PDA

View Full Version : Eksluzive-Suzana Kuqi:Pushteti i budallekut


natyra
23-02-08, 22:45
....dhen nga Syzana Kuqi:
Eshte forca me rrezikshme e kozmosit.Ne mundemi vetem ta njohim dhe jo ta eliminojme.edhe pse ndonjihere mund te na bej te permiresohemi.
"Dy jan gjerat qe shkoin ne infinit,univerzi dhe budalleku njerzor,por per sa i perket univerzit kam akoma dyshime''.Kjo fraze qe i atribohet Albert Ajnshtajnit shpreh ni ide te lashte.Qe ne vitin 250 para krishtit libri bilik i ekleziasteve paralajmronte:I pafundem eshte numri i budallenjeve'.per me teper i pair budalla i historise qe...Adami,i cili per te shijuar nje frut humbi parajsen.

E kemi ne maje te gjuhes

C'fare kuptoim me budallek?Ky koncept qe instiktivisht e njohim te gjithe,duket sikur i rreshqet c'faredolloje perkufizimi teorik.Budalleku nuk eshte ekunderta e intelegjences:ka njerez inteligjente qe nganjihere sillen si budallenj.I vetmi qe ka dhen nje perkufizim bindes eshte historiani dhe ekonomisti Carlo Cipolla ne vitin 1988: budalla eshte ai person qe i shkakton deme nje personi tjeter apo nje grupi personash nderkohe qe nuk realizon per vete perfitime biles mund te pesoi edhe humbje."Jeta jon eshte e shenuar nga raste kur pesojm humbje parash,kohe,energjie,prishje nervash e te humorist te mire per shkak te veprimeve te paparashikueshme te nje qenije absurde qe ndodhet ne momentet me te pamenduara e te shkakton deme,zhgenjime e veshtiresi pa fituar absulotisht asgje nga ato qe kryen"-shkruan Cipolla.Atehere nje gje eshte e qarte:budalleku ka nje prirje te theksuar per tu shendrruar ne veprim,dhe pikerisht kjo e ben kaq te rrezikshem.

Sipas Cipolles qe ka identifikuar edhe pese ligjet themelore te budallekut,personat inteligjente tentojn gjithnje te nenveftesojn rreziqet qe lidhen me budallekun.keshtu qe budalleku eshte akoma me i rrezikshem se mizorija njerzore,meqense ka nje logjike te kuptueshme te pakten mund te parashikojm e t'i kundervihemi.
Edhe kodi penal nuk tregohet me i meshirshem ndaj budallekut,"motivet qe kan pak rendesi"berbejn nje nje rendues ejo nje lehtesues te fakteve mbi te cilat duhet te jepet denimi.Mjaft te kujtosh disa rsate te kronikes si hedhja e gurve nga ura me qe me 1996 ne Tortona vran nje grua te re.Nje raste tjeter ishte permbytja e liceut Parini ne Milano ne 2004 ,autoret e veprimit donin te evitonin nje provim,por si perfundim demtuan shkollen e karrieren e tyre prej stundeti.budallanje jen edhe personat,te cilet ne kohen e sidas,bejn raporte seksuale te pambrojtura,ose ata qe nuk perdorin nje antivirus ne kompjuterin e tij duke ekspozuar veten e te tjeret para rrezikut.

ne vazhdim....
Natyra

natyra
26-02-08, 14:34
Burime te qeshurash

Per te shmangur ankthin e gjykimit ose per te na ngushlluar ne per pashmangesine e tij,budalleku na afron gjithnje skena te pasura komike.Mjaft protoganiste filmash jan budallenj.Budallenj jan disa figura te letersise.Protagonisti i perrralles se Adersenit"veshjet e reja te mbretit",nje mbret i cili mashtrohet nga nje rrobaqepes i tij,i bindur se kish veshur rrobe te mrekullueshme qe ishin te padukshme per budallenjet e si perfundim del lakuriq.Jan budallenje policet e shum barcaletave,gomeret e perrallave,si pinoku qe u transformua ne nje te tille kur nukdonte te shkonte ne shkolle etj.Shkrimtari Ennio Falciano thote:Njerzit e librat me pak inteligjente e pa gusto na joshin me shume.

