PDA

View Full Version : FUCK YU - Pashiq, Tito, Millosheviq


Dilaver
17-02-08, 21:41
http://i25.tinypic.com/mkp38.jpg

Urata
17-02-08, 22:04
fuck The Lot Of You For Exposing Your True Asshole Selves.

valiii
17-02-08, 22:04
Kjo duhet te zgjidhet si FOTO E SHEKULLIT ( pa dyshim )....P.S| Edhe qekjo m'boni vaki vaki, ( m'falni shprehje/me nder me thone ) e kom pshty monitorin sa m'ka jep Zoti kyvet ... P'tu j'au ....... ktyre fėlliqėsirave ...

Preshevar
17-02-08, 22:17
:biggrin: Fuck YU hahahahaa

egi
18-02-08, 00:10
Nuk e qes veten kaq posht mi sha keta...se meritojn bile asnje fjal te flliqt me dal prej gojes time te pastert

Murgesha
18-02-08, 00:24
Hajde Egi, nuk bahet nami per keta....

Ēka i kisha sha njėherė nė gjuhėn e pastėr shqipe.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

SANTANA-29
18-02-08, 00:27
Jo nuk pi shaj po ju thom shkoni ne RRS,,,,

uliksi31
18-02-08, 09:25
http://i25.tinypic.com/mkp38.jpg

Ahahahahaha Po skan faj more shqiptart e ngrat per kete shprehje, ju ka plas zemra. I pari ne fillim te shekullit, i dyti ne mes te shekullit e ky qeni i tret ne fund. Vec ky i fundit e honger me goruzhd dhe i ngeli ne fyt.:biggrin:

Rianne
18-02-08, 10:18
qe de edhe prej meje nje FUCK YOU very shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuume


nga zemra e thash!

BE LK
18-02-08, 11:07
http://i25.tinypic.com/mkp38.jpg
hahahahaha. Kur e kam pare kete Gazete te shtunen ne darke nga ora 24.00 kam qesh me te madhe......!

Une spo e di a ban me sha ketu ne kete teme....! Inshallah nuk me sheh bondi....:D

Fuck yu.......! Atyre ne foto de, se po me keqkupton noj njeri....hahaahahha

egi
18-02-08, 11:41
Hajde Egi, nuk bahet nami per keta....

Ēka i kisha sha njėherė nė gjuhėn e pastėr shqipe.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Per mu gjuha shqipe eshte teper e mrekullushme per me perdon ne nje nivel kaq te ult per keta tipa...

lirik
18-02-08, 11:59
Ja pra foto e pashiqit titos dhe millosheviqit dikur un neper qdo kafene e neper qdo rast kudo qe kisha rast me folė kam folė kunder patriotiszmit socialist jugosllav te titos nuk ishte pra asgja tjeter ajo teori ebashkim vllaazrimit me sllav perveq se tendencė e shkrirjes se shqiptarve
nė sllav nepermes formave me maska rankoviqi e zbatonte me dru tito me teori dinake dhe forma degjenruese vetem dallonte forma pashiqi e qubriloviqi me forma te ndryshme edhe ata ndersa millosheviqi me dhunė e sot europa me denonacionalizim te flamurit kombtarė per te na e shuar ndjenjen kombtare por nuk ka forcė qe e shendrron shqiptarin ne diqka tjeter as mos te mundohen kot
ne jemi shqiptar ejo jugosllav bertisnim dikurė neper rrugė ne demostrata te vitit 1981
dhe ma heret ndersa sot berrtasim ne jemi shqiptarė e jo tallava qe don europa multietnie e hashkali e egjiptian fytyren evet te till♪7 po e tregon europa prap me imponimine flamurit qe nuk ka ekzistuar kurr ket kurr nuk do ta pranoj kombi shqiptarė flamuri yne esht kuq e zi shqiponja me dy krena
as qubriloviqi pashiqi tito rankoviqi millosheviqi nuk na e ndaloj flamurin kombtarė
dhe nuk na bėri at qė na e bėri eruopa perendimore europa don te na shuaj ndjenjen kombtare
dhe te mos amshtrohet s enuk do te arrij ket sepse nuke arriten osmanlijt as romakt as sllavt
me faktin e flamurit u pa kjo ku pperiqet te na e shuaj fuqinė endjenjes kombtare dhe krenarisė

BE LK
18-02-08, 12:02
Per mu gjuha shqipe eshte teper e mrekullushme per me perdon ne nje nivel kaq te ult per keta tipa...
Egi, po thuaje anglisht jo me gjuhen e bukur shqipe........:D

Arkza
18-02-08, 12:15
http://i25.tinypic.com/mkp38.jpgHeeeeeeeeeee more ju tre Horrat !!! I kam disa Fjale per juve moret Horrat e dreqit ! Qofshit te Mallkuar me Familje me me gjithe Farefist !e me Gjithe Harten e juve SLLAVE !!!!!!!!!!!!!!!
edini diqka ju te tret ju te tre Horra dote ju tregoj se qka Lexova nga njera veq 13 vj se qfare ka shkrun ne Firmen e Msn te saj e Cila me befasoj , pra dot shkruj qe te shihni edhe ju Horrat >>>> Po Qan serrbiaaaaaaaaaaa u Kalll Rusiaaaaaaaaa ,Buz-Qeshe Kosovaa Urime Urimee Pavarsiaa Kosoveeeeeeeeeeeeeeeee:smile: <<<<<

Pra juve te treve FUCKKKKKKKKKKKK YUUUUUUUUUUUUUUUUUU :redface:

Dardan Kastrati
18-02-08, 12:20
Pasi qenka ne gjuhen angleze edhe une po ju them ashtu sikur ju , se ne gjuhen tone te paster nuk duhet ndytit me keta horraaaaaaaaaaaaaa andaj FUCKKKKKKK YOUUUUUUUUU qenaaaaaaaaaaa

Urata
18-02-08, 15:25
http://img174.imageshack.us/img174/9245/pavarsuia5vf7.jpg

Zero Cool
18-02-08, 16:07
FUCK YOU SERBIA

ose shqip

....UUUUUUUUUUUUUUUUU

Jim Belushi
18-02-08, 18:14
FUCKKKK YUUU ktyre 3 coftinav ne foto dhe shkive ne serbie e atyre qe ende nakan mbetur ketu
FUCKKK YOUUUU

Pupi
18-02-08, 19:09
Kjo duhet te zgjidhet si FOTO E SHEKULLIT ( pa dyshim )....P.S| Edhe qekjo m'boni vaki vaki, ( m'falni shprehje/me nder me thone ) e kom pshty monitorin sa m'ka jep Zoti kyvet ... P'tu j'au ....... ktyre fėlliqėsirave ...


Edhe njė tjetėr ma e fort

Shkijet ("mashkuj" kishin nis me u kap/ Q....... ner veti, nesje e kan pas gjithmon tradit, veqse tash e kishin nisė mė tė madhe.

Evropa duke u menduar ē'tė bėjė me ta, kso Bythq..... si duhen Evropės, Rusia ofron strehim, ose mė mirė me thėnė ofron territoret nga edhe kan ardhur dikur!

lirik
18-02-08, 22:48
Titulli: FUCK YU - Pashiq, Tito, Millosheviq

--------------------------------------------------------------------------------

Patriotizem socialist haaaaaaa qfar maske shovene titiste
e nji maskarai i cili vente nė praktikė me lezet at qė rankoviqi nuk arriti me dru.
Shum tė dashuruar titist ather mi paten bė njimi tė zeza
haram ju qoftė buka e kosoves
shum kishin pas qenė tė dashuruar nė kto teori pansllave.
U dashuruan se merrnin kredi jetonin mirė ndertonin shtėpia merrnin traktor shkonin nė deti dhe tė vrisnin pėr teorinė bashkim vllazrim tė kombeve dhe te kombsive tė sė ashtuquajtures juogosllavi federative socialiste e kombeve dhe kombsive ne shqiptarve na quanin kombsi .
Mbrapa kėsajė parolle fshihej patriotizmi socialist jugosllav
teori dinake e shkrirjes se popullit tonė nė asimilim dhe degjenrim
dhe kulturė sllave pansllave gllabruese .
Ate qka nuk ma duronte organizmi im kur ndėgjoja nacionin jugosllav
qė do tė thoshte sllavt e jugut kjo ishte nji rrymė shtrirse pansllaviste nuk ishte kom por shtrirej pansllave qe pretendonte tė mbulonte boten,
ishte kjo nji politikė e sllavėve nė krye me serbėt dhe rusėt
tė cilet nėpėrmes maskes se socializmit tė ashtuquajtur patritok nė fakt shovenist dhe dinak
te ashtuquajtur patriotik me qellim mashtrimi frymė e rrezikshme dhe dinake ku parashihej tė shkriheshin te gjith popujt tjerė nė sllav si shqiptart hungarezt dhe te gjith te tjerėt
dhe nacionalitetet qė ishin nė jugosllavi kan pas filluar bukur nji numėr i madh tė shkruheshin jugosllav.
Ishte kjo rruga ma mjeshtrore ma dinake e bashkimit gjithsllav ,ku nėpermes kulqedres rusi parashihej
qė mbi gjysma e botes tė bėhej pansllave nėn kėt maskė tė socializmit gjoja
ku fshiihej fytyra demoniane shovene mashtruese pansllave u shkrinė dhe u asimiluan shum popuj ne rusi e njejta taktikė ndiqej nė jugosllavi qė pretendonte tė ishte nji rusi mu nė mes tė europes ,
ku parashihej asimilimi komplet dhe zhdukja
e nji populli antik popullit shqiptarė.
Neper mes ksaj maske demoniane krkohej shėrbim kėrkrohej shlrirje superfuqi e jugosllavisė
kėrkohej nji rusi e vogel nė europė serbosllavia
para se ciles qendronte severo sllavia sllavia e veriut ruso sllavia qė pritej pastaj kmplet si nji sllavi ose sllavizem pansllav nen udhheqejen evllaut te madh rus tė gjitha shtete sllave duke perfshi edhe qekosllovakinė e poloninė tė shėndrroheshin nė nji superfuqi ekonomike ushtarake ku do tė gjunjzonin europen perendimore dhe mbarė boten
Rusija qė kishte pushtuar qeki poloni hungari gjermani lindore sllovaki e shum tjera shtete i kishte vu nen influencė
ndersa jugosllavia kishte menduar ti fus nen influencė shtete prosllave greqi rumani dhe bullgari
por edhe shqiperis i vardisej ku njiher ishte ne prag te suksesit per ta bė gjoja republikė te shtatė
e mandej do ta gllabronte si provincė si kosoves qė ia hoqi autonominė.
Pėr kėt qėllim jugosllavia aramtosej deri nė dhėmbė me armatim raketorė aeroplan te tipit modern bimbardues krysisht armatim te furnizuar nga rusija por edhe vet prodhues por shfyrtzonte si privilegj edhe armatimin aty ktu te perendimit pasi qė me rrena mbahej si shtet i painkuadruar gjoja qė rrespektonte te drjetat ekombeve dhe kombsive nė fakt kosoven gjithnji ema teper e degjenronte dhe e frymzonte ne asimilim neper mes teorive te ndryshme si bashkim vllazrim patriotizem socoialist
veqeverises unitet e bashkim vlalzrim te kombeve ete kombsive e tjera prrallave dhe nxiste sa ma teper mundsisht martesa te perziera qe te humbte definitivisht shpiertin kombtarė tė shqipütarit.
Jugosllavia e asaj kohe jepte emisione filma e frymzime ne formen ma dinake emisione seriale
e rfroma humori e joshte ne format ma dinake me muzikė mepllaka gramafoni me diskoteka serbe rininė me kontakte e me te gjitha format duke organizuar edhe aksionet e rinisė stafeten e titos e te unitetit te qelikt te bashkimm vllazrimit ne frymen e perzierejeve per te shkri etninė shqiptare.
MIKI JEVEREMOVIQ E ZDRAVKO QOLIQ E SHUM KėNGTARė TJER NEPER KOSOV QFAQNIN KONCERTE DHE FUSNIN RYMEN FRYMEN SERBE PANSLLAVE:
SHPESH FLITEJ KU DO SE RRUGA MA E MIRė ZGJEDHJA MA EMIR DO TE ISHTE TE ISHIM TE GJITH JUGOSLLAV PSE TE VUAJM KOT POSHTė ELART ME KAQ SHUM KOMBSI THUHEJ KUR NE MUND TE KEMI NJI KOMB THUHEJ DHE ZYRTARE DO TE ISHTE GJUHA SERBE E KOMBI JUGOSLLAV KJO BėHEJ NE MARRVESHJE ME MOSKEN Qė Tė GJITH TE KSIHIN NJI SHTET PANSLLAV KU DO T EMERRTE FUND KOMBI SHQIPTARė RUMUN HUNGAREZ GREK BULLGAR
DHE MANDEJ DO TE MERREJ STAMBOLLI DHE DO TE QUHEJ CARI GRAD FUQIA SLLAVE DO TE DRIDHTE BOTEN E SHQIPTART NUK DO TE EKZISTONIN NDERSA EUROPA DO TI KISHTE TREGJET DHE SHTIGJET E MBYLLURA PER NE AZI TURQI DHE EN DREJTIM TE GJIRIT PERSIK
E MA GJERė JA KU EKISHTE ISH JUGOSLLAVIA QELLIMIN KU RENEGATI TITO NAT E DIT UDHTONTE NEPER SHTETE ARABE DHE GJETI POLITIKAJ NAIV SI NASERIN E NEHRU
PER TE SJELL FRYMEN PASNLLAVE NE ATO SHTETE ASHTU SIQ E SOLLI NE KINė KUR
KINA KOMPLET ISHTE E KTHYER KAH SIMPATIA DHE MIQSIA ME SHQITARė AJO Qė NGA VIZITA E TITOS KRYESISHT SOT MBANė ANEN E SLLAVėVE:
KUSH FLISTE DHE DEMOSKAONTE KėT POLITIKė Nė AT KOHė ISHTE NE SHENJESTėR
DHE
SHKATRROHEJ NE TE GJITHA FORMAT IZOLOHEJ BURGOSEJ PIKRISHT VIKTIMė E KSAJ POLITIKE
ISHA EDHE UN Nė AT KOHė KU AQ SA MUNDESHA ME TE GJITHA FORMAT E DEMSAKOJA
SE BASHKU ME SHOKė KAHDO QE SHKONIM
SHUM KURTHA TE KQIA NE JETė PERJETOVA
JO VETEM UN
POR TE GJITH ATA Q ė MUNDOHESHIN TA DEMASKONIN KET SHTRIGė PANSLLAVISTE
SHUM TE RREZIKSHME PėR BOTEN DHE CIVILIZIMIN
Qė DITA DITėS ARMATOSEJ TMERRSHEM PėR SHKATRRIMIN E SHUM POPUJVE TJERė
Nė MėNYR Qė PASTAJ TA DOMINONTE BOTEN DHE PERENDIMIN .
Pėr fat i ra maska dhe ra si nji kullė prej letre
sepse ja qoj zoti taksiratin sepse zoti e pau qellimin e saj antinjerzorė dhe rrezikun qė kanosej civilizimit botrorė nga pansllavizmi
por pasnlalvizmi pati edhe shum ndihmsa
edhe nga ana e shqipfolsat edhe njerz tjerė naiv nderkombtarė
kishte perkrahje
edhe nga disa shtete te europes
dhe qeveri te mos them naive si qeveria franqeze por edhe ajo Gjermane vili brandit dhe e qerqilit te Anglisė
Ishte kjo vazhdim i politike se bizmarkut dhe eduard greit e shum tjerve diplomat e minsitra TE OBORREVE TE EUROPES QE TREGUAN SHKURTPAMSI NE AT KOHė KU LEJUAN KULQEDREN PANSLLAVE TE RRITET ETE FORCOHET.

