PDA

View Full Version : "Kurdistani" dhe lufta, sa kanė tė drejta populli kurd nė regjion


Pupi
23-02-08, 22:47
Sapo njeriu tė shoh dikund luftėra, e nėse ato edhe vetė i ka pėrjetuar, qofshin ato direkt apo indirekt mėnjeher tė sillet ndėrmend tė mendoshė pėr "lirin" qė gėzojn Kurdėt nė regjion.
Do tė ishte mėse e udhės pak tė flitej pėr Historikun e kėtijė populli, por meq unė nuk jam ndonjė njohės i madhė i regjionit, kėtė me dėshir 'ua lė atyre qė kan njohuri mė shumė.


-Ajo qė tė bie nė sy, siē e thash edhe mė lart ėsht lufta qė atje ndodhė shumė shpesh, e edhe kjo e fundit
http://estb.msn.com/i/97/2E85F3EA7FC1DAFA88BADD9F17C10.jpg
Ofenziva Turke nė Irakin Verior. Kėtu nė fjalė bėhet luft nė zonat kryekput tė banuara me Kurd.
Duke mos u thelluar mė tepėr, me tė drejt apo pa tė drejt, atje vdiset!

4peace
24-02-08, 13:35
*

Hej, Pupi


Sa herė tė hapė dikush tema tė njėjta apo tė ngjashme nuk duhet tė presė pėrgjigjen, sepse kjo bėhet pėrsėritje e sė njėjtės. Ja kėtu jam pėrgjigjur shkurt e qartė (pėr ata qė nuk e dijnė).

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22904 (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22904)


Prandaj mos u qajė tjetėrkah...


...sepse askush nuk kujdestaron kėtu pėr sejcilin qė shkruan anembanė forumit.


Tung!


***

Pupi
24-02-08, 15:19
Andaj edhe kam hapur edhe njė Temė tjetėr ku kam "vajtuar" pėrseri. ( E paskan fshir)
,,Armiqt e mijė tė nderuar"

Tek lexon pėr ty 4 peace tek Tema ,,Kombi mbi tė gjitha" e qysh nga para 4 vitesh, leht vjen nė pėrfundim lexuesi pėr qendrimet e tua ndaj "LIRIS".
E edhe nė at Temė te zona e argėtimit( ku ta dija unė qė dikush argėtohet me fatkeqėsit e njė populli tė shtypyr) nuk pash asgjė tė hieshme, e as edhe nga ti!

arton bala
24-02-08, 19:30
Sapo njeriu tė shoh dikund luftėra, e nėse ato edhe vetė i ka pėrjetuar, qofshin ato direkt apo indirekt mėnjeher tė sillet ndėrmend tė mendoshė pėr "lirin" qė gėzojn Kurdėt nė regjion.
Do tė ishte mėse e udhės pak tė flitej pėr Historikun e kėtijė populli, por meq unė nuk jam ndonjė njohės i madhė i regjionit, kėtė me dėshir 'ua lė atyre qė kan njohuri mė shumė.-Ajo qė tė bie nė sy, siē e thash edhe mė lart ėsht lufta qė atje ndodhė shumė shpesh, e edhe kjo e fundit
http://estb.msn.com/i/97/2E85F3EA7FC1DAFA88BADD9F17C10.jpg
Ofenziva Turke nė Irakin Verior. Kėtu nė fjalė bėhet luft nė zonat kryekput tė banuara me Kurd.
Duke mos u thelluar mė tepėr, me tė drejt apo pa tė drejt, atje vdiset!
Per mua nuk do te ishte e pazakonshme, nese nje dite Turqine te gjeje fati i Jugosllavise. Ne mes te kurdeve dhe turqeve kane ndodhur ato gjerat te cilat e pamundesojne nje bashkejetese edhe ne qofte se keta dy popuj detyrohen edhe 500 vjet te ndajne te njejtin shtet. Per krahasueshmerine e konfliktit kurdo-turk me ate serbo-shqiptar mendoj se eshte kohe e gabueshme te diskutohet.