Por kujdes te qeshesh me budallekun mund te beje ate simpatik e keshtu te ben ta nenvlefteson akoma me shum.
Nese ni film,e din se kush eshte budallai,ne realitet eshte krejt ndryshe."Eshte thelbesore te kuptoshe se per se behet fjale,qe te keshe mundesi te kontrollosh pasojat-"sinjalizon Giancarlo Livraghi,qe prej dhjet vjetesh gjeron studimet e Cipolles."Nuk mundemi te zhdukim kurr te terin,por efektet e tij mund te jen me pak te renda ne se kuptoim se si funksionon.Budalleku ka tri karakteristika.

vijim,

1) Si diamanti

Mbi te gjitha Budalleku eshte i pandergjegjshem dhe perserites.Rreziku i tij rrjedh edhe nga fakti se buallai nuk e din qe eshte budalla.Kjo gje i jep force me te madhe dhe efikase veprimit te tij shkaterrues.Budallai ne fakt nuk injeh kufijt e tij,mbete i fosilizuar ne bindjet e tij,nuk din te ndryshoje.S i Fantozi nepunesi i krijuar nga Paolo Villaggio,qe perserit pafundesishte te njejtat gabime.ne aspektin klinik Budalleku eshte semundja me e keqe,sepse eshte e pasherueshme,spjegon Luigi Anolli,docent i psikologjis ne univerzitetin e Milanos.Budallai eshte i pritur per te perseritur gjithnje te njejtat sjellje sepse nuk eshte ne gjendje te kuptoj demin qe ben,keshtu qe nuk mund te autokorrigjohet.Sic thote komiku Vlavio Origlio:"Budallai eshte si diamanti,eshte per gjithe jeten."

vijim

2) Kafshe e shemtuar

Budalleku eshte ngjites domethane ka efekt ngjites ashtu si semundjet efektive.Turmat jan shum me budallaqe se sa njerzit e veqant qe i perbejn ato.Kjo spjegon edhe se si popuj te tere(siqe ndodhi me gjermani naziste apo Italine musoliniste)mund te jen te kushtezuara te ndjekin objektiva te qmendura.Nje fenomen mjaft i njohur ne psikologje eshte:"Efekti emotiv-ngjites i grupit zvogelon kapacitetet kritike.Verifikohet polarizmi i marrjes se vendimeve,zgjidhet ajo me e cpeshta se shpesh eshte me pak intelegjentja.Sic thonin romaket:...edhe se senatoret ne veqanti jan persona te mire,senati eshte nje kafshe e keqe.

3) Karrieriste e lajkatare

Pervec kolektivitetit eshte edhe nje faktor tjeter qe rrit budallekun:te qenit ne nje post komandimi.Pushteti te ben budalla shkruante filozofi gjerman Friedrich Nietzche.Perse? Personat ne pushtet shpeshe mendojn qe pikerisht sepse jan ne pushtete jan me te miret,me te afert me te intelegjentet,me te diturit se pjesa tjeter e njerzimit.Nga ana tjeter jan te rrethuar nga servile,njerez lajkatues qe per qellime perfitimi ua forcoin vazhdimisht kete iluzion.Keshtu qe kushe eshte ne qeveri arrin te kryej budalleqe me te renda se do ti kryente ne kushte normale.Per me teper pushteti politik,ekonomik ose burokratik rrit potencialin demtues te nje personi budalla paralajmeron Cipolla.
Nje shembull? Luigji XVI me 14 korrik 1789(diten e marrjes se Bastijes,ngjarja qe i dha shtysen e fillimit te revolucionit francez)shenoi ne ditarin e tij" Sot, asgje e re".E njejta ndjenje sigurie e pathyeshmerie mund ta kete shtyre gjenralin amerikan George Amstrong Custer ti sulmoj indianet e Montanes ne vitin 1876 ku u masakruan qindra ushtare te tij.Po ashtu sikunder Napoleoni vendosi te sulmoje Rusine ne dimrin e vitit ne vitin 1812.Pa llogaritur disfadat e Vjetnamit... e te Irakut te sotem.

vijim

E nese budallai jam une...