Jugosllavi pansllave e asaj kohe qe nė dorė te gjith qelsat e ushtris tė ministris se punve te mbrndshme
tė jashtme qverisė ekonomisė dhe komplet politikes ushtrisė armatimit kuadrave dhe gjeneralve
komplet ata qelsa te medhej i kishin serbt ne dorė
ushtarakisht gjenralat oficerat e kuadrat ishin serb
e kudo kolonizohej
dhe shfrytzohej ish jugosllavija ndiqej politika e ashtuquajtur e mosinkuadrimit
qė nė fakt krijonte shtete tjera vasale ne lindje e neperendim si irakun ne lindje egjiptin e ne perendim francen
si dhe aleat te tjerė pansllav ne lindje si pakistan indi kinen te cilen e ktheu komplet kah pansllavizmi qė edhe sot e mbanė nė kurthė politken kineze
qė iun e quaj shum shkurtpamse qė mori anen e bllokut pansllav .
politika kineze ka shum rrugė te gabueshme
e cila edhe sot mbanė anen e pansllavėve dhe u largua nga miqsija me shqiptarė e me perendimin
dhe mori anen epansllavizmit
aleancė kjo qė do ti kushtoj shum shtrejt kinezve ,ne te ardhmen.
Ja pra kjo ishte bisha e asaj kohe qė synonte shkatrrimin e popujve neper mes maskave dhe kopilisė politike
prandaj ather ishte vėshtirė
jashtzakonisht
me qenė veprimtarė politik
sepse nese dikush qoftė edhe nji fjalė e fliste dhe demaskonte kėt politikė i nxihej jeta nė forma tė ndryshme
dhe nuk kishte kurfar ardhmerie as ne punsim as ne shtet as nė shkollim
he ma nė fund burgosesj dhe kishte pasoja tjera
sepse kto qellime i kishte pansllavizmi
ndersa nė anen tjeter nenshkruante te gjitha marrveshjet
rrespektimine te drejtave te njeriut karten ebashkpunimit marrveshjet si shtet i hapur
rrespektues i te drejtave
t e pakicave
e ku di un qfar dallaveresh tjera por nen maskė nat edit mashtronte perendimin dhe boten e zhvillonte rreziqe pretendonte te behej fuqi atomike dhe te kercnoj perendimin fuqi raletore dhe eaviciaonit u bė.
NE PERCILNIM ME VEMENDJE SITUATEN QDO GJė Qė NDėGJONIM SHėNONIM POR KUSHTET I KISHIM MJAFT TE KQIA PėR PUNė MJETE FINANCIARE NUK KISHIM AS FOND TE PASUR AS PERKRAHJE EGJITH PUNA Qė BėNIM PER TE INFORMUAR POPULLIN ISHTE NE BAZA TE ATDHEDASHURSI DHE TE IDEALI PER SHPETIM KOMBTARė KURFRA PERKRAHJE AS MBROJTJE NUK KEMI PASUR AS SOT NUK KEMI KURFARE
REGJIMI i athershėm titist nuk kishte vetėm metoden e burgut
por kishte edhe forma tjera
se si ta nxinte jeten
ata ishin mjeshter MAFIOZ te dinakrisė
ata diniN se ku e si tė godisnin
dhe perveq ksaj tė izolonin dhe shpifnin poshtersira dezinfoamata dhe tė privoninnga qdo e drejtė
nga qdo lloj mundsie per tė ekzistuar ekonomikisht
ishe me vi te kuqe
nuk te jepnin as pasaport as punsim
dhe te diskreditonin te leqitnin nepermes veglave shpifarakve dhe atyre kuslingve tradhtarė
sherbetor e sahanlpirsa llafazan njerz te sherbyes te asaj politike
me anė te spiunve shpifnin te izolonin te shkatrronin
te quanin lypsar varfanjak ta mernin dinjitetin
ta ndalonin shkollimin studimin te sulmonin me anė te ordinerve hajdutve kriminelve
ndersa ne qytet ta ndersenin policinė zullumin kurthat
nuk mund te merrshe kurfar kredije
si dhe
ti leshonin spiunat ne percjellje
dhe aq ma keq te diferenconin
qe vetem neprmes te ndonje familje patriotike ose ndokujt q e kishte meshirė
se te izolonin me politiken ideodifernecuese.
Kjo ishtepolitika e hasmit shekullorė te shqiptarve me shekuj
qė nxiu shum jetė te shqiptave atdhetarė
dhq quhej politika e bashkim vllazrimit
ndersa nuk po hyjmė ne kohen e mbretrisė te ish jugosllavisė
tė se shovenistit kohes se pashiqit
e te rankoviqit
se qfar tmrresh perjetuan njerzit populli deri ne kohen e kasapit millosheviq.
Kėto ishin pra vuajtjet e shqiptarve neper shekuj
nga regjimet e ktyre armiqve
te cilat te gjitha ishin ne sherbim te pansllavisė
dhe asgjesimit tonė kombtarė vetem format dallonin
per fat te keq pat mjaft sherbtorė shqipfolsa te zi
qe ju ndihmuan dhe ka akoma edhe sot qe ju ndihmojnė fshehurazi
sepse ka mbetė kumaria e nostalgjia eatyre te privilegjuarve dhe lidhjet
e asaj kohe te bashkim vllazrimit
me ta neper mes kalanleve te ndryshme lidhjeve qe ua lan trashgim
baballart komunista te ish vllazrim bashkimit jugosllav
por ndaj atyre fundrrinave kombi jonė nuk duhet tė ket mėshirė.
Sa i perket kohes ather per te vepruar duhej te llogarisje nji veshtrisi aq te madhe nji perpjekje mbi njerzore sepse nga askush nuk kishe perkrahje kurfare fatkeqsisht perkrahje nuk gjeta as sot
sepse ne shqiptart per fat te keq nuk jemi solidar♪7 sa duhet me njeri tjetrin prandaj te gjith armiqt arriten te na shkelin me lehtesi neper shekuj per shkak te nji lloj egoizmi te quditshem
secili duke menduar hajt s e ndoshta nuk mė prekė mua ose nji regjion lufto e tjetri rri

ose diksuh shkatrrou per qeshtje kombtare e tjetri qesh tallu me punen e ti kshtu kaluan shekujt dhe dukurit negative po na shkatrrojnė.
Ather vepronim vetem ne baza vullnetare pa kurfar interesi na shtynte ideali dhe atdheashuria
ashtu si edhe tash qe jemi te pa ndryshuar ne ket aspekt pa dyshim pa levizuar aspak nga pozicionet
Nė fakt kunder shkatrrimit dhe degjenerimit rrinin me syrin pishė djemt dhe qikat e kosoves
ne vitin 1981 vrojtonin dhe prisnin rastin e vlitshem per te ndalė hovin ekti degjenrimi
dhe asimilimi kombtarė ku behej plani nepermes martesave me femra serbe te shkriheshi m ne komb jugollav pra viti 1981 dhe brezi i asaj kohe e nderpreu ket plan per shkrirje dhe asimilim te shqiptarve
prandaj neper burgje me gjith forcen na urrenin na maltretonin dhe na torturonin
sepse rinia evitit 1981 studentėt puntorė nxensit populli dhe fshatarsia ne demostratat epergjakshme ua prishi planet pansllavem prandaj ne sidomos organizatorve donin te na hanin mish nga urrejtja dhe keqtrajtimet perveq se na denuan me denime te gjata burgimi palnifikonin te na shkatrronin e te na dergonin neper kazerma ushtarake ku shum ktheheshin te maskaruar e te shkatrruar i burgosnin perseri dhe kshtu shkatrronin edhe familjet shqiptare me mundime dhe vuajtje
te pa püsohtra dhe te pa nderprera te pa fund me mundime e me varfri e me te gjitha format
duke i detyruar te benin edhe shpenzime te medha per avokat e vizitsa neper burgje ekazamate te jugiosollavis e duke i perjashtuar nga puna dhe duke i munduar rracizem dhe sadizem qetnik nen masken e politikes gllabruese panslave.
Brezave i urojm TASH pamvarsinė NE BREZI I VITIT 1981 SOT JEMI TE GJITH PERFARESISHT ME MOSHA MBI 50 VJEQARE por kur meren para sysh vuajtjet epopullit tonė neper shekuj mosha 50 vjeqare te shqiptart esht sa mosha 100 vjeqare ne eruopė sepse vuajtjet na i kan shkrutuar aftesit e vitalitetit mjeria skamja dhe burgosjet mudnimet perjetimet dhimbjet traumat katastrofat.
Uroj q ebrezat qe rriten ne ardhmeri te mos harrojnė vuajtjet dhe sakrificat dhe te ruajn te shendosha themelet e lirisė dhe ta dijnse sa mund e lot e dhi,mbje u derdh per ke t pamvarsi ete ja dijn vleren
sepse perveq nji mundi te madh edhe miqt tanė nderkombtarė kan ba mund te na sjellin deri ktu prandaj mos e qitni mundin neper pazere me e shit lirė por ti njihet vuuajtja brezave familjeve te deshmoreve te maskruarave dhe te dhunarve efamilejeve qe pesuan vuajtje te burgosurve qe dhan komplet rinin me nga 10 e 15 vite burgjeve pra uroj qe brezate te jen te pjekur dhe te veteijshme te punojnė
dhe te dijn ta ruaj n shtetin
ju pershendetė autori i ktij artikulli autori i vargjeve shqiptare xhelöal ferizi poeti ne mergim
aktivist shumvjeqsr i qeshtjes kombtare ish i burgosur politik stident i vitit 1981 poet i ndaluar rreptesisht ne at kohė i rrethuar me vi te kuqe dhe i perdnjekur me vite sot mergimtarė shumvjeqarė i lodhur pak nga pasi ojat ete kalueres por emgjithat shum i gezuar per arritjen e qellimit pamvarsia
mbas afro ni shekulli peprpjekje te kti kombi te shumvuajtur
Autori i kti artkulli xhelal ferizi njikohsisht autorė i shum vargjeve shqiptare
pershendes kombin tim shqiptarė jam tash me lot gezimi ne sy nga emocionet eshpalljes s epamvarsisė
kur po e shkruaj ket artikull
liriku

egi
18-02-08, 23:23
Egi, po thuaje anglisht jo me gjuhen e bukur shqipe........:D

Ncncnc edhe anglishtja eshte e pastert more ...a na ka ndihmu USA :biggrin:
Keshtu qe nese i kisha sha i kisha sha ne gjuhen e tyre per me mar vesh..po kur po mendoj me anen tjeter..s'po du me flliq gojen time..edhe sepse bash po ju lakmoj juve qe po i shprazni shpirtat ne kete menyr :smile:

Urata
18-02-08, 23:26
http://www.youtube.com/watch?v=NPclogVkaxI&feature=related

valiii
18-02-08, 23:33
Serbia like Nokia, always smaller and smaller :biggrin: ...

http://www.youtube.com/watch?v=NPclo...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=NPclogVkaxI&feature=related)

hasanmehmeti
18-02-08, 23:45
Nuk eshte e nevojshme te flliqim personalitetin tone dhe forumin me fjale te tilla.
Ne ketyre do ja ... ateher kur ne punojme ,ngrisim shoqerin , arsimin , kulturen ,ekonomin dhe qdo cilesi te mire ne mesin e popullit tone. Fjalet i merre era shpejt nganjeher nese era eshte Dredhake edhe te bie per fetyre.

gazi-de
18-02-08, 23:52
ok pake me thjesht,apo keshe me kulture,ahhahahahhaha

OOOOOOOOOJ SERBI PLASI..........

hasanmehmeti
19-02-08, 00:06
Turpi ska te ndaluar , tonin e rrefim tjeret i respektojme

http://de.youtube.com/watch?v=QF6RJaQd5T8&feature=related

sherri
19-02-08, 01:47
http://i25.tinypic.com/mkp38.jpg
Senzacion! A thu qenka shit i gjith tirazhi i expresit ket dite??
Qenkan mundu me ba dicka,e ne fakt i paskan nderu cetniket....tuj e fut ne mes Josipin,(nje hibrid slo-kroat),pikrisht ne vendin e Drazha Mihajlovicit.
ket e bejn vetem kopjuesit historis-politike,per Josipin(Titon) duhet te merren njerz te pergjegjshem,dhe te bahet nje analizim profesional,per kohen e ti,dhe te dalin ne shesh te kqiat e te mirat!? qe patem si shqipetare te Kosoves,

Cetniket na e ipononin me e sha,dhe po qetniket na burgoseshin!!ata te cilet ishin me te zellshem ne keto sharje ne realitet ishn marksit-leninist edhe me te mdhej se vet Titoja.

Sllovenet,Kroatet,ne nje mbretri me shkie i futi forca e rusis deri para luftes se dyt bot...cka perjetuan shqipetaret e asaj kohe?....te zit e ullirit. Nje numer i madh plaqkat ne karroca druni e per Turki.....ky exzod vazhdoj edhe pas luftes se dyt.....dikun deri 1955,deri sa tito e largoj Drazhen........

Une nuk kame njohuri as nivel qe ta vlersoj ket njeri,,as qe po tentoj me vlersu pozitivisht...por as nuk e di qe ne nje kohe tjeter, per-veq nga 55-ta deri 80-eten,shqipetaret e Kosoves paten me shume shkolla,me shume intelektual,qe paten pasuri a po dicka tjeter,,gjat kesaj kohe fituam te drejten e perdorimit te flamurit kombtare(sote kemi nje flamur me nje hart te cungume,pa Toplicen,pa luginen e presheves,pa jeni pazarin,pa plaven-gucin.....qe keto te gjitha i humbem para kohes se Titos)

Pas flamurit ne ate kohe u hap univerziteti...me vone akademia e shkences dhe arteve(qe mund ta kishin vetem shtetet)etj, etj.

Mire shume ne dim me shajt,edhe me shit patriotizem folklorik......i lame 100.000 Cetnik nga Pashici deri te Milloshevici,e aty e fusim nje hibrid sloveno-kroat(i mire i keq) qitni ne ballanc te bamat e tij dhe te drazha m.e te njeqindmi cetnikve tjer ta shofim se kujt i takon te jet aty ne mes.......

UniCorN
19-02-08, 09:52
Ketij urimi i kacavjerrem edhe une, duke ju deshiruar sa me shume urime kesisoj. Hajde gezuar.

selvija
19-02-08, 16:29
jo me shkrim por me....
http://dl9.glitter-graphics.net/pub/84/84909axb0zxw94q.gif (http://www.glitter-graphics.com/)

luckyman
19-02-08, 18:12
Edhe unė pajtohem me postimin e *Sherrit*,nuk ma merrė mendja qe e meriton "Tito" tė futet ne radhė me kėta Pedofila.

mos e harroni Rankoviqin!!!

