PDA

View Full Version : Shtetet e Bashkuara tė Amerikės


Urata
18-02-08, 18:04
USA- e pranoi formalisht pavaresin e Kosoves. E sata neradhe duhet te jete?

Dilaver
18-02-08, 19:16
Konfirmohet zyrtarisht njohja e shtetėsisė.FLM SHBA

Guri i madh
18-02-08, 19:19
falemenderi U S A miku mai mir i shqiptarve ta dhasht zoti gjithmon ti na pshtove nga ma e keqja qe mund ti ndodh nji kombi

Dardan Kastrati
18-02-08, 19:20
Thank You Usa . . . . .

MemphiSx
18-02-08, 19:22
Faleminderit Amerike!

Kosova do te ket miqesi te perhershme me Shtetet e Bashkuara te Amerikes,kjo miqesi do te ekzistoje per jet e mot!
Kjo miqesi eshte fale njeriut me meritor per Pavarsine Kosoves,Ibrahim Rugova!

Zana_ch
18-02-08, 19:23
Einseitige Erklärung der Unabhängigkeit
USA erkennen das Kosovo an, Deutschland folgt

Bereits einen Tag nach Erklärung seiner Unabhängigkeit spalten sich die Staaten der Welt in Unterstützer und Gegner eines selbständigen Kosovo.

Als einer der ersten Staaten erkannten die USA den neuen Status der ehemaligen serbischen Provinz an. "Wir gratulieren dem Volk des Kosovos zu diesem historischen Ereignis", heißt es in einer in Washington veröffentlichten Stellungnahme von US-Außenministerin Condoleezza Rice. US-Präsident George W. Bush habe positiv auf den Wunsch des Kosovos reagiert, diplomatische Beziehungen zwischen beiden Ländern aufzunehmen, schreibt sie.


Deutschland will das Kosovo am Mittwoch anerkennen, kündigte Außenminister Frank-Walter Steinmeier in Brüssel an. Dann werde das Bundeskabinett bei einer Sitzung in Berlin darüber entscheiden. Anschließend muss Bundespräsident Horst Köhler ein Anerkennungsschreiben an den Präsidenten des Kosovo, Fatmir Sejdiu, schicken.

Außer Deutschland werde die Mehrzahl der EU-Staaten ein "multiethnisches und demokratisches Kosovo anerkennen", sagte Steinmeier weiter. Großbritannien und Italien kündigten ein entsprechendes Vorgehen an, ebenso Österreich, Polen, Belgien, Finnland, Dänemark, Ungarn und Schweden. Frankreichs Außenminister Bernard Kouchner erklärte in Brüssel, Staatspräsident Nicolas Sarkozy habe bereits einen entsprechenden Brief an den Präsidenten des Kosovo geschrieben.

Pupi
18-02-08, 19:26
USA- e pranoi formalisht pavaresin e Kosoves. E sata neradhe duhet te jete?

Le tė jetė e 999-ta. USA, e ndihmuan, e qliruan e njohin, i thojn tjetrit njihe ti, etj etj etj.......
POR!
USA ėshtė pėr ne nomber one!
E gjatė ėshtė kjo histori mor miqė, kėto gjėra nuk gatuhen aty pėr aty, sespe historia nuk ėshtė fast food (Sepse at'her nuk ėshtė edhe aq e shėndetshme:wink:)

Thank You, USA!

Preshevar
18-02-08, 19:27
Raportoni lajme Shqip ZANAAA e mos e ben rrush e kumblla !!!!!!
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=24132

*************************
SHBA njohin zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės

Lajmin e bėn tė ditur rrjeti informativ britanik BBC, sipas tė cilit vendimi i Uashingtonit ėshtė ndjekur edhe Franca, Britania, Gjermania dhe Italia.


Gjithsesi, BE dėshtoi tė dilte me njė qėndrim tė vetėm lidhur me kėtė ēėshtje. Nė samitin e ministrave tė Jashtėm dolėn kundėr pavarėsisė Spanja, Greqia, Qiproja, Rumunia, Hungaria dhe Sllovakia.

Ndėrkohė, Serbia po pėrgatitėt qė tė kėrkojė nė Kėshillin Sigurimit dėnimin e deklaratės sė pavarėsisė, e miratuar dje nė Prishtinė. Beogradi shpreson tek vetoja e Rusisė pėr tė penguar anėtarėsimin e Kosovės nė OKB. Presidenti Boris Tadiē ndodhet nė Nju Jork pėr t'i kėrkuar KS anulimin e pavarėsisė.

Murgesha
18-02-08, 19:29
Njohja mė e rėndėsishme gjer mė tani...
Tė tjerėt duke ndjekur shembullin...
Shumė shpejt Kosova e njohur nga tė gjitha...

Serbėt, rusėt le tė shkojnė tė mbyten ku tė dojnė se edhe ashtu jan tė pa rėndėsishėm....

Urata
18-02-08, 19:33
Hilari Klinton pėrshėndeti shpalljen e pavarėsisė dhe e quajti historike

Uashington, 18 shkurt - Nė mes tė fushatės presidenciale nė Shtetet e Bashkuara, dy kandidatėt demokratė Hillari Klinton dhe Barak Obama nxorėn tė dielėn deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės. Nė deklaratėn e saj, zonja Klinton pėrshėndeti shpalljen e pavarėsisė qė ajo e quajti "historike". "I inkurajoj miqtė dhe aleatėt tanė nė gjithė botėn qė sė bashku me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Bashkimit Evropian tė njohin pavarėsinė e Kosovės menjėherė", shprehet zonja Klinton. Zonja Klinton shton nė deklaratėn e saj se ky ėshtė njė hap qė do t'i japė mundėsi popullit tė Kosovės qė mė nė fund tė jetojė nė shtetin e vet demokratik dhe do t'i lejojė Kosovėn dhe Serbinė qė mė nė fund tė lėnė pas njė kapitull tė vėshtirė tė historisė sė tyre dhe tė ecin pėrpara. Ka ardhur koha, tha ajo qė tė pėrqendrohemi tek e ardhmja dhe tek sfidat e ndėrtimit tė njė Kosove tė pavarur dhe tė mbėshtesim njė Serbi demokratike nė njė Evropė tė integruar.Ndėrsa senatori Barak Obama, nė deklaratėn e tij vė theksin tek fakti qė rasti i Kosovės ėshtė unik dhe nuk pėrbėn precedent. "Shpresoj qė qeveria e Kosovės dhe populli i saj tė veprojnė me urgjencė nė mėnyrė qė Kosova tė bėhet njė shembull pozitiv qeverisjeje demokratike dhe tė shtetit ligjor. E gjithė popullsia e Kosovės, qofshin shqiptarė, serbė ose tė pakicave tė tjera duhet tė jenė nė gjendje qė tė jetojnė nė njė shoqėri tė lirė, tolerante dhe tė begatshme, ku tė drejtat e pakicave dhe objektet fetare tė mbrohen plotėsisht dhe suksesi i secilit nga grupet e popullsisė varet nga tjetri". Ai bėri thirrje pėr integrimin e Serbisė nė komunitetin euro atlantik dhe tha se Shtetet e Bashkuara duhet tė vazhdojnė tė punojnė me aleatėt evropianė nė emėr tė sigurisė dhe begatisė sė gjithė rajonit. "Jam i bindur, pėrfundon ai se me mbėshtetjen tonė, Serbia dhe Kosova mund tė kthehen nė modele tė rritjes demokratike dhe ekonomike dhe popujt e tyre tė shohin njė tė ardhme tė ndritur".

luckyman
18-02-08, 19:33
Nina nana Liridon
T`KA QU NANA N`wASHINGTON
Washingtoni n` Amerik,pėr me kerkue Republik!!:biggrin:


**GOD BLESS AMERICA**

Zana_ch
18-02-08, 19:35
Deklaratė e Sekretares sė Shtetit, Condoleezza Rice pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės


Sot, Shtetet e Bashkuara kanė njohur formalisht Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur. Me kėtė rast historik, ne i shprehim urime popullit tė Kosovės.

Kryetari Bush i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht njė kėrkese nga Kosova pėr tė vėnė marrėdhėnie diplomatike mes dy shteteve tona. Vendosja e kėtyre marrėdhėnieve do tė konfirmojė lidhjet e veēanta tė miqėsisė qė kanė lidhur bashkė popullin e Shteteve tė Bashkuara dhe Kosovės.

Para nėntė viteve, bashkėsia ndėrkombėtare, e prirė nga NATO-ja, ndėrmori veprim pėr tė ndėrprerė sulmet brutale drejtuar kundėr popullatės sė shqiptarėve tė Kosovės. Ky intervenim ndėrkombėtar, i bėrė me kohė, e ndėrpreu dhunėn, gjė qė ēoi tek vendimi i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė suspenduar qeverisjen e Beogradit, dhe qė vendosi Kosovėn nėn administrimin e pėrkohshėm tė KB-ve. Qė atėherė, Kosova ka ndėrtuar institucionet e veta demokratike tė ndara nga kontrolli i Beogradit. Vitin e kaluar, i Dėrguari Special i KB-ve, Martti Ahtisaari zhvilloi njė plan pėr tė ndėrtuar njė Kosovė demokratike dhe mutlietnike, dhe rekomandoi qė Kosova tė jetė e pavarur, me njė periudhė kohore tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare. Duke pasur parasysh konfliktet e viteve tė 90-ta tė shekullit tė kaluar, pavarėsia ėshtė opsioni i vetėm i mundshėm pėr tė promovuar stabilitetin nė rajon. Shtetet e Bashkuara e pėrkrahin Planin e Ahtisaarit, dhe do tė punojnė me partnerėt ndėrkombėtarė qė tė ndihmojnė nė zbatimin e tij.

Ne mirėpresim pėrkushtimet qė Kosova i ka shprehur nė deklaratėn e vet tė pavarėsisė pėr tė zbatuar Planin e Ahtisaarit, pėr tė pėrqafuar multietnicitetit si njė parim fondamental tė qeverisjes sė mirė, dhe pėr tė mirėpritur njė periudhė tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare.

Kombinimi i pazakonshėm i faktorėve nė situatėn e Kosovės – duke pėrfshirė kėtu edhe kontekstin e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė, historinė e spastrimit etnik dhe krimet kundėr civilėve nė Kosovė, dhe periudhėn e zgjatur tė administrimit nga KB-ja – nuk ėshtė gjetur diku tjetėr, prandaj kėto e bėjnė Kosovėn njė rast tė veēantė. Kosova nuk mund tė shihet si precedent pėr asnjė situatė tjetėr nė botė sot.

Shtetet e Bashkuara e shfrytėzojnė rastin qė tė konfirmojnė miqėsinė tonė me Serbinė, qė ka qenė njė aleat gjatė dy luftėrave botėrore. Ne ftojmė udhėheqėsinė e Serbisė qė tė punojė sė bashku me Shtetet e Bashkuara dhe partnerėt tanė, pėr tė arritur qėllimet e pėrbashkėta, siē janė mbrojtja e tė drejtave, sigurisė, kulturės, dhe jetesės se bashkėsisė serbe nė Kosovė.

Gjersa Kosova fillon sot jetėn e saj si njė shtet i pavarur, Shtetet e Bashkuara zotohen se do tė vazhdojnė tė jenė mik dhe partner i ngushtė i saj, thuhet nė deklaratėn e Sekretares sė Shtetit , Condoleezza Rice pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
| s.b & RTK staff |

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 19:58
per hajr per hajr veq ngadale mos te shtyhen tana pernjiher t`ja nisin qysh u ka hije vendeve demokratike.

Urata
18-02-08, 21:23
ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN,
ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN e TERE SHQIPTARIN,

Paqja dhe Bekimi qofte me Dr. IBRAHIM RUGOVEN, qe na miqesoi me Ameriken!

Guri i madh
18-02-08, 21:44
tani nė KTV drejt persdrejti kishilli i sigurimit diskuton per kosoven

SoKoLi-i-Maleve
19-02-08, 01:55
Thanks USA and may God bless You allways

lirik
19-02-08, 07:40
Shba Shtete E Bashkuara Te Amerikes Jan Per Shpetimtare Miqsija Shqiptaro Amerikane Nuk Duhet Te Shteret Deri Sa Te Jenė Shekujt Mirnjohja Per Ket Aleate Mikesh♪7 E Vertetė E Shqiptarve Duhet Te Jet E Perjetshme Dhe Asnjiher Miqsija Jonė Me Shba Nuk Duhet Te Trubullohet Por As Me Miqt Tjerė Te Europes
Por As Me Turqinė As Me Te Gjith Miqt Qė Na U Gjeten Perkrah Ne Kto Kohra Te Veshtira Kunder Nji Bishe Siq Ishte Serbia Shkatrrimtare Pansllaviste Antishqiptare E Cila Punoi Me Nji Primitivizem Te Pa Shembullt Shovenist Per Shperberjen E Berthames Substanciale Shqiptare Me Nji Shoevinzem Te Pa Shembullt:
Besoj Se Shqiptart Duhet Te Mbushen Mend Ma Ne Fund Dhe Tė Fillojnė Te Mendojnė
Per Secilen Vogelsi E Rregull Se Si Duhet Ta Vendosin Se Si Duhet Ta Kenė Raportin Obligimin Ndaj Vetvets Dhe Miqve Se Si Duhet Te Pozicionohen Se Si Duhet Ti Zhdukun Klanorizmat Dhe Ndjnejat Tjera Te Demshme Bajraktarizmin E Krahinarizmin E Dėmshėm :
Shqiptarėt Si Komb Duhet Te Mesohen Me Koordinim Te Punve Dhe Urgjentisht Duhet Ti Perveshen Zhdukjes Se Varfrisė:
Secili Njeri Qe Flet Shqip Nukm Duhet Ma Te Jet I Varfer I Mjeruar Dhe I Papunsuar Ndersa Shteti Dhe Qeveria Duhet Te Marr Shum Pergjegjsi Ma Te Medha Per Te Zhdukur Pasojat Shekullore Te Mjerimit
Sepse Kombi Yne Perveq Se Mbet I Traumatizuar Nga Dhuna E Krimi E Pushtuesi
Nga Padrejtesit Emedha Shekullore Dhe Luftrat Gjenocidiale Ata U Traumatizuan Edhe Nga Tmerret E Skamjes Varfria Qe Shkatrroi Ne Mbrendi Shum Shqi Ptarin Duke Ja Nxit Joshjet Drejt Ktrimit Mafioziteteve Vrasjeve
Shkatrrimit Shpie Rtror Dhe Kulturor Duke Ja Nxit Lakminė Per Grabitje E Padrejtesi Kryesisht Duke Ja Shkaktrruar Substancen Si Qenje Njerzore Dhe Kulturore :
Nga Shkaqet Evarfrisė Shqiptart U Moren Edhe Me Krimin Me Drogen Me
Qoroditje Tjera Qe Ulen Mjaft Imazhin Para Bote Dhe Vonuan Proceset Eintegrimit Dhe Bota Humbi Mjaft Sumpatinė Q Ekishte Per Ket Popull
Prandaj Qeveria Dhe Te Gjitha Forcat Se Bashku Duhet Ti Pervishemi Punes
Per Rikthimin E Imazhit Dhe Zhdukjen E Pasojav E Shekullore
Ajo Qe Do Te Duhej Te Ishte Shum E Denueshme Ne Shoqerin Tonė Do Te Ishte Pervetsimi I Pa Drejt I Pasurisė Pasurimi I Te Pa Merituarve E Lanja Mbas Dore E Te Merituarve Perbuzja Injorimi E Megalomania Si Dhe Krijimi I Rrjetave Grupore
Ndaj Ktyre Dukurive Kriminale Dhe Te Poshtra Shteti Duhet Te Luftoj Pa Mėshirė
Era E Lirsė Tash Le Te Na Sherbej Edhe Per Te Mira Tjera Jo Vetem Per Ta Shijuar Dikush E Dikush Me Qa Me Lot E Vuajtje Njejt Si Ne Kohen E Regjimeve Kriminale
Pushtuese Ku Bllokoheshin Nga Armiku Ne Varfri Dhe Papunsi
Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim

UniCorN
19-02-08, 09:44
THANK YOU UNITED STATES, THANK YOU CLINTON, THANK YOU BUSH...THANKS A MILLION FOR ALL SUPPORT TO ALBANIANS AT THE HARDEST DAYS AND TIMES.

ALBANIANS WILL NEVER FORGET!

UniCorN
19-02-08, 09:46
may God Watch Over The Usa And Albanian People And Lands!

god Bless!

amin!

Bjeshka1
19-02-08, 10:24
Sakrificat kan qene te medhaja. Beteja ka filluar para shum shekujsh, dhe ja, u kry.
Duhet ta kuptojme se pa nderhyrjen e Amerikes nuk do te ishim sot ketu.
Mos te harrojme gjithe ata qe ka dhene jeten per kombin dhe mos te harrojme se ke kemi mik te vertete.
Miqet me fjale nuk jane si miqet me vepra. Falmnderit gjithe atyre qe nuk kurrsyen as jeten per Kosoven.

lirik
19-02-08, 10:27
Amerika E Lirisė U Tgregua Mik Me Veper Prandaj Duhet Te Jemi Bashk Sa Te Jen Shekujt
Shqiptarėt Dhe Amerikanėt Se Bashku Me Europianėt Ne Aleancė Te Perjetshme

gazi-de
19-02-08, 10:32
Faleminderit SHBA...............

Linka_pz
19-02-08, 10:56
THANK YOU UNITED STATES

lirik
19-02-08, 11:06
Nė kohen time te rinisė vrojtonim poashtu sipas mundėsive dhe informatave qė kishim
armatimin e ushtrisė jugosllave dhe sistemet raketore tanket artilerinė armet ekemsoris dhe ato konvencionale minat antitank minat e rrezikshme toksore
nga profesori im ne at kohė i paraushtarakut mbledhja lėndė dhe material por edhe kisha informime tjera dhe shpeshher kam pyet edhe gojarisht njerz te ditur mandej edhe ata qe kthehshin nga ushtrija
se qka kishin ndegjuar dhe qfar armatimi kishte .
me intresonte kjo jo pse kisha qėllim pėr tu bė ndonje ekspert ushtarak por kisha dėshirė per dije sa ma te madhe te pergjithsme kisha deshirė ta njoh armikun kundershtarin tonė jetik se qfar kahjesh po merrte e ku ishim ne.
EDHE SOT ME INTRESON TE LEXOJ LIREATUR USHTARAKE DHE LEXOVA PARA PAK DITESH
SE SI PUTINI KA PREGATIT NJI BOMB KONVENCIONALE SHUM HER MA TE FUQISHME SE AMERIKA QKA DESHMON SE KRIZA BOTRORE ESHT BREGNOSESE SEPSE SLLAVT
nuk kan hequr dorė nga armatimet e rrezikshme dhe kobndjellse per stabilitet botrorė dhe paqe te njerzisė.
FANATIZMI I TYRE I SEMURė ME QDO KUSH TA DOMINOJN BOTEN ♪ėsht vertet nji absurd i trurit tė tyre qė tejkalon qdo mundesi per ta akceptuar nji njeri normal
ESHT VERTET E PA AKCEPTUESHME SE QFAR RREZIQESH DI UAN KTA TI SJELLIN CIVILIZIMIT BOTRORė QFAR IMPONIMESH TE SITUATAVE DHE LUFTRA SHKATRRUESE :
Putini rus jo vetem qė krijojn armė tė reja tė rrezoikshme por ai mundohet te grupoj sa ma shum shtete anti perendimore antishqiptare dhe te rrezikoj globin te ndaj globin ne blloqe ashtu siq po bėn sot per sot me kinen qe e rreshtoi ne anen e pansllavizmit.
KY RREZIK ėsht aq permanent aq aq shum po rritet grupim e gara te kundershtarve
bllokist sa qe mund ta permbys boten nese vazhdon keshtu dhe sllavt e kinezt nuk leshojn pe.
TE ARMATIMI DESHTA TE DAL ME NJI QELLIM PRA ARMATIMI I USHTRIS JUGOSLLAVE
ISHTE SHUM I FUQISHEM SI KEMSORIA ARTILERIA TANKET KALLASHNIKOVI DHE MITRALEZET EKSPOLIZIVI E TE GJITHA I KISHTE TE MJAFTUESHME :
NJI KOSOVė EPA ARMATOSUR PA KUADRA USHTARAKE PA MJETE NUK DO TE JA DELTE ME NJI FUQI USHTARAKE SI SERBIA QE TRASHGOI POTENCIALIN USHTARAK TE ISH JUGOSLLAVISė
PRANDAJ DUHET TI JEMI MIRNJOHS PER JET TE JETVE SUPEFUQIVE SHBA DHE ALEATVE
TE C ILėT E DETYRUAN NJI ARMIK AQ TE RREZIKSHEM TE TERHEQET NGA KOOSOVA
SERBIA NUK GUXONTE TE SHERBEHEJ ME RAKETA AS ME AVIACION SEPSE RREZOHESHIN
SEPSE NATO VEZHGONTE DHE JA RREZONTE TE GJITHA PRA BOMBARDIMET E FUQISHME
MBI SERBI AVIACIONI DHE TEKNOLOGJIA E MIQVE E SUPERFUQIVE PERENDIMORE
E DETYROJ KET EGERSIRė TE TERHIQET PRANDAJ DUHET TE FALENDEROHEN MIQT E SHQIPTARVE AMERIKA DHE NATO PER JET TE JETVE
MIRNJOHJA EHST KULTURq DHE FISNIKRI REALITETI DHE SINQERITETI MIRNJOHJE VLLAZROR PER JET TE JETVE AMERIKė DHE JU MIQ QE NA NDIHMUAT
MERITAT E VETA I KA EDHE TRIMRIA E DJEMVE TE UQK S PA DYSHIM
POR DUHET TE JEMI TE NDERGJEGJSHEM ME NJI SERBI E ME NJI RUSI
SHQIPTART NUK DO TE JA DELNIN VETEM MIQT E FORTė KET NA E MUNDSUAN
FALENDERIM PER JET TE JETVE JU SHPREH POPULLI SHQIPTARė JU O MIQ QE NA DOLET SI VLLEZER
EDHE NE NE KRAH TUAJIN JEMI PER JET TE JETVE ALEAT BESNIK DHE TE PA NDRYSHUESHEM
SA TE JEN SHEKUJT
JU DUAM AMERIKė JU DUAM NATO FALEMINDERIT JEMI ME JU JEMI ALEATET TUAJ BESNIK
KOMBI SHQIPTAR ESHT PER JET TE JETVE NE ANEN TUAJ NE ANEN E LIRISė TE CIVILIZIMIT
NE ANEN E DEMOKRACISė DHE VLERAVE
MIRNJOHJE DHE FALENDERIM UA PAQIM BORGJ JEMI BASHK NEPER SHEKUJ

legenda
19-02-08, 11:11
ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN
ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN,
PREHJE NE PAQE PER Z.IBRAHIM RUGOVA.

faleminderit AMERIKE.
ZOTI E BEKOFTE AMERIKEN,
ZOTI E BEKOFTE KOSOVEN e TERE SHQIPTARIN,

Paqja dhe Bekimi qofte me Dr. IBRAHIM RUGOVEN, qe na miqesoi me Ameriken!

Arkza
19-02-08, 12:03
Te Flm............. shume SHBA........................:smile:

BE LK
19-02-08, 13:49
THANK YOU UNITED STATES, THANK YOU CLINTON, THANK YOU BUSH...THANKS A MILLION FOR ALL SUPPORT TO ALBANIANS AT THE HARDEST DAYS AND TIMES.

ALBANIANS WILL NEVER FORGET!
PO i bashkohem dhe une ketij Falenderimi....!

