PDA

View Full Version : Gurthemelet e Pavarsis qė po gėzojm, Tė kujtojm pak Histori


Pupi
19-02-08, 00:00
Zakonisht nė tė tilla ditė, si kjo e Pavarsis sė Kosovės, ka edhe emocione. Sa gėzim,sa ethe, e sa tė vijnė nė kujtesė qaste nga mė tė ndryshmet e hisorikut tė Pavarsis sė Kosovės!
Njė ndėr historit ishte edhe Lufta Ēlirimtare e Kosovės, Luftėrat zakonisht askujt nuk i bien tė mira, por kur ato vijn, nuk ke nga t'u ikėsh, njėherit ėshtė nder i madhė tė flijohėsh pėr Atdhe. Kėtė e bėmė ne Shqiptarėt, e bėnė popujt e botės liridashės e do ta bėjnė edhe ne tė ardhmen mesiguri. Shpresoj qė neve kemi mbaruar me luftėra, dhe mu nga ky kėndė desha qė tė gjithė neve, nė frymen festive (pėr lakmi sa mirė dijm tė festojm) tė kujtojm njėkohėsisht edhe ata qė sot nuk janė nė mesin tonė, Pėr ne!


Pa dyshim qė Beteja e Kosharės zė njė vend tė merituar nė Histori, dhe mos tė dalė dikush e t'ia vesh pėr merit kėsaj apo asaj partie, Ushtarėt nuk kan parti!
Ja njė dokumentar:
http://de.youtube.com/watch?v=NZO_c4SGPfw

Urata
19-02-08, 00:36
PER HIR TE SE VERTETES

PER TE RUAJTUR KUJTESEN KOLEKTIVE

KOLONEL TAHIR ZEMA (http://de.youtube.com/watch?v=ijPhbKieGVY&feature=related)

Tahir Zema flet per Sali Cekun (http://de.youtube.com/watch?v=_ETk6ql-opo&feature=related)

http://de.youtube.com/watch?v=Mxwp8NWZgFE&feature=related

TAHIR ZEMA NATIONAL HERO-e deshi kosoven dhe kombin Shqiptar (http://de.youtube.com/watch?v=gup9KSx02m4&feature=related)

TAHIR ZEMA dhe AHMET KRASNIQI, deshmoret e harruar (http://de.youtube.com/watch?v=ihQTHNGH3MM&feature=related)

Urata
19-02-08, 00:51
SALI CEKU biografi e shkurter (http://de.youtube.com/watch?v=0XQTp8NpxJM&feature=related)

Lavdi Heroit!

Urata
19-02-08, 00:52
IBRAHIM RUGOVA flet per SALI CEKUN (http://de.youtube.com/watch?v=d2UUbW_Sahs&feature=related)

SoKoLi-i-Maleve
19-02-08, 02:45
Nė shkurt tė vitit 1997, nė Lutjet Tradicionale tė Mėngjesit, nė Shtėpinė e Bardhė nė Washington, Nėna Tereze ishte pėrkulur para Presidentit Rugova, ia kishte marrė e ia kishte puthur dorėn dhe pastaj i ishte drejtuar ish presidentit tė SHBA-ve Bill Klintonit, duke i thėnė:
"Zotni President. Ky ėshtė presidenti im dhe i Kosovės – Ibrahim Rugova. Tė lutem ma ke nė kujdes, bashkė me popullin tim!"

Mbas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, Klinton kishte shkuar nė Kalkutė dhe duke u lutur mbi varrin e Nėnės Tereze, ndėr tė tjera i kishte thėnė:
"Nėnė, ndjehem krenar dhe i ēliruar nė shpirt, qė Zoti na ndihmoi dhe ta ēova nė vend amanetin! Tashmė populli yt nė Kosovė ėshtė i lire dhe po ndėrton demokracinė".


Nuk e kemi lehtė ta festojm Ditėn e Madhe tė Pavarėsisė, pa profetin, strategun dhe themeluesin e Shtetit tė Kosovės. Zemrat tona po kėndojnė e vallėzojnė nėn trysni drithėrimash, por po pėrmbahemi dhe nuk do t'i zbehim vezullimat karakteristike tė Krenarisė Arbėrore, sepse sytė e shpirtit tanė do tė shohin nė ballė tė valles festive Ty President Rugova!
Gezuar Pamvarsin,per te cilen aq shum punove,vuajte,u mundove dhe jetove.
Te qoftė gjithmonė i lehtė dheu i Kosovės, qė aq shumė e dashte!
Do te je gjithmonė shembull inspirues i virtytetve te dashnis per kombin dhe verige e lavdisė dhe krenarisė sonė kombėtare, per tė gjithe ata qe ne zemrat e tyre ndihen shqiptare!

Lavdi ju qoft te gjith atyre qe punuan,luftuan,derdhen gjakun ,humben jeten,hargjuan kohen,derdhen pasunin ,njoftuan dhe afruan miqe per kauzen e shenjt te clirimit te Kosoves.

