PDA

View Full Version : Deklarata e Kushtetuese e 2 korriku-1990-gurthemeli i pavaresise se Kosoves


natyra
11-02-08, 17:59
Qohu Bab e qohu Djal se ka ardhur nje dite e bardhe,2 Korriku mu ringjalle...
* *
Neper shekuj neper flake
Ishte Baba qe preu me shpate!
Djali ishte qe shkroi me gjak,
Ishte i madhi Skenderbe
Me shpat armikun qe ka pre
E pas tij kush qe i dyti?
I Epokes Ibrahimi
I dha zoti diturin
Me qit ndrit shqipetarin
Per t'ia sjellur Kosoves lirin
Me te bukuren pavaresin
O ju shqipe po ndigjoni,
Daten runju mos ia nderroni
Qe eshte shpallur me 2 korrok.
E gjithe bota, e ka dite
Kte e din dhe bota mbar
N'per mes te dhunes kur eshte shpall
Ne kaqanik me delegat
Kush kete rrug e hapi i pari?
Ibrahim Rugova Ideali
Hapi shtigjet e lirise
Trasoi rrugen e pavaresise
Me shum trima qe kish per rreth,
Fehmi Aganin,e shum te tjere
Aty trimat jan betuar
Njeri tjetrin mos me tradhetuar,
Dhe armiku na qelloft,
Ne te behemi dhe me t'fort.
Ne mes te dhunes me 2 korrik
Kan shpallur Kosoven Republik.
Sot n'liri do e festom
Kete date shenuar pergjithmon
Prap keshtu i erdhi rendi
Per ta shpallur vet kuvendi.
Mos harroni o ju burra t'dheut
Se jeni bijt e Skenderbeut.

Shkroi Hajla Rugovase

Natyra

natyra
11-02-08, 18:05
Se kush Ishte o Ky Burr

lirik
11-02-08, 18:31
Hajde Natyra Hajde Me Vargje T Tua Q' Po Jehojn Lugjet
Mikeshė E Nderuar Ku Je Ma Heret Qe Nuk Dole Me Vargje Me I Dhan Pak Zjarr Ktu Dardanisė Le Ta Dijn Shqipet S Enuk Shkruan Vetem Xhelal Ferizi Liriku
Por Ka Edhe Tjer Ktu Mjeshter T E Vargut Hajde Ma Se N A Plase S Es Ka Mbet Vargu Veq N Lirikun Ka Edhe Tjer Talenta Shqiptaria Bre Tregou Pak He Fisnike
Lshoje Kushtrimine Vargut Le Te Jehon :

natyra
11-02-08, 18:52
Se kush ishte o Ky Burr
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Se kush ishte o ky burr
Lindur dhe rritur nen Flamur
Se kush ishte ky burr shqiptari
Lind dhe rrit si shkemb prej mali
Fjala e tij si celibari
Zemra e tij e fort si guri
Endrra e tij LIRIN pruri
Gjitha t'mirat vendit solle
E bere NUSE me KURORE
Deri n'vdekje su dorzove
O mor Zot a po ndegjon,
Gjamen Bjeshka kah po e lshon,
Guri qan,druri vajton
Shqipja baben po e kerkon
O ku je o baca jon,
Kurre s' na u deshte me shum se sot.
Qe te je ne mesin ton
Pavaresin per ta Formos
Se kjo ishte ENDRRA JOTE,[COLOR="black"]
Por nje gje ne mire e dim,
Se Ti ke qen Ibrahim
Se ke dashur ironin,
Ke qen mik per miqasin
E gjithe boten miq i bane
Hape rruget e gjitheanshme
Dhe te vdekur te don fjala
Ka per t'qa gjithmon Dardana
Jo ti nuk ke vdekur
Ne zemer te popullit
Gjithmon ke mbetur.LAVDI

Kushtoi bija nga Rugova
Hajla&Natyra

natyra
11-02-08, 19:14
Hajde Natyra Hajde Me Vargje T Tua Q' Po Jehojn Lugjet
Mikeshė E Nderuar Ku Je Ma Heret Qe Nuk Dole Me Vargje Me I Dhan Pak Zjarr Ktu Dardanisė Le Ta Dijn Shqipet S Enuk Shkruan Vetem Xhelal Ferizi Liriku
Por Ka Edhe Tjer Ktu Mjeshter T E Vargut Hajde Ma Se N A Plase S Es Ka Mbet Vargu Veq N Lirikun Ka Edhe Tjer Talenta Shqiptaria Bre Tregou Pak He Fisnike
Lshoje Kushtrimine Vargut Le Te Jehon :

Faleminderit o z.Xhelal qe po nder veten me keto fjale,vertet nenat shqiptare gjithmon kan lindur dhe kan per t'lindur bij dhe bija patriota/e,keshtu si ty dhe si shum te tjer/a,qe i pati vendi gjithmon...duke uruar dhe per brezin qe vjen,qe mos dali nga keto binare,por ta ndjekin rrugen dhe amanetin e trimave dhe Patriotve shqipetar/e...Flm,

me respekt
natyra

sherri
12-02-08, 11:30
....."Neper shekuj neper flake
Ishte Baba qe preu me shpate!
Djali ishte qe shkroi me gjak,
Ishte i madhi Skenderbe
Me shpat armikun qe ka pre
E pas tij kush qe i dyti?
I Epokes Ibrahimi"


Fjala pret me shume se shpata!........

