PDA

View Full Version : Flamuri i ri i kosoves


Zana_ch
17-02-08, 17:47
Te dashur antar/e si ju duket falmuri i ri i Kosoves,
mund te jepni komente ...........


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png

Guri i madh
17-02-08, 17:54
Te dashur antar/e si ju duket falmuri i ri i Kosoves,
mund te jepni komente ...........


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.pngky flamur nuk po doket kyrqysh se edhe 5 nacionalitete tjera perfshihen ne te


kur dihet se kto 5 nacionalitete i perbejn 10%

Peja-Boy
17-02-08, 18:13
Te dashur antar/e si ju duket falmuri i ri i Kosoves,
mund te jepni komente ...........


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png

Qfar Dmth ka ?? a mund te me sqarosh ???

6Yllat
Harta e Kosoves
ndersa Ngjyrat Blu,verdh, Dardh ???

I hishem po duket por spo e di dmth e tij ??

Murgesha
17-02-08, 18:35
Qfar Dmth ka ?? a mund te me sqarosh ???

6Yllat
Harta e Kosoves
ndersa Ngjyrat Blu,verdh, Dardh ???

I hishem po duket por spo e di dmth e tij ??

Blu-qielli,
Bardh-paqja
Verdh-zverdhje

Nese shikojm ngjyrat tash e tutje do te kemi qiell sa te duash, (sna ka munguar kurr) ajr te fresket qe do te na duhet me shumice per te mbuluar zverdhjen (sarillekun) e shqiptareve.
Hajt more e gezofshim pavaresine kjo eshte me e rendesishmja.

MemphiSx
17-02-08, 18:41
Ishalla se kallin ata ustashat,se ata e dojn me shqiponje + me kan kuq e zi!

Cdo dit e me teper po del se djegja e flamujve te DARDANIS ka qen e projektune nga PDK-ja,sepse ata deshironin qe Kosova ta ket si Flamur t'vetin flamurin Kombetar,ose ose sipas tyre Flamuri te zgjidhet me ane te Referendumit!
Ne ket Kosoven ton te dashur nuk ndodhi as njera e as tjetra,por te gjitha po zgjidhen per qejf te minoriteteve dhe Havier Solanes!

Guri i madh
17-02-08, 18:43
Qfar Dmth ka ?? a mund te me sqarosh ???

6Yllat
Harta e Kosoves
ndersa Ngjyrat Blu,verdh, Dardh ???

I hishem po duket por spo e di dmth e tij ??disi kan menduar me ngjyren e kalter me tregue se edhe ne jemi te perafert me evropen
harta e kosoves po 6 yjet paraqesin 6 kombe shtet formuse te KOSOVES

Peja-Boy
17-02-08, 18:45
Blu-qielli,
Bardh-paqja
Verdh-zverdhje

Nese shikojm ngjyrat tash e tutje do te kemi qiell sa te duash, (sna ka munguar kurr) ajr te fresket qe do te na duhet me shumice per te mbuluar zverdhjen (sarillekun) e shqiptareve.
Hajt more e gezofshim pavaresine kjo eshte me e rendesishmja.

Hahahaha e 6 Yjet ??


Me e pas Bo te kuqe Harten menjeher kishin thon Serbet qe me ngjyra tonat e perpunun Flamurin

Peja-Boy
17-02-08, 18:47
disi kan menduar me ngjyren e kalter me tregue se edhe ne jemi te perafert me evropen
harta e kosoves po 6 yjet paraqesin 6 kombe shtet formuse te KOSOVES


E kush e qendisi ket Flamur se ?? cila ke Marigona Kosovare a ( Ahtisari) apo ??

Guri i madh
17-02-08, 18:55
E kush e qendisi ket Flamur se ?? cila ke Marigona Kosovare a ( Ahtisari) apo ??

kontributin ma te madh per ket flamur e kan shoqatat e dalura nga UDBja ne krye me FAIK FAZLIUN ,XHAVIT JASHARIN ,SHERIF KRASNIQIN e FATON KLINAKUN ka edhe shum tjer qe kan kontribue qe kosova te jet shtet me 6 kombsi shtet formuse

Zana_ch
17-02-08, 19:30
6 Yjet Jan 6 Regjionet E Kosoves
6 Yjet Jan 6 Vendet E Banuara Me Shqiptar
Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali I Zi, Serbia, Greqia

Guri i madh
17-02-08, 19:34
6 Yjet Jan 6 Regjionet E Kosoves
6 Yjet Jan 6 Vendet E Banuara Me Shqiptar
Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali I Zi, Serbia, Greqia


zana deshiro qe te jet kjo qe ju po thuani po si mbas disa informatave 6 yjet perfaqsojn 6 nacionalite tė kosoves

hawk
17-02-08, 19:41
Te dashur antar/e si ju duket falmuri i ri i Kosoves,
mund te jepni komente ...........


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.pngMe te vertete ky eshte flamuri i Kosoves ??!!
Nga e more kete informacion?

4peace
17-02-08, 19:58
*


Kjo „pamje“ paraqet njė ujdhesė n’midis njė oqeani duke i shikuar (6)yjet (duke menduar pėr cilin me u kapė (sepse, kjo ujdhesa, ende nuk posedon me anije pėr tė lundruar drejt „ujdhesave“ tjera).

S’di sa e madhe ėshtė e gjithė kjo „ujdhesė“ nė krahassim me „ujdhesat“/tokat tjera, por mua mė duket si kontinent nė vehte…Cili? I 6-ti apo i shtati?

Tash (mė) seriozisht:
Ngjyra e kėtij flamuri janė tė pėrzgjedhura nė bazė tė politikės sė ditės, pra ngjyrės sė kaltėrt (blu), qė ka tė bėjė me Europėn, rrespektivisht Bashkimin Europian (nėse njė ditė cofė ky Bashkim… i humb boja edhe kėtij flamuri, ēka dėshmon se ne jetojmė vetėm duke improvizuar, kėshtuqė duhet tė improvizojmė flamuj sa herė tė ndėrrohet moti/moda…). Nė mes tregohet harta e Kosovės (lus Zotin qė sė paku ky territor i vizatuar nė flamur tė mbesė nėn kontroll/kompetenca tona [se aty ėshtė edhe Mitrovica Veriore/Leposaviqi]) me gjashtė yje pėrmbi, e qė simbolizon Kosovėn Multi(ē)etnike, ēka dhe s’mund tė pritet diē mė shumė nga njė Paketė e imponuar nga shėn Ahtisaari, e qė po e quajmė ashtu siē po e quajmė sot.

Siē kuptova nga lajmet e agjensioneve tė huaja (BBC, CNN, ARD, ZDF…) flamuri kuq e zi qė valvitej kėtyre ditėve anembanė shqiptarisė thanė se „qė prej nesėr do tė jet i ndaluar nė Kosovė, sepse ėshtė flamur qė i pėrket njė shteti tjetėr – Shqipėrisė“.

Nejse, mendoj se tash u sosėn formalitetet (shpallja formale, flamuri/stema formal/e…) e radhėn e ka qė Pavarėsia tė vihet nė jetė/jetėsohet edhe praktikisht. E kjo ėshtė mė kryesorja nga tė gjithat, pėr tė qenė me tė vėrtetė i pavarur.***

uck_aksh
17-02-08, 20:06
*


Kjo „pamje“ paraqet njė ujdhesė n’midis njė oqeani duke i shikuar (6)yjet (duke menduar pėr cilin me u kapė (sepse, kjo ujdhesa, ende nuk posedon me anije pėr tė lundruar drejt „ujdhesave“ tjera).

S’di sa e madhe ėshtė e gjithė kjo „ujdhesė“ nė krahassim me „ujdhesat“/tokat tjera, por mua mė duket si kontinent nė vehte…Cili? I 6-ti apo i shtati?

Tash (mė) seriozisht:
Ngjyra e kėtij flamuri janė tė pėrzgjedhura nė bazė tė politikės sė ditės, pra ngjyrės sė kaltėrt (blu), qė ka tė bėjė me Europėn, rrespektivisht Bashkimin Europian (nėse njė ditė cofė ky Bashkim… i humb boja edhe kėtij flamuri, ēka dėshmon se ne jetojmė vetėm duke improvizuar, kėshtuqė duhet tė improvizojmė flamuj sa herė tė ndėrrohet moti/moda…). Nė mes tregohet harta e Kosovės (lus Zotin qė sė paku ky territor i vizatuar nė flamur tė mbesė nėn kontroll/kompetenca tona [se aty ėshtė edhe Mitrovica Veriore/Leposaviqi]) me gjashtė yje pėrmbi, e qė simbolizon Kosovėn Multi(ē)etnike, ēka dhe s’mund tė pritet diē mė shumė nga njė Paketė e imponuar nga shėn Ahtisaari, e qė po e quajmė ashtu siē po e quajmė sot.

Siē kuptova nga lajmet e agjensioneve tė huaja (BBC, CNN, ARD, ZDF…) flamuri kuq e zi qė valvitej kėtyre ditėve anembanė shqiptarisė thanė se „qė prej nesėr do tė jet i ndaluar nė Kosovė, sepse ėshtė flamur qė i pėrket njė shteti tjetėr – Shqipėrisė“.

Nejse, mendoj se tash u sosėn formalitetet (shpallja formale, flamuri/stema formal/e…) e radhėn e ka qė Pavarėsia tė vihet nė jetė/jetėsohet edhe praktikisht. E kjo ėshtė mė kryesorja nga tė gjithat, pėr tė qenė me tė vėrtetė i pavarur.***

qe dy vite e shoh me nje banes qe valon nje flamur kuq e zi ketu ne zvicerr edhe asnjeher nuk kan reaguar policia edhe iq sesht e vertet qka po thu ti

uck_aksh
17-02-08, 20:11
*


Kjo „pamje“ paraqet njė ujdhesė n’midis njė oqeani duke i shikuar (6)yjet (duke menduar pėr cilin me u kapė (sepse, kjo ujdhesa, ende nuk posedon me anije pėr tė lundruar drejt „ujdhesave“ tjera).

S’di sa e madhe ėshtė e gjithė kjo „ujdhesė“ nė krahassim me „ujdhesat“/tokat tjera, por mua mė duket si kontinent nė vehte…Cili? I 6-ti apo i shtati?

Tash (mė) seriozisht:
Ngjyra e kėtij flamuri janė tė pėrzgjedhura nė bazė tė politikės sė ditės, pra ngjyrės sė kaltėrt (blu), qė ka tė bėjė me Europėn, rrespektivisht Bashkimin Europian (nėse njė ditė cofė ky Bashkim… i humb boja edhe kėtij flamuri, ēka dėshmon se ne jetojmė vetėm duke improvizuar, kėshtuqė duhet tė improvizojmė flamuj sa herė tė ndėrrohet moti/moda…). Nė mes tregohet harta e Kosovės (lus Zotin qė sė paku ky territor i vizatuar nė flamur tė mbesė nėn kontroll/kompetenca tona [se aty ėshtė edhe Mitrovica Veriore/Leposaviqi]) me gjashtė yje pėrmbi, e qė simbolizon Kosovėn Multi(ē)etnike, ēka dhe s’mund tė pritet diē mė shumė nga njė Paketė e imponuar nga shėn Ahtisaari, e qė po e quajmė ashtu siē po e quajmė sot.

Siē kuptova nga lajmet e agjensioneve tė huaja (BBC, CNN, ARD, ZDF…) flamuri kuq e zi qė valvitej kėtyre ditėve anembanė shqiptarisė thanė se „qė prej nesėr do tė jet i ndaluar nė Kosovė, sepse ėshtė flamur qė i pėrket njė shteti tjetėr – Shqipėrisė“.

Nejse, mendoj se tash u sosėn formalitetet (shpallja formale, flamuri/stema formal/e…) e radhėn e ka qė Pavarėsia tė vihet nė jetė/jetėsohet edhe praktikisht. E kjo ėshtė mė kryesorja nga tė gjithat, pėr tė qenė me tė vėrtetė i pavarur.***

nese nje dit do te cof bashkimi evropjan do te ringjallet Shqipria e madhe edhe do te valoj flamuri kuq e zi

Pupi
17-02-08, 20:42
nese nje dit do te cof bashkimi evropjan do te ringjallet Shqipria e madhe edhe do te valoj flamuri kuq e zi
Jo mar ?
Hajt ti shko ma mir atje te pancenzura se atje e kishi vendin (boll mir t'tha Panta_ rhei at ditė, e unė gati me u kacafyt me tė).

Vetima
17-02-08, 23:58
6 Yjet Jan 6 Regjionet E Kosoves
6 Yjet Jan 6 Vendet E Banuara Me Shqiptar
Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali I Zi, Serbia, Greqia


a mund tjen edhe 6 shkronjat e emrit KOSOVA?

valiii
18-02-08, 00:01
a mund tjen edhe 6 shkronjat e emrit KOSOVA?

6 yjet simbolizojne 6 komunitetet qe jetojne ne Kosove .

Shqiptar, shkije, boshnjak, rome, ashkali dhe egjiptian... (ky eshte mendimi im)

egi
18-02-08, 00:05
Ai...mu s'me pelqen aspak...teper i ngjajshem me ate flamurin e Bosnes dhe Hercegvines...phii...Por nuk ka dert..kryesorja shtetin e kemi

E ngjyra dhe yjet jan njesoj si te Bosna...

http://www.enciclopedia.com/sl/media/2/2b/bosnia_flag_large.png

Vetima
18-02-08, 00:06
6 yjet simbolizojne 6 komunitetet qe jetojne ne Kosove .

Shqiptar, shkije, boshnjak, rome, ashkali dhe egjiptian... (ky eshte mendimi im)

Valii atehere edhe nje yll se turqit i harrum.:biggrin: a thu??

Paradox_13
18-02-08, 00:07
6 yjet simbolizojne 6 komunitetet qe jetojne ne Kosove .

Shqiptar, shkije, boshnjak, rome, ashkali dhe egjiptian... (ky eshte mendimi im)

shifet qarte se nuk qendron kjo meq nuk ti paska nxan komunitetin Turk........

valiii
18-02-08, 00:10
Valii atehere edhe nje yll se turqit i harrum.:biggrin: a thu??


:eek: ... Pardon .. a po e sheh qe kokan habit..!!! 7 ylla paska vyeft mi qit :biggrin:

Guri i madh
18-02-08, 00:10
Ai...mu s'me pelqen aspak...teper i ngjajshem me ate flamurin e Bosnes dhe Hercegvines...phii...Por nuk ka dert..kryesorja shtetin e kemi

E ngjyra dhe yjet jan njesoj si te Bosna...

http://www.enciclopedia.com/sl/media/2/2b/bosnia_flag_large.png
egi a e kupton se kto 5 kombet tjera jan shtet formuse kta 10% minoritete jan te barabart me 90% shqiptar edhe kjo pavarsia e jon nuk dallon shum nga shteti i bosnes

Agolli
18-02-08, 00:12
a mund tjen edhe 6 shkronjat e emrit KOSOVA?
Mundet bre Vetmia cka s'mundet..supozime sa te duash dhe me beso nuk je i/e vetmi/ja. Ne fillim thash me siguri simbolizon dhunen qe i eshte bere Kosovese, yje hesapi!
U mendova n'vete....thash sa grushtat i ka hanger Kosova per kete pavaresi sa qe po i sillen yjet ne qiell prej trullimit...qe de ka s'te shkojn ment.

egi
18-02-08, 00:13
egi a e kupton se kto 5 kombet tjera jan shtet formuse kta 10% minoritete jan te barabart me 90% shqiptar edhe kjo pavarsia e jon nuk dallon shum nga shteti i bosnes

Eh..kush ka faj? Per ngut e kem pas pavaresine..po me kqyr holl e holl flamuri i jon prap po mbet njesoj si i Shqiperis..tek e fundit nje komb jemi, i ndam ne dy shtete..Keshtu qe une nuk po i kushtoj shum rendesi flamurit..
E sa per minoritete..ky ka qen kushti i shpalljes tone te pavaresise..dojm krejt botes moderne mi tregu qe na jemi te civilizum dhe qe nuk i bejm te njejtat gjerat si Serbet me minoritetet e tyre.

Vetima
18-02-08, 00:16
:eek: ... Pardon .. a po e sheh qe kokan habit..!!! 7 ylla paska vyeft mi qit :biggrin:


hahahaha jo ty pardon po menjihere e inshalla Kosoves i prin e mbara e sa per flamur ..nashti del kush na e spejgon demethenjen.

Gezuar Valiii....

valiii
18-02-08, 00:17
shifet qarte se nuk qendron kjo meq nuk ti paska nxan komunitetin Turk........

Ndoshta yjet paraqesin minoritetet, e harta e kosoves Shqiptaret, si dihet !
P.S| HAhahahahahahah Agoll cka s'te bjen ndermend edhe ty .

Vetima
18-02-08, 00:18
Mundet bre Vetmia cka s'mundet..supozime sa te duash dhe me beso nuk je i/e vetmi/ja. Ne fillim thash me siguri simbolizon dhunen qe i eshte bere Kosovese, yje hesapi!
U mendova n'vete....thash sa grushtat i ka hanger Kosova per kete pavaresi sa qe po i sillen yjet ne qiell prej trullimit...qe de ka s'te shkojn ment.


hahahahah Agolli no koment veq ata ishin rendit nuk u sillshin :tongue: si do qoft gezuar!

selvija
18-02-08, 00:18
Per mendimin tim..europa ka 12 yje ,,kurse kosoves ja falen 6 yje ...qe ben sa gjysma e Europes...

Guri i madh
18-02-08, 00:19
Eh..kush ka faj? Per ngut e kem pas pavaresine..po me kqyr holl e holl flamuri i jon prap po mbet njesoj si i Shqiperis..tek e fundit nje komb jemi, i ndam ne dy shtete..Keshtu qe une nuk po i kushtoj shum rendesi flamurit..
E sa per minoritete..ky ka qen kushti i shpalljes tone te pavaresise..dojm krejt botes moderne mi tregu qe na jemi te civilizum dhe qe nuk i bejm te njejtat gjerat si Serbet me minoritetet e tyre.


hhhaaaa jo juk kena faj po edhe kena faj jo ti e une fajet i ka perqamja nga politikanet po apet mir ėsht


urime pra per juve pavarsia e shtetit ton te dashur

egi
18-02-08, 00:20
hhhaaaa jo juk kena faj po edhe kena faj jo ti e une fajet i ka perqamja nga politikanet po apet mir ėsht


urime pra per juve pavarsia e shtetit ton te dashur

Urime gjithashtu edhe ju...
Nuk e kuptoj pse po qesh..ndoshta po mendon qe femnat s'kan lidhje me politik...:tongue:

Guri i madh
18-02-08, 00:25
Urime gjithashtu edhe ju...
Nuk e kuptoj pse po qesh..ndoshta po mendon qe femnat s'kan lidhje me politik...:tongue:jo po une e di se ti e din sa polimikat jan bae rreth flamurit e sa i kan djeg ata qe jan te pervluar per kombinper ata qesh mendova se po me shoshitni ne sit

vjeshta
18-02-08, 00:33
6 yjet jan 6 shekujt e pritjes te pamvaresise (ky mendimi im )http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

arton bala
18-02-08, 00:53
6 yjet jan 6 shekujt e pritjes te pamvaresise (ky mendimi im )http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


hahhaha
ose nashta simbolizojne "6 shpirtat" qe i kemi tregu ne kerkim te ketij qellimi..
:biggrin:

ku mos me fantazu more me kete far fantom flamuri, pa dite pa prite: qilubuqiliba edhe doli "simboli kombetar" i kosovareve..

vjeshta
18-02-08, 00:56
hahhaha
ose nashta simbolizojne "6 shpirtat" qe i kemi tregu ne kerkim te ketij qellimi..
:biggrin:

ku mos me fantazu more me kete far fantom flamuri, pa dite pa prite: qilubuqiliba edhe doli "simboli kombetar" i kosovareve..
Qe de ,nuk na lan me e lodh imagjinaten hiq ,bash me fat jemi krejt te gateshme ...hahahaa.