Gezuar Pamvarsin te gjithve dhe mos te harrojm ta thojm te verteten,si dhe mos te harrojm vujatjet dhe punen e Atyre qe na sjellen deri tek kjo dite e lumtun,se kur harrohen gjanat asht rrezik se perseriten,Gezuar.

dardan100
20-02-08, 21:36
Me deklaraten e shpalljes se pavarsise se Kosoves, perpos madhestise se asaj dite qe do te mbetet e paharrueshme per te gjithe ne, Ndodhi edhe " mitizimi" i liderve tane, i ketyre VIP te skenes sone te gjore poltike, ndodhi ajo qe treshja (Sejdiu - Thaēi - Krasniqi) e ka enderru edhe e ka "arkitektu" me perpikshmeri; pra qe te jene ne altarin e pavarsise, ta shpallin ate, dhe ti marrin te gjitha meritat per kete dite.
Sipas tyne tash populli do te thote se jane ata "njerzit e pavaresise". Dhe ne kete menyre ata mendojne se do te ekzistojne edhe shume vite tjera ne skene politike kosovare, edhe nese deshtojne ndonje gje, (sipas tyre) atyne do t'iu falet, HEJ more, ata na prujten PaMvarsin, moreeee!!!! ( verberia dhe shkurtpamesia e ketij populli)

Mirpo, cilet jane meritoret per kete dite, ne menyre qe mos ta harrojme kurre, e mos te habitemi, JA KU I KEMI :
1) DESHMORET ,pra ata qe rane per lirine dhe pavaresine tone, dhe te cilet nuk ishin prezent fizikisht me 17 shkurt! (Adem Jashari me familje, Sali Ceku, Agim Ramadani, Zahir Pajaziti, Luan Haradinaj, pse jo edhe Tahir Zema........... e shume luftetare te tjere , martire te kombit
2) IBRAHIM RUGOVA , lufta paqesore -njohja nderkombetare e ēeshtjes se Kosove, konsolidimi i lidhje miqesore me SHBA dhe vendet e Evropes perendimore gjate viteve te 90-ta..
Mu per kete pasoi konsensusi unik i tyre ne keto dite te njohjes se pavaresise. Prandaj kur them se Sejdiu dhe Thaēi e gjeten gati Shtetin e Kosoves, nuk po shpifi asgje, por vetem po e them realitetin ( A e shihni se si Hashim Zeza e kopjoi fije e per pe presidentin Rugova?, Prandaj ju lutem!!)
3) POPULLI I KOSOVES , ATA 1 milion refugjate (800'000 ne Shqiperi, 120'000 ne Maqedoni, 40'000 ne Mal te Zi, e 40'000 te tjere drejt Evropes) qe sensibilizuan tere boten e qyteteruar e cila u tmerrua nga shfarosja mizore qe po i bente regjimi ēnjerzor i Beogradit (prandaj ketu hyn edhe intervenimi i Natos, si reagim ndaj spastrimit etnik)

Kjo nderhyrje ishte per t'ua bere me dije atyre te infiltraurve te Partise se Kuqe , ketu ne Forumin Dardania, te cilet me eufori i quajne keta lidere te lartpčrmendur si ata qe e bene pavaresine, si p.sh: Sunshine e komuniste te tjere! Gjithashtu dua t'ua perkujtoj se NE (pjesa e shendoshe e shoqerise kosovare) nuk harrojme perdhosjen qe iu be figures se Ibrahim Rugoves ne hollin e Kuvendit te Republikes se Kosoves!! Mos harroni, i qofshi fale ketyne diteve te para te pavaresise!

dhe gjithashtu mos harroni, 3 jane meritoret per pavaresine e Republikes se Kosoves!

Guri i madh
20-02-08, 22:23
kontribut tė madh kombtar ka dhan edhe i ndjeri ANTON QETA njeri qe pajtoj shqiptaret i beri tė gjith nji ,njeri qe ka tubue mijra shqiptar kudo qe ka shkue pra mos te harrojm tė madhin e kombit ANTON QETEN

Pupi
20-02-08, 22:32
Perpos meje Deshires qe jam kryesorja ne ardhjen e kesaj pavaresie, Thaqi more e askush tjeter.
Ate dite kur e shpalli pavaresin fajin u mundu me ja lon familjes se Adem Jasharit me reprezentues Rifatin i cili perpos mustaqeve qe e veqojne nga te tjere njerezit e thjeshte nuk ka kurrfar merite a faji pse ne jemi sot te pavarur.

Ja pse "ndryshon" Familja Jashari nga tė tjerėt!
(Me frigė, qė do ti mbesin shumė kujt borxh, pa i pėrmendur emrin-Dėshmorėve)

Adem Jashari (1955 – 1998) http://theranda.com/portal/images/UCK-ja/ademjashari.jpgAdem Jashari lindi nė Prekaz tė Drenicės, mė 28 nėntor 1955. Kėtė vit, Shaban Jasharit, krahas Festės sė Flamurit, qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e posa tė lindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut. Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė kersėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S“do tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani t“i kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė. Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė. Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor. Ai pa ndonjė kundėrshti vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn. Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar nga bandat serbe.Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar. Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė bėme e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave tė qartur tė lirisė, Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė. Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari tė luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė. A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945? A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase? Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecen guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė cilėsi e nė sasi numrin e luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur cilėsin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981, tė cilat u shndėrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim magjik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori ndodh edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re. Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj sinēerisht e vendosmėrisht nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare. Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri pėr hirė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, karieriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės. Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri, Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund t“iu trokaste nė porta. Ai do t“iu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė t“ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve. Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund t“i kishte. Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė. UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund t“i besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė. Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997. Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė mėngjesit e hershėm tė 5 prillit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e rreptė. Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm. Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi. Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja. Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi. Komandanti Legjendar i UĒK-sė me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit - Ftesės sonė Kombėtare.