Pupi
24-02-08, 19:56
Vetėm tė mos i ngatrrojm gjėrat!
Turqia ėshtė njė Mikė i madhė i Shqiptarėve, E njohu Republiken e Kosovės pa asnjė hezitim mė tė voglin, nga dhe i jemi falenderues.
Mu nga kjo qė Turqia ėshtė njė Mike e Shqiptarėve, dhe nga ajo qė neve shqiptarėve me shekuj na ėshtė privuar Liria, pikėrisht tash duhet tė flasim.
Kritikat e miqėve nuk jan edhe njėherit armiqėsi, por ato si kritika duhet tė kuptohen pėr korigjime tė mundshme.
Turqia nuk guxon tė shkel Kurdėt nė atė mėnyr qė tė zhduk kėtė popull.
Turqia duhėt tė bisedoj me ta, kurdėt e pranojn turqin si shtet tė tyre dhe kan bėrė shumė si qytetarė lojal. ishin pikėrisht kėta kurdėt nė luftėra tė ndryshme qė ka bėrė Turqia qė u vunė vullnetarisht nė rreshtat e para tė frontit.
Nėse njė popull e dėnon historia, kjo nuk don tė thotė qė edhe ta humbėsh fare, Turqėt dhe Kurdėt duhėt tė gjejn njė gjuhė qė tė krijojn Miqėsi tė pėrhershme. kjo u ndihmon tė dyja palėve.
Nuk mund, dhe nuk guxon tė injorohet njė popull qė nė botė numron mbi 20 milion tė shpėrndar nė shumė shtete tė botės.
Andaj edhe kėshillė Mikut (shih Temen Kurdistani- e vėnė nė thonjėza).

Guri i madh
24-02-08, 21:56
Titulli: "Kurdistani" dhe lufta, sa kanė tė drejta populli kurd nė regjion


populli kurd ėsht nji nder popujt ma te vujtur nė globin toksor kjo qka turqia po ben me kurdit ėsht gjenocid

ishim disa shqiptar ne nji lokal te qytetit dhe erdhi nji kurd si ka hy nė der na ka urue pavarsin me zė shum tė lart , dhe pastaj filloj me tregue se si avionet e turqis granatojn ato kodra te zhveshura nė ato shpella qe i kan shtepia

po kisha lut at shqiptarin qe ishte si komandant i ktyre operacioneve ta vret pak ndergjegj,ja e te mos lufton per ata te cilet para nji shekulli jan sjell me neve sikur tani me kurdet kte ma tha aj kurdi se krejt kto operacione i udh,heq nji turk me prejardhje shqiptare

luckyman
24-02-08, 22:26
Mė vjen keq prej Kurdve,sidomos ne Shqiptaret e dimė mirė se ēka do te thotė luft,gjenocid,shfarosje e nje populli etj.etj.

Me e kqyr holl e holl :biggrin:,Turqis kamė deshirė ti uroj vetem keso trazirash,destabilizime,luftra,teror, pėr arsye se do te jetė ky popull (i keq) sa me larg bashkimit Evropjan!!

arton bala
26-02-08, 12:43
Vetėm tė mos i ngatrrojm gjėrat!
Turqia ėshtė njė Mikė i madhė i Shqiptarėve, E njohu Republiken e Kosovės pa asnjė hezitim mė tė voglin, nga dhe i jemi falenderues.
Mu nga kjo qė Turqia ėshtė njė Mike e Shqiptarėve, dhe nga ajo qė neve shqiptarėve me shekuj na ėshtė privuar Liria, pikėrisht tash duhet tė flasim.
Kritikat e miqėve nuk jan edhe njėherit armiqėsi, por ato si kritika duhet tė kuptohen pėr korigjime tė mundshme.
Turqia nuk guxon tė shkel Kurdėt nė atė mėnyr qė tė zhduk kėtė popull.
Turqia duhėt tė bisedoj me ta, kurdėt e pranojn turqin si shtet tė tyre dhe kan bėrė shumė si qytetarė lojal. ishin pikėrisht kėta kurdėt nė luftėra tė ndryshme qė ka bėrė Turqia qė u vunė vullnetarisht nė rreshtat e para tė frontit.
Nėse njė popull e dėnon historia, kjo nuk don tė thotė qė edhe ta humbėsh fare, Turqėt dhe Kurdėt duhėt tė gjejn njė gjuhė qė tė krijojn Miqėsi tė pėrhershme. kjo u ndihmon tė dyja palėve.
Nuk mund, dhe nuk guxon tė injorohet njė popull qė nė botė numron mbi 20 milion tė shpėrndar nė shumė shtete tė botės.
Andaj edhe kėshillė Mikut (shih Temen Kurdistani- e vėnė nė thonjėza).