Urata
19-02-08, 14:21
Presidenti Bush i drejtoi njė letėr Presidentit Sejdiu

Uashington, 19 shkurt - Shtetet e Bashkuara njohėn zyrtarisht Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur megjithė kundėrshtimet e forta tė Serbisė. Presidenti Bush e uroi popullin e Kosovės nė njė letėr drejtuar tė hėnėn Presidentit tė Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu. Ja letra e plotė:

Nė emėr tė popullit amerikan, unė njoh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran. Ju pėrgėzoj Ju dhe qytetarėt e Kosovės qė keni marrė kėtė hap tė rėndėsishėm nė zhvillimin tuaj demokratik dhe kombėtar.

Nė kėtė rast historik, unė pėrkujtoj lidhjet e thella dhe tė sinqerta tė miqėsisė qė bashkojnė njerėzit tanė. Kjo miqėsi, e farkuar gjatė orėve mė tė errėta tė tragjedisė sė Kosovės, ėshtė bėrė edhe mė e fortė nė nėntė vitet qėkur ka mbaruar lufta nė Kosovė. Prej asaj kohe, Kosova ka punuar pėr ta rindėrtuar shoqėrinė e shkatėrruar nga lufta, pėr tė ngritur institucionet demokratike, pėr tė mbajtur zgjedhje tė sukseshme pėr njė qeveri tė re, dhe pėr tė avansuar prosperitetin. Si shtet i pavarur Kosova tash merr pėrgjegjėsi pėr fatin e vet. Si edhe nė tė kaluarėn, Shtetet e Bashkuara do tė jenė partneri juaj dhe miku juaj.

Nė kėrkesėn tuaj pėr tė vendosur marrėdhėnie diplomatike me Shtetet e Bashkuara, ju keni shprehur dėshirėn e Kosovės pėr tė arritur standardet mė tė larta tė demokracisė dhe tė lirisė. Unė e mirėpres kėtė ndjesi. Nė veēanti unė mbėshtes pėrqafimin nga ana juaj tė multienticitetit si parim tė qeverisjes sė mirė dhe pėrkushtimin tuaj pėr tė zhvilluar institucione tė pėrgjegjshme, nė tė cilat tė gjithė qytetarėt janė tė barabartė para ligjit.

Po ashtu unė veneroj se nė deklaratėn e vet tė pavarėsisė Kosova me vullnet tė vetin ka marrė pėrgjegjėsitė qė i pėrshkruhen nė bazė tė Planit tė Ahtisarit. Shtetet e Bashkuara mirėpresin kėtė angazhim tė pakusht pėr t?i pėrmbushur kėto pėrgjegjėsi si dhe gatishmėrinė e Kosovės pėr tė bashkėpunuar plotėsisht me bashkėsinė ndėrkombėtare gjatė periudhės sė mbikėqyrjes ndėrkombėtare, pėr tė cilėn keni rėnė dakord. Shtetet e Bashkuara mbėshteten nė garancat e Kosovės se ajo e konsideron veten juridikisht e obliguar t?u pėrmbahet dispozitave qė pėrmban Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės. Jam i bindur se miratimi i plotė dhe me kohė i masave tė propozuara nga Emisari Special pėr Kosovė, Ahtisari, do ta sjellin Kosovėn mė afėr pėrmbushjes sė aspiratave tė saj euro atlantike.

Nė bazė tė kėtyre garancave nga Qeveria e Kosovės, me kėnaqėsi e pranoj kėrkesėn tuaj qė dy vendet tona tė vendosin marrėdhėnie diplomatike. Shtetet e Bashkuara do tė mirėpresnin vendosjen e pėrfaqėsisė diplomatike tė Kosovės nė SHBA dhe planifikon vetė qė ta bėjė tė njėjtėn nė Kosovė.

Teksa Kosova po hap njė kapitull tė ri nė historinė e vet si shtet i pavarur, pres me gėzim thellimin dhe forcimin e miqėsisė sonė tė veēantė.

Pėrzemėrsisht,

Gearge W. Bush

Shkėlqesis sė tij

Fatmir Sejdiu

President i Kosoves

Urata
19-02-08, 14:24
Bush: "Tash, tė gjithė duhet ta ndihmojmė Kosovėn"

Arusha, Tanzani, 19 shkurt -

Tash, tė gjithė duhet ta ndihmojmė Kosovėn qė ta jetėsojė paqen, ka thėnė Presidenti amerikan dhe ka ftuar autoritetet nė Prishtinė qė t'i respektojnė tė drejtat e jo shqiptarėve nė Kosovė. Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, ka deklaruar sot se lidhur me pavarėsinė e Kosovės ka mospajtime, por "ne besojmė, sikur edhe shumė vende tė tjera, se ajo do tė sjellė paqe nė Ballkan. Ne kemi punuar pėr sė afėrmi me rusėt, siē kemi punuar edhe me evropianėt dhe vendet e tjera, pėr pavarėsinė e Kosovės, sepse besojmė se kjo ėshtė njė gjė e drejtė. Ka mospajtime, por ne dhe shumė vende tė tjera besojmė se ky veprim ėshtė i drejtė dhe sjell paqe nė Ballkan, u tha gazetarėve presidenti Bush, nė Dar Es Salam tė Tanzanisė, ku ndodhet pėr vizitė, nė kudaėr tė turneut tė tij nė Afrikė. Tash, tė gjithė duhet ta ndihmojmė Kosovėn qė ta jetėsojė paqen, ka thėnė presidenti amerikan dhe ka ftuar autoritetet nė Prishtinė qė t'i respektojnė tė drejtat e jo shqiptarėve nė Kosovė. Duke folur pėr kundėrshtimin e Rusisė pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, presidenti Bush ka thėnė se Moska nė kėtė ēėshtje nuk pajtohet me Uashingtonin, por historia do tė dėshmojė se ky ishte njė verpim i drejtė pėr tė vendosur paqe nė Ballkan. Qėndrimi ynė ka qenė shumė i qartė... Kemi qenė nė konsultime tė ngushta me rusėt... Dhe, vendimi nuk ka paraqitur risi pėr Rusinė, ka thėnė presidenti Bush.

Urata
19-02-08, 14:26
Bėrns: Kosovės 335 milion dollarė ndihmė amerikane pėr vitin 2008

Uashington, 19 shkurt - Nė njė konferencė telefonike me gazetarėt, nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr ēėshtjet politike, Nikolas Bėrns theksoi se forca e NATO s prej 17,000 vetėsh nė Kosovė, e cila pėrfshin 1,600 trupa amerikane, do tė mbetet atje pėr njė kohė tė pacaktuar sė bashku me policinė e Bashkimit Europian pėr tė garantuar sigurinė dhe pėr tė mbrojtur interesat e serbėve etnikė. Ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe partnerėt europianė po planifikojnė njė konferencė donatorėsh pėr Kosovėn nė muajt e ardhshėm nė mėnyrė qė tė mbėshtesin qeverinė e re tė pavarur. Kosova, tha ai, mund tė marrė 335 milion dollarė ndihmė amerikane pėr vitin 2008, njė rritje prej katėr herėsh nė krahasim me vitin e kaluar. Bėrns gjithashtu theksoi interesin e Shteteve tė Bashkuara pėr tė patur marrėdhėnie tė mira me Serbinė dhe pėr tė ndihmuar Beogradin "i cili ka mbetur i izoluar nga pikėpamja diplomatike qė nga konfliktet ballkanike tė viteve 90" qė ta gjejė tė ardhmen e tij nė Europė. "Jugoslavia do tė shpėrbėhej pa tjetėr e ashtu ndodhi. Kjo ėshtė pjesa e fundit e mbetur nga ish Jugosllavia - fakti qė Kosova ėshtė bėrė tani e lirė dhe e pavarur. Ne shpresojmė se populli serb, kosovarėt, boshnjakėt, malazezėt, kroatėt, shqiptarėt, maqedonasit, tė gjithė pra tė mund tė shikojnė pėrpara drejt njė tė ardhmeje nė Europė, me Bashkimin Europian dhe me NATO n". Nėnsekretari Bėrns tha se administrata e Presidentit Bush i hapi rrugė Rusisė duke e vonuar njohjen e Kosovės pėr tė lejuar bisedime tė mėtejshme mes Serbisė dhe kosovarėve. Ai tha se kur bisedimet dėshtuan nga fundi i vitit tė kaluar, erdhi koha pėr tė ecur pėrpara me njohjen. Megjithatė Bėrns tha se nuk pret ndonjė pėrplasje thelbėsore me Moskėn qė do tė dėmtonte fushat e tjera tė bashkėpunimit amerikano rus. "Pra, unė nuk pres ndonjė farė krize me Rusinė pėr kėtė ēėshtje. Ne presim qė rusėt tė mbėshtesin qendrueshmėrinė nė rajon. Dhe mendoj se tė gjithė ne do tė kėrkojmė qė njerėzit tė ruajnė qetėsinė dhe qė autoritetet kosovare tė lejohen tė vendosin qeverisjen e tyre e tė ecin pėrpara".

Urata
19-02-08, 14:27
Berman: Mbėshtes njohjen e Kosovės nga qeveria amerikane

Uashington, 19 shkurt - Nė pėrgjigje tė njohjes zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės nga qeveria amerikane, kryetari nė detyrė i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Kongresin amerikan, Hauard Berman tha se "ėshtė krenar qė e mirėpret Kosovėn, kėtė anėtare tė re nė komunitetin e vendeve sovrane". Nė njė deklaratė Berman thotė se "tani fillon edhe puna mė e vėshtirė dhe mbetet shumė pėr tė bėrė pėr tė garantuar se tranzicioni i Kosovės do tė kryhet me sukses. Sfidat pėr Kosovėn, shton ai, pėrfshijnė luftėn kundėr papunėsisė sė lartė, punėn pėr tė gjallėruar ekonominė e dobėt tė vendit, forcimin e institucioneve politike dhe tė shtetit juridik si dhe ruajtjen e sigurisė kudo nė rajon. Udhėheqėsit kosovarė, thotė Berman, duhet tė tregohen tė palodhur pėr tė garantuar se vendi i tyre do tė jetė i sigurt dhe mikpritės pėr tė gjithė qytetarėt, duke pėrfshirė pakicėn serbe. "E kuptoj se kjo ditė ėshtė e dhimbshme pėr shumė njerėz nė Serbi", tha ai. Nė deklaratėn e tij, kryetari nė detyrė i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė, Howard Berman, i bėn thirrje qeverisė sė Beogradit qė tė reagojė nė atė mėnyrė siē do tė vepronte njė vend sovran dhe i respektuar ndaj zgjidhjes sė statusit tė Kosovės

Dukagjinas_i
19-02-08, 14:29
Zoti E Bekofte Ameriken
Zoti E Bekofte Kosoven

Arb
19-02-08, 17:29
Aaa Bush, e SHBA, ta pafsha lumin!

Amina
19-02-08, 18:17
Thank you USA, dhe Shqipetareve atje.

Urata
19-02-08, 18:25
http://www.dardania.de/vb/upload/attachment.php?attachmentid=1191&d=1203441361

LuLjaa
19-02-08, 23:55
Faleminderit ty USA dhe gjithe atyre Shtetev tjera qe e njohėt Pavarėsin e Kosovės
... Hajr bofshi jav kthefshum per t'mire..

lirik
20-02-08, 08:43
Ashtu bashkatdhetarėt e mi mos harroni tė falėnderoni e tėthonbi ua kthefshim me tė mira i gjith populli yne duhet tė organizoj nji vend nenshkrimi nji lebr madheshtore falenderuese per secoilin vend veq e veq pėr perkrahjen qė na edha ndersa per ameriken
pa dyshim duhet liber i veqant ku do te shprehin falenderimin nenshkrimin te gjith qytetart e kosoves
ai liber duhet te mbetet ne mueun historik veqmas per ameriken dhe mirnjohjen ndaj sajė per te deshmuar dashurinė dhe besnikrinė e mirnjohen e kombit shqiptarė pėr angazhimin e amerikes
ne dobi te shqiptarve kjo do tė dėshmonte misinė tonė tė pa thyeshme dhe simpatinė ndaj popullit amerikan qe tash na u bė popull vlla ne shqiptarve.
Ne shqiptart evertetė duke perjashtuar tradhtarėt ne shekuj te shekujve do tejemi popull vlla e mik me ameriken bashk do te jetojm bashk do te vdesim ata na mbrojten me sa fuqi paten por edhe ne jemi tash shpirtė dhe zemer bashk me ta ne jetė tė jetve sa te enden diell e hana e globi ne hapsira.
mE NDOJ S E NE LIBRIN E MADH ME PLOT DASHRI E NDJENJ DO TE NENSHKRUHESHA
ME NJI FALENDEROIM TE LARTė KY LIBER I MADH I QYTETARVE DUHHET TEORGANIZOHET SA MA PARė POR KUTPOHET PER AMERIKEN I VEQANT PER TE TJERET I VEQANT
SE PARI DUHET ORGANIZUAR LIBRI I MIRNJOHJES PER AMERIKEN KU DUHET TE NENSHKRUHEHN SHQIPTART TE GJITH KOMISIONI KUJDESTAR QE RUAN LIBRIN
DUHET TE KET KUJDES MAKSIMAL PER SECILIN NENSHKRIM SE KA NDONJE TRADHTARė Qė NDYTSON LIBRIN ME QELLIM POR DUHET KUJDES I VEQANT DHE RUAJTJE E LIBRIT NE
MUZE KOMBTARė DHE NE MUZEUN AMERIKAN:
NENSHKRIMI DUHET TE BėHET I TE GJITHA SHTRESAVE SHQIPTARE NE SHENJ MIRNJOHJE AMERIKES MOTER SHPETIMTARES S E KOMBIT SHQIPTARė:
MENDOJ SE ėSHT PROPOZIM I MIRė KY DHE NDIKON NE FORCIMINE MIQSISė SE DY VENDEVE TONA NJI MIQSIE TE SINQERT DHE TE KULLUAR
LIBRI I QYTETARVE DO TE DUHEJ ME QENė I NJI KUALITETI MATERIAL QE NUK PRISHET NENSHKRIMET NEN KUJDESIN E KOMISIONIT TE RREPT KUJDESTARė
NDOSHTA DO TE DUHEN DY LIBRA ORIGJINALE NėNSHKRIMI NE DY LIBRA I QYTETARVE
SHQIPTARė NJI LIBER JET NE MUZEUN KMBTARė NE TOKEN TONė SHQIPTARE E NJI SHKON NE AMERIKė NE MUZEUN E TOKES KAMPIONE E LIRISė
MIRNJOHJA E SHQIPTARVE DUHET TE DESHMOHET ME NENSHKRIM NESE ATA MOREN MUNDIN AQ TE MADH DHE ERDHEN NGA TEJ OQEANI PER TE NA QLIRUAR EDHE NE DO TE SHKOJMė Nė KėMBė NESE ėSHT NEVOJA TE GJITH SHQIPTART PER TU NENSHKRUAR PER MIRNJOHJE NE LIBER TE MIRNJOHJES .
nE DUHET TI TREGOJM SE JEMI POPULLI VOGEL POR MIRSINė NUK E HARROJMė
DUHET EDHE NE TI KEMI EMTODAT E SHPREHJES SE MIQSISė DASHURIS MIRNJOHES BESNIKRISė ALEANCES BASHKPUNIMIT TE PERJETSHEM MQISORė DHE DUHET TE LEVIZIM
ME INICIATIVA KONKRETE JO VETEM TERRRIJMė DUARKRYQ SI TE NGURTė DUHET TE DESHMOJM SE JEMI GJALLė ECIM LEVIZIM
DUHET TE DESHMOJM SE NUK JEMI QENJE TE VDEKURA PER TE CILET LUFTUAT JU AMERIKAN POR JEMI QENJE MIRNJOHSE TE GJALAL DHE MUNDI JUAJ DO TE PAGUHET
VETEM KSHTU KA KUPTIM JETA DHE ALEANCA
POR JO DUKE VDEKUR PER SE GJALLI NE NJI FAR EGOIZMI THUE SE DO TE JETOJM ME MIJA VJET NJERIU SA TE JETON LEN NUJI VEPER MBI DHE QE TE DIHET S EISHTE QENJE E KSAJ HAPSIRE SHKELI MBI KET DHE LA NJI FAR GJI URME ISHTE KETU ME TRUP E ME
SHPIRTė PRANDAJ VEPRONI ECNI LEVIZNI MOS RRINI NDEJA ėSHT VDEKJA NDEJA I TAKON VETEM KUFOMES VORRIT POR JO TE GJALLIT
EGOIZEM NUK KA ASKUND NE NATYRė PRANDAJ MOS U BėN AS TI NJERI
LULJA E NDIHMON NATYREN TOKA E NDIHMON LULEN DRITA ENDIHMON TOKEN TOOKA ENDIHMON ARJIN AJRI NDIHMON BIMET UJI NDIHMON JETEN BIMET BIMA NDIHMONDHEUN DHEU NDIHMON BIMEN EDHE NJERIU DUHET TE NDIHMOJ SEPSE EDHE NJERIUN E NDIHMON NATYRA PRANDAJ LARG NDJNEJAT NGA EGOIZMI DHE THYERJA MORALE
MIRNJOHJE ėSHT JETA KUTPOJE NJERI EGOIZEM ėSHT VDEKJA NJERI NJIH PERGJEGJSINė DHE LEVIZJEN PER KET QELLLIM ERDHE MBI DHE
PRA UROJ GJALLERI DHE LEVIZJE OPTIMIZEM DHE PUNė KONKRETE JO PARAZITIZEM
SHQIPTARI DUHET TE DESHMOJ S ENUK ESHT QENJE EGOISTE POR DIN TE FLIJOHET
PER MIKUN DHE NUK ESHT BARBAR I NJEH PERGJEGJSITė MORALE:
AMERIKA DHE BOTA E LIRISė NUK MUNDEN TE SHKELIN MBI PARIMET MORALE NUK ARRITEN TE KALOJN MBI NDERGJEGJEN NUK DUARUAN GJENOCIDIN DHE SHFAROSJEN
NUK ARRITEN TE TEJKALOJN MBI NDERGJEGJE DHE E PERGJEGJSI MORALE ETE MBYLLIN SYTė NDAJ NJI GJENOCIDI TE NJI POPULLI SIQ DESHTEN TA BEJN SERBT E PANDERGJEGJSHEM:
KATASTROFA HUMANITARE ESHT LIGJ MORAL NENSHKRUAR NGA TE GJITHA KOMBET E BASHKUARA ;MBI KET PARIM NUK ARRITI TE SHKEL AMERIKA E TI MBYLLė SYTė SEPSE NJEH ETIKė DHE PERGJEGJSI MORALE PRANDAJ E BėRI KET AKT MADHORė GATI HYRI NE LUFTė BOTRORE PER NE TE MOS HARROJMė
NES EHARRONI KJO ėSHT VETVRASJE MOSMIRNJOHHJE MERRE VESH KOMBI IM
PRANDAJ TE GJITH NE LEVIZJE TE GJITJ NE VEPRIM
AUTORI I KTI SHKRIMI XHELAL FERIZI NE E MėRGIM LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Q EI URON POPULLIT TIM SHQIPTARė GėZUAR PAVARSINė
BREZA JETOFSHIT NE LIRI PA POSHTRIME EROBERI POR TE LIRė DHE ME DINJITET

DritonPR
20-02-08, 09:30
jeni te mire se ardhur, ne emer te Amerikes, i pranoj falenderimet :biggrin:

Bjeshka1
20-02-08, 20:08
Normal se ēdo njohjeje duhet ti gezohemi, ēdokujt duhet ti falemnderohemi,por mos te harrojme se meriten me te madhe e kan ata qe dhane jeten e tyre per Kosoven dhe USA. Pa keta Kosova nuk e di se a kishte dalur nga kthetrat e sllavit. Faleminderit USA-se me aleatet e vet, lavdi deshmorve!

lirik
20-02-08, 23:28
Gjithsesi Do Tė Rrespketohen Tė Drejtat E Minoritarve Ne Koosovė
I Nderuar President Bush Por Te Mos Harrohet Kthimi I Te Gjith Mitrovicasve Neper H Shtepitt E Tyre Sa Ma Parė Si Dhe Ne Fshatrat Per Rreth
Ku Neper Shtpit E Tyre Jan Serbt Ardhacak Te Ardhur Nga Knini I Kroacis Dhunshem Nen Resionin E Millosheviqiq E Q Embajn Shtepijat Dhe Pronat E
Shqiptarve Ata Duhet Te Kthehen Te Ju Kthehen Banesat
Ndersa Ata Serb Te Kninit Le Te Shkojn Andej Ka H Erdhen Perse Te Na E Kolonizojn Kosoven
Mendoj Se Te Gjith Mitrovicasit Qe Kan Ikur Tash Ma Ne Prishtinė Nga Dhimbjet
Duke Mos Munduar Ta Perballojn Per Qdo It Shikimin Kėndej Z Ure
Duke Mos Guxuar Te Shkojn Ne Shtepi Nga Paramilitart E Paguar
Ata Duhet Te Tkhehen Nepüer Shtepi Neper Banesa
Vetem Tre Per Qind Kishte Serb Mitrovica Edhe Ata Kan Ardh Dhunshem
Ne Kohen E Minsitrit Pashiq Te Kohes Se Mbretris Serbe Pra Ne Vitet 1930
E Ma Vonė Si Kolon Dhe Ndoqen Shqiptart Nga Treqind E Ma Teper Fhsatra Ne Veri Te Mitrovices Deri Pertej Leposaviqi Qe Ne Mesjet Quhej Albaniku
Pra Ne Te Gjitha Fshtrat Dhe Ne Banesa Te Qytetit Mitrovicė Duhet Te Tkhehen Shqiptart Me Deshmi Te Gjith Banort Qe Iken E Ju Jan Uzurpu Shtepiat
Dhe Kjo Ndodhi Vetem Para Disa Vjete Nuk Mund Te Pajtohemi Me Humbjen E Atyre Trojeve Shqiptare

Honesty^uk.
21-02-08, 16:34
Amerike Zoti te Bekoft

Arkza
22-02-08, 12:50
Te Flm SHBA.... Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume SHBA qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te SHBA qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne SHBA qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !

Ju Flm shume Gjithe !

Zero Cool
22-02-08, 13:05
Historia do tė provojė drejtėsinė e pavarėsisė sė Kosovės, thotė presidenti i SHBA-ve George Bush


http://www.rtklive.com/img/cnt/personalitetet/george_bush.jpg
New York, 19 shkurt. Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George Bush ka deklaruar sot se ai mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe se njohja nuk duhet tė jetė befasi pėr askėnd, meqenėse ai qysh nė Tiranė e kishte thėnė qartė qėndrimin e tij. Ai i bėri kėto komente gjatė vizitės nė Tanzani, thuhet nė njė njoftim nga Shtėpia e Bardhė.
"Tė dielėn populli i Kosovės shpalli pavarėsinė. Ata kėrkuan nga Shtetet e Bashkuara njohjen diplomatike dhe dje Shtetet e Bashkuara formalisht njohėn Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur, tha presidenti Bush.
Ai shtoi se Kosova u zotua pėr standardet mė tė larta tė demokracisė, pėrfshirė lirinė, tolerancėn dhe drejtėsinė pėr tė gjithė qytetarėt e tė gjitha pėrkatėsive etnike.
"Ka disa parime qė nderojnė dinjitetin njerėzor, kėto janė vlera tė cilat Amerika i kėrkon tek njė mik, dhe, ne sė shpejti do tė vendosim edhe marrėdhėniet e plota diplomatike me shtetin e ri tė Kosovės", tha presidenti amerikan.
Ai nėnvizoi se “pavarėsia e Kosovės ėshtė njė hap historik pėr rajonin e Ballkanit qė pėrbėn njė rast pėr tė lėvizur pėrtej konflikteve tė sė kaluarės drejt njė tė ardhme tė lirisė dhe tė stabilitetit e paqes”.
I pyetur se a ishte njohja e Kosovės njė goditje ndaj Vlladimir Putinit, presidenti Bush tha se “mospajtimet ekzistonin, ndėrsa theksoi se pavarėsia e Kosovės ishte njė hap qė historia do ta provojė se ishte i drejtė, pėr tė sjellė paqe nė Ballkan”.
"Shtetet e Bashkuara e mbėshtesin kėtė hap sepse ne besojmė se ai do tė sjellė paqe. Dhe, tani na mbetet tė gjithė neve qė tė punojmė bashkė qė tė ndihmojmė kosovarėt tė ndėrtojnė paqen.
Mė pas presidenti amerikan tha se gjatė gjithė kėsaj kohe veprimet amerikane kishin qenė tė koordinuara me vendet evropiane.
"Ne e kishim planifikuar mirė kėtė strategji. Qėndrimi ynė ka qenė shumė i qartė gjatė gjithė kohės. Nė Samitin e G8 unė e thashė, e thashė edhe nė Shqipėri, qėndrimin tim shumė tė qartė, andaj kjo nuk duhet tė jetė njė befasi pėr askėnd tani.
Ne kemi qenė nė konsultime tė afėrta gjatė gjithė kohės me rusėt dhe kjo nuk ishte befasi pėr ta," tha mes tjerėsh presidenti amerikan nė njė brifing tė mėngjesit.
/s. gashi/
| s.b & RTK staff |RTK 19 shkurt 2008 - 18:13:28

Urata
22-02-08, 19:42
LONG LIVE AMERICA...! God Bless American People...!

natyra
28-02-08, 02:54
Faleminderit Amerike!

