PDA

View Full Version : Shpallja e pavarėsisė.


Murgesha
12-02-08, 01:49
Shpallja e pavarėsisė.

Shpallja e pavarėsisė pritet tė bėhet tė dielėn mė 17 shkurt ose tė hėnėn mė 18, ndėrsa ėshtė raportuar se do tė hyjė nė fuqi mė 10 mars, kur fillon implementimi i saj.

Deklarata e Pavarėsisė pėrmban gjithsej 12 pika tė pėrmbledhura nė njė faqe e gjysmė. Ajo themelon shtetin e Kosovės nė bazė tė vullnetit tė popullit tė saj, mbėshtet Pakon e Ahtisaarit dhe zotimin pėr implementimin e saj, i bėn thirrje Bashkimit Evropian pėr vendosjen e misionit nė Kosovė dhe i jep tė gjitha garancitė institucionale pėr tė drejtat e pakicave. Pėrmes Deklaratės sė Pavarėsisė, Kosova kėrkon njohjen nga secili shtet.


New York, 10 shkurt - Duke cituar burime nga Beogradi, e pėrditshmja amerikane "The New York Times" shkruan tė dielėn se udhėheqja shqiptare e Kosovės do ta shpallė pavarėsinė mė 17 shkurt, pra tė dielėn e ardhshme. Mirėpo, sipas njė burimi tjetėr tė kėsaj gazete, shpallja e pavarėsisė sė Kosovės do tė ndodhė mė 18 shkurt, nė orėn 4 tė mėngjesit, sipas kohės nė New York. "Me kėtė veprim do tė bėhet e pamundur qė nė atė kohė Rusia ta thėrrasė seancėn e jashtėzakonshme tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr ta bllokuar njė vendim tė tillė tė Prishtinės"

natyra
12-02-08, 06:11
*******GEZUAR DITEN ME TE MADHE PER GJITHE BOTEN SHQIPTARE*******

*Pavaresi ti qofsh bekuar*
**********************
Per ty kenge du me kushtuar
Bijte e shqipes te kan fituar
Kush me arm, e kush me pen
Nuk i lam armikut vend,
Zgjohu sot e Lashte Dardane
Ta festoim kete dite te madhe
Ka l'shuar dielli rreze t'arta
Qofte per hajr Kosove e bardha
Lotet "shi" m'shkoin prej gezimit
Per kete dite te pavaresimit
Per kete dite madheshtore
Kurr Kosove s'te lshuam prej dore
Ti gjithemon ke qen prore
Kurr ne gjunje su gjunsove
Neper luftra gjithemon kalove
Shum tortura, perjetove
Por ne kemb gjithmon qendrove
Ti "Fortes" o shkemb prej guri
Gjaku i bijve LIRIN ta pruri
I Epokes Ibrahimi
S'ju tremb syri jo, ketij trimi
Botes gishtin ia drejtoi
Nga armiku te liroi
Thoshte jam i Lashte Dardan
Arberi dhe Ilirian
Te gjithe jemi veq ni Komb.
Qe nga i par, dhe i mram
Kem luftuar per Shqiperin Nan
Jemi popull 20 milion
Nuk ka kush qe na ndan
Trojet tona do i bashkoim
Me pavaresin qe po formoim
Sot ka ardhur dita jon.
Na ka ardhur e bardh dita
Me vjen keqe qe un se prita:(
Me shum tjere,qe i kam per rreth,
Por ska mbetur Kosova shkret
Nuk ka mbetur ne dor t'serbianit,
Se ka ende burra vatani
Qe ia mbyllin,gojen dushmanit(armikut)
Kurr shqiptari nuk ka deshtuar
Ni ka rdhur,e ni ka shkuar
E rendesishme, me fituar
Rruges drejte per me shkuar
Popullit drite me ju kushtuar
M'ju veshe punes me u shkolluar
Vendin e juaj larte me quar
Ne Evropen e integruar
Se kush jeni, i tregoni botes
Larte ta ngrisni nderin e lokes
Bijt e bijat e Shqiponjes
Ju qofte per hajr Pavaresia e Kosoves.

******************G*E*Z*U*A*R*****************

KUSHTUAR
NGA BIJE&MOTER&NAN
SHQIPTARE RUGOVASE
HAJLA&NATYRA

Sharr
12-02-08, 06:37
Valla se paskam ditė. Zėrin TOP e paske ti natyra!

Preshevar
12-02-08, 08:50
Urime (semi)Pavarsia Dardani !
Te uroj qe mos te jesh mė nen thundrrėn e askujt !
Te prift suksesi, e te prift e mbara inshallah !
ps:// u habita nga fakti qe me shum po i besonin mediav amerikane se sa atyre vendase... nejse, mir u pafshim me 17 shkurtė !

Arb
12-02-08, 09:42
Fisnike,

Nje teme e tille, vec thuajse ekziston, http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21373v

BE LK
12-02-08, 11:10
Shpallja e pavarėsisė.

Shpallja e pavarėsisė pritet tė bėhet tė dielėn mė 17 shkurt ose tė hėnėn mė 18, ndėrsa ėshtė raportuar se do tė hyjė nė fuqi mė 10 mars, kur fillon implementimi i saj.

Deklarata e Pavarėsisė pėrmban gjithsej 12 pika tė pėrmbledhura nė njė faqe e gjysmė. Ajo themelon shtetin e Kosovės nė bazė tė vullnetit tė popullit tė saj, mbėshtet Pakon e Ahtisaarit dhe zotimin pėr implementimin e saj, i bėn thirrje Bashkimit Evropian pėr vendosjen e misionit nė Kosovė dhe i jep tė gjitha garancitė institucionale pėr tė drejtat e pakicave. Pėrmes Deklaratės sė Pavarėsisė, Kosova kėrkon njohjen nga secili shtet.


New York, 10 shkurt - Duke cituar burime nga Beogradi, e pėrditshmja amerikane "The New York Times" shkruan tė dielėn se udhėheqja shqiptare e Kosovės do ta shpallė pavarėsinė mė 17 shkurt, pra tė dielėn e ardhshme. Mirėpo, sipas njė burimi tjetėr tė kėsaj gazete, shpallja e pavarėsisė sė Kosovės do tė ndodhė mė 18 shkurt, nė orėn 4 tė mėngjesit, sipas kohės nė New York. "Me kėtė veprim do tė bėhet e pamundur qė nė atė kohė Rusia ta thėrrasė seancėn e jashtėzakonshme tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr ta bllokuar njė vendim tė tillė tė Prishtinės"


Ne kerkim te kohes se humbur...!

Shume po degjojme se pavaresia do vij sot, e do vij neser, e rendesishme eshte qe kjo mos sot, neser eshte pune e bere...!

Por duke pare entuziazmin e madh qe buron nga nje popull i shtypur, masakruar dhe muhuar c'do e drejte kombetare ne shekuj, me duhet te them se eshte koha per feste, pa harruar sfidat qe na presin...

Ne duhet e jemi vigjilent ndaj levizjeve te beogradit dhe europes, sepse keta te dyja kane nje maredhenje qindra here me te mira mes njeratjetres ne krahasim me kombin tone.
Dihet boterisht se europa gjithmone ka bere paqe mbi kurrizin tone...! Ne si komb kurre nuk duhet te harrojme se Beogradi nuk do pushoje ne luften e tij kundra nesh, duke pase parasysh dhe perkrahjen e madhe qe gezon ne mes europes se yjeve.

Pa dasht me bere pesimistin dhe skepticistin dua te theksoj se akoma kompromiset vendosen mbi kurrizin tone, e jo ne kurrizin e beogradit ashtu siq na e paraqet media europiane, Keta europianet dikur thonin se shqipetaret e kane vrare demokracine, po a thua ku e vrame ne kete te shkreten demokraci?!? Mos ne New york, apo Bruksel, Spo e di...!?
Shume gjera spo i kuptoj, spo e mar vesh oferten qe i behet nje shteti per ti dhene Viza, per ta futur me ngut ne BE, per ta ndihmuar me c'do kusht. A thua pse ?! Pse kjo ngutje pse ky mentalitet se gjoja serbise po ju merka dicka dhe po ju ofronka dicka tjeter me e mire per popullin e vet, mos kjo nenkupton se Kosova eshte pjese e serbise si shtet dhe se keta dy popuj nuk mund te bashkejetojne mes njeri tjetrit dhe per kete arsye duhet qe serbise ti ofrohet c'do lloj ndihme dhe perkedhelje me qellim qe te lere nje komb te ushtroje te drejten themeltare te kombeve. Mos kjo Europa e yjeve po ben ndonje padrejtesi ndaj ndonje shteti si serbia, apo po favorizon shqipetaret dhe duhet te favorizoje serbine ne krahun tjeter!? Te gjitha keto me lene me goje hapur...!

Po kush jane shqipetaretr (Kosovaret)?! Kush jane Sllavet (Serbet)?!

Shqipetaret jane populli me i vjeter ne Ballkan dhe kane traditat e tyre dhe historine tyre mijera vjecare, kane tokat e tyre dhe gjuhen e tyre, kane dinjeitetin e tyre dhe krenarine e tyre... Ky popull i shtypur nder shekuj dhe i masakruar nga cdo ushtri qe ka kalusr nga keta troje, duke filluar nga koherat e ilireve, Arberve, e meradhe deri ne koherat e sotme.
Ky popull ka perjetur ndarjet me te medha qe mund ti behen nje shteti dhe perdhosjen me te madhe qe mund ti bejne te fortet, Ne si shtet Rrethohemi na keta fqinje (Armiq)"Greqia, Maqedonia,Serbia,Mali i Zi, dhe me det kemi perballe Italine.

Finji i pare Greqia, Na ka mare nje teritor te madh, dhe me e keqja eshte se perzuri dhe masakroi popullin tone (Camet), i nxorri nga shtepite e tyre dhe tokat e tyre, i vrau te rinje e te reja, pleq e plaka, ga e femije pa perjashtim. Ky shtet mundohet ne cdo menyre ta perqaje e ta perdhose kombin tone me te gjitha mundesite qe ka. Ndersa udheheqesit tane kane nje maredhenje te "shkelqyer" fqinjesie e greqia e "admiron" kete fqinjesi, Pse mos te jete e kenaqur nga kjo, pse mos te kenaqet me mos hapjen e gojes te nje populli te tere per te kerkuar te drejten e tij, Per te kerkuar token qe e kane trashegim nga pellazget e pare, pse mos te kenqet me ligjin e luftes qe nuk e ka hequr akoma me Shqiperine, Pse mos te kenaqet me gjithe keto te mira...!? (Sa ironike per popullin tone).
Nuk i theksove ta gjitha por thjeshte thashe ato qe jane elementare per te drejten e kombeve...!

Maqedonia, Ky shtet eshte pjese e Sllaverise se madhe duke filluar nga Siberia e duke perfunduar ne fund te gadishullit te ballkanit, nje shtet qe nje popullsi goxha te vogel, qe po thuaj se 50 % e perbejne shqipetaret, me nje ekonomi relativisht mesatare...etj

Ky shtet qe ka nje fqinjesi gjithashtu te "shkelqyer" me ne, mundohet te na "respektoje" e e respektojme...!

Por kush eshte realisht ky shtet, nje shtet qe perbehet nga gjysma e popullsise nga nje komb qe flet ndryshe nga ai, ka kulture dhe tradite tjeter, nje komb qe nuk eshte si ciganet te kudo ndodhur, por nje komb qe eshte me i vjetri ne ballkan. Pra ky komb po formon mini shtetet e ballkanit, Si Maqedonia. Por si i trajton maqedonia Shqipetaret atje, apo gjysmen e popullsise se tij... ?!?

Para dy apo tri diteve televizionet shqipetare (Top-channel/News 24), Transmetuar realitetin e shqipetareve dhe menyren e sjelljes se ketij shteti me ta. Ne ate kronike televizive paraqitej nje djale shqipetar rreth 22 vjec, I masakruar ne menyren me makabre te mundshme, fytyra e tij nuk dallohej nese ishte realisht fytyre njeriu, I pergjakur dhe i lidhur kembe e duar, i frikesuar, i arrestuar pa asnje kuptim, i arrestuar vetem pse flet shqip dhe nuk eshte sherbetor i shtetit maqedonas, vetem per kete. Sa mire tingellon kjo ne shekullin e 21 dhe ne "eurpone e bashkuar". Imagjinoni te ndodhe kjo me ndonje europian, apo imagjinoni te ishte keqtrajtuar nje serb apo maqedonas ne ate menyre....!?

Ky shtet qe koheve te fundit ka filluar ty hyje vetja ne qejf, na desht me na nda dhe me viza ne shqipetareve, mos me na lene dhe me u takuar njeri me tjetrin, se me kufinj na kane ndare tashme...! Ky shtet, qe kurre nu pushon ne luften e tij kundra gjysmes se popullsise se tij, kurre nuk u jep te drejtat e tyre, kurrre nuk i trajton te barabarte, te destinbuar te punojne si punetore e maqedonasit drejtore...!! ( Sa ironike ne kete shekull)

Por pse mos te na trajtojne ne kete menyre, pse mos te na vrasin, masakrojne ,perdhosin traditen tone, e te bejne cfar te duan.... pse jo, perderisa shqipetaret atje i ndihmojne ne qeverine e tyre, e e mbajne akoma ate shtet te formuar, sa miskijne ne kerkesat e tyre, sa te pa shpirt, te pa fe e te pa atdhe jane ata politikan shqipetare atje....!!

Por ne si shtet (Shqiperia) kemi nje miqesi dhe fqinjesi per tu "admiruar" me Maqedonine..! ( Sa bukur tingellon kjo si fjale).

Pa i permendur te gjitha, por i qendroj besnik te drejtes themelore te kombeve, vetem nje pjesez te vogel te saj permenda... Ku qenkemi...?!