Ke be dy krahasime shume reale.Jane dy prijesit,e dy shteteve Shqipetare,i pari me shpate,i dyti me Fjale(menquri)
te dyt jane qe i vune gjenezat e para shtetrore.Gjergj Kastrioti,me beslidhjen e Lezhes 02.mars.1444.
Dhe e mbrojti me shpate,vazhdoje te mbrohet brez pas brezi.....dhe pas 512-viteve u formua shteti i pare Shqipetar(Shqiperia Londineze)

Ibrahim Rugova,me formimin e Lidhjes Demokratike t'Kosoves,ne dhjetore 1989,krijoj gjenezen e shtetit te dyt Shqipetar,Dardanin.

02.korrik.1990,Shpallet deklarata per pamvarsin e Kosovese,I.Rugova e mbrojti me menquri,me gjuhe hyjnore,per fatin e tij,nuk esht ta gezoje edhe njohjen nderkombtare!!

Besojme qe gezimin e kombit te vet do ta ndjej edhe ne amshim;Kure do ti themi: URIME! e tefalemnderit z.PRESIDENT.

natyra
12-02-08, 22:12
Pershendetje per Sherrin,
meqse,Zoti na ruajt prej sherrit'a, hahahaha
ps..me pak shaka i nderuar

Perndryshe meritoni nje pershendetje jashtzakonishte te larte....fakti se kishe shkruar mbi realitetin,ua jam mirenjohese....pikerishte per te pavdekurin Dr.Rugoven.LAVDI

PER TY IBRAHIM
O BABA JON
. .
Me dhemb zemra, shum per ty
Qe se prite pavaresin,
Me doren tende, me firmuar
Ate plage t'vjeter,me sheruar
Kjo dite e madhe qe po vjen
Me thote zemra qe po e ndjen,
Jo ti nuk ke vdekur or BABA
E Lashte Dardana
Per TY po KJA....LAVDI PERGJITHMON

Me nderime
Natyra

Guri i madh
12-02-08, 23:04
po tash jan dal do patriota qe po thojn historia me u shkrue prej ati momenti kur serbia me luften e saj psikologjike qe i shpalli bashkpuntoret e vet si armiq te serbis

e tash ata po thojn duhet te rrenohet krejt historia ata po thojn se une jam aj qe e solla lirin ata po thojn se ata te ma parshmit kan qen komunista ,po kurr nuk i permenden para,ardhsit e vet qe kan qen ma komunista se mosha piada se milladin popviqi e tjer

per me marr hyqmetin pranuan me bashkpunue edhe me pasardhsit e zhivorad igiqit


e ket histori ata po dojn me ja imponue kosoves

natyra
28-06-08, 20:09
Dhimbja Pikon Gjak Per Ty.O Burr I SHEK: 21-ni.Dr Rugova.

NE PERKUSHTIM
HAJLA
. . .
Dhimbja Pikon Gjak Per Ty
Vdekja jote nuk harrohet JO
Per kete dhe....
Dashurin qe patem per Ty.
Nuk do te Shuhet JO nder ne....
O Burr i Lart i Krenarise
O Shqipe Trollit e Dardanise
O Kushe ke ai?
Qe nuk te deshti Ty
Ai s' do ket ndergjegje JO
As mbi Shqiptari...
. . .
E gjithe... Bota...
Te njohi Ty
TY te njohi per s'mbari
Nga TI mesoi,
Q'kerkon Shqiptari
Ne syt e tu
Pan pikellimin!
Ti ua the,
E gjithe Shqiponjet
Kan marr Flutrimin....
I kan Lare Flatrat me Gjak!!!
Per Folet do marrin hak
Fjala jote nuk ishte pak
Ktheve Jeten Vendit Tand.
. . .
Zeri YT Jehoi ne Qiell
Populli im kerkon... Drit.
Duan Kosoven ta ken te Lire
Dhe kte Bota mir e din.
E pse Trupi yt i pa jete?
Nuk mungon JO
Fjala Vete.
O Shqipet Tua mos t'harronin
PAVARESIN... NGA TI GEZONIN...

