PDA

View Full Version : Intervista,Opinione /Jehona e Pavarsisė sė Kosoves


Naki
19-02-08, 22:33
Intervista
Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare thotė se ka njė jehonė ndėrkombėtare qė unė nuk e kam parė nė kėto 20 vjetėt e fundit pėr ndonjė komb tjetėr

Kadare: Liria e Kosovės ka vite e vite qė ėshtė pėrgatitur nė ndėrgjegjen shqiptare

- Zoti Kadare, tashmė ndodhi... Kosova deklaroi pavarėsinė. Si ndiheni, ēfarė do tė thotė ky zhvillim?
Mė bėni njė pyetje qė ndoshta e dini pėrgjigjen. Ndihem shumė i lumtur dhe ēdo fjalė nuk do ta shprehte gjithė atė ngazėllim qė ndjej unė, si gjithė shqiptarėt nė kėtė ēast.

- Kujt i takon nderimi i parė sot?
Nderimi nė raste tė tilla i takon nė radhė tė parė atyre qė u flijuan pėr kėtė ditė tė madhe. Ky ėshtė zakon botėror dhe jo vetėm zakon, por moralitet universal, i pandryshueshėm nė shekuj. Edhe nė rastin e Kosovės ata kanė kujtesėn e parė.

- Kosova dhe Shqipėria tashmė shtete do tė ndajnė tė njėjtat ikona kombėtare, pėrfshirė Skėndėrbeun, Nėnė Terezėn, Kadarenė... por me flamuj tė ndryshėm shtetėrorė. Si e shihni raportin Kosovė-Shqipėri pas shpalljes sė pavarėsisė?
Kosova dhe Shqipėria janė dy shtete tė ndryshme, por nuk duhet harruar qė janė dy shtete shqiptare. Ato do tė jenė dy shtete, por kombi shqiptar mbetet njė. Kombi shqiptar ka njė histori tė dytė qė ecėn paralelisht me historinė politike shtetėrore. Uniteti i kombit shqiptar ėshtė tjetėr gjė dhe dy shtetet shqiptare janė tjetėr gjė. Natyrisht, ato i bashkon koncepti shqiptar.

- Pavarėsia e Kosovės pėr popullin e Kosovės ėshtė e barabartė me lirinė. Cilat janė refleksionet tuaja pėr lirinė nė njė moment si ky?
Ėshtė njė gjė e habitshme ajo qė ka ndodhur. Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ka njė jehonė ndėrkombėtare qė unė nuk e kam parė nė kėto 20 vjetėt e fundit tė ketė ndodhur pėr ndonjė komb apo shtet tjetėr. Kjo tregon qė liria ėshtė shumė e shenjtė pėr njerėzit, pavarėsisht se mund tė ndodhė se popujt qė e kanė, e harrojnė qė e kanė. Ndaj, popujt kanė dėshirė tė dėgjojnė pėr lirinė, tė shohin pėr lirinė, tė mblidhen rrotull njė tryeze pėr lirinė. Shqiptarėt patėn fatin t'ia kujtojnė botės ē'ėshtė liria, ē'ėshė kjo gjė sublime. Me kėtė e shpjegoj unė eksitimin e gjithė mediave botėrore nga kjo ngjarje. Kjo ngjarje po ndiqet nga miliarda njerėz, siē nuk ėshtė ndjekur kurrė asnjė problem shqiptar. Kjo ėshtė njė gjė e gėzueshme. Por, kjo ėshtė falė asaj sa e shenjtė ėshtė liria.

- Megjithatė, liria ėshtė njė proces qė duhet mėsuar se si tė menaxhohet. Ēfarė kanė pėr tė mėsuar shqiptarėt nė kėtė rast?
Jeta nė liri ėshtė tjetėr jetė nga ajo nė robėri. Ėshtė e vėrtetė qė liria mėsohet, mirėmbahet, menaxhohet si njė makinė shumė e komplikuar. Por, shqiptarėt kėtė nuk e kanė tė vėshtirė, sepse liria ėshtė diēka qė pėrgatitet thellė nė ndėrgjegje pėrpara se tė vijė. Liria e Kosovės ka vite e vite qė ėshtė pėrgatitur nė ndėrgjegjen shqiptare.