Ne kete pike lind nje refleksion.meqe nje nga karakteristikat e budallenjve ashte qe nuk e din se jan budallenj,nese mendojma se nuk jemi te tille,ne nuk mund te perjashtoim mundesin qe te jemi.Te pakten ndonjihere ose ndonji aspekt.Tentohet gjithmon ti etiketojme si budalleqe te gjitha veprimet qe nuk hyjn ne skemat tona mendore te zakonshme.Por te mendosh se vetem te tjeret jane budallenj eshte nje rreth vicioz gjithashtu budalla.Ne fakt se cili prej nesh ka ni faktor budalleku qe eshte gjithnje me i madh se sa ai qe mendojme.
Por nuke eshte domosdoshmerisht nje fatkeqsi.Eshte e mundur qe budalleku qe te kete ne fund te fundit nje funksion evolitiv,na shtyn te kryejm veprime te pa menduara,qe ne shum raste mund te jen me te dobishme se sa te mos bejm asgje."Budallaku persa mund te jete irracional,i lejon njeriut te pranoj sfida qe normalishte nuk do ti pranonte.Eshte devijacioni i budallekut ai qe qon ne gjenialitet dhe ne shpikje e zgjidhje te reja''-veren mangjeri Francesko Betti.Budalleku na lejon te gabojme dhe ne pervojen e nje gabimi gjendte gjithnje ne progres i dijes.Pika kyqe per ta analluar budallekun eshte qe ti njohesh gabimet tua e ti korrigjosh.Sic Thoshte shkrimtari francez Paul Valery:Eshte nje budalla brenda meje.Duhet te perfitoj nga gabimet e tij."
Po si ?ne nje studim ne univerzitetin e Exeter(Angli)i publikuar ne korrik te ketij viti,ne Journal of Cognitive Neuroscience,ka identifikuar nje zone te trurit e cila aktivizohet kur perseritet nje gabim i bere me pare,nje sinjal alarmi qe na pengon per te ribere te njejtat gabime.Nese burimi budallekut do te jete ni anomali e kesaj zone te trurit,ndoshta ne te ardhmen mund ta korrigjojm nepermjet nje operacioni.Vec duhet te kemi kujdes ce te mos perfundojm nen bisturine e nje kirurgu budalla...

Jemi te gjithe budallenj

Intelegjente apo budallenj? E nese jemi budallanj,sa jemi?te gjithe jemi gati te pranojme se jemi pak te cmendur,por qe te jete budalla nuk pranon asnjeri.E ne fakt te gjithe jemi ngapak budallenj,kushe ne nje drejtim e kush ne nje tjeter,por truri yn eshte i ndertuar ne ate menyre qe na e fsheh kete realitet me kujdes te madh.

vijim

Budallenj ne timon


Stastikat thon se 50% e atyre qe jan ne tymon nuk din ti japin makines..:
dikush nuk eshte ne gjendje te parkoje dikush e ecen me 20km/ore,dikush ecne mes te rruges e etj.Por ai qe nuk eshte ne gjendje ti jap sic duhet makines,nuk e ve re ,nuk e kupton,ndryshe do te hiqte dore nga makina.Kush eshte aq intelegjent sa te kuptoi se nuk din te ngas makinen ashtu sic duhet? Po te intervistonit ne spital ata qe sapo i kane nxjerre nga kerkasat e makinave pas nje aksidenti,sic ka bere Ola Svenson psikolog,do te degjonit qe asnje dhe me te vertet asnje,nuk do ta pranonte se hyn ne kategorin e pa-afteve.Jo vetem kaq 80/% e te aksidentuarve ne spital mendon se i perket elites se shoferave me aftesi me te madhe se sa mesatarja.Pergjegjesia e aksidentit? Jan pak ata qe pranoin fajin,me te shumtit ja hedhin fatit apo shansit te keq ose ndonje idioti qe i ka nderprere rrugen.

vijim

natyra
26-02-08, 14:45
...posa mbarova kete artikull,ne fund klikova,si zakonishte me pas verejta, se me dualen per te dyten here temat te njejta,dhe krejt qka shkrova per dy ore me humben,si ndodhi kjo?!
a ka mundesi qe stafi te jep t'pakten ni sqarim?
Jufalemnderit
Natyra

LABI
26-02-08, 14:50
...posa mbarova kete artikull,ne fund klikova,si zakonishte me pas verejta, se me dualen per te dyten here temat te njejta,dhe krejt qka shkrova per dy ore me humben,si ndodhi kjo?!
a ka mundesi qe stafi te jep t'pakten ni sqarim?
Jufalemnderit
Natyra

ngushllime natyra (Zoti, t'laft shendosh)... Nuk mund te ndimoj dot kush . Herave tjera sigurohu t'a kopijosh tekstin qe shkruan, apo ruash ...