Pupi
20-02-08, 22:46
Hej Pupi nuk fola per Ademin, ate moti nuk e kemi ne mes tonin po per Rifatin qe e prezentoi Ademin ne ate kuvend burrash e grash. Keshtu qe te mos keqkuptohemi.
Kemi edhe shum familje tjera qe kan dhen bijt e vete per ket toke e kan mujt me qen prezente ate dite te madh, ketu ta kam hallin more Pupi.

Nga ajo edhe unė e shtova qė nė fillim, se kam frigė, qė sė paku kėtu nė forum tė mos i mbesim borxhė atyre qė vun ,, Gurthemelet e para tė Shtetsis sonė".
Edhepse, Rifat Jashari atė ditė duhej tė veqohej! Dhe nga kjo edhe mbaron "Misioni" i tijė!

get_up
21-02-08, 09:02
PAS Atyre trimave te koshares , ja keta trimat ne thellesi te Maleve te Kosoves , Drenice ,Dugagjine e LLap . "KURRE MOS I HARRONI DHE TREGOJUNI FEMIJEVE TUAJ" - Thaqi

http://de.youtube.com/watch?v=r1JU2jwce7E&feature=related

get_up
21-02-08, 09:06
Hej Pupi nuk fola per Ademin, ate moti nuk e kemi ne mes tonin po per Rifatin qe e prezentoi Ademin ne ate kuvend burrash e grash. Keshtu qe te mos keqkuptohemi.
Kemi edhe shum familje tjera qe kan dhen bijt e vete per ket toke e kan mujt me qen prezente ate dite te madh, ketu ta kam hallin more Pupi.

Kuvendi i Kosoves nuk eshte 1000 metra katror , aty ka pas vend per dy familje dhe esht zgjedhur ajo e Jasharajve qe luftuan me arme , dhe ajo e Rugoves qe luftoi me laps e paqe.
Ma drejt ska ku shkon ma .

Bjeshka1
21-02-08, 15:06
Tragjedia filloi ne1389 dhe perfundoi (se paku pjesa me e madhe megjithe se kambetur pak pa u krye) ne 2008.

Pupi
06-03-08, 21:56
Edhe kjo nuk guxon tė mbetet pa u lexuar.


Liderėt e Republikės sė Kosovės pėrkulen para varrezave tė dėshmorve nė Prekaz

http://www.dardania.de/vb/upload/../../img/../img/cnt/news/Bac_u-kry-170X130.jpg Nė Ditėn e Dėshmorėve tė UĒK-sė, zyrtarė tė lartė tė Republikės sė Kosovės, presidenti Fatmir Sjediu, kryeministri Hashim Thaēi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, liderė tė partive politike, pjesėtarė tė TMK-sė, veteranė tė UĒK-sė dhe njė numėr i madh i qytetarėve nga tė gjitha trojet shqiptare kanė bėrė homazhe pranė varrit tė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari dhe dėshmorėve tjerė tė familjes Jashari nė Prekaz. Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu ia dorėzoi familjes Jashari, dekoratėn "Urdhri Hero i Kosovės", me tė cilėn mė 26 nėntor 2004, Presidenti historik i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova e pati dekoruar komandantin e UĒK sė, Adem Jasharin.

Mė kėtė rast Presidenti Sejdiu tha se familja Jashari ėshtė njė simbolikė e veēantė e pėrkushtimit dhe sakrificės pėr pavarėsinė e Kosovės.

Kryeministri Hashim Thaēi ka vlerėsuar se institucionet e Kosovės e kanė jetėsuar amanetin e Komandantit Legjendar Adem Jashari, sakrificėn dhe vullnetin e tij, dhe shtoi se nuk ka gjė mė tė mirė se sa sot t'i shohėsh bashkė tė gjithė nė Prekaz, duke respektuar dhe nderuar luftėn.

Homazhe u bėnė edhe nė varrezat e dėshmorėve nė vendet e tjera, kurse nė Gllogjan bėri homazhe edhe delegacioni i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės i prirė nga gjenerallejtėnant Sylejman Selimi.

Sot nė mbrėmje mbahet Akademi solemne nė sallėn “1 tetori” nė Prishtinė.
| s.b & RTK staff |

Pupi
06-03-08, 22:10
FJALA E PRESIDENTIT FATMIR SEJDIU NĖ AKADEMINĖ SOLEMNE KUSHTUAR 10 VJETORIT TĖ RĖNIES SĖ KRYEKOMANDANTIT ADEM JASHARI

6 mars 2008

Salla "1 Tetori", Prishtinė, 06 mars 2008

E nderuara familje Jashari,
I nderuar kryetar i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės,
z. Jakup Krasniqi,
I nderuar Kryeministėr i Republikės, z. Hashim Thaēi,
Tė nderuar ministra e deputetė tė Republikės sė
Kosovės,
Tė nderuar pėrfaqėsues tė jetės shoqėrore, akademike e
kulturore tė vendit,
Zonja dhe zotėrinj,


Sot, dhjet vjet pas rėnies sė tij nė altarin e lirisė,
vendi ynė pėrkujton veprėn e Adem Jasharit,
Kryekomandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,
Heroit tė Kosovės, nė shtetin e pavarur, tė njohur
edhe ndėrkombėtarisht nga njėzet e sa vende, kur ende
nuk janė bėrė tri javė qė kur u shpall nga Kuvendi
Kosova e pavarur dhe sovrane.

