PDA

View Full Version : Malajzia


Preshevar
20-02-08, 19:42
Malajzia njeh pavarėsinė e Kosovės

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka pritur tė mėrkurėn shefin e Zyrės sė Malajzisė nė Prishtinė, Mustafa J Mansor.

Mansor e njoftoi Presidentin Sejdiu se qeveria e shtetit qė ai pėrfaqėson ka vendosur ta njohė Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran.

Ai po ashtu pėrcolli mesazhin se Malajzia ka vendosur qė ta ngrisė pėrfaqėsinė e vet nė Kosovė nė nivel ambasade dhe se Mansor do tė jetė i Ngarkuar me Punė nė kėtė Ambasadė
Nanni MALAYALAM
Falimnderit MALAJZI

http://mesazhi.com/images/news/3561.jpg

Pupi
20-02-08, 20:45
Falimenderit Malezi.

Kam patur rastin te njoh ca ushtare Malejzian ne ruajtjen e paqes ne bosnje e herzegovin, jane popull i bekuar.

Arb
21-02-08, 07:24
Ooo flm Popull i Malajzise!

Arkza
21-02-08, 12:27
Te Flm shume .... Malajzia...................:smile:

Dardan Kastrati
21-02-08, 13:22
Malajzia te faleminderit shume , per te mire ta kthefshum...

Murgesha
21-02-08, 15:35
Falemnderit Malajzia.
_

MemphiSx
21-02-08, 16:08
Malajzia e ka njoft Kosoven e Pavarur edhe ateher kur e ka shpall Ibrahim Rugova!

Faleminderit Malajzi!

>>{SpOnGeBoB}<<
21-02-08, 16:19
faleminderit mal i zi, eshte dashte me na kthye borgjin se shqiptaret e kan ba te pamvarun .

luckyman
21-02-08, 20:39
faleminderit mal i zi, eshte dashte me na kthye borgjin se shqiptaret e kan ba te pamvarun ._________________:tongue: :biggrin: :tongue: _______________

Arkza
22-02-08, 13:05
Te Flm Malajzia Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Malajzis qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Malajzii qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !Ju Flm shume Gjithe !

Dilaver
04-03-08, 18:11
20 shkurt Malajzia na njeh zyrtarisht.

T'u rrit ndera Malajzia.

Virti
08-03-08, 21:39
flm Malajzise! :smile:

Diana007
08-03-08, 21:39
http://www.bgreetings.com/ecards/flowers/thank_you/05.gif

rilinda
20-03-08, 18:42
Heu medet per Thaq zezen kush ka mbet me i dal krah ne Dardani.Arkza analfabetja qe as nuk di nje shkrim ta lexoj e lere me ta kuptoj e ta spjegoj.aaaaaaahahhaaaaa po i falenderon shqiptaret e Malajzise, na thuaj Arkza ti qike e moralshme qe qet gjoksa neper forum e lutesh mos me ti pa pastaj meshkujt sa shqiptar jetojne ne Malajzi, kur jan shku atje, sa para kan dhen per UQ(Ē)K-en, e sa her i ke takuar ti keta shqiptar te malajzise me i falenderu hahahahahaahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Njashtu si lideri yt Thaqi analfabet, e keshtu keni me mbet perjetesisht
Thaē e jo Thaq; ēikė e qike; janė e jo jan; dhėnė e jo dhen... edhe disa gabime tjera si nė shkrim e ashtu edhe nė formimin e fjalive (vendosjen e shenjave tė pikėsimit aty ku duhet.)
Pėr ta kritikuar dikė, vet duhet tė jesh profesioniste.T'falemnderit Malajzi!

natyra
20-03-08, 19:52
Falemnderit Zotit,qe po na jepe gjithe kete miresi....njiherit falemnderit dhe nga ty Malajzi e nderuar,po ti moti na ke njohur,por tani po te falinderojm per te dyten here,Zoti te bekoft ty dhe gjithe popullin tend....Falemnderit

E di ni fjale popullore kur thojshin moti,mos tu dhashte as per mire, e as per keqe,shummm,keshtuqe dhe Kosoves qetash ju ka dhan per mire,apo per s'mbari si thon...dhe pas gjitha atyre vuajtjeve SHEKULLORE.....
Ps..dhashte Zoti e dishim me mbajt kete begadi qe na dhuroi Allahi xh.nehu,inshalla.....:smile:


Prandaj respektoi dhe vlersoi larte.... gjithe ato shtete qe njohen,dhe qe kan per ta njohur, pavaresin e Kosoves....

* *
Natyra

gjini
20-03-08, 21:32
deshira, paske rreshqit pak ne raport me Arkezen, por nuk eshte e rruges qe te kritikosh dike ne ate menyre sa vete nuk je e vetdijshme per ate qka bon dhe qka shkruan.
Arkeza, kurr ska dal me gjoks zbuluem ketu dhe as qe kom pare diqka te till tek ajo.
Por , ty nese nuk te pelqen ajo qka shkruan ajo mos e lexo e sa i perket asaj te shqiptaret e malajzise, mos harro se ka bile edhe shum bile se ska skaj te botes ku nuk kie shqiptare.
pra kerko falje sa i perket asaj kritike se do te mbetesh vetun

Gjumashja
22-03-08, 13:11
Thnx.......................:biggrin: ...ps: deshira tjeter here behu burrnesh edhe hy me nick tend real.. dhe kritiko dikend...!!!

LuLjaa
22-03-08, 14:05
Malajzia Faleminderit pot tham edhe une
edhe pse ketu, nuk perzina fort po tash lexova diēka tjeter dhe um shtini me shkru

Shtetev tjera po ju falenderohemi per t'mire kishe

a shqipetart hala s'jan mush men qysh duhet , tu fol fjal palidhje per njani tjetrin
kot eshte kjo krejt.... sidomos kur fol dikush per dikan qe se njeh hiq kjo hala ma e keqe ncncncnc

lirik
22-03-08, 15:52
Falenderim Malejzia falenderim dhe mirnjohje tė thellė nga populli mik Shqiptarė malejzia e mrekullueshme me popullin e sajė tė mrekullueshėm
MIQSIA Nė MES DY POPUJVE QOFT E PERJETSHME

>>{SpOnGeBoB}<<
22-03-08, 18:32
_________________:tongue: :biggrin: :tongue: _______________

hiq mos u zgerdhij luckyman, une e kam jap edhe sqarimin amo ka ardh garant naj moderator i papergjegshem e ka rrumcall tekstin ktu. Qdo ndryshim, rrumcallje pa sqarim plotsues bjen ne pergjegjsine e moderatorve.

Diana007
23-03-08, 11:55
http://www.bgreetings.com/ecards/flowers/thank_you/05.gif

Dilaver
25-04-08, 22:46
Malajzia na i marrtė tė ligat!

Murgesha
26-04-08, 00:20
Malajzia na i marrtė tė ligat!

Ēka u bo tash o Dilaver, pse po i nem kaq keq kėta Malajziazat qė na pranuan ndėr tė parėt?