Murgesha
18-02-08, 00:59
hahhaha
ose nashta simbolizojne "6 shpirtat" qe i kemi tregu ne kerkim te ketij qellimi..
:biggrin:

ku mos me fantazu more me kete far fantom flamuri, pa dite pa prite: qilubuqiliba edhe doli "simboli kombetar" i kosovareve..
Arton thuaj e gėzofshim de...

Dikur nuk vinte nė shprehje flamur tjetėr e sonte po ata qė ishin mė zhurmagjinjtė menxi ē`prisnin me ju ardhė rradha me u fotografu me te.
Spatėn fajė jo, moment historik e gjynah mos me e pas njė kujtim http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

LABI
18-02-08, 01:03
Ky flamur i dizajnuar eshte inspiruar ne modelin e flamurit te Bosnjes dhe Hercegovines...

E vetmja gje qe e dallon nga i Bosnjes eshte territori (harta) e vizatur ne flamure ...

E bajshim me shendet ; e kam prite me te keq se ky drejten me ju thane ... !!

Murgesha
18-02-08, 01:07
Ky flamur i dizajnuar eshte inspiruar ne modelin e flamurit te Bosnjes dhe Hercegovines...

E vetmja gje qe e dallon nga i Bosnjes eshte territori (harta) e vizatur ne flamure ...

E bajshim me shendet ; e kam prite me te keq se ky drejten me ju thane ... !!

Flamuri po dėshmon se kush na i qepi petkat pėr kėtė datė historike...

Nejse Thaqi e shpalli.....

Guri i madh
18-02-08, 01:11
i vetmi dallim ėsht harta e kosoves po ėsht edhe nji dallim tjeter ne mes KOSOVES e BOSNES bosne e ka nji republik serrbe te njohur nderkombtarisht ne federat me bosnen e hercegovinen e ne e kemi nji republik serrbe qe nderkombtart e qujn ilegale po ajo funksionon dhe nuk pengohet

LABI
18-02-08, 01:15
Flamuri po dėshmon se kush na i qepi petkat pėr kėtė datė historike...

Nejse Thaqi e shpalli.....

S'eshte me rendesi se kush i qepi rrobat. Por , kush e pagoi (meritori) qepjen e tyre !

LABI
18-02-08, 01:18
i vetmi dallim ėsht harta e kosoves po ėsht edhe nji dallim tjeter ne mes KOSOVES e BOSNES bosne e ka nji republik serrbe te njohur nderkombtarisht ne federat me bosnen e hercegovinen e ne e kemi nji republik serrbe qe nderkombtart e qujn ilegale po ajo funksionon dhe nuk pengohet

Kjo do t'ishte pak e frikshmee....

Me e frikshme do t'ishte qe qytetet e Kosoves t'i ngjajne Bellfastit - gjate koheve te konfliktit te IRA-se me qeverine Britaneze pas kesaj periudhe

Guri i madh
18-02-08, 01:25
Kjo do t'ishte pak e frikshmee....

Me e frikshme do t'ishte qe qytetet e Kosoves t'i ngjajne Bellfastit - gjate koheve te konfliktit te IRA-se me qeverine Britaneze pas kesaj periudheme shpresue edhe me punue qe kjo varr te sherohet ėsht mir

po fatkeqsisht reliteti ėsht ky per momentin

panta_rhei
18-02-08, 01:45
Sipas meje, flamuri ėshtė fytyra e njė shteti (nėse doni: njė kombi), (pėr shembull mua sa herė pėrmendet Kanada, automatikisht mė "del" parasysh flamuri i saj - supozoj qė njėsoj do t'i del parasysh ky monstrum flamuri ynė i ri njė kanadezi kur tė pėrmendet Kosova).

Nė njė gazetė mė herėt pata lexuar arsyetimin e dizajnuesit tė kėtij flamuri ku tha se yjet pėrfaqėsojnė nacionalitetet.
Nė kėtė temė, si nacionalite nė Kosovė, dikush ndėr tė tjera pėrmendi edhe romėt, ashkalinjėt dhe egjiptianėt (nuk durohet njeri pa keshė????!!!!),qito tri nacionalitete nė kushte "normale" unė e dij se janė MAGJUPĖ. Dmth prej gjashtė yjeve tė flamurit tė Kosovės sonė heroike, tri yje u takojnė magjupėve, vetėm njė yll shqiptarėve.
Kur u shpallėn kriteret pėr flamur, ku ndalohej secili kombinim i tė kuqes dhe tė zezės, nė njė temė nė kėtė forum, unė pata propozuar qė shqiptarėt thjeshtė duhet ta bojkotojnė konkursin (asgjė kundėrligjore s'do tė kishte, vetėmse do tė hiqeshin kriteret e hajredin kuqit).
Nejse...

Dėshiroj tė besoj se kėtė flamur dhe kėto kritere i kanė propozuar magjupėt dhe e kanė miratuar magjupėt!!!

"Qikjo pite tha ėshtė ėshtė qitė me tlyen t'bullicės! aiiii lee se qitash ma ki gėrditė edhe rrushin".
Nime qiky flamur me ta gėrditė edhe "rrushin e ėmbėl" tė pavarsisė.
Krejt era "bosanski suxhuk"...

Urata
18-02-08, 02:35
shperthej e qeshmeeeeee... mbas ketij komentit te panta_rhei:
Dėshiroj tė besoj se kėtė flamur dhe kėto kritere i kanė propozuar magjupėt dhe e kanė miratuar magjupėt!!!
"Qikjo pite tha ėshtė ėshtė qitė me tlyen t'bullicės! aiiii lee se qitash ma ki gėrditė edhe rrushin".
Nime qiky flamur me ta gėrditė edhe "rrushin e ėmbėl" tė pavarsisė.
Krejt era "bosanski suxhuk"...


pajtoj me ēdo gerem tuajen Zotri!

DritonPR
18-02-08, 02:54
qija nanen be

6 yje = 6 shkronja (K O S O V A) :D

Urata
18-02-08, 02:58
Arton thuaj e gėzofshim de...

Dikur nuk vinte nė shprehje flamur tjetėr e sonte po ata qė ishin mė zhurmagjinjtė menxi ē`prisnin me ju ardhė rradha me u fotografu me te.
Spatėn fajė jo, moment historik e gjynah mos me e pas njė kujtim http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

m'ka rroke diare duke e degjuar Jakup Krasniqin si folke- hiē artikulues! Pastaja, qysh nuk i vie turp Hashimit te dale para te gjithe atyre intelektualve...!!!!

Urata
18-02-08, 03:00
Tipik, komuniste.....

Ftyrat me negative aty ishin Xhavit Haliti, Jakup Krasniqi

natyra
18-02-08, 04:19
hmm,moti ka qen ni fjale popullore,qe thojshin,kadale fek se ka handek,tani permbajuni ketij flamuri,si nje lecke pa kurrfare kuptimi,bile ai qe pat vendos i ndjeri Ibrahim Rugova ka qen me domethanje,ne te gjitha pikat,e veqenarishte ne ate te shkruar Dardania,edhe se nuk kisha dashur qe te ishte bere nderrim flamuri pas atij Kombtare ku vertet ka qen ni simbol i gjitha kohrave dhe gjitha luftrave,
mirpo kembngulse per kete kan qen bashksit nderkombtare,qe patjeter duhet te behet nderrim flamuri,gje qe dy shtete nuk ben te ken ni flamur te njejt ,apo te perbashket, si t'them?
por ai qe mendja ia vriste large,dhe qe e dinte qka e pret me von,ky njeri i rrall dijetar,qe mendonte shum dhe fliste pak.Ndaj zgjodhi flamurin Dardan,dhe si qellim i tij ka qen qe te shpall po ate flamur,para se te merre ndoi vendim tjeter,bashksia nderkombtare,kete ide apo propozim po te ndjerit Dr.Rugova kisha mesuar nga ni njeri shum i afert i tij dhe mik i fort bile.Megjithate se-kush ka mendimet e veta,eshte e drejte njerzore apo jo?,

....por si do qe te jete,ta gezoim PAVARESIN posa te shpallur SOT-pra te 17 shkurti-2008-e pastaj shofim per flamur,se si bahet?,meqse une mbaje po flamurin Kombtare si dhe ate Dardan te Dr.Rugoves dhe ate s'do ta heqe kurr nga vetja do ta le fjalen e fundit qe me ate flamur te me mbuloin dhe mua ni dite.Besoi se dikush nuk do me kundershtoi per kete deshire,pase une ti mbylli syt ne momentin e fundit,meqse kam pasur kundershtar shum here nga disa anetar,nga dy forume tjera qe kam qen me par,po rrethe ketij flamuri te Dr.Rugoves...LAVDI QOFT
Faleminderit ne mirekuptim nga lexues te ketij forumi Dardan.
ps..besoi se qetash kam ren pikes, po ne kete forum'a hahahah...u jam mirnjohese....

Respekt per te gjithe......E GEZOFSHIM PAVARESIN....

Natyra

uliksi31
18-02-08, 09:30
Spo di, a na e imponuan te huajt apo na e zgjedhem vet kete flamur. Po a smunden bile ne nje qoshe me ja ngjit nje shenj te ngjajshme flamurit kombetar, per te cilin u pervluam brez pas brezi.

Giovanni
18-02-08, 09:44
Me rendesi eshte qe tashme jemi te PAMVARURhttp://img87.imageshack.us/img87/9747/attachmentsg1.jpg

Rianne
18-02-08, 10:14
ma ka gerdit pavarsin....na populli i Kosoves me pas flamur pa Shqiponje....e pabesushme

luckyman
18-02-08, 10:46
Po me duket sikur ndonje logo e pijeve "Energy Drink"!!!

ku janė qata trimat qe e kallen flamurin e Dardanis,qata qe kanė luftu "kishe" per Shqiponje???

lirik
18-02-08, 10:56
Shqiptarėt nė jetė tė jetve nuk do tė pajtohen pa flamurin kuq e zi
qė ėsht nė shpirtat dhe zemrat tona
dhe nuk ka kuptim jeta as ekzistenca pa ate
sepse ne beteja ne lufta ne ndjenja ne dasma ne jetė ne vdekje ne krenair ne kangė ne veetėdijen tonė ne gjithqka ėsht flamuri kuq e zi.
Kėt veprim e bėri trysnia e bashksisė nderkombtare dhe qyqarie mos kėmngulsia e jonė
Qė ti bėjmė m e d ije bashksisė nderkombtare shkurt dhe qartė
me delkarim
shuhemi por flamurin kombtarė nuk e ndrrojmė.
SOT PER SOT KA RėNDėSI SHPALLJA E PAVARSISė DHE NJOhJA E SAJė
LE Tė KALON PAK KOHė DERI SA TE FORCOHET POZITA e KOSOVES
PRESIONI I FORTė I POPULLIT DO Tė KEKROJ MNGA PARLAMENTI QE Tė NDRROHET FLAMURI;
Nė PROPOZIMIN TIM Nė NJI KOMENT Nė BLOGUN E NJI GAZETE KAM SHKRUAR SE
FLAMURI KOMBTARė I SHQIPTARVE TE KOSOVES MUND TE JET ASHTU SI AI I SHQIPERISė
NDOSHTA ME HARTEN E KOSOVES SI SIMBOL
Qė DO TE THOT
DY SHTETE MOTRA
NE FLAMURIN E KOSOVES DO TE ISHTE FUSHA E KUQE SHQIPONJA DYKRENORE E ZEZė DHE HARTA E KOSOVES ME SIMBOLIN NDOSHTA TE YJEVE PėR RRETH
Qė SIMBOLIZON BASHKIMIN EUROPIAN
E JO HASHKALI E E GJIPTIAN
SE KėT NUK E KA ASKUSH Nė BOTė PėRSE NA DISKRIMOJNė VETEM NE :
Un them flamuri kuq e zi me shqiponjen dykrenore me harten e kosoves me ose pa yje te bashkmimit europian
por harta dhe simboli nė fushen e flamurit te jen aq tė vogla shum te vogla
vetem sa per ta dalluar shtetsinė
pra edhe nuk do te ishte si i shqiperisė
sepse nė te do tė ishte harta e kosoves
mjafton ky dallim i vogel per shtetsi dhe bashksia nderkombtare te mos na tregoj tjera prralla
Ne si gjithmonė ndėrkombtart na tradhtojnė kryesisht ajo eropa shekullore qėneper shekuj shpifė gjithmonė diqka per ne qe zemrat tona ti djeg e ti shkrumboj por ka per te ju kthye si bumerang
zullumi tradhtarė mbi ne mekate esht mbushur europa me shqiptarė neper shekuj .
ky flamur ishte pjelė e intriges se europes kunder shqiptarve si ato intrigat e shkeujve ma parė qe na gjymtuan .

europa na i lidhė duar e kėmbė siq na i lidhen neper shekuj ksaj radhe per te na i shuar ndjenjat kombtare dhe dashurinė ndaj flamurit te cilin ne e dhe ma shum do ta duam sepse joshja dhe etja do te jet edhe ma e madhe kur na e na ndalojnė.
KOSOVA DARDANE ESHT TOKė ILIRE DHE JO HASHKALEIKE E PANSLLAVIANE KET DUHET TA KUPTOJ EUROPA SEPSE EUROPA EDHE EMRIN E MORI NGA ILIRT SE EMRIN EUROP NUK E NJIHTE EMRI EUROP PIKRISHT N E TROJET ILIRE LINDDI KET DUHET TA KUTPOJ EUROPA
Flamuri kuq e zi me shipqonjen dy krenore dhe harta e vogel e kosoves qe mezi do te shihej
ky ka qen mendimi im
dhe maksimalja e kompromisit
dhe lėshimit PE qe mund te benin shqiptart
per Hirė te shtetsisė dhe pavarsisė
edhe pse un me idealin tim jam per bashkim kombtar ė e shtetrorė
per shqiperi unike dhe etnike
por ne rastin e jashtzakonshem ky do te ishte leshimi
per hir te pavarsisė
deri sa ti nxjerrim te gjitha trojet etnike.
NUK PAJTOHEM ABSOLUTIKISHT ME KET HARREN LECKė
MENDOJ S E MBAS NJI VITI PRESIONI I MADH I POPULLIT DO TA DETYROJ PARLAMENTIN TA NDRYSHOJ SIMBOLIN
DHE TE SJELL NE FUQI FLAMURIN SIMBOLIN KOMBTARė
GJITHSESI FUSHA E KUQE ME SHQIPONJEN E ZEZ TE VIE NE SHPREHJE
POR SIMBOLI SHUM I VOGEL NE FUSHEN E KUQE LE TE MENDOHET NGA EKSPERTAT
DO TE JET HARTA E KOSVES APO DIQKA TJETER
POR GJITHSESI SHUM I VOGEL QE MEZI DUKET
VETEM SA PER TE THėNė
NDERKOMBTART DUHET TA DIJNė SE POPULLI SHQIPTARė NUK DO T E PAJTOHET KURR ME KET FLAMUR
QE U IMPONUA
DHUNSHEM
KUNDER VULLNETIT T E POPULLIT SHQIPTARė TE KOSOVES DARDANE ILIRIANE
ANTIKE

Zero Cool
18-02-08, 12:25
Hiq spom pelqen, por ky eshte flamur per " jasht" ne zemer dhe flamuri une eshte ai per te cilin kemi dhene gjak, flamuri kuq e zi.

Arkza
18-02-08, 12:34
Per-Hajr edhe Flamuri i ri Nime !!
Me Than te Drejten aspak spo me pelqen as mua por me Rendesi eshte qe u Bonum Shtet e sa per Flamur eshte Formalitet per Shkak atyreve te USA-es dhe te Be-es u Desht te Ndrrojme Flamurin ton !
Por nje gje jam e Sigurt se Flamuri Jone dote jet Prap Kuq e Zi , Lypset pak Kohe per kete, pra s'kemi pse te Merzitem per kete kjo Shpejt dote Festojme edhe Flamurin te ri po ashtu ajo qe ishte Nje KUQ-E-ZI !!!!!!!!!!!!!!!!11:wink:

Linka_pz
18-02-08, 12:38
Me rendesi eshte qe tashme jemi te PAMVARURhttp://img87.imageshack.us/img87/9747/attachmentsg1.jpg


Kam mendim te njejte dhe une !!

Urime ,ishalla e Gezojme !

Guri i madh
18-02-08, 12:39
Per-Hajr edhe Flamuri i ri Nime !!
Me Than te Drejten aspak spo me pelqen as mua por me Rendesi eshte qe u Bonum Shtet e sa per Flamur eshte Formalitet per Shkak atyreve te USA-es dhe te Be-es u Desht te Ndrrojme Flamurin ton !
Por nje gje jam e Sigurt se Flamuri Jone dote jet Prap Kuq e Zi , Lypset pak Kohe per kete, pra s'kemi pse te Merzitem per kete kjo Shpejt dote Festojme edhe Flamurin te ri po ashtu ajo qe ishte Nje KUQ-E-ZI !!!!!!!!!!!!!!!!11:wink:jo pasi te kena ty na me u mirzit hiq besojm se edhe flamurin ki me nrrue po edhe trojet tjera shqiptare ki me i bashkue

Zero Cool
18-02-08, 12:42
[/color]jo pasi te kena ty na me u mirzit hiq besojm se edhe flamurin ki me nrrue po edhe trojet tjera shqiptare ki me i bashkue
E pse mos mi bashkue shoki ?
Nje komb nje shtet !
Pavaresia e Kosoves eshte nje hap me afer bashkimit Kombetar!

Rianne
18-02-08, 12:43
Hajt se si tna shlirojn qeta evropijant edhe amerikant ja hupim faren kti flamurit

Arkza
18-02-08, 12:48
[/color]jo pasi te kena ty na me u mirzit hiq besojm se edhe flamurin ki me nrrue po edhe trojet tjera shqiptare ki me i bashkueJo bree e Keni Shoten ja une dote Bohem Shota e Dyt ne Kosove !!! Djalo Urime Pavarsia e mos me qit Therra ti kur te shkruj diqka une se jemi tash Shtet e Le te Gezojme me kete Fitoren Madheshtore !!!
Pra ti duhet me ja u dit te Miren gjithve qe na kan Ndihmua dhe me kete mendoj se Kosova ka Shume Borgje dhe Si Obligim ndaj shume Trojeve te Shqiptareve per te Bashkuar keshtu ne Radhen te par jan nga Maqedonia , mandje jan Presheva Bujanovci , Tetova e shume shume Vende te Tjera !!! Hajt me te Mira ishalla e lej Therrat O.K ............

LABI
18-02-08, 13:41
mirpo kembngulse per kete kan qen bashksit nderkombtare,qe patjeter duhet te behet nderrim flamuri,gje qe dy shtete nuk ben te ken ni flamur te njejt ,apo te perbashket, si t'them?
por ai qe mendja ia vriste large,dhe qe e dinte qka e pret me von,ky njeri i rrall dijetar,qe mendonte shum dhe fliste pak.Ndaj zgjodhi flamurin Dardan,dhe si qellim i tij ka qen qe te shpall po ate flamur,para se te merre ndoi vendim tjeter,bashksia nderkombtare,kete ide apo propozim po te ndjerit Dr.Rugova kisha mesuar nga ni njeri shum i afert i tij dhe mik i fort bile.Megjithate se-kush ka mendimet e veta,eshte e drejte njerzore apo jo?,

....por si do qe te jete,ta gezoim PAVARESIN posa te shpallur SOT-pra te 17 shkurti-2008-e pastaj shofim per flamur,se si bahet?,meqse une mbaje po flamurin Kombtare si dhe ate Dardan te Dr.Rugoves dhe ate s'do ta heqe kurr nga vetja do ta le fjalen e fundit qe me ate flamur te me mbuloin dhe mua ni dite.Besoi se dikush nuk do me kundershtoi per kete deshire,pase une ti mbylli syt ne momentin e fundit,meqse kam pasur kundershtar shum here nga disa anetar,nga dy forume tjera qe kam qen me par,po rrethe ketij flamuri te Dr.Rugoves...LAVDI QOFT
Faleminderit ne mirekuptim nga lexues te ketij forumi Dardan.
ps..besoi se qetash kam ren pikes, po ne kete forum'a hahahah...u jam mirnjohese....

Respekt per te gjithe......E GEZOFSHIM PAVARESIN....