LAVDI...LEGJENDES KOMBIT...DR.IBRAHIM RUGOVES...

Nga-Autore
Hajla&Natyra

natyra
28-06-08, 20:13
TI mor BOT mos SHKO prej TERRIT

Ti mor bot, mos shko prej territ!
Mi din plaget,
qe i kam prej Serbit
Ti mor bot mos, mbyll syt!
mos m'mbeshtet me shpind per zit(mur)
E din si eshte ZEMRA Shqiptarit.
Gur e shkemb, qe rrjedh prej malit...
keni mesuar, si mban durimin.
Po. Keni mesuar, dhe qe nuk mban durimin!
keni mesuar se prej qka? i dhemb plaga...?
qe nga zemra i del flaka
Ne nuk jemi nga nje tjeter bote,
Po si ju, dhe ne, n'ket tok.
Ndaj mor bote dredhacake,
mos ma sjell armikun, per qarke!
me provokime tash u mesova,
Por ne gjunje, kurr su gjunsova
Se kush jam u tregova
edhe kte ti mire e dite,
mos luj bisht, mos bej hile!
Se Shqiptari si don lojrat,
Sinqerisht i mbron TROJAT
Nuk eshte leht, te jesh SHQIPTAR.
Po Leht eshte, te jesh Tradhetar!

Autorja
Hajla-nga RUGOVA&Natyra

natyra
28-06-08, 20:23
Jo nuk Coptohen Tokat e "Nan" Madhes Dardane...

TI ARMIK!

TI o Bisha e Madhe
SA Hera me Shendrrove, ne GERMADHA
SA HERA.............
Nder SHEK me LAVE me GJAK
Me GJAKUN TIM Te PASTER
Lava, FUSHA e MALE...
Me GJAKUN TIM, ma Thave BARIN, Natyren, PRISHE !
Me GJAKUN TIM (mbulove) QIELLIN
Me LOTIN TIM (merzite) DIELLIN .

QDO QENIE SHKATRROVE
MBI SIPERFAQEN E DHEUT
TE DARDANIS SE VJETER .

Ne TOKEN Time, sa SHUM...VARRE... Hape
Barbarizem I Barbarve,
GJAKUN TIM, ne VEND (buke) NGRENE
Si s'dite te NGOPUR
SHIMPAZE
Sa Shum DJEM NANAVE mi VRAVE !
SI s'dite te NDALUR,
O KAFSH, E BARBARVE
Dhe SOT Nuk ke "TURP" nga TURPI yt'
AKOMA KERKON TE MI COPTOSH TOKAT
Dhe sot e NJEMIJE VJET nuk pres mir nga TI
Dhe SOT
e NJEMIJE Vjet, DHE deri ne KJAMET
MIZOR ke lind, e MIZOR ke per t'ngordhur!
SHPORRU SHkjaaa!!!
SE Drejtsi me TY nuk KA !

SA shum ZEMRAT ti i kalle
SA SHum NANAT ke Len, pa DJAL
Male pa GJETH, e Fusha pa BAR
SA Shum THMIN ke Len, JETIMA
SA shum DHIMBJE sa shum ETJE
NE TOKEN Time, nuk GjeJ PREHJE !

Sa her,ma Lave me Gjak Bajrakun
Sa Hera
Njersen time pagova
Pa pasur hak
Per Gjakun tim te Shtrenjt
Nje dite,
Kam per t'marrur hak
Sa t'Lind DIELLI e preron HANA
Trima Shqiptar ka per t'Lindur Nana .

Ti armiku im
Armik i perjetshem
Nga ti nuk pres, as me te voglen miresi
Une pres dhe Mburrem, me Trima Dijetar te mije...
Qe Shpalosi Faqja e Dheut nder Shekuj
Me Dinjitet dhe Moral te Lart Shqiptar.

E ti armiku im i perjetshem
Qka duhet pritur nga ti?
Ti si mi coptove Tokat, ti si mi coptove eshtrat
Ti si varret mi varrose, nji mbi, nji....
Ti qe nuk me len plaget, t'me sherohen !
Njemije shpirta mi nxore, nga shtati
Miliona hera me Gjak ma Lave, Bajrakun
Miliona Njerez Debove, nga Vatrat...
Miliona Shtepive... prishe Ogjakun !

ATY KU KA REN GJAKU I DESHMORIT
Aty Qelin LULET JORGOVANI
Aty kan VENDIN. Aty kan RRENJEN...
Ato LULE do MBIJETONIN
Driten e "LIRIS" Gjithmon T'GEZONIN
Gjithe Ata/o qe Falen JETEN
Me GJAKUN e KUQ Paguan VETEN.

