepeshku, Luleplepi, Lulepranėvere, Lulepreshi, Luleqeni, Luleqengji, Lulerezhde, Lulesahati: e qė FSHS f. 639 i ka tė ndara!


Pėrshendetje ēuna dhe goca!

Nuk pajtohem fare me kėtė metodėn "gjermane" pėr gjuhėn shqipe. Ku qėndron ndryshimi mes dhomė pune dhe dhomėpune?

Pėr syrin ėshtė shumė herė mė lehtė kapja e fjalėve "tė shkurtra", ndėrsa me fjalėt kilometrike lodhet. Ja pse, pjesės mė tė madhe tė njerėzve i duket gjuha gjermane acaruese.

arton bala
19-03-08, 15:09
Pėrshendetje ēuna dhe goca!

Nuk pajtohem fare me kėtė metodėn "gjermane" pėr gjuhėn shqipe. Ku qėndron ndryshimi mes dhomė pune dhe dhomėpune?

Pėr syrin ėshtė shumė herė mė lehtė kapja e fjalėve "tė shkurtra", ndėrsa me fjalėt kilometrike lodhet. Ja pse, pjesės mė tė madhe tė njerėzve i duket gjuha gjermane acaruese.
Me ka ndodhur te degjoj edhe vet gjermanet te ankohen per po te njetat gjera sic ben ti. Keshtu qe per mendimin tim ka te verteta ne kete cka thua, kompozitat e veshtiresojne leximin. Mirepo prap se prap kisha thene se kjo vlen vetem ne fillim. Sepse me kohen kompozitat ("kilometrike") vijne dhe behen te rendomta, cka nenkupton se atehere per syrin nuk eshte mź vershtire t“i lexoj ato. Plus duhet pasur parasysh perparesine qe sjellin kompozitat: Ne gjuhen kompjuteristike p.sh. ato jane te pashmangshme, sepse me te shkurtera se alternativat e tyre dhe per kete arsye optimale per mungesen e vendit per formulime trifjaleshe. E gjuha kompjuteristike eshte vetem nje shembull. Edhe per letersi e shoh perparesine e kompozitave. Kontribojne ne optimimin e te shprehurit ne poezi e tj. Ne krahasim me "dhomepune" "dhoma e punes" me duket jo nje emertim por nje pershkrim (shumefjalesh). Nuk e di, ndoshta me se miri te ekzistojne te dy alternativat, dhe secili te sherbehet simbas "oreksit". :-)

ideologu
11-05-08, 09:27
Kodra,,,

e kam nje hall,,,
mos po na e nderrojne edhe fjalen

PAVARESI,

e po na bejne

M““VARESI,,,

se......

.
.
.Substantivi “mėvarėsi” gjithėmonė ka qenė “mėvarėsi“!
Atij iu hoq parashtesa “mė” dikur vonė nga individėt tė cilėve pėr shkak tė veprimtarisė antikombėtare tė ushtruar gjithėnjė nė mendė iu ėshtė kompleksuar forma e shkurtuar “varėsi“. Me siguri ashtu pėr shkak se iu frikohen tepėr mėnyrės sė njohur tė ekzekutimit, varjes!
Edhe nė gjuhė tjera pėrndryshe ky substantiv ka pėrbėrje identike njėsoj si nė shqip. Nė anglisht e frėngjisht p. sh. Mėvarėsia ėshtė “dependence” gjegjėsisht “dependance“! Pra me parashtesėn (prefiksin) “de” e jo “pendence” a “pendance“, sikur tė ishte pėrkthyer nga “varėsia” jonė e sotme. Nė gjermanisht ėshtė “abhängen” e jo “hängen“; nė turqisht: “bagīmlīlīk” (qė ka kuptimin e ngjitjes) e jo “asīntī” (tė varjes); nė rusisht “zavisimostj” e jo “visimostj“; nė kinezisht: “nxhi - tej - mbi” - e jo “nxhi - tej - ndeg” - si qė shumica dyshojnė edhe qė mundė tė jetė. Forma e njėjtė vlen edhe nė koreanisht edhepse kėta tė Jugut disi nė kohėn e fundit po dalin me mendime pak sa mė kontradiktore sa i pėrket ēėshtjes. Nė japonisht nė ndėrkohė as aty nuk ka ndryshime: “virhun - ni - gosht” vlen gjithėnjė nė vend tė “vihrun - ni - tra“!
Prandaj do tė ishte nė interes tė atyre qė ditė pėr ditė po bėjnė tentime tė shumta pėr tė e shėmtuar gjuhėn tonė tė lashtė, tė ia kthejnė formėn e dikurėshme substantivit nė fjalė dhe modifikimin e ri tė tij “varėsim” le tė e ruajnė pėr vehte! Ngase nuk do tė zgjasė kohė shumė si po duket dhe do tė varen njė nga njė nėpėr degė e nėpėr trarė, anembanė Atdheut Tonė tė “Pamėvarur“!

p.s. Pėr ate edhe aparatit shtetėror ia kanė vėrė sinonimin “pavarėsi”! Qė do tė thot se manipulatorėt e kėtij dheu, askush nuk ka pėr tė mundur ndonjėherė tė i varur!
Por natyrisht ata gabohen shumė!
Apojo?!

nderime!

arton bala
15-05-08, 15:23
Kritika ne postimim e mesiperm me solli nje pyetje gjate leximit: kujt i takon gjuha?

Jo qe mendoj se gjuha njeh pronesi ne kuptimin e jurisdiksionit civil. Por pyetja ne fjale duhet kuptuar si konkretizim terminologjik i mendimit tim spontan: kujt i takon te bej ndryshime ne gjuhe? Apo kujt i takon te deklaroj ne menyre lidhese per tere shoqerine ndryshimet si te pranueshme?

Nuk behet fjale per kunderkritike, ja arsyet pse pyes: E para: Nese i lexojme shkrimet e rilindaseve 2 apo 3 shekuj me para, mesojme se Shqipja e sotshme njeh ndryshime nga Shqipja e rilindaseve. Ndryshimet shtrihen ne te gjitha disciplinat apo kategorite qe njeh Gjuha Shqipe. Nese hulumtojme edhe me thelle ne te kaluaren e saj, mesojme se ndryshimet e pesuara lirisht mund te redniten ne aso qensesore. Dhe, cka eshte me e rendesishmja, mesojme se ndryshimet e Shqipes kane qene "suverene". Suvenere ne kuptim qe Shqipja ka pesuar ndryshime pa i "pyetur" gjuhet tjera te botes. E dyta: Si ndryshimet normale, si ato qenesore, dhe si ato suverene, qe te gjitha keto lloje ndryshimesh njohin edhe gjuhet tjera te botes. Keshtu qe nese mblidhen (matematikisht) e para dhe e dyta, atehere del e treta, e cila thote: pse te mos e shohim neve zbrapthjen e substantivit "mevaresi" nga substantivi "varesi" si nje nga ndryshimet (pozitive, pasuruese, apo se paku te pranueshme) qe pesoi Gjuha Jone? Nga kjo pyetje e kemi lehte te kthehemi tek pyetja e pare te ketij postimi: Kujt i takon gjuha? Kush guxon te sjelle ndryshime ne Shqipen tone, te aprovoj apo deboj si te papranueshme ndryshimet qe peson gjuha? Nje individ, nje akademi, apo populli (ne mase)?

rilinda
16-05-08, 14:00
Kujt i takon gjuha? Kush guxon te sjelle ndryshime ne Shqipen tone, te aprovoj apo deboj si te papranueshme ndryshimet qe peson gjuha? Nje individ, nje akademi, apo populli (ne mase)?

Gjuha nuk ėshtė pronė e individit apo e grupit, por ėshtė thesar i ēmueshėm e i gjithanshėm i mbarė shoqėrisė.

ideologu
16-05-08, 17:01
Gjuha nuk ėshtė pronė e individit apo e grupit, por ėshtė thesar i ēmueshėm e i gjithanshėm i mbarė shoqėrisė.

Qashtu bre hanėm moderatore!
Qato janė fjalt!
Belivalla!