- Pak orė para se Kuvendi i Kosovės tė shpallte pavarėsinė, Kisha Ortodokse Serbe kėrkoi tė bėhej luftė pėr tė mbrojtur Kosovėn. Si e shikoni tė ardhmen e Kosovės dhe tė rajonit, kur dihet se Serbia nuk ka kėrkuar ndjesė pėr katėr luftėrat nė Ballkan?
Ky ėshtė njė problem qė lidhet kryesisht me Serbinė. Mendoj se kėrcėnime tė tilla janė kėrcėnime fantazmash, koha e tė cilave ka kaluar. Jugosllavia ka marrė njė mėsim tė mirė pėr gjėra tė tilla nė tė shkuarėn dhe nuk besoj se Serbia e sotme, qė ėshtė vazhdim i njė pjese tė Jugosllavisė, do tw vazhdojė tė pėrkundė ėndrrėn pėr tė hyrė prapė nė aventura qė i kanė kushtuar kaq shtrenjtė. Kam besim qė, gradualisht pala serbe do tw kuptojė absurditetin e gjendjes nė tė cilėn ndodhet. Kam parasysh kėtu atė gjendjen propagandistike, ku ajo ėshtė tėrhequr nga udhėheqėsit e saj tė papėrgjegjshėm, si Koshtunica me shokė. Unė besoj se kjo nuk do tw vazhdojė gjatė, pasi ka njė logjikė nė zhvillimin e ngjarjeve dhe Serbia dėmton veten e saj dhe askėnd tjetėr me kėto veprime.

- Keni shkruar pėr shumė perandori, me tė cilat shqiptarėt kanė pasur punė, duke filluar nga Perandoria Osmane. Aktualisht si i shihni orientimet dhe aleancat e shqiptarėve?
Po tė shikojmė orientimin shqiptar dhe serb nė njė ditė si kjo, ėshtė diēka gati e pabesueshme. Orientimi shqiptar ka bėrė njė kthesė 180 gradė, nga njė orientim i gabuar qė ishte me pjesėn mė tė prapambetur tė botės, kaloi nė njė orientim tė ri me pjesėn mė tė pėrparuar tė botės, qė janė njėherėsh dhe pjesa mė e fortė. Pėr njė habi tė madhe, serbėt qė kanė qenė nė kampin tjetėr, ose kanė kujtuar se ishin aty, kanė bėrė njė kthim pas prej 180 gradėsh, pėr t'u gjetur nė kampin mė tė prapambetur. Ky kamp vazhdon ende tė jetojė me ėndrrat e Luftės sė Ftohtė, me ėndwrrime shpėrnguljesh e me radhė.

- Cili ėshtė mesazhi juaj pėr Kosovėn nė njė ditė si kjo?
Mesazhi im nuk mund tė jetė veēse i thjeshtė. Kosova ta gėzojė lirinė! Ta gėzosh lirinė ėshtė diēka madhėshtore. Pėr lirinė, siē thamė nė fillim, duhet punuar. Unė kam besim tė plotė se populli i Kosovės ėshtė thellėsisht i ndėrgjegjshėm, se ka pėrpara shumė punė pėr tė bėrė. Punė tė lodhshme, por tė bukura siē janė punėt nė liri.
Intervistoi: Ilirjana A. BAJO

Naki
19-02-08, 22:39
Presidenti i Republikės sė Kosovės flet ekskluzivisht pėr ATSH-nė pak minuta para se Kuvendi tė miratonte shpalljen e pavarėsisė