ESHTE MBUSH "HISTORIA"!
Nuk GJEN Dot, FJAL.
Per ty' MIZOR per ty' BARBAR
TI nuk DIN te NGOPESH
ME GJAKUN E SHQIPTARIT JO !

PO NDIGJO MOR BISHE BARBARE
SE SHQIPTARI KA ZEMER GURI
Nuk Gjunsohet JO
Dhe VDES
PO VDES-SI Duhet Vdekur BURRI .

SE KOSOVA PRAP LIND DHE RRIT
SOKOLA PER MALE
ATA NUK DIN QKA THOT FRIKA
DHE GJER NE PALC TU SHKON THIKA


NGA PERVOJA SHEKULLORE...
Kan Mesuar SHUM nga Ty
Ata SOT din per VETE
Per T'luftuar DREJTESIN .

SOT DHE NESER GEZOJN LIRIN
DHE KTE BOTA SHUM MIR E DIN
GJAKU I SHQIPTARIT
KA PER SHENDRIT
NAN "MADHJA" DARDANE
TE GEZOI PAVARESIN....!

Autorja
Hajla Rugovase....Bije,Moter,Nen&Gjyshe... DARDANE.

natyra
28-06-08, 20:28
*Ti Mor Lule Shkemb Rugoves *!

TI MOR LULE SHKEMB RUGOVES
Ti qe Solle Driten KOSOVES
Jo s'ke Vdekur mor BABA
Po qan Kosova per Ty, pa za .

NE EMER TE THERRASIN IBRAHIM
Fjala Jote dhe SOT na VYN
...Vdekja Jote Shpalos Dhembje...
Kurr ste hekim dot, prej Mendje.
Fjala Jote Pesh, prej GURI
Zor me Lind, kesi BURRI
E kush Ty' nuk te Deshti,
Ka per Ti ren O grusht, Vetveti !
Udha Jote Qelibar
Kurr su ndalur per KOSOV.

VDIQE SHKOVE FAQE BARDH
Hapat Tu, me Sekret...
Me Politik u bere Mbret
Stilolaps, Dipllamen ne Gjep
Per Ta bere, KOSOVEN Shtet.
Zgjerove... Rranjet, e Shqiptaris
Gezuan Frytin e LIRIS
Per Demokracin, mos t'flasim Fare
Pavaresis Rrugen Trasove
DARDANIS Rrenjet, Ja SOLLE.

...LAVDI GJIGANDIT PREJ RUGOVE...

Hajla Rugovase

natyra
28-06-08, 20:34
Kjo date(21) shit...Pergjithmon na e Rikujton Dhembjen per Ty O Lart Madheri...
Dr.Ibrahim Rugova!

Per Ty O Flamurtar !
**
Per Ty O Yll i Rrall
I SHQIPTARIS
Ti Ishe dhe do mbetesh perhera
... Ne zemrat tona...
Ti qe solle LIRIN
Ti qe solle PAVARESIN
-Shpat dhe Arm-
Kishe Guximin'
Argjend flakruar "VLER" prej goje
Fjala Jote si dora e ZOTIT
...Mendja Jote Rrufe motit...
Ti Ce Bere Zemren Gur
Para armikut, su perkule kurr
Perball qendrove
SI NI BURR !
Ti qe vrave armikun
me Plumbin
FJAL
Ti Ishe dhe do mbetesh.
LEGJENDAR
I Shqiptaris...
Ti qe Ndrite dhe Frymzove
Trungun E-
MEMEDHEUT
Fjala dhe Ideali YT'
-U Ben BURIM...
Ne cdo ane, dhe kende, Te BOTES
Zgjuaresija
dhe maturija e Juaj
...Mori Famen SHEKULLORE...
Sot dhe si Dikur, do Mbetesh I GJALL
Ne Zemren e Madhe
-Jo TI nuk ke Vdekur
FIGURA
Dhe Krenaria Jote...
Po Shendrit Mbi-
KOSOVEN DARDANE. LAVDI
PRESIDENTIT TE PAR SHQIPTAR.DR.IBRAHIM RUGOVA !