Ideali pėr tė cilin luftoi dhe u flijua Adem Jashari,
bashkė me dhjetėra anėtarė tė familjes sė gjerė
Jashari, me shumė familje anekėnd Kosovės, me mijėra
pleq e tė rinj, gra e burra, me mijėra dėshmorė e
martirė, u realizua plotėsisht me lirinė e 12
qershorit tė vitit 1999 dhe me pavarėsinė e 17
shkurtit tė vitit 2008.

Sot pėrkujtojmė me krenari jetėn e atyre qė u flijuan
pėr Kosovėn pėrgjatė udhėtimit tonė tė shenjtė pėr
liri dhe pėr pavarėsi, i cili u pėrmbush me njohjen
dhe pėrqafimin qė po merr Republika e Kosovės nga tė
katėr anėt e globit tokėsor. Kėtu hyjnė breza tė tėrė
njerėzish prej pothuaj njė shekulli, qė kur, nė
rikonfigurimet shtetėrore tė kėsaj pjese tė Evropės
Juglindore, pas rėnies sė Perandorisė Otomane dhe
Luftės sė Parė Botėrore, Kosova mbeti nėn sundimin
serb e jugosllav.

Liria dhe pavarėsia e Kosovės do t'u sjellė paqen e
pėrhershme tė gjithė pjesėtarėve tė kombit: atyre qė
kanė shkuar nė pėrjetėsi dhe prehen nė dheun e
Kosovės, por edhe vdektarėve, bashėkohanikėve e
pasardhėsve tė tyre. Adem Jashari, Komandant Legjendar
i UĒK-sė, i themi edhe Komandant Historik, ra nė
altarin e lirisė para dhjetė vjetėsh, bashkė me
prindėr e bij. U flijuan tre breza tė njė familjeje,
pėr t'u shkrirė nė njė njė kohė tė pėrjetshme: nė
eternitet.

Emri i Adem Jasharit ėshtė pėrtėrirė nė familjen
Jashari, njė traditė e vjetėr e kombit tonė, qė ka
kaluar historikisht nėpėr stuhi tė rėnda
ekzistenciale. Emrin e Adem Jasharit e mbajnė sheshe,
shkolla e institucione tė tjera. Por, mbi tė gjitha,
ai ruhet nė kujtesėn tonė, nė kujtesėn e popullit tė
Kosovės.

Republika e Kosovės ka sot shumicėn e strukturave
shtetėrore, tė cilat e bėjnė njė shtet shtet, duke
pėrfshirė edhe flamurin e stemėn. Kėto janė bėrė tė
mundshme falė punės institucionale e luftės politike
dhe me armė qė ka bėrė populli i Kosovės drejt synimit
shekullor e cakut historik, e cila bėhej mė e mundshme
atėherė kur dukej mė sė vėshtiri, nė vitet 1998/99, nė
kulmin e luftės pėr liri e pavarėsi tė vendit tonė. Nė
ato orė tė liga tė barbarisė qė vinte nga makineria
ushtarake e paraushtarake serbe, pėrballė saj qėndruan
populli i Kosovės me luftėtarėt e vet tė lirisė dhe
aleanca mė e madhe qė ka njohur njerėzimi, NATO-ja.
Lufta jonė e drejtė, vlerat demokratike
euro-perėndimore, fituan mbi barbarinė. Kosova doli e
lirė, pas pėrgjakjes sė madhe, duke lėnė 15.000 jetėra
kosovarėsh nė themelet e lirisė e tė pavarėsisė sonė.

Republika e parė e Kosovės, shteti paralel i
kosovarėve, siē njihej nė botė, duke organizuar jetėn
shoqėrore e politike, afirmoi kulturėn shtetformuese
tė shqiptarėve tė Kosovės, por edhe shpirtin e
rezistencės e tė luftės totale pėr ēlirim nga okupimi.
Lufta politike e diplomatike e Kosovės, e mishėruar
dhe udhėhequr nga Presidentit historik Ibrahim Rugova,
dhe lufta e armatosur, emblemė e sė cilės ėshtė
Kryekomandanti Adem Jashari, u frymėzuan nga ideali i
lirisė dhe i shtetit.

Tani qė kėto ideale janė realizuar, institucionet
demokratike tė vendit duhet ta shpiejnė Kosovėn drejt
integrimeve euro-atlantike. Kėshtu pėrmbyllim misionin
e madh, duke siguruar qė vendi ynė tė gjendet nė
familjen e madhe tė kombeve tė lira, nė gjirin e vet
tė natyrshėm perėndimor.

Kemi ende shumė punė pėrpara. Mirėpo, jemi tė bindur
se nuk do tė ketė mė nevojė pėr sakrificėn mė sublime
pėr t'i kryer kėto punė. Ne tė gjithė do tė vėmė nė
shėrbim tė vendit tonė dijen, punėn e guximin pėr ta
sendėrtuar plotėsisht shtetin e Kosovės.

Ju falemnderit!

