PDA

View Full Version : Organizata e Konferences Islamike


hasanmehmeti
19-02-08, 08:10
57 vende pjestare te Konferences Islamike e njohin Pavarsin e Kosoves.Lajmin e ben te ditur top-channel ,ku nder tjerash ne komunikat thuhet:I urojme Kosoves Pavarsin dhe sukses te metutjeshem.

Edhe ne ju urojme sukes juve dhe Zoti ua shperblefte me te mira qe mundesuat njohjen e vendit tone si shtet te Pavarure.

me'selam

Preshevar
19-02-08, 08:16
Barak allahu fiik gjithė shtetėve Islame !

Shukran nga Kosova ! :biggrin:

UniCorN
19-02-08, 09:31
Harrova me shtu edhe une falenderimin per keto shtete qe kane pranuar Pavaresine e Kosoves, e ne dite te veshtira jau kthefshim me te mire. :smile:

BE LK
19-02-08, 10:14
57 vende pjestare te Konferences Islamike e njohin Pavarsin e Kosoves.Lajmin e ben te ditur top-channel ,ku nder tjerash ne komunikat thuhet:I urojme Kosoves Pavarsin dhe sukses te metutjeshem.

Edhe ne ju urojme sukes juve dhe Zoti ua shperblefte me te mira qe mundesuat njohjen e vendit tone si shtet te Pavarure.

me'selam
O hasan po e ke shkrujt keq titullin mor te ruajt zoti.....hahahahahahaha

E mira ehste te kthehet ne shqip..... !

>>{SpOnGeBoB}<<
19-02-08, 10:19
Darul'Islamije !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n`cilin vend botes gjindet ky shtet qe e ka njoft pavarsine e Kosoves ?

nuk kam ndigjue asnjihere per nji shtet me kete emer.

hasanmehmeti
19-02-08, 10:47
Kur e pashe titullin thashe ew na u paskan regjistru edhe vllaznit tone nga Arabia e Larget...e spo e dikan shqipen. Kur cka me pa Hasani koka cu jerem e po shkrun arabisht tu mendu qe eshte ne Arabi..o Hasan kthjellu se ne Kosoven e Lire je..e kurre mos ti qofte All-llahu eshtnat ne Arabi..Loll

shume je qudita a :eek: , interesant .Pse kete qudi nuk shprehe ne temat tjera falenderuese ndaj vendeve si franca, usa etj.:confused:

Une nuk jam ende ne Kosoven e lire por do vije se shpejti inshaAllah,isha kur eshte dashte te jeme.
Mos ben Lutje te tilla se ato nuk pranohen haha:tongue: .


BE'KA mos hin punve ihtilafije :tongue: .

Sa me shume qe e njohin shtetin tone qofte edhe ajo Kongo nuk na ben gje vetem se na gezon ne dhe eshte nje grusht per sllavistet.

Murgesha
19-02-08, 11:11
Falemnderit Shteteve Islamike.
Allahu ju dhasht bereqet e ja u kthefshim pėr tė mirė.


Ju lutem koncentrohuni nė tema, ipni falėnderime nėse doni, e nėse nuk doni pėrmbane veten nga komentet e tepruara.

Ps. Nuk ka nevojė tė ju them qė shkrimet qė nxisin komente tė panevojshme do tė fshihen.

Murgesha!

Arkza
19-02-08, 11:59
Te Flm shumeeeeeeeeeeeeeeeeeee Islamijeeeeeeeeeeeeee...................:smile:

Pupi
19-02-08, 12:09
Edhe unė u qudita me titullin, por pėrmbajta ishte e qart!

57 Shtete pėrnjėherėsh tė njohin Kosovėn kjo ėshtė pėr ēdo lavdat, dhe unė u jam shumė mirėnjohės e falėnderues.

Dhasht zoti qė kėtė liri qe neve gėzojm, e qė do ta gėzojm edhe mė, nė tė ardhmen. Qė edhe ata ta gėzojn, edhe fėmijėt e tyre tė luajn nėpėr kopshte pa mina, e materje tjera eksploduese.
Dhe kėtė e them me plot sinqeritet e zemėr!

BE LK
19-02-08, 13:19
Darul'Islamije !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n`cilin vend botes gjindet ky shtet qe e ka njoft pavarsine e Kosoves ?

nuk kam ndigjue asnjihere per nji shtet me kete emer.
Daruj islamije nuk eshte shtet llooll..........hahahahahaha

Konferenca Ilamike ka njohur ne unanimitet pavaresine e kosoves, duke ja kthy kamet ka dilli shkaut serb.......:D


Shkukran xhazijlan ....!

>>{SpOnGeBoB}<<
19-02-08, 13:24
Daruj islamije nuk eshte shtet llooll..........hahahahahaha

Konferenca Ilamike ka njohur ne unanimitet pavaresine e kosoves, duke ja kthy kamet ka dilli shkaut serb.......:D


Shkukran xhazijlan ....!

po pse nuk e kini shkrujt konferenca islamike shoq ose perktheje tekstin me kuptu edhe na tjeret shqiptaret. Me ta sjell ketu nje tekst japonisht qe nuk e kupton si thua do e kuptoje?

me t`mira shukran islamije

Prishtinasja_
19-02-08, 13:25
Falemnderit ! :smile:

BE LK
19-02-08, 13:41
po pse nuk e kini shkrujt konferenca islamike shoq ose perktheje tekstin me kuptu edhe na tjeret shqiptaret. Me ta sjell ketu nje tekst japonisht qe nuk e kupton si thua do e kuptoje?

me t`mira shukran islamije
Oj Don me thene. Zoti ju bekofte Vende Islame (Konference Islamike),

Urata
19-02-08, 14:56
Falemnderit! Allahu qofte me ju e me ne, ne rrugetimin drejt tij...!

Urata
19-02-08, 15:49
Vendet islamike qe e njohen formalisht shtetin e ri- KOSOVA jane:- Afganistan

- Algjeria

- Ēad

- Egjipt

- Guinea

- Indonezia

- Iran

- Jordan

- Kuvajt

- Liban

- Libi

- Malajzia

- Mali

- Mauritania

- Marok

- Nigeri

- Pakistan

- Palestine

- Arabia Saudite

- Senegal

- Sudan

- Somalia

- Tunizi

- Turqi

- Jemen

- Bahrejn

- Oman

- Katar

- Republika Siriane Arabe

- Emiratet e Bashkuara Arabe

- Sierra Leone

- Bangladesh

- Gabon

- Gambia

- Guinea-Bissau

- Uganda

- Burkina Faso

- Kamerun

- Komoros

- Irak

- Maldives

- Xhibuti

- Benin

- Brunei

- Nigeri

- Azerbajxhan

- Kirgistan

- Taxhikistan

- Turkmenistan

- Zanzibar

- Mozambiku

- Kazakistan

- Uzbekistan

- Suriname

- Togo

- Gujana

- Cōte d'Ivoire


http://forum.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif

legenda
20-02-08, 19:24
SURETU EL FELEK
-------------------------------------

me emrin e ALLAHUT
MESHIRUESIT
MESHIRBERESIT!


....i mbeshtetem ZOTIT TE AGIMIT...

le te jete ky nje AGIM I MADH ....


ALLAHU qofte me JU!
--------------------------

>>{SpOnGeBoB}<<
20-02-08, 19:27
SURETU EL FELEK

--------------------------

e ke kalle legenda krejt qetash Darul'Islamijen

pash Zotin qka ju tha?

legenda
20-02-08, 19:34
SURETU EL IHLAS!!!!
------------------------------------------

e ke kalle legenda krejt qetash Darul'Islamijen

pash Zotin qka ju tha?

>>{SpOnGeBoB}<<
20-02-08, 19:41
SURETU EL IHLAS!!!!
------------------------------------------


valla je ka i shkrumon me llafe amo hiq nuk po e kuptoj. Ku shkoj ai tironsi me na e perkthy... o belk ngutu, ngutu lexoje qka po i shkruan legenda Darul'Islamijes.

BE LK
21-02-08, 14:01
valla je ka i shkrumon me llafe amo hiq nuk po e kuptoj. Ku shkoj ai tironsi me na e perkthy... o belk ngutu, ngutu lexoje qka po i shkruan legenda Darul'Islamijes.

Suretul Felek.....!

Eshte nje Kapitull ne Kur'an ku emertohet FELEK- Agim/Mengjes etj.

Ndersa Suretul Ihlas....!

Eshte nje Kapitull tjeter ne Kur'an me kete Emer, Ihals-Sinqeritet/devotshmeri etj.

ej po pate noj problem tjeter drejtohu tek zyra e EULEX kosove...:tongue::biggrin: !

>>{SpOnGeBoB}<<
21-02-08, 15:41
Suretul Felek.....!

Eshte nje Kapitull ne Kur'an ku emertohet FELEK- Agim/Mengjes etj.

Ndersa Suretul Ihlas....!

Eshte nje Kapitull tjeter ne Kur'an me kete Emer, Ihals-Sinqeritet/devotshmeri etj.

ej po pate noj problem tjeter drejtohu tek zyra e EULEX kosove...:tongue::biggrin: !

faleminderit shume tirons per sqarimet, nuk na kane mesue neve ne shkolle edhe nuk e kuptosha a po i shane a po i lavdon legenda dje.

Dukagjinas_i
21-02-08, 15:45
Faleminderit ,Zoti ju bekofte Vende Islame

Arkza
22-02-08, 13:15
Te Flm Islamie Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Islamis qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Islamie qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !Ju Flm shume Gjithe !

Reana
07-03-08, 02:03
Ky lajm eshte nje DEZINFORMATE e rende, per masat e gjera.
Nuk eshte e vertete qe Organizata e Konferences Islamike e ka njohur apo e ka pranuar pavaresine e Kosoves.
OIC (Organisation of Islamic Conference) eshte organizate me 57 shtete, ku ben pjese edhe Rusia, dhe ne asnje menyre kjo organizate si teresi, nuk e ka pranuar Pavaresine e Kosoves, me nje deklarate, si potencon ky qe ka hapur kete teme.

Vetem tri shtete qe jane antare te kesaj organizate, kane njohur individualisht ( e jo permes kesaj organizate) Pavaresine e Kosoves deri me tani: Afganistani (me keshille te Condoleezza Rice, Sekretare e Shtetit Amerikan), Turqia (perseri me presion prej SHBA-ve, edhepse me plot kerkesa e ankesa kushtezuese qe turqishtja te behet gjuhe zyrtare ne Kosove) si dhe Republika e Senegalit (disa zyrtare Senegaleze thuhet te jene martuar ne Kosove ne vitet e pasluftes:biggrin: , dhe keta menjehere 'huxhum" kane vendosur te perkrahin shtetin e posaformuar te Kosoves.)
ketu merr fund, "lista" e Shteteve te Konferences Islamike, me tri shtete (dy prej te cilave me urdhera direkte prej Washingtonit, e kane njohur Kosoven shtet i pavarur)!

E mira e se mires, do te ishte qe keto shtete te gjitha ta njohin Pavaresine e Kosoves, por ja qe kjo nuk ka ndodh. Ndersa bazuar ne retoriken e perdorur neper media nderkomebtare ne gjithe Boten, disa nga shtetet qe me se ashperi kane kundershtuar njohjen e Kosoves si shtet, jane shtete ku jeton shumica e muslimaneve ne Bote!!!!

BE LK
08-03-08, 12:51
Ky lajm eshte nje DEZINFORMATE e rende, per masat e gjera.
Nuk eshte e vertete qe Organizata e Konferences Islamike e ka njohur apo e ka pranuar pavaresine e Kosoves.
OIC (Organisation of Islamic Conference) eshte organizate me 57 shtete, ku ben pjese edhe Rusia, dhe ne asnje menyre kjo organizate si teresi, nuk e ka pranuar Pavaresine e Kosoves, me nje deklarate, si potencon ky qe ka hapur kete teme.

Vetem tri shtete qe jane antare te kesaj organizate, kane njohur individualisht ( e jo permes kesaj organizate) Pavaresine e Kosoves deri me tani: Afganistani (me keshille te Condoleezza Rice, Sekretare e Shtetit Amerikan), Turqia (perseri me presion prej SHBA-ve, edhepse me plot kerkesa e ankesa kushtezuese qe turqishtja te behet gjuhe zyrtare ne Kosove) si dhe Republika e Senegalit (disa zyrtare Senegaleze thuhet te jene martuar ne Kosove ne vitet e pasluftes:biggrin: , dhe keta menjehere 'huxhum" kane vendosur te perkrahin shtetin e posaformuar te Kosoves.)
ketu merr fund, "lista" e Shteteve te Konferences Islamike, me tri shtete (dy prej te cilave me urdhera direkte prej Washingtonit, e kane njohur Kosoven shtet i pavarur)!

E mira e se mires, do te ishte qe keto shtete te gjitha ta njohin Pavaresine e Kosoves, por ja qe kjo nuk ka ndodh. Ndersa bazuar ne retoriken e perdorur neper media nderkomebtare ne gjithe Boten, disa nga shtetet qe me se ashperi kane kundershtuar njohjen e Kosoves si shtet, jane shtete ku jeton shumica e muslimaneve ne Bote!!!!

O se na shkrive, por cpo thua aman....!?

Konferenca islamike eshte mbledhur dhe me votimmin e perbashket eshte votuar te njihet kosova, Pra 57 vende kane votuar se njohin pavaresine e kosoves. Pastaj cdo vend do e njohe zyrtarisht sipas procedurave te cdo vendi. Nuk mund te njohe konferenca nje shtet, por e njeh ne formalisht, pastaj zyrtarisht behet nga shtetet tek e tek, Por injoranca juaj spaska fund keshtu qe na paske vendos dhe rusine ne keto shtete.

1. A e din sa vende ka konferenca islamike apo jo ?!

Hajt me te mira, e radhet tjera mendohu 2 here e fol njehere. !

Dardan Shkodra
08-03-08, 13:01
O pash dizarin e Zotit a po me tregoni kush cka do me tho qekjo "Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije"

Amanet pej toke n'qiell folni shqip e tju merr vesh edhe Zoti.

BE LK
08-03-08, 13:12
O pash dizarin e Zotit a po me tregoni kush cka do me tho qekjo "Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije"

Amanet pej toke n'qiell folni shqip e tju merr vesh edhe Zoti.
hahahhahahahahahahahahahahah.......

e kam perkthy nje here.....ahahhahahaha

Klik (http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1248942&postcount=13)

Pupi
10-03-08, 22:04
Njofton Radio Televizioni i Kosovės.

Turqia kėrkon njohjen e Kosovės nė Samitin e Konferencės Islamike
Ministrat e Jashtėm tė Organizatės sė Konferencės Islamike janė takuar tė hėnėn nė Dakar pėr tė diskutuar pėrgatitjet qė po bėhen pėr mbajtjen e samitit tė kėtyre shteteve mė 13 dhe 14 tė kėtij muaji.
Ministrat kanė diskutuar dokumentet qė do tė duhej tė miratoheshin nė samit. Sipas gazetės turke 'Zaman", Turqia ėshtė munduar qė nė njė pikė tė konkluzioneve tė fusė edhe njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, por kjo ėshtė kundėrshtuar nga Azerbajxhani, Egjipti, Sudani dhe Indonezia. Nė vend tė kėsaj nė dokument vetėm do tė shprehet solidariteti me popullin e Kosovės. Megjithatė, Ankaraja do tė insistojė pėr njohjen e Kosovės nė takimet me ministrat dhe kryetarėt e shteteve islamike. Deri tash pavarėsinė e Kosovės e kanė njohur 5 shtete tė Konferencės Islamike – Shqipėria, Turqia, Malajzia, Afganistani dhe Senegali, kurse njėjtė pritet tė veprojnė shumė shpejt Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Reana
11-03-08, 03:30
O se na shkrive, por cpo thua aman....!?

Konferenca islamike eshte mbledhur dhe me votimmin e perbashket eshte votuar te njihet kosova, Pra 57 vende kane votuar se njohin pavaresine e kosoves. Pastaj cdo vend do e njohe zyrtarisht sipas procedurave te cdo vendi. Nuk mund te njohe konferenca nje shtet, por e njeh ne formalisht, pastaj zyrtarisht behet nga shtetet tek e tek, Por injoranca juaj spaska fund keshtu qe na paske vendos dhe rusine ne keto shtete.

1. A e din sa vende ka konferenca islamike apo jo ?!

Hajt me te mira, e radhet tjera mendohu 2 here e fol njehere. !Caravesho,
OIC ka autorizim te njofotoje opinionin per te gjitha vendimet e shteteve antare te kesaj organizate (OIC eshte Organizate, e jo Konference, qaravesho), problemi eshte se shtetet antare te kesaj Organizate, ku ben pjese edhe Rusia, nuk kane vendosur, te njohin pavaresine e Kosoves. Ajo qe thua ti se 57 shtete kane votuar per Pavaresine e Kosoves-eshte genjeshter.

3-4 shtete antare te kesaj Organizate e kane njohur zyratrisht Pavaresine e Kosoves deri me tani-keshtuqe kete thenjen mendo 2 here-fol njehere thuaja vetes dhe atij qaraveshit tjeter, qe ka hapur kete teme.

Reana
11-03-08, 03:36
Deri tash pavarėsinė e Kosovės e kanė njohur 5 shtete tė Konferencės Islamike – Shqipėria, Turqia, Malajzia, Afganistani dhe Senegali, kurse njėjtė pritet tė veprojnė shumė shpejt Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Pohimi i Qeverise ne Tirane, se kane njohur pavarsine e Kosoves para gati dy dekadash, nuk eshte valid prej aspektit legal. Asokohe Parlamenti i Kosoves ka shpallur Republiken e Kosoves, si pjese e RSFJ-se.
RSFJ, nuk egziston me, e as entiteti i Republikes se Kosoves si pjese federale e ketij shtetit.
prej aspektit legal, ajo njohje eshte e pavlefshme.
Nuk kam njohuri nese Parlamenti ne Shqiperi ka miratuar njohjen e Shtetit te Kosoves, te shpallur me 17 Shkurt, por nese insistohet ne perrallat e sipershenuara, njohja zyrtare e Kosoves si shtet, ende nuk eshte bere nga Shqiperia.

pleshti
11-03-08, 05:20
Ky jarani i pites aq me gezim paska hap temen thuase baba i tij qendron ne kry te konferences se mjekrroshave arab! Phuuuuuu

Bjeshka1
11-03-08, 09:05
Pavarėsia e Kosovės pėrēan vendet islamike


Njohja e pavarėsisė sė Kosovės pėrēan vendet e Konferencės Islamike. Nė datat 13 dhe 14 mars nė Dakar do tė zhvillohet samiti i 11-tė i kėsaj organizate dhe ēėshtja e Kosovės pritet tė shtrohet pėr diskutim. Dje e pėrditshmja turke “Zaman”, njoftoi se Turqia do tė pėrpiqet qė tė pėrfshijė nė dokumentin pėrfundimtar tė konferencės qė duhet tė votohet nga 57 anėtarėt, njė nen lidhur me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Por agjencia e lajmeve APA bėri tė ditur dje nga Dakari, se ky propozim nuk ėshtė pranuar, madje kanė protestuar kundėr tij vende tė tilla si Azerbajxhani, Egjipti, Sudani dhe Indonezia. Pėrfaqėsuesit e kėtyre vendeve qė do tė marrin pjesė nė samitin e 11-tė tė Konferencės Islamike, do tė kėrkojnė qė nė dokumentin pėrfundimtar tė “solidarizohen me popullin e Kosovės”. Pavarėsisht nga kėto kundėrshti, e pėrditshmja turke “Zaman” bėn tė ditur se pėrfaqėsuesi turk do ta ngrejė kėtė ēėshtje nė kėtė samit, i cili ka si temė kryesore “Islami nė shekullin e XXI”.

