PDA

View Full Version : Kronikė nėpėr komuna


Paradox_13
16-02-08, 17:57
Ne prage tė kesaj kremteje kaqe te madhe dhe kaher te mirepritur gjithka neper komunat e Kosoves verehet aktivitet i shtuar ne parapregaditje qe ne menyre sa me dinjitoze te shenohet kjo dite.
E pashe te arsyshme per hire te nje informimi sa me te shpejte dhe me konkret te hape ket teme pikrishte ketu meq Dardania jone tubon rrethe vetes bashkeatdhetare nga mbare globi qe ne pamundesi te marrin pjes direkt e te festojm se bashku se paku permes ktyre shkrimeve te perjetojne ket atmosfer festive.
Mos ngurroni te thuani ate se qfare po ndodhe keto momente ne lokalitetin ku jetoni...
Ju falenderoj paraprakishte te gjitheve qe do te kontribojne ne ket tem...

rilinda
16-02-08, 21:12
Nė Prizren ēdo gjė gjati pėr kremtimin e pavarėsisė Pesėmbėdhjetė mijė euro ėshtė shuma e mjeteve, tė cilat do tė shpenzohen nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė pėr manifestimin qendror qė do tė mbahet nė Prizren. Kėtė e konfirmoi drejtori pėr Ekonomi e Financa nė Kuvendin Komunal tė Prizrenit, Ilir Shehu.
Ai shtoi se kėto mjete janė tė ndara kryekėput nga buxheti i komunės, ndėrkohė potencoi edhe faktin qė pėr mbarėvajtjen sa mė tė mirė tė kėsaj feste madhore, njė kontribut tė veēantė do e japin edhe donatorėt e ndryshėm, tė cilėt kanė shprehur vullnetin e tyre pėr ndihmė. Zyrtarėt komunalė konfirmuan se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet qoftė, nga lėmi i politikės, kulturės, por edhe sigurisė, pėr tė cilat pėrgatitje janė formuar edhe tri nėnkomisionet komunale. Gjithashtu u bė e ditur se nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė komuna e Prizrenit do tė mbajė edhe njė akademi solemne nė sheshin e Lidhjes Shqiptare. Ndėrkohė edhe zyrtarė tė policisė konfirmuan sot, se nė planin e tyre tė sigurisė nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė, qyteti i Prizrenit do tė jetė nėnė kontroll tė rreptė tė policisė, me qėllim tė ruajtjes sė rendit dhe sigurisė nė kėtė qytet. Haris Dida komandant i stacionit policor "Alfa" tha se Prizreni nga tė katėr anėt do tė jetė i bllokuar nga patrulla tė policisė, KFOR-it, policisė ndėrkombėtare, por edhe nėn mbikėqyrje tė TMK-sė, me ē’rast hyrje daljet pėr automjete civile nuk do tė lejohen nė pėrjashtim tė ndonjė rasti serioz. Dida pohoi ndėrkaq se policia do tė punojė me tri ndėrrime, 24 orė me qėllim tė parandalimit tė ēdo eskalimi tė situatės. Ai tha se edhe emergjenca do tė jetė nė dispozicion dhe do tė intervenojė nė rastet ku e sheh nevoja.


Gjilani gati pėr festė
Krerė tė komunės, tė Kėshillit pėr festime, tė policisė, shoqėrisė civile e tė komunitetit tė biznesit, kanė bėrė tė ditur se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr ditėn e nesėrme dhe u zotuan pėr festime tė qeta.
“Gjilani ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme pėr festėn e madhe historike qė pritet nesėr”, ka bėrė tė ditur Ismail Kurteshi, zyrtar komunal, nga kėshilli organizativ pėr festime. “Merita mė e madhe u takon qytetarėve gjilanas tė cilėt nė baza vullnetare kanė kryer tė gjitha punėt si dhe komunitetit tė biznesit qė ka mbuluar tė gjitha shpenzimet e nevojshme”, ka thėnė Kurteshi. Sipas tij si asnjėherė mė parė, qyteti i Gjilanit si dhe fshatrat, janė veshur me petkun festiv, ndėrkohė qė autoritet e sigurisė janė gati pėr tė sigurua qetėsi dhe paqe pėr tė gjithė.


Mitrovica shpalosi skenarin e kremtimit tė festės sė pavarėsisė

Pavarėsia do tė kremtohet nė mėnyrė tė organizuar edhe nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės. Pėr kėtė janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet paraprake, ku janė pėrfshirė pėrfaqėsues tė tė gjitha institucioneve dhe tė gjitha subjekteve te Mitrovicės. Kėshtu tha sot nė njė seancė solemne tė kuvendit tė komunės sė Mitrovicės, kryetari Bajram Rexhepi. Ai me kėtė rast pėr delegatėt dhe opinionin publikoi edhe skenarin e kremtimit tė festės sė pavarėsisė nė rajonin e Mitrovicės.

rilinda
16-02-08, 21:28
Aromė festive nė Prizren

Sapo u ktheva nga qendra e Prizrenit- Shatėrvani. Nė ēdo shtyllė ishin nga dy flamuj. Nė trotuare kishte shumė njerėz, e nė rrugėt automobilistike qarkullonin veturat me tabela tė regjistrimit nga vende tė ndryshme (si nga Shqipėria e ashtu edhe nga vendet tjera europiane).
Rreth orės 20:00, nė stacionin e autobusėve arritėn edhe 2 autobusė me mysafirė nga Tirana.

Ah sa fytyra tė gėzuara pash!
Do Zoti qė gėzimi, i cili e kishte kapluar gjithė qytetin, mos tė ndalet as nė ditėt nė vazhdim!