PDA

View Full Version : Pavarsia e Kosovės


Naki
20-02-08, 22:53
Pavarsia e KosovėsĖndrra shekullore mori jehonė
Nė muajin e dimrit lulet Lulėzojnė
Me rrezet e diellit Jemi zgjuar
Pavarsinė deputetė e nėnshkruajnė

Pavarsia e shumė pritur
Sot me 17 shkurtė merrė frymė
Rrezet e para shpirtėrat e dėshmorėve
Me lotė rrugėtimi amanetin e kryen

Gjeneratė pas gjenerate ėndėrruam kėti ditė
Me Ibrahim Rugoven Botės ja hapem Sytė
Amerika /Evropa Adem Jasharin e Nderonė
Kosoven Republikė e Pranonė.

Nga Ėndrra jemi Zgjuar nė pėrqafim tė shtetėsisė
Faliminderit Amerikė pėr liri e drejtėsi
Kosova,Shqiptaria brezė pas brezi do tė kėndojnė
Klintonin/Bushin pėr jetė do e nderojnė

Kėndo Kosovė diten e Pavarsisė
Nėnė Shqipėri hynė nė valle
Ska mė ndarje veq bashkim
Pranvera ka lulėzuar trupi ėshtė mbushė me gėzim.

N.Muzlijaj/Naki

Pupi
20-02-08, 23:16
17 shkurt, o dy mijė e tet


Ē'janė kto krisma e kto daulle,
Lajmėtart o ēfar lajmrojn ?
Thonė ėshtė sihariq pėr s'miri
Pavarėsin po e fitojm.

Dale dale. Krajli, e ju Pasha,
Nuk ka mbetė shipnia n'vasha.
Tokė e shenjt e tokė Arbnore,
s'duron dot skllavni robėnore.

Shumėėė, u kryqėzuan imperi,
E njėra tjetrėn therėn n'bri.
Asnjė fėmijė, me asgjė se joshėn,
Vendalit e po kurrrrėė, si m'poshten.

natyra
21-02-08, 04:57
"Pershendetje i nderuar Naki, njiherit dhe si poet i shquar mund t'them,madje dhe si Moderator i respektuar per gjithe antaret nen Forumin Dardania.de,Flm
Prandaj Gezuar per endrren e shum pritur Shekullore per te gjithe

Pavaresia e Kosoves
*******GEZUAR*******

Gezuar gezuar ti o moj Princesh
Me petkun e ri, fytyra po te buzeqesh
Sa shum jan gezuar, femij pleqe e te rinje
Se per kete dite te madhe
Shum vite u deshte,me prite

Tani lulezo, lulekuqe me pranveren
Se endrres me te bukur, ia hape deren
Sa bukur te bije,o ky petku i ri
Ne Shtetin SOVRAN gezofsh Pavaresin.

Dhe Gjaku i Deshmorit SOT po lulezon
Legjenda e Rugoves SOT po deshmon
Ti Kosova ime,s'do keshe kurr me lot
Vetem ardhmeri e gezime plot.

Vallzo kendo, ngopu me arom
Ky fat i bekuar te ngrohet pergjithmon
Lulezo dhe shkelqe me rreze plot diell
Kete dite madheshtore, te gjithe e kemi prit
Loti edhe plaga,ne ty do behen drite


NUSE KOSOVA GEZUAR PAVARESIN
PERJITHMON HEROE NE HISTORIN

Kushtoi bija nga Rugova
Hajla&Natyra

Skofiar
25-02-08, 06:06
E huazuar...

PĖR DITĖLINDJEN TĖNDE ATDHE

1.
Atdhe, unė Ty, mė s’tė ėndėrroj,
Ti tash u bėre realietet,
As pėr ty ditėt mė s’i numėroj,
Mjaft i numėruam me qindra vjet.

Tė kam menduar gjithnjė tė prekshėm
Jo imagjinatė as iluzion,
Sa shtrija dorėn me ikje tmerrshėm,
Nė zi tė mbėshtillte njė veladon.