Kosova do te ket miqesi te perhershme me Shtetet e Bashkuara te Amerikes,kjo miqesi do te ekzistoje per jet e mot!
Kjo miqesi eshte fale njeriut me meritor per Pavarsine Kosoves,Ibrahim Rugova!

* *
Faleminderit......ZOTIT "tokes" AMERIKA......
Pershendetje MemphiSx....gjithnje me konsiderat te madhe ndaj Dr.Rugoves si dhe vepres tij.......ndjehem krenare sa here lexoi kete Emer te larte permendur po Ibrahim Rugova......LAVDI QOFT

Me nderime
Natyra

Arb
28-02-08, 19:39
Bush: Pavarėsia e mbikqurur e Kosovės do t'i kontribuojė paqes dhe stabilitetit nė rajon

Uashington, 28 shkurt - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka deklaruar se SHBA-tė besojnė qė pavarėsia e mbikqurur e Kosovės do t'i kontribuojė paqes dhe stabilitetit nė rajon. Presidenti Bush pas takimit me kryeministrin ēek Mirosllav Topolanek tha para gazetarėve se si pasojė e luftės qė ndodhi gjatė qeverisjes sė Slobodan Millosheviqit, ishte dėshira "jonė nė Kombet e Bashkuara qė tė promovojmė atė qė quhet plani i Ahtisarit, qė ėshtė pavarėsia e mbikqyrur e Kosovės. Pasi vlerėsoi se Kosova ėshtė ēėshtje e vėshtirė, Bush tha se "Qeveria amerikane mbėshtet pavarėsinė e mbikqurur". "Besojmė nė shoqėri tė lira dhe besojmė se ajo (Kosova e pavarur) nė fund do tė ēojė drejt paqes. Kufijtė e Kosovės tani janė tė pėrcaktuar qartė. Ka ndryshuar lloji i qeverisė. Tani si pjesė e planit tė Ahtisarit ne presim plotėsisht qė ajo (Kosova e pavarur) tė respektojė tė drejtat e minoriteteve brenda kufijve tė vet. Pozicioni ynė nė kėtė ėshtė i qartė", ka thėnė Bush.

QIK-u

Arb
29-02-08, 00:38
Burns: Serbia nuk do ta marrė kurrė Kosovėn

Nga VOA
Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk do ta pranojnė ndarjen e Kosovės. Ai tha se kėtė nuk do ta pranojė as Evropa dhe as NATO. Numri tre i Departamentit amerikan tė Shtetit i bėri komentet nė njė forum tė organizuar nga Kėshilli pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Uashington.

Burns tha se Serbia e ka humbur pėrgjithmonė Kosovėn dhe e humbi atė nė periudhėn mars-qershor tė vitit 1999, kur ajo u pėrpoq tė dėbojė 1 milion njerėz nga ai vend.

“Kur u miratua Rezoluta 1244, nė qershor 1999, ajo nė fakt bėri qė Kombet e Bashkuara t’ia merrnin Kosovėn Serbisė. Serbia nuk do ta marrė kurrė Kosovėn. Qė nga qershori 1999 e deri kohėt e fundit, pyetja e vetme qė ėshtė shtruar ka qenė: Cili do tė ishte statusi pėrfundimtar i Kosovės, do tė ishte ajo e pavarur apo autonome dhe kur do tė ndodhte kjo? U deshėn 9 vjet qė kjo pyetje tė merrte pėrgjigje dhe rreth njė vit mė parė Shtetet e Bashkuara erdhėn nė pėrfundimin thelbėsor se, nėse e vononim ende pavarėsinė e Kosovės, atėherė mundėsia mė e madhe do tė ishte qė kjo tė provokonte dhunė dhe mungesė qėndrueshmėrie nė Ballkan”, - tha ai.

Burns tha se pavarėsia ka qenė alternativa e qartė dhe pėrfundimtare qysh vitin e kaluar, kur presidenti Ahtisaari bėri propozimin e tij.

Nėnsekretari i Shtetit vlerėsoi lart udhėheqjen nė Prishtinė pėr faktin qė ajo tregoi vetėpėrmbajtje. “Ne kemi parė nė Prishtinė njė udhėheqje tė jashtėzakonshme, e cila iu rezistoi njė mijė provokimeve, me tė cilat u pėrball. Ata e mbrojtėn popullsinė serbe, kishat dhe trashėgiminė e tyre. Ata nuk e kaluan lumin Ibėr pėr tė shkuar nė veri tė Mitrovicės, ashtu siē dėshironin serbėt dhe serbėt e Kosovės. Ata janė treguar tė pėrmbajtur”.

Burns kritikoi ashpėr Beogradin pėr “retorikė sharėse” qė, siē u shpreh ai, “qė tė kujton njė epokė tjetėr nė Serbi”.

“Tė enjten e kaluar, ne pamė njė sulm huliganėsh kundėr ambasadės sonė nė Beograd. Pamė policinė qė tė zhdukej dhe situata e krijuar ishte e tmerrshme, sepse disa diplomatė amerikanė mbetėn tė bllokuar nė ambasadė pėr disa orė me radhė dhe ne nuk e dinim se cili do tė ishte fati i tyre. M’u desh tė merrja nė telefon kryeministrin e Serbisė, tė cilit i thashė: “Hape televizorin te CNN dhe shiko se ē’po ndodh me ambasadėn tonė! Duhet tė dėrgosh forcat e policisė atje! Dhe mė nė fund ata e bėnė kėtė.”

Burns u tregua i prerė nė komentet e tij lidhur me zėrat se mund tė ketė njė ndarje tė Kosovės. “Mund t’ju them se ne nuk do ta pranojmė ndarjen e Kosovės. As Kombet e Bashkuara, as Bashkimi Evropian dhe as NATO nuk do ta pranojnė atė. Kosova do tė jetė e lirė dhe e pavarur nė kufijtė e tanishėm dhe kėtė njohim ne. Nėse serbėt e Kosovės apo serbėt nė Beograd mendojnė se ata mund ta ndajnė Kosovėn, ata e kanė gabim”, - tha ai.

Burns tha se nė Kosovė nuk do tė ketė konflikt tė armatosur, por do tė ketė paqe. “Kombet e Bashkuara, - tha ai, - besojnė nė tėrėsinė e tyre se rruga pėrpara ėshtė ajo e paqes dhe e qėndrueshmėrisė.”

Duke iu pėrgjigjur disa qėndrimeve tė Rusisė pas njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, Burns tha: “Ishim ne ata qė qėndruam nė Kosovė gjatė 9 viteve tė fundit me trupat dhe me paratė tona e tė Evropės, ndėrsa Rusia u largua para katėr vjetėsh. Ishim ne ata qė i kėrkuam Kombeve tė Bashkuara tė emėronin njė tė dėrguar tė posaēėm – presidentin Ahtisaari – pėr tė zgjidhur tė ardhmen e Kosovės. Pastaj, me kėrkesėn e Rusisė ne e shtymė njohjen e Kosovės pėr pothuajse njė vit. Bisedimet shtesė nuk dhanė rezultat, prandaj ne morėm vendim logjik pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, ashtu si edhe 30 vende tė tjera nė Evropė, si dhe shumė vende nė botėn myslimane. Mendoj se Rusia ėshtė mjaft e izoluar”, - tha ai.

Nėnsekretari i shtetit shprehu keqardhje pėr deklaratat e ambasadorit tė Rusisė nė NATO, i cili pak ditė mė parė kėrcėnoi pėr pėrdorim force lidhur me Kosovėn. “Ma merr mendja se ky ishte njė gabim i tij, sepse ai nuk ėshtė diplomat profesionist dhe ėshtė i ri nė kėtė detyrė”, - tha Burns. “E megjithatė, - shtoi ai, - Rusia nuk e pėrgėnjėshtroi deklaratėn e tij.”Baca Burns, po e kryn!

uliksi31
01-03-08, 02:24
Takimi Bush-Shefer, diskutohet pėr Afganistanin, Kosovėn dhe zgjerimin e NATO-s


http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/ap_us_bush_nato_jaap_de_hoop_scheff.jpg

Zėri i Amerikės 29-02-2008


Presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara janė tė angazhuara pėr misionin e Natos nė Afganistan.
Zoti Bush i bėri sot komentet pėr gazetarėt pas bisedimeve qė zhvilloi nė Shtėpinė e Bardhė me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Natos Jap de Hup Shefer.
Ai falenderoi shefin e Natos pėr punėn e bėrė nga Aleanca nė Afganistan dhe misionin stėrvitor tė saj nė Irak. Zoti Bush tha se mirėpret takimin e nivelit tė lartė tė Natos nė prill nė Bukuresht.
Zoti De Hup Shefer tha se Natoja ka njė angazhim afatgjatė nė Afganistan ku aleanca, tha ai, do tė dalė fitimtare. Ai pėrmendi gjithashtu ēėshtjen e Kosovės, duke thėnė se aleanca do tė mbrojė tė gjithė qytetarėt e kėtij shteti tė ri tė pavarur. (ze)

__________________

Kavaleri
01-03-08, 03:45
Disa thojne qe ka interez amerika, po shyqyr qe ka, ma mir Miku se armiku.

Thank You USA, Thank You Mr. President.

Arb
01-03-08, 16:07
Presidenti RUGOVA:

"Pavarėsinė e Kosovės mund ta garantojnė vetėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”.

uliksi31
05-03-08, 09:16
Shqiptarėt e Amerikės nė dilemė: Me McCain apo me Clinton?


http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/clinton_mccain.jpg

Shqiptarėt e Amerikės nė dilemė: Me McCain apo me Clinton?
Ajet Nuro
Zgjedhjet presidenciale nė Amerikė, ndiqen me vėmendje jo vetėm prej amerikanėve, tė interesuar tė zgjedhin udhėheqen e tyre por edhe nga e gjithė bota. Pėr botėn, tek zgjedhjet presidenciale amerikane, pėrzihen sa kureshtja aq edhe interesi pėrderisa bėhet fjalė pėr zgjedhjen e personit qė personifikon njeriun politik mė tė fuqishėm tė planetit. Edhe zgjedhjet e 2008s nuk bėjnė pėrjashtim. Nė Amerikė, mobilizimi ėshtė i jashtėzakonshėm. Nė arsenalin e mjeteve tė komunikimit kėtė herė janė shtuar edhe propaganda video. Youtube por dhe shumė gazeta dhe televizione janė angazhuar si rrallė mź parė tė krijojnė kushtet qė beteja zgjedhore krahas vendeve tradicionale tė zhvillohet dhe nė internet. Nė kėtė fillim marsi, ndonėse nė kampin republikan, gjithshka duket se po buzėqesh pėr John McCain, demokratėt sido qė tė jetė do ti japin njė rekord politikės amerikane. Pėr herė tė parė Amerika ka dy kandidat tė veēantė pėr president; njė grua dhe njė afroamerikan. Kjo tregon emancipimin e shoqėrisė amerikane. Tani le tė shohin se ku ndodhen shqiptarėt e Amerikės nė fushatėn elektorale amerikane. Tradicionalisht shqiptarėt e Amerikės kanė votuar pėr partinė Republikane. Shpjegimi mund tė gjendet nė faktin se diaspora shqiptare e para 1990 ka qenė kryesisht diaspora antikomuniste apo emigrantėt qė kishin ngelur pa atdhe sepse nė adheun e tyre mbretėronin komunistėt, dhe si e tillė, partia Republikane si partia e pozicionuar mė djathtas dukej se pėrfaqėsonte mė mirė interesat e tyre. Edhe shoqatat dhe organizatat qė i kanė pėrfaqėsuar shqiptarėt kanė ndjekur kėtė linjė. Pėr mė tepėr, nga 1985 deri mė 1989, shqiptarėt kanė patur pėrfaqėsues nė kongres atė qė mė pas do tė pėrbėnte mbrojtėsin e interesave tė shqipatrėve nė Washington, zotin Joseph DioGuardi. Dhe ky i fundit ishte republikan. Pra dhe vitet 1990 vazhduan nė traditėn e mėparshme gjersa erdhėn zgjedhjet e vitit 2000. Shqiptarėt as e kanė harruar dhe as e harrojnė atė qė bėri Bill Klinton si shef i Shtėpisė sė bardhė nė mars 1999. Vendosmėria e tij pėr tė mbrojtur shqiptarėt e pambrojtur nga shfarosja qė u kishte rezervuar Sllobodan Milosheviē bėri qė shqiptarėt tė mbėshtesin nė vitin 2000 kandidatin demokrat Al Gore qė nuk mundi tė marr dot pushtetin. Nė pushtet erdhi Xhorxh W. Bush. Duhet thėnė se Bush, nė fund tė mandatit tė tij nuk ėshtė figura mė e dashur e amerikanėve. Por duhet shtuar se Bush ka qenė viktim e rethanave qė u krijuan nė Amerikė pas zgjedhjes sė tij. Pa mbushur vitin nė Shtėinė e Bardhė, ai ėshtė dashur tė pėrballoj 11 shtatorin dhe gjithēka qė lidhet me atė ngjarje tė hidhur tė histories amerikane. Por nėse Bush apo partia e tij do tė kishin vetėm zgjedhėsh shqiptar, ndoshta ai dhe partia e tij do tė merrnin pa frikė mbi 90 % tė votave. Sepse, nėse Klinton pati kurajon tė ēonte sulmin kundėr Serbisė deri nė fund, Bush pati kurajon dhe kėmbnguli tu jepte shqiptarėve tė Kosovės pavarėsinė. Dilema e madhe Nėse Obama del kandidati qė do tė pėrfaqėsoj partinė Demokrate, shqiptarėt do ta kenė tė lehtė ēėshtjen sepse kandidati i tyre do tė jetė John McCain. Pėr mė tepėr qė kryetari i Lidhjes ShqiptaroAmerikane, Joe DioGuardi ka qenė njė nga mbėshtetėsit e tij qė nga momenti i kandidimit. Dhe kjo, jo se shqiptarėt janė racista. Mbase dhe mungesa e ndonjė pranie popullsie me ngjyrė nė vendin e tyre tė origjinės mund tė ndikoj, por mbi tė gjitha, thėniet se Barack Obama, nuk ėshtė dhe aq i favorshėm ndaj pavarėsisė sė Kosovės do tė bėjnė punźn e vetė. Nė fund tė fundit, nė balancėn se pėr kė voton njė komunitet nė Shtetet e Bashkuara, varet mė shumė nga qėndrimi i kandidatit ndaj problemeve tė lidhura me vendin e origjinės se sa me zgjidhjen e problemeve tė brendėshme amerikane. Problemi pėr shqiptaroamerikanėt do tė komplikohet nėse (dhe kjo pėr mua ėshtė mė e mundėshmja...) kandidate e demokratėve tė jetė zonja Klinton. Shqiptarėt do tė duhet tė ndahen mes traditės dhe risisė. Joseph Dioguardi kėshillon bashkėpatriotėt e vetė tė votijnė McCain dhe ai ėshtė zgjedhja mė e mirė. McCain do ti ndihmoj mė shumė shqiptarėt nėse zgjidhet president. Do ta dėgjojnė shqiptarėt thirrjen e njė politikani tė sprovuar si Dioguardi dhe tė vazhdojnė traditėn apo do tė votojnė thjesht nė se njėri apo tjetri do ti bind se ėshtė mė i miri ? Ngelet pėr tu parė...

GazteaStar
__________________

Arb
07-03-08, 00:17
2 Qershor, 2006

Bush: Shqiptarėt nuk duhet tė jenė tė shqetėsuar pėr pozicionin tim pėr statusin e Kosovės

Presidenti amerikan Xhorxh Bush i ka kėrkuar Rusisė qė tė zbusė shqetėsimet e saj lidhur me programin e mburojes anti-rakete, si dhe pėr disa ēeshtje tė tjera, mes tė cilave edhe ajo e Kosoves.

“Lufta e ftohte ka mbaruar. Tani jemi nė shekullin XXI, ku duhet tė pėrballemi me kėrcėnimet e vėrteta tė ekstremistėve dhe atė tė pasurimit tė uraniumit nga Irani”, ka pohuar Bush, i cili ka ngritur edhe ēėshtjen e Kosovės.

“Ėshtė njė ēėshtje e vėshtirė, por plani i Ahtisarit ėshtė rruga e drejte pėr tė ecur pėrpara dhe se shqiptarėt e Kosovės nuk duhet tė jenė te shqetėsuar pėr pozicionin tim. Unė e kam bėrė tė qartė se mbėshtes planin e Ahtisarit dhe kėto janė udhėzimet qė i kam dhėnė Sekretares sė Shtetit Rais dhe qė do t’u japim edhe Kombeve tė Bashkuara. Ne shpresojmė tė evitojmė njė konflik tė madh nė rajon. Por besojmė se plani i Ahtisarit ėshtė rruga e duhur pėr tė ecur pėrpara dhe pėr kėtė ne po mundohemi ta bindim Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara qė tė mbėshtesin planin e Ahtisarit dhe po parashtrojmė shpjegimet tona sepse ky plan ėshtė i arsyeshėm dhe se ky plan do tė vendoste paqen”, ka theksuar Bush.

IP

Arb
08-03-08, 17:30
Fried: Kosovės i duhen 2 miliardė USD, SHBA-tė ofrojnė 350 milionė

Nga VOA
Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtjet Europiane dhe tė Euroazisė, Daniel Fried, ka thėnė tė martėn se Kosovės i duhen rreth 2 miliardė dollarė ndihma nga jashtė deri nė fund tė vitit.

Nė njė seancė dėshmish me zyrtarė dhe ekspertė amerikanė pėr situatėn e re tė krijuar nė Ballkan, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, tė organizuar nga Komisioni i Senatit pėr Marrėdhėnie me Jashtė, Fried tha se Kosova ka nisur njė fillim tė mbarė qė nga shpallja e pavarėsisė nga Serbia, ndėrsa ka shtuar se asaj i duhet edhe mė tutje ndihmė e madhe pėr t’u bėrė njė shtet i aftė.

Ai ka potencuar se shuma prej 2 miliardė dollarėsh ėshtė njė “vlerėsim i vrazhdė”. Ai tha se pėr ta bėrė Kosovėn tė qėndrueshme ekonomikisht, SHBA-tė do tė marrin pjesė nė konferencėn kryesore tė donatorėve pėr Kosovėn, qė do tė mbahet nė qershor, duke shpjeguar se Kongresi amerikan tashmė ka pėrllogaritur njė ndihmė pėr Kosovėn prej 350 milionė dollarėsh.

Pjesa tjetėr e parave, rreth gjysma e tyre, sipas Friedit, do tė duhej tė sigurohej nga Europa, ndėrsa pjesa e mbetur nga institucionet siē janė Banka Botėrore dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar. Duke pėrsėritur kritikat e ashpra tė SHBA-ve ndaj Serbisė pėr nxitjen e dhunės ndaj Kosovės, Fried tha se Shtetet e Bashkuara shpresojnė se Serbia do ta ndryshojnė kursin nė mėnyrė vendimtare drejt integrimeve me Europėn Perėndimore.

Edhe kryesuesi i Komitetit pėr Marrėdhėnie me Jashtė, senatori Joe Biden, po ashtu i tėrhoqi vėrejtjen Serbisė pėr qėndrimin qė po mban. “Qeveria e Serbisė duhet ta ndalė shfrytėzimin e pavarėsisė sė Kosovės qė tė mos i shkaktojė mė tepėr dėme kėtij vendi”, - tha senatori Biden, duke shtuar se, “Serbia duhet tė fillojė tė ndryshojė politikėn e saj tė dėshtuar nė 15 vitet e fundit dhe ta shohė tė ardhmen si pjesė e Evropės.”

Arb
08-03-08, 17:32
Krenar qė SHBA-tė njohėn ndėr tė parat pavarėsinė e Kosovės

Nga Joseph Biden
Statusi i Kosovės ka qenė sfida e fundit e madhe qė ka mbetur nga zhbėrja e Jugosllavisė. Paqartėsia politike e kėtij vendi ka nėnkuptuar pėr njerėzit e tij tė mos kenė para vetes prospekte pėr tė siguruar investime tė huaja, aq tė nevojshme pėr rindėrtimin e ekonomisė sė tyre apo pėr njė themel politik, mbi tė cilin do tė rindėrtohej shoqėria e tyre.

Pėr dy vite me radhė, Kombet e Bashkuara kanė bėrė pėrpjekje tė ndėrmjetėsojnė njė marrėveshje mbi pavarėsinė e Kosovės. Fatkeqėsisht, Serbia dhe patroni i saj rus e kanė refuzuar planin, nėpėrmjet tė cilit Kosova do tė fitonte “pavarėsinė e mbikėqyrur” dhe pakica serbe do tė fitonte mbrojtje tė fuqishme.

Asnjėherė gjatė kėtyre dy viteve negociatash mbi tė ardhmen e Kosovės, Serbia nuk ka arritur tė dėshmojė se si vazhdimi i sovranitetit tė Serbisė mbi Kosovėn do ta pėrmirėsonte jetėn e shqiptarėve etnikė, tė cilėt pėrbėjnė mė shumė se 90 % tė popullatės nė Kosovė.

Nė botėn moderne, sovraniteti nuk ėshtė e drejtė e trashėguar, ėshtė njė besim i shenjtė midis qeverisė dhe njerėzve qė ajo pėrfaqėson.

Sllobodan Millosheviēi e ka shkelur kėtė besim, gjatė pėrpjekjeve pėr ta spastruar etnikisht Kosovėn dhe qeveritė qė pasuan nė Serbi nuk bėnė asgjė pėr ta rivendosur atė besim. Beogradi synonte tė mbante vetėm Kosovėn dhe jo kosovarėt qė jetonin aty.

Jetojmė nė njė botė ku historia ka rėndėsi, por edhe qeniet njerėzore gjithashtu. Kosova nuk mund tė mbetej njė suvenir territorial nga fitorja e kaluar imperialiste e Serbisė. Prandaj, edhe pse zgjidhja e statusit tė Kosovės nėpėrmjet deklaratės sė njėanshme pėr pavarėsinė nuk ėshtė ideale, megjithatė mendoj se ishte e nevojshme. Jam krenar qė Shtetet e Bashkuara ishin nė mesin e vendeve tė para nė botė qė njohėn shtetin e ri tė pavarur tė Kosovės.

Qeveria e re e Kosovės duhet tė mbrojė trashėgiminė e madhėrishme nga e kaluara e Serbisė, por ne duhet tė ndihmojmė nė ruajtjen e sė ardhmes sė Kosovės. Qeveria e zgjedhur nė mėnyrė demokratike nė Kosovė ėshtė pajtuar me mbrojtjen e fuqishme pėr pakicat kombėtare nė Kosovė dhe ka iniciuar njė sėrė kontaktesh pajtimi me serbėt e Kosovės. Populli i Kosovės ėshtė duke demonstruar se ēfarė shteti dėshiron tė ndėrtojė. Nėse kanė sukses, Kosova do tė lulėzojė.