Natyra

Njeri i rralle qe mendonte shume, fliste pak , e s'vepronte hiqq ( Nje subjekt dhe objekt studimi me shume per mitologjine )..!!

Lerni keto kifle , qe s'jemi ne kohen e kryqezatave te kishes mesjetare qe t'valvojme simbole me "yje, kryqa te davidit, rrota mesjetare, shpata, krune, taxhie e ku ta di une ndoshta edhe ndonje monedhe te ritualeve satanike/t'shtrigave ... !!

S'kemi nevoj perkurrfare flamuri...E kemi flamurin . Nje dhe te vetmin flamure ; ate kuqe dhe zi ... AI qe I KA MBIJETUAR KOHRAVE dhe HISTORISE dhe QE DO T'I MBIJETOI TE ARDHMES..

Tjerat jane ethe te perkohshme ...

MemphiSx
18-02-08, 13:56
Njeri i rralle qe mendonte shume, fliste pak , e s'vepronte hiqq ( Nje subjekt dhe objekt studimi me shume per mitologjine )..!!

Lerni keto kifle , qe s'jemi ne kohen e kryqezatave te kishes mesjetare qe t'valvojme simbole me "yje, kryqa te davidit, rrota mesjetare, shpata, krune, taxhie e ku ta di une ndoshta edhe ndonje monedhe te ritualeve satanike/t'shtrigave ... !!

S'kemi nevoj perkurrfare flamuri...E kemi flamurin . Nje dhe te vetmin flamure ; ate kuqe dhe zi ... AI qe I KA MBIJETUAR KOHRAVE dhe HISTORISE dhe QE DO T'I MBIJETOI TE ARDHMES..

Tjerat jane ethe te perkohshme ...

Nime!!!!!

Qfare iu imponu shtetit tend o patriot?? A eshte i deshirueshem per qytetarte e Kosoves ky flamur??

Ne qytetin e Gjakoves mbrem jon vendos dhjetra Flamuj t'ri te Kosoves,por sot nuk ish asnje!

BE LK
18-02-08, 14:07
Nime!!!!!

Qfare iu imponu shtetit tend o patriot?? A eshte i deshirueshem per qytetarte e Kosoves ky flamur??

Ne qytetin e Gjakoves mbrem jon vendos dhjetra Flamuj t'ri te Kosoves,por sot nuk ish asnje!
Po ska nevoje per shume llafe bre. Thjeshte eshte nje flamur i perkohshem, pas ca viteve te aferta do ulet ne fund te tshtizez........!

LABI
18-02-08, 14:09
Nime!!!!!

Qfare iu imponu shtetit tend o patriot?? A eshte i deshirueshem per qytetarte e Kosoves ky flamur??

Ne qytetin e Gjakoves mbrem jon vendos dhjetra Flamuj t'ri te Kosoves,por sot nuk ish asnje!

Nuk ka dyshim qe sensacioni , emocioni ne masa terheqe individin .. Ndjenia e mases dhe keshtu e individit si pjesemarres ne mas kultivohen dhe orkestrohen nga lideri (elitat) ..

NE te shumten e herave OPINIONI PUBLIKE (mendimi i qytetareve) ... eshte OPINION I POLITIKES ZYRTARE.. Opinioni i qytetarit kultivohet dhe bartet ne masa ne ate menyre qe masa (populli) te mendoj qe ate cfare e mendon dhe e shpreh ne fakt eshte mendimi dhe vendimi , apo perzgjedhja e tyre origjinale (nga mendia e tyre) ... duke pasur si pasqyre , per reference , opinionin e zyrtare/institucional... Qe zihet (konstruktohet) ne kuzhinat e politikave udheheqese dhe ju servohet masave ne menyra te indrekte te terthorta, ne menyre qe te pranohet sa ma natyrshem nga ta ..

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 14:24
Kam mendim te njejte dhe une !!

Urime ,ishalla e Gezojme !


a po valla shume me rendesi me pas nji flamur, se peshkir per duar eshte flamuri nuk eshte me rendesi qfare ngjyre ka kryesore me fshi diqka me ta.

Me kete pamje nuk e kisha ble as per plazh me shku mu rrezit, ani per flamur me vendos dikund.

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 14:30
Nuk ka dyshim qe sensacioni , emocioni ne masa terheqe individin .. Ndjenia e mases dhe keshtu e individit si pjesemarres ne mas kultivohen dhe orkestrohen nga lideri (elitat) ..

NE te shumten e herave OPINIONI PUBLIKE (mendimi i qytetareve) ... eshte OPINION I POLITIKES ZYRTARE.. Opinioni i qytetarit kultivohet dhe bartet ne masa ne ate menyre qe masa (populli) te mendoj qe ate cfare e mendon dhe e shpreh ne fakt eshte mendimi dhe vendimi , apo perzgjedhja e tyre origjinale (nga mendia e tyre) ... duke pasur si pasqyre , per reference , opinionin e zyrtare/institucional... Qe zihet (konstruktohet) ne kuzhinat e politikave udheheqese dhe ju servohet masave ne menyra te indrekte te terthorta, ne menyre qe te pranohet sa ma natyrshem nga ta ..

qfare emocioni te bashkon ty me at flamur o ti LABI, me pas marr prej atyne shorcave t`mija qe i kam n`profil kish dale shume ma zyrtar se qete zyrtarin qe e kan vendose per flamur te shtetit hiq pa e pyte popullin. Jo njihere Rugova po ja imponon flamurin e dardanise edhe ne fund erdh mendim referenca e perzgjedhun prej dikujt si me qene pllakate e ndonji restoranti tu shkua rruges te Fushekosova.

LABI
18-02-08, 14:33
qfare emocioni te bashkon ty me at flamur o ti LABI, me pas marr prej atyne shorcave t`mija qe i kam n`profil kish dale shume ma zyrtar se qete zyrtarin qe e kan vendose per flamur te shtetit hiq pa e pyte popullin. Jo njihere Rugova po ja imponon flamurin e dardanise edhe ne fund erdh mendim referenca e perzgjedhun prej dikujt si me qene pllakate e ndonji restoranti tu shkua rruges te Fushekosova.

op paramendo t'ishe kane flamuri i playboy-it , cfare vendi i famshem ishum boo ... :biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 14:38
op paramendo t'ishe kane flamuri i playboy-it , cfare vendi i famshem ishum boo ... :biggrin:

ku e ki qetash filozofine, po hajt nisja filozofo qetash...he ta vodh makaveli filozofine a?

Dilaver
18-02-08, 14:41
Njeri i rralle qe mendonte shume, fliste pak , e s'vepronte hiqq ( Nje subjekt dhe objekt studimi me shume per mitologjine )..!!

...

Po cili ishte ai qė veproi dhe kontriboi nė ketė drejtim?

Kėta "njerėz" tė vegjėl qė u gjenden aksidentalisht nė poste tė larta e patėn fat tė prejnė shiritin, aq ėshtė kontributi i tyre.

MemphiSx
18-02-08, 14:49
Nuk ka dyshim qe sensacioni , emocioni ne masa terheqe individin .. Ndjenia e mases dhe keshtu e individit si pjesemarres ne mas kultivohen dhe orkestrohen nga lideri (elitat) ..

NE te shumten e herave OPINIONI PUBLIKE (mendimi i qytetareve) ... eshte OPINION I POLITIKES ZYRTARE.. Opinioni i qytetarit kultivohet dhe bartet ne masa ne ate menyre qe masa (populli) te mendoj qe ate cfare e mendon dhe e shpreh ne fakt eshte mendimi dhe vendimi , apo perzgjedhja e tyre origjinale (nga mendia e tyre) ... duke pasur si pasqyre , per reference , opinionin e zyrtare/institucional... Qe zihet (konstruktohet) ne kuzhinat e politikave udheheqese dhe ju servohet masave ne menyra te indrekte te terthorta, ne menyre qe te pranohet sa ma natyrshem nga ta ..


Ketu ska vend per emocione,e me se paku per filozofi!

Populli Shqiptar ka luftu per me pas nje Flamur kombetar,thoshin ata "t'luftes",e kurrsesi me pas flamur per minoritete!

Djegja e Flamurit t'DARDANIS,ka qen TURPI i atyre qe e kan ba ate gjest!

Ti qenke Filozof i zoti,por dmth-anien e Flamurit te DARDANIS spo e din!

Po ta japi une!1. Shqiponja e zezė dykrenare, simbol kombėtar i shqiptar - e pėrdorur nė flamurin e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeu (1405 1458), pastaj nė luftėrat e lirisė sė Kosovės kundėr otomanėve (1878 1910 1912). Origjinėn e ka te Leka i Madh (Aleksandri i Madh). Gjergj Kastriotin e quanin Skėnderbe, simbas Aleksandrit tė Madh, qė kishin origjinė tė pėrbashkėt, prandaj e mori simbolin e Tij.
2. Sfondi i kuq: simbolizon fuqinė.
3. Mburoja: simbolizon karakterin mbretėror dardan .Nė dy sfonde tė arta ėshtė vendosur nga njė stelė (Yll). Stelat simbolizojnė lėvizjen e diellit dhe tė jetės. Kanė origjinė antike dardane. Fusha e kuqe dhe e zezė, simbolizojnė flamurin kuq e zi tė Skėnderbeut (sfondin e kuq dhe shqiponjėn e zezė).

4. Baneri i bardhė mbi mburojė dhe shqiponjė simbolizon ngjyrėn e bardhė nacionale tė kapelės (plisit) dhe veshjes sė bardhė tė kosovarėve dhe tė shqiptarėve. Ėshtė pėrdorur nė Flamurin e imperatorit Justinian qė ishte me origjinė nga Dardania.Nė baner shkruan "Dardania", emri antik i Kosovės qė shpjegohet me fjalėn e gjuhės shqipe "dardhė" qė do tė thotė "vendi i dardhave" Dardania. Dardania ishte Mbretėri antike ilire shqiptare.

5. YIli gjashtėcepėsh ėshtė marrė nga Flamuri i Skėnderbeut. Quhet ylli i Skėnderbeut. Ėshtė pėrdorur si simbol nga ilirėt shqiptarėt antikė dhe korrespondon me Stelat e Mburojės.LEXO ME KUJDES,pa emocione!

LABI
18-02-08, 14:50
Po cili ishte ai qė veproi dhe kontriboi nė ketė drejtim?

Kėta "njerėz" tė vegjėl qė u gjenden aksidentalisht nė poste tė larta e patėn fat tė prejnė shiritin, aq ėshtė kontributi i tyre.


E ke fjalen per kryetarin e Kosoves ( Fatmir Sejdiun) , qe para vedekjes se "presidentit historike" as qe e ka endrru qe leje me i shku mendja qe nje dite ka me u bo rastesisht kane me qite per president ... pasi qe ne stufen e madhe te LDK-se s'ka pas me te denje se ai , apo person me konsensual brenda per brenda partise !!

Amina
18-02-08, 15:06
Te dashur antar/e si ju duket falmuri i ri i Kosoves,
mund te jepni komente ...........


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png

Perveq hartes se Kosoves nuk tregon fare qe jemi Shqipetar!

Murgesha
18-02-08, 15:09
Perveq hartes se Kosoves nuk tregon fare qe jemi Shqipetar!

Dhe ajo hartė ka emrin Kosova...

Republika Demokratike e Kosovės

Shtet multietnik.....

LABI
18-02-08, 15:15
Dhe ajo hartė ka emrin Kosova...

Republika Demokratike e Kosovės

Shtet multietnik.....

Cfare shteti multietnik ?! Mbi 90% shqiptare...

Maqedonia nuk eshte as dyetnikesh ( e lere multietnike) , anipse gjysmen e popullesise se Maqedonise e perbejne shqiptaret ...

Amina
18-02-08, 15:16
Dhe ajo hartė ka emrin Kosova...

Republika Demokratike e Kosovės

Shtet multietnik.....

Te gjitha nxirren nga ky flamur? Pa kurrfare shqiponje, per te na reprezentuar? Mua nuk me pelqen!
Po nuk eshte me rendesi.

Linka_pz
18-02-08, 15:18
a po valla shume me rendesi me pas nji flamur, se peshkir per duar eshte flamuri nuk eshte me rendesi qfare ngjyre ka kryesore me fshi diqka me ta.

Me kete pamje nuk e kisha ble as per plazh me shku mu rrezit, ani per flamur me vendos dikund.


Po sigurisht duke pas parasysh se askush s`po na pyt ne ,,,e thash kete me shprese qe nje dite te bejme dhe Bashkimin Kombetar ,,,deshtem apo jo ne Ja pafshim hajrin njehere per njehere ,,,,e kur t`vjen ajo dite ne e dim t`gjithe besoj se e kemi Flamurin me te bukur ne bote KUQ E ZI ......

Gjdo te mire ....
Linka_Pz

BE LK
18-02-08, 15:18
Cfare shteti multietnik ?! Mbi 90% shqiptare...

Maqedonia nuk eshte as dyetnikesh ( e lere multietnike) , anipse gjysmen e popullesise se Maqedonise e perbejne shqiptaret ...
O lab, po leji te kenaqen, se neser do u bien ndermend disa gjera, kur tu vijne ne maje te hundes ata qe po krijojne vete me duart e tyre....Leri, se do shohim si do rrjedhin ngjarjet....!

Dilaver
18-02-08, 15:20
Njeri i rralle qe mendonte shume, fliste pak , e s'vepronte hiqq ( Nje subjekt dhe objekt studimi me shume per mitologjine )..!!
Po cili ishte ai qė veproi dhe kontriboi nė ketė drejtim?
Z. Labi, mos ik nga pyetja.
Aty ku kam vendos pikė, nuk kishte nevoj pėr pėrgjigje por aty ku kam vendos PIKĖPYETJE.

Murgesha
18-02-08, 15:22
Cfare shteti multietnik ?! Mbi 90% shqiptare...

Maqedonia nuk eshte as dyetnikesh ( e lere multietnike) , anipse gjysmen e popullesise se Maqedonise e perbejne shqiptaret ...

E di unė kėtė Labi.

Dje Kosova u shpall shtet shumė etnik, shko e tregoju atyre....

Amina as mua nuk ėshtė ka mė pėlqen....

BE LK
18-02-08, 15:26
Z. Labi, mos ik nga pyetja.
Aty ku kam vendos pikė, nuk kishte nevoj pėr pėrgjigje por aty ku kam vendos PIKĖPYETJE.
MOs don me thene se duhet me i ngjall te vdekurit e me ju dhene te drejten e firmosjes....!??

Guri i madh
18-02-08, 15:27
kuuuu pse po replikoni pa lidhje shoqatat e dalura nga udba ops gabim te dalura nga lufta neser po dilshin po i tubojshin krejt ka flamuj me i kall para teatrit

Pupi
18-02-08, 15:30
Ani!
Veq mė sė paku e kam pritur njė Flamur tė tillė.
Athua vallė do tė ketė zemėr dikush ta mbajė duke i prirė Dasmave e Krushqive kėtė Flamur ?
Unė nuk do ta ndėrroj Flamurin timė kurrėėėė!http://dardania-ma.com/images/flamuri.gif
http://www.dardania.de/images/albania.jpg

Arkza
18-02-08, 15:32
Per-Hajr edhe Flamuri i ri Nime !!
Me Than te Drejten aspak spo me pelqen as mua por me Rendesi eshte qe u Bonum Shtet e sa per Flamur eshte Formalitet per Shkak atyreve te USA-es dhe te Be-es u Desht te Ndrrojme Flamurin ton !
Por nje gje jam e Sigurt se Flamuri Jone dote jet Prap Kuq e Zi , Lypset pak Kohe per kete, pra s'kemi pse te Merzitem per kete kjo Shpejt dote Festojme edhe Flamurin te ri po ashtu ajo qe ishte Nje KUQ-E-ZI !!!!!!!!!!!!!!!!11:wink: pupi as une Nuk e Ndrroj Por Qeshtje e Kohes................:wink:

Linka_pz
18-02-08, 16:03
Ani!
Veq mė sė paku e kam pritur njė Flamur tė tillė.
Athua vallė do tė ketė zemėr dikush ta mbajė duke i prirė Dasmave e Krushqive kėtė Flamur ?
Unė nuk do ta ndėrroj Flamurin timė kurrėėėė!http://dardania-ma.com/images/flamuri.gif
http://www.dardania.de/images/albania.jpg


Po ku t`paska shku mendja ,,,,valla hiq nuk shkon ai per Krushq,as une se kisha preferu sidomos per Dasma me Valu ai flamur !!

gazi-de
18-02-08, 16:05
Ani!
Veq mė sė paku e kam pritur njė Flamur tė tillė.
Athua vallė do tė ketė zemėr dikush ta mbajė duke i prirė Dasmave e Krushqive kėtė Flamur ?
Unė nuk do ta ndėrroj Flamurin timė kurrėėėė!http://dardania-ma.com/images/flamuri.gif
http://www.dardania.de/images/albania.jpg
Si do qe te jete ky Flamur do te mbetet me ne,dhe ne zemrat tona.
Besoj me Shqipen me dy krene do te festohet,do te martohem me kete flamur,do te kendojm,vallzojme,ky ishte dhe do te mbetet Flamuri yne....

Oqeani
18-02-08, 16:11
Me e thene te verteteen ne nė Preshgeve nuk ke kemi shprehi me vue flamurin ne dasma !!! Jo qe nuk e dojme por ashtu.... , por fatkeqsisht e vejshin ata qe e kan vjekur para 20 viteve !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( dihet se pse, kishin lejen, guximin, e ne kete menure maskojshin veten ) !!!!!!

Urata
18-02-08, 16:16
Njeri i rralle qe mendonte shume, fliste pak , e s'vepronte hiqq ( Nje subjekt dhe objekt studimi me shume per mitologjine )..!!

Lerni keto kifle , qe s'jemi ne kohen e kryqezatave te kishes mesjetare qe t'valvojme simbole me "yje, kryqa te davidit, rrota mesjetare, shpata, krune, taxhie e ku ta di une ndoshta edhe ndonje monedhe te ritualeve satanike/t'shtrigave ... !!

S'kemi nevoj perkurrfare flamuri...E kemi flamurin . Nje dhe te vetmin flamure ; ate kuqe dhe zi ... AI qe I KA MBIJETUAR KOHRAVE dhe HISTORISE dhe QE DO T'I MBIJETOI TE ARDHMES..

Tjerat jane ethe te perkohshme ...Mos abuzo me titullin Moderator, nuk te ka hije/takon te i drejtohesh nje diskutuese(natyra) ne kete menyre.

Urata
18-02-08, 16:18
pupi as une Nuk e Ndrroj Por Qeshtje e Kohes................:wink:

Ēupėzė, dikur kundershtonit Rugoven kur thonte se duhet flamur shteteror, e tani...?!!!
Edhe ti fjalorin si Jakupi e Hashimi.

Urata
18-02-08, 16:20
kuuuu pse po replikoni pa lidhje shoqatat e dalura nga udba ops gabim te dalura nga lufta neser po dilshin po i tubojshin krejt ka flamuj me i kall para teatrit

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...ate poqaver!

Arkza
18-02-08, 16:33
Ēupėzė, dikur kundershtonit Rugoven kur thonte se duhet flamur shteteror, e tani...?!!!
Edhe ti fjalorin si Jakupi e Hashimi.Qupezajk !!!
Edhe Sot e Kundershtoj Flamurin te rogoves !!!! Une ate Flamur as qe dua te njoh per veq ate KUQ-E-ZI !!!!!!!!!!!!

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 17:29
Qupezajk !!!
Edhe Sot e Kundershtoj Flamurin te rogoves !!!! Une ate Flamur as qe dua te njoh per veq ate KUQ-E-ZI !!!!!!!!!!!!

Arkza qet flamurin e fundit qe ta ka dizajnu Kupa, qka te kish shkue per bikini n`plazhe.