Presidenti i Kosovės

Dr. Fatmir Sejdiu
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/homazhe%28060308%29_thmb.jpg

Guri i madh
07-03-08, 00:11
FJALA E PRESIDENTIT FATMIR SEJDIU NĖ AKADEMINĖ SOLEMNE KUSHTUAR 10 VJETORIT TĖ RĖNIES SĖ KRYEKOMANDANTIT ADEM JASHARI

6 mars 2008

Salla "1 Tetori", Prishtinė, 06 mars 2008

E nderuara familje Jashari,
I nderuar kryetar i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės,
z. Jakup Krasniqi,
I nderuar Kryeministėr i Republikės, z. Hashim Thaēi,
Tė nderuar ministra e deputetė tė Republikės sė
Kosovės,
Tė nderuar pėrfaqėsues tė jetės shoqėrore, akademike e
kulturore tė vendit,
Zonja dhe zotėrinj,


Sot, dhjet vjet pas rėnies sė tij nė altarin e lirisė,
vendi ynė pėrkujton veprėn e Adem Jasharit,
Kryekomandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,
Heroit tė Kosovės, nė shtetin e pavarur, tė njohur
edhe ndėrkombėtarisht nga njėzet e sa vende, kur ende
nuk janė bėrė tri javė qė kur u shpall nga Kuvendi
Kosova e pavarur dhe sovrane.

Ideali pėr tė cilin luftoi dhe u flijua Adem Jashari,
bashkė me dhjetėra anėtarė tė familjes sė gjerė
Jashari, me shumė familje anekėnd Kosovės, me mijėra
pleq e tė rinj, gra e burra, me mijėra dėshmorė e
martirė, u realizua plotėsisht me lirinė e 12
qershorit tė vitit 1999 dhe me pavarėsinė e 17
shkurtit tė vitit 2008.

Sot pėrkujtojmė me krenari jetėn e atyre qė u flijuan
pėr Kosovėn pėrgjatė udhėtimit tonė tė shenjtė pėr
liri dhe pėr pavarėsi, i cili u pėrmbush me njohjen
dhe pėrqafimin qė po merr Republika e Kosovės nga tė
katėr anėt e globit tokėsor. Kėtu hyjnė breza tė tėrė
njerėzish prej pothuaj njė shekulli, qė kur, nė
rikonfigurimet shtetėrore tė kėsaj pjese tė Evropės
Juglindore, pas rėnies sė Perandorisė Otomane dhe
Luftės sė Parė Botėrore, Kosova mbeti nėn sundimin
serb e jugosllav.

Liria dhe pavarėsia e Kosovės do t'u sjellė paqen e
pėrhershme tė gjithė pjesėtarėve tė kombit: atyre qė
kanė shkuar nė pėrjetėsi dhe prehen nė dheun e
Kosovės, por edhe vdektarėve, bashėkohanikėve e
pasardhėsve tė tyre. Adem Jashari, Komandant Legjendar
i UĒK-sė, i themi edhe Komandant Historik, ra nė
altarin e lirisė para dhjetė vjetėsh, bashkė me
prindėr e bij. U flijuan tre breza tė njė familjeje,
pėr t'u shkrirė nė njė njė kohė tė pėrjetshme: nė
eternitet.

Emri i Adem Jasharit ėshtė pėrtėrirė nė familjen
Jashari, njė traditė e vjetėr e kombit tonė, qė ka
kaluar historikisht nėpėr stuhi tė rėnda
ekzistenciale. Emrin e Adem Jasharit e mbajnė sheshe,
shkolla e institucione tė tjera. Por, mbi tė gjitha,
ai ruhet nė kujtesėn tonė, nė kujtesėn e popullit tė
Kosovės.

Republika e Kosovės ka sot shumicėn e strukturave
shtetėrore, tė cilat e bėjnė njė shtet shtet, duke
pėrfshirė edhe flamurin e stemėn. Kėto janė bėrė tė
mundshme falė punės institucionale e luftės politike
dhe me armė qė ka bėrė populli i Kosovės drejt synimit
shekullor e cakut historik, e cila bėhej mė e mundshme
atėherė kur dukej mė sė vėshtiri, nė vitet 1998/99, nė
kulmin e luftės pėr liri e pavarėsi tė vendit tonė. Nė
ato orė tė liga tė barbarisė qė vinte nga makineria
ushtarake e paraushtarake serbe, pėrballė saj qėndruan
populli i Kosovės me luftėtarėt e vet tė lirisė dhe
aleanca mė e madhe qė ka njohur njerėzimi, NATO-ja.
Lufta jonė e drejtė, vlerat demokratike
euro-perėndimore, fituan mbi barbarinė. Kosova doli e
lirė, pas pėrgjakjes sė madhe, duke lėnė 15.000 jetėra
kosovarėsh nė themelet e lirisė e tė pavarėsisė sonė.

Republika e parė e Kosovės, shteti paralel i
kosovarėve, siē njihej nė botė, duke organizuar jetėn
shoqėrore e politike, afirmoi kulturėn shtetformuese
tė shqiptarėve tė Kosovės, por edhe shpirtin e
rezistencės e tė luftės totale pėr ēlirim nga okupimi.
Lufta politike e diplomatike e Kosovės, e mishėruar
dhe udhėhequr nga Presidentit historik Ibrahim Rugova,
dhe lufta e armatosur, emblemė e sė cilės ėshtė
Kryekomandanti Adem Jashari, u frymėzuan nga ideali i
lirisė dhe i shtetit.

Tani qė kėto ideale janė realizuar, institucionet
demokratike tė vendit duhet ta shpiejnė Kosovėn drejt
integrimeve euro-atlantike. Kėshtu pėrmbyllim misionin
e madh, duke siguruar qė vendi ynė tė gjendet nė
familjen e madhe tė kombeve tė lira, nė gjirin e vet
tė natyrshėm perėndimor.

Kemi ende shumė punė pėrpara. Mirėpo, jemi tė bindur
se nuk do tė ketė mė nevojė pėr sakrificėn mė sublime
pėr t'i kryer kėto punė. Ne tė gjithė do tė vėmė nė
shėrbim tė vendit tonė dijen, punėn e guximin pėr ta
sendėrtuar plotėsisht shtetin e Kosovės.