Gjuhėn askush me kokė nė veti nuk ka tė drejtė tė e shtrembėroj e shėmtoj ashtu si vetė tė dėshiroj! Jo vetėm pėr ate se ai dikush, pėrkohėsisht na ndodhet nė krye tė shtetit, e nė udhėheqėsi. Gjuha kombėtare ėshtė pasuri e pėrbashkėt kulturore, e cila kurrėsesi nuk njeh ngjyra politike, e regjime tė instaluara periodike tė Historisė!

Tė lumtė pra Rilinda!

arton bala
21-05-08, 15:40
Ju faleminderit per pergjegje.
Ama mos mendoni se u krye me kaq!! :-) Shkojme me pyetjen tjeter.

Nese gjuha i "takon" vetem shoqerise ne teresi, pra nese nuk ka nje instance, e cila ka te drejten te veshtroj e te ruaj gjuhen, te parandaloj e korigjoj zhvillimet negative te saj, atehere cka e parandalon se pari ndarjen e gjuhes ne dialekte e idiome, dhe pastah pavaresimin e tyre deri ne ate mase sa qe te mos mund te flitet mź per nje gjuhe? Cili mekanizem apo institucion parandalon kaosin qe natyrisht kanoset, kur nje gjuhe i takon "tere shoqerise"?

ideologu
22-05-08, 11:01
Kujt iu ėshtė drejtuar pyetja ju lutem?!
A mua a Rilindės?!
Nėse tė dyve e nėse tė gjithė tė interesuarėve do tė jap unė njė mendim personal, e pastaj tė shohim se ēfarė na sjellin tė tjerėt mė vonė!
Ne Ariton Bala, kėtu po flasim se si do tė duhej tė ishte nė tė vėrtetė, pra nė mėnyrėn kushtore (kondicionale), e jo se si ėshtė tash , nė njė tė tillė dėftore (indikative)! Meqė tė gjithė e dimė mirė se gjuha jonė aktualisht i ėshtė nėnshtruar njė fushate (kampanje) tė madhe e intensive tė manipulimit tė origjinės sė saj autentike! Kjo dukuri ėshtė duke ndodhur si qė po e shohim edhe vetė, me anė tė introduktimit nė tė tė ditpėrditshėm tė neologjizmave me prejardhje tė huaj e invazioniste. E kėshtu bėhet kuptohet pėr arėsye se ata tė cilėt nė njė periudhė kohore tė caktuar gėzojnė qeverisjen e shtetit e tė pushtetit kombėtar, pėr shkaqe tė tyre subjektive (qė nė tė shumtėn e rasteve janė tė natyrės ekonomike), janė me rregullėsi tė influencuar nga faktorėt e jashtėm e tė huaj dominues! Gjithėmonė ashtu ka qenė! Nė kohėn e Turqisė imperiatoriale sa pėr ilustrim, gjuha shqipe ka qenė pėrplot e invaduar nga fjalėt e huazuara turke. Koha e sundimit sllav si qė dihet, poashtu ka shkaktuar introduktimet e veta gjegjėse nė thesarin e gjuhės sonė tė vjetėr. Dhe tash, me manifestimin e supremacisė sė Amerikės nė radhė tė parė, e pastaj edhe asaj tė fuqive tjera europiane kjo gjuhė e jonė, nė tė madhe ėshtė dhėnė pas huazimit tė fjalėve tė reja tė prejardhura nga gjuhėt e fuqive nė fjalė!
Gjuha si qė u theksua mė lartė, nuk duhet kurrėsesi tė bėhet pre e ndryshimeve tė raporteve ekonomiko - politike apo tė ndryshimve regjimore shtetėrore nė njė shtet. Ajo duhet nė ēdo epokė tė e mbajė statutin e saj tė garantuar sovran tė apolitizmit tė plotėsishėm! Ndryshimet evolutive nė brendi tė saj natyrisht se duhet tė ekzistojnė, por jo edhe vėrshimet e pandaluara nga fjalorėt e huaj suprematik. Se gjykuar nga ky aspekt i sotėm i formatimit tė gjuhės shqipe konform me ato tjerat tė fuqive dominuese nėse sė shpejti nuk bėhet ndonjė frenim i menjėhershėm, mund tė ndodhė qė nė njė tė ardhme mjaft tė afėrt gjeneratat tona tė reja ndėrmjetveti, as qė do tė e pėrdorin gjuhėn e tyre amėtare, por thjesht vetėm kėto gjuhėt e njohura botėrore. Dhe ate kryesisht anglishtėn me padyshim!
Me anė tė shėmtimit apo bastardimit tė gjuhės nė mėnyrė simultane e tė qetė, medoemos bėhet edhe shėmtimi e bastardimi i vetė mentalitetit e tė kulturės sė njė populli. E kjo dukuri degjeneruese nė fund, nė mėnyrė tė pakontestueshme shkakton edhe asimilimin e tėrėsishėm tė atij populli nė diēka tjetėr!
Gjuha ėshtė tradita. Kultura! E gjuha, tradita dhe kultura, bashkėrisht me elementet tjera pėrbėrėse si: religjioni, etniciteti, dhe historia, konstituojnė tėrėsinė integrale tė nocionit komb! Mėqė tė gjithė e dimė mė se religjioni nė pėrqindje tė madhe na ėshtė ndryshuar qėmoti nė njė tė tillė tė huaj (gjė qė ka kontribuar dukshėm edhe nė deformimin serioz tė vet mentalitetetit tonė primar kombėtar) do tė ishte mirė qė sė paku gjuha, etniciteti dhe historia andaj tė i qėndrojnė besnikė kulturės sonė tė lashtė kombėtare.
Metamorfozimi i paepur i kėtyre komponenteve shkakton si qė cekėm, asimilimin (shkrirjen) e njė populli. Efekt i cili nė vete me siguri tė plotė, paraqet edhe vdekjen pėrfundimtare tė kombit si instancė mbretėruese e atij populli!
Pra pėr t“u parandaluar njė fenomen i tillė i kobshėm, organet kompetente tė ministrisė sė arsimit duhet nė mėnyrė urgjente tė ndėrmarrin masa tė rishqyrtimit tė tėrėsishėm tė kėtij statuti tė dėmtuar tė kėsaj gjuhe tonė tė maltretuar. Nėse ata si pėrfaqėsues tė interesave tona kombėtare nuk tregohen mjaftėsisht tė aftė pėr bėrjen e njė veprimi tė tillė tė domosdoshėm, apo edhe pėr arsye pėr ne tė panjohura, thjeshtė mungojnė vullnetin e shpresuar nė atė drejtim, atėherė ne vetė shtresa intelektuale e ndodhur jashtė tė gjitha strukturave tė ngitura zyrėtare shtetėrore, duhet patjetėr vetė tė marrim pėrsipėr kėtė obligim madhor kombėtar! Tė mos harrohet se shteti nė realitet, nuk ėshtė vetėm aparatura e tij udhėheqėse, hierarkia, por nė gradė tė lartė, edhe masa e gjėrė e popullit, vegjėlia. Andaj edhe nėse tė zgjedhurit qartė mungojnė iniciativa meremetuese e adekuate nė aspekt tė pėrmirėsimit tė gjendjes kaotike qė e ka vėrshuar sot gjuhėn tonė, ne tė tjerėt elektorati, duhet vetė e me plotdėshirė tė i qasemi kėtij problemi dhe asisoji me tė tėrė potencialin qė kemi nė posedim, tė provojmė tė ruajmė origjinalitetin e gjuhės sonė, tė lashtė e stėrgjyshore shqipe!
Gjuha ėshtė pronė e pėrbashkėt e tė gjithėve!
Apojo?!

kostandini
03-11-08, 18:36
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime mė ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " mė " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra
im ate=ati im (baba, babai im )
yt ate =baba yt(jot)
ime me = mema ime (mami ,mama,mamaja ime)
jot eme =nena jote
pra im,yt,ime,jot ne kete rast eshte peremer pronor qe perdoret para emrave qe tregojne lidhje(marredhenie ) familjare midis njerezve te ndryshem. Po keshty mund te themi : im ose yt kysheri etj. Pra sic e shihni perdoret vetem per veta e pare dhe e dyte njejes si dhe per veten e dyte shumes , si psh. tet vellezer etj. Pra keta peremra kur vihen para emrit ndryshojne paksa emrin te cilin shoqerojne , por kuptimi nuk ndryshon . Pra ime me nuk eshte gabim te thuhet , vecse kur flasim duket sikur eshte nje fjale e vetme (e bashkengjitur). Besoj se ju ndihmova sadopak.
Bye!