Tash qė tė shoh e t’prek me dorė,
Shumė kėngė pėr Ty do t’i kėndoj,
Me tuat simbole do t’thur kurorė,
Varret dėshmorėve do t’ua mbuloj.

2.
Njė pėr Azemin e Shotė Galicen,
Pėr Ahmet Delin qė tė ndejti n’besė,
Njė pėr Isan, njė pėr Drenicėn,
Njė pėr Prekazin, njė pėr Qėndresė.

Njė pėr Jasharėt dhe pėr trimėri,
Pėr xha Shabanin dhe Hamzėn trim,
Pėr sakrificėn ... gjakun liri,
Njė hymn kombėtar ... Atdheut tim.

Pėr Kaēanikun e Idriz Seferin,
Hasan Prishtinėn tė vrarė nė pritė,
Njė pėr Reēakun njė pėr Qirezin,
Pėr Likoshanin dhe mizoritė.

Njė pėr Jusufin dhe Kadri Zekėn,
Dhe pėr Bardhoshin njė kėngė e kam,
Njė pėr Ademin dhe Sali Ēekun,
Njė pėr Zahirin qė n’Altar ranė.

Njė pėr Agimin... thyrejn e kufirit,
Njė pėr Kosharen mbushur dėshmorė,
Njė pėr betejat dhe pėr trimėritė,
Pėr t’gjithė martirėt nga njė kurorė.

Njė pėr Tropojėn, njė pėr Tetovėn,
Pėr bukėn, pritjen ... pėr vėllezėrinė,
Dhe njė tė veēantė pėr Shqipėrinė,
Pėr Nanėn e Madhe... pėr krenarinė.

Dėshmorėt tu kėta janė Kosovė,
Janė detyrimi dhe amaneti,
Janė bij e bija, pėr neve sprovė,
Janė gurėthemel, janė bazamenti

3.
Atdhe!...

Nėse n’gjirin tėnd vdekja s’mė gjenė,
Qoftė ditė me diell a me acar...
Malli pėr ty nė varr s’do m’len,
Dhe vdekja ime do t’jetė e marrė!


17 shkurt 2008
_____________________________
"UBI BENE, IBI PATRIA »

Skofiar
25-02-08, 06:14
E Huazuar...

Nė shenjė respekti dhe falėnderimi pėr emigrantėt
shqiptarė qė me dinjitet dhe guxim dolėn nė Sheshin
Omonia nė zemrėn e Athinės pėr pa festuar Pavarėsinėe
Kosovės dhe zėshėn ftuan autoritete greke ta njohin Shtetin e Kosovės.

Autori


KOSOVA…KOSOVA

Ditėn kur lindi Pavarėsia
Festė e madhe nė ēdo anė
Dolėn ēamėt n’Omonia
Bashkė me labėt kėnduan kėngė.

Dolėn dhe tjerė nga Veriu
Dhe nga Mesi i Shqipėrisė
Hodhėn valle, bijt e shqipes
Mu nė zemėr tė Greqisė

I kėnduan Kosovės trime
Nėn flamurin kuq e zi
Me dinjitet e pa shfrenime
Hej!... n’Athinė ngritėn dolli.

Eni vėllezėr mos keni frikė
Ta festojmė kėtė ngjarje sot
Do tė kėndojmė kėshtu ēdo vit
Se Kosova mė nuk derdh lot.

http://fr.youtube.com/watch?v=CRCGGHaA4Ho

florian
23-04-08, 17:47
Shkruaj dhe dora me dridhet ,
ta them nuk e them dot ,
se duart me dridhen ,
dhe syt mbushen me lot .

Ne endraT me te bukura
nuk e endrrova dot ,
nga frika se mos kush
do ma hidhte posht .

Por erdhi dhe dita
qe un endren ta shkruaj ..
ta them me plot ze dhe me mos ta vuaj .

Prishtina kryeqytet
te mbush gojen plot ,
Kosova esht shtet
dhe askush se hedh dot posht ..

Po e provoj ta shkruaj ,
por fjalet nuk kan me vend ..

GEZUAR PAVARSIN ZOTI JU BEKOFT...

Jana
23-02-09, 15:59
Poezi per pavarsin e Kosoves


Gjithkush vesht e ka marr sot,
Se Kosova s'asht pa zot;
Se aty lejn djem petrita,
Djem t' shkelqyeshem porsi drita,
Porsi drita ne mengjez
Per kosoven barut ndez.
Thone se lufta mbram ka plase,
Ne Kosove atje ne Preka
Ne Prekaz te Jashari,
Pa meshire kulles ju vu zjarr…
E shkjau mire vesht ta marr,
Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
Ai me grusht e hane barotin.
Pusho I qete Azem Galica,
Se per trimri kala Drenica!
Krenohen malet dhe fusha,
Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
Per Deshmorin vdekja s'ka,
Per te mposht vdekjen air a…
E kushtrimi gjithkah kap,
Porsi dielli rrezet hap…
N' kambe cue djemet e Kosoves:
Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
E secili si Kapetan.
E te gjith si djem Zane,
Se ata jane djemet e nji Nane,
Se Shqiptarija asht Prindi:
U C Keja aty lindiN' Bjeshke t' Namuna ju dha gjini;
E shpertheu si gufon Drini.
Drita s'shuhet kurr Shqiprise,
Djemet e saj yje te burrnise!
Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
Vdekjen bane dhurate per jete.
E te gjith pergjigj kushtrimit,
Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
E jehona rrebet ushtoi…
Kapi kukes e Tropoje…
Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
Per Vatan ndeze shkendi,
Drejt Kosoves me qefin n'gji.
Lane femij e gra shtatzane
Qe Kosoves me ju gjet prane.
Me plot gajret ata i lane,
Ky asht fruit I pemes Iman.
Se dashurija per Vatanin,
Memedhe e ka Imanin.
Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
Djemet e Shqipes kah kalojn;
bjeshket e Namuna fort ushtojn;
Me te thane mendja n'darsem shkojn.
Ata shkojn ne beteje t'lirise,
Qe I hap rrugen pamvarsise!
Se cka dhuna e gllabron,
Vetum forca e clirimit
Madhnu qoft i Madhi Zot,
Qe Kosova e lire asht sot!
E kushdo qe na ndihmoi
Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
E ata qe Deshmor rane,
Amanet na e kane lane:
Mos te harrohet kurr jetimi,
Se ne beteje i ka ra Prindi.
Invalidin most a harrojm,
Motrat veja mos ti harrojm.
E kush ende n'burg …ka mbet,
Ju urojm kethim te shpejt.
E Kosova I therret te tane:
Masa te gjana, politikan…
Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
Gajlja Lokes do ti ike…
Kur t'ju shofin: Republike.
Ta dijn Miq e Dashamir:
Per te gjith do t'jete ma mire.
Ne fund e mbyllim me dua:
Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
E per jete Kosova te rroje
Me burrni Histori shkroi!

Afrimi_17
16-06-09, 12:22
LINDJE E RE
Nje lule ne saksi
nje shpres per ardhmeri,
Nje shpres per Lumturi
per paqe dhe harmoni.

Nje lule e papar
nje lule e pandar,
Nje lule e bashkuar
me shpirt dhe truall

Sod lindi nje femij
me emrin kosov,
Verdh bardh dhe kaltersi
simbol shteteror.

Nje kosov shqiperore
me bashkime shpirterore,
Nje shqperi kosovare
me bashkime qytetare.

Autor: Afrim Sokoli (Vushtrri)

xheladin
24-12-09, 14:14
KOSOVĖS SĖ PAVARUR
(akrostik)

Pėrplasen shkėmbinjtė tė vjetėr shekullor e toka ndahet
Ata qė me gjakun e tyre tė kuq e lagėn dheun e saj tė bekuar
Varret e tyre pėrgjithmonė ndrisin dritė hyjnore pėr ne
Aurora me ngjyra tė kristalta mbi shpirtra tė tyre shkėlqen
Ranishtės me trėndafila tė kuq rrugėtojnė botės hyjnore
Ėndrrave qė syhapur shtegtonin – u realizua pėrjetėsisht
Sofrėn me bukė, krip e zemėr e shtrojmė tani pa frikė nė liri
Ikonė e KOSOVĖS SĖ PAVARUR E SOVRANE
Ashtu si e dėshiruat tani JENI dhe pėrjetėsisht mbeteni JU!

15. 02. 2008.

Shkėputur nga libri im NGJYRAT E SHKĖLQIMIT

Hajra
17-02-11, 14:31
DITA E PAVARSIS

Shtatembdhjet shkurti dite kombetare
lote krenarie e nenes shqiptare,
qielli nxine nga pllumbat e lirise
Kosova feston shpallje te pavaresis

Deshmoret e kombit trazohen n,qast
jehone kenga ne frengji te kalase,
bie kushtrimi shendrin amaneti
shterngoin duart deshmoret mes veti.

Lumenjet shtoin vrullin,lulet aromen
bilbili kengen, bjeshka shton boren,
eu q po ngjan ne trojet Arbenore
Kosova shpalle te madhen fitore.

Urime urime degjohen qdo ane
njeri uron vellane e tjetri baban,
te gjthe se bashku me brohori
me duar nga qjelli te falem o perendi.

Honesty^uk.
17-02-11, 16:15
FESTO KOSOVE


Me rrespekt kujtojmė tė kaluarėn,
Dhe pėr jetė, nuk e harrojmė tė shkuarėn.
Kaluam sfida dhe momente tė vėshtira,
Por me durim kemi bėrė qudira.

Sot jemi tė lirė dhe tė pavarur,
Nga dhembja te gėzimi kemi ardhur.
Tash kemi shtetin, tė cilin e gėzojmė,
Ta duam dhe mbajmė, tė gjithė premtojmė.

Falenderues pėr tė gjithė ata qė ndihmuan,
Qė kėtė pėrhershmėri gėzimi pėr ne realizuan.
Lusim Zotin, pėr bekimet e Tij, pambarim,
Qė kėtė shtetin tonė ta ruaj dhe pėrgėzojė me pėrparim.

Kujto tė kaluarėn dhe gėzo tė tashmen,
Puno tė tashmen dhe syno tė ardhmen.
Festo me gėzim dhe krenari,
Tre vjetorin e shtetit mė tė ri.

Zero Cool
06-06-11, 17:06
DITA E PAVARĖSISĖ


Nė njė ditė Shkurti,
me tė shtatėmbdhjet,
tė ketij mijėvjeqari tė tretė,
tė dymijė e tetė,
n’Kryeqytetin e Kosoves,
atje n’Parlament,
filloi tubimi qė gjat,
do tė mbahet nė mend.

Gėzim tė madhė,
kishte pasė gjithė Kosova,
pėr shumė mote kėtė ditė,
ajo e kishte pritė,
tė rrezoi Dielli,
edhe n’kėtė tokė Dardane,
ner kambė tė huaja,
shumė ajo kishte hjek.

Kur Ballkanit i doli tymi,
e i shkoi flaka lart,
Europes themeli filloi,
ti lekundet rand, rand,
ende ajo ishte n’mjegulli,
e nė gjum tė gjat,
toka kishte filluar ti digjet,
ti kallet krejt flakė.

Mjaft duroi Kosova,
nėnė sundim tė Serbisė,
plot njė shekull na nuk pam,
kėtė Diell tė lirisė,
malet e Kosoves u mbushen,
me plot ēlirimtar,
nė t’dy gjunjėt qiten katilin,
atij duke i qel varr.

Kur gjithė Europa shpinen,
ajo na e kishte kthy,
pėr luften e ketij populli,
ata s’donin fare me ndi,
njė shprese e madhe drite,
si Fenixi ishte ngjall,
Amerika i qoi fjalė Europes,
keshtu ma nuk ban.

Me ndihmen e Zotit,
tė Amerikes e te UQK-sė,
Luften e fitoi Kosova,
Serbijen keq e kishin thy,
ju kthy dinjiteti kesaj toke,
qė shumė ka mungu,
pėr kėtė ditė me shekuj,
ky Popull gjithė ka luftu.

“BAC U KRY” kishin dalė njerzit,
t’gjith duke piskat,
amaneti nė vend t’u qua,
ashtu si Ti e ke dasht,
shpallem pavarėsinė lum Baci,
gėzohu edhe Ti,
nuk do tė shkoi larg,
shpejt do ta bėjmi Shqipėri.

Atė ditė pasė tetė vjet,
Kosova shpalli pavarėsi,
qė nga qlirimi i saj,
tė ndertimit e tė jetes nė liri,
gezim ma tė madh ky popull,
s’ka pasė deri sot,
gezo pavarėsinė vendlindja ime,
pėr jetė e mot.

Trevjetorin e mvehtėsisė,
sot ketu po e festojm,
edhe sot nė gyrbet jemi,
po na veq pėr ty jetojm,
tė na rrofsh ti moj Kosovė,
sa Alpet e Shiptarisė,
na i bashko ti tė gjitha tokat,
ku dje u folė Shqip.

Mos harro Ēamėrinė,
dhe ai vend i Shqipės asht,
Luginen e Preshevės,
kėtė Kosovė Lindore atje,
Ulqinin dhe Tivarin nė Mal tė Zi,
me Gusi e Plavė,
t’ulemi nė njė Sofer,
t’paret Amanet na e kanė lan.

Atėher kur t’bashkohemi,
do t’festojm veq njė ditė,
ditėn e bashkimit t’gjithė trojeve,
nė njė vend Etnik,
kėtė ditė tė bashkimit,
gjithė Shqiptarija do ta festoi,
pa e arritė kėtė ditė,
n’Boten tjeter nuk dua tė shkoi.

Ta gezojm kėtė pavarėsi,
mos ta marrin pėr kambė,
pėr shtetin e ri duhet tė luftojm,
jo vetem me armė,
tė ja ngrisim nderin e Kosoves,
gjithėandej ku jem,
na ketu nė vendė tė huaja,
po edhe ju atje n’Kosovė.

Shumė Urime pėr Kosovėn,
shtetin ma t’ri n’Europė,
sa bukur shtatin ka hedhur,
edhe nė kėtė pervjetor,
rritu o vendi im,
pėr ty shumė heroi jetėn kanė dhan,
mos ua shkelni gjakun atyre,
historija do’t na denon.

Jemi tubuar tė gjithė Shqiptaret,
asgja nuk na ndan,
qė t’festojm kėtė ditė tė madhe,
pėr Kosovėn tonė,
nuk na ndan sot asnji parti,
as kufijt ma nuk na ndajn,
t’gjitha zemrat kem bashku,
me urimin qė po ta qojm.

Ty oj Nanė Kosovė nga ketu,
ta urojm kėtė pėrvjetor,
na qendro e fortė mos u perkul,
as pėr tė madhin zor,
mjaft na ke hjek dikur,
e ti fare leht nuk e ke as sot,
ende Hienat pėr rreth po t’lehin,
po ato e kanė kot.

Zero Cool
06-06-11, 17:11
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/231187_10150587529040456_620460455_18630269_770006 6_n.jpgPĖRTEJ KARPATEVE


Mbrapshtė ndėrrohen vitet
E shekujt prapa me kthejnė
Pėr njė pa drejtėsi historike
Me dhembje mė rrėfejnė

Nė tokėn ilire
Qė fillimin kėtu e njeh
Tash ka mbetur e ndarė
Dritė tė diellit nuk sheh.

Re tė errėta e pa nder
Prej Karpateve tė larta
Nė Ballkanin e ngrohtė sollėn
Vuajtje e shtrėngata.

Ndau trungun e vjetėr
E la tė pėrgjysmuar
Nė mes vendosi zjarrin
Kurrė pėr tė mos u bashkuar.

Sekondat formonin minutat
Qė shekujve u pėrngjanin
Ditėt mbytnin nė vetmi
Pjesėt pėr bashkim ,qanin.

Por ZOTI i Madhėrishėm
Nė tokė pa drejtėsi nuk lejon
E zjarrin mes trungut
Me Fuqinė e Tij e ndalon.

Retė qė na krijuan ndarje
Erdhi dita t’i dėrgojmė pėrtej Karpateve
E tė jetojė njėherė e mirė
Shqipja dy krenare nė tokėn e shqiptarėve

Zero Cool
06-06-11, 17:16
KOSOVĖ HEROIKE

Kosovė e pamposhtur, heroike
Luftėrat kurrė nuk i ndale
Pėrpara dėbimeve ti gjithmonė stoike
Se tė dogjen, hapat nuk i ndale!

Shqiptarėt tė dhanė jetė e rritė
nga rrėnimet mė lartė tė ngritėn
ti je bėrė mė e dashura dritė
Ardhmėrisė i kėndon plot rritė .

Zero Cool
07-06-11, 20:22
E ndrydha zemrėn,
helm mė pikoi.
Nga zhėgnjimi,
ka harruar tė gjakoj...
Rishikova ėndėrrat,
tė brishta...
Kurrė agu nuk mi zbardhoi.
Edhe pse e gjetėm rrugėn,
Kosova ime...
Bishti dual nė kokė,
koka nė fund mbeti!
Nuk hapėrohet kėshtu.
Kush ēohet nė kėmbė thotė:
"Unė jam mbreti!"…
Peshorja ka humbė
tė vetin balancim.
Ma shumė peshon karriga jote,
se vet ti o Atėdheu im!...
Kėtij i thonė ZHGĖNJIM!...

Zero Cool
07-06-11, 20:47
Dėgjojani kėngėn shqiponjės, lart nė qiell.
Mbi trojet tona e shqetėsuar fluturon.
Klithmė e saj dėshpėruese endet nėpėr diell,
mė kanė "TRADHETUAR", o bijtė e mi -lėngon.

”Mė kanė prerė njė krahė, ma kanė prish shtėpinė,
dhe zogjtė nė fole, si njofė pėr zogjtė e mi.
Ma kanė kthyer shpinėn, ndaj jua kam prerė gjinė,
se janė transformuar, nė tjetėr njeri.

Gostitin nė sofėr e hanė me tė huaj.
Nė tokėn trashėguar, nga etėrit dardanė,
po mbjellin njė farė, qė ska emrin tuaj..
dhe flamur i tyre..ska gjak Ilirjanė!

Pa dėgjomani njėherė... zėmrėn gjith vajtim.
Dėgjomani, se unė... jam profeti juaj.
Kush mė dėgjon mua, merr bekimin tim,
Kush mė dėgjon mua, kurrė nuk do tė vuaj.

Kjo tokė ska qėnė shkretė, ta mbjellin tė tjerė
Ska qėnė pa flamur, tja thurin tani
Ka pas gjith njė emėr, qė ka shumė vlerė
Mbret nė keto anė...quhej Iliri!

Dėgjomėni se per ju unė jam njė prind i mirė.
Se mė shumė se unė askush z,do tju dojė.
Nė shekuj jam bėrė copė....tė jeni tė lirė.
Se jeni shqiponja, mjaltė edhe zgjojė.

Tani....mė bėtė mysafirė nė troje tė mija?!
Tani.... tė cunguar, frymėn po ma zini?!
Qielli Ilirjan, ėshtė dhuratė nga vet Perėndia,
Ndaj, mos ja ktheni shpinėn...se ju zė mallkimi!

Zero Cool
15-06-11, 21:08
Dhe ja tani plot gaz erdhi pranvera
Lulet shumėngjyrshe kanė ēelur nė ēdo vend
Por lulet me tė bukura janė trėndafilat
Erė tė kėndshme lėshojnė anekėnd

Nė ēdo vend kėto lule ku kanė mbirė
T’bukura tė ndritshme gjith shėndet
Me gjak dėshmorėsh kjo tokė i ka vaditur
Prandaj nga lulet erė t’kėndėshme ndjejm ne.

Bashkė me trėndafilat buzqeshin dhe manushaqet
Me ngjyrėn e bukur pėr ta pas’ merak
Luledelet kanė ēlur plot nėpėr livadhe
Ja, atje mė tej plot hijeshi zbardhon njė zambak.

I sodis me endje lulet se t’ gjitha tė bukura janė
Kėta janė lulet e gjakut petalet i hapin sakaq
Bletėt mbi ta me kėnaqėsi ulen
Menjėherė fillojn tė thithin tė ėmblin nektar.

T’gjitha kėto lule qė kanė mbirė nga kjo tokė
Ku n’gjirin e saj’ mban heronjtė e lirisė
T’gjitha i shkelėn, u dhėnuan, por asnjėra s’uli kokė
Por t’gjitha u ringjallėn shėndrijn’ gjith’ ngadhnjim…

Afrimi_17
26-06-11, 03:29
LINDJE E RE
Nje lule nė saksi
njė shpresė pėrė ardhmeri,
Njė shpresė pėrė lumturi
pėrė paqė dhe harmoni.

Njė lule e papar
njė lule e pandar,
Njė lule e bashkuar
me shpirt dhe truall.

Tashe lindi nje fėmijė
me emrin Kosovė,
Verdh,bardh dhe kaltersi
simbol shtetėrorė.

Njė Kosovė Shqipėrore
me bashkime shpirtėrore,
Nje Shqipėri Kosovare
me bashkime qytetare.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
26-06-11, 03:30
..KOSOVA..

Kosova eshte vendi im
aty ku pushon zemra ime,
aty ku deshmori ra ne flijim
dhe ku rrahin fort shum zemra trime.

E dua shum Kosoven Nene
Ja fali Dashurin me gjith zemer,
Ja fali gjakun qe ma ka dhen
Se per mua eshte i vetmi emer.

Ja fali ndjenjat ja fali jeten
te gjitha ja fali bashk me veteveten,
krejt q'kam une asaj ja fali
dashurin per te kurr sdo ta ndali.

Shpresoj shum ne Kosoven Nene
Vend i madh me pik tvogel ne leter,
Se ka shum burra vajza dhe nene.
qe se ndrroj me asgje tjeter.

Kosova eshte Zemra ime
aty ku pushon gjoksi im,
aty ku valon fryma trime
dhe ku shkelqen shqipetari trim.

Aty ku dheu bashk me Natyren
te zgjojn nga gjumi te Besosh,
te zgjojn nga gjumi te krijosh
T'punosh t'luftosh dhe t'dashurosh.

Aty ku Besa shkon zingjir
Ku te gjith kan nje grup gjaku,
te gjith per nje ne te veshtir
nje per te gjithe ku eshte Caku.