natyra
26-02-08, 17:52
ngushllime natyra (Zoti, t'laft shendosh)... Nuk mund te ndimoj dot kush . Herave tjera sigurohu t'a kopijosh tekstin qe shkruan, apo ruash ...

ti Labi moderator,zbrit prej gajbe se nuk eshte kurdisur bota qe kur na je ti moderator,por kujdes si cilleni me anetaret ne Forum,se nuk jemi duke gjiruar filma,por bejm shkrime,dhe ky me duket eshte kogja ni mund'a?prandaj nuk eshte pak per ti quar poshte shkrimet,ose per ti dyfishuar,dhe te lutem kujdes ne fjale,ps..(se nuk je duke ruajtur dhit),por je ne komunikim e siper me njerez nga gjitheka ketu zoteri.Se shen qka ke llomotite,qka jen keto shprehje sipas teje kaqe banale,zoti te lashte shnosh,sje shkua tek tema tjeter,andej kndej,une nuk te thash ty drejtom tek tema,po si ndodhi qe u shumuan temat,pase krejt qka shrkova me humben,dhe kjo eshte pergjegjsi e juaj,apo mos kujdesia si t'them,ne krye shkroi se nuk pranohen shkrimet se jen shum te gjata,pastaj shkova Back,per ti zhvendosur, me dual e kunderta,veq kur po i shofe temat te rendisura njera pas tjetres,te dyfishume,lol!

kaq.

flm,per ndihmen'a!
Natyra

Urata
26-02-08, 17:57
Ah moj moter Natyra...! Edhe mua me ndodhi mbreme keshtu... kishte probleme me server me duket!

te rinjet e sotit, shume te padurueshem dhe mendjen i ēikė pėrpjeta...!Biles edhe te lane fajtore, edhe me u kerkue mire e bute...! Paskan mendue se ke kerkue ndihme si te besh COPY & PASTE ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...!

LABI
26-02-08, 18:22
ti Labi moderator,zbrit prej gajbe se nuk eshte kurdisur bota qe kur na je ti moderator,por kujdes si cilleni me anetaret ne Forum,se nuk jemi duke gjiruar filma,por bejm shkrime,dhe ky me duket eshte kogja ni mund'a?prandaj nuk eshte pak per ti quar poshte shkrimet,ose per ti dyfishuar,dhe te lutem kujdes ne fjale,ps..(se nuk je duke ruajtur dhit),por je ne komunikim e siper me njerez nga gjitheka ketu zoteri.Se shen qka ke llomotite,qka jen keto shprehje sipas teje kaqe banale,zoti te lashte shnosh,sje shkua tek tema tjeter,andej kndej,une nuk te thash ty drejtom tek tema,po si ndodhi qe u shumuan temat,pase krejt qka shrkova me humben,dhe kjo eshte pergjegjsi e juaj,apo mos kujdesia si t'them,ne krye shkroi se nuk pranohen shkrimet se jen shum te gjata,pastaj shkova Back,per ti zhvendosur, me dual e kunderta,veq kur po i shofe temat te rendisura njera pas tjetres,te dyfishume,lol!

kaq.

flm,per ndihmen'a!
Natyra

Pershendetje e nderuar ! S'e kam ndermend te merrem me komente , mendime-mendesie qe burojne nga gjenrat , fundi i barkut a ku ta di une... !
Ky forum tani per tani nuk ofrone ndojne kurse online per IT (infromatike)...As IT -service per kompijuteret perosnal te anteareve te tij.

Duhet t'keni kujdese gjate procesimit te tekstit online, pasi qe ka mundesi qe servise t'mos punoj, t'e bie, te kete nderpreje qasjeje ne internet, apo dicka e ngjashme.

Shkrimin e humbur i qarte isha s'mund ta kthejene as moderatoret, as administratoret .... Herave tjera sigurohu qe gjate procesimit te tekstit ta ruash tekstin .. :wink:

pst e sa i perkete vendit te temes se hapur , PO jemi ne pergjegjesit administrator e moderator qe vleresojme dhe vendosim se bashku per denjeisine e te qenurit hapur nje teme ; apo per konstatimn e karakterit te saj - se ku, ne cilen rubrike e ka vendin ... (do t'beje l utje qe kjo teme te futet/vazhdoje te ekzistoje tek rubrika filozofi-psikologji)

Pershendetje ty- natyra !