Ju falemnderit!

Presidenti i Kosovės

Dr. Fatmir Sejdiu
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/homazhe%28060308%29_thmb.jpgoooo pup e paske harrue me shkrue qe sot nė mengjez u hjek flamur kombtar nė qeveri edhe nė presidenc


kta qena mujn me shkue me bae homazhe po sa ja vlen kur te gjith e dim se sa fjal te ėmbla patriotike i kan dhan para nji viti ktyre varrezave

Preshevar
07-03-08, 12:00
TI PĖRKUJTOJM
ATA QĖ U FLIJUAN
PER LIRINĖ E ATDHEUT


Nga: Muhidin Ahmeti


Ēdo popull nė historinė e vet ka momente tė kthesave tė mėdha, kur vendoset pėr fatin se do tė hyjė apo nuk do tė hyjė ai popull nė histori, me fjalė tjera, kur vendoset se do tė jetojė ai popull me dinjitet e krenari apo do tė jetė i detyruar tė eliminohet nga skena e jetės dhe historisė. Ato janė momente historike qė jetojnė pėrgjithmonė nė kujtesėn e atij populli, bėhen burim i gjallė i frymėzimeve tė reja. Janė momente kur shpirti kolektiv i atij populli, nxjerr nga gjiri i tij bijtė mė tė mirė pėr t’i bėrė urėkaluse e urėlidhėse ndėrmjet sė kaluarės e tė tashmes dhe pėr t’i siguruar po atij shpirti kolektiv tė popullit, vazhdimėsinė e mbamendjes nė shėrbim tė sė ardhmes.
Kėto ditė anembanė Kosovės po ripėrtėrihet dhe po rigjallėrohet kujtesa dhe mbamendja e njė ngjarjeje me rėndėsi vendimtare dhe detėrminuese pėr fatin e vendit e tė atdheut, pėr ēlirimin, lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Fjala ėshtė, pra, pėr luftėn e fundit tė Kosovės dhe pėr ata tė cilėt u flijuan, u bėnė kurban dhe dhanė jetėn dhe shpirtin e tyre qė ne tė jetojmė tė lirė, tė qetė e nė paqe nė vendlindjen tanė. I pari prej tyre ishte dėshmori e heroi mė i madh i kombit Adem Jashari, i cili u flijua me tėrė familjen e farefisin e vet, duke u bėrė legjendari i kombit dhe njėkohėsisht edhe garancia mė e madhe pėr kthimin nė vendlindje tė atyre njerėzve qė ishin larguar me dhunė nga vendi. Kėta njerėz, por edhe shumė tė tjerė nga e gjithė Kosova, luftuan dhe me veprėn e tyre u bėnė dėshmorė, heronj tė vendit, tė cilėt do tė pėrkujtohen sa tė jetė jeta, e pėrkujtimi i tyre mė i mirė ėshtė shpėrblimi i Zotit nė ahiret pėr shpirtrat e sakrifikuar ne dynja dhe pėr atė qė realizuan vendosjen e atdheut tė dyfishtė : atdheut hapėsinor dhe atij shpirtėror.
Lidhur me kėtė i dėrguari ynė Muhammedi a.s. ka thėnė:
“U shoft njeriu qė jepet pas arit, argjendit e luksit! Po iu dha, i vjen mirė, po s’iu dha, zemėrohet. U shoft, vdektė; po iu ngul njė gjemb, mos pastė kush pėr t’ia nxjerrė! Ē’lumturi pėr atė qė i hip kalit e lufton nė rrugėn e Zotit dhe pėr hir tė popullit ballėpėrballė me dushmanin, i mbytur nė pluhur kokė e kėmbė dhe kryen detyrėn e vet. Qoftė nė pararojė, qoftė nė praparojė, e kryen detyrėn trimėrisht, qėndron si luan. Ai ėshtė njė rob i tillė i Allahut qė midis njerėzve tė gėnjyer pas pamjes sė jashtme sikur s’ka fare popullaritet. Pėr mė tepėr, po kėrkoi leje s’i jepet, po kėrkoi diēka, kėrkesa nuk i pranohet.” (Buhariu – kap. xhihadi)
A ka kėnaqėsi mė tė madhe se tė vdesėsh, tė japėsh shpirtin e ėmbėl pėr popullin, vatanin, fenė lirinė dhe tė ardhmen. Mendimtarėt zhvillojnė filozofinė e kėsaj, dijetarėt pėrpiqen ta shpjegojnė. Poetėt shkruajnė epope pėr kėtė, politikanėt bėjnė oratori pėr tė nėpėr podiume dhe e mbrojnė nėpėr tavolinat e bisedimeve. Por janė ushtarėt, janė vetė ata qė ballafaqohen me vdekjen, qė bėjnė realitet fjalėt dhe shkrimet.
Ushtarėt janė ata qė sakrifikojnė gjumin e tyre nė mėnyrė qė njė popull i tėrė, burra e gra, tė mėdhenj e tė vegjėl, tė dobėt e tė fuqishėm, ta shijojnė tė qetė gjumin, ata qė e konsumojnė veten me qėllim qė populli tė jetojė pa frikė dhe qė e bėjnė mburojė ekzistencėn e vet pėr sigurinė e tė tjerėve. Ja, kėta janė tė denjė pėr t’u kujtuar me respekt.
Tė luftosh pėr mbrojtjen e vlerave themelore, sikurse janė: mbrojtja e jetės, e nderit dhe e moralit, dinjitetit e krenarisė, besimit e atdheut dhe ēdo gjėje qė ėshtė fisnike, e drejtė dhe madhėshtore, d.m.th. tė bėsh rezistencė aktive kundėr atij apo atyre qė mbjellin urrejtje, shkaktojnė krime e dhunė dhe tė japėsh jetėn tėnde nė mbrojtje tė atyre vlerave, do tė thotė tė jesh shehid, dėshmitar, dėshmor edhe i kėsaj bote edhe i botės tjetėr (shehidu’d-dunja ve’l-ahireh) – dėshmor i dunjasė dhe i ahiretit. Dėshmor qė dėshmon pėr kalueshmėrinė e dunjas dhe pėrjetshmėrinė e ahiretit; dėshmon pėr zhbėrjen e trupit dhe pavdekshmėrinė e shpirtit.
Pėr shehidėt e kėtillė Allahu xh. sh. nė Kur’an thotė:
“E pėr ata qė ranė nė rrugėn e Allahut mos thoni: “Janė tė vdekur”, jo ata janė tė gjallė, por ju nuk e kuptoni (gjallėrinė e tyre)” (El-Bekare, 154)
“Kurrsesi tė mos mendoni se janė tė vdekur ata qė ranė dėshmorė nė rrugėn e Allahut. Pėrkundrazi, ata janė tė gjallė duke u ushqyer te Zoti i tyre. Ata janė tė gėzuar me atė qė u dha Allahu nga tė mirat e Tij, dhe atyre qė kanė mbetur ende pa iu bashkuar radhėve tė tyre, u marrin myzhde se pėr ta nuk ka as frik as shqetėsim. Ata janė tė gėzuar me begati e dhurata qė ua dha Allahu, e s’ka dyshim se Allahu nuk ua humb shpėrblimin besimtarėve.” (Ali Imran, 169 – 171)