Kodra
03-11-08, 21:40
im ate=ati im (baba, babai im )
yt ate =baba yt(jot)
ime me = mema ime (mami ,mama,mamaja ime)
jot eme =nena jote
pra im,yt,ime,jot ne kete rast eshte peremer pronor qe perdoret para emrave qe tregojne lidhje(marredhenie ) familjare midis njerezve te ndryshem. Po keshty mund te themi : im ose yt kysheri etj. Pra sic e shihni perdoret vetem per veta e pare dhe e dyte njejes si dhe per veten e dyte shumes , si psh. tet vellezer etj. Pra keta peremra kur vihen para emrit ndryshojne paksa emrin te cilin shoqerojne , por kuptimi nuk ndryshon . Pra ime me nuk eshte gabim te thuhet , vecse kur flasim duket sikur eshte nje fjale e vetme (e bashkengjitur). Besoj se ju ndihmova sadopak.
Bye!
**********
**********
**********E kuptova se ke dashur diēka tė sqarosh por, sqarimin nuk e kuptova edhe aq!


Megjithatė tė falemnderojė pėr mundin dhe kohėn qė ke vėnė nė lėvizje.


Kodra

DUA
06-11-08, 16:11
Si thoni ju,duhet te perdorim fjalen skalibilitet?!

Dallandyshja_718
28-01-09, 18:24
Pershendetje te nderuar!
Kur dhe si te perdoret fjala pas poashtu fjala mbas?

Me respekt, Dallandyshja

Idila
29-01-09, 16:38
Pershendetje te nderuar!
Kur dhe si te perdoret fjala pas poashtu fjala mbas?

Me respekt, DallandyshjaMendoj se tek parafjalėt pas dhe mbas luan rol dialekti i gjuhės toske dhe gege porse kanė kuptimin e njėjtė tė fjalės. Pėrshembull, pas pėrdoret nė dialektin e toskėrishtes, ndėrsa mbas nė atė tė gegėrishtes, sikurse prapa-mbrapa.

Tė pėrshėndes. :)

shfletuesi_
29-01-09, 17:22
Nuk pash ndonje fjale te re ne gjuhen shqipe...

Nje dite ne nje reklam te KEK-ut ta ruajm shtetin me kursejm energjije.. ti fikum dritat mos ti lem pa nevoj ndezur , ta shfrytezojm rrymen pas ores 20:00 deri ne 7:00 te mengjest per shkak qe jan tarifat me te Uleta.. ta fikim tv, ta ndalim kompjuterin dhe mos ta lem ne STAND BY.. kjo fjale ka hy tash ne gjuhe shqipe eh shum e shume fjale te tjera jan duke hyr tek ne ne shqiptarizem..

Dallandyshja_718
29-01-09, 17:37
Mendoj se tek parafjalėt pas dhe mbas luan rol dialekti i gjuhės toske dhe gege porse kanė kuptimin e njėjtė tė fjalės. Pėrshembull, pas pėrdoret nė dialektin e toskėrishtes, ndėrsa mbas nė atė tė gegėrishtes, sikurse prapa-mbrapa.

Tė pėrshėndes. :)

Idila, tė faleminderit pėr sqarim!
Respekt, Dallandyshja

Idila
29-01-09, 22:33
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime mė ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " mė " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra
Si mė paska shpėtuar pa e lexuar kėtė shkrim qė mė ktheu njė dekadė pėrpara?! Them kėshtu, pasi qė si fėmijė sa herė shkoja tek xhaxhai i babait tim (ndjesė i pastė shpirti), fillonte me pyetjen: "Si je bija e xhaxhait, po yt atė dhe jot ėmė si janė"? Ndėrsa unė si fėmijė i pėrgjigjesha gjithmonė duke qeshur, ngaqė mė dukeshin fjalė qesharake "yt atė dhe jot ėmė"! Me kalimin e kohės e kuptova se ai i kishte shumė me vend fjalėt...!

Thjeshtė doja tė ju pėrgjigjem juve i nderuari Kodra, se nuk ėshtė formė e re apo gabim shtypi, por janė fjalė tė pastra tė gjuhės sonė tė bukur, janė fjalėt e tė parėve tanė!

Ju pėrshėndes kudo qė jeni!

Arb
30-01-09, 18:34
Xhavit Haliti, super-Enveristi, kish perdor ne nje shkrim te KosovaSot, fjalen UNISON.... Tybe shume po perdoret Latinishtja prej atyne qe s'po dijne Shqip.

shfletuesi_
30-01-09, 19:29
Xhavit Haliti, super-Enveristi, kish perdor ne nje shkrim te KosovaSot, fjalen UNISON.... Tybe shume po perdoret Latinishtja prej atyne qe s'po dijne Shqip.

E me qfar fjale me zavendesu kete...
Dje kryetari i LDD-s Negjat Daci gjat intervistes perdorke fjalen "bile" :biggrin:

Dallandyshja_718
31-01-09, 07:22
E me qfar fjale me zavendesu kete...
Dje kryetari i LDD-s Negjat Daci gjat intervistes perdorke fjalen "bile" :biggrin:

BILE - (pjesėz, fjalė a shprehje e ligjėrimit bisedor) MADJE, POENDE...

P.S. Marrė nga ''FJALOR I SHQIPES SĖ SOTME'' , botimet TOENA, Tiranė 2002. Faqe 113.

shfletuesi_
31-01-09, 09:22
BILE - (pjesėz, fjalė a shprehje e ligjėrimit bisedor) MADJE, POENDE...

P.S. Marrė nga ''FJALOR I SHQIPES SĖ SOTME'' , botimet TOENA, Tiranė 2002. Faqe 113.

Po per nje intelekutal i shkon pershtatje Madje.. e jo bilez qe su dike qfar thoshte... POENDE, hera e par qe e degjova..

Oqeani
10-04-09, 22:46
Sa duket se sgfetoni ....

Poende - perdoret per te perforcuar ate qe eshte thene me pare, duke pasur kuptimin - madje, bile

Oltiana1
29-11-09, 08:42
Hmmm fjalė tė reja po lindin mjaft dita-ditės po sa janė tė dobishme pėr njė gjuhė qė duhet me qenė e pasur , por do thoja qė nuk ėshtė e kot kjo thėnje :Gjuha ėshtė tepėr e rėndesishme pėr tė ja lėnė vetėm gjuhėtarėve :)

shfletuesi_
29-11-09, 08:59
Gjat krizes se koalicionit e futen edhe fjalen - Riformatizim- Kur ka qen e mundur te zevendesohet me Rifreskim. Ne fjalet e huaja ne shumicen e rasteve po i fusim nga mendjemadhesia gjoja qe te themi diqka pak me ndryshe.

premium
29-11-09, 09:57
Gjat krizes se koalicionit e futen edhe fjalen - Riformatizim- Kur ka qen e mundur te zevendesohet me Rifreskim. Ne fjalet e huaja ne shumicen e rasteve po i fusim nga mendjemadhesia gjoja qe te themi diqka pak me ndryshe.
.. ato janė fjalėt e shprehjeve muli vitamin ;D ..PėRDOREN nga fjalėt universale pėr moderizim.

si p.sh. rinija moderne shpesh pėrdorin fjalėn '' Ok '' okey .
kjo fjali nuk posedon nė fjalorin tonė , vetėm se perdoret per shitje qallumi ;)

Hajdede
30-05-10, 21:43
Xhavit Haliti, super-Enveristi, kish perdor ne nje shkrim te KosovaSot, fjalen UNISON.... Tybe shume po perdoret Latinishtja prej atyne qe s'po dijne Shqip.

Unison = ne shqip i bie Njėzėshėm; p.sh. me nje mendim te perbashket, me pelqimin e te gjitha shteteve te BE-se.