Nuk do tė jetė e lehtė. Kosova ėshtė duke luftuar me nivele tė larta tė papunėsisė, korrupsionin e gjerė dhe tensionet e vazhdueshme etnike. Por, ky vend posedon rezerva tė mėdha energjitike, dhe njė popullatė tė re. Nėse njerėzit e saj vazhdojnė t’i mbrojnė tė drejtat e njeriut dhe tė luftojnė korrupsionin, liderėt e Kosovės meritojnė mbėshtetjen tonė tė fuqishme nė punėn e tyre pėr t’iu bashkuar tėrėsisht komunitetit tė shteteve dhe institucioneve ndėrkombėtare.

Do tė ishte ideale qė tė ofronim mbėshtetje entuziaste edhe pėr ambiciet euro-atlantike tė Serbisė gjithashtu. Beogradi duhet ta pėrcaktojė dinamikėn, nė bazė tė sė cilės edhe vendet tjera nė Ballkan masin pėrparimin e tyre nė rrugėn pėr t’iu bashkuar Bashkimit Europian dhe NATO-s.

Por, nė vend tė kėsaj, serbėt kanė qenė tė viktimizuar nga liderėt, tė cilėt nuk e lėshojnė asnjė rast pėr tė lėshuar rastin. Nė vend qė tė ecin me vendosmėri drejt Europės, liderėt nė Beograd kanė vazhduar me tė vjetrėn, pėrkundėr politikave shkatėrrimtare tė sė kaluarės sė afėrt.

Jam veēanėrisht i zhgėnjyer me veprimet e disa zyrtarėve tė qeverisė serbe, tė cilėt kanė ardhur nė pushtet pasi qė kanė zmbrapsur njė tiran, por tani iu janė nėnshtruar taktikave tė njėjta, tė cilat dikur i kanė kundėrshtuar.

Refuzimi i vazhdueshėm i kryeministrit Koshtunica pėr tė bėrė thirrje pėr arrestimin e tė pėrndjekurve pėr krime lufte dhe refuzimi i tij pėr tė nėnshkruar Marrėveshjen e Stabilizim-Asocimit me Bashkimin Europian e kanė dėmtuar rėndė pozicionin ndėrkombėtar tė Beogradit. Liderėt e tjerė serbė kanė qenė mė pak flagrantė nė veprimet e tyre, por, megjithatė, kanė dėshtuar tė marrin qėndrime tė palėkundshme, tė cilat do tė mundėsonin qė vendi i tyre tė ecė pėrpara.

Dhuna qė pasoi shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės ka qenė njė rezultat i parashikueshėm dhe i parandalueshėm i individėve, qė nė njė zemėrim publik dhanė zjarr dhe pastaj hoqėn dorė nga pėrgjegjėsia pėr pasojat. Qeveria e Serbisė duhet tė ndalojė sė pėrdoruri pavarėsinė e Kosovės si njė arsyetim pėr tė nxitur edhe mė shumė dėme nė vendin e saj tashmė tė lėnduar.

Ajo duhet tė fillojė tė kthejė faqen nė politikat e dėshtuara tė 15 vjetėve tė fundit dhe tė ecė drejt sė ardhmes si pjesė e Europės. Ne nuk mund tė lejojmė qė mosfunksionimi nė Beograd tė shpėrndahet nė Kosovė dhe nė Bosnjė. Amerikanėt, europianėt dhe partnerėt e tjerė ndėrkombėtarė kanė investuar jashtėzakonisht shumė dhe nuk mund tė shohin qė ambiciet demokratike tė kėtyre vendeve tė shtypen.

Ēdo pėrpjekje nga Beogradi pėr tė nxitur kaos nė veriun e Kosovės apo nė Republikėn Serbe tė Bosnjės, duhet tė trajtohet me shpejtėsi dhe vendosmėri nga Bashkimi Europian dhe nga NATO-ja. Veprimet e Serbisė duhet tė jenė faktorė edhe nė vendimet e investitorėve tė huaj, tė cilėt konsiderojnė tė nisin projekte nė kėtė vend.

Pėr tetė vjet me radhė, njerėzit nė Kosovė dhe nė rajon kanė qenė nė betejė pėr tė ndėrtuar ekonominė dhe shoqėrinė e tyre nė themelet e njė pasigurie. Sot kemi mundėsinė qė ta heqim kėtė vello dyshimi. Europianėt dhe amerikanėt duhet tė jenė tė kujdesshėm nė thirrjet e pamenduara pėr largim nga ky rajon, tani qė Kosova ėshtė nė kėmbė tė veta. Tensionet do tė vazhdojnė tė jenė tė larta gjatė muajve tė ardhshėm. Madje, edhe nėn rrethanat ideale, ruajtja e stabilitetit nė Ballkan do tė kėrkojė infuzione thelbėsore tė ndihmės pėr zhvillim, paqe-ruajtje dhe diplomaci tė shėndoshė.

* Fjalimi i senatorit Joseph Biden, kryesues i Komitetit pėr Marrėdhėnie me Jashtė nė Senatin Amerikan

Virti
08-03-08, 21:31
pa Juve nuk duam te jetojme!
flm shume USA!!! :smile:

DritonPR
11-03-08, 17:20
Mos te harrojm Hillary Clintonin, se ne vitin 1999 ishte ajo qe i ben trysni burrit qe ta bombardon Serbin. Ajo edhe ishte ne kampin stenkovc. Ne deklaraten e saj te fundit si kandidate per president e kishte shkruar KosovA e jo KosovO. Edhe kishte bere thirrje qe te gjith shtetet boterore ta pranojn Kosoven sa ma shpejt ;) Me heret edhe kishte thene shum vone bota e ka pranu Kosoven, ma heret u pas duft me shpall pavarsin.

valiii
11-03-08, 17:25
Mos te harrojm Hillary Clintonin, se ne vitin 1999 ishte ajo qe i ben trysni burrit qe ta bombardon Serbin. Ajo edhe ishte ne kampin stenkovc. Ne deklaraten e saj te fundit si kandidate per president e kishte shkruar KosovA e jo KosovO. Edhe kishte bere thirrje qe te gjith shtetet boterore ta pranojn Kosoven sa ma shpejt ;) Me heret edhe kishte thene shum vone bota e ka pranu Kosoven, ma heret u pas duft me shpall pavarsin.

Kerkoj falje per nderhyrjen jashte teme, po edhe mua me ka lene pershtypje te keqe se te gjitha shtetet qe na njohen na quajten "Kosovo" e jo "Kosova", perveē Turqisė e cila na pranoj me emrin 'Republic of Kosova'... ēka eshte me fatalja se edhe ne disa webfaqe shqiptare (besa edhe qeveritare) e quajne me emrin 'republic of Kosovo' .

Dilaver
19-03-08, 19:55
BE & SHBA kanė urdhėruar fillimin e valės sė dytė tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.

Bruksel – Brukseli dhe Vashingtoni kanė nxit fillimin e valės sė dytė tė njohjeve serike tė Kosovės, me qellim izolimin e Rusisė nė kuadėr tė G-8 si dhe pėrpjekjen me sa tė jetė e mundshme distancimin e Serbise nga fqinjėt qė njohin shkėputjen e {(nuk mund e shkruaj si shprehen qenefat) Kosovės}, transmetojnė burime diplomatike evropiane nga Brukseli.
Njė nga arsyet e forta pėr rritjen e presionit ndaj Japonisė, Kandas, Bugarisė, Hungarisė dhe Kroacisė qė sa mė parė tė njohin Kosovėn, duhet tė shihet fakti qė ngeci vala e pritur e njohjes nga ana e shteteve muslimanike, pasi qė javėn e kaluar diplomacia turke pėsoi disfatė nė samitin OSHM nė Dakar, nuk arrijti tė pėrmbush urdhėrin e Vashingtonit e tė detyroj turmėn e njohjeve.

DritonPR
20-03-08, 03:45
Bushi ka thon autorizimin me dergu SHBAja arme Kosoves, me armatos shtetin e Kosoves, ne rast nevoje emergjence, apo per tu mbrojtur nga terrorizmi, si dhe per te mbrojtur shtetin e vet Kosova :D

Baba Bush o i madh per neve i madh si Kllintoni :)

Fshatari
20-03-08, 09:06
"Presidenti Bush autorizoi ndihmėn ushtarake pėr Kosovėn
2008-03-20
Presidenti amerikan, George Bush, ka autorizuar ndihmėn ushtarake pėr Kosovėn. Shtėpia e Bardhė ka njoftuar se secila kėrkesė pėr ndihmė ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara pėr Kosovėn do tė shqyrtohet.
Nė njoftim mėtutje thuhet se furnizimi i tillė do t'i forcoj raportet e sigurisė sė Shteteve tė Bashkuara me Kosovėn, do tė promovoj siguri dhe stabilitet nė Ballkan dhe do ta pėrmirėsoj kapacitetin e Kosovės pėr tė marrė pjesė nė veprimtari paqeruajtėse, t'i luftoj terroristėt dhe tė menaxhoj emergjencat humanitare.
Shtetet e Bashkuara ishin ndėr vendet e para qė e njohėn pavarėsinė e Kosovės".(Radio Europa e lirė)

uliksi31
22-03-08, 05:11
Fried: Nuk do tė lejojmė ndarjen e Kosovės


Shtetet e Bashkuara e kundėrshtojnė ndarjen e Kosovės, tha pėr Radion Evropa e Lirė ndihmės-sekretari i Shtetit, Daniel Fried. "Ky nuk ėshtė vetėm mendim i Shteteve tė Bashkuara, por edhe i partnerėve tanė evropianė. Madje, edhe Rusia formalisht e ka hedhur poshtė ndarjen e Kosovės", tha ai.
“Ne e hedhim poshtė ndarjen e Kosovės. Ne e kemi njohur pavarėsinė e Kosovės dhe atė tėrė Kosovėn; dhe, nė tė njėjtėn kohė, kemi insistuar, ndėrsa Qeveria e Kosovės ėshtė dakorduar se duhet tė respektohen tė drejtat e komunitetit serb”, ka shtuar Fried.
“Ka pasur dhunė qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, mė vjen keq tė them, nga radikalėt brenda komunitetit serb nė Kosovė dhe e cila, druaj se ėshtė nxitur edhe nga disa radikalė nė Beograd, i cili pėr fat tė keq ėshtė mjaft i papėrgjegjshėm”.
Fried ka shprehur keqardhje pėr incidentin, siē e quajti ai, tė madh, qė ka ndodhur ditė mė parė nė Mitrovicė. “Paqeruajtėsit e Kombeve tė Bashkuara, forcat e Kombeve tė Bashkuara dhe KFOR-i, forcat e NATO-s, u sulmuan me granata dhe armė automatike. Kjo erdhi nga radikalėt serbė. Kjo ishte gjė e keqe”, u shpreh ai.
Megjithatė ai thotė se Serbia duhet tė shohė pėrpara drejt tė ardhmes evropiane tė saj. “Unė shpresoj se do tė shohė. Serbia ka tė drejtė pėr njė tė ardhme evropiane. Populli i Serbisė nuk do tė duhej tė shtyhet nė izolim. Barriera tė vetme ndėrmjet Serbisė dhe Evropės tash janė ato, tė cilat serbėt do t'i vėnė nė rrugėn e tyre”, pėrfundoi Fried. /rel/telegrafi/

lazdrani
22-03-08, 12:13
http://www.b-29s-over-korea.com/God_Bless_America/images/God-Bless-the-USA.jpg

uliksi31
22-03-08, 15:17
Wisner: Beogradi ta ndėrpres prezencėn ilegale nė Kosovė

http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/Gruda/1206173670.jpg

22/03/2008

Ambasadori amerikan, Frank Wisner i cili ishte pėrfaqėsues nė bisedimet pėr statusin e Kosovės deklaroi se ėshtė koha qė Beogradi ta ndėrpres praktikėn e paarsyeshme tė prezencės ilegale nė Kosovė dhe tė tregojė mė shumė pėrgjegjėsi, njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA.
Kėto komente ambasadori amerikanė i bėri nė njė takim me pėrfaqėsues tė bisneseve nė Nju Jork.
Wisner tha se ajo qė ndodhi nė Mitrovicėn veriore ditė mė parė, posaqėrishtė dhuna, ėshtė e papranueshme dhe shumė shqetėsuese qė tejkalon gjithė parametrat e sjelljes sė mirėfilltė pėr tė shprehur bindjet politike, qė edhe u dėnua nga Komuniteti Ndėrkombėtar.
“Humbja e jetės ėshtė e papranueshme dhe dhuna e treguar, ku Beogradi mbanė pjese tė madhe tė pėrgjegjėsisė, duhet tė ndalet menjėherė. Beogradi dhe Rusia, sė bashku mbajnė pėrgjegjėsi nė ndaljen e dhunės dhe ta kenė tė qartė se tėrė komuniteti ndėrkombetarė qėndron unik dhe kėrkojnė pėrgjegjėsi pėr njė sjellje kaq tė dhunshme kundėr forcave tė KB, tė cilėt janė aty pėr qėllime paqėsore”, tha Wisner nė njė takim me pėrfaqėsues tė Organizatės sė Profesionistėve dhe Ndėrmarrėsve tė Rinjė, APEN dhe pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptaro amerikanė.
Ai edhe njėher theksoi se pa zgjidhjen e statusit tė Kosovės, nuk do tė kishte paqe dhe stbilitet nė Ballkanin Perendimor, dhe gjithėsesi nuk do tė kishte progres tė kėtij rajoni nė drejtim tė antarėsimit nė Bashkimin Europian, jo vetėm pėr Kosovėn, Shqipėrinė, Maqedoninė, por qė tė arrihet suksesi i Sllovenisė, Kroacisė, Bullgarisė, nė Ballkanin Perendimor, duhet tė inkuadrohet i tėri dhe tė vazhdojė rrugėn e nisur drejtė Europės.
“Nė pėrcėptimin amerikan, Europa e lire, stabile dhe demokratike ishte e pa mundur po qe se Kosova lihej e pazgjidhur”, tha Wisner.
Ai mė pas shtoi se njohja e pavarėsisė nga Japonia dhe Kanadaja, i jep karakter mė tė gjerė njohjes sė pavarėsisė nė sferėn ndėrkombėtare, ku bota e gjėrė tani pret qė Kosova, t'i tregoj botės se ėshtė e denjė pėr kėtė. (B.Sina/INA)

uliksi31
31-03-08, 03:20
Albright:Putin po pengon integrimin e shtetit tė Kosovės

http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/Gruda/Grudjane/1206885300dd.jpg

30/03/2008

Ish- sekretarja e Shtetit, Madeline Albright tha se, Kosova ėshtė model pėr botėn, dhe ėshtė i vetėmi njė shėmbull qė na bėnė tė mendohemi nė qėndrimin Amerikan, njofton agjencia e lajmeve INA.
Qėndrimin tha ajo qė duhet tė mbajm tash me Rusinė nė presidencėn e ardhshme tė SHBA-sė.
Kėto komente Albright i bėri me rastin e 30 vjetorit tė Qėndrės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė "Dean Rusk "nė Universitetin "Georgia School of Law" Dean Rusk".Madelin Albright u kujtojė pjesmarrėsve nė kėtė eveniment se, Putini i cili nga kryetari i Rusisė, po bėhet kryeministėr, s’duhet tė harrojmė se kemi tė bėjmė me njė njeri qė ka qėnė i involvuar nė agjentuart mė famėkeqe tė botės, si drejtor i KGB.
“Ai ka edhe shumė e shumė gjėra tė tjera qė tregojnė mė sė qartė karakterin e tij. Duke sfiduar dhe sė fundi SHBA-tė, me qėndrimin e tyre kundra pavarėsisė sė Kosovės, dhe mos njohjen e saj dhe pengimin me tė gjitha mėnyrat e futjes sė shtetit tė ri tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara dhe integrimine saj si shtet nė strukturat Euro Atlantike”, tha Zonja Albright.Nė kėtė annual historik morėn pjesė Henry Kissinger, James Baker III, Warren Christopher, Madeline Albright dhe Colin Powell nė njė forum unikal i cili u moderuar nga modertori Terence Smith analisti i famėshėm amerikan i programit "The NewsHour with Jim Lehrer."
Panelet tė cilat u trajtuan nė kėtė pėrvjetorė qenė : "Stabilizimi i Irakut, Bisedimet pėr Paqe nė Lindjen e Mesme, Al Qaeda dhe militantėt Islamik, Reforam e Emingracionit nė SHBA, Inisiativa Gloabale, SHBA dhe Energjia, Imazhi i SHBA-sė nė Botė, Tė Drejtat e Njeriut, Tregėtia e Lirė, Irani, Pakistani, Kanadaja, Rusia, Kina, dhe pika mė interesante ishte Kosova e trajtuar nga ish- skeretarja e shetit Madeline Albright. (B.SINA/INA)

Dilaver
01-04-08, 23:21
Bush: Ukraina do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

Kiev, 31 mars – SHBA-tė shpresojnė se Ukraina do tė njohė pavarėsinė e Kosovės.
Kėshtu ka deklaruar presidenti amerikan George Bush nė njė intervistė dhėnė revistės ukrainase "Glavred".
"Ne vėrtet shpresojmė qė Ukraina do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, siē kemi bėrė ne", tha Bush...

Dilaver
06-04-08, 21:08
- Nė qarqet e Bashkimit Evropian dhe tė SHBA-ve ėshtė duke u shqyrtuar mundėsia qė nė aspekt afatgjatė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės tė shfrytėzohet formula e pranimit tė dy Koreve nė OKB, nė vitin 1991, edhe pse Rusia atėbotė pati qėndrim se nuk do tė lejojė qė njė rast i tillė tė pėrsėritet.
Agjencia e lajmeve AFP ka raportuar se ende nuk ėshtė duke u punuar strategjia konkrete, mirėpo mendimi i tillė shkon kah synimi qė mė shumė se gjysma e shteteve anėtare tė OKB-sė ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa mė pastaj, nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė tė arrihet pajtimi qė pėr pranimin e Kosovės nė kėtė organizėm tė vendosė Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė.
Mu kėshtu ka ngjarė edhe me rastin e dy Koreve nė Kėshillin e Sigurimit - ku nuk ishte arritur pajtimi pėr pranimin e Seulit dhe Pjon-Jangut nė kėtė organizatė - ishte arritur marrėveshja qė pėr kėtė ēėshtje tė vendoste Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė. Pėr njė vendim tė tillė nevojiteshin dy tė tretat e votave tė shteteve anėtare tė OKB-sė. Atėbotė Koreja Jugore ėshtė pranuar nė OKB me emrin Republika e Koresė, ndėrsa Koreja Veriore si Republika Demokratike Popullore e Koresė. Por, njė gjė e tillė, tani pėr tani, sipas Brukselit, ėshtė vėshtirė tė paramendohet se mund tė arrihet nė njė tė ardhme tė afėrt, kur bėhet fjalė pėr Kosovėn. Madje, nė Bruksel konsiderojnė se kjo mund tė zgjasė vite me radhė. Burime diplomatike pėr agjencinė "Beta" bėjnė tė ditur se nėse frenohet njohja masive e Kosovės, ėshtė e mundur qė Kosova ta fitojė statusin e "territorit doganor", qė do tė mundėsonte hyrjen e saj nėpėrmjet "derės sė vogėl" nė organizatat ndėrkombėtare.
Nga viti 2006, 192 vende janė anėtare tė Kombeve tė Bashkuara. Sipas statutit tė OKB-sė (neni 2, paragrafi 4) pranimi i anėtarėve tė rinj nė OKB varet nga vendimi i Asamblesė sė Pėrgjithshme me rekomandim tė Kėshillit tė Sigurimit. Sipas parimit, vetėm shtetet sovrane mund tė bėhen anėtare tė OKB-sė.
Njėkohėsisht do tė vazhdohet me strategjinė pėr mbetjen e UNMIKut dhe tė KFOR-it nė Kosovė, por edhe pėr vendosjen e misionit tė EULEX-it, qė ka synim tė qartė shtrirjen e tij nė tėrė territorin e Kosovės.

Fshatari
08-04-08, 09:10
E hapin sot, e martė 8 prill 2008, ambasadėn e tyre nė Kosovė:

"SHBA hap Ambasadėn nė Prishtinė
08.04.2008
Zyra e Shteteve tė Bashkuara nė Prishtinė sot do tė shndėrrohet nė Ambasadė tė Shteteve tė Bashkuara.
Kėtė ngjarje do ta shėnojė njė ceremoni e rastit, nė tė cilėn do tė marrin pjesė edhe udhėheqės tė lartė kosovarė.
Qė prej shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt tė kėtij viti, nė Prishtinė janė hapur Ambasadat e Shqipėrisė, Britanisė sė Madhe, Gjermanisė dhe Zvicrės."(Radio Europa e lirė)

Arb
08-04-08, 19:29
Hapja e ambasadės sė SHBA-ve, njė fazė e re e pėrkushtimit tė thellė amerikan nė Kosovė, tha Kajdanou

http://www.kosova.com/media/IMG_1004_amb_amerikane.jpgPrishtinė, 8 prill Zyra amerikane nė Prishtinė sot u ngrit nė nivel Ambasade tė Shteteve tė Bashkuara nė vendin tonė, gjatė njė ceremonie nė tė cilėn morėn udhėheqėsit mė tė lartė tė vendit - Presidenti i Republikės Fatmir Sejdiu, Kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe Kryeministri Hashim Thaēi. E ngarkuara me punė nė ambasadėn e posahapur nė Prishtinė, Tina Kajdanou, tha se si rrjedhojė e statusit tė ri tė Kosovės si vend i pavarur, i njohur nga shumė prej kombeve mė tė fuqishme dhe mė tė pėrparuara tė botės, kanė marrė leja nga Kongresi i SHBA ve pėr tė hapur formalisht si Ambasadė e Shteteve tė Bashkuara.

"Gjersa Zyra e SHBA ve nė Prishtinė ka funksionuar pėr shumė vite me tė gjitha pėrgjegjėsitė dhe detyrat e njė misioni tė zellshėm diplomatik, emėrimi si ambasadė pasqyron njė fazė tė re nė zhvillimin tonė dhe nėnvizon pėrkushtimin tonė tė thellė dhe tė qėndrueshėm pėr tė punuar pėr pėrparimin e Kosovės dhe popullit tė saj", tha znj.Kajdanou nė ceremoninė e hapjes. "Jam shumė krenare me atė qė ky Mision ka arritur gjatė kėtyre viteve, dhe jam posaēėrisht krenare me punėn e madhe dhe pėrkushtimin e stafit tim, si amerikan ashtu edhe vendor", vlerėsoi znj. Kajdanou.

Me kėtė rast znj.Kajdanou para tė pranshmėve pėrcolli urimet e Qeverisė amerikane dhe tė Sekretares sė Shtetit Kondoliza Rajs, e cila kishte dėrguar pėrshėndetjet e saja personale.

Nga ana e tij, Presidenti Fatmir Sejdiu nė fjalėn e tij tha se Kosova ka tashmė njė histori tė marrėdhėnieve speciale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės qė janė farkuar nėpėr kohė tė stuhishme tė ekzistencės sonė.

"Po mbushen 12 vjet qė kur kemi njė pėrfaqėsim diplomatik tė SHBA ve nė Kosovė. Hapja e Zyrės amerikane mė 6 qershor 1996, qė u bė nga Nėnsekretari amerikan i Shtetit Xhon Kornblum, ka shėnuar vendosjen e pranisė amerikane nė Kosovė nė rrethana tė veēanta. Ky shėnonte njė moment tė rėndėsishėm tė marrėdhėnieve tė shkėlqyeshme nė mes tė Kosovės dhe SHBA ve, do tė thoshte mė 1996 Presidenti Ibrahim Rugova, i cili me tė drejtė e quante kėtė lidhje 'miqėsi tė pėrhershme' nė mes tė dy vendeve tona", theksoi Presidenti Sejdiu.

