PDA

View Full Version : 1 miliard euro per Kosoven


Fokus
20-02-08, 21:51
BE vendos tė ndihmojė edhe ekonomikisht republikėn e re tė botės
Rehn: Gati fondi 1 miliard euro pėr Kosovėn

TIRANE
Njė miliard euro janė parashikuar tė shpenzohen
nga Bashkimi Evropian pėr Kosovėn nė njė peri-
udhė dy vjeēare.


Deklaratėn e ka bėrė dje Komisioneri Evropian pėr Zgjerimin, Olli Rehn nė
takimin e ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Evropian.
Rehn ka paralajmėruar edhe se Komisioni Evropian sė bashku me Bankėn Botėrore do tė organizojė nė qershor tė kėtij viti edhe njė konferencė donatorėsh pėr Kosovėn, nė tė cilėn do tė konfirmohet gatishmėria edhe pėr ndihmė financiare nga shumė vende tė botės pėr tė ndihmuar republikėn e re. Sipas Rehn,plani ėshtė qė mbi njė miliard euro do tė ndahen pėr periudhėn prej tani e deri nė vitin 2010, qoftė pėr misionet e BE-sė nė Kosovė, qoftė pėr tė ndi-
hmuar ekonominė e Kosovės.Pra, kemi nisjen e procedurės dhe nisjen e procesit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės qė nga dita e djeshme siē ishte paralajmėruar. "BE ėshtė gati tė shpėrndajė mjetet e duhura sa pėr para-hyrjen dhe pėr stabilitetin… Mė tej me kohėn ne do tė vendosim hapat e
tjerė pėr tė parė mė me qartėsi cila ėshtė mėnyra mė e mirė e pėrdorimit tė mjeteve tė komunitetit. Kėto janė thjesht hapat e para nė procesin e
pėrfundimit tė bisedimeve tė statusit tė Kosovės. Eshtė e qartė se ne do tė hedhim hapa tė mėtejshėm dhe do tė specifikojmė mė vonė se ēfarė mėnyrash dhe mjetesh do tė pėrdorim", shtoi ai. Para deklaratės sė pavarėsisė nga
Kosova, qė u bė ditėn e diel, Bashkimi Evropian nisi dėrgimin e misionit tė tij civil
dhe ushtarak nė kėtė vend,mė i madhi nė historinė e Unionit Evropian, pasi i trembeshin njė pėrplasjeje tė fortė me nacionalistėt serbė. "Progresi drejt anėtarėsimit tė BE- sė do tė thotė gjithashtu progres nė zhvillimin e stan-
dardeve dhe praktika pėr njė shoqėri evropiane normale, moderne", tha Rehn.

Fokus
20-02-08, 21:52
SHBA: 335 MILIONĖ USD PĖR KOSOVĖN

Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr ēėshtjet politike,
Nikolas Bėrns, theksoi se Kosova mund tė marrė 335
milionė dollarė ndihmė pėr vitin 2008 nga Amerika, njė
rritje prej katėr herėsh nė krahasim me vitin e kaluar.
Bėrns gjithashtu theksoi interesin e Shteteve tė
Bashkuara pėr tė pasur marrėdhėnie tė mira me
Serbinė dhe pėr tė ndihmuar Beogradin, i cili ka mbetur
i izoluar nga pikėpamja diplomatike qė nga konfliktet
ballkanike tė viteve '90, qė ta gjejė tė ardhmen e tij nė
Evropė. "Jugosllavia do tė shpėrbėhej patjetėr e ashtu
ndodhi. Kjo ėshtė pjesa e fundit e mbetur nga
ish-Jugosllavia, fakti qė Kosova ėshtė bėrė
tani e lirė dhe e pavarur", tha ai.

info;gazeta Panorama

Guri i madh
20-02-08, 21:59
ma deshir kisha pas kta me ndertue e jo me i dhan pare tė gatshme se po kam frig se mos nuk po din me i perdor -- do me than i perdorin keq

Breshka
20-02-08, 22:43
shi n'kollomoq http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Bjeshka1
21-02-08, 12:33
Ndihem e mire sa per fillim... :D

Preshevar
21-02-08, 12:47
Sfid interesante per kosovarėt,,,, ta shohim se si po e investojn ket shum te pareve.

Oqeani
21-02-08, 13:10
Dihet si i investon, xhepat i kan boll te medhenj !!!!!

Bjeshka1
21-02-08, 15:02
Po pse te vjedhin pak,OK,por mos te behet teper.
Nuk besoj se nuk kan me iu kerkuar llogarine se ku shkojne keto €..