Berisha nuk do tė marrė pjesė nė samitin e 11-tė tė Konferencės Islamike, bėjnė tė ditur njoftimet nga kabineti i kryeministrit. Tė njėjtat burime saktėsojnė se nė kėtė konferencė, nė vend tė Berishės do tė jetė ministri i Jashtėm, Lulzim Basha. Arsyeja qė Berisha anulon Dakarin, ėshtė se mė 12 mars, pra tė mėrkurėn, organizohet njė aktivitet i rėndėsishėm i Partive Popullore Europiane nė Bruksel, ku do tė jetė i pranishėm dhe kryeministri dhe mėsohet se atje ai do tė lobojė pėr Kosovėn. Ndėrkohė, kėtė lobing pėr tė njėjtėn ēėshtje duhet ta bėjė ministri Basha, por qė duket se nuk do ta ketė tė lehtė.

Pas njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, pati njė deklaratė pėr shtyp tė zėdhėnėsit tė Konferencės Islamike, i cili ndėr tė tjera, nė emėr tė vendeve anėtare tė kėsaj konference, mbėshteste pavarėsinė e Kosovės. Deri tani nga 57 anėtare, vetėm katėr shtete e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, e kėto janė Turqia, Malajzia, Afganistani dhe vetė vendi pritės i samitit tė 11 tė vendeve islamike, Senegali. Burimet diplomatike theksojnė se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe pritet ta njohin shumė shpejt Kosovėn, por njė gjė tė tillė nuk e ka bėrė ende Kuvajti, vend i cili u vizitua nga njė delegacion i madh i deputetėve shqiptarė, si dhe kryeministri i kėtij vendi vizitoi pėr dy ditė me radhė Shqipėrinė. Nė samitin e njė viti mė parė, pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike ishte zėvendėsministrja Harxhi, e cila pas mbėrritjes nė Tiranė bėri tė ditur se kishte bėrė lobing nė Islamabad, kryeqyteti i Pakistanit, pėr ēėshtjen e Kosovės. (GazetaShqiptare)

UniCorN
11-03-08, 11:50
O hasan, ca u ba more me keta barak,allahat e islamijat e tu, qe hala nuk na njoften. Nuk habitem shume, se keta kur nuk ja kane pa hajrin vetit, qysh me prit me jau pa hajrin dikush. Ejvalla e selam-alejkum, elhamdulilah.. ahahahhahahhaa

panta_rhei
11-03-08, 12:57
Pohimi i Qeverise ne Tirane, se kane njohur pavarsine e Kosoves para gati dy dekadash, nuk eshte valid prej aspektit legal. Asokohe Parlamenti i Kosoves ka shpallur Republiken e Kosoves, si pjese e RSFJ-se.
RSFJ, nuk egziston me, e as entiteti i Republikes se Kosoves si pjese federale e ketij shtetit.
prej aspektit legal, ajo njohje eshte e pavlefshme.
Nuk kam njohuri nese Parlamenti ne Shqiperi ka miratuar njohjen e Shtetit te Kosoves, te shpallur me 17 Shkurt, por nese insistohet ne perrallat e sipershenuara, njohja zyrtare e Kosoves si shtet, ende nuk eshte bere nga Shqiperia.

Reanė,
Mė 1991 Shqipėria e ka njohur pėrmes rezolutės nė kuvend, vullnetin e popullit tė Kosovės tė shprehur me referendum - Shtetin e Pavarur tė Kosovės!

Pėrndryshe:

Uneasy recent history in Kosovo
Ethnic Albanians make up 90% of Kosovo's estimated population of two million. Of some 200,000 Serbs now left in Kosovo, about half live in enclaves protected by NATO forces.

1989 Ethnic Albanians protest with strikes and demonstrations against oppressive rule from Belgrade. Serb leader Slobodan Milošević sets about removing Kosovo rights to autonomy, given in the 1974 Jugoslav constitution.

1990 Ethnic Albanian MPs in the province declare Kosovo independent from Serbia. The Belgrade government dissolves Kosovo's autonomous assembly and government.

1991 Albania recognises Kosovo as independent.

1992 Writer Ibrahim Rugova is elected President of the self-proclaimed republic.

1998 Serb police say they have eliminated the nucleus of the separatist Kosovo Liberation Army, killing guerrilla leader Adem Jasari. The claim proves to be premature. In March Serb police continue their onslaught against separatist guerrillas. U.S. Secretary of State Madeleine Albright says the United States will not tolerate a return to bloodshed and holds Milošević responsible. In September NATO issues an ultimatum to Milošević to stop attacks on Kosovo Albanians or face air strikes.

1999 In March Kosovo Albanians sign a peace deal in France. Belgrade rejects it. Peace talks end in failure. NATO begins air strikes against Jugoslav positions in Kosovo on 24 March. In June Milošević agrees to withdraw troops from Kosovo. NATO suspends air operations. U.N. approves peace plan for Kosovo and the establishment of Kosovo Peace Implementation Force (KFOR). NATO troops enter Kosovo one day later. NATO and the Kosovo Liberation Army sign a formal agreement requiring ethnic Albanian guerrillas to disarm. In November U.S. President Bill Clinton visits Kosovo and urges ethnic Albanians to forgive Serbs, saying "time for fighting is past".

2000 Violence in the city of Mitrovica kills eight ethnic Serbs in February. Kosovo Serbs demand the return of Serb forces. In October there are the first free elections in Kosovo. Ibrahim Rugova claims victory, raising hopes for co-existence with the ethnic Serb minority. In November Rugova urges the world to recognise the territory as an independent state. EU foreign ministers reject the call.

2002 Kosovo's main ethnic Albanian parties reach a power-sharing deal at the end of February. They agree to elect Rugova president with Bajram Rexhepi as prime minister. In June Serb leaders formally end the boycott of Kosovo's new government and take an oath of office alongside their ethnic Albanian colleagues. In October Serbian and Kosovo Albanian leaders open their first direct talks since 1999 but Rexhepi stays away. In December the U.N. unveils a 'road map' setting out the conditions Kosovo must meet by mid-2005 before further talks on its final status.

2004 Worst violence between Albanian and Serb ethnic communities since 1999.

2005 March Ramush Haradinaj resigned as prime minister after being indicted for war crimes. Haradinaj had been in the job for only three months before his indictment. He was replaced by Bajram Kosumi, deputy leader of the Alliance for the Future of Kosovo (AAK). Regarded as a moderate, his key priority is the pursuit of independence for Kosovo, and to seek integration with the EU and NATO.

The next Prime Minister Bajram Kosumi was a former teacher of Albanian language and literature. As a student, he was sent to prison in 1981 for organising ethnic Albanian protests against Serb rule. He later supported the goals of the Kosovo Liberation Army but was not actively involved in combat.

October UN Secretary General Kofi Annan said that talks should start soon on whether Kosovo should remain part of Serbia or be given independence.

2006 January President Ibrahim Rugova dies.
February UN-mediated talks between Albanian and Serbian negotiators about the future status of the province start in Vienna.
March Former KLA leader Agim Ceku was nominated as Prime Minister.
October Contact Group proposes delay in status decision.

2007 March UN Security Council receives UN envoy Martti Ahtisaari’s status plan. Russia calls for more talks between Serbia and the ethnic Albanians. No UN resolution can be agreed.
July EU, Russia and US troika appointed to mediate between Serb and Albanian parties. Renewed talks began in September.
November General and municipal elections

2008 February Kosovo declares unilateral independence, backed by some EU countries and by the US.
President: Fatmir Sejdiu
Prime Minister: Hashim Thaēi

SoKoLi-i-Maleve
11-03-08, 18:14
57 vende pjestare te Konferences Islamike e njohin Pavarsin e Kosoves.Lajmin e ben te ditur top-channel ,ku nder tjerash ne komunikat thuhet:I urojme Kosoves Pavarsin dhe sukses te metutjeshem.

Edhe ne ju urojme sukes juve dhe Zoti ua shperblefte me te mira qe mundesuat njohjen e vendit tone si shtet te Pavarure.

me'selam


Si gjithmon vetem genjeshtra dhe dezinformata perhapni,o i fikuni e i djerruni Genjeshtar / islamije

SoKoLi-i-Maleve
11-03-08, 18:17
Vendet islamike qe e njohen formalisht shtetin e ri- KOSOVA jane:- Afganistan

- Algjeria

- Ēad

- Egjipt

- Guinea

- Indonezia

- Iran

- Jordan

- Kuvajt

- Liban

- Libi

- Malajzia

- Mali

- Mauritania

- Marok

- Nigeri

- Pakistan

- Palestine

- Arabia Saudite

- Senegal

- Sudan

- Somalia

- Tunizi

- Turqi

- Jemen

- Bahrejn

- Oman

- Katar

- Republika Siriane Arabe

- Emiratet e Bashkuara Arabe

- Sierra Leone

- Bangladesh

- Gabon

- Gambia

- Guinea-Bissau

- Uganda

- Burkina Faso

- Kamerun

- Komoros

- Irak

- Maldives

- Xhibuti

- Benin

- Brunei

- Nigeri

- Azerbajxhan

- Kirgistan

- Taxhikistan

- Turkmenistan

- Zanzibar

- Mozambiku

- Kazakistan

- Uzbekistan

- Suriname

- Togo

- Gujana

- Cōte d'Ivoire


http://forum.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
ndoshta e njohen ne boten e endrrave te fanatikve,por ne boten reale e njohen vetem Afganistan -Turqi dhe Senegal per hire te USA e jo te Islamije Darull,Estukfurrullah

device on line
11-03-08, 18:24
po me thuani ata qe pranuan kosoven dhe se kan firmosur si shume vende te evropes ,ca te bejme me ta? po me grekun ,rumunin dh te tjeret keta car jane islamik a?

hahahah sa idiota qe jeni

SoKoLi-i-Maleve
11-03-08, 18:32
Te Flm Islamie Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Islamis qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Islamie qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !Ju Flm shume Gjithe !


Sa Shqiptar jetojn ne Darrul Islamije, sepse skam ndegjue qe eksiston ndoj shtet me kete emen,apo ke ba nji copy/paste qe e sjell vend e pavend,sdi cka me te then,faqen e bardh apo ate te zezen,ti e di ma mire.

ps; mos ta ka shkrue mesusja e foshnjores ate shkrim?

hasanmehmeti
11-03-08, 18:41
O hasan, ca u ba more me keta barak,allahat e islamijat e tu, qe hala nuk na njoften. Nuk habitem shume, se keta kur nuk ja kane pa hajrin vetit, qysh me prit me jau pa hajrin dikush. Ejvalla e selam-alejkum, elhamdulilah.. ahahahhahahhaa

Ejvallah te qofte ,

Shiqo , Se pari une e kam deklaruar nga e kam marre ate shkrime te nje deklarate te pergjithshme te Konferences Islamike per urimet mbi pavarsin e Kosoves .Kete e mora nga Top-Channel (asokohe , kerkone nga redaksia ua japin prap), pra nuk e kam shpif une.
Sa i perket pranimit ajo vetem se paska filluar nga Shqiperia qe shume vite , mandej turqia e keshtu me radhe shkon , sepse secili vend ka interesat e tyre dhe qrregullimet e tyre qe mund te sjelle Ideologjia e Rusis se Kosova sjelle Precedenc .
Kesaj frike i tutet Indonezia qe ka probleme me kryengritesit e saj , Azerbagjani per shkak te vendit te diskutuar me Armenin , Algjeria me fiset ne jug te saj e keshtu me radhe.
Me rendesi se nje fryme pozitive egzistone per njofjen e Pavarsis se vendit tone .
Mandej duhet pasur parasysh se shumica e Kryetareve te ketyre vendeve jane shoke me te ngushte te Bushit , sikur te ishte ashtu edhe do e pranojne , apo i paska fajet Bushi qe spo u thote.Mos beni shaka.
Ndersa sa i perket Imameve te fese Islame ata menjeher pas shpalljes se pavarsis i kan shkruar leter Konferences per Pranimin e Pavarsis (mund ta kerkoni ne Net , e ber nga Imam Selman el Audeh). Por qe don se keto gjera nuk jane mjafte te lehta sepse secili popull ka problemet e tij te brendshme.
Pastaj ne nuk pam asnje njohje nga Vatikani , apo Sllovakia , Greqija (per te cilen Sokoli tranohet pas Janullatosit), Maqedonia me gati 50 % shqiptare , pasi nacionalizmi po ecen perpara ne idet tuaja etj etj.
Por une nuk kam fare dyshim se nje gje e tille do behet nga keto vende por secilit shtet i merre kohe ne sqarimin e dyshimeve.

Sa i perket shkrimeve te Sokolit ,vetem Moderatori i vije haku se une nuk kam pergjigje per grekofil te tille.

Reana
12-03-08, 05:51
Shiqo , Se pari une e kam deklaruar nga e kam marre ate shkrime te nje deklarate te pergjithshme te Konferences Islamike per urimet mbi pavarsin e Kosoves .Kete e mora nga Top-Channel (asokohe , kerkone nga redaksia ua japin prap)

Problemi yt, eshte se gjithe filozofia yte e prapte, bazohet ne burime te ketilla te llojit te top-channel-it; Burime te paverifikuara, perralla dhe kashe e lasha!!!

Guri i madh
12-03-08, 09:00
shtetet arabe jan perqa sa i perket pavarsis se kosoves shtete jan kunder EGJIPTI ,INDONEZIA edhe dy shtete tjera qe per momentin nuk po me kujtohen


turkia na pranoj po tash po thot se ne duhet me ndrrue historin do me than ta pershkrujm okupimin turk si qlirimtara prej te gjithve qe kan ardh ne trojet tona me ushtri vetem daja HITLER ka ardh si shpetimtar i kombit shqiptar

Albanian
14-03-08, 15:29
Deklarata Origjinale e Sekretarit Gjeneral nga Konferenca Islamike e perber pre 57 Shteteve:


Secretary General of the OIC declares support to the Kosovo Independence

Date: 18/02/2008

With regard to the declaration of independence by Kosovo yesterday, Secretary General of the Organization of the Islamic Conference Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu made the following remark today (18 February 2008) in Dakar at the opening of the OIC Senior Officials Meeting preparatory to the forthcoming OIC Summit to be held there on 13-14 March 2008:

"…a very important event took place yesterday. Kosovo has finally declared its independence after a long and determined struggle by its people. As we rejoice this happy result, we declare our solidarity with and support to our brothers and sisters there. The Islamic Umma wishes them success in their new battle awaiting them which is the building of a strong and prosperous a state capable of satisfying of its people. There is no doubt that the independence of Kosovo will be an asset to the Muslim world and further enhance the joint Islamic action."


Ne fillim kur e lexova kete teme nuk besova te kan dhan nje deklarat te tille dhe hyra ne faqen e konferences islamike ku e gjeta kete tekst i cili vertet me gezoi shum.

Zoti i shperblefte tegjith posaqerisht ata qe disa prej nesh i kemi ofendu gjat gjith kohes e tash po na japin ndihme teper te madhe, se te njohin 57 shtete do te thot te kalojme 50% te tegjith shteteve ne Bote.

Me Rrespekt
Albanian

DritonPR
14-03-08, 17:38
Turp shtetet islamike, perveq 5 shteteve qe pranuan Kosoven e pavarur, tjeret jan imtesira!

Bjeshka1
16-03-08, 12:47
• Gilmana Bushati GAZETA SHQIPTARE

Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha takoi disa nga pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė Organizatės sė Konferencės Islamike, duke filluar me sekretarin e Pėrgjithshėm tė kėsaj organizate, Ekmeleddin Żhsanoglu, me tė cilin u fol kryesisht pėr ēėshtjen e Kosovės. Ihsanoglu ėshtė shprehur nė kėtė takim se “pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt real pas njė lufte tė gjatė dhe tė vendosur tė popullit tė saj”. Mė tej, ashtu siē ishte vendosur dhe mė parė, sekretari i Pėrgjithshėm, nė emėr tė kėsaj organizate shtoi se konferenca solidarizohet me “vėllezėrit dhe motrat kosovare”. “Komuniteti mysliman u dėshiron atyre sukses dhe i uron nė pėrpjekjet pėr ndėrtimin e shtetit”, - ėshtė shprehur nė takim Ihsanoglu.
Ministri Basha gjithashtu ėshtė takuar me drejtuesit e dy vendeve, tė cilėt janė shprehur se shumė shpejt do ta njohin pavarėsinė e Kosovės, si me ministrin e Jashtėm tė Arabisė Saudite, princin Saud Al Faysal dhe me emirin e Emirateve tė Bashkuara. Njoftohet se kėto dy vende kanė marrė nė shqyrtim vendimin pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės dhe pritet qė shumė shpejt t’u renditen vendeve tė tjera tė Konferencės Islamike, qė e kanė njohur Kosovėn si shtet. Por Basha ėshtė takuar dhe me ministrin e Jashtėm egjiptian, Aboul Gheit dhe me presidentin e Indonezisė, Susilo Bambang Yudhoyono, dy vende qė kundėrshtuan pėrfshirjen e pavarėsisė sė Kosovės si ēėshtje pėr t’u diskutuar dhe pėr t’u pėrfshirė nė deklaratėn pėrfundimtare tė samitit tė 11 tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Basha nė dy ditėt e samitit, i cili u mbajt nė Dakar tė Senegalit, u takua dhe me drejtues tė tjerė tė vendeve islamike, si emirin e Katarit, me sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mon, me ministrin e Jashtėm tė Kuvajtit, me sullnatin e Bruneit, presidentin e Palestinės, me kryeministrin e Libanit dhe me zėvendėspresidentin e Sirisė. Njė takim tė veēantė Basha pati me presidentin e Turqisė, Gul dhe me ministrin e Jashtėm tė kėtij shteti Babacan. Qė tė dy kėta zyrtarė tė lartė turq, i dhanė mbėshtetje Bashės jo vetėm sa i takon ēėshtjes sė Kosovės, por edhe nė pėrpjekjet e vendit tonė nė proceset e integrimit, kryesisht nė anėtarėsimin e NATO-s. Nė samitin e 11-tė tė Organizatės sė Konferencės Islamike, pritej tė shkonte kryeministri Berisha. Por ai e anuloi vajtjen nė Dakar tė Senegalit, duke lėnė qė Basha tė pėrfaqėsonte Shqipėrinė nė kėtė samit. Berisha u angazhua nė njė seminar tė PPE-sė, mbajtur nė Bruksel mė 12 mars. Nė kėtė seminar, kryeministri ka lobuar jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Pėr ēėshtjet qė kanė mbetur pezull nė kėtė samit, qė ėshtė edhe ajo e Kosovės, mėsohet se do tė ketė edhe njė tjetėr mundėsi nė qershor tė kėtij viti.

Murgesha
20-03-08, 01:36
Moskė, 18 mars.

Ministri i Jashtėm i Rusisė, Sergei Lavrov, u bėri thirrje vendeve tė Lindjes sė Mesme qė tė mos e njohin pavarėsinė e Kosovės, pasi kjo, sipas tij, mund tė inkurajojė, ndarjen e rajoneve tjera.
"Dėshiroj tė tėrheq vėrejtjen kundėr thirrjeve qė vendet joislamike dhe joarabe po iu
bėjnė vendeve islamike pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės", tha tė martėn Lavrov pėr gazetėn "Rossiyskaya". Ai ka vlerėsuar se nuk ėshtė e rastit qė shumėkush, pėrfshirė edhe vendet islamike, nuk po njohin pavarėsinė e Kosovės.

Gazeta lajm.


A bahet me i ndėgju Konferenca Islamike, rusėt.
Unė hiq nuk e besoj....