LAVDI

PERHERA TE KUJTON
E JOTJA
RUGOVA
KS.DARDANE


NGA HAJLA !

natyra
28-06-08, 20:45
KOSOVE:Brengosja ime...!
(Fra Eduard Prenga,Rom 23.12. 2003)

Njerzit jan bere te pagoj para teje!
Politikanet e kan shendrruar zemren:
Nga guri e kan bere te kristalet per ty!
E ti?
Ti rrin aty si nuse e bukur
Buzet e tua nuk jan ama te lyera
Me buzekuqe nuserie
Syt e tu nuk jan te trukosur
Me ngjyra stolie
Gjaku i bijeve te tu te ka, zbukuruar
lotet, per pjellen tende jan bere stolia jote
E ti?
Qendron ne kemb
e gjitha e veshur me krenari
nuk perkulesh, nuk mposhtesh.
Nuk lejon te merresh neperkemb!
Je Fisnike ti !,
dhe pret diellin qe ta tregoi
krejt bardhesin evellos tende.
pret nje diell qe nuk vonon e del!
ti lirohesh nga ushujza shum shekullore,
nga ata, emri i cilve tregon
veq barabarizem:SHKJA!
............................
Por c'eshte ky diell?
Ky diell qe ngrin me shum se akulli?!
ky diell i veshur me mjegull?!
Ah!Kosov!
Kjo eshte pseudo-paqe per ty
ashtu sikurse korbat
Sqepohen per copezat e mishit te hedhur,
ndodh sot mes e "Shumkombesheve" per ty.
Ama kan harruar se ti nuk je,,mish per korba"!
E ti?
Ti JO!, nuk i epesh gjithkuj ti,
nuk je kurve ti!
Ti mbetesh e vetvetes,
..........................
O pyje, ushtoni !
Tronditeni boten me jehonen tuaj,
e Tregoni se Kosova eshte nuse
e nje dhendrri te vetem:Populli saj!
....................
Ah!kjo heshtje varri,
me tremb per ty
e Zgjedhura ime.
Ky gjak i bijve te tu po me pervelon.
E une konsumohem nga brengosja per ty!
nuk te njohin ty popujt,
nuk duan te,te vleresojn kombet
dhe kjo meben te endem
udheve te botes,
vetem dhe kokeulur
duke shqyrtuar ne mendje per ty
qe je gjithnji brengosja ime,
Ty te dua enuk do pushoj kurre
Se gjemuari per ty!
Ti je krenaria ime
edhe ne keto momente
kur shkelmat e "sakateve"
duan te abortoin pjellen tende!
Kosov ti je e imja
Dhe une me sy drejtuar nga ti
Shpallem,
GJITHMON I YTI

MARR NGA LIBERI I AUTORIT FRA EDUARD PRENGA
____________________________
E Verteta ne Liri. te dyja ne Dashuri!
(Per Perendi e Dardani)


Hajla.

natyra
28-06-08, 20:49
Mbeti "Kosova" Pa Gjigand! Mars 21 Date-2006-!

U BEN DY(2) MUAJ
NE MUNGESEN TENDE DJE DHE SOT!

ISHE DHE DO MBETESH HERO
DJE ISHE POR SOT NUK JE,
SOT NUK NDEGJOHET ZERI YT GJIGAND
SOT KOSOVA KA MBETUR NE MJEGULL !"

ORA JOTE KA MBETUR E MBSHTJELLUR
AS KUSH NUK DIN TA ZHBERTHEJ ATE
ASHTU SI DIJE TI' ME VIZIONIN TEND TE LART
O PERKUSHTUARI I QENJES DHE I FJALES.

ISHE NJE, DHE NJE KUR DO VJEN SI TI ?!
O ZOT TE FRYEJ ERA E FRYMES TENDE,
TE BIJE MBI KOSOVEN DARDANE ANTIKE
MBI ATE QE E DESHE DHE E RRITE.

MBI FJALET QE KISHE PLOT "YJE"!
MBI IDEALIN DHE VEPREN
ME PERKUSHTIMIN E JETES
ME FJALEN E ZGJUAR QE I MESOVE VETES.

AMBELESIN DHE BUZEQESHJEN
GJITHMON E KONSIDEROJE,
E VETEM DY FJAL, TE MATURA I THOJE.
VETEM DY' ATO VLEJSHIN SA NJEMIJE...!

GJITHMON TE KUJTOIM DR.IBRAHIM RUGOVA.LAVDI.
______________________________________
Me nderime dhe mall, Bija-nga Rugova!
Kumria&Hajla.

natyra
28-06-08, 20:54
7 MARSI Duke Kujtuar -Renjen e Deshmorit Adem Jasharit...!

MARSI
**
Ishte dita me e kobshme per Prekazin, dhe Kosoven!
Kur ran kulqedrat, mbi Trupin tend
Dhe Familjen Tende
Kur Ti dhe kushtrimin mbi Prekazin
dhe Kosoven Dardane.
Mbi te cilen Flijove jeten, dhe Familjen Jasharaj
Ishte dita me monotone,
Kur e humbem nje Luftetar si Ty.
I pa Luhatshem,Besnik dhe kurajor
Lindi dhe u Vra i dyti Mic Sokol
Gjbertheve Pullat e Gjamadanit
Si Gjigand u Versule mbi armikun,
Si Gjigand luftove-per ball
Deri ne Plumbin e Fundit.
**
Dhe ne, krenohemi me Ty Sot.
Krenohet Prekazi dhe Presheva
Drenica dhe Rugova
Peja dhe Gjakova
Prishtina dhe Llapi
Mitrovica dhe Ferizaji
Prizereni dhe Fush kosova
Kumanova dhe Tetova
Egjitha Trevat Shqiptare...
Deri ne Qameri...!