Pajtohem plotesisht me ty, Pupi.
Edhe une e kam mendimi, kritika ndaj Turqise ne keto pikat tua edhte ne rend te pare nje dashamiresi per vet Turqine. Turqia problemin me kurdet nuk mund te zgjedhe ushtarakisht. Sa me gjate qe zgjate kobfrontimi ushtarak i kurdeve aq me shume do te ngritet nacionalizmi ne Turqi. Nacionalizmi njeh variacione shume te demshme per nje shoqeri si Turqia e cila ne te vertete nje komb turk nuk njeh, por vetem nje perzierje nga shume kombesi. Ketu e shoh fatalitetin e politikes aktuale turke per zgjidhje ushtarake te problemeve te tilla.

Perndryshe m“duket se as turqit e as kurdet nuk njohin kulture apo nje te kaluar te duhur per te qene ne gjendje per te zgjedhur problemet me dialoge e zemergjeresi. Keshtu qe edhe rruga joushtarake duket nganjehere te jete nje utopi.

>>{SpOnGeBoB}<<
27-02-08, 18:34
Mė vjen keq prej Kurdve,sidomos ne Shqiptaret e dimė mirė se ēka do te thotė luft,gjenocid,shfarosje e nje populli etj.etj.

Me e kqyr holl e holl :biggrin:,Turqis kamė deshirė ti uroj vetem keso trazirash,destabilizime,luftra,teror, pėr arsye se do te jetė ky popull (i keq) sa me larg bashkimit Evropjan!!

Ev karamel njeri. Bota po thote qe rasti Kosoves eshte papresendan, perveq rusve, moldavkave edhe do vendeve ku prodhohen karamelat pa kualitet e dalin karamelat krahasojne shqiptaret me turq e kurd.

Bjeshka1
25-03-08, 14:39
Para pak ditesh kurdet dulen te festojne vitin e ri te tyre,por policia turke ne menyre me bruatale i rrahi dhe i burgosi. Kurdet e mjere,noshta e fitojne nje shtet te vogel ne Irak, se siē duket ashtu, ashtu, ky shtet ka per tu ndare me se paku ne 3 pjese... Nje shia, nje suni,dhe nej kurd.

Preshevar
25-03-08, 14:47
Para pak ditesh kurdet dulen te festojne vitin e ri te tyre,por policia turke ne menyre me bruatale i rrahi dhe i burgosi. Kurdet e mjere,noshta e fitojne nje shtet te vogel ne Irak, se siē duket ashtu, ashtu, ky shtet ka per tu ndare me se paku ne 3 pjese... Nje shia, nje suni,dhe nej kurd.

Qeshtu ta mer mendja ty. Sa kosova a do t'ndahet ? Qaq Iraku !

Guri i madh
25-03-08, 14:51
Qeshtu ta mer mendja ty. Sa kosova a do t'ndahet ? Qaq Iraku !po po kurdit kan me formue shtetin e tyre

Preshevar
25-03-08, 14:56
po po kurdit kan me formue shtetin e tyre

Pode, pse qka thash une ?!...

hasanmehmeti
25-03-08, 20:16
Para pak ditesh kurdet dulen te festojne vitin e ri te tyre,por policia turke ne menyre me bruatale i rrahi dhe i burgosi. Kurdet e mjere,noshta e fitojne nje shtet te vogel ne Irak, se siē duket ashtu, ashtu, ky shtet ka per tu ndare me se paku ne 3 pjese... Nje shia, nje suni,dhe nej kurd.