Urata
20-02-08, 00:12
http://photos-b.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v195/30/20/68109393/n68109393_34227289_868.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=34227291&id=68109393&op=1&view=all&subj=14039270742&aid=-1&oid=14039270742)

DEA
20-02-08, 07:43
A po thoni me i sha a! hajt pra.........................qete jau p`shurrshin gurin e vorrit!

Preshevar
20-02-08, 10:11
http://photos-b.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v195/30/20/68109393/n68109393_34227289_868.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=34227291&id=68109393&op=1&view=all&subj=14039270742&aid=-1&oid=14039270742)

Bye Bye qka ???? :confused:

I paskan harru shpejt cirilicat :biggrin:

Zero Cool
20-02-08, 15:20
qe sheja e re e komunikacionit ne ks :)

BE LK
20-02-08, 15:58
qe sheja e re e komunikacionit ne ks :)
Sikur paska pak kontrast me nje shkrim qe mu drejtuat mua sot Zero cool. Mos eshte problem hene kjo a??

Zero Cool
20-02-08, 17:50
Sikur paska pak kontrast me nje shkrim qe mu drejtuat mua sot Zero cool. Mos eshte problem hene kjo a??

Epo kjo eshte per perdorim intern :tongue:

PS: Kjo teme eshte e hapur enkas per me shajt Shkaun, nese nuk te pelqen mos hyn !

Elina
20-02-08, 18:00
More shani e kurre mos ja dani :tongue:

Murgesha
20-02-08, 18:44
More shani e kurre mos ja dani :tongue:

Ha,hahahaha Elina pėr sot ja dhe kulmin shkrimeve tuaja.

Nuk kuptoj askė qė rezervohet nė sharje pėr gjakpirėsist e popullit tonė.

>>{SpOnGeBoB}<<
20-02-08, 19:09
Ha,hahahaha Elina pėr sot ja dhe kulmin shkrimeve tuaja.

Nuk kuptoj askė qė rezervohet nė sharje pėr gjakpirėsist e popullit tonė.

nuk ka mi fshi masanej llafet prej teme

lyra2
20-02-08, 19:42
Ha,hahahaha Elina pėr sot ja dhe kulmin shkrimeve tuaja.

Nuk kuptoj askė qė rezervohet nė sharje pėr gjakpirėsist e popullit tonė.

..jo bre Murgeshe ,por me sha keshtu diqysh me duket sikur jam tute t'i shaj nersy,pa hajt... hajt thuaj per diken live ta shaj a po tutna ahhahhahahaha ........................... (mos gabo):biggrin:

lyra2
20-02-08, 19:45
More shani e kurre mos ja dani :tongue:


...shuj moj Eline,mos na e ul nivelin qyyyy,Millosheviqi nuk meriton sharje po meriton permendore bile,kush moj e shkaterroi jugosllavine ,kush moj e pruri pavaresine hahahahhahah(upssssssss),tash mos me shani mua qe thash kwshtu allahile se nuk jam foto :eek:

4peace
20-02-08, 20:50
Senzacion! A thu qenka shit i gjith tirazhi i expresit ket dite??
Qenkan mundu me ba dicka,e ne fakt i paskan nderu cetniket....tuj e fut ne mes Josipin,(nje hibrid slo-kroat),pikrisht ne vendin e Drazha Mihajlovicit.
ket e bejn vetem kopjuesit historis-politike,per Josipin(Titon) duhet te merren njerz te pergjegjshem,dhe te bahet nje analizim profesional,per kohen e ti,dhe te dalin ne shesh te kqiat e te mirat!? qe patem si shqipetare te Kosoves,

Cetniket na e ipononin me e sha,dhe po qetniket na burgoseshin!!ata te cilet ishin me te zellshem ne keto sharje ne realitet ishn marksit-leninist edhe me te mdhej se vet Titoja.

Sllovenet,Kroatet,ne nje mbretri me shkie i futi forca e rusis deri para luftes se dyt bot...cka perjetuan shqipetaret e asaj kohe?....te zit e ullirit. Nje numer i madh plaqkat ne karroca druni e per Turki.....ky exzod vazhdoj edhe pas luftes se dyt.....dikun deri 1955,deri sa tito e largoj Drazhen........

Une nuk kame njohuri as nivel qe ta vlersoj ket njeri,,as qe po tentoj me vlersu pozitivisht...por as nuk e di qe ne nje kohe tjeter, per-veq nga 55-ta deri 80-eten,shqipetaret e Kosoves paten me shume shkolla,me shume intelektual,qe paten pasuri a po dicka tjeter,,gjat kesaj kohe fituam te drejten e perdorimit te flamurit kombtare(sote kemi nje flamur me nje hart te cungume,pa Toplicen,pa luginen e presheves,pa jeni pazarin,pa plaven-gucin.....qe keto te gjitha i humbem para kohes se Titos)

Pas flamurit ne ate kohe u hap univerziteti...me vone akademia e shkences dhe arteve(qe mund ta kishin vetem shtetet)etj, etj.

Mire shume ne dim me shajt,edhe me shit patriotizem folklorik......i lame 100.000 Cetnik nga Pashici deri te Milloshevici,e aty e fusim nje hibrid sloveno-kroat(i mire i keq) qitni ne ballanc te bamat e tij dhe te drazha m.e te njeqindmi cetnikve tjer ta shofim se kujt i takon te jet aty ne mes.......

Qoftė pėr hajėr kėsaj here, more sherr...

Mė vie mirė qė nė gjithė kėtė eufori tė madhe qė po mbretėron paske marrė guximin t'i flasėsh drejt. Me gjithė rrezikun tė tė etikojnė titist.

Pa marrė parasysh cili ka qenė Tito, ai kurrsesi num mund tė futet me njė thes me kėta kryeēetnikėt. Siē kishe cekur edhe ti, historia e tij ende s'ėshtė vlerėsuar. Por e them prap: ai nuk meriton tė futet nė tė njėjtin thes ku e paska futur kjo paēavra "Ekspress"...

Tash t'i kthehemi temės me titull "Fuck..."

Ekziston njė Ligj, i cili quhet Shkaku dhe Pasoja e qė pėrkthehet me "C'ka tė mbjellėsh - atė dhe do ta korrėsh". Funksionon automatikisht. Pra, ėshtė LIGJ I KRIJUESIT.

Andaj, tė gjithė ata qė janė shfryer kėshtu - e njėjta i gjenė.


Atyre qė ende s'ua ka kapė ende (LIGJIN nė fjalė):
Kur tė shfryhesh me "Fuck", faktikisht ke mbjellė "Fuck", kėshtuqė automatikisht do tė mbjellėsh "Fuck yourself".


Hajde me t'mira.***

>>{SpOnGeBoB}<<
20-02-08, 21:00
Qoftė pėr hajėr kėsaj here, more sherr...

Mė vie mirė qė nė gjithė kėtė eufori tė madhe qė po mbretėron paske marrė guximin t'i flasėsh drejt. Me gjithė rrezikun tė tė etikojnė titist.

Pa marrė parasysh cili ka qenė Tito, ai kurrsesi num mund tė futet me njė thes me kėta kryeēetnikėt. Siē kishe cekur edhe ti, historia e tij ende s'ėshtė vlerėsuar. Por e them prap: ai nuk meriton tė futet nė tė njėjtin thes ku e paska futur kjo paēavra "Ekspress"...

Tash t'i kthehemi temės me titull "Fuck..."

Ekziston njė Ligj, i cili quhet Shkaku dhe Pasoja e qė pėrkthehet me "C'ka tė mbjellėsh - atė dhe do ta korrėsh". Funksionon automatikisht. Pra, ėshtė LIGJ I KRIJUESIT.

Andaj, tė gjithė ata qė janė shfryer kėshtu - e njėjta i gjenė.


Atyre qė ende s'ua ka kapė ende (LIGJIN nė fjalė):
Kur tė shfryhesh me "Fuck", faktikisht ke mbjellė "Fuck", kėshtuqė automatikisht do tė mbjellėsh "Fuck yourself".


Hajde me t'mira.***

po don me thene kush shkrun fuck e ka mbjelle fuckin tana i vjen rendi me korre Fuck yourself. une shkrujta diqka po ma fucken shkrimin, qetash e kuptova kush ma fshijti shkrimin mue don me thane Fuck yourself.

Pupi
20-02-08, 21:16
Edhe njė tjetėr ma e fort

Shkijet ("mashkuj" kishin nis me u kap/ Q....... ner veti, nesje e kan pas gjithmon tradit, veqse tash e kishin nisė mė tė madhe.

Evropa duke u menduar ē'tė bėjė me ta, kso Bythq..... si duhen Evropės, Rusia ofron strehim, ose mė mirė me thėnė ofron territoret nga edhe kan ardhur dikur!
Nejse unė s'paskem pas than edhe fort keq(n'kėt eufori besa) tash ja shtoj dozėn:
Fuck Yu, Fuck atij, e fuck kėtijė, e Tito's edhe njė mė tė madhe se Fuck.
Ore babush ("qe s'po ma le venin")Po nuk shkohėt gjithmonė me kėrbaq, ata zbrazėn Kosovėn derisa ju desht, dhe ata qė lanė duhej trajtuar si njerz s'paku!
Ishte po ai Tito (jarani yt, spo t'tham titist) qė shtyri kufirin me Shqipėrin e ja hodhi Enver Hoxhės derisa ky pėlliste se paska edhe arm miserioze, fati qė po kjo Amerika qė shpėtoi sot Kosovėn ka shpėtuar edhe at'her, e shumė herė tė tjera mė parė Shqipėrin, dhe Shqiptarėt nė pėrgjithėsi!
Se po tė mos ishte ashtu kadal-dal, do tė vinte nė pah, krahina autonome e jugoslavis -Shqipėria( besa ata do ti kishin zgjedhur edhe njė emer tjetėr).
Tito ishte Kroat (thuhet), por i martuar me njė shkin more dai. Dhe se edhe pėr Kroatet nuk ishte i mirė fare, e pėr neve ?hajt tash bėje balansin (se kogja i holl i thu vedit) .........

sherri
21-02-08, 01:38
Nejse unė s'paskem pas than edhe fort keq(n'kėt eufori besa) tash ja shtoj dozėn:
Fuck Yu, Fuck atij, e fuck kėtijė, e Tito's edhe njė mė tė madhe se Fuck.
Ore babush ("qe s'po ma le venin")Po nuk shkohėt gjithmonė me kėrbaq, ata zbrazėn Kosovėn derisa ju desht, dhe ata qė lanė duhej trajtuar si njerz s'paku!
Ishte po ai Tito (jarani yt, spo t'tham titist) qė shtyri kufirin me Shqipėrin e ja hodhi Enver Hoxhės derisa ky pėlliste se paska edhe arm miserioze, fati qė po kjo Amerika qė shpėtoi sot Kosovėn ka shpėtuar edhe at'her, e shumė herė tė tjera mė parė Shqipėrin, dhe Shqiptarėt nė pėrgjithėsi!
Se po tė mos ishte ashtu kadal-dal, do tė vinte nė pah, krahina autonome e jugoslavis -Shqipėria( besa ata do ti kishin zgjedhur edhe njė emer tjetėr).
Tito ishte Kroat (thuhet), por i martuar me njė shkin more dai. Dhe se edhe pėr Kroatet nuk ishte i mirė fare, e pėr neve ?hajt tash bėje balansin (se kogja i holl i thu vedit) .........
Enverit ja futen vllezrit e tij,te idealit.D.Mugosha,M.Popovici me co.edhe po te doje Tito, nuk ka pas mundsi,kur vet Enveri e me hasana e shukria,me f. hoxha etj...e donin ashtu.

ne 87-88-89-en nuk ishte titoja gjall.kure milloshi ndrrojke kushtetuten e RFSJ-es,sllovenet,dhe kroatet i leshonin mbledhjet,ai me votat e shqipfolsave e mrrijke numrin e mjftueshem per keto ndrrime,qe pik se pari ishin ne dem te vet shqipetarve te kosoves.

Kufijt e Shqiperis jan shty shume kohe para se Titon ta njifke dikush.(kujto Toplicen,trojet ne Mal t'zi..Camerin,...ndersa kufiri mes Shqiperis e Kosoves ska as pak randsi,,mbet Kosova me e madhe,apo u zvoglua Shqiperia s'kapas ndoj randsi te madhe.

Nga Titoja,Enverit ju ofru nje ide qe te jet Republika e shtat e yu-se(jo krahin autonome)
se a do te ishte me mire apo me keq? e kam degju nje ide nga nje pedagog Kosovare ishte edhe i shtyr ne moshe,tha:kam mendu shume per ket ceshtje,kam ardh ne perfundim thot,qe ndamja esht ndamje,dhe me kohen krijohen ndryshime ne mes te nje kombi te ndar,ndryshon mentaliteti e shume tjera,ai e paramnedon qe po te ishim te gjith bashk,edhe po te ishim republika e shtat ne yu.do te ishim republika gati me e fort,do te kishim pak a shume nje mentalitet,do ishin edhe shqipetaret e Maqedonis,edhe te lugines...dhe ne kohen qe erdhe deri te shpartallimi i yu-se gje qe esht dit e prit qe ka me ndodh,ne do te u ndajshim te gjithe bashk....e jo si sot i gezohemi nje Koosve te cunguar,,vllezerit tan ne luginen e Presheves as qe guzojn me festu ket gezim ne rruge,

Si-do qoft,tmerret ndarjet,spastrimet e Shqipetarve ndodhen para kohes se Titos,dhe pas kohes se tije...jan faktet,
per gabimet per te bemat e tij duhet sha veqanarshit,,,jo te futet ne vendin e Rankovicit.

Fuck Tito vetun....edhe Jovanken se harrova...e prej Pashici e te Koshtunica.......me stupca t'sanes.......