Dilaver
26-04-08, 10:02
Mor nuk po i nemi he fara ju humbt, njėherė e njohėn shtetėsine e Kosovės (nėse nuk ka gėnjye plesidenti) e tani nuk po e njohkan!

Dilaver
28-04-08, 23:49
"Besojmė se Malajzia ka tė gjitha arsyet ta zyrtarizojė njohjen e Republikės sė Kosovės, ashtu siē e kanė njohur pothuaj 40 shtete deri tani", deklaron z. Muhamet Hamiti.
************************************************** **********************
Besa si kanė rėnė nė agoni titullaret e isntitucioneve, kam frike se do tė tėrhjekin njohjėn edhe shtetet tjera!

panta_rhei
28-04-08, 23:56
"Besojmė se Malajzia ka tė gjitha arsyet ta zyrtarizojė njohjen e Republikės sė Kosovės, ashtu siē e kanė njohur pothuaj 40 shtete deri tani", deklaron z. Muhamet Hamiti.
************************************************** **********************
Besa si kanė rėnė nė agoni titullaret e isntitucioneve, kam frike se do tė tėrhjekin njohjėn edhe shtetet tjera!

Besa tash edhe v'shtirė me i ra nė fije, a na e kanė njoftė shtetin a copėtimin e Kosovės!!??

Fshatari
29-04-08, 09:55
Tė gjithė forumistat qė e kanė falenderuar Malajzinė janė tė zhgėnjyer sot. Edhe vetė ndjehem i zhgėnjyer, natyrisht, sepse s'e kanė fajin institucionet e Kosovės pse Malajzia nuk e ka mbajtur fjalėn. Ajo vetė e paska Lėpirė pėshtymen e vetė. Njė vend qė nuk ka konsideratė pėr vetėvetėn nuk mund tė jetė i denjė ta pranojė as pavarėsinė e Kosovės.

Sa i pėrket atij Mansurit, mė kujtohet vetėm njė varg i njė poeti egjiptas(s'mė kujtohet emri i tij po e di se ėshtė ēmim nobel nė letėrsi) i cili shkruan:

"Mansour est un salop"!
"Mansuri ėshtė njė qelbanik"!

PS: Preshevar, nėse ke ndonjė verion mė tė pėrshtatshėm pėrkthimi, mos ngurro, postoje kėtu, e bashkėrisht, mund ta analizojmė.

NB: Jam shumė i lumtur qė nuk paskam marrė fare pjesė nė kėtė temė. Ku ta dish, ndoshta inkoshienca mė ka larguar nga kjo qelbėsirė!

Preshevar
29-04-08, 10:17
Hélas.............................. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif
PS:Rien ą rajouter ! %-)

Guri i madh
01-05-08, 01:16
Tė gjithė forumistat qė e kanė falenderuar Malajzinė janė tė zhgėnjyer sot. Edhe vetė ndjehem i zhgėnjyer, natyrisht, sepse s'e kanė fajin institucionet e Kosovės pse Malajzia nuk e ka mbajtur fjalėn. Ajo vetė e paska Lėpirė pėshtymen e vetė. Njė vend qė nuk ka konsideratė pėr vetėvetėn nuk mund tė jetė i denjė ta pranojė as pavarėsinė e Kosovės.

Sa i pėrket atij Mansurit, mė kujtohet vetėm njė varg i njė poeti egjiptas(s'mė kujtohet emri i tij po e di se ėshtė ēmim nobel nė letėrsi) i cili shkruan:

"Mansour est un salop"!
"Mansuri ėshtė njė qelbanik"!

PS: Preshevar, nėse ke ndonjė verion mė tė pėrshtatshėm pėrkthimi, mos ngurro, postoje kėtu, e bashkėrisht, mund ta analizojmė.

NB: Jam shumė i lumtur qė nuk paskam marrė fare pjesė nė kėtė temė. Ku ta dish, ndoshta inkoshienca mė ka larguar nga kjo qelbėsirė!


eee more FSHATAR gjithmon po shkel nė drras tė kalbur ani po thue se ti po i kshillon gjinen e hyqmetit , nuk esht taksirat veq me e thye kamen po taksirat ėsht edhe ty me tė ndegjue

lirik
07-05-08, 06:37
Para Disa Dite U Takova Me Nji Personalitet Te Rendeishem Te Kuvendit T E Kosoves Edhe Ky Vertet Me Tha S E Malejzia Njiher E Ka Njohur Shtetitn E Kosoves E Mandej E Ka Ngri Njohjen E Ka Lanė Ne Nji Status Te Pa Kjartė Ose E Ka Terheq Sepse Me Intresoj Kjo Zyrtarisht Me At Njeri Qe Sot Esht Ne Kuvendin E Kosoves Ne Post Me Rendsi Kam Ndejt Ne Burg Dhe Pikrisht E Diskutuam Ket Problem Sepse Para Disa Dite Ky Ishte Ne Nji Vizit Ne Gjermani
Dhe E Pyeta Drejt Per Se Drejti Pasi U Shrtruam Ne Nji Biesed Si Sih Shokė Dhe Bashkvuajtes Te Burgut Vertet Me Tha Se Kshtu Ka Vepruar Malaj Zia
Nuk E Di Por Kjo Po Me Duket Shum E Quditshme Kjo Sjellje Diqka Ktu Ka
Por Nese Kto Veprime Te Malejzis Vertet Jan Kshtu Siq Me Tha Zyrtari I Lart I Kosoves Shok I Burgut Dikurė I Cili Zyrtarisht Pohoj S E Malejzija Kshtu Veproi
Ather Po E Them Se Turp Dhe Pa Kuptim Esht Kjo Sjellje E Malejzis
Shtetet Muslimane Duhet Te Prekun Koken Pak E E Te Shohin S E Qfar Rreziku I Sjell Pansllavizmi Botes Ne Kry Eme Rusin I Cili Po Ben Per Vete Shum Aleat Te Rrezikshem Si Kinen Korenė E Shum Tjerė Duke Grupuar Drejt Nji Katastrofe Njerzore Ku Vet Shtetet Islamike Do T E Pendohen Nji Dit Per Kto Sjellje Sepse Ma Se Tepermi Pansllavizmi E Urren Islamin
Shtetet Islamike Te Gjitha Sa Ma Parė Duhet Ta Pranojn Kosoven Perndryshe Do Te Jet E Pa Falshme Katastrofale Kjo Sjellje
Kosova Vuajti Tmershme Nga Gjenocidi Barbar Dhe U Akuzua Nga Serbia Me Urrejtjen Ma Primitive Si Vend Islamik Ku Me Tonelata Propagand Anti Islamike Shperndau Neper Europ Serbia Sjellja E Til Sot E Shteteve Islamike Opo Mendoj Te Atyre Qe Nuk Epranuan Kosoven Esht Per Habi Qudi Botrore Dhe Kjo Ndikon Shum Keq Dhe Jep Me Kuptu Se Disa Vende Islamike Jan Satelit I Rusis Dhe Ne Funksion Te Pansllavizmit Si Mund Te Spjegohet Ndryshe Sjellja Politike Dhe Qellimkeqe Duke Injoruar Kosoven
Dhe Ja Pra Shihet Kjart Se Asgje Nuk Ka Lidhje Me Fe Por Me Grupime Aleancash
Se Kto Vende Islamike Qe Sillen Kshtu Tregojn Hapur Prosllavizmin E Tyre Dhe Jan Kunder Kosoves Shqiperis Dhe Botes Perendimore E Demokracis Perendimore
Se Qfar Te Mirash Do Te Ju Sjell Atyre Kanibalizmi Ruso Serb E Deshmon Qeqenia E Mjer Dhe Bosnja E Kosova Viktima Te Pa Para Te Kanibalizmit Pansllav
Ku Ne Qdo Hap Per Veq Sharjes Kombtare Shahej Edhe Nena Muslimane
Por Po E Them Se Te Shtetet Muslimane Q E Nuk E Pranuan Kosoven Do Te Jet Ky Nji Gabim Fatal Dhe Me Pasoja Shum Demtuese Dhe Po Apelojm Te Ato Shtete
Te Heqin Dorė Nga Aleanca Me Pansllavizmin Sepse Kjo Do Te Ju Kushtoj Shum Shtrejt Nji Dit Sa Qe Neper Shekuj Ne Kembė Nuk Do Te Qohen Ashtu Si Iaku Dhe Regjimi I Sadam Hyseinit Qe Ishin Fund Ekrye Satelit Dhe Regjim Pro Rus
Dhe Ja Shihni Sot Pasojat Se Qka E Gjeti Ne Vend Se Te Jetonte Si Nji Dubai
Nji Jet Prrallore Me Pasuri E Te Gjitha Te Mirat E Jetes Shihni Mjerimet Ne Irak I Cili Me Shekuj Nuk Do Te Ngritet Ne Kemb Te Veta Dhe Do T Eket Mjerim Dhe Vetem Mjerim E Kontorlle Te Perhershme
Ja Pry Ky Esht Naivitetiti Dhe Shkrutpamsia E Aleancave Te Gabuara Prandaj Ftohen Shtetet Arabe Te Menqurohen E Te Dijn Se Kah Duhet Te Rreshtohen

