PDA

View Full Version : A duhet te jemi aktiv apo pasiv me rrethanat


Linka_pz
25-02-08, 16:38
Si mendoni se duhet te jemi ,Aktiv apo Pasiv me rrethanat ....
duke e patur parasysh, se ne ditet e sotme verehet Pesimizmi ne njerezit ne pergjithesi ?!

Tek njerezit shihet me shume se jane Demotivuar nga Jeta ,shihet qe me shume jetojne sa per te thene se Jetojne !!

Cfare mendoni ju ,duke u nisur nga vetja juaj....mendoni se
duhet lene veten ne MESHIRE TE ZOTIT .....apo duhet bere perpjekje per te permiresuar dhe te jemi shkaktare te disa proceseve te nderlikuara ,qe mund te permiresojne
situaten ?!

Diskutime te kendshme !

teutaA
05-06-08, 00:57
ehh meshira e zotit

mendoj se vetem ne raste ku nuk ke rrugdalje duhet te mbetesh ne meshir te zotit por keto rrrethana ku ne jetojm duhet te dim qe njerzit na i kan krijuar andaj do thosha qe duhet te jemi gjdo njeri me optsimist dhe me aktiv nese mendojm te ndryshojm diqka ne rrethin ku gjindemi

luna
06-06-08, 22:14
Tung
Mendoj se pa mar parasysh situaten ne te cilen ndodhemi duhet te jemi sa ma aktiv, pasi qe me pasivitet s'ka kurfar ndryshimi a ne rast se mundohemi sigurisht qe arrinsynimin tuaj.

Amina
07-06-08, 19:07
Ne sigurt kemi njefar pergjigjesie per te gjitha gjerat ne jete. Keshtu qe kemi njefar pergjigjesie edhe ndaj jetes vete.
Mendoje se duhet te luftojm,dhe te mos dorezohemi edhe pse rreziku eshte me i madh te demotivohemi . Njerezit ne pergjithesi kan qef rehatin, dhe duan te arrin diqka me me pak mund.
Po e sigurt eshte se te jesh pasiv nuk arrin asgje, e keshtu qe te jesh me aktiv , edhe ne qofte se deshton, me ne fund do te thua "I did my best!". Keshtu qe shume mund, e sigurt dalim ni dite ne drite heheh

Alkimisti_ch
08-06-08, 22:28
Kur i pash afishimet krejte te gjinise femore deri tash u binda se gjinia femrore eshte perher me aktive. Eshte nje teme interesante kjo qe kerkon nje vemendje te veqante. Mua me brengos veqmas kjo dukuri ne shoqerin shqiptare qe nuk merziten shume sikur me i pas punt me se mir veq botes. Psh. vitin e kaluar kam qendur nje kohe te gjat ne Kosove, gjeja me e shemtuar dhe me e merzitshme qe me ka penguar ishte mungesa e rrymes dhe une habitesha se si njerzit atje kete e merrnin si nje dukuri normale edhe benin nje jete shume pasive. Une duke pare kete kaos jam munduar te aktivizohem por me besoni se e kisha te pamundur te mbledhi njerz rreth vetes sepse ata tashme ishin mesuar te jen PASIV dhe shume shpejt gjenin nje arsye, edhe pse e dinin se keshtu nuk eshte mire.
Kjo me brengos shume, sepse une vazhdoj te besoj se gjerat qe na rrethojne mund te ndryshohen vetem nga faktori njeri por jo duke qen pasiv.

Urata
16-06-08, 02:54
O keto lloj tema ma keputin shpirtin oj Linka e Prizrenit...!

Ajnshtajni kish pas thene ktyne herave se "asgje nuk e shkaterron njeriun me shume sesa inaktiviteti fizik"

Papunesia/fukaralleku jane brejtės te ekzistences... andaj veprimtaria eshte e domosdoshme, perndryshe t'proneson plogeshtia e cila shkakton atrofi dhe merzit e padurushme 'varrosin' vullnetin per vazhdimesi jete....! E mundesit per veprimtari n'Kosove i dime te gjithe...!!!!!


...eshte kohe e pakohe me njerez pa njerezillek! .. e ku/kah t'ia ngjesin populli im i shumevuajtur...?!

turisti
18-06-08, 13:11
O keto lloj tema ma keputin shpirtin oj Linka e Prizrenit...!

Ajnshtajni kish pas thene ktyne herave se "asgje nuk e shkaterron njeriun me shume sesa inaktiviteti fizik"

Papunesia/fukaralleku jane brejtės te ekzistences... andaj veprimtaria eshte e domosdoshme, perndryshe t'proneson plogeshtia e cila shkakton atrofi dhe merzit e padurushme 'varrosin' vullnetin per vazhdimesi jete....! E mundesit per veprimtari n'Kosove i dime te gjithe...!!!!!


