PDA

View Full Version : Diaspora uronė nga Zemra, Ngado qė jemi, Ne jemi me Zemėr aty


Pupi
16-02-08, 21:50
Edhe kur tė prehet druri i fundit, Lumenjėt kur tė ndyhėn, e kur tė nxjerrim peshkun e fundit, do tė kuptojm qė Mėmėdhe ka vetėm njė!


Diaspora shqiptare ėshtė me zemėr nė vendlindje, askush mė tepėr nuk i gėzohėt Pamvarsis sė vendit.
Djemt e shqipes kurrė nuk u ndalėn sė kujtuari Mėmėdheun, tė gjata jan listat e emrave atyre qė kurrė nuk pushuan sė punuari pėr atėdheun, kahdo qė shkuan, kudo qė janė!
POPULLIT TIM(Esad Mekuli)
Deshta, shum’ kam dasht-dishrue
qė me kėng tė trimnoj, me fjalen tėnde tė ndrydhun
tė ngrej fuqitė prej gjumit...
Kėndova (dhe kur m’ishte ndalue)
se liria do tė vinte edhe pėr ty, tė pėrbuzun.

Kėndova mbi ditėt fatlume qė do tė lindshin, pa dhun,
n’agimin e lirisė pėr ty me popujt kėtu e s'mbari,
mbi forc tė bashkimit mbarė:
mbi vrullin tand tė mėshehun
-unė, biri yt dhe-ushtari.

Po! N’errsinėn e shtypjes sė randė sa shkambi,
ndėgjova thirrjet qė tė bana me dal n’dritė-
pse pėr liri-me tjerė
ke dhanė dhe ti
djers e gjak si etnit.

Kam dhanė, i dashtun...Dhe sot, nė liri-
kur thembra e gjaksorit s’na shkel dhe dora pa
pranga vari,
me ty kėndoj mbi fuqinė e ngjadhun nėn yllin qė na pri’
-unė, biri yt besnik dhe-ushtari.

Preshevar
17-02-08, 22:37
Disa foto nga unė prej dy qytetėve tė Zvicrres Gjenevė dhe Lozanė,... dhe ju ftoj gjithashtu qe te postoni foto nga manifestimi i sotshėm prej shtetit/qytetit ku jetoni !


Po fillojm nga Gjeneva ku festa per Pavarsi ishte krejtsisht e improvizuar dhe jo e autorizuar, por me gjithatė u mblodhem me mijėra bashkatdhetarė !


http://img146.imageshack.us/img146/6299/p1010077uw2.jpg



http://img146.imageshack.us/img146/4381/p1010071hw2.jpg

http://img146.imageshack.us/img146/9045/p1010070wg8.jpg

http://img172.imageshack.us/img172/240/p1010082qf3.jpg

Preshevar
17-02-08, 22:42
http://img403.imageshack.us/img403/6006/p1010087ra9.jpg

http://img172.imageshack.us/img172/1683/p1010086jc0.jpg

http://img172.imageshack.us/img172/2215/p1010088iz0.jpg


http://img403.imageshack.us/img403/7277/p1010089qi8.jpg

Preshevar
17-02-08, 22:48
Tash disa foto nga Qyteti i Lozanės ku atmosfera ishte takim tė duhur, kishte Muzik Fokolorike (Live), Valle dhe shum urime mes bashatdhetarve !


http://img172.imageshack.us/img172/4897/p1010102tz8.jpg

http://img403.imageshack.us/img403/8717/p1010093ch5.jpg

http://img172.imageshack.us/img172/4161/p1010105xi6.jpg

http://img146.imageshack.us/img146/5725/p1010109dm0.jpg

Preshevar
17-02-08, 22:53
http://img403.imageshack.us/img403/3479/p1010095ty8.jpg


http://img146.imageshack.us/img146/3085/p1010096hr8.jpg


http://img403.imageshack.us/img403/680/p1010098oo0.jpg

http://img146.imageshack.us/img146/3583/p1010099rf4.jpg

Preshevar
17-02-08, 22:58
http://img146.imageshack.us/img146/2971/p1010100rb8.jpg

http://img89.imageshack.us/img89/1896/p1010101hp5.jpg


http://img89.imageshack.us/img89/9437/p1010111mq2.jpg


http://img89.imageshack.us/img89/9733/p1010105qj8.jpg

Pupi
18-02-08, 11:37
Falimenderit, O Preshevė.

Preshevar
18-02-08, 12:40
Falimenderit, O Preshevė.

Me nderė qofsh, o Pupi.

Zana_ch
18-02-08, 23:03
nė Luzern tė Zvicrės


http://img222.imageshack.us/img222/641/17shkurt54uc5.jpg

http://img239.imageshack.us/img239/4042/17shkurt57nt4.jpg


http://img99.imageshack.us/img99/5134/17shkurt58lc4.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/3743/17shkurt60zh1.jpg

Zana_ch
18-02-08, 23:05
http://img239.imageshack.us/img239/4042/17shkurt57nt4.jpg

http://img216.imageshack.us/img216/4582/17shkurt33io8.jpg

Zana_ch
18-02-08, 23:06
http://img216.imageshack.us/img216/4461/17shkurt34an5.jpg

http://img81.imageshack.us/img81/2222/17shkurt35zy6.jpg

Zana_ch
18-02-08, 23:07
http://img81.imageshack.us/img81/3051/17shkurt36by5.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/1821/17shkurt37on6.jpg

Zana_ch
18-02-08, 23:08
http://img147.imageshack.us/img147/4624/17shkurt49es2.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/7686/17shkurt38ye2.jpg

Zana_ch
18-02-08, 23:09
http://img139.imageshack.us/img139/5102/17shkurt40tj7.jpg


http://img139.imageshack.us/img139/5674/17shkurt42en2.jpg

Zana_ch
18-02-08, 23:11
http://img88.imageshack.us/img88/4580/17shkurt43qi1.jpg


http://img90.imageshack.us/img90/9660/17shkurt53pu1.jpg

Prishtinasja_
19-02-08, 10:07
STUTTGART

Gjithashtu edhe si ne plote qytete te Gjermanis, edhe ne Stuttgart u festua Festa e Shpalljes se Pavaresis ! Festa /Dita e shumepritur per kombin tone, ate dite filloj pasdite rreth ores 14 dhe zgjati deri ne oren 18 ne qender te Stuttgartit (Marktplatz) ! Rreth 2500 veta ishin te pranishem ! Nuk mungoj as atmosfera e hatashme, kenga dhe gezimi !
Kishim nje program shume te mire, i organizuar nga "Unioni artistik i Kombit Shqiptare ne Diaspore" !
U mbajten disa fjalime rreth pavaresis ( ku morra pjese edhe une :biggrin: ), recitime dhe kenge e valle te shqipetare...

Por nje falemnderim i madh shkon per Komunen e Stuttgartit e cila na e mundesoj qe te mblidhem ne qender te qytetit dhe te ndajm kete gezim me njerin tjetrin !


Ishte nje dite e vecant per kombin tone. Gjithashtu edhe per mua sepse festova edhe ditelindjen edhe pavaresin e vendit tim ! :biggrin:

Pra te dashur bashkkombas te mi.."E gezofshi pavarsine, e gezofshi flamurin, e gezofshi paqen dhe te ardhmen!