SoKoLi-i-Maleve
07-05-08, 19:15
Malajzia dhe te gjith talibancat e muxhahedinet na i paqin marre te ligat.

Giovanni
08-05-08, 11:29
Terima kasih!!! Malajzia

vjeshta
08-05-08, 16:02
Kjo me siguri e ka terhjek fjalen nga presioni i shteteve arabe .Sepse deri sa shteteve arabe t`ju jepet mundesia per investim ne Kosove ,keto nuk do ta njohin pavaresin e saj .

Guri i madh
08-05-08, 21:04
po athua ku mbeti ky albanian e ka pas hap nji tem alurrabiakalhlibia ne bllok do e njohin pavarsin e kosoves ,thash helbete mos po din diqka ma shum me na tregue

Honesty^uk.
08-05-08, 21:12
Malajzia dhe te gjith talibancat e muxhahedinet na i paqin marre te ligat.

fara u hupt ketyre ZHUGANAVE barkthat

Shpati
08-05-08, 23:49
fara u hupt ketyre ZHUGANAVE barkthat

Keshtu jo.

Hyna ketu rastesisht dhe vrehet se ende mendohet dhe shkruhet nga shumica paushall,e leshojn fjalen -shkruajn, si lopa baglen.
Malajzia ka pranuar Kosoven si Shtet ,ajo mjafton.
Zyrtarizimin a do te ben tash, apo pak me von Malajzia, ajo esht qeshtje e Malajzis.
Venja e mardhenjeve Diplomatike ndermjet ketyre dy Shteteve Kosoves dhe Malajzis sa me heret do te ishte ne interes te dy Shteteve-Popujve.

Politikanet qe jan ne pushtet do te ishte mir te kerkojn ndim nga ata qka mund te ndimojn edhe pse ata kan ndimuar mjaft...
Psh-Anglezet,Amerikanet, Franqezet , Turqit etj ,(keto vende kan ndikim neper regjione te ndryshme te Botes).
Por edhe nga Shqiptar qe kan-mund te ken, ndikim neper vende te ndryshme te Botes .

lirik
09-05-08, 08:29
Un ne shkrimin tim e thash tamam siq ma spjegoi njeriu zyrtar i kosoves pra malejzia njiher e ka njoft
kosoven kjo qėndron
por pastaj qka ?
AJO NHUK KA Bė KONFIRMIM ZYRTARė
dhe ktu qendron problemi
NEN PRESIONIN E KUJT NUK PO BEN KONFIRMIM ZYRTAR
POR KO MUND TE QUHET TE KAM NJOFT DHE NUK TE NJOH THUAJ SI TE DUASH KSAJ PUNE TE PA KJARTė
pra tė kam njoft dhe s tė kam njof kto jan lojra
te cilet nuk duhet ti praktikoj malejzia
sepse situata e kosoves dihet ne gjith boten
SIE KALUARA SI E TASHMJA KUR KOSOVA KA NEVOJ PER PRANIM DHE ANTARSIM ZYRTAR NE OKB

sa ma parė ti ndihmohet kosoves aq ma mirė ėsht
sepse vonesa ėsht tragjike
Pra malejzia nuk e ka njoft zyrtarisht ose ka vendos njė status te quditshem
gati si qesharak
moskonformimi zyrtar i njohjes ėsht barazi me mosnjohjen
pra malejzia duhet te percaktohet
kjartė
dhe zyrtarisht
NE AKTE ZYRTARE
e njeh apo nuk e njeh shtetitn e pavarur te kosoves
dhe nese zyrtarsiht e njeh
duhet te bej zyrtarisht konfirmim ZYRTARė ME VULė DHE NENSHKRIM ZYRTAR NGA QEVERIA SHTETI I TYRE SEPSE VETEM ZYRTARSIHT ESHT E BESUESHME
dhe te fillojn marrdhenjet diplomatike
etj.
sa per ksi statutesh e njohejesh siq ben malejzia nuk esht shum e hjeshme
kjo formė NUK ESHT FORMė E PERSHTATSHME
malejzia duhet te njoh zyrtarisht kosoven
dhe duhet te ket marrdhenje shum te ngushta me shqiptarė dhe bashkpunim sa me te mirė ne te gjitha sferat
AJO DUHET TE HAP AMBASADAT ZYRAT NE KOSOV
DHE TE NDIKOJ TE SHTETET TJERA MUSLIMANE QE TA BEJN NJOHJEN E KOSOVES
SA MA PARė
SEPSE KJO DO TE JET SHUM POZITIVE
DHE NE INTERES TE TYRE QE E NJOHIN E BASHKPUNOJN ME KOSOVEN
NE FUSHA TE NDRYSHME
POASHTU NE FUSHEN E TREGTIS DHE KULTURES SHKENCES DHE
DHE DREJTIMEVE TJERA
PRA NGA NJOHJA E KOSOVES NUK DO TE KEN ASNJI TE KEQE AS SHTETET ARABE
AS MALEJZIA
VETEM TE MIRA DO TE KENė
DHE MENDOJ SE DUHET TE KRIJOHET VETEDIJA
TASH MA
TE KRIJOHET AJO VETEDIJE E GJERė DHE E SIGURT NE POPULL DHE NE QDO SHTET
SE POPULLI SHQIPTAR KA QELLIME KONSTRUKTIVE DHE MIQSORE
NDJEHET SI MIK
DHE DASHAMIRė R I KTYRE VENDEVE
KA SIMPATI DHE QELLIME MIRSIJE
KA NDJENJA MIQSIJE
PER KTO VENDE
DHE DESHIRON BASHKPUNIM TE GJITHANSHEM
PRANDAJ SHTETET ARABE DHE MALEIZIA DUHET TE BEJN NJOHJEN ZYRTARE DHE HAPJEN E AMBASADAVE NE PRISHTINė