Guri i madh
18-02-08, 17:30
Qupezajk !!!
Edhe Sot e Kundershtoj Flamurin te rogoves !!!! Une ate Flamur as qe dua te njoh per veq ate KUQ-E-ZI !!!!!!!!!!!!ehhh qerime shote galica ku ishe ma heret kti populli me ja hjek zullumin

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 17:35
Po sigurisht duke pas parasysh se askush s`po na pyt ne ,,,e thash kete me shprese qe nje dite te bejme dhe Bashkimin Kombetar ,,,deshtem apo jo ne Ja pafshim hajrin njehere per njehere ,,,,e kur t`vjen ajo dite ne e dim t`gjithe besoj se e kemi Flamurin me te bukur ne bote KUQ E ZI ......

Gjdo te mire ....
Linka_Pz


bash qe nuk e kan pyten popullin le t`shkojn t`presin kata te teshave e kemisha me qet forme flamuri. Ja pafte hajrin ai qe e ka jap idene per kete astar jargani edhe dhashte Zoti, ai qe e ka jap kete ide per me sjell kete flamur mos i shkoft java e ja mbshtjellshin kufomen me kete flamur.

Urata
18-02-08, 18:11
Arkza qet flamurin e fundit qe ta ka dizajnu Kupa, qka te kish shkue per bikini n`plazhe.

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
ne "plazhin" e Nekocit a?

Gjumashja
18-02-08, 18:25
Ky flamur perfaqeson shtetin e Kosoves... ku vendet tjera do te na identifikojne me te... ndersa flamuri Kuq e Zi do te mbetet pergjithmone ne zemrat tona kur dihet sa gjaku eshte derdhur per te...

Guri i madh
18-02-08, 20:05
autori i kti flamuri qenka MUHAMER IBRAHIMI shum po i dojke komunitetet


marri i qoft

valiii
18-02-08, 20:16
autori i kti flamuri qenka MUHAMER IBRAHIMI shum po i dojke komunitetet


marri i qoft

Ibrahimi: Flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė BE-sė dhe institucioneve euro-atlantike

Prishtinė, 18 shkurt 2008 (Kosovapress) Koha 16:05
Ibrahimi: Flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė BE-sė dhe institucioneve euro-atlantike
Fituesi i konkursit pėr simbolet shtetėrore, Muhamer Ibrahimi tha tė hėnėn pėr Kosovapress se ngjyra e kaltėr nė flamurin e shtetit tė Kosovės paraqet aspiratat e popullit pėr integrimet euroatlantike, ndėrsa harta nė sfondin e kaltėr paraqet Kosovėn si vend tė pasur dhe paqėsor, derisa gjashtė yjet paraqesin komunitetet.

Propozimi i Ibrahimit pėr flamurin dhe stemėn e shtetit tė Kosovės ėshtė miratuar dje nė seancėn historike tė legjislacionit kosovar me rastin e shpalljes sė pavarėsisė.

Ibrahimi theksoi se ideja pėr dizajnim dhe konkurrim pėr simbole i ka lindur para publikimit tė konkursit pėr hartimin e simboleve nga ana e Ekipit tė Unitetit.

“Kam filluar tė punoj para konkursit i cili ka pasur kriteret e caktuara dhe nė bazė tė tyre e kam punuar flamurin dhe stemėn”, tha ai.

Ibrahimi tha se flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė Bashkimit Evropian dhe institucioneve euro-atlantike.

“Ngjyra e kaltėr paraqet aspiratat e popullit tė Kosovės nė integrimet e institucionet euro- atlantike. Ngjyra e verdhė e arit, pėrkatėsisht harta nė sfondin e kaltėr, paraqet Kosovėn si vend tė pasur dhe paqėsor dhe yjet e bardha mbi hartė paraqesin komunitetet qė jetojnė nė Kosovė. Ka komunitete qė me numėr janė mė tė vogėl ose mė tė madh, por tė gjitha janė tė barabarta nė shtetin e ri tė Kosovės”, tha Ibrahimi.

Ai theksoi se lajmin pėr zgjedhjen e propozimit tė tij pėr simbole shtetėrore e ka marrė dje, kur Kuvendi e miratoi si flamur tė shtetit tė Kosovės.

“Gėzimi i parė ka qenė pavarėsia e Kosovės dhe gėzimi i dytė ka qenė fitorja pėr konkursin e simboleve. Nuk besoj dhe nuk shpresoj se do tė fitoj ndonjė konkurs mė tė madh ndonjėherė”, tha Ibrahimi. /L.Tahiri-A.Ademi/

valiii
18-02-08, 20:21
P.S| Ky ėshtė ai fatlumi qė ka fituar 10.000 €-ki... shpresoj tash, qė nuk ma sheh sherrin, e me dal dikush me reh thupėr veshve :)...http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/muamer-ibrahimi(180208)_thmb.jpg

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 20:27
P.S| Ky ėshtė ai fatlumi qė ka fituar 10.000 €-ki... shpresoj tash, qė nuk ma sheh sherrin, e me dal dikush me reh thupėr veshve :)...http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/muamer-ibrahimi(180208)_thmb.jpg

m`ka shkue mendja qe veq nja besharet njeri u kane ai qe ka dizajnu ate harrnicen shtetrore. Jo thuper veshve po me shti te pashiqi me titen edhe slloben edhe me ja shkrujt fuk ju ftyres

Guri i madh
18-02-08, 20:40
P.S| Ky ėshtė ai fatlumi qė ka fituar 10.000 €-ki... shpresoj tash, qė nuk ma sheh sherrin, e me dal dikush me reh thupėr veshve :)...http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/muamer-ibrahimi(180208)_thmb.jpg


vallah une me hithi e kisha rreh veshve kit arsch gezikt

4peace
18-02-08, 20:46
*


*

Mediat gjermane thanė se Ahtisaari ka ngulur kėmbė pėr njė flamuar si ky. Kjo pėrkthehet kėshtu: Ahtisaari ka dashtė ashtu dhe PIKĖ.

Edhe ky dizajnuesi (fitues i konkursit) ka punuar (dizajnuar) duke u bazuar nė „propozimin“ (diktatin) e Ahtisaarit.

„A po vjen pavarėsia?“( Pavarėsia“ e Ahtisaarit’) „A po na o dhonė?(“ Pavarėsia“ e Ahtisaarit’)“ Kur po na vjen?“( Pavarėsia“ e Ahtisaarit’), „Pavarėsia“ e Ahtisaarit’, kanė qenė temat qendrore (qinda faqe) nė kėtė forum, forumet tjera, mediat…

E tash? Jo ashtu, jo kėshtu, jo ky, jo ai...Ēka hamami po doni mė tepėr?

Pavarėsia e Ahtisaarit
Flamuri i Ahtisaarit
Stema e Ahtisaarit
„Ligji“ i Ahtisaarit


Ku na qenka atėherė gabimi?


***

LABI
18-02-08, 21:00
Z. Labi, mos ik nga pyetja.
Aty ku kam vendos pikė, nuk kishte nevoj pėr pėrgjigje por aty ku kam vendos PIKĖPYETJE.


Ne rrafshin nacional meritore kryesore jane ata qe flijuane me te shtrejten e tyre jeten dhe gjymtyret .

Duke ju falenderuar flijimit te jetrave te deshmoreve tane dhe sakrifices se veteraneve te USHSHTRISE ĒLIRIMTARE te KOSOVES. Natyrisht dhe sakrifices se popullite (nga i cili ka linde si domosdoshmeri e kohes dhe ushtria e lavdishme) ...

Rugova dhe familja e tij personalisht vetem cka ka perfituare nga koha si bartese i i politikes kombetare per nje periudhe te caktuare kohore/politike...

Rugova dhe familja e tij nuk di qe ka be dicka me shume se koka/gjeniu profesori i nderuare FEHMI AGANI ... Ibrahim Rugova dhe familja tij , nje flakaresh se ka hanger ne emer te berjes se shtetesise se Kosoves...


Nese dikush eshte meritori nga e ashtuquajtura levizje pacifiste per organizim moral dhe rezistence paqesore gjate viteve 90 - eshte truri - FEHMI AGANI...

Besoj qe e more pergjegjen ne pyetjen e shtrurare...

Personaliteti i Ibrahim Rugoves per te bemat e tij eshte e tej-ekzagjeruare, e hiperbolizuare .. nje imazh qe pasqyron nje personalitet nepermjet fenomenit te MITIT.

Urata
18-02-08, 21:13
m`ka shkue mendja qe veq nja besharet njeri u kane ai qe ka dizajnu ate harrnicen shtetrore. Jo thuper veshve po me shti te pashiqi me titen edhe slloben edhe me ja shkrujt fuk ju ftyres

o e mira te marrte hė, se u knaqa tu u qesh......!

LABI
18-02-08, 21:17
Mos abuzo me titullin Moderator, nuk te ka hije/takon te i drejtohesh nje diskutuese(natyra) ne kete menyre.

Ketu jemi per te diskutuar. Fryma kritike e te diskutuarit eshte nje qasje qe i kontribuon dhe shtyen zhvillimet e proceseve shoqerore ne pergjithesi..

Ne nje forme te ketille komunikimi fatmiresisht autoriteti/respekti individeve - nuk kultivohet ne saje te honoreve, meritave te llojit feudalo-fisnike (me trashegimi, ne saje te familjarizmit e ku ta di une) .

Permua te gjithe jane te barazvlefshem (te pa privilegjuare) ne diskutimee. Eshte OPINIONI PUBLIKE - i cili eshte ANONIM qe vlerson dhe orjentone prestigjin, autoritetin intelektuale, moral etj etj ...

:wink:

Zana04
18-02-08, 21:23
Ndoshta mesohen syt me pa, njeher nuk po me pelqen fare.

Dilaver
18-02-08, 21:51
Ne rrafshin nacional meritore kryesore jane ata qe flijuane me te shtrejten e tyre jeten dhe gjymtyret .

Duke ju falenderuar flijimit te jetrave te deshmoreve tane dhe sakrifices se veteraneve te USHSHTRISE ĒLIRIMTARE te KOSOVES. Natyrisht dhe sakrifices se popullite (nga i cili ka linde si domosdoshmeri e kohes dhe ushtria e lavdishme) ...

Rugova dhe familja e tij personalisht vetem cka ka perfituare nga koha si bartese i i politikes kombetare per nje periudhe te caktuare kohore/politike...

Rugova dhe familja e tij nuk di qe ka be dicka me shume se koka/gjeniu profesori i nderuare FEHMI AGANI ... Ibrahim Rugova dhe familja tij , nje flakaresh se ka hanger ne emer te berjes se shtetesise se Kosoves...


Nese dikush eshte meritori nga e ashtuquajtura levizje pacifiste per organizim moral dhe rezistence paqesore gjate viteve 90 - eshte truri - FEHMI AGANI...

Besoj qe e more pergjegjen ne pyetjen e shtrurare...

Personaliteti i Ibrahim Rugoves per te bemat e tij eshte e tej-ekzagjeruare, e hiperbolizuare .. nje imazh qe pasqyron nje personalitet nepermjet fenomenit te MITIT.


Flm nė pėrgjigje.
Unė nuk i mohoj askujt meritat.

Kjo qė ti thua, mos me u zgjat shum e me dal nga kornizat e temes do tė pėrshkruaj me pak fjalė.
Kur e kishte zbuluar Ajnshtajni terione e relativitetit, udhetonte nė tė gjitha universitetet dhe profesorve ua shpjegonte atė.
Njė ditė vozitėsi i Ajnshtajnit kėrkon atij qė ky tė shpjegoj para profesorve tė njė universiteti teorinė tė cilėn e kishte mėsuar permendėsh gjatė ligjeratave qė mbante ky i fundit.
Nejsė mos me u zgjat shum, fillon vozitėsi e shpjegon pėr mrekulli, pikėrisht ashtu si vet Ajnshtajni, dhe nė fund pasojnė pyetjet. Dikush nga prefesoret i parashtron njė pyetje, dhe ky me mjeshtri i pėrgjigjet, kjo ėshtė aq e thjeshte sa edhe vozitėsi im mund t’ju pėrgjigjet.
Kur e ka marr timonin e drejtimit tė rezistences kombėtare Rugova asnjeni prej shqiptarve nuk ka pas testise me pranu njė post tė tillė, edhe pse kan qenė tė lutur…….

Pėr fat tė keq ne shqiptarėt pėr inat tė Rugovės ma e arsyeshme na duket tė kemi njė leckė paqavur se njė flamur kombetar.
Veteranet e luftės e kallėn flamurin dardan, pėr ata paskan merita tek TY, por tek une nuk kan etj....

Pupi
18-02-08, 21:56
Ju lutėm mos i pėrgjithėsoni gjėrat!
Veteranėt e luftės janė shumė, shumė mė shumė se sa janė tė regjistruar zyrtarisht!

Kujtoj tė citoj:

Falimenderit edhe atyre trimave tė "panjohur" qė kapėn pushkėn kunder armikut, e pėr tė mos dalė kurrė me popozitet, ja ēfar bėra unė!

MemphiSx
18-02-08, 22:01
Ne rrafshin nacional meritore kryesore jane ata qe flijuane me te shtrejten e tyre jeten dhe gjymtyret .

Duke ju falenderuar flijimit te jetrave te deshmoreve tane dhe sakrifices se veteraneve te USHSHTRISE ĒLIRIMTARE te KOSOVES. Natyrisht dhe sakrifices se popullite (nga i cili ka linde si domosdoshmeri e kohes dhe ushtria e lavdishme) ...

Rugova dhe familja e tij personalisht vetem cka ka perfituare nga koha si bartese i i politikes kombetare per nje periudhe te caktuare kohore/politike...

Rugova dhe familja e tij nuk di qe ka be dicka me shume se koka/gjeniu profesori i nderuare FEHMI AGANI ... Ibrahim Rugova dhe familja tij , nje flakaresh se ka hanger ne emer te berjes se shtetesise se Kosoves...


Nese dikush eshte meritori nga e ashtuquajtura levizje pacifiste per organizim moral dhe rezistence paqesore gjate viteve 90 - eshte truri - FEHMI AGANI...

Besoj qe e more pergjegjen ne pyetjen e shtrurare...

Personaliteti i Ibrahim Rugoves per te bemat e tij eshte e tej-ekzagjeruare, e hiperbolizuare .. nje imazh qe pasqyron nje personalitet nepermjet fenomenit te MITIT.


Ne rrafshin Kombetar me meritori per PAVARSIN E KOSOVES eshte Themeluesi i PAVARSIS SE KOSOVES PRESIDENTI I PARE HISTORIK TE SHTETIT ME TE RI NE BOTE IBRAHIM RUGOVA,pa i harru DESHMORET QE RANE PER LIRIN DHE PAVARSIN E KOSOVES!

Sikur qe AMERIKA identifikohet me THEMELUESIN e saj,e qe eshte Teodor Ruzvelt!Ashtu edhe KOSOVA per jet e mot do te IDENTIFIKOHET me EMRIN E IBRAHIM RUGOVES!

Shum i vogel je ti dhe disa tjer qe ne keto dit te para te Pavarsis se KOSOVES po mundohi qe EMRI i IBRAHIM RUGOVES te jet apo mos te jet fare i pranishem ne temat ku flitet per PAVARSIN E KOSOVES!

Urata
18-02-08, 22:05
http://www.youtube.com/watch?v=4gsCWhRJ2Lc (http://www.youtube.com/watch?v=4gsCWhRJ2Lc)


Dr. RUGOVA dhe veper e tij, jemi ketu ku jemi...!

Naki
19-02-08, 10:04
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Flag_of_Kosovo.png/150px-Flag_of_Kosovo.png


Flamuri i ri i Republikes sė Kosoves,nuk pėrmbanė indentitet Kombėtarė,nuk ka asnjė element tė historisė,kulturės dhe traditave kombėtare.
Gjaku i derdhur,sakrifica e gjeneratve tė shumta pėr shtetin ēė ne tani po e gėzojmė nuk simbolizohet nė flamurin e ri tė Republikės sė Kosoves.

Njė Flamur i pėrzgjedhur nga njė grupė i vogel,pa e pyetur fare popullin vihet nė aktin e kryer nė parlament pas deklarates sė pavarsisė mė duket ėshtė njė veprim i nxituar i paramenduar nga mekanizmat e udhėheqėsve tonė tė imponuar nga faktori i jashtėm .

A mė pėlqeu ky flamur,themė jo pėrveq kartes gjeografike tė territorit tė kosovės nuk ka asgjė ēė syri do ta pėlqente.

LuLjaa
19-02-08, 23:52
Valla ky Flamur hiq as mu s'pom pelqen, mas pari ngjyren se ka t'mire edhe qata ylla nalt dyqysh palidhje, zaher jena mesu me pa Kuq e Zi, po hajr ishalla se bahet mire,, punet e mira vin ngadal gjithe kan than.

Guri i madh
19-02-08, 23:57
ju perfaqsusit e kryeministrit qe jeni antar nė dardani e di se e dini e kam nji pytje cili nga kta ylla na takon neve shqiptarve i pari apo i mesmi apo i fundit


bile ju e dini ket sekret

LuLjaa
20-02-08, 00:05
Ne t'parin jemi na pse kush kujtove Guri hahaha

Guri i madh
20-02-08, 00:14
Ne t'parin jemi na pse kush kujtove Guri hahahapo thash pasi prap bashkim vllaznim po pijna raki bashk zhiveli po thojna ylli i jon duhet me kan ne mes

Urata
20-02-08, 00:22
Ne jemi te gjashte! Ahtisari, u ka kushtue rendesi te medha minoriteteve...!
Te barabart, shkie, magjup e shqiptare.

LuLjaa
20-02-08, 00:36
po thash pasi prap bashkim vllaznim po pijna raki bashk zhiveli po thojna ylli i jon duhet me kan ne mes

Hajt mos u ban marak se dikur e hjekin edhe keta hehe
sa per fillim e kan keshtu tani ..... :)

legenda
20-02-08, 01:31
....ne jemi mesuar vetem te kerkojme,te kerkojme...por ,,,

perderisa jemi te varur nga DIPLOMACIA BOTERORE,,,atehere nuk kemi mundesi te zgjedhim,duhet te pranojme rregullat e lojes si alternative e fundit,....thjeshte jane mekanizma qe imponohen....(flamuri,stema....-sa te permbushen STANDARDET )....pas Njohjes se Pavaresise ,fillojne ditet me te veshtira per themelimin e shtetit te ri,...ku Kosova do te perballohet me sfida te shumta,te cilat ajo nuk do te arrij te i perballoj pa ndihmen e ALEATEVE....

pra,dua te them se varshmeria - DIKTON SITUATEN - ....
Vetvendosja,...teoritikishte prek bindshem disa pika...

por PRAKTIKA qendron larg....

ne LUFTE nuk kerkohej teori-por ARMATIM...USHTAR...

kerkohej KAPITAL...e,
qe sot e neser ,kosovaret kur te zgjohen ne mengjes do ballafaqohen me sfidat e perditshmerise :

-BUKA
-UJI
-RRYMA....