LABI
26-02-08, 18:32
Ah moj moter Natyra...! Edhe mua me ndodhi mbreme keshtu... kishte probleme me server me duket!

te rinjet e sotit, shume te padurueshem dhe mendjen i ēikė pėrpjeta...!Biles edhe te lane fajtore, edhe me u kerkue mire e bute...! Paskan mendue se ke kerkue ndihme si te besh COPY & PASTE ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...!


Epo po te sigurohej me mbulese (duke bere copy), nuk do t'a humbshe dhe ti shkrimin , e as natyra nuk do t 'kishte nevoj te riprocesonte, rishkrunte per se dyti.

Njeriu heke per mend. Perderisa nuk punoni me koke keshtu e keni ....E humbeni shkrimin, e rishkruni , i perseritni punet .......:tongue:

natyra
26-02-08, 19:37
Epo po te sigurohej me mbulese (duke bere copy), nuk do t'a humbshe dhe ti shkrimin , e as natyra nuk do t 'kishte nevoj te riprocesonte, rishkrunte per se dyti.

Njeriu heke per mend. Perderisa nuk punoni me koke keshtu e keni ....E humbeni shkrimin, e rishkruni , i perseritni punet .......:tongue:

Ps..se di sa paskeni kuptuar more ti,lexoje dhe nihere dhe prano se keni dhen ni pergjigje,te pakuptimt, prandaj meso qe une nuk i kam shkruar per te dyten here,ato me erdhen nga teknika e juaj,(gabimet teknike),apo mos kujdesia juaj,ishte qe u dyfishuan shkrimet,une nuk e di si u dyfishuan?
Prandaj ,une thoja se me humben qka shkrova pas ketyre,e jo qe une i kam shkruar vet per te dyten here keto qe jen,t'jemi t'kjart te lutem, se une kisha mbaruar artikullin,ndaj klikova ne fund per ta postuar,si zakonishte,nderkohe hasa ne gabime teknike,dhe i humba qka kisha shkruar per 2 ore,normal se me erdhi keqe,dhe per kohen e humbur,
Ps..keshtuqe ndonjihere nuk po premton koha qe ti bejm(COPY apo SAVE)

besoi se u kuptuam t'pakten,ndaj kerkoi nga stafi qe te hiqen,nga ato qe jen te perbera per te dyten here.

Jufalemnderit ne mirekuptim.
Natyra

Urata
26-02-08, 19:59
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
Ah moj moter Natyra...! Edhe mua me ndodhi mbreme keshtu... kishte probleme me server me duket!

te rinjet e sotit, shume te padurueshem dhe mendjen i ēikė pėrpjeta...!Biles edhe te lane fajtore, edhe me u kerkue mire e bute...! Paskan mendue se ke kerkue ndihme si te besh COPY & PASTE ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...!


Epo po te sigurohej me mbulese (duke bere copy), nuk do t'a humbshe dhe ti shkrimin , e as natyra nuk do t 'kishte nevoj te riprocesonte, rishkrunte per se dyti.

Njeriu heke per mend. Perderisa nuk punoni me koke keshtu e keni ....E humbeni shkrimin, e rishkruni , i perseritni punet .......:tongue:

ore Ēuni! une nuk kam humbe shkrim, po me eshte pesefishue afishimi! Nje gje ta dish, ka 15 vite qe e kam komputerin ne shtepi ...! Ngele ti te na tregosh si te operojm me copy & paste...!

Narcizmit dhe Negativitetit i kam shume irin...!

LABI
26-02-08, 23:42
ore Ēuni! une nuk kam humbe shkrim, po me eshte pesefishue afishimi! Nje gje ta dish, ka 15 vite qe e kam komputerin ne shtepi ...! Ngele ti te na tregosh si te operojm me copy & paste...!