lirik
09-05-08, 08:44
mENDOJ SE ESHT E NEVOJSHME TE DIHET PRECIZ NE RASTIN E MALEJZIS
TE DIHET PIKė PER PIKė SE SI QENDRON PROBLEMI NE MENYR Q ETE MOS KET MANIPULIME
POR TE INFORMOHET DREJT PUBLIKU PER SHKAK SE MALEJZIA
KA LėNė SHTEG PER FJALė SIPAS SHUM DISA NJERZVE QE JAN NE NGJARJE DHE JAN NE KONTAKTE ZYRTARE DHE UN JAM I INFORMUAR AJO KA VEPRUAR KSHTU NUK I KA KONKRETIZUAR SAKT PUNET NE LIDHJE ME PARNIMIN E KOSOVES DISI KJO FAR NES EMUND TA QUAJM E ASHTUQUAJTUR NJOHJE QE NE VERTET KEMI DESHIR TE NA NJOH SIQ DUHET
POR NENSHKRUIM ZYRTAR NGA ANA E SHTETIT TE MALEJZIS DERI ME TANI NUK KA
KTU QENDRON PROBLEMI PRA AKTET ZYRTARE JAN ME RENDESI
SE NE QFAR FORME ESHT Bė PRANIMI EDHE KJO TINGLLON DISI QUDITSHEM MALEJZIA VETEM KA THėNė NJėHER SE E NJEH MANDEJ KUR ESHT DASHT TA KONFIRMOJ ESHT TERHEQUR APO RRIN NE STATUS KUO NUK EBėN VEPRIMIN PRA NEN NDIKIMIN E KUJT VEPRON KSHTU
SA PER SHTETET ARABE UN PERSONALISHT E KAM DIT ME KOHė QYSH NE VITET E RINIS KUR RENEGATI TITO SHKONTE NE VIZITA NE SHTETET ARABE E NE KINė KUDO SHKONTE PER TE JA PRISH QERDHEN SHQIPTARVE DHE PER TE NDERTUAR QERDHEN E GJARPIJVE PANSLLAV
PRANDAJ KUR UN DEMASKOJA KET POLITIK NEPER QDO DASEM APO KONAK E KAHDO NE NDEJA ME NJERZ DISAA HER UDB A E ZEZ ME PAT FUT NEN DAJAK DUK E ME THėNė ORE TI A DO TA MBYLLESH AT GOJė TE QELBUR A TA MOREM SHPIRTIN SESPE UN EDEMOASKOJA POLITIKEN E RENEGATIT TITO TE CILIN SHUM SHQIPTAR MENDJECEKT E DONIN BESA DHE E LAVDRONIN UN PER VETE JO SESPE AI ME NASERIN NE EGJIPT E ME NEHRU E ME UDHHQEJEN ANTISHQIPTARE KINEZE QE PO DESHMOHET EDHE SOT NDERTOJ PROJEKTIN BOSHTIN PEKIN KAJRO MOSK BEOGRAD BAGDAD
RREZOI VAZHDIMSIN E NDIKIMIT SHQIPTARė

lirik
09-05-08, 08:48
Rrėzoi vazhdimsinė e ndikimit shqiptarė shumvjeqar ne egjipt qe nga koha e dinastis se farukut dhe ndertoj miqsin pansllavo egjiptiane me naserin proslllav keshtu veproi ne indi e ne kinė e ne gjith boten ky titio ishte ne sherbim te pansllavizmit si misionari ma i suksesshsem shum ma i sukseshshem swe dushan mugosha svetozar vukmanoviq tempo e tjer politikan pansllav agjent
veprues dhe rrenues antishqiptar te perbetuar
Kina deri ather kishte simpati per shqiptarė deri sa tito nuk shkoj ne vizit atje dhe e tktheu kinen me fytyr kah pansllavizmi kshtu veproi edhe me shtetet arabe qe edhe sot e ksaj dite ato antishqiptarisht sillen pra edhe ne rastin konkret qe po deshmohen me mosnjohjen e kosoves si shtet

lirik
09-05-08, 09:10
Politika e mosinkuadrimit jugosllav ishte strategjija ma e hollė depertuese mu ne palcen e azis e afrikes e kudo jugosllavia si satelit i rusis ne sherbim te pansllavizmit ku gjithqka kontrollohej nga shovenizmi i maskuar jugosllav ishte kozmetika ma dinkae mashtruese vizllimtare e cila depertoj thell ne tokat arabe deri ne gjak e e vetedije u fut me qellim te ndertimit te qerdhes pansllave andej
per ti pervetsuar ato dhe per ti kthyer kah pansllavizmi gje qe u deshmua dhe deshmohet edhe sot
a nuk ishte i till edhe sadam hyseini me regjimin e tij total prorus e gadafi e naseri si ne ditet sot qe esht irani dhe kina kemb e krye me rus
ATHER TITO U MUNDUA KET NDIKIM TA SHTRIJ EDHE NE TURQI POR TURQIA ISHTE NE NATO
per fat ajo u rreshtua heret aty dhe titos i ngeci sharra ne gozhdė sepse boshtin beograd mosk ankara do ta kishte ndertuar ai kopil i truar antishqiptarė
shqiptart ne kto shtete qe i permenda nuk kan sukses dhe nuk njihen fare as nuk jan prezent as nuk paten politikan te shkeqyer as diplomat qe dijn te bejn politiken dhe kordinimin e veprimin siq ebente tito famkeqi ish presidenti jugoslav marshali tito ndersa amerika e vezhgonte me kujdes ket veprim
dhe perendimi ne pergjithsi por ne fakt shum shtete te europes ran nen ndikimin e ktyre mashtrimeve siq ishte franca e gjermania kur regjimi i shirakut dhe schrėderit kundershtuan
intervenimin amerikan
ishte boshti famkeq moskė paris pekin berlin bagdad bosht antiamerikan qe amerikes i nxori shum punė dhe pengesa ndersa schröderi ishte njeriu ma prorus qe ka pas ndonjeher gjermani i cil gjermanin e solli buz katastrofes dhe shkatrrimit dhe nji antiamerikanizmi te paparė