Ja disa fotografi nga une !

http://img143.imageshack.us/img143/7246/stuttgart170220084fg0.jpg


http://img213.imageshack.us/img213/9968/stuttgart170220086na0.jpg

Prishtinasja_
19-02-08, 10:19
Gjithashtu kishim edhe kengetarin e mirenjohur "Nikoll Nikprelaj" te pranishem i cili beri nje atmosfare shume shume shume te mire ! Por mos ta harroj edhe kengetarin Salimi Arifi dhe Vllezerit Gerxhaliu ! :smile:

http://img239.imageshack.us/img239/9088/stuttgart1702200819gt8.jpg


http://img136.imageshack.us/img136/7157/salimarifiuc1.jpg

Prishtinasja_
19-02-08, 10:23
As vallet tona tradicionale nuk munguan !

Ja ketu , keta 2 Rugovas (Q.Shkreli dhe Xh.Nikqi) duke e vallezua vallen tradionale te Rugoves ! :biggrin:

http://img411.imageshack.us/img411/5038/qerimshkrelixhevdetnikqxo4.jpg

Prishtinasja_
19-02-08, 10:26
http://img153.imageshack.us/img153/8939/stuttgart170220089lj0.jpg


http://img338.imageshack.us/img338/9301/stuttgart1702200817oy1.jpg

Prishtinasja_
19-02-08, 10:36
Ja edhe "Miqet tane "

Ne kete plakat te "vetekrijuar" nga Babi im i ju falemnderuam miqve tane te cilet e kan perkrahur gjithmone Pavaresin e Kosoves dhe ka kane ndihumar shume !

Ishin disa portrete si psh. te madhit "Bill Clinton", " Javier Solana", "Robin Cook" "Wesley Clark", "Tony Blair" ,Ex-Kanzelari i Gjermanis "Gerhard Schröder" , "Joschka Fischer" ,"M. Albright", "Bernardh Kouchner", "William Walker", "Richard Holbrook" " S.Petersen" !!!!

http://img156.imageshack.us/img156/6163/stuttgart1702200823ad8.jpg

Prishtinasja_
19-02-08, 10:41
http://img152.imageshack.us/img152/5354/stuttgart170220088rz7.jpg


http://img444.imageshack.us/img444/9838/stuttgart1702200822vg5.jpg

Preshevar
19-02-08, 12:04
Shum foto te bukura !!!


Ja edhe nje foto qė flet shuuuuuuuuuumė ! :biggrin:


http://balkans.courriers.info/IMG/arton9799.jpg

hasanmehmeti
19-02-08, 12:20
STUTTGART

Gjithashtu edhe si ne plote qytete te Gjermanis, edhe ne Stuttgart u festua Festa e Shpalljes se Pavaresis ! Festa /Dita e shumepritur per kombin tone, ate dite filloj pasdite rreth ores 14 dhe zgjati deri ne oren 18 ne qender te Stuttgartit (Marktplatz) ! Rreth 2500 veta ishin te pranishem ! Nuk mungoj as atmosfera e hatashme, kenga dhe gezimi !
Kishim nje program shume te mire, i organizuar nga "Unioni artistik i Kombit Shqiptare ne Diaspore" !
U mbajten disa fjalime rreth pavaresis ( ku morra pjese edhe une :biggrin: ), recitime dhe kenge e valle te shqipetare...

Por nje falemnderim i madh shkon per Komunen e Stuttgartit e cila na e mundesoj qe te mblidhem ne qender te qytetit dhe te ndajm kete gezim me njerin tjetrin !


Ishte nje dite e vecant per kombin tone. Gjithashtu edhe per mua sepse festova edhe ditelindjen edhe pavaresin e vendit tim !

Pra te dashur bashkkombas te mi.."E gezofshi pavarsine, e gezofshi flamurin, e gezofshi paqen dhe te ardhmen!

Ja disa fotografi nga une !

http://img143.imageshack.us/img143/7246/stuttgart170220084fg0.jpg


http://img213.imageshack.us/img213/9968/stuttgart170220086na0.jpg

Prishtinase shume faliminderit per kete prezentim.:smile:

Ju uroj edhe une bashkombasve tane qe gjenden ne mergat per Pavarsin e vendit tone dhe shume faliminderit per qdo moment qe flijuat ne ndihme te vendit tone dhe prezentim te denjet te saj ne vendet qe gjendeni.

hasanmehmeti
20-02-08, 01:33
Edhe banoret e Medines u gezuan per pavaresine e Kosoves

Nga Dr.Hfz. Hajredin Hoxha
Profesor nė Taibah University , El Medinetul Munevere
www.drhajredinhoxha.com
Selamun Alejkum ve Rahmetullah..

Ju pershendes perzemersisht nga ky vend i shenjte, Medinetul Munevere, dhe me lejoni qe nga zemra dhe shpirti t'ua uroj Pavaresine e Kosoves, per te cilen e kemi pritur dekada me rradhe..
Falenderimet tona te sinqerta qofshin per Allahun xh.sh. qe ne duart e Tij jane kokat dhe zemrat e mbare njerezise, po ashtu Ate e falenderojme ashtu si i ka hije qenies se Tij qe na mundesoje ta shohim kete dite madheshtore dhe plot gezim..
Kjo dhunti dhe dhurate ishte nga i Plote Fuqishmi Allah per popullin dhe muslimanet e Kosoves, e tani Ai ka per te na pare se si ne po e shfrytezojme kete te mire, dhe sa po jemi aktiv, dinamik, te sincerte, syqele, paqeruajtes, progresiv, religjioz, bamires dhe edukues te mirefillte te brezave dhe gjenaratave te reja..

O Allah, na ruaj ne, na beko, na shto te mirat e Tua te pakufijshme vendit tone dhe shteteve fqinje ku jetojne vellezerit tane nga gjaku dhe feja, ruaje kete shtet te ri dhe te posalindur prej armiqeve te mbrendshem dhe te jashtem, ruaji edhe udheheqesat tane nga korrupcioni, hipokrizia dhe tradhetia. Beri ata te vyeshem, te sinqerte dhe puntore..Amin Amin..

Edhe njehere e gezofshim paversine..

hasanmehmeti
20-02-08, 01:33
Atmosfera festive nė Toronto

Shkruan:Bahtir Hamza


Toronto kryeqytetin e Ontarios te Kanadase.

Kosova, nje vend i vogel ne siperfaqe, por me nam te madh ne bote, sot e arriti qellimin e saj!

Menjehere pas shpalljes se pamvarsise ne Prishtine,ishte organizuar manifestimi i kesaj ngjarje te shumepritur HISTORIKE nga gjithe qytetaret shqiptar atdhetare, kudo qe jane ne Kosove e diaspore.
Manifestimi Festiv Ne Toronto ishte organizuar nga shoqata Shqiptaro-Kanadeze,nga kryetari Muharrem Xhaferi dhe Kristian Bukuroshi kryetar i komunitetit organizues,si dhe pjestar i grupit organizativ Albert Muharrem Xhaferi.shtetas nga Shqiperia.