Narcizmit dhe Negativitetit i kam shume irin...! '

Cfare e bene relevante per temen , vitet e tua te socializimit me kompijtuerin... :tongue: :confused:

natyra
27-03-08, 00:48
Engjėll Koliqi: Europė, shpėtoje Europėn nė Kosovė!!!
E marte, 01-01-2008, 02:06pm (GMT)

EUROPĖ
SHPĖTOJE EUROPĖN NĖ KOSOVĖ
!!!
Me njohjen e pavarėsisė dhe me pranimin e menjėhershėm tė Kosovės nė radhėt e veta, BE ia rikthen Kontinentit tė Vjetėr vlerat e civilizimit tė mirėfilltė, qė i kanė rrėshqitur dhe humbur ndėrmjet intereseve tė njėanshme. Pranimi nė BE i popullit tė Nėnė Terezės, ėshtė pasuri e madhe dhe bekim pėr Europėn!

Shkruan: Engjėll KOLIQINga mbledhja e fundit e Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, mė 19 dhjetor 2007, nė njė masė u la tė nėnkuptohet se pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, deri te statusi final, OKB-ja ia hodhi topin Bashkimit Europian (BE-sė), duke i hapur njėherėsh dritėn jeshile pėr njohjen e pavarėsisė dhe marrjen a administrimit nga UNMIK-u.
Duke pasur parasysh vlerat e larta tė civilizimit, qė dalin nga traditat e bekuara arbėrore, aftėsitė dhe shprehitė e punės, tashmė tė dėshmuara gjithandej nėpėr botė, tė qytetarėve tė Kosovės, pasuritė njerėzore dhe ato natyrore-tokėsore, pranimi i Kosovės nė BE nuk sjell telashe as vėshtirėsi, por pėrkundrazi Europės i sjell pasuri dhe bekime! Me t’u pranuar Kosova nė BE, qytetarėt e saj do tė pajiseshin me pasaporta europiane dhe do tė shkonin nė vende tė ndryshme pėr tė kėrkuar punė, pa paguar mafian qė merret me trafikim njerėzish. Nėse nuk gjejnė punė, secili kthehet nė shtėpinė e vet, sepse nuk e ka mė problemin e kalimit tė sėrishėm tė kufirit. Nga ana tjetėr, ekspertėt europianė do tė vinin nė Kosovė dhe mbas hulumtimeve e pėrgatitjev e tė duhura logjistike, do tė hapeshin shumė xehėrore dhe do tė ndėrtoheshin shumė fabrika, ku pėrveē punėtorėve vendorė do tė nevojitej fuqi punėtore edhe nga jashtė.
Kur i kemi parasysh kėto, mund tė themi se pranimi i Kosovės n’Europė do tė ishte me interes tė gjithanshėm. Jo vetėm kaq, por Kosova brenda, edhe do ta shpėtonte BE-nė nga rreziku i shpartallimit, qė po i kanoset nga dita nė ditė. Nuk duhet harruare se me pranimin e Kosovės nė BE, natyrisht qė do tė qetėsohej Ballkani dhe do tė garantohej kėshtu qetėsia e paqja e qėndrueshme pėr mbarė kontinentin.
http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_01/1883/u1_Kosova.jpgKur shihen lėvizjet dhe tendencat pėr pranimin e Rusisė dhe tė Turqisė nė BE, shtrohet pyetja: - Si mund tė pranohen n’Europė dy vendet qė mbi 80% tė territorit tė tyre e kanė nė Azi e qė gjithėherė kanė qenė kancer brejtės dhe shkatėrrues i Europės, e tė anashkalohet dėshira dhe gatishmėria e anėtarėsimit nė BE tė vendeve ballkanike, si: Kosova, Shqipėria, Mali i Zi, Maqedonia, Kroacia... ?!
Le tė shpresojmė se dinamika e pėrshpjetuar e zhvillimeve dhe ngjarjeve tė fundit nė hapėsirat ballkanike dhe gjithandej nėpėr botė, kanė zgjuar edhe diplomacinė e mbase edhe ndėrgjegjen e liderėve europianė dhe ata – pėrfundimisht do tė merren seriozisht me tė gjitha problemet pėrbrenda dhe rreth Europės dhe do t’i zgjidhin ato drejt e sipas prioritetit tė natyrshėm. Nėse e shohin realitetin me sytė e vet tė natyrshėm, liderėt europianė do tė duhej ta marrin vendimin dhe pa vonuar ta njohin shtetėsinė dhe sovranitetin e Kosovės dhe ta pranojnė menjėherė nė BE kėtė vend tė vogėl, qė do t’u sillte pasuri dhe bekime tė mėdha. Me njė fjalė, pranimi i Kosovės nė BE, faktikisht do tė ishte vetė shpėtimi i Europės. Qė tė shmangen problemet dhe krizat e thella, deri nė rreziqe tė shkatėrrimeve nė masė, BE duhet tė nxitojė dhe kėtė hap historik ta ndėrmarrė brenda vitit 2008. Me kėtė hap tė guximshėm, Brukseli do t’i sillte pasuri dhe bekime Europės, nga njėra http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_01/1883/u1_Europa.jpganė, kurse nga ana tjetėr do t’i fikte tė gjitha shpresat dhe ambicjet e kryemafiozit Putin, pėr ta trazuar dhe rrezikuar Europėn dhe pėrgjithėsisht botėn, pėr t’i realizuar projektet e tij mafioze, me rreziqet e mėdha qė po ndėrmerr, me autoritet e Iranit dhe tė Koresė Veriore. Me pranimin e Kosovės nė BE, Putinit do t’i fikeshin shpresat pėr ndezjen e Ballkanit tė trazuar e tė nxehtė! Ai mė nuk do tė kishte argumente qė “tė fuste turinjtė” nė politikat ballkanike, qė don tė thotė se Europa pėrfundimisht do tė shpėtonte prej sindromit tė luftės nė Ballkan. Nėse ndodh kjo, Serbia menjėherė do tė “dorėzohej” dhe vetė do tė interesohet t’i ndjek procedurat legale tė njohjes si shtet nė OKB dhe do tė kėrkonte pranimin nė BE. Nė kėtė mėnyrė, pėrfundimisht do tė http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_01/1883/u1_Euro.jpgmund tė fillojė kultivimi praktik i fqinjėsisė sė mirė, projekt ky i paraqitur nga Ekipi i Unitetit, nė bisedimet pėr status, para faktorit ndėrkombėtar.
Duke i mobilizuar detajisht tė gjitha kėto qė u thanė mė parė, me plot gojėn mund tė bėrtasim: - Europė, shpėtoje Europėn nė Kosovė! Ashtu qofte..Amen!