...eshte kohe e pakohe me njerez pa njerezillek! .. e ku/kah t'ia ngjesin populli im i shumevuajtur...?!

Populli duhet filluar pa dyshim se pari nga -oborri i vet- me " aktivitete fizike " ............

Urata
18-06-08, 22:27
Populli duhet filluar pa dyshim se pari nga -oborri i vet- me " aktivitete fizike " ............


"cope" e vogel oborri...nevojat jane t'medha dhe per me shume...

Alkimisti_ch
18-06-08, 23:09
O keto lloj tema ma keputin shpirtin oj Linka e Prizrenit...!

Ajnshtajni kish pas thene ktyne herave se "asgje nuk e shkaterron njeriun me shume sesa inaktiviteti fizik"

Papunesia/fukaralleku jane brejtės te ekzistences... andaj veprimtaria eshte e domosdoshme, perndryshe t'proneson plogeshtia e cila shkakton atrofi dhe merzit e padurushme 'varrosin' vullnetin per vazhdimesi jete....! E mundesit per veprimtari n'Kosove i dime te gjithe...!!!!!


...eshte kohe e pakohe me njerez pa njerezillek! .. e ku/kah t'ia ngjesin populli im i shumevuajtur...?!

Pajtohem plotesishte me kete Urata si edhe me faktin qe ne Kosove mundesite jane teper te kufizuara. Por nese do te filloja te numroja se perse jan mundesit te atilla ateher do te kuptojme se ka shume shkaqe dhe pasoja qe i kemi trashguar nga rrethanat ecaktuara te kohes por sikur ka edhe nje neglizhence e papergjegjshmeri totale qe vie nga ana disave individeve te caktuar qe kan ndonje pozite, e qe tregohen kinse po punojne dhe jane aktive.

Kam pershtypjen se te ne me shume mbizotron pasiviteti bile edhe argumenti per te arsyetuar kete veprim eshte i rrufeshem e per mua kjo eshte e pajustifikueshme. Edhe tek ata qe jane te punsuar verehet nje pasivitet dhe munges e seriozitetit ne pune.

Mund te ju sjell edhe raste konkrete por nuk do futem ne emra ngaqe nuk jetoj vete atje dhe ska kuptim: Kisha pune ne nje zyre komunale dhe ishte orari i punes 14.30 min. Shkova te kerkoj zyren ne fjale, dera ishte e mbyllur. Ateher e pyeta personin qe rrinte te dera se ku mund te gjindet ky person? Ai ma ktheu se a kam shikuar ne zyre. Thash po, por dera eshte mbyllur. Ateher ai me tha nese nuk eshte ne zyre eja pas meje se ketu duhet te jete ai. Dhe kur futem aty personi ne fjale ishte aty brenda ne nje zyre tjeter e bashke me te ishin edhe nja 4 persona tjere e te cilet nuk dukeshin mire nga tymnaja e duhanit, dhe me te hapur dera kur pane se une nuk isha ndonje femer vazhduan muhabetin e tyre sipas qejfit duke bertitur e folur qe te gjithe pernjiher e duke i perzier ēajat e zinje katran. Kjo gje me sjelli ne kujtim ata filmat amerikan te kaubojve tek luanin bixhoz e pinin raki deri ne dehje...dhe per zotin me besoni se une nga habia nuk e dija se per ēka isha shkuar. Thjesht sikur ishte nje solidarizim i vetekuptueshem, dhe une per nje qaste preferova te jem pasiv, sepse ndjehesha shume i vetmuar per te mos then veē dynjase...dhe a e din pse isha shkuar une aty... Une isha shkuar te kerkoja bashkepunim /ndihme per te organizuar menjanimin e plehrave ne lagje bashke me banoret me te cilet qe me pare kisha biseduar...

Natyrisht se ata nuk me kryne punen dhe vazhduan me lojen e tyre duke then se tjeterkush eshte kompetent. E une i mllefesour u ktheva tek banoret dhe ju thash megjithate ne duhet te e bejme kete vete.... ata sikur e dinin dhe filluan te qeshin duke me then se ketu eshte Kosove e nuk shkon qysh po mendon ti po leje kete muhabet....

Ishte e veshtire por mbeta i vetmuar, vetem pse desha te pastroj ambientin nga plehrat qe kundermonin er te pakendeshme, vetem se desha te jem AKTIV...

wow se e paskam zgjat shume e qenkam hiperaktivizu.....

Domira
19-06-08, 11:03
Pajtohem plotesishte me kete Urata si edhe me faktin qe ne Kosove mundesite jane teper te kufizuara. Por nese do te filloja te numroja se perse jan mundesit te atilla ateher do te kuptojme se ka shume shkaqe dhe pasoja qe i kemi trashguar nga rrethanat ecaktuara te kohes por sikur ka edhe nje neglizhence e papergjegjshmeri totale qe vie nga ana disave individeve te caktuar qe kan ndonje pozite, e qe tregohen kinse po punojne dhe jane aktive.