Le te vazhdojme me siper, Serbia. Ky shtet qe njihet per barbarismat e tije, per masakrat ndaj cdo populi qe i ka dal para, i njohur per bajonetat e mprehta ne barkun e nenave shqipetare, i njohur per masakrat ne bosnje, Kroaci dhe te gjitha shtetet qe ka pas ushtrite e tyre...! Ky shtet qe me kasapin e famshen Sllobodan Millosheviq Ka masakruar shumicen e ballaknit me ushtrite e tije famekeqe. Sot nuk marin guximin ti kerkojne falje ketyre popujve qe i kane masakruar. Ndersa europa e "Yjeve" nuk na e keshillon apo qorton te kerkoje falje per keto masakra, apo ndoshta pajtohet me masalrat e tyre dhe skane arsye per te kerkuar falje...!? Ky shte qe ne nje periudhe prej reth nje shekulli mabajte gjysmen e territorit te shqipetareve ne sundimin e saj, sot po na shperblehet me oferta e okazione te ndryshme, qe mos te ndermare hapa te dhunshem kundra nje populli qe renkon per liri, Tingellojne bukur keto ne auropen e Bashkuar. Serbia, ka keqtrajtuar per nje shekull te tere kete popull (Shqipetaret e Kosoves), i ka masakruar, perdhunuar, ketrajtuar, vrere e kryqezuar, vetem per nje arsye, Se kerkonin liri dhe nuk flisnin gjuhen e tyre...!
Kjo kurre nuk i ka rene ne sy Europes se lire dhe "Demokratike" Kurre nuk mori guximin te ndale reprezaljen e ketyre kafsheve ndaj nje popullin te lene ne meshire te fatit, derisa sa ata moren nje dite guximin dhe u ngriten ne lufte per liri e demokraci. Ushtaret e ketij populli na i quajten, Terrosrista, pastaj me vone kur pilafi nuk mbante me uje dhe "Demokracia" e tyre u vu ne dyshim nga gjithe bote, na i quajten Ushtare te Lirise...!

Pa u zgjatur me dhimbjen qe ka perjetuar ky popull dhe dhe renkimet e tij per liri, ne mes te europes "demokratike", Shtypjet qe ka perjetuar, deri sa femijet e tyre i zien ne kazanet e vales, me ne erdhi nje drite e shume pritur dhe e natyrshme e jo e dhuruar, por e drejta e tyre elementare. LIRIA !

Keto dite do e perjetojme me lot ne sy kete dite te madhe per kombin tone te kudondodhur, kjo dite duhet festuar sepse ne arritem ate qe kishim kerkuar nder shekuj...!

Kjo dite duhet te na gezoje e te na bashkoje, e jo te na ndaje, ashtu siq jane bere shqipetaret ne maqendoni (nenkuptoj politikanet e tyre), qe pranojne te masakrojne bashkekombasit e tyre, vetem e vetem per pushtet...!

Kjo eshte dita e femijeve te Kosoves e shqiperise, kjo eshte dita e europes, qe te mesoje se kombet duhet te kene te drejten e tyre legjitime per te vendosur mbi fatin e tyre. Kjo dite duhet te mesoje politiken e Tiranes se shqipetaret e maqedonise po vuajne, e tani ka nje krah te fuqishem ne kete lufte, eshte Kosova. Duhet te crronjesin minishtetet e ballakni, e ti kthejne ketij gadishulli natyralitetin e humbur nder shekuj...!

KJO ESHTE DITE E MADHE !


Ne Shqipetaret nuk jemi te tepert ne kete Gadishull gjakenxehte, por jemi baballaret e ketij gadishulli, Jemi ata qe jetua te paret ketu, e jo ata qe duhet te crrenjosen nga tokat e tyre drejt vendeve te tjera..!

Europa sot i trembet bashkimit te trojeve te ketij kombi, pse...?! Pse kjo europe nuk lejon qe dy popuj te ndare nder shekuj te kene te drejten e tyre per te qene bashka e jo ne shtete te ndryshme, por kjo dihet pse...! Serbia e famshme per masakrat, ne pamundesi per te pire gjakun e njerezve me majat e bajonetave te tyre, po tregohet mjaft me zgjuar ne anen tjeter te medaljes, Diplomaci! Ky shtet ka arritur te binde europen qe ne pamundesi per te pase me shqipetaret e Kosoves nen sundimin e masakren e saj, atehere vuajtejt per kete komb nuk duhet te mbarojne ketu...!

A thua pse gjermanise nuk ju mohua e drejta e bashkimit ne dund te viteve 80-te....!? Po shqipetareve duhet tju mohohet kjo e drejte...?!

Lete leme Serbine e vampireve, e te kalojme tek malazeet nje kombesh, qe kane qene pjese e historise e famekeqesise se ketij shteti si Serbia. Pjese e masakrave e gjenocidit te ushtruar mbi pupojt e ballaknit. Ne kete shtet jetojne nje numer i konsiderushem shqipetaresh, kurre nuk u jepen te drejtat e tyre, kurre nuk mund te flasin gjuhen e tyre ne institucionet e ketij shteti, sepse keta jane shqipetare. Nuk dua te ndalem ketu, spese ky shtet siq e citova me siper eshte kembe e krye e lidhur me historine e Serbise..!

Pra pame qe te gjitha shtet qe na rrethojne kane territore te shtetit tone, kane pjesen me te madhe te ketij kombi, ndersa ne na ben sehire europa duke na vene kufinjete ne ate kohe dhe sot pakez me me mjeshteri...!

Pavaresia e kosoves eshte ngjarja me e madhe e ketij shekulli per shqipetaret dhe ngjarja me e rendesishme pas ngritjes se flamurit ne Vlor nga Ismail Qemali...!

Duhet qe per disa momente te fesotjme, e nga mendjet tone kurre mos te harrojme se padrejtesite ndaj nesh nuk kane mare fund, kemi akoma per t bere, kemi akoma per ti dhene ketij kombi, qofte dhe me gjakun tone duhet te fitojme te drejte legjitime per natyralitetin e kombit tone, e jo te perqahemi e te behemi ne 500 copash per interesa miskine dhe per emer ne kompremise mbi shpinen tone..!

Duhet te fesojme e te mos humbim kohe....!

natyra
12-02-08, 18:21
Valla se paskam ditė. Zėrin TOP e paske ti natyra!

Qudi bre Sharr,si nuk ke dite?me qen nga Rugova dhe mos me pas zerin TOP si ban,hahaha

dhe per kete a ke dite i nderuar? qe mos te ishin bukurit e Sharrit dhe te Rugoves..me qka do ishte krenuar Kosova:) gjithe te mirat...

pershendes
natyra

Pupi
12-02-08, 19:06
Zoti e bekoft Kosovėn dhe popullin e saj
Ėshtė fakt qė kėtė ditė historike pėr neve qė moti e kemi pritur, dhe qė padyshim "i madh e i vogėl" do ta festoj. Por fakt ėshtė poashtu qė nuk e dijm se sa do tė kemi tė drejtė ti gėzohemi njė ,, A ma jep pak pavaresi aman".
Apo ėshtė bėrė kjo dukuri nė evropen juglindore, edhe humbjet tė festohen ?!

Me shpres tė kaloj e gjitha nė heshtje, e tė mos i fluturojn aeroplan ushtarak rus flotave detare tė miqėve tanė. Si dhe intervistave bombastike tė gjeneralėve rus, se do tė pėrdorin nė mėnyrė ,,preventive" edhe arsenalin nuclear nė mbrojte tė integritetit rus dhe miqėve tė tyre.
Zoti e bekoft Kosovėn !

SANTANA-29
12-02-08, 19:46
me 17 ShkurtKuvendi i Kosoves do e shpall PAVARSIn


Kosove,Gezuar Pavaresine,,,,,,,,,,,,,,:smile:

Pupi
12-02-08, 22:48
Pritje Ankthi, Pėr tė saten herė "!!!"

As kėsaj nate duket tė mos kem gjumė, thuajse jam i ngopur nga gjumi para dy ditėsh.
Vendlindja ime po Pamvarėsohet, shpesh mė vijn nė kokė ato fjalė tė bashkėkombasėve tė mijė ,,Eeee, juve diaspora jeni tė quditshėm" Vini, shkoni, ankoheni nga padrejtėsit qė ju bėhen kur kaloni kufijt, taksa ekstra pėr makinen, rrugėt me gropa, ligjėvėnsit e pasjellshėm etj etj..... Dhe prap sikur tė kishit bėrė kontrat me vendlindje, ja bėni kėtej posa tu vijė rasti, vini nė Kosovė.
Nuk e dini juve qė Kosova ka gropa, ka kufijt qė ruhen nga "multietnikėt", ka ligjėvėnsit qė po su pagove "pėr kafe" tė lėnė nė lloq, edhe pse ti mund tė humbėsh punėn ! Pse vini at'her ? Merr ore vėlla pushimin e shko atje ku nuk i ke tė gjitha kėto telashe.
Dhe ja, krahas tė gjitha kėtyre "telashėve" neve prap marrim po tė njėjtin destinacion si verės qė shkoi , si para 10 verave qė shkuan, si para atyre verave tė kohės sė Filip Shirokės e ,,Dallėndyshes sė tijė", e shumė e shumė tė tjerėve.

Ēfar ka ky vend kaq tėrheqėse, Pse si thomi kurrė plaq. Fundja ti nuk mė mbajte, e unė u desh tė mėrgohem ?

Po pra Dashnia ime e pėrjetshme, Njėher e thėnė, PO. dhe gjithmon e mbetur PO!


Mė ke bir, e tė kam Nėnė!


Pritje ankthi m'a e dashtun,
Qė ty e keqe t'mos ngjet,
Natė, e dridhshme, e ftoht, e err't .


Pritje ankthi, padurim, kollitje, mėrdhirje,
As kafeneja e ftohur dhe cigaret e njėpasnjėshme nuk bėjnė punė!

Pritje ankthi, e sė nesėrmes, agimit, vesės, shkėndijės sė parė
Pressssss!


Ka kush tė mė thotė pse pres, ēfar pres, kėndė pres ?
Deri kur do tė pres!
Ka dikush tė mė thotė, jemi lidur neve tė presim?
Deri kurė do tė presim, nga kush presim ,ēfar presim ?

Pritje ankthi edhe kėsaj nate,
Uh sa e gjatė mė duket kjo pritje!
Do tė jetė kjo pritja ime fundit?

Dilaver
12-02-08, 23:09
Zoti e bekoft Kosovėn dhe popullin e saj
Zoti e bekoft Kosovėn !Eu, kryetri i serbise demek Boris Tadhiq, paska thėnė se; menjėherė pas shpalljes sė pavarsisė ai do tė shpall tė pavlefshėm, medemek vendimin e shpalljes se pavarsisė sė Kosovės. Dhe mė pas do tė fillojė procesin juridik kundėr institucioneve tė cilat do tė konfirmojnė kėtė. Tadiqi paska vendos si njė e njė qė bėjnė tre (1+1=3), tė nisė padi ndėrkombėtare nė gjykata kunder vendeve qė do tė pranojnė pavarsinė e Kosovės.
Nga frika, shum vende e paskan “pezulluar” vendimin pėr pranimin e pavarsisė sė Kosovės pėr njė afat tė pacaktuar (deri sa tė shpallet ajo).

uck_aksh
13-02-08, 02:39
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/KOSOVA-1.gif

Dilaver
13-02-08, 21:45
T'i kėndojmė pavarsisė


Njė projekt muzikor i pėrpunuar me profesionalizėm, interpretuar nga vagabondi dhe figura e njohur muzikore Hysni Zela.


Vagabondi & Hysni Zela Kosova e pavarur (http://de.youtube.com/watch?v=OwHiaboNKeA)

gazi-de
13-02-08, 22:00
Me te vertet erdhi kjo dite,nje enderre qe shum e pritem,me gjak me lot.....
Deliveri nje kenge qe ta rrqeth trupin.........

Murgesha
13-02-08, 22:15
Sa mbarova bisedėn telefonike me mikun tim danez i cili verės qė shkoi vizitoi pėr herė tė parė Kosovėn, respektivisht Mitrovicėn ku jeton familja e gruas sė tij shqiptare. Kur u kthye prej atje mė tregonte me mburrje PLISIN e FLAMURIN KUQ E ZI qė i kishte blerė pėr ti ruajtur si kujtim.
Para vizitės sė tij nė Kosovė e kisha tė vėshtirė ta bindja se ne shqiptarėt kemi tė drejtė qė urrejmė shkiet. Shpirti i tij i rriturr nė paqe nuk mund ta merrte me mend se sa tė vėshtira ishin pėr ne ato ditė lufte, krimi e dhune. Mė thoshte duhet tė jetojmė jetėn nė paqe me shkitė, lufta ėshtė kryer e duhet tė falen tė gjitha tė kėqiat. I thoja shpesh si ti falim ne shqiptarėt shkiet, kur ata jo qė nuk po na kėrkojnė falje por po mundohen qė gjithkund nė botė ta paraqesin veten si viktimė.
Ishte zgjuar nė njė mėngjez vere miku im dhe i vetėm kishte dalė tė kaloj urėn e Ibrit ku ,e aparatin turistik pėr tė bėr fotografi atje dhe ndeshet me patrullėn e policisė serbe tė cilėt duke menduar se ėshtė shqiptar e ndalin me urdhėr tė kthehet mbrapa. Flet miku im anglisht e ju thot se jam Danez...
Shkau ja kthen Fucking your Danmark... e me gisht i tregon mbrapakthyerjen.
Tash edhe miku im danez i urren shkiet pse ja shajtėn Danimarkėn, po aq sa i urrejmė ne shqipet pėr sharjen shekullore qė na bėn kėto bisha.
E sonte nė telefon mė tha:
Qefi posa tė shpallet Pavarėsia nė Kosovė do ta ve plisin nė kokė e me FLAMURIN KUQ E ZI nė shtizė do ti bie mespėrmes qytetit tim me makinė i shoqėruar nga muzika shqipe. Mė vonė e lam tė takohemi e ta festojmė sė bashku kėtė ditė tė madhe.

Mė nxorri lotėt ai, mė ndihmoi Vagabondi me kėngėn pėr PAVARĖSINĖ sjellur nga Dilaveri qė ata tė rrjedhin...

Eh.....

Pupi
13-02-08, 22:19
Muzik shpirti, e ngritje morali:
http://de.youtube.com/watch?v=VwF1Swi_ttQ

Nuk qe edhe vėshtir ta gjeje kėtė video klip duke i kėnduar Atėdheut, pasi qė Dilaveri na e solli Vagabondin & Hysni Zhelen, Muzik shpirti

Pupi
13-02-08, 22:32
Dridhe Shqiptari

http://de.youtube.com/watch?v=fqQN_kC5Qm4

Arb
13-02-08, 23:45
http://kosovothanksyou.com/

Dilaver
14-02-08, 00:07
T'i kėndojmė pavarsisė


Njė projekt muzikor i pėrpunuar me profesionalizėm, interpretuar nga vagabondi dhe figura e njohur muzikore Hysni Zela.