Preshevar
07-03-08, 12:00
Dėshmori apo heroi, i cili bjer nė luftė dhe me vetėdije e flijon jetėn e vet pėr atdheun, shkatėrron impulset themelore qė janė tė lindura nė ne. Njėri nga ato impulse ėshtė qė njeriu ta ruajė veten, tė shpėtojė jetėn e vet. Por, ja qė heroi e flijon e flak tė vetmen jetė qė ka, duke u bėrė martir, jep diēka qė nuk mund ta kthejė mė asnjėherė: jetėn e vet tė shtrenjtė.
Mirėpo, shehidi – dėshmori lufton qė tė jetojė e jo qė tė vdes, d.m.th. ai nuk e lakmon vdekjen nė mėnyrė tė verbėr, as nuk e jep kokėn nė mėnyrė tė verbėr pėr “kėnaqėsitė e xhennetit”... Jo, por vdekja e tij ėshtė e qėllimtė, e vetvetėdijshme, ka kuptimin dhe domethėnien e saj mė tė thellė. Ajo e bėn tė vdekurin tė gjallė dhe paralajmėrues pėr tė tjerėt se ekziston edhe njė jetė pas vdekjes. Dėshmori beson se njėherė vdes e dy herė jeton. Ai me vdekjen e tij tė vetėdijshme, dėshmon pėr ekzistencėn e jetės pas vdekjes, pėr ekzistencėn e jetės mė tė mirė, mė tė drejtė mė tė lartė, mė tė lumtur dhe mė cilėsore nė botėn tjetėr. Pėrndryshe ai nuk do ta flijonte jetėn e vet. Dėshmori e jep jetėn e vet me vetėdije, jo se nuk ka frik nga vdekja, por pėr shkak se motivi i tij pėr se e jep jetėn ėshtė mė i fuqishėm se vetė jeta. Jetėn njeriu mund ta flijojė vetėm nė emrin e atij, i cili i garanton pėrjetshmėrinė, pavdekshmėrinė dhe tė gjitha ato qė i pėrmendem mė lartė, e kėto kush mund t’i garantojė njeriut pėrveē Krijuesit tė tij – Zotit tė gjithėsisė – Allahut xh. sh..
Dėshmorėt e Kosovės, janė dėshmitarė e shembuj tė gjallė pėr tė tjerėt, pėr mirėsinė dhe vetėflijimin pėr tė mirėn, drejtėsinė, tė vėrtetėn, humanitetin, por njėkohėsisht edhe pėr ta dėshmohet se janė xhennetlinjė. Nė vdekjen e tyre janė tė pranishme melaqet, ata do tė jenė te Allahu nė shkallėn mė tė lartė, bashkė me pejgamberėt dhe me tė dashurit tjerė tė Allahut xh. sh.. Tė jesh dėshmor do tė thotė tė jesh nėn mėshirėn e pėrjetshme tė mė tė Mėshirshmit, nėn begatitė e pėrjetshme tė mė tė Pasurit, i Cili tė mirėt i shpėrblen e zullumqarėt i dėnon.
Ka shumė kategori shehidėsh, por vetėm grada e parė e shehidit, d.m.th. ai qė i del nė mbrojtje tė hapur jetės, nderit pasurisė, besimit dhe pragut tė shtėpisė, meriton qė gjaku i tij tė jetė zėvendėsim pėr larjen e kufomės sė xhenazes e rrobėt e tij, janė zėvendėsim pėr ēarēafėt e bardhė tė qefinit. Sepse shehidi, dėshmori nuk e pėrjeton periudhėn e jetės nė varreza, nuk kalon nėpėr berzah, as nuk del pėr tė dhėnė llogari, pėrkundrazi atė ditė, nė ditėn e Gjykimit kur tė gjithė njerėzit do tė dalin para Zotit pėr t’u gjykuar, dėshmori do tė paraqitet me plagėt e tij dhe me gjakun e tij, me fytyrė tė shndritshme e me sy tė gėzuar duke thėnė: “Tė kish dhėnė Zoti tė kisha vdekur dhjet (10) herė si dėshmor dhe po aq herė tė isha ringjallė.”
Pėr ata qė kanė rėnė nė rrugėn e drejtėsisė, Muhammedi a.s. ka thėnė:
“Mos ua lani xhenazet (dhe mos i mbėshtillni me qefinė), sepse ēdo plagė dhe i tėrė gjaku i tyre, nė ditėn e Gjykimit do tė lėshojnė aromėn e miskut mė tė mirė.”