Moti nuk ishte i ftohte,me te reshura te ralla nuk i pengoi me shume se 2.000 (dy mije)shqiptare te vijne ne "Queen's Park"e te shprehin emocionet e tyre per kete dite madheshtore.
Te veshur me bluza kuq e zi e ne shqiponja ne zemer,me plisa te bardhe e me flamuj kombetare,rrinin ne shi e pritnin fillimin e manifestimit.burra,gra,pleq e femije te vegjel, e foshnje ne karroca.
Shqiptaret,perveq beses nderit dhe mikepritjes i karakterizon edhe durimi qe u pa ne kete dite te ftohte nga moti,por e ngrohte ne zemer e ne shpirt dita e SHPALLJES SE PAVARSISE. 17.Shkurt.2008.

Shume kohe eshte pritur per kete dite,shume jete jane dhene ,shume femije jetima kane mbete pa babe e pa nene,shume njerez kane shkalluar duke mos duruar veten te huaj ne vendin e vet, shume bashkeatdhetar te ardhur ketu rrinin me sy hapur e me emocione pritnin te filloje manifestimi!
Kosova,nje vend i vogel ne siperfaqe,por me nam te madh ne bote,sot e arriti qelimin e saj!
Shqitaret e Shqiperise,Kosoves,Maqedonise e Malit te zi, musliman e katolik per perkrahjen e deklarates se pamvarsise se Kosoves te bashkuar ne nje,me moton "nje komb nje qendrim"zgjoi kurreshtjen e mediave Kanaze ne Toronto.
Manifestimi Festiv Ne Toronto, filloi me vonese mbi 45 min,i paralajmeruar per oren 13.00,filloi ne oren 13.45.
Mediave Kanadeze dhe Shqiptare si dhe mases qe ishin ne kete tubim madheshtor iu drejtua Xhemi Agaj nje njeri me syze te zeza me unaza neper gishtirenje e me ze tė erret pa pershendetje dhe pa fjale hyrese,vetem me nje fjale tha:"U ba".
Popullata ne pritje te pershendetjes dhe fjales hyrese,brohoriti Kosova,Kosova dhe kenduan kengen "Besa-Bese."
Manifestimi i paralajmeruar per ne oren 13.00, e i vonuar mbi 45 min.dhe i filluar ne kete forme,shkaktoi hutine e pjesemarrseve!
Por gezimi e beri te veten,dhe masa brohoriste Kosova,Kosova,Rugava,Rugova,e me vone edhe Thaqi,Thaqi,Thaqi...UCK.UCK.UCK dhe vallzonte pa muzike...
Mbas kesaj,fjalen e mori kryetari i shoqates Muharrem Xhaferi, e me pas Kristian Bukuroshi e pas tij edhe Fisnik Prishtina,dhe ne vazhdim pasoi Sami Ademi i kompanise"Travel Agent" e me pas edhe Ilir Lena i TV "Pasqyra shqiptare" dhe vazhduan recitime ne gjuhen angleze.

Ne kete manifestim Festiv Ne Toronto nuk u tha asgje per rrugen e pergjakshme te popullit shqiptar te martirizuar,e te shumevuajtuar te nacinalisteve kosovare e te shqiptareve te Shqiperise e trojeve tjera te banuara me shqiptare,por u ndegjoheshin disa kenge te pergjysmuara dhe masa ne pritje te shpalosjes se vlerave te mirefillta shqiptare per arritjen e kesaj dite,te zhgenjyer filluan te shprendahen dhe te kalojne mbrapa tribunes,vallzonin e kendonin,brohoritnin dhe perqafoheshin me njeri tjetrin,duke uruar mbarsi dhe fat.




Ne tribune U lexuan disa poezi te femijeve shqiptaro-kanadeze me nje shqipe te thyer,dhe te kthyer ne gjuhen angleze.
Ne vazhdim manifestimin Festiv Ne Toronto ,e zbukuroi nje fjalim shume i bukur nje Ukrainasi-kanadez, emrin e te cilit nuk mundja ta ndegjoja.
Ai diti shume bukur te krahasoje Kosoven e Ukrainen,dhe tha"Rusia e Serbia,kane pase te njejtin qendrim per pavarsine e Ukraines,si tani qe kane per pamvarsine e Kosoves.prandaj kjo eshte pika e perbashket qe lidh Ukrainen me Kosove.

http://www.mesazhi.com/images/other/3510.jpg
Ne kete manifestim Festiv Ne Toronto ishin present ne mase edhe Ēeēenet me flamujte e tyre,si dhe gazetare pakistaneze, mungonin Flamujt e Taivanit dhe te Kurdistanit.

Manifesimi Festiv Ne Toronto vazhdoi me kenget e Mahmut Fratit, Motrave Mustafa, dhe Shkurte Fejzese, ku shume gra ,burra femije e pleq vallzonin mbrapa tribunes dhe ēfaqinin emocionet e tyre duke mos i kushtuar vemendje zingjirit te perfaqsuesve ne tribune,qe nuk dhane ate qe pritej!
Masa para dhe mbas tribunes pyesnin se kush e organizoi kete manifestim!
Ne kete dite eshte per falenderim mundi i organizatoreve per kremtimin e kesaj ngjarje madheshtore nder shqiptari,por nuk u dha ajo qe pritej dhe nuk u mundsua te ipej ajo qe ishte per t'u dhene!Me vjen shume keq por kjo dite nuk perseritet asnjehere me!

Shume pjesemarres pyesnin se ku eshte Agim Hadri,i cili eshte perfaqsues i shoqates Kosovare-Kanadeze,dhe i cili do duhej te organizonte kete dite madheshtore,(sepse organizimi i'u perkiteke shqiptareve nga Kosova)dhe te ndihmonte organizimin aktual. Ndoshta,ky manifestim do te ishte ndryshe!

Shqiptaret mbare,duhet te ndjehen,NJE,jo te ndare por perjetimet jane te ndryshme.Shqiptaret e lindur ne Kosove nuk mund te shprehin shperthimin e emocioneve te revulucionitte vitit 1997 qe ndodhi ne Shqipėri,ashtu si shqiptaret e lindur ne Shqiperi nuk munde te shprehin shperthimin e emocioneve te ēlirimit nga thundra qindvjeqare e Serbise, e e serbve ne Kosove!
Megjithate angazhimi i shoqates shqiptaro - kanadeze eshte per t'u falenderuar.
Ne kete dite madheshtore,masa priste nderimin e njerezve qe kane kontribuar per arritjen e kesaj dite, luftaret e UCK-es,femijt jetima, familjen deshore, nacionalistet e Kosovese, studente e Revolucionit prill 1981,e jo paraqitjen e bisnismeneve!

Dje ishte dita e PAMVARSISE,e jo NOMINIMI i bisnismeneve me te afte,ketu shifet nje dallim ekstrem,sepse nasionalistet e atdhetaret sakrifikojne ēdo gje per liri atdhe e nder Familjar,ndersa biznismenet jane matrealiste,qe nuk njohin kufij,nuk njohin komb por vetem marveshvshje profitabile!
Dihet se pa bisnimen te afte nuk mekembet as Shqipria e as Kosova,por edhe pa nacionaliste,pa poet, pa shkrimtar,pa patriot e atdhetare pa luftar te mirefillte nuk arrihet kjo dite qe eshte arrite dje! Kujtoje:Heroin e gjalle te popullit shqiptar,z.Ramush Haradinaj i burgosur padrejtesisht ne Hage, as kush nuk e permendi ne kete menifestim te Pamvarsis se Kosovese, ….