......

legenda
20-02-08, 01:51
Qy,,,
"bukuroshi" ,,,

nuk besoj se nuk qendron dikush tjeter pas kesaj MARIONETE...P.S| Ky ėshtė ai fatlumi qė ka fituar 10.000 €-ki... shpresoj tash, qė nuk ma sheh sherrin, e me dal dikush me reh thupėr veshve :)...http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/muamer-ibrahimi(180208)_thmb.jpg

lirik
20-02-08, 09:13
Edhe Ma Lart E Kam Shkruar Se Populli Shqiptarė
Nuk Do Te Pajtohet Me Ket Flamur
Sepse ėsht Imponuar
Por Tė Presim Pak Kohė Se Rrethanat Jan
Siq E Dijm Te Gjith Per Ne Tė Jashtzakonshme Specifike Per Shqiptarė
Ne Te Ardhmen Jo Te Largėt Do Tė Ndryshoj Puna Per Flamurin
Me Nji Seancė Ndoshta Parlamentare Apo Nji Kuvend Te Pėrgjithshėm Kombtarė Me Presion
Ku Flamuri Ynė Kuq E Zi Do Tė Kthehet
Por Per Kėt Duhet Pak Kohė
Sepse Ky Flamur Dinakrisht Na U Imponua
Por Njiher Jemi Nen Mbikqyrje Speciale

Na Vrojtojnė Ne Secilen Levizje
Sa Do Te Vogel
Jemi Te Percjellur
Dhe Nuk Duhet Me I Dhanė Njiher Shkas Rusisė E Serbisė
Per Zhurma
Mendoj Se Edhe Qeshtja E Flamurit Do Te Zgjidhet
Ky Problem
Sigurisht Nen Presionin E Popullit Do Te Zgjidhet

DritonPR
20-02-08, 09:32
valla mu qyky flamur po me pelqen, jo se palidhje, po qe na reprezenton neve!!! ooooo kosovar a kuptoni?? kur luan kosova me gjermanin futboll, ti me flamurin ton kombtar, gjermant mendojn se po lujn me shqiprin...capisco?? hajt tash pranoni qet flamur edhe mos hani veq pasul

BE LK
20-02-08, 09:36
Edhe Ma Lart E Kam Shkruar Se Populli Shqiptarė
Nuk Do Te Pajtohet Me Ket Flamur
Sepse ėsht Imponuar
Por Tė Presim Pak Kohė Se Rrethanat Jan
Siq E Dijm Te Gjith Per Ne Tė Jashtzakonshme Specifike Per Shqiptarė
Ne Te Ardhmen Jo Te Largėt Do Tė Ndryshoj Puna Per Flamurin
Me Nji Seancė Ndoshta Parlamentare Apo Nji Kuvend Te Pėrgjithshėm Kombtarė Me Presion
Ku Flamuri Ynė Kuq E Zi Do Tė Kthehet
Por Per Kėt Duhet Pak Kohė
Sepse Ky Flamur Dinakrisht Na U Imponua

Por Njiher Jemi Nen Mbikqyrje Speciale

Na Vrojtojnė Ne Secilen Levizje
Sa Do Te Vogel
Jemi Te Percjellur
Dhe Nuk Duhet Me I Dhanė Njiher Shkas Rusisė E Serbisė
Per Zhurma
Mendoj Se Edhe Qeshtja E Flamurit Do Te Zgjidhet
Ky Problem
Sigurisht Nen Presionin E Popullit Do Te Zgjidhet

Sakte................!

UniCorN
20-02-08, 09:41
Kete flamur si me pa qat te BE-se si kta, zoti na rujte..duhet mos te harrojme qe jemi shqiptare dhe mos ta harrojme flamurin tone kombetar, se ma mire te kishin marr ne konsiderate flamurin e Rugoves (ha)Shimi me shoke dhe jo me nxjerr ketu simbole, qe nuk simbolizojne kurgjo.as historine, as tradite e as komb..ky flamur ju kish shku per shtati ketyne te BE-se.

Bota po do me na asimilue, me kriju nje identet te ri pa rrenje, pa histori, pa te kaluar..

Mozomakeq!

BE LK
20-02-08, 09:47
valla mu qyky flamur po me pelqen, jo se palidhje, po qe na reprezenton neve!!! ooooo kosovar a kuptoni?? kur luan kosova me gjermanin futboll, ti me flamurin ton kombtar, gjermant mendojn se po lujn me shqiprin...capisco?? hajt tash pranoni qet flamur edhe mos hani veq pasul

Kete flamur e kane pranuar dashje e pa dashje, por se s'hyn ne asnje zemer shqipetari te kosoves kjo po dihet tashme....!


p.s. Eshte mire qe eshte dizenjuar nje flamur i tille pa asnje simbolike kombetare me qellim qe populli shqipetar i kosoves mos ta perdor ne asnje vend..! Ky flamur do jete thjeshte simbolik e pa asnje vlere tjeter... Nje flamur me simbole kombetare nenkupton ne nje menyre apo tjeter nje largim dhe diferencim nga flamuri kuq e zi. Keshtu qe Thaqi me shoke eshte treguar i menqur dhe ka sjell nje flamur pa lidhje hiq me qellim qe populli perseri te perdor flamurin kombetar..!

Po me vjen keq se asnje spo e kapka kete gracka qe ka dasht te fuse politika kosovare te tjeret, pra nje flamur qe askush nuk e perdor dhe nuk hyn ne zemren e askujt, por do jete neper cepe muresh pa asnje vlere, thjesht mos me thene se kosova si shteti i dyte shqipetar ne rajon nuk ka flamur... Po e them prape me mire nje flamur pa asnje simbol kombetar dhe mos pelqimin e tij nga populli qe neser do te shkoje drejt bashkimit te simboleve te perbashketa mes shqiperise e kosoves si ne anen politike e kombetare ashtu dhe ne anen e perfaqesimit te flamurit...!

Eshte nje zgjedhje e zgjuar...!

Zana_ch
20-02-08, 10:12
Do ta respektoj si flamur shteteror, por nuk do ti perkulem asnjehere. Kush luftoj per kete flamur te tanishem? Kush e dha jeten per te? Cfare historie ka ky flamur?
Jo, une perkulem vetem para flamurit kombetar!!!
Nuk e dashuroj nje flamur, qe dikush "duke u argetuar" e ka dizajnuar, por e dashuroj flamurin e qendisur nga Marigona, para shume e shume vjetesh. http://www.youtube.com/watch?v=qQNKmrdeqcc
Shume sundues patem, shumecka na bene, por askush nuk mundi te na nderroj flamurin... kush e beri me ne fund?? Vet UCK-ja me dore te vete (Thaqi, Jakupi...)
E di se jane vetem emocione momenti, por ndoshta pajtohem ndonjehere... kush e di. Fundi i fundit, askush nuk na ndal flamurin kuq e zi. Mundemi cdohere, ne cdo rast, feste etj. me i perdore te dy. Ky eshte pak sa ngushllim.

Preshevar
20-02-08, 10:18
Me dallim me Zanėn, un si perkulėm asnje simboli.

Por me gjithatė flamurin e Kosovės duhet ta respektojm edhe n'koft krejt shkrrabla.


Kuptohet qe flamuri i pa-zevendsueshėm eshte dhe do te mbetet ai qe na identifikoj gjithė keto shekuj :http://www.vlorenj.com/flamur.gif

Murgesha
20-02-08, 20:05
Pavarėsit e Shqiptarėve.

http://img90.imageshack.us/img90/9938/isaboletinvlore1912shpact6.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/)17.02.2008 Prishtinė


http://img182.imageshack.us/img182/8340/flamurikosoves920893730ip3.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/)

Rianne
20-02-08, 20:09
hjeke de ket flamur....as me pa spo muj.

teutaA
20-02-08, 20:33
shteti i ri flamuri i ri nuk eshte keq jo por na shqiptart gjith e gjejm ka nje vegz dikun per me pas ku me u kap

panta_rhei
20-02-08, 20:40
shteti i ri flamuri i ri nuk eshte keq jo por na shqiptart gjith e gjejm ka nje vegz dikun per me pas ku me u kap

Populli i ri :biggrin:

Arb
21-02-08, 07:36
Ku jane shoqatat e daluna nga UDB-ja dhe kuqaloshe te tjere te elektoratit te PDK-se, qe nuk djegin edhe kete Flamur?

Po me doket qe masi jane gjak-magjupesh, jane tu e pelqy shume kete ngjyren e arit (apo e verdhe, apo cka osht?). E po ashtu jane duke e pelqyer edhe bashkim-vellaznimin me pakicat magjupe (tu KS), permes 5 yjeve te tjere ne Flamur.

Shqiponjen e zeze, fushen e kuqe te flamurit, plisin e bardhe (te Shqiptareve te Kosoves), emrin Dardania, e dogjen dhe e perdhosen, bile ne emer te patriotizmit.

Ku mbeti Referendumi per perzgjedhjen e Flamurit Shteteror, ashtu sic kerkonin fara e flliqte e zagareve? Apo nderruan mendjen se nje Referendum i ketille do te zyrtarizonte, ate flamur qe disa muaj me heret ata vete e dogjen?

get_up
21-02-08, 08:45
Ku jane shoqatat e daluna nga UDB-ja dhe kuqaloshe te tjere te elektoratit te PDK-se, qe nuk djegin edhe kete Flamur?

Po me doket qe masi jane gjak-magjupesh, jane tu e pelqy shume kete ngjyren e arit (apo e verdhe, apo cka osht?). E po ashtu jane duke e pelqyer edhe bashkim-vellaznimin me pakicat magjupe (tu KS), permes 5 yjeve te tjere ne Flamur.

Shqiponjen e zeze, fushen e kuqe te flamurit, plisin e bardhe (te Shqiptareve te Kosoves), emrin Dardania, e dogjen dhe e perdhosen, bile ne emer te patriotizmit.

Ku mbeti Referendumi per perzgjedhjen e Flamurit Shteteror, ashtu sic kerkonin fara e flliqte e zagareve? Apo nderruan mendjen se nje Referendum i ketille do te zyrtarizonte, ate flamur qe disa muaj me heret ata vete e dogjen?

O alb i bjeshkeve te nemuna , mbushu mend njeher e pergjithmon , se pari ata emra qe permende jan emra qe kan luftu kunder UDB-se e jan ndjek nga UDB-ja qe kur i kan mbush 16 vjet kete fute nkoke njeher e pergjithmon pergjithmon e pergjithmon mos mujsh me fut hajde ta fus une .

Se dyti Ai flamur esht djegur nga disa budallenje e jjo shoqata e pallavra ,disa Afrima qe jan perjashtuar menjeher pas djegjes se flamurit sepse edhe ata qe jan kunder Rugoves nuk mund ta bejn nje gje te tille sepse aty ka qene shenja e flamurit kombetar ,ai njeri duhet te denohet me ligj - sipas kanunit me vdekje :) !,

Se treti Aİ FLAMUR KURRE NUK ISHTE PRANUAR NGA EU APO UNMIK a kush dreqin e ka zgjedh ate . SEPSE n ne ligj thuhet se flamuri nuk mund te kete shenja nacionale pamarre parasysh se a e ki formu ma heret apo tani .

Dihet shume mire se 1992 deklaruam pavaresin dhe leje qe nuk u paraqit neper media po ste njohu as afganistani :):)

E sot gjysma e botes vetem ka pranuar pavaresin .

Me ate flamur qe thua ti kurre nuk do kishin pranuar edhe zdo te kishin njoh .

Pash zotin sa vjet shkolle i ke ! veq po du me dite !

get_up
21-02-08, 08:54
Edhe diēka se harrova , gazetaret i than Thaqit te puth flamurin ,, nuk mundi ta puth ate e vrejta ,, une kam puth flamurin ma heret tha -kishte fjalen per flamurin dykrenar ..ishte nje rast shum shum mallengjyes .

Edhe une do ta mbaj flamurin tim , ky i riu le te rrin ne ndertesa shteterore ,, vetem per hater te paveresis pranuam te gjithe me duket..
PAVARESIA FITOHET ME LUFTE (pa ndihme si Ismail Qemali e ISa Boletini) e ATEHER E NGRITE FLAMURIN SI TE DO TI , e keshtu me ndihmen e te tjereve mjafton kjo per ne.

Arkza
21-02-08, 12:24
Edhe diēka se harrova , gazetaret i than Thaqit te puth flamurin ,, nuk mundi ta puth ate e vrejta ,, une kam puth flamurin ma heret tha -kishte fjalen per flamurin dykrenar ..ishte nje rast shum shum mallengjyes .

Edhe une do ta mbaj flamurin tim , ky i riu le te rrin ne ndertesa shteterore ,, vetem per hater te paveresis pranuam te gjithe me duket..
PAVARESIA FITOHET ME LUFTE (pa ndihme si Ismail Qemali e ISa Boletini) e ATEHER E NGRITE FLAMURIN SI TE DO TI , e keshtu me ndihmen e te tjereve mjafton kjo per ne.E Sakt eshte kjo e kam pa edhe une ne Tv por se kam Degju qe i kan than me Puthe Flamurin por e pash qe ishte shume i pa Knaqur me Flamurin te ri ! ne Fakt ai ska Faj per kete meqe keshtu kan kerkuar gjithe mabre Bota !!!
Kjo eshte Qeshtje e kohes Heret a Von Flamuri Jone dote jet prap ai i Njeti Kuq e-Zi !!!!!! :wink:

Guri i madh
21-02-08, 12:31
E Sakt eshte kjo e kam pa edhe une ne Tv por se kam Degju qe i kan than me Puthe Flamurin por e pash qe ishte shume i pa Knaqur me Flamurin te ri ! ne Fakt ai ska Faj per kete meqe keshtu kan kerkuar gjithe mabre Bota !!!
Kjo eshte Qeshtje e kohes Heret a Von Flamuri Jone dote jet prap ai i Njeti Kuq e-Zi !!!!!! :wink:kush i pa knaqun hasha esht ne gjendje nji harren me marr nga strajca e magjupeve e me qit vend flamurit veq me than qe une e qita flamurin

Preshevar
21-02-08, 13:07
kush i pa knaqun hasha esht ne gjendje nji harren me marr nga strajca e magjupeve e me qit vend flamurit veq me than qe une e qita flamurin
Boll qe se ka qit flamurin e partis se tij :wink:Pasi arriten ta njohin fuqit e medhaja Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran, flamuri eshte sen i vogel... kishim mund edhe pa to !

ps: nese fillojm ta analizojm mir ket flamur, mundeni me vrejt edhe ju, qe nuk eshte kaq i keq !

BE LK
21-02-08, 13:35
Boll qe se ka qit flamurin e partis se tij :wink:Pasi arriten ta njohin fuqit e medhaja Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran, flamuri eshte sen i vogel... kishim mund edhe pa to !

ps: nese fillojm ta analizojm mir ket flamur, mundeni me vrejt edhe ju, qe nuk eshte kaq i keq !
O preshevar po ku eshte Fjala pavarur se mu deshte me vendos Syzet me e pa...lol...llooll....lllooolll.....hahahhaahahahah ahhaha

Urata
21-02-08, 14:34
Pavarėsit e Shqiptarėve.

http://img90.imageshack.us/img90/9938/isaboletinvlore1912shpact6.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/)17.02.2008 Prishtinė


http://img182.imageshack.us/img182/8340/flamurikosoves920893730ip3.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/)

Murgeshe, shih ketu Hashimin dhe 'qehren' e tij...!

http://photos-a.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v199/4/100/506840739/n506840739_637464_7134.jpg

Arkza
21-02-08, 14:39
Murgeshe, shih ketu Hashimin dhe 'qehren' e tij...!

http://photos-a.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v199/4/100/506840739/n506840739_637464_7134.jpgUrta Normal qe e ka kete Pamje !!! qka mendove ti ose si paske Prit ate me pa !?

Murgesha
21-02-08, 15:32
Murgeshe, shih ketu Hashimin dhe 'qehren' e tij...!

http://photos-a.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v199/4/100/506840739/n506840739_637464_7134.jpg

Po duket sikur o ka e shef pėr herė tė parė hahahahahahahahaahah.


Njeriu i cili na e solli tė shumėpriturėn Pavarėsi

Ēudi a???

Arkza
21-02-08, 15:35
Po duket sikur o ka e shef pėr herė tė parė hahahahahahahahaahah.


Njeriu i cili na e solli tė shumėpriturėn Pavarėsi

Ēudi a???Hajttttte Xhelozie Hajtee !!!!
A mundesh mu mbajt bre Zonje madhe me kete Xhelozie !!! ?
Ne Vend te jemi te Lumtura qe u Shpall Pavarsia e ju me keto fjalet te Kota Vaj Halli per juve !!!!
P/S Siq shihet edhe ne Foto e as ky s'eshte i knaqur e ju e leni Fajtor Thaqin per Flamurin , keto Tjtre kush e ka bo e jo Thaqi !!!

Murgesha
21-02-08, 15:38
Hajttttte Xhelozie Hajtee !!!!
A mundesh mu mbajt bre Zonje madhe me kete Xhelozie !!! ?
Ne Vend te jemi te Lumtura qe u Shpall Pavarsia e ju me keto fjalet te Kota Vaj Halli per juve !!!!
P/S Siq shihet edhe ne Foto e as ky s'eshte i knaqur e ju e leni Fajtor Thaqin per Flamurin , keto Tjtre kush e ka bo e jo Thaqi !!!

Eh moj Arkza tė gjitha deri nė atė ditė i ka bėrė tjetėrkush... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Dukagjinas_i
21-02-08, 15:38
Hajttttte Xhelozie Hajtee !!!!
A mundesh mu mbajt bre Zonje madhe me kete Xhelozie !!! ?
Ne Vend te jemi te Lumtura qe u Shpall Pavarsia e ju me keto fjalet te Kota Vaj Halli per juve !!!!
P/S Siq shihet edhe ne Foto e as ky s'eshte i knaqur e ju e leni Fajtor Thaqin per Flamurin , keto Tjtre kush e ka bo e jo Thaqi !!!
..e ka pas prej merzie....Ramushi ne Hag !?

Arkza
21-02-08, 15:46
Eh moj Arkza tė gjitha deri nė atė ditė i ka bėrė tjetėrkush... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Po neve na u met gjithe me bo se veq qysh thojne te tjtret !
Tjtre Zgjedhje nuk kemi pas e as ti e as une e as Ky thaqi Vet !
dhe muj te them ty se mua aspak sme Duket Qesharake per veq me duket shume Qesharake qe nuk po dini mu knaqe me ate qe e kemi !
Deri tash oo Ku eshte Pavarsia o qka po bohet me Kosoven !
Ja tash Rezulatat Mes-nevesh Bukur shume Besa edhe diqka mos mendo se kam deshir te perlahim me dikon por ne fakt me dhemb kjo ne shprit qe ka koke qarje mes neve !!!!!!!!!!
Hajt me te mira qeshu rini qeshu se ne Pleqnije Von eshte ........:wink:

Arkza
21-02-08, 15:49
..e ka pas prej merzie....Ramushi ne Hag !?Eh Valla Dukagjinasti me vjen shume keq per ate shkret qe se gezoj kete Fest Madheshtor!
N'dash Zoti Shpejt Del nga aty sepse se meriton te jet aty !
P/S Dukagjinasti mos ki nevoj per Syza ti bie te gjyshes se so Fjala qe u merzit per dikon tjtre por te Flamuri i ka syt te Flamuriii !! :confused:

Dukagjinas_i
21-02-08, 15:50
Eh Valla Dukagjinasti me vjen shume keq per ate shkret qe se gezoj kete Fest Madheshtor!
N'dash Zoti Shpejt Del nga aty sepse se meriton te jet aty !
P/S Dukagjinasti mos ki nevoj per Syza ti bie te gjyshes se so Fjala qe u merzit per dikon tjtre por te Flamuri i ka syt te Flamuriii !! :confused:
....jooo ajo u pa qarte ,edha pa syze....kur e pershendeti familjen Haradinaj :confused: :rolleyes:

Arkza
21-02-08, 15:52
....jooo ajo u pa qarte ,edha pa syze....kur e pershendeti familjen Haradinaj :confused: :rolleyes:Me te Vretet kete spo e dijsha sepse se kam pa !? kisha past qef mem tregu se si ishte pamja e tij kur e ka pershendet a keshtu siq shihet ne foto apo si !? se Seriozisht se kam pa !?

Dukagjinas_i
21-02-08, 15:55
Me te Vretet kete spo e dijsha sepse se kam pa !? kisha past qef mem tregu se si ishte pamja e tij kur e ka pershendet a keshtu siq shihet ne foto apo si !? se Seriozisht se kam pa !?
...as qe i ka ra ne mend se ku eshte Ramushi, a familja e tij...per ate ju ka bo ftyra ashtu..:redface:

Arkza
21-02-08, 16:03
...as qe i ka ra ne mend se ku eshte Ramushi, a familja e tij...per ate ju ka bo ftyra ashtu..:redface:Por ti the se Po e tash thua as qe si ka Ra mend per ate !!! Mua Sinqerisht me vjen shume keq , Me par Ishte Partia ime AKK !!!

Urata
21-02-08, 16:05
...as qe i ka ra ne mend se ku eshte Ramushi, a familja e tij...per ate ju ka bo ftyra ashtu..:redface:


qy,qy per ate pune ai ka festue double...