Preshevar
20-03-08, 09:19
Shejh Selman Aude bėn apel ndaj shteteve islame dhe arabe pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės

http://www.islamtoday.net/albasheer/show_news_content.cfm?id=80533

Dr. Selman b. Fehd el-Avde, nėpėrmjet njė emisioni tė rregullt televiziv, u bėn apel tė gjitha shteteve islame dhe arabe qė sa mė shpejt tė njohin pavarėsinė e Kosovės, duke theksuar keqardhjen e tij se njė gjė e tillė shumė shpejt po ndodhė nga ana e shteteve perėndimore pėr tė pranuar njė shtet qė numėron shumicė muslimane, ndėrsa shtetet islame dhe arabe rrin indiferent.
Ai habitet nga kjo vonesė qė janė duke e bėrė shtetet arabe dhe islame, ndėrsa e pėrshėndet hapin e Turqisė e cila ndėr tė parat njohu pavarėsinė e Kosovės, sepse ajo ende nuk e ka harruar historinė kur Kosova ishte njė ndėr vendet e shtetit osman.
Ai kėrkon nga konferenca islamike dhe unioni i shteteve arabe qė t'i nxisin shtetet anėtare tė tyre pėr njohje sa mė tė shpejtė zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės.
Ai nė kėtė rast po ashtu pėrkujtoi pėr hjekat dhe mundimet e popullit tė Kosovės, nga dora e serbėve, qė pėsuan me intervenimin tė NATO-s.
Sipas tij, ai aludoi edhe nė dobitė e sigurta qė Amerika i shpreson nga ndihma qė po i bėn Kosovės, duke treguar pėr dobitė politike, ekonomike dhe ushtarake te saj.
Ai paralajmėroi se Kosova mirėpret njė ardhmėri qė premton, e cila mundohet tė integrohet nė EU, andaj dhe pėrsėrit thirrjen ndaj shteteve arabe dhe muslimane qė tė ndihmojnė Kosovėn politikisht dhe ekonomikisht, po ashtu duhet tė bėjmė dallim midis atyre shteteve qė i pranojnė muslimanėt, iu mundėsojnė tė mira dhe sillen me korrektėsi dhe shteteve tjera tė cilat nuk sillen si duhet, sikur bėn Danimarka, e cila sėrish preku ndjenjat e muslimanėve, sepse pėrsėriti publikimin e karikaturave tė Resulullahit, salallahu alejhi ue selem.

Pėrktheu: Omer Berisha

SoKoLi-i-Maleve
21-03-08, 19:34
Rroft Pejgameri George Bush dhe qendra e planetit Tokesor,Meka e jone Washington,qe mbrojten,proklamuan dhe shpallen dhe njohen Kosoven si shtet te pavarur,se per keta Darrullat e Rusullakarahat e Islamijes Kosova kurr sdo ndihmohej e shpallej shtete se nga keta ska pas ndoj te mire,por vetem mashtrime.

Pupi
21-03-08, 19:47
Shteti-Populli. Pushtetarėt dhe politikat ndryshe

Qė nė fillim mė duhet tė sqaroj diēka pėr tė mos krijuar ndonjė "telashe".
"Telashe", e kam fjalėn, nuk jan shkrimet e mija kontraditore, por ėshtė ajo qė unė flas me 'Letra qel(ur)'.

Andaj edhe kemi tė drejt kur flasim pėr "aleancat e quditshme" si ajo Teheran -Mosk e gjetiu.
Nga popujt e vendeve islamike ndoshta do tė ishim njohur qėmoti, por qe don kur ata nuk kan tė drejt fjale nė vendet ku jetojn, sepse politikat e atyre shteteve i kanė uzurpuar disa klane njerzish, pėr qėllime tė caktuara.
Qėllime tė caktuara

Po janė ato qė mė sė paku i bien tė mira popujve tė vendeve me popullsi islamike, nga e tėra len tė kuptohėt qė me sa mjeshtėri ata manipulojn me popujt islamik, duke u thirrur, njėherit keqėpėrdorur librat e shenjėt.

Andaj edhe thirrja e atijė zotėriut pėr ta njohur Kosovėn sa mė parė, nė mėnyr qė tė mos i mbuloj turpi me gjithė ēka kan.

Guri i madh
21-03-08, 23:35
Shejh Selman Aude bėn apel ndaj shteteve islame dhe arabe pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės

http://www.islamtoday.net/albasheer/show_news_content.cfm?id=80533

Dr. Selman b. Fehd el-Avde, nėpėrmjet njė emisioni tė rregullt televiziv, u bėn apel tė gjitha shteteve islame dhe arabe qė sa mė shpejt tė njohin pavarėsinė e Kosovės, duke theksuar keqardhjen e tij se njė gjė e tillė shumė shpejt po ndodhė nga ana e shteteve perėndimore pėr tė pranuar njė shtet qė numėron shumicė muslimane, ndėrsa shtetet islame dhe arabe rrin indiferent.
Ai habitet nga kjo vonesė qė janė duke e bėrė shtetet arabe dhe islame, ndėrsa e pėrshėndet hapin e Turqisė e cila ndėr tė parat njohu pavarėsinė e Kosovės, sepse ajo ende nuk e ka harruar historinė kur Kosova ishte njė ndėr vendet e shtetit osman.
Ai kėrkon nga konferenca islamike dhe unioni i shteteve arabe qė t'i nxisin shtetet anėtare tė tyre pėr njohje sa mė tė shpejtė zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės.
Ai nė kėtė rast po ashtu pėrkujtoi pėr hjekat dhe mundimet e popullit tė Kosovės, nga dora e serbėve, qė pėsuan me intervenimin tė NATO-s.
Sipas tij, ai aludoi edhe nė dobitė e sigurta qė Amerika i shpreson nga ndihma qė po i bėn Kosovės, duke treguar pėr dobitė politike, ekonomike dhe ushtarake te saj.
Ai paralajmėroi se Kosova mirėpret njė ardhmėri qė premton, e cila mundohet tė integrohet nė EU, andaj dhe pėrsėrit thirrjen ndaj shteteve arabe dhe muslimane qė tė ndihmojnė Kosovėn politikisht dhe ekonomikisht, po ashtu duhet tė bėjmė dallim midis atyre shteteve qė i pranojnė muslimanėt, iu mundėsojnė tė mira dhe sillen me korrektėsi dhe shteteve tjera tė cilat nuk sillen si duhet, sikur bėn Danimarka, e cila sėrish preku ndjenjat e muslimanėve, sepse pėrsėriti publikimin e karikaturave tė Resulullahit, salallahu alejhi ue selem.

Pėrktheu: Omer Berishapo na njohu bile edhe do kushte na i qiti aj perfaqsusi i zyres TURKE nė PRISHTIN se duhet komplet HISTORIN me ndrrue do me than me hjek dor nga identiteti kombtar e me forue nji komb si BOSHNJAKT pasi edhe flamurin e kemi gati te njejt

Reana
22-03-08, 00:15
Shteti-Populli. Pushtetarėt dhe politikat ndryshe
Nga popujt e vendeve islamike ndoshta do tė ishim njohur qėmoti, por qe don kur ata nuk kan tė drejt fjale nė vendet ku jetojn, sepse politikat e atyre shteteve i kanė uzurpuar disa klane njerzish, pėr qėllime tė caktuara.


Andaj edhe thirrja e atijė zotėriut pėr ta njohur Kosovėn sa mė parė, nė mėnyr qė tė mos i mbuloj turpi me gjithė ēka kan.Ke te drejte dhe s'ke aspak.

Jo rralle, popullata e shteteve per te cilat po diskutojme ketu, eshte shume me konzervative dhe e orientuar mbrapsht sesa pushtetaret e tyre.
Shembull konkret Iraku; prej nje shteti me te drejta te moderuara per te gjithe, permes demokracise post-Sadamiane (apo vakuumit te plote te aparatit shteterore opresiv)ku i ipet te drejte popullit/individit te vendose, arrijme deri ajo qe po shohim per cdo dite- kaosi total.

muslimanizmi radikal-nuk i njeh muslimanet liberal.
s'di a e ke qarte:
te jesh musliman, ne nje ambient te tille, dmth te jesh sherbetor i verber i sheriatit-secili qe i jep te drejte vetes te kundershtoje, mund te llogarise veteveten si shenjester e te gjitha te keqiave, pa kurefare rrahmeti (mbaj mend gjyshin te kete perdorur kete shprehje shpesh), prej vllezerve tjere "musliman"!!!!

arsyeja kryesore e krimeve te vazhdueshme ne Irak, per momentin, nuk ka te beje me pushtetin e pushtetaret, po ka te beje me bindjet fanatike fetare te bazuara ne mostolerance ndaj cdo kujt qe mendon/flet/vepron ndryshe prej dogmave fundamentale te besimit te kryersve te ketyre krimeve.
jane "muslimane" ata qe po vendosin bomba dhe eksplozive ne xhamijat e muslimaneve tjere, ne tregjet, shkollat, e objektet tjera publike.

Vakuumi i pushtetit absolut, apo pushtetit opresiv te fushiqem (klaneve qe i paske quajtur ti), ne cilindo nga ato shtete te parapambetura ka per te sjellur po te njejtat receta neper te cilat po kalon Iraku.

ajo qe ke thene ti, eshte receta ideale, por ne realitet, popuj me kulture jo-tolerante, ekstremiste dhe vandale nuk do te duhej te kene te drejten e demokracise.
demokracia, eshte proces, nuk eshte dicka qe behet brenda nates; asnje popull nuk e ka arritur nje sistem te tille politik ashtu si deshiron te aludosh ti-vetem me largimin e "klaneve" qeverisese!!! Njkohesisht qe qeverite e vendeve jane reflektim i kultures se popujve; qeveritaret nuk vijne prej hene, por perfaqesojne te mirat dhe te keqiat e popujve qe i qeverisin dhe perfaqesojne.


Ndersa sa i perket pavaresise se Kosoves, keto shtete do te duhej te njohin Kosoven sot- e jo pasi te ndrrohen qeverite e ketyre vendeve; sikur qe po bejne bejne vendet e tjera.

Pupi
25-03-08, 20:49
Ke te drejte dhe s'ke aspak.

Jo rralle, popullata e shteteve per te cilat po diskutojme ketu, eshte shume me konzervative dhe e orientuar mbrapsht sesa pushtetaret e tyre.
Shembull konkret Iraku; prej nje shteti me te drejta te moderuara per te gjithe, permes demokracise post-Sadamiane (apo vakuumit te plote te aparatit shteterore opresiv)ku i ipet te drejte popullit/individit te vendose, arrijme deri ajo qe po shohim per cdo dite- kaosi total.

muslimanizmi radikal-nuk i njeh muslimanet liberal.
s'di a e ke qarte:
te jesh musliman, ne nje ambient te tille, dmth te jesh sherbetor i verber i sheriatit-secili qe i jep te drejte vetes te kundershtoje, mund te llogarise veteveten si shenjester e te gjitha te keqiave, pa kurefare rrahmeti (mbaj mend gjyshin te kete perdorur kete shprehje shpesh), prej vllezerve tjere "musliman"!!!!

arsyeja kryesore e krimeve te vazhdueshme ne Irak, per momentin, nuk ka te beje me pushtetin e pushtetaret, po ka te beje me bindjet fanatike fetare te bazuara ne mostolerance ndaj cdo kujt qe mendon/flet/vepron ndryshe prej dogmave fundamentale te besimit te kryersve te ketyre krimeve.
jane "muslimane" ata qe po vendosin bomba dhe eksplozive ne xhamijat e muslimaneve tjere, ne tregjet, shkollat, e objektet tjera publike.

Vakuumi i pushtetit absolut, apo pushtetit opresiv te fushiqem (klaneve qe i paske quajtur ti), ne cilindo nga ato shtete te parapambetura ka per te sjellur po te njejtat receta neper te cilat po kalon Iraku.

ajo qe ke thene ti, eshte receta ideale, por ne realitet, popuj me kulture jo-tolerante, ekstremiste dhe vandale nuk do te duhej te kene te drejten e demokracise.
demokracia, eshte proces, nuk eshte dicka qe behet brenda nates; asnje popull nuk e ka arritur nje sistem te tille politik ashtu si deshiron te aludosh ti-vetem me largimin e "klaneve" qeverisese!!! Njkohesisht qe qeverite e vendeve jane reflektim i kultures se popujve; qeveritaret nuk vijne prej hene, por perfaqesojne te mirat dhe te keqiat e popujve qe i qeverisin dhe perfaqesojne.


Ndersa sa i perket pavaresise se Kosoves, keto shtete do te duhej te njohin Kosoven sot- e jo pasi te ndrrohen qeverite e ketyre vendeve; sikur qe po bejne bejne vendet e tjera.

Ufffff, Na mbyti diplomacia.
Oj Reana, pa lėre njėher anash (nėse mundėsh ta lėsh) anen diplomatike.
Ngase lihet pėrshtypje qė i kupton hesapet e (pa) hangjiut, provo njė ēikėz 'me letra qel':wink:.
Por jo, sepse at'her do tė dukej shkrim i ngjashėm me atė t'imin sipėr.

Se neve(dhe miqt tanė) e kemi nė interes, njė tollovi tė ngjashme si nė Irak, kjo shihet nga sateliti i Googles. Gjithashtu e kemi nė interes (neve dhe miqtė tanė) tė gjenden koka tė tulit pėr ti vendosur nė pushtet (pse ti ndyejm duart neve, le tė pėrplasen mes vete).
Problemi i vetėm ėshtė se sa do tė mund ti'a arrijm neve kėsaj( Skemi qare/rrugdalje tjeter, pėr tė mos e paguar njė barrel Oil 150 $ )?!

Organizata islamike, phiiiiih
Kurgja hesapi, dofar koka tė mbėshtjella me qarqaf tė bardh e tė larėm, me gushat e barkun deri nėn rryp, Jo shpirto ata nuk janė aty pėr tė marrur vendime, ata jan tjesht sa pėr sye faqe.
E populli dele(kėshtu e kan-kemi interes neve tė jenė ata) se pėr ndryshe tjetėr kėnge do tė kėndohej (pamvarsisht nga melodia e bariut).
Si e bėjnė ata kėtė
Pėr ta patur nėn kontrollė njė popull, atijė sė pari duhet shpėrlar trurin.
Si bėhet shpėrlarja e trurit !
Janė shumė mėnyra, por unė do mundohėm ti veqoj disa nga ato:

Populli duhet tė jetė patjetėr i varfėr
Ose tė jetė extrem i pasur(si nė Dubai)
Varfėria/skamja sjellė telashe edhe shėndetsore, edhe psiqike
At'her vijnė nė shprehje librat e shenjėt(mos se gjynah, apo bėre se bėnė sevap) pe dinė ti, Skamja+Analfabetizmi= Budallėn
etj
etj
etj................A me numru edhe mė ajo ?

valiii
26-03-08, 02:19
As njė muaj pa kalue nga shpallja e Republikės sė Kosovės, udhėheqėsit tanė politik, nė rrallė tė parė kryetari dhe kryeministri i Kosovės, kanė treguar njė papjekuri diplomatike,
e cila nė njė ardhme tė afėrt do tė prodhojė pasoja dhe vonesa nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga njė spektėr mė i gjerė i shteteve botėrore. Duke ditur se pėr anėtarėsimin e Kosovės nė OKB-nė janė tė nevojshme 2/3 e votave tė shteteve anėtare tė Asamblesė
sė OKB-sė , saktėsisht 130 shtete, dhe se do tė jetė njė pėrpjekje tejet e vėshtirė dhe se do merr njė kohė bukur tė gjatė pėr tė arritur kėtė numėr, nė vend se tė shfrytėzohen tė gjitha mekanizmat politike dhe diplomatike pėr arritjen e kėtij qėllimi strategjik, qė nė start, kryetari i Kosovės apo edhe kryeministri i Kosovės, kanė bėrė njė gaf diplomatik, me apo pa vetėdije, i mbetet atyre nė barrė, por koha do tė tregojė. Edhe pse tė ftuar nga sekretari i pėrgjithshėm i Organizatės sė Konferencės Islamike, njė mik i shquar i kosovarėve, z.Ekmeludin Ihsanoglu, qė Kosova tė merr pjesė nė tubimin e rrallės me 13-14 mars nė Dakar tė Senegalit, ku kryetari apo kryeministri i Kosovės do tė shfrytėzonim konferencėn qė me njė fjalim rasti nė kėtė eveniment kaq tė rėndėsishėm politik, ekonomik, tė lobojnė dhe tė kėrkojnė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga njė numėr sa mė tė madh tė shteteve anėtare tė OKI-sė. Ata nė vend tė tyre kanė dėrguar ministrin e arsimit z.Enver Hoxhaj sė bashku me njė kėshilltar tė kryeministrit, kinse takimi i rrallės qė mbahej nė Dakar, tė ishte mbajtur nė nivel tė ministrave tė arsimit ku do tė shtjellohet problematika dhe arritjet nė fushėn e arsimit, kjo nėnkuptohet nė diplomacinė ndėrkombėtare me kėtė gjuhė. Kjo me
tė vėrtet ke njė storje e shkurtpamsisė politike dhe diplomatike tė krerėve tė Kosovės. Udhėheqėsit shtetėror politik kosovar mendojnė se neve duhet tė na njohin shtetet anėtare tė OKI-sė, pėr tė cilin kemi nevojė tepėr tė madhe, pasi ata paraqesin gati 1/3e votave tė nevojshme pėr pranim nė Asamblenė e OKB-sė, ndėrsa nė anėn tjetėr pėrpiqen tė jenė sa mė larg anėtarėsimit dhe prezencės sė Kosovės nė Organizatėn e Konferencės Islamike, njė organizatė respektabile me fuqi tė caktuar ekonomike, politike nė nivel botėror, ku pėrveē tjerash janė anėtarėt fuqiplotė edhe Shqipėria e Turqia. Do tė pėrmbyll kėtė qasje me njė koment tė gazetės prestigjioze amerikane "The International Herald Tribune" nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės me 17 shkurt 2008, ku pėrveē tjerash shkruante" nė Evropė po lind njė shtet i ri me shumicė absolute myslimane.."
Me tė vėrtetė ēdo koment
ėshtė i tepėrt.
Express