Ja dhe nje shembull: "Znj. Merkel tha se ndaj Serbise duhet te vepruar unison njezeshem".

Hajdede
30-05-10, 22:24
Mė do tė thotė mėmė. Ka atdhe, ka edhe mėmėdhe.

Mund tė themi:

Nėna ime...
Mami im...
Mėma ime...


Ime mė... thuhet pėr ta theksuar fjalėn nėnė, dhe pėr t'i dhėnė shumėllojshmėri fjalisė. Nuk mund tė thuhet Ime mėmė, po thuhet ime mė.


Ma merr mendja se amė dhe mėmė janė e njėjta fjalė nė dialekte tė ndryshme.


Fjala "mė" eshte nje shkurtim i fjales "mėmė", sikurse edhe fjala "ėmė", porse fjala "ėmė" ka dekada qe eshte miratuar, ndersa shkurtimi i dyte i po te njejtes fjale, e cila eshte "mė" nuk eshte as s'duhet aprovuar kurre.

Po zeme se duam dhe insistojme ta shkruajme, megjithese nuk ekziston si fjale.

Atehere, kete forme/shkurtim mund ta perdorim vetem ne rast se lexuesve ua bejme me dije se eshte nje shkurtim i fjales "mėmė". Po si? Shume e thjeshte! Veri apostrofen siper fjales “mė dhe me pas vazhdo fjaline. Perndryshe, ne asnje rast/menyre/ nuk guxon te shkruhet pa apostrof.


Kaq.

Dilaver
30-05-10, 23:21
Unison = ne shqip i bie Njėzėshėm; p.sh. me nje mendim te perbashket, me pelqimin e te gjitha shteteve te BE-se.

Ja dhe nje shembull: "Znj. Merkel tha se ndaj Serbise duhet te vepruar unison njezeshem".Fjala UNISON nuk ėshtė fjalė shqipe.
..."duhet te vepruar unison" (e pakuptimtė)
...duhet tė veprojmė unison (njėzėshėm) apo
...duhet pėr tė vepruar unison (njėzėshėm)

Hajdede
30-05-10, 23:43
Fjala UNISON nuk ėshtė fjalė shqipe.
..."duhet te vepruar unison" (e pakuptimtė)
...duhet tė veprojmė unison (njėzėshėm) apo
...duhet pėr tė vepruar unison (njėzėshėm)

Vetekuptohet se nuk eshte fjale shqipe, ndaj une dhe e sqarova se cfare do te thote ne shqip.

Nderkaq, ke te drejte ketu, meqe paskam shkruar me nxitim: "Znj. Merkel tha se ndaj Serbise duhet te vepruar unison njezeshem". Megjithate, ju faleminderit per korrigjimin.


Do te duhej te ishte sakte: "Znj. Merkel tha se ndaj Serbise duhet vepruar unison (qė nė shqip do tė thotė njėzėshėm)".

Idila
01-06-10, 12:37
Fjala "mė" eshte nje shkurtim i fjales "mėmė", sikurse edhe fjala "ėmė", porse fjala "ėmė" ka dekada qe eshte miratuar, ndersa shkurtimi i dyte i po te njejtes fjale, e cila eshte "mė" nuk eshte as s'duhet aprovuar kurre.

Po zeme se duam dhe insistojme ta shkruajme, megjithese nuk ekziston si fjale.

Atehere, kete forme/shkurtim mund ta perdorim vetem ne rast se lexuesve ua bejme me dije se eshte nje shkurtim i fjales "mėmė". Po si? Shume e thjeshte! Veri apostrofen siper fjales “mė dhe me pas vazhdo fjaline. Perndryshe, ne asnje rast/menyre/ nuk guxon te shkruhet pa apostrof.


Kaq.
Ja disa shembuj rreth fjalės sė dashur mėmė.

Mėma ime - Ime mė
Jot` ėmė - lule ti, lule jot` ėmė
E ėma - (e tij, e saj)
Sikurse
Ati im - Im atė
Yt atė - si ti dhe yt atė
I ati - (i tij, i saj)

...dhe si pėrfundim nuk ėshtė i domosdoshėm apostrofi.

Hajdede
01-06-10, 13:23
Ja disa shembuj rreth fjalės sė dashur mėmė.

Mėma ime - Ime mė
Jot` ėmė - lule ti, lule jot` ėmė
E ėma - (e tij, e saj)
Sikurse
Ati im - Im atė
Yt atė - si ti dhe yt atė
I ati - (i tij, i saj)

...dhe si pėrfundim nuk ėshtė i domosdoshėm apostrofi.Gabohesh rende, Idila. Nuk eshte e domosdoshme per ate qe e ka veshitire, s'eshte i sigurt se kur duhet, t'i vere shenjat pikesimit, ndaj dhe i "ha" ato.

Megjithate, nese ti ke hasur ne ndonje liber apo shkrim te dikujt shkruar "Ime mė", pa apostrof, atehere mund te te them se autori ka bere nje gabim fatal.

Jo te gjitha librat sot jane ne nivel. Rregullat jane rregulla!!

Idila
01-06-10, 14:09
Gabohesh rende, Idila. Nuk eshte e domosdoshme per ate qe e ka veshitire, s'eshte i sigurt se kur duhet, t'i vere shenjat pikesimit, ndaj dhe i "ha" ato.

Megjithate, nese ti ke hasur ne ndonje liber apo shkrim te dikujt shkruar "Ime mė", pa apostrof, atehere mund te te them se autori ka bere nje gabim fatal.

Jo te gjitha librat sot jane ne nivel. Rregullat jane rregulla!!
Nuk besoj se gabohem nė atė ēfarė kam mėsuar, e cila edhe ėshtė ngulitur nė kokėn time.
Flas pėr origjinalitetin e librave me tė cilat u rrita. Sot nė kėtė kohėn tonė bashkėkohore gjithėēka ėshtė duke u thjeshtėsuar. Madje, diku flitej se edhe shkronjat e alfabetit tė gjuhės sonė amtare qenkan tė tepėrta. Njė shkronjė "ė" nuk e paska tastiera dhe u dashka ta shlyejmė edhe nga alfabeti, meqė sot pėrdoret mė shumė tastiera pėr tė shkruar se sa lapsi... shkronja ē dhe q, njėra nga tė dyjat qenka e tepėrt apo xh dhe gj... pėr arsye se nuk i theksojnė/shqiptojnė njerėzit nė rastin e duhur... e tutje.

Pra, t`i kthehem temės;
Nė rastin konkret, apostrofi pėrdoret pėr tė shėnuar rėnien e ė-sė fundore dhe jo pėr tė plotėsuar gjysmėn e emrit nė fjalė, siē ishte fjala mėmė. Poashtu pėrdoret te pjesėza tė e trajtave foljore, kur pas tyre vijnė trajtat e shkurtra pėremėrore i, u, ia, ua, ja ...
etj.
Shembull:
Po tė bėj be nė shpirtin e sat`ėme. (dmth, sate - shkronjėn e, e zėvendėson apostrofi)
ose
Nuk e di se ē`tė tha jot`ėmė. (jote ... e kėshtu me radhė)

Dallandyshja_718
01-06-10, 16:22
Per Idilen dhe Hajdede,,,
Me qė jemi tek apostrofi, a ka mundėsi tė m'a (t'm'a) sqaroni apostrofin qė e pėrdora nė kėtė fjali, duke shtuar edhe tjere shembuj...paraprakisht j'u falenderoj!