natyra
15-04-08, 03:34
Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (V)
E shtune, 05-04-2008, 04:55pm (GMT+1)

Faqja e zeze e Shqiperise (V)

Dy fjale miqesore per urrejtesit e Gjergj Rugoves!!!

Ju qe urreni Ibrahim Rugoven jeni plehra me kuptimin e plote te fjales. Gjallesa te kota mbi toke. Ju jeni mosmirenjohes, shtaze serbe e turke. Gjithe jeten ja kushtoi Kosoves dhe kosovari di te urreje zotin e tij. Vampire qe jane bere si Lope duke pire gjakun e elites shqiptare, jane kundershtaret e Rugoves. Nuk u mjaftua te urrehet Gjergj Kastrioti! Pjese kombi e ndyre. Analiste e politikane, shkrimtare e akademike, breshka e injorante formojne grupkafshen moderne shqipfolese. Mallkuar gjithe shtazet qe shkelin mbi miresine, mbi krenarine e kombit me te vuajtur te Evropes. Arkane e Milloshevice, Sulltane e Talebane shqipfoles vafshi ne djall!
Plehrat e plehrave te plehrave jeni edhe ju qe urreni Gjergj Kastriotin. Bij bushtrash e kurvash, prostituta e morrane, urinimi s’do mjaftonte ne ju! Legjenda nuk vdes sepse Shqiperia nuk perbehet vetem nga ju, por eshte tmerr kur shikon sa shume anti-njerez ekzistojne ne kete bote te cmendur shqiptare! Nuk duhet te duash kombin tend, njeriun tend, qe te jesh altar i shqipfolesve! Monstra te verbuara qe shemtojne edhe te shemtuaren Turko-Serbi. Ne djall vafte edhe zoti i juaj qe ju udhezon te urreni gjakun tuaj!
Dhi-shyta e mjeker-cjeper,
si ju mos befte kurre nena tjeter!