Te PERKUJTOIM perhera o BACA i Maleve JASHARAJ...LAVDIIIIII

Autore
Hajla-nga RUGOVA.

natyra
28-06-08, 21:28
*Prisi i Lirise*....!

**
Pris I Par O President
O Zbrit nga Malet, Sikur Mbret
O Lart nga Shkembi i Rugoves
President I PAR I Kosoves
O Lumja Nana qe Te Lindi
Me Fat Vendi qe Te Rriti
Lum per Fatin e Kosoves
O per kete Fistar te Rugoves.

Kah Lind Dielli e Preron Hana
O Trim Si TY nuk Bani Nana
O Lum "KOSOVA" qka Pat mbrenda,
Kete Gjigand me (shtat)Zemra
O nuk e Trembi as ni Armik
O Tere "BOTEN" e Beri MIK.

O Baba i Kombit Dr.Ibrahim Rugova...LAVDIIII

...Kjo dhe mund te kendohet si Keng, thjesht dhe ne Poezi..
Shqipe nga RugovA...

Hajla.

natyra
05-07-08, 02:57
Xhevat Rexhaj: 2 korriku, deklarimi i shtetit para tytave serbe
E merkure, 02-07-2008, 07:58pm (GMT+1)

2 KORRIKU DEKLARIM I SHTETIT PARA TYTAVE SERBE

Nga Xhevat Rexhaj

Bej pjesė nė atė grup tė njerėzve qė nuk kan mendjemadhėsi, qė dėshirojnė tė thonė dhe tė shkruajnė edhe kur nuk posedojnė referenca tė caktuar nė lami tė caktuar. Tė jem i sinqertė, dėshiroi qė tė jem optimist nė jetė dhe tė shofė sidomos shumė shqiptarė qė shofin pozitiv pėrpara.
I tillė ishte edhe viti 1990, 2 KORRIK, televizori i ndezur, RTP gjallė nga Prishtina, grumbull parlamentar tė Parlamentit tė athershem, para dyerve tė Parlamentit tė Kosovės. Polici serbe dhe kosovare anė e mbanė, Ilaz Ramajliu, Bujar Gjurgjeala, Muharrem Shabani dhe 112 deputet tė tjerė qendronin tė pėrgatitur pėr tė u ballafaquar me rrahjen, dhunėn, sharjen, gjakosjen deri edhe vrasjen. Duhej njė xixė e vogel dhe Serbia i kishte duartė e lira me ba masakėr. Krejt qytetarėt e Kosovės sigurisht para ekraneve, ēfarė do tė ndodh, a do tė jetė kjo ditė e shėnuar nė histori, a do tė derdhet gjakė, silleshin kėso e mė shumė mendime nė kokat e tanė shqiptarėve, ata donin qetėsi dhe jo gjakė, por tė tjerėt, tė pakėt tė Gazimestanit kėrkonin gjak, gjak dhe vetėm gjak. Jam mė se i besuar, se eedhe athere ishte Luani i madh, ai qė i shikonte hijenat dhe ua bante me shenjė se po u afruat ju shkyej, pra sigurishtė, i madhi Presiden! ti Rugova kishte rregulluar me Amerikėn qė tė mos lahej me gjakė parahyrja e Parlamentit, qė ishte nė trollin tonė Dardan. Shkijet atė ditė nuk e kishin leju kurė tė kryhej e qetė por nuk ua mbajti.
Deoutetet, tė afruar njeri afėr tjetrit pritnin momentin kritik,ata ishin nė fushėbetejė, ne ishim shikues tė padurueshėm, por mė tė sigurtė nė atė moment minutat ishin tė mėdhenjė, dihet se minutat e tillė zejnė vend nė histori, dhe ndodhi Historia, Muharrem Shabani dhe Bujar Gjurgjeala nė emėr tė Deputetėve dhe nė emėr tė popullit shumicė dhe me bekimin e Akademisė sė Shkencave e me amini e Dr. Ibrahim Rugovės lexuan dhe Shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės. Pėr nder nuk do ta harroi kurrė atė moment, nuk mund ta konfrontoi me ngjarjet e vitit tė tashėm, sepse kėto tė tshmet janė rrjedhoi e asaj tė asokohe.
Me 2 Korrik 1990, filloi, lufta e organizuar, lufta Institucionale pra lufta ball pėr ball me Serbinė, pėr bėrjen e Dardanisė. Nga kjo ditė filloi tė kuptohet dhe tė dihet se paska njė teritor nė Jugosllavi qė po u quajka Kosovė dhe paska shumė shqiptarė. Filloi tė kuptohej se nė atė ish Jugosllavi shqiptarėt qenkan populli i tretė madh, filloi tė kuptohet se aty ka Universitet, ka Ekonomi, ka minerale tė ndryshmke me vlerė kapitale, filloi tė kuptohej shumė pėr kėtė teritor tė anatemuar nga armiku.