- Zoti President, faleminderit qė na pritet nė kėtė orė historike pėr Kosovėn dhe pranuat intervistėn me Agjencinė Telegrafike Shqiptare. Fillimisht, si po ecet me axhendėn e Pavarėsisė sė Kosovės?
Janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet institucionale dhe pak mė parė mbaruam njė seancė tė Kryesisė sė Parlamentit, ku ishin dhe shefat e grupeve parlamentare. Ishte njė iniciativė e pėrbashkėt e imja dhe e kryeministrit Thaēi qė tė thirret seanca e jashtėzakonshme e Kuvendit. Ishte miratim i rendit tė ditės qė e kishim propozuar si ide dhe do tė procedojmė mė vonė me seancėn solemne qė do tė jetė seancė historike pėr Kosovėn, qė natyrisht ndan njė kufi shumė tė qartė me tė kaluarėn qė ka qenė e dhimbshme, e vėshtirėsive tė shumta dhe hapjes sė njė kapitulli tė ri tė zhvillimit tonė dhe ecjes sė Kosovės si shtet sovran dhe i pavarur, tė mbėshtetjes sė Kosovės edhe nga miqtė e saj tė mėdhenj qė ka patur nė kėtė proces tė madh qė kemi kapėrcyer pėr tė pėrmbushur ambicjen tonė dhe natyrisht udhėtimin tonė suksesshėm, besoj me qasje tė pėrbashkėta dhe ndihmė po kėshtu drejt procesit tė integrimeve euroatlantike. Ajo ėshtė po ashtu synimi jonė qė Kosova, bashkė me vendet e tjera tė rajonit, shumė shpejt tė jetė nė kulmin e kėtyre integrimeve.
- A keni marrė njė konfirmim sa vende do tė jenė nė valėn e parė qė do ta njohin pavarėsinė e Kosovės?
Unė them se do tė jenė shumė vende. Unė, qė mbrėmė edhe sot, kam punuar gjithė ditėn qė tė bėjė letrat me nėnshkrimet, ku do t'ju adresoj shteteve, udhėheqėsve tė shteteve, tė qeverive tė tyre, nė njė pjesė tė nėnshkruara bashkė me kryeministrin Thaēi, po njė pjesė nga unė, natyrisht sipas protokolleve qė duhen respektuar. Dhe, mendoj se do tė jetė njė fluks i madh pozitiv i vendeve qė do tė na mbėshtesin. Eshtė shumė e rėndėsishme qė do tė jenė nė radhė tė parė gjithė kėto vende qė kanė qenė prijėtare nė proceset e mėdha, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe vendet kyēe tė Bashkimit Evropian. Po edhe shumė vende tė botės demokratike s'do tė mungojnė nė kėtė qasje dhe kujtoj ndonjė prej vendeve qė ka pasur ndonjė hezitim tė deritashėm do tė jetė nė kuadėr tė kompozicionit tė pėrbashkėt. Vlerėsoj shumė lart rolin e Shqipėrisė pėr pavarėsinė e Kosovės.
- A jeni nė kontakt me autoritetet shqiptare dhe ēfarė ndihme po ju ofrojnė ata nė kėto momente?
Kėto janė kontakte shumė korrekte, shumė tė thella. Unė dėshiroj edhe njė herė tė vlerėsoj shumė lart qasjen qė ka patur Shqipėria, institucionet e saj, presidenti, kryeministri, parlamenti, pozitė dhe opozitė dhe nė tė gjitha kohėrat. Qė nga koha kur Kosova ka hyrė nė njė rrugė dinamike tė zhvillimeve, qė nga fundi i viteve '80 tė njė procesi institucional, por edhe tė rezistencės. Dhe mendoj njė pėrkujdes tė natyrshėm pėr tė dhėnė ndihma tė veēanta edhe nė rrjetin diplomatik, pėr tė ndihmuar ēėshtjen e Kosovės, pėr tė arsyetuar ato argumenta qė i kemi shtruar dhe janė tė natyrshme, qė janė pasqyruar gjithashtu edhe nga rrjeti diplomatik. Por edhe nė mėnyra tė tjera me angazhimet e drejtpėrdrejta qė ka patur qoftė pėrmes kryeministrit, presidentit, kryetarit tė parlamentit, si edhe drejtuesve tė tjerė nė pozitė dhe opozitė, pėrmes rezolutave tė rėndėsishme qė ka miratuar Kuvendi i Shqipėrisė.
- Ēfarė dimensioni ka pėr ju pavarėsia e Kosovės, parė nė rrafshin kombėtar?