Socialisto-komunistet

Shqiptaret qe ne karrieren e tyre nuk takohen asnjehere me politiken, mbeten shqiptare te mire. Nese ata veshin uniformen e politikes, duken shemtuar! Nga njeri i ndershem, shnderrohen ne Drakula, gjakpiresa!
Socialisto-komunistet shfrytezojne tragjedine (e Gerdecit) per te marre pushtetin. Ilir Meta ne konferencen per shtyp thote: ‘’Jam ketu per te kerkuar doreheqjen e kryeministrit Sali Berisha’’, nderkohe vetem nje ngushellim ishte i pershtatshem ne ate dite zie kombetare. Se kush jane Komunistet me emer te ri, Socialistet shqiptare, shqiptaret e dine. Ishin per 8 vite ne pushtet dhe pasi e dorezuan, Sali Berisha arrestoi dhjetra koka te medha kriminelesh dhe qindra apo mijera kriminel ‘’dytesor’’! Kjo ishte nje merite e jashtezakonshme e qeverise Berisha. Sali Berisha, eshte si tip anadollaku dhe sot eshte i vetedijshem se ka gabuar, sidomos me erresiren ‘’konference islamike’’, pa harruar qe ka nje pjese te mire te fajit, kur shqiptaret u varferuan dhe te varfer perfunduan ne varr, ne vitin e dhimbjes, 1997. Sali Berisha mund te kete mendje te zeze ne momente te caktuara, por zemren e ka te bardhe dhe duhet te qendroje aq sa ka mandatin, pastaj le te zgjedhin ate ‘’shkopin’’! Fatkeqesisht nuk kemi Pozite dhe as Opozite dhe as te ardhme. Ne te ardhmen bente pjese edhe Erion Veliaj, por sot eshte deshtim total. Per djalin e ‘’orgjive’’, mjafton te lexoni nje nder penat me te forta shqiptare, z. Kastriot Myftaraj.
Ne fund te fundit Sali Berisha solli NATO-n dhe eshte ngjarja me e shenuar e koheve moderne, pas renjes se komunizmit dhe pavaresise se Kosoves. Te lumte Berisha. Ju dashnoret e Edvinit (te te dyja gjinive) jeni homoseksuale te lindur nga orgjia komuniste! Atehere nuk kishte SIDE sepse ju ishit doktoret, kurse sot te keni kujdes!

Eduardi, pastruesi i dobet!

Ne komentin e tij ''Doreheqje e Berishes?'', Eduard Zaloshnja, i cili eshte emigrant dhe punon si pastrues neper zyrat e kategorise se fundit te Amerikes, thote: ''Po pse Berisha nuk kėrkon falje publike? Njė arsye mund tė jetė sedra e sėmurė e malėsorit...''!!!
Malesoret nuk jane njohur si seder-semure. Jo-Veriori Fatos Nano, nje nga figurat me te urryera shqiptare, me gjak e mori pushtetin, per hir te sedres se semure ‘’te malesorit’’!
Fshiresi nga pertej Oqeanit, i cili kur shkruan shkon ne WC nga arsyeja e forte; grate kolege nuk e lene te qete gjate pushimit te drekes. Per te vjellur kunder malesoreve, Zaloshnja ngutet sepse pushimi eshte i shkurter, si dhe aroma e ndere nga mos-pastrimi (nga puna e dobet e Eduardit dhe e kolegeve nga Nigeria) na i behet pengese serioze dhe humb llogjiken.
Pastaj ''anal-isti'' vlereson nje pyetje 1 milion dollare: ''Dhe pyetja 1 milion dollarėshe ėshtė: "A duhet ta japė tani dorėheqjen Berisha?''!!!
Eshte turpshme kur mundohesh te thuash dicka, per te ngritur personalitetin tend dhe nuk thua asgje, ose thua idiotesi!
Edo, pervec fsheses perdor edhe shtupen!

Kosovaret duan Enver Hoxhen

Po! Nje pjese shqiptaresh nga Kosova e duan Enver Hoxhen. Eshte njelloj sikur shqiptaret nga Shqiperia te kene ndjenja per Milloshevicin. Ne fakt ky i fundit ka qene serb, armik i shqiptareve historikisht, kurse i pari shqiptar! Mjaft!

Me dhimbset Shqiperia/Kosova

Orientimi drejt botes se pabote, islamike. Fantazme e keqe, skelet tmerrues, tradheti (edhe tredheti) kombetare. Me dhimbsen injorantet e mosmirenjohesit. Me dhimbset edhe toka shqiptare qe e shkelin, por s’me dhimbsen morrat sepse ushqehen ne mjekrat dhe percet e tyre!

Koment: Marre nga zemra shqiptare...

Natyra