Vagabondi & Hysni Zela Kosova e pavarur (http://de.youtube.com/watch?v=OwHiaboNKeA)Moj Kosovė oj nėna ime,
Ndonėse jam unė i mėrguar,
Dashninė tėnde zemra kurr ska me harrue,

Sa e kem pritė kėt ditė moj nanė, sa e kem pritė, sa e kem prit
Pėr Kosovėn republikė, republikė, republikė
Sot po hedh valle shqiptare sa e kem pritė, sa e kem pritė
Krah pėr me Ahtisarin sa e kem pritė, erdhė kjo ditė, erdhė kjo ditė

Viti 2008, erdhė
n`Kosovė pėr vizitė,
o sa t`kemi pritė
me tė pa ty republikė
Shumė tė paska hije
ky petku i lirisė,
o perla ballkanit
tash vet e zonja shpisė
U desh rrugė e gjat
me mbrri kėtu ku jena,
me pas kto qė kena
shqipen me da krena,
Ėndrra e ēdo shqiptari,
ėshtė ėndrra e Rugovės,
nuk ka kompromis
pamvarėsinė e plotė t’Kosovės,
Kosova ėshtė e jona,
ē`ėshtė e jona, ėshtė e jona
rri matanė urės
mos hajde nga kto zona,
ne nuk jena shtet i ri
po me veti qė ka ballkani,
dėshmitar roman e grek e sulltan mbas sulltani,
ju zbritet nga karpatet
se ju perzuri rusia,
ne vendali nė shekuj
e na pėrzutė nga shpia
qė na vrave e na preve
tu fillu nga plaku e deri te femija,
plagė qė nuk shėrohet,
kalojnė vitet e mira,
por ju kishit bėrė mė shumė po tė mos ish Amerika,
me bomba t’kordinume ja u lidhi gryka frigėn
e kėndej nga ana tjetėr ja pat zemrėn shqiptarit,
ja lumsha UĒK-sė ja u dha plumbin mu ke balli.
Qu baba dėshpėrohu pėr gjėra tė dėshpėrume,
na kishin fut nė kthetra e sdonin me na lėshue,
ate q`ėndėrrojnė ata ėshtė e shkume e harrume,
teori e gabume Jugosllavia e skadume,
ne do vazhdojm pėrpara veq pėr hir tė brezit tė ri,
ajo qė mė ndodhi mua tė mos i ndodh atij,
do ti tregoj ku jena gjithashtu dhe nga erdhėm
o sa rrugė e dhimshme,
kujtimet fusin tmerrin,
nuk i harrojmė ne jo,
vujtjet, mundimet,
vrasjet, pėrdhunimet
grabitjet, kėrcėnimet,
varret masive,
vrasjen e mijėra fėmijėve,
para syve tė botės
e bota shumė naive,
nuk e harrojmė ne jo
lotė e sakrifica,
masakėr, makabėr,
shėnjestra sot Drenica
ekzekutim barbar,
nga i fundit tek i pari,
pjesėtar tė gjithė familjes
me to Adem Jasharin
me to Adem Jashari
figurė e rrallė shqiptari,
dha shembullin i pari,
me zjarr luftohet zjarri
e mbrojti me jetė tė vet
ate qė na e lan tė parėt
Kosovė tė pavarur,
Kosovė pėr Kosovar,
historia ėshtė e zezė,
po ne do tė tolerojmė,
dhuna veq po erdhi
se ne s`po e kėrkojm,
ajo qė dojm tani
ėshtė paq e harmoni,
Rugova nga parajsa
po gėzon si unė e ti
po tė ishte kėtu me ne
a do ta kishte shallin?
E dimė pse e mbante
e dimė ku e kishte hallin
me siguri se do ta hiqte
tash qė erdh kjo ditė
o nėnė sa kemi pritė Kosova Republikė


Sot po hedh valle shqiptare sa e kem pritė, sa e kem pritė
Krah pėr me Ahtisarin sa e kem pritė, erdhė kjo ditė, erdhė kjo ditė.

legenda
14-02-08, 00:27
....mmmm...

....qenkemi ne ZEMREN E BOTES (...dhe ne harte qenka fiksuar ZEMRA me ngjyren e kuqe-ngjyren e gjakut)


pra:


ZEMRA E BOTES - SHTETI I KOSOVES!!!!
-------------------------------------------------------------------

http://kosovothanksyou.com/

Dilaver
14-02-08, 01:34
Neser mbledhja e KS pėr Kosovėn.

KS tė KB do tė mblidhet tė ejtėn me ėrkesėn e Serbisė dhe Rusisė pėr tė shqyrtuar shpalljen e paralajmeruar tė pavarsisė sė Kosovės.
Kryesuesi i KS, ambasadori i Panamės Rikardo Alberto Arias ka pohuar sot sė KS ėshtė pajtuar qė nesėr tė mbaj mbledhje tė mbyllur pėr Kosovėn nė tė cilėn do tė marrė pjesė edhe ministri serb i Punėve tė jashtme Vuk Jeremiq.
Sipas agjencisė sė lajmeve AFP, diplomatėt e Nju jorkut pohojnė se nuk besojnė qė kjo mbledhje tė ndryshoj ndonjė qėndrim nė kėtė pyetje. Njė diplomat perėndimor ka pohuar pėr Frans Press sė ngjarjet nė Njujork nuk do tė jenė nė qendėr. ”Pyetja e vertetė, nėse Kosova shpall pavarsinė sikurse qė presim, ėshtė se kush do tė njoh”, ka pohuar diplomati i cili nuk dėshironte qė emri i tij tė publikohet.
”Nuk ėshtė pyetje e cila i parashtrohet KB, por ėshtė pyetje e cila u parashtrohet secilit vend njė nga njė”, ka shtuar ai.

UniCorN
14-02-08, 10:44
pff kisha hi gabimisht ne nje teme tjeter ne vend se te kjo, per me shkru tekstin ma poshte.

O m'ka ra gripi po don me myt bre..shume i keq ish qeky gripi i sivjetshit. Ishalla po pshtoj bile deri ne diten e pavaresise e ishalla nuk e cojne shume larg. Se dy gjana do t'i maj n'men ne 2008. Pavaresine dhe gripin tem..shume i keq ish. Ishalla s'ju bjen juve!

BE LK
14-02-08, 10:58
pff kisha hi gabimisht ne nje teme tjeter ne vend se te kjo, per me shkru tekstin ma poshte.

O m'ka ra gripi po don me myt bre..shume i keq ish qeky gripi i sivjetshit. Ishalla po pshtoj bile deri ne diten e pavaresise e ishalla nuk e cojne shume larg. Se dy gjana do t'i maj n'men ne 2008. Pavaresine dhe gripin tem..shume i keq ish. Ishalla s'ju bjen juve!
MOs u merzit, se pavaresia sheron shume plage............!

BE LK
14-02-08, 11:00
Dridhe Shqiptari

http://de.youtube.com/watch?v=fqQN_kC5Qm4

peeeeeeehhhhhhhhhhhh...................:D

lirik
14-02-08, 11:14
Nuk e kuptoj fare pse amerika dhe perendimi qdo gja tregojnė as kosova pse e bėn gjith
kėt bujė .
Shpallja e pavarsisė do tė duhej tė mbahej tejet sekret dhe te shpallej ne festa te medha kur nuk e pret rusija
fare
dhe te njihej menjiher nga njiqnd shtete
jo kta po qojn pluhur te madh e po i jepin rast rusisė
tė marr masa ne kshillin e sigurimit.
sHPALLJEN E PAVARSIS NUK DUHEJ TA DINTE NJERI I GJALLė VETEM KUR DUHEJ TE SHPALLEJ
NE KORDINIM SEKRET ME PERENDIMIN
Sipas tėgjitha gjitha gJasave rusija her do kur do do te shkkatoj luften botrore
por nese e humbė ate
komb rus mbi dhe ma nuk do t e ket
perendimi do ta shuaj
ose do ti len vetem nji numer simbolik si rrogtarė.
KET KOB KATASRTROFAL PO E KERKON RUSIJA ME MENDJEN ESAJ TE NGRIRė SIBERIANE
TE STEPAVE
qe si thonin te vjetrrit dikurė nji fjale
u que
peshė
dhe
po kerkon taksiratė.
PO Mė DUKET S E EDHE KINA E INDIJA E KAN KUPTUAR TASH
DHE GJITHNJI E MA TEPER PO MARRIN ANEN E PERENDIMIT KUNDER RUSISė
PASI JAN DUKE E PA SE KUSH ESHT KJO BARBARE
RUSIJA PANSLLAVISTE
DHE E PANė S E KUSH ESHT MIZORIA PANSLLAVE QIRILICA

PER MENDIM TIMIN DIPLOMACIJA BOTRORE GABOI
PERENDIMI DHE AMERIKA
PERSE DUHET TI DIJ SEKRETET RUSIJA SE KUR DO SHPALLET PAVARSIA E KOSOVES
NE MENYR Q E TI JEPEN SHANSE TE MARR MASA
RUSIJ A KA VENDOSė ASHPERSIMIN E SITUATES ME PERENDIMIN JO PER SHKAK TE KOSOVES POR AJO KERKON SECILIN SHKKAK
SE VET PERENDIMI KA FAJ
QE E PASUROI RUSINė DUKE I DHAN NDIHMA
DUKE I DERGU EKSPERT
DUKE JA LEJU QASJEN NE PERENDIM
DUKE JA BLE GAZIN
E DUKE Bė TREGTI ME TE
LE TE MBAHEN TASH ME KERCNIMET E SAJA PANSLLAVE
NJI DIT ME NJI GJERMAN DUKE BISEDUAR E PATEM KET MUHABET
E I THASH FAJTOR JENI JU VET PERENDIMI
GJITH JETEN E KENI LėMUAR RUSINė
KURR NJIHER SANKSIONE NUK JU KENI QITė
ATYRE QE DUHEJ
NDERSA NE SHQIPTARVE NA KENI RRETHUAR ME VIZA
NUK MUND TE DALIM PERTEJ KUFIJVE TANė
EDHE PSE JEMI SI FAMILJE EUROPė :
Ne ju kemi paralajmruar me shekuj dhe ju e keni pa tragjedinė tonė
dhe nuk keni marrė mesime NGA AJO Q FAJ KEMI NE TASH FAJ KEN JU
as sot nuk po merrni MSIME
qka dreqin po ju duhet gazi rus
e me pas punė me ta
me dreqin qe don me e kallė planetin
jeten e njerzve mbi tokė
vetem e vetem qe ta imponoj qirilicen
ne botė
hieroglifet e tyre te akullit te siberisė

KSHTU EKA I LIGU KUR BėN ATOM KERCNON GLOBIN PRISH JETEN DHE NATYREN PER SHKAK TE SHPIRTIT TE ZI KATRAN QE E KA DHE NUK MENDON SE JETA DH TOKA ESHT E ZOTIT POR JO E SLLAVEVE Q E TA PRISHIN ATA

panta_rhei
14-02-08, 15:32
NESĖR SHPALLET PAVARĖSIA
http://kosovanews.info/documents/ekskluzive/Pavaresia_Labi.jpg
PRISHTINĖ, 14 shkurt /Kosovanews/- Burime tė sigurta brenda Kuvendit tė Kosovės kanė bėrė tė ditur sot pėr KosovaNews se shpallja e shumėpritur e pavarėsisė sė Kosovė do tė ndodh nesėr nė seancėn e rregullt tė Kuvendit tė Kosovė. Nė Seancėn e sė premtes, e cila fillon nė orėn 10, pritet tė futet nė rend dite si pikė e veēantė Deklarata pėr Shpalljen e Koordinuar tė Pavarėsisė...


:biggrin:Mos u tutni... qy!!!:biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
14-02-08, 16:00
NESĖR SHPALLET PAVARĖSIA
http://kosovanews.info/documents/ekskluzive/Pavaresia_Labi.jpg
PRISHTINĖ, 14 shkurt /Kosovanews/- Burime tė sigurta brenda Kuvendit tė Kosovės kanė bėrė tė ditur sot pėr KosovaNews se shpallja e shumėpritur e pavarėsisė sė Kosovė do tė ndodh nesėr nė seancėn e rregullt tė Kuvendit tė Kosovė. Nė Seancėn e sė premtes, e cila fillon nė orėn 10, pritet tė futet nė rend dite si pikė e veēantė Deklarata pėr Shpalljen e Koordinuar tė Pavarėsisė...


:biggrin:Mos u tutni... qy!!!:biggrin:

u myten tu na e shtye o kete dite e sa e kem prite e sa e kem prite, tu na i nderue datat perdite se kena prite se kena prite. E pse nuk pe shpallin sot, si sot si neser e kishim festue vitin e ardhshem me festen e dashnise.

Guri i madh
14-02-08, 16:19
askush nuk e din se kur do te shpallet pamvarsia dje Sabi Hamiti ju tha gazetarve shkut e shqip ky thaqi po rren qysh ka rrejt gjith,her

Sabri hamiti tha se kur shtete e bashkuara dh bashksia evropjane thojn tani shpallne ne at,her do ta shpallim

Pupi
14-02-08, 22:02
Mos u tallni ju lutėm!

Derisa dikujt i zbret edhe zemra te themra, dikush gjenė kohė pėr t'u tallur edhe nė kėso ditėsh.
Derisa dikush do tė bėnte ē'mos pėr tė qenė nė kėtė ditė tė madhe nė vendlindje, dikujt i'u bėhka qejfi tė shtyhet edhe ca ditė (k'shtu lexohet nga shkrimet e juja, aspak tė nderuar).

Qeveritar tė nderuar!

Ka shumė Shqiptarė nga Diaspora e qė janė tė interesuar tė jenė nė ditėn e shpalljes sė Pamvarėsis sė vendit tonė, nė Atėdhe!
Biletat me aeroplan janė shitur qė tė gjitha, Kroacia siq e dijm kėrkon vizė tranziti (koha e shkurtėr pėr tė poseduar njė tė tillė) Pėrmes Shqipėris, ka mundėsi tė mos e arrijm me kohė( njerzit punojn dhe nuk guxojn tė humbasin vendin e punės, ushqejm familjet)!
Ka njė mundėsi, ti paraqiteni njė kerkes pėr heqje tė vizave tranzit Kroacis, s'paku pėr njė javė!