Unė mendoj se ėshtė pėrmbushje e njė ambicje tė madhe qė shqiptarėt nė Kosovė, si shumicė tė jetojnė tė lirė, tė kenė respekt ndaj pakicave qė i kemi brenda, si njė larmi etnike. Ėshtė shumė e rėndėsishme se ne do tė shpejtojmė hapin tonė nė ndihmė reciproke pėr tė ecur nė rrugėn drejt Bashkimit Europian dhe NATO, pėr tė dhėnė njė shembull tė jashtėzakonshėm tė asaj qė shquhet nė identitetin tonė, tė respektit tė tė drejtave dhe lirive njerėzore, tė raporteve tė mira qė duhet t'i kemi me fqinjėt, po ashtu edhe nė njė ndihmė tė mirė tė pėrvojave qė kanė kapėrcyer Shqipėria, por edhe vendet e tjera tė rajonit pėr tė shpejtuar edhe Kosova hapin e saj drejt integrimit dhe zhvillimit. Prandaj unė me kėtė rast dėshiroj tė pėrgėzoj njėherėsh tė gjithė mbėshtetėsit e Kosovės, gjithė Shqipėrinė, qė ka qenė nė tė gjitha kohėrat ndihmė e veēantė pėr ecjen tonė, qė ėshtė edhe ambicja e tė gjithė qytetarėve tė Shqipėrisė pėr tė patur kėtė ditė pėr Kosovėn dhe tė bėhet gjithashtu edhe pjesė e pėrkushtimit edhe e vendeve tė tjera qė nuk na janė ndarė edhe nė kohėt mė tė vėshtira.
- A ka Presidenti i Kosovės ndonjė frikė sot?
Jo! Unė kam njė gėrshet emocionesh, siē ėshtė tek ēdo qytetar i Kosovės nė kėtė ditė historike. Ne nuk kemi frikė nga e ardhmja. Kemi punuar pėr tė hyrė nė kėtė kapitull tė jetės. Tė gjithė sėbashku kemi njė krenari tė veēuar pėr tė mbajtur me nderim edhe nė vertikale ecjen tonė, dhe po ashtu njė respekt tė veēantė pėr tė gjithė ata njerėz qė kanė sakrifikuar veten e tyre pėr Kosovėn, edhe nė luftėn e armatosur, edhe nė lėvizjen e fuqishme politike, qė ėshtė bėrė dhe ka qenė njė kombinim i mirė nė ecjen nė kohė tė vėshtira, nė orėt e liga qė kemi patur. Natyrisht dua tė ēmoj nė veēanti kėtė pjekuri, kėtė maturi, durim dhe kulturė politike dhe shtetformuese qė kanė qytetarėt e Kosovės. Ndaj, kjo na bėn tė fortė, na bėn qė tė besojmė nė perspektivėn tonė, kjo na bėn qė tė reflektojmė me urti edhe me serbėt dhe komunitetet e tjera qė i kemi nė Kosovė, si edhe pėr ata qė mund tė kenė njė drojė tė veēantė rreth kėtyre proceseve nė kėtė kapitull tė ri ku po hyjmė. Kosova do tė jetė e qytetarėve tė saj. Kosova do tė shprehė identitetin e vet shtetėror nė kėtė ecje tė suksesshme nė trendet e reja qė do tė ecė dhe shansin e madh e ka. Nga kjo ditė do tė jetė njė Kosovė e bekuar. Flas edhe nė kuptimin ndėrkombėtar, sepse vetė populli i Kosovės e ka bekuar me vullnetin e vet tė lirė.
- Nė kėtė ditė mungojnė shumė nga ata qė kanė dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr Kosovėn. Mungon Ibrahim Rugova dhe luftėtarė tė shumtė qė kanė dhėnė edhe jetėn e tyre?
Janė tė shumtė ata qė mungojnė. Na mungon Presidenti Rugova, na mungon Adem Jashari, gjithė plejada e luftėtarėve tė lirisė, qė siē thashė edhe mė herėt, kanė patur njė gėrshet tė fuqishėm tė ambicjes politike, pėr ecjen politike, por edhe tė rezistencės, pėr tė qėndruar nė kohėt e vėshtira qė kemi patur. Gjithashtu na mungojnė edhe shumė e shumė breza qė kanė dhėnė edhe veten e tyre pėr Kosovėn. Ideja e pavarėsisė dhe lirisė sė Kosovės nuk ka qenė asnjėherė ide e tėhujėsuar, apo jashtė genit, jashtė shpirtit, jashtė idesė themelore tė artikuluar, qė ka patur njė kontinuitet pėr tė patur kėtė ditė. Pra, njė kontinuitet tė organizimeve politike. Ka shumė njerėz qė kanė shkuar mė syēelė pėr tė parė Kosovėn e lirė. Eshtė fat i kėsaj gjenerate, pavarėsisht moshės, fati i kėtyre njerėzve qė ta gėzojnė kėtė qė mbėshtetet nė tabanin e gjithė kėsaj tė kaluare tė lavdishme dhe njėkohėsisht qė tė japė njė garanci pėr tė patur njė Kosovė tė mirė, njė Kosovė europiane, njė Kosovė qė vjen nė djepin e vet, pjesė e civilizimit antik tė njė Dardanie qė ka qenė thellėsisht e njohur me vlerat e saj. Dhe kjo gjakon nė ecjen tonė, nė shpirtin tonė.