Presidenti Sejdiu shtoi se Presidenti amerikan George W. Bush, nė letrėn e tij tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, qė ia ka dėrguar tė nesėrmen pas shpalljes, pėrkujtonte "lidhjet e thella dhe tė sinqerta tė miqėsisė qė bashkojnė njerėzit tanė". "Kjo miqėsi, theksonte Presidenti Bush, e farkuar gjatė orėve mė tė errėta tė tragjedisė sė Kosovės, ėshtė bėrė edhe mė e fortė nė nėntė vitet qė kur ka mbaruar lufta nė Kosovė", theksoi Sejdiu, duke shtuar se me hapjen e Ambasadės sė SHBA ve nė Prishtinė, po kurorėzohet njėra pjesė e punės pėr vendosjen e marrėdhėnieve tė plota diplomatike nė mes tė Kosovės dhe SHBA ve.

Kryeministri Hashim Thaēi e ka cilėsuar si ditė tė veēantė hapjen e Ambasadės amerikane nė Prishtinė. "Dita e sotme ėshtė e veēantė pėr ne sepse miku ynė i madh, SHBA tė po avancojnė statusin e pranisė sė tyre nė shtetin tonė tė ri. Por, dita e sotme nuk ka tė bėjė vetėm me ndryshimin e kėtij statusi, simbolika e kėsaj ngjarje ėshtė evidente dhe historike", u shpreh Kryeministri Thaēi. Ndryshe, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (SHBA) ėshtė nė mesin e vendeve tė para tė botės tė cilat e kanė njohur Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran dhe qė po hap ambasadėn e saj nė Prishtinė.

QIK-u

Fshatari
11-04-08, 10:01
Zėdhėnėsi i Departamentit tė shtetit: Serbia nuk ka tė drejtė tė ingjerojė nė punėt e brendshme tė njė shteti sovran:"SHBA: Nuk i takon Serbisė tė bėj zgjedhje nė Kosovė

Thirrjet pėr zgjedhjet lokale serbe nė Kosovė, tė organizuara nga Serbia, qeveria amerikane i ka quajtur tė huaja pėr njė shtet sovran, ndėrkaq ka akuzuar pėr trazirat nė Kosovė njerėzit dhe qeveritė jashtė saj, duke aluduar nė Serbinė."…Ja vlen t'ua kujtojmė tė gjithėve se Kosova ėshtė njė shtet sovran dhe nuk i takon njė shteti tjetėr sovran qė tė bėj thirrje dhe tė organizojė zgjedhje nė njė tjetėr shtet sovran," tha zėdhėnėsi i Departmentit Amerikan tė Shtetit, Sean McCormack.
Zėdhėnėsi mė tej i pyetur pėr situatėn nė Kosovė ka theksuar se ishin tė huajtė qė kanė agjituar dhe shkaktuar dhunėn."Ne kemi punuar shumė afėr me Qeverinė e Kosovės dhe ėshtė pėrshtypja ime se njerėzit pėrgjegjės pėr ēfarėdo agjitacioni janė vėrtet ata qė po vijnė nga jashtė. Pra nuk janė banorėt e Kosovės ata qė po shkaktojnė dhunėn, por janė ata qė po vijnė apo qė po dėrgohen nga jashtė, tė cilėt po shkaktojnė vėshtirėsitė dhe trazirat nė Kosovė," tha McCormack. Ishin kėto edhe komentet ndaj njė pyetje tė ngarkuar tė njė gazetari grek, i cili mori edhe pėrgjigjen meritore nga zėdhėnėsi i Departmentit tė Shtetit."Mendoj se vėmendja juaj ėshtė pėrqendruar gabim, i tha zėdhėnėsi. Ju duhet nė radhė tė parė tė pėrqendroheni tek ata njerėz dhe tek qeveeritė jashtė Kosovės tė cilėt po mundohen tė kavėrdisin trazira nė Kosovė", tha McCormack. /S.gashi/

Kjo ėshtė pėrgjigjeja nė adresė tė sollanės, i cili, para deputetve evropjan nė Strasburg, deklaroi se serbia do tė organizojė zgjedhje edhe nė veriun e Kosovės, dhe huliganve tė beogradit qė pėrpiqen tė kthejnė historinė "mrapsht".Njė pėrgjigje tė ngjashme artikuloi edhe ministri i jashtėm shqiptar, Basha, para sa ditė nė afėrsi tė athinės :"Tė gjitha pėrpjekjet tuaja pėr pengimin e pavarėsisė tė Kosovės kanė dėshtuar", i tha ai "ministrit serb(nė largim)", jeremiēit.

uliksi31
02-06-08, 09:31
Cilat janė preferencat e shqiptaro-amerikanėve nė zgjedhjet presidenciale?

http://i46.photobucket.com/albums/f103/Grudjane/dioguardi_pic_for_web.jpg

2008-a ėshtė njė vit i rėndėsishėm zgjedhjesh nė Shtetet e Bashkuara. Cilat janė preferencat e shqiptaro-amerikanėve nė kėto zgjedhje? Kolegu ynė Ilir Ikonomi ndodhet nw Nju Jork ku bisedoi me ish anėtarin e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė kongresit amerikan Xhozef Dioguardi dhe pėrgatiti kėtė reportazh.
Nga shtėpia e tij nė Osining, shpaloset pamja madhėshtore e lumit tė gjerė Hudson. Ish kongresmenin energjik tė Nju Jorkut, Joseph DioGuardi e gjen vazhdimisht duke folur nė telefon. Bashkėbiseduesit janė mė sė shumti personalitete tė rangjeve tė ndryshme, nga politikanėt lokalė e deri te anėtarė tė Kongresit amerikan.
Brenda nė shtėpi, njė mjedis i veēantė i kushtohet aktivitetit tė tij politik. Ish kongresmeni ka kujtime me tė gjithė presidentėt amerikanė tė 2-3 dekadave tė fundit, nga Ronald Regani e deri te Xhorxh ė. Bushi. Sonte, zoti DioGuardi shkon pėr tė ndihmuar njė mikun e tij republikan, Greg Ball, i cili pėrpiqet tė zgjidhet anėtar i Asamblesė sė shtetit Nju Jorkut. Si njėri prej sponsorizuesve tė kėtij aktiviteti, zoti DioGuardi ka ftuar aty edhe njė grup tė rinjsh, studentė shqiptarė qė banojnė nė zonėn veriore tė shtetit Nju Jork. "I kam ftuar qė ata tė mėsojnė se si funksionon procesi politik nė Amerikė. Pėr tė shkuar deri te zgjedhjet presidenciale, fillohet kėtu, me zgjedhjet lokale. Eshtė me rėndėsi qė tė rinjtė tė pėrgatiten sepse pėr fat tė keq, thotė zoti DioGuardi, sot pėr sot, nė Kongresin amerikan nuk ka asnjė shqiptar".
Nė aktivitet marrin pjesė rreth 200 tė ftuar. Republikanėt nė Amerikė ndodhen kėtė vit zgjedhjesh para njė sfide tė madhe. Pėrmes aktiviteteve si ky, ata do tė pėrpiqen tė bindin elektoratin se kandidati republikan Xhon Mekein ėshtė njeriu i duhur pėr nė Shtėpinė e Bardhė. "Unė kam qenė me senatorin Xhon Mekein qysh nė fillim. Mos harroni, kam qenė anėtar i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe ai po ashtu. Ne i thėrrasim njėri-tjetrit me emėr. Ai ėshtė pėr ne njė mik i mirė. Ne nuk votojmė pėr zotin Mekein thjesht sepse ai i do shqiptarėt. Ai ėshtė njė hero amerikan, ka qenė rob lufte nė Vietnam pėr 6 vjet. Nuk ėshtė nga ata qė punon vetėm pėr partinė e tij. Nė disa cėshtje, ai ka dalė edhe kundėr republikanėve. Ai nuk kėrkon rritje taksash por pėrpiqet pėr njė ekonomi konkurruese nė botė. Ai ka thėnė se preferon mė mirė tė humbasė presidencėn se sa tė humbasė luftėn nė Irak. Unė jam dakord me tė dhe mendoj se edhe shumė shqiptarė janė dakord," thotė zoti DioGuardi.
Zoti DioGuardi thotė se nėse President zgjidhet senatori Barak Obama, ai do t'i kuptojė dhe mbėshtesė ēėshtjet e shqiptarėve. "Ne nuk kemi patur kohė ta pėrgatisim atė dhe ai nuk ka qenė aty kur ne kishim nevojė pėr tė pėr problemet me Milloshevicin sepse ai ėshtė njė senator i ri. Por si afrikano-amerikan, zoti Obama e di se cfarė ėshtė shtypja dhe jam i sigurt se pasi t'i njohė cėshtjet e shqiptarėve edhe ai do t'i mbėshtesė ato."
Zoti DioGuardi ka mobilizuar edhe biznesmenė shqiptarė qė tė kontribuojnė me para pėr kėtė aktivitet tė republikanėve. Zoti DioGuardi ėshtė ftuar tė flasė edhe nė njė aktivitet tjetėr.
Nė distriktin Rokland, republikanėt e zonės votojnė pėr drejtuesit e tyre tė rinj. Ish kongresmeni shpjegon se pėrse sipas tij, do tė ishte mirė pėr Amerikėn nėse senatori Mccain zgjidhet president. Jemi nė njė vit tė rėndėsishėm zgjedhjesh dhe atmosfera e tyre ndihet kudo. //rd//

uliksi31
05-07-08, 08:21
Dita e Pavarėsisė sė SHBA-ve - Ditėlindja e Amerikėshttp://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/american-flag-787802.jpg04/07/2008


BEQIR SINA/INA, New York

Sot, ėshtė 4 korriku, Dita e Pavarėsisė nė Shtetet e Bashkuara. Mė 4 korrik tė vitit 1776, 56 pėrfaqėsues tė 13 kolonive britanike tė Amerikės Veriore, deklaruan, se me autoritetin e popullit, ata po krijonin njė komb tė ri.
Do tė duheshin edhe 6 vjet tė tjerė luftė me Britaninė, nė atė kohė fuqia mė e madhe ushtarake e botės, para se tė fitohej pavarėsia e Amerikės nga ai vend. Mė 1782, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ishin ende larg bashkimit. Ato ishin nė fakt, njė konferderatė e paqėndrueshme, me njė qeveri qendrore tė dobėt. Fuqinė e vėrtetė e kishin qeveritė e sheteve tė ndryshme.
Por shtetet ishin shumė tė ndryshme nga njeri tjetri, pėrsa i pėrket praktikave fetare, opinionit politik dhe interesave ekonomike. Ato kishin vendosur tarifa dhe barriera tregtare ndaj njėri tjetrit. Monedha ishte e fryrė nga inflacioni dhe ishin vendosur taksa qė pengonin zhvillimin.
Kaosi ekonomik ēoi nė paqėndrueshmėrinė civile. Filluan konflitetet mes shteteve lidhur me kufijtė, Qeverisė kombėtare i mungonin forcat ushtarake pėr trajtimin e kėrcėnimeve tė sigurisė. Amerikanėt filluan tė kėrkojnė mėnyra pėr zgjidhjen e kėtyre problemeve. Pėrgjigja ishte njė kushtetutė e re, e cila do tė krijonte njė qeveri kombėtare tė fuqishme, e cila tė trajtonte nevojat e vendit, ndėrkohė qė t’u jepte fuqi tė caktuara shteteve tė ndryshme. Por amerikanėt ishin tė ndarė lidhur me formėn qė do tė merrte qeveria e re.
Shtetet e vogla kėrkonin pėrfqėsim tė barabartė me shtetet e mėdha. Shumė qytetarė druheshin se njė qeveri e fortė kombėtare do tė shtypte tė drejtat e individit. Kėto ēėshtje u zgjidhėn, vetėm pas disa vite debatesh dhe kompromisesh. Kushtetuta e re u ratifikua nė vitin 1789, vetėm pasi u shtuan 8 amendamente, tė cilat garantonin tė drejtat themelore tė shtetasve, mes tyre lirinė e ushtrimit tė fesė, tė fjalės dhe shtypit, tė drejtėn pėr tė zhvilluar procese gjyqėsore dhe mbrojtjen kundėr abuzimit tė qeverisė ndaj qytetarėve.
Kushtetuta nuk ėshtė njė instrument nė duart e qeverisė pėr ta kufizuar popullin, tha nė atė kohė Patrik Henri, njė nga udhėheqėsit amerikanė nė luftėn pėr pavarėsi, ajo ėshtė njė instrument nė duart e popullit, pėr tė kufizuar qeverinė, qė ajo tė mos e sundojė jetėn tonė. Mė tepėr se 200 vjet pas miratimit tė kushtetutės, ajo mbetet garancia e lirisė pėr tė gjithė amerikanėt,
Dita e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, "binjake" me Pavarėsinė e Shqipėrisė dhe Pavarėsinė e shtetit mė tė ri tė botės Kosovės.
Data e sotme ofron mundėsinė pėr njė bilanc tė marrėdhėnieve tė shkėlqyera mes Shqipėrisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, por edhe pėr tė rikujtuar pėrpjekjet qė themeluesit e kėtij shteti kryen me mendėsinė e vjetėr, gjatė ditėve tė themelimit tė republikės, qė ėshtė simbol i demokracisė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ishin, janė e do tė jenė vendi ku gėzohen liritė e njeriut, zgjuarsia shpėrblehet, komuniteti, raca dhe besimet ēmohen dhe miqėsia ėshtė e shtrenjtė. Kjo, ditė e 4 Korrikut - Ditėlindjes sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė tė gjithė territorin feston idealet e njerėzve, tė cilėt shpresuan dhe u luten, qė njė vend tė mund tė lindė nė liri.
4 Korriku 1776, na kujton ēmimin qė ia vlen tė paguajmė pėr tė fituar dhe ruajtur lirinė. 4 Korriku 1776, prej popullit shqiptarė tregon simpati, solidaritet dhe pėrkrahje tė madhe edhe pėr amerikanėt dhe SHBA-tė. Nė lidhje me hapat e ndėrgjegjes kombėtare dhe me aspiratat e shqiptarėve pėr pavarėsi: Presidenti i 28 amerikan (1913-1921) Uidrou Uilson(Wudrow Wilson) nė Konferencėn e Paqes nė Paris, u parashtroi faktet dhe argumentat nė lidhje me kėrkesat pėr tė ardhmen e Kombeve mė tė vjetėr tė Ballkanit. Ai u kėrkoi nė Konferencėn e Paqes nė Paris, tė gjitha vendeve tė vogla e tė mėdha qė tė zbatonin me ndershmėri dhe paparagjykime parimet e shpallura, nė themel tė sė cilės ishin parimet e kombėsive, pėr tė mbrojtur dhe mos lejuar qė tė shkeleshin tė drejtat e kombit mė tė vjetėr tė Ballkanit, pavaresia e tij.
Uidrou Uilson(Wudrow Wilson) qė presidenti Amerikan qė shpėtoi Shqipėrinė nė konferencėn e Paqes nė Paris, pasi qė nė rezolucionin e tij 18-pikėsh, kėrkoi qė shtetet ballkanike, tė mbeteshin tė lira e tė pavarura. Eshtė pritja madhėshtore e historike qė iu bė Presidentit tė SHBA-sė, George W. Bush, ajo qė pėrfaqėsoi ēdo shqiptar, sepse, SHBA janė si njė shtyllė e botės dhe kanė luajtur njė rol thelbėsor nė momentet tona mė kritike, pas pavarėsisė. Ishte Presidenti Uillson ai qė bllokoi planin e copėzimit tė mėtejshėm tė Shqipėrisė. Mė vonė, ne vitet ‘90, ishte Presidenti Bush, qė pėr Kosovėn vendosi tė ashtuquajturėn "Vija e Kuqe".
Ishte Presidenti Bill Klinton ai qė udhėhoqi luftėn pėr ēlirimin e Kosovės. Dhe ishte Presidenti tjetėr George W. Bush, ai qė e tha nė Tiranė njė vitė mė parė dhe e kreu Pavarėsinė e Kosovės. Nė kėtė kontekst, janė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ato qė siguruan njė ndihmė shumė tė madhe pėr shqiptarėt, pėr tė ndėrtuar lirinė dhe demokracinė, prej rrėzimit tė komunizimit dhe shembjes sė diktaturės, nė Shqipėri. Ndėrsa mė 10 Qershor 2007, nė Tiranė, me deklarimin e tij presidenti i SHBA-ve, George W. Bush, jo vetėm qė dha mbeshtetje pėr pavarėsi, por nė njė farė mėnyrė edhe e shpalli pavarėsinė e Kosovės.
4 Korrikut 1776 - Ditėlindja e Shteteve tė Bashkuara/Njerėzit e thjeshtė mund tė kryejnė bėma tė jashtezakonshme
Dėgjojini kėto fjalė tė Deklaratės sė Pavarėsisė Amerikane, tė shkruara 232 vjet mė parė: "Ne i konsiderojmė, kėto tė drejta tė jėnė tė vetėkuptueshme: qė tė gjithė njėrėzit janė krijuar tė barabartė; qė ata janė pajisur nga Krijuesi i tyre me disa tė drejta tė patjetėrsueshme; dhe mes tyre janė jeta, liria dhe kėrkimi i lumturisė; qė pėr tė siguruar kėto tė drejta, qeveritė krijohen nga njėrėzit, duke e pėrftuar pushtetin e tyre tė drejtė nga pėlqimi i zgjedhėsve...". Kėto fjalė ndryshuan pėrgjithmonė parimet e qeverisė. Kush i shkroi kėto fjalė tė jashtėzakonshme, duke ndryshuar pėrgjithmonė parimet e qeverisė. Ishin ata politikanė te shquar, akademikė e teoricienė politikė. Jo, ata ishin fermerė (bujq), avokatė, tregtarė, njė botues librash, dhe njė topograf.
Asnjė prej tyre nuk kishte mbajtur ndonje ofiq tė lartė qeveritar. Nė fakt, zor se ndonjeri prej tyre kishte mbajtur ndonjė ofiq qeveritar. Disa kishin lindur tė varfėr. Tė tjerėt ishin pronarė tokash. Tė gjithė ishin tė mirėarsimuar; pothuajse tė gjithė kishin lexuar veprat e Ciceronit mbi virtytin. Tė gjithė meshkuj e tė bardhė, nuk ishin tipike tė popullsisė si e tėrė, nuk ishin as nga elita politike. Ata ishin njerėz tė thjeshtė, tė cilėt shqetesoheshin thellėsisht pėr lirinė, lirinė personale, pėr qeverinė pėrfaqesuese tė bazuar nė sovranitetin popullor. Ata janė quajtur me tė drejtė brezi mė i madh i talentit politik nė historinė amerikane. Krijimi i nje kombi te pavarur amerikan ndodhi papritmas, jo gradualisht. Ishte nje proces revolucionar, e jo evolucionist. Asnje prej atyre qe firmosen Deklaraten e Pavaresise, nuk e dinte se si do te pefundonte.
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tani republika mė e vjetėr qė i ka qėndruar historisė botėrore, me njė serė institucionesh dhe traditash politike. Ato, qė tani konsiderohen "idealet amerikane", jane pėrqafuar nė mbarė botėn; forma alternative tė organizatave dhe qeverive politike kanė ardhur e kanė ikur gjatė kėtyre 231 vjetėsh. Kuadri politik i ngritur nė ato fjalė tė thjeshta, tė sipėr cituara nė fillim, janė idetė pėr tė themeluara pėr herė tė parė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė fund tė shekullit 18-tė.
Dhe kanė vazhduar. Burrat dhe gratė bėjnė historinė. Burra dhe gra tė zakonshme mund tė kryejnė bėma tė jashtėzakonshme. Ata qė rrezikuan gjithēka pėr tė shpallur kėtė Deklaratė Pavarėsie ishin njerėz tė thjeshtė. Deklarata mbyllet: "Dhe nė mbėshtetje tė kėsaj deklarate, me njė besim tė patundur nė mbrojtjen e Perendisė Hyjnore, ne sė bashku i betohemi njeri-tjetrit me jetėn tonė, pasurine tonė, dhe nderin tonė tė shenjtė". Keta qytetare te thjeshte krijuan ideale politike te reja te jashtezakonshme. Hartuesit e Kushtetutes sone, 13 vjet me vone krijuan kuadrin e qeverise se SHBA-sė, te bazuar ne keto ide revolucionare.
Karta e te Drejtave vijoi mbas dy vjetesh. Krijimi i nje qeverie kerkon kohe. Nuk eshte kurre e thjeshte. Kerkon eksperimentim dhe kurajon per te flakur tutje ate qe nuk funksionon. Ai perfshin edhe rrezik. Sic tregon Kushtetuta e pare e SHBA-es, kerkon kompromis. Por, qytetaret e thjeshte mund te kryejne bema te jashtezakonshme. Kombet mund te themelohen, idealet mund te perhapen. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės edhe tash pas 231 vjetėve tė 4 Korrikut 1776 - Ditėlindjes sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, vazhdojnė tė pėrpiqen e tė ndihmojn popullin shqiptarė pėr tė arritur tek idealet tona, pėr tė arritur tek aspiratat e shqiptarėve pėr pavarėsin e Kosovės.
E ardhmja e SHBA-es prej qytetareve te saj i duket e qarte, ashtu si duhet t'iu kete dukur ajo e Amerikes se Eterve Themelues me 1776 apo edhe me 1783, apo edhe sot pas 230 vjetve. Qe nga ai 4 Korriku i pare, ka qene tradite qe te festohet ditelindja e Amerikes me fishekzjarre dhe sonte SHBA-es, e vazhdojne ate tradite "Gezuar Ditelindjen Amerike"

uliksi31
19-07-08, 06:47
SHBA-tė tė ndihmojnė nė njohjen e Kosovės nga mė shumė vende

http://i253.photobucket.com/albums/hh42/mafija_e_sukruqit/Joseph-Shirley.jpg

Dy aktivistė tė njohur tė lobit shqiptar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės thonė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė qeveria amerikane tė vazhdojė tė qėndrojė nė krye tė procesit pėr njohjen e pavarėsisė Kosovės nga vende tė tjera tė botės.
Joseph Dioguardi dhe Shirley Cloyes kėrkojnė tė bindin udhėheqės nė Kongresin amerikan qė Shtetet e Bashkuara tė tregohen mė agresive politikisht dhe diplomatikisht me aleatėt e tyre pėr tė njohur Kosovėn.

Ish-ligjvėnėsi amerikan dhe kryetari i Lidhjes Civile Shqiptaro-Amerikane, Joseph Dioguardi thotė se megjithėse pavarėsia e Kosovės u njoh nga Shtetet e Bashkuara, asaj i mungon njė sovranitet i vėrtetė. Sipas tij, ndarja de fakto e Kosovės dhe trysnia e Rusisė dhe e Serbisė pėr ta mbajtur atė si njė shtet tė izoluar nga vendet e tjera shtrojnė nevojėn e njė diplomacie mė agresive nga ana e Shteteve tė Bashkuara qė Kosova tė njihet nga mė shumė shtete.

Edhe ekspertja pėr ēėshtjet e Ballkanit, Shirley Cloyes thotė se nė Kosovė nuk ka njė forcė tė vetme vendimmarrėse ndėrkohė qė ekzistojnė pesė struktura qė konkurrojnė pėr pushtet. “...Kosova po ecėn pa njė drejtim. E ardhmja nuk ėshtė e qartė dhe ēfarėdo tė ndodhė, secili prej faktorėve ndėrkombėtarė u pėrgjigjet kanaleve tė ndryshme. Kjo situatė nuk premton pėrparim pėr Kosovėn. Dhe ky ėshtė njė nga shqetėsimet kryesore qė po u paraqesim anėtarėve tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe tė Senatit”, ka thėnė ajo.