ketu e ka rrenjen edhe sjellja e shteteve arabe perndryshe ku e ka sepse grupimi i inetresave politike ekonomike sot luar rol te rendesishem dhe perben interesin strategjik kombtar pra shihet se arabt per fe nuk kan emocion aspak se shqiptart e kosoves jan musliman pra dikund tjeter qendron emocioni te interesi strategjik pra
Po shihet s esllavizmi la gjurm ne interesat e pergjitshme te arabt dhe grupoi dha kahje pervetsoi ne aleanca hutoi shumshtete arabe dhe shtete tjera me rrenat dhe dallaveret e pansllavizimit rrezik i cili as sot nuk e ndjen si duhet lindja e mesme.
Se qfar ftyre ka pansllavizmi dhe si e urrejn ata muslimanizmin ne mund ta shohim si pasqyr te kjart ne bosnje dhe ne kosovė nga serbet se qfar kanibalizmash dhe aktesh kafshrore kan kryer ashtu edhe rust ne qeqeni por nuk mvaret nga kto sjellja aleanca dhe grupimi sepse te gjith e dijn se qfar te zezash beri pansllavia por interesat e lidhura per qellimi e mund secilen arsye
PRA PROSLLAVIZMI DHE ALEANCA ME PANSLLAV E SHUM SHTETEVE DHE NDIKIMI I PANSLLAVIS ATY NE ATO SHTETE I SHTYJN ATO SHTETE NE MOSNJOHJEN E SHTETIT T E KOSOVES KTU QENDRON PRA SHKAKU I SJELLJES PIKRISHT TE KTO ALEANCA DHE POLITIKA
AUTORI I SHKRIMIT XHELAL FERIZI
Autori Xhelal Ferizi

lirik
11-05-08, 09:49
--------------------------------------------------------------------------------

Politika e mosinkuadrimit jugosllav ishte strategjija ma e hollė depėrtuese mu ne palcen e azisė e afrikes KINES SI KAHDO DHE VENDEVE TJERA
e kudo ku ish jugosllavia si satelit i rusisė
ishte nė shėrbim tė pansllavizmit ,
ku gjithqka kontrollohej nga shovenizmi i maskuar jugosllavo rus ,ne bashkpunim
ishte kozmetika ma dinake mashtruese vizllimtare me shkėlqim tė rrejshėm
i cila depėrtoj thell
nė tokat arabe
deri nė gjak e vetėdije e ne shum caqe aty domethėnė hipnotikisht pansllavisht
u fut me qėllim tė ndėrtimit tė qerdhes pansllave andej ne ato anė
per shkaqe te interesave gjeostrategjike dhe politike
pėr ta vendosė dal nga dalė ne zemrat dhe gjakun arab e aziatik simpatinė pėr pansllavizmin,
pėr ti pervetsuar ato vende dhe pėr ti kthyer kah pansllavizmi
gjė qė u dėshmua dhe dėshmohet edhe sot ,
a nuk ishte i tillė edhe sadam hyseini me regjimin e tij total prorus prosllav
e gadafi e naseri poashtu prosllav
si nė ditet sot qė ėsht irani dhe kina kėmb e krye me rus
ATHER TITO mashtruesi U MUNDUA KėT NDIKIM TA SHTRIJė EDHE Nė TURQI POR TURQIA ISHTE Nė NATO
per fat ajo u rreshtua heret aty sepse kėrcnohej nga pushtimi rus
sepse nėndetset e rusisė kalonin nėpėr bosfor pa marrė leje fare nga turqia
prandaj turqia e vrejti ket rrezik u detyrua te antarsohej ne nato te hynte nen ombrellen e amerikes
dhe titos i ngeci sharra ne gozhdė ne ket shtet
edhe pse dikur bashk me rankoviqin mjaft shqiptarė ka shperngulur per ne turqi
gjoja si turq me kontrata por ishte ky pastrim etnik i shqiptarve
dhe kishin marrveshje me turqinė marrveshje sekrete
e marrdhenje te shkelqyeshme
por prap ne turqi nuk arriti mashtrimi panllavian,te futet ne te gjitha poret si u fut ne disa shtete arabe
sepse boshtin beograd moskė ankara do ta kishte ndertuar ai kopil i truar antishqiptarė rrenacaku tito
i cili ishte agjent rus i specializuar per udhtime dhe ndikime te tilla neper botė e kjo ishte ne fakt rrezik permanenet per ne shqiptart nji prestigj dhe ndikim kaq i madh i pansllavizmit ne botė ku ne shqiptart as q e do te guxonim te dukeshim mbi siperfaqe nga nji pretigj i till i sllaveve
ktu qendronte pra e gjith rrena dhe mashtrimi titisto ruso jogosllavo serbo pansllav
Nė kto shtete qe i pėrmenda shqiptart nuk kan as nuk paten suksese me perjashtim te kohes s e disnatis se farukut ne egjipt dhe atatuzrkut ne turqi
dhe nuk njihen fare as nuk jan prezent as sot ne kto vende as nuk paten politikan te shkelqyer
as diplomat as lidhje qe dijn te bėjn politiken dhe kordinimin e veprimin ne dobi te kombit
siq e bente tito famkeqi ish presidenti jugoslav marshali tito ne sherbim te pansllavizmit
ndersa amerika e vezhgonte me kujdes kėt veprim antiperendimorė pansllav
ne sherbim tė rusisė
dhe perendimi nė pergjithsi vrojtonte
por ne fakt shum shtete tė europes ranė nėn ndikimin e ktyre mashtrimeve
siq ishte franca e gjermania kur regjimi i shirakut dhe schrėderit kundershtuan
intervenimin amerikan ne irak
Ishte boshti famkeq moskė paris pekin berlin bagdad bosht antiamerikan qė amerikes i nxori shum punė dhe pengesa
ndersa schröderi ishte njeriu ma pro'rus PRO SLLAV qė ka pas ndonjeher gjermania i cil gjermaninė
e solli buzė katastrofes dhe shkatrrimit
dhe nji antiamerikanizmi tė paparė

Kėtu e ka rrėnjen edhe sjellja e shteteve arabe
pėrndryshe ku e ka SPJEGIMIN KJO SJELLJE E TYRE PRA
sepse grupimi i inetresave politike ekonomike sot luan rol te rendesishėm
dhe pėrbėn interesin strategjik kombtarė
te secilit shtet veq e veq
kur esht fjala per tregjet aleancat politike grupimet me interesa dhe caqet politike e kombtare pra shihet se arabt per fe nuk kan emocion edhe pse feja e tyre
muslimane ne europė
dhe nė qeqeni u poshtrua
deri ne poshstrimin ma te poshter
qe e kan pa shekujt deri me tani
por kjo fare nuk luan rrol te ata sepse interesa tjera jan qė dominojn dhe percaktojn aleancat
ktu qendron problemi i mosnjohjes se kosoves nga shum shtete arabe dhe muslimane.