Kam pershtypjen se te ne me shume mbizotron pasiviteti bile edhe argumenti per te arsyetuar kete veprim eshte i rrufeshem e per mua kjo eshte e pajustifikueshme. Edhe tek ata qe jane te punsuar verehet nje pasivitet dhe munges e seriozitetit ne pune.

Mund te ju sjell edhe raste konkrete por nuk do futem ne emra ngaqe nuk jetoj vete atje dhe ska kuptim: Kisha pune ne nje zyre komunale dhe ishte orari i punes 14.30 min. Shkova te kerkoj zyren ne fjale, dera ishte e mbyllur. Ateher e pyeta personin qe rrinte te dera se ku mund te gjindet ky person? Ai ma ktheu se a kam shikuar ne zyre. Thash po, por dera eshte mbyllur. Ateher ai me tha nese nuk eshte ne zyre eja pas meje se ketu duhet te jete ai. Dhe kur futem aty personi ne fjale ishte aty brenda ne nje zyre tjeter e bashke me te ishin edhe nja 4 persona tjere e te cilet nuk dukeshin mire nga tymnaja e duhanit, dhe me te hapur dera kur pane se une nuk isha ndonje femer vazhduan muhabetin e tyre sipas qejfit duke bertitur e folur qe te gjithe pernjiher e duke i perzier ēajat e zinje katran. Kjo gje me sjelli ne kujtim ata filmat amerikan te kaubojve tek luanin bixhoz e pinin raki deri ne dehje...dhe per zotin me besoni se une nga habia nuk e dija se per ēka isha shkuar. Thjesht sikur ishte nje solidarizim i vetekuptueshem, dhe une per nje qaste preferova te jem pasiv, sepse ndjehesha shume i vetmuar per te mos then veē dynjase...dhe a e din pse isha shkuar une aty... Une isha shkuar te kerkoja bashkepunim /ndihme per te organizuar menjanimin e plehrave ne lagje bashke me banoret me te cilet qe me pare kisha biseduar...

Natyrisht se ata nuk me kryne punen dhe vazhduan me lojen e tyre duke then se tjeterkush eshte kompetent. E une i mllefesour u ktheva tek banoret dhe ju thash megjithate ne duhet te e bejme kete vete.... ata sikur e dinin dhe filluan te qeshin duke me then se ketu eshte Kosove e nuk shkon qysh po mendon ti po leje kete muhabet....

Ishte e veshtire por mbeta i vetmuar, vetem pse desha te pastroj ambientin nga plehrat qe kundermonin er te pakendeshme, vetem se desha te jem AKTIV...

wow se e paskam zgjat shume e qenkam hiperaktivizu.....

Alkimisti te gjithe kemi qene ne nje menyre ose tjetren ne kete situate. Por mendoj se ke vepru shume aresyeshem edhepse nuk ke gezuar te drejten tende per te marre ndihmen.
Se paku ke provu rrugen normale per te realizu te drejten tende si qytetar.
Por mbasi nuk shkon, nuk shkon ske se cfare ben...jemi si jemi...

Ne shtete ku gjerat shkojne ndryshe dhe secili mban pergjegjesi per kete rastin tend nje artikull ne gazete kishte kry pune...Te ne rralle e kurre nuk ndodh kjo pune. A po i sheh gazetat kane filluar ti botojne padrejtesite neper ministri e tj, por as qe po i ben pershtypje dikujt...por jam e sigurte se do behet me mire vetem se po zgjat me teper...

turisti
19-06-08, 11:22
"cope" e vogel oborri...nevojat jane t'medha dhe per me shume...

Copa e madhe na jet ne fyt ( :biggrin: ),ashtu qe mjafton hap mbas hapit............ :smile:

p.s.

Asgje nuk na mundon si deshirat e tona e jo pakhere dhe na mbrapambetsojne..........

LABI
20-06-08, 14:31
Si mendoni se duhet te jemi ,Aktiv apo Pasiv me rrethanat ....
duke e patur parasysh, se ne ditet e sotme verehet Pesimizmi ne njerezit ne pergjithesi ?!

Tek njerezit shihet me shume se jane Demotivuar nga Jeta ,shihet qe me shume jetojne sa per te thene se Jetojne !!

Cfare mendoni ju ,duke u nisur nga vetja juaj....mendoni se
duhet lene veten ne MESHIRE TE ZOTIT .....apo duhet bere perpjekje per te permiresuar dhe te jemi shkaktare te disa proceseve te nderlikuara ,qe mund te permiresojne
situaten ?!

Diskutime te kendshme !