Dilaver
15-05-08, 23:04
Shpend Limoni
Leonard Kerquki


Prishtinė 14 maj - Kur Samuel Huntington po trajtonte teorinė e tij tė “pėrplasjes sė qytetėrimeve” dhe aleancat eventuale, ai me lehtėsi po pėrshkruante konfliktin shqiptaro-serb si njė luftė religjioze, ndėrsa shqiptarėt e Kosovės si kandidatė tė natyrshėm pėr t’u rreshtuar nė njė aleancė potenciale me botėn myslimane kundėr asaj perėndimore. Edhe pse liderėt shqiptarė pas rėnies sė Murit tė Berlinit kishin kaluar nė anėn perėndimore tė “vijės sė Teodosit”, ata shpeshherė, shkaku i propagandės serbe, po pėrjetoheshin si njerėz qė drejtojnė njė turmė xhihadistėsh. Shqiptarėt, megjithatė, kishin arritur tė hiqnin kėtė stigmė falė orientimit tė palėkundur perėndimor qė manifestohej nga liderėt e tyre, kudo.
Ky kurs vazhdon edhe pas shpalljes sė pavarėsisė, pėrderisa lidershipi mbetet i pėrkushtuar nė rrugėn properėndimore. Teksa dilema rreth orientimit tė shqiptarėve tashmė ėshtė hequr, pyetja ėshtė cili ėshtė raporti i botės myslimane apo shteteve islamike karshi shqiptarėve dhe Kosovės? Apo thėnė mė drejt, a ėshtė qasja properėndimore e kosovarėve njė pėrplasje me pozicionimet globale tė njė numri tė shteteve islamike?
Liderėt kosovarė me mburrje flisnin pėr garėn qė shtetet po bėnin pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės. Kryeministri Hashim Thaēi po llogariste pėr 100 njohje ku me gjasė gjysma e tyre pritej tė ishin shtetet e Konferencė Islamike. Numri i shteteve qė kanė njohur Kosovėn ėshtė 41 deri mė sot, ndėrsa vetėm katėr prej tyre janė anėtarė tė Konferencės, duke pėrfshirė Shqipėrinė.
Analistėt shohin disa arsye pėr kėtė numėr dukshėm tė vogėl dhe befasisht tė papritur.
Njė nga to ėshtė mosnjohja e Kosovės si gjeografi, antiamerikanizmi i disa shteteve islamike, raportet e disave me Rusinė si dhe qasja e miqėsore e kėtyre vendeve ndaj Jugosllavisė sė dikurshme.
Politikani i shquar Arbėn Xhaferi thotė se nė tėrė kėtė muhabet duhet pėrjashtuar religjionin. Sipas Xhaferit shtetet muslimane shpeshherė,pėr interesa dhe shkaqe te ndryshme, aspak fetare, kane pėrplasje dhe antagonizma ekstreme ndėrmjet tyre.
Njė nga arsyet e kėtij qėndrimi ndaj Kosovės pėr Arbėr Xhaferin ėshtė nostalgjia e botės arabe pėr periudhėn e mosinkuadrimit dhe respekti pėr figurėn e Titos.
“Kosova ėshtė njė kafshatė tepėr e vogėl, pėr tė cilėn nuk vlen qė ata t'i prishin raportet strategjike me Rusinė, pėrkatėsisht me Serbinė qė ata ende e perceptojnė si Jugosllavi. Kėtė fakt nuk e merrte parasysh Presidenti i ndjerė boshnjak Izetbegovic dhe shtrenjtė e pagoi. Gadafi i dha atij pesė milionė dollarė ndihmė, ndėrkaq Milosheviqit me qindra milionė”, elaboron Xhaferi.
Qemajl Morina, Dekan i Fakultetit tė Studimeve Islamike nė Prishtinė pėrmend pak a shumė tė njėjtat arsye. “Bota islame e njeh shumė pak Kosovėn. E dyta, ėshtė antiamerikanizmi i cili ekziston nė botėn islame pėr shkak tė qėndrimeve qė ka Amerika nė Irak, Afganistan nė ēėshtjen e Palestinės, kėshtu qė pėrkrahja e madhe qė i ėshtė dhėnė Kosovės nga ana e amerikanėve ka lėnė tė dyshohej se pėr ēka ėshtė...”, ka thėnė Morina.
Vlerėsim tė ngjashėm ka edhe Dom Lush Gjergji i klerit katolik. Ai mendon se qasja shumė properėndimore e kosovarėve ėshtė vetėm njėra nga arsyet pėr ngecjen e njohjeve nga shtetet islamike.
“Arsye tjetėr ėshtė tensionimi i botės arabe me Amerikėn. Njė arsye tjetėr ėshtė ndikimi I Rusisė e cila mundohet tė ketė ndikim nė botėn arabe kundėr Amerikės dhe Bashkimit Europian”, ka thėnė ai.
Elementi i nostalgjisė pėr Jugosllavinė e dikurshme ka njė ndikim tė veēantė nė mosnjohjen e Kosovės nga shtete islamike. Njė arsye tjetėr, Qemajl Morina numėron edhe diplomacinė aktive serbe.
“Kanė njė lloj nostalgjie pasi qė mendojnė se politika qė ka udhėhequr Ish Jugosllavia ndaj botės arabe ka qenė e drejtė. Ka edhe njė ofensivė tė madhe tė politikės serbe, ndėrsa keni edhe rastin e Jordanit ku mbi 2 mijė intelektualė arabė janė tė martuar me serbe. Tė gjithė kėta faktorė kanė ndikuar”, thotė ai.
Nė Samitin e vendeve islamike, qė ėshtė mbajtur pas shpalljes sė pavarėsisė, kosovarėt kanė dėrguar njė delegacion pėr tė lobuar pėr njohjen e pavarėsisė. Mirėpo liderė e ministra tė kėsaj konference vetėm se kishin pėrmendur nė njė deklaratė shpalljen e pavarėsisė.
Qeveria e Kosovės, megjithatė, ende shpreson se njohja numerike nga kėto vende do tė vijė njė ditė. “Jemi duke tentuar vazhdimisht qė t’i bindim qė ata tė bėjnė njė gjė tė tillė”, ka thėnė Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi. Ai thotė se shtetet qė kanė njohur Kosovėn e dinė se Kosova ėshtė njė vend properėndimor dhe demokratik duke theksuar se mbi kėtė bazė do tė vijnė edhe njohjet tjera. Zėdhėnėsi i Presidentit tė Kosovės, Xhavit Beqiri thotė se njohja nga kėto shtete do tė ishte e mirėseardhur. Mirėpo ai nuk dėshiron tė diskutojė shumė rreth rreshtimit tė politikės kosovare duke thėnė se njė gjė e tillė dihet. “Orientimi i Kosovės dihet qė ėshtė properėndimor. Kosova edhe ėshtė nė Europė dhe s’mund tė ketė orientim tjetėr. Por kjo nuk prejudikon qė Kosova nuk aspiron raporte tė mira edhe me vendet tjera tė mjediseve”, ka thėnė Beqiri.
Pėrderisa delegacioni kosovar nė Dakar tė Senegalit ku ishte mbajtur samiti i shteteve islamike ka potencuar se Kosova ėshtė njė shtet laik, Qemajl Morina thotė se Kosova nuk ėshtė dashur atje tė pėrfaqėsohej nga njė ministėr i arsimit por do duhej qė atė ditė ta dorėzonte kėrkesėn pėr anėtarėsim. Sipas tij, kjo do tė ndikonte nė njohje.
“Ky hap do ta kishte vėnė Konferencėn Islamike para njė akti tė kryer edhe ata nuk do tė kishin pasur rrugėdalje tjetėr pos ta njohin Kosovėn.
Mirėpo dėrgimi i delegacionit tonė me disa hezitime nė nivel tė ministrit tė Arsimit ka bėrė qė ne nuk jemi tė interesuar aq sa duhet”, ka thėnė ai. Arbėn Xhaferi thotė se Kosova sė pari duhet ta rrumbullakojė procesin e pavarėsimit duke u pranuar nė OKB. Pėrveē kėsaj ai pėrparėsi i jep raporteve me perėndimorėt. “Asnjėherė nuk duhet te harrohet se pa ndihmėn e SHBA-ve, NATOs dhe UE nuk do tė arrinim tė mbijetonim, tė paktėn tė kishim kėtė nivel tė lirisė qė e kemi. Nė atė moment kur do ta shpėrfillim kėtė fakt, do tė funksionalizohet oreksi hegjemonist i fqinjėve tanė”, thotė ai.
“Njė pėrgjigje eventuale e kosovarėve pėr anėtarėsim duhet tė vijė vetėm pasi Konferenca ta njoh Kosovėn”.
Qeveria e Kosovės nuk ka ndonjė pėrgjigje nėse Kosova duhet tė anėtarėsohet nė kėtė organizatė duke thėnė se vendimi do tė merret kur tė vijė koha. Ndėrsa Presidenca thotė se prioritet ėshtė anėtarėsimi nė strukturat euroatlantike.
Ish Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha nė vitet 90 kishte anėtarėsuar Shqipėrinė nė kėtė organizatė. Ky vendim ishte pėrfolur njė kohė tė gjatė.
Pėrderisa kosovarėt kėrkojnė njohjen, ata nuk janė tė sigurt nėse duan tė rreshtohen edhe pėrkrah vendeve islamike. Ata megjithatė mohojnė tė jenė tė kompleksuar nė qasjen e tyre ndaj kėtyre shteteve. Xhavit Beqiri thotė se shumica e shqiptarėve janė myslimanė.
Kjo shifėr nuk duket argument shumė impresionues pėr shtetet islamike. Pozicioni i tyre ėshtė mė i komplikuar nė marrėdhėniet realiste ndėrkombėtare.

Gjumashja
23-05-08, 00:49
Ne muajin Korrik pritet qe te na njohin... veq vonim se pshtim ska... :biggrin:

BE LK
23-05-08, 15:51
TIRANE - Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, vlerėsoi prononcimin e Arabisė Saudite se do tė njohė sė shpejti pavarėsinė e Kosovės. Keshtu u cilesua gjatė njė takimi qe kreu i shtetit shqiptar pati me ambasadorin e Arabisė Saudite, Abdullah Abdulaziz al Abdulkarim, i cili paraqiti sot nė Tiranė Letrat Kredenciale. Kreu i shtetit shqiptar me kėtė rast foli pėr situatėn nė rajon dhe rolin moderues e tė rėndėsishėm tė faktorit shqiptar. Topi theksoi se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe njohjes sė saj si njė shtet i lirė, sovran dhe demokratik nga njė numėr gjithnjė e nė rritje vendesh anembanė botės, Ballkani ėshtė projektuar drejt integrimit tė familjen e madhe europiane dhe strukturat euro atlantike. Nga ana e tij, Ambasadori i Arabisė Saudite, theksoi angazhimin e tij maksimal nė shėrbim tė zhvillimit tė marrėdhėnieve bilaterale mes Shqipėrisė dhe vendit tė tij.
(d.b/Balkanweb)

Bjeshka1
23-05-08, 20:01
Vizita e fundit e Bushit ne ate vend duket se po jep frute.
Ndoshta pas Saudve shkojne edhe tjeret?

Gjebraili
27-06-08, 18:26
Kosova ne pritje te njohjes se pavaresise nga vendet islame http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e088.gif

Reana
28-06-08, 15:38
Kosova ne pritje te njohjes se pavaresise nga vendet islame http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e088.gif

Po, po...jane mesuar shqiptaret te presin....
neser, pasneser, pas nje muaji, apo pas shume vitesh...kushedi, ndoshta pasi te nderrohen qeverite e ketyre vendeve, ndoshta kerset dicka!!!!

Reana
28-06-08, 16:12
Hiq nuk ka nevoje te paguajme nje barrel oil 150$. Duhet njerezimi, me saktesisht komuniteti shkencor te ri-zbuloje rroten dhe orientohet ndryshe:
Egzistojne burime alternative te energjise, dhe aty duhet te investohen parate e medha, jo ne vajin dhe derivatet e naftes, (qe ne njeren ane po financon qeveri jo-demokratike neper Lindjen e Afert, dhe ne anen tjeter po shakton ngrohjen globale permes transmetimit te Dioksidit te Karbonit.)

ndersa shumica e popujve ne shtetet arabe, nuk kane nevoje t'ua shperlaje trute askush-problemi eshte qe veq i kane trute e shperlara- jo nga pushtetaret, por nga dogmat fanatike fetare.
eshte definuese per idetitetin e tyre arabo-islamik, bindja se jane ne mesjete (cili vit eshte atje sipas kalendarit islamik????): Ai kalendar i pergjigjet zhvillimit social, e arsimor te Evropes mesjetare...

Per zhvillim normal ekonomik, social, arsimor, egziston nevoja qe te ndahet Feja nga punet shteterore, ndersa arsimi duhet te jete LAIK; nuk ka shkence, as arsim te njemendte aty ku perzihen mullat dhe prifterinjte dhe perralla-tregues te ngjashem....
ndersa pa sistem arsimor te njemendte nuk mund te kete ngritje te nivelit intelektual dhe liri mendore....Eshte qe-kjo Konference Islamike, qe ia rrotulloi "sandalien" Sadamit, dhe e la ne balte gjithe popullin Irakien, mu per arsye se shtetet me te fuqishme te kesaj organizate, nuk e kane njohur shtetin Irakien ne krye me Sadamin, te jet shtet i vertete musliman!!!
Shumica e tyre, nuk i njohin as shqiptaret te kene ndonje relacion me muslimanizmin.

Le te filloje Thaqi dhe Sejdiu, si perfaqesues te Qeverise se Kosoves ta bajne nga nje carshaf ne krye, dhe nga nje fustan te gjate, dhe shif ti, sa shpejt do te nderroje dinamika e ketyre ceshtjeve!!!!Ufffff, Na mbyti diplomacia.
Oj Reana, pa lėre njėher anash (nėse mundėsh ta lėsh) anen diplomatike.
Ngase lihet pėrshtypje qė i kupton hesapet e (pa) hangjiut, provo njė ēikėz 'me letra qel':wink:.
Por jo, sepse at'her do tė dukej shkrim i ngjashėm me atė t'imin sipėr.

Se neve(dhe miqt tanė) e kemi nė interes, njė tollovi tė ngjashme si nė Irak, kjo shihet nga sateliti i Googles. Gjithashtu e kemi nė interes (neve dhe miqtė tanė) tė gjenden koka tė tulit pėr ti vendosur nė pushtet (pse ti ndyejm duart neve, le tė pėrplasen mes vete).
Problemi i vetėm ėshtė se sa do tė mund ti'a arrijm neve kėsaj( Skemi qare/rrugdalje tjeter, pėr tė mos e paguar njė barrel Oil 150 $ )?!

Organizata islamike, phiiiiih
Kurgja hesapi, dofar koka tė mbėshtjella me qarqaf tė bardh e tė larėm, me gushat e barkun deri nėn rryp, Jo shpirto ata nuk janė aty pėr tė marrur vendime, ata jan tjesht sa pėr sye faqe.
E populli dele(kėshtu e kan-kemi interes neve tė jenė ata) se pėr ndryshe tjetėr kėnge do tė kėndohej (pamvarsisht nga melodia e bariut).
Si e bėjnė ata kėtė
Pėr ta patur nėn kontrollė njė popull, atijė sė pari duhet shpėrlar trurin.
Si bėhet shpėrlarja e trurit !
Janė shumė mėnyra, por unė do mundohėm ti veqoj disa nga ato:

Populli duhet tė jetė patjetėr i varfėr
Ose tė jetė extrem i pasur(si nė Dubai)
Varfėria/skamja sjellė telashe edhe shėndetsore, edhe psiqike
At'her vijnė nė shprehje librat e shenjėt(mos se gjynah, apo bėre se bėnė sevap) pe dinė ti, Skamja+Analfabetizmi= Budallėn
etj
etj
etj................A me numru edhe mė ajo ?

>>{SpOnGeBoB}<<
28-06-08, 16:51
Hiq nuk ka nevoje te paguajme nje barrel oil 150$. Duhet njerezimi, me saktesisht komuniteti shkencor te ri-zbuloje rroten dhe orientohet ndryshe:
Egzistojne burime alternative te energjise, dhe aty duhet te investohen parate e medha, jo ne vajin dhe derivatet e naftes, (qe ne njeren ane po financon qeveri jo-demokratike neper Lindjen e Afert, dhe ne anen tjeter po shakton ngrohjen globale permes transmetimit te Dioksidit te Karbonit.)

ndersa shumica e popujve ne shtetet arabe, nuk kane nevoje t'ua shperlaje trute askush-problemi eshte qe veq i kane trute e shperlara- jo nga pushtetaret, por nga dogmat fanatike fetare.
eshte definuese per idetitetin e tyre arabo-islamik, bindja se jane ne mesjete (cili vit eshte atje sipas kalendarit islamik????): Ai kalendar i pergjigjet zhvillimit social, e arsimor te Evropes mesjetare...

Per zhvillim normal ekonomik, social, arsimor, egziston nevoja qe te ndahet Feja nga punet shteterore, ndersa arsimi duhet te jete LAIK; nuk ka shkence, as arsim te njemendte aty ku perzihen mullat dhe prifterinjte dhe perralla-tregues te ngjashem....
ndersa pa sistem arsimor te njemendte nuk mund te kete ngritje te nivelit intelektual dhe liri mendore....Eshte qe-kjo Konference Islamike, qe ia rrotulloi "sandalien" Sadamit, dhe e la ne balte gjithe popullin Irakien, mu per arsye se shtetet me te fuqishme te kesaj organizate, nuk e kane njohur shtetin Irakien ne krye me Sadamin, te jet shtet i vertete musliman!!!
Shumica e tyre, nuk i njohin as shqiptaret te kene ndonje relacion me muslimanizmin.

Le te filloje Thaqi dhe Sejdiu, si perfaqesues te Qeverise se Kosoves ta bajne nga nje carshaf ne krye, dhe nga nje fustan te gjate, dhe shif ti, sa shpejt do te nderroje dinamika e ketyre ceshtjeve!!!!

Pash zotin kallezo sa birra i ke pi kur e ki shkrujten qet tekst, normal ata prej holivudit nuk mund e dijne bash mire rrethanat qka ndodh ne bote. Hajde zbrite qmimin e bareles me alternativen tande po munde, ha qka mos te ka met qetash kerri ne garazh nuk po mund e dhez se ja ka rrit Bushi qmimin gallonjes.

qeshtu sikur qysh e ki shkrujten ti mi nda veq e veq e ka provue edhe Enver hogja, amo leje qe nuk kane pas zhvillim ekonomik e social po jan kan ka vdesin edhe per kafshaten e bukes.

Reana
28-06-08, 17:00
Shpend Limoni
Leonard Kerquki


Prishtinė 14 maj - Kur Samuel Huntington po trajtonte teorinė e tij tė “pėrplasjes sė qytetėrimeve” dhe aleancat eventuale, ai me lehtėsi po pėrshkruante konfliktin shqiptaro-serb si njė luftė religjioze, ndėrsa shqiptarėt e Kosovės si kandidatė tė natyrshėm pėr t’u rreshtuar nė njė aleancė potenciale me botėn myslimane kundėr asaj perėndimore. .


"Clash of Civilizations" apo "Perplasja e qyteterimeve" eshte liber me teza filozofike e bindje/opinione personale, e jo realitet shkencor. Shumica e tezave te ngritura ne ate liber medioker, jane teza te pa-baza dhe krejtesisht anashkalojne natyren njerezore.
Autori, shendrron njerezit e qyterimeve te ndryshme ne karikatura, duke potencuar vetem identitetin e tyre religjioz.
Fatekqesisht botekuptime te tilla, nuk jane me te mira se ato qe vijne nga fanatiket e fetare te cilesdo fe/religjion.
kete liber mund ta kete shkruar cilido dogmat, qe shef vetem kryqa dhe gjysem hena, dhe refuzon te takoje dhe te njohe kultura e botekuptime tjera, perveq asaj qe e ka ne shtepi te vet!!!!

eshte mekat, qe shqiptaret frikesohen nga hijet, dhe fantazmat.
Ne vend qe te shkelqejne me shembelltyren e tyre dhe historine kombetare, e te hudhin ne shporte teza te tilla Huti-ngtoniane permes kritikes dhe shembujve konkrete sesi komunitetet e ndryshme religjioze te nje kombi mund te bashkejetojne ne harmoni, PA PERPLASJE permasash "kataklizmatike", perkundrazi e rendisin veten ne DEFENSIVE, dhe e obligojne veten te distancohen sikur te ishin fare fajtoresh per cfaredoqofte qe shkruhet ne ate liber.

Hutingtoni nuk ka thene asgje, perpos qe ka kontribuar ne paranojen globale se kryqat jane ne rrezik nga gjysemhenat, dhe se gjysemhenat jane ne rrezik nga kryqat....
realisht, asnje i krishtere sot nuk eshte me ne rrezik sot nga nje musliman,se ka qe ka qene para 500 vitesh, dhe e kunderta; asnje musliman sot nuk eshte me ne rrezik nga nje i krishtere se qe ka qene para 500 vitesh!!!!