Mos fol keshtu Bjeshka sepse per Pupin del ky mendimi yt si nje mendje jo e shendosh.Ke Kujdes.
Edhe une ne pikpamjen time politike te keti vendi kam nje opcion qe e prononcove ti, eshte e mundshme nje gje e tille.Lidhjet Amerikano-Engleze me Kurdet jane ber evidentet ne konfliktin e tashem Turko-Kurd me shitje armesh nga Pushtuesit e Irakut tek Kurdet.
Sa do kete sukses kjo tek pjesa Turke qe Kurdet ta marrin ndoj pjese une mendoj shume pak pasi Turqit jane shume nacionaliste ne keto gjera, sikur pak me fetar te ishin do kishte nje tolerance me te madhe me Kurdet dhe nje Integrim te tyre.Ndersa nje mundesi e mire eshte qe Kurdistani te lulezoj ne pjesen e Irakut edhe pse dihet se kjo gje Vendeve Arabe atje nuk i pershtatet te krijohen minishtete ne vendet e tyre.

Mbetet te shifet si po rrjedhe politika Amerikane atje dhe jetegjatesia e saj.

Bjeshka1
25-03-08, 22:07
Mue qendrimet e Pupit me pelqejne dhe i lexoj me kenaqesi,por nuk do te thot qe duhet te kemi nje mendim per ēdo problem ne kete bote. Kurdet jane popull i vuajtur dhe ne mesin e shteteve qe nuk njohin te drejta popujve te tjere e as as atij te vet, dhe per kete e kan shume veshtire. Por nese Amerika terheqet nga Iraku, ai shet coptohet dhe ska njeri qe e iparasheh fundin e tragjedise. Ketu kan kurdet nje shans.Ngjarjet e diteve te fundit ne Basra jane udhetregues i asaj qe e pret Irakun.

Do te doja qe ne krej boten te jete paqe dhe se gjith popujt te ken liri e poashtu edhe shtet te vetin, por me duket qe jemi larg kesaj, sidomos ne ate brez qe quhet " Brezi jeshil". Popuj te medhej a te vegjel, nuk ka rendesi, te gjithe duhet te kene nje shtet te vetin. Nese kan Mali i Zi,Andora, Vatikani, ........., duhet te gjithe ta gezojne kete te drejte. Perndryshe na shkelin Kina, India, Amerika.

Pupi
25-03-08, 22:16
Mos fol keshtu Bjeshka sepse per Pupin del ky mendimi yt si nje mendje jo e shendosh.Ke Kujdes.
Edhe une ne pikpamjen time politike te keti vendi kam nje opcion qe e prononcove ti, eshte e mundshme nje gje e tille.Lidhjet Amerikano-Engleze me Kurdet jane ber evidentet ne konfliktin e tashem Turko-Kurd me shitje armesh nga Pushtuesit e Irakut tek Kurdet.
Sa do kete sukses kjo tek pjesa Turke qe Kurdet ta marrin ndoj pjese une mendoj shume pak pasi Turqit jane shume nacionaliste ne keto gjera, sikur pak me fetar te ishin do kishte nje tolerance me te madhe me Kurdet dhe nje Integrim te tyre.Ndersa nje mundesi e mire eshte qe Kurdistani te lulezoj ne pjesen e Irakut edhe pse dihet se kjo gje Vendeve Arabe atje nuk i pershtatet te krijohen minishtete ne vendet e tyre.

Mbetet te shifet si po rrjedhe politika Amerikane atje dhe jetegjatesia e saj.

Shih shih ky si thumbon njerzit, Pupi po thoja sje mendje shėndosh.
Po jo ore, s'thash unė ashtu(jo bash ashtu)!
Ahaaaa!
Vendeve arabe nuk po ju pėrshtatka tė krijohėn "mini shtete" Pėr vėllaun islam qenka minishtet 20 e kusur milion banor tė kenė tė drejtėn e tyre tė vetvendosjes ?!
Shiqo Hasan, Histroia njeh mė parė Kurdistanin (mesopotamia e dikurshme) se sa Irakun.
Iraku ėshtė njė hiq, nga njė hiq i krijuar dhe mbetet njė hiq!

hasanmehmeti
25-03-08, 22:50
Pse tregohesh kaq i distancuar tani hahaha, ste thumbova aman mendimin tend e citova.