Pėrparim M. (Adresen e plot edhe numrin e tel. nė dardania.de)
Veteran i ushtris ēlirimtare

selvija
14-02-08, 22:11
Bash sot mendova dhe me interesoj,,???
A thua se me q'fare HIMI do kendojm Pamvarsin...me qfar hymi do shpallet..???Pamvarsia.

http://www.youtube.com/watch?v=0FfaIuKeyFw


http://www.youtube.com/watch?v=K_Lws4Bxw3o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=UjDWQEKxSTE&feature=related

luckyman
14-02-08, 22:11
Mos ti harrojmė edhe tokat pėr rreth qe i kemi e qe na takojnė!

http:www.youtube.com/watch?v=XNq9r7DxNGg

Pupi
14-02-08, 22:20
Hajt se pse i shplova pak nuk u ba nami hahahahahahah. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Hajde vėllaēko ta presim ditėn e madhe me cakėrrima gotash...

http://www.protocolo.com.mx/images/upload/20_champan_11.jpg__________________

Po Motėr, Me gjithė Qejf!
Gėzuar Pavarsin.

lirik
14-02-08, 23:23
Jo Per Nje Javė Heqje Vizash Por
Koracin ė Duhet Me E Qitė Ne Gjygj Nderkombtarė
Per Akt Kriminal Provokues Turp Mbi Dhe
As Serbia Kshtu Nuk Do T E Kishte Vepru
Brigadat Shqiptare I Ndihmuan Kroacis Gjat Luftes
Dhe Ne Saje Tė Shpines Tonė E Mundimeve Tona
Ne Saje Te Gjakut Tė Derdhur Tonė
Mundit Lotit Djerses
Vuajtjeve Masakrave Burgjeve Te Shqiptarve Kroacia Arriti Te Dal Ne
Si Perfaqe
Se Sa Per Ata Sa Te Kish Ekzistu Dieli E Toka Ajo Nuk Ishte Pamvarsu Nga Serbia
Se Nuk Kishte Guxu Me Qelė Gojė Asnjiher Sepse Kroacia Ka Qen Krejt E Serbizume
Ne Qdo Pllambė
Por Ne Saje Te Kurrizit Te Shqiptarve Te Mjerė U Qlirua:
E Filluan Martiret Evitit 1981 Dhe Perfunduan Brezi I Te Maskaruarvedhe Te Uqk S Dhe Kjo Perfitoi Nga Kryengritjet Shqiptare
Turp Per Kroacinė Kjo Sjellje
Kur Ne Jemi Ne Europė Kemi V Iza Gjermane Ajo Tallet Me Ne
Na Mbanė Me Nga Gjasht Javė Me Pasaportė Tė Unimkut Poshtė E Pėrpjetė Me Maltretime
Ma Antin Jerzore Dhe Antishqiptare
As Regjimi I Milloshit Edhe Pse Qetnik Regjim Se Paku Viza Nuk Qitte
E Pse Kerkon Kroacia Viza Per Nji Tranzit Disa Oresh Neper Tokat E Tyre
Turp Paftyrsi
Na E Ka Nderpre Rrugen Per Ne Atdhe
Dhe Qellimi ėsht Vetem Ti Poshtroj Shqiptart
Duke U Sorollat Me Lutje Neper Konsullata
Posht E Lart
Qfar Turpi Ky :
;mendoj S E Duhet Gjet Nji Ilaqė Kunder Kroacisė
Sikur Te Isha Si Europa Do Te Ja Kisha Qit Vizat Gjithkund Kroacis
Edhe Truqia Edhe Te Gjitha Vendet Botrore
Le Ta Sheh Nji Her Qka ėsht Viza E Izolimi:
Un Per Vete I Njoh Mirė S E Kam Pasė Tė Bėj Me Ta Heret
E Di Kush Jan Sllovent E Kroatet
Por Shum Kush Nuk I Njeh Si Un
Nuk E Ka Provu Ne Kurriz Dinakrinė Etyre Dhe Nuk I Njeh Ata Se Kush Jan Ata
E Treguan Fytyren E Tyre Me Sjellje Antishqiptare Me Kto Viza E Pengesa
Kush Nu E Njeh Fytyren
E Tyre
Dhe Rracizmin E Tyre
Un Per Vete Jam Shum I Zhgenjyer Ne Ata I Njoh Mjaft Kam Pervoja Heret
Por Shtroj Pyetje Qeveris Tonė
A Ka Ndonje Mundesi Qė Zyrtarisht Te Kerkoj Nga Shteti Kroat Te Hiqet Kjo Bllokadė Armiqsore
Ndaj Shqiptarve
Sepse Nuk Na Duhet Ajo Tokė Per Ndoj Gja Tjeter
Perveq Me Kalu Tranzit
Dhe Ti Ndalojn Ma Provokimet Me Shqiptarė
Perbuzjet E Sorollatjet Me Viza
Se Ma Turp Nuk Ka Se Si Po Veprojnė:
Sikur Te Isha Si Kosova Do Ti Kisha Bllokuar Komplet Mallrat Qė Vijn Nga Kroacia
Ne Kosovė
Per Inat Te Ksaj Sjellje
Edhe Shqiperia Te Bej Te Njejjtin Veprim:
Zgjedhja Ma E Mirė Qe Te Mos Kalojm Neper Token Kroate Do Te Ishte Aeroplani I Lirė
Krejt I Lirė
Nji Biletė Deri Ne 50 Euro Kthyese Jo Ma Teper Sepse Shqiptarve Ju Duhet Hyrja Dalja Ne Atdhe 6 Here Ne Vit
Neper Festa
Ndersa Kroacia Po Na Terorizon Me Viza Psiqikisht Po Na Maltreton

UniCorN
15-02-08, 16:26
Psssttt...jushni jushni...po m'duket edhe pak e e shpallem..hajde na kofte per hajer e me jete te gate..e ishalla kurre nuk na ike prej dore..pasha Zotin ne Prishtine ja kane nise njerezt mi leshu sirenat e kerreve edhe diqysh po ndihet era e Pavaresise ne ajer.

Ishalla mbrrij edhe une me mar nje pjese prej tortes 1500 kg. :) Po keta njerezt tane jane te terrpijavt..keni me pa kur ti hin rend me rezervu per familjen e kusherinjte 50-70 anetaresh. Po ndoshta i renditin sipas mbiemrit me alfabet , e une muj me mrri qaty te copa e 1.200.000-te..po s'di sa pjese kane me dale :rolleyes:

Dilaver
15-02-08, 16:31
Vagabondi & Hysni Zela Kosova e pavarur (http://de.youtube.com/watch?v=OwHiaboNKeA)


.
.
.
Ėndrra e ēdo shqiptari,
ėshtė ėndrra e Rugovės
.
.
.Tė dielėn nė mbarė Shqipėrinė njė gotė verė falas pėr tė uruar tė gjithė "Gėzuar pavarėsinė" e Kosovės

Tiranė, 15 shkurt - Organizatat e konsumatorėve dhe tė biznesit tė shėrbimeve nė Tiranė sot u bėnė thirrje tė gjithė pronarėve tė bareve dhe restoranteve nė tė gjithė Shqipėrinė, qė ditėn e Pavarėsisė sė Kosovės, qė pritet jetė tė dielėn mė 17 shkurt, t'i ofrojnė tė gjithe klientelės sė tyre prezente nė orėn 12:00 njė gotė verė shqiptare falas, pėr tė uruar tė gjithė njėzeri "Gėzuar pavarėsinė"! Sipas organizatorit, njė "Gėzuar pėr pavarėsinė" ėshtė edhe urimi i Ditės sė Pavarėsisė qė subjektet joshtetėrore shqiptare u propozojnė tė gjithė bareve dhe restoranteve tė Shqipėrisė. Eshtė njė iniciative qė synon njė lloj ceremoniali mbarėkombėtar nė tė gjithė Shqipėrinė pėr tė demostruar njė mėnyre civilizuese dhe solidariteti tė shqiptarėve kudo qė ndodhen. Ideja e urimit tė pavarėsisė me verė merr shkas nga iniciativa shumė interesante e njė biznesi kosovar pėr tė ofruar nė treg njė verė Merlot me etiketen e Pavarėsisė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Mbrotjen e Konsumatorėve dhe Shoqatės sė Hotelerisė.

LOJETARI
15-02-08, 16:52
Edhe une mora lajmin se brenda 10 min. do tė lexohet deklarata e pavarėsisė , shikoni rtk ...............................shpresoj qė kėta 10min. nuk zgjatin shumė.

>>{SpOnGeBoB}<<
15-02-08, 17:42
Edhe une mora lajmin se brenda 10 min. do tė lexohet deklarata e pavarėsisė , shikoni rtk ...............................shpresoj qė kėta 10min. nuk zgjatin shumė.

e sa zgjatin ato 10 minutat e tua shoq, gati u ba 1 ore tu prit kurgja s`ka hiq.

Guri i madh
15-02-08, 18:14
une hala nuk po besoj deri sa shtetet e bashkuara edhe bashkimi evropjan tna bajn perhajr

qysh ka than ajo qika kur i kan ardh krushqit me marr hala nuk po besoj po dal kerret te lama e spahijve

Naki
15-02-08, 20:59
Jehona e Pavarsisė ka marrė petkun festivė dhe gjithėqka ėshtė gati ,gėzuar bashkėatdhetarė.

Me njė Kėngė tė Ilirė Shaqirit ju sjellė pėr disa momente ēastet e pritur me shekujė!
Gėzuar sė bashku!

http://de.youtube.com/watch?v=_Y-gwraAlq4

BE LK
15-02-08, 21:06
Jehona e Pavarsisė ka marrė petkun festivė dhe gjithėqka ėshtė gati ,gėzuar bashkėatdhetarė.

Me njė Kėngė tė Ilirė Shaqirit ju sjellė pėr disa momente ēastet e pritur me shekujė!
Gėzuar sė bashku!

http://de.youtube.com/watch?v=_Y-gwraAlq4
Ne tirane po behen pergatitje per festime madheshtore, te pa pare ndonjehere......!

Prishtinasja_
15-02-08, 21:09
Nga ky vite une do festoj 2 festa :biggrin:

Ditelindjen time dhe "Diten e madhe se Pamvaresis" :wink:

Gjumashja
15-02-08, 23:06
Gezuar Pavarsine....

Zero Cool
15-02-08, 23:33
URIME PAVARĖSINĖ

Dilaver
15-02-08, 23:37
Edhe Shkupi feston
SHKUP, 14 shkurt — Komuna e Ēairit, Lėvizja “Zgjohu”dhe Shoqata e Historianėve Shqiptarė tė Maqedonisė (SHHSHM), deklaruan tė enjten nė Shkup se po organizojnė njė festė tė madhe nė kryeqendrėn e Maqedonisė pėr pavarėsinė e Kosovės.

lirik
15-02-08, 23:59
Ta gėzoni pamvarsinė

autori xhelal ferizi

ta gėzoni pamvarsinė
sa tė ket jetė dielli e hana
ta gėzoni tė shtrejtė lirinė
e sovrane t' jetoj dardana


mos harroni ato flijime
as martir e as dėshmorė
qė jan ra pėr kosovė trime
qė luftuan nė shi e n' borė

mos harroni ata luftarė
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarė
sa t' ket toka zjarrė e vlime


ah punoni me djersė tė ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'varfri as n' pikė tė hallit
punė e nderė t' ju vlojnė nė gjak

kahdo nxitni ju n' sektore
punen nė vlim porsi vullkane
e nė lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritė hane

u qoftė per hajr prej mergimtarit
te gjthve ju e shtrejt pamvarsia
prej ma te voglit djep t' shqiptarit
deri te vjetri plak me thija

e gzofshi ne shekuj por me mend
e me vlera e unitet
me flamur e fjalė n' kuvend
tė lirė e tė lumtur qofshi n' jetė

mos ju shkelt kėmba e tradhtarit
mos ju shkelt ma kurr armiku
mos u pjekshi nė ves t' bizarit
nderi u rrnoftė porsi qeliku

e mos paqit kurr vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj perplasje
paqit fat me qiell e dhe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga kosova ne mergim

legenda
16-02-08, 00:47
http://castlecops.com/zx/mrrockford/feuerwerk.jpgGEZUAAAAR PAVARESIAAA E KOSOVES!!!!

Djellza:
16-02-08, 00:54
GĖZUAR DITEN E PAVARĖSISĖ ME SHPIRTĖ DHE ME ZEMĖR (http://nasergashi.com/krijimet-dhe-autoret-poetet-e-forumit-f30/gezuar-diten-e-pavaresise-me-shpirte-dhe-me-zemer-t881.htm#8166)O tė dashur vėllezėr e motra kudo qė jeni,
ju lutem deri nė kupė tė qiellit qe tė pranoni urimet e mia mė tė pėrzemėrta me rastin e shpalljės sė KOSOVĖS TĖ PAVARUR DHE SOVRANE.
Tė gjithėve nga zemėra dhe shpirti JU pėrgėzoj pėr fatin e mirė dhe privilegjin si brez qe tė pritni, pėrjetoni dhe kremtoni kėtė Ditė tė Madhe historike e tė shumėpritur, kėtė ditė e cila ndodhė vetėm njėherė.
Ne jemi brezi mė i lumtur qė ka ekzistuar ndonjėherė.
E gėzofshim kėtė ditė brez pas brezi pėr shekuj me rradhė.
Ju lutem mė falni sepse ndoshta edhe nuk po mund tė shprehem krejt ashtu siq deshiroj por jam nėn emocione si kurrnjėherė mė parė .

(http://nasergashi.com/krijimet-dhe-autoret-poetet-e-forumit-f30/gezuar-diten-e-pavaresise-me-shpirte-dhe-me-zemer-t881.htm#8166)


DITA E PAVARĖSISĖ

Ditė e madhe, ditė gėzimi,
ditė e shpresės, ditė e mbarė,
ditė fatlume, ditė shpėtimi
e shumėpritur nga ēdo shqiptar.

Porsi rrėfe qė vie prej qiellit
nė gjithė hapsiren e Dardanisė,
]porsi rrezja e parė e Diellit
shkėlqen Dita e Pavarėsisė.