Bjeshka1
21-02-08, 12:16
.................................................. ..............................

lirik
05-06-08, 16:11
Tito ishte nji antishqiptarė teoria pansllaviste e shkrirjes dhe asimilimit tė shqiptarve
vinte nga ideja e tij ai ishte sllav dhe si i tillė punoj per ngritjen e sllavizmit ju dha mundsi gjeneralve dhe oficerve serb armatim pushtet e qka jo
pėr te i rndesishem ishte pansllavizmi neper mes njė forme mashtruese tė ashtuquajtur socializem vetqeverises qe ne fakt ishte pansllavizem
Aie dinte s epopujt e vegjel nuk kishin kah te ia mbanin i kishte futru ne grusht dhe dal ngadal i shkrinte me mjeshtri nepermes kultures marteave bashkim vllazrimit dhe ndjenjave e formave tjera
asimiluese
Nė dorė nuk u lente asgjė shqiptarve vetem skllavri varfri burgje
Tė GJITH ATA Qė llomotisin se kundershtart e titizmit na qenka n marksist leninist ata jan vetem llomotitsa qė flasin pa baza
KUNDERSHTART E TITOS DHE REGJIMIT te jugosllavis ishin patriot te vertet dhe nat edit rrinin kujdestar duke folė kahdo neper poopull kunder politikes asimiluese e skllavruese kolonialiste e shfrytzuese si dhe metove tjera perfide pėr mbajtjen ne robri te popullit shqwiptarė ku parashihej per nji shekull ata te shkrihen ne asimilim sllav me metoda spciale
nepermes muzikes dhe kontaktit me sllav martesave e tjera metodave duke i aktivizuar si aktivist
neper parti e aksione e neper kontakte nepermes filmave muzikes e nepermes mija formave tjera ne emer te bashkim vllazrimit ku disa rrogtarve ju jepte ngapak me lpi pjaten ne menyr qe ti terheqnin te tjeret
PLANIFIKOHESHIN ME MIJA EMIJA MARTESA ME SERBE tjera nacionalitete si per shembull jugosllavisti i zellshem azem vllasi e sa e sa antarė te lidhjes se rinisė socialiste e antar te lidhjes komuniste
sa esa aktivist te rinisė te aksioneve mbledhjeve dhe takimeve ku gjithmon shtyhej e motivohej shqiptari te marztohej me sllav ndersa teoria e patrio tizmit jugosllav propagandohej si patriotizem
se bashku me hymnin ku duhej qdo kund ta nderonin shqiptart i cili ishte hymn total rracist pansllav
ne frymen e pushtimit dhe perandoris sllave
Npermes posteve dhe aksioneve agjentureske hynte gjithnji e ma shum forma asimiluese pansllave
si modė shqiptare
EDUKOHEJ SHKRIRJA DHE ASIMILIMI NDERSA kontrollohej eekspolatohej pa mmeshirshem kosova
bėhej plani i fshehur i ndrrimit te merave shqiptarve rregullheshin dokumentet dhe shpernguleshin shqiptart neper republika tjera jugosllave e serb vinin e bėhej plani i ardhjes se serbve si klon ne tokat tona
kosova varfrohej kontrollohej vendet i kishin njerzit e shitur te edukuar ne frymen pansllaviste
jugosllavia forcohej deri ne at masė ushtarakisht ndersa shquiptart mbetnin te dobt ne qdo aspekt qe te mos kishin as gjasa ne shekujt we vijn te ju dalin sllaveve prej dore ka edhe plot fakte tjera sa te duash peprpolitiken titiste antishqiptare te jugosllavis se athershme dhe te gjith ata shqiptar patriot
qe ekuindershtonin ket pansllavizem dinak dhe te rrezkshem ata ishin patriot te vertet kombtarė njerz qe ne shpirt nuk kishin kurfar idelogjije perveq kombtarizmit shqiptarė te flakt per atdhe pa kurfar ngjyre partiake as ideologjiste siq mundohet disa titist projugosllav ti paraqesin

ideologu
05-06-08, 18:46
Ēysh te koka edhe naglishte njahit puna e tpraptumes si te na nshqip he mozomakeq!
Ata pi thojkan “fuck!”, kurse na “fuēk!“. Sa ēudi brej!
Ndėrsa sa i perket pėr m“ i thanė a mos m“ i thanė asaj Yugoslavie fuēk, mendoj se shumė ma mirė do tė kishte qenė me pritė edhe pak kohė nėmos pas naj 5-6 dekadave nashta po e ndėrrojmė pak standardin e jetesės sonė e atėherė iu thojmė atyne ēka tė na dojnė zemra! Se qetash belivalla, me njerėzit e tanė tė pabukė anembanė kombit, e me paperspektivizmin qė po mbretėron nė skenė, nuk mundemi me iu thanė atyne fuēk por veq vetės. E na siq e dimė ate nuk e kena marak hiq (fjalėn dmth.).
Nė fotografi aty po duken 3 slika!
Dikush me mish e me shpirt po mundohet me i mbulu tragjet e veta tė dikurshme tė tradhtisė, po pa ndonji sukses tė veē antė pasha bacėn! Nėse bahet fjalė pėr t“i fuēkirat tė parin e tė 3-tin mund tė them se nuk asht edhe nevoja aq ngase ata atė punė ia kanė ba vetės mirė qėpose ia patėn nis me projekte famėkeqe tė tyre antishqipėtare! Ndėrsa nėse e shamja i referohet atij sanatėēisė n“midis, mendoj se tė tanė porcionin e asaj pune nuk duhet me ia adresu vetėm atij vet, por njė pjesė tė mirė duhet me jau qu edhe politikanėve udhėheqėsa tanė tė asaj kohe!
Lexuesė tė nderuar tė popullit shqiptar!
Fajtor pėr pafatėsinė tonė tė periudhės titiste nuk asht kanė vetėm shteti i dikurshėm federativ, por nė tė madhe edhe garnitura udhėheqėse e elitiste shqipėtare e asokohėshme e jona! Ekzistojnė fakte tė pamohueshme se ndihma tė rregullta dedikuar popullit tė varfėruar shqipėtar nė Kosovė janė ndarė me kontinuitet nga buxheti ekzistues shtetėror, por ato ndihma nė mėnyrė perfide gjithėmonė u patėn pėrvetėsuar nga interesat vetiake tė aparatit krahinor tė Kosovės. Njė gjė nė kėto raporte ndėrkaq mund tė i atribuohet politikės diktatoriale tė “shokut” Tito e ajo asht se pse ai me kohė nuk i burgosi tė gjithė kėta kriminelė tė popullit por i la tė veprojnė e tė shkretojnė deri nė pafundėsi. Faktikisht fundėsia edhe arriti dikur nė formė tė uzurpimit tė sistemit shtetėror nga psikopati ballkanik Millosheviq, e qė ky mė vonė me aktet e tia prej njė tė sėmuri mental e varrosi tė tėrė atė sistem, sikur tė ishte ai armiqėsor e jo njė i tillė i veti. Ky mė pastaj e varrosi edhe veten siq dihet po ajo punė nuk ka shumė tė bėj me temėn e hapur kėtu. Apojo?!
Sa i pėrket asaj se Kosova u aneksu me dhunė nga tė gjitha Jugosllavitė e vdekura, ajo e dhėnė mė sė shumti nuk i pėrgjigjet tė vėrtetės se sa i pėrgjigjet! Po, fakt asht se Kosova iu shkėput trungut amė, mirėpo faji pėr njė realitet tė tillė ėshtė edhe i tė parėvė tanė politikanė, tė cilėt asnjėherė nė histori nuk kanė luftuar denjshėm e si duhet pėr liri tė popullit e pėr ē ėshtje, por esencialisht e gjithėmonė, vetėm pėr karrierizėm e interes tė vet personal. Rast shumė ilustrativ pėr kėtė tezė ėshtė ngathtėsia (idiotėsia) e liderit komunist E. Hoxha pėr tė shfrytėzuar mundėsinė e volitshme tė viteve tė para tė pasluftės pėr marrjen e Kosovės me ndihmėn e tė “madhit” tovarish Stalin, i cili pėr interes tė vetin natyrisht qysh atėherė kishte invadimin e tėrė shtetit tė rikrijuar jugosllav dhe vendosjen e tij nėn ombrellėn e bllokut tė Informbirosė, tė Lindjes!
Pra pėr tė mos u thelluar si shumė nėpėr ngjarje tė dokumentuara tė historisė se ato po na bėhen edhe praktika tė bajatshme, mjafton tė thuhet se ne nė asnjė epokė pėr disfatizmin tonė nė planin politik nuk kemi qenė kurrė vetqortuesė e kritik, por gjithėmonė me tė ashtuquajturin, kodeks tė pehlivanizmit me moral tė pervertizuar, fajet e pėrgjegjėsitė e tona konkrete i kemi mbartur nė kahje tėrėsisht tė tjera e pėr aspektin tonė kombėtar, relativisht tė kundėrta ! Pėr ate edhe tė nderuar dashamirė tė forumit ne po vuajmė kėshtu siq po vuajmė sot. Dhe me kėsi mentaliteti nė posedim mė tutje, ne kemi pėr tė vuajtur edhe nė ardhmėri. Siq po duket me shekuj me rradhė. Deri sa tė mėsohemi tė funksionojmė tė gjithė sė bashku, si njerėz me fiqir tė rregulluar nė tru! E jo kėshtu si derimėtash, si tė shpartalluar nė mendje, si tė budallėzuar, e tė mjerė! Tė paqėllimė, e me fat kombėtar tė mbetur, pėrgjithėmonė vėrdallė!

nderime!

panta_rhei
05-06-08, 19:30
http://i25.tinypic.com/mkp38.jpg

Me folė kah del shpirti,
qita drejtuesit e gazetės Express i kanė thanė mė 17 shkurt jugasllavisė fuck yu, krejt prej zemrės sė plast... se tybe fort ia kan pas ba hyzmetin yu-sė, e fort kan pasė ymyt n'ta, por i zhgėnjeu keq.
(kur e pyeti millosheviqi baton haxhiun nė hagė, a ke qenė para luftės bashkėpunėtor i shefit tė sigurimit - stanishiqit... batoni i tha po... si u kthy pastaj batoni prej hagės, veton surroi e pėrzuri prej kohės ditore... medemek mos me u ba proyugosllavėt e KOHĖS gaz me ka'krejtė) :wink:

lirik
05-06-08, 21:40
Tito ishte nji antishqiptarė
teoria pansllaviste e shkrirjes dhe asimilimit tė shqiptarve
vinte nga ideja e tij ,
ai ishte sllav
dhe si i tillė punoj pėr ngritjen e sllavizmit pan sllavizmit
ju dha mundsi gjeneralve dhe oficerve serb armatim pushtet e qka jo
pėr te i rėndėsishėm ishte pansllavizmi
nėpėr mes njė forme mashtruese tė ashtuquajtur socializėm vetqeverisės jugosllav
qė nė fakt ishte pansllavizėm
Aie dinte s e popujt e vegjėl nuk kishin kah tė ia mbanin i kishte futur nė grusht
dhe dal ngadal i shkrinte me mjeshtri
nėpėrmes maashtrim kultures pansllaviste tė martesave tė perziera
bashkim vllazrimit dhe ndjenjave e formave e metodave tjera
asimiluese .
Nė dorė nuk u lente asgjė shqiptarve vetėm skllavri varfri burgje
Tė GJITH ATA Qė llomotisin se kundėrshtart e titizmit na qenka n marksist leninist
ata jan vetėm llomotitsa qė flasin pa baza
KUNDERSHTARėT E TITOS DHE REGJIMIT tė ish jugosllavisė ishin patriot tė vertetė shqiptarė
dhe nat e dit rrinin kujdestarė duke folė kahdo e propagnaduar nėpėr poopull kunder politikes asimiluese degjeneruese
e skllavruese kolonialiste antishqiptare
e shfrytzuese
si dhe metodave tjera perfide pėr mbajtjen nė robri tė popullit shqiptarė
ku parashihej pėr nji shekull ata te shkrihen ne asimilim sllav jugosllav # tė ju jugosllavizoehj shpirti
me metoda spciale pan jugosllave
nėpėrmes muzikes dhe kontaktit me sllav martesave
e tjera metodave dinake tejet te rrezikshme asimiluese
duke i aktivizuar si aktivist rininė lidhjen socialiste kuadrat antart e lidhjes komuniste
neper parti
e aksione
e neper kontakte
manej nepermes nepermes filmave jugosllav emsisioneve muzikes
e nepermes mija formave tjera
nė emėr tė bashkim vllazrimit
ku disa rrogtarve ju jepte ngapak me lpi pjaten
ne mėnyrė qė ti tėrheqnin tė tjerėt nė bashkpunim dhe asimilim masiv
PLANIFIKOHESHIN ME MIJA E MIJA MARTESA ME femra SERBE e tjera nacionalitete
si pėr shembull jugosllavisti i zellshėm azem vllasi e sa e sa antarė te lidhjes se rinisė socialiste e antar te lidhjes komuniste
sa e sa aktivist tė rinisė tė aksioneve mbledhjeve dhe takimeve
ku gjithmonė shtyhej e motivohej shqiptari tė martohej me sllav
ndėrsa teoria e patriotizmit jugosllav propagandohej si patriotizėm kombtarė shtetrorė pansllav
se bashku me hymnin
ku duhej qdo kund ta nderonin shqiptart
i cili ishte hymn total rracist pansllav
nė frymen e pushtimit dhe perandorisė pans llave e qė edhe fėmijve tė klases sė parė fillore ua nxisnin nė gjak per tu ushqye me at dashuri pansllave si formė e ngadalshme e asimilimit por e sigurt
prandaj kishte aq shum te dashuruar ne at kohė per jugosllavin e asaj kohe qe lenin koken pėr te
pėr at shtet fund e krye antishqiptarė dhe numri nuk ishte i vogel i shqiptarve qe e dashuronin pa kufi
at shtet at regjim dhe bashkim vllazrimin e asaj kohe sepse ai propagandohej ne qdo vend ne shkolla ne literaturė ne sipermarrje ne mbledhje ne sport ne takime ne aksione ne libra ne uinstitucione ne kangė ne arft ne muzik ne secilin aspekt ndersa gjuha serbokroatishte ne shkolla ishte detyrim per shqiptart neper secilen mbledhje e ne media egazetė per qdo dit ishte propagnadimi tellalt e ksaj propagande gazetat e athershme jugosllave shqiptare e kudo bėnin kėrdinė shtypi ishte i kontrolluar nga mafia e titos dhe ekspertat e pansllavizmit
Npermes posteve funksioneve dhe aksioneve agjentureske hynte gjithnji e ma shum forma asimiluese pansllave metoda e asimilimit
si modė shqiptare ku shum shqiptarė te degjenruar sileshin tash ma jugosllavisht shpirti i tyre ishte jugosllavizuar dhe deshqiptarizuar
EDUKOHEJ SHKRIRJA DHE ASIMILIMI e brezit me metoda te hatashme mjeshtrore dhe tinzare tejket mashtruese qysh ne klasen e parė fillore ushqehej nxansi ne njifar bashkim vllazrimi jugosllav dhe edukohej ne fyrmen a patriotizmit jugosllav
LITERATURA SHQIPTARE ISHTE E MODIFIKUAR SIPAS MODELIT JUGOSLLAV NDERSA MUZIKA I PERSHTATEJ GJITHNJI E MA SHUM MUZIKES SERBE VALLJA JON SHOTA GJITHNJI E MA SHUM DEFORMOHEJ SI VALLJA SHUMADINSE DIKUR FILLOJ GATI TE SERBIZOHEJ
KAPITALI TETEDHJET PERQIND EKSPOLATIMI PLAQKITJA SHKONTE NE BEOGRAD PER JUGOSLLAVI PER USHTIR DHE NEVOJA TJERA SHQITART NEPER FHSATRA BANONIN NE STALLA BASHK ME KAFSHT ME PERJASHTIM TE SHTRESES SE PRIVILEGJUAR QE I SHERBENTE REGJIMIT
NDERSA kontrollohej e ekspolatohej pa meshirshem kosova NE TE GJITHA ASPEKTET
bėhej plani i fshehur i ndrrimit te emrave tė shqiptarve
rregullheshin dokumentet dhe shpernguleshin shqiptart neper republika tjera jugosllave per ti shkri dhe martuar me te sllav per ti sllavizuar andej ku jetonin e punonin
e serbėt vinin ediktonin politken dhe gjithqka tjeter ne kosovė
e bėhej plani i ardhjes se serbve si kolon nė tokat tona
shum pak mungonte kohė sepse dokumentet ishin pregatitru neper krahina te kosoves qe emrat te ju ndrrohen shqiptarve
kosova varfrohej kontrollohej ekspolatohej shqiptart emigronin iknin ne boten e jashtme nga varfria
ndrsa ata qe punonin ne kosovė punonin kryekput per llogari te jugosllavis per beogradin por asgjė per kosoven
vendet ne pozita i kishin njerzit e shitur tė edukuar nė frymen pansllaviste
jugosllavia forcohej deri nė at masė ushtarakisht
ndersa shquiptart mbetnin tė dobt ne qdo aspekt tė varfer te mjerė pa kurfar perspektive burgjet ishin plot
plani bėhej i tillė antishqiptarė nė menyrė qė tė mos
qė te mos kishin as gjasa
ne shekujt we vijnė te ju dalin sllavėve prej dore
ka edhe plot fakte tjera sa te duash
pėr politiken titiste antishqiptare
tė jugosllavisė se athershme
dhe te gjith ata shqiptarė patriot atdhetarė
qė e kundėrshtonin kėt pansllavizėm dinak modern perfid dhe tė rrezkshėm burgoseshin dhe nuk shihnin kurr dit izoloheshin ndiqeshin dhe nuk kishin kurfar mundsie ekonomike as shkollimi si rasti im e i shum shokve te mia e te tjerve shqiptar neper komuna tjera te kosves
ata shqiptarė nė at kohė qe kundrshtonin politiken tejet te rrezikshme titiste ishin patriot tė vertetė
kombtarė athdetar te kulluar pa kurfar ideologjie pamvarsisht se disa njerz mundohen atyre te u vejn etiketen marksist leninist enverist e ku di un kjo nuk qendron aspak sepse kishte shqiptar sa te duash qe nuk e donin as jugosllavin as titizmin sepse ishin shqiptar qe donin atdheun e tyre e jo pushtuesin
njerz qe ne shpirt nuk kishin kurfar idelogjije
perveq kombtarizmit shqiptarė
te flakt per atdhe
pa kurfar ngjyre partiake as ideologjiste
siq mundohet disa titist projugosllav ti paraqesin