Preshevar
21-02-08, 17:01
O preshevar po ku eshte Fjala pavarur se mu deshte me vendos Syzet me e pa...lol...llooll....lllooolll.....hahahhaahahahah ahhaha


Nje here po behemi Sovran,... e me von Dhasht Zoti ehde te pavarur :biggrin:

Arb
21-02-08, 17:41
....jooo ajo u pa qarte ,edha pa syze....kur e pershendeti familjen Haradinaj :confused: :rolleyes:

Kemi iritim ne mase ne Dukagjin. Nuk eshte permendur as Familja Ceku, as Gervalla...

Murgesha
21-02-08, 21:31
Kemi iritim ne mase ne Dukagjin. Nuk eshte permendur as Familja Ceku, as Gervalla...
Prit ti ARB se jemi ka gėzohemi njėher...


http://i30.tinypic.com/b82snc.jpg

Honesty^uk.
21-02-08, 21:39
Kemi iritim ne mase ne Dukagjin. Nuk eshte permendur as Familja Ceku, as Gervalla...

Pas qetesimit te nje lumi te rrembyeshem vetem tek ne ndodhi qe mos te permenden ata qe u perleshen dhe disa i mbijetuan kesaj stuhie,por meritat u dedikohen atyre qe dallga i hodhi pandjenja ne breg.....

Urata
21-02-08, 21:39
O popull, po ju a spo e kuptoni apo spo doni me kuptu slloganin BAC, U KRU! a....?

Urata
21-02-08, 21:41
Pas qetesimit te nje lumi te rrembyeshem vetem tek ne ndodhi qe mos te permenden ata qe u perleshen dhe disa i mbijetuan kesaj stuhie,por meritat u dedikohen atyre qe dallga i hodhi pandjenja ne breg.....


ah, ore Honesty....! Ajo qe nuk te takon me mire me thane ate qe nuk eshte e jotja e grabitet, nuk te sjell fat, dhe jeten e ka shume te shkurter...!

Urata
21-02-08, 21:43
by the way, firma juaj po tingellojka thellė...!

Honesty^uk.
21-02-08, 21:46
ah, ore Honesty....! Ajo qe nuk te takon me mire me thane ate qe nuk eshte e jotja e grabitet, nuk te sjell fat, dhe jeten e ka shume te shkurter...!

Firma e TURISTIT te nderuar thot"" Cdo gje eshte e kalueshme ,a me i kalueshmi eshte njeriu""
keshtu qe eshte keta do jene kalimtar shume te shpejte.....

Honesty^uk.
21-02-08, 21:48
by the way, firma juaj po tingellojka thellė...!

many thanx......

Honesty

Arb
21-02-08, 22:51
http://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-rugoves.jpgArradhat e Kuqe duke djegur Flamurin Historik Dardan...

Guri i madh
21-02-08, 22:58
http://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-rugoves.jpgArradhat e Kuqe duke djegur Flamurin Historik Dardan...
ehh kta jan shoqatat e dalura nga .... kta hashen e ngojn

Urata
22-02-08, 03:40
Filluan ta tregojn haptas shpirtin kriminel...!

Preshevar
22-02-08, 08:48
Po ju vjen inati m'doket qe si ka mbet kurfar nderi praktik I.Rugoves :biggrin:

...


teori,.. teori.... pas nje shekuj s'pyesin nxenesit neper banka se kush e pruni punen deri ne pavarsis (edhe pse se ka pru ai, po qeshtu historia do t'modifikohet),.. por Kush ishte Ai qė e Shpalli ??? Bac Hashim Thaqi emer qe s'duhet t'harruar, si per pushkė e si per pend !

lonaaa
22-02-08, 12:46
http://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-rugoves.jpgArradhat e Kuqe duke djegur Flamurin Historik Dardan...

Le te djegin sot ata qė u thirshin ne emėr tė popullit, tė vlervare kombėtare tė cilet "kategorikisht qenė" kunder ndryshimit tė falmurit e sot e aprovuan vet njė flamur qė asgjė nuk ka kombetare.

Historia do i denoj tė tillet e do ti mallkoj!

Cia-Ferizaj
22-02-08, 13:14
http://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-rugoves.jpgArradhat e Kuqe duke djegur Flamurin Historik Dardan...

vllau jem mos ma perkujto kete krim se duhet at 9 me jav ...**.. atyne patriotave me bateria .......

BE LK
22-02-08, 14:11
Le te djegin sot ata qė u thirshin ne emėr tė popullit, tė vlervare kombėtare tė cilet "kategorikisht qenė" kunder ndryshimit tė falmurit e sot e aprovuan vet njė flamur qė asgjė nuk ka kombetare.

Historia do i denoj tė tillet e do ti mallkoj!

Ne Histori 3 njerez do te hyne. Kryeministri, Presidenti, Kryetari i Kuvendit. Te tjeret do harrohen shume shpejt....!

I pelqen apo jo jo ndonjerit keshtu ka me ndodh, sepse keshtu rrjedhen ngjarjet...!

Me te mira BE LK


p.s. Une per vete votoj per Thaēin.....:biggrin:

MemphiSx
22-02-08, 15:29
Po ju vjen inati m'doket qe si ka mbet kurfar nderi praktik I.Rugoves :biggrin:

...


teori,.. teori.... pas nje shekuj s'pyesin nxenesit neper banka se kush e pruni punen deri ne pavarsis (edhe pse se ka pru ai, po qeshtu historia do t'modifikohet),.. por Kush ishte Ai qė e Shpalli ??? Bac Hashim Thaqi emer qe s'duhet t'harruar, si per pushkė e si per pend !


Jo bre mos t'han ty shum per inat ;) Cdo gje e Ibrahim Rugoves eshte ne zemrat tona,por ata qe e kan djeg Flamurin e Dardanis,tash e kan shancen qe ket Flamurin e ri t'Kosoves ta perdorin per n'WC ;)

Urime Flamuri i Minoriteteve,Gezuar minoritete :)

Aerial
22-02-08, 15:38
Jo bre mos t'han ty shum per inat ;) Cdo gje e Ibrahim Rugoves eshte ne zemrat tona,por ata qe e kan djeg Flamurin e Dardanis,tash e kan shancen qe ket Flamurin e ri t'Kosoves ta perdorin per n'WC ;)

Urime Flamuri i Minoriteteve,Gezuar minoritete :)
Cili qe ai arkeolog qe zbuloi se c'flamur kane patur dardanet?

Mesa di une, Rugova nuk ka qene arkeolog. Apo ka qene?


http://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-rugoves.jpgArradhat e Kuqe duke djegur Flamurin Historik Dardan...


Shiii shiiii, paska qene edhe Historik? Duhet te kete shume kohe qe perdoret e valevitet perderisa qenka historik?

MemphiSx
22-02-08, 15:43
Jo ka qen murator si Kupa,tuj nxjerr rrasa t'gurit n'Gllarev :D :D

Ky flamur permban gjithqka Dardane,Shqiptare,Kombetare!

BE LK
22-02-08, 16:12
Jo ka qen murator si Kupa,tuj nxjerr rrasa t'gurit n'Gllarev :D :D

Ky flamur permban gjithqka Dardane,Shqiptare,Kombetare!

PERMBAN SHUME GJERA POR JO GJITHĒKA.......:biggrin:

Arkza
22-02-08, 16:15
Jo ka qen murator si Kupa,tuj nxjerr rrasa t'gurit n'Gllarev :D :D

Ky flamur permban gjithqka Dardane,Shqiptare,Kombetare!Ehh Sikur te permban e Kishin pranu te gjithe kete !!! Por jo jo je Gabim shume !!!

Aerial
22-02-08, 16:27
Ky Flamuri i Rugoves eshte njesoj si ato mijra flamuj pretentende qe u derguan nga mijra qytetare te thjeshte ne zyren ku do venoheshin simbolet. Te gjithe kishin simbole kombetare, as me shume e as me pak, biles ky i Rugoves ishte shume lajle-lule. Keto theniet "flamur dardan", "Flamur historik" me bejne te qesh me te madhe.

Jam i kenaqur me flamurin shteteror te Kosoves, per arsye se ai flamur nuk do te ndikoje fare ne formimin e nje kombi kosovar. Ai nuk ka asnje domethenie nga ana kombetare, dhe per kete arsye flamuri kuqezi, flamuri historik, do te mbese ne zemrat dhe ne identitetin e shqiptareve te Kosoves perjete.

Ne te kundert, nese do te vendosej flamuri i Rugoves ose cdo lloj flamuri me "simbole kombetare", kishte shume rrezik qe kombi te percahej, dhe te krijohej kombi kosovar. Brezat e ardhshme te Kosoves do te identifikohesh me ate flamur "dardan" ndersa brezat e shqiptareve ne trojet e tjera do te lidheshin me flamurin kombetar, dhe si rezultat vetem percarje do te kishim. Tash jam me i qete me kete flamurin e ri shteteror.

Arb
22-02-08, 16:36
Shiii shiiii, paska qene edhe Historik? Duhet te kete shume kohe qe perdoret e valevitet perderisa qenka historik?

A e ki pa me sy kete Flamur hala o njeri? A vec po ban pyetje budallica, se po mundesh?

Quhet historik sepse shenjat identifikuese jane pjese e historise sone Kombetare.

Aerial
22-02-08, 16:41
A e ki pa me sy kete Flamur hala o njeri? A vec po ban pyetje budallica, se po mundesh?

Quhet historik sepse shenjat identifikuese jane pjese e historise sone Kombetare.
Dmth edhe une qenkam historik sepse mbaj nje emer ilir? Ose edhe libri i historise eshte Historik sepse permban gjera historike?

Ooo te keqen e mendjes se kalbur qe me paske!

Hape fjalorin historik dhe gjej perkufizim e fjales "historik". :d Pas kesaj, s'besoj se do besh me pyetje budallica.

Cia-Ferizaj
22-02-08, 16:51
flamur egjiptas me ngjyre te verdhe...... e gezofshi o popull ..kurre skam me perdore kete flamur veq ate kombetar

Arb
22-02-08, 16:57
Dmth edhe une qenkam historik sepse mbaj nje emer ilir? Ose edhe libri i historise eshte Historik sepse permban gjera historike?

Ooo te keqen e mendjes se kalbur qe me paske!

Hape fjalorin historik dhe gjej perkufizim e fjales "historik". :d Pas kesaj, s'besoj se do besh me pyetje budallica.

Ti tash, mos ba gja tjeter, vec t'holloje e tjerre qysh t'kish qef... Edhe hajvani e merr vesh se c'kuptim fjala "historik" ne ate rast.

Aerial
22-02-08, 17:05
Fshiji te gjitha postimet e mia zotni moderator! Mos e le pergjysem punen e pastruesit, coje deri ne fund.

Arb
22-02-08, 17:09
A diti kush se kush ke ai qe e paska dizajnu kete alamet Flamuri?

Ka e paska pas gjithe ate qef ne ngjyren e gabeleve (te verdhen)? Mos osht fare gabeli ky dyzyjneri?

Edhe prej atyne 6 yjve te bardhe, cilin ne numer perfaqeson pakicen (asi shumicen) Shqiptare?

Preshevar
22-02-08, 17:18
Jo bre mos t'han ty shum per inat ;) Cdo gje e Ibrahim Rugoves eshte ne zemrat tona,por ata qe e kan djeg Flamurin e Dardanis,tash e kan shancen qe ket Flamurin e ri t'Kosoves ta perdorin per n'WC ;)

Urime Flamuri i Minoriteteve,Gezuar minoritete :)

Aj ka qen flamur partiak bile deri frik edhe LDK i shkruante, po kurrsesi s'ka qen Dardan (...)!

Flamuri dardan eshte ky i fundit me 6 yjsh !

Keshtu ka vendos Kryeministri ! :cool:

Pupi
22-02-08, 17:21
E me'u thane drejten, kam nis me dasht Flamurin e ri.
Nga e vetmja arsye!
Derisa shkijet e djegin, e qohen pesh, une aq me shume e dua Flamurin tim!

Murgesha
22-02-08, 19:11
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/muamer-ibrahimi(180208)_thmb.jpg

Ibrahimi: Flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė BE-sė dhe institucioneve euro-atlantike

Prishtinė, 18 shkurt 2008 (Kosovapress) Koha 16:05
Ibrahimi: Flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė BE-sė dhe institucioneve euro-atlantike
Fituesi i konkursit pėr simbolet shtetėrore, Muhamer Ibrahimi tha tė hėnėn pėr Kosovapress se ngjyra e kaltėr nė flamurin e shtetit tė Kosovės paraqet aspiratat e popullit pėr integrimet euroatlantike, ndėrsa harta nė sfondin e kaltėr paraqet Kosovėn si vend tė pasur dhe paqėsor, derisa gjashtė yjet paraqesin komunitetet.

Propozimi i Ibrahimit pėr flamurin dhe stemėn e shtetit tė Kosovės ėshtė miratuar dje nė seancėn historike tė legjislacionit kosovar me rastin e shpalljes sė pavarėsisė.

Ibrahimi theksoi se ideja pėr dizajnim dhe konkurrim pėr simbole i ka lindur para publikimit tė konkursit pėr hartimin e simboleve nga ana e Ekipit tė Unitetit.

“Kam filluar tė punoj para konkursit i cili ka pasur kriteret e caktuara dhe nė bazė tė tyre e kam punuar flamurin dhe stemėn”, tha ai.

Ibrahimi tha se flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė Bashkimit Evropian dhe institucioneve euro-atlantike.

“Ngjyra e kaltėr paraqet aspiratat e popullit tė Kosovės nė integrimet e institucionet euro- atlantike. Ngjyra e verdhė e arit, pėrkatėsisht harta nė sfondin e kaltėr, paraqet Kosovėn si vend tė pasur dhe paqėsor dhe yjet e bardha mbi hartė paraqesin komunitetet qė jetojnė nė Kosovė. Ka komunitete qė me numėr janė mė tė vogėl ose mė tė madh, por tė gjitha janė tė barabarta nė shtetin e ri tė Kosovės”, tha Ibrahimi.

Ai theksoi se lajmin pėr zgjedhjen e propozimit tė tij pėr simbole shtetėrore e ka marrė dje, kur Kuvendi e miratoi si flamur tė shtetit tė Kosovės.

“Gėzimi i parė ka qenė pavarėsia e Kosovės dhe gėzimi i dytė ka qenė fitorja pėr konkursin e simboleve. Nuk besoj dhe nuk shpresoj se do tė fitoj ndonjė konkurs mė tė madh ndonjėherė”, tha Ibrahimi. /L.Tahiri-A.Ademi/__________________________________________________ _________

Ja edhe intervista e "marigonės" qė na e qėndisi Flamurin.

Ai thotė se yjet pėrfaqėsojnė komunitetet qė jetojnė nė Kosovė, ti numėrojmė.

1.Serbėt
2.Turqit
3.Egjiptasit
4.Ashkalinjtė
5.Romėt.
6.Boshnjakėt.

Deri para luftės egjiptasit, ashkalinjtė dhe romėt i kemi qujtė me njė fjalė magjup.

Ngjyrėn e verdhė tradicionalisht e pėrdorin magjuptė.

Me ēka po prezentohen nė kėtė flamur shqiptarėt??


A po e njifni more kush kėt farė Ibrahimin se krejt po mė aludon qė ėshtė magjup?

lyra2
22-02-08, 19:22
.....edhe pak kohe dhe nuk besoj se do te egzistojne keto "miniminoritete",6 yjet do te na paraqesin te gjitha trojet shqiptare deri te Ēameria :),pra e shofim ashtu si na pelqen :):):)

Guri i madh
22-02-08, 19:22
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/muamer-ibrahimi(180208)_thmb.jpg

Ibrahimi: Flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė BE-sė dhe institucioneve euro-atlantike

Prishtinė, 18 shkurt 2008 (Kosovapress) Koha 16:05
Ibrahimi: Flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė BE-sė dhe institucioneve euro-atlantike
Fituesi i konkursit pėr simbolet shtetėrore, Muhamer Ibrahimi tha tė hėnėn pėr Kosovapress se ngjyra e kaltėr nė flamurin e shtetit tė Kosovės paraqet aspiratat e popullit pėr integrimet euroatlantike, ndėrsa harta nė sfondin e kaltėr paraqet Kosovėn si vend tė pasur dhe paqėsor, derisa gjashtė yjet paraqesin komunitetet.

Propozimi i Ibrahimit pėr flamurin dhe stemėn e shtetit tė Kosovės ėshtė miratuar dje nė seancėn historike tė legjislacionit kosovar me rastin e shpalljes sė pavarėsisė.

Ibrahimi theksoi se ideja pėr dizajnim dhe konkurrim pėr simbole i ka lindur para publikimit tė konkursit pėr hartimin e simboleve nga ana e Ekipit tė Unitetit.

“Kam filluar tė punoj para konkursit i cili ka pasur kriteret e caktuara dhe nė bazė tė tyre e kam punuar flamurin dhe stemėn”, tha ai.

Ibrahimi tha se flamuri ėshtė i dizajnuar me ngjyra tė Bashkimit Evropian dhe institucioneve euro-atlantike.

“Ngjyra e kaltėr paraqet aspiratat e popullit tė Kosovės nė integrimet e institucionet euro- atlantike. Ngjyra e verdhė e arit, pėrkatėsisht harta nė sfondin e kaltėr, paraqet Kosovėn si vend tė pasur dhe paqėsor dhe yjet e bardha mbi hartė paraqesin komunitetet qė jetojnė nė Kosovė. Ka komunitete qė me numėr janė mė tė vogėl ose mė tė madh, por tė gjitha janė tė barabarta nė shtetin e ri tė Kosovės”, tha Ibrahimi.

Ai theksoi se lajmin pėr zgjedhjen e propozimit tė tij pėr simbole shtetėrore e ka marrė dje, kur Kuvendi e miratoi si flamur tė shtetit tė Kosovės.

“Gėzimi i parė ka qenė pavarėsia e Kosovės dhe gėzimi i dytė ka qenė fitorja pėr konkursin e simboleve. Nuk besoj dhe nuk shpresoj se do tė fitoj ndonjė konkurs mė tė madh ndonjėherė”, tha Ibrahimi. /L.Tahiri-A.Ademi/__________________________________________________ _________

Ja edhe intervista e "marigonės" qė na e qėndisi Flamurin.

Ai thotė se yjet pėrfaqėsojnė komunitetet qė jetojnė nė Kosovė, ti numėrojmė.

1.Serbėt
2.Turqit
3.Egjiptasit
4.Ashkalinjtė
5.Romėt.
6.Boshnjakėt.

Deri para luftės egjiptasit, ashkalinjtė dhe romėt i kemi qujtė me njė fjalė magjup.

Ngjyrėn e verdhė tradicionalisht e pėrdorin magjuptė.

Me ēka po prezentohen nė kėtė flamur shqiptarėt??


A po e njifni more kush kėt farė Ibrahimin se krejt po mė aludon qė ėshtė magjup?


po han e dan krejt kan qen rom po milloshi i krijoj kto komunitete qe para faktorit nderkombtar me pershkrujt kosoven me shum nacionalitete dhe ju dufshin disa njerz te ktyre nacionaliteteve te shpikura me perfaqsue kosoven ne arenen nderkmbtare

Preshevar
22-02-08, 19:24
1.Serbėt
2.Turqit
3.Egjiptasit
4.Ashkalinjtė
5.Romėt.
6.Boshnjakėt.


A je e sigurtė per ket lajmė ??

Shqiptarėt mungojnė nė listė. Po ashtu mungojnė edhe Goranėt,.. po nejse

edhe dizajneri i flamurit s'quhėt Ibrahim me sa di unė.

Urata
22-02-08, 19:26
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaa Murgeshe...!
Si magjyp ai vete, magjyp trurin e magjypet e pranun...!

Guri i madh
22-02-08, 19:28
A je e sigurtė per ket lajmė ??

Shqiptarėt mungojnė nė listė. Po ashtu mungojnė edhe Goranėt,.. po nejse

edhe dizajneri i flamurit s'quhėt Ibrahim me sa di unė.po po e kam vrejt se po i urrejke muslimant per ata nuk i ka perfshi edhe 2500 goran te gazetarit zenel zeneli po kta shkie jan o preshevar

Honesty^uk.
22-02-08, 19:32
A je e sigurtė per ket lajmė ??