- Rreth muajit qershor ėshtė lajmėruar mbajtja e njė konference ndėrkombėtare tė donatorėve. A janė tė pėrgatitura institucionet e Kosovės pėr tė prezantuar projektet e tyre tė zhvillimit dhe pėr tė orientuar mbėshtetjen financiare ndėrkombėtare?
Ka njė projekt qė ėshtė bėrė mė parė nga qeveria paraardhėse. Mendoj se, nė kontinuitet ėshtė marrė hapi qė tė pėrfundohet me ekipin aktual tė qeverisjes sė Kosovės, nė njė bashkėpunim shumė tė thellė me Bankėn Botėrore dhe me mekanizmat e tjerė ndėrkombėtarė. Ne mendojmė se do tė jetė njė pėrkushtim i veēantė i vendeve nė kėtė konferencė pėr tė ndihmuar me njė inxheksion tė parė Kosovėn, por nė tė njėjtėn kohė e kemi thėnė se do tė jemi tė pėrkushtuar qė kėto mjete, kėto para qė do t'i jepen Kosovės nuk do tė harxhohen kot sė koti, por do tė jenė mjete qė do tė investohen nė projekte kapitale pėr tė nxjerrė ciklin e rėndėsishėm tė zhvillimeve tona. Prandaj, ne e besojmė kėtė konferencė, e besojmė ndihmėn e shumė vendeve qė edhe ashtu Kosovės i janė gjendur pranė, pa ndėrpreje nė projekte tė shumta. Po ashtu, besojmė se do tė kemi edhe shumė qasje tė tjera paralele, se Kosova do tė ketė njė mundėsi shumė mė tė madhe tė operimit tė saj, si vend i njohur ndėrkombėtarisht, qė tė hyjė nė fondacione monetare ndėrkombėtare, qė tė hapė portėn e investimeve tė guximshme dhe me garanci nė Kosovė pėr investitorėt e huaj dhe pėr diasporėn shqiptare, qė tė jetė shfrytėzuese me prioritet e pasurive tė shumta qė i ka falė zoti. Njė basen, apo shumė basene tė pashtershme tė mineraleve qė i ka, tė njė toke tė plleshme dhe tė bukur, nė kuptimin e bonitetit tė saj, sepse nevojiten investime pėr teknologji moderne pėr tė pasur artikujt ushqimorė tė industrisė ushqimore, tė agrikulturave qė Kosova mund t'i ketė brenda vetvetes dhe tė gjejė njė shtrat tė fuqishėm tė veprimit dhe tė inkorporimit tė kėsaj popullsie tė re, qė ėshtė njė begati e jona. Ne kemi rreth 60 pėrqind tė popullsisė tė Kosovės nėn moshėn 30- vjeēare. Ata njerėz kėrkojnė punė, sepse ka njė shkallė tė papunėsisė mbi 40 pėrqind. Ata njerėz duhet ta kenė shansin e vet.
- Ndėrkohė qė Serbia ka paralajmėruar njė bllokadė, a mendoni se Kosova ėshtė pak e vonuar nė investimet pėr rrugėn Prishtinė-Morinė, ndėrsa qeveria e Tiranės ka angazhuar shumė fonde dhe mjete pėr tė ndėrtuar kėtė rrugė nė njė kohė rekord?
Unė mund tė them se nuk mund tė ketė bllokadė ndaj shtetit tė Kosovės. Mund tė ketė nė kuptimin e njė presioni politik, sepse fundja edhe ata qė duan tė bėjnė bllokadė, sigurisht bėjnė bllokadė edhe ndaj vetvetes. Sė dyti, ne kemi njė raport ekzistues, tė shkėlqyeshėm tė marrėdhėnieve tė mira me Maqedoninė, me Shqipėrinė dhe Malin e Zi, por edhe me vendet e tjera tė rajonit dhe do tė lėvizim fuqishėm. Sė treti, qė ėshtė shumė e rėndėsishme, mendoj se rruga ka marrė kahun e vet dinamik tė pėrfundimit. Ne na kujtohet Presidenti Rugova kur ka pas dhėnė idenė e parė, qė tė ringjallim kėtė rrugė tė komunitetit, prej antikitetit, dhe tė marrė fuqinė e vet tė investimeve dhe ėshtė shumė mirė qė qeveria shqiptare ka bėrė kėto veprime kaq tė rėndėsishme, qė kushtojnė, por qė nuk kanė aspak peshėn e asaj dobie tė madhe qė do tė ketė bota shqiptare, qė do tė ketė Shqipėria, qė do tė ketė Kosova me komunkime tė tilla. Mendoj se nga ana e Kosovės do tė punohet shumė shpejt. Ėshtė njė rrugė qė megjithatė mund tė lėvizet mirė, sepse nuk ka ndonjė problematikė tė posaēme, sepse ėshtė rrugė e kalueshme, qė nuk ka probleme tė mėdha pėr tė investuar, pėr tė patur magjistralen e re dhe do tė bėhet shumė shpejt.
- Shumė faleminderit, zoti President dhe urime!
Ju pėrshėndes dhe urime edhe ju!
Intervistoi: Artur KOPANI