Autori
06-06-08, 01:45
Ti pasi po thu se qenkshe veprimtar i moqėm i cėshtjes me siguri se duhet me e dit mirė se si kanė rrjedh ngjarjet nė cėshtje, tė periudhės sė viteve 80 - 90. A ishte me tė vėrtet ashtu siq pretendon ti vet se cdo i pari kundėrshtar i regjimit jugoslav ishte atdhetar i vėrtetė apo cdo i dyti kundėrshtar i atij regjimi ishte ndoshta supovc i kamufluar e informator shteti?!
Dėgjo!
Palidhje me fol pėr dikend qė thot se tė tanė jetėn e ka fliju pėr atdhé e komb ėshtė turp. Qė nuk i njeh mirė rrethanat atėherė informohu mė hollėsisht. E jo vetėm tė shkruash dicka vetėm sa pėr tė e mbushur faqėn e internetit. Se koritesh vet e asgjė tjetėr!
Qy, i rendit nja ka nja tė gjitha njohuritė qė pėr shumicėn tonė janė mėse tė qarta! Pse a mos me tė vėrtetė ti prite mėshirė e humanitet nga armiku a?! A mos ndoshta Tito e tė tjerėt ėshtė dasht tė e shlirojnė zemrėn e tė thojnė ja qe Kosovės po ia mundėsojmė statutin e republikės. Bile edhe le tė bashkohen me Shqipėrinė qėmenjėherė nėse dojnė! Jo dashamirė, se koncesione falas nė politikė kurre nė jetė nuk ka pasur e as qė ka pėr tė pasur ndonjėherė. Pėr cdo pėllėmbė tė fituar territori duhet tė paguhet shuma e majme e tributit nė formė tė gjakut. Ne njė gjė tė tillė natyrisht edhe e kemi bė nė mėnyrė konstante pėrgjat historisė por prapseprap i tėrė mundi na shkoj huq. E dashti fati e si popull u krijuam tė pamjaftueshėm pėr kėto punė tė politikės e tė clirimit tė truallit. Cka tė i bėsh qė qenkshmi krijuar si njerėz e individė me mentalitet tė llojllojshėm nė komb. Njerėz me predispozita e gjene shumė tė ndryshme biologjike edhepse gjoja njė popull i njėjtė jemi. Disa jetėn pėr liri pa ngurrim tu e dhuru e tė tjerėt si shtakorra pėr mbijetim me pashkrupėllsi tu u pobratimu! Se kush ėshtė kush ne tė gjithė e dimė mirė sot. Por do ta e dimė edhe mė qartė nė njė kohė pak mė tė favorshme tė ardhshme nė njė ardhmėri mjaft tė afėrt!
Sistemi i dikurshėm jugoslav me qu me drejtė edhe boll i drejtė ka qenė ndaj nesh, duke pas parasysh se te ne si politikanėt e pashkolluar ashtu edhe njerėzit e dijes e tė penės fund e krye ishin tė pabesė e intriganta. Me njė anė populli indoktrinohej pėr orientim tė pastėr nacional e nė anėn tjetėr idolatrohej deri nė pėrkulje sistemi mbretėrues! Nė shkollė punėtori i arsimit njėherė i helmon fėmitė me patriotizme legjendare tė sė kaluarės e pastaj pas vetėm njė thirrje nė bisedė informative nė udb-ė menjėherė ia fillon ezberqe tė i recitoj emrat e tė implikuarve nė cėshtje. Ne gjithėmonė njėsoj kemi punu. A la budallishte! Disa unė nuk e duroj robrinė e disa tė tjerė e pėrqafoj e e dashuroj ate. Cila variantė duhet tė adoptohet vėlla i mirė. A e para a e dyta. Lidhjen kėsaj pune nuk ia kemi pas asnjėherė. Kėto hesape pėr tė mencurit shkojnė me ndihmėn e fuqisė sė intelektit e jo me ndihmėn e fuqisė fizike. Tė gjoksit! E para tė parės ne duhet vetės t“ ia sqarojmė njėherė e mirė konceptet e dukurive tashmė tė sterotipizuara tė robėrisė e tė lirisė. Cka ėshtė njėra e cka ėshtė tjetra. E kur tė mund tė i dallojmė si duhet njėrėn prej tjetrės atėherė do tė iu kishim kyqur punėve me pėrmbajtje mė tė ndėrlikuar tė cėshtjes sė kombit. E jo kėshtu si qė po ndodh sot!
Liri me njė anė e robėri nė tjetrėn. Unė nuk mund tė prononcohem me saktėsi mbi faktin se cila nga kėto ėshtė nė pushtet aktualisht, por potencoj thellė se ai i cili konsideron se cėshtja jonė kombėtare ėshtė zgjidhur nė favor tė tonin me anė tė shpalljes sė pamvarsisė sė fundet, ai ose ėshtė dal rishtas nga spitali i rėndė psikiatrik ose ėshtė kolaborator i interesave antishqiptare. Varianta e tretė kėtu nuk figuron nė asnjė mėnyrė!

rrespekt!

lirik
06-06-08, 23:38
Autori dhe ideologu artikujt tuaj jan tė pakjartė as nuk ka kjartsi as se ku doni te dilni
te autori ne nji rast del sikur me drejtohet mua ndersat te ideologu ka disa pshtjellime fare te pakjarta e nuk e marrim vesh kujt i drejtohet.
NėSE ME DREJTOHENI MUA un kam emer dhe mbiemer ktu kjart dhe paster diuihet kush jam
sa per veprimtarin time un nuk kam qellim te flas per veprimtarin se ajo dihet jan gjallė dėshmitart
kur un u burgoasa ne vitin 1976 per qeshtjen e kosoves ndersa ne vitin 1981 po ashtu mbajta tet vjet burg dhe ne burg u denova edhe nji her nji vit burg per disa shkrime dome thanė jam tri her i denuar politik
Sa per titizmin le ta dij qdo kush tito ishte urdhruesi kryesor derguesi i miladin popoviqit ne shqiperi dhe dushan mugoshes svetozar vukmanoviq tempos ai donte greqin shqiperin bullgarin
ather ti vendoste nen pretoktoratin e beogradit gjat luftes se dyt botrore dergoj pra ne shqiperi misionart ma te rrezikshem antishqiptar te asaj kohe njerin pas tjetrit dhe te gjith krijuan turbullira ne shqiperi dh u peproqen ta fusin shqiperin ne republik te shtat te jugosllavis
TITO KA ME MIJA MEKATE pse nuk u pajtua me rankoviqin ishe thjesht qeshtje karrige sepse rankoviqi donte te ja hante koken per ta marr ne dorė ushtrin dhe shtetitn e gjithqka
Tito e donte shum postin dhe beri qmos per ta rrezuar por rankoviqi jetoj ne bregdet me privilegje te larta asnjiher nuk u burgos por jetoj ne luksuz me te gjitha te mirat ejetes kishte perkrahje e para sa te donte si dhe jeten ne vilat luksoze te bregdetit mjekun personal e gjithqka tjeter jeten e siguruar
sepse tito bashkpunoi me te gjith kohen prandaj
VETEM KUR ERDHI NE PYETJE RREZIMI I TIJ ATHER AI REAGOI SEPSE RANKOVIQI KISHTE QELLIM TA VENDOSTE PUSHTETIN QETNIK RADIKAL PER SPASTRIMIN ETNIK DHE DOMINIMIN SERB ATHER KTU NDODHI PRISHJA NE MES TE KTYRE BASHKPUNTORVE TE DIKURSHEM

lirik
07-06-08, 15:51
Pa nėnshkrimin e titos rankoviqi nuk do tė guxonte te vriste aq shum shqiptarė por dosjet i ka nenshkruar tito dhe kompania e ti ma vonė tito u mundua ti mshiofte gjurmt e krimit
Brigadat e titos sulmuan luftart eshaban polluzhes dhe masakruan aq shum njerz ne drenicė e ne zona tjera te kosoves tito e shpalli gjendjene jashtzakonshme tito mashtroi dhe enaksoi kosoven e vuri nen serbi si njisi si krahinė socialsite e serbis ku pameshirshem eksploatohej
#TITO PLANIFIKONTE ARMATEN JUGOSLLAVE TITO EKSPLOATONTE KOSOVEN SKLLAVRONTE DHE VARFRONTE
pa nenshkrimine titos nuk mund te beheshin gjith kto te kqia e mjerime mbi shqiptar njerzt jan masakruar jan zhdukur pa gjurm tito mbante prane vetes shqiptar te zi te shitur si sinan hasanin ali shukriun fadil hogjen e shum fundrina tjera shits te interesave te atdheut
NJERZOT MASAKROHESHIN GJENDESHIN ME GOZHDA Nė KOKė Tė PRERė Nė FYT TITO NUK PASKA DITUR ASGJė POR DOSJET PSE I NENSHKRUANTE
I LUTEM BREZAVE QE VIJN TE MOS JU BESOJN DISA TITISTVE MJERAN BABALLART E TE CILVE KISHIN PRIVILEGJE MERRNIN BLLOKA PER NDERTIM TE SHTETPIVE E TRAKTORA
SI SHPERBLIM QE SPIUNONIN KOJSHINė ATA ISHIN Tė PRIVILEGJUAR
PRANDAJ E ADHUROJN KOHEN E TITOS sepse ishin te integruar ne asimil sllav ne jugosllavizem
punonin neper vende te mira ishin munafik te partis komuniste jugosllave te socializmit vetqeverises dhe bashkim vllazrimit e te socializmit patriotik ku per afro nji shekull parashihej te shkrihej kombi shqiptar te sllavizohej
MOS I BESONI RINI ATYRE DEGJENERIKVE Qė FLASIN MIRė PėR KOHEN E TITOS SEPSE AI ISHTE SISTEM ANTISHQIPTARė SISTEM I NJERZVE TE PRIVILEGJUAR Qė MERRNIN KREDINA Nė BANKė KISHIN PUNA Tė MIRA BLENIN KERRE VETURA ZASTAVA 101 QUHESHIN ATHER
DHE MJERANET NUK DININ SE KA KOMB SHQIPTARė
TITO ISHTE MJESHTER MBI 15 % PESEMBDHJET pėrqind shqiptarė i privilegjojdhe i edukoi ne frymen jugosllave ju dha pasuri e kredina i futi neper pozita tipat si ali shukriu e azem vllasi qė tė vrisnin per jugosllavi e per bashkim vllazrim me serbin ata dhe bijt e tyre sot flasin
Por tetedhejt perqind e shqiptarve jetonin ne skamje ne varfri te mjerė ne fshatra popullsia jetonte me kafshė neper stalla fshatrat ishin te pa asfaltuar shqiptart emigronin ne gjermani ne irak e kudo lenin familjet grat e reja me femi dhe iknin per kafshaten egojes
kahdo neper botė varfria bėte kerdi neper fshatra
Edhe nė qytete kishte shqiptar tė varfer me perjashtim te besniukve te bashkim vllazrimit te partis jugosllave komuniste e cila me ket far parolle bashkim vlalzrim dhe barazi e socializem parashihte asimilimin dhe skllavrimin e shqiptarve .
Shqiptart kan qenė tė shpėrndarė nė punė kahdo nėpėr jugosllavi rreth njiqndmi shqiptar ishin ne beograd shumica e tyre fshinin rruget e qytetit pastrues rrogtarė poashtu ne zagreb e kudo poshtorheshin duke pastruar nevojtoret jugi osllave ishte ky bashkim vllazrimi i titos
NEPER VENDET KU PUNONI SHQIPTART per shembull si mali i zi per ne ishte amerikė sepse republika qe nuk kishte asgjė tjeter perveq kėrrsh e male ishte amerik per ne qe kishim miniera e ari
por ari ekspolatohej shqiptart per nji pjat qorbė punonin ne trepqe ne miniera ku arin dhe plumbin e zinkun emerrte serbia a thua tito nuk i paska dit kto gjėra neneshkrimi i tij pra gjendet ku do ne dokumente por ti lėmė kto prralla te titistve dhe atyre te privilegjuarve ebijbve te tyre shqiptar me shpirt jugosllavi
NE E DIJM SE EDHE TURQIT E PRIVILEGJUAN NJI PJES TE POPULLIT AGALLAR E BEGLERė SHQIPTARė Tė MJERė Qė ME FAMILJET E TYRE FLISNIN TURQISHT NEPER SHTEPI DHE E KISHIN MIRė ME TURKUN SEPSE FSHATARI BėHEJ ROB BUJKROB I TI JA PUNONTE TOKEN PER NJI KAFSHTA BUK E DAL NGADAL TURQIZOHEj