Prandaj tė nderuar vėllezėr, duhet t’i kujtojmė sot dėshmorėt tanė, dėshmorėt e Kosovės, e pėrkujtimi ynė mė i mirė ėshtė, nė radhė tė parė, tė paraqesim gjendjen e atyre qė kanė mbetur tė jetojnė pa kujdesin e mė tė dashurve tė tyre dhe pastaj tė tregojmė nė praktik shpirtin tonė solidarizues e sakrifikues ndaj tyre.
Nga sa u tha mė lartė kuptojmė se tė gjitha kėto janė sprova tė mėdha pėr ne, nėpėr tė cilat duhet tė kalojė ēdo popull, e edhe populli ynė. Kėto janė mjete qė i pėrdor Krijuesi pėr tė kalitur shpirtin dhe vullnetin kolektiv tė njė kombi. Individėt bėhen tė lavdishėm e tė pavdekshėm vetėm nėpėrmjet sakrificave e vetėmohimeve, e popujt tė mėdhenj e tė fuqishėm vetėm nėse janė tė gatshėm pėr sakrifica pėr tė mirėn e pėrgjithshme.
Kėshtu, para nesh janė obligime tė mėdha qė na presin dhe pėr tė cilat jemi pėrgjegjės edhe si individė edhe si kolektivitet. Janė obligime e pėrgjegjėsi, para tė cilave nuk mund t’i mbyllim sytė. Ka shumė tė sėmurė e tė plagosur nė mesin e vėllezėrve tanė. Shumė familje tė shtypura, tė diskriminuara qė kanė mbetur pa kurrfarė pėrkujdesje, nė mėnyrė tė veēantė familje tė dėshmorėve tė luftės, individė tė gjymtuar, fėmijė jetimė e tė pėrvuajtur. Duhet tė jemi tė vetėdijshėm pėr ta. Lufta e tmerrshme qė na ndodhi para disa vitesh, la pas vete pasoja tė rėnda dhe trauma ndėr njerėz. Njė nga ato ėshtė edhe numri i madh i jetimėve dhe grave pa burra. Ata janė njė sprovė e madhe pėr ne, janė provim i pjekurisė sonė, besimit tanė, ndėrgjegjes sonė, sprovė tė cilėn duhet ta kalojmė sikurse edhe shumė tė tjera mė herėt. Ėshtė njė shkallė edhe mė e madhe e pėrgjegjėsisė, pėr shkak se ata janė fėmijė, janė krijesa tė pastra tė Zotit, janė fėmijėt e shehidėve – dėshmorėve tanė, atyre qė me jetėt e tyre mbrojtėn atė qė sot e kemi, mbrojtėn vendin, atdheun tanė. Tė harruarit e shehidėve – dėshmorėve dhe fėmijėve tė tyre, ėshtė tė harruarit e vetvetes, gjė qė nuk duhet tė ndodh sepse kjo do tė ishte rrugė pėr njė gjenocid tjetėr mbi ne. Kujdesi ndaj tyre ėshtė kujdes ndaj vetes tanė. Ata janė tash vija jonė e parė e frontit, dhe sikur baballarėt e tyre nuk e lanė dushmanin tė kalojė, ashtu edhe ne nuk duhet tė lejojmė qė fėmijėt e tyre tė vuajnė e ta ndiejnė mungesėn e prindėrve. Jetimėt janė si njeriu pa ēadėr nė shi, ēadrat dhe mbrojtja e tyre jemi ne.
Pejgamberi ynė tha: “Kush kujdeset pėr dy vajza tė vogla qė kanė mbetur pa prindėr, derisa tė rriten e tė bėhen tė aftė pėr vete, unė dhe ai do tė jemi sė bashku nė xhennet sikur kėta dy gishta (duke bashkuar gishtin tregues me gishtin e madh)”.
Tė nderuar lexues, sikur e shihni, nė kėtė sprovė tė madhe, qė na ka rėnė pėr hise, xhennetin e kemi nė duart tona, sepse ndihma dhe kujdesi ynė ndaj tyre ėshtė rrugė pėr lumturinė tonė nė tė dyja botėt.
Dhe sė fundi tė pėrmbyllim kėtė shkrim me lutjen:
O Zot i Mėshirshėm: tė sėmurėve jepu shėndet, tė varfėrve furnizim, tė burgosurve liri, mbrojtėsve tanė ndihmė, dėshmorėve shpėrblimin mė tė mirė, jetimėve pėrkujdesje e ngrohtėsi, atdheut tanė paqe e liri. (Amin)