Mos harro se paske harruar historin e hajt , Iraku dhe Bagdati eshte zemra e Babilonis , madje edhe nje qytet ke afer bagdatit po me kete emer.Dihet tash qe keto vende si mesapotamija dhe babilonija kane nje histori po aq te njejt sa e njofim ne mos harro, mos degrado dike per te ngritur tjeterin , se historia na bjen boksa fetyres ;).Si mund ta quash nje hiq aman .
Nese per neve duken 10000 metra katror diqka e madhe atje nuk duket, zgjeroje horizontin.

premium
25-03-08, 22:54
Ne Turqi jane 20 milion Kurd , ndersa Turqia numerohet me 70 milion.
Aspak nuk eshte e ngjajsme situata sikur qe ishte Kosoves dhe Serbise.
Serbet nga serbia vritnin Kosovaret dhe ne fund thuanin mbytem teroristat, me ne fund Serbija vet doli terrorist.
Ndersa situata mes Turqise dhe Kurde , ketu eshte te kunderten.. Kurdet kryenin terror ndaj nje shteti Turk,, duke e montuar lloj lloj bombe ne mesin e popullates civile. Keto veprimet nuk kryheh me hakmarje ndaj popullit civile?
Pika e dyte eshte qeshtja qe Kurdet (PKK) JANE SHPALLUR NJE DIVIZION terroriste te njohur nga bota.
Turqia eshte nje fuqi atlantike te NATOs keshtu qe jane stdhetare te forte qe nuk e pranojne shkeputjen e tokave te tyre te pranuar ne Lozane te Austrise nga tere Bota.
--Turqia edhe nje lufte kishte ne vitet 1915 te sulmuar nga shtetet e fuqishme nga Anglia dhe Franca, qe nuk kane patur sukses te depertonin luften e Canakkales.
Tani jane te furnizuar me armatime me te persosura nga teknologjia Amerikane.
-- Nga populli Kurd me vjen keq vetem se jane nje popull muslimane , dhe jane te mashtruara nga tjeter shtet te vure gishtin ne kete lufte.

Pupi
25-03-08, 23:02
Kurdet nuk ishin musliman, kurdet jan bėrė musliman (nėse jan bėrė si duhet, sa duhet)
Po ky nuk ėshtė halli im, se a janė apo s'janė ata musliman.

Hasan:
Iraku si shtet u gdhi mbrenda nate nga fuqia e at'hershme Osmane nė regjion. Dhe u ndėrtua mbi gėrmadhat e Babilonis dhe Mesopotamis.
dhe se marrveshja e fundit pėr tu njohur njė lloj administrimi kurdėve nė rajon u shkel, dhe as duan tė dijn pėr tė vllezėrit fqinjė.

premium
25-03-08, 23:08
Mė vjen keq prej Kurdve,sidomos ne Shqiptaret e dimė mirė se ēka do te thotė luft,gjenocid,shfarosje e nje populli etj.etj.

Me e kqyr holl e holl :biggrin:,Turqis kamė deshirė ti uroj vetem keso trazirash,destabilizime,luftra,teror, pėr arsye se do te jetė ky popull (i keq) sa me larg bashkimit Evropjan!!
Ti jaran mendo sa don te keqen e Turqise,,, vetem diqka mos haroo!!
Turqia ka mbrojtur Shqiperine nga Greket.
Turqia e keqe kishte bere te ditur Grekut '' Nese preket Shqiperia ... eshte e prekur edhe Turqia.

Bjeshka1
26-03-08, 09:07
Ishte fjala per problemin KURDO-TURK, kurse disa ketu menjehere e kthejne ne ēeshtje fetare. Rrezik eshte kur ēdo gje shihet nepermes te fese. Edhe neve na quanin serbet terorist, ashtu si edhe tuku i quan kurdet..Edhe neve na kishin roberua, ashtu si edhe turku kurdet... Kurdet luftojne per liri dhe asesi nuk ka kush te drejte ti quaj terorist, e sidomos shqiptari ska te drejte.
Turqia se bashku me shtett sllave ne marrveshje dhe kordinim dhe me bekimin e e Evropes se vjeter na coptuan e na shkatrruan. Vetem njerzit qe kan probleme mund te quajne mik nje vend qe te mban ne roberi 500 vjet. Flas per Selxhuket(Perendorine Otomane) dhe jo per turqit e sotem... Shpresoj qe edhe nje popudh i madh siē jane kurdet nje dite te gezojne lirine si popujt tjere. Shansin e kan ne shkatrrimin e Irakut, se Turqia kurr ska per tu dhene kete te drejte.. Por dalngadale.... Njehere nje Kurdistan i vogel, pastaj del edhe nonje si Kosve...