Pritem, pritem por kurr s’pushuam
sė luftuari pėr kėtė ditė,
pa ngurrim botės i treguam
se Kosova do tė jetojė n’dritė.

Pėr kėtė ditė q’ėshtė e bekuar
nga Madhėria e Pėrendisė,
shumė lulėkuqe jetė kanė ndėrruar
u bėnė pishtarė, deshmorė t’Lirisė.

Nė shumė etapa tė historisė
shpesh nė gjak ky vend ėshtė larė,
qe prej kohės sė Ilirisė
kurr ky gjak s’ka njohur tė tharė.

Ajo kohė qoftė e mallkuar
pėr shumė vjetė e pėr shumė mot,
pėr gjithėmonė tė ketė pėrenduar
tė mos errėsojė mė qe prej sot.

Sot ėshtė Dita e Pavarėsisė
kem’ pėrse tė gjithė tė krenohemi,
tė gjithė tė jem’ n’shėrbim tė Lirisė
nga ky vend tė gjithė tė betohemi.

Pėr kėtė liri qė e fituam tok
me gjithė atė gjak qė nuk ka ēmim,
s’ngurruam dje, s’do tė ngurrojmė sot
qe ta mbrojmė me pėrkushtim.

Eni pra tash tė vallėzojmė
vallen mė tė bukur tė Lirisė,
deri n’agim tė mos pushojmė
pėr Dit’n e Madhe tė Pavarėsisė.

Tash secili le tė kėndojė :
mirė se erdhe oj Pavarėsiiii !,
kurdoherė po tė jetė nevoja
prap tė gjithė do tė biem pėr ty.

ninnela
16-02-08, 00:56
http://castlecops.com/zx/mrrockford/feuerwerk.jpgGEZUAAAAR PAVARESIAAA E KOSOVES!!!!
FALEMNDERIT PER URIMIN LEGENDA

NA SHKOFTE MBARE ISHALLA E DINE ME JA BO HYZMETIN E ME MAJT :biggrin:

URIME JU QOFTE MBARE KOMBIT SHQIPETAR ANEMBANE BOTES KUDO QE JANE

Agolli
16-02-08, 00:59
http://castlecops.com/zx/mrrockford/feuerwerk.jpgGEZUAAAAR PAVARESIAAA E KOSOVES!!!!
Gezuar, Gezuar na qofte te gjithve.
Kur te thot Legenda gezuar, ashtu mbetet...i ka vulet e FORTA.

legenda
16-02-08, 01:01
....NINNELAAA dhe AGOOOLLIII,,,

te i cakerrojme GOTAT pra


GEZUAAAAR!!!!!! edhe PIKE me VULE.

ahaha....

Urata
16-02-08, 01:01
http://www.youtube.com/watch?v=_QfpBC324QI


Shume e Forte.....!

....


O Perla e Ballkanit,
endrrat e ēdo shqiptari,
eshte endrra e Rugoves,
nuk ka kompromis,
Pamvaresi e plote e Kosoves,

.....

Rugova nga Parajsa po gezon si une e ti,
po te ishte ketu me ne,
a do ta kishte shallin,
e di une pse e mbante,
e di ku e kishte hallin,
mesiguri se do ta hiqte,
tash qe erdh kjo dite,

O NANE SA E KEMI PRIT O SA E KEMI PRIT

....


http://www.shefdomi.com/graphics/glitterdollz/created/mdMiVz1deoao2IX.gif

uliksi31
16-02-08, 01:03
Ky eshte gezim i papeshkruar, kjo padyshim eshte date historike per krejt shqiptaret. Enderr qe u plotsu pas 96 vjetesh nen thundren srbe.

Agolli
16-02-08, 01:05
....NINNELAAA dhe AGOOOLLIII,,,

te i cakerrojme GOTAT pra


GEZUAAAAR!!!!!! edhe PIKE me VULE.

ahaha....
Pse, jo! ja sot ja kurre...cakerrrrrrr dhe gezuar.
p.s. a bon me vulos une, vetem nje here hahahahah!

Murgesha
16-02-08, 01:11
Hajt se pse i shplova pak nuk u ba nami hahahahahahah. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Hajde vėllaēko ta presim ditėn e madhe me cakėrrima gotash...

http://www.protocolo.com.mx/images/upload/20_champan_11.jpg__________________

Po Motėr, Me gjithė Qejf!
Gėzuar Pavarsin.


Pas zisė sė gjat njėqindvjeqare,
Po vjen festa gjithėshqiptare.


Gėzuar Pavarėsinė e gjithė me gėzime shkoftė tash e tutje

legenda
16-02-08, 01:11
TE DUAAAA KOSOOOVE !!!!!http://www.youtube.com/watch?v=VwF1Swi_ttQ&feature=related

Murgesha
16-02-08, 01:15
http://de.youtube.com/watch?v=1oPRnDl9geY&feature=related


Ējanė kėta krushq tė bardh e tė zi......


Nė Dardani bjen njė tupan.....

ninnela
16-02-08, 01:16
....NINNELAAA dhe AGOOOLLIII,,,

te i cakerrojme GOTAT pra


GEZUAAAAR!!!!!! edhe PIKE me VULE.

ahaha....


PO QYSH JO MOJ GGGGGGGGGEEEEEEEEEEEEEZZZZZZZZZZUUUUUUUUUAAAAAARRR RRR


P.S LEGEND E AJO VULA KOKA ME PIKE A ?:biggrin:

LuLjaa
16-02-08, 01:19
Urime, Urime Dita e Pavarsisė
Urime gjithe shqiptarve ku do qe jan
eshte nje fest shume e madhe per tan Kosoven
Ka kohe qe e kemi prit dhe do ta festojm ashtu
qysh eshte mas miri..
qofshi faqe bardh o Vėllezer shqiptare.

http://www.youtube.com/watch?v=24-ipcN54KY

legenda
16-02-08, 01:29
AGOLLI

Pse, jo! ja sot ja kurre...cakerrrrrrr dhe gezuar.
p.s. a bon me vulos une, vetem nje here hahahahah!


ahaha,kjo eshte PIKA e te gjitheve...

GEZUUAAAR,

hajde PEJAAAA e PRISHTINAAAA,,,
GJAKOVAAA,......dhe MITROVICAAAAA,e pa ndare.

prap PIKE!

ahaha....PO QYSH JO MOJ GGGGGGGGGEEEEEEEEEEEEEZZZZZZZZZZUUUUUUUUUAAAAAARRR RRR


P.S LEGEND E AJO VULA KOKA ME PIKE A ?:biggrin:


ahahaa....Ninnelaaaa kjo eshte VULA e te gjitha kohrave;e pas VULES nje PIKE ,deri ne hapin tjeter.....

uck_aksh
16-02-08, 01:38
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/URIME-PAMVARSIA.gif

Urata
16-02-08, 01:40
GĖZO KOSOVĖ...!

LAVDI ATYRE QE RANE PER KETE DITE QE NEVE PO E FESTOJM SOT!

ninnela
16-02-08, 01:57
P.S LEGEND E AJO VULA KOKA ME PIKE A ?:biggrin:


ahahaa....Ninnelaaaa kjo eshte VULA e te gjitha kohrave;e pas VULES nje PIKE ,deri ne hapin tjeter.....
__________________


eh mire pra se mu dok qe the pika para vules ahahhahahah

uck_aksh
16-02-08, 02:18
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/PAMVARSIA.gif

Arb
16-02-08, 04:43
Enderra e shume brezave, njohja zyrtare e Pavaresise se Kosoves, eshte jo me shume se disa dite larg.

Nje shekulli pritje, i erdhi fundi. Kosova po njihet edhe zyrtarisht e Pavarur!

Urime Shqiptare!

Na prifte e mbara!

DritonPR
16-02-08, 06:44
Sa me knaqi qe erdh pavarsia...dikur deri para 1998, kurr skam mendu se do kemi liri ne Kosove e le mo pavarsi...Sa knaqesi me erdhe...mezi po pres pavarsin, edhe pse smujta me ardh ne Kosov me qen aty diten historike :D

Mos ti harrojm deshmoret shqiptar dhe civilet e pambrojtur shqiptar qe jan vra gjat luftes.

Hajde KOSOVA PAVARSI, oj serbi nona tu ka iiiiiiiq :D

halla e madhe
16-02-08, 07:03
-Lotet e gezimit te pavarsise se Kosoves u befshin pasqyre shembulli e begatije ne mbare boten!!!

KOSOVE,E GEZOFSH PAVARSINE!!!

Naki
16-02-08, 12:54
Nė ditėn e Pavarėsisė, Prizreni shpalos Flamurin nė gjatėsi 3 km

16.02.2008 09:33 ET Prizren (KosovaLive)
http://www.kosovalive.com/common/images/flamuri1a.jpg
Njė flamur kombėtar i pėrmasave tė mėdha, i quajtur “Flamuri i Pavarėsisė”, nė gjatėsi prej 3 kilometrash do tė shpaloset me rastin e kremtes sė madhe nė Prizren, i konfirmuan KosovaLive pėrfaqėsues tė veteranėve tė luftės nė Prizren, duke shtuar se ky flamur do tė pėrshkojė tėrė rrugėn unazore nė Prizren.http://www.kosovalive.com/common/images/back.gif (http://www.kosovalive.com/?cid=1,2)

Arb
16-02-08, 13:52
Daci bėri thirrje pėr festim tė dinjitetshėm tė pavarėsisė Lidhja Demokratike e Dardanisė sot shėnoj njėvjetorin e themelimit tė saj. Nė manifestimin qendror tė mbajtur sot nė Prishtinė kryetari i kėsaj partie Nexhat Daci ka bėrė thirrje pėr festim tė dinjitetshėm ditėn e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.

"Ne duhet ta bindim botėn demokratike se kjo festė e madhe i ėshtė mohuar Kosovės me dekada dhe shekuj mė parė, prandaj ne nuk duhet tė manifestojmė triumfalitet dhe krisma armėsh tė cilat mė shekuj sollėn vetėm vrerė nė Kosovė", tha Daci .

legenda
16-02-08, 14:17
CNN, LAJMI I FUNDIT:


Kryeministri Thaci del ne konference per shtyp dhe deklaron ZYRTARISHT SE DITA E DIEL DHE DATA 17 SHKURT 2008 eshte dita dhe data e shenjte e shpalljes se PAVARESISE SE KOSOVES!!!!!

Arb
16-02-08, 15:02
Shume e nderuara, dhe e respektuara Fisnike (Murgeshe)!

Kam nje propozim, qe kjo teme te ri-emertohet, "Njohja e Pavaresise se Kosoves," pasi qe shpallja e Pavaresise se Kosoves, eshte nje ri-shkrimi i historise sone, eshte ri-shpallje e Pavaresise se Kosoves.

Pra, shpallja ka ndodhur me pare. Ama Njohja zyrtare e Pavaresise se Kosoves, nuk ka ndodhur akoma. Ate (njohjen zyrtare) po presim ne oret e ditet qe pasojne.

Se paku ne Forum, t'iu bejme me dije atyre qe po qaraveshen, e po mburren se jane duke hyre ne historine Kombetare, se ne fakt, ata vetem po ri-shkruajne historine, po ri-bejne nje akt te kryer kohe me pare.

mentor*
16-02-08, 15:10
po cili eshte flamuri i kosoves ?

Paradox_13
16-02-08, 15:52
TE DUAAAA KOSOOOVE !!!!!http://www.youtube.com/watch?v=VwF1Swi_ttQ&feature=related


Edhe unė jamė KOSOV....e

Kosova ėshtė unazė
qė secili u mundua
ta ket nė gishtin e vet.

Kosova ėshtė unazė
qė deri mė sotė
askujtė nuk i ka takuar,
veq ati qė nėpėr te
fatin ka pėrbiruar.

Kosova ėshtė unazė,
jo magjike...
jo ,..jo nukė ėshtė as e arit
Kosova ėshtė unazė
qė pėrthekon
jetėn e shqiptarit...

selvija
16-02-08, 16:05
.......Gezuar Kosov......
http://img47.echo.cx/img47/4646/flamurivalues5nb.gif

MemphiSx
16-02-08, 16:12
E nderuara Murgesh,kerkoi nga ju qe t'ndryshohet emri i temes,dhe te behet Njohja e Pavarsis se Kosoves,sepse Kosova njeher e ka shpall Pavarsin!

Kerkoi nga ti personalisht qe te merret parasysh kjo kerkes e imja!

Nuk eshte kerkes vetem e imja kjo por e te gjith atyre qe Kosoven e njohin si shtet qe 16 vite!

Urata
16-02-08, 16:12
Dje, fotografija e arkitetktit te Pavaresis se Kosoves Dr. Ibrahim Rugova, hiqet nga Kuvendi i Kosoves.....!

ncncncnc.....! Ishalla Gezojme.....!

Arb
16-02-08, 16:18
Dje, fotografija e arkitetktit te Pavaresis se Kosoves Dr. Ibrahim Rugova, hiqet nga Kuvendi i Kosoves.....!

ncncncnc.....! Ishalla Gezojme.....!

Ketyre njerzeve duhet kallxu qe te mos lahperaven, mos te qaraveshen, e mos te mburren, mos te sillen si zagare, se nuk jane duke Shpallur Pavaresine, ashtu sikur po lehin, nuk jane duke hyre ne Histori Kombetare, ashtu sikur po pretendojne, se thjeshte po ri-shkruajne historine, thjeshte ne menyre simbolike po ri-bejne nje akt te kryer shume vite me pare, po ri-shpallin Pavaresine e Kosoves.

Memphix, e tha mire, ne njohim Kosoven si te pavarur, qe gati 2 dekada...

gazi-de
16-02-08, 16:36
Se pari Lavdi Deshmorve te Liris,qe derdhen gjakum per kete liri dhe kete dite,ata jon dhe do te mbesin simol te liris dhe pavarsise..
Gezuar Pavaria Kosove (Dardani)...
http://www.kamjani.ch/images/shqipe%20mori%20shqipe.jpg
http://de.youtube.com/watch?v=_QfpBC324QI

lazdrani
16-02-08, 17:08
Te nderuar Vllezer dhe Motra,Ne prag te Shpalljes se Pavarsise se Shtetit Kosovar ju uroje nga Zemra te gjitheve Shtetin e Ri qe aq shume e pritem e shume gjake dhame.Urime

Amaneti i Presidentit Rugova , Familjes Jasharaj,Familjes Haradinaj,Agim Ramadani,Rame Alise ....u kryeGezuar Kosove

>>{SpOnGeBoB}<<
16-02-08, 17:32
Ketyre njerzeve duhet kallxu qe te mos lahperaven, mos te qaraveshen, e mos te mburren, mos te sillen si zagare, se nuk jane duke Shpallur Pavaresine, ashtu sikur po lehin, nuk jane duke hyre ne Histori Kombetare, ashtu sikur po pretendojne, se thjeshte po ri-shkruajne historine, thjeshte ne menyre simbolike po ri-bejne nje akt te kryer shume vite me pare, po ri-shpallin Pavaresine e Kosoves.