Reana
28-06-08, 17:12
Pash zotin kallezo sa birra i ke pi kur e ki shkrujten qet tekst, normal ata prej holivudit nuk mund e dijne bash mire rrethanat qka ndodh ne bote. Hajde zbrite qmimin e bareles me alternativen tande po munde, ha qka mos te ka met qetash kerri ne garazh nuk po mund e dhez se ja ka rrit Bushi qmimin gallonjes.

qeshtu sikur qysh e ki shkrujten ti mi nda veq e veq e ka provue edhe Enver hogja, amo leje qe nuk kane pas zhvillim ekonomik e social po jan kan ka vdesin edhe per kafshaten e bukes.

Sunxhero,:biggrin:


nuk besoj qe ke kuptuar ti, se cka kam shkruar une....


ngritjes se cmimeve te vajit dhe derivateve tjera te naftes nuk i ka kontribuar asgje qe ka ndodhe SOT; ata qe marrin ere nga tregjet boterore te stoqeve, e kane parashikuar ngritjen e ketyre cmimeve qe shume vite...
merri do gazeta te para pese vjeteve dhe lexoj parashiket e ekonomisteve boterore, punet e Bushit, e te ngjashme, se skam kohe me te dhene mend ty ketu!!!

>>{SpOnGeBoB}<<
28-06-08, 17:32
Sunxhero,:biggrin:


nuk besoj qe ke kuptuar ti, se cka kam shkruar une....


ngritjes se cmimeve te vajit dhe derivateve tjera te naftes nuk i ka kontribuar asgje qe ka ndodhe SOT; ata qe marrin ere nga tregjet boterore te stoqeve, e kane parashikuar ngritjen e ketyre cmimeve qe shume vite...
merri do gazeta te para pese vjeteve dhe lexoj parashiket e ekonomisteve boterore, punet e Bushit, e te ngjashme, se skam kohe me te dhene mend ty ketu!!!


Jo valla une e kom kuptu shum mire edhe per ato qe nuk i ki shkrujten hiq....

Normal qe hiq pa dalen ne pazarin boteror, prej qetash e dij qe ka mu rriten mas 20 vjetve hala ma shume qmimi i naftes me tana derivatet, bile nashta edhe ajer nuk ka me pas me bollak qysh osht tu u shtue bota se leje ma nafte.

Shkruj, shkruj e pse po ike ... jo lexoj gazetat po hajde kallezo qysh me ja ba qesaj pune qetash.

Kqyre une mendoj qe jo vetum me njoft Kosoven, se ajo kurgjo nuk osht pune me letra une te njof ty, ti me njef mu. Une e qoj nji ambasador, ti e qon nji ambasador edhe qekaq.

Mue me intereson si tane qytetaret tjere qe pershembull kur e njofin Kosoven si shtet, jo vetum me letra po me na que nafte pe nxame nja 30 tankera fale asine te mdhaj, qe kur te shko une prej gjermonije ne Kosove me mushen kerrin spice edhe me pagujten vetum 10 evro plue me mbeten per pushime edhe mu kthye ne Gjermoni i gezum qe i kom kursye nam.

Reana
28-06-08, 17:45
Kqyre une mendoj qe jo vetum me njoft Kosoven, se ajo kurgjo nuk osht pune me letra une te njof ty, ti me njef mu. Une e qoj nji ambasador, ti e qon nji ambasador edhe qekaq.

Mue me intereson si tane qytetaret tjere qe pershembull kur e njofin Kosoven si shtet, jo vetum me letra po me na que nafte pe nxame nja 30 tankera fale asine te mdhaj, qe kur te shko une prej gjermonije ne Kosove me mushen kerrin spice edhe me pagujten vetum 10 evro plue me mbeten per pushime edhe mu kthye ne Gjermoni i gezum qe i kom kursye nam.

kur t'ia dergosh ti atyre 30 tankera nafte fale, ti dergojne edhe ata ty...
keto raporte e kane emrin "marredhenie bilaterale nder-shteterore".

>>{SpOnGeBoB}<<
28-06-08, 17:56
kur t'ia dergosh ti atyre 30 tankera nafte fale, ti dergojne edhe ata ty...
keto raporte e kane emrin "marredhenie bilaterale nder-shteterore".

Ev, vetum tu ngarku nafte paskmi me meten a. Jo fale, po ja kisha llogarit nja sa 10 tankera. Po qetu deshta me dijt a del diqka prej qesaj pune kur te njef nji shtet. Jo vetum me qel ambasada e me bo muhabet shkova e erdha, jena knaq tu ba muhabet e kena pi kafe e qaja po kur te shkojn me ba muhabet me te ndihmue diqka, qetash se mas 20 vjeteve qysh jane tu e qelen gropen te Kosova ABC, hiq nuk osht qudi qe nuk del nafta permi e me tu ba aty liqe i naftes edhe ata me mushen me kofa nafte.

Reana
29-06-08, 21:01
Po qetu deshta me dijt a del diqka prej qesaj pune kur te njef nji shtet. Jo vetum me qel ambasada e me bo muhabet shkova e erdha, jena knaq tu ba muhabet e kena pi kafe e qaja po kur te shkojn me ba muhabet me te ndihmue diqka,A del dicka??? hmmmm....
Fale perendive te Ilirise, ata qe na njohen neve deri sot, nuk jane aq interesgji, aq vetiak e aq parazite, sa jemi ne, dhe nuk mendojne keshtu sikur ti!!!!...
paramendo sikur secili shtet qe na ka njohur neve deri me tani, te perdorte logjiken qe ke perdorur ti-cfare interesi kemi ne ta njohim Kosoven si shtet....mjer per neve ne cfare pozite kemi rene, me kete fare mentaliteti te lypsareve!!!


Ajo qe del, prej pavaresise se nje shteti, eshte liria per te udhehequr me te gjitha punet shteterore.....Japonia nuk ka nafte e asnje resor tjeter natyral, po ka njerez punetor me arsimim superior, prandaj eshte nder shtetet me te pasura ne Bote!!!

Ajo qe del prej njohjes se Kosoves si shtet, eshte liria, qe ti te punosh ne vendin tend, pa t'u perzier askush...

Preshevar
30-06-08, 07:35
Ev Reana bre, ka pike mori ti kshtu ?

Kur erdhi Kadafi ne Francė, tė gjith gazetarėt protestuan ne heshtje, ardhja e tij s'ishte e mirpritshme por kur ju be me dije qe me qindra miliona € kontrat u nėnshkruan mes Sarkozy-t dhe Kadafit, at here e mbyllėn gojėn, gjė qė te keshilloj ta besh edhe ti.

Kinse s'paska interesa, vet prezenca e Amerikės nė Kosovė eshte INTERES !

turisti
30-06-08, 11:28
kur t'ia dergosh ti atyre 30 tankera nafte fale, ti dergojne edhe ata ty...
keto raporte e kane emrin "marredhenie bilaterale nder-shteterore".

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaah ahahahahahahah, ZOTI ju bekofte ,ty dhe ate :biggrin: singesr :biggrin: qe mi qitet lotet tuj qeshe,e ishalla :biggrin: ai nuk e pin der ato 30 tamkera se belivalla SINGER kokakon se jo mahi,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

p.s.

ishalla >>{SpOnGeBoB}<< nuk ka ne plan me ble naj -diesel-.............

turisti
30-06-08, 11:32
A del dicka??? hmmmm....
Fale perendive te Ilirise, ata qe na njohen neve deri sot, nuk jane aq interesgji, aq vetiak e aq parazite, sa jemi ne, dhe nuk mendojne keshtu sikur ti!!!!...
paramendo sikur secili shtet qe na ka njohur neve deri me tani, te perdorte logjiken qe ke perdorur ti-cfare interesi kemi ne ta njohim Kosoven si shtet....mjer per neve ne cfare pozite kemi rene, me kete fare mentaliteti te lypsareve!!!


Ajo qe del, prej pavaresise se nje shteti, eshte liria per te udhehequr me te gjitha punet shteterore.....Japonia nuk ka nafte e asnje resor tjeter natyral, po ka njerez punetor me arsimim superior, prandaj eshte nder shtetet me te pasura ne Bote!!!

Ajo qe del prej njohjes se Kosoves si shtet, eshte liria, qe ti te punosh ne vendin tend, pa t'u perzier askush...


Ta dergojme >>{SpOnGeBoB}<<-in ne JAPONI :biggrin: si AMBASADOR :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahaha.

Kercovari
30-06-08, 20:37
shoki,
sungjerin apo shpuzen me gjithe reane dhe temen transferoje tek budallaqet,se keto te dy ende nuk e kan kuptu se me ne funde arabet e lexuan kuranin si duhet...ku thuhet"Kerkoje hakun per punen dhe mallin tend..mos ja ha hakun atij qe punon per ty":biggrin:
Cili shtet arab ka pranu izarailin shtet..po eshte shtete more te gjore..Ket mos e fut te budallaqet shoki se eshte pune serioze..:biggrin:
Kush vjen me fshisen pas meje u mbajte per te arabit......

Reana
01-07-08, 00:33
Ev Reana bre, ka pike mori ti kshtu ?

Kur erdhi Kadafi ne Francė, tė gjith gazetarėt protestuan ne heshtje, ardhja e tij s'ishte e mirpritshme por kur ju be me dije qe me qindra miliona € kontrat u nėnshkruan mes Sarkozy-t dhe Kadafit, at here e mbyllėn gojėn, gjė qė te keshilloj ta besh edhe ti.

Kinse s'paska interesa, vet prezenca e Amerikės nė Kosovė eshte INTERES !

Shpresoj ta kesh bindur veten se ti vete je interesi i Amerikes ne Kosove!!!!:biggrin:

Me siguri je shume i vlefshem (ne kunder-vlere biliona dollaresh sa ka kushtuar lufta e NATO-s kunder Serbise, dhe procesi i rikonstruktimit te Kosoves, deri sot)!!!!


Realiteti eshte, se Perendimi, realisht, ka pasur shume me shume interes te mbroje sovranitetin e Serbise ne Kosove, sesa te drejtat e shqiptareve, dhe te ruaje raporte te mira me Federaten Ruse dhe me Kinen!!!!!


por ti mund te vazhdosh te mendosh se je shume i vlefshem dhe se posedon ndojefare interesi per dike- te ben mire per egon dhe te ndihmon te shtosh tul!!!

turisti
01-07-08, 08:22
shoki,
sungjerin apo shpuzen me gjithe reane dhe temen transferoje tek budallaqet,se keto te dy ende nuk e kan kuptu se me ne funde arabet e lexuan kuranin si duhet...ku thuhet"Kerkoje hakun per punen dhe mallin tend..mos ja ha hakun atij qe punon per ty":biggrin:
Cili shtet arab ka pranu izarailin shtet..po eshte shtete more te gjore..Ket mos e fut te budallaqet shoki se eshte pune serioze..:biggrin:
Kush vjen me fshisen pas meje u mbajte per te arabit......

Ev shoki, po ku ka sot pa interes ????????? Kqyri Kurdet .....................nga udhetimete mia.....,por qe edhe une endem anemban botes mos po mesoj najsend te mire. Rasisht u ndala ketu me pi uje dhe i pash udhetaret neper kohe dhe politike dhe thash mos ka najsend te re per >> bazen time ushtarake tek -budallaqet- << ,ta baj naj ndryshim,po hajt e OKUPOI BUDALLET ............

Me pelqejne komentimet e REANES,jo a ka te drejta a jo,sepse secili ka te drejta me e shpreh mendimin,a flet sa din,ose e tregon vizionin e vet.....,por,REANA me komentimet e veta sjell FRESKI,permireson :biggrin: maredhenjet bilaterale,ndershteterore :biggrin: ashtu kam bindje se ne bote LULEZON vetem DASHURIA.......

Pse REANA nuk vjen tek budallaqet ??????????? Atje eshte me veshtire se tek POLITIKA..........

p.s. budallaqet jane -singer- me i madhe.........

Preshevar
01-07-08, 08:23
Shpresoj ta kesh bindur veten se ti vete je interesi i Amerikes ne Kosove!!!!:biggrin:

Me siguri je shume i vlefshem (ne kunder-vlere biliona dollaresh sa ka kushtuar lufta e NATO-s kunder Serbise, dhe procesi i rikonstruktimit te Kosoves, deri sot)!!!!


Realiteti eshte, se Perendimi, realisht, ka pasur shume me shume interes te mbroje sovranitetin e Serbise ne Kosove, sesa te drejtat e shqiptareve, dhe te ruaje raporte te mira me Federaten Ruse dhe me Kinen!!!!!


por ti mund te vazhdosh te mendosh se je shume i vlefshem dhe se posedon ndojefare interesi per dike- te ben mire per egon dhe te ndihmon te shtosh tul!!!

Nu bofsha un interes i Amerikės, t'paska RRU dreqi ty :biggrin:

Rikonstruktimi i kosovės nė njė shkall prej 1 deri nė 10 ėshtė 2/10 ! Kurse investitorėt amerikan shuum mė shum kan investuar nė SĖRBI pas luftės sė fundit, se sa nė Kosovė apo Shqipni ! He, qfar thua per keto biliona dollarėsh qė shqiptaret si shohin me sy ???

Evropa s'ka interes te madhe ne ballkan, per ate edhe kishte preferu qe kurr mos me shkel ne kosove, po qe fati e deshti keshtu,... kurse raportėt qe i kan me Rusinė, si kan shqiptaret mes veti !! Mos harro, qe intervenimi dhe tėrheqja e forcave serbe nga kosova u bė me AKORDIN e Rusisė qe keta te fundit i bindėn serbėt qe te largohen "pėrkohsisht" nje here,.. !! Pėr qetu, mund te them qe ka vyjt shuuum Mahti Ahtissari !

Kurse tulin, e vjamėn po ta lo ty,... se un sun e mėrtypi si e ke zakon ti :biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
01-07-08, 16:04
A del dicka??? hmmmm....
Fale perendive te Ilirise, ata qe na njohen neve deri sot, nuk jane aq interesgji, aq vetiak e aq parazite, sa jemi ne, dhe nuk mendojne keshtu sikur ti!!!!...
paramendo sikur secili shtet qe na ka njohur neve deri me tani, te perdorte logjiken qe ke perdorur ti-cfare interesi kemi ne ta njohim Kosoven si shtet....mjer per neve ne cfare pozite kemi rene, me kete fare mentaliteti te lypsareve!!!


Ajo qe del, prej pavaresise se nje shteti, eshte liria per te udhehequr me te gjitha punet shteterore.....Japonia nuk ka nafte e asnje resor tjeter natyral, po ka njerez punetor me arsimim superior, prandaj eshte nder shtetet me te pasura ne Bote!!!

Ajo qe del prej njohjes se Kosoves si shtet, eshte liria, qe ti te punosh ne vendin tend, pa t'u perzier askush...


fale perendive te Ilirise a, po ata qysh m`kan kallezue mue perendi i kan pas kaqubat. Kush po te thote ty qe nuk jon interesgji si une. Ata jan tu u mat e shmat qysh me ja bo edhe a del najsend, pse a kujtove qe veq qashtu mu kane pa interes qka ju kushton me shkrujt nji cop leter me shkrola edhe me na thane m`vjen mire qe ju ngjofta se deri tash nuk e kena dijten kush jeni. E pse pra nuk po del qetash prej shtetit liria me udheheq me pune te shtetit po po shahen me nana ne parlament qatje posht. Japonia nuk ka nafte a , po as na nuk kena nafte, amo prej qatyne resursave tjere thojne vetum qka nuk digjet Kosova, se krejt permi gaca te qymyrit gjindet. Jo valla me arsimim superior vetum qeto vitet e fundit qe ka Kosova nuk besoj qe edhe Japonia i ka. PO bash per qata jane shtet qetash edhe nuk pi lejon me punue njerzit, as nuk ju qelin venda pune e as kurgjo. Jo s`punojne shqiptart. Po ndreqja fabrikat e qelja vendet e punes masnej e shofim a punojn a nuk punojn.

Reane, pash zotin a mos i thirre ti qeta dy turistin edhe qete kercovarin qetu a ?. Krejt budalle more tekokan. O ti turist edhe kercovar, a merni vesh ju shoq se per qasine budallaqe ka sa dush tjera kah ne bote, po qato nuk na duhen po diqka ma te menqme hiqjuni qatyne budallaqeve.

une e mendova pernime me na ndimu, qe shembull vendet arabe me naj que ka 30 tankera naft ne vjet, prej amerikes pritim me naj dergue vetum 30 bilion dollar ne vjet, qka jan per amerike 30 bilion nuk pi lypim me qindra.

Qfare japonie, qfar amasadori qatje, vetum le t`ma qojne qekjo Reana ni vize sa me shkue qatje ne Amerike, se tan diten e lume isha sjell ka holivudi, e pa me pas dal fare nafake nuk ish mbeten me ja qiten rrethin e me nxane fare Penelope Cruze o naj Spears Britney ja naj tjeter se tana jan te lira edhe ata vetum per letra valla se jo mi martue pernime, e ja kisha fshi ka nji milion dollare e dikur isha kthy tu Kosova edhe e kisha qelen filialen e Hollivudit per Kosove.

turisti
02-07-08, 16:39
fale perendive te Ilirise a, po ata qysh m`kan kallezue mue perendi i kan pas kaqubat. Kush po te thote ty qe nuk jon interesgji si une. Ata jan tu u mat e shmat qysh me ja bo edhe a del najsend, pse a kujtove qe veq qashtu mu kane pa interes qka ju kushton me shkrujt nji cop leter me shkrola edhe me na thane m`vjen mire qe ju ngjofta se deri tash nuk e kena dijten kush jeni. E pse pra nuk po del qetash prej shtetit liria me udheheq me pune te shtetit po po shahen me nana ne parlament qatje posht. Japonia nuk ka nafte a , po as na nuk kena nafte, amo prej qatyne resursave tjere thojne vetum qka nuk digjet Kosova, se krejt permi gaca te qymyrit gjindet. Jo valla me arsimim superior vetum qeto vitet e fundit qe ka Kosova nuk besoj qe edhe Japonia i ka. PO bash per qata jane shtet qetash edhe nuk pi lejon me punue njerzit, as nuk ju qelin venda pune e as kurgjo. Jo s`punojne shqiptart. Po ndreqja fabrikat e qelja vendet e punes masnej e shofim a punojn a nuk punojn.

Reane, pash zotin a mos i thirre ti qeta dy turistin edhe qete kercovarin qetu a ?. Krejt budalle more tekokan. O ti turist edhe kercovar, a merni vesh ju shoq se per qasine budallaqe ka sa dush tjera kah ne bote, po qato nuk na duhen po diqka ma te menqme hiqjuni qatyne budallaqeve.

une e mendova pernime me na ndimu, qe shembull vendet arabe me naj que ka 30 tankera naft ne vjet, prej amerikes pritim me naj dergue vetum 30 bilion dollar ne vjet, qka jan per amerike 30 bilion nuk pi lypim me qindra.

Qfare japonie, qfar amasadori qatje, vetum le t`ma qojne qekjo Reana ni vize sa me shkue qatje ne Amerike, se tan diten e lume isha sjell ka holivudi, e pa me pas dal fare nafake nuk ish mbeten me ja qiten rrethin e me nxane fare Penelope Cruze o naj Spears Britney ja naj tjeter se tana jan te lira edhe ata vetum per letra valla se jo mi martue pernime, e ja kisha fshi ka nji milion dollare e dikur isha kthy tu Kosova edhe e kisha qelen filialen e Hollivudit per Kosove.

Tung :biggrin: Singer.