Shqiptarėt mungojnė nė listė. Po ashtu mungojnė edhe Goranėt,.. po nejse

edhe dizajneri i flamurit s'quhėt Ibrahim me sa di unė.

Cdo lloj niku te ishte pershtat por vetem Preshevar JOOOOO,

Preshevar
22-02-08, 19:33
po po e kam vrejt se po i urrejke muslimant per ata nuk i ka perfshi edhe 2500 goran te gazetarit zenel zeneli po kta shkie jan o preshevar


A Shkije a Goran ???

A Shqiptar a Ashkali ???

A Magjup a Romė ?

pffffff tu kan perzi kabllat krejt qeto dit !

Murgesha
22-02-08, 19:34
A je e sigurtė per ket lajmė ??

Shqiptarėt mungojnė nė listė. Po ashtu mungojnė edhe Goranėt,.. po nejse

edhe dizajneri i flamurit s'quhėt Ibrahim me sa di unė.

Lexo intervistėn e tij Preshevar.

Shkrimi me germa tė ngritura ėshtė komenti im....

...dizajneri quhet Muhamet Ibrahimi.

Naki
22-02-08, 20:05
Muhamer Ibrahimi,quhet dizajneri i Flamurit tė Republikės sė Kosovės.

Cia-Ferizaj
22-02-08, 20:11
6 yjet jan 6 regjionet ne Kosove ( qytetet )

Urata
22-02-08, 21:42
http://i204.photobucket.com/albums/bb260/babyj3nb/100percent/7.gif

Bjeshka1
22-02-08, 21:46
Nese doni te lexoni gjera interesante,ja ku i keni...


Suverenja dhe suvenirja
Flamuri i Kosovės ėshtė Sovran, ndėrsa ai kombėtar ėshtė Suvenir!


Muhamer Ibrahimi - Trimi rastėsisht hyri nė historinė e re tė Kosovės. Jo duke bėrė luftėn e duke rėnė dėshmor, (ishte ushtar i UĒK-sė) por duke menduar para njė PC-je. Ai e ka krijuar veprėn, ka konkurruar dhe ka fituar. Hallall. Ai ėshtė dizajner i durueshėm, nuk ėshtė nga ata patetikėt qė u vlon gjaku! Flamuri shtetėror i Kosovės ėshtė “i pangjyrė”, por harmonik, tėrheq shumėsi interpretimesh, pra nuk ėshtė “i thatė”, ka njė kompozicion tė balancuar dhe ėshtė i thjeshtė. Por ėshtė i pangjyrė politikisht dhe nė aspektin nacional, sepse nuk pėrmban gjakun, gjuhėn dhe etninė, pra as ngjyrat e partive dhe nacionalizmave! Saktė. Pra, flamuri i Kosovės nuk ka ngjyra nacionale, sepse shteti i Kosovės nuk ėshtė projekt i mbėshtetur nė gjak, gjuhė dhe etni. Por njė vlerė shumė mė tė lartė dhe shumė mė universale.
Trimi nuk e ka pėr obligim ta komentojė vepren e vet. Vepra artistike nuk komentohet nga autori, por nga kritika. Lexova se “The Guardian’i” londinez i ka bėrė njė recension tė parė flamurit kosovar, kurse kėndejpari, askush nuk e merr kurajon qytetare qė tė recensojė kėtė vepėr artistike, tė kodifikuar tashmė nga forca e ligjvėnėsve kosovarė nė simbol shteti, nė kėtė rast flamurin e shtetit mė tė ri tė globit. Pse? Komisioni qeveritar pėr seleksionimin dhe pėrzgjidhjen e flamurit (simboleve tė shtetit) nuk sqaroi pėr publikun pse u zhgjodh pikėrisht vepra e Trimit, sepse nuk e dinė as vetė pėrse, ose e dinė pėrciptazi, por nuk e thonė sepse frikėsohen nga populli, si ēdo pushtet i mbyllur nė ideologji tė caktuara, se mos populli nuk do t’ua pranojė pėrzgjedhjen. Trimi e ka bėrė punėn e tij dhe ai tashti nuk duhet tė shpjegojė.

Ėshtė qeveria ajo qė duhet ta ketė versionin e vet pėr domethėnien e kėtij simboli, sepse ajo ėshtė edhe juri profesionale, edhe pse do tė detyrohen tė dalin duke ua thėnė qytetarėve versionin mė demagogjik tė mundshėm, p.sh: se si ngjyra e kalter simbolizon integrimet panevropiane, paqen, tolerancėn mes etnive, kurse harta e Kosoves nė mes simbolizon gjeografinė aktuale tė Kosovės, (tėrėsinė territoriale) si dhe 6 yjet simbolizojnė 6 etnitetet qė jetojnė nė Kosovė. OK. Interpretimet
megjithatė nuk ndalen nė kėtė qark tė mbyllur. Mė 10 mars Hashim Thaēi e ka paralajmėruar ceremoninė shtetėrore tė ngritjes sė flamurit dhe ai, para se tė dalė para popullit, duhet tė shkojė nė shkollėn fillore “Ismail Qemali” dhe t’ua zbėrthejė atyre “kodin e fshehtė” tė flamurit, sepse ata do tė duhet ta vizatojnė atė nė orėt e artit figurative, ata duhet ta tejēojnė tek njė brez tjetėr kosovarėsh dhe, natyrisht Thaēi pas kėsaj, duhet tė shkojė nė kazermėn “Adem Jashari” dhe t’ua zbėrthejė ushtarėve simbolin, para tė cilit ata do tė betohen, se …”Do tė mbrojnė kėtė cope tokė ngjyrė ari…” Me kėtė simbol ata do tė zgjohen nga gjumi, do tė qėndrojnė gatitu, do tė gėzohen, ama me tė edhe mund tė mbėshtillen arkivolet e tyre. Punė e rėndė, por detyrim qytetar! Nuk e di cila do tė jetė pėrgjegjja e Thaēit, por e di se fėmijtė e mi do tė shkojnė nė ushtri dhe do tė betohen ‘mi kėtė flamur! Ndoshta edhe nė misione paqėsore, nė Irak, Afganistan… Ēeēeni! Flamuri ėshtė ky, i qortueshėm por i mirė. Nuk ėshtė sėkėndejmi as “boshnjak” as bonjak, siē komentohet aktualisht nė shtypin kosovar. Flamuri boshnjak ndanė hapėsirėn nė dy entitete dhe kėtė hapėsirė e mbajnė unike me zor, po ato yje (simbole tė BE’sė), ndėrsa yjet nė kodin kosovar e ndajnė Kosovėn nga Serbia, e nuk e ndajnė pėrbrenda entitetit dhe etnisė!? Madje, flamuri i Kosovės pėrmban dy ngjyrat bazė tė flamurit tė Dukagjinėve, tė kaltrėn dhe tė verdhėn... Qe edhe njė interpretim i mundshėm. Interpretimet janė tė pakufishme…

Por nuk janė fare tė rėndėsishme, janė sa pėr t’u argėtuar. Recensioni i “The Guardian”, pėr njė flamur pa bojė, nė kuptimin e parė politik, ėshtė i drejtė, siē ėshtė i drejtė konstatimi se shteti i Kosovės nuk lind si projekt nacional, (shtetet-kombe janė tregime tė shekullit 19) por si projekt i vlerave tė reja perėndimore, tė demokracisė, tė drejtave tė njeriut dhe multietnicitetit dhe multikulturalitetit pra si mundėsi e jetės sė pėrbashkėt tė diversiteteve. Pra tė jetosh nė paqe mė tjetrin/tjetren, ky ėshtė projketi mbi tė cilin lindi shteti i Kosovės. Kosova ėshtė shteti amė i kosovarėve dhe Prishtina ėshtė
piemonti i mendėsisė shqiptare tė kėsaj cope toke. Flamuri i Kosovės ėshtė Sovran, ndėrsa ai kombėtar ėshtė Suvenir!Ky ėshtė ai dallimi esencial qė pushteti aktual nuk e kupton ose shtiret kinse nuk e kupton pėr qėllime tė pushtetit personal, kurse populli mendon se ky flamur ėshtė vetėm njė domosdo e pėrkohėshme, njė “gjuhė e re” dhe e rreme, sa pėr tė komunikuar me perėndimin. Kush kėnd po pėrpiqet ta rrejė? Kėtė duhet ta ketė parasysh Hashim Thaēi kur t’ua shpjegojė ushtarėve tė Kosovėsdomethėnien e flamurit. Autor tė ndryshėm gjėjnė nė tė “kode tė fshehta” pagane, judaiste,madje edhe katolike. Interpretimet s’kanė kufi, pra mirė qė njerėzit flasin, komentojnė, zbėrthejnė...

Nė pėrgjithėsi ngjyra blu do tė duhej tė konsiderohet si hyjnore. Si Kosova e bindjeve dhe besimeve tona. OK. Fundja, yjet shkėlqyes nė qiellin blu, pos qė zėnė vend dendur nė Bibėl, (gjashtė yjet mund tė interpretohen edhe si gjashtė ditetėt e krijimit biblik tė botės) por janė edhe shenja Kur’anore tė shfaqjes sė Zotit para besimtarėve. Shenjė e pėrsosmėrisė dhe pėrjetėsisė. Parashenjat e hyt. Ilirėt dhe Illyrikumi kanė qenė paganė. Njė nga mbretėrit e tyre ishte Bardh-ylli. Ēlirimi i Kosovės nga NATO ka tė bėjė me yjet, dhe emri im ka tė bėjė me ta. (Kadare kur flet pėr legjendėn e Mujit dhe Halilit, tek “Autobiografia e popullit tim nė vargje”, kėtė tė fundit e shkruan si Hal-Yll!?)
Prandaj edhe pėr kėtė flamuri ėshtė OK. Flamuri kosovar i mbanė ngjyrat dhe vijat bazė tė atij evropian.
Paēka. Ne jemi evropianė dhe, poqėse nė flamurin kosovar ka aluzione pagane, judaiste ose edhe katolike, aq mė mirė. Nėse amerėt nuk i pengoi fakti se kosovarėt ishin 90 % myslimanė, pėr t’i ēliruar ata nga egėrsia dhe nėse as ky “flamur i krishterė” nuk e pengoi bllokun e shteteve qė e pėrbėjnė Konferencėn Islamike qė ta njohin shtetin e ri, Kosovėn qė u krijua nga kaosi, pėr gjashtė ditė, ngjashėm me tregimin biblik, atėherė e pėrqaf flamurin e Trimit. Kėto fakte dėshmojnė ngjyrėn e vlerave e jo tė gjakut. Dhe fėmijėt do t’i mėsoj pėr ta respektuar, madje nėse e lyp puna, nėn be nė kėtė flamur edhe tė hedhin bomba mbi agresorėt, qė nga kėtu, nė Irak, Afganistan... e deri nė Ēeēeni!

Halil Matoshi

Guri i madh
22-02-08, 21:49
A Shkije a Goran ???

A Shqiptar a Ashkali ???

A Magjup a Romė ?

pffffff tu kan perzi kabllat krejt qeto dit !


preshevar gorant nashta jan shqiptar te asimiluar po zemren e kan te shkavit

legenda
23-02-08, 12:48
Flamuri i Kosovės – Plagjiat
-------------------------------------------------
- Harta e Kosovės me ngjyrė ari nė sfond tė kaltėr, me propozimin tim, ka qenė llogo zyrėtare e Kuvendit tė OJQ-ve tė Kosovės si trup pėrfaqėsues i Shoqėrisė civile Kosovare qė nga Shtatori 1999. Vite me radhe kėtė e kam propozuar pėr flamur tė Kosovės.

- Kjo ėshtė sikur t'ja shtosh edhe 6 vargje poemes epike "Lahuta e Malcisė" dhe tė konkurosh nė njė konkurs letrar, dhe konkursin ta fitojė ky qė ka shtuar 6 vargje dhe jo Gjergj Fishta.Nexhmedin SPAHIU
Harta e Kosovės me ngjyrė ari nė sfond tė kaltėr ka qenė llogo zyrėtare e Kuvendit tė OJQ-ve tė Kosovės si trup pėrfaqėsues i Shoqėrisė civile Kosovare qė nga Shtatori 1999. Autori i kėtyre rreshtave ka qene kryetar i Kuvendit tė OJQ-ve tė Kosovės dhe propozues i kėsaj llogoje. Ka pasė kundėrshtime, por ndėrkombėtaret mė kanė pėrkrahur. Kjo ide ėshtė bartur mė pastaj kur UĒK ėshtė shėndėrruar nė TMK vetėm se kėtu janė ndryshuar ngjyrat (jo mė verdh e kaltėr por kuq e zi). Pastaj nė SHPK (jo mė verdh e kalter po bardh e kalter) dhe mė ne fund Qeveria e Bajram Rxhepit, pikėrisht llogon e shoqėrisė civle e ka adaptuar pėr llogo tė Qeverisė duke ia shtuar 3 yje dhe spiralet.
Nė kopertinėn e librit tim "Drejt Kombit Kosovar" tė botuar me 2004 janė tė paraqituara tė gjitha kėto versione tė kėsaj ideje. E vetmja ide konkurente ishte ajo e Nėntorit 2002 kur Presidenti Rugova shpalosi propozim flamurin e tij.
Gjatė gjithė kėsaj kohe nė shkrimet e mia dhe paraqitjet televizive unė kam insistuar qė tė hapet debat pėr simbolet e Kosovės dhe tė miratohen ato sa mė parė. Nuk ishte me rėndėsi se a do tė pranohet ideja ime, ajo e presidentit Rugova apo ndonjė tjetėr, me rėndėsi ishte qė Kosova tė kishte sa mė parė simbolet e veta. Duke parė vėshtirėsitė nė kėtė drejtim nga kundėrshtitė mes forcave politike shpesh kam lobuar qė jo propozimi im po ai i Rugovės tė miratohet. Nė njė shkrim tė korrikut 2006 pata isistuar qė simbolet tė pėrcaktohen me kompromis mes forcave politike: Flamurin e Hymnin – LDK-ja, stemėn – PDK-ja, ndėrsa AAK e ORA tė pėrcaktonin se cilėn ditė do tė festojė Kosova si ditė kombėtare.
Pasi vdiq Presidenti Rugova, u pa se qė propozim-Flamuri i tij do tė binte nga kombinimi. Edhe pse propozimi gjithėpėrfshirės i Presidentit Ahtisaari nuk e pėrjashtonte qė propozim-flamuri i Rugovės tė shpallet flamur kombėtar i Kosovės ai qėllimisht u interpretua si i pėrjashtuar nga Pako e Ahtisaarit.
Duke e parė qė propozim-flamuri i Rugoves tashme kishte mė pak gjasė se propozimi im unė gjatė vitit 2006 e 2007, nė disa raste nė gazetat "Epoka e re", "Kosova Sot", e "Java" propozova qė llogo zyrėtare e shoqėrisė civile kosovare tė miratohet si flamur kombėtar i Kosovės. Nė konkursin e shpallur nga Ekipi i Unitetit unė konkurova me kete propozim.
Nė emisionin e realizuar para disa javėsh nga TV Klan ku tė ftuar ishin edhe Sali Berisha e Hashim Thaēi, kryeminstri Thaēi i pyetur pėr preferencat e tij pohoi se Kosova tashmė qe disa vite pėrdorė simbolin me hartė tė Kosovės. Natyrisht kjo mė bėri qė tė ndjejė kėnaqėsi.
Tani u perzgjodh po ky flamur po me 6 yje sipėr dhe me autor dikė tjetėr. Ky ėshtė plagjiat sepse ideja dhe spjegimi janė tė ngjajshėm mė atė ēfarė kam thėnė publiksht para se tė shpallej konkursi. Madje jo pak pėrpara po 8 vjet e gjysmė. Kjo ėshtė sikur t'ja shtosh edhe 6 vargje poemes epike "Lahuta e Malcisė" dhe tė konkurosh nė njė konkurs letrar, dhe konkursin ta fitojė ky qė ka shtuar 6 vargje dhe jo Gjergj Fishta.
Kėshtu shteti i ri i Kosovės po nis me njė simbol plagjiat. Pėr t’u ndertuar njė shoqėri e shėndoshė duhet tė krijohet njė frymė qė respekton pionieret e ideve. Kjo jo pėr hir tė pionierve po pėr hir tė vet ideve.
Sa ėshtė i qėlluar propozimi? Kjo mbetet gjithmonė pikėpytje por mė e keqja ėshtė sė nuk ėshtė zhvilluar debat, qė ka mund tė bėhej qe 8 vite. Propozimi im po edhe ai i Rugoves nuk ėshtė debatuar por eshte anatemuar dhe ne fund pa debat u pranua versioni im i modifikuar nga dikush tjeter. Kjo nuk ėshtė fer. Nuk ėshtė fer ndaj publikut nė radhė tė parė. Dua t’i pėrkujtojė lexuesit se libri im "Drejt Kombit Kosovar" ėshtė shqyer publikisht gjatė promovimit tė librit nė Fakultetin Filozofik nė Prishtinė mė 2004 pikėrisht se pėrmbante kėtė ide dhe kėtė simbol nė kopertinė. Po pėr kėtė arsye (se "po e pėrēajė kombin", se "po dua ta ndryshojė flamurin kombėtar") mė kanė larguar pėr dy vite nga procesi i mėsimdhėnies nė Universitetin e Prishtinės. Shumė miqė dhe sipmatizerė tė shkrimeve tė mia m’u kanė larguar pikėrisht pse kam dhėnė kėto "ide pėrēarēse", "jo patriotike" etj. Dhe nė fund po del se vetem pse dikush pas 8 vitesh kujtohet qė kėtij propozim flamuri t’ia shtoj 6 yje krejtesisht tė panevojshme tė bėhet fitues i ēmimit kombėtar.


--------------------------------------------------------------------------------------


....personalishte mbeshtes artikullin e shkruar nga prof.dr Nexhmedin SPAHIU,pasi qe edhe une shuuume kohe me pare e kam pa versionin e TIJ,atebote i pata shtruar pyetjen se pse
harten e KOSOVES,e ka marr si simbol,dhe ai u pat pergjegj:


- PERDERI SA NE FLAMUR FIGURON HARTA KOMPLET E KOSOVES - KJO DMTH SE MITROVICA ( qyteti i TIJ ) NUK DO TE NDAHET.

ky ishte qellimi kryesor....

Qy,,,
"bukuroshi" ,,,

nuk besoj se nuk qendron dikush tjeter pas kesaj MARIONETE...

Domira
23-02-08, 14:50
Flamuri i Shtetit te Kosoves per mua paraqet nje shenje identifikuese per Shtetin e Ksoves ne Bote.
Per mua flamur Nacional i Kosoves ka qene, eshte dhe mbetet propozim-Flamuri i Presidentit Rugova.
Sidoqofte na prufte vetem mbaresi Flamuri i Ri i Republikes se Kosoves.

Fshatari
23-02-08, 17:05
Flamuri i Shtetit te Kosoves per mua paraqet nje shenje identifikuese per Shtetin e Ksoves ne Bote.
Per mua flamur Nacional i Kosoves ka qene, eshte dhe mbetet propozim-Flamuri i Presidentit Rugova.
Sidoqofte na prufte vetem mbaresi Flamuri i Ri i Republikes se Kosoves.