po keshtu ishte edhe ne kohen e titos ku nji pjes e mirė e ktyre shiprtqorrave projugosllav qė nė at kohė vet edi ndegjonin pllakat e gramafonit serbisht kengtart bjelo dugme e miki jevremoviqin e zdravko qoliqin ata vallzonin serbisht neper shtepi dhe ishin te degjenruar e te dashurar ne moden e jugosllaveve de fakto ishin de shqiptarizuar
NE GJIRO NE SHETITJE NE QYTET FLISNIN ME PASION TE MADH PER FILMAT JUGOSLLAV DHE filluan edhe ti perdornin fjalt serbisht dal ngadal vinin ne asimilim e kulturė prosllave sepse e tillė ishte politika
kA PAS NJERZ NE AT KOHė Qė AS Qė E KA DIT SE KU I BJEN SHQIPRIA AS QE KAN DNEGJUAR NDEIONJė KėNGė SHQIP KUR DOLI PROGRAMI I SHQIPERIS ISHTE E LEHT TA DIJE SE CILA SHTEPI ISHTE SHTEPI PATRIOTE MJAFTON TE ME JA PA ANTETEN KAH TIRANA TE KTHYER
POR NE FAKT PAK ISHIN ATO ANTENA TE MJERA SEPSE SHUMICA ISHIN TE KTHYERA KAH ZAGREBI E BEOGRADI SHQIPTART E KOSOVES ISHIN NE RREZIK NGA KY SULM KY VėRSHIM ASIMILUES JUGOSLLAV
PER TE GJITHA KRAHINAT SHQIPTARE ISHIN DOLKUMENTET GATI TI NDRRONIN EMRAT SHQIPTAR GJITHNJI EMA SHUM BėHEJ NE MODė KOMBI JUGOSLLAV DHE EMRI JUG OSLLAV
kosova po shkonte nji rruge shum te rrezikshme ku parashihej ne afat tridhjet b vjeqar gjysma e popullsis shqiptare te asimilohej
PATRIOTET SHQIPTAR U ALARMUAN dhe shkrinin gjith energjin neper dasma neper gjiroe ne qytet
te flisnin per shqiptarizem pepriqeshim te bindnim sa ma shum njerz ta shikonin tv tiranen dhe te ndegjonin muzik shqip te largoheshin nga ky rerezik i madh i asimilimit qė i kanosej shqiptarve

lirik
07-06-08, 16:15
Shum njerz mundoheshin te emitojn veshjen dhe stilin jugosllav muzoken dhe fjalėt
sa per filmat jugosllav athje dy humoristat serb paja dhe qkala kan qen hit neper gjiro shqiptart emitonin pajen dhe qkalen dhe te gjith humoristat serb si dhe te gjitha emisionet apo programet muzikore dhe serialet televizive dramat e filmat ne g fakt ne qdo poere te jetes kishte hy po thuajse moda e sjelljes s e tillė kombi ishte ne rrezik por patriotet shquiptar punonin kishte nga ata neper rrethe qe punonin nat e dit per qeshtjen kombtare per te ju kundrvu kti rreziku
Nji prej veprimeve ishte qe sa ma shum njerz te mbledhnim dhe tė demaskonim politiken etillė shum te rreziokshme perfide te titizmit dhe bashkim vlalzrimit qe nuk ishte asgjė tjeter vete qıllim shkrirje dhe ndryshim shpirti deshqiptarizim dhe dekombtarizim asimilim sllavizimi i shpirtit te shqiptarve ne format ma perfide
SHQIPTART PUNONIN NEPER SERBI DHE ATJE ISHIN RROGTARė POASHTU NEPER VOVODINė E KROACI E SLLOVENI E KU DO NE MAQEDONI PUNONIN PER NJI PJAT QORB PER TE MBAJT FAMILJET E TYRE NDRSA SERBT NE BEOGRAD JETONIN NGA SHERBIMI I SHQIPTARVE TE KOSOVES TREPQA PUNONTE BEOGRADI NDERTOHEJ NDERSA TITO NE FOTELEN E TIJ NE DEDINJE NE BEOGRAD E HE R NE BRIONE ISHTE PER SHTAT PAL QEJFE SEPSE PUNET PO I SHKONIN MIRė PUSHTETIT PO I ECTE DHE SISTEMI I TIJ MAFIOZ
AI SI NJI MAFIOZ I AMDH QE ISHTE MERRTE KREDI ME MILIARDA DHE E KISHTE ZHYT NE BORGJ JUGOSLLAVIN QE NUK E LANIN DOT AS BREZAT E BREZAVE
SHTETE ARABE I JEPNIN NAFT S ATE DONTE SEPSE KUDO AI ISHTE I PRANISHEM ANDEJ ME POLITKEN E TIJ MASHTRUESE PANSLLAVISTE
NE EGJIPT E RREZOI POLITIKEN E FARUKUT QE KISHTE DY SHEKUJ EMA TEPER TRADIT MIQSIE ME SHQIPTART DHE E QITI NASERIN NJI PANSLLAV I DASHURUAR NE MIQSIN PANSLLAVISTE
kahdo qe shkonte tito bėnte kso marifetesh por per popullin shqiptar as nji fjal s e fliste askund thua se ai nuk ekzistonte a snuk flitej s ekush ishte ky popull as qfar te drejtash kishte nuk tregonte se nji popull prej dy milo ionesh ne jugosllavi nuk kan te drejta te jen republikė emali i zi m e pesqindimij banorė po por mali i zi de fakto ishte serbi aty serbet ishin te privilegjuar ne maksimum ashtu si ne gjith kroacinė
Tito ishte nji kolaboracionist karrierist mafioz i cili u kujdes qe sa te jetoj te jetoj mirė dhe te jet shef ne at shtet dhe ne karrieren e tij se mos ishte ndoj far patrioti apo kush e di qfar figure ai ishte tjhjesht nji njeri q enuk kishte shum shkollė te kryer por prestigjin i a rrisnin tė tjeret bakariqi dhe kardeli sihin dy teoricient te aft dhe arkitekt te nderttimit te socializmit dhe modeleve te qeverisjes ndersa ky tito ishte figura kozmetike qe paraqitej para opinionit ishte forma dhe menyra e paraqitjes
sepse duhej qe ne at menyrė te ecte mashtrimi dhe fasada e atij shteti qe ra si kullė prej letre pastaj
sepse ishte i zhytur ne borgje
Jugosllavvia mbahej ather me injeksione artificiale te superfuqive per te mos u destabilizuar europa
por mbrendia e saj ishte e klabur nuk kiihe se qka she ne te vetem myk nga mbrenda po ty hyje mbrapa perdes kozmetike mashtruese nuk durohej dot stervinimi qelbi e myku i sajė dhe kalbsia e sistemit e te kqiave qe kishte
VETEM NJERZ NAIV DHE SHKURTO PAMS ANALFABET NUK SHIHNIN SI DHE NJERZ EGOIST Q EPER INTERESIN PERSONAL SHISNIN EDHE BABEN E KTA U BėNė KUKULLA TE REGJIMIT HYNEN NEPER PARTI ENEPER SHERBIME DHE KRIJUAN STANDARD SHTEOPI TE MIR A VETURA
DHE PRIVILEGJE PASURI PRANDAJ TITISTET FLASIN MIRė PER PERIUDHEN E ASAJ KOHE ÜPOR POPULLI SHQIPTAR JO POPULLI E SHIHTE DHE E URRENTE E SHIHTE SE NGA I VINTE
E KEQJA PATRIOTET SHQIPTARė E DONIN SHKPUTJEN NGA AI TRUP I HUAJ E DONIN SHQIPERIN ETNIKE BASHKIMIN KOMBTAR TE TROJEVE SHQIPTARE ATA DENOHESHIN BZ URGJEVE DHE IKNIN JASHT SHTETIT KU MERRESHIN PASTAJ ME VEPRIMTARI KOMBTARE DHE PRISNIN DITEN KUR DO TE NISEJ DASMA E MADHE SIQ U NIS NE VITIN 1981 KU MA NE FUND POPULLI SHQIPTAR E KUPTOJ SE QFAR RRUGE QORRE E PA KRYE PO I DERGONTE KY REGJIM E QFAR RREZIKU PARAQITEJ PER POPULLIN TONė
DEMOSTRATA SHQIPTARE DHE KTRYENGRITJA U SHUAN ME GJAK SE SA ISHIN NE GJENDJE TITISTET DHE QFAR SHOVENISTESH ISHIN ATA KUR U SHFAQ KEKRESA PER REBULKIKEN E KOSVES NE VITIN 1981 ATA NA SHKELEN ME TANKE FYKT KY QE FLET SE SA NA DONIN ATA NE
POR ATA MBANIN SHPRES SE DO TE NA SHKRIJN DO TE NA ASSIMILOJN TE NA SHEBDRROJN NE JUGOSLLAV DHE KUR E PANė SE KJO PUNė U VESHTIRSUA FILUAN TE NA TRAJTOJN MIZORISHT

lirik
07-06-08, 16:34
Ti pasi po thu se qenkshe veprimtar i moqėm i cėshtjes me siguri se duhet me e dit mirė se si kanė rrjedh ngjarjet nė cėshtje, tė periudhės sė viteve 80 - 90. A ishte me tė vėrtet ashtu siq pretendon ti vet se cdo i pari kundėrshtar i regjimit jugoslav ishte atdhetar i vėrtetė apo cdo i dyti kundėrshtar i atij regjimi ishte ndoshta supovc i kamufluar e informator shteti?!
Dėgjo!
Palidhje me fol pėr dikend qė thot se tė tanė jetėn e ka fliju pėr atdhé e komb ėshtė turp. Qė nuk i njeh mirė rrethanat atėherė informohu mė hollėsisht. E jo vetėm tė shkruash dicka vetėm sa pėr tė e mbushur faqėn e internetit. Se koritesh vet e asgjė tjetėr!
Qy, i rendit nja ka nja tė gjitha njohuritė qė pėr shumicėn tonė janė mėse tė qarta! Pse a mos me tė vėrtetė ti prite mėshirė e humanitet nga armiku a?! A mos ndoshta Tito e tė tjerėt ėshtė dasht tė e shlirojnė zemrėn e tė thojnė ja qe Kosovės po ia mundėsojmė statutin e republikės. Bile edhe le tė bashkohen me Shqipėrinė qėmenjėherė nėse dojnė! Jo dashamirė, se koncesione falas nė politikė kurre nė jetė nuk ka pasur e as qė ka pėr tė pasur ndonjėherė. Pėr cdo pėllėmbė tė fituar territori duhet tė paguhet shuma e majme e tributit nė formė tė gjakut. Ne njė gjė tė tillė natyrisht edhe e kemi bė nė mėnyrė konstante pėrgjat historisė por prapseprap i tėrė mundi na shkoj huq. E dashti fati e si popull u krijuam tė pamjaftueshėm pėr kėto punė tė politikės e tė clirimit tė truallit. Cka tė i bėsh qė qenkshmi krijuar si njerėz e individė me mentalitet tė llojllojshėm nė komb. Njerėz me predispozita e gjene shumė tė ndryshme biologjike edhepse gjoja njė popull i njėjtė jemi. Disa jetėn pėr liri pa ngurrim tu e dhuru e tė tjerėt si shtakorra pėr mbijetim me pashkrupėllsi tu u pobratimu! Se kush ėshtė kush ne tė gjithė e dimė mirė sot. Por do ta e dimė edhe mė qartė nė njė kohė pak mė tė favorshme tė ardhshme nė njė ardhmėri mjaft tė afėrt!
Sistemi i dikurshėm jugoslav me qu me drejtė edhe boll i drejtė ka qenė ndaj nesh, duke pas parasysh se te ne si politikanėt e pashkolluar ashtu edhe njerėzit e dijes e tė penės fund e krye ishin tė pabesė e intriganta. Me njė anė populli indoktrinohej pėr orientim tė pastėr nacional e nė anėn tjetėr idolatrohej deri nė pėrkulje sistemi mbretėrues! Nė shkollė punėtori i arsimit njėherė i helmon fėmitė me patriotizme legjendare tė sė kaluarės e pastaj pas vetėm njė thirrje nė bisedė informative nė udb-ė menjėherė ia fillon ezberqe tė i recitoj emrat e tė implikuarve nė cėshtje. Ne gjithėmonė njėsoj kemi punu. A la budallishte! Disa unė nuk e duroj robrinė e disa tė tjerė e pėrqafoj e e dashuroj ate. Cila variantė duhet tė adoptohet vėlla i mirė. A e para a e dyta. Lidhjen kėsaj pune nuk ia kemi pas asnjėherė. Kėto hesape pėr tė mencurit shkojnė me ndihmėn e fuqisė sė intelektit e jo me ndihmėn e fuqisė fizike. Tė gjoksit! E para tė parės ne duhet vetės t“ ia sqarojmė njėherė e mirė konceptet e dukurive tashmė tė sterotipizuara tė robėrisė e tė lirisė. Cka ėshtė njėra e cka ėshtė tjetra. E kur tė mund tė i dallojmė si duhet njėrėn prej tjetrės atėherė do tė iu kishim kyqur punėve me pėrmbajtje mė tė ndėrlikuar tė cėshtjes sė kombit. E jo kėshtu si qė po ndodh sot!
Liri me njė anė e robėri nė tjetrėn. Unė nuk mund tė prononcohem me saktėsi mbi faktin se cila nga kėto ėshtė nė pushtet aktualisht, por potencoj thellė se ai i cili konsideron se cėshtja jonė kombėtare ėshtė zgjidhur nė favor tė tonin me anė tė shpalljes sė pamvarsisė sė fundet, ai ose ėshtė dal rishtas nga spitali i rėndė psikiatrik ose ėshtė kolaborator i interesave antishqiptare. Varianta e tretė kėtu nuk figuron nė asnjė mėnyrė!

rrespekt!
Ti pasi po thu se qenkshe veprimtar i moqėm i cėshtjes me siguri se duhet me e dit mirė se si kanė rrjedh ngjarjet nė cėshtje, tė periudhės sė viteve 80 - 90. A ishte me tė vėrtet ashtu siq pretendon ti vet se cdo i pari kundėrshtar i regjimit jugoslav ishte atdhetar i vėrtetė apo cdo i dyti kundėrshtar i atij regjimi ishte ndoshta supovc i kamufluar e informator shteti?!
JA QKA SHKRUAN KY AUTORI DHE NUK EMARR VESH KU DO ME DALė ME KTO FJALė TE TI


NUK EDI KU PO E QET KėT MESELE O AUTORI DHE KUJT PO JA QET POR KTU NUK KA FILOZOFI SHUM
QDO NISMETAR SHQIPTAR PRA I QESHTJES KOMBTARE QE ISHTE VERTET ATDHETARė
E PSOJ
OSE U BURGOS OSE U DETYRUA ME IK JASHT SHTETI
PER QFAR SUPOVCASH E KE FJALEN TI O AUTORI
SUPOVCAT PUNONIN NE SIGURIM TE SHTETIT
DHE TE KPUTNIN DAJAK
TE MERRNIN NE PYETJE TE SHKATRRONIN NE FORMA TE NDRYSHME
AJO ISHTE DETYRA DHE RROGA E MAJME E TYRE
NUK KAM NDEGJUAR SE NODNJI SUPOVC TE ISHTE PATRIOT
APO QE MORI PJES NE DEMOSTRATA GJITHKOMBTARE
PERVEQ PUNTORVE NXėNėSVE DHE STUDENVE E POPULLIT
PRA PATRIOTA KISHTE Nė QDO KOHė DHE GRUPE QE BURGOSESHIN PER QėSHTJEN KOMBTARE
KISHTE EDHE SHUMN GRUPE Q ENUK KISHIN KURFAR IDEOLOGJIJE PERVEQ QESHTJES KOMBTARE POR NATYRISHT KISHTE EDHE GRUPE TJERA
NėSE MENDONI PER GRUPET MARKSIST LENINSTE MUND TE THEM SE ATHER KOHA ISHTE E TILLė KISHTE GRUPE MARKSIST LENINISTE POR ATO KEKRONIN BASHKIMIN E TORJEVE SHQIOTARE PAMVARSISHT SE E KISHIN AT PROGRAM POR KISHTE EDHE GRUPE TJERA ATDHETARE QE NUK ISHIN MARKSIST LENINISTE

ideologu
07-06-08, 19:40
I nderuari lirik!