Pyetjet e njerezve ne mase, dhe mundesia per nje organizim me te devotshem,krijoi paknaqesi sidomos per ata qe priten te shprehin emocionet e tyre per kete dite.
Kjo u pa ne fund te manifestimit Festiv, kur masa po shprendahej, dhe ne tribune u ndegjua zeri i nje vajze e cila pershendeti babain e saj te persekutuar neper burgje vetem per kete dite!

Kishin mbetur disa gra e pleq qe pritnin nen rimorkio me femije ne karoca,qe te shkonin nga kishin ardhur!


Familjet e shumta nga Kosova e Shqipėria, pershendeteshin e uronin urimet me te mira per njeri tjetrin,dhe rrethoheshin afer familjeve te deshmoreve,e patrioteve dhe nacionalisteve,dhe me lot ne sy shikonin shperthimin e emocioneve te kosovareve te pervuajtur!
Nga masa degjova nje ze te nje vajze qe me nje qiltersi pyeste"Mami a jane te gjithe keta shqiptare?Mami sa shume flamuj sa bukur,ndjehem shume e lumtur?"
Nana i tha"Eshte dite e madhe bija ime?"
Ky dialog i shkurte me gezoi zemren,dhe falenderoj organizuesit,por me vjen shume keq per luftaret e lirise,per anetaret e familjeve te deshmoreve,per nacionalistet, per poetet e shkrimtaret, per valltaret ,e per folkloristet qe nuk iu dha rasti ta permbushin te vertetn e Kosoves per shqiptaret e Kosoven.

Falenderoj shume shqiptaret e cdo krahine dhe republike e edhe keta ketu ne Toronto,Kanada dhe ne Amerike,Nju York,Nju Jersi,Texsas,Detroit , Kosove e Shqiperi qe permes telefonit e e-mailave me uruan kete dite madheshtore!

hasanmehmeti
20-02-08, 01:35
<DIV id=news_detail_content>Brukseli vishet kuq e zi


Me qindra shqiptare u mblodhen perpara institucioneve Europeane ne Bruksel kete te diele mbasdite ne nje atmosfere shume paqesore dhe te gezueshme per te festuar pavaresine e kosoves.Ne fillim me dhjetera dhe
pastaj me qindra, me makina ne kembe te rinj, pleq dhe familje te numerta, gjithmone e me shume ne numer u mblodhen me flamuj ne duar dhe bluza kuq e zi ne trup perpara parlamentit European dhe zyrave te BE ne nje
atmosfere shume festive mes borive te makinave fishkellimave muzikes shqip dhe klithjeve te gezimit.

"Kjo dite eshte gjithcka per ne." thote SHABANI nje plak qe jeton ne BRUKSEL prej 30 vjetesh me lote ne sy.

Te gjitha rruget ishin mbushur me flamuj kuq e zi perkrah te cileve qendronin edhe flamujt e SHBA ,te BE si dhe te BELGJIKES.

"Ne kemi pritur mese 100 vjet per kete dite dhe tani jemi mese gati per te qene nje shtet i lire dhe demokratik." thote Halit Elshani , shkrimtar dhe
aktivist qe eshte larguar nga Kosova ne 1999.

Manifestuesit u drejtuan pastaj drejt ambasades Amerikane ne Bruksel me thirrjet THANK YOU AMERICA.

Ajo qe cuditi qytetaret belgj dhe Europjane ne Bruksel ishin edhe shume ne rinjte te cilet te pajisur me qindra trendafila te bardhe ja dhuronin ato
kalimtareve duke i thene "Gezoni edhe ju me ne se sot fitoi liria dhe demokracia." Rreth kesaj gazetari Marc Dupont i televizionit kombetar belg RTBF ne emisionin "C'est la vie."(Keshtu eshte jeta) tha se propaganda e serbise se gjoja shqiptaret jane muslimane ekstremiste eshte fallco dhe duke komentuar gjestin e trendafilave te bardhe tha : ja pra keta jane muslimanet shqiptare dhe shoqeria joneka nevoje per qytetare te tille paqedashes.

Boulevardi kryesor nga LA BOURSE dhe qendra rreth GRAND PLACE qe eshte edhe qendra dhe zemra e Brukselit u bllokua nga policia nga ora 19 deri ne oren 20h30 duke e ndaluar qarkullimin e makinave dhe duke e vene ate te dispozicion te mijarave shqiptareve qe ishin mbledhur me flamuj, daulle , tupana dhe cifteli dhe hodhen vallen masive te pavaresise ne
zemer te Europes.Ishte nje moment ku emocionet preknin qiellin dhe gezimi fliste shqip.
Ajo qe i cuditi te gjithe ishte edhe fakti qe dhjetera qytetare me origjine turke dhe arabe me makinat e tyre ju bashkangjiten kortezhit shqiptar duke e bere festen edhe me masive dhe nderkombetare. Bile ata ishin mjaft te indinjuar dhe te prekur dhe thoshin dhe mendonin se cfare serbet GJENOCIDARE i kishin bere shqiptareve te pafajshem ne kosove,kjo pavaresi nuk mund te ishte gje tjeter vecse nje feste e madhe per te gjithe.


PERGATITI: ABEDIN RAKIPI

var tmp; tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a"); for(i=0; i

Preshevar
20-02-08, 10:04
Atmosfera festive nė Toronto
Ne kete manifestim Festiv Ne Toronto ishin present ne mase edhe Ēeēenet me flamujte e tyre,si dhe gazetare pakistaneze
E martė, 19 Shkurti 2008 19:10

Atmosfera festive nė Toronto

Shkruan:Bahtir Hamza
18-02-2008

Toronto kryeqytetin e Ontarios te Kanadase.

Kosova, nje vend i vogel ne siperfaqe, por me nam te madh ne bote, sot e arriti qellimin e saj!

Menjehere pas shpalljes se pamvarsise ne Prishtine,ishte organizuar manifestimi i kesaj ngjarje te shumepritur HISTORIKE nga gjithe qytetaret shqiptar atdhetare, kudo qe jane ne Kosove e diaspore.
Manifestimi Festiv Ne Toronto ishte organizuar nga shoqata Shqiptaro-Kanadeze,nga kryetari Muharrem Xhaferi dhe Kristian Bukuroshi kryetar i komunitetit organizues,si dhe pjestar i grupit organizativ Albert Muharrem Xhaferi.shtetas nga Shqiperia.

Moti nuk ishte i ftohte,me te reshura te ralla nuk i pengoi me shume se 2.000 (dy mije)shqiptare te vijne ne "Queen's Park"e te shprehin emocionet e tyre per kete dite madheshtore.
Te veshur me bluza kuq e zi e ne shqiponja ne zemer,me plisa te bardhe e me flamuj kombetare,rrinin ne shi e pritnin fillimin e manifestimit.burra,gra,pleq e femije te vegjel, e foshnje ne karroca.
Shqiptaret,perveq beses nderit dhe mikepritjes i karakterizon edhe durimi qe u pa ne kete dite te ftohte nga moti,por e ngrohte ne zemer e ne shpirt dita e SHPALLJES SE PAVARSISE. 17.Shkurt.2008.