Tė dy aktivistėt e njohur tė lobit shqiptar kanė pėrgatitur njė raport pas vizitės sė tyre tė fundit nė Kosovė dhe janė kėtė javė nė Washington pėr tu takuar dhe pėr t’ua parashtruar shqetėsimet e tyre personaliteteve tė njohura nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve dhe nė Senatin amerikan. /VoA/

uliksi31
22-07-08, 07:51
Shala: Takimi i udhėheqėsve tė Kosovės me presidentin Bush, me rėndėsi historike


http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/shala_2.jpg


Zėri i Amerikės

21-07-2008
Takimi i sė hėnės i udhėheqėsve tė Kosovės mė presidentin e Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush, nė Prishtinė shihet si njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme dhe mė me peshė pėr tė ardhmen e Kosovės. Vizita e presidentit dhe kryeministrit tė vendit nė Shtetet e Bashkuara, ėshtė e para qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt. Ky hap u mbėshtet nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet kryesore tė Bashkimit Evropian, ndėrsa u kundėrshtua ashpėr nga Serbia dhe Rusia.
Analistėt thonė se vizita nė shtetet e Bashkuara dėshmon pėr pėrkushtimin amerikan ndaj tė ardhmes sė shtetit tė ri. Publicisti e analisti i njohur Blerim Shala thotė se pa mėdyshje qė takimi i sotėm ėshtė me rėndėsi historike pėr Kosovėn.
"Nuk ka pasur takim mė tė preferuar pėr vetė udhėheqėsin tonė, pėr kosovarėt sesa tė shkojnė nė Uashington dhe tė priten nga presidenti Bush, nga zonja Rajs, nga sekretari Gejts, sepse dihet fare mirė se ēfarė kanė bėrė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr Kosovėn, veēmas nė harkun kohor prej vitit 1992, pra prej kėrcėnimit tė Kėrshėndellave e deri sot. Pra ėshtė njė vizitė falėnderimi nga pala kosovare, por ėshtė njė vizitė ku pak duhet tė merremi me tė kaluarėn e shumė mė tepėr me tė ardhmen", tha zoti Shala.
Ai thotė se vizita e udhėheqėsve mė tė lartė tė vendit nė Uashington ėshtė njė rast i veēantė pėr vendosjen nė binarė tė duhur tė disa proceseve siē ėshtė njohja e Kosovės, vendosja e qėndrueshmėrisė, ēėshtja e integritetit tokėsor, e krijimit tė forcės sė sigurisė dhe nė pėrgjithėsi ndėrtimit tė shtetit funksional. Sipas tij, Shtetet e Bashkuara kanė investuar pėr krijimin e njė shteti tė tillė dhe qė Kosova tė jetė njė rrėfim i suksesshėm. Zoti Shala beson se takimi i sotėm do tė ndikojė edhe nė shtimin e numrit tė vendeve qė do tė njohin pavarėsinė e Kosovės.
"Presidenti Bush takohet rrallė me burra shteti tė vendeve tė vogla, siē ėshtė Kosova. Dhe nė kėtė mėnyrė pėrēohet njė mesazh shumė i qartė se prapa kėtij shteti qėndrojnė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe perėndimi nė pėrgjithėsi. Kjo ėshtė njė punė e madhe. Asesi nuk duhet tė mos e vlerėsojmė me nota mė tė larta, megjithėse, duhet tė themi hapur qė, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė bėrė punė tė jashtėzakonshme prej 17 shkurtit. Duhet thėnė sinqerisht qė shumica e njohjeve qė kanė pasuar prej 43 shteteve, janė rezultat i partneritetit midis Uashingtonit dhe Brukselit, i partneritetit midis Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe bashkimit Evropian".
Zoti Shala, ėshtė pjesė e njė nisme joqeveritare qė angazhohet pėr shtimin e numrit tė njohjeve pėr Kosovėn. Ai thotė se njohja e deritashme e pavarėsisė nga mėse 40 vende tė botės paraqet njė fillim tė mirė tė procesit qė mė vonė shėnoi njė ngecje dhe kjo ēėshtje kėrkon njė analizė reale.
"Kemi njė koncentrim tė njohjeve. Kur e shihni hartėn e botės dhe ta zėmė, i bėni me ngjyrė tė kaltėr shtete qė na kanė njohur, ju do ta shihni qė kemi gati krejt Evropėn, kemi gati krejt hemisferėn perėndimore qė na kanė njohur, ndėrsa kemi probleme tė mėdha me shtetet e kontinenteve si nė Azi, nė Amerikėn Latine, nė Afrikė qė akoma hezitojnė, akoma nuk e dinė pėr ēfarė bėhet fjalė. Mendoj qė nė kėtė aspekt ne mund tė bėjmė, diplomacia jonė megjithėse i ka hedhur tek hapat e parė, kemi shumė pengesa nė kėtė aspekt, kemi shumė probleme, por mund tė bėhej shumėēka pėr arsye se shumėkush prej kėtyre shteteve dėshiron tė shohė se ēka ėshtė Kosova, pse nė jemi bėrė shtet, pse e kemi merituar qė tė bėhemi shtet".
Zoti Shala ėshtė i bindur se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė mbėshtesin Kosovėn edhe nė tė ardhmen pavarėsisht se kush do tė fitojė nė zgjedhjet e nėntorit. E kaluara ėshtė dėshmi e njė qėndrimi tė tillė tė Shteteve tė Bashkuara, roli udhėheqės i tė cilave nė procesin politikė nė Kosovė vlerėsohet i pazėvendėsueshėm.//kk//

uliksi31
23-07-08, 18:06
A ėshtė gati Amerika tė zgjedhė njė president afrikano-amerikan?http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/ap_us_barack_obama_175_22Jul08.jpg


Zėri i Amerikės, Uashington
23-07-2008Gara presidenciale nė Shtetet e Bashkuara po mbulohet nga tė gjitha mediat si kurrė mė parė. Ngaqė kjo garė ėshtė historike, me qė pritet emėrimi i senatorit Barak Obama si kandidati i partisė demokrate, e gjithė bota po e ndjek me vėmendje kėtė zhvillim. Nė materialin nė vazhdim, korrespondenti i Zėrit tė Amerikės Xhefri Jang analizon nė se Amerika ėshtė e pėrgatitur tė ketė njė President zezak nė Shtėpinė e Bardhė.
Zgjedhjet e 4 nėntorit do tė jenė si asnjėherė tjetėr. Pėr herė tė parė, njė nga kandidatėt e dy partive kryesore, Senatori Barak Obama ėshtė afrikano-amerikan. Krahas zgjedhjes sė Presidentit tė ardhshėm tė Shteteve tė Bashkuara, disa votues do tė konfrontohen edhe me qėndrimet e tyre raciste.
Analistėt politikė, ashtu si edhe njerzit nėpėr rrugė, shprehin pikėpamjet e tyre pėr kėtė ēėshtje. Profesori Leri Sabato, nė Universitetin e Virxhinias, thotė se fakti qė senatori Obama ėshtė afrikano-amerikan do tė jetė njė faktor i paevitueshėm nė zgjedhjet e nėntorit.
"Tė mos tregohemi naivė. Ende ka paragjykime raciale e jo vetėm nė jug, apo nė shtetet e kufirit. Mendoj se ky ėshtė njė problem serioz pėr Obamėn. Sa mė tepėt qė ai flet pėr racėn, aq mė tepėr njerėzit mendojnė pėr kėtė. Nga ana tjetėr, nėse ky problem nuk trajtohet, ai do tė ishte edhe mė i madh".
Emėrimi i Barak Obamės do tė kapėrcejė njė pengesė shumė tė madhe. Por ai nuk ėshtė zezaku i parė qė vė kandidaturėn pėr president.
Nė vitin 1972, ligjvėnėsja demokrate e Nju Jorkut, Shėrlli Ēizėll, kandidoi por nuk mundi tė sigurojė emėrimin e partisė. Nė vitin 1968, kur zonja Ēizėll u bė gruaja e parė qė zgjidhej nė Dhomėn e Pėrfaqėuesve, vendi po dilte nga vite tė tėra marshimesh dhe protestash pėr tė drejtat civile, qė synonin t'i jepnin fund ndarjes dhe diskriminimit racial nė jug tė vendit.
E gjitha kjo arriti kulmin nė prill tė vitit 1968, me vrasjen e udhėheqėsit tė tė drejtave civile, Martin Luther King. Nė mbarė vendin, zemėrimi i zezakėve dhe pakėnaqėsitė e tyre u shprehėn me protesta nėpėr rrugė.
16 vjet mė vonė, Xhesi Xheksėn bėri fushatė pėr tė siguruar emėrimin e Partisė Demokrate nė vitin 1984. Ai mundi tė sigurojė rreth 3,5 milionė vota nė zgjedhjet praprake tė partisė sė tij. Nė pėrpjekjen e tij tė dytė, tė pasuksesshėm, nė vitin 1988, ai fitoi dyfishin e votave.
Barak Obama po e paraqet veten si njė kandidat ndryshe, thotė Tomas Men, i Institutit Brookings kėtu nė Washington.
"Senatori Obama pėrfaqėson njė brez mė tė ri tė njė kandidati tė pakicave, nė tė njėjtėn kohė, ai nuk ėshtė jashtė gjeneratės sė tė drejtave civile. Ai nuk ėshtė konfrontues dhe nuk kandidon si afrikano-amerikan, por si Barak Obama".
Fushata e senatorit Obama ka pėrkrahės tė bardhė, latinė e aziatiko-amerikanė, krahas afrikano-amerikanėve. Ajo ka gjallėruar tė rinjtė nė shkallė tė paparė, qė nga koha kur mosha e votimit u ul nė 18 vjeē nė vitin 1972. Nė vėshtrim tė parė, dikush mund tė thotė se mbėshteja e gjerė qė gėzon tani zoti Obama dhe rezultatet e anketave do t'i shėrbejnė atij nė ditėn e zgjedhjeve.
Por studjuesja Vesla Uivėr nė Universitetin e Virxhinias paralajmėron se nė zgjedhjet e mėparshme, kandidatėt me ngjyrė janė ndeshur me surpriza tė pakėndshme.
"Mendoj se kjo ka tė bėjė me faktin, qė njerėzit pasi kanė hedhur votėn, nuk deklarojnė se pėr cilin kandidat kanė votuar kur bėhet fjalė pėr ēėshtje kontradiktore si pėr shembull votimi pėr njė kandidat zezak".
Nė vitin 1982, nė bazė tė anketa tė opinionit me zgjedhėsit qė dilnin nga qendrat e votimit, Kryetari i Bashkisė sė Los Anxhelosit, kandidati me ngjyrė Tom Bredli ishte nė krye tė garės. Por pas numėrimit tė votave, doli se ai kishte humbur. Nė zgjedhjet pėr guvernator shteti tė vitit 1989, kandidati tjetėr me ngjyrė Daglas Ualder kryesonte garėn me 10 pėr qind, sipas anketave parazgjedhore. Por nė zgjedhje ai fitoi me mė pak se njė pėr qind tė votave. Analistėt politikė e njohin kėtė me termin "Efekti Bredli" dhe thonė se ky edne mbetet njė faktor.
Zėri i Amerikės pyeti persona tė feve, grupmoshave dhe niveleve me tė ardhura tė ndryshme, nė se janė tė gatshėm tė zgjedhin njė president me ngjyrė. Ndėrsa disa prej tyre u pėrgjigjėn pozitivisht, tė tjerė thanė se nuk janė tė sigurtė. (ze)


VOA
__________________

BE LK
24-07-08, 08:46
O Uliks, te kemi korospondent persmari bre, trujt zoti !:biggrin::wink:

uliksi31
26-07-08, 05:10
O Uliks, te kemi korospondent persmari bre, trujt zoti !:biggrin::wink:

Mire, mire pom punon copy & paste.:biggrin:

uliksi31
26-07-08, 05:12
Rice kandidate pėr zv.presidente nga radhėt e republikanėvehttp://i72.photobucket.com/albums/i183/vajzgrudet/mccainrice.jpg25/07/2008

Nga Beqir Sina/New York
Disa ditė me rradhe disa nga mediat mė prestigjoze nė SHBA, spekuluan me emrin e sekretares Amerikane, Condoleezza Rice pėr postin e zėvendės presidentes.
Ato e komentuan kėtė fakt, sikur republikanėt janė duke udhėhequr njė strategji tė veēantė, me sekretaren Rice. Dhe ndoshta ajo mund t'i bashkohet tiketės - John McCain - Rice.
Analistėt nė Amerikė vlerėsojnė se kėto pohime janė vetėm spekulime me kalkulimet qė mundohen tė bėjnė gazetarėt, por ndoshta edhe vetė dy kandididatėt me takitikat e testimit, pėr tė zgjedhur dy z/vendėsit e tyre, nė garėn pėr Presidentin e ardhshėm tė Shtetetve tė Bashkuara tė Amerikės.
Zgjedhjet siē dihet mbahen nė javėn e parė tė muajit nėntor, ditėn e mart, sipas kushtetutės amerikane. Mirėpo, ka njė rregull partiak, i cili vendos pėr ēdo kandidat pėr president tė shpallė zyrtarisht z/vendėsin e tij vetėm pasi konventa (kongresi) i partisė qoftė republikan apo demokratė, tė ketė miratuar kandidatin zyrtar pėr president nga rradhėt e partisė sė tij. Zėvedėsi i tij zgjidhet jo nga partia, por nga ai vetė.
Tė dyja konventat do tė mbahen nga mesi i muajit tė ardhshėm - nė intervale kohe tė shkurtėr mes njeri tjetrit.
Pėr sa e pėrket lakimit tė emrit tė Sekretares Amerikane tė Shtetit Condoleezza Rice, kandidati republikan, senatori i Arizonės, veterani i luftės nė Vietnam John McCain, pohoi nė njė njė bised televizive nė programin e sė dielės, nė rrjetin e madh televizivė NBC, se Rice e ka tė "hapur rrugėn" pėr njė tiket, pėr tė qėnė numri 2 i republikanėve nė kėtė fushat, pėr zgjedhjen e presidentit tė SHBA.
" E mirėpresė ēdo sinjal nga Rice” tha McCain duke theksuar se “ajo ėshtė njė amerikane e madhe". McCain, tha se pėr Rice mendon atė mė tė mirėn, pikėrishtė atė qė e mendojnė edhe milona amerikanė, pse jo edhe njėrėz rreth e qark botės, pėr rolin dhe punėn e saj gjatė kėtyre vjetėve sa ajo shėrbeu si Sekretare Amerikane e Shtetit.
Ndėrkaq, zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Sean McCormack, nuk pranoi tė komentojė spekulimet, tė atilla se shefja e tij ka "ndonjė plan tė kėtillė", ose qė ajo tė ketė shprehur ndonje ide rreth kėsaj pune.
Megjithatė, tha zėdhėnėsi McCormack, zonjushės Rice, tash i mbetet deri nė pėrfundim tė mandatit tė kryej nė postin qė mban edhe disa detyra tė tjera. Deri sa ajo ndoshta - do tė shpallė edhe zyrtarishtė kėtė ambicje. Ajo kėto ditė duhet tė shkojė me punė nė perendim tė SHBA-sė, nė Misisipi dhe Stamford", tha McCormack.

Kush ėshtė Sekretarja Amerikane e Shetit Condoleezza Rice?

Condoleezza Rice, kandidatja aktualisht mban detyrėn e Sekretares Amerikane tė Shtetit, qė pas largimit nga ky post tė Sekretarit tė Shettit Colin Powell.
Condoleezza Rice, ose Kondi, siē i referohet presidenti Bush, ka shėrbyer si kėshilltare e presidentit pėr Sigurimin Kombėtar, qė kur Gerge W. Bush erdhi nė Shtėpinė e Bardhė nė janar 2001. Ajo ėshtė kėshilltarja mė e besuar e presidentit pėr politikėn e jashtme, gjė qė e theksoi edhe kur e propozoi si Sekretare tė Shtetit nė nėntor tė vitit 2004.
Ajo lindi dhe u rrit nė Birmingam tė Alabamės, gjatė periudhės kur jugu i Shteteve tė Bashkuara zbatonte politikat e ndarjes raciale. Fillimisht ajo dėshironte tė bėhej pianiste, por mė pas i lindi interesi pėr politikėn e jashtme dhe mori edhe doktoratėn nė kėtė fushė. Ajo ka dhėnė mėsim nė Universitetin Stanford, si dhe ka shėrbyer si Shefe e Zyrės sė Financave tė kėtij universiteti. Pėrveē anglishtes, zonja Rais flet rusisht, frėngjisht dhe gjuhėn spanjole.
Rice ėshtė njė pianiste e zonja, amatore e patinazhit artistik dhe tifoze e zjarrtė e futbollit amerikan.

uliksi31
23-08-08, 21:57
65 vjeēari Bajdėn, kandidati demokrat pėr nėn president

http://www.voanews.com/albanian/images/obama-biden.jpg (http://www.voanews.com/albanian/2008-08-23-voa2.cfm)
Zėri i Amerikės
23-08-2008Senatori Barak Obama emėroisenatorin Xhozef Bajdėn pėr kandidat pėr nėn president, me objektivin qė tė forcojė kandidaturėn e tij nė fushėn e politikės sė jashtme, ku kundėrshtari e ka sulmuar vazhdimisht si kandidat pa pėrvojė. Senatori Obama, njė emėr i ri nė politikėn amerikane hyri nė histori duke u bėrė kandiadati i parė afrikano-amerikan i njėrės nga partitė kryesore pėr president.
Por ai ėshtė ndeshur me kritika tė shumta nga kundėrshtari i tij republikan, senatori Xhon Mekejn se nuk ka pėrvojė nė sigurinė kombėtare dhe pėr propozimin e tij pėr tėrhjeqje nga Iraku brenda 16 muajsh.
Duke zgjedhur zotin Bajden si kandidati pėr nėn president, shumė qartė ka pėr qėllim t'u pėrgjigjet kėtyre kritikave.
Pėr gati 30 vjet nė Senatin amerikan, senatori Bajdėn ka shėrbyer nė poste tė larta jo vetėm si kryesues i komisionit pėr Mardhėnie me Jashtė por edhe si kryesues i komisionit tė drejtėsisė. 65 vjeēari Bajdėn gėzon mbėshtetje nė radhėt e votuesve tė klasės punėtore, njė tjetėr pikė e dobėt e senatorit Obama.
Senatori Bajdėn ėshtė i besimit katolik dhe vjen nga njė familje punėtore me prirje liberale dhe ka kandiduar dy herė pėr postin e Presidentit.
Nė komisionin pėr Mardhėnie me Jashtė, senatori Bajdėn ka qenė vazhdimisht aktiv edhe nė politikėn ballkanike. Ai ishte deklaruar hapur pėr pavarėsinė e Kosovės dhe njihej si njė kritik i administratės amerikane se nuk po tregohej sa duhej aktive nė kėtė drejtim.
Nė dėshmitė nė Senat ai shpesh pėrmend faktin se djali i tij Bo kishte shėrbyer nė Kosovė dhe se ai ishte shumė krenar pėr kėtė fakt.
Fushata e Senatorit Obama e njoftoi vendimin e tij nė faqen e internetit dhe me anė tė njė tekst mesazhi pėrmes telefonave celularė pak orė pasi media kishte filluar tė spekulohente pėr Senatorin Bajden si kandidat. Kjo e detyroi fushatėn tė dėrgojė mesazhin shumė shpejt dhe shumė njerėz qė ishin regjistruar pėr mesazhe pėrmes celularit, e morėn kėtė lajm nė orėn tre tė mėngjesit.
Sot tė dy Senatorėt marrin pjesė nė njė miting fushate nė qytetin Springfield tė shtetit Illinois, mitingu i parė tė dy kandidatėve para Kuvendit tė Partisė Demokrate i cili fillon tė hėnėn nė Denver tė Kolorados

uliksi31
07-09-08, 22:49
SHBA: Kandidatėt pėr president sfidojnė aftėsitė e njėri-tjetrit pėr tė sjellė ndryshime nė Amerikė

http://i46.photobucket.com/albums/f103/Grudjane/Krenaria%20Grudes/obama_mccainaa.jpgJim Malone


Zėri i Amerikes, Shėn Pol - Minesota
07-09-2008


Kuvendit Kombėtar tė republikanėve nuk i munguan sulmet ndaj kandidatit presidencial tė demokratėve Barak Obama. Po ashtu gjatė punimeve u bėnė tė qarta strategjitė qė do tė ndjekin republikanėt gjatė fushatės zgjedhore nė ditėt e ardhshme. Korrespondenti i Zėrit tė Ametrikės Xhim Malone njofton nga Shėn Poli i Minesotės.

Gjatė Kuvendit tė Partisė Republikane, tre njerėz ishin nė qendėr tė vėmendjes, i emėruari i Partisė pėr president, Xhon Mekein, kandidatja e tij pėr nėnpresidente, Sarah Pejlin dhe rivali politik i zotit Mekein, Barak Obama.

Ish anėtari i Kongresit nga Teksasi dhe ish udhėheqėsi i republikanėve nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, Tom Delay, thotė se pati njė arsye pėr tė gjitha sulmet nė Kuvend ndaj Barak Obamės.

"Zoti Mekein duhet ta pėrkufizojė zotin Obama pėr atė qė ai pėrfaqėson, njė socialist radikal. Vetėm nė se ai e bėn njė gjė tė tillė, mendoj se ai do tė ketė mundėsinė t'i fitojė zgjedhjet".

Folėsit republikanė nė kuvend e kritikuan senatorin 47-vjeēar Barak Obama, pėr atė qė ata besojnė se ėshtė mungesa e eksperiencės, krahasuar me zotin Mekein, i cili shėrben nė Kongres qė nga viti 1982. Folėsit, po ashtu e portretizuan zotin Obama, si njė nga demokratėt mė liberalė nė Senat.

Republikanėt po ashtu shpresojnė, qė edhe komentatorėt konservatorė tė medias, si Mike Gallagher, do tė trumpetojnė kundėrshtimin ndaj Obamės nė emisonet e tyre.

"Unė besoj me tė vėrtetė, se nuk do tė jetė aspak mirė pėr vendin tonė, nė se ai zgjidhet president i SHBA-sė. Mendoj se republikanėt duhet ta ngrenė zėrin kundėr Barak Obamėn, ndėrsa nxjerrin nė pah konsevatorizimin e Xhon Mekeinit".

Shumė nga delegatėt nė kuvendin e republikanėve fishkėllenin, sa herė qė pėrmendej emri i Barak Obamės nė fjalimet e ndryshme. Disa nga delegatėt, megjithatė, patėn njė ton mė tė moderuar kur bėnin bilancin e ndryshimeve tė tyre me senatorin e Ilinoit. Gale Sayers ėshtė delegate republikane e Teksasit.

"Natyrisht, qė mua ai mė pėlqen si njeri. Por, si republikanė dhe konservatorė, ne e dimė, se ndryshimet mes nesh janė tepėr, tepėr tė qarta. Nuk ka asnjė dyshim lidhur me kėtė".

Sigurisht, qė pati njė numėr tė vogėl demokratėsh, tė cilėt morėn pjesė nė kuvendin e republikanėve dhe tė cilėt e kundėshtuan retorikėn anti-Obama. Njėri prej tyre, qė u shfaq nė kuvend, ishte Kryetari i Bashkisė i qytetit pranė, Mineapolis, demokrati R.T. Rybak.

"Unė ndjehem shumė mė mirė kur pėrmendet Barak Obama, sepse ai e ka frymėzuar mbarė vendin tonė. Ajo qė mund tė bėjnė republikanėt, janė vetėm sulmet, ata nuk mundet tė frymėzojnė mė askėnd. Pra, nė se ata duan tė bėjnė gjithshka negative qė kanė nė dorė ta bėjnė, kjo s'ka problem. Ne kemi njė kandidat fenomenal, Barak Obamėn dhe ai ka pėr tė qenė presidenti i ardhshėm i Amerikės".

Analistėt politikė, tė cilėt morėn pjesė nė kuvendin e republikanėve, thonė se ekziston njė llogjikė nė strategjinė e republikanėve, pėr ta bėrė Barak Obamėn njė ēėshtje kryesore tė fushatės. Norman Ormstein ėshtė ekspert nė Institutin Amerikan Enterprise, nė Washington.