Njohuritė qė po na i sjell kėtu, pėr shumicėn nga ne janė mėse tė qarta, ngaqėse disa nga ne kanė edhe pėrvojė tė lartė veprimtare nė kuadėr tė Ēėshtjes Sonė Kombėtare! Se ti vetė nė cilėn shkallė tė asaj hierarkie ndodhesh, kėtu nė forum ėshtė vėshtirė tė dihet.
Sidoqoftė ti tash mė me disa raste e vė nė pah burgosjen tėnde shumėvjeēare pėr aktivitete tua politike, gjė pėr tė cilėn unė personalisht mbaj rrespekt tė parezervueshėm, mirėpo nuk duhet tė harrohet kurrėsesi se ti nuk je i vetmi qė ka pėsuar asi fati kundėrshtues nga jeta, por mjerisht pėr ne tė pafatėt, ne nė popull gjithėmonė kemi patur e edhe kemi me mijėra tė tjerė aktivistė e militantė tė cilėt perfidėsisht u tradhėtuan nga hafia jonė shqipėfolėse dhe asisoji me pamėshirėsi ranė nė kazamatet e njohura famkeqe tė Armikut tė dėshtuar! Sidoqė tė jetė nga vetvetiu shtrohet pyetja se a ėshtė burgosja politike i vetmi kriter i kualifikimit tė cilėsive meritore atdhetare tė njė veprimtari, apo ajo ėshtė vetėm njė ndėr shumė kriteret tjera pėrbėrėse tė atij kualifikimi?!
A duhet kėtu tė thuhet se ka njerėz qė edhe pa vuajten e dėnimit tė rėndė tė burgut, posedojnė vlera tė pamohueshme tė patriotizmit tė vėrtetė?! Njėkohėsisht qė shumica nga ata qė edhe e kanė vuajtur atė dėnim tė pėrfolur, pėr shkaqe tė njohura tė represionit torturesk tė Armikut janė ose thyer nė moral, e si tė tillė nuk i shėrbejnė mė pėr asgjė Ēėshtjes, ose kthyer nė bashkėpunėtorė tė regjimit, dhe sot e bėjnė punėn e porositur e tė mallkuar tė Dreqit. Pėrndryshe shumė nga ata qė nuk u dėnuan me burg, me metoda tė dhunėshme persekutive u detyruan tė ikin nga dheu i tyre, dhe tė emigrojnė nėpėr vende tė largėta tė botės, me pa asnjė gjasė tė kthimit nė vendlindje. Tash nuk mendoj se ėshtė e rrugės tė iniciohet njė diskutim krejt i ri mbi ate se a ėshtė mė i vėshtirė burgu i rėndė e i gjate i njė veprimtari, apo mėrgimi i largėt e katandisja e pėrherėshme e tij nė kultura krejtėsisht tė papėrshtatshme e tė tė paadoptueshme, por mjafton tė thuhet se qė tė dyjat janė tė njė rangu pėrafėrsisht tė njėjtė tė konstigimit inhuman pėr veprimtari kundėrarmiqėsore, dhe se qė tė dyjat, secila nė mėnyrė tė vetė, konsiderohen tė jenė parametra me rėndėsi kyqe tė organizimit tė dukurisė sė rezistencės tonė kombėtare!

Krejt e qartė se Tito nuk ka qenė i mirė pėr Shqipėtarėt!
Ate askush nuk ka as tė drejtė e as mundėsi tė e mohoj me denjėsi e kategorizėm. Mirėpo me kėso praktika tė sotme tė shėmtuara e monotone ku me vazhdimėsi e tėrė pėrgjegjėsia e pafatėsisė sė Kombit i hudhet vetėm armikut, disa kodosha tė vėrtetė, me zellshmėri po mundohen tė i fshehin tragjet e tyre tė fajėsisė sė perpetruar. E ajo nuk ėshtė mirė!
Fajtor pėr ndodhjen tonė nėn thundrrėn e dikurėshme tė Jugosllavisė nuk ishte vetėm Tito nė asnjė mėnyrė, por asi e pak edhe mė shumė ishin me pakundėrshtim edhe udhėheqėsat e tanė tė atėhershėm, tė cilėt pėr interesa tė mirėnjohura vetiake e karrieriste, me pashkruppullėsi e sakrifikuan tė tėrė idealin e ngritur e madhėshtor kombėtar.
Armiku kurrė nuk mund tė ngadhėnjehet nėse ne vet luftojmė kundėr vetvetės! Megjithate, kjo dukuri gjithėmonė ka qenė mentalitet i yni i spikatur, nė ēdo epokė tė proēesimit tonė me Ēėshtjen. Andaj edhe ja ku jemi sot. Me pavarėsi tė fituar, por pa liri e pa jetė tė siguruar. A nuk ėsht ky njė surrealizėm i pashoq a?! A nuk ėshtė ky njė film lemeritės e tmerrues a?! E pyetja se pėrēka ndodhi kėshtu si ndodhi, sqarohet natyrisht me fenomenin e praktikės sė lartpėrmendur. Nuk do mendė!
Njihen mirė tė gjitha rrjedhat e eventet historike kombėtare kėshtuqė do tė ishte e panevojshme tė debatohet nė kėtė temė mbi vėrtetėsinė e tyre ideologjike, por kur pėrmendet projekti i Vukmanoviqit mbi inkorporimin e Shqipėrisė me gjithė Kosovė nė njė konfederatė tė imagjinuar ballkanike, duhet patjetėr tė potencohet se njė projekt tė ngjashėm tė gllabėrimit tė Jugosllavisė pėr nė pakt tė Varshavės, asokohe paralelisht posedonte edhe Stalini. E duke e patur parasysh prepotencėn e Bashkimit Sovjetik kundrejt shtetit tė miniaturshėm jugosllav tė mbetur i pabllokė, qartė shihet se gjasat e realshme pėr hegjemonizėm ishin nė favor tė tė parit. Nga analistė tė merituar kombėtarė pėr ate edhe supozohet se Enver Hoxha me ndihmėn e ofruar tė Stalinit sikur ai tė kishte patur vullnet tė duhur, shumė lehtė do tė e kishte khyer Kosovėn brenda kufive origjinalė shtetėror! Mirėpo ashtu nuk ndodhi pikėrisht pėr shkak tė frikės sė tij tė tepruar konkurrenca e komandantit tjetėr me mbiemėr tė njėjtė nga ana jonė, e me tė cilin ai u duheshte medoemos herėt a vonė tė ndaj pushtetin barabarėsisht e nė dysh. Pra gjykuar nga rezonimi i tij i varfėruar e i mjerė mė mirė ishte tė sigurohet realizimi i njė Shqipėrie tė pėrgjysėmuar, se sa sipas tij, asnjė Shqipėri fare! Ndonėse predispozitat objektive tė realizimit tė njė Shqipėrie tė Bashkuar Etnike, ekzistonin mjaftueshėm!

Me njė kriticizėm mjaft identik do tė kishim mundur tė i evaluaojmė pothuaj tė gjitha segmentet e tjera tė historisė sonė moderne, por pėr njė punė tė tillė na duhet hapur njė temė tė posaēme ku inkuadrim do tė kishin, edhe tė gjithė akademikėt e shquarė e eminentė tė kėtij kombi tonė fatkeq!


nderime!

lirik
08-06-08, 00:42
I nderuar ideologu

Nuk jam pėrcjells i secilit tė burgosur politik
ka shum nga ata qė heroikisht e burrnisht e mbajten burgun dhe vuajtjet
Shembuj kemi plot te ktyre idealistve dhe veprimtarve
nuk mund tė garantoj pėr secilin
pėr veten time mund tė them pa kurfar rezerve se
jeta Ime shkoj nė kthetra
te armiqve dhe tradhtarve tė kombit
gjithnji duke u perballur me ta ne forca te mia
dora
e tinzarve
e dinakve
qė pas krahve i nxiste udb ja policia sekrete
pėr ta nxi jeten time ishte e gjatė
Qė NGA RINIJA E HERSHME FILLUAN NDJEKJET
dhe kurthat
Qė NGA SHKOLLA FILLORE
E DIJNė TE GJITH ATA QE NA NJOHIN SI FAMILJE
SEPSE UN ASNJIHER NUK JAM NDALUR sidmos ne propagandė
Nuk u ndala as ather nuk ndalem as sot
po e jap kontrķbutin tash hapur me shkrim ne secilen sferė
si ne tema si ne vargje
si ather dikurė me gojė e me shkrim
por shkrimet e mia ather nuk botoheshin
mendimet e mia nuk dilnin ne dritė
as sot nuk dalin
por shyqyr qė doli interneti
sepse edhe tash ne kohen sot u penguan veprat e mia
si dhe vargjet e mia
pra un po vazhdoj dhe deri ne vdekje rrugen qe e nisa qysh ne rini
do t e vazhdoj deri ne vdekje nuk mund te ndalem
aq sa mundem po jap
kudo neper tema dhe forume
si ne vargje si ne tema
sepse tash jam “ne pozicon tjeter dhe kohra tjera .
Pėr shum gjėra keni tė drejtė
asnjiher nuk them se nji qytetar i thjesht nuk ishte patriot
nes e nuk u burgos asnjiher nuk them se ai qė nuk u burgos nuk ishte patriot dhe shqiptar i flakt
jo kshtu nuk them
sepse dikush nuk u burgos sepse e mbante ne zemer atdhetarizmin
dhe ruheshin
un e di ne kohen time kur un isha i ri ather shum njerz digjeshin nga dashuria per atdhe
por nuk vinin me mua me shprnda afishe naten as me qit parolla
jo pse trembeshin e nuk ishin atdhetarė
por ruheshin
nuk donin tė binin ne burg
SHUM NJERZ Qė UN E DIJA S E JAN ATDHETARė NUK ME BASHKANGJITESHIN
SEPSE ISHIN TEPER TE KUJDESHEM
ZEMRA JU KUSHTONTE PėR ATDHE POR NUK VININ SEPSE RUHESHIN
KUR UN DėSHMOJ TASH Nė NJė FAR MėNYRE
PėR KOHEN E KALUAR SHUM E QORTOJ VETEN
SIKUR Tė ISHA EDHE NJIHER I RI NUK KISHA VEPRUAR ASHTU
KAM VERPUAR SHUM GABUESHėM JAM TREGUAR I CEKT
NE SHUM RASTE
SEPSE KAM FOLUR HAPUR NEPER POPULL
PA EPAS KRAHUIN NXEHT ASKUND
AS MATERIALISHT AS PERKRAHJE TJETER
NUK E KISHA TE FUQISHME ORGANIZATEN
GRUPIN
SEPS E ISHIM MATERIALISHT Tė DOBT DHE LIDHJET I KISHIM DISI SI TE SHKEPTUURA
DHE Tė DOBTA
Un e qortoj veten se si kam vepruar jo menqurisht
ather ka qenė rrezik sespe shteti kishte shum njerz te vet hafije dhe ishte rrezik
ME KUJTOHET NJI VAGABOND TE CILIT SHTETI I KISHTE THėNė Tė Mė SULMOJ FIZIKISHT
PRA DIREKT
SIGURIMI E KISHTE NXITUR
MUA PASTAJ MU DASHT VETėM TI DAL NATEN BALL PER BALLė
E TI THEM NDALU OSE TE NDALA UN
POR UN DUHET TI KISHA NJRERZT Qė I THOONė ATIJ
NDALU SE TE PIU E ZEZA ose tė ndalėm ne
KSO RASTESH PROVOKIME KAM PAS MJAFT
DHE NDJEKJE TE NDRYSHME TE POSHTRA
UN E DIJA KUSH I NXISTE KTA ORDINER KUNDER MEJE
DHE KUR U ORGANIZUAM NJIHER ME KUJTOHET DISI DONIM TA KAPIM Tė GJALLė
NJI INSPEKTOR TE UDB S ISHIM TRE VETė
DHE NGA ORGANIZIMI I DOBT NUK ARRITėM
NE ISHIM TE HYRJA E TIJ DHE AI NA DIKTOI
DHE E NXORI REVOLEN
NE NUK ARRITEM TA KAPIM Tė GJALLė U DETYRUAM TE TERHIQEMI
SEPSE KERR VETUR NUK KISHIM NUK ARRITEM TA KAPNIM NJI INSPEKTOR
NE ATI INSPEKTOR MENDONIM TE JA MBYLLIM GOJEN Tė JA LIDHIM GOJEN
DHE TA QOJM Nė PYLLė E TI HYJM NJI DAJAK TE FORTė
E TI THEMI EDHE NJIHER E KTHEN KOKEN PREJ VEPRIMTARVE JE I EKZEKUTUAR
DHE TA DETYRONIM TE NA JEPTE SHENIMET PER SPIUNAT LISTAT E TYRE
NUK KISHIM AFTESI KERCNUESE SIKUR TI KISHIM ATO AFTESI NE TE ISHIM ME MASKA TE MOS NA NJIFTE NE PYLL NE DO TA DETYRONIM TE NA TREGONTE KUSH SPIUNON KU JAN LISTAT DHE MUND TI THONIM MOS GABO ME EPREK FILANIN SE TE HAN DREQI PER SHEMBULL FILAN PERSONIN
NE NUK ARRITEM KURR KET NIVEL ORGANIZIMI
SEPSE ISHIM GRUOE TE VOGLA T E PA FUQISHME
TE DOBTA DHE VEPRONIM MBI BAZA VULLNETARE
PA FONDE PA NJEZ TE SHKATHT PER AKSIONE PRANDAJ EDHE PėSONIM
ishte vullneti yne i madh atdhedashuria qė na shtynte
pėrndryshe ne nuk ishim budallej i dinim pasojat
dhe i perjetonim ATO Nė KURRIZIN TONė SEPSE ISHIM TE PAMBROJTUR
UDB JA DHE SUPOVCAT ISHIN TE SIGURT E DININ SE NE JEMI TE DOBT
PRANDAJ E KISHIN MA LEHT ME NE
DHE NA FUTNIN HER PAS HERE NE PODRUUME TE ERRTA E NA SHKOQNIN DAJAK
NA THOSHIN HAJT TASH PRAP FOLNI NEPER POPULL PROPAGANDONI
Sa per ate qe paske shkruar
DUKE Mė THėNė NUK JE TI I VETMI veprimtarė
un nuk jam aq i cekt sa te mos e di kėt gjė
larg asajė
AS QE KAM THėNė NDOJ HER KET FJALė ASKUND
ka me mija te tillė qė vepruan VEPRIMTARė ATDHETARė
por po e them organizimet tona kan qen te dobta te pa fuqishme
sidomos ka munguar baza materiale
DHE ORGANIZIM MA I PERSOSUR
Edhe ne ėsht dasht nė grupin tonė tė kemi njerz tė aft
te fuqishėm fizikisht
ndoshta edhe karatist tė fortė
XHUDISTA
TRUPA TE FUQISHEM DIVERZANTESK TRIMA
njerz trima luftarak
nė menyr qe udb ja tė mos guxonte te hynte leht ne sherr me ne
ktu ishin gabimet tona TE ASAJ KOHE '
sidomos para nuk kishim
e kishim nji fond krejtsisht te dobt dhe keq te organizuar
NE ISHIM GRUP I DOBT ME BAZA VULLNETARE
NE FUSHEN PROPAGANDISTIKE
PER QESHTJEN KOMBTARE '
KRYESISHT KSHTU KAPESHIN E BURGOSESHIN TE GJITHA GRUPET
NE KOSOV ATHER
SEPSE KISHIN DOBSI TE MėDHA Nė O RGANIZIM *'
NDERSA SHTETI NUK NDIENTE RREZIK NGA KTO GRUPE
SEPSE NUK ISHIM TE RRZIKSHEM PėR TA
PėR SHEMBULL GRUPET Qė FILLUAN TE JEN TE RRZIKSHEM PER SHTETIN
NDOSHTA MUND TE THEM SE ISHIN GRUPI I ADEM JASHARIT E I ZAHIR PAJAZITIT
Tė CILET SPINAVE JU VININ HAKESH
E POLICVE E INSPEKTORVE
ATA ISHIN MA Tė ASHPėR
GRUPET TONA ATHER PARA VITIT 1980 ISHIN KRYESISHT GRUPE VEPRIMTARE PROPAGANDISTIKE HER GRUPORE HER INDVIDUALE POR SHUM PATRIOTIKE
ME GJITHAT TE THEMI DHE Tė PA MBROJTUR ISHIM
PRANDAJ UDB JA NUK TREMBEJ SHUM NGA NE
SEPSE NE ISHIM MA TEPER NJERZ TE FJALES
E JO TE PUSHKES KUR THEM JO TE PUSHKES THEM SE NDOSHTA NUK ISHTE KOHA ATHER PER PUSHKEN POR NE PREGATINIM TERENIN PATRIOTIK
PIKRISHT PER KėT ATA LIRISHT SILLESHIN ME NE SI TE DONIN
DHE NA MALTRETONIN SI TE DONIN UDBASHT
SEPSE NUK ISHIM GRUPE TE FORTA DHE TE ORGANIZUARA MIRė
AS NGA BAZA E FONDIT MATERIAL