Shume kohe eshte pritur per kete dite,shume jete jane dhene ,shume femije jetima kane mbete pa babe e pa nene,shume njerez kane shkalluar duke mos duruar veten te huaj ne vendin e vet, shume bashkeatdhetar te ardhur ketu rrinin me sy hapur e me emocione pritnin te filloje manifestimi!
Kosova,nje vend i vogel ne siperfaqe,por me nam te madh ne bote,sot e arriti qelimin e saj!
Shqitaret e Shqiperise,Kosoves,Maqedonise e Malit te zi, musliman e katolik per perkrahjen e deklarates se pamvarsise se Kosoves te bashkuar ne nje,me moton "nje komb nje qendrim"zgjoi kurreshtjen e mediave Kanaze ne Toronto.
Manifestimi Festiv Ne Toronto, filloi me vonese mbi 45 min,i paralajmeruar per oren 13.00,filloi ne oren 13.45.
Mediave Kanadeze dhe Shqiptare si dhe mases qe ishin ne kete tubim madheshtor iu drejtua Xhemi Agaj nje njeri me syze te zeza me unaza neper gishtirenje e me ze tė erret pa pershendetje dhe pa fjale hyrese,vetem me nje fjale tha:"U ba".
Popullata ne pritje te pershendetjes dhe fjales hyrese,brohoriti Kosova,Kosova dhe kenduan kengen "Besa-Bese."
Manifestimi i paralajmeruar per ne oren 13.00, e i vonuar mbi 45 min.dhe i filluar ne kete forme,shkaktoi hutine e pjesemarrseve!
Por gezimi e beri te veten,dhe masa brohoriste Kosova,Kosova,Rugava,Rugova,e me vone edhe Thaqi,Thaqi,Thaqi...UCK.UCK.UCK dhe vallzonte pa muzike...
Mbas kesaj,fjalen e mori kryetari i shoqates Muharrem Xhaferi, e me pas Kristian Bukuroshi e pas tij edhe Fisnik Prishtina,dhe ne vazhdim pasoi Sami Ademi i kompanise"Travel Agent" e me pas edhe Ilir Lena i TV "Pasqyra shqiptare" dhe vazhduan recitime ne gjuhen angleze.

Ne kete manifestim Festiv Ne Toronto nuk u tha asgje per rrugen e pergjakshme te popullit shqiptar te martirizuar,e te shumevuajtuar te nacinalisteve kosovare e te shqiptareve te Shqiperise e trojeve tjera te banuara me shqiptare,por u ndegjoheshin disa kenge te pergjysmuara dhe masa ne pritje te shpalosjes se vlerave te mirefillta shqiptare per arritjen e kesaj dite,te zhgenjyer filluan te shprendahen dhe te kalojne mbrapa tribunes,vallzonin e kendonin,brohoritnin dhe perqafoheshin me njeri tjetrin,duke uruar mbarsi dhe fat.




Ne tribune U lexuan disa poezi te femijeve shqiptaro-kanadeze me nje shqipe te thyer,dhe te kthyer ne gjuhen angleze.
Ne vazhdim manifestimin Festiv Ne Toronto ,e zbukuroi nje fjalim shume i bukur nje Ukrainasi-kanadez, emrin e te cilit nuk mundja ta ndegjoja.
Ai diti shume bukur te krahasoje Kosoven e Ukrainen,dhe tha"Rusia e Serbia,kane pase te njejtin qendrim per pavarsine e Ukraines,si tani qe kane per pamvarsine e Kosoves.prandaj kjo eshte pika e perbashket qe lidh Ukrainen me Kosove.

http://www.mesazhi.com/images/other/3510.jpg
Ne kete manifestim Festiv Ne Toronto ishin present ne mase edhe Ēeēenet me flamujte e tyre,si dhe gazetare pakistaneze, mungonin Flamujt e Taivanit dhe te Kurdistanit.

Manifesimi Festiv Ne Toronto vazhdoi me kenget e Mahmut Fratit, Motrave Mustafa, dhe Shkurte Fejzese, ku shume gra ,burra femije e pleq vallzonin mbrapa tribunes dhe ēfaqinin emocionet e tyre duke mos i kushtuar vemendje zingjirit te perfaqsuesve ne tribune,qe nuk dhane ate qe pritej!
Masa para dhe mbas tribunes pyesnin se kush e organizoi kete manifestim!
Ne kete dite eshte per falenderim mundi i organizatoreve per kremtimin e kesaj ngjarje madheshtore nder shqiptari,por nuk u dha ajo qe pritej dhe nuk u mundsua te ipej ajo qe ishte per t'u dhene!Me vjen shume keq por kjo dite nuk perseritet asnjehere me!

Shume pjesemarres pyesnin se ku eshte Agim Hadri,i cili eshte perfaqsues i shoqates Kosovare-Kanadeze,dhe i cili do duhej te organizonte kete dite madheshtore,(sepse organizimi i'u perkiteke shqiptareve nga Kosova)dhe te ndihmonte organizimin aktual. Ndoshta,ky manifestim do te ishte ndryshe!

Shqiptaret mbare,duhet te ndjehen,NJE,jo te ndare por perjetimet jane te ndryshme.Shqiptaret e lindur ne Kosove nuk mund te shprehin shperthimin e emocioneve te revulucionitte vitit 1997 qe ndodhi ne Shqipėri,ashtu si shqiptaret e lindur ne Shqiperi nuk munde te shprehin shperthimin e emocioneve te ēlirimit nga thundra qindvjeqare e Serbise, e e serbve ne Kosove!
Megjithate angazhimi i shoqates shqiptaro - kanadeze eshte per t'u falenderuar.
Ne kete dite madheshtore,masa priste nderimin e njerezve qe kane kontribuar per arritjen e kesaj dite, luftaret e UCK-es,femijt jetima, familjen deshore, nacionalistet e Kosovese, studente e Revolucionit prill 1981,e jo paraqitjen e bisnismeneve!

Dje ishte dita e PAMVARSISE,e jo NOMINIMI i bisnismeneve me te afte,ketu shifet nje dallim ekstrem,sepse nasionalistet e atdhetaret sakrifikojne ēdo gje per liri atdhe e nder Familjar,ndersa biznismenet jane matrealiste,qe nuk njohin kufij,nuk njohin komb por vetem marveshvshje profitabile!
Dihet se pa bisnimen te afte nuk mekembet as Shqipria e as Kosova,por edhe pa nacionaliste,pa poet, pa shkrimtar,pa patriot e atdhetare pa luftar te mirefillte nuk arrihet kjo dite qe eshte arrite dje! Kujtoje:Heroin e gjalle te popullit shqiptar,z.Ramush Haradinaj i burgosur padrejtesisht ne Hage, as kush nuk e permendi ne kete menifestim te Pamvarsis se Kosovese, ….

Pyetjet e njerezve ne mase, dhe mundesia per nje organizim me te devotshem,krijoi paknaqesi sidomos per ata qe priten te shprehin emocionet e tyre per kete dite.
Kjo u pa ne fund te manifestimit Festiv, kur masa po shprendahej, dhe ne tribune u ndegjua zeri i nje vajze e cila pershendeti babain e saj te persekutuar neper burgje vetem per kete dite!