premium
26-03-08, 13:48
Ishte fjala per problemin KURDO-TURK, kurse disa ketu menjehere e kthejne ne ēeshtje fetare. Rrezik eshte kur ēdo gje shihet nepermes te fese. Edhe neve na quanin serbet terorist, ashtu si edhe tuku i quan kurdet..Edhe neve na kishin roberua, ashtu si edhe turku kurdet... Kurdet luftojne per liri dhe asesi nuk ka kush te drejte ti quaj terorist, e sidomos shqiptari ska te drejte.
Turqia se bashku me shtett sllave ne marrveshje dhe kordinim dhe me bekimin e e Evropes se vjeter na coptuan e na shkatrruan. Vetem njerzit qe kan probleme mund te quajne mik nje vend qe te mban ne roberi 500 vjet. Flas per Selxhuket(Perendorine Otomane) dhe jo per turqit e sotem... Shpresoj qe edhe nje popudh i madh siē jane kurdet nje dite te gezojne lirine si popujt tjere. Shansin e kan ne shkatrrimin e Irakut, se Turqia kurr ska per tu dhene kete te drejte.. Por dalngadale.... Njehere nje Kurdistan i vogel, pastaj del edhe nonje si Kosve...
Shume normale eshte nga ana e juaj te shpreheni me keto fjale injorance.
Ndersa ne muslimanet me historine e otomaneve jemi te informuar ndryshe.

Bjeshka1
26-03-08, 17:37
Populli kurd jane musliman(jo fundamentalist si ju disa ketu), por i kan ndare ne tri shtete dhe i shtypin e i lene te prapambetur. Ua bejne ashtu sic na e kan bere ne serbi e me pare turku, ose edhe gerku ne jug. Nuk u jipet e drejta ne shkollim dhe i konsiderojne si qytetar te kl. te dyte. Der dje skan guxuajtur as te deklarohen si kurd e as te permendin gjuhen kurde. Para pak ditesh deshten te festojne Vitin e Ri qe eeshte ne traditen etyre, por policia i torturoi i rrahi dhe i burgosi me qindra kurd.

Edhe une rrjedh nga familje muslimane,por fene nuk e praktikoj ashtu si eddhe shumica e shqiptarve. Une kete e them haptas. Sidoqofte i di brezat dhe te kaluaren. Fundamentalistet nuk i kam ne qef, ēfardo feje qe te jene, se veē rreziqe sjellin.

Per kurdet kam simpati se vuajne njejte si kombi im. Shpresoj se se shpejti do te gezojne liri si gjithe popujt tjere. Se ēka mesoni ju neper shkolla fetare, eshte puna juaj, por ajo ka dallim te madh me tjerat dhe eshte larg realiteti. Keshtu mendoje une. Secili ka te drejte te perdore llogjiken e vet, por jo edhe dhunen per te bindur te tjeret.

hasanmehmeti
27-03-08, 00:37
Kurdet nuk ishin musliman, kurdet jan bėrė musliman (nėse jan bėrė si duhet, sa duhet)
Po ky nuk ėshtė halli im, se a janė apo s'janė ata musliman.

Hasan:
Iraku si shtet u gdhi mbrenda nate nga fuqia e at'hershme Osmane nė regjion. Dhe u ndėrtua mbi gėrmadhat e Babilonis dhe Mesopotamis.
dhe se marrveshja e fundit pėr tu njohur njė lloj administrimi kurdėve nė rajon u shkel, dhe as duan tė dijn pėr tė vllezėrit fqinjė.

