PDA

View Full Version : Pse e gjithė kjo "Shamat", Tė gjithė e kanė ditur


Pupi
20-02-08, 22:19
Pėrkundėr faktit qė tė gjithė e kanė ditur njohjen e Republikės sė Kosovės, pse e gjithė kjo ?

Vet Serbia e kishte nė dijeni, qė "bisedimet" e pakuptimta pėr njė vend qė gjithmon kishte kufijtė nė hartat ndėrkombėtare njė ditė do tė shpallej Shtet sovran.
Vetė, dhe askush mė tepėr, (ta lėm dėshirėn e Shqiptarėve), nuk kontriboj mė shumė pėr Shtetėsin e Kosovės, Ata jo veq qė na pėrsekutuan me shekuj, por sė fundit deshen edhe tė na shfarosin qė tė gjithėve.
Edhe Rusia nuk ishte pa dijeni, askush nuk mund tė "ndihmonte" mė serbin, nė padrejtėsit e saja.
Ėshtė tjetėr tė mbash koloni njė regjion (me forc), Tjetėr ėshtė tė flasėsh pėr Drejtėsi !

Pupi
20-02-08, 22:22
Historia do tė provojė drejtėsinė e pavarėsisė sė Kosovės, thotė presidenti i SHBA-ve George Bush http://www.dardania.de/vb/upload/../../img/../img/cnt/news/president_bush-170X130.gif New York, 19 shkurt. Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George Bush ka deklaruar sot se ai mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe se njohja nuk duhet tė jetė befasi pėr askėnd, meqenėse ai qysh nė Tiranė e kishte thėnė qartė qėndrimin e tij. Ai i bėri kėto komente gjatė vizitės nė Tanzani, thuhet nė njė njoftim nga Shtėpia e Bardhė. "Tė dielėn populli i Kosovės shpalli pavarėsinė. Ata kėrkuan nga Shtetet e Bashkuara njohjen diplomatike dhe dje Shtetet e Bashkuara formalisht njohėn Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur, tha presidenti Bush.

Ai shtoi se Kosova u zotua pėr standardet mė tė larta tė demokracisė, pėrfshirė lirinė, tolerancėn dhe drejtėsinė pėr tė gjithė qytetarėt e tė gjitha pėrkatėsive etnike.

"Ka disa parime qė nderojnė dinjitetin njerėzor, kėto janė vlera tė cilat Amerika i kėrkon tek njė mik, dhe, ne sė shpejti do tė vendosim edhe marrėdhėniet e plota diplomatike me shtetin e ri tė Kosovės", tha presidenti amerikan.

Ai nėnvizoi se “pavarėsia e Kosovės ėshtė njė hap historik pėr rajonin e Ballkanit qė pėrbėn njė rast pėr tė lėvizur pėrtej konflikteve tė sė kaluarės drejt njė tė ardhme tė lirisė dhe tė stabilitetit e paqes”.

I pyetur se a ishte njohja e Kosovės njė goditje ndaj Vlladimir Putinit, presidenti Bush tha se “mospajtimet ekzistonin, ndėrsa theksoi se pavarėsia e Kosovės ishte njė hap qė historia do ta provojė se ishte i drejtė, pėr tė sjellė paqe nė Ballkan”.

"Shtetet e Bashkuara e mbėshtesin kėtė hap sepse ne besojmė se ai do tė sjellė paqe. Dhe, tani na mbetet tė gjithė neve qė tė punojmė bashkė qė tė ndihmojmė kosovarėt tė ndėrtojnė paqen.

Mė pas presidenti amerikan tha se gjatė gjithė kėsaj kohe veprimet amerikane kishin qenė tė koordinuara me vendet evropiane.

"Ne e kishim planifikuar mirė kėtė strategji. Qėndrimi ynė ka qenė shumė i qartė gjatė gjithė kohės. Nė Samitin e G8 unė e thashė, e thashė edhe nė Shqipėri, qėndrimin tim shumė tė qartė, andaj kjo nuk duhet tė jetė njė befasi pėr askėnd tani.

Ne kemi qenė nė konsultime tė afėrta gjatė gjithė kohės me rusėt dhe kjo nuk ishte befasi pėr ta," tha mes tjerėsh presidenti amerikan nė njė brifing tė mėngjesit.

/s. gashi/
| s.b & RTK staff |