lirik
08-06-08, 00:52
I nderuar ideologu
sistemi mafioz titisto komunist kishte regrutuar njerz qė e donin at regjim titist ishin rehat ata ishin njerz shkurtpams dhe spiunonin vertet nga spiunimi binin njerztne kurtha dhe burgje e maltretoheshin
gjat marrjes ne pyetje ne vitin 1981 e kam vertetuar kėt gjė kur mi ceknin disa fjalė qė un edi se i kisha folur neper disa vende publike por kush ishin ata kodosh qe mi kishinderguar ato fjalė
nė uund pra ne sekretariatin epunve te mbrendshme kush ishin ata
PIKRISHT ORGANIZATATAT SHQIPTARE THEM SE ISHIN TE DOBTA SEPSE SIKUR TE ISHIN TE FORTA SPIUNAT DO TE ZBULOHESHIN TE GJITH
Mė kujtohet nė rininė time flisnin per nji rast te nji personi per te cilin thoshin qdo mengjez shkon ne kafe pin pin edhe raki po ėsht e vertetė se shkonte ne kafe por ai njeri shkonte edhe ne polici shpesh sepse e kan pa njerzt shpesh andej duke shkuar ne stacionin e policisė pra ka shkuar per spiunim pėrse tjeter
qka kėrkon aq shpesh njeriu ne nji stacion policorė ne seksionin e sigurimit te shtetit ku njerzt e kan pa
dhe u perfol kjo ather qe nga ajo kohė njerzit ruheshin ma shum prej ti ishte pra koha etitos ather tito
dhe partia e regjimi kishin vegla sa te duash vegla edhe vullnetare pėr spiunime
kishte vegla njerz tė mjerė tė varfėr nė kokė tė cekt nė mendje qė i shėrbenin armikut
sespe nuk kishin vetdije kombtare

Reana
28-06-08, 01:50
NE KOSOV ATHER
SEPSE KISHIN DOBSI TE MėDHA Nė O RGANIZIM *'
NDERSA SHTETI NUK NDIENTE RREZIK NGA KTO GRUPE
SEPSE NUK ISHIM TE RRZIKSHEM PėR TA
PėR SHEMBULL GRUPET Qė FILLUAN TE JEN TE RRZIKSHEM PER SHTETIN
NDOSHTA MUND TE THEM SE ISHIN GRUPI I ADEM JASHARIT E I ZAHIR PAJAZITIT
Tė CILET SPINAVE JU VININ HAKESH
E POLICVE E INSPEKTORVE
ATA ISHIN MA Tė ASHPėR
GRUPET TONA ATHER PARA VITIT 1980 ISHIN KRYESISHT GRUPE VEPRIMTARE PROPAGANDISTIKE HER GRUPORE HER INDVIDUALE POR SHUM PATRIOTIKELiriko,

te tregon dada ty dicka ne vesh, dhe mos e harro:wink:
Keta dinosauret, fosilet e Diktatures se gjate pesedhjete vjecare komuniste, qe kane kaluar neper burgjet e ish-Jugosllavise asokohe, me shumice ose kane dalur te cmendur prej andej, ose bashkepunetoret me te medhenje te sistemit dhe te apetiteve hegjemoniste serbe...
keta pisa te rryer, jane aq shume te spastruar (brainwashed) nga shendeti normal psiqik, moral dhe atdhetar, saqe sot i mundon Demokracia, Liria dhe cdo gje e re (perfshire ketu vete rinine shqiptare)....
keta ende luajne lojerat e tyre te vjetera, dhe keta jane ajo dora e zgjatur e Serbise, qe akoma nuk ka pushuar te veproje ne Kosove!!!!

keshtuqe-fol ne pergjithesi, mos hap shume "letra" ketu, se edhe nje shka i rendomte shqipfoles, din te thote ne internet (se nuk ia sheh surratin askush) "jam patriot i madh"!!!

ani bile ata shqip-folesa qe lavderohen teper ne mesin e tjereve per "patriotizmin" e tyre, te jesh me se i sigurte, se e kane kompleks personal meqe jane me te keqinjte e kombit!!!!

Reana
28-06-08, 02:02
sistemi mafioz titisto komunist kishte regrutuar njerz qė e donin at regjim titist ishin rehat ata ishin njerz shkurtpams dhe spiunonin vertet nga spiunimi binin njerztne kurtha dhe burgje e maltretoheshinIu qenke pergjegjur vetes; keta te rekrutuarit, kryesisht kane qene ish-te burgosur te para 1974-tes (aty ku bie ky specialisti i rryer i stalinizmit)!!!!!

Fshatari
28-06-08, 08:02
Me folė kah del shpirti,
qita drejtuesit e gazetės Express i kanė thanė mė 17 shkurt jugasllavisė fuck yu, krejt prej zemrės sė plast... se tybe fort ia kan pas ba hyzmetin yu-sė, e fort kan pasė ymyt n'ta, por i zhgėnjeu keq.
(kur e pyeti millosheviqi baton haxhiun nė hagė, a ke qenė para luftės bashkėpunėtor i shefit tė sigurimit - stanishiqit... batoni i tha po... si u kthy pastaj batoni prej hagės, veton surroi e pėrzuri prej kohės ditore... medemek mos me u ba proyugosllavėt e KOHĖS gaz me ka'krejtė) :wink:

Mos tė flasim shumė pėr tė kaluarėn(nuk jam ithetar i romantizmit patriotik!) po pėr sot, ditėn e sotme : gazetarėt e Express-it mund tė shkojnė deri nė gazimestan(fjalė e pėrbėr nga gazi+mestan, turko-serbe)se aty do tė gjejnė tė njėjtėn foto, tė njėjtit personazhe tė coftė e tė gjallė...). Nashta shesin pak ma shumė expressa e e mbulojnė shumėn prej 15 mijė eurosh, gjobėn e tribunalit tė hagės pėr batonin. Ky individi i fundit jo vetėm qė u denua me atė gjobė po akuzoi edhe i herė drejtėpėrdrejtė UĒK-ėn si "...vrasėse tė serbve tė Kosovės..." duke menduar se do ia kthej kursin tribunalit serb te hagės.
Jo kemi pas, ka pas patriotė! Nėse ja man dikujt, lė tė shkojė sot atje e lė tė shkrep, pa bo za...!se tre personazhet e cituar nė kėtė temė janė prezent mu sot nė gazimestan: askush nuk i ka "FUCK YU" po mu e kundėrta! FUCK YU Express bashk me personazhet e tu fetish...!

Reana
29-06-08, 01:10
Ky individi i fundit jo vetėm qė u denua me atė gjobė po akuzoi edhe i herė drejtėpėrdrejtė UĒK-ėn si "...vrasėse tė serbve tė Kosovės..." duke menduar se do ia kthej kursin tribunalit serb te hagės.
Jo kemi pas, ka pas patriotė! Nėse ja man dikujt, lė tė shkojė sot atje e lė tė shkrep, pa bo za...!se tre personazhet e cituar nė kėtė temė janė prezent mu sot nė gazimestan: askush nuk i ka "FUCK YU" po mu e kundėrta! FUCK YU Express bashk me personazhet e tu fetish...!


Sdi ti ku e ke hallin ti.
Po dikush ka shkrepe edhe pushke kunder shkijeve te cartun ne Kosove...
Keshtu si e ke prezentuar, Batoni s'paska fole keq bre....ose ti s'po din te tregosh...(a ka diku transkript procesi i tij gjyqesore????) Po vete populli shqiptare ka shkrepe edhe pushke, per tu mbrojtur prej shkijeve, edhe besa kane vra shkije-kjo eshte e ditur dhe askush s'mund ta mohoje...(cfare te shkrepmje po kerkon ti sot se??? kunder atyre neper fotografi a???:rolleyes: )

ata te vdekurit neper fotografi kah i paske pare ti ne gazimestan(:biggrin:hahhhahahaha ), mos u tut prej tyre, se nuk kthehen me!!!! nuk paraqesin ata asnje rrezik...

pirro
07-07-08, 11:27
Ky titulli FUCK YU mendoj qe ka qene titulli me i mire qe ka pas ndonjhere gazeta EXPRESS. Mendoj qe gazeta express gjate gjithe kohes ka pasur shkrime senzacionale dhe hulumtuese . nuk i lexova te gjitha shkrimet mirpo vrehet tendenca qe te quhet edhe gazete "pro serbe". Baton haxhiu ne gazeten express ka punuar si drejtor gazete mirpo asnjehre nuk ka qene kryredaktor i kesaj gazete dhe asnjehere nuk ka udheheqeur kete gazete dhe politiken e saj redaktuese, edhe pse une nuk pajtohem me etikitimet qe i behen batonit

premium
11-07-08, 14:42
Nč lidhje me kėtė temė diēka deshta tė shtoj:
- Si duket shumica e kėtyre mendimeve siē shkruani jeni nė moshėn vocrrak... pėshtyni e shani sa tė doni mbasi janė tė vdekur.... e ku ishte populli yn nė kohen e atėhershėm kur ishin gjallė??.
- Euu sa popull interesante jemi /// sharja nuk ėshtė kurfare shėrimi..... por intelegjenca e njeriut eshtė nė rend tė parė..... kur deri nė atė situatė na kan soll .... e kush na solli? ... njerėzit tonė tė pa shkolluar, e komunistėt Enverak qė atyre nuk ėshtė interesuar asgjė pėrveē tė janė nė parti komuniste e pėr interes personale.
Uji pushon... armiku nuk pushon... kėtė e kemi pas parasysh .... e revolucionin tė kthen nuk kemi pas njerėz.
-Me njė pasqyrė globale tė mendonim mė mirė.... fajtori mė i madh ėshtė partia komuniste Shqiptare ēė nuk kan pasur tru tė mendojnė sa menduan Sllovenėt apo Kroatėt.
-Pėr sharjen e fotos 1+3 bashkangjitem.... ndersa nr 2 joo. Pse jo....
- Pak kam aritur kohėn e Josip Broz Tito's kur federata ishte nė vendin e 4 Evropian me perspektivėn e Titos kur tė gjitha popujt ishin tė lumtur me ēdo aspekt.
Njė fjalė Tito ka pasur pėr krahinen e atėhershėm Kosove'' Kosova ėshtė atyre popullit i cili shumica jeton nė atė Krahinė'' Tani mė tregoni ku kishim atė popull tė mbronim atė krahin?
- Nderuarit forumist..... personalisht flas qė kurrė nuk kam ēenė nė parti as nuk dua ta ndi zanin e partive... po tė kuptolmė realitetin e atehershėm.... mos postoni palidhje po gjeni argumente me lidhje pėr foton nr 2 se ēfare tė keqen kemi parė!!

pirro
12-07-08, 09:43
premium,

Per mua baze per vendosjen e fotos numer 2 ne ballinen e gazetes eshte masakra ne DRENICEN e 1946, normalisht se ti nuk e mban mend ate periudhe .... nuk e mbaj mend as une mirepo mos harro se dikush e mban mend ato, se ne ate kohe nuk jane vra derra dhe arusha po jan vra Shqiptar te drenices , dhe kush ka qene ne krye te Jugosllavise ?? ka qene Tito, ndersa ne lufte kunder tije ka qene Shaban Polluzha , bashkapatriot i yni, ndersa ti thua qe nuk e meriton ate pozite numer 2.
Ne mund te themi qe 1 dhe 3 kane qene vertete shume te kqinje dhe nese zgjedhim nder te kqinjet me te mirin atehere padyshim qe tito del qe ka qene me i mire se ata te dy , mirepo dhe ky ka qene diktator dhe mizor.

premium
12-07-08, 17:05
Tito ishte me origjin Kroat qė ka punuar dhe ka arit suksesin tė mban shumė nacionalitete pa dallim nacioni.... ndėrsa Serbia e kishte planin ilegal pėr shkatrimin e planit tė Titos ..... patjetėr dot ishte diktator arsyja qė tė mos ngritnin kokėn pėr pėrqarjen e RSFJs.
Pirro ... nėse ke tė gjalle pleqt ... atyre tė pyetesh kėnaqsia mė e madhe cili kohė ishte.
Viti 1946 ... nuk kam njohuri dhe me siguri egziston arsyja pse.
Tito ishte likvidus ēetnikeve, ustasheve, po ashtu ballistave... me siguri ketu ishte problemi.
Na njoftoj dhe e hapi dyert e Botės ... kete ka bere Tito
Largoj dhe mbylli mardhanjet me Rusin... kete ka bėrė Tito.
Janė disa materialet e tija qe kur nu harohen .... sepse Marshall ēdo kushi nuk mundet tė bahet!!!