"Kemi tė bėjmė me zgjedhje, kur njerėzit kėrkojnė ndryshim dhe ata i identifikojnė demokratėt si partia e ndryshimeve. Por Barak Obama nė zgjedhjet e kėtij viti, ashtu sikurse Ronald Regan nė ato tė 1980, duhet tė kapėrcejnė pengesėn e tė pranuarit nga njerėzit, qė ata tė ndjehen mirė me njė president si ai".

Norman Omstein dhe analistė tė tjerė thonė se Barak Obama do ta fitojė garėn presidenciale, ndoshta me njė diferencė tė ngushtė votash, kryesisht sepse votuesit duken kėtė vit mė tepėr tė shqetėsuar pėr ēėshtjet ekonomike.

Eksperti nga Washingtoni Stuart Rothenberg thotė se faza tjetėr e rėndėsishme nė zgjedhjet presidenciale do tė jetė kur kandidatėt tė marrin pjesė nė debatet e transmetuara me televizion.

"Tani gara presidenciale duket se do tė jetė tepėr e ngushtė. Duket sikur ajo do tė varet nga votat e Ohajos, Kolorados, Virxhinias dhe Miēiganit, si dhe njė numėr i vogėl shtetesh tė tjera, pavaresisht nga vota popullore. Prandaj, njė moment hezitimi nė njė kohė tepėr kritike, kur sytė e tė gjithė botės janė drejtuar kėtu, mund tė jetė vendimtar".

Nė peridhėn nga fundi i shtatorit deri nė mesin e tetorit, do tė zhvillohen tre debate presidenciale dhe njė tjetėr mes dy kandidatėve pėr nėnpresident.

Dilaver
20-09-08, 22:03
Interes i dyanshėm

Prishtinė, 19 shtator - Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Podgoricė, Roderick Moore ka thėnė se interesat e Amerikės dhe tė Mali tė Zi pėrputhen nė lidhje me njohjen e Kosovės, sepse qė tė dyja vendet janė tė interesuara pėr ruajtjen e stabilitetit tė rajonit.
Diplomati amerikan ka thėnė se pothuajse pesėdhjetė vende e kanė e njohur deri mė tash Kosovėn, dhe ka hedhur poshtė pohimet e njė pjese tė opozitės malazeze se duke lavdėruar Qeverinė e Malit tė Zi po e shtynė atė drejt njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.
“Disa ēėshtjen e njohjes sė Kosovės nga ana e Malit tė Zi e kanė komentuar si ēėshtje amerikane, ndėrsa ato pohime gjithmonė i kam hedhur poshtė si tė pasakta”, ka theksuar Ambasadori Moore.
Ai ka thėnė se e “bėn tė lumtur” fakti qė Ambasada amerikane ka njė bashkėpunim tė shkėlqyer me Qeverinė dhe me autoritetet nė Podgoricė, si dhe me pėrfaqėsuesit e tė gjitha partive parlamentare. Moore ka vlerėsuar se edhe rrjedhat demokratike, pėr tė cilat informohet nėpėrmjet mediave, ka kontribuar qė tė merret vendimi edhe pėr njohjen e Kosovės.
Pyetjes se ēfarė qėndrim tė Malit tė Zi pret, Moore ėshtė pėrgjigjur se mendimin e vet e ka bėrė tė ditur mė herėt nė disa raste, ndaj pėr kėtė nuk dėshiron mė qė tė shprehet.

uliksi31
21-09-08, 07:22
Roderick Moor pėrsėri pėr pranimin e shtetit tė Kosovės

http://i46.photobucket.com/albums/f103/Grudjane/Krenaria%20Grudes/f_0822171815632_m.jpg

Koha pėr braktisjen e iluzioneve

Tri herė pėr dy javėt e fundit, ambasadori i SHBA -sė nė Mal tė Zi, Roderick Moor, e cek nė opinionin malazez rėndėsinė e pranimit tė pavarėsisė sė Kosovės nga Mali i Zi dhe vendet e tjera tė rajonit. Herėn e fundit ishte kjo me 9 shtator, kur ai foli edhe pėr perspektivat e Malit tė Zi lidhur me anėtarėsinė nė NATO.

Kosova - rast sui generis

I lutur nga gazetarėt qė ta shpjegojė dallimin mes rastit tė Kosovės nė njė anė dhe Abhazisė dhe Osetisė nė anėn tjetėr, Moor ka thėnė se kėtu ekziston njė dallim i madh politik si dhe dallimi nė situatė dhe ka hyrė nė shtjellimin juridik dhe politik tė arsyeve pėr tė cilat Kosova ėshtė rast sui generis.
Pėr ne si qytetarė, ėshtė mė me rėndėsi edhe njė kategori tjetėr e arsyeve e cila nuk mund tė futet nė kategori racionale juridike dhe politike. Cilat janė, pra, kėto kategori? Kėto i takojnė korpusit tė fakteve se je pjesė civilizuese dhe kulturologjike e Europės dhe se duhet tė mbetesh nė Europė. Sepse, gati kemi pasė rrėshqitur jashtė kėtij kontinenti.
Si mund tė krahasohen Kosova nė njė anė dhe Abhazia dhe Osetia nė anėn tjetėr? Kurrsesi! Kosova (Dardania) - gjithmonė ka qenė nė zemrėn e civilizimit europian. Por, edhe nė momente tė vėshtira kur ėshtė dukur se mė nuk ka kthim nė shtėpi, ka qenė ndonjė forcė metafizike e cila na ka mbajtur afėr kėtij kontinenti. E sa i pėrket emrit tė Dardanisė, shumė shpejt do tė vijė koha kur do tė realizohet ėndrra e presidentit Ibrahim Rugova qė Kosova t’i kthehet emrit tė saj tė natyrshėm, sepse, emri ėshtė njė nga shenjat e jashtme tė identitetit.

Mali i Zi nė NATO

E lidhur me kėtė ēėshtje tė pranimit tė pavarėsisė sė Kosovės nga Mali i Zi, ėshtė edhe njė ēėshtje tjetėr - hyrja e vendeve tė rajonit nė NATO. Roderick Moor ka deklaruar se "SHBA i merr pėr seriozisht deklaratat e pėrfaquesve tė pushtetit malazias se NATO ėshtė qėllimi strategjik i vendit". Ai tha se "Mali i Zi ėshtė realisht kandidat potencial pėr anėtarėsi nė Aleancė kur t’i pėrmbushė kushtet pėr kėtė". Por, njėkohėsisht, si ka thėnė, Moor, faktori kryesor ėshtė mbėshtetja publike qė duhet tė jetė kriter i rėndėsishėm lidhur me ēėshtjen se a duhet ose jo tė hyjė Mali i Zi nė NATO. "NATO nuk dėshiron qė tė pranojė anėtarė qė nuk kanė pėrkushtim tė mjaftueshėm ndaj kėsaj ideje, sepse, si ka thėnė ai, NATO ėshtė jo vetėm aleancė ushtarake, por, edhe, bashkėsi e vendeve demokratike.
Sipas sondazheve tė opinionit publik, mbi 30% e popullatės e pėrkrah kėtė ide. Mirėpo, nuk ėshtė kjo ajo qė brengos. Me lobim tė mirė nė opinion dhe shtjellimin e arsyeshėm tė pėrparėsive qė i sjell hyrja nė NATO, mund tė pėrfitohen jo vetėm ata qė janė tė luhatshėm por, edhe kundėrshtarėt e tashėm tė kėsaj ideje. Brengos diēka tjetėr.
Mali i Zi duhet tė vendosė mes sentimentalitetit rusofil dhe iluzionit se Rusia ėshtė miku tradicional, nė njė anė dhe realitetit, nė anėn tjetėr. Nėse tė gjitha vendet e Ballkanit vendosin tė orientohen kah NATO, a mund tė mbetet Mali i Zi jashtė? Ėshtė e qartė se te faktorėt politikė malazez me orientim proevropian, ekziston disponimi pėr tė hyrė nė NATO, mirėpo, si tė shpjegohet kjo dėshirė dhe hezitimi pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės. Ėshtė e qartė se nėse do tė hysh nė NATO, duhet t’i respektosh disa rregulla, e njėra ėshtė edhe politika e jashtme pėrbashkėt e Aleancės. Imperativi qė tė njihet sa mė parė pavarėsia shtetrore e Republikės sė Kosovės nga fqinjėt, ėshtė pjesė e kėtij orientimi strategjik tė NATO- s.

Shqiptarėt nė NATO

NATO ėshtė caku i natyrshėm i shqiptarėve. Qė nga viti 1917 kur SHBA - ja e braktisi politikėn e vet tė izolimit nga ngjarjet botėrore, shqiptarėt kanė fituar njė aleat dhe mik tė sigurt. Para pak vitesh, Madeleine Albright, ish sekretarja amerikane, ka deklaruar me rastin e vizitės nė Tiranė, se shqiptarėt janė partneri kyē gjeostrategjik i SHBA-sė nė Ballkan. Ky ėshtė lajm i mirė sepse popujt e vegjėl nuk mund tė mbijetojnė nė skenėn ndėrkombėtare pa aleatė tė fortė. Kėsaj here, Historia ka qenė e mėshirshme ndaj nesh. Mė nė fund, synimet e lirisė sė kombit tonė janė pėrputhur me interesat gjeostrategjike tė fuqisė mė tė rėndėsishme nė botėn bashkėkohore, e cila, njėkohėsisht, ėshtė e bazuar mbi idetė e lirisė dhe demokracisė qytetare.

Xhoana M.Perkaj

uliksi31
21-09-08, 18:43
Shqiptarėt e amerikės festuan me moton : "Pavarėsia e Kosovės - dhe Shqipėria nė NATO"
postuar: 21.09.2008

BEQIR SINA, New York

Nju Jork: Visner dhe Engel nderohen me ēmimin “Duart e Shpresės”
http://www.malesia.org/ngjarjet/2008/shtator/festim_pavaresia_dhe_shqiperia_nato/medium_Cmimi%20-%20KKSHA%20048.jpg

MIDTOWN - MANHHATAN NY: Ishte kjo njė festė e pėrvjetėshme qė kėtė vit iu dedikua Pavarėsis sė Kosovės - dhe marrjes sė ftesės sė Shqipėris pėr nė NATO. Darka, u zhvillua mbrėmė, nė lokalin “Cipriani” nė Nju Jork. Rreth 400 pjesmarrėsve, morėn pjesė nė darkėn e 12- tė, vjetore, nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan(KKSHA). Nė kuadėr tė darkės vjetore, u folė edhe pėr 100 vjetorin e lindjes sė personalitetit tė kombit, fesė dhe letėrsisė shqiptare, Fan Stilian Noli.
Nė darkė u ndanė edhe ēmimet Duart e Shpresės, dhe ēmimi pėr Arritje Jetėsore, tė cilat janė edhe vlersimet mė larta qė Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan(KKSHA), u jep pėr ēdo vit, atyre personaliteteve, qė janė tė dalluar mė sė shumti pėr kontribute nė tė mirė tė kombit shqiptar. Me kėtė ēmim janė nderuar nė tė kaluarėn personalitete mjaft tė njohura, amerikane e shqiptare, pėrfshirė edhe ish presidentin Bill Clinton, ish sekretarja e Shtetit Madelin Albright, ish sekretari i Shtetit James Baker, senatori Bob Bole, Gjenerali Wesely Clark, James Rubin, Soren Jesen Petersen, aktivistja pėr tė drejtat e njeriut Bjanka Xheger dhe personalitetet e shquara shqiptaro-amerikane: Anthony Athanas, Xhim Xhema, Elez Biberaj, Ilir Zherka, Bruno Selimaj, Pjetėr Kola e Harry Bajraktari.
Nė mbrėmjen madhėshtore, mė 19 shtator ishin tė pranishėm edhe disa prej personaliteteve mė tė njohura shqiptaro-amerikane, dhe tė ftuar si mysafirė special nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia. Kėtė vit KKSHA, ja, e organizojė kėtė darkė, tė nderojė me ēmimin “Duart e Shpresės”, diplomatin e njohur amerikan, ambasadorin Frank Visner, ish i dėrguari i posaēėm i SHBA-sė pėr zgjedhjen e ēėshtjes sė Kosovės dhe mikun e madh tė shqiptarėve dhe tė Kosovės, kongresistin Eliot Engel, bashkėkryetar i Komisionit pėr ēėshtje Shqiptare nė Kongres, me ēmimin pėr Arritjet Jetėsore.

Darkėn vjetore tė Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, e udhėhoqi Drejtori Egzekutivė i KKSHA, zoti Avni Mustafaj, dhe Miss Kosova 2008, Zana Krasniqi

Ishin tė pranishėm misitri i Jashtėm i Shqipėrisė, zoti Lulzim Basha, dr. Imer Selmani nga Maqedonia, kryetari i partisė Demokracia e re, zoti Joshua Black, nga Kosova Desk Office, Jerry S. Ismail zyrtar i Departamentit tė Shtetit pėr Ēėshtjet tė Europės Juglindore, nga zyra "Alabania Desk , presidenti i KKSHA, Martin Shkreli, kryetari i Vatrės z Agim Karagjozi, veprimtarėt Harry Bajraktari, Lumi Hadri, Agim Rexhaj, Elmi Berisha, ambasadori i Shqiperise nė OKB, Adrian Neritani, afaristi Xhim Xhema, diplomati Lublin Dilja, aktori Ilir Pirgu, Luan Behxheti, Elza Zagreda, Shkurte Fejza, Toni Dovolani e Fadil Berisha.
Darka vjetore e Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, u ēel me ekzekutimin e hymneve kombėtare tė Shqipėrisė dhe SHBA-s, kėnduar nga kėngėtarja Aurela Gaēe. Bekimi i darkės, u krye sipas riteve ortodokse e muslimane, prej Hirėsisė sė Tij Nikon Liolin, i Dioqezės Shqiptare nė SHBA-sė, dhe Imam Nasuf Hoxhaj i Qendrės Islamike Shqiptare-Amerikane, pėr Nju Jork e Nju Xhersi.
Ndėrkaq, folėn edhe Avni Mustafaj, drejtor ekzekutiv i NAAC-ut, si dhe presidenti i KKSHA, Martin Shkreli. Zoti Mustafaj ka vlerėsuar me kėtė rast se rruga e Kosovės, pėr nė strukturat ndėrkombėtare vjen nga Washingtoni. “E rėndėsishme, sot ėshtė tė ndėrtohet Kosova: infrastruktura, rrugėt, shkollat dhe spitalet. Ne kemi nevojė tė zhvillojmė gjithė atė talent qė ėshtė sot nė Kosovė dhe tė mos kenė nevojė kėta njerėz tė largohen nga Kosova. Nuk ka pėrse Kosova tė mos bėhet shtet modern dhe tė pranohet njė ditė nė NATO dhe ne BE. Megjithatė ne e dimė se rruga e Kosovės pėr nė strukturat ndėrkombėtare vjen nga Washingtoni”, tha Mustafaj.

Ministri i jashtėm i Shqipėrisė, zoti Lulzim Basha, tha se pėrfiton nga ky rastė qė nė emėr tė shtetit shqiptar, t'i pėrcjell miqve tė shqiptarve ambasadorit Vizner dhe kongresmenit tė Nju Jorkut, Eliot Engel, personaliteteve tė larta tė qeverisė Amerikane, faleminderimet mė tė pėrzemrta pėr atė ēka bėn ata pėr pavarėsinė e Kosovės. "Falemndrojė me kėtė rast, tha ministri Basha, presidentin Gorge H. Bush, presidentin Clinton, sekretaren e shtetit Ollbriat, presidentin e tanishėm George W. Bush, ju zoti ambasador Vizner, kongresmen, Engel, ju shqiptarėt e Amerikės, pėr punėn e madhe qė keni bėrė, pėr pavarėsinė e Kosovės dhe ndihmėn e pėr tė cilėn i keni dhėnė Shqipėrisė, pėr antarėsimin nė NATO dhe integrimin e saj nė Europė. Kosova dhe Shqipėria, theksoi Basha, tani kanė njė tė arthme tė shkėlqyer dhe tė bukur, dy vende tė cilat i kontribojnė aq shumė paqes e stabilitetit nė rajon e mė gjėrė. Ai e quajti nė fjalėn e tij njė pėrvilegje e madhe t'i jap nė emėr tė KKSHA-s, ēmimin "Duart e Shpresės" mikut tė madh tė shqiptarėve ambasadorit Vizner."

Shqiptarėt, e vleresuan nė kė mbrėmje ambasadorin Vizner, si mikun e madh tė tyre pėr rolin qė kishte ai gjatė bisedimeve tė Kosovės, nė cilėsinė e tė dėrguarit tė posaqėm tė presidentit Bush.

Ambasadori Frank Vizner, tha se i ndodhur pėrpara kėtyre emocioneve, ėshtė shumė e vėshtirė pėr mua tė gjejė fjalė pėr t'ju falemnderuar ju shqiptarėve tė Amerikės, pėr kėtė vlersim qė po mė bėni. Ėshtė kėnaqėsi e madhe pėr mua, personalisht tė marė pjesė sė bashku me ju nė kėtė festė tė madhe, duke celebruar pavarėsinė e Kosovės dhe marrjen eftesės sė Shqipėrisė pėr nė NATO. Ndarja e kėtij ēmimi, tha diplomati amerikan, Vizner, ėshtė pėr vendin tim - SHBA-sė, pėr tė gjithė ata ēfarė bėnė pėr pavarėsinė e Kosovės,, Bill Clinton, Medlin Albright,George W. Bush, Kondeliza Rise, Nik Burnes, e tė tjerė.
Kjo ka theksuar ambasadori Vizner, ėshtė njė ngjarje shumė speciale qė edhe unė nė kėtė festė tė madhe t'ju bashkohem ju shqiptaro–amerikanėve, ju tė cilėt keni punuar dhe sakrifkuar aq shumė pėr ardhmėrinė e Kosovės, pėr pavarėsinė dhe prosperitetin e saj. Tė jem pjesė e kėtij manifestimi, patjetėr qė ėshtė njė privilegje speciale pėr mua dhe nuk mund tė gjejė fjalė pėr t'ju falemnderuar ju shqiptarėve tė Amerikės(KKSHA), pėr kėtė vlersim qė po mė bėni.
Pėrfitojė nga ky rastė tė permend edhe njė herė se " Unė isha i privilegjuar gjithashtu qė pėfaqėsova vendin tim, si i zgjedhur special pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės, me kolegėt e mi ( pėrfaqėsuesin e BE-sė Volfgang Ishinger dhe atė rus Aleksander Botsan-Kharchenko), sepse, personalisht kam besuar se Presidenti Bush dhe administrata e tij do tė mė mbėshtesin fuqishėm pavarėsinė e Kosovės.
Mirpo, sot, mendojė se pėrveē se duhet pa tjetėr tė festojmė, por duhet pėr tė menduar se si ta vazhdojmė mė tej kėtė punė, sepse pavarėsia e Kosovės nuk pėrfundon me kaq. Tani janė duke u bėrė hapat e parė dhe fillimisht duhet tė krijohet njė ekonomi tė suksesshme, tė krijohen vende pune, tė ndėrtohet infrastruktura, ndėrmarrjet, etj. Tė punohet edhe mė shumė, pėr njohjen e sa mė shumė shteteve tė tjera tė Kosovės. Rruga e pavarėsisė sė Kosovės ishte njė rrugė e shėndrritėshme e cila "ndez dritėn jeshile" pėr sfidat e sė ardhmės qė e presin Kosovėn tash".

Miku i madh i shqiptarėve nė kongresin amerikan, demokrati i Nju Jorkut, Eliot Engel, njė tjetėr figurė e rėndėsishme qė luajti rol nė sensibilizimin e Kongresit dhe tė administratave tė ndryshme amerikane pėr Kosovėn, nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, u nderua me "Ēmimin pėr arritje jetėsore".
"Mė vjen mirė qė kėtė ēmim e marrė nė kėtė darkė - tha Engel, nė njė kohė kur sė bashku me ju ne po festojmė edhe pavarėsinė e Kosovės si dhe marrjen e ftesės sė Shqipėrisė nė NATO. Ai tha se pavarėsia e Kosovės, lidhet edhe me atė ēfarė unė gjithmon e pata thėnė se "Pavarėsia e Kosovės , ėshtė e vetmja zgjidhje e cila sjell paqe dhe stabiletet, dhe i kontribon mė sė miri edhe integrimit tė Ballkanit, nė tė gjitha strukturat Evro- Atlantike" ka cekur Engel Nga ana tjetėr gjatė fjalės sė tij, Engel, nėnvizojė se" Kjo ėshtė njė punė e madhe edhe e juaja, ju qė sė bashku me ne pėr vite tė tėra luftuam e punuam sė bashku pėr tė ndalur, atė ēfarė Millosheviqi kishte planifikuar tė bėnte ndaj Kosovės".
Darka e 12 vjetore e Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan(KKSHA), e cila ėshtė njė manifestim i madh ndėr mė tė mėdhat nė komunitet, u shoqėruar me njė spektakėl tė bukur muzikor, ku kėnduan kėngėtaret Shkurte Fejza, Yllka Kuqi dhe Aurela Gaqe, dhe iu dedikua gjatė gjithė kohės pavarėsisė sė Kosovės dhe marrėjes sė ftesės sė SHqipėrisė nė NATO. Darka e Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, ėshtė njė manifestim lobistik me shumė autoritet nė qarqet zyrtare amerikane, organizohet nė frymėn e mirėkuptimit e bashkėpunimit tė personalieteteve e autoriteteve shqiptare nga tė gjitha trojet etnike
__________________

uliksi31
22-09-08, 08:50
Obama: Do tė punoj pėr forcimin e sovranitetit tė Kosovės

http://i46.photobucket.com/albums/f103/Grudjane/obama.jpg

Barack Obama, kandidat demokrat pėr president tė SHBA-ve, ka deklaruar pėr gazetėn “Illyria” se mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe se “si president do tė ndihmoj Kosovėn qė tė begatohet ekonomikisht”.
Senatori nga Illinois duke rikonfirmuar mbėshtetjen pėr pavarėsinė ka thėnė se do tė punojė pėr forcimin e sovranitetin e Kosovės.
Deklarata ėshtė pėrpjekja e parė publike e senatorit nga Illinois pėr tė komunikuar drejtpėrdrejt me komunitet shqiptar nė SHBA, thekson kjo gazetė.
Vendosja e theksit te ēėshtja e Kosovės, mund tė ketė si synim qetėsimin e shqiptaro-amerikanėve, tė cilėt kanė ndjekur me nervozizėm deklaratat qė senatori ka bėrė lidhur me Serbinė.
Ndonėse nė asnjė prej tyre nuk vihej nė dyshim pavarėsia e Kosovės, deklaratat e Obama’s i kanė bėrė shumė shqiptarė tė dyshojnė se senatori nuk e njeh mirė historinė e viteve ‘90 tė Ballkanit dhe se mund tė jetė i ndikuar jo pak nga lobi serb qė nė Illinois ka praninė e tij mė tė fortė nė SHBA.
Megjithatė, deklarata qė mbėrriti nė zyrėn e gazetės “Illyria” nuk lė dyshime pėr angazhimin e kandidatit demokrat. “Barack Obama e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe dėshirėn e saj pėr tė ecur drejt sovranitetit tė plotė”, thuhet nė deklaratė.
“Shtetet e Bashkuara duhet tė punojnė pėr tė ndihmuar nė zhvillimin e njė demokracie vibrante nė Kosovė, tė siguruar nėpėrmjet pushtetit tė ligjit e qė garanton tė drejtat e tė gjithė njerėzve”.
Deklarata shkon edhe mė tej duke shprehur mbėshtetjen pėr integrimin e Kosovės nė institucionet euro-atlantike, duke ndėrtuar njė shoqėri tė lirė e tolerante qė nxit tė drejtat e pakicave dhe mbron objektet kulturore e fetare.
Si president i Amerikės, Obama do tė punojė pėr “zhvillimin e njė ekonomie tregu tė begatė nė Kosovė, duke u pėrqendruar nė zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve tė punės, si dhe me ndihma pėr sektorėt e infrastrukturės dhe energjisė”.
Nė deklaratėn e tij, Obama gjen rastin tė duatrokasė “edhe arritjet e rėndėsishme tė Shqipėrisė”. Ai mbėshtet hyrjen e Shqipėrisė nė NATO dhe shpreson qė kjo ėndėrr tė bėhet sa mė shpejt realitet.
Njė numėr shqiptaro-amerikanėsh demokratė kanė mbėshtetur Obama’n qė nė hapat e para tė fushatės sė tij, ndonėse shumica ka qenė tė tėrhequr nga Hillary Clinton, pėr shkak tė popullaritetit tė presidentit Bill Clinton dhe tė afėrsisė me zonjėn e tij si
senatore e shtetit tė Neė York-ut. /Illyria

Pupi
04-05-09, 20:53
Qeverit vijnė e shkojnė, Janė miqėsit e popujve ato qė mbesin !