Naki
19-02-08, 22:44
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/SOLANA_SEJDIU1_thmb.jpgNe jemi shokė tė mirė tė Kosovės, Kosova ėshtė mike e mirė e BE-sė dhe ne kemi thėnė dje se perspektiva evropiane e rajonit ėshtė e hapur dhe do tė vazhdojė kooperimi, tha tė martėn nė Prishtinė shefi i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana.
Kėto komente Solana i bėri pas takimit qė zhvilloi me presidentin e vendit Fatmir Sejdiu, ku shprehu kėnaqėsinė e tij pėr vizitėn e sotme nė Prishtinė.

Ai ka vlerėsuar se nė kėtė takim me Sejdiun ėshtė komunikuar vendimi i rėndėsishėm qė ėshtė marrė dje ne Bashkimin Evropian pėr Kosovėn.

“Ne jemi shokė tė mirė tė Kosovės, Kosova ėshtė mike e mirė e BE-sė dhe ne kemi thėnė dje se perspektiva evropiane e rajonit ėshtė e hapur dhe do tė vazhdojė kooperimi,” tha Solana

Ai vlerėsoi se Kosova tash duhet tė ecėn pėrpara nė zhvillimin ekonomik, tė mbrohen pakicat, dhe shtoi se pėrkushtimi qė ka shprehur Sejdiu gjatė takimit ėshtė njė lajm i mirė pėr BE-nė. “Ne do tė jemi nė terren me misionin evropian, duke ndihmuar Kosovėn ekonomikisht”, tha ai, duke shtuar se misioni civil evropian do t’u bindet obligimeve tė veta.

Nė anėn tjetėr Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu ka falėnderuar Solanėn pėr investimin e jashtėzakonshėm tė tij dhe tė gjithė unionit evropian pėr tu arritur kjo ditė e rėndėsishme pėr Kosovėn, qytetarėt dhe perspektiven e saj.

Ai ka konfirmuar se ka marrė garanci tė fuqishme pėr mbėshtetjen e mėtejshme tė Kosovės nė arritjen e qėllimit tė saj pėr tė qenė e integruar nė Unionin Evropian dhe nė NATO, ku edhe ka siguruar pėrkushtim tė palės kosovare pėr komunitetin pakicė.