Idila
01-06-10, 17:19
Per Idilen dhe Hajdede,,,
Me qė jemi tek apostrofi, a ka mundėsi tė m'a (t'm'a) sqaroni apostrofin qė e pėrdora nė kėtė fjali, duke shtuar edhe tjere shembuj...paraprakisht j'u falenderoj!
Nė trajtat pėremėrore ma, ta, apostrofi nuk pėrdoret Dallėndyshe.
Shembull:
Kishe bėrė mirė sikur tė ma shkruaje mė qartė
Edhe mua ma huazoi librin mė nė fund
Do ta them njė fjalė
Dua ta di se pėr kė ishte fjala

P.s. Shpresoj tė mbetesh e kėnaqur Dallėndyshe. :)

Hajdede
01-06-10, 22:44
Nuk besoj se gabohem nė atė ēfarė kam mėsuar, e cila edhe ėshtė ngulitur nė kokėn time.
Flas pėr origjinalitetin e librave me tė cilat u rrita. Sot nė kėtė kohėn tonė bashkėkohore gjithėēka ėshtė duke u thjeshtėsuar. Madje, diku flitej se edhe shkronjat e alfabetit tė gjuhės sonė amtare qenkan tė tepėrta. Njė shkronjė "ė" nuk e paska tastiera dhe u dashka ta shlyejmė edhe nga alfabeti, meqė sot pėrdoret mė shumė tastiera pėr tė shkruar se sa lapsi... shkronja ē dhe q, njėra nga tė dyjat qenka e tepėrt apo xh dhe gj... pėr arsye se nuk i theksojnė/shqiptojnė njerėzit nė rastin e duhur... e tutje.

Pra, t`i kthehem temės;
Nė rastin konkret, apostrofi pėrdoret pėr tė shėnuar rėnien e ė-sė fundore dhe jo pėr tė plotėsuar gjysmėn e emrit nė fjalė, siē ishte fjala mėmė. Poashtu pėrdoret te pjesėza tė e trajtave foljore, kur pas tyre vijnė trajtat e shkurtra pėremėrore i, u, ia, ua, ja ...
etj.
Shembull:
Po tė bėj be nė shpirtin e sat`ėme. (dmth, sate - shkronjėn e, e zėvendėson apostrofi)
ose
Nuk e di se ē`tė tha jot`ėmė. (jote ... e kėshtu me radhė)


Idila, e nderuar, pse po nxiton?

Apostrofi, sherben, pos asaj qe ti ke sqaruar, dhe si shenje diakritike (qe i vihet siper nje shkronje é), gje qe shumica nuk e dine - ti gjithashtu. Si dhe, edhe ate qe e dine, kane pasur rastin te lexojne ne fjalorin shqip-shqip, qe jep vetem shembullin/sherbimin kryesor te apostrofit. Sidoqofte, kjo menyre nuk perdoret ne gjuhe shqipe.

Nuk thash se apostrofi plotesuaka nje fjale, por (sikur ta lexoje me kujdes repliken time, do ta kuptoje heren e pare) ve ne dukje dicka qe s'qendron ne realitet, sic eshte fjala "mė" qe ti me doemos pretendon te ekzistoje si fjale. Sic kam thene me pare, mos jepni pergjigje e as mos iu kundervini askujt pa te qenit i/e sigurt 100%.

Apostrofi, si shenje diakritike, nder te tjerash, gjithashtu sherben per heqjen e nje apo me shume shkronjave, ne: fillim, mes apo mbarim te nje fjale, p.sh. ime 'mė, nė sh'pi, at'her' etj... Nderkaq, me ndihmen e apostrofit po ashtu mund te vecojme dicka te vecante ne fjali, kur i rrefehemi dikujt per nje shprehje qe kemi degjuar nga dikush, p.sh.: Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?, ose: Mbrėmė ishim ne restorantin 'Edona' etj..
Ndersa, shtrojme pyetjen, eshte ne rregull te perdorim kesosh shkurtimesh dhe t'ua bejme me dije lexuesve/te komunikojme me ta nepermjet apostrofit?, natyrisht qe jo. Por, per te mos u zgjatur ne shkrim dhe lexim, disa zgjedhin te komunikojne nepermjet apostrofit.

Idila
02-06-10, 08:56
"Po tė bėj be, pėr shpirtin e sat`ėme..." dmth, nė kėtė fjali apostrofi luan rol nė pėremrin pronor "sate". Po ē`t`i bėjmė tani fjalės "ėme"? Mos i duhet shtuar edhe asaj njė apostrof?

P.s. kam kėnaqėsinė tė shkruaj me ju Hajdede.

pasioni_
02-06-10, 10:50
Duhet dalluar "apostrofi" dhe "thonjėzat".

Idila
02-06-10, 13:46
Duhet dalluar "apostrofi" dhe "thonjėzat".
Eh ē`i nxorre punė Hajdedesė tė na sqarojė tani edhe mbi "thonjėzat". lol :d

Pasion, nėse e pate qėllimin pėr fjalinė qė shkrova mė sipėr, e futa nė thonjėza sepse e huazova nga njė kėngė. :smile:

pasioni_
02-06-10, 14:00
Eh ē`i nxorre punė Hajdedesė tė na sqarojė tani edhe mbi "thonjėzat". lol :d

Pasion, nėse e pate qėllimin pėr fjalinė qė shkrova mė sipėr, e futa nė thonjėza sepse e huazova nga njė kėngė. :smile:

E nderuara Idila,
Nuk ka tė bėjė me shkrimin e juaj, por me shkrimin nė vijim...

(pjesė nga Hajdede)

Apostrofi, si shenje diakritike, nder te tjerash, gjithashtu sherben per heqjen e nje apo me shume shkronjave, ne: fillim, mes apo mbarim te nje fjale, p.sh. ime 'mė, nė sh'pi, at'her' etj... Nderkaq, me ndihmen e apostrofit po ashtu mund te vecojme dicka te vecante ne fjali, kur i rrefehemi dikujt per nje shprehje qe kemi degjuar nga dikush, p.sh.: Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?, ose: Mbrėmė ishim ne restorantin 'Edona' etj..

Dallandyshja_718
02-06-10, 14:02
Eh ē`i nxorre punė Hajdedesė tė na sqarojė tani edhe mbi "thonjėzat". lol :d

Pasion, nėse e pate qėllimin pėr fjalinė qė shkrova mė sipėr, e futa nė thonjėza sepse e huazova nga njė kėngė. :smile:

Me falni qe nderhyj, gabimi ishte ne postimin e Hajdede-sė:
Ketu eshte fjala per thonjeza dhe jo per apostrofin...:smile:


Apostrofi, si shenje diakritike, nder te tjerash, gjithashtu sherben per heqjen e nje apo me shume shkronjave, ne: fillim, mes apo mbarim te nje fjale, p.sh. ime 'mė, nė sh'pi, at'her' etj... Nderkaq, me ndihmen e apostrofit po ashtu mund te vecojme dicka te vecante ne fjali, kur i rrefehemi dikujt per nje shprehje qe kemi degjuar nga dikush, p.sh.: Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?, ose: Mbrėmė ishim ne restorantin 'Edona' etj..
Ndersa, shtrojme pyetjen, eshte ne rregull te perdorim kesosh shkurtimesh dhe t'ua bejme me dije lexuesve/te komunikojme me ta nepermjet apostrofit?, natyrisht qe jo. Por, per te mos u zgjatur ne shkrim dhe lexim, disa zgjedhin te komunikojne nepermjet apostrofit.

Idila
02-06-10, 14:04
E nderuara Idila,
Nuk ka tė bėjė me shkrimin e juaj, por me shkrimin nė vijim...

(pjesė nga Hajdede)

Apostrofi, si shenje diakritike, nder te tjerash, gjithashtu sherben per heqjen e nje apo me shume shkronjave, ne: fillim, mes apo mbarim te nje fjale, p.sh. ime 'mė, nė sh'pi, at'her' etj... Nderkaq, me ndihmen e apostrofit po ashtu mund te vecojme dicka te vecante ne fjali, kur i rrefehemi dikujt per nje shprehje qe kemi degjuar nga dikush, p.sh.: Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?, ose: Mbrėmė ishim ne restorantin 'Edona' etj..
Si s`e paskam vėnė re mė herėt kėtė...
..ndoshta ngaqė apostrofi shėnohet nė kėtė mėnyrė (`), ndėrsa thonjėzat (")
Sidoqoftė, Ty mendja tė lumtė.