Citimin t'cilin e ke bere tek tema Thenie Filozofike , i jep pergjegje kesaj tematike:

"Qė tė bėsh nga njerez tė mirė qytetarė, duhet t“u japesh atyre mundesi qė tė zhvillojnė tė drejtat dhe tė plotėsojnė detyrimet e qytetarit. S.Smajlls ""


Qytetari i njemendet perballe zhvillimeve (sidomos kur ato shkojn kundrejt interesave dhe mireqenies se perbashkete - comonwealthit) NUK RRINE, QENDRON indiferent...Por e (bashk)ndjene dhe e ndane bashkepergjegjesine me bashkeqytetaret tjere .... Ne ato ambiente sociale ku apatia dhe anomia mbreteron, QYTETARI VDES , NDERSA NJERIU MBETET ... Pasi qe QYTETARI i njemendet nuk QENDRON INDIFERENT, PERBALLE NGJARJEVE, ZHVILLIMEVE, AKTUALITETEVE QE I BEJNE KEQ DHE E MBYSIN QYTETARIN (jeten e qytetarit) dhe KOMUNITETIT - QYTETARINE

Tani po t'ndalesh dhe te shikosh perreth ambientit (social) me t'cilin rrethohesh , ndervepron dhe jeton...Do ta kuptosh se sa indiferent , se sa te SHPERQENDRUAR , TE RRESHIQITUR nga AKTUALITETI eshte/jane QYTEARI/et KOSOVES .

Tani kur dhe kampioni Evropian filloj dhe kanalet tona televizive i kaploj sensacioni i ndeshjeve , kjo ANOMI , INDIFERENCE,VET-PERJASHTIM , MOS- NDARJE TE NDJENJES SE BASHKE PERGJEGJESISE --- sikurse u rifresku paksa , u ndru pak nga SERIALET dhe MEGA- TURBO SHOWET qe transmetohen ne tri kanalet nacionale ( RTK , KTV, RTV21) .

Po t'dalesh ne qytet dhe nese hedh shikimin nga kafiterit dhe restorantet (ne Kosove ) do te ballafacohesh me fenomenin tashmi te njohur KAFITERINOMANIA perplot me njerz - te drejtuar drejt ekraneve te medhaja qe keto lokale ju servojn klienteles se tyre... E sidomos kur tani ne keto ekrane i kane nxane nje ngjarje spektakulare nderkombetare "Kampionati Evropian" ... Njerzit tani edhe pse te zhytur ne nje apati te thelle kjo ngjarje ka bere , qe ai pak refleksion i pandergjegjeshem te shuhet po thuajse faree krejt ... Tani rruges, ne pune , ne zyre , pothuajse ne cdo hapesire-sociale ke mu ballafacu me te njejtin preokupim:
"""BASTORET , PROGNOZA dhe KUSH FITOJ, KUSH E DHA GOLLE, ME KONE JE , KUSH ESHTE MA I FORTI, KUSH DO T'SHKOJ NE FINALE, KUSH DO T'A FITOJ KAMPIONATIN !!!!!""

Ja se ku eshte qytetari , ne fakt njeriu i Kosoves. Pasiqe qytetari ne kete kontekst/realitet nuk ekziston ...

ShEjToNkA
27-06-08, 15:19
Si mendoni se duhet te jemi ,Aktiv apo Pasiv me rrethanat ....
duke e patur parasysh, se ne ditet e sotme verehet Pesimizmi ne njerezit ne pergjithesi ?!

Tek njerezit shihet me shume se jane Demotivuar nga Jeta ,shihet qe me shume jetojne sa per te thene se Jetojne !!

Cfare mendoni ju ,duke u nisur nga vetja juaj....mendoni se
duhet lene veten ne MESHIRE TE ZOTIT .....apo duhet bere perpjekje per te permiresuar dhe te jemi shkaktare te disa proceseve te nderlikuara ,qe mund te permiresojne
situaten ?!

Diskutime te kendshme !


Jo s'mendoj qė duhet lėnė veten nė mėshirėn e Zotit ( atij fal i qofshim) sepse Ai na japi dy duar, qė me kėtė nėnkuptoj se na japi mundesi pėr vetkujdes, punė dhe arritje tė atyre cka pretendojm. Cdo pasivitet ėshtė i dėmshėm dhe jo dobiprues. Unė mendoj se mė mirė ėshtė tė punohet kot se sa tė rrihet kot. Dhe gjithmonė duhet nisur nga ajo mė e vogla, sepse nga shkalla e parė nė tė peseten s'kemi mundesi tė kalojm, pavarsisht sa vockel dhe punė e kotė duket duhet t'ia fillojm nga ajo dhe me atė cka kemi mundesi, vetėm e vetėm qė tė mos na kaploj pasiviteti dhe tė jemi sa mė aktiv dhe tė arrijm deri aty ku mundemi.