-Pati thėnė Mbretėresha Angleze Elizabeth e Dyta gjatė njė fjalimi nė kapitol hill. Si pėr ta vėrtetuar kėtė mė sė miri kemi rastin e miqėsis Amerikano -Shqiptare nėpėr shekuj.
Pėr sė fundit herė kjo miqėsi u "riaktivizua" me rastin e shpėrbėrjes sė ish Jugosllavis, si dhe reformimit tė Ballkanit/Evropes juglindore nė pėrgjithėsi.
Miku i mirė nė ditė tė vėshtirė, thojm ne Shqiptarėt. Dhe vėrtetė doli se paskemi edhe tė tillė MIQĖ !

Demokratet me Klintonin, Pėr Shqiptarėt.
Republikanet me Bushin, Pėr Shqiptarėt.
Demokratėt (sėrishtė) me Obamėn/Klintonin, dhe duket tė mos ketė ndryshuar asgjė nė Miqėsit e popujve tanė.
Amerika "lutė" Bangladeshin ta njohė Kosovėn si Shtet tė Pavarur e Sovran!

Murgesha
04-05-09, 23:01
Me konė qė marrin mėsim edhe shqiptarėt prej Amerikanėve e me qenė sė paku njėherė pėr Shqiptarėt.

murrizi
05-02-10, 18:35
Mbahu Nėno mos ke frig, se i ke gjinen tu midis Beogradit:


Uorlik: Statusi i Kosovės, ēėshtje e mbyllur

“Pėr SHBA-nė ēėshtja e statusit tė Kosovės ka pėrfunduar, por Amerika beson fuqishėm se ėshtė nė interesin e Serbisė qė tė zgjidhen ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me cilėsinė e jetės, sundimin e ligjit dhe sistemin e drejtėsisė pėr tė gjithė qytetarėt nė gjithė Kosovėn. Nė kėto fusha mund tė bashkėpunojmė”, ka deklaruar ambasadorja e re amerikane nė Serbi....
Postuar: 15:48:29 / 05.02.2010 nė rtk.live

Nė njė intervistė pėr mediat serbe ambasadorja Uorlik ka thėnė se Uashingtoni mbėshtet Serbinė nė rrugėn drejt integrimit euro-atlantik. (REL)

murrizi
03-07-10, 10:59
Veq mjafton ta lexosh Pupin :biggrin: para njė viti ēfar "ngjyre" i ka dhėnė miqėsis mes popullit tonė dhe atijė Amerikan, dhe u kry puna.


Me rastin e shėnimit tė 4 Korrikut, Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-ve, Ambasadori amerikan nė Kosovė, Kristofer Dell, shprehu edhe njė herė mbėshtetjen e vendit tė tij pėr Kosovėn...Postuar: 11:15:47 / 03.07.2010
Me rastin e shėnimit tė 4 Korrikut, Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-ve, Ambasadori amerikan nė Kosovė, Kristofer Dell, shprehu edhe njė herė mbėshtetjen e vendit tė tij pėr Kosovėn, duke thėnė se miqėsia ndėrmjet popujve tė dyja vendeve do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Lexojeni ju lutėm frigėn e Princit Dell, se mos dikujt nga Shqiptarėt po i shko mendja tė prishet me Amerikėn :tongue:.
Jo i nderum, Nėse prishemi unė me ty (ose hashimi me ty) Miqėsia mes pupujve tanė nuk filloi e as qė mbaron me ju dy, kėtu kemi tė bėjmė thjesht me dy politikaj amator !

Arb
03-07-10, 14:24
Ani cka je ka don me thane me kete pune o Murriz?

Se tybe t'pshtjellt t'kish fal zoti...

murrizi
04-07-10, 20:05
Kjo do me than Arb:

Urime Dita Pavarsis Amerik nga miku i juaj Murrizi me gjithė popullin e Kosovės.


Ndėrsa, gabimet politike qė ėshtė duke i bėrė kohė pas kohe dhe n'krye t'vetin Princi (Ambasadori) Dell, nuk e rrezikojnė, dhe nuk ka asnjė shanc tė vetme ta rrezikojn Miqėsin e popujve tanė !

murrizi
11-07-10, 16:00
Kosovarėt i duan amerikanėt dhe pėrjetėsisht i falėnderohen SHBA-sė

Publikuar: Sot, mė 11 korrik 2010
New York, 11 korrik - Nė shtypin amerikan gjatė dy ditėve tė fundit janė botuar dy udhėpėrshkrime tė dy grave amerikane qė ndaras e kanė vizituar Kosovėn, ku i kanė djemtė me punė nė organizata amerikane dhe prej nga janė kthyer me pėrshtypje mė tė mira e tani kėtė pėrvojė tė tyre e sjellin tek lexuesit amerikanė, raporton RTK.
Nė shkrimin e parė nė tė pėrditshmen konservatore tė Chicagos, Chicago Tribune, me titull “Kosova nė ngritje,” autorja Karen Torme Olson, e cila pėr tė dytėn herė pas tetė vitesh vizitonte Kosovėn, thotė se kudo nė Kosovė ‘sheh vetėm ndėrtime dhe rrugė tė reja dhe tani mungonin shenjat kujdes nga minat. Kjo frymė optimizmi ndjehej
kahdo qė shkoje,’ shkruan zonja Olson.
“Njė gjė qė mė kishte emocionuar mė sė shumti para tetė vjetesh e qė fare nuk kishte ndryshuar ėshtė dashuria e kosovarėve pėr Amerikėn dhe popullin e saj. Asgjė tjetėr mė shumė nuk e bėn njė udhėtar tė ndjehet si nė shtėpinė e vetė,” thekson shkrimi nė Chicago Tribune.
“Kosovarėt i duan amerikanėt dhe ata pėrjetėsisht i falėnderohen Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr ndihmėn qė ju dhanė gjatė dhe pas luftės pėr pavarėsi,” thuhet nė shkrimin tjetėr nė tė pėrditshmen Danville News.
“Janė kėta njerėz tė cilėt me krenari valojnė flamurin amerikan dhe i kanė vendosur statujėn e presidentit Bill Clinton nė njė nga sheshet kryesore,” shkruan nėna tjetėr qė poashtu e ka djalin me punė nė Kosovė, Mary Kay Sweiker nė shkrimin me titull “Udhėtimi nė Kosovė i largon stereotipet e zakonshme.

Neferta
12-07-10, 11:58
Kush nuk eshte me imperi eshte ne robri kete tha nje komshi imi qe mbledhe kanaqe per eksistence.

Dilaver
16-07-10, 18:01
Klinton lobon nėpėr botė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

http://www.botasot.info/mesme/hillaryClinton_1359963c.jpg

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton ėshtė e pėrfshirė mė drejtpėrsėdrejti nė lobimin e shqiptarėve tė Kosovės nėpėr botė qė tė mos votohet pro rezolutės serbe (nė OKB) dhe qė tė vazhdohet me njohjen e Kosovės si shtet, pohon shtypi i sotėm beogradas.
Nė vendet tė cilat nuk e kanė njohur Kosovėn, shqiptarėt shkojnė nė shoqėri tė zyrtarėve tė Departamentit tė Shtetit, sepse mė mungesė tė marrėdhėnieve diplomatike, vetė nuk mund tė caktojnė takime, ndaj Amerika e bėn pėr ata.
Para mbėrritjes sė delegacionit tė Kosovės, Klinton thėrret presidentin ose kryeministrin e shtetit dhe paralajmėron ardhjen e njė "delegacioni shumė tė rėndėsishėm", pohon gazeta "Blic" tė ketė mėsuar nga qarqe diplomatike tė afėrta me Departamentin e Shtetit.
Kėshtu, bie fjala, Hilari Klinton para dhjetė ditėsh i ka telefonuar kryeministrit tė shtetit Antigua dhe Barbude, njė nga 14 vendet e vogla nė ishujt e detit tė Karaibeve, dhe ka theksuar qė tė ketė nė vėmendje kėtė vizitė.

murrizi
16-07-10, 22:42
Nuk paske bo mirė Dilaver qė paske folė pėr Ameriken, mundė ti shkatoj dhemje barku kjo dikujt kėtu.

Neferta
16-07-10, 22:56
Kisha per te shtuar se pa usa do te ishim sardele ne goje te krokodilit.

murrizi
19-07-10, 11:15
SHBA: Asnjė pavarėsi nuk ėshtė gjykuar pėr shkelje ligjesh

Publikuar: Sot, mė 19 korrik 2010 nė koha.net
http://www.dardania.de/vb/upload/repository/images/19shba4.jpg

Washington, 19 korrik - Derisa pritet qė kėsaj tė enjte tė jepet mendimi kėshillues, rreth ligjshmėrisė sė pavarėsisė sė Kosovės, i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, qėndrimi amerikan ka qenė gjatė gjithė kėsaj kohe se Gjykata duhet tė vendosė ose nė favor tė Kosovės ose tė pėrmbahet nga ēfarėdo vendimi, raporton nga kryeqyteti amerikan RTK-ja.


Nė argumentet qė paraqitėn Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė Hagė nė mbrojtje tė ligjshmėrisė sė pavarėsisė ishte edhe vlerėsimi se pavarėsia ka avancuar lirinė dhe
stabilitetin nė Ballkan .

‘Pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė njė diēka qė kontrollohet nga ligji ndėrkombėtar’ por ėshtė ‘rrėnjėsisht njė veprim politik… tė cilin shtetet veē e veē vendosin se a do ta njohin apo jo.’

Idetė qė qarkullojnė, sidomos nga pala serbe, pėr mundėsinė e bisedimeve rreth statusit pas dhėnies sė mendimit kėshillues, zyrtarėt amerikanė i kanė quajtur tė kota, sepse njė orientim i tillė do tė ‘shthurte marrėveshjet e mundimshme politike, tė cilat kanė sjellė stabilitet nė rajon.’

“Pavarėsia e Kosovės”, thonė zyrtarėt amerikanė, “ėshtė njė realitet dhe ajo arsyetohet pėrballė shtypjes historike nėn okupimin serb.”

Pėrveē kėsaj, Washingtoni zyrtar argumenton se asnjė nga mbi 100 deklarata tė pavarėsisė anekėnd botės nuk ėshtė gjykuar tė ketė shkelur ligjin ndėrkombėtar e kėtė nuk e ka bėrė as Kosova, thekson raporti i RTK-sė.
Faleminderit pėr rekomandimin

4peace
19-07-10, 11:33
Kush nuk eshte me imperi eshte ne robri kete tha nje komshi imi qe mbledhe kanaqe per eksistence.
Paska qene njeri "jashtazekonisht i urte", ky fare kanaqembledhesi. Prandaj dhe paska arritur pozite aq te larte ne hierarkine e kanaqembledhesve.

Sipas ketij "fillozofi" dhe "fillozofise" kanaqembledhese, shqiptaret nuk paskan qene fare gabim kur per me shume se 500 vjet paskan qene per dhe me imperi/nė (otomane).

Pikerisht ketu qendron edhe absuditeti i shqiptarit te gjore: se, kur eshte fjala per te kaluaren (nen sundimin otoman), jane zhurmaxhinjte me te medhenj te forumit. Kurse, kur eshte fjala per kohen e tashme (imperine amerikane) jane me besnik, me servil, me te nenshtruar...
...se ne cdo kohe.
Mire paska thene, ai qe ka thene:
"Budallakia (idiotesia) s'ka fund"

***

Daglasi
19-07-10, 12:15
Zoti qoft gjithmon me SHBA-

per keta qe nuk e dojn SHBA,ish kan mire me tregue a e din veten SHQIPTAR a serb-

se serbet e serbia e urren me tmadhe SHBA-

SHBA -e kan ne politiken AMERIKANE egziston liria mbi te gjitha,

por ajo vec vet nuk mundet asgje me ba ,

keshtu esht mire si jahudit,slovenet,SHqiptaret, me kotribue shume pervendin e vet,

ateher edhe SHBA e keni mbas veti-
Nese je i lige SHBA te don
Nese je i fort SHBA te respekton.

Neferta
19-07-10, 17:02
Paska qene njeri "jashtazekonisht i urte", ky fare kanaqembledhesi. Prandaj dhe paska arritur pozite aq te larte ne hierarkine e kanaqembledhesve.

Sipas ketij "fillozofi" dhe "fillozofise" kanaqembledhese, shqiptaret nuk paskan qene fare gabim kur per me shume se 500 vjet paskan qene per dhe me imperi/nė (otomane).

Pikerisht ketu qendron edhe absuditeti i shqiptarit te gjore: se, kur eshte fjala per te kaluaren (nen sundimin otoman), jane zhurmaxhinjte me te medhenj te forumit. Kurse, kur eshte fjala per kohen e tashme (imperine amerikane) jane me besnik, me servil, me te nenshtruar...
...se ne cdo kohe.
Mire paska thene, ai qe ka thene:
"Budallakia (idiotesia) s'ka fund"

***Pse a mos ishin popujt e vegjel ne imperin rromake te lire po mos ti bindeshin senatit rromak........., Ku eshte KARTAGJENA SOTE.

teutaA
19-07-10, 17:33
Klinton lobon nėpėr botė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

http://www.botasot.info/mesme/hillaryClinton_1359963c.jpg

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton ėshtė e pėrfshirė mė drejtpėrsėdrejti nė lobimin e shqiptarėve tė Kosovės nėpėr botė qė tė mos votohet pro rezolutės serbe (nė OKB) dhe qė tė vazhdohet me njohjen e Kosovės si shtet, pohon shtypi i sotėm beogradas.
Nė vendet tė cilat nuk e kanė njohur Kosovėn, shqiptarėt shkojnė nė shoqėri tė zyrtarėve tė Departamentit tė Shtetit, sepse mė mungesė tė marrėdhėnieve diplomatike, vetė nuk mund tė caktojnė takime, ndaj Amerika e bėn pėr ata.
Para mbėrritjes sė delegacionit tė Kosovės, Klinton thėrret presidentin ose kryeministrin e shtetit dhe paralajmėron ardhjen e njė "delegacioni shumė tė rėndėsishėm", pohon gazeta "Blic" tė ketė mėsuar nga qarqe diplomatike tė afėrta me Departamentin e Shtetit.
Kėshtu, bie fjala, Hilari Klinton para dhjetė ditėsh i ka telefonuar kryeministrit tė shtetit Antigua dhe Barbude, njė nga 14 vendet e vogla nė ishujt e detit tė Karaibeve, dhe ka theksuar qė tė ketė nė vėmendje kėtė vizitė.

edhe klintonit i kish met hatri tha se la ma me lobu grun per ks se un politikanve te ks kurr grat sjau pash:tongue:

Dallandyshja_718
20-07-10, 01:06
Te nderuar diskutues, j'u lutem permbahuni temes, perndryshe do te detyrohem t'i fshij postimet,,, disa vetem i fshina...Shpresoj ne mirekuptim! Diskutim te kendshem ne vazhdim!

Dallandyshja

Skyfter
22-07-10, 11:52
Sikur mos te ishin SHBA-te ateher mos vet per neve!THANK YOU!!!

Dilaver
23-08-10, 21:14
Analisti amerikan Ted Karpenter, nga Instituti Cato, pėr mediat serbe tha se diplomatėt amerikanė janė duke punuar edhe "jashtė orarit" nė mėnyrė qė tė pengohet rezoluta serbe....
„SHBA-tė e shohin propozimin serb si njė akt jo miqėsor ", ka thėnė Karpenter, duke paralajmėruar se kundėrshtimi serb i politikės amerikane "mund tė mos nxis intervenim ushtarak, por se SHBA janė mjaft me ndikim sa t'ia nxijnė jetėn cilitdo vend qė u kundėrvihet". Karpenter po ashtu citohet tė ketė thėnė se Serbia nė fund do tė duhet ta pranojė pavarėsinė e Kosovės, por duke e ndėrlidhur kėtė me skenarin e "pėrshtatjes sė kufijve", skenar qė do tė pėrfshinte jo vetėm Kosovėn, por edhe Bosnjėn e Hercegovinėn. Ai konsideron se Serbia do tė mund tė pajtohej me humbjen e Kosovės, nėse asaj do t'i bashkėngjitej Republika Serbe e Bosnjės, duke shtuar se ky skenar ka gjasa, por vetėm nė njė periudhė afatgjate.

Guri i madh
23-08-10, 23:13
Te nderuar diskutues, j'u lutem permbahuni temes, perndryshe do te detyrohem t'i fshij postimet,,, disa vetem i fshina...Shpresoj ne mirekuptim! Diskutim te kendshem ne vazhdim!

Dallandyshja

mbaje rendin edhe qetsin publike


po te mos ishte amerika ne kosov nuk do te kishim ndegjue duke folur shqip


ju te nderuar bashk kombtar qe i perkisni fes islame nese e doni kombin ma par duhet ta falemenderon AMERIKEN nese doni me nderue KOMBIN


i kam te freskta ato inqizimet ne tropoj kur shkjet i debojshin shqiptart po ju konfiskonin dokumentat e identifikimit


tash kur e perkjtoj ket ngjarje ket politik barbare te serrbis i paraftyroj para,ardhsit ton qe jan largue nga kosova duke e e humb identitetin komtar duke marr rrrugen e pa kthim per ne ANADOLL


do me than shkinia gjithmon mundohet qe neve me na largue nga identiteti komtar , feja nuk e pengon serrbin per me e qeviris kosoven

Arb
24-08-10, 17:45
Kaidanow, njeriu i parė i SHBA-sė pėr Ballkanin

[http://www.telegrafi.com/fo/rajon/f.0824151328784_m.jpg

Nė administratėn amerikane, javėn e kaluar kanė ndodhur ndryshime tė rėndėsishme kadrovike. Nė vendin e njeriut tė parė tė ngarkuar me Ballkanin vjen Tina Kaidanow, ish-ambasadore amerikane nė Prishtinė.

Sipas gazetės serbe “Blic”, ambasadorja e parė amerikane nė Prishtinė, ėshtė e njohur me qėndrimet e veta anti-serbe dhe njė grua, pėr tė cilėn vlerėsohet se me gjallėrinė e vet ka kontribuar shumė nė shpalljen e Deklaratės pėr pavarėsinė e Kosovės.

Kaidanow, qysh nė vitet 90’, kur ishte bashkėpunėtore e Richard Holbrook, ishte e njohur qė nė ēdo problem tė shoh ‘nacionalizmin serb’ dhe ‘propagandėn serbe’.

Zgjedhja e saj nė administratėn amerikane (zėvendėsndihmės i Sekretarit Shtetėror pėr Evropėn dhe Euro-Azinė) nuk ėshtė e mirė pėr Serbinė, sepse ajo asnjėherė nuk e ka fshehur simpatinė dhe ē’ėshtė me rėndėsi antipatinė ndaj shteteve tė caktuara, ka deklaruar pėr “Blic”, Obrad Kesic, analist i njohur nė Washington, duke pėrkujtuar se gjatė luftės nė BeH, Kaidanow nė kabinetin e saj ka mbajtur flamurin e madh kroat nė mur. /Koha/Telegrafi/

Izraeliti
24-08-10, 21:46
Lajm shumė i mirė pėr Kosovėn dhe Shqipėtarėt. Person ma adekuat se Tina Kaidanow pėr kėtė pozitė, s’besoj se ka Amerika. Veq pėrhajėr i koft pozita e re, e ishalla na ndihmon edhe ma shumė qė na ka ndihmu. E ishalla e urton edhe Christopher William Dell-in se na ka marrė goxha me t’egėr ky far ambasadori.

tipi engjellor
25-08-10, 21:31
Une po shkruaj nje koment per shba pra mendoje qe ne shqiptaret i kemi shume borgj qe smundemi me ja kthy kurre po bile keq mos mi bere po mos te kishum perkrahjen e tyre sot nuk do ishum ketu ku jemi,se per interesat e shba ne nuk kemi te drejt te paragjykojm se qka ben ne interesa te veta normal poqese nuk ruan ajo shtetesin e vet normal qe ka shume armiq qe deshirojne te shkatrrojne.

uliksi31
25-08-10, 23:56
Sikur mos te ishin SHBA-te ateher mos vet per neve!THANK YOU!!!

U pat takue shaljani me Klintonin, tash si me ja rrit neren per shlirimin e Kosoves menon vet me veti ; me i than thankyou ju dokt pak, por i thot thankyou sha Zoten very much.:biggrin:

murrizi
25-08-10, 23:58
hahahahahahahahahaaaaaaa

premium
26-08-10, 00:00
hahahahahahahahahaaaaaaa
hahahahahahahahahaaaaaaa PO .. ēka mendove ti
ende punojnė fshisat elektrike ;D

lirik
18-03-11, 05:09
hahahahahahahahahaaaaaaa

murrizi si duket e paska me arabi ky hajt murriz thuaj njiher sikur te mos ishte wehabija e jo amerika hajt murriz thuaj de qele krejt luaj me karta qelė se siq po shihet andej je

lirik
18-03-11, 05:13
Absolutisht sikur te mos ishte potenciali ushtarak dhe armatimi e bombardimi i fuqise amerikane dhe te natos nuk do te ishte pas as ne enderr qlirimi i kosoves
vetem kjo dridhje e madhe e bombardimeve e ka dridhe serbine deri ne kapitullim
-fuqi tjeter e forte qe serbia do ti trembej nukkishte per kohen
prandaj amerika po kush ky fakt nuk mund te mohohet

murrizi
03-04-12, 20:27
Mbahu Shqiptari mos ke frik, Tė erdhen Amerikanet nė Kosovė

http://www.koha.cingerr.com/repository/images/f1_03kongresist-jpg1333476483.jpg

Arb
03-04-12, 22:26
Mbahu Shqiptari mos ke frik, Tė erdhen Amerikanet nė Kosovė


Kend me e taku se?

Nje rrospi te mahalles...

premium
04-04-12, 00:19
Tė jemi sikur qė jemi , sikur amerika kurrė mos tė jemi , sepse ende nga damarėt e tona tė gjakut na rrjrdh merhameti e sadakaja.

Koha e tyre ka ardhur te mosbesimi nė fejėn e vet (nė Zot) i vetmi mbeshteten nė besimin e shkatrimit tė Botės (besojnė armėve tė vet).asgjė mė shumė perspektiv shpirterore nuk kanė.

ēdo fillim ka mbarim
jeto e mendo
jeto pa hile...
mos mashtro
mė afėr se vdekja , asgjė nuk ėshtė.

murrizi
04-04-12, 06:41
Kend me e taku se?

Nje rrospi te mahalles...

Nuk e dije sa jeni ne dijeni ju "arb" por Zonja Atifete Jahjaga eshte Presidente e Republikes se Kosoves.
kjo mbase nuk do te ju beje ndonje pershtypje te madhe ?!

Kercovari
05-04-12, 15:02
JO ore ky arb nuk di se edhe "nenat" tona jan te tilla perderisa jan lavar ne te babit....per arb ska shqiptare te paster perveq tij .