Memphix, e tha mire, ne njohim Kosoven si te pavarur, qe gati 2 dekada...

Urime njohja e Pavarsis Kosoves.

Gezuar Kosove Gezuar
Gezuar Republika
per Ty e shpallen
djemte e ty Petrita

Edhe une e dij qe Pavarsia u shpall gati 20 vjet e ata qe nuk e kan dijte ta dijne qe ajo u shpall njihere, qka lexon Jakupi hiq nuk eshte me rendesi, me rendesi eshte me njofte Kosoven ato 100 shtetet qe e kan plan edhe mundesisht deri ne fund te 2008 mos me ja pa ftyrat ne TV Kupit edhe Hashes se po na shemtojne pavarsine edhe shtetin e ri qe e kena prite.

lirik
16-02-08, 18:29
pavarėsisė.

--------------------------------------------------------------------------------

Urime Pamvarsia E Shumpritur E Tė Shumvuajtures Kosovė
Prita Qė Po Na E Uron Dikush Edhe Ne Ish Tė Burgosurve Politik Tė Vitit 1981
Qė Aq Pa Mėshirshėm
Na Harruan Nė Menyrė Mosmirnjohse
Kulturė Dhe Njerzi Humanitet ėsht Tė I Urohet Edhe Tė Shumvuajturve Ish Te Burgosur
Qė Ndejten Me Nga Dhjet E Pesembdhjet Vjet Burgjeve
Per Ket Ditė Tė Te Sotit
Per Pamvarsinė E Nanes Kosovė
Ish Tė Burgosurve Politik Shqiptarė Ju Shkojn Sot Lot Malli E Gzimi Per Kėt
Ditė Te Sotit
Ata Ishin Dikur Me Duar Thatė Para Tankeve Te Armikut
Me Gurė Ne Dorė Kunder Armiqve Te Armatosur Deri Ne Dhėmb
Dhe Hypnin Mbi Tanket Serbe
Se Paku Tė Ua Nxeni Pak Shpitin E Shpresen
Mbas Tridhjet Vjete Te Mjerve
Te Shumvuajtur
Se Paku Nji Urim Atyre Shqiptarve Atdhetarė
Nese Ua Uron Dikush Edhe Atyre Ata Qajnė Nga Gzimi
Por Pa Meshirshem Po Anashkalohen Ata T
hue Nuk Jan Te Bijt E Asaj Toke
Ata Sot Jan 50 Vjeqarė E Ma Teper
Te Shperndarė Kahdo E Te Perndjekur Neper Botė
Qe U Ndoqėn Qysh Athere
Dhe U Detyruan Te Ikun Jasht
Nga Vuajtjet Dhe Bllokadat
Ku I Kercnonin Me Likudim Fizik
Per Ti Derguar Pastaj Neper Kazermat Ushtarake Serbe
Ata Iken Ne Perendim
Dhe Nuk Pranuan Ti Sherbejnm Armikut
Ne Ushtri
Dhe Vazhduan Veprimtarinė Dendur Neper Demostrata
Para Kancelarive Botore
Nat E dit Pa U Ndalur
Mbi Tridhjet Vjet Veprimtari Dhe Organizime
Harroni Ata Harroni Vetem Harroni
Me Qellim Harroni
Se Kshtu E Paska Kjo
Jetė Shqiptare
Me I Shkelė Bijt E Vet
Me Shkelė Mbi Vuajtjet E Gjakun E Tyre Te Martirve Te Vitit 1981
Qe Ranė Deshmorė Me Duar Thatė Para Tankeve Serbe
Duke I Treguar Hasmit
Se Vdesin Por Token Ete Parve Nuk E Japin
Tash Ata Qdo Kund Me Qellimpo Anashkalohen
Thue S Enuk Ishin Nismetarėt E Parė Te Ksaj Pune Per Liri E Pamvarsi

Dardan Kastrati
16-02-08, 20:31
http://img89.imageshack.us/img89/713/shqipe20mori20shqipedt8.jpg

Zero Cool
16-02-08, 22:16
http://www.youtube.com/watch?v=_QfpBC324QI (http://www.youtube.com/watch?v=_QfpBC324QI)

Zero Cool
16-02-08, 22:44
http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZC/?action=view&current=VagabondiftHysniZela-Kosovaepavarur.flv (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZC/?action=view&current=VagabondiftHysniZela-Kosovaepavarur.flv)

Cipiripipr
16-02-08, 23:05
Gezuar Pavarsin!


<object width="425" height="355"><param name="movie" value="

panta_rhei
16-02-08, 23:14
I falėnderohem jetės dhe Zotit qė ndonjėherė me jep arsye tė jem krenar se jam Shqiptar.

Nė jetėn time tri kanė qenė arsyet kryesore qė mė kanė bėrė tė ndjehem krenar se jam shqiptar:
Ibrahim Rugova, Bill Klintoni dhe Pavarėsia e Kosovės.
Sot jam thellė i bindur se kėto tri arsye do t'mė mjaftojnė pėrgjithmonė.

Lutem dhe uroj qė jo vetėm kjo Ditė, por secila sekondė dhe minutė e ekzistencės sė Shtetit sė Kosovės, pėr shqiptarėt tė jetė festė dhe sukses deri nė pėrjetėsi.

Zoti e bekoftė Popullin e Kosovės!
Zoti e bekoftė Bill Klintonin!
Zoti e bekoftė Pavarsinė e Kosovės!
Zoti e bekoftė Presidentin Ibrahim Rugova!

Virti
16-02-08, 23:14
Kosovė,
Gėzuar PĖRJETĖSINĖ!!!
Qoftė e bekuar Pavarėsia, qoftė i bekuar Populli Shqiptar!!!
Lumturia s'ka fund...

Buqja_ch
16-02-08, 23:19
.......Gezuar Kosov......
http://img47.echo.cx/img47/4646/flamurivalues5nb.gif

SoKoLi-i-Maleve
16-02-08, 23:23
.......Gezuar Kosov......
http://img47.echo.cx/img47/4646/flamurivalues5nb.gif

Gezuar dhe e bajsh me nder.

SoKoLi-i-Maleve
16-02-08, 23:25
Te nderuar Vllezer dhe Motra,Ne prag te Shpalljes se Pavarsise se Shtetit Kosovar ju uroje nga Zemra te gjitheve Shtetin e Ri qe aq shume e pritem e shume gjake dhame.Urime

Amaneti i Presidentit Rugova , Familjes Jasharaj,Familjes Haradinaj,Agim Ramadani,Rame Alise ....u kryeGezuar Kosove


I bashkangjitem kti mesazhi,Gezuar.

Luana
16-02-08, 23:28
Te nderuar Vllezer dhe Motra,Ne prag te Shpalljes se Pavarsise se Shtetit Kosovar ju uroje nga Zemra te gjitheve Shtetin e Ri qe aq shume e pritem e shume gjake dhame.Urime

Amaneti i Presidentit Rugova , Familjes Jasharaj,Familjes Haradinaj,Agim Ramadani,Rame Alise ....u kryeGezuar Kosove

Edhe une po i bashkangjitem ketij Urimit ......Gezuar te gjitheve ....

Gentiani
17-02-08, 00:09
http://img222.imageshack.us/img222/2043/qielliimps4.gif


Pėrfitoj nga rasti, popullit shqiptarė nė pėrgjithėsi, e nė veēanti Shqiptarėve tė Kosovės tu uroj nga zemra, Festėn e shumėpritur nė shekuj Pamvarėsinė e Kosovės, ėndėrr e shumė gjeneratave, Plagė dhe dhimbje e shumė brezave, Sakrificėn e burrave dhe martirėve qė dha ai popull pėr kėtė ditė, e parasėgjithash Ditėn e tė nesėrmes dhe Shpresėn e tė ardhmes, qė ka para vehte populli i saj!


Urime dhe Gėzuar Kosovė pėr Jetė tė Jetėrave kjo Ditė dhe kjo Festė!

Elina
17-02-08, 00:34
Urime te gjithve...

Vertete nje dite e vecant,,,nje dite plot emocione te papershkrueshme...

Kemi sakrifikuar shume,,,po ja qe me ne fund po shperblehemi me dicka qe brez pas brezi e kemi enderru...:smile:

Psikologu
17-02-08, 00:41
Shqipėtarė!

Gėzuarė Pamvarėsia e Kosoves.
Gėzuarė kjo ditė e pritur me shekuj , e larė me gjakė, dhimbje, lot e mundje.
Cdo njėri qė kontriboj sadopak nė ketė drejtim , ėshtė dhe do tė mbetet cdo here i/e respektuarė brez pas brezi, edhe pse , ketė rrugė dhe kėrkes , me heret e kishin filluarė bijtė dhe bijet shqiptarė, jo vetem nga Kosova , por nga tė gjitha vendet ku flitet dhe kėndohej shqip.
Duhet mbajturė dhe ruajtur, duhet kultivuarė , por ehde duhet kontribuarė ehde me shumė , sepse vetem mė kaq nuk pėrfundon rruga , por, rruga mė e madhe ėshtė ajo pas kesaj.
Popllit shqiptarė do tė i fshihen pal lotet, do tė i lehtėsohen mundjet, por akoma do tė i mbesin shumė plagė tė pasheruara qė nė tė ardhmen , medoemos duhet tė sherohen, duhet tė jenė lot gėzimi edhe pėr ata shqiptarė qė do tė mbesin jashtė kufirit tė Kosoves, tė cilet , i takojnė Kosoves, tė cilet kan tė vetmjen shpresė tek shqiptaret vllezer jashta kufijve.
Shqiptaret e Presheves dhe Bujanovcit duhet tė jenė qeshtja kryesore tash pėr ne , pėr tė gjithė Shqiptaret ngadoqejanė, nė menyrė qė, edhe ata tė jenė pjesė e jona, pjesė e trollit shqiptar.
Te mos harrojmė se me kaq , nuk perfundon e tėra.
Shqiptari ngadoqė tė jetė , kėrkon liri , gjuhė, vend e trull, andej rrugen drejtė lirisė shqiptare tė mos e pėrfundojmė me kaq-kemi akoma.
Uroj qė Pamvarėsia e Kosoves , tė jetė jetėgjatė, e respektuarė dhe e ruajtur si cmimi mė i shternjetė dhe vlera mė e madhe e jona.
Gezuar dh pėr shumė mot e jetė.

Me nderime :

Psikologu

jadore
17-02-08, 00:57
http://img222.imageshack.us/img222/2043/qielliimps4.gif


Pėrfitoj nga rasti, popullit shqiptarė nė pėrgjithėsi, e nė veēanti Shqiptarėve tė Kosovės tu uroj nga zemra, Festėn e shumėpritur nė shekuj Pamvarėsinė e Kosovės, ėndėrr e shumė gjeneratave, Plagė dhe dhimbje e shumė brezave, Sakrificėn e burrave dhe martirėve qė dha ai popull pėr kėtė ditė, e parasėgjithash Ditėn e tė nesėrmes dhe Shpresėn e tė ardhmes, qė ka para vehte populli i saj!


Urime dhe Gėzuar Kosovė pėr Jetė tė Jetėrave kjo Ditė dhe kjo Festė!

keti urimi i bashkangjitem dhe une ,
dhe ne veqanti kete dite dua ti uroj mikut tim te respektuar Kalt.
Urime Kalt, pavarsia e Vendlindjes.

turisti
17-02-08, 01:57
Pavarsi,mirė se erdhe. :smile:

illyria
17-02-08, 07:55
Bac,u kry !
Baci e ka kry punėn e tij qysh moti nė mėnyrėn mė madhėshtore,tani erdhi koha qė edhe ne ta kryejm obligimin tonė qė pėrbėhet nga drejtimi sa mė i shpejtė i shtetit dhe shoqėrisė kosovare drejt integrimeve evroatlantike.
Kjo bėhet me disciplinė tė madhe,me zbatim tė ligjeve,me ndryshime mjaft tė mėdha dhe tė dhembshme brenda shoqėrisė,me luftimin e mafisė dhe politikanėve tė korruptuar,me asgjėsimin e traditave dhe zakoneve tė vjetra dhe primitive me tė cilat Europa trishtohet dhe me tė cilat nuk mund ti afrohemi pranimit nė EU as pėr 100 vjet.
Me shpalljen e pavarsisė dhe me pranimin e sajė ndėrkombėtar ende asgjė nuk kryhet.Ne duhet tė bėjmė tė pamundurėn qė para Serbisė tė hyjmė nė Europė,nėse ndodhė e kundėrta atėherė do tė ishte njė turp i madh pėr tė gjithė ne,Serbia do tė bėhej problem i pakapėrcyeshėm pėr antarsimin tonė.
Nėse ndalemi vetėm me pavarėsi,ekziston mundėsija e madhe qė pėrveq bllokadės serbe tė na ndodhė edhe gjėja shumėfish mė e keqe,vėnja nė "karantin" nga ana e europianėve,karantin nė tė cilin edhe mė tutje do tė mbretėronte mafija,politikanėt e korruptuar,papunėsia e madhe,skamja e masave te gjėra tė popullit i cili kishte me mbijetue vetėm nga donacionet bėmirėse nga jashtė.
Pra,ti pėrvjelim mėngėt dhe tė punojmė pandėrprerė pėr shtetin dhe popullin e Kosovės,pėr njė jetė tė re,pėr ti arritur standardet qė nevoiten pėr antarsimin e Kosovės nė Bashkėsinė Europiane.
Vetėm me pranimin nė BE tė shtetit mė tė ri nė botė do tė kompletohet rruga e mundimshme qė ky popull kaloi gjatė historisė.

E GĖZOFSHI PAVARSINĖ E KOSOVĖS TĖ GJITHĖ !