Une nuk deshta mu lajmerue,por siq me duket,REANA priton qe te mirret me TANKERAT e TREKANSHI te BERMUDEVE,ashtu qe edhe Kercovari nuk te nin se i bojme dhe 200 faqe tek - budallaqet- me tankerin tende,pra,une po te jap pergjegjje sa mos me mbet ti ashtu :biggrin: as te ATA e as te FATA :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahaha.

Mi prit tankerat sot eshte si me e prit RINIJEN mu KTHYJE,por,ajo zakonisht eshte pritja e gjate,e une po te flladiti me kete foto dhe ishalla nese ta bijne naftin nuk jav lyp edhe pompat e benzines me ti ndertue.......,hahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahahahahaha.

p.s.

Me fal per parkimin e keq te tankerit,se ai KERCOVARI FRIK e ka marre lejen :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahahahahahahahaha:

http://www.global-greenhouse-warming.com/images/JUN07PashaTanker.jpg

Gjebraili
15-07-08, 18:56
A na pranuan qato shtete femerore breeeeeeeeeee http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e088.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c026.gif

Ndoshta dikush pyet, se ka te kjarte, pse shtete femerore e une kam obligim tjue skjaroj:
Paj nese ka mashkuj qe veshin FUSTANA atehere jam ne gjendje me e korrigjue kete http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c008.gif

Haj medet per mixhen Mehmet, ne qka po shpreson http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c008.gif

Deri sa ne boten e qyteteruar edhe femrat veshin pantolla, ne vendet me mjerim te pafund, burra e gra me fustana, phaaaaaaaaaaaa http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e136.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e025.gif

Reana
18-07-08, 21:06
burra e gra me fustana, phaaaaaaaaaaaa http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e136.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/e025.gif

cka ke ti kunder fustanave???
Sikur vertete te ishin shtete femerore, keto shtete do te udhehiqnin Boten....
ku te gjejme me teper Angela Merkel, Nancy Pelosi, e Condoleezza Rice tregom ti mua??????

por fatekqesisht keto shtete islamike jane shtete shoveniste mashkullore, prandaj njohja e shtetit te Kosoves duhet te prese ....kemi te bejme me qeveri te frustruara mashkullore-fatekqesisht!!!

Reana
18-07-08, 21:14
mbasi ne boten eqytetruar e kan leju me u martu gjinin e njejet ,e po presim per me na njoft shtetin ton ,axha mehmet mos te bohet nervoz.per fistona

Pashe ty???
dmth sipas mendjes sate te mjere, kjo qenka tema e diskutimit...
fustanat dhe martesat e gjinive te njejta...

degjo balo, dhe shpresoj merr vesh dicka, Kosova ka nevoje per njohje te statusit e jo per moralizimet e tua e atyre te kategorise sate;
sme intereson a veshin fustane apo rrijne zhveshur, KOSOVA eshte shtet, dhe per te tejkaluar statusin quo, ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, dhe per t'ia ftofe Serbise/Rusise, te GJITHE te tjeret duhet ta njohin shtetin e Kosoves...

BE LK
19-07-08, 09:17
Pashe ty???
dmth sipas mendjes sate te mjere, kjo qenka tema e diskutimit...
fustanat dhe martesat e gjinive te njejta...

degjo balo, dhe shpresoj merr vesh dicka, Kosova ka nevoje per njohje te statusit e jo per moralizimet e tua e atyre te kategorise sate;
sme intereson a veshin fustane apo rrijne zhveshur, KOSOVA eshte shtet, dhe per te tejkaluar statusin quo, ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, dhe per t'ia ftofe Serbise/Rusise, te GJITHE te tjeret duhet ta njohin shtetin e Kosoves...
Ju ecni me parimin dhe te nėna te jem dhe burrin ta kem !:cool:

Nuk ecet keshtu !

>>{SpOnGeBoB}<<
19-07-08, 11:48
Ju ecni me parimin dhe te nėna te jem dhe burrin ta kem !:cool:

Nuk ecet keshtu !

kqyre qetash qeta wahabt menihere vijne qetu. Mire e ka Reana. Nuk oshte me rensi qka bajn atje po duhet me na ngjoften shtetin tone. Atynve ma mire ju bjen mi hjeken fustanat krejte le te dihet kush osht burr e kush osht gru. Ama me doket qe qeshtu e ka al kaida mi maskue tane mos mu dijten kush osht terrorist aty.

Amo une hala jam per ata me na que tankerat me nafte edhe 30 bilion dollare prej amerike ne na hjek pak qete krizen. Edhe n`daqi me dijten krejt qekjo kriza e naftes osht prej qe ja nisin kinezt edhe indiant mu zhaviten me kerra ku mos me hypen qmimi i naftes mu ba ma shtrejt se kripa. A deri dje qata kinezt e kane qkye bythen tu i gra velispicave a qetash kan ba kerra gjysma e tynve tani jo nuk po del nafta. Normal qe nuk del ata nuk ngihen buke e oriz se leje ma nafte.

Reana
19-07-08, 15:13
Ju ecni me parimin dhe te nėna te jem dhe burrin ta kem !:cool:

Nuk ecet keshtu !

o bobo sa i mencur:biggrin: !!!!

Ke njohuri nga Ligjet e se Drejtes Nderkombetare edhe ne sferen e njohjes se shteteve te reja, apo kryesisht njohurite e tua te pergjithshme nuk i kalojne muret e shtepise sate.

ky far citimi qe ke bere, eshte nje reflektim i nje kulture shume primitive, qe nuk shkon me larg se kufijt e Ballkanit ne Evrope....

Bazuar ne principe dhe ligje te se Drejtes Nderkombetare kushtet e parashikuara per njohjen e nje shteti, kryesisht jane keto: territori i definuar, popullsia e perhershme dhe qeveria stabile dhe demokratike.

Kosova i ploteson keto kushte!!!

Sylejman Topalli
19-07-08, 17:12
Do Te Na Pranojne Pa Tjeter Pasi Na Ka Pranuar Amerika Dhe Evropa

Sylejman Topalli
19-07-08, 17:19
pRANOJENI KOSOVEN SE SHQIPTARET JU KANE BERE SHTET ( EGJIPTIN0. IA KENI BORGJ SHQIPTAREVE

Tinky-Winky
19-07-08, 18:03
cka ke ti kunder fustanave???
Sikur vertete te ishin shtete femerore, keto shtete do te udhehiqnin Boten....
ku te gjejme me teper Angela Merkel, Nancy Pelosi, e Condoleezza Rice tregom ti mua??????

por fatekqesisht keto shtete islamike jane shtete shoveniste mashkullore, prandaj njohja e shtetit te Kosoves duhet te prese ....kemi te bejme me qeveri te frustruara mashkullore-fatekqesisht!!!

qka je que pesh ti qik e po bertet ty e mbrojten gjinin e sja paske haberin, po kapi prej del pones e deri te medlin olbrajti me nje nje knaqsi sexuale jav mer pushtetin po shka po juv do\uket vetja e e mjere . b.tha juve don me udhheqen boten kur ni thes me miell sjeni n gjendje me zhdrypen deri ne podrum.

ket jozefina topallicen se permena hiq se u tuta mos e ka dishka qeky sylejmoni e po m idhnohet helbete.

premium
19-07-08, 18:21
Kosova kur ka pėrmend apo mardhėnje politike ka pasur Ibrahim Rugova me shtetet Islamike!!!!
shumė normal qe nuk donin ta ndijnė pėr Kosoven.
Kosova eshte ne situat vėshtirsie e jo shtetet Arabe.

lazdrani
19-07-08, 23:47
Te ju them diq per shtetet arabe dhe ato islamike.Do vjen koha se patjeter do te na njofin Shtetin tone Kosoven.Eshte nje problem kety pasi qe shumica e shteteve islamike urrejne USA-ne,shumica e tyre kane miqasi te madhe me Rusine dhe Serbine.Pastaj eshte nje lufte e madhe per Diamantin e Zi(benzini,nafta,yle..)urretja e disa shteteve Arabe ndaj Izraelit per shkake te Palestines,lufta e Irakut (interesi i Iranit,Syrise,Kurdeve ne Irak qe ndoshta ne te ardhmen do te kete ne Bosnje ne tri pjese te ndara)Rrjeti terrorist Al Kaida ne Afganistan Pakistan Iran Palestin...Jane shume faktore qe pengojne njohjen e Shtetit Kosovar.Une do te cekja qe shtetet Egjipti,Emiratet,Katar,Jordania, kane lidhje diplomatike me Ameriken shume te mira dhe udheheqesit tone Politike te ndikojne po ashtu ate maksimumin se bashku me Shtetin ame Shqiperia qe sa me shpejte te njohin si te parate Kosoven si shtet besoje qe edhe shumica e shtetve tjera do i bashkohen ketyre.Besoje qe shteti Egjiptjane luan nje role te madhe ne kete rast.
Problemi nje eshte se te gjithe keto shtete nuk jane te lidhura ndermese veti.Shumicen e Nacioneve te ketyre viseve njohe edhe ne jeten private dhe nje po ju garantoje se mes vete nuk kane dashuri por vetem tradheti....
Po presim ndoshta ne muajin e Ramazanit do te bejne kete hape qe ndoshta eshte duhure te paret te jene ...

Reana
20-07-08, 00:15
po kapi prej del pones e deri te medlin olbrajti me nje nje knaqsi sexuale jav mer pushtetin po shka po juv do\uket vetja e e mjere .

b.tha juve don me udhheqen boten kur ni thes me miell sjeni n gjendje me zhdrypen deri ne podrum.po i vogel je ti ende bre teletubbie per te dijtur me shume, ende mami ti nderron pelenat....

por pyte mamin dhe ndoshta te tregon nese njeh historia ndonje pushtetare te gjinise femrore qe e ka humbur pushtetin nga ndonje skandal seksual....
e sa per pushtetare meshkuj historia ka numer pa fund, dhe s'do te arrininim ti njehim gjithe diten, ata qe kane humbur edhe shtetin edhe pushtetin, sepse nuk kane dijtur ti mbajne pantollonat veshur....:wink:

e sa per bartjen e miellit ne podrum, kush te ka thene ty se eshte detyre e femrave bre psh*rrani i vogel????:biggrin:

premium
20-07-08, 08:26
Te ju them diq per shtetet arabe dhe ato islamike.Do vjen koha se patjeter do te na njofin Shtetin tone Kosoven.Eshte nje problem kety pasi qe shumica e shteteve islamike urrejne USA-ne,shumica e tyre kane miqasi te madhe me Rusine dhe Serbine.Pastaj eshte nje lufte e madhe per Diamantin e Zi(benzini,nafta,yle..)urretja e disa shteteve Arabe ndaj Izraelit per shkake te Palestines,lufta e Irakut (interesi i Iranit,Syrise,Kurdeve ne Irak qe ndoshta ne te ardhmen do te kete ne Bosnje ne tri pjese te ndara)Rrjeti terrorist Al Kaida ne Afganistan Pakistan Iran Palestin...Jane shume faktore qe pengojne njohjen e Shtetit Kosovar.Une do te cekja qe shtetet Egjipti,Emiratet,Katar,Jordania, kane lidhje diplomatike me Ameriken shume te mira dhe udheheqesit tone Politike te ndikojne po ashtu ate maksimumin se bashku me Shtetin ame Shqiperia qe sa me shpejte te njohin si te parate Kosoven si shtet besoje qe edhe shumica e shtetve tjera do i bashkohen ketyre.Besoje qe shteti Egjiptjane luan nje role te madhe ne kete rast.
Problemi nje eshte se te gjithe keto shtete nuk jane te lidhura ndermese veti.Shumicen e Nacioneve te ketyre viseve njohe edhe ne jeten private dhe nje po ju garantoje se mes vete nuk kane dashuri por vetem tradheti....
Po presim ndoshta ne muajin e Ramazanit do te bejne kete hape qe ndoshta eshte duhure te paret te jene ...
Bravo Lazdran shume ne rregull eshte.... keshtu ishin edhe mendimet e mia

pirro
20-07-08, 14:20
Po more nje dite do te na njofim patjeter. Mirpo si vellezer musliman qe i patem u koriten pak e nuk na njoften ne 6 muajt e pare. Se zoru prej xhehneti asht dal kadal dale i shtin Amerika me na njoft.

>>{SpOnGeBoB}<<
20-07-08, 15:40
demek paskan me na ngjoften dikur, nejse be kush po merzitet. Po qeky Izraili qe osht mik i amerikanve po me doket edhe qeky osht tu i prit qka po bojn Arabt a po na ngjofin a jo. Ata pernime nuk i kan punt mire mes vehti amo po me doket jane marr vesh si kojshi qe jane nuk kina me ngjoften bile edhe hasha u pat livdue Izraeli ka me ngjoften Kosoven ne 100 dite e para.

Tinky-Winky
20-07-08, 15:46
po i vogel je ti ende bre teletubbie per te dijtur me shume, ende mami ti nderron pelenat....

por pyte mamin dhe ndoshta te tregon nese njeh historia ndonje pushtetare te gjinise femrore qe e ka humbur pushtetin nga ndonje skandal seksual....
e sa per pushtetare meshkuj historia ka numer pa fund, dhe s'do te arrininim ti njehim gjithe diten, ata qe kane humbur edhe shtetin edhe pushtetin, sepse nuk kane dijtur ti mbajne pantollonat veshur....:wink:

e sa per bartjen e miellit ne podrum, kush te ka thene ty se eshte detyre e femrave bre psh*rrani i vogel????:biggrin:

ev reana bre , qe slat gjo pa thonen edhe ju qetuqene ne forum , edhe sosht e para her qe po ma boni pshuran , nuk e keni mire se qeshtu na ty e ofendue njani tjetrin e duke u shit secili ma i meqem se tjetri ata tonshi kuren e kurrs nuk na pranojn.

premium
21-07-08, 08:02
Po more nje dite do te na njofim patjeter. Mirpo si vellezer musliman qe i patem u koriten pak e nuk na njoften ne 6 muajt e pare. Se zoru prej xhehneti asht dal kadal dale i shtin Amerika me na njoft.
Kupto se pėr shkak te Amerikės nuk po na pranojnė.

pirro
21-07-08, 15:04
Premium

Po de tashte cka me bo, a duhet Amerika me e anulu njohjen aa?? per me na njoft vendet arabe.
Per gjitjcka cka bon vaki ne bote amerika i ka fajet hahahah

premium
22-07-08, 12:07
Adhurimin Ameriko-Bushin i vetmi vend ne Botė ėshtė Shqiperia -Kosova e disa shtete Afrikane.
Nuk e dija se sa ju keni vrejtur vizita e Bushit eshte kryer me protesta e gjithanshėm.
A jeni i sigurt qe Amerika e don Shqiptaret pa interes?
Ajeni i sigurt qe Amerika e ndihmon popullit Shqietar pa interes?
A jeni i sigurt Amerikanet e djne a egziston Kosova apo Shqipria?
Shume normal e dijne se ku eshte baza e tyre ne Kosovė gratise.

premium
22-07-08, 12:21
Premium

Po de tashte cka me bo, a duhet Amerika me e anulu njohjen aa?? per me na njoft vendet arabe.
Per gjitjcka cka bon vaki ne bote amerika i ka fajet hahahah
Nuk kemi te drejt tė anulojmė as ti as une ... koha dot na tregon miqėsit e tona!
Kundervini shteteve Arabe pse nuk na njoften pavarsin.
Presidenti i atehershem Kosovar kur eshte interesuar apo ka dhene hiq mė shumė se njė pershendetje shteteve Arabe , apo ka trokit ndonjėhere dyert Arabe ? jo zotėri keto procedurat nuk shkojnė si dojme ne... por si thuajnė ata ,,, sepse Kosova ka lėrė fatin e tyre nė duart e Amerikes,,, e tani tė shiqojmė nga ana si dot kemi njė shtet veresije dominuese!!.

Bjeshka1
21-08-08, 20:30
Ne gazeten express e dates se sodit, mund te lexoni nje artkull interesant per kete ceshtje.
Nese doni edhe jau sjell ketu, por sot spo kam kohe.
Te fala nga maja e bjeshkes!

Murgesha
22-08-08, 00:43
Ne gazeten express e dates se sodit, mund te lexoni nje artkull interesant per kete ceshtje.
Nese doni edhe jau sjell ketu, por sot spo kam kohe.
Te fala nga maja e bjeshkes!


Tė falemnderit Bjeshka, por prit kur tė na pranojnė e eja prapė nė kėtė temė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Pa na pranu shtet Serbia ska shancė me na pranu gabelistant...

BE LK
22-08-08, 14:45
Tė falemnderit Bjeshka, por prit kur tė na pranojnė e eja prapė nė kėtė temė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Pa na pranu shtet Serbia ska shancė me na pranu gabelistant...


Sikur ta thoshte kete thenje ndonje femije nuk do i pergjigjesha !

Por ju te thoni gomarlleqe te tilla nuk ju falet.

Politika boterore eshte me e gjere se sa mendja miskine e ndonjerit ktej rrotull.
Nese mendojme se me ofendime dhe perqmime mund te fitojme ndonje avantazh ne ndonje medium nderkombetar, jam i sigurte se e keni gabim !

Dikur "Gabelistanet" e shoket e tyre i mbajten me buke popullin e kosoves kur milloshevici i kishte perzene nga shtepite dhe tokat e tyre.
Sollen ndihma, buke, uje, veshje etj.

Sot po shihet se ju paskan dale puplat njerezve.

Por kjo eshte nermale kur behet fjale per njerez qe nuk njohin ndere, per buke shkale dhe zvarranike, nderi s'ka kuptim por, kuptim ka vetem injoranca e tyre e theksuar dhe e neveritshme.

Nese "Gabelistaneve" ju teket na lene se te jete jeta jashte OKB-se, por kete nuk e kuptojne injorantet.

Dihet boterisht se nje shtet per tu pranuar ne OKB ka dy menyra, njera eshte vota e keshillit te sigurimit e tjetra votimi i 2/3 e votave te OKB-se.

"Gabelistanet" per fatin e keq te kosovareve si puna e disave kane nje shumice te madhe shtetesh ne OKB.

Dikur kam treguar nje hostori per punen e Atij magjupit me qershiat, spo e tregoj dhe sot se ska kuptim te perserisim fjalet kot.

Turp :frown:

BE LK

Murgesha
22-08-08, 16:13
BE LK, bėju zėdhėnės i "Bukėshkalėve, atje tek gabelistanėt, e thuaju mos tė bėhen si ato loptė e mira qė qesin 20 kg tomėl, e nė fund me njė shkelėm ta derdh pėr toke.

BE LK
23-08-08, 10:35
BE LK, bėju zėdhėnės i "Bukėshkalėve, atje tek gabelistanėt, e thuaju mos tė bėhen si ato loptė e mira qė qesin 20 kg tomėl, e nė fund me njė shkelėm ta derdh pėr toke.

Murgeshe,

Sa per punen e lopes po ta shpjegoj me thjeshte, sipas llogjikes qe perdoret ...

Lopa oj murgeshe eshte kafshe qe mbahet nga njeriu per nevojat e tij jetike.
Ne momentin qe lopa jep qumesht e ti pin sa te fryhet "mulla", gjithcka shkon mire.
E kur te fryhet "mulla" nuk te pihet ma qumeshti i lopes, keshtu qe thua:
lopa eshte me "lope" se une qe nxjerr qumesht kot, sepse qumeshti i saj nuk duhet per asgje ne bote.
Kjo thenje vlen sa te jete "mulla" plot, por kur te zbrazet prape mulla, lopa do behet prape shoqja jote !

A me kuptove ?!

C'do te mire !

Murgesha
23-08-08, 11:03
Murgeshe,

Sa per punen e lopes po ta shpjegoj me thjeshte, sipas llogjikes qe perdoret ...