“Ėshtė shumė e rėndėsishme tė them se unė edhe njėherė shpreha pėrkushtimin tonė pėr tė mbajtur fjalėn e dhėnė se Kosova do tė jetė e tė gjithė qytetarėve dhe se do tė ketė njė kujdes tė jashtėzakonshėm pėr komunitetet pakicė qė janė nė Kosovė dhe do tė ketė njė qasje mirėdashėse dhe me impulsive tė vazhdueshme tė fqinjėsisė sė mirė me tė gjitha vendet e rajonit, pra edhe me Serbinė, se do tė ketė njė ecje tė suksesshme nė regjenerimin ekonomik tė saj dhe zhvillimet e tjera tė demokracisė dhe punės sė institucioneve nė mbėshtetje tė standardeve mė ta larta ndėrkombėtare” tha Sejdiu.

Ai edhe njė herė ka shprehur qėndrimin e tij pėr prezencėn e re civile nė Kosovė qė ka filluar punėn menjėherė nė bazė tė kėrkese sė palės kosovare, dhe vazhdimin e mandatit tė trupave tė NATO-s dhe KFOR-it nė Kosovė, si faktor i rėndėsishėm i stabilitet edhe nė rajon.

Vizita e Solanės ėshtė vizita e parė e njė diplomati tė huaj nė Kosovėn e pavarur