P.s. Po Dallėndyshe e dashur, ke tė drejtė.
Sa mirė ndihem kur ju shikoj tė gjithėve kėtu. :)

Dallandyshja_718
02-06-10, 14:16
Nė trajtat pėremėrore ma, ta, apostrofi nuk pėrdoret Dallėndyshe.
Shembull:
Kishe bėrė mirė sikur tė ma shkruaje mė qartė
Edhe mua ma huazoi librin mė nė fund
Do ta them njė fjalė
Dua ta di se pėr kė ishte fjala

P.s. Shpresoj tė mbetesh e kėnaqur Dallėndyshe. :)

Te faleminderit Idila, sigurisht se jam e kenaqur, por edhe "e lazdruar" sepse sa here t'kem nevoje per sqarime do ta mesyj nga Ti...:smile:

P.S. Dallėndyshe apo Dallandyshe?:confused: Mė duhet t'ia dergoj njė "depesh" autorit te fjalorit shqip-shqip...:biggrin:

Idila
02-06-10, 15:39
Te faleminderit Idila, sigurisht se jam e kenaqur, por edhe "e lazdruar" sepse sa here t'kem nevoje per sqarime do ta mesyj nga Ti...:smile:

P.S. Dallėndyshe apo Dallandyshe?:confused: Mė duhet t'ia dergoj njė "depesh" autorit te fjalorit shqip-shqip...:biggrin:
Unė u rrita me fjalėn "Dallėndyshe" oj Dallandyshe. :smile:
Cila ėshtė e saktė nuk e di.
Dallėndyshe - Dallon`dyshe, dmth, ka marrė emrin sipas bishtit tė ndarė nė dysh, si gėrshėrė lol
P.s e thashė kotė kėtė tė fundit, se besa hiē nuk e di.
Vetėm di se mė bukur tingėllon fjala "Dallėndyshe". :smile:

Fshatari
02-06-10, 15:51
Te faleminderit Idila, sigurisht se jam e kenaqur, por edhe "e lazdruar" sepse sa here t'kem nevoje per sqarime do ta mesyj nga Ti...:smile:

P.S. Dallėndyshe apo Dallandyshe?:confused: Mė duhet t'ia dergoj njė "depesh" autorit te fjalorit shqip-shqip...:biggrin:
Edhe kete e lazdroi Perendimi se dikur nuk ka qene e tille!Malesoret nuk jane te lazdruara!

Hajdede
02-06-10, 17:17
Duhet dalluar "apostrofi" dhe "thonjėzat".

I nderuar, sado qe pretendoni qe une te kem gabuar diku ne sqarimin tim, jua them me plot bindje se gaboheni shume. Nderkaq, nese po synonit pamjen e sakte te apostrofit, qe veshtire dallohet ne te pare, atehere, po, e pranoj se ndoshta nuk kam arritur te shtyp si figure.

Sido qe te jete, perqendrohuni me teper ne thelbin, cfare sherben nje apostrof, sesa se si duhet te duket nje i atille.

Megjtihate, nese prape ngul kembe se une te kem gabuar diku, se sqarimi im nuk qendron, sic pretendojne te dyja Idila e Dallėndyshe, atehere, mundesisht, nese je i zoti, lutesh te te na sjellesh ti gjithashtu nje sqarim. Inkuadrohu ne teme, e te shohim pastaj.


Dallendyshe, sqarimet e Ideles ne pyetjet qe ke shtruar jane teresisht gabim. Por, meqe vete ti the se edhe ne vazhdim do t'i drejtohesh Idiles, po te le te vazhdosh te mesosh gabim.

Pres mendimin tuaj, Pasion, ate te sakte dhe jo me hamendje. Nuk ka zili, vec kenaqesi.

pasioni_
02-06-10, 17:43
Hajdede,

Nderkaq, me ndihmen e apostrofit po ashtu mund te vecojme dicka te vecante ne fjali, kur i rrefehemi dikujt per nje shprehje qe kemi degjuar nga dikush, p.sh.: Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?, ose: Mbrėmė ishim ne restorantin 'Edona' etj..

Gabim apo jo, mirė ose keq, nuk ėshtė shije! Fjalėt e cituara tė tjetėrkujt futen nė thonjėza e jo apostrof. Poashtu shkruhen edhe emėrtimet. Dallohet shumė lehtė se ēka ėshtė gabim teknik e ēka gabim nė tė shkruar. (Vepėr dhe lepėr dallojnė nė njė shkronjė...)

Idila
02-06-10, 17:53
Hajdede, qė ta dish mirė, Dallėndyshja na ėshtė drejtuar tė dyve. Mbi tė gjitha, s`ka rėndėsi se kujt i drejtohet, rėndėsi ka mendimi i qartė dhe i saktė i pasqyruar nė shkronja. Nuk do tė thotė pse m`u drejtua mua apo ty dhe tė mos i japė pėrgjigje dikush tjetėr.
Nuk ėshtė gabim tė shprehėsh atė ēfarė di.
Gabim ėshtė tė mos shprehesh fare dhe qėndron nė atė qė di, qė ndoshta mund tė jetė edhe gabim.
Nė fund tė fundit, nga gabimet mėsojmė, prandaj dhe po plasojmė mendimet kėtu.

Dhe tė lutem, shkruama nofkėn "Idila" dhe jo "Idele"

Mbrėmje tė mirė.

Hajdede
02-06-10, 19:55
Hajdede,

Nderkaq, me ndihmen e apostrofit po ashtu mund te vecojme dicka te vecante ne fjali, kur i rrefehemi dikujt per nje shprehje qe kemi degjuar nga dikush, p.sh.: Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?, ose: Mbrėmė ishim ne restorantin 'Edona' etj..

Gabim apo jo, mirė ose keq, nuk ėshtė shije! Fjalėt e cituara tė tjetėrkujt futen nė thonjėza e jo apostrof. Poashtu shkruhen edhe emėrtimet. Dallohet shumė lehtė se ēka ėshtė gabim teknik e ēka gabim nė tė shkruar. (Vepėr dhe lepėr dallojnė nė njė shkronjė...)

E di ti se c'flet? Pashe ate Zot, thuajme, ben sikur s'e di, tallesh apo me te vertete nuk e ditke dallimin ne mes "-------" dhe '--------'??

Do te thote, gjithe ate mund qe bera prape nuk paske kuptuar gje. Mandej, jo vetem pse nuk e ke kuptuar, por, gjithashtu, bere qe te gjithe ketu te dyshojne ne sqarimin tim - i vere te gjithe ne dyshim, te lumte!

Te lutem, te lutem lexo me shume rreth shenjave te pikesimit ose me lejo mua te t'i sqaroj fund e krye.

Nderkaq, per sa i perket asaj qe theksove ti 'veper dhe leper dallojne ne nje shkronje', mos ki dert, ngase, jo pse dua te mbahem si me i miri, por, une, asnjehere nuk replikoj pa i analizuar gjerat mire e mire duke u bazuar ne rregulla dhe vetem ne rregulla.

Une po mendoja/prisja ta kem harruar ndonje gje tjeter pa theksuar ose te kem bere ndonje gabim tjeter diku. Lere!

pasioni_
02-06-10, 20:33
Njėsia mėsimore "Apostrofi" (nė thonjėza futen emėrtimet ndryshme, thėniet ose citatet) gjendet nė faqen 67 tė kėtij libri.

"Gramatika e gjuhės shqipe" pjesa e parė, botuar nga Akademia e Shkencave e Republikės sė Shqipėrisė (Instituti i gjuhėsisė dhe i letėrsisė), botuar nė Tiranė, nė vitin 1995.
(Kryeredaktor Prof. Mahir Domi me bashkėpunėtorėt prof. dr. Fatmir Agalliu, dr. Engjėll Angoni, prof.Shaban Demiraj, prof. Ali Dhimro, as. prof. dr. Enver Hysa, prof. dr. Emil Lafe dhe prof. dr. Ethem Likaj)

pasioni_

Hajdede
02-06-10, 23:14
Apostrofi ( ' ) dhe thonjeza ( " ) - kur duhet perdorur keto te dyja.

Disa shembuj shkurt dhe qartė.

-Ēdo here me thua "Mos ki dert, do te vij!" por ti prape nuk vjen. Keshtu qe, mos e thuaj nese nuk e mendon.

-Ate njeri e quajne "Bakraē" dhe s'kam ide se ē'i bie kjo fjale. (ē'i = ēfarė i bie)

-Sot pash filmin "Bruce Lee me kusheriret e tij" dhe qe jashtezakonisht i mire.