Pra aspak NUK KA LIDHJE se shqiptart e kosoves jan musliman
pra dikund tjeter qendron emocioni te interesi strategjik pra
Po shihet s e sllavizmi la gjurmė nė interesat e pėrgjitshme te arabt dhe grupoi dha kahje pervetsoi
ne aleanca hutoi shumshtete arabe
dhe shtete tjera QOFSHIN MUSLIMANE APO BUDISTE
me rrenat dhe dallaveret e pansllavizimit LA GJURM NE NDERGJEGJEN E TYRE DHE NDJENJAT E TYRE SI DHE INTERESAT DHE LIDHJET
KY ėsht njirrezik i cili as sot nuk e ndjenė si duhet lindja e mesme dhe shtetet tjera ku pansllavizmi la gjurmė te fuqishme deri sa per fat ato qerdhe gjarpijsh po i zhdukė amerika e lirisė dhe demokracisė
qė un deshiroj qe ajo AMERIKA te jet nėna e perhershme e shqiptarve
se mbrojt tjeter i shqiptarve deri me sot nuk u pa mbi dhe
si Amerika e bekuar .
Se qfar ftyre ka pansllavizmi dhe si e urrejnė ata muslimanizmin
ne mund ta shohim si pasqyrė te kjartė nė bosnje dhe ne kosovė
nga sėrbėt dhe rusėt nė qeqeni SI DHE PROPAGANDA ME TONELATA E SLLAVEVE KUNDER ISLAMIT NE PERGJITHSI QE BEJN ATA
se qfar kanibalizmash dhe aktesh kafshrore kan kryer ata mbi popullin shqiptarė dhe boshnjak
ashtu edhe rusėt ne qeqeni
si dhe propaganda antimuslimane me tonelata ne ditje qe shperndante dhe shperndanė pansllavizmi qoft ne rusi qoftė ne serbi por edhe ne vende tjera sllave
por nuk mvaret nga kto sjellja e tillė
aleanca dhe grupimi kan lidhje dhe interesa krejt tjera interesa
politike gjeostrategjike grupore
ekonomike dhe marrveshje te mshehta me qellime te grupimit kunder amerikes
dhe shqiptarve per dominim pansllav me tendenca lidhjesh dhe boshtesh te aleancave per ti shkelur pastaj dhe robruar popujtt jerė siq veproi jugosllavia pansllave qe sklalvronte popullin shqiptarė e shqiuptari nuk guxonte as koken me ngritė prej serbit.
Kėtu qėndron helmi i gjarprit te lidhjet dhe aleancat ku fare nuk merret para sysh as feja as simpatija as kurfar ndjenje tjeter por kryekput interesi i dominimit politik ushtarak ekonomik
kėtu qendron edhe interesi i lidhjeve teheran moskė aleancė nė mes te ktyre shteteve per te bllokuar ameriken ne te gjitha proceset dhe per te imponuar e demostruar fuqinė.
sa per fe muslimane apo simpati a miqsi as qe behet fjalė
sepse te gjith e dijn se qfar te zezash beri pansllavia mbi muslimanizmin
por interesat dominuese ushtarake ekonomke te lidhura me aleanca te mshefta
qellimi e mund secilen arsye emocionin apo perktasin fetare .
Musliman ishin edhe irani e iraku por luftuan pergjakshem dhjet vjet per nji teritor ne gjirin persik
prej disa kilomtrash te dy kekronin aleanca dhe armatime nga dy superfuqi te ndryshme
PRA PO DEKLAROJ SE ALEANCAT dhe lidhjet nuk kan te bejn as me emocionet as me fe as me
tjera dukuri siq mendohet por keto ndertohen mbi bazat e interesave siq i sheh te arsyeshme politika
dhe interesi
INTERESI YNė I PERJETSHEM I SHQIPTARVE SHPETIMI KOMBTARė DHE VET EKZISTENCA
JONė SI KOMB E SI QENJE TE GJALLA MBI DHE PERFSHI KTU EDHE BILOGJIKISHT SI TRUP SI NJERZ MVARET DIREKT NGA AMERIKA SI SUPERFUQI NE RADHė TE PARė SEPSE VETEM KJO U TREGUA SI SHPETIMTARE KUNDER ZHDUKJES TONė NGA GLOBI PRANDAJ PER KSAJ SHPETIMTARJE DUHET TE MBAHEMI PERJETSISHT NE SHQIPTART RRUG TJETER NUK KEMI AMERIKA DHE PERENDIMI
ZOTI NE QIELL AMERIKA NE TOKė PERNDRYSHE SERBT RUST BULLGART GREKT FRANQEZT E SHUM TE TJER QKA NE AS NUK I MENDOJM DO TE NA ZHDUKNIN SI POPULL JA PRA KU QENDRON ABSURDI I TRURIT NJERZOR QE NUK NGOPET ME PROJEKTE E VEPRIME TE SEMURA DOMINIMI PA PYET FARE ARSYEN LOGJIKEN APO CIVILIZIMIN
PRAKTIKA E DESHMOJ SE NE DUHET TE KMI NJI MIK NJI SHOK QE NA SIGURON JETEN DHE EKZISTENCEN MBI DHE PER NE SHQIPTART ASKUSH NUK E KA KET NDJENJ SOT PERVEQ AMERIKES PRANDAJ NE NA DUHEN LIDHJE EDHE MA TE FUQISHME ME KET SHPETIMTARE TE SHQIPTARVE
PRA PROSLLAVIZMI DHE ALEANCA ME PANSLLAV E SHUM SHTETEVE DHE NDIKIMI I PANSLLAVIS ATY NE ATO SHTETE
I SHTYJN ATO SHTETE NE MOSNJOHJEN E SHTETIT T E KOSOVES
KTU QENDRON PRA SHKAKU I SJELLJES SE TILLė DHE STRATEGJIJA POLITIKE
PRA PIKRISHT TE KTO ALEANCA DHE POLITIKA
AUTORI I SHKRIMIT XHELAL FERIZI
Autori Xhelal Ferizi

Trina_1
20-06-08, 21:01
Te Flm Malajzia Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Malajzis qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Malajzii qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !Ju Flm shume Gjithe !

Po me duket se e ka ngatarru Malajzin me Malin e Zi !!!!! :rolleyes:

gjini
20-06-08, 22:37
Kjo me siguri e ka terhjek fjalen nga presioni i shteteve arabe .Sepse deri sa shteteve arabe t`ju jepet mundesia per investim ne Kosove ,keto nuk do ta njohin pavaresin e saj .


Qfare investimi ma te madhe pop dojne keta magjup ma me ba ne kosove.
na i kan mjell ne secilin skaj nga nje gjami dhe na e lan kete faren e felliqt te vehabise ketu ne trullin ton e tash ju jepin sa kan para me e mbajt feregjen ,
ata tjera gjera nuk din te investojne per pos gjamive dhe feregjeve.
keto i kan ba teper te ne dhe mos kofshin ngop e hangeshin kryet e vete ata fare e felliqt.

lirik
21-06-08, 07:45
Qfare investimi ma te madhe pop dojne keta magjup ma me ba ne kosove.
na i kan mjell ne secilin skaj nga nje gjami dhe na e lan kete faren e felliqt te vehabise ketu ne trullin ton e tash ju jepin sa kan para me e mbajt feregjen ,
ata tjera gjera nuk din te investojne per pos gjamive dhe feregjeve.
keto i kan ba teper te ne dhe mos kofshin ngop e hangeshin kryet e vete ata fare e felliqt.