A bre Pupi, po qka ka lidhje qe u gdhi si shtet brenda nate, keshtu u gdhine edhe shume principata ne kohen e Ilirive, neve edhe pse jemi Dardani me nje fjale kemi prejardhjen nga Iliret, e njejta eshte edhe me Irakianet ata jane popull autokton aty ,pamarreparasysh se kush ka qene Khalife ateher ai osman apo arab dhe si iu nderrua emri vendit. Dhe eshte e padrejte te thuhet jane vetem nje hiq,se me nje fjale nese ben keshtu na ben edhe popullin dardan nje hiq ne tokat Ilire nese edhe ashtu terhiqet nje paralele, po qe do qe mosnjohja jote e historis se Popullit atje eshte e madhe.
Thua u ndertua mbi germadhat e Babilonis , thuaj se keta ishin ardhacak aty, normal qe edhe shqiperia eshte ndertuar mbi germadhat Ilire ateher , Kosova etj ne ballkan.

Per nje Histori jasht egos njerezore :biggrin:
hasani

premium
27-03-08, 11:51
Populli kurd jane musliman(jo fundamentalist si ju disa ketu), por i kan ndare ne tri shtete dhe i shtypin e i lene te prapambetur. Ua bejne ashtu sic na e kan bere ne serbi e me pare turku, ose edhe gerku ne jug. Nuk u jipet e drejta ne shkollim dhe i konsiderojne si qytetar te kl. te dyte. Der dje skan guxuajtur as te deklarohen si kurd e as te permendin gjuhen kurde. Para pak ditesh deshten te festojne Vitin e Ri qe eeshte ne traditen etyre, por policia i torturoi i rrahi dhe i burgosi me qindra kurd.

Edhe une rrjedh nga familje muslimane,por fene nuk e praktikoj ashtu si eddhe shumica e shqiptarve. Une kete e them haptas. Sidoqofte i di brezat dhe te kaluaren. Fundamentalistet nuk i kam ne qef, ēfardo feje qe te jene, se veē rreziqe sjellin.

Per kurdet kam simpati se vuajne njejte si kombi im. Shpresoj se se shpejti do te gezojne liri si gjithe popujt tjere. Se ēka mesoni ju neper shkolla fetare, eshte puna juaj, por ajo ka dallim te madh me tjerat dhe eshte larg realiteti. Keshtu mendoje une. Secili ka te drejte te perdore llogjiken e vet, por jo edhe dhunen per te bindur te tjeret.
Bjeshka, edhe une te them rrjedhi nga nje familje krishtere .. genjej dhe propagandoj fejen.
Duhet te kesh me dituri , sepse kur nuk ishe muslimane.
Nuk ka qka te dhimen Kurdet ty .. ata jane popull musliman,, po shihet ne debate si mendon per muslimanizmin. Te marim nje shembull ... te ishte ne konflikt Kurdet me Greqine? .. ti do perkrahte luften e Grekut me sigurti... Kjo thuhet politika e juaj eshte :-)

Pupi
27-03-08, 15:02
A bre Pupi, po qka ka lidhje qe u gdhi si shtet brenda nate, keshtu u gdhine edhe shume principata ne kohen e Ilirive, neve edhe pse jemi Dardani me nje fjale kemi prejardhjen nga Iliret, e njejta eshte edhe me Irakianet ata jane popull autokton aty ,pamarreparasysh se kush ka qene Khalife ateher ai osman apo arab dhe si iu nderrua emri vendit. Dhe eshte e padrejte te thuhet jane vetem nje hiq,se me nje fjale nese ben keshtu na ben edhe popullin dardan nje hiq ne tokat Ilire nese edhe ashtu terhiqet nje paralele, po qe do qe mosnjohja jote e historis se Popullit atje eshte e madhe.
Thua u ndertua mbi germadhat e Babilonis , thuaj se keta ishin ardhacak aty, normal qe edhe shqiperia eshte ndertuar mbi germadhat Ilire ateher , Kosova etj ne ballkan.