^katunari^
17-02-08, 08:08
Oooooooooooo Per Hajr Per Hajr Pavaresia Te Gjithve

lirik
17-02-08, 10:12
Urime Popull Shqiptarė Pamvarsinė E Kosoves Se Shum Vuajtur Neper Shekuj
Qofshi Me Faqe Te Bardhė Breza E U Rritshi N♪7 Liri Ne Token Ebekuar Shqiptare
Ia Uroj Nga Shpirti Nga Zemra Popullit Shqiptarė Pamvarsinė Me Pėrjashtim
Te Tradhtarve Atyre Ua Ua Vetem Vdekjen Dhe Ferrin Te Cilin Ekan Merituar S Ekam Vuajtur Shum Nga Ata Nga Kurthate Tyre Dinake E Di Se Edhe Ata Do Te Dalin Me Maska Patriotike E Do Te Qirren Si Patriot Te Maskuar Ne Grumbullin E Popullit Prandaj Ne Vargjet E Mia Un Shkruaj Dhe Demaskoj Gjithqka
Shqipria Etnie Esht E Shqiptarit Jo E Tradhtarit:
Ne Mesin E Popullit Te Padjallzuar Dhe Te Gezaur Do Te Hyjn Edhe Tradhtart Duke Brohorit Me Gojen Plot Patriotizem Edhe Karrieristet E Fundrrinat Por Atyre Haram Ju Qoft Buka E Dheu I Koosoves Qe E Shkeline Gezojnė Ne Mesin Epopullit Do Te Dalin Edhe Hajnat Sarhoshat Sabotatort Por Edhe Atre Haram Ju Qoftė Buka E Kosoves Te Mos Harrojn Se Qielli Dhe I Sheh I Sheh Guri Toka “ Druri
Hilja Etyre Nuk Do Te Kaloj Ne Provim Se Edhe Satani Esht Munduar Ta Mashtroj Zotin Ne Lkur Delmje Per Te Pi Uj Ne Kronin Ebekuar Por Kjo Nuk Shkon
Pamvarsia Ju Takon Vetem Shqiptarve Te Paster Me Zemer Qe At Tokė E Gurė Edhe Ebukė E Aara Me Grurė E Miser E Male Kurr Nuk I Kan Hidhruaras Tradhtuar:
Pamvarsia Nuk I Takon Tradhtarve Hajdutve Karriersitve Sabotatorve Agjentve Pisave Sepse Secila Koker Dhe E Zallinė Do Te Shendrrohet Ne Gjygj Per Ta Prandaj Te Mos Mshefen Me ;maska Patriotike Ne Popull
Ata Edhe Tani Raportoj Msheftas Ne Beograd E Moskė Se Si Duket Atmosfera Festive Ne Kosovė Ndersa Me Fytyren Plot Aktrim Dalin E Thonė Urime Urime
Por Te Mos Harrojn Duart Me Gjak Shqiptari Esa Njerz Kan Marr Ne Qafė S Akan Genjy E Sa Kan Sabotuar Es A E Kan Ndihn Mu Armikun:

E Gzofsh Pamvarsinė Kombi Im Un Liriku Jam I Paster Para Tokjes Time Dheut Tim
Mund Teeci Lirshem Dhe Te Mos Trembem Nga Zallinat Nga Secila Kokerr Dhe Mund Te Pi Ujė Lirisht Ne Krojet Tua Te Takohem Me Seciolenlule E Dru E Fletė E Dushk E Bari E Ledinė Sepse Ndergjegja Ime Esht Gjygji Im Ndjehem Krejt I Paster Para Teje Atdhe Dhe Do Te Duhej Te Isha Ne Festė Por Edhe Kshtu Nga Larg Ne Festė Jam
Te Kam Sherbyer I Dashur Atdhe Me Aq Sa Pata Fuqi E Kaqik
Autori I Vargjeve Shqiptare
Xhelal Ferizi Liriku
I Uron Kombit Shqiptarė Ket Festė Te Madhe Historike Sot Prishtina ėsht Nji Vlorė E Re E Ismail Qemailit Ne Ballkon Do Te Hypin Minsitrat Tanė E Presidenti
Shqiptarė Per Shpalljen Eksaj Toke Te Lirė Heqjen Elakut Shekullorė Te Zisė Dhe Krimit Thundress E Armikut
Urime Festen E Dashura Nanė Koosvė Dhe Mos Harro Mergimtarin Se Vargjet Ti Kam Shkruar Si Mesazh Edhe Per Mergimtarė Te Cilet Mjaft Te Kan Sherbyer E Kontribuar

Bjeshka1
17-02-08, 10:38
Emocionet jane teper te medhaja ne kete moment.

GĖZUZR, GĖZUAR, GĖZUZR, GĖZUAR!!!!

aLbaChiCk
17-02-08, 10:49
Gezuar Pavaresine , Lavdi atyre qe dhan jeten per Kosoven

Buqja_ch
17-02-08, 10:55
http://www.youtube.com/watch?v=71zneo-wHNg
...Urimee .........

Era1
17-02-08, 11:28
Urime te gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen.

Me ne fund dita e bekuar erdhi.

Uroj qetesi dhe pjekuri per shqiptaret e Kosoves.

vjeshta
17-02-08, 11:34
Sot po realizohet enderra e shume brezave ,e qindra martireve qe dhan jeten per lirine ku eshtrat e tyre do te prehen te qete sot si jo me kurre.Sot ,ish te burgosurit politik nuk do ti ndjejn dhimbjen e plageve ,torturave qe iu jan mbi ushteru ,sot po festohet aty ,ketu ,atje ....gjithekund.Pra,


Kosovė ,Urime Pavaresinė.

e_martumja
17-02-08, 11:56
Nje dite e veqant per kombin Shqiptar qe nuk njef as feje as parti por e shijon endrren duke bere realitet, Shume sakrifca kemi bere der tani por sod arrim qellimin.
Ju uroj nga zemra Pavarsine dhe i qoft dheu i Kosoves i leht te gjithve qe derdhen gjakun dhe dhan jeten per Kosove.


Zoti e bekoft Kosoven dhe e faliminderojm qe na dergoj nje njeriu qe kontriboj shume per kete ender qe eshte duke realizu por fakeqsisht aj nuk mund Ta festoj...LAVDI veprat e Dr I. RUGOVES

URIME TE GJITHVE........ Po e perfundoj si po thojn ne Drenic BAC U Kry...

Murgesha
17-02-08, 12:01
http://www.youtube.com/watch?v=_Y-gwraAlq4

O sot ka festė Kosova......

guri70
17-02-08, 12:09
Kosovč Urime PavarčsinčLavdi Dčshmorčve

pleshti
17-02-08, 12:44
Gjithe shqiptareve urime kjo dite e madhe.

E gezofshim dhe e trashegofshim brez pas brezi Pavaresine.

Nje gje mos e harroni kurr.
Per ket dite te madhe punuan edhe shum te medhenj qe sot nuk jan ne mesin tone e jo vetem keta qe po e shpallin sot.
Per pavaresi u punua e luftua qe nje shekull.
Gjaku shkoi lume, e ky lum gjaku u befte vula e perhershme e Pavaresis.

Pleshti!

natyra
17-02-08, 14:14
*******gezuar Per Gjithe Shqiptaret Ku Do Qe Jan An E Mban Bote Gezuar*******

Sot Me Shum Se Kurr Jan Zemrat E Gezuara
Sot Emoncionet Dhe Gezimi Jan Te Perbashketa
Ndaj Festoni Shijoni Gezoni Sot Kete Dite Madheshtore
Krenohuni Qe Jeni Shqiptar
Behuni Te Tille Dhe Te Civilizuar
Krijoni Ndertoni Shtetin E Ri Ashtu Si I
Ka Hije Shqiptarit
Tregoni Europes Dhe Botes
Se Ne Jemi Te Lashte Ilire Dhe Dardan
Dhe Se Ne Kemi Ni Kultur Te Paster
Dhe Te Kulluar Shqiptare
Ne, Gjakun Dhe Fjalen Kemi Flori
Dhe Ne Dim Te Qoim Shtetin Ton Perpara
Qe Te Integrohem Drejt Evropes Dhe Botes
Sot Ne Kete Shekull 21 Bota Duhet Te Jete E Civilizuar
E Kulturuar E Drejte Dhe Humanitare
Sot Dhe Armiqet Tan Kan Per Ti Kuptuar Gabimet E Veta
Edhe Se Nuk Po Dorzohen Me Fjale
Ata Jen Dorzuar Fizikisht
Ata Kan Ren Prej Morali Te Tyre
Sot Bota Ka Mesuar Shum Per Ta/o
Dhe Sot Bota I Ka Hapur Syt Per T'pare
Nga Afer Dhe Nga Large
Sot Bota Din Te Ndan Sharpin Prej Shiqeri
Kush I Hajrit Dhe Kush I Sherrit
Prandaj Uroi Nga Zemer Qe Sot
Let Mbreteroi Paqja Dhe Gezimi Ne Mbare Kosoven Dhe Trojet E Saj Perrrethe
Te Prifte E Mbara Dhe Fati Kosove Heroike
Dardani E Lashte Ti Qe Qendrove Para Gjitha Furtunave Ne Kemb
Ti Qe Kurr Su Gjunsove
Bijt Dhe Bijat E Tua
Kurr S'te Lshuan Prej Dore
Prandaj Krenohu Dardani E Lashte
Prej Sot E Kesaj Dite Jeto E Lire Me Brez Pas Brezi
*******gezuar********pergjithmon
Zoti E Bekoft Kosoven Shqiperin Dhe Gjitha Trojet Shqiptare*******gezuar
Prandaj Vellezer Dhe Motra Shqiptar/e Me Lejoni Si Anetare E Ketij Forumi Te Madh Dardan Ne Emrin Tim Personal Qe T'ju Uroi Kete Dite Madheshtore Per Te Gjithe Gezuar Per Gjithe Forumistet Dhe Drejtuesit E Ketij Forumi Qe Na Kan Dhen Mundesin Te Shkembeim Fjalet Dhe Mendimet Tona Te Lira...jufalemnderit
Duke Ju Kujtuar Se Dhe Ne Po Bejm Nje Pun Me Vlere
E Veqenarishte Uroi Dhe Pershendes Autorin E Larte Poet Z.gjelal Ferizi Kosovar
Z.xhelal Urime Pavaresin E Gezofsh Per Jete Dhe Mote Bashk Me Familjen E Juaj Dhe Gjithe Kombin Shqiptar Ku Do Qe Jen
Besoi Se Sot Ky Gezim I Ka Mbuluar Gjitha Vujtjet Dhe Sakrificat Per Ty Dhe Gjithe Kombin Shqiptar
Te Gjallve Dhe Te Vdekurve
Qe Brez Pas Brezi E Kan Pas Ne Mendje
Per T'qen Te Lire Nga Ekupatori Fashizt Ishe Jugosllave
Qe Pa Pushuar Leshoi Dhun Burgosje Dhe Vrasje Me Kabare
Mbi Popullin Shqiptar Te Pa Mbrojtur Nga Askush
Gjithmon Derdhen Gjak Per Tokat Dhe Trojet E Veta
Me Sakrifikica Dhe Halle Qe Barteshin Mbi Korrizin E Tyre
Nuk Do Ti Harro Jo Kurr Populli Shqiptar
Gjithe Ata/o Qe Kan Kontribuar Dhe Sakrifikuar Per Vendin E Tyre
Qe Nga Deshmoret Dhe Deri Te Udheheqsit E Popullit Shqiptar
Ndaj Sot Me Shum Se Kurr Jemi Te Gezuar
Me Shum Se Kurr Jemi Te Bashkuar
Besoi Se Kjo Dite Ka Sheruar Gjitha Plaget
E Nanave Shqiptare Qe Ua Falen Bijt Dhe Bijat Atedheut
Besoi Dhe Uroi Qe Zemrat E Tyre Sa Do Pak Te Lehtesohen Sot
Per Hire Te Pavaresise Per Hire Te Atyre Qe Kan Flijuar Jeten Me Nder
Vetem Per Ket Dite Te Shum Pritur Shekullore
Pa Bere Dallime Per T'vdekur Dhe Per Te Gjallet
Sot Eshte Nje Dite E Shenjt Dhe Madheshtore
Sot Dhe Thmija Ne Djep Eshte I Gezuar
Sot Dhe Guri E Druri Ndjehen Te Lire
Sot Bjeshket Nuk Leshoin Gjamen
Ato Sot Ia Thon Kanges
Per Liri Dhe Pavaresi
Bashk Me Ne
Sot E Gjithe Heronjet Jan Te Gjalle
Ata Jan Ne Zemrat Tona
Bashk Me Ne Kendoin Dhe Vallezoin
Per Kete Dite Te Fitores
Per Kete Dite Te Bardh Dhe Te Lavderishme
Ndaj Lavdiiiiiii Per Gjithe Ata/o Qe Kan Ren Heroikisht Lavdiiiiiiiiii
*********
Thua Se Bota Ne Kemb Eshte Zgjuar
Kete Fitore Me Festuar
Ti Kosove Heroin
Per Ty Sot Dhe Ni Diell Ka Lind
Leshoi Dielli Rreze Te Veta
Pavresi O Tungjatjeta
Rrofsh Sa Malet Rrofshe Sa Shkrepat
Sote Shqiptari Ne Troje T'veta
Jeton I Lire Sa T'jet Jeta
Gezuar Pergjithmon

Shkroi Bija Nga Rugova(mergim)
Hajla&natyra

Giovanni
17-02-08, 14:50
Sot ne oren 15:00 lind shteti me i ri ne bote - KOSOVA.


Urime PAMVARSIN

LABI
17-02-08, 14:58
Ju uroje diten e pavaresise se shume pritur.. Uroj qe pas ketyre diteve te kremetes ; te kemi me shume pavaresi institucionale, energjetike, ekonomike, intelektuale ...


URIMEE... URIME ane e mbane SHQIPERISE ETNIKEKOSOVA SHQIPTAREVE , VDEKJA TRADHETAREVE

Paradox_13
17-02-08, 15:02
Ora e pavaresise po troket,jan qastet kure deputete te parlamentit te Kosoves jan mbledhure per te hapur seancen e jashtezakonshme meq raste do te shpallet pamvarsia e shtetit te KOSOVES..

URIME VELLEZER E MOTRA NGADO QE NDODHENI ....