Ju keni tė drejtė qfar dijn ata tė investojnė nė trojet shqiptare pėrveq feregjes
prandaj nuk kam dėshirė edhe tė kemi shum bashkpunime me ta.
Vėrtetė sjellja e tyre me lojen fetare mė ka nevrikosur megjithse pikrisht ktu ishte fjala
pėr malejzinė por marė nė pėrgjithsi shteteve muslimane ma teper ju intreson feja se sa bashkpunimet nė sfera tjera tė interesit.
Bashkpunimi Mė i shkelqyeshem do tė ishte me zvicrren gjermaninė japoninė me australinė irlanden kuptohem me shba te amerikes kanadanė austrinė lichtenstein
anglinė shtetet skandinave kuptohet edhe francen italinė
Bashkpunimi me kto shtete do tė ishte knaqsi e s a per njerz qe na sjellin sekte fetare
e ndasi tė ndryshme nė kosovė nuk kemi nevojė per asi lloje njerzish.
Nėse nuk duan tė na njohin kurr mos te na njohin se as ne nuk po i njohim,ne na mjafton bashkpunimi me kketo shtete qė na kan njohur rėndė si ka qė tė hyjmė nė europė sa ma parė tė dalim nga kthetrat e unmikut antishqiptarė
NE NA DUHET MODERNIZMI DHE JETA KULTURORE nuk na duhen bestytnitė e veset e dynjasė neper shkretira te ndryshme sepse jetohet nga puna dhe edukimi njerzor bashkkoho rė jo nga kultet e ndryshme aziatike afrikane e te botes se larget ku na sjellin gjithfar lloj marifetesh ne trojet tona qe ne ti pervetsojmė adetet e tyre ku ata i kan pervetsuar neper humbtira e shkretira
Kosova ėsht europė tokė dhe njerz qė kan pamje e sjellje europiane nuk na duhen sjellje tjera as weg habiste as talibaniste ne token e teutes dhe agronit
PIKRISHT ktu po mendoja se edhe nese nuk na njohin ata ne mund te jetojm edhe pa ta ka mjaft shtete qe na kan njohur e qe investojn por ne vetem nga miqt evertet duhet te kekrojm bashkpunimin nga armiqt qe po deshmohen ne kohrat ma te veshtira te historis se shqiptarve qendrim te njejt do te mbajm edhe ne
DO TE VIJ KOHA KUR SHUMKUSH DO TE PENDOHET PER KET QENDRIM ANTISHQIPTARė SOT DO TE VIJ EDHE AJO DIT KUR NE DO TE JEMI NE SITUATA TJERA DHE DO TE JA KTHEJM GJITHKUJ BORGJIN QKA I TAKON

lirik
21-06-08, 07:47
Nuk Ka Mbetur Thonė Asgjė Per Pa I Kthye Ja Me Grosh E Ja Me Krye Thot Fjala Popullore
Pra Sjelljete Shumkuj Ndaj Kosoves Do Te Ju Kthehen Vet Atyre Dal Nga Dal Do Ti Paguajn Tekqiat Edhe Te Mirat Secili Simbas Veprimit Sqi Ka Vepruar
Edhe Serbia U Mundua Ta Shuaj Kosoven Por Ajo Tash Dal Ngadal Po Shuhet Vet
Kshtu Esht Ligji I Zotit I Natyres

lirik
21-06-08, 08:10
Malejzis Nuk I Kemi Bė Asnjė Tė Keqe Ndonjėher Dhe Nuk Kishte Nevojė Tė Sillej Kshtu As Nuk Kishte Arsye Por Ktu Perveq Ndikimit Te Lobit Rus Dhe Politikes Ruse Ndikim Qė Ushtron Kahdo Dhe Influencė Te Shum Vende Muslimane
Tjeter Gjė Nuk Ka Ka Vetem Grupime Aleancash Te Pa Principta Por Vetem Mbi Bazat E Interesave
Ato Interesa Jan Te Ndryshme Mbi Kto Baza Jan Krijuar Raportet Rusi Me Vendet Islamike Kryesisht E Kan Bazen Ne Antiamerikanizem Dhe Inatin Se Pse Ne Jemi Aleat Te Amerikes Paskan Prit Kta Qe Ne Te Behemi Serb E Rus Le Ta Harrojn
Muslimanet Ket Qorbė Ne Nuk Duam Te Behemi Serb E Rus Ma Mirė Te Shuhemi Te Gjith E Te Mos Ekzistojm Mbi Dhe
Pra Kisha Te Drejt Edhe Ather Ne Kohen E Titos Dhe Paskam Pas Te Drejt Kur Un Neper Shum Vende Flisja Se Pikrisht Sllavizmi Pansllavizmi Po Tenton Te Krijoj Aleanca Te Reja Neper Vendet Islamike Ku Shum Njerz Hapinin Syt Ather Dhe Me Shikonin Me Rezerva
Me Kujtohet Njiher Kur Me Mori Udb Ja Ne Pyetje Ne Vitin 1976
Nė Njė Vend Un Kam Pas Folur Se Pikrisht Tito ėsht Ai Zagari Qe Po Sillet Posht E Lart Neper Vendet Islamike Dhe Po Krijojn Aleanca Dhe Grupime Me Pansllavizmin
E Pata Keqperdor Edhe Fotografin E Tij Mandej Me Futen Ne Podrum Me Shkallmuan Mir Dajak Pas Disa Kohe U S Htriva Ne Spital Nga Kto Pasoja
Ku Mezi Shpetova Isha Ne Prag Te Katastrofes Disa Muaj Ndejta Ne Psital Me Temperatur Te Madhe Sepse Ne Podrume Aty Ku Ndejta Ishte Sh Um Flliqt Dhe Ftoft Me Liruan Vetem Pse E Vrejten Se Isha I Mbaruar Pothuajse Dhe Mezi Shpetova Ne Spital Ata Nuk Deshten Qe Un Te Ju Mbetja Ne Dorė Prandaj Me Liruan Kam Vuajtur Disa Kohė Nga Ato Pasojat E Asaj Kohe Pra Ather Kam Thanė Kshtu Po E Them Edhe Sot Se Pikrisht Pansllavizmi Ka Ndikim Te Fuqishem Te Vendet Islamike Ka Miqsi Dhe Aleanca Politike Prandaj Sillen Ato Kshtu Me Ne Kunder Interesave Te Shqiptarve Dhe Nuk Na Njohin
Paskam Pas Te Drejt Sepse Shum Kush Me Thoshte Qka Ja Ke Marr Inati Kaq Shum Titos Dhe Un Kam Qeshur Po Pikrisht Ky Po I Bėn Kto Lidhje Emiqsi Kto Aleanca Ky Esht Mjeshter Vegel Dinake E Rusis Ju Thsoha Vetem E Ka Kamufluar Veten Me Kozmetikė Politike Kjo ėsht Nji Formė E Paraqitjes
Po Kush Na Njeh Ne Thosha Shko Ne Irak Ne Arabi E Ku Te Duash Te Quajn Jugosllav Nuk Te Njohin Per Shqiptar Te Flasin Serbisht Te Thonė Fjal Jugosllave Sa Per Shqiptar As Qe Duan Te Ja Dijn Ata Ne Nuk Kemi Kurfar
Paraqitje Atje Ata Njohin Sllavt Dhe Miqsinė Me Ta Por Jo Ne Shqiptart As Qe Duan Te Ja Dijn Per Ne Si Shtet As S I Komb Dhe Ja Po Deshmohet Kjo Sjellje Tash Po Vertetohet Se Pikrisht Ndikimi I Kti Pansllavizmi U Shtri Deri Nė
Kinė E Ne Indi E Malejzi Te Gjitha Kto Sot Jan Kunder Interesave Te Shqiptarve Dhe Kunder Raporteve Te Nguishta Elidhjeve Me Ne Po Mendoj Lidhje
Kuptohet Ktu Bėn Pjes Njohja E Shtetit Amrdhenjet Diplomatike Miqsore Ekonomike Dhe Rrespektimi I Dyanshem I Mosnderhyrjeve Ne Punete Mbrendshme Si Dhe Shum Kordinimeve Tjera Me Interesa Te Duyanshme Nen Kujdesin E Moscenimit Te Interesave Kombtare E Shtetrore Pra Ka Edhe Shum Tjera
Por Un Shkur Po Them Me Sa Po Shihet Shtetet Muslimane Shumiv Ca Me Deshir Do Te Ishin Ne Anen E Serbve Dhe Rusve Por Jo Ne Anen E Drejtesis E Te Shqiptarve