Per nje Histori jasht egos njerezore :biggrin:
hasani

Ca thua ore ti.
Ja lexo kėtė se ti gjermanisht:
Die Kurden sind wie die Juden das ältestes Volk der Region. Ihre Geschichte geht bis 5000 Jahre zurück. Die Geschichte der Kurden hat leider auch ähnliche negative Züge wie das jüdische Volk. Besonders bei der Geburt und Expansion des Islam wurden diese beiden Völker fast ausgerottet. Als Arabo-islamische Divisionen die Kurdenstadt Amed, -die Türkei hat alle kurdischen Namen türkisiert, und aus Amed Diyarbakir gemacht,- aufnahmen, ermordeten sie fast die gesamten Einwohner. Die Kurden kämpften vergeblich hundert Jahre lang gegen islamischen Vormarsch und wurden sie zwangsweise islamisiert. Da diese Islamisierung sehr gewaltsam war, und sie nicht wie die Türken den Islam freiwillig übernommen hatten, haben die orthodox muslimischen Kurden auch heute noch eine permanent kritische Haltung gegenüber dem Islam. Schon bei den Alleviten und Jeziden gibt es keine Gemeinsamkeit mit dem Islam. Die Jeziden sind Zarathustra-Anhänger, und die allevitischen Kurden haben neben Grundzügen Zarathustras auch Elemente der jüdischen, christlichen und islamischen Religionen übernommen.


Pra Iraku u ngrit vetėm sa pėr tė mos lejuar qė nė rajon te ketė shtet Kurd!

Ēfar flet pa lidhje ti ore me kėto "paralelet" tua. Ti ja futėn ashtu si ta don qejfi gjithmonė.
Shqiptarėt , Ilirėt e kėso gjėrash.
Tema ėshtė Kudistani.

Ku e ke hallin kėtu ?
Duhet apo nuk duhėt tė kenė Kurdėt mė shumė tė drejta, kaq unė dua tė dijė!

hasanmehmeti
27-03-08, 15:39
Ca thua ore ti.
Ja lexo kėtė se ti gjermanisht:


Pra Iraku u ngrit vetėm sa pėr tė mos lejuar qė nė rajon te ketė shtet Kurd!

Ēfar flet pa lidhje ti ore me kėto "paralelet" tua. Ti ja futėn ashtu si ta don qejfi gjithmonė.
Shqiptarėt , Ilirėt e kėso gjėrash.
Tema ėshtė Kudistani.

Ku e ke hallin kėtu ?
Duhet apo nuk duhėt tė kenė Kurdėt mė shumė tė drejta, kaq unė dua tė dijė!

hahaha qenke nxehur kot Pupi, kjo eshte si rrjedhoj e gabimit tend qe Irakianet i quan nje HIQ.Kete teze tenden desha ta hudhe poshte se eshte mendim egoje e jo historie.:biggrin: interesohu po aty mbi historin e irakianeve se ata jane autoktone dhe pasardhes Babilonasish.

Sa i perket kurdeve nuk kame thene asnjeher se ata nuk duhet te kene nje shtete apo te drejtat e tyre , lexoj mendimet e mija me heret qe isha ne pajtime me Bjeshken,sa i perket hallit skam halle une vetem po mundohem ti korigjoj gabimet tua.Se une me shume se ti i dua myslimanet (ne kete rast kurdet):wink:

Pupi
28-03-08, 21:50
hahaha qenke nxehur kot Pupi, kjo eshte si rrjedhoj e gabimit tend qe Irakianet i quan nje HIQ.Kete teze tenden desha ta hudhe poshte se eshte mendim egoje e jo historie.:biggrin: interesohu po aty mbi historin e irakianeve se ata jane autoktone dhe pasardhes Babilonasish.

Sa i perket kurdeve nuk kame thene asnjeher se ata nuk duhet te kene nje shtete apo te drejtat e tyre , lexoj mendimet e mija me heret qe isha ne pajtime me Bjeshken,sa i perket hallit skam halle une vetem po mundohem ti korigjoj gabimet tua.Se une me shume se ti i dua myslimanet (ne kete rast kurdet):wink:
Jo more sjam nxe. Unė nuk nxehem kurrė Hasan!
Sa duket atė tė shkruaren (citatin)gjermanisht se paske kuptuar sa duhet ,apo fare hiq.
Normal qė ata janė autokoton, ama kjo nuk ndryshon asgjė nga ajo pėr tė qenė edhe mė tej HIQA.
Dhe se i duake muslimanet edhe kjo pėr mua nuk ėshtė asgjė e re, duaj more qy pash zoten edhe ti.
Por se ama se kam tė qart si mendon ti me kėtė "dashnin" tėnde.
Turqit, Iranianet, Sirianet, dhe Iraku e kan coptur "vėllaun".