U habita kur pash se krejt yjet ishin jasht hartės sė Kosovės.
Ideja e parė qė mė pėrshkoi mėndjen ishte se ky flamur identifikon vetėm banorėt autentik tė Kosovės, shqiptarėt, kurse yjet janė "avullue" nė hapsirė.
Rrallėherė gabon katunari...!

sunshine
23-02-08, 17:47
Flamuri i ri i Kosovės ėshtė pjellė e politikės sė paqartė dhe aspak kėmbėngulėse tė Grupit Negociator tė Kosovės!
Pėrderisa nė paketėn e Ahtisarit thuhet se "Flamuri i Kosovės nuk guxon tė ketė ngjashmėri me flamurėt fqinjė e as tė askujt tjetėr nė botė", madje as nė ngjyra, ne sot shohim nė flamurin e Kosovės dy ngjyra qė i ka edhe flamuri serb, e bardha dhe e verdha!
Sido qė tė jetė, ka qenė e ditur se njė shtet pa flamur nuk mund tė ekzistojė, por pse bėhen lėshime kundėr interesave tė popullit shumicė tė Kosovės?
Megjithatė, personalisht mendojė qė ky flamur nuk paraqet shumė problem, se edhe ashtu nuk do ketė jetė tė gjatė! Rruga historike e popullit shqipėtar nė pėrgjithėsi dhe shqipėtarėve nga Kosova nė veēanti, ka vetėm njė drejtim, e ai ėshtė Bashkimi Kombėtar!
Uroj dhe shpresoj nga zemra, qė nė mos politikanėt, populli do tė jetė ai qė kėtė synim tė drejtė dhe historik, do ta kurorėzojė deri mė 2012, nė 100 vjetorin e formimit tė (gjysmės) sė shtetit Shqipėtar!

legenda
24-02-08, 12:41
*********Kėrkojmė atė qė na takon: Lirinė.
Ne nuk kemi liri prandaj e kėrkojmė.


....per ardhjen e Lirise,miliona shqiptare kremtuan kudo ne Bote, me flamurin kuq e zi.
ajo sapo ka lind,...jane hapat e pare,....e vone nuk do te ec por do te vrapoj....


citati im : Ne vetem kerkojme,....

mberthen nje berthame tjeter,...cka dhame qe te kerkojme,...ku ishim dje e ku sot,...e KU DO TE JEMI NESER - deri me 2012,ne pervjetorin e 100 vjetorit te ngritjes se flamurit ne Vlore, SHPRESOJ se do te jemi nje TRUP, nje ZEMER , nje KOKE....
----------------------------------------------------------------------

...Sunshine,kete ciatat e kam shkruar disa dite me pare ,(replike me nje nofke,ne nje forum tjeter ...)
Te njejtin mendim paskemi,shpresoj te mos mbet ILUZION.

Flamuri i ri i Kosovės ėshtė pjellė e politikės sė paqartė dhe aspak kėmbėngulėse tė Grupit Negociator tė Kosovės!
Pėrderisa nė paketėn e Ahtisarit thuhet se "Flamuri i Kosovės nuk guxon tė ketė ngjashmėri me flamurėt fqinjė e as tė askujt tjetėr nė botė", madje as nė ngjyra, ne sot shohim nė flamurin e Kosovės dy ngjyra qė i ka edhe flamuri serb, e bardha dhe e verdha!
Sido qė tė jetė, ka qenė e ditur se njė shtet pa flamur nuk mund tė ekzistojė, por pse bėhen lėshime kundėr interesave tė popullit shumicė tė Kosovės?
Megjithatė, personalisht mendojė qė ky flamur nuk paraqet shumė problem, se edhe ashtu nuk do ketė jetė tė gjatė! Rruga historike e popullit shqipėtar nė pėrgjithėsi dhe shqipėtarėve nga Kosova nė veēanti, ka vetėm njė drejtim, e ai ėshtė Bashkimi Kombėtar!
Uroj dhe shpresoj nga zemra, qė nė mos politikanėt, populli do tė jetė ai qė kėtė synim tė drejtė dhe historik, do ta kurorėzojė deri mė 2012, nė 100 vjetorin e formimit tė (gjysmės) sė shtetit Shqipėtar!

Arb
25-02-08, 12:57
Kjo Marigona jone, qe e qendisi kete flamur, pasi ne fillim shpjegoj se paska bere hulumtime ne fusha te ndryshme rreth flamujve shteteror e Kombetare, ne fund e ndreqi duke thane se e ka vene harten e Kosoves me ngjyre te arit, se po e dojka ngjyren e arit.

Bile edhe tha se ka qene ushtar i UCK-se (me siguri ashtu sikur edhe 80% te tjere, qe u shtuan ne numer pas luftes). E per me e bind popullin, na e dha edhe nofken e luftes, "Trimi." Kjo edhe na ben edhe ma te veshtire te dijne se a ka qene a jo i kyqyr ne UCK.

Keshtu fytyren e kish ma shume te nje magjupi se sa te nje Shqiptari. Nashta ka gjak magjupi ne vete, kjo e ka shty ta don aq shume ngjyren e arit. Ia paste sherrin ky ngjyres se arit.

Arkza
25-02-08, 13:02
Hejjjjjj Boll mo boll se spo te ka Hije aspak se si Shprehesh keshtu per UQK-en !!!!
Kjo eshte Qeshje e Kohes se askush e askuj si ka Pelque Ky Flamuri i ri !
Ju e dini mir se nga Populli su Var Flamuri Jone por nga Bashkesia Ndrekombetare !
E tash qka Dreqi keni me keto lafe ! qdo dit me shume po bohet me zi se me par !
Nje Here oo Pavarsia oo kur vjen e tash qka u bo keshtu me juve !!! ?

TIRANA
25-02-08, 14:17
Hejjjjjj Boll mo boll se spo te ka Hije aspak se si Shprehesh keshtu per UQK-en !!!!
Kjo eshte Qeshje e Kohes se askush e askuj si ka Pelque Ky Flamuri i ri !
Ju e dini mir se nga Populli su Var Flamuri Jone por nga Bashkesia Ndrekombetare !
E tash qka Dreqi keni me keto lafe ! qdo dit me shume po bohet me zi se me par !
Nje Here oo Pavarsia oo kur vjen e tash qka u bo keshtu me juve !!! ?

Jam shume dakord me ty Arza. Po me vjen nder mend nje shprehje popullore qe thote " Nuk gjen karar njeriu i shkrete, keq me qene mire e keq me qene keq"

Te pershendes!

MemphiSx
25-02-08, 14:20
Veq te na Simbolet e Shtetit dalin n'Tender,dhe rastesisht tenderin e fiton nje ushtar i UCK-s ????

Ishin kan ka i vyn t'shkretit 10 mij euro!

Arb
25-02-08, 15:36
Hejjjjjj Boll mo boll se spo te ka Hije aspak se si Shprehesh keshtu per UQK-en !!!!
Kjo eshte Qeshje e Kohes se askush e askuj si ka Pelque Ky Flamuri i ri !
Ju e dini mir se nga Populli su Var Flamuri Jone por nga Bashkesia Ndrekombetare !
E tash qka Dreqi keni me keto lafe ! qdo dit me shume po bohet me zi se me par !
Nje Here oo Pavarsia oo kur vjen e tash qka u bo keshtu me juve !!! ?

Sa here me te thane ty qe mundesh me u marr me temen, e jo me ate qe shkruaj. Kur don me e marr vesh?

Tema ka titullin, shkruaj dicka nese don.

Urata
25-02-08, 16:49
Veq te na Simbolet e Shtetit dalin n'Tender,dhe rastesisht tenderin e fiton nje ushtar i UCK-s ????

Ishin kan ka i vyn t'shkretit 10 mij euro!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
me "kqyr" holl e holl ka me dal ndoj "sebep" i ktyre ne qeveri...!

Guri i madh
25-02-08, 16:58
Hejjjjjj Boll mo boll se spo te ka Hije aspak se si Shprehesh keshtu per UQK-en !!!!
Kjo eshte Qeshje e Kohes se askush e askuj si ka Pelque Ky Flamuri i ri !
Ju e dini mir se nga Populli su Var Flamuri Jone por nga Bashkesia Ndrekombetare !
E tash qka Dreqi keni me keto lafe ! qdo dit me shume po bohet me zi se me par !
Nje Here oo Pavarsia oo kur vjen e tash qka u bo keshtu me juve !!! ?qka keni mjell keni me korr keni perqa ne koh ma te veshtera keni ofendue keni vjedh keni kercnue

e tash po thuni me hesht

Cia-Ferizaj
25-02-08, 17:10
flamur super pa lidhje......... edhe mos e qeshni flamurin se ska kuptim prej bajatit

Guri i madh
25-02-08, 17:27
U habita kur pash se krejt yjet ishin jasht hartės sė Kosovės.
Ideja e parė qė mė pėrshkoi mėndjen ishte se ky flamur identifikon vetėm banorėt autentik tė Kosovės, shqiptarėt, kurse yjet janė "avullue" nė hapsirė.
Rrallėherė gabon katunari...!

jo ti gabon shpesh bile edhe tash ke gabue me vlersimin ten 6 komunitete te perfshira ne flamur do me than jan shtet formus nuk jam jurist po flas nga pervoja e jetes se kto nacionalitete shtet formuse i kan te drejtat baraz me shqiptart dhe asnji nen apo ligj nuk mundet parlamenti me aprovue pa pajtimin e ktyre komuniteteve

selvija
25-02-08, 17:43
Edhe ju jeni bo qitash bash si ata femit e kqija,,,,

Femija ka lind,,, e per emer perlahen...po edhe laknur t'ja vnosh e hjeshon se gezimi ka mbrri ne shtepit tona..po shuni mos ja leni seri ju tash....:rolleyes:

>>{SpOnGeBoB}<<
25-02-08, 19:07
Edhe ju jeni bo qitash bash si ata femit e kqija,,,,

Femija ka lind,,, e per emer perlahen...po edhe laknur t'ja vnosh e hjeshon se gezimi ka mbrri ne shtepit tona..po shuni mos ja leni seri ju tash....:rolleyes:

jo krelane me duqa leja ti femijes tend. Bash per ate qe ka ardh gezimi duhet me hijeshu ate gezim. Nuk don me thene qe nuk ke hanger gjithe diten e duhesh me ja kris brumit prej gezimit.

agrONN
26-02-08, 00:52
Hejjjjjj Boll mo boll se spo te ka Hije aspak se si Shprehesh keshtu per UQK-en !!!!
Kjo eshte Qeshje e Kohes se askush e askuj si ka Pelque Ky Flamuri i ri !
Ju e dini mir se nga Populli su Var Flamuri Jone por nga Bashkesia Ndrekombetare !
E tash qka Dreqi keni me keto lafe ! qdo dit me shume po bohet me zi se me par !
Nje Here oo Pavarsia oo kur vjen e tash qka u bo keshtu me juve !!! ?
Per cdo gje ne kete bote te padrejte ekziston nje qmim.Cdo gje paguhet.Gjithmone ndodh qe dikush te paguaje shume me shume se c`duhet per te njejten gje e dikush te mos paguaje fare.Ne na ndodhi qe te flijojme shume per te pasur qofte edhe kete lecke,por te mos harrojme se qfaredoqofte kjo lecke ajo tash e tutje na prezenton NE se pari shqiptaret kosovare po edhe te tjeret.Me rendesi eshte qe simbolizon shtetesine perkrah gjuhes,ligjit,tradites dhe territorit qe eshte qeshtja me me rendesi per momentin aktual.
Te mos harrojme se kaluam nje periudhe te rrezikshme e cila sa s na vuri baras me fatin e Kurdistanit.Atyre u valon nje flamur.S kane shtet,s kane ligj,s kaneTERRITOR.Kur te doje ushtria turke provon bombarduesit mbi ta.
Te ne situata eshte tjeter.Tani kemi sovranitet te pranuar nga shtetet me te forta te botes.Brenda kemi nje pushtet te zgjedhur me vote.Mua personalisht ky flamur nuk me pengon aspak sepse i takon Kosoves,sepse tregon shtetesine e Kosoves.
Dikujt qe ketu jepet patriot dhe njohes i rrethanave ne politiken Kosovare mund te mos i pelqeje nje gje e tille (mendimi im),por me rendesi eshte te tregojme se kemi aftesi per te mbajtur shtet,per te krijuar rend,siguri,edukim te mirefillte,shendetesi,politike sociale adekuate...

Cia-Ferizaj
26-02-08, 07:44
po cfar rendi more.......shkonija i kishin gju me gure SHPK-ne edhe 20 prej tyre jan te lenduar.......... pse pi qesin shpk-ne me rujt kufirin kur skan mjete te blinduara .......mu kan dhimbt valla qeta policet

agrONN
26-02-08, 13:43
po cfar rendi more.......shkonija i kishin gju me gure SHPK-ne edhe 20 prej tyre jan te lenduar.......... pse pi qesin shpk-ne me rujt kufirin kur skan mjete te blinduara .......mu kan dhimbt valla qeta policet
Me gure a ??? Pse...mos prite gurabia prej tyre ?????

LABI
26-02-08, 13:52
po cfar rendi more.......shkonija i kishin gju me gure SHPK-ne edhe 20 prej tyre jan te lenduar.......... pse pi qesin shpk-ne me rujt kufirin kur skan mjete te blinduara .......mu kan dhimbt valla qeta policet


Baco ai qe rreh gjoks e thot jam zot shtepie - edhe duhet me i dale zot vete ...

Si mendove ti ... :rolleyes:

Pushteti karakterizohet me forcen si mjet sundimi dhe kontrollimi ... Kerkoni tash autoblindat , armet.. a jemi bo shtet a jo ?! ... :wink:

Preshevar
26-02-08, 13:54
Baco ai qe rreh gjoks , e thot jam zot shtepie ; edhe duhet me i dale zot vete ...

Si mendove ti ... :rolleyes:

Pushteti karakterizohet me forcen si mjet sundimi dhe kontrollimi ... Kerkoni tash autoblindat , armet.. a jemi bo shtet a jo ... :wink:

Labi BRAVO :biggrin:..............................

LABI
26-02-08, 14:01
Labi BRAVO :biggrin:..............................


Populli thote : darsem pa mish s'bohet ... E une po them :

shteti pa ushtri e pa polici s'bohet , e as s'mbahet ... :confused:

agrONN
26-02-08, 15:16
LABI
Pushteti karakterizohet me forcen si mjet sundimi dhe kontrollimi ... Kerkoni tash autoblindat , armet.. a jemi bo shtet a jo ?! ... :wink:[/quote]

Shtet po,por dhimbjet e lindjes se ketij shteti kane qene te medha.Tash pas lindjes ky shtet ka "defekte" dhe viruse te shumte (qe hedhin gure),ka nje komunitet te tere i cili do te trajtohet si lopet e Indise (prandaj munguan autoblindat ne kufi).
Jemi nen llupen e te medhenjve.Jemi te dobet (gjithmone ishim te tille) e kur te jesh i dobet duhet te behesh i degjueshem (por assesi servil !).

Xhino
27-02-08, 19:35
me te vertet flamuri nuk me pelqen, shum i ngjajshem me kte te evropes, sipas mendimit tim u desht nje flamur i cilli simbolizon me shum kosoven dhe te kalumen e saj dhe per qfar kemi luftuar deri sod.
kryesorja qe jemi te pavarur dhe shtet sovran.

dardan100
28-02-08, 21:55
Pasiqe jane simbole te imponuara, si flamuri ashtu edhe stema, pike se pari ēdo gje e imponume nuk eshte fort e mire, por ne pergjithesi nuk e bezdisi shume kete flamur, sa i perket ngjyres apo elementeve tjere, perpos yjet apo me mire do te thoja renditja e ketyre yjeve , me madhesi te njejta, kjo eshte bukur e rrezikshme per zhvillimet e ardhshme qe mund te ndodhin, pasiqe komuniteti shqiptar-dardan perfaqeson 90% e popullates, dhe per nje vlersim logjik nuk mund te jete i barabart me komunitetin rom dhe pse jo, as me ate serb. Sepse ne ēdo vend te botes, minoritetet jane minoritete, kurse shumica eshte ajo qe i ka disa privilegje qe i takojne ne menyre te drejte, pasiqe eshte shumica qe e mban pakicen ne nje shtet, permes tatimeve, taksave, aktiviteteve prodhuese qe qojne ne ngritjen ekonomike. Kurse pakicat kombetare duhet ti adaptohen shumices, dhe kurresesi e kunderta! Ketu hyne edhe vendet e rezervuara ne Parlament, nje shembull tjeter i diskriminimit pozitiv te pakicave (asaj serbe, ne veēanti) ne dem te shumices!
Pra kjo veēori eshte "vulos" edhe ne flamur, ne nje ane harta e kosoves integrale eshte aty vetem sa per me ia ba qejfin vetes se kinse e kemi tere territorin nen kontroll, mirpo nuk do te kemi guxim edhe per nje kohe te gjate te shkojme ne ato zona qe sot jane enklava serbe! Ne anen tjeter sa here qe i shikojme yjet e njejt, identik - ta kuptojme se si shumice nuk vlejme edhe aq shume!

Guri i madh
28-02-08, 22:08
Pasiqe jane simbole te imponuara, si flamuri ashtu edhe stema, pike se pari ēdo gje e imponume nuk eshte fort e mire, por ne pergjithesi nuk e bezdisi shume kete flamur, sa i perket ngjyres apo elementeve tjere, perpos yjet apo me mire do te thoja renditja e ketyre yjeve , me madhesi te njejta, kjo eshte bukur e rrezikshme per zhvillimet e ardhshme qe mund te ndodhin, pasiqe komuniteti shqiptar-dardan perfaqeson 90% e popullates, dhe per nje vlersim logjik nuk mund te jete i barabart me komunitetin rom dhe pse jo, as me ate serb. Sepse ne ēdo vend te botes, minoritetet jane minoritete, kurse shumica eshte ajo qe i ka disa privilegje qe i takojne ne menyre te drejte, pasiqe eshte shumica qe e mban pakicen ne nje shtet, permes tatimeve, taksave, aktiviteteve prodhuese qe qojne ne ngritjen ekonomike. Kurse pakicat kombetare duhet ti adaptohen shumices, dhe kurresesi e kunderta! Ketu hyne edhe vendet e rezervuara ne Parlament, nje shembull tjeter i diskriminimit pozitiv te pakicave (asaj serbe, ne veēanti) ne dem te shumices!
Pra kjo veēori eshte "vulos" edhe ne flamur, ne nje ane harta e kosoves integrale eshte aty vetem sa per me ia ba qejfin vetes se kinse e kemi tere territorin nen kontroll, mirpo nuk do te kemi guxim edhe per nje kohe te gjate te shkojme ne ato zona qe sot jane enklava serbe! Ne anen tjeter sa here qe i shikojme yjet e njejt, identik - ta kuptojme se si shumice nuk vlejme edhe aq shume!po Dardan ėsht flamur i imponuar po mos te harrojm se flamurin qe e pat propozue i ndjeri RUGOVA kta qe e kan pranue ket flamur at,her thojshin se flamurin e dardanis nuk ban me pranue se na e kena flamurin kombtar qe shum njerz nga kosova kan dhan jeten per flamurin kuq e zi e tash e ulin koken

bile at qe e ka dizajnue ket flamur anti shqiptar e ngritin ne piadestalin ma te lart e bajn luftar hero e qka jo

Pupi
28-02-08, 22:14
E me'u thane drejten, kam nis me dasht Flamurin e ri.
Nga e vetmja arsye!
Derisa shkijet e djegin, e qohen pesh, une aq me shume e dua Flamurin tim!
Po ku nuk ishin kujtue qė sė paku njė mini shqiponjė(simbolin Kombėtar ta vinin nė mes tė Hartės) e yjet ti lėnė, ani.

Guri i madh
28-02-08, 22:18
Po ku nuk ishin kujtue qė sė paku njė mini shqiponjė(simbolin Kombėtar ta vinin nė mes tė Hartės) e yjet ti lėnė, ani.


e kan lae per ma von po niher po kan frig se mos sllavisha me at slloben e vogel po hidhrohen

legenda
29-02-08, 23:34
http://www.gulfnews.com/images/08/02/20/20_op_kosovo_4.jpg


-----------------------------------------------------------------------

Po ku nuk ishin kujtue qė sė paku njė mini shqiponjė(simbolin Kombėtar ta vinin nė mes tė Hartės) e yjet ti lėnė, ani.

BE LK
01-03-08, 11:41
http://www.gulfnews.com/images/08/02/20/20_op_kosovo_4.jpg


-----------------------------------------------------------------------Hahahahahahahaahahhahahaha. O sa kam qesh me kete.

Arkza
01-03-08, 11:44
http://www.gulfnews.com/images/08/02/20/20_op_kosovo_4.jpg


-----------------------------------------------------------------------Hhahahahahahahahha Legenda Sisssss hahahahahahahahahahhahaha edhe une kam kesh me ty !
Sis hajt se Heret a Von Dote kemi ate qe Dojme............:wink: