PDA

View Full Version : Pasaportat e reja tė Kosovės do tė lėshohen pas periudhės tranzitore, MPB


Zero Cool
22-02-08, 13:01
Pasaportat e reja tė Kosovės do tė lėshohen pas periudhės tranzitore, MPBPasaportat shtetėrore do tė fillojnė tė shpėrndahen pas periudhės sė tranzicionit, ka bėrė tė ditur Ministria e Brendshme e Kosovės nėpėrmjet web faqes sė saj zyrtare. Nė atė njoftim gjithashtu bėhet e ditur se kėto pasaporta tė reja, pėrpos simboleve tė reja, do pėrmbajnė edhe elemente tė sigurisė.
Pėr kėtė arsye Ministria po vlerėson mundėsitė teknike se cila ėshtė mėnyra mė e mirė qė tė realizohen kėto dokumente.
Sa i pėrket aspektit ligjor, Ministria e Punėve tė Brendshme i ka filluar menjėherė procedurat e pėrgatitjes sė dokumenteve civile pėr shtetasit e Kosovės dhe ato do tė jenė letėrnjoftimet, pasaportat dhe patent-shoferėt, thuhet mė tej nė kėtė njoftim. Fillimisht ligjet qė i rregullojnė kėto ēėshtje janė dėrguar nė Parlament dhe pritet tė pėrfundojnė procedurat parlamentare si dhe hyrja nė fuqi e tyre.

RTK 22 shkurt 2008 - 11:36:46