Autor:Afrim Sokoli

Zero Cool
30-06-11, 20:16
Njizet e katėr pashallarė (keng gjakovare kushtuar Ali Pash Tepelenės)


http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/65821_156177677762295_108658209180909_282291_51160 18_n.jpgNjizet e katėr o pashallarė:
Se n’Janinė o vajtn’ e ranė. :
Se n’Janinė o more vajt’n e ranė
Zaptu’n Shkodėr o Elbasan-e.
Zaptu’n Shkodėr more Elbasan-e

- Ē’ke Vasile more qė po kan-e?
Ē’ke Vasile o qi po kan-e?
Se na e kena more o kalanė!
Kjo kalaja more me bedena
Shumė asllanat more i ka pėrmrenda

Lum kalaja more kan ka mrenda
Ali Pashėn more me shtat zemra
Kjo kalaja midis detit
Karshillyk po i qet davletit
Kjo kalaja midis gjolit
Karshillyk po i qet Stambollit

Ēka kalaja qė o ushton-e
Ali Pasha po lufton-e
Ē’ka kalaja qė po dridhet
Ali Pasha gjallė s’po lidhet

Zero Cool
12-07-11, 17:22
Tungjatjeta atdheu im,
e ti shtėpija ku jam lindė,
ku kalova fėmijėrinė
ku mė rriti me thėrrime
e dashura nėna ime.

A mė mbanė nė kujtime?
Apo tė gjitha u shkatėrruan
me muret kur t'i rrėnuan!

Po ju o gurėt e lagjes sime
qė lozja me ju dikur,
a i ruajtėt ato kujtime
apo bashkė me ju u tretėn nėn urė.

Ti rruga e asaj lagjeje,
ku loznim me shoqet dorė pėr dore,
e shkonim tė blenim akullore,
a te kujtohem ndonjėherė,
apo i trete tė gjitha nė erė?!

E ty vendlindja ime Prishtinė,
tė kujtohet vallė ndoj gjė?
Kur minatorėt bėnė greva
ditė e netė mbyllur nė zgafella,
e salla "1 Tetori" ishte
e mbushur pėrplot me studenta!

Ti Kosovė a i ke harruar
ato ditėt e nėntorit 89-tė,
populli nė kėmbė kur udhėtonte
rrugėt tua i vėrshonte,
nė Prishtinė me netė tė tėra
nėn qiell tė hapur qėndronte
kushtetutėn qė ta mbronte!

I mbanė mend vitet e nėntėdhjeta
kur Sėrbia i hapi "kthetrat",
nga dhuna e barbarisė
morrėm rrugėn e arratisė?!

Ndoshta ju ato i harruat,
me zjarrin e luftės tė gjitha i shuat,
ndoshta gjithcka e morri era,
por kur zogjėt morrėn shtegtimet
me vete i morrėn tė gjitha kujtimet.

Amanet mos na harroni
tė gjithėve atje ua pėrkujtoni,
se si duket na harruan
nė regjistrim nuk na pranuan.

Pashė at tokė e at qiell
flisni edhe ju o hėnė e diell,
ju jeni dėshmitarėt tanė
se ne jemi nga ajo anė!

U thoni atyre qė na mohojnė
e fatin tonė e nėpėrkėmbin,
t'na e ndajnė tė paktėn
nga njė vend pėr varrė,
pėr ne qė jemi mergimtarė
se edhe ne jemi shqiptarė!

Po i mbylli vargjet me urim
tė gjitha tė mirat atdheu im,
shpresoj ti mos me na harru
se ne jemi femijėt e tu.

U thuaj tė gjithėve e ua pėrkujto
qė me ndjenjat tona po luajnė,
mos ta shkelin identitetin tonė
se brezat qė vinė do t'i mallkojnė.

U thuaj, o tė marrė
mos bėni nderė pėr barbarė,
ta zvogėloni kombin shqiptarė,
nuk jemi pesė, dhjetė apo qindra vetė
por njė e treta don me u tretė!

Zero Cool
16-10-11, 16:34
Shqipėri o lule e dlirė,
po ikim larg turravrap.
Mirmbetėsh nėnė, - lamtumirė,
se ku i dihet nė kthehemi prapė.


Emigrojmė si zogjė tė trembur,
ecim frikshėm nėpėr natė.
T’kujtojmė mes lotėsh zemėr dhembur
Ku i dihet nė kthehemi prapė..