Deklarata kushtetuese, nuk ishte e ashtuquajtur, serrbėt i thoshin, dikur mė vonė pėr fat tė keq edhe disa shqipfolėsa, Deklarata ishte e prekshme, populli krijoi Institucione, mbajti zgjedhje dhe zgjodhi Qeveri, zgjodhi President, Njeriun qė gradualishtė dhe me dituri e durim shkoi duke e tkurrur Serbin e duke e zgjeruar trollin e Shqiptarisė me trojet e okupuara. Deria s a Kroacia dhe Bosnja u lanė me gjak, me viktima fatale, Deklarata Kushtetuese pėrgatiste terenin qė lufta e pashmangshme tė jetė mė e lehtė dhe ajo luftė tė pėrfundoi me fitore. Pėr kėtė u deshen aleatėt, u desh armata mė e organizuar nė botė Natoja, pėr tė i dhanė ndihmė UCKsė sė Adem Jasharit, pra Ushtrise sė popullit shqiptarė, pėr ta shkundur njėherė e pėrgjithmonė ushtrin vrastare, qė edhe vetė Evropa e kish forcuar, pra ate tė Serbisė.
Ėshtė realitet, Deklarata Kushtetuese, dhe ato qė pasuan mė pas e tronditėn Serbinė, e shkallmuen, e qitėn nė dy gjunjė dhe ata dita ditės po traumatizohen mė shumė se ku ishin e ku janė sot. Deklarata e 2 Korrikut, lidhi shqiptarėt, afroi shqiptarėt, krijoi kulturė qeverisjeje, krijoi njė vetėdije evropėrėndimeore se duhet respektuar atė qė e zgjedh populli. Deklarata Kushtetuese ishte pėr shumicėn e popullit , dhe besoi se ėshtė edhe sot Alfabeti, pėr tė u shkolluar mė tutje, pra ishte themeli i asaj ku jemi sot. Ne e festuam kėtė datė, une personalishtė jam i lidfhur me kėtė datė dhe besoi me qindra e mijėra shqiptarė tjerė, kemi jetuar dhe punuar me dhe pėr kėtė Datė tė Madhe.
Nė vitin 1995, nė festimin e kėsaj Date ishte mysafirė i nderuari, Njeriu Dy i LDKsė dhe i Republikės sė Kosovės i Madhi Fehmi Agani, i cili nder tė tjera pat thėnė, “ Kjo Deklaratė ashtė edhe vetė Pavarėsia e cila do tė bėhet realitet, sepse kemi botėn Demokratikepas vehtes, dhe kemi unitetin brendashqiptarė...” Sot edhe i shikuam disa gjirime me kolegėt e mij, Sokol Rragamin e Afrim Alidemajn disa gjirime nga Festimet e 2 Korrikut.
Me kėtė rast kujtoi me kėnaqėsi vitet qė ishim angazhuar pėr pėrkrahjen e Institucioneve tė Republikės sė Kosovės prej 2 Korrikut 1990, besoi se nėse jo tė tjerėt athere LDKja e Fatmir Sejdiut dhe LDDja e Nexhat Dacit ishte dashur qė ta shėnojnė kėtė datė zyrtarishtė, ndersa ne nė perėndim duhet qė nė tė ardhmen nė vazhdimėsi ta shėnojmė kėtė faktohistori tė shėnuar, ėshtė datė e jona, pra e Shqiptarėve, se qebesa kėsaj date dhe atyre pasueseve, dhe Dr. Ibrahim Rugovės Presidentit tė Madh tonit ia panė hajrin e dhe Shqipėria me tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė.
Pra tė gjithėve ju uroj 2 Korrikun.

Nderimet tona dhe per ty z.Xhevat Regja...qofshit e jetofshit pergjithmon me gjithe ata qe te rrethojn..ja pra paskan pse te mburren me ty,te rralle jen ata te tillet,te lumt per komentin dhe realitetin e dhen te 2 korrikut-1990- Historik...Jufalemnderit


me shum respekt
Hajla Rugovase

....Marre nga Zemra Shqiptare!

natyra
06-07-08, 20:53
http://i178.photobucket.com/albums/w273/gojani_69/kos-rugova.jpg
Faleminderit President RUGOVA

Dr.Ibrahim Rugova arkitekt i pavarsis kosovare, kosova erdhi aty ku deshe ti ta shohesh ,ai njeri qe nuk kujton kete kolos nuk eshte kosovar dhe as shqiptar........
Merituesi me i madh i dites se sotme qe kosova dhe populli shqiptar po e gezon ia dha shpirtin kosoves ........