Kishin mbetur disa gra e pleq qe pritnin nen rimorkio me femije ne karoca,qe te shkonin nga kishin ardhur!


Familjet e shumta nga Kosova e Shqipėria, pershendeteshin e uronin urimet me te mira per njeri tjetrin,dhe rrethoheshin afer familjeve te deshmoreve,e patrioteve dhe nacionalisteve,dhe me lot ne sy shikonin shperthimin e emocioneve te kosovareve te pervuajtur!
Nga masa degjova nje ze te nje vajze qe me nje qiltersi pyeste"Mami a jane te gjithe keta shqiptare?Mami sa shume flamuj sa bukur,ndjehem shume e lumtur?"
Nana i tha"Eshte dite e madhe bija ime?"
Ky dialog i shkurte me gezoi zemren,dhe falenderoj organizuesit,por me vjen shume keq per luftaret e lirise,per anetaret e familjeve te deshmoreve,per nacionalistet, per poetet e shkrimtaret, per valltaret ,e per folkloristet qe nuk iu dha rasti ta permbushin te vertetn e Kosoves per shqiptaret e Kosoven.

Falenderoj shume shqiptaret e cdo krahine dhe republike e edhe keta ketu ne Toronto,Kanada dhe ne Amerike,Nju York,Nju Jersi,Texsas,Detroit , Kosove e Shqiperi qe permes telefonit e e-mailave me uruan kete dite madheshtore!

Zana_ch
20-02-08, 13:57
Njoftim per kuminitetin shqiptar tė British Kolumbisė

Me datė 23 shkurt 2008, Shoqata e Komunitetit Shqiptaro-Kanadez me qendėr nė Vankuver organizon festimin e pavarėsisė sė Kosovės.

Ftojmė tė gjithė shqiptarėt tė marrin pjesė nė kėtė festim. Do tė ketė muzikė tė gjallė dhe ėshtė e pėrgatitur edhe torta e pavarėsisė.

Festa mbahet ne restaurant me datė 23 shkurt, ditėn e shtunė nga ora 17 e vazhdon deri nė ora 24.
Cmimi i biletave ėshtė 42$ pėr tė rritur, 20$ pėr fėmijė nga mosha 5 deri nė 10 vjec , kurse pėr fėmijė nėn 5 vjec ėshtė falas.

Biletat shiten deri te enjtėn nė mbrėmje. Kontaktoni 604-657-8364 apo 604-721-4265 pėr mė shumė informata.

Me respekt

Sinan Geci
Kryetar i Shoqatės sė Komunitetit Shqiptaro-Kanadez
http://lajme.dervina.com/foto/730bc22c85cdbea30b204fc322796739/restaurant.jpg

Amina
20-02-08, 22:58
Ne qytetin Mannheim ishte tubim shpontan. Shume Shqipetar u mblodhen ne sheshin "Marktplatz" per te festuar diten me te rendesishme ne historin e popullit tone.
Dhe deri me kete dite nuk e kam dit sa shume Shqipetar jetojne ne kete vend, dhe sa i rendesishem eshte bere ndjenja e unitetit!
Ndjenje e papershkruar.

http://www.youtube.com/watch?v=Ww-TaoJ9jXg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=chEtbyb6Jzs

Pupi
20-02-08, 23:26
Mbahu Nėno mos ke frigėn, "E pushtuam Amerikėn"!




http://de.youtube.com/watch?v=64FiqZ60kbg

Preshevar
07-03-08, 10:38
Festė shqiptare buzė Nilit...
Njė mbrėmje shkurti, nė ambientet e anijes turistike "Saraya" buzė Nilit, u mblodhėn mbi njėqind festues tė veēantė: ishin shqiptarė me banim e qėndrim nė Kajro si dhe tė personalitete vendas e tė huaj nga bota.

Tė ftuar nga Qendra e Kosovės, pėr tė festuar njė ngjarje tė madhe e tė shėnuar: shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės.
http://www.mesazhi.com/images/other/3883.jpg

Njė ēast solemn feste:nga e djathta nė tė majtė Vedat Sahiti, Zeno Salahi,nė qendėr Prof,Dr Beqir Ismaili, Amr Bektash.



Nuk kishte rastisur ta shihja nga afėr anijen turistike "Saraya" (pallat) tė ankoruar buzė Nilit. Por atė mbrėmje shkurti, anija dukej vėrtet njė pallat, ku shqiptarėt, me origjinė prej tė gjitha trevave, do tė festonin realizimin e njė ėndrre tė madhe tė Kosovės dhe tė popullit tė saj martir: shpalljen e pavarėsisė .

Edhe ndriēimi nė pasarelėn qė tė ēonte nė ambientet e brendshme tė anijes, dukej i veēantė, si njė vezullim yjesh qė ishin shkėputur nga qielli mbrėmėsor kairot, posaēėrisht pėr festėn.

Tė ftuarit, tė njohur e tė panjohur midis tyre, pėrcillnin pothuaj unanimisht, njė atmosferė hareje dhe emocionesh. Tė gjithė, dukeshin se i gėzoheshin sinqerisht-nė ēdo fjalė, urim e gjest, nė ēdo takim e shtrėngim duarsh a pėrqafim me tė "zotėt" e festės apo me tė gjithė pjesėmarrėsit e tjerė- ngjarjes sė madhe kaq tė pritur e tė dėshiruar dhe kaq tė uruar nė kėtė prag fund dimri.

Atmosfera ishte elektrizuese: qė nga flamurėt: shqiptarė, egjiptas dhe tani, edhe ai, i kaltri, i mrekullueshmi kosovar, tė vendosur hijshėm nė krye tė sallės; tek blicat, telekamerat, aparatet fotografikė, celularėt, qė shkrepėtinin hareshėm, duke u ndezur e shuar nė ēdo ēast, si yje;deri tek bisedat, takimet, pėrshėndetjet, urimet e rastit. Flitej shqip, gėzohej nė shqip, lotohej, urohej, ngazėllehej nė shqip. E them pa e tepruar: " Saraya" atė mbrėmje, si asnjėherė tjetėr, ishte ambjenti i shqiptarėve. Duke filluar nga familjet shqiptare -egjiptiane( ėshtė njė kontingjent i tėrė vajzash tė mrekullueshme kosovare qė kanė krijuar familje tė reja kėndej Mesdheut, me qytetarė egjiptianė), tek studentė e specializantė pasuniversitarė, gazetarė, biznesmen, pėrfaqėsues nga diaspora shqiptare e Kajros. E deri tek fėmijėt e tyre, qė atė mbrėmje cicėrinin mė bukur se asnjėherė, nė shqip..

Pėr tė nderuar ngjarjen e madhe dhe festuesit, kishin ardhur dhe pėrfaqėsues diplomatė si Konsulli i Ambasadės amerikane nė Kajro, Kėshilltari politik e Ambasadės turke, ambasadori i Maqedonisė, kėshilltari i Ambasadės shqiptare, kurse nga vendasit, tė ftuarit ishin nga tė gjitha fushat: zv ministri i Kulturės, Kryetari i Qendrės egjiptiane pėr bashkėpunim kulturor ndėrkombėtar, intelektualė, drejtues tė sektorėve tė ndryshėm tė artit, kulturės, biznesit, tė mediave dhe tė qendrave tė ndryshme universitare.