Lopa oj murgeshe eshte kafshe qe mbahet nga njeriu per nevojat e tij jetike.
Ne momentin qe lopa jep qumesht e ti pin sa te fryhet "mulla", gjithcka shkon mire.
E kur te fryhet "mulla" nuk te pihet ma qumeshti i lopes, keshtu qe thua:
lopa eshte me "lope" se une qe nxjerr qumesht kot, sepse qumeshti i saj nuk duhet per asgje ne bote.
Kjo thenje vlen sa te jete "mulla" plot, por kur te zbrazet prape mulla, lopa do behet prape shoqja jote !

A me kuptove ?!

C'do te mire !

Jo hiq!
Si duket ti kurr Lopė nuk paske mbajt, se nuk do ta pėrshkruje me Lopėn si "fryrje mulle". Askush nuk e jep Lopėn e vet nė kojshi vetėm se nga qumėshti i saj ju ka frye mulla. Po kur ti e mjel ēdo ditė e tė mbush kusin qumėsht tė bollshėm, por qė nė fund ta derdh pėr toke atėherė i vihet kosa nė qafė.
Kjo nė mėnrė figurative po pėrmendet se nuk jam ajo qė vė kosa nė qafė, mos tė keqkuptohemi http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Mė lart gabelistanėt i paraqite si "bukėmbajtėsit" tonėt tė dikurshėm, e unė po tė them qė as atėherė e as sot nuk po kemi hajr prej tyre. Nejse ndoshta individ tė caktuar ja kanė pa hajrin, por si popull qė sot kemi shumė nevojė pėr ta JO.

BE LK
23-08-08, 11:26
Jo hiq!
Si duket ti kurr Lopė nuk paske mbajt, se nuk do ta pėrshkruje me Lopėn si "fryrje mulle". Askush nuk e jep Lopėn e vet nė kojshi vetėm se nga qumėshti i saj ju ka frye mulla. Po kur ti e mjel ēdo ditė e tė mbush kusin qumėsht tė bollshėm, por qė nė fund ta derdh pėr toke atėherė i vihet kosa nė qafė.
Kjo nė mėnrė figurative po pėrmendet se nuk jam ajo qė vė kosa nė qafė, mos tė keqkuptohemi http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Mė lart gabelistanėt i paraqite si "bukėmbajtėsit" tonėt tė dikurshėm, e unė po tė them qė as atėherė e as sot nuk po kemi hajr prej tyre. Nejse ndoshta individ tė caktuar ja kanė pa hajrin, por si popull qė sot kemi shumė nevojė pėr ta JO.

Murgeshe,

Nje gje duhet ta dish, lopa lope mbetet, kete nuk e ve ne dyshim !!!

Dilaver
23-08-08, 22:51
Tė falemnderit Bjeshka, por prit kur tė na pranojnė e eja prapė nė kėtė temė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Pa na pranu shtet Serbia ska shancė me na pranu gabelistant...

Ata janė krimba qenefi/stervinash (krmash).

Zoti ėshtė sunduesi i universit.

SHBA ėshtė fuqia e dytė, kur ajo tė urdheroj ata s'kan qare pa e pranuar e as pėr faleminderit nuk ua di.

BE LK
25-08-08, 09:58
Ata janė krimba qenefi/stervinash (krmash).

Zoti ėshtė sunduesi i universit.

SHBA ėshtė fuqia e dytė, kur ajo tė urdheroj ata s'kan qare pa e pranuar e as pėr faleminderit nuk ua di.

Dilaver, e ke kap shume keq kete kohet e fundit.

Krimba....

P....

....

Kujdes !

Sepse fjala eshte pershkrim i shpirtit !!!

gjini
25-08-08, 19:43
Murgesha , ketze fjalen time per ate skaj te botes qe e kom emrue si gabelistan ju lutem mos e ngacmoni se ata ne emer te allahut e per hir te serbise munden edhe atentate me organizue vetvrases ne kosoven ton se ju kemi prish kumarin me shkije.
Pra, ata edhe mos me na njoft sbohet asgje por neve na duhet nje numer i konsideruatr i shteteve me na njoft.
Ede pse une nga ana ime nuk do ju di kurr per falemnderit per asgje atyre gabelve te lindjes, por qka ti bojsh qe edhe nga gabelet duhet te njifesh nganjiher sa per me na qite fall.
Pra Amerika ata ka me i qite ne gjunje dhe ska me i lan kurr frym me marr lirisht se ashtu edhe e meritojne ata.
Pra, shpejt kan me e pranue se amerika veq ju ka tregue dhambet ketyre e ata skan ka shkojn nese amerika ju bon me gisht.
Neve na kan njoft vetem si musliman te ndegjueshem dhe jugosllave te mire deri tash , e tash e tutje skan as syte me i kthye nga ne veq pa na pranue ska qare kete e di mire dhe ate shum shpejt.....

eksperti 1
25-08-08, 20:47
haj gjin haj ,te te them sa sme ke thene hahahah

Shpati
25-08-08, 20:51
Murgesha , ketze fjalen time per ate skaj te botes qe e kom emrue si gabelistan ju lutem mos e ngacmoni se ata ne emer te allahut e per hir te serbise munden edhe atentate me organizue vetvrases ne kosoven ton se ju kemi prish kumarin me shkije.
Pra, ata edhe mos me na njoft sbohet asgje por neve na duhet nje numer i konsideruatr i shteteve me na njoft.
Ede pse une nga ana ime nuk do ju di kurr per falemnderit per asgje atyre gabelve te lindjes, por qka ti bojsh qe edhe nga gabelet duhet te njifesh nganjiher sa per me na qite fall.
Pra Amerika ata ka me i qite ne gjunje dhe ska me i lan kurr frym me marr lirisht se ashtu edhe e meritojne ata.
Pra, shpejt kan me e pranue se amerika veq ju ka tregue dhambet ketyre e ata skan ka shkojn nese amerika ju bon me gisht.
Neve na kan njoft vetem si musliman te ndegjueshem dhe jugosllave te mire deri tash , e tash e tutje skan as syte me i kthye nga ne veq pa na pranue ska qare kete e di mire dhe ate shum shpejt.....

Zotri mos u ngut.
Populli Shqiptar ka mardhenje te mira me Popullin Arabe dhe Anasjelltas.
Edhe Njohjet do te pasojn .

gjini
26-08-08, 08:31
haj gjin haj ,te te them sa sme ke thene hahahah


qka deshe me than me kte fjel djal i mire.???
per qka e pate dhe ku te preku???

gjini
26-08-08, 08:35
Zotri mos u ngut.
Populli Shqiptar ka mardhenje te mira me Popullin Arabe dhe Anasjelltas.
Edhe Njohjet do te pasojn .

Shpati, une te siguroj se populli yn kurr ska pas mardhenje te mira me arabistanet dhe me ate pjese te botes.
Ne kemi pas mardhenje vetem per mes ish jugoslavis dhe asaj te famshmes levizje e mos inkuadrimit ku titoja e naseri ishin ideologet e asaj nisme.
Tregoma veten nje kohe kur kemi pas na mardhenje me ato vende.

Shpati
26-08-08, 10:03
Shpati, une te siguroj se populli yn kurr ska pas mardhenje te mira me arabistanet dhe me ate pjese te botes.
Ne kemi pas mardhenje vetem per mes ish jugoslavis dhe asaj te famshmes levizje e mos inkuadrimit ku titoja e naseri ishin ideologet e asaj nisme.
Tregoma veten nje kohe kur kemi pas na mardhenje me ato vende.

Para nje Jave pata nje bised me nje Palestinez i cili ishte i gezuar per Pamvarsimin e Kosoves, ate mund ta vren te secili Arabe.
Shtyrja e Njohjes nga Shtetet Arabe mund te jete e lidhur nga interesa te ndryshme.
Ne qofte se para disa viteve kan pasur mardhenje me Titon- Arabet ose Ruset e kan ber vetem per blerje Armesh , keto jan biznese e jo Miqesi.
Krahaso Miqesin e Shqiperis me Rusin dhe Kinen ato ishin Miqesi interesi ,pasi palet me spaten interes ato nderpren miqesin.
Kontakte me Shtete ne te kaluarn nuk kemi pasur, por tash duhet te i bjem pasi tash jemi Shtet.

gjini
26-08-08, 13:21
Para nje Jave pata nje bised me nje Palestinez i cili ishte i gezuar per Pamvarsimin e Kosoves, ate mund ta vren te secili Arabe.
Shtyrja e Njohjes nga Shtetet Arabe mund te jete e lidhur nga interesa te ndryshme.
Ne qofte se para disa viteve kan pasur mardhenje me Titon- Arabet ose Ruset e kan ber vetem per blerje Armesh , keto jan biznese e jo Miqesi.
Krahaso Miqesin e Shqiperis me Rusin dhe Kinen ato ishin Miqesi interesi ,pasi palet me spaten interes ato nderpren miqesin.
Kontakte me Shtete ne te kaluarn nuk kemi pasur, por tash duhet te i bjem pasi tash jemi Shtet.

Shpati, tash te them edhe nje gje se une nuk jam per armiqesin me ato shtete por ato jon te interesuara veten te perhapet sa ma shum islamizmi tek ne dhe per gjera tjera as qe ju intereson se ka shqiptar apo per pavarsin e kosoves as qe dojne me dite.
Une te siguroj nje gje: Nga kontakti im qe kom per dite me dhjetra arab dhe te ngjashem nga ato shtete qe nuk jon arabe kam verejt se ata neve na duan se jemi me shumic muslimane dhe mendojne qe do bahemi 100 % musliman. dhe kur e kan verejt se muslimanet ne kosove dhe shqiperi po konvertohen ne te krishter as qe ju intereson ma se kush jemi ne.
Mu personalisht kur me trokasin ne dere dhe hyn mbrenda ne zyre e para pyetje qe ma drejtojne eshte: du myslim ???, une ju kthej shqiptar e jo myslim.
ata e ulin pakez fytyren.

Murgesha
26-08-08, 13:28
Murgesha , ketze fjalen time per ate skaj te botes qe e kom emrue si gabelistan ju lutem mos e ngacmoni se ata ne emer te allahut e per hir te serbise munden edhe atentate me organizue vetvrases ne kosoven ton se ju kemi prish kumarin me shkije.
Pra, ata edhe mos me na njoft sbohet asgje por neve na duhet nje numer i konsideruatr i shteteve me na njoft.
Ede pse une nga ana ime nuk do ju di kurr per falemnderit per asgje atyre gabelve te lindjes, por qka ti bojsh qe edhe nga gabelet duhet te njifesh nganjiher sa per me na qite fall.
Pra Amerika ata ka me i qite ne gjunje dhe ska me i lan kurr frym me marr lirisht se ashtu edhe e meritojne ata.
Pra, shpejt kan me e pranue se amerika veq ju ka tregue dhambet ketyre e ata skan ka shkojn nese amerika ju bon me gisht.
Neve na kan njoft vetem si musliman te ndegjueshem dhe jugosllave te mire deri tash , e tash e tutje skan as syte me i kthye nga ne veq pa na pranue ska qare kete e di mire dhe ate shum shpejt.....

O tybe o Gjin boll mir jam ka e di, e nese ti e ke shpike fjalen gabelistan kurr fjale me te mire nuk ke shpike, se atyre ju shkon shum per shtati.

Qyre more edhe Shkurte Fejza me kon i kish qite ne kenge keta gabelistan, po po e kendon ket kenge he hallall zerin asaj......

http://www.youtube.com/watch?v=wQuBUEnox2w

O sa mire me qen shqiptare .....

Amerike, Amerike per shqiptaret diell dhe drite http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

gjini
26-08-08, 14:16
O tybe o Gjin boll mir jam ka e di, e nese ti e ke shpike fjalen gabelistan kurr fjale me te mire nuk ke shpike, se atyre ju shkon shum per shtati.

Qyre more edhe Shkurte Fejza me kon i kish qite ne kenge keta gabelistan, po po e kendon ket kenge he hallall zerin asaj......

http://www.youtube.com/watch?v=wQuBUEnox2w

O sa mire me qen shqiptare .....

Amerike, Amerike per shqiptaret diell dhe drite http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif


Kete fjale Gabelistan e kom qite ketu i pari por ata fjale ata e kan dokumentue se jon gabel edhe pa e shpall na shtetin ton te pavarur dhe qe ata as qe dojne me dite se ka dikund Kosove popr vetem ka musliman dikun dhe asgje ma teper.
i shef gjamit qe i kan marue keta gabelet e lindjes ne kosove.?
sa shkolla marue apo sa spitale maruen ata???
Ata, finacojne grupe teroriste dhe nuk ju intereson fare per njerz tjere e ma se paku per neve qe e din se jemi proamerikan dhe europian te stilit perendimor.

Pra fjalen gabelistan mos e harroni se ata te till jon.

jadore
26-08-08, 14:18
Preshevar, nuk dua me ty prap me u zane: une ju tham se jom musliman elhamdurilah por ne te njejten kohe boj edhe kryq per me e dite se sa jon te qendrueshem ndaj kesaj.
ata ndalen dhe pyesin si ashtu ?
une ju tham se a eshte nje zot ? ata me thojn se Po.
athere eshte njejt si te bajsh kryq si te thuash elhamdurilah.
allahu apo zoti si i thuhet eshte nje dhe ai te dyjat i merr si te drejta.
Po ty pse te dhemb nese dikush po punueka dikund qe ska nevoj me e kap tarrakopin ne krah e me u ngul ne kanall diku.
Mos po te pengon kjo apo???
nuk kom qka me ba se une nuk kam shkue ne mendreze por ja pata mesye shkolles dhe pata ece pak ma mire.
tung dhe sdue me u perla me askend por as edhe me ty e per kende per ata gabelet e lindjes ma se paku dua me u prishe me nje shqiptar.

pra, nuk perlahem me ty per ata gebel te gabelistanit.

jo nuk pasken faj ata valla gjine , hajde une laike ne kete drejtim po ti mirsh marsh koke tu e bo kete reprezentimin tend si shqiptare para tjereve ..

p.s.
nuk e di se cka po diskutohet ketu , vetem nese eshte ne pytje qeshtja e njohjes se pavarsise , na duhet edhe mire edhe miratimi i atyre qe ju pa turp i quani gabelistan e per mua jane njerze nje nje teritor dhe religjion te caktuar ..ose ose nese do vazhdohet me keso paragjykime te politikes se jashtme , mbetem ne duke na ditur emrin vetem maqedonia pse ja blejme produktet, mali i zi , pse shkojme me e pa gjysten me menden , seerbia pse na pate nen okupim , dhe shqiperia pse na ka pjese te popullit te saj ..
zgjidheni tash cfare doni , njohje apo jo njohje .. veq harroni paragjykimet -a..!!

Murgesha
26-08-08, 15:31
Jadore pikėrisht qė nuk po dojnė me e prishė jaranin e kumbarinė me serbinė e rusinė me njohjen aq tė nevojshme qė i duhet pėr momentin Kosovės po i gjykojmė, (nuk kam paragjykime ndaj tyre) e po i quajmė gabelistan.

Pėr mua ishte shumė interesante leximi i intervistės sė njė intelektuali arab, i cili pos qė thot qė arabėt interesat politike e ekonomike i kan tė lidhura ngushtė me rusinė e serbinė, thot edhe njė tjetėr gjė se me njohjen e Kosovės atyre atje po ju prishka edhe rahatia e vet territoriale.

Pėr mė tepėr merre mundin e lexo kėtė intervistė, po e sjell ashtu siē e gjeta http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif(Nga BBC News)

Nė Prishtinė mbahet konferenca “Kosova dhe bota arabe” qė synon pėrmirėsimin e imazhit tė Kosovės nė shtetet arabe (shenim: kete punen e permiresimit te imazhit s'e mora vesh.)
Intelektualėt arabė qė marrin pjesė nė kėtė konferencė i kanė thėnė BBC-sė se nė botėn arabe ka paragjykime pėr Kosovėn dhe si rezultat i kėsaj, ka hezitime pėr njohjen e pavarėsisė sė saj.
Gjashtė muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, atė e kanė njohur vetėm 6 nga 57 shtetet anėtare tė Konferencės Islamike, prej tė cilave asnjė nga bota arabe.

Violeta Hyseni bisedoi me profesorin Ridwan Al-Sayyid, ligjėrues i studimeve islamike nė Universitetin e Libanit nė Bejrut dhe kėshilltar i kyeministrit libanez.

Ajo i kėrkoi atij fillimisht pėrshtypjen pėr raportet ndėrmjet Kosovės dhe shteteve arabe:

Al-Sayyid: Ne nė shumė aspekte kemi interesa tė mėdha pėr atė qė ka ndodhur nė 20 vitet e fundit nė Ballkan dhe atė qė ju ka ndodhur muslimanėve nė Bosnjė, Shqipėri, Kosovė dhe nė pjesėt tjera tė ish Jugosllavisė.
Unė kam planifikuar para shumė kohėsh qė tė vij nė Kosovė pas vitit 1999, por tani pata rastin tė vij dhe jam shumė i kėnaqur qė mė ėshtė bėrė kjo ftesė, sepse unė mendoj qė pas pėrfundimit tė Luftės sė Ftohtė shumė zhvillime vijnė nga ky rajon.

Ballkani pėr 300 vjet ka qenė pėrplot probleme pėr shkak tė etnicitetit dhe nacionalizmit. Tani pėrmes demokracisė dhe lirisė, ne muslimanėt kemi shpresė qė tė jemi nė paqė me veten dhe botėn.
Pėr mua shembulli i Kosovės ėshtė shumė i mirė pėr zgjidhjen e problemeve qė kemi nė Palestinė. (hajde paralelizem hajde, s'mu durua mua, prape shenim.)

BBC: Sa dinė njerėzit nė botėn arabe pėr situatėn nė Kosovė?

Al-Sayyid: Ata nuk dinė shumė, madje as ekspertėt dhe njerėzit e arsimuar nuk dinė shumė. Ata kanė dėgjuar pėr herė tė parė pėr Kosovėn kur ndodhi lufta mė 1999, mirėpo nė 5-6 vjetėt e fundit, Kosova ėshtė bėrė mė e njohur, sidomos pas shpalljes sė pavarėsisė para disa muajsh.

Ne po pėrpiqemi qė t’i qartėsojmė problemet e myslimanėve tė Evropės dhe tė Ballkanit nė botėn arabe. Ne si elitė jemi tė vetėdijshėm pėr tė ardhmėn e popullatės sonė. (dre, po c'ne e juaja derman, popullata eshte e jona, shqiptare dmth.)

Ndiejmė obligim qė tė vetėdijėsojmė shtetet arabe qė tė merren me problemet nė kėtė rajon nė mėnyrėn mė tė mirė.
Ne tani kemi dy detyra: njė ėshtė qė tė vetėdijėsohemi pėr fenomenin e muslimanėve tė Evropės dhe e dyta ėshtė qė tė tregojmė solidaritet me ata njerėz.
Si grup i vogėl, ne tani kemi mundėsi qė tė njihemi mė shumė me Kosovėn dhe tė kthehemi nė vendet tona e tė kontribuojmė pėr kėtė vend, sic kemi bėrė vitin e kaluar kur profesori Muhamet Arnaut ka shkruar nė gazeta dhe ka botuar libra pėr shqiptarėt, Kosovėn si dhe pėr Bosnjėn, duke na vetėdijėsuar neve pėr kėto probleme.

BBC: Profesor, pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur vetėm nga gjashtė shtete anėtare tė Konferencės Islamike. Pse sipas jush nuk ka njohje mė tė madhe tė Kosovės nga vendet islamike, nga bota arabe? Mos qėndrojnė arsyet tek lidhjet e forta tė shqiptarėve tė Kosovės me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pavarėsisht se shumica prej tyre janė myslimanė?