Ne fillim te fjalimit nga kryeministri i kosoves Hashim Thaqi nuk u permend Dr.Rugova por pasi presidenti I kosoves Fatmir Sejdiu- e permendi dul ne skene fytyra e thaqit kryeminister fallc (qe populli e zgjodhi)......

LAVDI Dr.Ibrahim Rugoves Kosova sdo te Haron kure dhe historia do te shkruhet nga ata njerz qe kane ndergjegje dhe shpirt shqiptari.....

Falemnderit Dr.Rugova per vepren dhe krijimtarin aq bujare qe i dhurove kosoves ..........

P.s.huazuar,nga beni69-peja

Falemnderit beni69

Natyra

natyra
02-07-10, 13:46
Nuk munda te jem jashte kesaj date Shum te veqant Historike te 2 Korrikut 1990-tes,duke ua perkushtuar atyre Burrave qe dikur i pati vendi si q'ishte Ilaz Ramajli bashk me shok dhe trima guximtar nen Kuvendin e Kosoves te asaj kohe me (eukopuse) qe kishte vendi yn, ku per here te pare ne historin e Kosoves Zberthyen Prangat e ishe komunizmit Jugosllav,dhe hapen shtigjet e jetes se qdo qytetari te Kosoves drejt rruges per LIRI DHE PAVARESI ne krye me Dr.Rugoven:qe permes tyteve dhe tankeve te armikut shpallen "Kosoven Republik"te cilen po e gezojm SOT pas 2 Dekadave..

Prandaj,Lavdi perhere burrave te dheut fisnik shqiptar.....

Me nderime
Hajla Rugovase&Natyra

natyra
02-07-11, 12:51
Nuk munda te jem jashte kesaj date Shum te veqant Historike te 2 Korrikut 1990-tes,duke ua perkushtuar atyre Burrave qe dikur i pati vendi si q'ishte Ilaz Ramajli bashk me shok dhe trima guximtar nen Kuvendin e Kosoves te asaj kohe me (eukopuse) qe kishte vendi yn, ku per here te pare ne historin e Kosoves Zberthyen Prangat e ishe komunizmit Jugosllav,dhe hapen shtigjet e jetes se qdo qytetari te Kosoves drejt rruges per LIRI DHE PAVARESI ne krye me Dr.Rugoven:qe permes tyteve dhe tankeve te armikut shpallen "Kosoven Republik"te cilen po e gezojm SOT pas 2 Dekadave..

Prandaj,Lavdi perhere burrave te dheut fisnik shqiptar.....

Me nderime
Hajla Rugovase&Natyra

Dhe sot dhe kurdohere,do E perkujtoi dhe ēmoi Larte kete dite te shenjt madheshtore...Te 2 Korriku 1990-tes-2011- me rastin e shpalljes se "Republikes Kosoves"...Nga Deputet me te larte te vendit ne krye me Dr.Rugoven LAVDI PER TE GJITHE
Prandaj,Ishte dita me e rendesishme ne boten shqiptare te asaj kohe...per te cilen SOT po e gezon ēdo qytetar i Kosoves ne liri...por gjithemon per mes dhembjes dhe gezimit,ankthit dhe pikellimit,sakrifices dhe perkushtimit...atehere dhe sot!
Ps,(pa dashur ti cekim disa te meta ne mesin e atyre qe s'duan ta ruajn as te vlersoin nje gje te tille)-Te kesaj dite tejet e rendesishme drejt fatit ne zbardhjen e Kosoves si dhe mbar popullit te saj...dhe, hap-pas hapi erdhi dita ne Formim te saj nga gjithe ata/o qe punuan drejte rruges e pa kthim ne Emer te popullit dhe te sakrifices,dijes,dhe guximit,te qdo qytetari te Kosoves mu-(permes dhunes dhe terrorit)-deri ne FORMIMIN e saj PERFUNDIMTAR te shpallur NDERKOMBTARISHT-PAVARESIN!

"Dhe mu per hiren e gjithe atyre qe punuan per t'ardhmen e KOSOVES e gjitha KOHERAVE...Do ti kujtoi me KRENARI...LAVDIhttp://www.forumishqiptar.com//images/smilies/flowerface.gif


Nga me nderime dhe respekt
"Hajla Rugovase"-AUTORE
(Natyra)