-O dola jasht' oj nen' o po binte shi o hej hej. (Pastaj, hyra brenda)

"Dua te shkoj ne sh'pi!" tha Ariani.

"Dua t'shkoj n'sh'pi!" tha Ariani.

"Ē'ka ai njeri qe ulerin?" thane njerezia qe qene aty. (Ēka ka ai njeri qe ulerin?)

"Ē'njeri qenka, ptyyyyyyyy!!" tha plaku i urte. (Ēfarė njeriu qenka!)

"At'her' jeta ishte me ndryshe." tha plaku i emocionuar.

"Dje e lexova librin 'Jeta e Dr. Ibrahim Rugoves' dhe u kenaqa se lexuari." tha Idila.

"Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?" theksoi e shoqja e tij.

"Mbreme ishim ne Restorantin 'Edona'." tha Oltiana

(Po mendoja se do te te me kuptonit heren e pare, por, ja, serish i nxora si shembuj fjalite nga sqarimi i meparshem. Sidoqofte, shpresoj qe te te me kenit kuptuar tani.)

Dallandyshja_718
03-06-10, 03:18
Une e kuptoj se ēka ke shkrua sepse di t'lexoj ne gjuhen shqipe, por hala nuk e kuptova se ē'kuptim ka shenja ('), ne shembullin:

"Mbreme ishim ne Restorantin 'Edona'." tha Oltiana

N'mos eshte "thonjez e dyfisht", citim brenda citimit?:confused:

P.S. Hiē nuk eshte marre me thane se hera e pare qe po e degjoj/mesoj kete shenje pikesimi, ('):smile: po "analfabetat" nuk jane me brire por keshtu si une.:biggrin:

Idila
03-06-10, 09:27
Apostrofi ( ' ) dhe thonjeza ( " ) - kur duhet perdorur keto te dyja.

Disa shembuj shkurt dhe qartė.

-Ēdo here me thua "Mos ki dert, do te vij!" por ti prape nuk vjen. Keshtu qe, mos e thuaj nese nuk e mendon.

-Ate njeri e quajne "Bakraē" dhe s'kam ide se ē'i bie kjo fjale. (ē'i = ēfarė i bie)

-Sot pash filmin "Bruce Lee me kusheriret e tij" dhe qe jashtezakonisht i mire.

-O dola jasht' oj nen' o po binte shi o hej hej. (Pastaj, hyra brenda)

"Dua te shkoj ne sh'pi!" tha Ariani.

"Dua t'shkoj n'sh'pi!" tha Ariani.

"Ē'ka ai njeri qe ulerin?" thane njerezia qe qene aty. (Ēka ka ai njeri qe ulerin?)

"Ē'njeri qenka, ptyyyyyyyy!!" tha plaku i urte. (Ēfarė njeriu qenka!)

"At'her' jeta ishte me ndryshe." tha plaku i emocionuar.

"Dje e lexova librin 'Jeta e Dr. Ibrahim Rugoves' dhe u kenaqa se lexuari." tha Idila.

"Agroni mua me tha 'mos shko' dhe tani une nuk e di a te shkoj apo jo?" theksoi e shoqja e tij.

"Mbreme ishim ne Restorantin 'Edona'." tha Oltiana

(Po mendoja se do te te me kuptonit heren e pare, por, ja, serish i nxora si shembuj fjalite nga sqarimi i meparshem. Sidoqofte, shpresoj qe te te me kenit kuptuar tani.)
I nderuari Hajdede,

tė kuptuam edhe herėn e parė, edhe tė dytėn, por ajo qė nuk e kuptoj qėndron tek kjo fjali:
"Dje e lexova librin 'Jeta e Dr. Ibrahim Rugoves' dhe u kenaqa se lexuari." - tha Idila
Qė sikurse tha edhe Dallėndyshja, ėshtė hera e parė qė ma sheh syri, ose mė mirė tė them hera e parė qė vura nė pėrdorim syrin e mendjes rreth kėsaj shenje (`) qė do tė thotė njė titull brenda shenjave apostrofike.
Qė tė tė bind apo kundėrshtoj, nuk kam prova, ndaj dhe po e lė kėshtu siē e ke sqaruar ti, me shpresėn qė tė jetė e saktė.

Tek kjo fjali:
"Ē'ka ai njeri qe ulerin?" thane njerezia qe qene aty. (Ēka ka ai njeri qe ulerin?)


Pra, nė kėtė fjali, pėremri lidhor - ēka, nuk mund tė shkruhet kurrsesi me apostrof, sikurse edhe pėremri pyetės dhe poashtu lidhor - ēfarė, kėtė tė fundit shpesh mė rastis ta shoh nė forum tė ndarė me apostrof, si psh: ē`farė, qė do tė thotė ėshtė tėrėsisht gabim sikurse ē`ka.

P.s. nė kėtė sqarimin e mėsipėrm, jam e bindur nė atė qė thashė dhe s`ka
kush qė ma mbush dot mendjen. :)

Ndėrsa, tek fjalitė e tjera, kryesisht apostrofi ėshtė pėrdorur pėr tė shėnuar rėnien e ė-sė fundore, pra ėshtė nė rregull.

Hajdede
03-06-10, 11:12
(...) Qė sikurse tha edhe Dallėndyshja, ėshtė hera e parė qė ma sheh syri, ose mė mirė tė them hera e parė qė vura nė pėrdorim syrin e mendjes rreth kėsaj shenje (`) qė do tė thotė njė titull brenda shenjave apostrofike...

(...) Pra, nė kėtė fjali, pėremri lidhor - ēka, nuk mund tė shkruhet kurrsesi me apostrof, sikurse edhe pėremri pyetės dhe poashtu lidhor - ēfarė, kėtė tė fundit shpesh mė rastis ta shoh nė forum tė ndarė me apostrof, si psh: ē`farė, qė do tė thotė ėshtė tėrėsisht gabim sikurse ē`ka.

P.s. nė kėtė sqarimin e mėsipėrm, jam e bindur nė atė qė thashė dhe s`ka
kush qė ma mbush dot mendjen. :)
Dallimi nė mes tė:

-Ēdo here me thua "Mos ki dert, do te vij!" por ti prape nuk vjen.

dhe...

"Mbreme ishim ne Restorantin 'Edona'." tha Oltiana


Nė shembullin e parė, ku jane perdor vetem thonjėzat "mos ki dert, do te vij!", tregon sesi ti iu drejtohesh nje personi (ose te dashurit tend), duke ia rikujtuar fjalet e tij aty per aty (ankohesh).

Ndersa, ne shembullin e dyte "mbreme ishim ne Restorantin 'Edona' tha Oltiana.", tregon sesi ti i rrefehesh (i tregon) nje personi (ose te dashurit tend) ate se cfare ke biseduar ti dikur me shoqen tuaj.

Tani, per te ta sqaruar edhe me lehte, do te te drejtohem ty direkt.

Idila, dje u takova me Pasion dhe ai me tha "Beji shume te fala Idilės dhe thuaji se nuk mund te takohemi ne kafenenė 'Golden Day'." pastaj shkoi.

------------------------------------------------------------------------------

Pėr t'u bėrė (pėr tė u bėrė)

Pėr t'iu thėnė (pėr tė iu thėnė)

Dua t'i them ca fjale (dua te i them ca fjalė)

Ēka u be me ty (Ēka u bė me ty - i njėjti kuptim)

Ē'u bė me ty (Ēka u bė me ty - apostrofi mohon fjalėn "ēka" dhe nxjerr kėtė kuptim)

Ē'ka tė re te ju (ēka ka tė re te ju - apostrofi mohon fjalėn "ēka" dhe nxjerr kėtė kuptim)

Ē'po ndodh atje (ēfarė po ndodh atje - apostrofi mohon fjalėn "ēfarė" dhe nxjerr kėtė kuptim)

Ē'njeri qenka (ēfarė njeriu qenka - apostrofi mohon fjalėn "ēfarė" dhe nxjerr kėtė kuptim)

Ndėrkaq, fjala "ēfarė" shqiptuar "ē'farė" ėshtė njė gabim fatal, gjė qė nuk qėndron dhe vazhdimisht vazhdojnė ta shkruajnė gabim po ashtu edhe vėllėzėrit tanė nga Shqipėria.