Tė pranishėm dhe aktivė ishin edhe trupa tė stacioneve televizivė vendas, arabė si dhe reporterė nga dy agjensi turke informacioni: Iha dhe Trt.

Tepėr domethėnėse ishte dhe prania e njė grupi shkrimtarėsh tė njohur nė botėn arabe dhe mė tej, tė cilėt, siē mėsuam- kanė qenė aktivė, tė vėmendshėm dhe solidarė me zhvillimet e Kosovės.

Festėn e pavarėsisė sė Kosovės, e nderonte edhe prania e njė shkrimtari dhe poeti me famė ndėrkombėtare, Faruk Shusha, nė cilėsinė e drejtuesit tė Institutit Ndėrkombėtar tė gjuhės arabe.

"Sonte do tė doja tė isha nė Kosovė, tė thurja vargje pėr atė vend, pėr atė popull, tashmė tė lirė si zog shqiponje"- shprehej papushim poeti 70 vjeēar.

Prof.Dr. Beqir Ismaili, nė emėr tė Kosovės dhe tė popullit tė saj, mbajti njė fjalė pėrshėndetje, ku theksoi rėndėsinė e madhe historike tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, si njė moment realizimi i aspiratave pėr liri e demokraci, tė shumė brezave tė popullit martir kosovar nga njėra anė dhe e mbėshtetjes e solidaritetit ndėrkombėtar tė vendeve dhe kombeve tė qytetėruara nė botė,nga ana tjetėr.

Nė emėr tė tė ftuarve tė huaj mbajti njė fjalė pėrshėndetje Prof.Dr. Gemal Hassan, antar i parlamentit te Egjiptit.
http://www.mesazhi.com/images/other/3884.jpg

Prof.Dr. Beqir Ismaili, gjatė fjalės pėrshėndetėse

Njė ekran i madh pėrcillte pamje nga ngjarjet mė tė reja nė Kosovė.

"Nuk arritėm t'i ftojmė tė gjithė miqtė e dashamirėt tanė"- tha me njė ton pothuaj "shfajsues" Zeno Salahi, biznesmen i njohur kosovar, qė tashmė prej disa vjetėsh, pret e pėrcjell nė Egjipt, edhe turistė e afaristė nga trevat e vendlindjes. Duket tepėr i emocionuar dhe i vėmendshėm qė festa tė shkojė sa mė mirė e bukur, nė sintoni me gjendjen shpirtėrore tė festuesve tė pranishėm.

"Mbrėmja e Kosovės duhet tė shkojė siē i ka hije njė feste tė tillė"- e mbėshtet nė "shqetėsimin" dhe gatishmėrinė e rastit, edhe Amr Bektash, biznesmen i njohur me origjinė shqiptare nga nėna."Kishim vėrtet pak kohė pėr tė organizuar gjithēka- vazhdon ai- por ai dolėm mbanė, Zoti na ndihmoi tė nderojmė shqiptarēe, festėn e pavarėsisė sė Kosovės".

Ishin kėta dy biznesmenė qė sponsorizuan festėn atė mbrėmje nė "Saraya", nė bashkėpunim me Zyrėn Informative tė Kosovės.


" Tani, po, jemi zotėr nė shtėpinė tonė"- thoshte pėrmes lotėve Suzi, njė zonjė nga Gjilani." I them tim shoqi: edhe njeri tjetrin, do ta duam mė shumė, edhe ju, edhe bota mbarė, do tė na njohė, e do tė na nderojė mė shumė".

Ēasti kulmor arriti kur " burrat" e festės u ftuan tė presin tortėn e bukur: tė kaltėr, me yje tė praruar dhe me hartėn e Kosovės nė mes.

Entuziazmit tė shqiptarėve iu shtua nė kor, ai i tė gjithė tė pranishmėve dhe i personelit tė anijes.

Vonė nė mbrėmje, tė ftuarit nisėn tė largohen, Nė dalje, pothuaj tė gjithė, ndjenin nevojėn e dėshirėn tė shkruanin njė frazė, tė linin njė "shenjė" nga mbresat e ngjarjes qė i mblodhi kėtė mbrėmje nė "Saraya", nėn njė qiell yjesh tė praruara.

"Ah, Kosovė, mė kujton njė lule dashurie, manushaqen, qė bėn tė lumtur gjithkėnd dhe vetė rri mėnjanė. Por tashmė jo mė, tashmė tė erdhi dita."- shkroi poeti Faruk Shusha dhe mua nuk e di pse, pas kaq shumė vjetėsh, m'u kujtuan vargjet e Naimit tonė tė madh pėr manushaqen e burgosur nėn hithra e ferra.

Nė librin e pėrshtypjeve, dikush kishte mundur tė ndjente nė pak rreshta njė frymėzim, qė, mendoj, shprehte shpirtin dhe ndjesinė e tė gjithėve atė mbrėmje: "Nėnė Kosovė, sot ulem, tė puth dorėn e tė puth sytė, si Ti, fisnike, nuk ka tė dytė.Bijtė e tu tė gjithė i pėrqafoj, me ta martirėt lotoj, me ta lirinė gėzoj".





Vjollca Lisi
Kajro,shkurt,2008


www.presheva.com

hasanmehmeti
10-06-08, 16:46
MANIFESTIMI I PAVARĖSISĖ

"… pas vėshtirėsisė All-llahu sjell ēlirim" [Talak, 7]
"Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej All-llahut..." [Nahl, 53]

Qendra Islame Shqiptare Stuttgart-Feuerbach nė bashkėpunim me

- Qendrėn Islame Shqiptare nė Karlsruhe,
- Qendrėn Islame Shqiptare nė Ludwigshafen,
- Qendrėn Islame "Ballkan" nė München,
- Qendrėn Islame "Ballkan" nė Ingolstadt,
- Qendrėn Islame Shqiptare nė Stuttgart
- dhe Qendrėn Islame Shqiptare nė Nürnberg,

organizon manifestim fetaro-kulturorė pėr tė festuar pavarėsinė sė Kosovės.

Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nė shkurt tė kėtij viti ėshtė pėr tė gjithė shqiptarėt nė tėrė botėn njė ngjarje historiko-politike dhe njėashtu edhe pėr ne nė Gjermani njė nderė i madh, qė ta festojmė tė organizuar dhe me dinjitet. Nė kėtė festim do duhej tė marrin pjesė edhe ata tė cilėt dhanė mundin dhe pėrkrahjen e tyre pėr pavarėsinė e Kosovės.

Pėr kėtė arsye ne ju ftojmė juve pėrzemėrsisht nė kėtė manifestim i cili do tė mbahet me 28. Qershor 2008 nė

"Turn und Versammlungshalle Zuffenhausen",
Hohensteinstrasse 25,
70435 Stuttgart,

duke filluar nė ora 18:30.