hasanmehmeti
21-06-08, 10:04
Pa dashur te futem thelle ne kete qeshtje Lirik se kemi fol te konferenca Islamike atje, por me vjen qudi pse nuk e futet edhe Vatikanin ne kete mes te ketyre shteteve prosllave?

Qka i kemi ber ne vatikanit qe nuk na pranon? edhe pse kelyshet tane qdo dite shkojne te papa, duke filluar nga kryetari e deri punonjesit e komunes.

Ndersa ne anen tjeter asnjeri nga keta perfaqesues te denjet nuk u mendua te bej nje lobim ne vendet Islamik. Thuaj qe ato kane nevoj per neve e jo ne per ato.

Nuk eshte e vertet se vendet Islame dine te investojne vetem ne fushen fetare, kete e thojne vetem parazitet e komunizmit , ngase ende nuk shofin investimet e tyre ku sot shume firma te medha evropiane jane pjese e akisioneve arabe,duke filluar nga mercedesi.
Ishin investimet arabe ato qe nuk e lane te vdek nga perparimi VW e gjermanis, etj etj.

Neve nuk iu kemi ofruar asnje lloj mundesie te veteme qofte edhe vizite atyre e le me oferta investimesh.
Si mund te njoh dikush kur nuk e din se kush je, si mund te njoh dikush kur e injoron ate ne konferencat e saj, si mund te njoh dikush kur kurr nga to nuk ke kerkuar nje gje te tille direkt por vetem indirekt.
Nese ato do na njohin e gjithe kjo eshte fale Naim Ternaves qe nuk u ndal kurr , e po te ishte puna e fese ateher ato do na kishin njohur permes Naimit moti kohe , por kjo nuk qendron.
Se po te ishte puna e fese ato nuk do kishin pas mardhenje te mira me Shba e Rusi, ku te dyja keto vende shtypin myslimanet ,njera ne lindje e tjetra ne kaukaz.

Jane projektet ekonomike qe e ka cekur mire vjeshta me duket poshte, qe ne nuk i ofruam gje nga to , dhe jane afersia politike qe neve nuk treguam asnje shenje te saj ndaj tyre.

Inatet personale te tipit komunist ndaj Islamit dhe myslimaneve nuk duhet te lidhen edhe me shtetetaret qe ato udheheqen.
Kjo ngase po te ishin shtete qe kane prioritet fene dhe myslimanin ateher moti do kishin intervenuar ne irak apo edhe ceceni etj, dhe aq me pak nuk do kishin pas mardhenje te mira me Shba dhe Rusi.
Edhe kjo pike e kesaj ideologjie te kalbur komuniste bie poshte , pasi jane sot qendrimet ekonomike karshi tyre qe e bejne te degjohet zeri yt.
Juve spo e pranoni Islamin e tyre , ndersa po e pranoni ne menyre indirekte kulturen krishtere te papes edhe pse ai nuk te ka njofte ende se kush je , pse valle ky ndryshim qendrimesh edhe pse kemi te bejme me pavarsi te kosoves ?
Pse nuk futen edhe ata ne umbrellen sllave siq i fute vendet Islame?
Me trego ku dhe kur na luftuan keto vende neve qe ke shpreh kete mllef kaq te madhe , ndersa vatikani ishte ajo me raguzen qe shqiptaret e iliris i beri sllave ne nje gjendje te mjerushme ne kohen e dominimit te ketyre shteteve, kur e ben “nje gje te tille vendet arabe?
Te jesh shkrues letrash nuk eshte shume problem por te jesh i drejte qe tua jepesh hakun te gjitheve siq e meritojne nuk eshte edhe aq e lehte, ne kete pike kane rene shume shkrues letrash me te medhenje dhe me emer e le me autor lektyrash.

me t'mira
Hasani

cammi
23-08-08, 13:36
Para 3-4 dite nuk jam shum i sigurt daten , lexova ne shtyp nje citat te ministrit Serb se : Malajzia nuk e njeh pavaresine e Kosoves , dhe ky eshte rezultat i mardhenjeve te mira ne mes Serbise dhe MAlajzise .......................... , kshtu qe me sa di un Malajzia shteti me i madh musliman ne bote nuk e njeh pavaresine e shtetit me te ri ne Evrope , kshtu qe qdo koment per Malajzine esht i tepert !

Zogu_1
23-08-08, 17:31
Malajzia nuk e ka ngrirė procesin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

Prishtinė, 15 gusht 2008. Presidenti i Republikės sė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiu, e ka pritur dje nė takim shefin e Zyrės Ndėrlidhėse tė Malajzisė, Mustafa Mansor. Nė takim ėshtė biseduar pėr gjendjen nė Kosovė dhe pėr relacionet e vendit tonė me Malajzinė. “Nuk ka ndryshim tė qėndrimit tė Malajzisė karshi Kosovės. Malajzia nuk e ka ngrirė procesin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Kjo ēėshtje ėshtė nė shqyrtim e sipėr”, ka thėnė z. Mansor, duke paraqitur qėndrimin e qeverisė sė Malajzisė. “Malajzia e mirėpret shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt 2008”, thuhej nė njė deklaratė pėr shtyp tė Ministrisė sė Jashtme tė Malajzisė, mė 20 shkurt 2008.

marr nga QIK

me pershendetje mga Zogu_1

cammi
24-08-08, 21:50
“Malajzia e mirėpret shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt 2008” !!!!

Nese e mirepret pse nuk e pranon zyrtarisht, ec bre se na kan lodh po nese dojn me pranu le ta pranojn nese jo kujt i behet vone , te gjitha kto shtete vetem e tregojn veten se qfar vendesh jan se fundi i fundit pavaresia esht pune e kryer ju pelqen apo jo Rusise edhe sateliteve te saj !