./M.Dervishi/

Naki
20-02-08, 17:17
http://de.youtube.com/watch?v=ylVwO0OCJco

Naki
21-02-08, 11:19
Pavarėsi, fjalė e mrekullueshme

Shkruan: Bernar Kushner

Kosova ėshtė qė tani e tutje njė shtet i pavarur. Franca i uron mirėseardhjen nė komunitetin ndėrkombėtar, pa iu kthyer krahėt miqve tė saj serbė, megjithatė. Ne jemi tė gjithė nė tė njėjtėn dhe tė domosdoshmen Evropė. Mė kujtohet pėrshtypja ime e parė, kur arrita nė Kosovė, dhjetė vjet mė parė: pėrtej dhimbjes dhe shkatėrrimit tė njė vendi tė vrarė nga lufta, pėrtej plagėve tė njė populli qė kishte provuar mbi shpinė luftėn, unė ndjeja, pa e thėnė, se po vinte e pashmangshmja. Pėrfaqėsues special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB, unė kisha detyrėn tė bėja tė pamundurėn: tė bėja qė tė bashkėjetonin komunitetet e Kosovės, serbė dhe shqitarė veēanėrisht, qė ishin vrarė mes tyre; tė ndėrtoja njė Shtet; tė gjeja njė zgjidhje pėr problemin e statusit tė kėsaj krahine qė kishte qenė autonome dhe qė regjimi i Millosheviēit e shtyu drejt rebelimit. Ne nuk kishim as parapėlqim e as urrejtje, as pėr njėrin e as pėr tjetrin. Ne e kuptuam shpejt se pajtimi nuk mund tė bėhej nga status quo ja. Pėrplasjet nacionaliste, urrejtjet dhe tensionet kishin lėnė gjurmė tė pashqitshme. Ne e dinim qė do tė duheshin domosdo shumė breza dhe ndarja duhet tė ishte nė tubin kėqyrės.
Pėr njė kohė shumė tė gjatė nė Ballkan, Evropa dhe bota kishin asistuar si spektatorė tė pafuqishėm gjatė luftėrave tė pandėrprera dhe masakrave. Nė Sarajevė, u luftua pėr vite, pastaj pati ndėrhyrje ndėrkombėtare nė Kosovė, nė 1999. Ajo ishte njė ndėrhyrje pozitive. Viktimat ishin mė tė pakta sesa nė Bosnjė, ku ne pritėm shumė gjatė pėr tė ndėrhyrė. Me kėmbėngulje, tė pėrcaktuar qartė, me dialog, ne arritėm pak nga pak tė vėmė qetėsinė nė Kosovė, pastaj tė nisnim negociata pėr tė ardhmen e njė krahine qė shfaqej kaq e larguar nga Serbia. Unė isha dhe mbetem i afėrt i serbėve qė patėn kurajėn tė qėndronin, pakicė, 8%, nė njė krahinė tė dominuar nga shqiptarėt, 90%.
Qė prej verės sė fundit, duke parashikuar vėshtirėsitė e lindura nga intransigjenca e secilės prej palėve, Franca donte, me qėllim qė gjithēka tė ezaurohej, tė ofrohej edhe njė shans i fundit pėr negociata katėrmbėdhjetėmujore tė drejtuara nga z. Ahtisaari. Pesė muaj tė kaluara mes Vjenės, Beogradit, Prishtinės, Brukselit dhe Nju Jorkut, Uashingtonit dhe Moskės konfirmuan se gjithēka ishte e pashkulshme.
Kjo tentativė e fundit nuk mundi tė ēojė gjėkundi, por pėrpjekjet e pranuara nga komuniteti ndėrkombėtar kėto vitet e fundit nuk qenė tė kota. Ato lejuan qė tė pėrpunohej njė projekt rregullash i pėrshėndetur nga shumica e vendeve evropiane. Kėtė plan, qė synon tė sigurojė respektimin e tė gjitha komuniteteve dhe ruajtjen e pranisė ndėrkombėtare, parlamenti i Kosovės e ka bėrė tė tijin tė dielėn, duke pranuar formalisht detyrimin e tij pėr ta vėnė nė jetė.
Kėtė tė diel kemi parė tė lindė njė shtet i ri mbi tokė tė Evropės.
Ishte konvulsioni i fundit i njė federate jugosllave qė kishte mundur tė bėnte tė bashkėjetonin aty disa popuj. Ky ėshtė njė sukses pėr komunitetin ndėrkombėtar dhe njė sukses i madh pėr Evropėn.Nėntė vjet turbullira dhe beteja janė njė kohė shumė e gjatė pėr njerėzit dhe shumė e shkurtėr pėr historinė.Kjo ėshtė gjithashtu pėr ne, evropianėt, njė sfidė. Ēfarė duhet tė bėjmė? E pranishme qė prej dhjetė vitesh nė terren pėr tė ndihmuar pėr tė zgjidhur konfliktin dhe pėr tė pėrkrahur popullatat civike, Evropa do tė luajė nė Kosovė njė rol tė vijės sė parė. Ne kemi vendosur tė ēojmė atje nė javėt nė vijim njė mision tė policisė dhe tė drejtėsisė, objektivi themelor i tė cilit do tė jetė tė ndihmojė kosovarėt tė sigurojnė respektimin e tė gjitha komuniteteve qė jetojnė nė territorin e tyre. Tė gjithė kosovarėt, cilado qoftė origjina e tyre apo feja e tyre, duhet tė kenė mundėsi tė jetojnė nė paqe nė shtėpinė e tyre. Sidomos serbėt.
Ne duhet t`iu japim dorėn kosovarėve. Ne duhet gjithashtu t`iu japim dorėn serbėve, qė nė zgjedhjet e fundit dhanė njė sinjal nė favor tė qetėsisė dhe tė Evropės. Tė jemi gati t`i pėrgjigjemi kėsaj thirrjeje. E ardhmja e tyre ėshtė Evropa, ėshtė Bashkimi Evropian. Simbol i rezultatit tė kėsaj historie, Sllovenia, vendi i parė qė la brutalisht federatėn jugosllave, kryeson sot Bashkimin Evropian.
Po, kujtoj me emocion ditėn kur arrita nė Kosovė dhe miqtė e mi serbė e shqiptarė. Mė kujtohet gjithashtu miqėsia historike mes Francės dhe Serbisė dhe betejat tona tė pėrbashkėta. Franca do tė jetė nė anė tė Serbisė nė rrugėn e saj drejt integrimit evropian. Ne do tė kthejmė faqen e njė historie dhune 15 vjeēare: plaga mė e madhe e historisė sė re tė Bashkimit Evropian. Unė ēmoj, si tė gjithė evropianėt, rėndėsinė e kėsaj dite dhe pėrgjegjėsitė qė peshojnė qė sot e tutje mbi Bashkimin Evropian, ashtu edhe mbi udhėheqėsit e shtetit kosovar: Pavarėsia, Bashkimi Evropian, janė dy fjalė tė mrekullueshme.
(Autori ėshtė ministėr aktual i Punėve tė Jashtme tė Francės dhe ish-shef i UNMIK-ut)