Lista e musafirėve tė ftuar:

- Dr. Wolfgang Schuster, Kryetarė i Stuttgartit
- Franz Mödl, Konsulli i nderit i Shqipėrisė pėr Bayern und Baden-Württemberg
- Mr. Naim Tėrrnava, Myfti i Republikės sė Kosovės
- Sulejmani Rexhepi, Kryetarė i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė
- Selim Muēa, Kryetarė i komunitetit musliman tė Shqipėrisė
- Zulhajrat Fejzullahu, Kryetarė i Unionit tė Qendrave Islame Shqiptare nė Gjermani (UIAZD)
- Dr. Milazim Krasniqi, Analist
- Dr. Shefqet Krasniqi, Hoxhė/Teolog
- Xhelal Kaloshi, Lexues i shkėlqyeshėm i Kur“anit
- Reshat Arbana, Artisti i popullit
- Ilir Gashi, kengetar
- Remzi Ejupi, Drejtor i kompanisė ajrore "Kosova Air Lines"
- Behgjet Pacolli, Kryetarė i AKR-sė
- Ibrahim Krajkova, Partia e drejtėsisė

Manifestimi do tė transmetohet live nė Radion Islame nė Zvicėrr (radio-islame.com (http://radio-islame.com/) ). Dhe do jene prezente mediat televizive siq eshte RTK ,Alsat .

Ju mirėpresim

Burimi: Qendra Islame Shqiptare Stuttgart-Feuerbach (http://www.drita-islame.org/)

.....
Per me shume info gjunju privatit.
Me T'mira
HasanMehmeti.

Pupi
16-06-08, 21:56
Diaspora (Unė) rritem ēdo ditė nga 10 cm, kur dėgjoj lajme tė mira pėr vendlindjen time
Andaj edhe amanet Kosovėn ju qė u'a besuam.
Neve "na pren rrobat" pa na i matur pėr trupi, i veshėm ashtu si na i pren, nuk patėm rrugdalje tjetėr, por ju qė e keni nė udhėheqje kėtė popull tė bekuar kujdes ju lutėm, me aman!

Njė duhet ta dini qė diaspora ėshtė ēdo ditė dhe nė ēdo ēast aty, pėrmes mediave, e nė mėnyra tė ndryshme. edhe forumi dardania.de ėshtė Kosovė (Shqiptari)!

unitedalbania
17-06-08, 02:13
Rrofte kosova e pavarur!

Alkimisti_ch
17-06-08, 02:40
MANIFESTIMI I PAVARĖSISĖ

"… pas vėshtirėsisė All-llahu sjell ēlirim" [Talak, 7]
"Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej All-llahut..." [Nahl, 53]

Qendra Islame Shqiptare Stuttgart-Feuerbach nė bashkėpunim me

- Qendrėn Islame Shqiptare nė Karlsruhe,
- Qendrėn Islame Shqiptare nė Ludwigshafen,
- Qendrėn Islame "Ballkan" nė München,
- Qendrėn Islame "Ballkan" nė Ingolstadt,
- Qendrėn Islame Shqiptare nė Stuttgart
- dhe Qendrėn Islame Shqiptare nė Nürnberg,

organizon manifestim fetaro-kulturorė pėr tė festuar pavarėsinė sė Kosovės.

Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nė shkurt tė kėtij viti ėshtė pėr tė gjithė shqiptarėt nė tėrė botėn njė ngjarje historiko-politike dhe njėashtu edhe pėr ne nė Gjermani njė nderė i madh, qė ta festojmė tė organizuar dhe me dinjitet. Nė kėtė festim do duhej tė marrin pjesė edhe ata tė cilėt dhanė mundin dhe pėrkrahjen e tyre pėr pavarėsinė e Kosovės.

Pėr kėtė arsye ne ju ftojmė juve pėrzemėrsisht nė kėtė manifestim i cili do tė mbahet me 28. Qershor 2008 nė

"Turn und Versammlungshalle Zuffenhausen",
Hohensteinstrasse 25,
70435 Stuttgart,

duke filluar nė ora 18:30.

Lista e musafirėve tė ftuar:

- Dr. Wolfgang Schuster, Kryetarė i Stuttgartit
- Franz Mödl, Konsulli i nderit i Shqipėrisė pėr Bayern und Baden-Württemberg
- Mr. Naim Tėrrnava, Myfti i Republikės sė Kosovės
- Sulejmani Rexhepi, Kryetarė i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė
- Selim Muēa, Kryetarė i komunitetit musliman tė Shqipėrisė
- Zulhajrat Fejzullahu, Kryetarė i Unionit tė Qendrave Islame Shqiptare nė Gjermani (UIAZD)
- Dr. Milazim Krasniqi, Analist
- Dr. Shefqet Krasniqi, Hoxhė/Teolog
- Xhelal Kaloshi, Lexues i shkėlqyeshėm i Kur“anit
- Reshat Arbana, Artisti i popullit
- Ilir Gashi, kengetar
- Remzi Ejupi, Drejtor i kompanisė ajrore "Kosova Air Lines"
- Behgjet Pacolli, Kryetarė i AKR-sė
- Ibrahim Krajkova, Partia e drejtėsisė

Manifestimi do tė transmetohet live nė Radion Islame nė Zvicėrr (radio-islame.com (http://radio-islame.com/) ). Dhe do jene prezente mediat televizive siq eshte RTK ,Alsat .

Ju mirėpresim

Burimi: Qendra Islame Shqiptare Stuttgart-Feuerbach (http://www.drita-islame.org/)

.....
Per me shume info gjunju privatit.
Me T'mira
HasanMehmeti.

Mire qe po organizojshi diēka po mos ish kan ma mire me prit kur te njohin vendet arabe nashta e kish pas nje kuptim me domethens ose nuk e di bre shteti i Kosoves i ka ba mbi 120 dite e po afrohet shkurti i 2009-tes e ju a e keni per 2009-ten apo per 2008-ten...!

hasanmehmeti
17-06-08, 07:17
Pershendetje

Alkimist , a ty te erdhi radha te na flasesh per kete pune a ?,

C'fare kemi te bejme neve me vendet arabe kur e pranojne ato?, mandej sa e ka merituar kosova te bej nje lobim ne vendet araba per tu njohur eshte injoranca e radhes e udheheqeve tane.
Se kur eshte dashte behet ky manifestim nuk eshte vone asnjeher, pasi manifestime te tilla kishe menjeher pas pavarsis , por edhe ky e ka vendin e vet.

Neve nuk jemi minoritet arab ne kosove qe pranimi i pavarsis tia shtoj kutpimin manifestimit tone , keshtu qe kujdes fjalorin se tek e fundit feston gjithkush por te luftosh dhe ti gjendesh atdheut pran ne momentin e duhur nuk eshte edhe aq lehte qe behet nga c'donjeri, dhe te theme se prej pjesmarresve atu ke edhe luftetar te UQK-se edhe invalide te luftes qe kane humbe ekstremitetet e tyre per kete vend dhe injorohen nga nje llafazan i tipit tend tani per organizmin e tyre.

Ik tash shko thuj vatikanit ta pranon pavarsine e kosoves.

>>{SpOnGeBoB}<<
19-06-08, 17:37
o hajde hajde, diaspora po thote shume urime per ty e shume urime per mu, shume urime per ty e per mu, shume urime per juuuuuuuuuu.