Dardan Kastrati
17-02-08, 15:03
GEZUAR PAVARESINE GEZUAR PAVARESINE GEZUAR PAVARESINE GEZUAR PAVARESINE

lyra2
17-02-08, 15:12
Tungjatjeta Kosove!

Tungjatjeta Kosove!
Tungjatjeta Princesha ime,
Sot po udhėtoj kudo,
Me medalionin e Lirisė nė gjoks,
Medalion qė s’do ndryshket kurrė!
Nė kujtesėn e dhimbjes shkulmėzon shpirti,
Pėr rrėmbimin e tė artit medalion,
Nga zotat e heshtun tė Olimpit...!
Lamtumirė ju Zota tė heshtun, lamtumirė!
Lamtumirė ju qė ma gėrryet kockėn,
Me molėn e hipokrizisė!
Princesha ime Kosovė,
Mė lejo tė vė buzėt, nė bisqet e Lirisė,
E me ju tė bashkohem ne simfoninė e kėngėve,
Tė miliona shqiptarėve, qė kėndojnė shqip,
Aty, nė tokėn e lirė!
Sythet e Lirisė kanė buisur,
Janė harbuar sot, nė degėt e Shkurtit,
Shkurt dimri, kthyer nė stinė pranvere!
Mėngjesin e burgosur zgjoi,
Duke hapur kufirin e shpirtit,
Me vezullim rrezesh nga bjeshkė Kosove!
Mė fal Kosovė qė s’tė vij dot atje, mė fal,
Por, edhe pse larg teje sot,
Unė po e shijoj kėtu lotin e gezimit,
Te ngrirė kallkan, acareve,
Tashme tė shkrirė nga Ju, por edhe nga kjo tokė,
Ku u vesit gonxhja e Lirise, dikur si manushaqe kokėulur!
Nuk do dėgjoj mė krokatje korbash,
Ato kanė kohė qė u shkrumbuan nė harkun vetėtimė tė Lirisė!
Nė trungun e tokės tėnde, dhimbjet lėshonin rrėnjė,
Sot ato u groposėn nė dheun e Prizrenit, Prishtinės…
E nė gjithė tokėn e Dardanisė!
Unė kam kohė qė jam larg teje, kam kohė…
Por dhe pse larg, vetėm tek ty pėrkundem me ninulla,
Nė tė vetmin djep me shqiponjė gdhendur,
Me emrin Kosovė, me emrin Shqipėri!
Eja, Liri Kosove, eja dhe tek unė,
Mė kap prej dore, se sonte dua tė hedh vallen e Rugovės,
Me xhamadanė sokolash e me plisin e bardhė nė kokė,
Tė trand botėn e cmendur, qė shekuj me radhė,
Ta pėrtypėn Lirinė!

New York, 17 Shkurt, 2008

Kodra
17-02-08, 15:33
**********
**********
**********

Nderimi i CNN pėr Kosovėn, transmeton drejtpėrdrejt Seancėn e jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės.


Kodra

Kodra
17-02-08, 15:47
**********
**********
**********


Tė nderuara motra, tė nderuarė vėllezėr,

Ju urojė tė gjithve Shpalljen e Pavarėsis sė Kosovės e shpallur nga Kuvendi i Kosovės

Gėzone kėtė ditė dhe gėzoni ditėt e ardhshme si tė Pavarur nė Kosovėn e Pavarur


Gėzuar dhe Urime


Kodra

LuLjaa
17-02-08, 15:57
- GĖZUAR KOSOVĖ PAVARSINĖ

GĖZUAR SHQIPĖTAR
... URIMEE
.... URIMEEE
..... URIMEEEEEEEEEEEE

adidu
17-02-08, 16:05
Pavaresia U Shpall. Kosova E Pavarur Me Ne Fund. Shpirtin Dhe Zemren I Kam Te Perqafuar Mes Vetes Dhe I Leshoj Ne Hapsirat Pa Mase Kudo Qe Ndodhen Shqiptaret Per Tu Perqafuar Me Shpirtrat Dhe Zemrat E Tyre Te Perqafuara.

4peace
17-02-08, 16:08
*

S’e kam parim t’ia bėj „hoop“ ende pa kėrcyer. Prandaj dhe prita deri s ata shoh e dėgjoj me sytė e veshėt e mij…

…tash

URIME, GĖZUAR…

ZOTI e bekoftė KOSOVĖN e gjithė shqiptarinė.


***

Albonita
17-02-08, 16:12
- GĖZUAR KOSOVĖ PAVARSINĖ

GĖZUAR SHQIPĖTAR
... URIMEE
.... URIMEEE
..... URIMEEEEEEEEEEEE GJITHASHTU I BASHKENGJITEM KTI URIMI >>>>>>>GEZUARRRRRRRRRR >>>>>>>>>> PAVARSIA.!!

Zana_ch
17-02-08, 16:13
Kryesia e Kuvendit tė Kosovės miratoi kėrkesėn pėr Deklaratėn e shpalljes sė pavarėsisė


Pas kėrkesės zyrtare, sė bėrė nga Kryeministri Thaēi dhe Presidenti Sejdiu, Kryesia e Kuvendit ėshtė mbledhur nė takim urgjent pėr tė shqyrtuar kėrkesėn dhe thirrjen e seancės sė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės, nė tė cilėn do tė miratohet Deklarata pėr shpalljen e pavarėsisė dhe i simboleve tė shtetit tė ri tė Kosovės. Pas procedurės ligjore qė duhet ndjekur, Kryesia ka miratuar kėrkesėn tė cilėn do ta procedojė nė seancėn e sotme tė Kuvendit.
Ndryshe, Kuvendi i Kosovės sot nė ora 15.00 do tė fillojė seancėn e jashtėzakonshme nė tė cilėn do ta shpallė pavarėsinė dhe do tė votojė pėr simbolet e shtetit tė ri. Vendimi zyrtar ėshtė marrė nė mbledhjen e pėrbashkėt tė Kryesisė sė Kuvendit, shefave tė grupeve parlamentare e nė tė cilėn mori pjesė edhe presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi.

Nė fillim tė seancės, kryeministri do tė arsyetojė kėrkesėn pėr seancė tė jashtėzakonshme, derisa deputetėve do t’iu drejtohet edhe presidenti Sejdiu.

Pas votimit, Deklarata e pavarėsisė do tė nėnshkruhet nga krerėt e institucioneve dhe deputetėt.

Kuvendi do tė miratojė edhe flamurin dhe stemėn.


RTK

Agolli
17-02-08, 16:25
Nene, Baba,,Token e shenjte,, Vellezer dhe Motra,..
Shfrytezoje rastin tim, nga mergata, ne menyren elektronike, me plote emocione.. t'u dergoje urime te perzemerta qe te gjitheve,, gezuar dhe ..URIME PAVARESIN..

http://www.youtube.com/watch?v=LjbznR58K3U

turisti
17-02-08, 16:32
Te gjithve anetareve te forumit,Shqiptareve anembane Botes : URIME PAMVARESIA PERGJITHMONE !!!!!.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.

Zana_ch
17-02-08, 16:43
Gjith Shqiptarve ne bote

URIME PAMVARSINE

SOT NE HISTORIN E BOTES U SHPALL NJE SHTET I RI SOVRAN ME EMRIN REPUBLIKA E KOSOVESkemI vuajtur shum deri me ket dite per ta arritur
http://www.youtube.com/watch?v=0GY3o-BJyv0ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN E PAMVARUR

Zana_ch
17-02-08, 17:36
Flamuri i Republikes Kosoves


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png

hawk
17-02-08, 17:40
Urime dhe shpresojme te mos ndalemi me kaq.

Se shpejti te bashkuar edhe me vellezerit qe vazhdojne te qendrojne jashte kufinjve

Kodra
17-02-08, 18:10
**********
**********
**********


Gėzuar


http://www.youtube.com/watch?v=aSdout_wP9s

Amina
17-02-08, 18:46
Urime Pavaresin Shqipetareve ku do qe ndodhen,e posaqerisht atyre ne Kosove.
Gezohuni se e kemi merituar.

Murgesha
17-02-08, 18:53
Urime Shqiptar kudo qe jeni.

E gezofshim Pavaresine.

Abetare
17-02-08, 19:12
Urimeeeeeeee Urimeeeeeeeeeeeeeeeee

Zana_ch
17-02-08, 19:12
UROJ PAVARSIN E SHTETIT TE KOSOVES GJITH SHQIPTARVE KUDO QE GJENDEN. VLERSOJ SHUM GJITH AKTIVISTET DHE ATA QE KONTRIBUAN PER NJE KOSOVE TE LIRE DHE TE PAVARUR. Dergoj Urimet dhe Vlersimet e mia deri tek tė gjitha organet mė tė larta tė Kosovės.me repsekt
zana_ch

arnold
17-02-08, 19:51
Shqiptare/dardane/shqiptare Te Maqedonise Dhe Malit Te Zi/arbereshe/arvanitas/came/dhe Diaspora Shqiptare Ane E Mbane Botes.
Gezuar Ne Jete Te Jeteve Pavaresine.
Rrofte Kombi I Lavdishem Shqiptar

Aga Syl
17-02-08, 19:52
URIME
PAMEVARSIA

Aga Syl

Dilaver
17-02-08, 21:01
GJITHĖ SHQIPTARĖVE KUDO QĖ JANĖ

GEZUAR JU QOFTE KJO DITE E MADHE.


Vagabondi & Hysni Zela Kosova e pavarur (http://de.youtube.com/watch?v=OwHiaboNKeA)

BE LK
17-02-08, 21:07
**
Gezuar,
"Sė shpejti tė BASHKUAR"

**

Kodra
17-02-08, 22:12
**********
**********
**********


Pėrmes kėsaj Teme, shfrytėzojė rastin ta pėrshėndes dhe ta pėrgėzojė djaloshin shqiptar Enkel Demi, gazetar i TV Klan, i cili me njė energji tė fortė ėshtė prej mėngjesi nė studio dhe duket i palodhshėm qė tė qėndrojė nė studio dhe tė lidhet me gazetarėt tjerė qė raportojnė nga tė gjitha anėt e Botės ku ka tubime rreth Pavarėsis sė Kosovės.

Gjithashtu edhe Desada Metajn dhe ekipin e saj, gazetare e cila nė kėto momente ndodhet nė Beograd dhe raportojnė pėr trazirat shtazarake atje,duke ju dėshiruar kthim sa mė tė shpejt nė Shqiptari i pėrshėndes nga Zemra.


E gjitha kjo bėhet pėr Pavarėsin e KosovėsKodra

gazi-de
17-02-08, 22:23
Edhe nje here GEZUAR PAVARSIA....................

Urata
17-02-08, 22:26
Flamuri i Republikes Kosoveshttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png


Kete flamur le ta merr Hasha e t'ja qep nje fustan gruas! Kalter grekerit, kalter Kosova...


URIME DHE GEZUAR SHQIPTARE KUDO QE JENI...!

arton bala
18-02-08, 00:06
urime kjo dite e merituar vellezer dhe motra shqiptare.
ne sot kemi cdo arsye per te qene krenare. krenare qe dhuna shekullore s“theu dot qendrueshmerine dhe sakrificen e popullit tone. krenare se sot kemi miqe ne tere boten.

zoti e bekofte edhe me tej popullin tone, zoti e ndihmofte kosoven per te dhene kontributin e saj per ceshtjen e kombit tone ne teresi..

URIME

arton bala
18-02-08, 00:12
Lajme/deklarata kronologjike pas mbledhjes urgjente ne kete mbremje ne UN:


Vitali Churkin, ambasadori rus ne UN:
"deklarata ne kunderthenie me 1244. le te injorohet nga bota, le te shpallet e pavlefshme nga J. Rücker"
"neser te diskutohet haptazi ne keshillin e sigurimit mbi deklaraten"

Alejandro Wolff, ambasadori amerikan ne UN:
"deklarata e pavaresise ne perputhje te plote me 1244"
"s“ka nevoje te shpallet e pavlefshme deklarata"
"neser te diskutohet haptazi ne keshillin e sihurimit mbi deklaraten"

John Sawers, ambasadori britanez ne UN:
"asnje nga shtetet qe moren pjese ne biseden urgjente sonte nuk ndajne mendimin e z. Churkin, se deklarata eshte ne mosperputhje me 1244 dhe se ka nevoje per shpallje te pavlefshme te saj"
"neser diskutime publike mbi deklaraten"

Ban Ki Moon, sekretari gjeneral:
deklaron se deklarata e pavaresise se Kosoves ndan Keshllin e Sigurimit ne dy fronte, por nuk pozicionohet per njerin nga ta. Theksi i fjlaimit te tij te shkurter i takon numrimit te zhvillimeve pozitive ne Kosoven e pasluftes..

arton bala
18-02-08, 00:24
Flamuri i Republikes Kosoveshttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png


hahaah cka eshte more ky i shkrete??

hej more vlla, sa qesharake eshte kjo bote. a edhe nje here duan te testojne thellsine e lojalitetit te kosovareve me flamurin tone te natyreshem, aaa??

nejse, shpresoj qe arsyeja perse ky simbol identifikimi kombetar i "injeksuar" s“te kujton asgje shqiptare (pos harten) eshte se eshte i perkohshem, deri ne perfundimin e misionit te tij nuk mund te shkaktoj asnje lloj "konkurence".. :wink:

Psikologu
18-02-08, 04:14
Hajde se mė tė gjitha do tė isha pajtuarė disi por me fjalimin e tė mjerit Jakup Krasniqit , kjo eshte njė komedi qesharake qe deri me sot se kam ndegjuar nga dikush tjeter..

vendasi
18-02-08, 05:36
Urime Pavarsia,ane e mbane...

hasanmehmeti
18-02-08, 17:25
kryetari turk Erdogan i uroj pavarsin Thaqit
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=653542

qe pasoj me protesta dhe deme ne ambasaden turke ne serbi.

Zana04
18-02-08, 21:37
Urime dhe Gėzuar Pavarsinė. Dhasht Zoti ta gezojme kete dite te madhe .

luckyman
19-02-08, 19:45
http://albavideo.blogspot.com/2006/10/jericho-video-tomlin-e-nanes.html

textin e ka shumė tė mirė,bashė na pershtatet?!

DritonPR
27-02-08, 22:16
e bona. mire a keq? a po ju pelqen?