Njėjtė sikur e shqiptojnė gabim:

Kush kėngėtar (Cili kėngėtar)

Kush kėngėtare eshtė mė e mira (Cila kėngėtare)

Kush vende ju pėlqejnė mė shumė (Cilat....) etj..

Hajdede
05-06-10, 15:59
Ndėrkaq, fjala "ēfarė" shqiptuar "ē'farė" ėshtė njė gabim fatal, gjė qė nuk qėndron dhe vazhdimisht vazhdojnė ta shkruajnė gabim po ashtu edhe vėllėzėrit tanė nga Shqipėria.Ia vlen tė t'jua bėj me dije se "ē'farė" e shkruajmė vetėm nė rast se bėhet fjalė pėr kokrra drithi apo nje bime, ose racat e kafshėve apo tė njerėzve (Farė e rritshme e bardhė etj.)

Ē'fare i pėrket kjo lopė? -Njėlloj si ato nė qeveri.

Ē'farė na qenka kjo? -Nganjėherė flenė e nganjėherė ēmenden.

Artisti
05-06-10, 18:37
Ia vlen tė t'jua bėj me dije se "ē'farė" e shkruajmė vetėm nė rast se bėhet fjalė pėr kokrra drithi apo nje bime, ose racat e kafshėve apo tė njerėzve (Farė e rritshme e bardhė etj.)

Ē'fare i pėrket kjo lopė? -Njėlloj si ato nė qeveri.

Ē'farė na qenka kjo? -Nganjėherė flenė e nganjėherė ēmenden.


Hajdede, lexova dikund se nuk do tė mė korigjosh mė, mirė, e pranoj por jo me dėshirė!


Edhe pse mė ke quajtur kėshtu, #644 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1924228&postcount=644) pa mė njoftė aspak, unė, prapė
do tė lusja shumėėėėėėėėėėėė, largohu nga tepėrsia, largohu nga mendjemadhėsia, largohu nga trajta sipėrore, do tė ndjehesh shumė mė mirė, tė tjerėt do tė tė kuptojnė shumė mė mirė.Artisti

Hajdede
05-06-10, 19:23
Hajdede, lexova dikund se nuk do tė mė korigjosh mė, mirė, e pranoj por jo me dėshirė!


Edhe pse mė ke quajtur kėshtu, #644 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1924228&postcount=644) pa mė njoftė aspak, unė, prapė
do tė lusja shumėėėėėėėėėėėė, largohu nga tepėrsia, largohu nga mendjemadhėsia, largohu nga trajta sipėrore, do tė ndjehesh shumė mė mirė, tė tjerėt do tė tė kuptojnė shumė mė mirė.Artisti

C'ke pashe nje Zot?!!! Mos valle do te thuash se je politikan dhe ndihesh i fyer nga emertimi se ata jane lope??

Nese as per kete arsye, atehere, pse me gjithe keto fjale mua pa adrese?!!

Gjest josportiv, o Artistooooooo.


Aha, tani e kapa (pasi klikova mbi rezoluten #644). Nejse, ajo qe dikur per Turistin por, ja, e paskam ngaterruar nofken tende me te atij.

Eueueueu Artist.

Artisti
05-06-10, 19:55
C'ke pashe nje Zot?!!! Mos valle do te thuash se je politikan dhe ndihesh i fyer nga emertimi se ata jane lope??

Nese as per kete arsye, atehere, pse me gjithe keto fjale mua pa adrese?!!

Gjest josportiv, o Artistooooooo.


Aha, tani e kapa (pasi klikova mbi rezoluten #644). Nejse, ajo qe dikur per Turistin por, ja, e paskam ngaterruar nofken tende me te atij.

Eueueueu Artist.


Eu eu Hajdede, d.m.th. nuk i lexon shkrimet tua para se ti postosh!!!!!!!!!!!

Mos vallė je politikan dhe lėshon shkrimin si lopa baglėn!!!!!!!!!

Nėse as pėr kėtė arėsye, atėherė, pse mė thua se kam bėrė gjest josportiv???????

Aha, paske klikuar mbi "rezolutėn" #644 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1924228&postcount=644) ( siē e quan ti) dhe hopaaaa e paska shkruar, ngatėrruar nofkėn time me tė turistit!!!!!!!!

Po, nė vend se tė lexosh shkrimin para se ta publikosh, nė vend se ta lexosh shkrimin kur ta postosh( falė murrizit, kemi mundėsin e korigjimit), nė vend se ta lexosh shkrimin e publikuar dhe nėse nuk ke mė, mundėsin e korigjimit, tė shkruash menjėherė tri fjalė me kėrkesė falje drejtuar mua, nė vend se edhe tash kur e lexove, tė kėrkosh falje, po bėn gabim pas gabimi duke me akuzuar se, qenkam politikan dhe ndihem i fyer, duke mė akuzuar se, paskam bėrė gjest josportiv, duke mė akuzuar se po shkruaj nė drejtim pa adresė..........


Pasha njė Zot nuk kam asgjė, vetėm kam dėshirė qė ti tė pėrmirėsohesh!!!!!

Edhe nėse mendon se mė mbetet hatri, prapė gabon.


Eu Hajdede Euuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu


.

Artisti
05-06-10, 20:10
C'ke pashe nje Zot?!!! Mos valle do te thuash se je politikan dhe ndihesh i fyer nga emertimi se ata jane lope??

Nese as per kete arsye, atehere, pse me gjithe keto fjale mua pa adrese?!!

Gjest josportiv, o Artistooooooo.


Aha, tani e kapa (pasi klikova mbi rezoluten #644). Nejse, ajo qe dikur per Turistin por, ja, e paskam ngaterruar nofken tende me te atij.

Eueueueu Artist.


Qė nė fillim kėrkoj falje nėse ndjehesh i lėnduar nga kjo ndėrhyrje imja!!!


Pėrdori pak ė, Ė.

Mė beso edhe shkrimi me ė po duket mė i bukur!!!!

Pa ė -ja, po duket palidhje


.

Hajdede
05-06-10, 20:59
Qė nė fillim kėrkoj falje nėse ndjehesh i lėnduar nga kjo ndėrhyrje imja!!!


Pėrdori pak ė, Ė.

Mė beso edhe shkrimi me ė po duket mė i bukur!!!!

Pa ė -ja, po duket palidhje


.Si urdhėroni, i nderuar.

Sė pari, mė vjen keq qė nuk e kam lexuar atė qė ti e solle kėtu pėrpara se tė replikoj dhe mė fal shumė qė tė akuzova kot, si dhe, mė vjen mirė qė kėtė keqkuptim, sado qė qe i vogėl, e zgjodhėm me mirėkuptim.

Tė pėrshendet shumė.


Miku i juaj, Hajdede.

Fshatari
09-09-11, 13:17
Fjala e fundit qe po figuron dendur ne mediat shqiptare eshte barbarizmi :
"Wikileaks".
Kryeministri shqiptar, S.Berisha, propozon qe kjo fjale te perkthehet ne shqip si : "kazan thashethemesh". Per hire te njesimit te shqipes, ju ftoj te perfillni pėrkufizimin e kryeministrit shqiptar te ketij barbarizmi dhe te zevendesoni me fjalen kazan!

Zero Cool
17-04-13, 18:15
Nė gjuhėn Shqipe hasim fjalė qė nuk i kemi dėgjuar asnjėherė, apo edhe qė nuk ia dimė kuptimin.

Poashtu ndodh qė tė jemi tė interesuar pėr tė marrė kuptime mė tė gjėrėsishme tė ndonjė fjale nė gjuhėn Shqipe.

Pėr kėtė pėrkujdeset Fjalori Elektronik Shpjegues (http://gjuhashqipe.com/softuere/softuere.aspx?ida=31). Njė fjalor shumė praktik, qė mjafton ta shkarkoni nė kompjuter. Ėshtė shumė i lehtė dhe i thjeshtė pėr pėrdorim.