Al-Sayyid: Jo, kjo nuk ka tė bėjė asgjė me kėtė. Disa njerėz hezitojnė sepse kanė raporte tė mira me Serbisė ose me Rusinė, ndėrsa disa arabė mendojnė pėr pakicat e tyre, sepse ne kemi kurdėt dhe berberėt, nė vendet arabe ka muslimanė dhe tė krishterė.

Ka shumė probleme dhe shumica e minoriteteve qė kemi ne flasim pėr krijimin e shteteve tė reja. Shtetet arabe kanė frikė se problemet tona etnike do tė bėhen mė tė mėdha si rezultat i zhvillimeve nė Ballkan dhe nė Kosovė.

Pra ka dy elemente nė kėtė mes: elementi i parė ėshtė se 4-5 shtete arabe kanė bashkėpunim tė mirė me Serbinė dhe me Rusinė, ndėrsa disa shtete arabe kanė pakicat e tyre dhe i frikėsohen ndarjes sė vendit.

BBC: Ēfarė duhet tė bėjmė ne si kosovarė qė ta ndryshojmė kėtė pėrshtypje tė krijuar pėr Kosovėn? (U befsh lemsh o Hyske, po ti ke faj, se pak ke vuajtuar?)

Al-Sayyid: Kjo ėshtė detyra jonė. Ne elita arabe, profesorė dhe intelektualė tjerė kemi pėr detyrė tė bėjmė njė propagandė tė madhe pėr tė fituar mbėshtetjen e opinionin publik dhe tė ndikojmė nė vendimet qė do tė marrin shtetet arabe dhe ne po e bėjmė kėtė.

Unė jam i bindur qė pėr njė kohė tė shkurtėr, pėr njė vit ose dy vite, ne do tė shohim shumė shtete arabe qė do tė njohin pavarėsinė e Kosovės. (Mire, prit gomar te mbij bar.)

***************************

Lexoje Jadore tė gjithėn, e pastaj eja e na kritiko neve po tė duash se po i quajmė gabelė.

gjini
26-08-08, 15:46
Murgesha te falemnderit shum per kete intervist kaq te qelluar ketu qe e solle per tju ba me dije ketyre qe arabet ende se dijne se ka kosove dikund dhe qe ka pas probleme ne kosove deri me luften.
Pra pas lufte ata erdhen me minare ne krah dhe na i vun neper katunde dhe nga dy vende vende bile me nga dy kupolla.
Ne si kosovare ma shum dijme per palestinen dhe libanin se sa ata vet e ku jemi ne qe skemi pas kurr shtet e as pushtet por kemi dite shum gjera qe kan te bajne me te njerzishmen dhe humanen.
Pra ata skan asgje me humanizmin por ju intereson qe krejt bota te lutet 5 here ne dite dhe te baje allahu ekber e selam allejkum.
kjo eshte deshira e arabve ( Gabelve)

jadore
26-08-08, 16:23
Jadore pikėrisht qė nuk po dojnė me e prishė jaranin e kumbarinė me serbinė e rusinė me njohjen aq tė nevojshme qė i duhet pėr momentin Kosovės po i gjykojmė, (nuk kam paragjykime ndaj tyre) e po i quajmė gabelistan.

Pėr mua ishte shumė interesante leximi i intervistės sė njė intelektuali arab, i cili pos qė thot qė arabėt interesat politike e ekonomike i kan tė lidhura ngushtė me rusinė e serbinė, thot edhe njė tjetėr gjė se me njohjen e Kosovės atyre atje po ju prishka edhe rahatia e vet territoriale.

Pėr mė tepėr merre mundin e lexo kėtė intervistė, po e sjell ashtu siē e gjeta http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif(Nga BBC News)

Nė Prishtinė mbahet konferenca “Kosova dhe bota arabe” qė synon pėrmirėsimin e imazhit tė Kosovės nė shtetet arabe (shenim: kete punen e permiresimit te imazhit s'e mora vesh.)
Intelektualėt arabė qė marrin pjesė nė kėtė konferencė i kanė thėnė BBC-sė se nė botėn arabe ka paragjykime pėr Kosovėn dhe si rezultat i kėsaj, ka hezitime pėr njohjen e pavarėsisė sė saj.
Gjashtė muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, atė e kanė njohur vetėm 6 nga 57 shtetet anėtare tė Konferencės Islamike, prej tė cilave asnjė nga bota arabe.

Violeta Hyseni bisedoi me profesorin Ridwan Al-Sayyid, ligjėrues i studimeve islamike nė Universitetin e Libanit nė Bejrut dhe kėshilltar i kyeministrit libanez.

Ajo i kėrkoi atij fillimisht pėrshtypjen pėr raportet ndėrmjet Kosovės dhe shteteve arabe:

Al-Sayyid: Ne nė shumė aspekte kemi interesa tė mėdha pėr atė qė ka ndodhur nė 20 vitet e fundit nė Ballkan dhe atė qė ju ka ndodhur muslimanėve nė Bosnjė, Shqipėri, Kosovė dhe nė pjesėt tjera tė ish Jugosllavisė.
Unė kam planifikuar para shumė kohėsh qė tė vij nė Kosovė pas vitit 1999, por tani pata rastin tė vij dhe jam shumė i kėnaqur qė mė ėshtė bėrė kjo ftesė, sepse unė mendoj qė pas pėrfundimit tė Luftės sė Ftohtė shumė zhvillime vijnė nga ky rajon.

Ballkani pėr 300 vjet ka qenė pėrplot probleme pėr shkak tė etnicitetit dhe nacionalizmit. Tani pėrmes demokracisė dhe lirisė, ne muslimanėt kemi shpresė qė tė jemi nė paqė me veten dhe botėn.
Pėr mua shembulli i Kosovės ėshtė shumė i mirė pėr zgjidhjen e problemeve qė kemi nė Palestinė. (hajde paralelizem hajde, s'mu durua mua, prape shenim.)

BBC: Sa dinė njerėzit nė botėn arabe pėr situatėn nė Kosovė?

Al-Sayyid: Ata nuk dinė shumė, madje as ekspertėt dhe njerėzit e arsimuar nuk dinė shumė. Ata kanė dėgjuar pėr herė tė parė pėr Kosovėn kur ndodhi lufta mė 1999, mirėpo nė 5-6 vjetėt e fundit, Kosova ėshtė bėrė mė e njohur, sidomos pas shpalljes sė pavarėsisė para disa muajsh.

Ne po pėrpiqemi qė t’i qartėsojmė problemet e myslimanėve tė Evropės dhe tė Ballkanit nė botėn arabe. Ne si elitė jemi tė vetėdijshėm pėr tė ardhmėn e popullatės sonė. (dre, po c'ne e juaja derman, popullata eshte e jona, shqiptare dmth.)

Ndiejmė obligim qė tė vetėdijėsojmė shtetet arabe qė tė merren me problemet nė kėtė rajon nė mėnyrėn mė tė mirė.
Ne tani kemi dy detyra: njė ėshtė qė tė vetėdijėsohemi pėr fenomenin e muslimanėve tė Evropės dhe e dyta ėshtė qė tė tregojmė solidaritet me ata njerėz.
Si grup i vogėl, ne tani kemi mundėsi qė tė njihemi mė shumė me Kosovėn dhe tė kthehemi nė vendet tona e tė kontribuojmė pėr kėtė vend, sic kemi bėrė vitin e kaluar kur profesori Muhamet Arnaut ka shkruar nė gazeta dhe ka botuar libra pėr shqiptarėt, Kosovėn si dhe pėr Bosnjėn, duke na vetėdijėsuar neve pėr kėto probleme.

BBC: Profesor, pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur vetėm nga gjashtė shtete anėtare tė Konferencės Islamike. Pse sipas jush nuk ka njohje mė tė madhe tė Kosovės nga vendet islamike, nga bota arabe? Mos qėndrojnė arsyet tek lidhjet e forta tė shqiptarėve tė Kosovės me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pavarėsisht se shumica prej tyre janė myslimanė?

Al-Sayyid: Jo, kjo nuk ka tė bėjė asgjė me kėtė. Disa njerėz hezitojnė sepse kanė raporte tė mira me Serbisė ose me Rusinė, ndėrsa disa arabė mendojnė pėr pakicat e tyre, sepse ne kemi kurdėt dhe berberėt, nė vendet arabe ka muslimanė dhe tė krishterė.

Ka shumė probleme dhe shumica e minoriteteve qė kemi ne flasim pėr krijimin e shteteve tė reja. Shtetet arabe kanė frikė se problemet tona etnike do tė bėhen mė tė mėdha si rezultat i zhvillimeve nė Ballkan dhe nė Kosovė.

Pra ka dy elemente nė kėtė mes: elementi i parė ėshtė se 4-5 shtete arabe kanė bashkėpunim tė mirė me Serbinė dhe me Rusinė, ndėrsa disa shtete arabe kanė pakicat e tyre dhe i frikėsohen ndarjes sė vendit.

BBC: Ēfarė duhet tė bėjmė ne si kosovarė qė ta ndryshojmė kėtė pėrshtypje tė krijuar pėr Kosovėn? (U befsh lemsh o Hyske, po ti ke faj, se pak ke vuajtuar?)

Al-Sayyid: Kjo ėshtė detyra jonė. Ne elita arabe, profesorė dhe intelektualė tjerė kemi pėr detyrė tė bėjmė njė propagandė tė madhe pėr tė fituar mbėshtetjen e opinionin publik dhe tė ndikojmė nė vendimet qė do tė marrin shtetet arabe dhe ne po e bėjmė kėtė.

Unė jam i bindur qė pėr njė kohė tė shkurtėr, pėr njė vit ose dy vite, ne do tė shohim shumė shtete arabe qė do tė njohin pavarėsinė e Kosovės. (Mire, prit gomar te mbij bar.)

***************************

Lexoje Jadore tė gjithėn, e pastaj eja e na kritiko neve po tė duash se po i quajmė gabelė.
E lexova murgeshe , dhe plotesishte shifet nje interviste formale e thene ne forme te prere te gjuhes diplomatike ,
pse duhet te krijome paaragjykime dhe etiketime ..apo pritet qe nga intervista te thuhet njejte si ne edhe ju bakllaven e mbani si desert tradicional-a, ta presim akshomin se me nje syltjash e nje xhyl bakllave pas 7 qajave pa limon e kryme kete pune .. ketu si duket qendron zhgenjimi i pales sone , sepse krijome afersi dhe lidheshmeri imagjinare , pa ditur te kuptoj qe elementet qe na lidhin me kete pjese te botes jane shume terciare ..
tash per ilustrim te mire informimit te tyre kur dihet largesia gjeografike qe na ndan ju kujtoj ..
marr vetem dy shembuj ..
Geroge Bush ne testin qe ju mbajt nga politka e jashtme pak perpara ardhjes ne post , nuk e dinte ne cilin kontinent gjindet Anglia , Mbreteria e Bashkuar ..
Toni BLERIN sa me kujtohet e pat percaktuar si kryetare te Frances..
kjo nuk e zbehu aspak imazhin e tij si kryetar pasi nihte mjafte mire potezat e politikes se tij te Mbrendeshme ( dhe ju sot ma quani , Kryetar te Botes...pasi e ka mesuar si duket permendsh qe Anglia gjindet ne ... dhe eshte ... !!!)
Frances ti ndrroj bindjet lidhje ne kendveshtrimin ndaj nesh u deshte te presim pensionin e Zhak Zhirakut , dhe ardhjen e Sarkozyt .. apo dhe kete e harruat ..te dera i kemi edhe keta jo larg ... evrope me!!
dhe plotesishte eshte normale , ne radhe te pare sipas meje ndaj ketyre njohjeve reciproke mevetsia e pavarsise se nje shteti .. secili shtet shikon ne radhe te pare sa nje njohje e tille do te deztabilizoj politiken e tij te mbrendeshme pastaj raportet e jashtme me vendet fqinje apo apo , e tek pastaj .. (apo dome gjithca me interveca ne dhe me lidhje , hater hesapi , hajt qaty se nuk bohet nomi .. formule e shabllonizimit shqiptare ..)
shembulli 2 -te.. plotesishte e marr normale te mos kete degjuar per popullin tim nje banore i nje kontinenti te larget as banoret e Evropes nuk na paten njohur mos te ishin dyndjet e shatcave nga vendi ame...apo mendoni qe do mund te ma demantoni kete ,tek gjermanet qe njoh une jo ,u deshte pune e pune ti tregojme dhe per Albanine se lere viset tjera , megjithate e mira qendron qe nese une jam e informuar dhe dij qe ai vend apo ai komunitet jeton del qe jam e interesuar per ate qe me te ndaj jetesen globale , kushtimisht nuk eshte e thene qe dhe ai duhet te kete po te njejtin interesim ..as une nuk e di per shume e shume klane valla qe jetojne ne Australi
Apo dini ju dic me shume per problemet e ckonolizimit te grupacioneve etnike ne Antarktik ..!!!
per fund mund ti etiketojme ti poshtrojme me fjalet me degraduese gjithesecilin qe nuk polteson interesin tone vetanak , por kjo nuk paraqet as kulture as gjuhe diplomatike e as ndrrim disponimi lidhje me interesin reciprok, aftesi eshte te dish te vlersosh drejte potencialin e ati qe do te lidhesh nje marrveshtje ...

Shpati
26-08-08, 21:47
Shpati, tash te them edhe nje gje se une nuk jam per armiqesin me ato shtete por ato jon te interesuara veten te perhapet sa ma shum islamizmi tek ne dhe per gjera tjera as qe ju intereson se ka shqiptar apo per pavarsin e kosoves as qe dojne me dite.
Une te siguroj nje gje: Nga kontakti im qe kom per dite me dhjetra arab dhe te ngjashem nga ato shtete qe nuk jon arabe kam verejt se ata neve na duan se jemi me shumic muslimane dhe mendojne qe do bahemi 100 % musliman. dhe kur e kan verejt se muslimanet ne kosove dhe shqiperi po konvertohen ne te krishter as qe ju intereson ma se kush jemi ne.
Mu personalisht kur me trokasin ne dere dhe hyn mbrenda ne zyre e para pyetje qe ma drejtojne eshte: du myslim ???, une ju kthej shqiptar e jo myslim.
ata e ulin pakez fytyren.

Njerzit i lidh gjithmon diqka ,por ti po ja futke kote ka po shkojke.

MemphiSx
27-08-08, 15:25
Pa e bo veten fetar t'madh,edhe pa e pas nevojen me i fy me emra palidhje si gjino,une njo e di se Kosova ka nevoje per njohjen e shteteve Muslimane,sic ka nevoje edhe per ndihmen e tyre.


Edhe Kompani te medha Amerikane kan ba investime miliardshe ne tokat arabe!! Qka ka t'keqe edhe Kosova mos me pas lidhje me kto shtete!!

Luciano
27-08-08, 16:13
Gjini i ndershem na e paska dijen e kufizuar ashtu si lokja murgesh
Sido qe te jet, amerika sa i perket miqesis eshte me e lidht me mbreterin arabe se sa ate shqiptare, kjo nuk eshte ndonje surpriz sa i perket epokes ton, apo jo
Nese ndokush prej juve ka qen prezent ne konferencen forumi2015 qe u mbajt dit me par ne kryeqytetin e Republikes, do e kishte kuptuar qe kosova per arabet eshte si monako, andorra, st-marini qe ne planin universal jan vetem disa pika dhe lobimi nga ana kosovare ka qen inegzistuese, transparente kurse kundershtari i keti populli qe njihet me emrin jeremiq i ka vizituar rend duke ju shitur perrallat me absurde qe egzistojn vetem qe mos ta pranoje kosoven shtet, ndoshta kryetari jon eshte prekur nga ky injorim, por as ky nuk i njeh te gjitha shtetet islamike ne bot per ate edhe i pergjitheson dhe mu per ket arsye eshte dashur te veprojn, te lobojn e jo t'ankohen ne washington,
Ne fillim te vitit keni pas mundesin per ti par disa shkrime lariqke ne gjuhen arabe neper beograd, jo qe i kan dasht arabet, por vetem qe ta pergadisin terenin ne te cilen ne gjindemi sot, pra me dy kemb ne lloq. Ky lajm ka qen ne te gjitha gazetet e botes pos asaj shqiptare sepse menduam qe serbet u lidhen miq me arabet e neve na ra edhe me mir, u bem miq te fuqishem me ameriken, eshte fakt qe kem kesi lloj intelekuajsh qe e kan parapar kete film, kurse gazetaret tan jan ber politikan e jo mediatues,
Nese orienti dhe perendimi kan ra ne nje lloj lufte te ftoht, ne si ndėrmjetsues, miq te te gjitha popujve duhet te veprojm me mend, e jo ti bejm armiq, armiqet e miqeve tan pa as me te voglen arsye, se kjo eshte njera prej budallakive qe na bejn neve te kqinj, dhe me ne fund fjalet e serbis konfirmohen edhe nga vet miqet tan.
Kosova si shteti me i ri ne bot, eshte me e preferueshme per te qe te qendroj NEUTRALE ne menyr qe te fitoj besimin e te gjithve, dhe ta nxjerr popullin e tij nga kjo erresir e tmerrshme ku 80% te rinis enderrojn qe te dalin JASHT diku,

gjini
27-08-08, 21:48
Po edhe une kom than se ne kemi nevoj veq te na pranojn e pastaj nuk ju kisha kerkua asnje ndihme ketyre shteteve vetem sa per te na njohur si shtet .
ata as qe kan interes te na njofin se kujtojne se vete jon dembela dhe natyra ju ka dhurue arin e zi me shumice e tash lozin nje rol si pashallaret por ari i zi mundet shpejt me u humb nga nentoka e ku do han ata pastaj veq zalle nga sahara.
Pra, asnje ndihme nga ata se kisha pranuar per pos te thon se i njofim ata muslimanet e kosoves siq na njoften mas lufte dhe na ndihmuen me ndertimin dhe rindertimen e gjamive te shumta qe kan bi si kerpurdhat pas shiut,


Luciano, shiqoje veten se sa je ti i kufizuar dhe nuk shef asnje pike ma larg, kur thua se amerika ka investue ne shtetet arabe, kjo eshte per te qesh se per qka ka investue amerika , deri athere sa te jetet e sigurt se ka me pas naft e pastaj edhe kersh nu bagshin ata ska me e kthye koken nga ata.

Luciano
28-08-08, 09:00
Je pakes konfuz ne thenjet e tua, kurse urrejtjen tende ndaj gabelistaneve nuk e arsyeton asgje.
Ata kan jetuar edhe pa ari te zi para boom'it economic te petrolit(qe 50vite tash), ne daq me dit telashet per ta filluan prej ati momenti, filluan te shijojn boten e materialistėve kurse solidarizimi u zhduk dhe sot e kesaj dite eshte ne munges gje qe e arsyeton mosmbeshtetja ekonomike e morale ndaj palestines, apo zgjidhja e problemeve ne sudan, somali, etiopi.
Gjamiat, xhamiat jan ndertuar me lejen e besimtareve (besoj), e jo ne kryeveti arabet. Se shqiptaret dihet qe skan te shkretit as per te ngren, e le per nje xhami.
Kam degjuar qe kan ndertuar edhe shkolla ne republiken ton, edhe spitale, edhe shtepija per me te defavorizuarit. Per ty me siguri seshte asgje, por per ata qe deri dje kan pasur kulm diellin dhe henen, eshte shume dhe sigurisht qe nuk mendojn si ti.

Mos urreni, kuptoni !

Bjeshka1
30-08-08, 18:53
Ternava po thot qe i paskan premtuar pese shtete te gjirit qe gjate Ramazanit do te njohin Kosoven.Me mire vone se kurr. Perhajer!!!